Každý podzim se mi sýkorky stěhují do pumpy. Je to nepříjemné, protože když po setmění přijedu se zablácenýma botama či špinavým kolem, chci to umýt a v pumpě sedí sýkorka.
Letos jsem to ošetřila síťkou od brambor na vrchu pumpy a "perlátorem" ze síťky od citrúnu na výtoku.
Aby sýkorky z toho neměly trauma, pověsila jsem jim na pumpu budku.
Si myslím, že dřevo přece musí být teplejší jak litina, ale je možné, že ze studny stoupá nahoru teplejší vzduch, a proto tam ty sýkorky lezou. Klidně by mohly zalézt do dřeva vyskládaného pár metrů od studny...
Přemýšlím, že do dna budky vyvrtám dírky, ke kterým vyvedu ze studny husí krk... Myslíte, že to má smysl?
Tím jim uděláš obzvlášť velkou radost až ho budou oklovávat :-)
Tohle navrhni ochráncům ptactva .-))
To nevysvětluje, proč lezou do studeného železa, když vedle mají deset kubíků vyskládaného suchého dřeva. Dřevo je s polystyrénem srovnatelné. Jakýkoliv tepelný izolant akorát nevede teplo, v případě budky či dutiny ve dřevě si tam to teplo musí sýkorka vyrobit, proto mě napadá, že v té studené litinové rouře musí teplo vznikat jinak, to přece sýkorka nemůže vyhřát...
Pokud je venku teplota pod 4 stupně, případně je ještě vítr, tak samozřejmě jde ze studně teplejší vzduch a krom toho jim tam nejspíš nefouká.
Zkusím jim tam nějakou rouru ze studny vyvést, nad víkem studny to navlíknu do izolace, ať to zbytečně nechladne. Určitě je ve studni nad nulou, takže v mrazech by od tama měl teplý vzduch stoupat nahoru, budka bude "vytápěná", třeba se jim bude líbit. :-)
Budka s ventilací, klimatizací... :-)
Zkus slaboučký nahřejvání, co se dává do terárií. Moc to nežere a sýkorky to ocení. A když jim tam přidáš lojovou kouli, nevylezou od topení ani na jaře.
A když bude venku tepleji, tak je budeš ochlazovat aby se nepřehřály :-)
Nepřeháněj, stačí jim dobrá dřevěná budka do které nefouká a když jim nasypeš zrní a dáš lůj, budou ti vděčný.
Kdyby ve vzdálenosti do pár metrů neměly sýkorky hafo teplých nefoukavých úkrytů, tak to vůbec neřeším. Ale ony prostě lezou do pumpy a nejspíš k tomu mají důvod.
Jsem viděla plno pump zabalených v zimě pytlem, jsem si dřív myslela, že je to proti zamrznutí, ale mě ta pumpa nezamrzá ani při mínus dvaceti. V trubce je asi metr a půl pod deklem dírka, kterou voda z horní části pumpy vyteče a prázdná trubka nezamrzá. Takže můžeš čerpat i ve velkých mrazech, dokud pumpuješ a voda teče, tak to nezamrzne, jak přestaneš pumpovat, tou ďurkou se to vypustí dřív, než by to stačilo zmrznout. Tohle museli znát už dávno, takže zřejmě ty pytle měly jinej důvod.
Jsem tam ze začátku dala čerpadlo, ale s tím byl v zimě při denním napouštění napajedla problém, vrátila jsem se tenkrát k osvědčené technologii a u té už setrvávám.
Není uvnitř pumpy schovaný hmyzí dobytek?
A to je luxusní bejvák a rozhledna zároveň!!
Ale ... nestačil by jenom nápis (dostatečně velkej, aby to přečetly) "Vy krávy pitomý, nelezte tam!" ??
:))
Juxus končí, když ju vypupuju do kýbla. Zvlášť po tmě a za mrazu... Jsem si předevčírem všimla, že už se tam ochomejtají, tak jsem šla ztloukat budku.
Já měl na mysli, že ta budka je luxusní bejvák:).
Tak o tom žádná :-)
Ale pořád mám pocit, že takto to bude k ničemu, že tam nemají důvod lézt. To je stejný, jak kterákoliv dutina ve dřevě pod stříškou. A že by ta pumpa před oknem měla zas tak dobrý umístění se mi taky nezdá.
