Zdravím. Chci se zeptat na zkušenosti s trojbrašnou. Stará dosloužila a potřebujeme koupit novou .Rozhoduji se mezi značkou:Sport Arsenal a nebo M-Wave! Nějaká zkušenost? dík didi
Ortlieb :-)
Dvě postraní a přes to jezevce.
Žlutý viksvajlantový hnus. To bych asi nemohl.
Můžeš mít i Pluska z cordury. :-)
Helmičku si ale vezmeš i na cyklostezku :-)
Pochop, že nejde o modní záležitost, ale o to, abys byl co nejvíc na silnici vidět. Takže transparentní barvy. Když jsem to před lety kupoval, nebyly ještě reflexní, dnes jsou, a ty bych dost doporučoval.
Být vidět je základ bezpečného cestování na kole.
Když ty reflexní mají dle mého názoru více se špinící povrch. Měl jsem je před několika lety v ruce a raději jsem si koupil žluté. Kdyby je prodávali po jedné, tak to bych ještě vzal, ale ta kombinace povrchu + ceny, to bylo příliš negativní.
Ale pro nás, kteří spáváme nadivoko, je to barva dost zapeklitá. Nám jde o to, abysme v noci nebyli vidět, nebo aspoň co nejmíň, a toto nebude ono. Potom to chce přes brašny (při spaní) nějaký ten přehoz. Jednou mě takhle v Německu vyhmátli policajti, když projížděli nedaleko mne a prozradily mě odrazky na brašnách, od kterých se, byť jsem byl v lese, odráželo světlo jejich reflektorů. Takže jo, na den a za šera je taková barva fajn, ale pro noční neviditelnost ne.
Tak tak, buď je možnost se každý večer zneviditelňovat černým pytlem přetaženým přes permanentně žluté svítící brašny, nebo v případě brašen přírodní barvy jen sundat reflexní udělátka a ze sebe reflexní vestu. :-)
https://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/2019...
Reflexní udělátka si můžeš zapomenout na sebe obléknout, nebo prostě usoudíš, že jsou netřeba.
Brašny, pokud jedeš dál, většinou nezapomeneš.
A tak když je pořizuješ, a máš v nabídce řadu možností, volíš dle svých priorit.
Nošení či nenošení helmy je čistě funkcí toho, jak si ceníš obsah své hlavy.
Ne, to je o osobním vyhodnocení rizik.
Ty, na základě vlastních zkušeností hodnotíš riziko zranění temene vysoko, já, na základě cvičení vlastních zkušeností zase jako malé.
Zbytek už je dobře zvládnutý marketing výrobců přileb.
Riziko "neviditelnosti" je ovšem objektivní a realné, bez závislosti na osobní zkušenosti.
No máš pravdu, že ta žlutá je dobře vidět. Také nosím na kolo žlutou bundu nebo tričko. Ale nosím to jen ve městě, kde se necítím bezpečně. Venku jezdím po polňačkách a tam to nenosím, poněvadž považuji za důležitější nebýt vidět. No a také alespoň někdy nemusím být oblečný jako kašpar. Totéž vyžaduji i od brašen na toulky do přírody. Což je logičtější zdůvodnění, proč ten obrovskej, těžkej, žlutej, vikslajvantovej hnus nechci. :D
Ty jsi proti Ortliebům prostě zaujatej.
No, je to vlastně jen pytel, ale hodně chytře vymyšlenej co se týče funkčnosti.
Být za kašpárka není tak špstné, rozdáváš smích a radost a nejen dětem :-)
Já proti Ortlíbům zaujatý nejsem, al nevím co se dá na nepromokavém"pytli" vymyslet za funkčnost (krom vymakaného zavěšení/sundání- což je zase "výhoda" pro zloděje). Je to jen nedělený vodotěsný prostor na uložení věcí. Nepromokavost po uzavření může být i nevýhoda právě při ranním balení po nočním dešti a trvajícím i za teplého dne, kdy musí stan a mokré oblečení(po převlečení do suchého)v nedýchatelném prostoru večer pěkně voňet(ale jen těm, co nespí "pod střechou"...;-)
Zabalení mokrého stanu je vždy humus, ať to strčíš do jakéhokoliv batohu. Zabalený stan z principu nevyschne a večer si lehneš zapařeného mokrého stanu.
Pokud mám možnost ho nechat sbalený( ale ne "udušený") v běžně uzavíratelné (ne rolovací) brašně nahoře, pak se nezapaří, luftuje a i částečně do večera oschne(pokud pršet přestane)zatím vyzkoušeno párkrát...
Ještě by mě zajímalo, jak si došel k tomu, že ty brašny jsou z voskovaného plátna? Měl si je někdy v ruce?
:) Já ani nevím, že původně to bylo voskované plátno. Znám to už jen jako termín od babičky pro nepromokavý ubrus v kuchyni na stůl potažený patrně nějakým PVC. No a ty Ortlieby jsou z něčeho podobného. Nějaké plátno se zátěrem, lesklé, hladké, nepropustné.
Ne, neměl jsem ho v ruce. Možná jsem si na ně někdy sáhl, ale kde a kdy si už nepamatuji.
Mně se prostě ta hmota moc nelíbí a mám k ní odpor. Mám rád brašny, vaky, batohy z materiálu se tkanou vazbou. Ale vím dobře, že tyhle batohy a brašny protékají skrze švy, kdežto Ortlieby jsou prakticky vodotěsné.
:)
Kup si ty reflexní. Ty ten plastový povrch nemají. Reflexe je tam dosažena tím, že je do látky zatkáno retroreflexní vlákno, takže pak se to jen napreparuje nějakou hydrofobní úpravou.
Jinak nepropustné jsou spíš opravdu, než prakticky. Když jsem měl první, nechával jsem ji testovat na dešti. Protože uvnitř bylo vše suché, hodil jsem ji do peřejí potoka aby se tam musela všelijak obracet. Navlhlo to až tehdy, když jsem je mizerně zaroloval.
Navíc, když je nouze, můžeš si do Ortliebek nechat natočit pivo, teda zaplatíš vyšší daň, ale což, když je společnost :-)
To je samozřejmě v nadsázce. Nicméně, kdysi jsem narazil na vyprávění o partě chlapů, kteří v orliebkách napuštěných ledovou vodou převážejí lahváče.
Je to z autoplachty co se pouziva na nakladnich autech, ale Ortlieb uz vyrabi i verzi z Cordury jestli chces tkanou latku.
Hm, cordura by mohla vydržet i případné havárie. Moje brašny jsem potom vždy musel spravovat.
Brahmo, pokud pamatuješ první batohy Gemma, tak ty byly ze stejného materiálu.
Myslím "náklaďákovou plachtu"
A ta vydrží opravdu hodně, je to totiž hrubý textil oboustranně zatřený silnou vrstvou plastu.
Při odírání/ škrábání se poškození zastaví na té textilní vrstvě.
Není to "fatrafol" , jak to na první pohled vypadá.
Batoh GEMMA mám doteď a máš pravdu částečně(nebo jsem to špatně pochopil)- jde o hrubě tkanou látku z něčeho podobného chemlonu(teda fest pevnou), ale zátěr proti vodě je jen z vnitřní strany(aspoň u mé 70-ti litrové), z venku je vodoopudivý nástřik látky- navíc um. vlákno vodu nesaje....
aha, tak to je v mých očích "ta novější" Gemma.
Spolužák měl tu z "autoplachty" kterou jsem popisoval.
"Inovace" kráčí všemi směry- v některých případech až nepochopitelně. Gemma (z počátků výroby)byl konstrukčně výborně členěný, odolný(opotřebení, voda), lehký a dobře "padnoucí" batoh na dlouhé túry i v těžkém terénu, i na lyžích. Nevím proč se přistoupilo ke změně materiálu(který bude jistě těžší a "nepodajnější"- já neměl ani po celodenní túře za deště nikdy uvnitř ani náznak vlhka a věci byly v suchu- to jen na okraj, nebudu odvádět "brašnovou" diskusi...
Spekulace: Třeba proto, že původní hydrofobní úprava byla drahá, pracně se aplikovala, nevyhovuje současným předpisům, výrobce té preparace zkrachoval, ...., 101. další důvod.
Totéž se dá spekulovat na téma základního materiálu.
....jo- "spekulovat" se dá o všeličem(také o tom, že každý výrobce/podnikatel se snaží stálými úpravami snížit náklady, navýšit zisk, neustále "takto" inovovat atd. Takže spekulace(podle tebe) je vše, co není podloženo fakty- třeba i většina zdejších názorů na brašny ap. výrobky, nebo ne? ;-)
Vikslajvant je sice- doslovně přeloženo z němčiny- voskované plátno, ale používá se také pro plastovou nepropustnou látku(dřív se tak říkalo umývatelným ubrusům a to měl zřejmě Brahma na mysli...;-)
Jenom aby ses nepřeceňoval, lidi někdy nemaj soudnost :-) :-)
skvělá volba i barva. Jsou dobře vidět za dne i za šera i potmě. Jsou praktické. Je na nich málo co by se mohlo pokazit. Za mne osobně nejlepší volba, kterou jsem udělal když jsem si je koupil. Trojbrašna mi naopak přišla jako nepraktický systém se složitým nasazováním na kolo a ještě složitějším sundáváním z kola.
Nám se osvědčily dvě boční Ortliebky a nahoru podélně lodní vak. Výhodou je přístup do brašen bez nutnosti sundavání vaku. V něm stejně vozíme jen spacáky a karimatky.
To není špatný nápad. My tedy v jezevci vozíme "špajz", tedy jídlo a v brašnách pod ním věci, které přes den obvykle nepotřebujeme.
Trojbrašnu jsem měl kdysi na počátku, jediná výhoda byla v tom, že při manipulaci mimo to drželo dobře pohromadě. Zase člověk musel táhnout celý náklad najednou.
Trojbrašna má jednu výhodu - tou jsou ty zadní otevřené kapsy, do kterých se vejdou lahve s vodou. Já je musím vozit uvnitř brašen. Ale přes den stejně vozím vodu jen v bidonu.
Dvě 2L lahve s vodou vozí žena na předním kole, uchycené v tomhle bikepackingovém nosiči.
https://www.velorama.cz/topeak-versacage/
Ještě jednu výhodu mají ortlíbky, dají se pověsit na nákupní vozík.
Trojbrašna SA má menší objem než pár zadních Ortlíbek. To jezevce ani nebude potřebovat.
Tak tyhle nám přesně po osmi letech dosloužili .Byli super ale bohužel čas je neůprosný, a zipy odcházejí,proto nadešel čas výměny! Letos chceme jet z Cuxhavenu do Litoměřic
Vím, že si nenecháte poradit, ale přesto to zkusím
Labská je romantická a hezká někam od našich hranic k Pirně. Pak už je to hnus, cesta po záplavové hrázi mezi dobytkem, řeka někde daleko, fučí vítr, občas nějaké stavení, bývalé hraniční pásmo DDR, dost vylidněné.
https://www.nakole.cz/blogy/jindra8526/1163-byt...
...pro někoho jen jiný druh romantiky,,,, ;-)
A co ta biosférická reservace nad Magdeburgem? Té jsi si nevšiml?
Myslíš těch pár větví na úseku asi 20 kilomerů?
Tamtudy jsem asi už ani nejel, měl jsem toho kodrcavého náspu plný zuby, fláknul jsem to zkratkou po silnici. Magdeburg byl pro mě vlastně skoro konečná a i kdyby tam měli Niagarské vodopády, asi by mi to bylo fuk.
Prostě celkový dojem z Labské mám, že je to nejhorší dlouhá cesta ničím, kterou jsem kdy jel, rovná, nekonečná nuda.
Ta biosférická reservace je proti proudu Labe nad Magdeburgem. Pokud jsi v něm přesedl na vlak, tak jsi skrz ní nemohl jet.
Jel jsem ze severu, to modré....
Z Magdeburku jsem jel nejkratší cestou ještě kousíček dál (72) do města Coswig, asi 13 km před Wittenbergem. Tam mě nabrala Soňa. Do Wittenbergu jsem tedy nedojel, a tak mi 13 km Labské chybí, protože jsem už před pár lety právě do Wittenbergu jel po proudu Labe a odtamtud to stočil na Berlín.
Mám za to, že těch 13 si klidně nechám ujít a pokud se na Labskou někdy vrátím, tak jen s Matějem a nejdál do Drážďan.
Možná, když se jede ve více lidech, že společnost tu fádnost trochu rozbije, ale po přejezdu Francie, Belgie a Holandska si připadáš v tom NDR jak ve vyhnanství a za trest.
Docela těm řečem věřím, proto jsem Labskou od moře dosud nejela, ono to je vidět i na mapě, kudy vede.
Ty sis ji také zvolil, aby ses dostal domů.
Já koukám na cestu od západu do Cuxhavenu a z něj bych se pak už chtěla dostat co nejrychleji domů ... no a kudy?
Pokud se budeš chtít po Labské vrátit co nejrychleji domů, tak na to budeš šlapat, ničeho moc si nebudeš všímat a prostě pojedeš. S takovým přístupem pojedeš jen po hrázích nudnou krajinou jako Jindra. On se také vracel z veliké cesty a měl toho už asi plné zuby.
