Je pravda, že pro cyklisty platí stejná povinnost svítit přes den jako u aut? Já už se v těch vyhláškách nevyznám ?!?!
Ještě nedávno to byla pravda, ale pak se konečně někomu podařilo vysvětlit policajtům a politikům, že na většině cyklistických blikaček není za slunečného dne ani v zimě poznat, zda jsou či nejsou zapnuté, tudíž nomohou nikoho upozornit na existenci cyklisty a jejich zapnutí je plýtvání bateriemi. V současné vyhlášce se tedy píše, že motorová vozidla svítí v zimě nepřetržitě, ale cyklisté jen za snížené viditelnosti. Je jasné, že ta je v zimě skoro furt, takže s výjimkou jasných dnů to zapínám aspoň vzadu taky. V takovém tom šeru nebo mlhavu to určitě neuškodí.
Na Slovensku podla platnej vyhlasky tato povinnost plati aj pre cyklistov.
Trochu lituji cyklisty na Slovensku, protože za to, co píše Jirka, se plně stavím i já a jsem rád, že u nás ohledně svícení v zimním období po tolika tahanicích, došlo konečně ke společné dohodě s policisty. Stejně ale sebou vozím kartičku vydanou časopisem Cykloturistika a Velo, kde se na tuto skutečnost pro jistotu poukazuje.
A ještě bych dodal, že jsem zvědav, co budou dělat. až náhodou dojde k tomu, když se tam objeví podobné návrhy jako u nás - aby automobily (a potažmo tedy i cyklisti) svítili po celý rok.
Upřímnou soustrast
Nemáte někdo odkaz na celé znění aktuální vyhlášky?
Vyhláška č. 341/2002 SB, příloha č 13 - Technické požadavky na jízdní kola (výňatek)
Souhlasím s Jirkou. Blikačku vzadu také zapínám tehdy, jak on píše. Někdy mám v provozu blikačky dvě (na kole a další na batohu). Myslím si, že je přímo NUTNÉ se pro lepší bezpečnost řídit heslem "BÝT VIDĚN". Jako řidička za volantem os. auta ze svého pohledu kritizuji neosvětlené cyklisty hlavně za tmy. Takže v pozici cyklistky se snažím, aby nikdo nemohl takto kritizovat mě. Svítím, což dělám přece především pro svoji bezpečnost!
Řídím se starými předpisy jak to bylo kdysi, a bylo to správně,,svítit jen za snížené viditelnosti,,,naši politici co o tom rozhodují si snad myslí že člověk nepozná že je tma či šero tak se snaží to nařídit šmahem celoročně,,ale v zájmu bezpečnosti svítím když je šero či pošmourné zimní dny,,,protože v takových dnech řidiči nevidí to co nesvítí...