tak pokračuji, Le Figaro (pravicový denník) a Le Monde (levice), hlavní zprávy z první strany a pak kde co lítá, nebo kde najdu zmínku o České republice
Léčba COVIDu-19 – závod s časem
Antivirax, chloroquine, plasma… Byla provedena stovka léčebných pokusů. Největší farmaceutické laboratoře světa pracují na objevení léku. Pátrání po tom jak léčit Covid 19 je v plném proudu. Často pomlované farmaceutické laboratoře vědí, že se hraje o hodně. Polovina klinických pokusů spočívá v novém použití existujících léků, přičemž se postupuje dvěmi základními směry. První spočívá v použití antivirotik – což jsou molekuly, které neutralizují virus a snižují virové zatížení. Druhý směřuje k změne imunitní odezvy pacientů. Hydroxychloroquin propagovaný prof. Raoulte z IHU v Marseille (pozn. https://www.mediterranee-infection.com/), který ve Francii vyvolal živou kontraverzi, patří do druhé kategorie experimentů. Ředitelka výzkumu v Inserm (pozn. https://www.inserm.fr/) Dominique Costagliola řekla Le Figaru “nikdy jsem naviděla věci tak rychle jít dopředu”. Dokonce před prvnímy výsledky výzkumu, už byla odstartována hromadná výroba molekul.
Na druhé straně podrobněji, slovo od slova na dlouho takže:
Big Pharma (přezdívka pro světový farmaceutický průmysl) se mobilizuje.
Jmenují anglicko-švédskou AstraZeneca, americkou GSK ve spojení s VirBiotechnology nebo Sanofi s Regeneron. Celkově lze na světě napočítat asi 80 kandidátů na léky a 50 kandidátů na vakcíny, které světový farmaceutický průmysl v současnosti testuje.
Zrychluje se vyřizování administrativních formalit.
Píší, že je jednodušší a rychlejší se přeorientovat na již registrované léky jejichž účinky i rizika jsou známé. To je například Remdesivir nebo Actemra.
Výzkum a vývoj (R&D) zítřka
Spousta keců o světlých zítřcích, 30 tisíc léků do konce dubna, 140 tisíc do konce května, a a milion koncem roku.
Masivní plán na oživení Evropy a Francie
- Ministři financí EU 9.dubna rozhodli věnovat 500 miliard euro na podporu hospodářství
- Byl rychle nalezen kompromis, zatímco pršela krytika ne dřívější neschopnost a nečinnost sedumadvacítky
-Mezi opatření patří garance firemních půjček, financování částečné nezaměstnanosti a státní úvěry
- Francouzská vláda připravila vlastní, více než dvojnásobný pohotovostní plán, který by měl obnášet 100 miliard euro
- Nový opravený státní rozpočet by měl zahrnovat deficit 7.6% HDP
Mezi ty "ostatní" patří i tato zpráva:
https://www.francetvinfo.fr/culture/musique...
Zpěvák a skladatel co zářil počátkem šedesátých let, co si říká Christophe (74, vlastním jménem Daniel Bevilacqua) je ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče v bretaňském Brestu.
Tady je se svojí největší peckou, kterou se dostal na výsluní francouzské scény, u nás pravděpodobně zůstal neznámý
https://youtu.be/eQx4hpncGiA
Ale, tam se pořád hraje, zašel jsem si V Épernay na pivko, a ejhle...
jen jsem to nabral nějak nastojato...
https://youtu.be/6DwxfBWuFuc
Zajímavý článek:
Porovnání křivek vývoje počtu obětí Covidu v jednotlivých zemích, ptají se je to ve Francii horší nebo lepší než jinde
odpovídají: podobné
Bacha, ty křivky se tak pěkně ohýbají, protože jsou počty úmrtí na svislé ose v logaritmickém měřítku
https://www.lefigaro.fr/sciences/coronavirus-la...
kdyby někdo nevěděl
Allemagne = Německo
Corée Sud = Jižní Korea
Royame-Uni = Spojené království (Britanie)
Tedy čekala bych, že přineseš tuhle zprávu https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus...
Ale asi se to ve Francii na první straně nepíše.
Snaoshot prvních stran obou denníků vždy přikládám, můžeš se na to kouknout.
Ty naše zprávy mi připadají skoro až trochu škodolibé a cítím snahu ukázat, jak to jinde dělají blbě a lidi jim hynou, a u nás je to fajn.
Ty aktuální údaje o mrtvých jsou na prvních stranách on line novin, v tištěných ne, protože než to vytisknou, bude to jinak.
Teď jsem udělal snapshot, fneska mají 356 za 24 hodin, tedy zase pokles.
Naznačují, že odborníci naznačují,že by tenhle týden to mělo vrcholit a pak už se čísla budou lepšit.
Ono to lze asi předvídat. Na intenzivní péči se dostává pacient po 10 až 14 dnech od nákazy, no a tam pak je prognoza truchlivá. A nárust příjmů na intenzivku se minulý týden zpomalil, tedy dá se čekat, že zpomalí i to nešťastné umírání.
Jinak data jsou dostupná a transparentní, jak o úmrtí, tak o hospitalizovaných, tak na intenzivce. Uvádí to každých 24 hodin souhrně
Denní čísla u jednotlivých států jsou i na tom worldometru:
https://www.worldometers.info/coronavirus...
Protože v neděli není tuštěná verze, našel jsem si článek, který mě zajímal, tady je.
Koronavirus: podceňují úřední odhady skutečné počty?
Generální ředitelství pro veřejné zdraví (pozn. něco úřad hlavního hygienika) kařdý den uveřejňuje počty úmrtí na COVID-19 ve francouzských nemocnicách a v Ephad (pozn. domovy seniorů), ale dávají tato čísla úplný přehled o vlivu epidemie na mortalitu?
Otázka:
Od počátku epidemie, z generálního ředitele pro zdraví Jérôme Salomona (pozn. hlavní hygienik) každý den vypadávají počty mrtvých přičítaných COVIDu-19. Zpočátku byla započítávána pouze úmrtí v nemocnicích. Aby bylo možné započítat tiché krveprolití, které zuřilo uvnitř Ephad, zahrnuly později zdravotnické úřady čísla úmrtí, způsobená tímto onemocněními, i v těchto zařízeních.
Ale nejsou údaje oficielní bilance stále podhodnocené?
Ověření:
„Jsou dva způsoby jak nahlížet na mortalitu této epidemie“, vysvětuje nám Dr. Daniel Levy-Bruhl, vedoucí oddělení generálního ředitelství pro veřejné zdraví. „Prvním je každodenní sčítaní úmrtí v souvislosti s COVID-19 v nemocnicích a zařízeních Ephad. Druhý spočívá v stanovení nárustu úmrtnosti, to znamená, stanovení počtu dodatečných úmrtí proti těm, která zaznamenáváme běžně. Takto jsme postupovali při výpočtu rozsahu zvýšené úmrtnosti za veder v roce 2003.“
K tomu použili analysté z generálního ředitelstí pro veřejné zdraví informace z úmrtních listů evidovaných v INSEE (pozn. Institut national de la statistique et des études économiques – něco jako náš statistický úřad)
Obzvláště vysoká nadměrná úmrtnost
Poprvé od počátku epidemie měly tento čtvrtek zdravotnické úřady tato čísla nadměrné úmrtnosti (také nazývano nadúmrtnost) která nastala před třemi týdny, v 12. tém týdnu mezi 16. a 22. březnem: velmi výrazný skok o 15.1%, což představuje minimum, upozorňuje Úřad poro veřejné zdraví ve své zprávě.
pokr.
„Kvůli obyklé době přenosu úmrtních listů úředné cestou státních orgánů, jsou údaje nekomplentní a budou upraveny v následujících týdnech. Vysledované odhady nadměrné úmrtnosti jsou tedy hodnoty minimální a očekává se jejich navýšení v budoucích týdnech. Vypozorované navýšení mortality v regionech lze pravděpodobně přičíst epidemii COVID 19, bez níž by tomto dobdobí k nim nedošlo.“
Tento nárust je zvláště patrný v níže uvedeném grafu, který reprezentuje úmrtnost pro celou Francii
(viz obr)
Tento vývoj křivky lze vysledovat i v regionech, zejména v regionech Grand-Est a Île-de-France,kde byl nejvyšší počet obětí.
Epidemiologové dělají obvykle stejné výpočty i pro chřipku.
„Protože máme velmi efektivní síť zdravotního monitoringu, podařilo se nám během let vytvořit model, který nám umožňuje posoudit konkrétní podíl nadměrné úmrtnosti v souvislousti s chřipkou“ vysvětluje Daniel Levy-Brughl. Mezi 60-80 procenty, v závislosti na roce. Tento výpočet nám úmožňuje stanovit těch několik set pacientů, kteří v nemocnicích zemřou na chřipku, mezi tisíci úmrtí. Mezi těmito dvěma čísly může být součinitel 15 – 20.
Bude stejná rozdíl i pro epidemii COVID 19?
„Nemyslím si to“ odhaduje Daniel Levy-Bruhl. „Chřipka způsobuje mnoho úmrtí mezi oslabenými osobami, kteří umírají na zmenšení účinku léčby jejich chronických onemocnění. Virem oslabený organismus to vzdáva po jednom až dvou týdnech. To se nepodobá COVIDu 19. Umírá se jsitým způsobem přímo na infekci. Z tohoto důvodu většina úmrtí nastává v nemocnicích nebo v Ephad. Určitě existují i některá, která těmto oficielním číslům uniknou, ale v tento den je obtížné udělat jejich přesný odhad.“
pokr.
Tedy oficielní bilanci bude tedy rozhodně potřeba navýšit, ale o jaké procento? 0 10 %? O 50 %?
Tento výpočet je velmi komplikovaný minimálně z jednoho důvodu: praktičtí lékaři se obávají, že kvůli omezení pohybu, nejsou jejich pacienti dostatečně vyšetřováni. Pokles frekvence prví pomoci, a příjmů pacientů s infarkty nebo srdečními příhodami vyvolává strach z „zkryté epidemie“ která probíha vedle té COVIDu 19. „Bude těžké odlišit jedno od druhého“ předpovídá Daniel Levy-Bruhl.
Odpovědi se dočkáme za nekolik týdnů.
tady je v originále
https://www.lefigaro.fr/sciences/coronavirus-le...
https://www.lefigaro.fr/sciences/2020/04/12...
Ve Francii zveřejňují čísla každý den v 19:00
Takže zaregistrováno 561 nových úmrtí během posledních 24 hodin. Více než včera, méně než předevčírem. Od začítku epidemie napočítali 14 393 úmrtí v souvislosti s COVIDem 19.
V zemi je právě hospitalizováno 31 826 pacientů s koronavirem, 6 845 je ve vážném stavu na resustitaci.
Ale již čtvrtý den v řadě zaznamenájí pokles nových případů, které potřebují intenzivní péči, za posledních 24 hodin to bylo pouze 35 pacientů, což je velmi výrazný pokles, raduje se DGS (něco jako úřad hlavního hygienika u nás)
Od Macrona se očekává datum ukončení omezení pohybu
Toto pondělí večer ve 20:02, po tradičním poděkování zdravotníkům, by měl Emmanuel Macron, v přímém televizním přenosu, odhalit nový kalendář opatřetření k omezení pohybu. Navzdory nesmělému zlepšení zdravotní situace, by měl šéf státu ve skutečnosti oznámit nové období omezení pohybu na čtyři týdny, jak se již proslýchá z Elysejí.
Ve svém třetím projevu během svého pobytu v Elysejích, i když se zdravotní situace nesměle zlepšuje, se očekává, že šéf státu by měl požádat Francouze aby pokračovali ve svém úsilí.
Je tomu měsíc, co Emmanuel Macron, ve svém alarmujícím projevu ke Covidu-19 burcoval veřejné mínění „nejvažnější známou zdravotní krizí za poslední století“. Dnes večer, ve 20 hodin, přesněji ve 20:02, po tradičním poděkování zdravotníkům, bude znovu hovořit k zemi a nabádat, aby vydržela. „Bude adresovat své díky všem, kteří umožnili společnosti stát se jednotnou“ vysvětloval svému okolí.
Šéf státu se může opřít o první dobré zprávy od začátku běsnění viru: epidemie dosáhla vrcholu a počet pacientů přijímaných do intenzivní péče klesá. „Nemocnice vydržely, navzdory tomu, co říkají naší pomlouvači“ pochlubí se večer. Emmanuel Macron se teď nachází v nejvýhodnější situaci, aby mohl vysvětlit svá rozhodnutí a upřesnit jeho řešení krize.
Je to také příležitost nechat zaznít „aritmetiku“ zdravotnictví. „Postoupili jsme od 5 000 k 14 000 lůžkům intenzivní péče a netřídili jsme pacienty“ vyzdvihne na příklad z Elysejí.
„Bylo správné počkat tři dny, abyc bylo možné oznámit dobré zprávy ze zdravotní fronty“ soudí François Patriat, vedoucí macronistických senátorů. „Ale je potřeba zůstat opatrný, uklidnit Francouze a připravit je na ekonomický šok“
atd....
pozn. je pozoruhodné, že žurnalisté už předem znají i přesné formulace, které president večer použije.
Občanské cesty z krize
- Ve čtvrtek 9. dubna 150 členů 0bčanské konvence pro klima (https://www.conventioncitoyennepourleclimat.fr/) zaslalo šéfovi státu a vlády 50 bodů svého návrhu
- Zdravotní krize urychlí zahájení první serie opatření umožňující kombinovat klima, sociální spravedlnost, hospodářštví a zdravotnictví
- Konvence navrhuje nový společenský model, který nebude obětovat klima, lidskou a biologickou rozmanitost diktátu hospodářské obnovy
- Navrhuje obnovit 20 milionů bytů, boj proti „artificializaci půdy“ (pozn. vládní program viz https://www.gouvernement.fr/indicateur... masivní podporu čistých vozidel.
- Obřané by se měli konečně soustředit na výrobu potravin, zřizování obecních farem a jiný způsob spotřeby (pozn. zase takové eko-hnutí http://www.formationsbio.com/autre-mode-de...
takový hezký socialisticko-zelený nápad jak "vytvořit nový společenský řád".....
Ty mínusy ti dali asi za obsah, jak kdybys za to mohl. Máš plus za překlad :-)
Ne, to je za to, že jsem to napsal já, někdy je strašně rychlej, fakt jen co to pošlu.
Překlad je kostrbatej, protože to jedu z jedný vody načisto, kdybych si s tím dal práci, šlo by to víc "počeštit".
Jenže smyslem není literatura, ale informace.
No, a zato fakt nemůžu, co plácnou na orvní stranu.
Jinak francoužští žurnalisté používají velmi bohatý a květnatý slovník, narozdíl od těch našich pisálků, takže často je to dost neviditelný boj s textem.
Článeček co mě zajímal, a někoho možná taky.
Letní dovolená?
I když jim někteří Francouzi již řekli sbohem, jiní mají „stále ještě naději“.
„Varuji vás, že ji chci.“
„Je to v mém životě velmi důležité.“
Vysvětluje mnoho uživatelů internetu zatímco druhé tato jejich priorita pobuřuje.
„Světová pandemie, 100 000 mrtvých, a vás znepokujuje letní dovolená?“ jedni jsou naštvaní na druhé.
Ano, v čase omezeného pohybu a částečné nezaměstnanosti Francouzi přemýšlí o své velké dovolené.
Není jisté, zda-li šéf státu ve svém pondělní padesátiminutovém projevu vyjasní jejich horizonty. Nikdo více než profesionálové v turistice, kteří už udělali kříž nad velikonočními dovolenými, nechce mít možnost předvídat letní sezonu, která je pro ně rozhodující. Hoteliéři a ubytovny, všichni požadují „předvídatelnost“. A litují, že namají „křišťálovou kouli“.
Ke kterému datu skončí omezení pohybu? Jaká budou pravidla? Bude možné překračovat hranice regionů? Budou nějaká jiná zdravotní opatření v hotelech, restauracích a zábavních parcích?
Tři čtvrtiny Francouzů soudí, že ubytování pod širým nebem (kempingy, bungalovy) budou „dávat pocit bezpečí po zdravotní krizi“ , podle průzkumu provedeného 8.dubna serverem Camping.com – evropským specialistou na rezervaci kempingových pobytů. I když Francouzi mívají z 90 procent svoji dovolenou v Hexagonu (pozn. Hexagon, název běžně užívaný pro kontonentální Francii, podle tvaru jejího území), přesto chtějí vidět zemi.
V případě postupného uvolňování omezení pohybu po geografických zónách, pouze čtyři z deseti rodin chtějí zůstat ve svém regionu. Jak si představují zorganizovat svoji dovolenou?
Zhruba polovina by si ji vybrala „během třiceti dnů od zrušení omezení pohybu“. A 10% si myslí, že nebude čekat, až to skončí. Generální ředitel Homair Vacances (pozn. cestovka https://www.homair.com/) Quentin Schaepelynck je optimistou.
pokr.
. Francouské podniky, které se orientují na rodinou klientelu, nabízejí pobyty v mobil-homech v 4 až 5ti hvězdičkových kempech. „Po týdnech za zavřenými dveřmi potřebují rodiny čerstvý vzduch. Netouží bezpodmínečně po vlacích nebo letadlech. Hledají formu přátelství bez nepříjemných sousedů. Ubytování pod širým nebem pak vyhovuje ve všech směrech“, tvrdí. Podle něj, to bude první způsob ubytování prodávaný ve Francii, který udělá „rekorní rok“
Pozváni k pobytu ve Francii
Kde jsou rezervace?
Před oznámením omezení pohybu měla Homair Vacances „naplněny“ svoje kempy z 50%, tak jako každá rok zařátkem jara. Od té doby to zrušilo od 1 do 3% jejich klientů na měsíce červenec a srpen. Nařízení podepsané 25. března jim předepisuje kompenzaci v podobě „návrhu stejné nebo podobné náhrady“ nebo kreditního poukazu. Nové rezervace se zrovna nehrnou. Úpně skončily po prvním zásahu Emmanuela Macrona 12. března. Ale od té doby, co byly naznačeny první scénáře zrušené omezení pohybu pozoruje Quentin Schaepelynck „zotavení provozu na internetových stránkách“. Chce věřit v ukončení omezení pohybu „koncem května, počátkem června“.
President Svazu hotelového průmyslu a živností (Umih) (pozn. https://umih.fr/fr/) Laurent Duc nevidí „světlo na konci tunelu když do nich stát nepřestává kopat“. Hotely pracují v hygienických podmínkách, které na ně jsou uvaleny v okmažiku zrušení omezení pohybu, zejména pravidel pro úklid a čištění pokojů. Laurent Duc označil jako „hloupost“ poslední úterní prohlášení Státního tajemníka pro dopravu (pozn. https://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_des... který se se domnívá, že Francouzi musí „posečkat“ než budou rezervovat své dovolené.
pokr.
Nebylo „záměrem říci, že Francouzům by němělo být umožněno odjíždet letos na letní dvolené“ zjemňoval postupně ministr ekologie a dopravy (pozn https://www.ecologique-solidaire.gouv.fr/). Ale „teď není ten správný okamžik kupovat si jízdenky k cestě na druhý konec planety“ upřesňoval.
Francouzi jsou jasně pozváni aby zůstali ve Francii. Shengenský prostor který je uzavřen do 15. května, může tak zůstat až do září. Země jako Španělsko zvažují toto léto uzavření svých hranic pro turisty.
Profesionálové doufají, že ztráty zahraničnách turistů bude kompenzovat francouzská klientela.
Bilance 13. dubna večer, celkem 14 967 mrtvých ve Francii, 574 od neděle. Pátý den v řadě pokles počtu pacientů v intenzivní péči o 24 od neděle.
Le Monde uveřejnil zajímavé mapky EU
https://photos.app.goo.gl/2PAryoT6C19YZ5Pz9
slovníček:
confinement = opatření omezení pohybu
Taux des décès = počet úmrtí
principeaux foyers de propagation = základní ohniska šíření
taux de depistage
= počet potvrzených nakažení
restriction temporaires des voyages = dočasná omezení cest
plná čára znamená uzavřená hranice (trochu připomíná dobu železné opony :-))
Tohle denodenní sledování počtů rakviček v médiích i tady jen tak naplano je k ničemu. Měla by se toho ujmout třeba Fortuna, když se fotbal nehraje.
Já si je třeba sleduji rozsortýrovaně podle věkových skupin. Hádej, kdo vyhrává na celé čáře.
A mám už zkostruovanou i prognosu.
Mi to začíná připadat jako cílenej útok na kavárnu. Parchanti vylifrovaní ze škol, žádný shlukování a demošky, kultůra zrušená, hospody zavřený, přes léto akorát na chajdu, žádný fesťáky...
A každodenní počty mrtvejch fungují jak nějakej Šmíd blahé paměti...
Lineární graf vývoje počtu zemřelých v ČR v čase. Modrá je věková skupina 0..49let, červená je skupina 50..60 let a žlutá je skupina 60+. Hnědá je celková suma a bledě modrá je moje aktuální lineární predikce.
Je jasně vidět, která skupina je ohrožená.
To je tak všude na světě, ale oni sledují a zdůrazňují především něco jiného říkají tomu "reanimation" - tedy po našem "intenzivní péče" ať už tím rozumí cokoliv, jde o pacienty ve vážném stavu ve špitálech.
Ti umírají. Každý den nějaké přivážejí, ale každý den jich přivážejí méně, včera o 24. To jim dává jak píšší "nesmělou" naději.
Ve Francii karanténa do 11.5. a Macron v projevu přiznal, že na epidemii nebyli připraveni.
Co na to tvé oblíbené titulní stránky?!?
Dá to chvilku práci to poctivě písemně přeložit.
Pochopitelně ten projev jsem sledoval. Ale už to tam soukám.
Tedy něco, snad víc než píše náš tisk.
Rodí se naděje, ale nic není zaručeno
Emmanuel Macron v pondělí večer oznámil prodloužení omezení pohybu do 11. května. Po tomto datu se postupně budou znovu postupně otevírat jesle, školy a gymnasia
Zrušení omezení pro všechny šedé zóny
President republiky načrtnul v pondělí večer obrysy zrušení opatření k omezení pohybu v stínovách zónách a tak zaplul do velmi nejasných politických vod. Jestliže určil přesné datum na 11. května, okamžitě dodal že toto datum „bude možné jen pokud budeme občansky zodpovědní, respektovat pravidla a pokud se šíření viru bude opravdu zpomalovat“. Na tom by nebylo nic absurdního pokud by nedodal: „ve skutečnosti nic není zavřeno“.