Jeli jsme to ve dvou z Hamburgru do Prahy, zhruba tisíc kiláčků. Ano, jede se i po hrázích, ale existují mapy (já pořád používám jen papírové) a je na každém, kudy jeho cesta povede. Jojo, je to dost rovinaté, ale to zážitky z jízdy nesnižuje, cesta je to úžasná. Pro partnerku to byl prý největší životní zážitek. Jen jsem si tam ověřil sám na sobě, jak také umím být zkušený a to tak, že při útoku komárů jsem stan honem honem stavěl, nedávaje pozor kam, a tím, že to bylo do ostružiní, jsem si totálně zrušil podlážku. No, aspoň jsem si pořídil nový.
A co teprv na vojně, těch zážitku :-)
SA má tolik kapsiček, že se v tom už strácím. Jsou malé a nic se do nich nevejde. Některé jsem rovnou zrušil a uvažuji o dalších. Jen to zvyšuje váhu. Proti mým předchozím brašnám mají díky tomu menší užitečný obsah. Na delší cesty jsou mi malé a tak jsem si ušil ještě jednu vmezeřenou horní brašnu na jídlo. Má komprimační popruhy, aby se dala prázdná splasknout a nepřekážela. Zato mají SA černý matový vzhled, který mi vyhovuje.
Pokud se někomu chce na výrobě brašen nějak osobně zapracovat,tak je tu možnost koupit v nějakém vojenském eshopu,třeba Excalibur army,různé vojenské batohy,které jsou z bytelného nepromokavého materiálu a upravit si je podle sebe.Třeba taková malá polní vz.85 přijde na 20Kč,což není nijak hrozná cena.Nechají se třeba spojit dvě k sobě,jednu si koupit na materiál.Stále ještě jsou zimní večery,kdy není co dělat,tak se dá něco vymyslet a na něčem zapracovat.Píšu to tady jenom jako námět na přemýšlení...
Sport Arsenal jsou malé, moc se toho do nich nevleze. Prodám skoro zánovní, je li zájem.
Ortliebky jsou OK, pokud do nich lezeš 2x za den, jinak je to rolovací otvírání strašně nepohodlné.
Kdysi tady kdosi chválil Testudo z hlediska životnosti.
...jak pro koho- já odjezdil s brašnami SA hromadu let (od prvních typů, které slouží i dnes) až do loňského podzimu,kdy jedna povolila v bočním švu(díky malé rezervě a "neobroubení" před sešitím. Poslední dobou SA nevěřím- kvalita se dost zhoršila(asi polevila kontrola, šetří se materiál),a cena tomu neodpovídá. Oceňoval jsem u nich právě možnost osazení brašničkami na věci potřebné "po ruce"(hyg. potřeby, drobnosti ap)podle potřeb- jednotný prostot Ortlíbek je pro mne nevyhovující(kvůli osvěžení za horka se pracně dobývat pro mýdlo a ručník, příp. pro větrovku/pláštěnku)...:-( Koupil jsem jinou značku s podobným obsahem- víc jsem nikdy nepotřeboval. Myslím, že 2x15litrů + 10litrů nahoru na nosič je ažaž i na měsíční cestu i se zásobou potravin v pustině. Drobnosti na přední řídítkovou(5litrů) a nářadí pod rám- co víc potřebuješ? :-O
rolovací systém je blbuvzdorný a není na něm moc co pokazit. Zavírání na zip je možná pohodlnější, problém je když se zip začne rozjíždět a otevře se sám a ty o tom nevíš. A dozvíš se to až pár kilometrů poté.
Na Jezevčíkovi jak nazývám horní ortlieb brašňu je rolovací systém, do této brašny lezu několikrát denně protože tam vozím pohotovostní věci a na nepohodlí si nějak stěžovat nemohu.
V podstatě jedinou věc na zip co ještě vozím je řídítková brašňa a ten zip je teda nepohodlný strašně. lituju, že jsem nešel do rolovacího systému.
Z Murphyho zákonů plyne, že vždy něco potřebuješ ze dna brašny v okamžiku, kdy se ti nejmíň hodí vše rozkrámovat. Na tom jak se to zapíná už tolik nezáleží.
A hůř, když už ses naučil rozlišovat pravou a levou brašnu, Petr má na to fígl, zjistíš, že si zaboha nevzpomeneš, v které ten cajk co potřebuješ je, ale dobře víš, že bude až v té druhé.
To už je tak zařízeno, aby se našinec na ceszě nenudil.
Kdo Murphyho zákony nepozná, nemá ho co mýlit. Já se naučil balit do jedné brašny vše na spaní a tudíž je potřebuji až večer po skončení . V druhé mám vespod náhradní oblečení spolu s "teplejším", sandále a nahoře větrovku s "pláštěnkou"- takže zase vespod nic potřebného přes den. Hyg. potřeby a vše na vaření v horní na nosiči, nad př. kolem řídít. brašnu s doklady, foťákem, gps ap. drobnostmi a na rámu nářadí, náhr. díly, lepení ap. Tak si nemusím nic pamatovat ani hledat a vše je dostupné v pravou chvíli. :-)
Srovnávat Ortlieby s SA je jako porovnávat trabanta s mercedesem = rozdíl několika tříd. Jedná se i o cenu.
Používám různé brašny, mimo jiné i tyhle SA - naprosto bez problémů. Bohužel vodu odrazí jenom v případě mírného deště, takže nutno natáhnout ten nepromokavý potah, ale i tak se při dlouhém dešti voda dovnitř dostane jak se rozstřikuje od zadního kola. Takže preventivně dovnitř do dávám do igelitové tašky.
Jinak ušité jsou SA dobře.
S tím souhlasím pokud jde vodotěsnost při ponoření pod vodu a rychlost nasazení/sundání- pokud jde o prostor už tolik ne. Navíc se nadají vlhké věci zabalit a vézt tak, aby se ve vodotěsně/uzavřeném prostoru za slunka nezapařily a aspoň trochu větraly. U SA je možnost objem regulovat podle naplnění, dají se doplnit přídavné brašničky na drobnosti a věci potřebné "k ruce" počas dne, takže nemusím mít dva páry různého objemu. Nepromokavost se dá vyřešit jednoduše balením do mikroten. sáčků/igelit. tašek, po deštivé noci vlhké věci nechat větrat za slunečného dne bez igeli. tašky v horním prostoru- navíc je to i přehlednější. Za ta léta s SA brašnami jsem přežil lijáky, prudké deště, celodenní deště bez jediné kapky uvnitř či navlhlých věcí.Poslední typy SA bych však už nechtěl- zhoršila se kvalita a cena tomu vůbec neodpovídá. Jsem rád, že nemusím už otázku nových brašen řešit, ale tazateli bych asi neporadil, každý má jiné požadavky...
Loni na podzim jsem si pořídil nový pár podobného objemu a vyzkoušel na dvou víkendovkách. (https://www.bike-eshop.cz/brasny-na-nosic... Nemají sice kompresní popruhy pro menší objem, ale to mi nevadí- v jedné vezu komplet na noc(stan, nafukov. karimatku, spacák a oblečení), v druhé náhr. oblečení, plachtu, hyg. potřeby, vařič a trojdenní rezervu jídla. Obě jsou skoro plné,takže komprese není třeba. Zatím obstály v hodinovém dešti bez náznaku vlhka uvnitř. Spojené trojbrašny by pro mne byly nevýhodou- jednak nutnost vézt na kratší výlet poloprázdné, pak manipulace. Takto si mohu vzít jen jednu boční, nebo menší jen na horní část nosiče. (SA 450). S oběma bočníma+ horní 450-kou je dost prostoru i na vícetýdenní cesty...
Přeju "dobrý výběr" a spokojenost na cestách!
Když tu Julek nakousnul ty moje želvy (Testudo), už jsem je tu dříve zmiňoval, tak jen stručně. Letité, 22 roků staré, a i když už plné větracích děr, konstrukce jako taková pořád dobrá a drží. Od r. 1998 denně používané, náklad tahám jen v nich, jiné nemám. Souhrn pár postřehů, proč se mi, pro MOJE konkrétní potřeby, osvědčily. Pro mě plusy, pro jiného třeba ale naopak mínusy a dobrý důvod poohlédnout se jinde:
1)
***********************************
Šité na pevném bytelném kortexu (rozdíl oproti třeba tenoučkému pláténku Arsenálu nesrovnatelný – nekritizuju, jen srovnávám materiál), tzn. velká mechanická odolnost a současně možnost snadných a rychlých úprav přišitím dalších popruhů kdekoli, kamkoli. Žádná plastová udělátka (vyjma těch 2 původních úchytných háčků a kroužků co je nutné hned vyměnit za železo), takže bez rizika problémů na cestě kdyby plast někde po venku rupnul. Cokoli co se na brašně může pokazit, lehce opraví jehla a nit.
2)
***********************************
Ovšem za ty zipy, za ty zipy co tam výrobce bohužel pořád ještě i dnes šije, za uši do průvanu ho pověsit!!! Ne že by byly špatné nebo nekvalitní, naopak, ale jsou to zipy, a ty mají jen jediné posrlání – dřív nebo později se rozbít. Poslední funkční (hlavní kapsa na horní brašně) se mi rozjel na týdenním vandru před 2 roky (obrázek dole). Na druhou stanu, tyhle brašny mohou i bez zipů dál skvěle sloužit, dokonce bych řekl, že mnohem lépe a účelněji. Rozlámané zipy tak postupně nahradily popruhy – ať už rychloupínací s trojzubci, nebo sichr jistící průvlečné co mi teď drží horní kapsu na spodní 2-brašně (nechal jsem tam ale i ty původní zacvakávací takže možnost volby dle okolností). Popruhy jsou navíc mnohem víc flexibilní než zipy, i přetékající kapsy se jimi dají stáhnout, přitom přístup do nich snadný a rychlý. Nebo třeba tady na fotce mezi spodkem a horní kapsou převážím na placato v pytli prázdný 44l batoh, což by bylo nemožné být to k sobě připásané zipem.
3)
***********************************
Rychlé uchycení k nosiči dole dvěma háčky a kroužky. Spolu se suchým zipem na spodku 2-kapsy, jištěné protikusem na horní ploše nosiče, brašna spolehlivě sedí. Řešení jednoduché, ale funkční. Nahodit shodit otázka 5s. Není problém před supermarketem celý náklad naložit do nákupního kočárku. Jindy zase, když třeba kousek poponáším, nahodím celou spásanou 3-brašnu, tak jak je, přes rameno, ruce pořád volné, takže vezu-li i přední brašny, poberu najednou i ty.
4)
***********************************
Brašna není vodotěsná – beru jako plus protože v tom vidím skoro samé přednosti. Vlhké mi tam nezatuchá, a poté co se jak mému kortexovi stejně jak německému vodotěsnovi trhne prvních pár děr (jen otázka času), jsme pak na tom s tou vodoneprodyšností úplně stejně. Samozřejmě kdybych vyrážel do krajin, kde proprší každý den, potom určitě vodotěsnost u kapes ocením. Tady ve slunečném království mi ale na ty malé přeháňky postačí přetáhnout pláštěnku, a těm pár velkým lijavcům se mi obvykle daří úspěšně vyhýbat. A když náhodou ne, pytlíky to jistí.
Nevnucuju, ani nezatracuju jiné brašně, neexistují žádné ’’nejlepší’’, všechno je to jen a jenom o konkrétních individuálních požadavcích, potřebách a prioritách. Arsenály ani Ortlieby jsem tehdy nebral, protože nesplňovaly moje očekávání. Nejlepší brašny jsou ty, se kterými je jejich majitel spokojen a které znovu pořídí, až mu jednou ty jeho současné doslouží. :-)
Když koukám na ty fotky, tak jsem měl tyhle také, než se mi rozpadly. Respektive mi odešla horní kapsa mnou šitá. Materiál už nevydržel další UV záření.
Mně ty zipy nevadí. Já je vymněňuji. Dělají je někde mezi Ústím a Děčínem a mají eshop. Chce se k nim chovat slušně. Díky tomu pospojování zipama jsem si teď mohl ušít druhou vmezeřenou horní brašnu pro zvýšení přepravního objemu, když to potřebuji. Ty SA jsou vlastně moc malé a manželka balí stále hůře a hůře. Musím toho tahat nějak víc za ní. Takové ty společné věci jako stan, vaření a podobně.
To mluvíš o zipech nebo o brašnách? Testudo pokud vím tak pořád šije v Praze -
http://www.testudo-sport.cz/brasny-na-kolo...
Z počátku jsem si prvních pár rozbitých zipů u nich v prodejně pod Nuselským mostem nechával vyměnit. Časem mě to ale přešlo, protože bez zipů, s doma došitými s popruhy, mi brašny vyhovují mnohem víc, ty zipy už tam potom byly úplně zbytečné a jen omezovaly v možnostech využití. Navíc to byla ta nejzranitelnější část brašen, a i při slušném zacházení to namáhání nemohly vydržet věčně. Kdybych dnes kupoval znovu, rovnou na nové došiju popruhy a zipy vůbec nepoužiju.