Už jsem si donesla dvaapůl metru husího krku a udělám klimatizaci. Místo bude stejné, roura do studny bude taky, tak by to mělo mít všechny atributy jak stávající pumpa, akorát to bude z, dle mého, lepšího materiálu. Až bude mráz, vyzkouším svíčkou jak u pumpy, tak u vletového otvoru, jestli je tam nějaký tah.
Teď se oteplilo, tak zatím můžou chrápat na stromě.
jen aby ti tím husím krkem nenabobkovali do studny...
Co je to za sýkorky?
Myslím, jaký druh?
Aha.
Těm budeš možná muset trochu zvětšit otvor v budce.
3x4,5 cm to mají, přesně dle návodu na budku pro koňadru. Akorát je tam menší vnitřní rozměr (12x10), aby víc odpovídal rouře od studny. Na hnízdění píšou 14x14, ale ony hnízdí kdoví kde, do pumpy lezou v zimě, aspoň se víc zahřejou tělo na tělo.
No to je právě ono. V pumpě nehnízdí, nevyvádějí mláďata.
Budku sundej, studnu zabezpeč a nech je přežívat zimu v tom dříví.
P.S. bude-li opravdu ohyzdně, nainstaluj lojovou kouli. I když... dnes se razí teorie, že sýkory se v zimě nemají krmit uměle.
Nemají. Ale zase je to taková radost v té zoufalé zimě, vidět poskakující ptáčky.
Na konci léta jsem se potkal s člověkem, co sype do krmítka celoročně. Právě aby měl to koukání.
V údolí u koní taky sypou celý rok. Je to bezva se na ty ptáky dívat, už se ani nebojí. Sedíme venku kousek od krmítek a je to lepší jak televize. A vůbec jim to v ničem nevadí, populace všech druhů prosperují, ve stáji stovky vlaštovek, venku všechny druhy ptáčků, co si vzpomeneš.
A pod krmítkama se vyvaluje asi patnáct koček a několik psů a pod krmítka chodí vyhrabávat zrní slepice, taková idylka. To jsou kecy, že se nemají krmit. Nemusí, to je pravda, ale když se krmí, tak se mají líp :-)
To máš jak s lidma, povídej jim, že když budou žrat polovinu a nebudou přetápět, budou zdravější...
No právě, oni to i vědí, ale žrát míň nebudou.
S těmi ptáky je to stejné. Proto je třeba je v létě nekrmit. Lidem to nenařídíš, ptákům prostě nenasypeš.
Právě, právě. Začni u sebe. Zatím si ještě ani nedospěl a hraješ si na indiány v týpí. Až budeš žít bez vymožeností civilizace každej den 24 hodin, nebudeš krmit fógly, budeš je moct lapat a jíst.
Fógly nekrmím, teepee je nádherný stan a netáhne tam u ohně na cemr. Bez civilizace se neuživím. Nic jiného, než programování neumím tolik, abych se uživil.
Bara ale nemluví o tom, čím se umíš živit, ale jestli se umíš uživit.
jo, dneska už nikdo nemá potuchy, kolik hrstí zrní potřebuje pro sebe na rok a jak velké pole k jeho vypěstování je třeba.
No sám to neumím. Umím tak pěstovat pelargonie za oknem. Pro svou obživu potřebuji směnu, tak jako naprostá většina z nás a i z obyvatel Evropy. Ještě tak jsem dříve asi dokázal pracovat v lese, ale i tím se bez směny nikdo neuživí. Tohle dělení nemá v Evropě už dlouho smysl.
Doporučuji přečíst si Příběh o Ostojovi od pana Smetánky.
Nevidím nejmenší důvod. Dělba práce je historicky prastará vymoženost. Pokud jsem schopen produkty své práce směňovat za potraviny a další potřebné služby, tak jsem spokojený. Nemám nejmenší potřebu zjišťovat osevní postupy, způsoby orby a podobné znalosti a už vůbec ne historické postupy. Já také nikomu nevnucuji detailní fyzikální znalosti ani způsoby programování. Nepíšu nikomu, že pokud nezná relativistickou dilataci času a kontrakci délek, tak že je vesnický křupan.
O ničem takovém kniha nemluví.
Mimochodem abys mohl něco směnit, musíš vytvořit nadprodukci.
A abys mohl vytvořit nadprodukci, musíš vědět, kolik toho potřebuješ na obživu pro sebe a pro svou rodinu.
A prosím, nevkládej mi do klábosnice nic, co jsem nenapsala. A uraženecký tón také, myslím, není na místě.