Jak bychom měli postupovat? Rušit opatření postupně po geografických zónách nebo podle věkových kategorií? Ani slovo.
Kuriozně, z čistě epidemiologického hlediska – školy by se měly oteřít dost rychle přestože jsou největším epidemickým urychlovačem! Jak realizovat zázrak: nechat třídy otevřené a přitom uhlídat epidemii pod kontrolou? „Vláda vytvoří zvláštní pravidla diferencované organizace času a prostoru a bude chránit naše vyučující i naše děti nezbytnými materiálními prostředky“. To je nejasné.
Budou alespoň k dispozici prostředky k testování populace aby se vědělo kdo je nakažený?
Zdá se, že šéf státu slibuje: „Budeme mít kapacitu testovat všechny osoby, které budou vykazovat příznaky“
Kašel – testování? Bolest hlavy – testování? Teplota – testování? Ztráta čichu, svalová horečka, pocit únavy – testování? U takového značně vrtkavého onemocnění jako je Covid-19 může být ten seznam dost dlouhý. „Nebudeme testovat všechny Francouzky a všechny Francouze, to by němělo žádný smysl“ hřímal.
To není přesné.
Pravdou je, že na to nemáme kapacitu. Éduard Philippe (pozn. premier Francie) 10. dubna oznámil kapacitu 30 000 testů denně, ale čísla reálně provedených testů v zemi každý den jsou spíše poloviční. Proč taková odchylka?
pokr.
Jak pak budeme onemocnění diagnostikovat?
„Osoby s virem budou umístěny do karantény a sledovány lékaři“
V nemocnicích? V hotelech Covid-19, jak doporučuje Lékařská akademie (pozn. něco jako lékařská komora -https://www.lefigaro.fr/sciences/les-hotels... Toto umístění do karantény bude povinné? Budeme identifikovat osoby se kterými bude nemocný v kontaktu, abychom je chránili? Kruciální otázky, které provází trasovací aplikaci „budou diskutovány“. Ale kdy to bude rozhodnuto?
Pri nejmenším ovšem můžeme gratulovat k dlouho očekávané změně paradigmatu ohledně roušek. Bude správné je hromadně nosit abychom se vyhnuli novému vzplanutí epidemie. Ale jaký typ roušek? „Roušky pro širokou veřejnost“. Ejhle, koncept, který zbývá definovat. Chirurgické roušky, látkové, doma vyrobené, certifikované? A kdo je poskytne? Zvolená formulace je vyhýbavá: „ve spojení se starosty, bude muset stát umožnit každému Francouzovi se na široké veřejnosti chránit rouškou“ Bude tedy jejich použití ve veřejném prostoru povinné? „U profesí nejvíce vystavených nákaze, a v některých situacích jako ve veřejné dopravě, by jejich použití mělo být důsledné“.
Nový trik provazochodce.
Přinejmensím o ukončení krize bude president přímý a čestný: neříká. Budeme muset žít ještě měsíce s virem. V očekávání hypotetické vakcíny. Nebo nějakého léku.
Všechny cesty jsou otevřeny. Slib, adresovaný, aniž by byl vysloven, příznivcům prof Raoulta (pozn. prof. Raoul experimentuje v Marseille s antimalariky na léčené covidu) . Prozatím nebudeme šířit ve velkém měřítku léčbu, která není ověřena, slibuje zase jeho odpůrcům. Ale, protože chceme uspokojit všechny a nedotknout se nikoho, stále neříkáme přesně kam vlastně jdeme.
Tištěný Le Monde vyšel včera jako dvojčíslo, proto v něm nejsou žádné novinky, jen v on-line verzi.
Pokud jde o projev Macrona, narozdíl od našich žurnalistů, kteří si libují v jedné větičce, jak Francouzi zaspali (zřejmě aby tak národu naznačili jak rád má být, že má v čele stbáka a viru velé plukovník bez bezpečnostní prověrky), francouzský tisk se točí na úplně jiné věci:
tím je slovo: "déconfiniment", které lze přeložit jen opisem "zrušení opatření omezení pohybu".
A to je všechny zajímá, kdy to už konečně skončí. A Macron oznámil, že 11. května.
Že se znovu otevřou jesle, školky, školy a gymnasia.
Jak je u Macrona zvykem, žvanil tak, aby slíbil všechno všem, a nikoho se ani slovem nedotknul. Trochu popela na hlavu, poděkování všem "v první linii".
Tedy jen takové všeobecnosti. A žurnalisté ho teď tlačí, aby vláda jasně řekla, co bude aj ak si to přesně představuje. Cupují každou jeho větu.
Říkáš, že ve školách zajistíš, aby.....
Jak konkrétně?
Říkáš, že je fajn nosit roušky?
Povinně? Kde, kdy? Jaké, kdo nám je poskytne?
Říkáš, budeme testovat všechny si příznaky?
Jakými příznaky konkrétně, máš dost testů?
Říkáš postupně uvolňovat?
Jak postupně, kdo, kdy?
Podstatné je, že slyšeli datum, 11. května to skončí, a na tom se točí. Zdá se, že začadit zpátečku jen tak snadno už nepůjde.
Pokud je čas brzdit a místo toho se přidá plyn, tak to většinou dopadne špatně. Francie ještě zdaleka není za vodou a křivka nakažených jí stále ještě stoupá. Ona stoupá ještě všem, ale třeba Rakušané nebo my jsme na tom lépe. Už to máme (v lineárním měřítku) více ohnuté, stoupá nám to pomaleji a viditelně se to blíží k vrcholu. Uvidíme za týden, jak s tím na celém světě, zahýbaly Velikonoce.
S tvrzením, že se to blíží vrcholu, bych byla opatrná. Prostě se to zabrzdilo velmi drastickými opatřeními. To se může kdykoli znovu rozjet. Uvídíme za týden až deset dní, co udělaly hobbymarkety spolu s Velikonocemi.
(Blbé je, že i té Itálii se to začalo ohýbat až po opatřeních. Takže je možné, že ten vrchol nepřekonali dokonce ještě ani tam... a tahle eventualita dává velmi pesimistické vyhlídky. :-(
No, z mého pohledu se to nezabrzdilo drastickými opatřeními, ale prostě si to vybralo ty své oslabené jedince.....
Jako to dělají ta vedra, nebo chřipka....
Tak ono se to vrcholu samosebou blíží, všude. Ale těžko říct, kde ten vrchol je, že jo...málokdo má odvahu ho hledat...
Já jsem zatím z těch opatření vyloženě nadšenej. Hlavně z roušek a rozestupů. Pánové Chrchlal, Smrkal, Kejchal a Lepil, které jsem potkával v samoobsluze, někam zmizeli...a vůbec mi nechyběj...
Edit: Taky se někam ztratila paní Ochmatová, asi jí vaděj rohlíky balený v mikroteňáku po pěti kusech...
Já nevím... Dokud jsou počty prokázaných nakažených v řádu promile... dá se třeba jen maličko doufat, že je vrchol někde na dohled?
Jde o to co míníš tím vrcholem.
Jestli je to vrchol aktuální křivky počet akutních nemocných, tak ano. Za současného stavu brzdění by už patrně brzy začal počet akutních případů klesat.
Pokud tím míníš spontánní ústup epidemie bez omezení, sledování a potlačování, tak rozhodně nikoliv. Čím víc to brzdíme, tím víc to promořování, které je jedinou současnou ochranou, zpomalujeme.
No a jelikož to naše vláda musí a chce uvolnit, tak počet nových nakažených případů zase vzroste. Patrně to bude velmi dlouhý couravý proces.
Jsou tři podmínky přenosu nákazy - zdroj, přenosová cesta a vnímavý jedinec.
My jsme teď omezili množství přenosových cest.
Ale výška vrcholu je dána spíš množstvím těch vnímavých jedinců. To se bude asi lišit mezi jednotlivými populacemi, dílem kvůli genetice (někdo je holt odolnější), dílem kvůli životnímu stylu (někde mají holt větší distanc a lepší hygienické návyky, což má opět vliv na množství přenosových cest)
Obávám se, že model vývoje epidemie v italském městě, stejně jako model vývoje epidemie ve švédské vesnici, bude platit nanejvýš v tom italském městě a švédské vesnici.
https://www.lemonde.fr/planete/article/2020/04...
Koronavirus
Experimenty jestli vakcína proti TBC může být prevencí proti COVID 19
Testy se naží ověřit koleraci mezi mírou očkování a mírou úmrtnosti na Covid 19.
Výzkumníci z několika zemí zahájili, nebo se chystají zahájit, pokusy ve velkém měřítku zda-li vakcinace proti TBC nabízí ochranu – alespoň částečnou – proti COVIDu 19.
Počáteční bod, jak připomíná Insée (pozn. https://www.insee.fr/fr/accueil) je korelace, objevená epidemiologickými studiemi, mezi mírou vakcinace na TBC a mírou nemocnosti a úmrtnosti na Covid 19.
Tyto výzkumy se ubírají podobným směrem, jako účinkování vakcíny přesahujícího nemoc na kterou je cílena – tuberkulózu, ochranu vůči respiračním infekcím, která byla zaznamenána u dětí. Tohoto ochranného účinku je dosaženo vakcínami používajícími infekční agens – virus , vanebo bakterie – živý, ale utlumený. To je případ TBC, vakcíny proti spalničkám, nebo vakcíny proti obrně. Takzvané inaktivované vakcíny obsahují jen zlomek infekčního činitele (tetanus, žloutenka B) nebo celý mrtvý činitel (černý kašel). Účinek spočívá v stimulaci odezvy vrozené imunity, první obranné linie proti nespecifickým patogenům, které vstupují do organismu. Jak už název „vrozená imunita“ naznačuje, ta je přítomna od narození.
Pokusy ve velkém měřítku v Austrálii a v Nizozemí
Vypozorované korelace publikované v epidemiolických studiích nestačí, aby byl potvrzen reálný ochranný účinek. Aby se prokázal, je potřeba projít klinickým testováním na množství případů různého stupně závažnosti infenkce a byl porovnán počet úmrtí dvou skupin jedinců – těch, kteří jsou vakcinováni proti TBC a těch co obdrželi placebo.
pokr.
Rozsáhlé experimenty (4000) už začaly v Austrálii a Nizozemí (1000).
Připojí se Španělsko, stejně jako Francie, nebo zkouší rozběhnout jejich harmonogram s týmem Camille Lochta, ředitele Pasteurova institutu v Lille ( pozn https://www.pasteur-lille.fr/accueil/).
První výsledky francouzských experimentů by mohly být k dispozici za tři, čtyři měsíce.
Pokud by výsledky byly přesvědčivé, vakcinace proti TBC už není ve Francii povinná od roku 2007, mohla by bát rychle nasazena k snížení závažnosti symptomů a počtu úmrtí. Vakcína proti TBC, navržená před sto lety, je dost bezpečná a kontraindikace – situace imunodepresí, jsou dobře identifikovány.
Ahoj Jindro,
možná by stálo za to přeložit ještě nějaký článek od francouzské opozice, konkrétně myslím Madam Le Pen. Co o tom všem soudí opozice anebo jestli moudře vyčkává, co se z toho vyvrbí. Faktem je že o tom viru dohromady nevíme nic a že se z toho udělalo politikum. Takové přetahování státu s občany o poslední zbytky autority, kterou zrovna ve Francii nemá Marcon s babičkou suplující manželku na rozdávání. Ať dělá co dělá, tak si vážnost udržet nedokáže. V tom je nápadně podobný s českými politiky. Mně osobně připomínají nějakého Profesora Zelí ze známé povídky Šimka a Grossmana o tom jak jeli na školní výlet. Ten taky dělal všechno možné a co uměl, ale vážnost a respekt u žactva si udržet nedokázal.
Inu, jak si přeješ, ale Le Figaro ani Le Monde nejsou vládní, ani provládní noviny.....
Tak tady máš to, co visí na webovce strany Marine Le Pen, která se dříve nazývala FN - Národní frontou a dnes je RN - Národní sdružení
https://rassemblementnational.fr/lettre-ouverte...
Zde je uveden otevřený dopis paní Marine Le-Pen předsedkyně RN (Le Rassemblement national – Národní sdružení – dříve Front national) ministrovi vnitra panu Christophe Castanerovi
Pane ministře vnitra,
Už nějakou dobu, jisté množství mešit těží z bezpečnostních opatření omezení pohybu a záboru bezpečnostních sil k hlasitému šíření volání muezínů a islamistických motliteb z reproduktorů v Lyonu, Valentigney (Doubs). atd
Jsme tak svědky nové eskalace nelegální okupace veřejného prostoru prostřednictvím zvuku skupinami, které využívají každou příležitost k odmítání sekulárních principů naší republiky, stejně jako k otevřenému odporu k republikánskému státu.
Nechtěla bych, pro důvěryhodnost státu se kterým jsem spjata, aby tato nová provokace svědčila o dalším kolapsu veřejné moci, jejímž jste obykle představitelem a za kterou jste navíc zodpovědný, jako ministr vnitra. To by bylo znepokojivé známení. Pokud to konkrétní situace v zemi vyžaduje, je potřeba neponechávat volný průbeh chování, které president, sám v tom zkušený, kvalifikuje jako „odštěpenecké“ a které ve svých projevech jednoznačně vyzval k boji.
Bez toho abychom nechali zemi volně unášet směrek k situacím stále obtížněji zvládnutelným, už není možné dělat, že nevidíte. Mlčení vašeho ministerstva a nečinnost vám podlehájících prefektů jsou stěží pochopitelné.
Žádám vás tedy abyste okamžitě zastavil toto obtěžování zvukem pomocí přísného a rychlého uplatnění zákona a v případě potřeby soudním řízením a pohnáním pachatelů k zodpovědnosti.
Přijměte prosím, pane ministře vnitra, mé uctivé pozdravy.
Muezíni jim pouští spam do veřejného prostoru. :D A co zvonění na zvony v kostelích? Když mají odluku státu od církve, tak by to také neměli dělat, ne? Nebo za to vybírat nějakou daň. A když s tím začnou, tak ještě je třeba pokračovat a zdanit auta a vlaky a parníky za nesnesitelný hluk, který produkují.
No, já ti nevím, jestli tam mají nějaký zákon co jim zvukový spam zakazuje, ale zřejmě ano, protože Marine je snad právnička....
Nicméně je to veselé.
Jiní právníci tam sepisují žaloby na vládu a presidenta, že neudělali nic proti koronaviru včas, svaz pracovníků v Ephad žaluje kde koho, že jim nechali Covid vraždit ty staříky v domovech za brutalitu (Ifča se dočkala), jiní naopak sepisují žaloby na to, že je drží doma a že jim zrušili živnosti, podnikání, živobytí, jen Marine nejde s mainstreamem a pustila se do mahomedánů :-)
Jedna z věcí, která mě zajímá, a je podobná naší situaci, nikoliv snad v takovém měřítku
Článek v Le Parisien
Hranice s Německem musí padnout.
Hranice mezi Lotrinskem a Saarskem jsou uzavřeny, až na několik málo hraničních přechodů. A spousta Francouzů pendluje do Německa za prací, konkrétně tedy 18 000 denně. Na hranicích musí prokázat totožnost a potvrzení, že jsou v Německu zaměstnáni, což jim dost znepříjemňuje život. Navíc, protože se přes hranici může jen někde, tak někteří si za prací, co je od jejich domu vzdálená 2 km zajedou třeba 30-35 km.
To je opatření německé, nikoliv francouzké.
Tak se zlobí.
Je tam ještě jiný aspekt, ti, co mohou pendlovat si nakupují v Německu, a tím likvidují i těch několik málo obchodů, co ve Francii zůstalo otevřených. No, a ti co pendlovat nemohou, pak nemají kde nakoupit, rolety jsou zatažené.
Půl století budovali jednotnou Evropu, a když se to skoro podařilo, to začínají dost brutálně Prymulovat....
Už jednou jsem psal, že zahnání lidí do domovů a zákaz vycházení je jen vybudováním a uzavřením ještě menších hranic mezi rodinami a příbuznými a přáteli. Je to úplně totéž a plní to úplně stejný účel a to je zamezení kontaktu mezi lidmi. Je to hrozné, ale současně to velice účinně brání přenosu infekce. Nic jiného neznáme a nemáme. Pokud nechceme chcípat, tak se musíme bránit. Netřeba to pohrdlivě nazývat Prymulovštinou, poněvadž se to děje po celém světě a naopak nás to zatím chrání. Zaplať Pánbůh za pana Prymulu, bez něj bychom byli v situaci Itálie, Francie a Anglie. Takhle už můžeme pomýšlet na opatrné povolování těch hranic. Pokud to udělají teď ve Francii, jak by to chce pan Macron, tak si šeredně nabijí hubu.
Už jsem tu psal, že virus nekopiruje státní hranice.
Ale kopíruje je přenašeč a to je člověk, to ti nějak uniklo že? Vír nelítá samolně vzduchem bez chrchlavého nosiče.
Ne, nekopíruje.
Návštěva Prahy je z hlediska epidemie mnohem nebezpečnější, než návštěva Dráždan.
To jen lidem, kteří necestují, a domnívají se, že když oni ne, tak nemusí nikdo, nechápou.
Když já nemusím, tak ty taky seď na zadku.
Četl jsi vůbec co jsem napsal a rozumíš psanému textu? Tak si to přečti několikrát po sobě aby jsi to začal chápat.
Ty nejsi jediný kdo nemůže za hranice, mám v rodině několik příbuzných i v zahraničí co nemohou sem a my tam. tak že zklidni hormon :-)
já za hranice mohu, mě v současné době brání zatím německá opatření, problém se týká hlavně těch pendlerů, a jak článek, co jsem postoval, ukazuje, ten problém se netýká pouze našich pendlerů, ale v daleko větším měřítku se projevuje i jinde .....
Vůbec nejde o tetičku z Vídně, co k tobě nemohla přijet na Velikonoce. Fakt nejde jen o tebe.
Náznaky neporozumění "psanému textu" je zvláště v této rubrice dost srandovní :-)
"Máme i signály, například od konzervárenských podniků, že jim tradiční dodavatelé, například okurek, vypovídají či snižují smlouvy kvůli tomu, že nemá kdo založit úrodu ani ji sklidit."
To je asi to nejmenší, nebudou okurky... Ale celý článek je pěkný:
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus...
No, z toho, že bude málo lidí na sezónní nekvalifikované práce bych takový strach neměl. Ono, jak se dá očekávat, ten Prymulův direkt nepřežije řada restaurací a hospod, hotelů a ubytoven, a ten personál co tam dělal, se bude muset něčím živit.
Protože se dá čekat celkový útlum, budou to zejména služby, za které ostatní nebudou zbytečně utrácet, a tím pochopitelně krizi nadále prohlubovat.
Ale mnozí budou hledat jakoukoliv práci, takže sklizeň bude dražší, budou chtít víc peněz než Vasilové, a tím se ty okurky zdraží, ale na poli asi nezůstanou.
Ve Francii, kde jsou na tom, alespoň podle zveřejňovaných čísel, o dost hůř než u nás, směřují ke konci omezení 11. května.
Naši moudří si dávají další měsíc k dobru, tedy zatím, protože víme, jak chaotická jsou jejich prohlášení a jak často se zásadně mění.
Spíš je v tom článku zajímavé, že provozy normálně jely, a jak to mají zabezpečené pro případy nákazy. Se tady psalo, že v jakýchsi jiných zařízeních je to nemožné, v těchle výrobách to možné je, žádnej houmofís...
Ale máš recht, my už máme ten zpomalenej metabolismus a míň jídla nám neuškodí :-)
Aby si pochopil, že fakt nejde o to, jestli si Matuš napeče řízky k Jadranu, nebo na Mácháč....
https://www.lidovky.cz/byznys/doprava/kolaps-v...
4-8 hodin a 17 km frontu na hranicích vidí jako zoufalou situaci ? Pamatuju Rozvadov i Pomezí s až 15 km frontama dvojstupem, jenže tehdy s odbavením to bývalo na 12 až 18 hodin.
Odvykli si :-)
Neměli dodávání materiálu do firem "just in time". Firmy měli sklad materiálu a sklad výrobků a s tím pracovaly. Teď všechno stojí, tak to tolik nevadí. Až se rozběhnou, tak by to byl průšvih. Ano, dá se s tím počítat, ale komplikace to je.
Jo, odvykli, ale to je snad dobře, nebo ne?
Taky pamatuju, kdy se po dálnici jezdilo jen za Beroun, a pak dál už po státovce, Plzeň, Stříbro, Bor, Přimda, Rozvadov... místo hodinky hodiny 3, to by taky mohli vrátit, teda těm, co se po tom stýská...
Dálnici už asi nerozořou, ale Czexitus by mohl alespoň ty hranice přiškrtit :-)
No, to že se jim EU rozpadne je docela možné.
Jde jen o to, jestli Němci budou ochotni dále vykrmovat Frantíky, nebo ne.
Jak se cuknou, Frantík se trhne, a sesype se to.
No, a náš Andrej taky nebude proti. Ono totiž už žádné dotace do Agrofertu z Brusele nepřijdou. Ne, že by snad po Andrejovi tak šli, těch co tam mají na hlavě máslo je jak křesel v komisi, ale nebudou na to prachy. Tak proč se v té EU držet, když jí nepotřebujeme. Prchal to zpracuje, uděláme Czexit.
To by bylo, aby nám Brusel kafral do toho, čí vlastně je firma Agrofert a komu Češi mají platit dotace ze svého.
No ale taky je tu varianta, že Hans řekne, hele, my jsme do toho Böhmen nastrkali už dost peněz, nenecháme si to vzít, a staneme se 17tou spolkovou zemí, v lepším, případě. V horším budeme protektorát. Andrej, teda nerad, funkci protektora přijme.
Protibruselské nálady, oprávněně, bublají všude, teď jde jen o to, jak to Prchal vyhodnotí...
Buď ti už z toho haraší a nebo prožíváš fantazmagorií.
ne, čtu si v tisku....
Já ti v tomhle tak trochu i věřím a dělá se mi ztoho špatně.