Děkuju za tip, mi už odešla polovina zipů na authorských brašnách, mám to jen na nákupy, tak to neřeším (zatáhnu jezdec do poloviny a ono to nevypadne), ale popruhy bych mohla našít :-)
Zipy se většinou "rozcházejí" opotřebováním jezdce- krom přetížení "přecpáním" obsahu-tam pomůže před uzavřením zipu stažení popruhy. Na určitý čas se zip dá "spravit" opatrným stiskem zadní(užší) části jezdce kombinačkami- nejdřív jednu a pak druhou stranu, ale opatrně aby se jezdec nerozlomil a nepřetěžovat(nepřecpávat) obsah!
Když znáš výrobce, tak si můžeš napsat o náhradni jezdec. Po výmněně je zip jako nový. Na taháčku je občas jeho logo, třeba kkk ze severních Čech. Některé galanterie také prodávají náhradní jezdce.
Zipy jsou většinou standardních velikostí, takže jezdce lze snadno získat zakoupením obdobného zipu.
A komu se nechce jezdec měnit, tak jezdce také vyměňuje Koh-i-nor v Praze. Za drobný peníz.
Pro oba: zatím se mi zdá "oprava" stiskem jednodušší(otázka pár sekund- pokud stačí) než výměna(pro kterou je třeba odstranit/nahodit konce omezující vysmeknutí jezdce- nebo je na to nějaký fígl?
Mně se většinou ten stisk nedaří. Brzy se to roztáhne zase zpět a při dalším pokusu se jezdec rozlomí.
...pak zůstává fakt jen výměna jezdce- pokud se rozjíždí dál(hlavně umělohmotné)- vyměnit za kovový.Na Brašny by měly jít- (když už musí být)tak buď jen hrubé z um. hmoty- nebo kovové.
Je na to fígl. Koupit náhradního jezdce z Číny. Ten se dá rozevrit a zase složit, právě pro ty účely.
Rychlejší je odkaz https://www.aliexpress.com/item/32983352180...
Ještě aby stan vozila ona, co bys to byl za gentemana?! Já stan uvezu, ale už kolo se vším neunesu-schody na nádraží atd. Když jsem prvně potřebovala brašny, vlítla jsem do obchodu, měli dvě, jedna divnobarevná, druhá černá. Jasná volba, černá nezklame. Byla to trojbrašna od authora, vrchní díl odepínací, to bylo fajn, ale upínání k nosiči bylo na přesky, kdo toto vymyslel? Hrůza! Teď mám Ortliebky. Jsou sice "bordeliózní", nejlíp ráno vysypat a naskládat znovu. Mokré věci vozím přikurtované na brašnách gumicukama. Pak je velmi efektní řada plápolajících fuseklí, nebo jiného prádla. :-))
Jojo... ortlieby (byť v mém případě trochu jiné) a pak to, co je potřeba usušit, vyvětrat či mít po ruce přikurtováno na nich...
Třetí den na cestě se kolo stane pojízdným sušáken a hokynářstvím. Já na to vozím sicherheizky, abych ty spodky mohl kurtovat ke gumicuku. Jak mi ta němčina pěkně jde :)
A pokud pod spodky myslíš to co já, tak věz, že pan Gustav Adolf Jäger měl svoji továrnu na jégrovky v Krásné Lípě a rodina po odsunu skončila někde v Bavorsku. Dnes stojí jen jeho zchátralá vila a komín v místě továrny. Z té byly odvezeny stroje neznámo kam už v roce 1947.
Když tak na to koukám, připadá mi to, že si šílený masochista.
Zipy, háčky, kličky, zašívání, upravování....
Prostě národ Přemka Podlahy se nezapře, vynalézá objevené, objevuje jak napodobit či obejít něco, co je na trhu a je funkční.
Většinou se to i podaří.
Pokaždé si říkám, jak daleko bychom už byli, kdybychom se o něco takového nepokoušeli, kdybychom tu vynalézavost, zručnost a fištróna napřeli tím správným směrem, a ne abychom se snažili něco obejít nebo napodobit. Vím že fenomén kutilství je u nás doma a že našinec si poradí tam, kde jiní volají "specialistu". Jen neustále váhám nad tím, jestli to je dobře, jestli to naše bastlení je opravdu tak užitečné.
Neustále se potýkám s tou německou toporností, místo aby vzal šroubobák a kontakt spravil, zavolá oddělení údržby, pračku přijede zapojit instalatér, banality, nad kterými nikdo u nás nepřemýšlí řeší "odborníci".
Jenže jim to funguje. Systém, kde každý dělá to svoje, bez spěchu, bez nervozity, systematicky a pečlivě prostě funguje lépe. To nejsou žádné domněnky, ale skutečnost, kterou v německém hospodářství můžeme pozorovat. Žádné vyšilování s termíny, honění přesčasů, hektické tvoření.
Klidně, jako mašina. Nevytváří žádná "udělátka", použijí osvědčená řešení, nesestavují si doma své elektroje, například, ale prostě si to koupí.
Stejně tak s brašnama.
My tu jsme trochu orientovaní na ty Ortlieby, ale na trhu je celá řada jiných, velmi kvalitních značek, které se hodí na nejrůznější použití a aktivity.
No, našinec vezme do ruky jehlu a nit.
Určitě to není špatně, jen mám za to, že v tom kutění nám uniká něco jako preciznost, pečlivost a to ve všem. Rozumíme spoustě věcí a dokážeme spoustu věcí na 90-95 procent.
Ukazuje se, že dělat jednu věc na 100 procent, a o práci se podělit s ostatními, je v důsledku výkonnější a efektivnější.
Vždycky si říkám, safra, dotáhnout těch 5 procent, a svět nám kouká na záda.
Ale asi to nemáme v povaze.
sice těm procentům nerozumím ale kutilství není postižení je to schopnost se bavit tvůrčí prací.
No, většina těch věcí, co si doma vyrobíme, je skoro dokonalá, akorát vždycjy něco malinko chybí - tak těch 5 až 10 procent.
Kutilství, schopnost si poradit, improvizovat a vyřešit kdeco, je fakt skvělá vlastnost, jen až příliš často tím nahrazujeme profesionální řešení.
Stejně tak ohromné pracovní nasazení, když je potřeba a schopnost za pár hodin zvládnout to, na co Germám potřebuje týden. No a pak kopyta nahoru.....
Vidíš to na každém kroku.
Poslední den k podání přiznání k dani, fronty před finančákem, třeba a před tím týden nevyspalé mátohy, co makají, aby to stihli v termínu, například.
Finišování před koncem každého termínu, to prostě máme v krvi. Vymýšlení zkratek, kliček, vylepšení "aby se to stihlo". A stihne se.
Říkám, tuhle "tvůrčí schopnost" nasměrovat správně, a jsme za vodou.
Jsme Češi ne germáni. Prostě jsme jiní. No a kutilství je skvělá tvůrčí zábava. Přece si nebudu kupovat Ortlieby, když dokážu vylepšit SA skoro na jejich úroveň. No a těch zbylých 5% prostě nepotřebuji, nebo se alespoň tak budu tvářit.
už z principu se žádným vylepšováním SA nepřiblížíš k Ortlíbům ani na 50 procent. Je podle mě pitomost srovnávat nesrovnatelné. Samozřejmě, že ti nic nebrání vyladit si SA brašně podle svých požadavků a představ a řemeslné zručnosti na tebou požadovaných 100 %. Ortlieb vznikl jako značka právě takhle. A jako značka se prosadil a udržuje na trhu právě tím, že do svých výrobků nemontuje kurvítka ať už v podobě součástek s nižší životností nebo jako v případě SA horším materiálem, či horší technologií spojování.
Podle jakého principu se SA nemohou přiblížit Ortliebům? Tvoje tvrzení je poněkud přehnané. Možná to vyjadřuje princip že máš vždy pravdu.
Ne, on má prostě pravdu.
Jisté je, že pro vodtěsnost je nejlepší rolovací systém, to Ortlieb okoukal u lodních pytlů.
Dokonale vychytané je i to zapínání, do stran a pak popruhem dopředu, přičemž při odepnutí popruh slouží k tomu, abys brašnu hodil přes rameno. Malý, ale důležitý detail, nikoliv "další" poprfuh, ale popruh funkčně využitý.
No a pak to uchycení na nosič, velmi prosté, jednou rukou. Civilizační nevýhodou je, že se je to snadné i pro zloděje, ale lanko se zámečkem, tenhle případ řeší, když se dostaneš do oblasti, kde podobné nebezpečí hrozí. Díly jsou plastové, šroubovací, nahraditelné, dají se dokoupit.
Prostě ve své jednoduchosti je to dokonalý vak na kolo.
Ty lehounké Tailfiny co vozím na silničce mají také rolovací systém, ale zapínání pouze do stran, což už není ono. Je jisté, že se u Ortliebů učili ale jistě z důvodu právní ochrany to nemohli okopírovat sakumprásk, což by ovšem bylo ideální.
Proti Ortlibům jsou s tenounkého plastu, čímž je dosaženo minimální váhy za cenu strašně jednoduchého poškození. Ovšem nepředpokládá se, že se silničkou se budeš prodírat lesem, ale i tak, už mám na pár místech podlepeno.
Mám SA brašny a mám Ortlieby. Rozdíl v ceně když jsem je pořizoval byl ten že Ortlieb byl o nějaké dvě stovky dražší než SA. Za tu dobu co jezdím s Ortliebama aniž bych měl jedinou závadu, jediný pocit že potřebuju něco vylepšit, jsem s SA brašnama od počátku s něčím musel bojovat , přizpůsobovat. Jestli tohle bereš jako princip, že mám vždy pravdu tak ano mám vždy pravdu. Nemluvím o brašnách, které jsem používal předtím. Ty se rozpadnutím na prvočinitele vyřadili ze srovnání samy. Zaregistroval jsem ještě brašny Vaude a polské Crosso. Vaude mi nepřišly tak zajímavé jako Ortlieb i když uznávám, že mohou být stejně dobré a pro Francouze i lepší ;-) Polské Crosso jsem viděl a ačkoliv jsem spokojeným uživatelem polského vozíku Extrawheel tak mi přišly Ortlieby na extrawheela vhodnější.
S Ortliebama tě ve Francii považujï za Alemánce a Alemáncovi se nepomáhá, ale škodí.
Když ale poznají, že Alemáncem nejsi, brašny Ortlieb ti tolerují.
Jediná nevýhoda Ortliebu ve Frankrajchu
...v tomto musím s orwelem souhlasit- i když Ortlíby nemám a nechci. Za prvé je to materiá(ten by se vylepšit dal), ale hlavně kvalita šití a zpracování v poslední době se u SA zhoršila. První typy SA byly ze stálobarevného(tmavězeleného), ale tenkého a uvnitř "poplastovaného" silonu. Byly ale kvalitně šité a já je mám dosud(na svoz zeleniny ze zahrádky)nepoškozené a funkční, barva je furt stejná. Další typ byl ze stejného materiálu, ale šedého, který po jednom létě vybledl a změnil barvu do fialova(pásky pod popruhy zůstaly tmavé), ale švy držely. Navíc u rolovacích byly závěsy s podobným uzavíráním na nosič proti vyskočení jako má Ortlíb(jen nespojené s rukojetí). Další materiál byl černá Cordura s vnitřním zátěrem, taktéž po jednom létu vybledlá a pod stahovacími popruhy původní- navíc malá rezerva ve švechnezatavená a po třech letech šev naboku povolil, brašna skončila. Nejnovější rolovací nemám a nemohu posoudit, ale asi se s nimi musí zacházet "v rukavičkách" aby vydržely. To jsou mé zkušenosti z opatrného používání....
Představ si, že bys ten čas, který věnuješ tomu abys přebastlil SA aby se skoro podobali Ortliebům věnoval něčemu, co umíš opravdu na 100 procent......
Je to jen theorie, jiní nebudem, nikdo nejsme, alespoň naše generace z reálného socialismu. Vychovaní k tomu si všechno umět udělat sám, nějak si poradit.
Ti mladší už jsou více "konzumnější" v rozumném slova smyslu.
Ale ani u nich se mi nedaří odbourat ty nárazovky.
Pravidelný kontrolní den projektu je v úterý.
Týmu řeknu, že to předvádím v pondělí.
Celý týden dělám vlny, že v pondělí musím něco ukázat. Vlna zafunguje v pátek večer. V sobotu se maká fest, v noci ze soboty na neděli přejedu do Bochumi, abych to v poledne mohl vyzkoušet, a hodit jim na hlavu. A furt se maká. Celou noc. V pondělí v poledne je to hotovo.
Domu hlásím, že to zase bylo o fous.
A já mámm celé odpoledne na to zjistit, jak js,e vlastně na tom, co je, co není, připravit strategii na úterý.
Kdybych klukům řekl, že se předvádí v úterý, bylo by to hotovo v úterý v poledne, a já bych o svůj čas co potřebuji přišel a plaval bych v tom jak v bazénu.
Neprostřelíš to, můžeš vysvětlovat, rozdčilovat se, prosit, nic nezabere. Prostě termín je tu od toho, aby se stíhal na poslední chvíli.
Tak jsem vymyslel svoji taktiku, abych alespoň já sám neměl tu nocovku a byl svěží a dobře připraven.
Kde tohle máme zakodováno v genech netuším.
Mimochodem, do 17tého mám udělat test z frániny pro roztřídění do kurzu co začne za 14 dní.