O žádném křupanovi v mých příspěvcích nepadlo ani slovo.
Jen jsem si dovolila upřesnit, že bara2 neměla na mysli "čím se živíš", ale "jak si schopen se uživit".
Hm, když seš takovej ekolog, tak by ses ale mohl taky zamyslet nad tím, nakolik je ta tvoje práce opravdu nutná, či zda tě třeba neplatí za něco de fakto zbytného a realizovaného jen proto, abys měl ty co dělat (abys neměl roupy, případně volil tu správnou stranu), případně někdo jinej víc vydělat (ač to vlastně k životu nepotřebuje) či někdo další neměl co dělat (ač by klidně moh).
Seš si tak jistej, že by to třeba bez toho elektronickýho docházkovýho systému v automobilce nefungovalo? Nedej bože nebylo ekologicky aji lepší, kdyby ta automobilka vůbec neexistovala?
Producent obilí, zelinář, ba i havíř, co kope uhlo na otop, může být po téhle stránce klidnější a být si svým podílem na dělbě práce jistější.
Můj docházkový systém otevírá dveře třeba také na pražské technice. Prodává kafe a bagety v mnoha firmách. Mé předchozí programy řídí různé výrobní linky ve fabrikách. Nemyslím, že jsem prožil zbytečný život a že jsem byl jen zátěží společnosti. Možná to bylo užitečnější, než závodní ježdění na koni :p
To je hezké, že tvoje automaty na kafe fungují na čistou elektriku, pracují na vlasntí solární panely, kafe nečepují do plastového kelímku a nápoje neprodávají v půllitrových plastových lahvičkách.
Já ty automaty nevyrábím. Ve fabrice si to mohou natočit do vlastního hrníčku. Umělohmotný jednorázový kelímek není problém ve fabrice odkládat do sběrných nádob a posílat k recyklaci, což se většinou také děje. Ty fabriky se snaží třídit odpad už z důvodu vlastní úspory. Myješ mi hlavu zcela zbytečně.
Takový systém je s prominutím na hovno.;) Mnohem lepší byl systém, kdy kafe a obložené chlebíčky prodávala šmrncovní, k laškování ochotná kantýnská.
Když ona ta šmrncovní kantýnská nechce prodávat o půlnoci partě údržbářů. Tyhle automaty na kafe a i na chlazené jídlo se montují zejména do třísměného provozu pro noční směnu. Ve dne vaří kuchyně, ale pro noční směnu, kterých je podstatně méně, se to nevyplatí. Ti si pak koupí chlazené hotové jídlo a ohřejí si to v mikrovlnce.
No jo, ale tímhle přístupem už zaděláváš na rozbujení obchodu a s ním velmi úzce související neekologickou dopravu. How dare you? ;-)
Dávám plus.
Já taky přikrmuju víc než zdrávo. Ne kvůli ptákům, kvůli sobě.
Já ti věřím. To je přesně ta cesta do pekel. "Prostě vím, že je to blbě, ale kvůli sobě tak půjdu."
Když jim budeš sypat heroin, bydou ještě spokojenější a veselejší.
Sypat heroin? :-)
To jako, že by ho ptáci zobali? Zkus si představit jak se zobe moučkový cukr :-)
To je asi v povaze člověka. Napadá mě to, když se dívám, co si šluknovští diskriminovaní nosí z místní charity (jídlo, prací prostředky, oblečení, ...)
Také víme, že je to cesta do pekel, ale mnozí prostě nemají to srdce jim nepomáhat.
víš kolik ušetříš za topení díky tomu hřejivému pocitu u srdce? :-p
Nevím, jak jsi přišel na heroin, ale mohl bys mi slušně a normálně poradit, zda a čím přikrmovat ptáky?
to je hodně široký rozsah problematiky přikrmování ptáků. Třeba takoví mrchožrouti. V Tibetu například je přikrmujou masem zesnulých příbuzných. Dělá se to tak, že zesnulého příbuzného vykostí a maso nasekají na menší kusy a ty pak položí na vyvýšená místa, kde se mrchožrouti přikrmují. Což mě tak napadlo zda tohle ví všichni ti vyvěšovači tibetské vlajky. :-)
Snad ti to jako příklad bude stačit.
U nás zase zesnulými topíme. Si nevybereš...
Ty znáš nějaké krematorium, které by vyhřívalo okolní bydliště?!?