Ty víš, že na Bruseli nenechám nitku suchou, ale rozpad EU je to poslední, co bych si teď přál.
Pokud by virus měl vést k tomu, že změní podobu z pokusu o evropskou federaci k sdružené států, kde platí ty tři základní svobody pohybu, osob, zboží a kapitálu po celém území, byla by to výhra, ale opravdu to nevypádá..
Zrovna teď, když mám tak našlápnuo s fráninou, abych začal cizelovat tu němčinu :-)
I když říká se:
optimista učí děti němčině, realista čínsky....
realista se učí střílet.
Čínsky se učí pesimista
No hlavně že to chápeš ty, my hlupáci nic nevíme řediteli světa a přilehlých galaxií:-)
ty jsi od toho pobytu ve špitále nějakej zablokovanej, Bobe, jen brbláš, nic kloudného, než nějý škleb či útok z tebe nevypadne, dej se trochu do kupy....
Po dramatu stavbu parazuje koronavirus
Jestliže požár, který zachvátil katedrálu 15. dubna 2019 zdvihl vlnu emoncí a bezprecedentní podporu v celém světě, obnovení Notre-Dame se ukazuje dost náročné. Zatímco otázky, týkající se její rekonstukce přetrvávají, předpokládané zabezpečovací práce jsou po úvaze zastaveny.
Rekonstrukce v osmi otázkách
1) V jakém stavu se nachází katedrála?
Od 14. dubna je stavba zcela zastavena. Na místě zůstavá jen ochranka, která střeží památku. Každý den provádíme jen kontrolu bezpečnostních sítí za účelem odstranení spadlých kousků uhlí nebo kamenů. „Když jsme zastavili stavbu, díry oblouků byly zaplachtovány, vitráže uloženy a obloukové vzpěry zajištěny skružemi. Od 14. dubna jsme zavedli strategii distanční práce a telefonní kontakt“ vysvětluje architekt a vedoucí historických památek (pozn. ve Francii je zřízen takový úřad https://fr.wikipedia.org/wiki/Architecte_en... Phillipe Villeneuve, který si katedrálu „donesl s sebou“, díky 3D modelu, jenž byl zhotoven. Již dlouhou dobu ji monitoruje společnost Osmose pomocí senzorů rozmístěných po celé budově. Podle ní „je památka stabilní“ a nevykazuje žádné známky ohrožení.
2) Kde je vyšetřování?
Z pohledu justice zůstává nejpravděpodobnější příčinou nehoda. Státní zastuptelství zpřístupnilo svúj nález vloni 26. června jde „náhodné poškození ohněm bez zjevného porušení povinnosti opatrnosti a bezpečnosti, stanovené zákonem nebo přepisy“. Kvalifikace se dále nevyjíjela. Státní zástupce pro Paříž (pozn. https://www.lci.fr/justice/fusillade-strasbourg... Rémy Heitz, nevyloučil jisté jiné stopy, ale v tento okamžik nejsou žádné nové prvky, které by potvrzovali hypothesu krimanálního činu. Toto vyšětřování, které označuje za „komplexní“ a „kolosální“ je v rukách tří vyšetřujících soudců.
pokr.
Určité oblasti katastrofy důležité pro konečné vyšetřování zůstavají nepřístupné. Vyšetřování stojí na místě. Některé části katedrály dosud nemohou být expertům zcela otevřené. Během roku bylo vyslechnuto více než sto svědků. Získané výpovědi umožňují jen nesprávnou interpretaci, protože od prvního vzplanutí požáru ztratila bezpečnost mnoho času. Dost v každém případě, protože hasiči přijeli až když plameny značně pokročily. Vyšetřovatelé kriminální brigády, kteří tam vztoupili po jejich odjezdu, nenechali nic co by pomohlo foreznímu policejnímu vyšetřování. Sutiny byly dopodrobna pročesány, aby se izolovali případné indicie. Kabely elektrické sítě, nedopalky, vše bylo pečlivě analyzováno. Elektricko rozvodné skříně byly rozpitvány. Vyšetřování, zdá se, se soustředilo na možnost elektrického zkratu nebo rovněž na možnost nedbalosti při kouření, i když na celé stavbě bylo zakázáno si zapálit cigeretu. Jedná se tedy o dlouhou technickou bitvu. Může trvat roky bez jakékoliv jistoty že se nakonec záhadu podaří vyřešit.
3) Kolik bylo sebráno darů? Budou mecenáši v tom schopni pokračovat?
Katedrála zvedla vlnu emocí a solidarity hned druhý den ráno po požáru. Prozatím bylo darováno nebo přislíbeno 922 milionů euro. Více než 300 000 osob, v zásadě malých donátorů, již věnovavalo své dary prostřednictvím šeků nebo bankovním převodem Nadaci dědictví (pozn. https://www.fondation-patrimoine.org/) nebo Nadaci Notre Dame (pozn. https://www.fondationnotredame.fr/)
tak tady končím s překladem slovo od slova, nechal bych na tom celé dopoledne, takže dale v heslech…
Čtyři hlavní velcí donátoři slíbili dohromady 600 milionů, ale je možné, že všechno slibované nedají, protože ten covid, ale stale mají “plnou důvěru” těch z nadace, tak držme palečky….
Takže k 10.4. 2020 bylo skutečne sebráno 227 milionu, a za zabezpečovací práce utraceno 165 milionu.
Město Paříž slíbilo 50 milionu, region Île-de-France 20, ale co skutečně na katedrálu zbyde se teď neví.
pokr.
4) Kde je konkurz achitektů?
Macron velkohubně vyhlásil, že něco takového uspořádá, pak dlouhé hašteření jak to pojmout, jestli jako věrnou repliku starých krovů, nebo na to pustit architekty, aby se realizovali, pak to přidusili, a řeklo se opatrně, že se bude respektovat „duch“ katedrály, a bude se konzultovat s Francouzi, a teď už se říká, že to není tak jednoduché a bude to dlouhodobý proces. Takže konkurza architektů nebyl a nebude, ale nikdo to zatím neřekl.
5) Bude datum 2024 dodrženo přes nepřízeň COVIDu?
A zase se žvaní. Že se musí vyměnit 40 000 kousků toho i onoho. A že to není hračka.
Ten hlavní architekt se nechal slyšet, že „Období pěti let je ambiciozní, nikoliv však pošetilé“ .
Ale všichni jsou na svých místech a dělají co mohou.
Odpověď na ptázku nezazněla.
6) Dá se očekávat že se práce částečně obnoví i během omezení pohybu?
Všechno závisí co bude po 11. květnu. Do té doby nic. Protože se tam mrcasí na místě dvacítka chlapů, není v režimu zákazu možné nic dělat. Pak se také musí vyřešit ubytování pro dělníky, sprchy.
Vyjmenováno sto důvodů proč to nejde i když by strašně rádi.
Takže, dokud budou opatření, nepohne se tam ani kámen.
7) Jaké jsou priority po uikončení omezení pohybu?
Bude se pokračovat v zabezpečování konstrukce oblouků, čištění, není to bnrnkačka protože je to kontaminované olovem, a vypucují se varhany, které budou v dubnu rozebrány.
8) Co bude s Maîtrise de Notre-Dame de Paris
Osud tohoto pěveckého sboru nás trápí jistě nejvíce, ale dobrá zpráva, budou i dále vyzpěvovat ( pozn. https://cs.wikipedia.org/wiki/Ma%C3%AEtrise_de... a lze s e snima zkamarádit na Facebooku a poslechnout si jejich hlaholení.
tak tohle si na tuty přečíst nestihnul, leda, že bys měl načteno v originále :-)
Mám pro tebe taky prstíček :-)
Se s tím nějak crcaj. Bych to na jejich místě pronajal Amíkům. Ti by to obestavěli skleněnou krychlí, udělali z toho Apple Store a generovalo by to příjem do rozpočtu. Irskýho :-)
Turisti by si to fotili i tak...
abych pokryl větší část politického spektra, pořídil jsem i Liberation, kde mě padnul do oka tenhle článek....
Jak to bude s Tour nám napíší i naši...
Bulváry na cyklostezky?
První asistent pařížské starostky Emmanuel Grégoire v úterý naznačoval možnost, během zrušení omezení pohybu plánovaného na 11. květen, dočasně přeměnit na cyklostezky „aby se předešlo tomu, že se lidé vrátí najednou ve velkém množství do veřejné dopravy (zpracováváme možnost) vytvoření provizorních cyklostezek“ oznámil v BFM Paris (pozn. https://www.bfmtv.com/paris/ ) .
V Grenoblu, který si v únoru odnesl cenu za „necyklističtější město Francie“ (pozn. https://www.linfodurable.fr/environnement... tento nápad „také nosí v hlavě“ ujišťoval Francouzskou tiskouvou agenturu AFP (pozn. https://en.wikipedia.org/wiki/Agence_France... ekologický starosta Eric Piolle.
Zrušení opatření – výzva k 11.květnu
- Během svého televizního projevu v neděli večer, šéf státu stanovil počátek fáze rušení opatření k omezení pohybu na 11. květěn
- Jesle, školy, koleje a gymnasia se budou postupně znovu otevírat, kromě vysokých škol
- S výjimkou osob “starých” a “nejzranitelnějších” osob od toho dne se budou moci Francouzi pohybovat a podniky znovu obnoví své activity
- Kromě míst kde se shromažďuje veřejnost, jako kavárny, hotely, restaurace, které zůstanou zavřené
- Francie jasně nebyla připravena na tuto zdravotní krizi, přiznal president
- Vyjděme z toho ven, mimo zaběhané ideologické rámce, a znovu objevme sami sebe, to je moje priorita, deklaroval
Do 11. května jsou ještě víc než 3 neděle. Do toho se zamíchá vzrůst nakaženosti za týden z Velikonoc a všeobecné uvolnění lidí v následujících dnech. Po Praze zhoustla automobilová doprava, i MHD je plnější. Ještě to všechno může být jinak.
Myslíš?
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/o...
Ale máš pravdu, ono to leze hlavně na Pražáky :o))
To je docela problém. Budou je muset nějak poskočit, když celé velikonoce poukazovali na strašnou nekázeň a srocování. Jinak by z toho taky mohlo vyplynout, že jejich slavná a slavená opatření na to vlastně nemají příliš vliv...
Do prázdnin to vyšumí. Nějak to zdůvodnit budou muset, tak aspoň můžou tvrdit, že se to bezpříznakově promořilo o velikonocích ...
Souhlasim, Nevím, proč to mnoho lidí nerozumí.
No, ono i kdyby ta svině vážně skákala z člověka na člověka jak veš, nemohou žádnou poznat dříve než zhruba za 14, ale to potřebují mít znovu nabito, aby mohli prodloužit ten "nouzový stav".
Protože o ten tu jde především.
O možnost nákupů bez kontroly a výběrových řízení.
Kdo by koukal na nějakou tu miliardu, když jde o lidské životy.
A když lítají miliardy, nějaký ten zakutálený milionek neznamená vlastně pro celek nic, ale pro jednotlivce je to docela hezké zpříjemnění odpoledne....
No, uvidíme, ale 11. května jsou plný všechny noviny, těší se na to jak na Ježíška
Zásadní jsou ty školy.
Cyklopoutník by asi chtěl vědět, co na to Marine Le Pen:
ta na svém FB vyslovila názor, že je návrat do škol, na pár týdnů před prázdninama nemoudré rozhodnutí, a vyslovila pochybnosti jak lze udržet 30 harantů na uzdě
tedy pro fajnšmekry její květnatá mluva zde:
"Rouvrir les écoles le 11 mai alors qu'il restera un mois et demi d'école m'apparaît déraisonnable et incompréhensible pour les Français, qui ne comprennent pas pourquoi on laisserait des enfants être ensemble parfois à 30 par classe, avec des petits qui ne peuvent pas respecter les gestes barrières..."
Nad Evropou se vznáší návrat hranic
Po imigrační krizi je to pandemie Covidu 19, která znovu rozmísťuje hranice v Schengenském prostoru, ale rovněž i ve zbytku světa, zavádějícího omezení pohybu.
Svět bez hranic, který se se tu rozprostírá od neoliberální globalizace žije. Velký sen jednotné Evropy, která se zbavila svých konfliktů, obhajovaný Jacquesem Delorsem (pozn. https://cs.wikipedia.org/wiki/Jacques_Delors) , dnes, zdá se, náleží minulosti.
Teroristické útoky11. září 2001. Finanční krize v 2008 a následný vzestupu suverenity v Evropě. Imigrační krize v roce 2015, která vytvořila hluboké příkopy uvnitř EU mezi zeměmi otevřenými uprchlíkům a těmi, které postavily ke své ochraně ploty.
A teď, pandemie koronaviru.
Tyto události zpochybnili koncept otevřených hranic bez jakýchkoliv omezení.
Nové mříže
Jaké trvalý následek bude mít pandemie na vnitřní hranice v Evropě?
„Více než „měničem hry“ bude bezpochyby „urychlovačem“. Musí se postupovat případ od případu. Krize nebude mít, bez jakýchkoliv pochyb, žádný důsledky na německou politiku ve vztahu k hranicím. Ale v Italii, kde se lidé cítí opuštěni, ze nepochybně změní vše. Země ve Středomoří budou chtít svoji otevřenost přehodnotit. Koronovirová krize znovu obnoví existující rozdíly spíše než, že by vytvořila nové.“ Analyzuje diplomat se sídlem v Bruselu. Od samého počátku, pandemie byla řešena samotnými státy, zdravotnictví nepatří do kompetencí Evropské unie a jen multilareální instituce se snaží o nezbytná rozhodnutí.
Některé hranice byly jednostranně uzavřeny bez dohody se svými evropskými partnery.
Koronavirus zrychlil národní uzavření se do sebe a dal vzniknout novému soupeření mezi členskými státy EU, zejména o roušky.
Evropa vytvářela svoji historii transformací svých frontových linií na klidné, hranice otevřené ostatním.
pokr.
Migrace plus Covid spustila nové mříže čelicí nepříteli. Znovu je v popředí s otázka hranic doprovázená omezením celkové svobody pohybu. Je to dilema demokratických zemí.
Kam umístit dělítko mezi svobodou a bezpečností?
„Jestliže dočasné bude trvat dost dlouho, až do konce léta, jak naznačuje Emmanuel Macron, nezpochybní to pravidla jednotného trhu? Bude veřejné mínění souhlasit s obnovením kontrol uvnitř Evropy?“ táže se Nicole Gnesotto (pozn. https://www.iss.europa.eu/author/nicole...
Toto období změn bude podle ní mít za následek nezbytnost přehodnocení Schengenského prostoru.
„Možná bude zapotřebí oddělit pohyb zboží od pohybu jednotlivců. Ideologie, jejímž cílem bylo rušení hranic a rozšiřování je důvodem, proč se Evropa musí stále zabývat touto nejasnou otázkou. To se musí změnit. Je poptřeba se znova zamyslet nad hranicemi“.
To neznamená opustit mezinárodní a vnitro-evropskou spolupráci nepostradatelnou pro překonání krize.
No, zdá se, že bych si mohl fakt otevřít tu věštírnu.
Včera jsme se o tom bavili, o likvidaci té Evropy.
A dneska je to na titulní straně Le Figara.
Jako, že pohyb zboží ano, ale lidi budeme zase prudit?
narazil jsem tam na celkem nepřeložitelné slovíčko
"passoire" - cedník, tedy v obratu "L'Europe passoire".
tady to zjevně neznamená "být děravý jako cedník" ale naopak, síto, filtr, tedy jde o to nikoliv propouštět, ale o ten zbytek, co v tom cedníku zůstane.
Zavedením hraničních kontrol, ne-li obnovením "výjezdních doložek" nikoliv, prozatím, z důvodu politických, ale epidemiologických, třeba vázaných na nějaké provedené zdravotní testy, nebo tak, se brzy dostaneme do doby mého mládí.
Ostatně, jak mě to někdo už poslal:
"cítím se jak v šestnácti, mám dlouhý vlasy a nesmím z domu"
Mezinárodní měnový fond (FMI) předpovídá historickou recesi
FMI předpovídá v roce 2020 pokles HDP na planetě o 3% a nevylučuje ještě brutalnější propad v roce 2021. Nejvíce postižené budou země eurozóny, kde se dá očekávat pokles o 7,5% (ve Francii 7,2%). Pandemie by mohla uvrhnout půl miliardy obyvatel do chudoby, a smazat všechno, čeho bylo dosaženo během posledních deseti až třiceti let. Mario Centeno, ministr financí eurozóny (pozn. https://www.consilium.europa.eu/cs/council-eu... v rozhovoru předkádá plán obnovy, který chce představit Evropanům.
Ten plán je na druhém obrázku, ale překládat, ba ani číst to nebudu. Za současné situace, kdy nikdo neví, kdy se vlády rozhodnout zrušit omezení pohybu, nebo jestli navrhované scénáře dodrží, mají jakákoliv čísla propadu ekonomiky význam "kvalifikovaného odhadu pohledem z okna" - jak včera prohlásil Mojmír Hampl.
No, jestli to smázne opravdu VŠECHNO za posledních 30 let, tak se Řeci, Taloši, Španěláci a Portugálové radostí zblázněj...tam rostly snad jenom dluhy...
No, ne tak docela.
Penězovod ze severu na jih fungoval dost spolehlivě. Rostla dost výrazně i životní úroveň, pochopitelně, že na dluh.
Umím jen Španělsko, těm dalo ta uši to euro, první rok byli nadšení, že se jim tam Alemánci už neroztahují, a že tam pro ně přestalo být levně, a konečně se cítili zrovnoprávnění a ne chudí příbuzní, další rok plakali nad prázdnými kempy a apartmány, Jose mi ukazoval diář, jak vloni měl rezervace ve své restauraci na týdny dopředu, a teď, kdybych nepřišel na pivo, byl by v hospidě sám, a další rok padli na hubu a José ani hospodu v nejvyšší letní sezoně sezoně neotevřel. To před 10-12 lety.
Už to vypadalo, že se snad začínají z toho průšvihu vzpamatovávat, a teď dostanou další ťafku.
Tour v září, co se mění?
Poprvé ve své historii se „Velké kolečko“ pojede koncem léta, od 29. srpna se startem v Nice do příjezdi do Paříže 20. září.
Jaká bude příprava pro závodníky?
Manažeři počítají s osmi až desetitýdenní přípravou před startem Tour. Naříkají nad tím, že francoužští cyklisté jsou teď uvěznění zákazem pohybu a makají na trenažérech, zatímco zahraniční závodníci zvesela drandí po exterierech.
Jaké bude publikum a jaké počasí?
Tour je vždy synonymem pro dovolené a velká vedra. V září se čeká podél trati méně lidí, protože už bude po dovolených a budou muset zařezávat u mašin. A taky nebude takové horko.
Možná, že zahraniční diváci budou mít také problémy se dostavit. Ale prý zase budou moci fandit školác což bude fajnové.
Jaký je kalendář?
Koukni na mapku.
Legenda francouzské populární hudby z let šedesátých, Christophe, vlastním jménem Daniel Bevilacqua zemřel včera v nemocnici v Brestu na následky Covid 19.
Christophe se zjevil na francouzské hudebné scéne v roce 1965 se svojí tklivě naříkavou "Aline" kde pěje "je pleuré, pleuré" - já pláči, pláči .. slova, která použil Le Parisien v titulku svého nekrologu v mírně změněné podobě, - my pláčeme...
A na scéně vytrval 55 let.
Je důležité připomenout, že, jak u francouzských zpěváků bývalo zvykem, byl nejen interpretem ale i autorem hudby svých písní.
Z nesmělého hošíka z poloviny šedesátek se v sedmdesátých vyklubal, jak ho tehdejší tisk nazval "trochu profláknutý dandy". Působil tak svým stylem i zevnějškem.
Nutno rovněž připomenout, že to byla jen póza či dnes by se řeklo "image", protože jeho život byl naprosto neskandální. V roce 1971 se oženil se svou přítelkyní Veronique a ta stála i u jeho lůžka, když v 74 letech zemřel.
Měl jedinou dceru Lucii.
Christophe byl velké jméno po celé Frankofonii, na youtube a jeho odchod se zamrzí miliony lidí.
Svět těch "báječných" let šedesátých odchází do dějin.
Christopha, s jeho Aline, jsem představoval už před pár dny, dnes jej připomenu v té jeho poloze "Dandyho" z roku 1973 - Les paradis perdue - Ztracené ráje.
Hudba: Christophe
Text: Jean Michel Jarre
https://youtu.be/TkJccK8jiIY
koukám, že pana palečka taky odchod pana Christophe, mrzí
tak ještě jednu, s typickým zvukem šedesátých let
https://youtu.be/6b_xe0YZxVQ
Proč Německo lépe čelí Covidu 19
Roušky, testy, opatření omezení pohybu – reakce Angely Merkel je spojená s kvqlitou federálního zdravotního systému a dovoluje Německu vytvářet vzor boje s koronavirem.
Po Dánsku, ale před Francií, se bude Německo pokoušet experimentovat s návratem k normálu. Připraveno to bude, jak se počítá, od příštího pondělí, otevřením obchodů, odhaduje se, menších něž 800 m2. Oproti tomu školy musí být trpělivé až do 4. května, než se začnou postupně otevírat.
Tváří tvář koronaviru si Německo vede lépe, než jeho evropští sousedé, jako by to byl zdravotnický „remake“ finanční krize z roku 2008. S 3 850 úmrtími k tomuto pátku má Německo pětkrát méně obětí než Francie.
Reakce byla rychlá, díky počínání Angely Merkel, studované fyzičky. Federalismus, ale také zdravotnický systém a průmyslová základna, umožňuje masivní nasazené roušek stejně jako politika trasování nákazy ve velkém měřítku, to jsou ty klíče německého úspěchu.
Na druhé a třetí straně Le Figaro popisuje vývoj epidemie v Německu a snaží se pojmenovat příčiny, proč to Němecům jde, a Frantíkům nikoliv.
Zajímavé údaje:
V Německu je 21,5% populace starší 65 let, ve Francii 19,8 %, tedy dala by se očekávat vyšší úmrtnost ale opak je pravdou. Navíc v Německu je věkový průměr osob zasažených virem v průměru nižšež jinde.
Přičítají to „rodinné distanci“. V Německu zřídka žijí staří pohromadě s mladými, což je běžné třeba v Italii nebo Francii a to zřejmě brání kontaminaci starších.