Už tejden se na to chystám, vlítnu na to hned zejtra....
Ty jsi normálně nelida! To jim nemůžeš dát termín v pátek a makali by od středy. Tak dřou o víkendu a volno žádné.
No a když si něco vyrobíš i když to neumíš a povede se to, nemáš z toho větší radost než si to koupit?
Na to mi neskočí, na pátek. Mají na to 14 dní, nechávají si to na poslední víkend.
Kdybych něco vyrobil, a povedlo se to líp, než věc, kterou si koupím, jistě bych měl velikou radost.
Jenže jsem jako ostatní, spíš horší, protože mě k tomu, aby to bylo dokonalé neschází nikdy jen 10 procent, ale spíš 25 a 30, v lepším případě, ale spíš jsem rád, že to jakžtakž funguje.
Ale k brašnám.
Navnaděn těmi místními mudrci jsem před lety koupil taky ty nepromokavé "expediční" SA a sraly mě od prvního dne. Srandovní zahákávání nějakejma gumičkama, zipy, ve kterých se mi každou chvilku něco kouslo, a vodovzdornost pouze pro vodu směrem ven z brašen.
Takže jsem SA zahodil, a koupil Ortlieby.
Resumé, kdybych koupil Ortlieby rovnou, mohl jsem ušetřit asi 1300 Kč, nebo kolik to stálo, nezničit si o podělanej zip své triko co jsem měl rád, a neodírat si pravidelně kloubky při nalejkání nějakých gumiček.
Že nekecám, tady mé SA jsou
Tak to vidíš, jak důležité je dobře promyslet než se něco koupí, já tuhle chybu naštěstí neudělal. O vyhozené peníze tolik nejde, spíš o tu nespokojenost a promrhaný čas zápasením s výrobkem, který ti nevyhovuje. Kdybys tehdy těmi Arsenály alespoň někoho podaroval, takhle kvůli tvé chybě musely skončit bez užitku ve smetí. :-(
Já daroval už celkem dost věcí, protože co nepotřebuji, a někdo jiný může upotřebit, někomu dám. Obvykle za to obdržím 4až 6 palečků a jednou, byl to Malý Jarda, se do mě za nové boty dost sprostě navezl.
Ani ti obdarovaní to nemají jednoduché, je jim vyčítáno že byli uplaceni u že se nechali koupit.
Přesto nerezignuji a dál ze sebe dělám blba.
A ty tu teď přijdeš s takovým osočením?
Povím ti proč jsem ty SA nikomu nedal.
V jedné jsem ještě pár měsíců vozil baterii k elektrokolu a dost jsem ji poničil.
Druhá brašna by mohla být v cajku, asi někde na půdě, jestli ji upotřebíš, a Soňa ji najde, dám ti ji. Pošlu ti ji za poštovné.
Chybu, jako jsem udělal s Malým Jardou, a dodnes se neomluvil, už neudělám.
"Chlapi se rovněž zřídkakdy vyznačují "sloní pamětí" domnělé či reálné křivdy zapomínají, nedrží je v hlavě, aby je po letech vytáhli jako argument. Zase vlastnost výhradně dámská."
(Jindra8526 5.2.2020 :-)))
Tohle je věc, na kterou se nezapomíná, dáš někomu úplně nové botky skoro za trojku, zaplatíš i to poštovné, a v zápětí se k tobě zachová jako hovado místo poděkování.
Nepoděkoval? Že ti huba, nebo spíš prst, neupadne. Njn, projevit jiný názor, než je ten tvůj jediný správný, geniální a neomylný, je téměř hrdelní zločin. Divím se, že se sám neukamenoval. Budiš ti útěchou, že boty mu slouží dodnes. Ale jestli by ses z toho měl ještě v hrobě obracet, jak kuře na grilu, pošle ti je zpět i poštovné zaplatí. Achjo... :-(
Nikoho neosočuju. Napsal jsi ‘’Takže jsem SA zahodil’’, nikoli že jedna skončila na půdě a druhá zničená. To že tu často nabízíš produkty, které se ti neosvědčily, nebo jen morálně zastaraly, a už pro ně nemáš upotřebení, vím a oceňuju. Tím že věc nevyhodíš, ale předáš dál, takže se pořád využívá, místo aby skončila ve smetí, tím ze sebe blba neděláš.
Opakovaně a konzistentně tu píšu, že Arsenály mým požadavkům nevyhovují, takže bych je nebral, ani kdybys mi za ně zaplatil. Věřím však, že někdo kdo by je využil, by se tu určitě našel, protože spousta cyklistů dokáže ocenit přednosti, které jim tyhle brašny oproti druhým nabízejí, a je úplně jedno že ani ty ani já tyhle, pro nás nedostatky, ocenit nedokážeme.
Jak koukám na fotku- jsou to brašny SA typ 312 rolovací. Když pominu poznámku o "zhákávání nějakejma gumičkama"(brašny visí na dural. hácích, dole je hák na gumě),"zipy ve kterých se každou chvilku něco kouslo"(uvedený typ je rolovací bez zipů), vodovzdornost směrem ven(dovnitř se voda dostane jen přes díru, špatné zarolování nebo z mokrých věcí uvnitř- a to u obou typů)- pak máš pravdu. Švy jsou u obou svařované, materiál i uzavírání podobné- Ortlíb má "jen" lepší manipulaci nasazení/sejmutí což je výhoda při manipulaci několikrát za den a ne při nasazení/sejmutí jen doma....;-)
Hartmut Ortlieb taky zbastlil svoje první brašny na matčině šicím stroji z autoplachty. A měl jen štěstí, že vychytal díru na tehdejším trhu.
Dobrá příklad.
Vymakal to k dokonalosti, založil firmu, začal vyrábět.
Přesný příklad těch 5 procent, co nám často chybí.
Prostě rychle spíchneš brašny, a jdeš si zavařit vejfuk, vymalovat kvartýr nebo natáhnout elektroinstalaci.
Jj a na vymalovanou zeď můžeš plácnout raději fotku, než se čtyři hodiny mrndit s tužkou a gumou.
To je šotoušství non plus ultra!
Krásné. Jako dítě jsem měl kamaráda, jehož rozdělovský dědeček maloval parní lokomotivy barevnýma tužkama, versatilkama. Nějak v tomhle stylu, jako maluješ ty či pan Šidlauer.
Škoda, že jsem žádnou po něm nechtěl.
Děkuju za názor :-). Nevím jestli vyhazuješ košile do smetí pokaždé jak ti upadne první knoflík, nebo hned voláš specialistu švadlenu, která ti ho s dvouletou zárukou odborně na 100% přišije,… - já tedy ne. Dopřišít popruh k brašně je – alespoň pro mne – jak pospravit utržený knoflík.
Na trhu je spousta kvalitních značek, souhlasím, proto je taky rozumné než něco koupím tak dobře promyslet, co bude nejlépe vyhovovat mým požadavkům a potřebám a co mi tak potom bude dlouho dobře sloužit. Přesně tak jsem to 22 roků zpátky provedl s brašnami a vyplatilo se.
A jestli to naše bastlení je užitečné? Záležitost čistě subjektivní a individuální. Moje bastlení s došitými popruhy je dost možná neužitečné a úsměvné pro tebe, ale jak vidíš tak bara2 se třeba inspiruje. Stejně jako tvoje bastlení s elektronikou, dobíjením a kvrdlavými konektory je zase úsměvné pro mne, avšak užitečné pro někoho jiného. :-)
nepochopil si vůbec, co jsem chtěl říci
To je možné, netrap se tím, já jsem se svými brašnami i jejich úpravami a vylepšením spokojen a to je hlavní :-).
Koupala si se, nebo vyšla schody?
....jo- nejen o brašnách. Nedá mi to nereagovat, ale jestliže po průzkumu zjistím, že hledaná věc je předražená/chybí jí něco co bych ocenil(a jde o jednoduchou, nenáročnou a lacinou výrobu/úpravu kterou hravě zvládnu)- pak nevidím žádný důvod proč to neudělat. A pokud jde o brašny- souhlasím, že Ortlíb je značka a kvalita(za kterou je třeba platit), ale pokud mi nevyhovuje objem, nepotřebuji "jednoduchou manipulaci", popruh na nošení přes rameno(protože je nebudu každou chvíli sundávat/nasazovat/přenášet), bytelný,těžký a proti pádu a vodě odolný materiál( protože nepadám a odolnost proti vodě mi jak před 40-ti lety tak i teď zajistí jednoduchý igelit) a vyhovuje mi to co mám- tak proč ne? Raději vrazím prachy do kvalitního, lehkého a funkčního vybavení/oblečení, kde výhody opravdu využiji a poznám(na váze, skladnosti ap).
Na slovo "předražený" začínám být alergický.
Ta věc má svoji cenu, kterou trh akceptuje. Kdyby ji neakceptoval, museli by zlevnit.
O předražení lze hovořit v případě, že v někde koupíš věc za tisíc, zatímco za rohem za totéž chtějí tři tisíce. Tam si někdo vyšrouboval marši.
U Ortlieba to tak není, když provedeš dobrý průzkum, můžeš něco ušetřit, ale nikoliv dvoj nebo trojnásobek. Cenu si drží.
Ale připomenul si správnou věc, kterou při pořizování nových brašen je potřeba zvážit.
Opravdu jsem si jist, že v budoucnu nebudu potřebovat jednoduchou manipulaci?
Opravdu jsem si jist, že v budoucnu nebudu potřebovat dokonalou vodotěsnost?
Opravdu jsem si jist, že se mi nikdy nebude hodit popruh přes záda?
Využiji vždy trojbrašnu, nebo se mi může hodit mít brašny oddelené?
Brašny nekupuji na jeden výlet, ale na léta.
Za samostatné Arzenaly dáš tak 1600 Kč
Za Ortlieby dvojnásobek.
Počítám, že brašny mě budou sloužit tak 10 let.
Tedy o 160 Kč víc za rok, to je asi 45 halířů každý den.
Fakt si kvůli padíku budu dělat nepohodlí, srát se s igelitovejma pytlíjama, přešívat zipy, až se urvou?
Já určitě nikoliv.
Ovšem každý si to musí rozhodnout sám.
Až pojedu na Nordkapp tak si koupím nepromokavé Ortlieby. Jelikož jezdím po střední Evropě, kde v léťe neprší, tak ušetřený peníz mohu promlsat ve zmrzlinách.
Ale no tak, tohle je trochu manipulativní, nezdá se ti?
"Opravdu jsem si jist, že v budoucnu nebudu potřebovat jednoduchou manipulaci?
Opravdu jsem si jist, že v budoucnu nebudu potřebovat dokonalou vodotěsnost?
Opravdu jsem si jist, že se mi nikdy nebude hodit popruh přes záda?
Využiji vždy trojbrašnu, nebo se mi může hodit mít brašny oddelené?"
Na žádnou z těch otázek OPRAVDU nemůže nikdo odpovědět "ano, opravdu jsem si jist, že nikdy...".
Peníze z nebe nepadaj a vyhazovat je za něco, co MOŽNÁ použiješ (ale aktivně tomu teda napomáhat nebudeš a nastane-li jsou jiná možná řešení), zatímco si můžeš za ty stejný prachy pořídit něco jiného (levnějšího plus ještě něco dalšího), co ZCELA JISTĚ užiješ, je hloupost. A vyjadřovat se, že tomu tak není, je hloupá nadutost.
Nebo můžeš dopadnout jako já, koupit si SA, zjistit že ti nevyhovují, a pak si koupit ty Ortlieby, a tak vyhodit prachy rovnou oknem.
To si prostě každý musí rozmyslet, a asi na 10 let dopředu.
Je takové úsloví: nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci.
Tedy dát přednost kvalitě, před kvantitou, chceš-li
Nebo se na to můžu dívat taky takto: Jindru stály brašny (cena drahých SA + cena drahých OL) a najezdí s tím řekněme 3000 km za rok, za deset let 30000. Nikde však není napsaný, že ho do leta netrefí šlak, pak to nebude žádnejch 10 let ale možná jen 4. Za ty love si raděj koupím brašny v Lídlu, který mi na moje ježdění do obchodu bohatě stačí, na jízdu dál stejně brašny neberu, jedu nalehko, s brašnama, natož těžkejma krávama z autoplachty, bych nikam nedojela a ani po tom netoužím. Za ty love bych mohla mít po dobu deseti let každej rok nový, ale na co, když to funguje a dá se to zašit?
Ovšem protože bydlím v evakuačním pásmu, tak v evakuačním balíčku mám i brašny odolné a nepromokavé... :-)
Nevím, jestli to po těch letech už není zteřelý, ale nikdy to na kole nebylo a akorát to zabírá místo. Je to SA, rolovací s hákama a s háčkem na gumé na uchycení dole k nosiči plus horní pytel. Ale když píšeš, že je to na deset let, tak by to ještě nemělo být prošlý. Jodový tabletky a masku měníme každý dva roky. Ty brašny ještě někdo zdědí. Byla blbost to tehdy kupovat.
No, myslím, že se bavíme o brašnách na cesty na několik dní, ne na nákup do koloniálu.
Uvažovat tak, že to s tebou brzo flákne a nemá cenu si přizovat nic nákladnějšího je poněkud morbidní.