Což je hrozná škoda, že se to odpadní teplo nevyužívá k topení nebo alespoň k výrobě elektřiny, která by se zase spotřebovala při pálení.
Docela by byly zajímavé reakce lidí když by někdo s něčím takovým přišel :-)
Chtělo by to nějakou "Grétu" a třeba by se to změnilo takhle plýtvat energií.
No, nevím. Nechtěla bych dělat otop.
V tom případě bych si asi kremaci nepřála, až to bude aktuální.
OTOP = Občan Trvale OPálený.. estli nebudeš nějakj ten rsýsta, když máš výhrady.
Jsme strašně variabilní palivo. Někteří tlouštíci vyrobí tolik tepla, že to teplotně ohrožuje pec a někteří nechtějí pořádně hořet a musí se jim energie dodávat. Kdyby se topilo více těly naráz, tak by se to dalo energeticky vyrovnat. Ale příbuzní to většinou nechtějí míchat.
Já nepsal, že tím vyhřejváme sídliště. V krematoriu ale určitě kosu neklepou :-)
Fakt si myslíš, že se ty pece využívají jako otopné kotle?!?
Když si vezmu, že zakázali papírové rakve apod., tak bych si i vsadila, že tohle také reálné nebude.
Ale no tak. Neber fórky, zvlášť ty černé, tak doslova ;-)
Jsem natáhla potrubí. Ještě musím někde sehnat kus takové té izolace na vodovodní trubky, ať to trochu vypadá.
V deklu jsou díry na šrouby pro jiný typ pumpu, jsem tama protákla trubičku s vnitřním průměrem 10 mm a na ni navlíkla z každé strany husí krk. Dole je to do dvou metrů hloubky (asi metr nad hladinu), tam už musí být teplý vzduch. nahoře do budky jsem vyvrtala třináctkou vrtákem díru v podlaze.
Jsem přemýšlela o velikosti otvorů a naznala jsem, že do originální trubky vede akorát ten zavzdušňovací otvor, kterej je asi desítka, víc ne. Jinudy to do sacího potrubí vzduch nasávat nemůže, v pracovním pístu je kožené těsnění a ten je vidět těsně nad hladinou...
Takže desítka průměr v nejuzším místě mého potrubí by měla stačit. Taky kdyby to bylo moc široký, mohl by tam být průvan...
Budka je zavěšená a dá se na jaře jednoduše sundat. Mám ji pěkně pod kontrolou a večer si můžu bez obav napumpovat kýbl na umytí zablácených bot, aniž bych ubezdušila sýkorku či měla výčitky, že jsem ju vyhodila bez náhrady z kvartýru :-)
Zdálky to vypadá jak ptačí budka s hajzlem s odpadem svedeným do žumpy. Teda vlastně do studny.
Rosenauer hadr!!
:))
Ty jo, to jsem pro správnej efekt měla udělat otvor ve tvaru srdíčka a nakamufovat dopředu panty a petlici :-)
Tak příště...
Ornitologové chtějí zjistit více o chování a stavech ptáků, kteří zimují v českých městech.
Už podruhé proto prosí veřejnost, aby jim pomohla sčítat sýkory, vrabce či kosy, kteří přilétnou na krmítka.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesi-znovu...
To jako, že mám ještě dělat krmítko?
Pak dej vědět, jak ti jsou vděční za permanentní průvan s vysokou vlhkostí vzduchu
Milá Báro, se zájmem čtu Tvůj příběh o pomoci sociálně znevýhodněným pěvcům v jejich tíživé bytové situaci. Je to čtivé a je to vtipné (bez ironie). Je správné pomáhat bytostem s menšinovými preferencemi. Obdivuji Tě, co všechno pro ně děláš.
Přesto však, bohužel, jsi nezvolila správný postup.
Chtějí sejkory bydlet ve dříví? Chtějí sejkory bydlet v přilehlém chrampejští? Chtějí sejkory bydlet ve ptákoboudě s husokrčnovým průvanovníkem? Ne, ne, ne. Jasně daly najevo, že chtějí bydlet v pumpě!
Správnou cestou je tedy plně respektovat preference sejkor a osadit druhé těleso pumpy...
PS: Kočka ve stavení by nedokázala sejkorám vysvětlit, že v pumpě se nebydlí?
Dík, konečně někdo chápe, že řeším, když vcelku jednoduše můžu, opravdové problémy. To není, jak bojovat vyřváváním po ulicích za pofiderní právo zhulenejch hňupů obývat nějakou Miladu. :-)