Další faktor je je pověstná „německá disciplína“. I když jsou opatření méně přísná než francouzská, Němci je prostě dodržují.
Jako výhodou uvádějí i federální strukturu Německa s tím, že zdravotnictví je ve federální kompetenci.
pokr.
Dalším prvkem je lepší zdravotnictví – se 6 lůžky intenzivní péče na 1000 obyvatel Německo patří k nejlepším na světě.
Kapacita testování, začali na 50 tisících týdně na začátku března, dnes mají týdenní kapacitu půl milionu testů týdně. V Německu je 168 laboratoří, kteté testy vyhodnocují z 900 co jsou na celém světě. Ve Francii jich mají 12.
Nakonec píší, že Německo je lépe ekonomicky připraveno na obnovu hospodářství po krizi do nějž bude investovat bezprecedentních 1 100 miliard euro, což si může dovolit a zůstane na „černé nule“, protože rozpočová vyváženost a vytváření přebytků rozpočtu byla v Německlu vždy alfou a omegou.
Covid 10 – Záhada u dětí a adolescentů
- Děti a adolescenti jsou virem zasaženi méně, a až na velmi výjimečné případy, méně závažně, než ostatní populace.
- Do 7. dubna bylo nějakých 110 mladších 14 let hospitalizováno z důvodu Covid 19, což představuje 1% všech pacientů dohromady.
- Epidemiologové jsou prozatím omezeni na hypothesu: dětský organismus bezpochyby lépe kontroluje imunitní odezvu
- Pro imunologa Jeana-Laurent Casanovu, za vážnými případy, které zůstávají nevysvětlené, stojí nepochybně genetické predispozice
- Šéf státu oznámil otevření škol od 11. května aniž by byla vyřešena otázka infekčnosti u dětí
Budou vyléčení dlouhodobě imunní?
Hypothesa, podle které vyléčený pacient nemá imunitní paměť není spolehlivá. Prozatím neexistují žádné důkazy, že když už proběhla nemoc COVID 10, je tím zabraněno dalšímu nakažení.
Kmen Sars-CoV-2 je u lidí identifikován pouze několik měsíců. Bez zpětné vazby není možné přesně vědět jak dlouho může imunitní systém vyléčeného pacienta zabraňovat další infekci. Z Japonska, Číny a Jižní Koreje (116případů k 15.dubnu) jsou hlášeny i případy, kdy u vyléčeného pacienta byly počáteční testy na Sars-CoV-2 negativní ale pozdější testy pozitivní. Hypothesa, že pacientu nedávno vyléčenému chybí imunitní paměť nepatří prozatím k nejpravděpodobnějším. Opravdu, některé počáteční testy by mohli být „falešně negativní“ z důvodu nedostatečné přesnosti testů nebo chybou při manipulaci. Dále se musí vzít v úvahu, že vzorky určené pro testy jsou odebírány z horních cest dýchacích. Tedy virové zatížení těchto vzorků může být být slabé a závažnější zůstává jen v dolních cestách dýchacích. To je také důvod proč se podle mezinárodních doporučení pacient považuje za uzdraveného až když jsou dva testy, v rozestupu několika dní, negativní.
Což ovšem nevylučuje riziko dvou „falešně negativních“ testů.....
Jihokorejské zdravotní úřady také předložili hypothesu „recidivy“ spočívající v předpokladu že virus přetrvává v některých částích organismu. Pacienti, léčení v nemocnici, mohou vykazovat svoje virové zatížení dostatečně nízké, aby byli v testech „negativní“, ale stále zůstávají nositeli viru, který bude pokračovat ve své infekční aktivitě a byl jen dočasně léčbou potlačen.
Spekulace o podobnosti imunitní paměti spojené s dvěma předcházejícím koronaviru závažnými respiračními onemocněními, Sars a Mers, jsou riskantní.
Nevíme jestli specifické buňky zodpovědné za imunitní paměť bude možné detekovat u bývalých pacientů několik let po vyléčení, jestli tato paměť bude dostatečná, aby zastavila novou infekci.
JIN: Takže víme zase prd :-)
já to tušil, že si toho pečlivý čtenář, pan Paleček, všimne
přemýšlel jsem nad tím dlouho a rozhodl se
"maîtrisé" přeložit jako "potlačen"
"ovládnut" nebo "zkrocen" mě přišlo příliš expresivní, a hned si toho potvora všimnul, a nešetří mě :-)
Nefandi si. Ty mínusy by ti tam spadly, i kdybys tam napsal jen "Dobrý den !"
:-)
to se mi nechce ani věřit
Kdyby ty imunitní mechanismy nějak nefungovaly, tak už tu dávno nejsou netopýři.
No, jáctomu až tak moc nerozumím, a není to jazykem.
Prostě neví se bezpečně, že když jsi nakažen coronavitem a vyléčíš se, jestli si nafurt imunní jako u Sarsu nebo Mersu.
Není to prokázáno, ten virus je tu na to příliš krátce.
Navíc, v těch zemích co píší, se u vyléčených pacientů objevil znova. Pak vyjmenují pár důvodů, proč se znova mohl objevit, resp. že tam furt byl nebo to měřili Prymulovým testerem co nefunguje. Tedy že to nemuselo být tím, že pacoš imunitu nezískal.
A pak znova zopakují, že nevíme, jestli jsi nebo nejsi po vyléčení imunní.
A jácsi nejsem co chtěli vlastně, kromě toho, že se nic neví a nic není jisté, sdělit.
Jestli to, aby lidé moc nespoléhali na nějaké promoření, nebo proč to publikovali.
Conseil d'Etat (snad něco jako nejvyšší sorávní soud ve Francii) zrušil nařízení radnice v Sceaux (obec na jižním okraji Paříže), která zavedla 8. dubna povinnost nošení roušek na veřejnosti.
Protože jde o nejvyšší soud, nemůže si do budoucna takhle počínat žádná francouzská obec či radnice.
Takový zásah do osobnostních práv pofle rozsudku radnicím a starostům nepřísluší.
http://www.leparisien.fr/hauts-de-seine-92...
Dle budhistické alegorie kdysi jeden starý, moudrý muž seděl pod stromem, když kolem šel bůh epidemie. Moudrý muž se ho zeptal, „kam jdeš?“ Bůh epidemie odpověděl, „jdu do města zabít sto lidí.“ Na jeho zpáteční cestě se bůh epidemie zastavil u starého muže. Ten mu pravil, „řekl jsi mi, že chceš zabít sto lidí, ale poutníci mi vyprávějí, že zahynulo víc jak deset tisíc.“ Bůh epidemie odpověděl, „zabil jsem jen sto. Ty ostatní zabil jejich strach.“
Myslím, že to je velice moudré a pravdivé. Bohužel to nic neříká, jak se tomu strachu bránit. Je to zcela individuální a někdo ho má a někdo nemá.
Jak se bránit se dobře neví, je to velice individuální, ale dobře se ví, jak strach vyvolat a udržovat.
Snažím se to pochopit už pár let, má to pochopitelně souvislost s tou Francií, protože to potkáváš po celé zemi na každém kroku, v každé vísce. Památníky padlým ve Velké válce, té první, světové. Ta druhá, ne že by se nepřipomínala, ale není tak všudypřítomná.
Jak válka na západní frontě probíhala víme, jednotlivé bitvy a bojiště jsou popsány, zdokumentovány, vojenské hřbitovy rozesety po celém severu země. Padlo přes 3% národa, a vesměs mladí muži, někdy jen kluci. Hrůzným a děsivým způsobem, žádný "poslední výstřel náčelníka Apačů". Tak to zanechalo otisk v duši národa a mělo své důsledky ve vlažném přístupu velké části Francouzů k obraně vlasti v té válce druhé.
Mě zajímá, jak k tomu mohlo vůbec dojít, jak se to mohlo stát, že ti mladí lidé se nechali do zákopů nahnat, a hůře, oni je tam zezačátku nemuseli hnát, oni se tam hrnuli dobrovolně.
Ta předválečná mentalita, pojmenování nepřítele a přesvědčování o hrozbě, které je třeba se postavit. Žádný Frantík netoužil táhnout na Berlín a Boschům to nandat, ale chtěli bránit svoji vlast, která byla přeci ohrožena. Národ byl systematicky a cíleně o té hrozbě přesvědčován a byl v něm budován pocit ohrožení a strachu. Ne o sebe, ale o své blízké, rodiny, děti....
Nenašel jsem mnoho zdrojů, na rozdíl od těch, které popisují průběh války.
Jak k takové katastrofě vlastně mohlo dojít?
Čemu v těch zákopech zabránili, co ochránili?
No, a to neměli internet.
Dneska, a o tom není sebemenší pochyby, je systematicky vytvářen pocit ohrožení a strachu také.
Ne, že bych věřil na theorie komplotu, jde pravděpodobně jen o ty novinářské šmudly, kteří si libují v katastrofách. Tak o tom píší, nafukují, předhánějí se kdo uvede senzačnější zprávu.
A pocit ohrožení narůstá.
Před malinko více než sto lety z tohoto pocitu ohrožení vzniklo do té doby netušené krveprolití.
Co čeká nás?
Jak se tomu strachu bránit?
To musíš jít na jiné zdroje z jiných oborů. Jedno je však víc než jisté. Šitím roušek ani studiem bulvárních statistik o tom kolik lidí zemřelo se tomu strachu bránit nedá:)
Abych Tě tak vágně neodbyl, tak jednu radu přece jenom. Vyhýbej se lidem, kteří v sobě svoje strachy živí. Vyskytují se taky tady na našem webu.
Nebezpeční to jsou lidi. Pamětníků z II války v dnešní době moc nežije. Já jsem měl možnost s některými besedovat. Koncem 60. let jich bylo ještě dost hodně. V protileteckých bunkrech při bombardování občas nějakého panikáře zastřelili. Jak to jeden pamětník říkal "viděl jsem jak zastřelili normálního člověka jenom protože mu selhaly nervy a velmi hlasitě šířil paniku. Pak se ozval výstřel a bylo ticho".
Z toho vidíš jak je v případě skutečně vážného ohrožení, bombardovalo se a nikdo nevěděl jestli vyleze z toho bunkru živý, jak je v takové situaci šíření strachu a paniky nebezpečné i když mnozí za to nemohli. Měli jen nervy na pochodu v mimořádně kritické situaci.
Co jsou proti tomu dnešní chřipečky? Kolik vlastně je ta CORONA smrtnost? V takovém dobře vybombardovaném bunkru dosáhla smrtnost lehce i celých 100%.
Jindra uvádí, odkud cituje. taky bys měl ty Parlamentní listy přiznat ;-)
Musím Tě zklamat Rondo. Parlamentní listy to na 100% nebyly. Tam jsem nebyl delší dobu a tu alegorii znám už dávno.
Kdysi jsem ji četl v jedné chytré knížce. Z psychologie a sociologie jsem jich přelouskal v práci dost hodně. Za socialismu jsi do práce přijít musel ale dělat jsi tam nemusel. Byla to taková obdoba dnešní práce úředníka. Pracovní doba pevně stanovená, ale práce bylo jak kdy. U nás pracovní vytížení nárazové. Prostoje někteří trávili skupinovým vykecáváním po kancelářích, kafíčka, mnohé ženy zákusečky a potom se divily proč ač dodržují dietu nehubnou. Jiní dokonce i pili v práci. Já jsem místo toho v pracovní době četl knížky.
Je to řada let, kdy nám vládl bolševik. Kdo by si všechny ty knížky pamatoval. Knížky jsem si půjčoval v městské knihovně. Tam se dalo půjčit všechno, beletrie, sociologie, psychologie, nejrůznější autoři, dokonce i vysokoškolská skripta z těch oborů. Několik jsem si taky těch skript prostudoval. A teď po mně chtěj, abych našel zdroj. Původně to bylo v některé z těch knížek. Zaboha si nevzpomenu v které. S podobně znějícíma myšlenkama jsem se setkal několikrát a já jsem s nimi ztotožněn. Větším nepřítelem než nějaká dnešní corona pandemie je náš strach.
Tak bojujeme proti pandemii, ale svému strachu necháváme volný vstup. Proti pandemii údajně pomáhají roušky, proti našemu strachu ale žádná rouška nepomůže.
Tak mne milý Rondo omluv, že jsem neuvedl zdroj. Zdroj neznámý. Ano, včera jsem se setkal s tou myšlenku na internetu, tam to měli převzato kdo ví odkud. Proto kde to bylo napsáno neuvedu. Z jejich strany plagiát. Ale byl to bulvár, ne vědecká publikace a bulvární blogeři zpravidla zdroje svých myšlenek s tolerováni čtenáři neuvádí.
Ale no tak ;-)
Podobná broskvovina, jako cintáty připisované Janu Werichovi.
A je fakt k uvěření, že v budhistických alegoriích se pojednává jak na potvoru zrovna o bohu epidemie. Ach jo, taková trapná křeč.
A úplně největší bžunda, že z celého širého internetu znáte tuhle splácaninu jenom ty a pak jakýsi Jan Vítek, publikující tohle (na písmenko přesně) v Parlamentních listech, potažmo v jeho domovské "vaševěci.cz"
https://dopice.sk/oiN
Hele, houpat nás můžeš. Ale jenom trošku. Jinak bysme (z tebe) blinkali ;-)
Máš nějaký špatný vyhledávač. Z Parlementních listů to mít nemohu, protože jsem tam už cca 14 dní nebyl. Hledej dál, já to hledat nebudu a pořád se se mnou nehádej o nepodstatných podružnostech.
A máme se snad bavit o tvých podstatných podružnostech ? ;-P
Čím mi jenom připomínáš jednu zdejší permanentně nakyslou, zapšklou a protivnou paní?
Macron odmítá prodloužení omezení pohybu pro seniory
Aby se ukončila polemika, Elyseje oznámily, že nebude žádná „diskriminace“ starších osob v rámci rušení omezení pohybu plánováného na 11. května.
Možnost prodloužení omezení pohybu pro starší byla dosud nejasná, a jen samotná vyhlídka na ní vyvolávala „zvedání štítů k obraně“ mezi staršími 65 let, kteří se cítí spíše aktivní než slabí. Cítící, že debata se vyostřuje, se šéf státu vrátil k „osobní zodpovědnosti každého“. Hodně rozhořčovala da „segregace“ podle věku. Právníci také varovali před „nepřiměřeným zasahováním do svobody pohybu“ jiní se obávali hrozby „revolty starých“ jako esejista Alain Minc, blízký šéfovi státu.
Ale tohle je přece na úvaze každého jednoho toho starce a také osoby, která se o něj stará. Někdo volí izolaci a samotku, někdo to tak trochu s citem ředí. Do toho nemá žádný stát co kecat.
Ono se tam o to vážně uvažovalo.
Uvolňovat opatření podle věkových kategorií.
Ono se to nakonec i provádí, a i u nás, ale po tichu a nejsou to senioři, o které se jedná, ale děti.
Ty pustí do škol, zatímco dědkům nechají hospodu zavřenou :-)
Paříž, výlety nad ránem
Od počátku zákazu pohybu, a je to už měsíc, se puls hlavního města zpomalil.
A mnohem více koncem dne, kdy se Město světem stává jen divadlem stínů.
Víkendový Le Monde má dost zajímavých článků, snad se k nim ještě dostanu, ale teď mě Soňa volá, abych si přestal hrát a šel něco dělat, tak jen přeposílám pár fotografií co publikovali. Snad to přežiju bez zranění a dostanu se k něčemu kloudnějšímu později nebo zítra.
Tohle překlad nepotřebuje, pusťte si to video
http://www.leparisien.fr/video/video-pollution...
a kam mám na to video kliknout?
Nejede to v tom článku?
Je hned za prvním odstavcem.
Možná je to zamčené jen pro abonenty, to nezjistím, mám to zaregistrováno na všem, co kze k síti připojit.
Všimnul jsem si takové drobnosti.
Zatímco Montpellier je světleodrý, tmavší zóny jsou podéle pobřeží, od Pálavas až po Grande Motte. Tam není žádný průmysl, jen domy a apartemány k rekreaci. To znamená, že, ačkoliv není sezóna na cákání se v moři, je to tam dost obydlený. Asi fakt kdo mohl zdrhnul z města někam ven.
Aha, tak to já tam nevidím.
No, nemusím vědět všechno :-)
to je škoda, jsou to hezký obrázky, ale asi se pletu, a pak moc dobře nerozumím tomu, jak to tedait je,
tmavší plochy, které by měly vyznačovat větší koncentraci NO2 jsou jasně nad těma lagunama, étangs....
Tak jsem z toho teda zmaten, jak moc se dá těm jejich obrázkům věřit
Karaténují na lodích, co je na tom divného? :-)
To nebude ono, étangs jsou rozlehlé, ale mělké sotva po kolena, aby přes ně mohly jezdit lodě, je tam vyhloubený kanál
Ty laguny furt kvasej, sis nevšiml těch bublinek a jak to tam smrrrrdí?
Já tam nikdy vlastně nejel uprostřed léta, tak jsem to neviděl, ale je to možné, ono je to fakt sotva 30 cm hluboké a zabahněné fest.
Občas se tam přemnoží nějaká řasa, a je to celé úplně rudé, jak kdyby se tam rozlila barva.
Pro oko to vypadá jako krásná jezera, ale jsou to mělké louže.
V létě to musí být pěkný humus. Jeden rok tak vypadal hustopečský štěrkáč. Sucho, vedro, zbývající voda se stejně tak zbarvila. Krajská hygienická stanice tam striktně zakázala koupání. Stupeň znečištění 5 (ten nejvyšší). Do té vody by tam vlezl jen bláznivý sebevrah. Rudá voda, smrad a zdechlé ryby. Nevím jestli tam vůbec nějaké přežily.
Spíše ne, ona ta voda je slaná tak to asi nebude tak drsný, kromě informace od kolegy, nemám žádné jiné, že by to snad někdy zapáchalo. Kolem jsou rezesety hotely a apartemánové domy, když se étangs zbarví do červena, je to atrakce a lidé si to jezdí fotit.
U Aigues-Mortes, te je hned vedle letoviska Grande Motte, jsou solivary, teží se tam mořská sůl odpařováním. Nebude tam nic chcíplého.
Červenou barvu té extrémně slané vody způsobuje Dunaliella salina, která v období vysokých teplot produkuje značné množství karotenu.
dyť to říkám, nějaká řasa, ty si dokonce nagooglila její jméno, ale to na tuty zapomenu dřív, než dopiju kafe....
takhle ukazují celou Francii 2020 a 2019
Funguje to normálně pro kohokoli.
Zajímavé porovnání.
Bez lidí by si příroda hladce poradila. Ale Covid je na redukci lidstva slabý a neškodný.
Koronavirus – čtvrtý den v řadě pokles hospitalizovaných ve Francii
Pět informací, které si tuto sobotu zapamatovat ohledně epidemie
1) Ve Francii počet pacientů hospitalizovaných v intenzivní péči stále klesá
Bilance, kterou udává Generální ředitelství pro zdravotnictví (pozn. něco jako úřad hlavního hygienika):
tuto sobotu je v nemocnicích 30 639, to je pokles čtvrtý z po sobě následujících dní. V pátek jsme napočítali 31 190. Stejně tak po druhý den v řadě se zmenšuje počet pacientů v intenzivní péči, z 6 027 na 5 833. Oproto tomu u počtu úmrtí zůstává nárůst. Celkem bylo zaregistrováno 11 842 (+364) úmrtí v nemocnicích a 7481 (+278) v zdravotnických domovech pro důchodce (Ephad) a dalších sociálně-zdravotnických zařízeních.
2) Více než 2,25 miliónu oficielně deklarovaných případů na světě
Tato smutná bilance podle AFP (pozn. francouzská tisková agentura) vychází z oficielních zdrojů. Celkem více než 2,25 milionu případů bylo zjištěno v 193 zemích, zatímco 4,5 miliardy osobám je v současnosti omezena svoboda pohybu, nebo je jim doporučeno zdržovat se doma. Stejně tak bylo zaznamenáno více než 157 000 úmrtí, převážne v Evropě, kontinentu, kde bylo překročeno 100 000 úmrtí, tak jako ve Spjených státech (37 079 úmrtí), zemi, kde se v současnosti šíří pandemie nejrychleji
3) Vojenská polní nemocnice v Mulhouse snižuje svoji kapacitu o třetinu
V pátek začala demontáž část zařízení umístěného v úpatí civilní nemocnice v Mulhouse čelící epidemii, aby ji odlehčilo. V sobotu armáda ohlásila, že snižuje tak kapacitu z 30 na 20 lůžek z důvodu z důvodu zlepšení situace.
pokr.
4) Povzbuzeni Trumpem se ve Spojených státech násobí protesty proti bezopečnostním opatřením
Zatímco je jeho země těžce zasažena epidemií, americký president otevřeně žádal vzporu proti pravidlům opatření k omezení pohybu, včetně organizace demonstrací za tímto účelem. Ty se konaly zejména v New Hampshire, Marylandu nebo v Texasu, kde se někteří domnívají, že opatření k omezení pohybu jsou přehnaná, s ohledem na lidká práva.
5) Na lodi Charles de Gaulle nedošlo k přestupku ale pravidla byla nedostatečná
Předpisy byly dodrženy, ale bezpochyby, pře zpětném hodnocení, nebyly dostatečné, připustil v sobotu náčelník štábu obrany, s ohledem na množství otázek, které se vyrojily poté, co více než 1000 námořníků letadlové lodi Charles de Gaulle bylo kontaminováno Covidem 19. Čísla oznamená dříve byla během dne nahrazena definitivními – 1046 z 1760 námořníku letadlové lodi bylo positivně testováno. Bylo zaháheno dvojí vyšetřování, jedno velitelství a druhé epidemiologické, o velení a zodpovědnosti za krizi na jedné straně a o postupu kontaminace objektu, na straně druhé.
https://www.lefigaro.fr/sciences/2020/04/18...
Snad článeček co jsem vybral z nedělního Le Parisien někoho poteší a uklidní
Lehký pokles se potvrzuje
Počet hospitalizovaných a v intenzivní péči je několikátý den v mírném poklesu. Někteří lékaři jsou rozumně optimističtí.