Já si myslím, že 80 procent lidí to potřebuje na krátké výlety, po našich zemích i týdny, na to jim igeliťák v brašně z lídlu stačí. Těch zbylejch dvacet ať si pořizuje expediční brašny, ale odpovídat na každej dotaz, jaký si pořídit brašny, že jedině Ortlieby a nešetřit na tom (a ještě to blbě komentovat nějakým nuzáckým škudlením na kvalitě), je volovina. Já to tenkrát taky koupila na základě takovejch skvělejch rad, proto je potřeba radit i jinému spektru uživatelů, než seš ty.
Původní dotaz zněl na trojbrašnu, to asi není zavazadlo do konzumu.
No, a můj názor je, že trojbrašna je nepraktická, protože ne vždy potřebuji všechny 3.
A radím, protože jsem sám naletěl, nekupovat SA, ale přihodit si nějakou kačku, a koupit rovnou Ortlieby.
Často, na ty krátké cesty, jsem vozil jen jednu brašnu, velkého jezevce nevozím už nikdy, ale upotřebí ho kolega jako nepromokavou brašnu na vodu.
Netahej do toho třídní boj.
Já si pod trojbrašnou představuju 3 brašny za zadkem, jedno jak spojené – jestli 3 samostatné kapsy, nebo 2-brašna + oddělitelný vrch, nebo vše v jednom. Dost možná že i tazatelka to tak myslela.
Představovat si můžeš lecos, ale trojbrašna je prostě tohle:
https://www.kupkolo.cz/trojbrasna-sport-arsenal...
vymýšlením vlastního názvosloví se lze jistě pobavit, ale k porozumění to nevede
Však 465 má oddělitelný vrch, jak to tedy může být trojbrašna ??? :-)
https://www.sportarsenal.cz/brasny/art--465/
oddelitelný vrch trojbrašny
prostě si vymýšlíš, co je trojbrašna je zřejmé, jasné a danné, tak si to přiznej a nehloupni
tak jestli se na to díváš takhle, tak vlastně mám šestibrašnu od Authora, ze které se horní dvoubrašna dá od té spodní čtyřbrašny oddělat. Spodní čtyřbrašna se skládá ze dvou symetrických dvoubrašen nahoře pevně spojených :-) :-)
https://www.cyklodiskont.cz/trojbrasna-na-nosic...
Neztrapňuj se, dyť si dej do vyhledávače to, na co se tazatel ptá: trojbrašna m-wave a trojbrašna sport arsenal, a podívej se, co se pod tím názvem vyrábí.
To už musí být sakra vratký, čím výš těžiště, tím hůř se kolo balancuje. Jsem to kdysi poprvé naložila, nahoře jsem měla akorát péřovej lehoučkej spacák, ručník a zubní kartáček. Dole tak 15 kilo a než jsem si na to zvykla, musela jsem sundat klipsny.
Proto jsem tehdy hledala hlubší brašny s větším objemem, aby šla váha níž, a napálila se s těma vikslajvantovejma žokama.
Tuhle vysokou zadní čtyřkombinaci (+ 2 kapsy na předku) jsem na výletě povozil jen jednou, 10 týdnů po Skandinávii, a na ten zadek to už bylo trochu moc. Od té doby když se vejde tak jen 3 brašny vzadu, pokud nestačí tak další 2 menší dopředu. Párkrát jsem ale naložil i vrch předního nosiče, to ale jen že se vezly 2 spacáky a spousta hadrů do zimy. :-)
:-) :-) Nechtěl jsem to komplikovat :-)
Ne, já se na to TAKHLE nedívám,
takhle se to prostě jmenuje
TROJBRAŠNA nejsou tři brašny nějak spojené, ale prostě TROJBRAŠNA
ztapňuje se ten pitomeček a ty mu přicmrndáváš
Víš co je zvláštní, Jindřichu?!?
Pokud někdo něco nemá přesně k tvému tématu, tak se rozčiluješ, ať nezasírá.
Ty vlastně trojbrašny nepoužíváš, mluvíš neustále o jiném systému, než na jaký se zakladatel/ka tématu ptá a teď nás tu navíc jen nesmyslně školíš. A zasíráš.
Proč?!?
Protože ty si prostě ta nejchytřejší Velká Perla, a nutně musí být po tvém?!?
Dokonce to tam všude máš napsáno, že se jedná o "trojbrašnu", děláš ze sebe pitomce, nebo pitomec prostě jsi
zatím, po zkušenostech s tvojí argumentací, se klobím k druhé možnosti :-)
A všude je napsaný, že se ten vrch dá oddělat :-) :-)
U SA ano, ale neplatí to u všech brašen. Také se dělají s horní kapsou připevněnou napevno. Já myslím, že nejvědší odchylka od těch Ortliebů je v tom, že dolní dvojice kapes je jeden celek a připevňuje se naráz na nosič.
Co bychom si tu bez tak znalého jazykozpytce počali, že? Kam se hrabe brouk Pytlík :-).
*********************************************
‘‘ No, a můj názor je, že trojbrašna je nepraktická, protože ne vždy potřebuji všechny 3.’’
*********************************************
Tak už si to potvrdil, prostě jsi pitomec, se kterým nemá cenu diskutovat
a tohle jsou tři brašny, nikoliv a nikdy "trojbrašna"
:-)
Tři brašny, navzájem kompatibilní. Prostě trojbrašna:-))
kromě toho pitomečka, co si vymýšlí vlastní názvosloví, každý ví, co se rozumí pod pojmem
TROJBRAŠNA
Hodí ti to i google....
Ortlieb trojbrašny nevyrábí, něco dělá Vaude....
https://www.vaude.com/de-DE/Produkte...
Někde nahoře tazatel doplňuje obrázek "trojbrašen" brašen, které odešly do věčných lovišť. Jsou to ty SA viz odkaz výše za akčních 790 Kč. Tak nechápu proč se tady furt dohadujete co vlastně tazatel chce.
Většina vlákna je o tom, zda SA nebo OT. To si každý musí rozhodnout sám dle svých priorit. Testudo bych si po hodnocení výše nekoupil a nic jiného zde podrobněji nebylo hodnoceno.
Proč už zase o sobě píšeš tak nehezky? Jsi chytrý kluk, jen to péro ti občas předběhne myšlenku :-). A někdy je taky docela užitečné trochu pozorněji číst – jak po sobě aby sis neprotiřečil, tak i to na co reaguješ.
I když na tom vůbec nezáleží jak těm pytlům na kole jak kdo říká, měl jsem za to že formulace byla srozumitelná:
**********************************************
Já si pod trojbrašnou představuju 3 brašny za zadkem, jedno jak spojené – jestli 3 samostatné kapsy, nebo 2-brašna + oddělitelný vrch, nebo vše v jednom. Dost možná že i tazatelka to tak myslela.
**********************************************
Taky ty tašky ale někdy nazývám 2-brašnou – to když vezu jen spodek, jak nelogické, že? A aby se to tolik nepletlo, i pojem trojkapsa či dvoukapsa ode mne uslyšíš. A jak to tu kolem čtu, tak všichni (tedy až na výjimku), vědí oč jde a i tu terminologii mají podobnou. :-)
Tím to uzavírám a všem přeju ať nám ty tlumoky co na kolech vozíme dlouho a dobře slouží. Howgh. :-)
....v tom musím souhlasit s Jindrou- pod pojmem "trojbrašna" si může každý představovat co chce(podle sebe), ale když je budeš kupovat v prodejně, všude ti nabídnou buď sešitý celek dvou postranních a jedné horní brašny, nebo horní může být připevněna přes suché zipy a popruhy- v každém případě ale jako komplet(proto "trojbrašna"). Sestavit si můžeš tři samostatné brašny a říkat tomu trojbrašna, ale v podstatě to klasická trojbrašna není(a už by se taky mohl tazatel ozvat, co měl na mysli pojmem "trojbrašna" a nenechávat tu "mlátit prázdnou slámu"...;-)
Tak dotaz byl, jestli toto:
https://www.hupnakolo.cz/m-wave-trojbrasna...
nebo nějaké toto:
https://www.kupkolo.cz/trojbrasna-sport-arsenal...
oboje je do tisícovky a ani jedno nevypadá, že by to byl nějaký expediční model do hluboké řeky. Z obého se dá sundat horní část a vozit to jako dvojbrašnu do obchodu. Beztak jezdím celý leta s tou spojenou dvojbrašnou od Authora a vrch leží ve skříni.
Možná by stačilo, kdyby tazatel hodil foto toho, co dosloužilo.
Není důležité co dosloužilo, ale k čemu chce své brašny používat do budoucna.
A pak už je jen na tazateli, jaké má priority a jak vyhodnotí své potřeby a možnosti.
Ne, tazatel se ptá, jestli tu nebo onu TROJBRAŠNU a jaké s tím má kdo zkušenosti.
A propo, ty máš nějakou trojbrašnu, nebo měls? Jakou? A jaké s tím máš zkušenosti?
Nikdy jsem nic takového neměl.
Za Husáka, brašny když jsem je potřeboval nebyly k sehnání a musela mě něco spíchnout máma, a později jsem právě naletěl místním mudrcům s těma Arsenálama, než jsem koupil Ortlieby, a vloni ty lehounké Tailfiny na silničku, a kolik stály to psát nebudu, neboť by se v tobě vzdmulo proletářské pohoršení nad zhůvěřilostí kapitalistů :-)
Jak už jsem psal, spojené brašny mi nepřipadají praktické, protože často jezdím jen s jednou.
Jo, takhle to vypadalo v detailu, Honza měl kliku, měl po tátovi nějaké vyrobené ještě v době, kdy byly na trhu....
To je totiž možná ten nejdůležitější dotaz. Pokud s nimi chce jet do nějaké oblasti kde hodně prší Skandinávie, po brexitu Anglie :D, tak určitě spolehlivě nepromokavé kapsy. Pokud bude jezdit v létě po střední Evropě, tak potřebuje jen držáky na bagáž a deště se nemusí bát.
Do Anglie po Brexitu nejezdit! Prší tam víc než dřív a neberou zlatý karty:-))
No pravda je, že v zimě tu riziko lesních požárů obvykle nehrozí. Před týdnem se tu prohnala Ciara, o tomhle víkendu zase Dennis. Na prvním videu je i Pontypridd, kde jsem pár let bydlel – půl města pod vodou :-(.
https://www.bbc.co.uk/news/uk-wales-51517529
Boží mlýny si tentokráte pospíšily. Když jsem se koukal na ty obrázky, tak jsem si říkal, měli to zapotřebí? :D
Nejsou to hezké záběry – lidi z mé bývalé práce plavou, domek kde jsem dřív bydlel pod vodou, a to je jen Ponty. Podobná situace všude po okolí podél větších řek. Takhle velkou vodu na jižním Walesu nepamatuju. :-(
https://www.youtube.com/watch?v=Y2LhPenk14E
https://www.youtube.com/watch?v=1FbAiBh5hbQ
Mám kliku že tady v místě co jsem teď žádný velký tok co by se mohl rozlít poblíž není.
Jindra není k dispozici, že se takle hloupě trefuješ do mně? On už je na hloupé trefování zvyklý.
Vzít vtip doslova a tvářit se z něho morálně a pohoršeně je opravdu výraz tuposti. Pozor na to, tahle cesta končí vyvražděním redkce Charlie Hebdo.
Já žasnu, jak špatně dokážeš také zkončit a takovás bývala schopná diskutérka. Ať napíšu, co napíšu, tak to obrátíš a napadneš. Tobě jde jen a jen o ponížení vybraného protivníka. Téma diskuse je ti zcela lhostejné. Prostě se sem jen chodíš odreagovat. No tomu já asistovat nemusím. Najdi si jinou oběť.
Brahmo, přečti si to a prohlídni a přestaň se považovat za oběť.
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3050022...
Tyhle vozím pokaždé když jedu, ať už do práce, nebo dál. Fungují. Mají nějaké mouchy, ale dá se to řešit.
Mi to přijde strašně těžký a hamotný. Vézt jen jednu, tak to kolo bude strašně nevyvážený a vézt dvě, tak prázdný budou těžší, jak nákup v nich. A navíc je ten materiál na omak příšernej a není moc poddajnej, špatně se s tím manipuluje. Po této stránce je zcela lhostejné, kdo to vyrábí :-)
Tohle je na dlouhou expedici, abys do toho narval spacák, stan, polní kuchyň, teplé oblečení a výbavu na delší pobyt mimo civilizaci. K jihočeským rybníkům tak pro zdatného taťku, kterej veze propriety pro celou rodinu. Že se s tím vláčí Jindra je mi celkem šumák, co vím, tak naposled jel za svý na silničce s nějakým malým batůžkem za prdelí. Možná s tím pojede na elektrokole, možná natrénuje a doveze ten náklaďák za svý. Já bych s tím nikam nejela.
Nevyvážené kolo při jedné brašně je spíš teorie. Jezdím s jednou brašnou do práce. V létě denně. Shodou okolností můj soused také. Myslím, že ani jeden nemáme pocit, že by kolo bylo při jízdě nevyvážené. Vlastně najedu s jednou brašnou ročně víc než se dvěma. A cestou domů do ní nacpu i nákup.
Když jsme na počátku puberty vozili holky rámu, bylo kolo nevyvážené mnohem víc.
Jedna brašna vůbec nevadí, jezdí tak spousta lidí a neslyšel jsem od nikoho, že by kdy měl někdo problém.
Přesně jak říkáš, s jednou brašnou se člověk najezdí podstatně víc, než se dvěma.
Nikoliv, nosič na sedlovce na 20 dní nestačí, vozil jsem si dvě brašny Tailfin, tady je novější model, který může vozit i brašnu na vrchu, já mám jen ty postraní.
Video, kromě toho, že ukazuje, že theorie "vyvažování" je jaksi mimo, naznačuje i způsob balení a uchycení na nosič.
https://youtu.be/bIkd52J-R1U
Tohle jsou asi nejlehčí brašny na trhu, pokus ti jde o váhu.
Mají v zásadě 5 nevýhod:
1. menší objem
2. jsou z tenounkého plastu, náchylné na poškození o cokoliv ostřejšího
3. Nemají popruh na nošení přes rameno, tedy mají, ale trochu nešikovně umístěný, takže brašnu musíš rozepnout, vyndat popruh, a brašnu zase zapnout.
4. potřebují specielní karbonový nosič.
5. jsou opravdu svinsky drahé
Zbytek pak samá pozitiva, lehounké, skutečně nepromokavé, skvěle se nasazují a pevně na kole drží.
Pro delší cesty "nalehko" ideální, na táboření zjevně nepraktické
Já jezdím nalehko. Na delší cestu si oblečení vážu srolované za sedlo a tatranky si dám do kapsy na zádech. Na to nepotřebuju brašny, Růženka ani nemá nosič.
"nalehko" na 3 týdny jedeš trochu jinak "nalehko", než nalehko na 60 kiláků kolem baráku.
Však nejezdím na tři týdny. Spím ve svý posteli :-) Proto ti píšu, abys každýmu nenutil co vyhovuje tobě. Moje požadavky se radikálně liší od tvých a u ostatních lidí to bude taky jinak.
Ale s kreditkou a přespáváním v hotelech si to dovedu představit i takto, to je věc výše kreditu. Triko, fusekle a spoďáry si můžeš kupovat jak rohlíky každej den.
No, to spíš ne, pár hadříkl si vezeš, a ty dokola přepíráš. Ono slušný hadry na kolo nekoupíš na každím rohu. I s tím jídlem je to trochu otázka slušného plánování, viz postřehy Peggy...
Platební kartičky, ať už má jakoukoliv barvu, se nenažereš.
Předpokládám, že pokud se někdo zajímá o TROJBRAŠNU, už tím definuje, že poveze víc než tatranku.
Mi ta trojbrašna tenkrát na týden stačila, a to sem si vezla aji porcelánovej talíř a polštář pod hlavu, z plastu mi nechutná a bez polštáře to není žádný spaní, ono to nebylo ani s polštážem nic moc :-) Nějak mě to nenadchlo, asi na to nejsem typ. Nebo jsem se nadivoko po seníkách a stájích naspala za život už dost.
Trend na lehko neboli bike packing se obejde zcela bez nosičů, lehké brašny se přidělávají přímo na rám kola. Osobně se mi to moc nelíbí, ale pokud bych chtěl šetřit gramy, tak bych o tom uvažoval radši než uvalit takovou raketu za karbonový nosič.
Měl jsem ten vocas na sedlovce, do 3 kil. Na týden se to dá, pak už je to složitější.
Tak jsem si pořídil ten extrawheel, ale ještě jsem ho ani nevybalil, protože jsem objevil ten karbonovej nosič a ultralehký brašny.
Je to raketa, ale musíš to brát tak, že po 30ti letech se vrátit na trasu je taková oslava, dárek co si dáš, a když už máš vše zařízeno, doplaceno, děcka zaopatřený, prostě si řekneš, ale co, jsem teď na řadě já. V důsledku to stejně byla pak proti ostatním nákladům taková menší položka.
No, a teď to už mám jako bonus, protože jsem si myslel, že už to bude naposled a zatím to nevypadá.
Pokud je toho potřeba víc, tak se dá další brašna na řidítka, do rámu, na nohy vidlice, pak to může vypadat třeba takhle
A takhle, když se to potká naživo :-)
Týýýjo, tak to je nářez.
Tedy obdivuji ty ručně (předpokládám) šité brašny.
Jinak to ale vypadá, že na tom kole snad bydlí.
Na jak dlouho s touhle výbavou vyjel?!?
Tedy jestli se na tom dá vůbec jet :o)))
Taky jsem obdivoval, a nejen ty doma šíté kožené brašny. To se každý den nevidí, navíc ten smysl pro detail – jako třeba ta malinká kapsička na brašně horní rámové trubky. Praktičnost 20+ oddělených kapes na kole jsem nekomentoval, jemu tohle uspořádání vyhovuje a na ničem jiném nezáleží. I sekeru bez které nikdy nevyjíždí jsem si potěžkal, a nemohl jsem nevyfotit i ten kravský zvonec vpředu pod karimatkou :-). Vše na 6 obrázcích počínaje tímto vpřed.
https://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/2019_-...
Potkal jsem ho v neděli, kdy zrovna dojížděl 3-denní pohodový vandr po slunečném Walesu. Další 2 bikeři (s těmi jsem i spal pod jednou střechou), byli ale typičtí bikepackeři – 1 nebo 2 malé brašny a batoh na zádech. :-)
jak panděro ? to kvůli vyvážení toho batohu na zádech. říká se tomu odborně protizávaží.
A hlrdej, když si zapimenul, kam sis schoval kreditku :-)
Takový s kreditkou nejezdí.
K čemu by mu v lese byla...
Wales není Anglie, a ani v té Anglii jsem nikdy neměl problém najít si večer příhodný spací hájek.
Tak vždycky je to o relacích. Bude rozdíl vézt 5 kilo v jedné brašně u mě a u metrákovýho chlapa.
U těžkých nákupů (5 litrů mlíka, 5 kilo brambor, kilo cukru, kilo polohrubé a kilo hrubé) to dělím do dvou brašen a brambory vážu v ťamanské tašce nahoru.
Sa mozřejmě, že na pár kousků ošacení jedna brašnička stačí, ale takové věci dávám za sedlo.
Jsem vozil na jedné straně 6,5 kilovou baterii a ostatní cajky, ona to těžiště excentrického zatížení brašny od osy kola je na moc krátkém rameni, aby to mohl dělat nějaké brikule
:-)
Každej má cit pro něco jinýho. Mně nerovnováha vadí a ten mírný náklon vnímám jako negativum. To máš jak nošení brašny na rameni, ne, že by to nešlo, ale jistě vidíš, že ty lidi s tím nejdou rovně. Stejně tak s kolem zatíženým na jedné straně nebudeš rovně sedět. Mě to vadí, možná je to tím, že jsem celý život jezdila na koních, na těch taky musíš sedět rovně.
Jo,když už jsem psala o té brašně na rameni. V tom to je. Pořád to ježdění na kole beru jako sport, i když jedu do obchodu, tak je to prostě vyjíďka, prodlužuju si cestu, aby to stálo za to. Teď v zimě si na každej den napíšu jednu dvě věci, pro který zajedu, a hned mám hodinku každý den odjetou, klidně až večer, zavírají v osm. V létě nemusí být četnost nakupování tak velká, jsou lepší trasy na vyjížďku, zase je pak větší náklad/zátěž. To není přepravní ježdění, i když efekt přepravy u toho je. Si taky nikdo nehodí jednu brašnu s pěti kilama na válcích, určitě by to šlo, ale jako sport by to bylo o ničem, zátěž se nastavuje jinak. Je to pěknej sport, venku, na vzduchu.
Jako ne sportovní mám akorát to kolo s vozejkem, to mám místo trakaře/koleček, v rukách se to proveze, kolo s vozíkem je komfort :-)
Jinak cestuji běžnými dopravními prostředky, nemusí na mě při tom pršet a nemusím mít strach, že nedojedu včas kvůli defektu či vůbec kvůli nějaké poruše. Ať se starají jiní, já se vezu a koukám v teple po kraji.
Popruh pro brašny na rameni se hodí pro osamělého cyklistu často. Jdeš nakoupit, kolo s největším sebezapřením zamkneš někde všem na očích, ale brašny bereš v každém případě s sebou, protože přitočit se a odlehčit kolo, není vůbec nápadné a je to tak jednoduché. Popruh přes rameno je fajn. Horší je, když brašnu už není vůbec za co chytit, ne že by to bylo neřešitelné, ale je to protivné. Jsi na všechno sám, nemůžeš někde nechat jednu brašnu a vrátit se pro druhou, ta už tam nemusí být....
Je to vždycky spousta malých detailů, které se cestou "vychytávají" a zdokonalují, abys při další příští cestě narazil na jiné situace, na které si nebyl dost dobře připravený.
S vozíkem jsem taky jezdil i bez motoru. Pro moje táboření je to výhodnější protože mám sice lehounký, ale neskladný vystřelovací stan, a polštářek si pochopitelně vozím taky,nic neváží, ale je objemný. Balil jsem do brašen právě kvůli jejich voděodolnosti. Naposledy jsem jel do Plzně na pivo, ale taky to jsou už 4 roky....
Už bylo docela chladno, ale měl jsem nějaké cuky si zahrát na zálesáka, tedy v kempech. Vzal jsem i vařič, nakoupil nějakej ten proviant, zaparkoval v poloprázdném kempu na Bolevci a že si tedy ohřeju ten guláš na tom vařiči s plynovou bombou abych si dostatečně toho zálesačení v "divočině". No, už to bublalo, vonělo, a pak jsem se nějak neobratně šmějknul a guláš rozlil po trávníku.
Vzal jsem to jako znamení, že si nemám hrát na skautíka, přivázal jsem kolo is vozejkem ke stromu a zavolal taxíka a jel do Plzně na večeři, protože si v Plzni nedat pivo by byl hřích, stejně jako zůstat u jednoho a motat se po tmě nadrátovanej na kole není zrovna dobrej nápad. A pak taxíkem zpátky do toho vymrzlého spacáku a celou noc jsem jektal zubama a říkal si, jakej jsem debil, že si hraju na trempíka v kempu, tahám za sebou těžkou krávu a stejně pak klepu kosu a ve výsledku, s těma poplatkama za kemp a taxíkama mě ta noc vyšla dráž než kdybych zůstal někde v centru, v teple v hotelu.
Si nepochopil, že o brašně přes rameno jsem psala v souvislosti s tím, že je na osobě nesoucí brašnu na rameni krásně vidět, jak se křiví. A úplně stejně se musíš nějak křivit, když si na kole pověsíš jen jednu postranní brašnu, ne, že ne. A rameno té páky je zhruba stejné, ať neseš brašnu na rameni či ji máš na jedné straně nosiče. Jinak by to ani nešlo, rovnováha prostě musí být...
Stejně snadné a lehce řešitelné při nakupování se spojenými brašnami, jen ten popruh navíc netřeba protože kapsy už ‘‘popruhem’’ spojené jsou. Jen otázka co komu vyhovuje víc – někomu oddělené kapsy, druhému spojené. Nelze obecně hodnotit jedno lepší druhé horší.
Žádné znamení shůry, jen pozapomenutá praxe jak vařit a spát po venku, přeci jen, nevečeříš a nenocuješ takhle zas až tak často. Spacák ve kterém jsi jektal zubama nebyl vymrzlý, vymrzlý byls ty když jsi do něj lezl a to byla chyba. Ale rozumím, já bych zase trpěl a dostával podobné životní pecky muset jídelnit a spát na hotelu :-).
*************************
‘’Ale zapřáhnout to, a v létě se motat někde na jihu Francie, bez toho že bych nutně musel vařit guláš, mě furt strašně láká, ale to chce vypadnout na 6 týdnů, protože s vozejkem za zadkěm člověk není tryskáč’’
*************************
Jestli tě to opravdu láká, nic ti nebrání takhle vyjet třeba ‘’jen‘‘ na 1-3 týdny, tak jak to o své letní dovolené praktikuje většina pracujícího národa. Nepřejedou sice během výletu půl Francie, ale to jim očividně nevadí, jejich motivace proč takhle natěžko a jen na tak ‘’krátkou‘‘ dobu cestují nejsou najeté kilometry.
Ale zapřáhnout to, a v létě se motat někde na jihu Francie, bez toho že bych nutně musel vařit guláš, mě furt strašně láká, ale to chce vypadnout na 6 týdnů, protože s vozejkem za zadkěm člověk není tryskáč
Tak já myslím, že vzhledem k tvému pracovnímu postavení si těch 6 týdnů můžeš dovolit. Takže bych řekl jediné slovo: Jeď!
Za rok, za dva se může stát, že s obtížemi dojedeš na kole do hospody a budeš si říkat, že já blbec tenkrát ty šestitýdenní toulky neuskutečnil.
Ooops, nemůžu ze dvou důvodů.
1. Každých 14 dní, maximálně 3 týdny musím být v Německu, protože to Venca sám nedá. Už teď to mám přesně rozpánovaný, abych stihnul dva týdny v Montpellier.