I když epidemie Covidu zůstává na velmi vysoké úrovni, ministr zdravotnictví si osvojil lehce optimističtější tón. Ve včera večer publikovaném komuniké Generální ředitelství pro zdravotnictví – DGS (pozn. něci jako hlavní hygienik) rovněž pracuje s termínem „lehký pokles“, když popisuje křivku vývoje onemocnění. „My všichni dohromady brzdíme říření viru. Nepovolujme ve svém úsilí, v okamžiku, kdy omezení pohybu přináší své ovoce“. Opravdu, některé ukazatele začínají být trochu více uklidňující. Počet hospitalizovaných lidí poklesl o 551 proti dříve oznámeným. Stejnou tendenci má i inteznivní péče, kde je méně o 194 osob, „konstanta, kterou pozorujeme již deset dní“.
Vrchol byl překročen
Přes zvýšení „úrovně“ epidemie, někteří profesionálové zahlédli lepší zítřky. Profesor Jean-Daniel Lelièvre, vedoucí infekčního oddělení v nemocnici Mondor v Créteil (pozn. čtvrť Paříže) konstatuje „Je to dnes zřetelně lepší, než bylo pře týdnem. Diskutoval jsem s vedoucím služby. Oproti tomu že, před osmi dny jsme neměli k dispozici jediné volné lůžko k ošetřování osob s COVIDem, jsme znovu nalezli manévrovací prostor, důkaz toho, že tlak je méně silný. Profesor Françoise Bricaire, bývalý vedoucí oddělení infekčních onemocnění v Pitié-Salpêtrière (pozn. pařážská universitní nemocnice http://pitiesalpetriere.aphp.fr/) soudí že: „Je dosaženo bodu obratu. Významné je, že máme dest dní po sobě pokles intenzivní péče. Můžeme mít ještě fenomén oscilace s dílčím zvýšením, ale jsem přesvědčen, že vrchol už je za námi, jak u nás, tak v Itálii. Soustředíme se na závažné případ, to je normální, ale zapamatujme si, že velmi velká většina lidí odchází uzdravených“, dodává profesor Jean-Daniel Lelièvre.
https://www.lefigaro.fr/vox/societe/monsieur-le...
Kuchařské špičky Francie sdružení v Kulinářském kolegiu Francie (pozn. sdružují 1800 restaurací všech kategorií, od bister až po hvězdičkové, a 900 řemeslných producentů potravin - https://www.college-culinaire-de-france.fr/)
píší otevřený dopis presidentu Macronovi ve kterém ho žádají, aby otevřel znovu fancouzské restaurace neboť jsou v smrtelném ohrožení.
Koronavirus – rozhodující otázka imunity
Vakcína: ochrana skupiny. Vědecká obec zkoumá schopnosti neutralizačních protilátek vytvořených u osob vyléčených z Covidu 19.
Chrání protilátky, které se vytváří u vyléčených pacientů z Covidu-19 nové infekci? Pokud je to možné, bude tato imunitní ochrana trvalá? V tento ted nikdo neví. Přeci jsou to pouhé tři měsíce co známe tento virus. Ale nic nenaznačuje, že by tomu tak němelo být. Tato otázka je otevřená. Jediné co víme jistě je, že množství nakažených Francouzů, okolo 10%, je příliš slabé na to, abychom mohli očekávat, že se se jeho šíření neobnoví v okamžiku zrušení omezení pohybu populace. V očekávání případné vakcíny, musíme přijmout myšlenku, že s viem budeme muset žít ještě několik měsíců.
Na 4. a 5. straně je dopodrobna popsán mechanismus imunitní odezvy, lymfocyty, antigeny, phagocyty, plasmocyty, protilátky a ja to všechno spolu souvisí - je to na mě příliš odborné na to, abych se tím trápil francouzsky.
Odnáším si jediné slovíčko, které považuji za potřebné "anticorp" je protilátka, to asi bude stačit....
Čekání na azyl v uzavřené Evropě
Příjezdy migrantů silně opadly, omezení pohybu omezuje projednávání jejich žádostí.
Pevnost Evropa – sen některých – realizuje COVID 19.
Tady nepojedu slovo od slova, musím taky něco dělat, takže čísla:
V březnu zaznamenal Frontex 4500 ilegálních migrantů, to je polovina únorových čísel.
K mnohem silnějímu poklesu došlo ve středním Středomoří, kam přijelo 200 ilegálů, což je pokles o 90%.
Ta tendence bude pokračovat, Italie 7. dubna a Malta 9.dubna oficelně deklarovali uzavření svých přístavů z důvodu epidemie. Přesto se Sea Eye (https://sea-eye.org/en/) pokusila dvakrát vylodit, po deseti dnech čekání byli vpuštěni do Itálie v pátek 17. dubna a posláni do karantény. Kolem Malty se potlouká další „záchranářská“ loď, španělská, a čeká na povolení k přistání, které jim Malta odmítla vydat. Přijímání žádostí o azyl bylo zastaveno, před zdravotní krizí joch bylo asi 50-60 tisíc každý měsíc, teď to kleslo na 10 až 20% jejich kapacity (asi těch úředníčků).
Retenční centra ve Francii jsou také prázdná, obsazena tak z 10%.
Evropská komise ale neustále sní o obnovení přijímání migrantů a jejich přesunu podle Dublinských dohod.
V článku jsou zmiňovány země, které migranty odmítají, jmenonovány:
Bulharsko, Dánsko, Rumunsko, Italie, Nizozemí, Maďarsko, pak vzdorující Irsko, Chorvatsko, Litva a Portugalsko.
Je to snad jediné pozitivní na uzavřených hranicích. Brzda pro ziskovky podporující mafiánské převaděče. Tak ještě využít letadel, která stojí bezúčelně na letištích. Naložit migráčkama a směr letu Sahara. Ze Sahary už trefíš a tak domů mazej po svých.
Na 9. straně jsou zajímavé grafy z průzkumu veřejného mínění ve Francii, Německu a Spojeném království, který provedl Cevipof (http://www.sciencespo.fr/cevipof/fr - jde to přepnout do angličtiny)
Le Monde to uvádí titulkem:
Bitva o důvěru je pravděpodobně prohrána...
Pokusil jsem se nutné v grafech přeložit.
Zdlouhavost byrokracie brzdí boj proti koronaviru
Nedostatek roušek a testů, překážky připojení soukromého sektoru k péči o nemocné, francouzské administrativní upořádíní nezjednodušuje zdravotnická opatření. Se sanitární krizí vyplula na povrch jeden francouzský nedostatek – těžkopádnost našeho administrativního aparátu. Lze si jej částečně představit jako klopýtání bojovníka, kterému jsou podřízeny zdravotnické sbory, jež si potřebují opatřit roušky a testy v dostatečném množství, chaotický soukromý a veřejný systém nemocnic, známé obtíže místních samospráv nevyslyšených v Paříži. Spoutaná svými normami a procedurami zaostává naše země v zápase s Covidem 19 ve srovnání s Německem, Norskem nebo Rakouskem. Opírající se o množství rozhněvaných zravotníků a pacientl, rozhodla se Národní federace obětí hromadných útoků a nehod FENVAC ( pozn. FÉDÉRATION NATIONALE DES VICTIMES D'ATTENTATS ET D'ACCIDENTS COLLECTIFS - https://www.fenvac.org/) podat trestní oznámení na neznámého pachatele.
Žaloba proti krizovému řízení
Podle Národní federace obětí hromadných útoků a nehod FENVAC provází řízení kzdravotní krize nedostatky. „Chceme znát jejich úplný rozsah“ naznačuje její president Jean Michelle Rollot, který oznámil právní kroky. Asociace podá trestní oznámení na neznámého pachatele. To umožní úředníkům zhodnotit a upravit celý náš zdravotnický systém, očekává FENVAC. „Nehledáme viníky, ale chceme aby justice vnesla světlo do našeho zdravonického systému abychom viděli, jak jej zlepšit“ zdůraznil Jean-Michelle Rollot. Souběžně Fenvac zahájí sčítání obětí ve Francii stejně tak z pohledu zdravotnického tak ekonomického. Za tímto účelem umístí tento týden na svoji internetovou stránku dotazník. Tato etapa umožní se obětím spojit k zahájení společných akcí a požadovat nápravu u soudů. „Stejně jako je stát, běhěm této krize, zodpovědný za ohrožení, tak se musí, se svými záručními fondy, zamyslet i nad systémem odškodnění.
A co to je za bouře na severním okraji Paříže? To je proti bílým, proti covidovým opatřením, nebo proti čemu? Začalo to prý schválně otevřenými dveřmi policejního auta o které se rozbil ujíždějící motorkář. To známe i u nás z Těšnovského tunelu.
No, nejsou to bouře, policajti tam sundali těma dveřma grázlíka na motorce, nic moc férovýho. A jako na potvoru nějakýho toho arabáka a v arabský čtvrti. Tak arabská omladina začala dělat bengál. Rachejtle a ohňostroje v ulicích, snad víc kraválu než škody.
S covidem to nemá nic moc společného, ano snad n3jaký rasismus v tom není, polovina těch policajtů je taky barevných. Prostě muslimové dávají zase o sobě vědět.
V Le Parisien bylo včera video z toho bengálu, pokusím se to najít. Ale rachot to byl, když odpálí ohňostroje nad předměstí, slyší a vidí to celá Paříž.
Tady to je:
http://www.leparisien.fr/hauts-de-seine-92...
30ti letý motocyklists byl zraněn a operovali mu levou nohu. Zapálili celkem 25 popelnic ale policie se s nima nemaže a bude je stíhat.
Etnický původ se nikde oficielně nedozvíš,ze zákona se nesmí uvádět. Jakmile máš francouzskiu občanku, jsi Francouz a nikomu nic není do tvého původu, náboženství nebo politického přesvědčení, a přibyla i sexualní orientace.
Nesmí se vést ani neoficielní seznamy, dost to rozčiluje policajty, když si nemohou nechat vylistovat z počítače třeba aktivní a zapálené muslimy mebo levicové extremisty.
Tak původ těch revoltujících můžeš odhadovat jen z videa.
Ten chlap, co ho tam na zemi obvazují snad ani tu nohu pod kolenem nemá. To mu jí těma dvířkama trhli?
Ty rachejtle jsou úžasné. Umí ti černí Frantíci dělat pěkný bordel.
No, v Le Figaro on line píšou, že mu jí zlomili dvířkama od auta a že to "banalisovali", že nezastastavil prý na červenou....
Včera v noci začali blbnout i na předměstí Strasbourgu v Port du Rhin, zapálili nějaké ty popelnice, a vzali nějakým podomácku vyrobeným plamenometem policejní auto.
https://www.lefigaro.fr/flash-actu/nouveaux...
Tady mají něco z toho
Villeneuve-la-Garenne, předměstí Paříže, ale blbnou asi na čtyřech předměstích, zásadně v noci...
https://www.lefigaro.fr/actualite-france/a...
Do tištěných novin se to zatím nedostalo, ani Le Parisien, Le Monde, Le Figaro nebo Liberation ani řádku.
Tentokrát jdou ti hošani tvrdě proti policajtům, mají takové nosné heslo "Mort aux porcs" - "Smrt prasatům", Molotovovi koktejly, podomácku vyráběné plamenomety, metání nejrůznějších předmětů....
Uvidíme tuhle noc.
Štěstí přeje připraveným a to ti černí Francouzi evidentně jsou. Podomácku vyrobený plamenomet to je opravdu síla. A ty rachejtle jsou také dobré. Už se nedivím že v té Paříži,když jsme tam byli, hned použili slzák.
Teď jsem to dopřeložil, teda z pařížského denníku Le Parisen, tam už se dostali na první stranu.
Celostátní Le Figaro nebo Le Monde už taky píší, ale zatím někde vzadu.
Možná jim bude ještě horko všem, on-line reportáže jsou drsnější.
No, já mám konečně zase trochu jiná slovíčka, než mrtví, infikovaní, intenzivní péče a tak....
Plamenomet v zemi kde nesmíte mít u sebe nůž delší než 12 cm, teda pokud jste původní bílý Evropan.
Že by národ Přemka Podlahy nedokázal sestrojit podomácku pořádný plamenomet, když to dokáží naplaveniny na pařížských předměstích?
Ale jistě že dokázali. Domácí napalm není problém. S tím můžeš rovnou plnit flašky s Molotovovým koktailem. Když to naředíš, tak stříkat to nějakým čerpadlem skrz trysku nebude problém. Nebo třeba jen takovým tím zahradnickým ručním pístovým postřikovačem. Jen při tom nesmíš sám zahořet. Ale myslím, že naši policajti by tě s tímhle rovnou zastřelili v rámci sebeobrany. Jak to dělají ti francouzští, to opravdu nevím.
U nás asi ano, ale u francouzského policajta přijde na to. Trefu do černého si nedovolí a tak francouzský žandár když už na to přijde, radši míří do bílého.
Drazí občané.
Zůstaňte ve svých domovech a dívejte se na televizi. Ven můžete pouze pro potraviny. Jestli tam budete dělat něco jiného, dáme vám pokutu nebo vás zavřeme anebo obojí. Každou minutu, kterou strávíte venku, vystavujete staré a nemocné lidi riziku! Když už jste venku, koukejte udržovat nařízenou vzdálenost od ostatních. S nikým nemluvte. Na nikoho se nedívejte. A proboha, přikryjte si něčím tvář. To je jediná možnost, jak zachránit ty staré a nemocné lidi od smrti koronavirem, aby mohli zemřít o něco později na rakovinu, nebo zápal plic, nebo infarkt či jinou nemoc, což už je normální.
Snažte se dodržovat určenou vzdálenost i doma, mezi členy rodiny, protože nikdy nevíte! Myjte si ruce alespoň 36x denně a neustále dezinfikujte vše, na co někdo sáhl. Pokud uvidíme, že staří a nemocní lidé i přesto nadále umírají, budeme muset pravidla zpřísnit a instalovat kamery ve vašich domovech, abychom se přesvědčili, že si myjete ruce a vše řádně dezinfikujete podle nařízení.
Někdo by mohl namítnout, že to bude jako ve fašistickém policejním státě, ale to je výhradně pro vaše dobro. Jednou budete také staří a nemocní, nechcete zemřít kvůli tomuto příšernému koronaviru. Chcete zemřít na nějakou normální nemoc,rakovinu, kardiovaskulární potíže, mozkovou příhodu nebo něco takového. Koronavirus je opravdu hrozná nemoc. Budete mít bolest v krku, začnete kašlat a může vás dokonce začít bolet břicho. Takže doufáme, že teď již chápete, proč musíme všechno zakázat, vy musíte být izolováni a odděleni od ostatních spoluobčanů. Je to opravdu ta nejzdravější věc, kterou pro vás můžeme udělat, tak nám to prosím neztěžujte.
Vaše s vámi to dobře myslící vláda.
Čtvrti pod napětím
Od bitky v Villeneuve-de-Garrene se incidenty znásobily.
„Zastavte policejní násilí, tihle tlustí zkurvysyni si zaslouží to nejhorší“
„Není nic lepšího než pořádny Molotovovův kokteil a dlažební kostky jako v roce 2005. Zeptejte se starších, oni vám to řeknou.“
„Připoměňme jim dnes večer sílu ulice, chceme být vidět v televizi“
Takové jsou výzvy k nepokojům, publikované tento víkend na sociálních sítích zejména na Snapchat, který se stal základním kanálem distribuce videí z pouličního násilí během opatření k omezení pohybu.
Včera večer se v pařížském regionu úřady obávali další noci plné potyček. Zejména pak v Val d’Oise, Garges-Sarcelles a ještě v Montigny-lès-Cormeilles, kde byly na 22 hodinu ohlášeny populárním účten na Snapschat „LesCitésdFrances“ velké nepokoje. S rizikem, že se nákaza násilí případně rozšíří i do dalších citlivých čvrtí Île-de-France. Od sobotního incidentu ve Villeneuve-de-Garrene (departement Hauts-Seine), kdy byl jeden mladík na skutru těžce zraněn nárazem do policejního vozidla, teplota stoupá až ko bodu varu.
„Incident ve Villeneuve-de-Garrene vyvolal na sociálních sítích několik výzev k násilí“ konstatoval ve svém hlášení agent Ústřední zpravodajské služby (pozn. Service central du renseignement territorial (SCRT), https://fr.wikipedia.org/wiki/Service_central... „Tyto věci se objevují a stávají se virální zejména pod #mortauxporx (pozn. #smrtprasatům) s jednoznačným přáním smrti orgánům policie.“
Příští večery budou zkouškou
Okolnosti incidentu zůstávají nejasné. Mnoho otázek zůstává otevřených a stížnost oběti prověřuje Generální inspekce policie ( pozn. L’inspection générale de la Police nationale (IGPN), https://fr.wikipedia.org/wiki/Inspection_g%C3... ).
Jeden mladík, který včera veřer na videu šířeném televizí France 3, vyzýval ke klidu, tvrdí, že policie záměrně otevřela dveře auta za účelem skutristu srazit.
pokr.
Tvrzení, kterému stíhání v Nanterre nedává žádnou přednost, ale které rozbouřilo sociální sítě. Zatímco zpravodajci Ústřední zpravodajské služby hlásili ještě na počátku dubna „celkově klidnou situaci“ nyní pozorují „obnovení pouličního násilí“ což znamená „útok“ proti pořádkovým silám, tedy zapálené barikády, plamenomety, divoká rodea....
A obecněji „polevení v dodržování opatření k omezení pohybu“. V tento okamžik se potyčky soustřeďují z větší části na pařížský region, kde byly posíleny bezpečnostní jednotky, včetně nasazení vrtulníků.
Pařížský policejní prefekt zakázal až do 27. dubna nákup a držení zábavné pyrotechniky.
Ale konflikty od tohoto víkendu narůstají i ve řekněme repubikány ovládaných čtvrtích na venkově, jako Mirail v Toulouse (departemenr Haute-Garonne), aniž bychom věděli jestli souvisí s reakcí na událostí v Villeneuve-de-Garrene, nebi mají jíný důvod. Policie také zaznamenala, například, frustraci a napětí z dopadu omezení pohybu a policejních kontrol na obchod s drogami.
Je to příznivé klima pro vzplanutí bouří na předměstích?
Nepokoje z roku 2005 jsou stále ve všech hlavách a některé politické strany si přilévají olej do ohně.
„Nejsme v takovém stavu, ale napětí stoupá. Zkouškou bude několik příštích večerů“ vytrubuje David le Bars, generální tajemník policejního odborového svazu (pozn. https://le-scpn.fr/)
„Prozatím zůstávají incidenty na úrovni těch ze 14. července. Jen proto, že se vykřikuje na sociálních sítích, ulice nepovstanou“.
Strach z jiskry, která všechno zapálí
Nicméne uvnitř úřadů dominuje neklid. Jiskra, která zažehne oheň co vše spálí na prach, je to, čeho se prefekti pařížských předměstí obávají. Třeba nějaký zásah, co se zvrhne.
„Když vidíme, co způsobilo vzpanutí v Villeneuve-de-Garrene, zdá se, že podobné věci nevzbuzují důvěru“ uklouzlo úředníkovi z náměstí Beauvau (pozn. Place Beauvau – náměstí Beavau – na něm je sídlo Ministerstva vnitra Francie).
pokr.
Ne méně než dvacetjedna obcí Île-de-France a pět z venkova se v pondělí večer stalo přehlídkou pouličního násilí. Občas i v obcích deparementu Haut-Seine, u kterých se to nečekalo, jako Meudon nebo Asnières-sur-Seine. S plamenomety, střelba, hořící popelnice a zapálená auta na které pořádkové síly občas odpovídaly gumovými projektily LBD (pozn https://fr.wikipedia.org/wiki/Lanceur_de_balles... a slzným plynem.
Nikdo nebyl zraněna 10 osob bylo zadrženo.
„Argumentující neopodstatněnými důvody inspirovanými theoriemi komplotu, tato politická uskupení zapalují předměstí a organizují léčky a přepadení, a útočí na naše kolegy prostředky které patří do kategorie válečných zbraní“ rozhořčuje se ve svém komuniké Fabien Vanhelmeryk, generální tajemník Policejní aliance (pozn. další policejní odborový svaz - https://www.alliancepn.fr/).
Západ je zamořen invazním druhem. Marconi jak je jeho zvykem nepřipraven. K pořádnému násilí teprve dojde a to nejen ve Francii.
Stěhování národů je tradiční lidský způsob. První humanoidé se šířili do světa z Afriky. Většina Starého zákona je o násilné migraci Židů do země zaslíbené. Většina těch migrací musí být násilná, poněvadž místním se to povětšině nelíbí. Nic nového pod sluncem.
http://www.leparisien.fr/video/video-l-appel-au...
Tak tady je ten zraněný, zlomenou nohu mu několikrát operovali
Ve videu vyzval všechny, aby zústali doma a v klidu. Že za to nestojí.
Že věří v justici.
Video postoval jeho advokát.
Tak uvidíme, co se bude dneska v noci dít, jestli toho kluka poslechnou a přestanou dělat bordel, nebo naopak.
Takže v noci na dnešek zřejmě klid.
Nikde ani zmínka o nějakém pouličním násilí, ani v tištěné, ani on-line verzi.
Jestli zabral apel toho hocha, nebo nekompromisní postoj policie, nebo skutečnost, že zítra začíná ramadán, nebo snad všechno dohromady, netuším.
Ale je klid, a to je dobře.
Na druhou stranu je pěkné, že se soukmenovci chlapce surově smeteného otevřenými dveřmi ze skůtru zastali. Když se totéž stalo v Těšnovském tunelu v Praze, tak demonstrovali jen policisté, kterým se nelíbilo, že se to vůbec dostalo k soudu. Motorkářská komunita se na nic nezmohla. Jinak to bylo jak přes kopírák stejné. Mladík ujížděl a policajt neměl jak ho jinak zastavit, než že ho smetl z motorky.
Jako takymotorkář klidně podepíšu policajtům souhlas s tím, aby mě podobně sestřelili z motorky, kdybych jim ujížděl. A věřím, že většina slušných motorkářů by s tím taky neměla problém, protože vědí stejně jako já, že se do takové situace v životě nedostanou. Tohle je totiž tutovka, kterou má každý plně ve své moci. Zastáváš se nesmyslně jen nebezpečných grázlů. Vůbec nerozumím proč.