2. Soňa by byla moc smutná, už takhle jsem furt pryč, a zmizet na 6 týdnů, to by jí trápilo moc.
Právě doufám, že za ty tři, čtyři roky to vyjde, jednak snad už ty Němce dorazíme a taky snad se Soňa stane babičkou, a moje nepřítomnost se tak stane méně podstatnou
S uvedenými modely žádnou zkušenost nemám, ale, na rozdíl od jiných zde, mám zkušenost s "trojbrašnou". Více se mi líbí ta M-Wave. Hlavně proto, že je vrch přidělaný popruhama s trojzubci, to se bude snadno přidělávat i oddělávat přímo na kole i při nacpanejch brašnách. Mám Authorskou trojbrašnu, a naplněný vrch nešel na kole připnout, se to muselo dělat mimo kolo, bo na kole nešlo nasadit jezdec zipu do protikusu na spodku.
Jinak obecně platí, že zipy jsou slabina, ale s tím asi zkušenosti má každej.
jde to i bez zipu. Ten rolovací systém je podle mne lepší, aniž bych nutně propagoval konkrétní značku, tak mám-li volit systém tak za mne raději rolování než zipování :-)
U těch rolovacích mi přijde zbytečná váha materiálu na zarolování, prostě vezeš gramy navíc. Vdycky je něco za něco.
Rolování má více výhod.
1. občas mohu do brašny naložit víc věcí než obvykle. Což u brašny se zipem nelze. Pokud nemá rozšiřovací prostor.
2. na rolování se nemá co pokazit, narozdíl od
zipu.
Ta nemožnost většího objemu než obvykle, může být naopak výhodou.
a nemožnost většího objemu je naopak nevýhodou když ho potřebuješ. :-) To je diskuse jak mezi zastánci skříní a beden :-)
Ne můj přístup vychází z principu: "Jaký velký batoh máš, tolik s sebou táhneš věcí".
Když bude batoh zvětšovací, tak se vždy najde nějaký dobrák, který si ke mně bude chtít něco důležitého, nenahraditelného uložit, abych mu to táhnul, protože on už má batoh plný. Takže i moje ukázněnost a střízlivost v plnění mého batohu mi bude k ničemu.
Tak samozřejmě pokud jsi sobec , který myslí jenom na sebe a i při kolektivním výletě nemyslí na dobro skupiny ale jen na vlastní pohodlí.
Potkal jsem takové skupiny na vandrech a bylo mi z toho smutno. Smutno z toho když jeden ze skupiny píchnul, zbytek skupiny mu ujel a ten co píchnul se trápil se svým defektem sám.
Jste úžasní manipulátoři. Píšu o velikosti batohu a vy to přetočíte na mou sobeckost, přitom o mně vůbec nic nevíte.
Je veliký rozdíl mezi pomocí a celkem plánovaným zneužitím. Je však otázka, zda si to chcete uvědomit, když se to zrovna nehodí do krámu.
„Plánované zneužití“ znám ve formě on někdo lepení (vosky) bude mít, proč bych to kupoval. Že by někdo plánoval, že mu někdo poveze bagáž nepomatuji. Horší je varianta „nemám pláštěnku“ atp., takže se snažím výlet zkrátit atp.
Pavlíčkovo pravidlo říká „zátěž jednotlivých členů skupiny je tehdy správná, když je rychlost jednotlivých členů vyrovnaná.
Skupinou míním, když se DOPŘEDU s někým domluvím, že jedeme / jdeme na výlet. Pak je pomoc s defektem atp.automatická. Problémem je skupina s velmi různou výkonností jednotlivých členů, ale to je na jinou debatu.
Když se ke mně někdo cestou přidá a najednou není (píchnul a já o tom nevím) tak to klidně neřeším jedu dle sebe. Členovi skupiny volám, co se děje (zrovna minulý týden na běžkách).
Já pravidelně a rád opravuji po cestě svým přátelůl kola. Došlo to tak daleko, že někteří vystoupí na srazu z vlaku a žádají mne o opravu.
To s tou bagáží je spíš o odvozu nějaké skvělé "maličké" upomínky z cesty, která se jim už nevejde do brašen a ty máš přece ty brašny tak skvěle nastavovací. Nebo jsem si nevzal na cestu dost chleba, tak koupím bochník a strčím ho kamarádovi do nastavovacích kapes se slovy, vždyť se to večer sní a ty nemáš s kopci žádný problém.
potkal jsem na cestách rodinku, táta, máma a dvě dcery. Všecky baby jely nalehko akorát táta byl na kole naložen jak soumar , brašny vepředu, brašny vzadu a ještě aby toho neměl málo, tak mu připřáhly vozik a naložili ho vysoko smotanýma karimatkama. Sem to ani nevyfotil, jak mi ho bylo líto a dlouho jsem potom přemýšlel co asi proved, že musel takhle trpět. Asi tu cestu vymyslel on.
TO je normální stav ženatého muže s dcerami, nechápu, co tě na tom překvapuje :-)
...asi k vám ještě nedorazil boj za rovnoprávnost žen... :-O
Co když praskne spona? :-))
Kdyby nebylo kdyby, nebyly by v rybníce ryby.
A kdyby si Kuba Krčín vzal mladou ženu a ne starou kvůli majetku, nebyly by ani ty rybníky :o)))
Ale houby. Vím o jednom, který by si zaručeně koupil novou brašnu značky or.......:-), přece to nebude spravovat.
Nahradni sponu (obě poloviny) s sebou snad "normální" turista vozí- tak jako duši.
Já je mám navléknuté na tom popruhu, nepřekáží a neztrácí se.
Bohužel nemám trojbrašny, a dokonce ani Ortlieby, takže jsem OT :-)
....co když praskne brašna(ve švu)? :-/
Ty s sebou nenosíš "chlapskou" nit?
Nejlépe se osvědčila ta kterou se šily galusky. Dobrou náhradou je i zubní niť.
Horší je "kvalitní" pád z větší rychlosti, kde brašnu prodřeš na větší ploše.
Stalo se mi jen jednou, díru jsem prostě jenom podložil zevnitř plastovou podložkou na psaní.
("lenoch") Po konci cesty jsem brašny už vyhodil.
...to byla jen reakce na "co když"- a "co když" ti brašny ukradnou i s šitím, čím je sešiješ? :-O :-/ :-) :-)) :-)))
A proč jsi chtěla přidělávat vrchní naplněný díl až na kole. Tenhle efekt se dal celkem snadno předpokládat. Navíc je to, myslím, zbytečná vlastnost.
Zipy jsou slabina, ale zipy od SA co jsou od WICO z Děčína
https://www.wico.cz/zdrhovadla/
jsou už docela odolné a dají se jim vymněňovat originální jezdce. Dokonce vymněnit zip celý.
Do těch spodních je s plnou horní brašnou špatný přístup a není potřeba při každém zastavení oddělávat všechno. Odcvaknout čtyři trojzubce je jednoduchý a ten odepnutej vrch se spacákem si můžeš dát při svačině jako polštářek pod hlavu.
Ale to neřeš, každej má jiný potřeby. Mě to dost vadilo, že musím oddělávat i spodní brašny. Od těch dob jsem je za deset let už nikdy neodepnula (s vyjímkou roční velké udržby kola).
Zajímavě vypadají tyhle :Vaude Aqua Back Plus
Nepromokavé prostorné a s postranníma brašínkama na drobnější věci.
Není moc jasné, kam se zaparkuje ten popruh aby jen tak volně neplandal.
Je to jako na Lidlovkách- popruh odepneš a dáš dovnitř.
Ty lidlovky do těch trojzubců zapínají rolování.
To je co mě nebetyčně vadí u těch Tailfinů, popruh máš, ale musíš nejdřív brašnu otevřít a vyndat ho.
Tohle má Ortlieb fakt vymakaný dokonale a jednoduše.
...když ho nedáš do brašny- nemusíš ho logicky vyndávat. Taky nevím, k čemu popruh na nošení, když se brašny vezou na nosiči. Ty je snad furt sundáváš a přenášíš- proč?
Protože, když by zustaly venku, zapletly by ae do kola, ty popruhy.
Proč se popruh na rameno hodi jsem psal o kousek výš.
Popruh na brašnu jsem nikdy nepotřebovala a ani s sebou nevozila. Pokud jsem ve vlaku musela tu TROJBRAŠNU oddělat (úschova kola během přepravy), tak si ju jednoduše přehodíš přes ruku jak sedlo. Nebo si to, jako správnej kovboj, můžeš hodit na rameno a máš ruce volný. S kabelou/pytlem/brašnou se to realizuje blbě a musíš na to mít popruh. Se třema kabelama/pytlama/brašnama ještě hůř ;-P
Nojo, ale Jindra s Ortliebama nemá trojbrašnu v celku, ale 3 jednotlivé brašny a vydává to za přednost. Díky téhle přednosti musí mít každá ta jednotlivá brašna ten popruh přes rameno, to je ta skvělá vychytávka, co nikdo jiný nemá, aby to mohl vůbec někam odtransportovat.
Přednost třï nezávislých brašen je v tom, že jsou nezávislé, vezeš tedy podle potřeby jednu až tři, ne vždy tři najednou.
Popruhy pak usnadní přenášení.
Praktický je i lehounký ruksak na záda, tedy pidle potřeby přenášíš jako na obrázku 2, drobnosti v pinglíku na zádech a brašny přes rameno, popř. jako na obrázku 3, to všechno narveš na záda. Nechsl jsem si na tu ušít superlehkej vak
https://photos.app.goo.gl/k5EGJE1KPkr9kBNr9
Není to na nějaké dlouhé přenášení, orotože je to jen pytel a podle toho jak to do něj narveš, tak to na zádech tlačí. Ale pár metrů, schody, nástup do vlaku, kdy potřebuješ nakládat současně brašny a současně mít obě ruce volné, protože v nich máš kolo, se to fest hodí.
Nevěřil bys, jaké jsou to problémy, když musíš všechno nakládat/vykládat současně, nemluvě o těch podchodech a schodech na nástupiště. Není šance, že bys nejdřív naložil kolo, a pak se vrátil pro brašny, protože takové nádraží není peton ve Strančicích a stačí okamžik, a jsi bez kola nebo brašen.
Přednosti nezávislých brašen uznávám, popruh nepotřebuji,brašny nesundávám, ale u Ortlíbu mi chybí důležitá vlastnost(divím se, že na to ještě nepřišli- asi to bude záměr)a to je jednoduchá regulovatelnost obsahu. Přední braány jsou malé na delší trasy, zadní jsou na menší výlety příliš velké a ne vždy budou plné- mít oboje je tedy potřeba(pokud nechci mít "plandavé" zadní dík malému objemu v nich). Stačily by u velkých kompresní popruhy a bylo by po problému(to by ale "utrpěl obchod a odbyt)...Myslím, že systém regulace objemu kompr. popruhy a přídavnými kapsami má SA propracovaný líp- pokulhává kvalita materiálu a šití, což je škoda....:-((
Tak proč to neděláš obráceně? Na malý výlet ty přední, menší, na velký pak zadní :-) To je logika jak z Kocourkova.
Na pěší výlety taky nemám jen jeden batoh, ale hned tři.
přesně tak to je. Na každodenní cesty do práce vozím malé přední brašně. na delší vícedenní výlet ty větší. Pouze moje paní vozí celorok ty velké protože se do nich vleze nákup.
Ty brašně nejsou urážlivé nevadí jim, že na výlet jezdí ty malé nebo velké. Nezávidí jedna druhé. Naopak po výletě, okoupané a osušené si ve skříni povídají o tom kde byly, co viděly a jak se na výletě měly.
Každej den muset do práce?
Není to otrava, neunavuje tě to?
:-)
Zajímavý dotaz. Takže na první otázku odpověď Ano.
Na druhou otázku odpověď Ne. Ježděním do práce každý den se z toho dne stává svátek a cesta je výlet přerušovaný pracovní dobou. Více by mě omezovalo Být na výletě a muset ssebou tahat hromadu baterii a elektroniky a komunikačních přístrojů jen proto, abych měl pocit, že se beze mne svět zhroutí. Protože až z nějakého důvodu z toho dojmu, že jsi nepostradatelný vypadneš, zjistíš, že jsi snadno nahraditelný a že slunce bez tebe bude vycházet stejně.
Kvůli pocitu nenahraditelnosti to fakt není.
To abys měl doma jednu almaru vyčleněnou na brašně :-)
Seš jak mladá s kabelkama...
věci na táboření a cestování zaberou více než jednu skříň. To už tak bývá, když jezdí více lidí a bydlí v jednom bytě.
...nebo i místnost- jde li o vícegenerační přátele cykloturistiky...;-)
No jo, ale jak vyřešíš potřebu zvětšování úložných prostor v průběhu výletu? Vyrazíš ráno oblečenej, postupně strkáš svršky do brašny, pak ještě cestou narazíš na něco, co chceš naložit...
Na letním kole mám dva suché zipy u podsedlové brašničky. Tím se dají určité věci, nejčastěji bunda, ručník a plavky, flaška... chytnout za sedlo.
Dále mám upravenou hadrovou nákupní tašku (s dlouhým uchem, aby se to dalo dát přes prsa) smotanou v kapsičce u cyklovesty. Do toho můžu naložit a na krátkou trať odvézt i nějaký náklad, na zpáteční cestě třeba nakoupím chleba nebo natrhám špendlíky .... Taková taštička přes rameno, jak mají na tůr na občerstvení.
Když je na vestu moc horko nebo jedu v civilnějším oblečení, vezmu si místo vesty reflexní kšír, jehož součástí je kapsa na drobné věci, ze které je po odepnutí batůžek. Se do kapsy dají dát drobné věci jako peněženka, doklady, tatranky ... a zároveň seš na silnici dobře vidět. V případě potřeby se kapsa odepne a je z toho batůžek, všechny věci se nastrkají do batůžku a jdeš prakticky v civilu jen s batůžkem.
Na nákupním a zimním kole vozím trvale spodek trojbrašny, prázdné to moc neplandá a dá se to naložit symetricky. V jedné postranní kapsičce mám smotanou kabelu z umělohmotné pytloviny, šňůru na prádlo a zámek s ocelovým lankem, v protější postranní kapsičce je nářadí, pumpička a náhradní duše, tím je to vyvážený. Co se při nakládce nevejde do dvou brašen po stranách, to se dá do kabele a uváže shora na nosič šňůrou. Z kola brašny vůbec nesundávám, kolo je o to těžší...
Na největší náklady si vezmu kolo s vozejkem. Vozejk byl dělanej na dvě basy piv vedle sebe...
Tím mám pokrytou dopravu nákladů od nejmenších věcí až třeba po pytel cementu. :-)
Brašy ortliebe mi nechybí, natož abych potřebovala mít přední i zadní kvůli různé velikosti nákladu.
No vidíš, každý máme trochu jiné potřeby. Mě pro ty naše vyhovůjí Ortlíby s lodním vakem. Dobral jsem se k nim přes SA508 kvůli potřebě většího skladovacího prostoru. Pro týdenní a delší akce byly SA prostě malé (a ta poslední verze měla mizernou kvalitu). Na silničkách, při sportovnějších jednodenních vyjížďkách, si vystačíme s malými rámovými brašničkami.
Tak proč se tady argumentuje možností jen jedné brašny, a když je moc velká, tak ještě zakoupením menších a brát velikost podle potřeby?
Právě s ohledem na možnost změny velikosti prostoru mi přijdou klasické trojbrašny s oddělatelným vrchem nejlepší. Nejsou těžké, jsou vyvážené, i prázdné jsou akceptovatelné.
Ortlieby či jakékoliv pogumované rolovací vaky (ať už s popruhem či bez něj...) jsou určitě vhodné na expedice a pro taťku, kterej veze bagáž pro rodinu, to jsem jasně psala výš...
Ano, právě jsi to vystihla. Pokud si potřebuji na jednodenní turistiku vzít víc věcí, třeba oblečení a svačinu, pak si prostě vezmu jen jednu brašnu. Ty to řešíš odepnutím horní části trojbrašny a zmenšením objemu těch dvou zbylých. Třeba kompresním popruhem. Taže jsme na tom vlastně úplně stejně :-) Ty jsi zřejmě lehká váha, tak musíš řešit vyvážení nákladu. S tím já při mé hmotnosti problém nemám :-)
Tak to se mi stává dost často, někdy se v neděli vracívám i o 20kg těžší než když v pátek ráno vyjíždím. A Ortlieb je to poslední co bych mohl potřebovat, všechna zvířátka by se my v těch neprůdušných pytlích udusila :-(.
...no přece proto, že mi stále dobře slouží staré SA na jednodenní, i vícedenní až měsíční výlety- stačí podle naplnění stáhnout kompresní popruhy a brašny jsou furt plné a větší objem ani další pár nepotřebuji vláčet- TO je logika- u pěší turistiky je to jak máš ty...:-))
To je ast patření Ortlíbu v boji proti krádeži(dík vymakané a rychlé manipulaci)- jednoduše sundáš, přehodíš brašny přes rameno a v pohodě jdeš nakoupit, do hradu, muzea. Ke krádeži se nabídne jen kolo a potom popruh oceníš nejvíc!!! :-O
Ono můžeš ty brašny zamknout lankem k nosiči, protáhneš to těma uchama, a pak poněkud stížíš to, aby ti brašny někdo lehce sundal a odešel.
Nezabráníš ovšem tomu, aby se ti někdo v nich nehrabal. V místech, kde je cvrkot, stěží kdo pozná, jestli se v nich hrabe lapka nebo majitel.
Takže si brašny vezmeš s sebou, na nákup.
Kolo zamkneš ke kandelábru a doufáš, že za tu chvilku ti jej někdo nesebere.
Hrady, zámky a musea máš šanci vidět jen pokud si domluvíš někde hlídání, nebo když je kolo a věci v bezpečí pod zámkem, třeba v hotelu.
Pokud máš odůvodněno obavu, že by kolo ani zamčené nemuselo před obchoďákem přežít, vezmeš si jej prostě s sebou, třeba na snídani, a situaci vysvětlíš a setkáš se s pochopením. Vyptají se tě na spoustu věcí, jako odkud, kam, jak daleko, jak dlouho, kolik kiláků denně, a když máš kliku, dostaneš kromě přání šťastné cesty i velké kafe od cesty grátis.....
Loni jsem nechával nezamčené kolo s brašnami před obchodem s nápoji ve Spremberku. Veden úvahou, že kdo by se s tím špinavým a těžkým kolem tahal se mi nechtělo lovit zámek. A pokud mi ho někdo ukradne, tak peníze a doklady má s sebou a holt pojedu domů vlakem. :)
Pokud měl člověk původně časový rozvrh, že se z Toulous vrátí domů na kole, tak "složitost" cesty vlakem asi nebude to hlavní, co by ho na ukradeném kole trápilo.
Mě stačilo, když nám ukradli "jen" kola v Grande Motte se dostat těch pár kiláků ,hodinka na kole, do Montpellieru.
Všemocný google vymyslel nejkratší cestu přes Nîmes, 8.5 hodiny.
Šlo to jinak, zs 2 hoďky doma, ale procvičil jsem se jak v orientaci v jízdních řádech, tak v žabožroutštině.
Je možné, že to jednou dopadne hůř, ale Evropu jsem na kole dost projezdi a ani jednou jsem kolo nezamykal. A nakoupit jsem byl mnohokrát. Při čtení statistik krádeží kol si i nadále držím palce.
Zřejmě bude na ty krádeže v Evropě fungovat nějaký mustr, klíč či způsob chování.
Jindra, pokud vím, zde v poslední době raportoval ukradení tří kol. Tedy vlastně dvou poměrně drahých elektrokol a jednoho poměrně drahého podivného pohybovadla.
Nejsem si jista, ale mám dojem, že vždy to bylo ve Francii.
Stridu mě šlohli před obchoďákem v Perpignanu, prostě si mě někdo v tom obchodě pohlídal a měli dost času na to, aby cvakli řetěz. Asi se někomu to kolo líbilo.
Elektrokola nám ukradli i se stojanem, ke kterýmu byli přicvaknutý u pláže. Prostě hloupost, stojan, ten kus železa asi na 10 kol nebyl přiheftovanej k zemi, a ještě tak trochu stranou, protože další, blíž k vchodu na pláž, byl obsazen kolama zcela.
Konec sezóny, pořád tam pojížděla nějaká nákladní vozítka, jeřáby, bourali stánky na pláži, kavárničky pozavírané nebo poloprázdné, prostě kola čapli i se stojsnem a hodili na korbu a odfrčeli. Brašny jsme měli u sebe, stejně jako ovládací panýlky, kdyby na takovém kole chtěl někdo odejet, máknul by si fest, protože motor nenahodí.
Blbá chyba, chce to přikovat k něčemu, co naložit nejde, ale ještě lépe, když kolo není nikde déle bez dozoru.
Když jedu sám, kolo si hlídám fest, protože ho prostě potřebuju, abych mohl cestovat. Když se jelo k vodě, na ostražitosti jsem ubral, a tu máš čerte kropáč.
Drobná kriminalita, krádeže drobných věcí z dek, plážových tašek, kapesní zlodějny ale i krádeže kol, to se bohužel v posledních letech výrazně rozmohlo.
Takže pár, co se přijde vykoupat, buď najde důvěryhodnou osobu v okolí a požádá ji, ať jim na jejich věci hodí oko, nebo se střídají a ve vodě je jen jeden a druhý hlídá.
Poslední možností, která po sezóně už není k dispozici, jsou ohrádky s lehátky a slunečníky k pronajmutí, kde je manik co se o to stará, má tam většinou i bar, a je tam klídek. Ale takovej slunečník se dvěma lehátky stojí v srzoně na jihu Francie 50 eur na den....
I se stojanem?
A nebyl to nakonec slunečník?
Teď nevím, jestli jsem to kdysi četl tady, nebo mi to někdo vyprávěl. Jak u nich ve vsi ukradli kola přesně takhle, přijeli s vejtřaskou vybavenou jeřábovým ramenem a prostě ta kola naložili včetně stojanu.
Stát se to může, když si kola přivážeš k neupevněnému stojanu. Nicméně bych se asi aspoň pozeptala v okolí, zda někdo neviděl nakládat stojan se dvěma elektrokolama, obzvláště v situaci, kdy se tam odklízelo všechno možné.
Už tě vidím, jak se pozeptáváš, ale i to si dovedu představit, a už naprosto přesně si dovedu představit ty odpovědi :-)
Ani na policii jsem nešel, protože by to byla jen ztráta času.
No, tam bylo něco takového:
https://www.kancelar24h.cz/stojan-na-kola-6...
Jen pro představu jak to tam vypadá...
Udělal jsem červené kolečko zhruba do míst, kde byl ten stojan. Dost školácká chyba.
I kdyby to kolo mělo alarm a rozhoukalo se, z tý pláže se to nedá doběhnout, a že by někdo vstal od kafíčka je mylná představa.
Tuhle chybu už neudělám, přijdou jiné a nové.
na to neppotřebovali ani jeřáb, dva maníci to hodí na korbu ještěrky jako prd i s kolama.
Ale Jindro, stojan tak pro deset kol, jak píšeš. Ten přeci musel někomu chybět.
Navíc, původně jsi nic o kolech ukradených i se stojanem nepsal. Psal´s o kolech ukradených ze stojanu.
Kdybys napsal, ukradené i se stojanem, okamžitě ti odepíšu, abys krádež hlásil, protože ji patrně nahlásí i majitel stojanu.
Měl si štěstí.
Statistika vypadá následovně:
http://www.veloperdu.fr/statistiques
v levém sloupci je počet kol v zemi a v pravém počet krádeží za rok.
Uvádí se, že ve Francii se kol ukradne za rok zhruba půl milionu, statistika zjevně odráží fakt, že ne každá krádež je nahlášená policii.
Zdá se, že favorité jsou Holanďani, krade se slušně i v Německu.
Když si skočíš na vsi pro kroasánek, opřeš kolo o kandelábr a neřešíš, ani nevyndáš mobil z držáku na řídítkách. V Paříži nebo v Marseille to raději ani nezkoušej.
Celkem dobrým signálem je, když mají báby přrd sámoškou pozamykané ty svoje plečky, žr je dobré si kolo taky zamknout.
Já si vlastně kdysi koupil těžký zámek Abus proto, abych měl v Lipsku srovnatelný způsob zamykání jako domorodci. (Když jsem viděl, že i plečky jsou zamknuté pořádným zámkem a ne takovým směšným lankem od Authora, co jsem měl já.)
Tak on je rozdíl, jestli vážeš kolo na pár minut u obchodu, kde navíc může po celou tu dobu někdo klábosit, kdo viděl, kdo tam to kolo vázal, a je rozdíl uvázat kolo ráno a večer si ho vyzvednout...
Přes noc nechat venku kolo, tak dopadne takhle, o tom nepochybuj ani na minutu
Jojo, v Paříži jsem to nezkoušel, tu jsem pomalu projel a na noc pádil ven z ní. Ona je to i tak štreka, na okrajích jsou slumy a to jsem věděl, že tady ani nezastavovat. Ale na vsích pohoda, akorát plno bývalých afričanů.
Jsi najížděl blbě, musíš se města Meaux pověsit na kanál Ouerq, a podle něj projedeš tou Afrikou a středním východem, že si jich ani nevšimneš, nekecám.
Tam se neříká "slum" ale "banlieu" :-)
Když jsme vyjížděl na sever, přes předměstí Saint Quentin, tam jsem měl prdelku staženou, naštěstí bylo brzo ráno, někdy kolem páté, takže jsem viděl jen několim skupinek domorodců, co se vraceli z tahu. Přes den jsem si užil předměstí Brusele.
Tam bych nechtěl mít defekt a muset zastavit a hrabat se v brašnách, i kdyby to byly Arsenály :-)
....to myslíš vážně- v dnešní přetechnizované době zabezpečení lankem? Kdo jde krást, ten se na to vybaví a těm co nekradou je fuk jak to máš "zajištěné"....
Teda asi jsem "dítě štěsteny"- za 40let co jezdímna kole "na těžko" i po vých. Evropě, se mi v brašnách nikdo nehrabal, nic se neztratilo a kolem kola před obchodem/supermarketem se nikdo neochomejtal- a to kolo nezamykám- jedině "doma" musím dávat bacha. Asi to bude tím, že nejezdím na západ, kolo není nové, karbonové a brašny obyčejný používaný SA, co myslíš? ;-)