Mně se prostě nelíbí, že policie je ochotná někoho, kdo JEN ujíždí, zrakvit. Prostě to není úměrné, není to tolik společensky nebezpečné, aby se použily tyhle způsoby. To už by mohli také rovnou vytáhnout bouchačku. V té Paříži si to mnozí pařížané myslí patrně také.
To, že to byl v obou případech grázl, v tom se shodneme.
Netřeba spouštět novou polemiku. Už jsme to celé probrali a svá stanoviska známe. :)
Jsou na světě státy (a dost civilizované), kde při obdobném neuposlechnutí výzvy policajta se ta bouchačka tasí. A nikomu to divné nepřijde. Proto si tu policii platíme, aby nás před podobnou pakáží ochránila. To jen u nás mají od nepaměti policajti status ouředníčků a fackovacích panáků, se kterýma se o všem diskutuje.
A jsou to ty státy, kde je legální zastřelit ve vlastním domě zloděje. A jsou to ty státy, kde na začátku pandemie covidu lidé místo roušek kupovali zbraně. A jsou to ty státy, kde každý cca. měsíc nějaký naštvaný student vystřílí školu.
Ne všechno je hodné následování.
To jsou krajnosti, ale třeba v Německu se donedávna i bez tasení zbraně s policajtem taky nediskutovalo a v případě problému to brali pěkně hákem. Je to tak deset let, co jsem se nachomejtnul na bavorské dálnici do nějaké zevrubnější kontroly. Průběžně si na veliké parkoviště odkláněli stovky aut a kontrolovali kde co. Odstavili mě vedle nějakého českého osobáčku, ve kterém jeli tři mlaďáci. Neslyšel jsem, o co šlo, ale z běžné debaty najednou ti tři byli opření rukama na kapotě jak v nějakém filmu, huby nafouknutý a obsahy jejich kapes se válely po autě. No a za chvíli normálně odjížděli. Tohle si u nás nějak moc neumím představit. Leda tak u nějakého vrahouna se zásahovkou. Tohle ale byli běžní dopraváci a celníci a i když jsem neviděl ten moment, kdy se opřeli o to auto, jen nějaké slovo na to asi nestačilo. Žádný řev, žádné dlouhé přemlouvání a diskuze. Tam musela být nějaká výmluvná hrozba. Kvéru bych se nedivil. Škoda, že jsem se zrovna hrabal v dokladech a akci neviděl.
Co ti vlastně vadí na legalitě zastřelit zloděje ve vlastním domě? Jsi snad Rom, že ti to vadí? To může vadit jen zlodějům anebo Romům, kteří mají mezi kradeníky velké množství příbuzenstva, pokud k nim náhodou nepatří oni sami.
Lidi kupovali místo roušek zbraně. Očekávali asi nějaké to rabování. Zjevně znají své sousedy lépe než my tady. Když máš tohle ve městě, je nabitá zbraň prostě nutnost.
Když se někde legálně střílí po lidech, tak se začne střílet i pololegálně a nelegálně.
Nelíbí se mi, když se běžně střílí ve školách a na ulicích.
Nechci být zastřelen ani legálně ani nelegálně.
Pleteš hrušky s jablkama.
Já teda chodím na návštěvy zásadně dveřmi po předchozím ohlášení, nikdy bez ohlášení oknem nebo sklepem. Ohrožen se necítím.
A to druhé, to je takový tvůj oslí můstek. Terorismus je jiná věc. Teroristu nezastaví zákaz zbraní. Opatří si kdekoli. A pokud nemá střelnou zbraň, zaútočí nožem anebo třeba autem. Ten se o nějakou legalitu nestará. Naopak řadu teroristů zastavilo anebo by mohlo zastavit když oběti byly ozbrojeny.
Odstěhuj se do USA, tam se ti bude líbit. V Evropě tenhle tvůj názor na použití zbraní je cizí a menšinový.
Ale tady nejsou zakázané zbraně. Fůra lidí je má zcela legálně (a fůra nelegálně). Jen tu nemají takovou tradici a hlavně propagaci jako někde jinde ve světě.
Jejich zakazování fakt nevede k jejich nezneužívání. Kolikpak zloduchů nebo teroristů páchá zločin legálně drženou zbraní ? Natož svojí legální zbraní ?
Přečti si připojený text a zkus se nad ním zamyslet!
Opět a znovu, vaše myšlení odpovídá myšlení Ameriky dalekého západu, kde má každý zbraň na svou ochranu. V Evropě je tohle myšlení menšinové a společnost ho neakceptuje. V Evropě a specielně v Česku musí být obrana úměrná útoku. Takže střílení zlodějů ve vlastním domě se trestá jako vražda. I ten český policajt nemůže jen tak někoho, kdo ho neposlechne, zastřelit. Většině Čechů se tento stav líbí.
Především těm zlodějům.
Ale protože vlastně "všicci kradnů"... :-))
Bojuješ s větrnými mlýny. Jestli chceš bojovat účinně, tak oslov svého poslance či senátora a nejlépe vstup do nějaké české liberální strany, jestli tu ještě nějaká zůstala.
Není potřeba. Zjisti si, kolik lidí má zbroják a kolik je mezi lidma různých kvérů. Budeš asi překvapenej a ze svých naivních iluzí vykolejenej. Nemám přesné číslo, ale naposled jsem někde zaregistroval snad že okolo 350 tisíc zbrojáků. To je cca každý 28. člověk (včetně nemluvňat a Idealistů jako ty ;-) Jasně, že fůra jich je služebních, ale stejně je to masa ozbrojených lidí. Nemálo z nich má těch laufů několik. (Já zbroják nemám a ani většinu vojny jsem neměl kvér, nehájím své zájmy, bavím se obecně)
legálně je registrovaných zbraní mezi lidma cca milion. takže z deseti milonového národu je teoreticky vyzbrojena desetina legálně a ty ostatní nelegálně. Ty co vyzbrojeni nejsou jsou naivní důvěřivci.
Těžko z toho ale vyvozovat obecný závěr. Jsou zas mnozí, kterým to nevyšlo.
(osobně mám taky radši, když se v prostoru pohybuje co nejmíň zbraní, jen se mi nelíbí dělat z toho nějaké nesmyslné jednostranné a tendenční závěry)
Odpovidá demokracii, jelikož můj dům, můj hrad a nikdo mně ho beztrestně nesmí narušit. Dále má rodina, je svaté právo každého svou rodinu bránit před vetřelcem. Těžko můžeš hádat jaký ma úmysl vetřelec, lepší mrtvý hajzl než někdo z mé rodiny.
Brahmo, posuzuješ všechno svojí pacifistickou optikou. Je pravda že český policajt nosí kvéry pro parádu, kdyby někdy zapomněl kvér doma,celkem prd by se stalo, stejně váhá kvér použít když je třeba.
Napsat ale "Většině Čechů se tento stav líbí.", to je velmi úzký pohled. Jakých Čechů? Kdybys napsal, většině Cikánů se tento stav líbí, odpovídalo by to skutečnosti. Ale většině Čechů, coby všech Čechů dohromady,to bych teda neřekl. Já bych radši funkční policii, než nějaké manekýny. Jestli jsem menšinou anebo většinou teda nevím, hlasovat jsem nedával.
taky napsat "vaše myšlení odpovídá myšlení Ameriky dalekého západu, kde má každý zbraň na svou ochranu. V Evropě je tohle myšlení menšinové", je opravdu jednostranný pohled nějaké uzavřené skupiny.
Co je to ta Evropa? Pokud vím, tak Evropa je nejrůznější pohled. Na stejnou věc se jinak dívá Brusel, teda bruselský představitel, jeho význam už upadá. Jinak se na to samé dívá Ital Salvini, jinak Marconi, jinak Madam Le Pen, jinak rakouský Kurz, jinak Maďarský představitel a samozřejmě jinak muslim nebo Cikán, kterému by ozbrojený majitel baráku vadil při kradení.
Příliš Brahmo zobecňuješ své názory a postoje. Evropské myšlení, jak tomu říkáš, to je velmi široký pojem, který ve skutečnosti nic neříká. A jaké myšlení je menšinové anebo většinové, to opravdu těžko říct bez relevantních podkladů, které ovšem dostupné nejsou. Neexistují, nikdo takové podklady nevypracoval. Je to jenom Tvůj osobní dojem Brahmo a nevydávej ho za nějaké evropské myšlení, když vůbec nemáš spočítáno, kolik lidí myslí stejně jak ty a kolik má na tu samou věc jiný názor. Navíc názory společnosti se mění úměrně se situací.
Jiné myšlení bylo před pěti roky, jiné dnes a jiné bude za pár roků až vlivem zhuntovaného hospodaření v celé Evropské unii nebude za co si od našich nepřízpusobivých kupovat klid a nebude z čeho naše nepřízpusobivé financovat. Pak bude mít kvalitní střelná zbraň hodnotu zlata.
Jak píšu Rondovi, oslovte svého senátora či vstupte do strany Svobodných ?, či jiné liberální strany. (Nemám o nich přehled.) A pokuste se změnit český právní řád poté, co se svým ozbrojovacím programem vyhrajete volby.
Tady:
https://www.nakole.cz/diskuse/28292-francouzsky...
jsem tě vyzval, aby sis něco přečetl a zamyslel se nad tím. Také nejsem přítelem bezhlavého použití služební zbraně, ale ten liberální přístup má také druhou stranu - zákony se nerespektují a třeba ti přestupkáři v dopravě si dělají z policie srandu a klidně jezdí bez PZ s několika zákazy řízení a když jim policista otevře dveře do cesty, tak je tady takový povyk o nepřiměřeném zákroku. Jak to navrhuješ řešit, myslíš, že bude stačit: "Ty,Ty, ty ošklivé kačátko!"
No, a když víš, že si ve čtvrti, kde ten frajer na tebe klidně vytáhne bouchačku, Molotovův kokteil, nebo podomácku vyrobený plamenomet, a jsi policista v první linii, nikoliv úředník v kravatě na ministerstvu, nemáš moc chutí se s tím frajerem nijak moc mazlit, abys mu neudělal bebí.
Takže ho raději skoro zabijete dveřmi, nebo u nás celým nastrčeným autem? Nebo pro některé zvláště otrlé ho zastřelíte pro výstrahu? Jste normální? Co kdyby to bylo vaše nepříliš vychované nebo zvladatelné dítě? Policista je profesionál který by mněl zvládat populaci bez toho, aby jí zabíjel nebo zkriploval. Na to ho nemáme.
Asi ses nikdy s takovým zmetkem nesetkal a tak posuzuješ jen podle normálních dětí/lidí, kterým to stačí vysvětlit, domluvit jim.
Jenže zmetkové, asociálové to berou jako tvoji slabost a zkoušejí, kam až můžou zajít. Prostě reagují až na důraznost. A policajti holt občas na někom musí ukázat odhodlání tvrdě zakročit, aby ti zmetci bez zábran pobrali, že by taky mohli tvrdě narazit. Odjakživa existovaly tzv. exemplární tresty v různých intenzitách (od vysokých pokut v dopravě s patřičnou publicitou po popravy na náměstích), na výstrahu ostatním. Normální člověk je nepotřebuje, tihle šmejdi se holt bez toho neobejdou.
No, takže tohle holt spadá svým způsobem do těch výstrah. Taky by se ti jinak mohlo stát, že ti po Praze budou lítat "motorkáři" bez papírů stopade denně. A policajti na ně nebudou mít šanci dosáhnout. Je dost zkušeností, že když na tyhle lidi není represe, že se postupně urvou ze řetězu, nemají soudnost ani zábrany. A těžko a draho se to vrací zpátky k pořádku.
Já ti rozumím, také jsem byl na vojně v bigošském pluku na hranicích a setkal se s běžnou československou populací. Přesto se mi to nelíbí.
Na vojně nad nima visela hrozba pověstného Sabinova za veliké průšvihy. To byla odjakživa veliká motivace i brzda. A za průšvih odpovídající ujíždění policajtům by ho vyfasoval. A ten Sabinov bejval pro mnohé takovou fyzickou i duševní "popravou", exemplárním trestem, ostatním na výstrahu.
Toho šmejda na motorce taky nezrakvili proto, že jel na šedesátce sedmdesát.
No dobře, tak jel podstatně rychleji. Je to důvod se ho pokusit zabít? Mně to připadá jako ve hře na babu. Nemohu ho dohnat, tak mu podrazím nohy. Ale na tohle ty budeš tvrdit, že odvraceli obecné ohrožení pokojných občanů korzujících v tunelu. Tak ne v tunelu, ale hned za tím tunelem v tom hlubokém zářezu silnice.
To je furt dokola. Dneska nezastavíš jednoho, zítra ti tam takhle pojedou dva, pozítří čtyři, protože si to vyloží tak, že je nikdo nechytá a tak můžou. Navíc se mezi sebou hecují a ještě přikládají pod kotel. Vždyť to takhle bývá jak přes kopírák i v jiných případech, u jiných činností. Chvilku lidem povol a vzápětí zvlčí. Někde to vcelku nevadí, někde je jen bordel, někde je to otravné a na motorkách dost nebezpečné. Tobě fakt nevadí, když se takhle prohání, ujíždí a ohrožují ostatní ? Jak bys chtěl takovému domluvit ? Poslat mu korespoňďák s ty ty ty ?
A když jsi tak dojemně psal, abychom si představili, že by to byl náš potomek. - A teď si představ, že takovej šmejd sejme při bouračce tvého potomka. Co budeš říkat ? Nejspíš se budeš ptát, co dělala policie, že tomu nezabránila. Nebo to vezmeš jako daň za to, že byli opatrní vůči motorkáři a bude tě zajímat až následný výrok soudu ? Pochybuju...
Takže když ho nemůžeš nebo nechceš zastavit nějak čistě, tak se ho rovnou pokusíš zabít? To ti přijde jako adekvátní zabránění rychlé jízdě? Nastrčení dveří nebo rovnou auta rozjeté motorce je pokus o zabití. To rovnou můžou vytáhnout pistoli. Možná proti té pistoli by měl větší pravděpodobnost, že se policista netrefí. Mně to přijde naprosto neúměrné. Policista, který chytá v běhu zloděje a nemůže ho dohonit, přece také nevytáhne pistoli a nezastřelí ho.
Ale tady se přece nejedná o žádnou sportovní hru, nebo gentlemanský souboj, aby obě strany měly mít vyrovnané šance na úspěch. Co je to za nesmysl, že by měl mít šanci, že ho policajt netrefí ? To je možná logika nějakých počítačových her, nebo akčních seriálů.
A nedělej z toho drama, že mu hned a rovnou postavili do cesty auto. Zkoušeli ho zastavovat několikrát, hnali se za ním. Dobře o nich věděl a měl hodně šancí zastavit a popovídat si s nima v klidu a bez zranění. Podle tvých představ by mu mohli tak akorát zamávat a jet na pumpu na kafe...
Já nikoho nechytám. Nejsem tu je proto, abych se hádal nebo někoho chytal, jak si někteří podle sebe myslí.
S Rondou si popovídám rád a nemusíme si ani "vypíchat oči", jak to mají někteří ve zvyku.
Tak se nám laskavě nepleť se svými hloupými komentáři do hovoru.
Jistě nejde o hru, ani o gentlemanskou dohodu. Jde o dodržování českých zákonů, které praví, že obrana má být úměrná útoku a že policista nemá při zadržování člověka, který neútočí, ho ohrožovat na životě. Neznám to, fabuluji. Na tom soudě to tenkrát ten policajt uhrál na tom, že ten motorkář byl obecným nebezpečím a že bezprostředně ohrožoval občany města svou rychlou jízdou. Takže policajt jako odvracel veliké nebezpečí. A ten soud na to kývnul. Byl pod tlakem od policie, ministerstva vnitra i demonstrantů. Neumím to zpochybnit, ale nelíbí se mi to. No to je tak vše, co s tím mohu dělat. Rozhodně se neřešilo to, že kdyby nezastavili takhle odstrašujícím způsobem toho prvního, tak by jich za týden byl tucet. Prostě takhle hrubě se to může v Česku řešit, jen když odvracíš nějaké ještě větší nebezpečí.
Odvraceli a moc jiných možností neměli. A ta prevence, výstraha je svým způsobem druhý plán, "poučení a výchova" ostatních zmetků. Tahle sorta si fakt po dobrém jen málokdy nechá něco říct a vysvětlit. Tak jak Jindra zmiňoval, že na francouzské řidiče platí jen sloupky a balvany, aby neparkovali kde nemají, tak holt tihle musí občas dostat za uši, aby měli alespoň nějaký respekt z policajtů. Však to známe sami od sebe, jak ochotně respektujeme zákazy, příkazy a omezení, když nad námi nevisí hrozba postihu. A to máme v sobě přirozeně určité hranice a zábrany. Fůra lidí to má ale dost posunuté. No a pak taky dost často mají potřebu se před parťákama frajersky předvést, co že mu můžou nějaký benga tak akorát... A už to jede, už se to stupňuje. Vždyť je nějaký takový případ co chvíli v novinách.
Radši teda vidím mrtvýho nebo domlácenýho zmetka, který si to takhle sám vybral - než nějakou jeho nevinnou oběť, která volbu neměla.
Bohužel se patrně nedozvíme, jak to vyřeší pařížský soud. Přes noviny uklidňoval spoluobčany právník toho hocha, tak asi nějaký soud bude. Docela by mne to zajímalo, protože to bylo hodně podobné tomu pražskému případu.
Řekl bych, že je to v obou případech jen mírumilovný čajíček proti tomu, když se zklidňovaly situace okolo ze řetězu urvaných motorkářů a gangů před nějakými třiceti lety. Jasně že se to těm zklidňovaným takhle nelíbí a cukají se, ale zvyknou si. Ničemu jinému bohužel nerozumí.
Zas v tom hledáš logiku nějakých gentlemanských soubojů. :-)
Kde máš psáno, že policajt tě pacifikuje, jen když přímo na něj útočíš ? Takhle se bráníš ty jako občánek. On je placený za to, aby vynutil a vybojoval pořádek a bezpečnost pro ostatní, především ty slušné a nevinné. Zmetka může chránit až v druhém sledu (bohužel se u nás navyklo, že zmetci se chrání především, ostatní až jak se to povede...)
Brahmo píšeš semysly. Police při zastavování se nebránila a nejednala v obraně, ale podle zákona a práva schváleného parlamentem se snažila zakročit proti někomu kdo hrubým způsobem porušuje zákon a snažila se ho zadržet. Že on se nedal zadržet a dál se snažil uniknout zadržení, tak police přikročila k ráznějšímu způsobu zadržení a to úspěšně a zdárně provedla.
Brahmo, ty toho naděláš, "jízda motocyklisty byla zastavena" - a to ještě celkem humanním způsobem, zlamali mu na několikrát haxnu.
To Sovětský svaz, mírová hráz, "zastavil let" korejského letadla KAL 007, 1. září 1983, a zahynulo tam 269 osob. Žádná inspekce to nevyšetřovala, nikdo nebyl popotahován.
Kdyby motocyklista ujížděl sovětskému orgánovi, sundal by ho kalašnikovem nebo bazukou, tak nech francouzské četníky v klidu :-)
https://www.youtube.com/watch?v=EtB3yX6o5Hs&...
Já nejsem policajt na pařížském předměstí, a tak to neřeším a nevynáším žádné "moralisující" soudy.
Prostě jen vysvětluji, že to, že ti policisté nejednají v rukavičkách dost dobře chápu. Nejso nic moc extra placení a riziko, kterému jsou každý den vystaveni je extrémní.
Brahmo co je ti do toho co já píši Rondovi tak se do našeho hovoru neser jo :-)
Rondo, nachytal jsi se na nekonečné kecy, však víš koho, na druhé straně je to lepší jak kecy o koroně :-)
Milý Bobbe, chováš se jako neurvalý debil a patrně jím i jsi. No co se dá dělat...
Mě jenom uklidňuje to, že nejčastější zdokumentovanej způsob "ostrého" použití legální soukromé palné zbraně v ČR je, že si střelec vystřelí z kebule zbytky vakua.
Aby nám to vydrželo...
No ještě jsou tu myslivci, kteří se na honu navzájem postřílí. Smutnější je, když večer na čekané za tmy zastřelí kolemjdoucího, kterého ani nevidí.
No a těch mrtvých na silnicích to je hrůza, kam že se to hrabou střelné zbraně. Zakažeme proto auta? Auto je dokonce mnohdy zbraň hromadného zabíjení.
No, byl bych pro, aby se vztah společnosti k autům trochu posunul, zhruba do roviny vztahu ke zbraním.
Zatím mám dojem, že Čech a auto, to je něco jako Texasan a bouchačka.
Každej ho musí mít a jakýkoliv omezení je fuj, diktatura a každej by měl mít právo s ním vyrazit kamkoliv, kdykoliv a z libovolného důvodu. Jinak je to fašismus nebo co...
Nepopulární nařízení se u nás hned personifikuje a zakládají se spolky, píší petice atd. Když většinová společnost takové chování toleruje, nebo dokonce podporuje, tak se nemůžeme divit.
Vzpomeň si na ten povyk kolem roušek, jak to hned byl výmysl Babišovy vlády a Hamáček fašista!
Ty máš asi na mysli multikulturní obohacení pomocí náklaďáku.
Tomu čelí nepřejícníci z francouzských radnic protimultikulturními zábranami z betonových bloků, které se stali trvalou ozdobou kdejakého plácku - tohle je z Place de la Comedie v Montpellieru.
Nejen funkční, ale i náramně krásné...
"Já tam ty parohy viděl!!!"
No, u téhle party je aspoň nějaká naděje, že další generace už bude mít víc sebezáchovy. To, že v Decathlonu už prodávaj lovecký hadry v popelářsky oranžové, signalizuje drobný obrat k lepšímu...
lovecké hadry v popelářsky oranžové nejsou pro lovce ale pro honce. Tvé představy o lovu jsou úsměvné.
jj, oranžovou nalitej lidolovec snáz trefí.
blbě se to ale vysvětluje u soudu
V Dekáči psali "lovecká bunda". Jestli si v tom chce někdo honit, to už je dle vkusu každého soudruha.
O lovu mám jenom jednu představu, a sice, řečeno se Saturninem, že boj dvou nestejně ozbrojených soupeřů není fair...
lov je lov a boj je boj. Zjevně si takhle pleteš i holinky a hodinky, které se sice obojí natahují ale není to totéž.
Lov je totiž gentlenanské střílení nic netušících živých bytostí ze zálohy z posedu. Prostě kolem nasypeš něco dobrého a voňavého, aby tam zvířata přišla, lovec je postřílí a pak to jde s ostatními lovci oslavit do hospody.
jsou i jiné formy lovu než z posedu. Ale vysvětlovat to lidem, kteří si pletou lov a boj, nebo jako v případě Brahmy zadržení pachatele policii se sebeobranou, je zbytečná námaha. Ne že by to nepochopili. Jsou inteligentní dost.
máš tedy zaručené informace jak vidím. Chceš-li tedy něco málo o lovu z filmu, který není z kategorie pohádek pro dospělé tak se koukni na seriál Meat eater na Netflixu. Je to trošku o jiném pojetí lovu a samozřejmě není to nic pro kapustožrouty.
Obrana nikoliv úměrná, ale obrana nesmí být nepřiměřeně velká hrozícímu nebo trvajícímu útoku.
Kdyby byla úměrná, tak by se nikdo pořádně nemohl bránit facce nebo úderu pěstí. Takhle můžeš zcela oprávněně někomu kdo by ti chtěl dát facku urazit pazouru násadou od krumpáče. Proto také můžeš docela legálně i zastřelit zloděje ve svém domě. Platí to v USA i u nás, v nejhorším dostaneš nějakou podmínku, kterou jako řádný občas zvládneš levou zadní a rozhodně líp než útok nějakého magora.
Radši s podmínkou a zdravý než pomlácený a bez trestu.
Ano ano, ten myšlenkový experiment, co by se stalo, kdyby mezi napadenými při teroristickém útoku byl člověk se zbraní...ten myšlenkový experiment mám rád.
A ještě zajímavější mi připadá úvaha, co by se stalo, kdyby mezi napadenými bylo ozbrojených lidí víc a navzájem se neznali...
Na teroristy s nějakým poblouzněným přesvědčením tohle stejně neplatí a většina legálních držitelů stejně umí střílet jen na terče. Tváří tvář fanatikovi by stříleli tak akorát do kalika.
Ty kvéry mají spíš smysl pro zastrašení u obecné kriminality.
Úroveň obecné kriminality souvisí spíš se schopností vymáhání pravidel na daném prostoru, než s penetrací palných zbraní v populaci.
Ono jak to přesně bylo se neví, to že ho sundali úmyslně je tvrzení nějakého svědka z prostředí,u nás by se řeklo, nepřizpůsobivých.
Vše vyšetřuje něco jako naše policejní inspekce, a ti to budou muset vyšetřit pořádně. Nemohou si dovolit naštvat ty domorodce, ani policajty, protože služba na takových předměstích není totéž,jako panáčkování hradní stráže.
Takže když innspekce něco rozhodne, budou to muset mít dost solidně podepřené důkazy.
U nás to tehdy dokonce rozhodoval soud. Ale stejně se všem nezavděčíš. Soud hledá shodu se zákonem a ne spravedlnost. To uměl jen Šalamoun.
No, tady to fakt budou mít složitý, potřebujou rozhodnout tak, aby obě strany byly spokojeny.
Tipnul bych si, že se vyšetřování potáhne, furt nebudou pohromadě všechna svědectví a důkazy,dokud se na věc nezapomene, nebo nepřebije to nějaká jiná událost.
Poté, co nechala zhotovit aplikaci StopCovid, základní kámen pro zrušení omezení pohybu, vláda zabředává do problému.
28. dubna budou muset o této aplikaci rozhodnout poslanci parlamentu. Hlasování, stejně jako debata, který mu bude předcházet, bude zjevně tvrdá. Aplikace není hotová, a nemusí být hotová ani následující týden, varuje, Cedric O, tajemník Etat au Numerque (pozn. zvláštní úřad pro digitalizaci státní správy https://numerique.gouv.fr/)
Aby mohli poslanci rozhodnout, budou potřebovat ještě úplný popis a návod způsobu použití.
A to nedostanou.
Jestli něčím StopCovid zneklidňuje, tak je to tím, že trasovací aplikace shromažďuje data související se soukromým životem uživatele. Základní princip je dost jednoduchý ale implementace je mnohem komplexnější. Francouzskou vládou zvolené řešení spočívá na dobrovolné instalaci (to je velmi důležitý bod) aplikace na smartphone. Jeho vlastník potom aktivuje Bluetooth, to je to co umožní výměnu informací s dalšími osobami, pokud jsou nablízku. Bluetooth má dosah kolem dvaceti metrů.
a dál jen v bodech....
---
ted je několik odstavců popis, jak to funguje a popisu, že to musí fungovat jak na Androidu tak na iOS Applu...
.....
Aby byl systém efektivní, je potřeba, aby si ho nainstalovalo a používalo minimálně 60% populace.
Pandořina skříňka
Protože smartphonům dominuje Google s Applem, zjistili, že bez jejich spolupráce to nepůjde. Počrátkem května by se tyhle dvě firmy měli umožnit, aby spolu vzájemně přístroje s jejich operačními systémy komunikovali. V budoucnu, to bud etrvat několik měsíců, by tahle jejich možnost měla být součástí operačních systémů. Pro některé to bude znamenat zásadní zjednodušení, pro jiné to znamená otevření Pandořiny skříňky, které umožní šmírování populace v ohromném měřítku. Plány Google a zejména Applu ovšem neodpovídají harmonogramu, který si naplánovala francouzská vláda.
Takže se dohadují s Applem, jak to udělat, aby to bylo hotovo do 11. května.
pokr
Pak ještě není vůbec rozhodnuto, jakým způsobem se budou data sdílet.
Jsou v zásadě možné dva způsoby.
Uchovávat pouze identifikátory telefonů nemocných osob, někde na serveru, a apka si projede, jestli můj telefon někdy nebyl v kontaktu s tím, co je identifikovanej jako marod. No a druhý způsob, který protačuje Evropa a francouzská vláda, je aby byl centrální seznam všech infikovaných a nemocných někde na serveru, ne jen identifikantů telefonů.
A to se leckomu safra nelíbí, protože pak je umožněno státu každého ze seznamu dokonale šmírovat.
Zrušení omezení pohybu – historická příležitost pro kolo
Dominique Riou- dopravní expert Île-de-France – je přesvědčen, že dvě kola mohou být srdcem post Covidové mobility.
Kola se roztáčí a nezdá se, že by se už musela zastavit. Úterní závavazek regionu Île-de-France financovat projekt RER-vélo (pozn. napojení příměstkých linek RER na síť cyklostezek http://www.leparisien.fr/info-paris-ile-de... naznačuje, že dvě kola budou) v okamžiku zrušené omezení pohybu 11. května více než plnohodnotnou alternativou veřejné dopravy (nebo automobilové). Během epidemie Covid-10 několik měst na světe k zjednodušení dopravy zřídilo provizorní cyklostezky. Tak tomu bude i v Paříži s jejími předměstími, kde provizorní síť nazývaná „Tempo RER vélo“ bude vyzačena cvočky ve vozovce.
Od 11. května některé boulevardy stejně jako rychlostní komunikace budou opatřeny oddělenými pruhy určenými pro kola, ale otevřenými i pro osobní dopravní prostředky s motorem jako jsou koloběžky.
Prioritu mají čtyři přetížení linky – linka 13 metra a RER A, B a D jih.
Dopravní síť je schopna přijmout 4x více kol než automobilů.
„Zcela jasně jízdní kola představují řešení, které může pomoci našemu dopravnímu systému a být globální odpovědí v novém, post-covidovém kontextu“ shrnuje Dominique Rieu, odpovědný za výzkum v sekci Mobility a transportu pařížského institutu (pozn. https://en.institutparisregion.fr/) od roku 1999.
„Má-li jeden městský jízdní pruh kapacitu 800 automobilů za hodinu, cyklostezka o stejné šířce (3,5 až 4m) může převzít čtyřikrát až pětkrát více jízdních kol. Povzbuzení cyklistiky jako cesty z omezení pohybu se proto jeví jako pragmatické řešení když bude sysém hromadné dopravy přetížen.
pokr.
Před krizí specialisté uváděli, že na dopravě se podílí 840 000 Francouzů na kolech ( o 30% více než v roce 2010) s 17.2 miliony chodců, 15 miliony automobilistů, 4 miliony cestujích autobusy, 420 000 motocyklisty, 180 000 v taxi a smluvní přepravě a 130 000 uživateli koloběžek.
Cyklotrasy z konce na konec
teď už jen v heslech,
v plánu je propojit všechny stanice RER na okraji Paříže s centrem města cyklostezkami. Některé už jsou hotové, jiné provizorně vyznačí na silnicích a později vybudují. V Paříži se d ometra s kolem nesmí, nesmí se s ním v centru do RER. (pozn. RER je kombinace příměstské dráhy a metra, za městem jede po povrchu, pak zajede pod zem. Od metra se v centru liší tím, že má od sebe mnohem dál jednotlivé stanice, tedy je mnohem rychlejší pro dopravu na větší vzdálenost.).
Síť cyklostezek by měla v první verzi být celkem dlouhá asi 400 km.
Bude to odhadem stát asi milion euro, píší ted 25 000 euro na km, což mě nějak nevychází o nulu na konci...
Dvě třetiny dopravních cest jsou kratší než 3 km.
To má být podle toho Dominique (https://fr.linkedin.com/in/dominique-riou... argument pro použití kola.
---
vybral jsem dneska článek z poslední strany Le Parisien, protože nějak tématicky sem patří, jinak na první straně Li Figaro, a i v ostatních novinách se objevují spekulace o příznivém působení tabáku na potlačení víra, přelouskám to snad odpoledne, teď musím ze sebe udělat zase bagr
Neobyčený ochranný účinek tabáku proti Covidu 19
Francouzští lékaři a výzkumníci zjistili, že kuřáci mají pětkrát menší riziko býti nakažen koronavirem.
Překvapivá ochrana je, jak se zdá, způsobena biologickými mechanismy, které v některých případem mají za následek ztrátu chuti či čichu. Zahájené klinické pokusy mají zjistit, jestli nikotinové náplasti by nemohly přinést stejnou ochranu bez příliš vysoké závislosti na tabáku.
Na 7. straně je to pak rozpitváno, u nás něco podobného píší
https://www.lidovky.cz/svet/ve-francii-otestuji...
(je srandovní že zprávy z Francie berou z anglických novin)
V tom Le Figaru píší podobné věci, jen číslíčka jsou trochu jiná, píší, že provedou tři experimenty, na 1300 zdravotnících a pak po 200 na nemocných a na těžce nemocných na inteznzivní péči.
O těch nikotinových experimentech dneska píší všechny noviny.
Video z prázdného Mont Saint-Michel
http://www.leparisien.fr/video/video-au-mont...
Trochu nás lakují, píší a říkají "třetí turistické místo ve Francii".
No, jak se to vezme, mezi přírodními útvary zaujímá ve všech žebříčcích čelné místo, co se týče návštěvnosti, není ani v první dvacítce.
Ale je to populární místo a jeden ze symbolů Francie. Říkají, že teď při té uzávěře tam žije třicítka osob, běžně, že je tam 3 miliony turistů ročně. Není. Vloni 2.5 milionu,ale i tak, spousta lidí, dostat se tam je bez rezervace prakticky nemožné.
Tak si prohlédněme ten div bez lidí.
Jen pro zajímavost, podle poču návštěvníků ročně:
1. Disneyland Paris.... brrrrrr
2. Museum Louvre
3. Eiffelova věž
4. Zámek Versailles
5. Museum moderního umění George Pompidou Centre
https://www.sunlocation.com/guide/les-10-sites...
a ty další místa taky možná trochu překvapí....
Neobyčený ochranný účinek tabáku proti Covidu 19
Francouzští lékaři a výzkumníci zjistili, že kuřáci mají pětkrát menší riziko býti nakažen koronavirem.
Překvapivá ochrana je, jak se zdá, způsobena biologickými mechanismy, které v některých případem mají za následek ztrátu chuti či čichu. Zahájené klinické pokusy mají zjistit, jestli nikotinové náplasti by nemohly přinést stejnou ochranu bez příliš vysoké závislosti na tabáku.
Imunita – prrvní odpovědi výzkumníků
- Pasteurův ústav (pozn https://cs.wikipedia.org/wiki/Pasteur%C5%AFv_... provedl dvě studie za účelem poodhalení závoje fenoménu zvaného imunita
- Protilátky proti SARS-CoV-2 se objevují 5. až 6. den infekce ještě před objevením symptomů
- Osoby, které virus získaly jsou chráněny pouze krátkodobě, pravděpodovně dva ař tři roky
- Předpokládá se, že v případě koronaviru, bude druhá infekce méně vážná než první
Ještě před čtyřmi měsíci celý svět ignoroval existenci nového koronaviru SARS-Co, niV-2. Od té doby mu na světě podlehlo více než 180 000 osob, aniž bychom o tomto obávaném nepříteli věděli něco více. Ve Francii poprvé, ve čtvrtek 23.dubna, publikoval Pasteurův ústav dvě studie.
Jedna se zabývá vyhodnocením kvality sérologických testů a druhá analýzou těchto testů v ohnisku epidemie v l’Oise, aby odhalila způsob „divokého“ šíření po zavedení upatření zákazu pohybu 17. března.
Všech 661 účastníků, všichni dobrovolníci, pocházelo z Crépy-en-Valois (departement l’Oise) z lycea Jean-Monneta, kde byly počátkem února zjištěny dva případy Covidu-19. Vyšetřování v období od 30. března do 3.dubna zahrnovalo dvě skupiny – skupinu 320 studentů, učitelů a administrativních pracovníků lycea druhou část, 341 jejich rodinných příslušníků.
U skupiny 661 jednotlivců byly provedeny různé testy k určení přítomnosti protilátek specifických pro SARS-CoV-2.
pokr.
Bylo zjištěno, že mezi nimi 26% virus „získalo“.
Toto „napadení“, jak se říká v epidemiologickém žargonu, se rozděluje mezi skupinu tvořenou studenty, profesory a personálem lycea (40,9%) a tu, kterou představují jejich rodiče, bratři a sestry (10.9%).
Další velmi významné zjištění:
Studie ukázala, že u 17% infikovaných osob se nevyskytly žádné příznaky. V této souvislosti bychom málem těmto dobrovolníkům jejich osud záviděli. Ale bylo by to oprávněné?
Co znamená tahle „imunita“ a co můžeme očekávat při dalším testování?
Jsou tyto zkomercializované testy spolehlivé?
V případě Covidu 10 je několik komerčních testů označeno značkou „CE“. To značí pouze to, že odpovídají určitým normám, nikoliv to, že byly podrobeny důkladnému ověření. „Provořadé je, aby sérologické testy byly ověřeny (.....) před jejich prodejem a rutinním používáním“ deklaruje Zdravotní úřad HAS (pozn. Haute Autorité de Santé https://www.has-sante.fr/jcms/ ), kerý vydal soubor detailních kriterií jejich kvality. Spolehlivost testů je vyhodnocována Národním úřadem pro viry CNR (pozn. Centre national de Reference - https://www.pasteur.fr/fr/sante-publique/CNR).př
„Testy musí být ověřeny k zjištění jejich citlivosti a specificity“ zdůrazňuje viroložka Christine Rouzioux z Vědecké akademie ( pozn. L'Académie nationale de médecine crée une cellule de veille scientifique - https://www.decision-sante.com/actualites/breve...
Během epidemie chicungua ( pozn. https://www.wikiskripta.eu/w/Chikungunya) v roce 2014 byly zjištěny nedostatky čtyřech sérologických testů ve Francii prodávaných. Byly používány dva „klasické“ testy, které měřili protilátky v séru, ale se spoustu nezanedbatelných chyb ve výsledcích, a dva rychlotesty, fungující jako těhotenské testy, ty se ukázaly nepoužitelné.
pokr.
„Jako bychom si házeli kostkou“ zdůrazňuje viroložka Christine Prat, autorka studie, který pracovala pro konsorcium European Virus Archive Global. „Tak přibližné výsledky by byly v případě Covidu 19 katastrofou, nikdo by nemohl věřit ochraně, která neexistuje“ a pak „nefunuje to tak, že se prostě vezme nejlepší test, ale firma, která jej nabízí, musí být také schopna ho dodat v požadovaném množství“ pokračuje Christine Rouzioux.
V národním měřítku bylo rozhodnuto nakoupit pět milionů Abottových testů (pozn. https://www.molecular.abbott/us/en/products... kvůli velkému množství přístrojů tohoto výrobce, kterými jsou vybaveny laboratoře ve Francii. Ale tato „uzavřená“ platforma neposkytuje žádný manévrovací prostor – stejně jako majitel tiskárny si nemůže volně vybírat kartuše.
K úniku z této pasti se hledají další cesty, jako je použítí universálnějších přístrojů jako třeba ve veterinárních laboratořích.
Za jak dlouho se protilátky se nakonec projeví?
„Protilátky proti SARS-CoV-2 de objevují dost brzo, před objevením prvních symptomů“ říká Odile Lauynay, ředitelka Výzkumného centra klinické vakcinologie Cochin-Pasteur v Paříži (pozn. http://www.cicvaccinologie.com/). Studie provedená v Crépy-en-Valois k vyhodnocení různých sérologických testů Pasteurových ústavech zjistila, že protilátky jsou detekovány pátý až šestý den.
Jejich neutralizační účinek, tedy jejich schopnost blokovat virus, byl zjistitelný sedm až čtrnáct dní po objevení symptomů.
Musím zase něco dělat, takže jen shrnutí:
Jsme chráněni poté, co už jsme byli infikováni?
Neví se, ale je tu jistá naděje. Dál se to zkoumá.
Jak dlouho je osoba, co byla infikována, imunní?
Nevědí nic, je to moc brzo, ale pokud se dá usuzovat podle chování jiných koronavirů, nebude delší než 3 roky.
pokr.
Existuje riziko reinfekce?
Nevědí.
Může být druhé infikování horší než první?
U virových infekcí takové případy nenastávají. Druhá infekce je slabší.
Jestli to bude platit pro Covid se neví.
Bude nás chránit kolektivní imunita?
Aby tomu tak bylo muselo by být 60 až 70 procent populace imunisováno a od toho jsme safra daleko. Takže spíše jen hypothesa než realita. Navrhují testovat a izolovat nositele viru.
Jsme si jisti, že bude nalezena vakcína proti Covidu?
Proti žádnému ze sedmi koronavirů, které napadají lidi, neexistuje žádná vakcína.
Vakcína není to, co bychom mohli očekávat hned zítra.
Koukám, že jsem tam přikopíroval poslední odstavec ze včerejška, nonic se neděje, Le Monde se prostě poměrně rozsáhle věnoval studii Pasteurova ústavu k imnuitě proti Covidu.
Záliba francouzských novinářů ve funkcích je až obsesivní, každý, kdo se řekne jen jednu větičku je uváděn se svojí funkcí a postavením.
Zajímavé je také zjištění, kolik těch nejrůznějších ústavů a institucí v té Francii vlastně mají....
Státy kvůli koronaviru dělají různá opatření. Francouzi to však dovedli do extrému – policisté tam několik lidí pokutovali za nákup menstruačních vložek nebo těhotenského testu. Policisté tyto věci prostě nepovažovali za nezbytné pro život.
https://www.reflex.cz/clanek/zpravy/100911/za...
Všude máš něco. U nás zmydlila ochranka důchodce, který vypadal mladší a cpal se po osmé do kšeftu. A nesmíme zapomenout ani na dorostenku co pod rukou (už bejvalého) měšťáka šla k zemi kvůli srocování.
To jsou takové ty kuriozity, asi jako naši orgáni co naháněli nudisty bez roušek....
Ono to pravděpodobně bylo trochu jinak a výmluva na vlo6ky neprošla.
Jinak oni mají vážně mnohem tvrdší omezení pohybu, a zase, mnohem víc to mají na háku.
Přestupků napočítali statisíce, pokuty rozdali a nedokáží vymoci, ostatně, začátkem týdne bylo vidět, jak ta omezení berou vážně ti na předměstích.
Teď už se policie tak strašně nesnaží, vše směřuje k 11. květnu, kdy má být omezení zrušeno a to tak, že naráz. (kromě kaváren a restaurací, o to se bojuje)
Jinak, čísla z Francie jsou dobrá, hospotlizovaných a těch na JIPkách furt ubývá.
Vyšla i data o celkové úmrtnosti, jsou tady
https://www.lemonde.fr/les-decodeurs/article...
V porovnáním s rokem 2018 se v období mezi 1.březnem a 17. dubnem zvýšila celková úmrtnost ve Francii 11,7%, proti roku 2019 o 12,7%.
Tedy žádné násobky, ale tahle čísla.
U nás v roce 2018 při chřipkové epidemii zemřelo v březnu o 24,9% víc lidí jak v březnu 2017.
Le Monde to vydloubnul z informací poskytnutých jejich statistickým úřadem INSEE
https://www.insee.fr/fr/information/4470857
Chřipka v 2018 ve Francii asi probíhala jinak než u nás.
Dole na té stránce jsou soubory, které si lze stáhnout, jsou tam veškerá data naprosto podrobně, bohužel jen za 2018, 2019 a 2020
Asi by neškodilo publikovat i větší rozsah.
Taky nevíme, jaká byla před mnoha lety porodnost a jak silné ročníky to byly, které teď umírají, to taky dost zamíchá karty.....
Prostě statistiky jsou fajn, zvláště když pustí jend data, co potřebuješ nebo se hodí pustit :-)
Hezká je taky mapka, která dokládá, že fakt státní hranice není to, co je pro vira zásadní...
Proběhnou letošní letní dovolené?
Rodiny s pokřikujícími dětmi, sluncem zalité pláže, stany vyrovnané pod korunami pinií, nebo vzdálené horizonty až na konci světa....
Doposud dekorace pohlednic z léta, které patří už minulosti?
Prostor k úniku a svoboda, která na nás vane z letní dovolené, se v tomto období Covidu 19, poznamenaném opatrností a uzavření se do sebe, zdají až téměř nepatřičné. Francouzi mířící k černevci a srpnu mají jen jednu jistotu, toto léto se nebude podobat žádnému jinému.
Otázka dovolených se může zdát být sobeckou, nebo snad i neslušnou, vzhledem k tomu, že svět je plnou silou zasažen pandemií. Bude potřeba zapomenout, že letní dovolené jsou jakýmsi „novým rituálem“ jak vysvětluje sociolog Jean Viard, ředitel výzkumu Centra politiských studií - Cevipof-CNRS (pozn. http://www.sciencespo.fr/cevipof/fr). „Nemají jen funkci odpočinku, ale také organizace času ve společnosti. Je to období, ve které uvažujeme individuálně i kolektivně v bilanci minulých měsíců, ve kterém se připravujeme pro návrat zpět tou pravou nohou, proto je tu ten dojem, že byste si neměli tuto dovolenou nechat ujít, protože vlastně znamená počátek nového roku.“
Nebude „rozumné příliš rychle si představovat cestovaní do dalekého zahraničí“ varoval již minulý týden premiér. Absence bodu obratu, děsivé předpovědi, snaha dohnat vše za ty dny bez práce, obtíže z cestováním, finanční problémy....
Tolik úskalí na cestě k létu.
Procento populace, která nepojede na dovolenou, kolem 40%, by proto mělo podle sociolga „ještě stoupnout“. Kouzelné okamžiky mezigeneračních setkávání se zdají být virem rovněž ohrožené. Starší, více ohrožení Covidem 19, se budou muset obejít bez svých vnoučat.
pokr.
Marie, čtyřicetiletá pařížanka, matka 8 leté dívenky a předpuhertálního hocha, bude bohužel muset škrtnout svoji obvyklou návštěvu svých rodičů v rodninném domě ve východních Pyrenejích. „Moji rodiče jsou staří, zdraví mé matky je chatrné, a já nejsem ochotna riskovat“ povzdechla si. „Ale také je vyloučeno, že zůstanu zablokovaná po celé léto“.
Tyto letní dovolené proto vypadají jako „oddělené“, analyzuje Jean Viard, podlě věku, rodin, a možná i regionů. „Starší 65 let chtějí bezpochyby odejet na dovolené bez mladých kolem sebe. Pronájemci letních domů na dovolené by proto měli jít vstříc požadavkům trhu a umožnit postupné vystřídání se různých částí rodin“ poznamenává sociolog, autor eseje o volném čase „Triumf utopie“ (pozn. http://editionsdelaube.fr/catalogue_de_livres...
Roušky a bikiny
Nějakých 20% Francouzů, kteří odjíždí do ciziny, hledá pro sebe plan B.
Vždy zvyklá na rozhodování v posledním okamžiku, Emilie, poprvé ve svém životě, připravovala předem, s hodinářskou přesností, svoji srpnovou cestu do severní Itálie. Od ledna má rezervovaný let, vybrané hotely, a itinerář cesty. „A najednou Covid. Nakonec letos, stejně jako dříve, se vše rozhodne na poslední chvíli.“
Další neznámou složkou této její podivné dovolené: sociální distance. Jak se tomu budou muset přizpůsobit setkávání dovolenkářů? Jaká budou pravidla na plážích, klubech a zábavních a sportovních centrech, terasách obvykle obležených turisty. „Půjdou dohromady roušky s bikinama?“ baví se Jean Viard.
pokr.
Odpočinek na břehu moře nebo u bazénu, projíždky na koni se svými dvěma dcerami, úniky na vinařských stezkách v Médocu, dva měsíce před odjezdem, Nicolas, manažer v zdravotnickém průmyslu, neví, jestli vydrží scénář jeho dovolené v oblasti Soulac v Gironde. „Nevím, jestli budu moci opustit svůj region, který je těžce zasažen virem do regionu toho ušetřeného. A pokud ano, nevím, jestli budou bazény, pláže a sportovní aktivity přístupné. Těžko si představit, že bych přejel celou Francii ,abych se pak ocitl v malém pronajatém apartmanu se zákazem pohybu“ podotýká obyvatel Saint-Quientinu v Pikardii.
V tomto případě období „zdravotní války“ dostávají dovolené nový smysl, měli by se nakonec transformovat do „sociální dovolené“ vyzdvihuje nakonec Jean Viard.
V souladu s posledně zmiňovaným několik regionů zvažuje v červnu nabídku dovolených pro zdravotníky. „Je čas na blízký turismus a také turismus zodpovědný“ apelovala v jednom ze sloupečků našich novin šedesátka poslanců, která vyzvala, aby se podpořilo toto odvětví.
(pozn. takových slov a člověk se nic nedozví :-))
Koronavirus: Nová opatření k pomoci kavárnám a restauracím přežít
Emmanuel Macron se na tuto profesi podívá koncem května a určí datum opětovného otevření.
Výhled a nová pomoc. Zatímco majitelé kaváren a restaurací, zavřených od půlnoci 14.března z důvodu zdravotní krize očekávali, že bude určeno datum opětovného otevření jejich provozoven, Emmanuel Macron, který je přijal v Elysejích prostřednictvím videokonference, jim spíše jen naznačil směr, že si představuje „konec května“ jako „období přezkumu“ před tím, než bude možné rozhodnout.
Proč konec května?
Ukončení omezení pohybu nastane od 11. května a budou potřeba dva, tři týdny aby se vědělo, že epidemie skončila, nebo jestli nákaza znovu narůstá, vysvětloval šéf státu podstatu úvahy representantům hotelierů-restauraterů, ale také kempingů, zoo a dalších zábavních parků.
„Nejhorší by bylo otevřít a pak znovu muset zavřít“ hřímal šéf státu, ovčem nevyloučil, že když všechno půjde dobře, že přeci jen koncem května povolí velmi rychle provozovnám pod širým nebem (nebo kde nejsou lidé k sobě tak blízko) oživit jejich činnost, a postupně budou následovat kavárny, hotely a restaurace. „Pro nás je rozumné a možné datum otevření 2.června“ naléhal Rodolphe Delord, ředitel ZOO v Beauval (pozn. https://www.zoobeauval.com/)
Mezitím v odvětví, které čítá milion pracovních míst „15 až 20% profesionálů hrozí bankrot“ podle Rolanda Héguy, presidenta UMIH ( pozn. Union des métiers de l'industrie hôtellière – Unie profesí hotelového průmyslu - https://umih.fr/fr/).
Emmanuel Macron několikrát trval na „totální mobilizaci“ státu. Oznámil také novou pomoc – před Mezirezortním výborem pro cestovní ruch 14. května.
pokr.
S novými opatřeními bude možené omezit bankroty
V krátodobém horizontu, sociální a fiskální poplatky, již částečně odložené mezi polovinou března a polovinou dubna, budou zcela zrušeny mezi březnem a červnem.
Nájemné? Zatímco velcí pronajímatelé již zrušili nájemného všech TPE-PME (pozn definují TPE jako „Très Petites Entreprises” - Velmi malé firmy a PME „Petites et Moyennes Entreprises“ – Malé a střední firmy) , v případě větších firem bude zahájena mediace s cílem se o to pokusit. Jistě bude do 1. června rozšířen fond solidarity na firmy mající obrat až do 2 milionů euro a 20ti zaměstnanců ( proti dosavadnímu 1 milionu a 10 zaměstnancům), podpora může dosáhnout až 10 000 Eur.
„S těmito novými opatřeními bychom měli omezit bankroty“ připojuje se Rolan Héguy. „Kromě otázky nájemného a pojištění, které je potřeba ještě dořešit, tato pomoc odpovídá našim požadavkům“ spokojeně přitakává Didier Chenet, president GNI-Synhorcat ( sdružení hotelierů a restauratérů, které zastupuje asi 30% této profese - https://www.gni-hcr.fr/?lang=fr).
„Vítám významné přispění vlády ve výši 8 miliard euro našemu odvětví“ potvrzuje Nicolas Dayot, president hotelové federace FNHPA (pozn. http://fnhpa-pro.fr/) , který na druhou stranu pokračuje v jednání s bankamoi o převodu úvěrů ne šest, ale více než 12 měsíců.
„Tato pomoc jde správným směrem, ale dříve než v prosinci nebudeme schopni provést skutečné hodnocení“ podotýká za svojí stranu Rodolphe Delord hehož ZOO tratí koncem května 40% svého ročního obratu.
pokr.
Důsledky musíme zásadně přehodnotit
„Právní jistota“ kaváren a restaurací se teprve rodí, ty mají finanční povinnosti, ale žádné prostředky. Němeli by býti penalizováni, pokud jejich zákazníci nebo jejich zaměstnanci onemocní, profese bude od konce května svázána hygienickými předpisy (pozn. https://www.jasconsulting.fr/news/20/43/Les... jak částěčně naznačil v pátek ráno Sébastien Bazin, šéf hotelové skupiny Accor, aby bylo možné je znovu otevřít za nejlepších hygienických podmínek.
Mezi zmíněnými možnostmi jsou: nošení roušek, zejména jsou li potřeba malé kuchyňky, 30 minutové mytí si rukou, ponechání metrové mezery mezi všemi stoly, omezení rezervací na 8 osob, psaní menu na tabuli, ale také požadovat po zaměstnancích aby si každé ráno měřili teplotu. „Všechna tato opatření zaberou mezi třetinou a polovinou pracovní doby“ počítá Sébastien Bazin. Z této pozice se také musí pohlížet na hospodářské výsledky za rok 2020. Najednou se 40% restauraterů může rozhodnout znouvu neotevřít, varuje šéfkuchař Philippe Etchebest (pozn. https://philippe-etchebest.com/).
„Důsledky musíme zásadně přehodnotit“ odhaduje za sebe vedoucí Hélène Darozze (pozn. https://fr.wikipedia.org/wiki/H%C3%A9l%C3%A8ne...
„Měla bych mít otevřené obě dvě restaurace? Pojedeme na dvě směny? Šest nebo dokonce sedm dní v týdnu? Přestože někteří zaměstnanci budou stěží souhlasit? Měli bychom zahájit prodej gastronomických produktů na odnášku s sebou nebo snad chodit vařit k lidem domů?“ sype otázky slavná šéfkuchařka, porotkyně pořadu „Top Chef“, která chce v této vážné krizi vidět spíše příležitosti než hrozby.
22.614 décès en France, le nombre d'hospitalisations en réanimation en baisse depuis 17 jours
Le bilan total des décès en France s'élève à 22.614 dont 14.050 dans les hôpitaux et 8564 dans les Ehpad, a annoncé la Direction générale de la santé ce samedi 25 avril. Parmi ces décès, 369 personnes sont décédées du Covid-19 au cours des dernières 24 heures, contre 389 ce vendredi. Pendant ce temps, le nombre de patients hospitalisés en réanimation poursuit sa baisse, continue depuis 17 jours, a indiqué samedi la direction générale de la Santé.
Au total, 7525 patients sont hospitalisés en réanimation toutes causes confondues, dont 4.725 pour le Covid-19.
------
Pokračuje dobrý vývoj, za posledních 24 hodin 369 mrtvých proti 389 v pátek, opět klesl i počet hospitalizovaných a v intenzivní péči.
Poprvé je uvedeno jiné číslo, co nám dá trochu měřítko, v intezivní péči je 7525 pacientů, z čehož u 4 725 byl diagnostikován Covid 19.
Je dobře, že se začíná připomínat, že jsou i jiné závažné choroby.
V každém případě, 17. den v řadě pokles počtu pacientů na intenzivce s Covidem
Rušení omezení pohybu:
Mezi uživateli dopravy v Ile-de-France stoupá úzkost
Tlačenice v době špiček, nerespektování sociální distance...
To jsou situace, které zneklidňují přepravce vc Ile-de-France při přípravě na zrušení omezení pohybu.
Scéna vypadá neskutečně, šokuje i v průběhu opatření omezení pohybu. V ranní dopravní špičce, na lince 13 metra, se cestující hrnou do přeplněných vlakových souprav. Někteří nemají ani roušky ani rukavice. Zapomeňte také na základní pravidl asociální distance. Strkáme se, tlačíme se, každý svoji cestou...
To je bežná situace v prvním regionu Francie, co se týká veřejné dopravy (je více než 4.7 miliard uživatelů ročně celé veřejené dopravní sítě v Ile-de-France) a je o co se starat.
Zejména proto, že už několik dní jsme svědky scén tohoto druhu v některých soupravách metra, vlaků, tramvají a autobusů, je důvod se po zrušení omezení pohybu bát toho nejhoršího.
Nezdá se, že by pochopili, že mají dodržovat pokyny.
RATP (https://www.ratp.fr/) v současné době zajišťuje přepravu 500 000 pasažérů denně, s 30% své sítě v provozu. V běžném provozu, použije svoji jízdenku 5 milionů obyvatel Ile-de-France, a ti, kteří nemohou v současné době pracovat na dálku, si stěžují na neustále se zhoršující a ponižující způsob dopravy.
„Upřímně řečeno, je to šílené“ potvrzuje Nassena, 59 letá realitní makléřka, která prochází v pátek ráno stanicí linky 14 metra Montparnasse. „Nezdá se, že by lidé pochopili, že mají dodržovat opatření, jako kdyby byli blázni. Již dnes mám v metru opravdu strach a děsím se data 11. květen.“
atd. stále to samé jinými slovy
všichni se bojí a popisují jak moc ....
"všichni jsou blázni a je jich strašně moc, mají zůstat doma, když já chci cestovat metrem v klidu, a ne se na mě tlačit, to já musím do práce, oni určitě ne :-)"
Já se bojím že ve strachu z těsného kontaktu v MHD většina sedne do aut. Praha se stane neprůjezdnou a ještě více nebezpečnou pro kola. Zatím je tu pohodička a doba bez aut, ale už se to kazí.
To asi jo, to ti v Paříži jsou na tom dost líp, na krajích bulvárů jim vyznačí cyklopruhy, stanou se abonenty Vélibu (pro celoroční abonenty je to výrazně levnější) a do práce a z práce si podrandí bez problému. Zdá se, že s tím počítají, že spousta lidí to tak udělá. Víš jak to tam mají, že leckde už cyklostrasy jsou, a že ti v autech s tebou počítají a nikdo z nich tě neohrožuje.
Ostatně, v zimě jezdili na kolech 6 týdnů, když jim dopravci stávkovali. Protože bylo kol Vélibů málo, drželi jsme si ty co se nám podařilo urvat celý den a k tomu abychom to nastrčili do stojanu se dostali jen občas, a tak jsem zaplatil za 3 dny na kolech asi 250 éček, docela jsem na to čuměl, jak dokáží penalizovat ty "přesčasy".
Příště se Soňou berem svoje plečky a pořádné řetězy.
Jinak ale spousta lidí bude i v metru, po tom 11tém, před chvilkou nějaká představitelka toho dopravního podniku RATP jasně řekla, že prostě udržet v metru sociální distanci nepůjde ani náhodou, a ať o tom vůbec ani nepřemýšlí, že by to snad chtěli nařizovat a hodit RATP na zodpovědnost, že by to měli zajistit.
Ale vypadá to, že projdou v metru povinné roušky.
I teď jich metrem jezdí půl milionu, takže ten kontakt tam určitě je, a žádné hromadné masakry infekce se nekonají, a roušky na tlamách mají zřídka.
Ono to všechno asi bude o dost jinak, s tou infekcí, asi si ten prevít vybírá ty svoje, a na jiné kašle.
Tak budou v Praze cyklisti jezdit po cyklostezkách. Neříkej, že v Praze cyklostezky nejsou, nebo že nevedou tak aby ses tam kam se chceš dostat, dostal nejkratší cestou a musel bys jet jinou ulicí a ne tou nejpřímější, nejkratší cestou. Když to zvládnou cyklisti ve zbytku Evropy tak by to mohli zvládnout i pražští.
Ve zbytku Evropy maj cyklisti ty cyklostezky...
Dokonce už i v hooodně podivnejch zemích...
https://goo.gl/maps/Sdyap8g6BeKwzucC7
V čem je to tam podivnější než u nás? Projel jsem si pár ulic, nic podivnějšího než u nás jsem neviděl. Tak já fakt nevím.
Tak není na světě moc míst, kde hlavní turistickou atrakcí je něčí mrtvola...
Každý národ má svoje turisticky atraktivní místa.
Snad by to bylo na samostatné téma.
Rusi mají mrtvolu, která jim jejich optikou ztělesňuje doby kdy jejich stát byl velmocí.
Nejsem přesvědčen o tom že to ještě v dnešní době mají hlavní atrakcí. Já bych tam například navštívil Petrohrad, ale Rusi jsou na svoji minulost hrdi, vzdor Stalinovým a pak Bežněvovým přehmatům. Za extrémních obětí vyhráli válku. Válečné památky, pevnosti, místa bojů, obří socha Matka vlast, to jsou jejich turistické atrakce.
A teď jaké atrakce máme pro nás Čechy zajímavé my? S mrtvolami potentátů jsme na tom dost bledě.
Masaryk v Lánech, procesí tam podporována nejsou. Beneš v Sezimově Ústí, Gottwald zhnil a byl spálen. Zápotonda a Novotný nevím kde je, nebudu to zjišťovat, rovněž tak Ludva, procesí tam nechodí. Gusta, odpočívá v zahraničí. Další dva ještě žijí, pak tu máme případ sám pro sebe, nějakého Vencu lahváče. K němu chodí procesí na Olšany, nějaký popel je tam pod kamerovým systémem dozorovaný ochrankou. Ovšem co je to za popel Bůh suď. Veškrna se přece nechal spálit a pak vysypat do Vltavy v důvodné obavě, aby se k jeho popelu nechodilo chcávat. Jedno z mála moudrých rozhodnutí, ale co je to tam za popel, to těžko říct, když má skutečný popel někde mezi Prahou a Hamburkem, dle toho jak našeho Vencu nesla voda. Tak Rusi mají atrakcí skutečnou mrtvolu vycpaného Lenina a možná že to není Lenin, možná už jen vosková figurína, Češi zase nějaký popel sebraný kdoví kde.
Další atrakce máme Karlštejn, Český Krumlov, Pražský hrad, byla by jich dlouhá řada, nechci zapomenout na Radhošť, velmi významnou valašskou turistickou atrakci.
Pro nás Čechy jsou však nejvýznamnějšími turistickými atrakcemi naše chrámy. Chrámy konzumu, supermarkety čím větší, tím významnější. Tam se táhnou největší procesí. Mnohem významnější to atrakce, než mrtvola pro Rusa.
19h55. Plus de 240 Moldaves coincés sur une autoroute en Alsace. 243 touristes et travailleurs moldaves qui revenaient de Paris en autocar sont bloqués depuis ce matin sur une aire d'autoroute en Alsace, après que l'Allemagne et la République tchèque leur ont refusé le passage en raison de l'épidémie.
Po třech týdnech ve francouzském tisku zase zmínka o nás.
243 Moldavanů vracejících se z Paříže zůstalo zablokováno na dálničním odpočívadle v Alsasku. Německo a Česká republika jim nechce dovolit průjezd z důvodu epidemie
Exekutiva zrychluje aby se vyhnula zmatku.
Po nékolika dnech váhání se Elyseje rozhodly zveřejnit svůj kalendář. Éduard Philippe představé v úterý svůj plán v parlamentu.
V zákulisí je zrychlování zřejmé. Protože se soukolí blíží k 11. květnu, nezbývá mnoho času. Oficielní kalendář je již známý: plán uvolňování bude odhalen premierem Éduardem Philippem v úterý, v 15 hodin od řečnického pultu národního shromáždění, následovat bude debata a hlasování. Prozatím zůstává otevřeno nezčetné množství otázek......
...........
až na konci dlouhého povídání jsem některé z nich našel....
...........
Jak poskytnout dostatek roušek a jejich distribuci zejména té nejchudší populaci, která si takové vybavené nemlůže dovolit zakoupit ? Budou znovu otevřena i obchodní centra mimo prodejen potravin?
Jaká budou pravidla a nařízení v jeslích, školách a lyceích? Jak zaměstnat žáky, kteří nejsou součástí přijatých opatření? Atd...
Jak si Vědecká rada zřízená Macronem představuje návrat do školy.
1. Mytí rukou
Po příchodu a před odchodemdo školy, před a po každém jídle. Voda, mýdlo a desinfekce
2. Posunuté přestávky pro jednotlivé třídy
3.Sociální distance, min 1m
4. Tabule s pracidli pro děti i personál s upozorněním na sociální distanci a nutnost nosit roušky
5. Vyloučení všech dětí se symptomy Covidu, teplotu dětí musí měřit rodiče před odchodem do školy
6. Ve škole jsou povinné roušky pro děti i personál
7. Změna rozvrhu dětí, jeden den se rozdělí na dva dopoledne, odpoledne, aby bylo možné zmenšit počet a respektovat sociální distance
8. Posunutí hodin výuky tak, aby se vyhnulo shromažďování děti při příchodech a odchodech
9.Biologická desinfekce společných prostor několikrát za den
10. Orgazovat žáky tak aby se ti z různých tříd nepotkávali
11. Zavřené jídelny
12. Jídlo se jí v lavicích a ne jídelnách
http://www.leparisien.fr/societe/coronavirus-qu...
Srandovní problém.
Diskriminace cyklistů?
Je kolo dopravní prostředek?
Ve Francii mají omezení pohybu důslednější než bylo u nás, do háku a zpátky, maximálně nejnutnější nákupy. Policajti tak nahánějí cyklouny, co jezdí jen tak pro radost.
A Federace francouzských cyklounů si stěžovala na ministerstvu vnitra, kolo bylo uznáno jako dopravní prostředek, tedy do háku na něm smíš.
Nebo na procházku, ale pak musíš být dítě, doprovázené dospělým pěšákem.
Ovšem, ani sportovat na kole není už zakázáno
Le déplacement à vélo au titre de l'activité physique est autorisé dans la limite d'une heure quotidienne et dans un rayon maximal d'un kilomètre autour du domicile et à condition de le pratiquer seul.
Pohyb na kole z titulu fyzické aktivity je povolen na jednu hodinu každý den v oblasti macimálně jednoho kilometru od bydliště za podmínky, že jej praktikuješ sám.
Tolik nález ministerstva vnitra. :-)
Snad Prxmule neumí francouzsky, mohl by si vzít mustr, co zakázat:-)
Já už mám pocit, že svět se v prdel obrací a lidi to žerou.
To je horší jak za bolševika, náhubek, samej zákaz a příkaz.
Ještěže bydlíme na lontě a můžem zdrhnout do lesa ebo se vyvalit na zahradu, nemusíme si s tím moc lámat hlavu a myslet si o tom můžem co chcem :-)