Ta první výhoda by asi měla být záruka.U jakékoli přestavby může prodejce vždy říci,že případná závada vznikla chybnou montáží a použitím nekvalitních součástek.
I kdyby náhodou reklamaci neuznali (ačkoli čínské eshopy se nějakým zkoumáním jak k závadě došlo snad ani nezabývají), tak za cenu motoru od českého překupníka mohu pořídit tytéž motory, rovnou dva přímo z Číny. Nehledě na cenu náhradních dílů jednotlivě pro případ vlastní opravy.
jednou ze základních výhod koupeného kola je, že ne každý je kutil, aby si ekolo uměl přestavět.
Snadnost přestavby na youtube předvádí blonďaté pipiny s dlouhými nehtíky.Spíše bude výhodou ta pohodlnost,koupit to a rovnou vyjet a o nic se nemuset starat.Na druhou stranu je ale to nové elektrokolo,hlavně z těch levnějších,jakýmsi průměrem jízdních vlastností,aby oslovilo co největší okruh zákazníků.
Kolo s motorem Bosch nepřestavíš, motor ti samostatně neprodají, potřebuje specielní rám. No, a ten rám je zároveň výhodou, motor je lépe umístěn a chráněn.
On už je i segment elektrokol dost různorodý, podle účelu a způsobu užití, takže těžko soudit.
Asi bych se zeptal jinak. 1,koupené hotové elektrokolo, 2,koupené sestavené elektrokolo a 3,přestavba stávajícího kola na elektrokolo.
Pokud bych si měl vybrat z těchto tří variant, tak jdu do sestaveného elektrokola, protože si mohu vybrat kolo (komponenty) a do něj motor + aku.
A lze u nás koupit hotové kolo se středovým motorem 1000W ?
Nevím, ale pokud se jednotlivé díly prodávají, tak by neměl být problém si takové kolo nechat postavit. Známý si nechal postavit se středovým motorem 750 W a je spokojený. Platil před cca 4-mi léty okolo 45 000,-
....a kdo to dělá?...myslím postavit elektrokolo na přání.
Myslím, že každý slušný prodejce kol, který prodává i středové motory, popř. elektrokola. On si to nechal postavit v běžné prodejně. Domluvili se co chce, čím kolo osadit, zaplatil zálohu a za nějaký čas si přišel pro kolo.
Třeba tady by to neměl být problém: https://www.teamsport.cz/kit-pro-stavbu-ev-kola...
Přijde vám tvrzení prodejce: "reálný dojezd s baterií 432 Wh (9 Ah) až 100 km" důvěryhodné?
no pokud si vezmu moje ekol RochMachine s motorem Shimano steps, tak s baterkou o kapacitě 418 Wh najedu po rovině až 120 km, při převýšení do 500 m cca 70 km a při převýšení 1000 m asi 50 km
Je tam pojistka "až", takže tvrzení je pravdivé za specifických podmínek jízdy po rovném povrchu s nulovým stoupáním a v režimu pomoci "eco". Jinými slovy, šlapeš za svoje.
no že by režim eco mi nepomáhal se říci nedá. Pomoc motoru při tomto režimu je zřetelná.
Já jezdím v 90% v nejvyšším režimu Turbo, zbytek v druhém nejvyšším Speed, pomoc v ostatních režimech mi připadá mdlá a nezábavná. Využil bych jedině snad na dojezd, když by docházela šťáva.
Nemám ani tušení, jaký je reálný dojezd na jakoukoli baterii. Využívám Hondu GX 35 jako pomocný motor. Pokud bych chtěl používat pomocný elektropohon, tak budu vše konzultovat s Jindrou, nebo Bobbobem. Ti dva mají hromady zkušeností s různými elektropohony.
Nevidím jediný přínos v koupi nového, ale přestavbového kola. Nevýhody přestavby zůstávají (design, ochrana motoru) a navíc je cena jako u hotového kola. Kromě toho jsi zmiňoval, že již vlastníš slušné kolo, takže máš obavu z montáže středového motoru nebo jaký je důvod, že vůbec uvažuješ o této variantě?
Přestavba na elektrokolo měla význam tak možná ještě před pár lety, tedy kromě přestavby na motory 500 a více wattů, které se běžně
hotové sériově nevyrábí. Skoro pokaždé když vidím nějakou přestavbu, tak se musím v duchu smát, protože je to buď postavené na nekvalitním kole nebo je to hrozná slátanina. Většinou je to ale ten druhý případ. Hlavní výhodou originálního elektrokola je bezesporu rám, který je uzpůsobený pro uchycení motoru, baterie a kabeláže. Budoucnost elektrokol patří určitě bateriím plně integrovaným v rámu, což u přestavby není možné. Co asi bude s přestavěným kolem po pěti letech, kdy se rozhodnu pro koupi nového, lepšího a modernějšího. Zbavit se ho bude skoro nemožné, třeba jako elektrokola s motorem v předním kole, těch je na bazarech plný internet a nikdo to nechce.
Zkoušel jsem mnoho tzv. hotových kol a vesměs mě svým výkonem při jízdě do kopce nenadchly (snad kromě motoru Shimano). S kapacitou baterie je to podobné, vesměs nedostatečných 500Wh, maximálně 630Wh. To vše při cenách kola přes 70.000Kč (pevňák).
A co bude s přestavbovým kolem, když se rozhodnu pro koupi nového? S přestavbou je to jednoduché, pohon kompletně použiju do nového, kdežto u pevně zabudovaného motoru nezbyde než zaplatit vše znovu.
Trvám tedy na tom, že jediná výhoda je lepší design a lepší ochrana motoru u hotového kola a tím to končí.
Tak motor Shimano mě zrovna moc nenatchnul, kromě toho že neklade při jízdě bez motoru skoro žádný odpor, ale jinak je poměrně hlučný. Integrovaná baterie je záležitost čistě estetická, což je pro většinu lidí určitě plus, minimálně při výběru nového kola a nevidím důvod proč by nešla po třech letech sehnat a hlavně proč by se měla po třech letech měnit, pokud jí tedy někdo mechanicky nezničí nebo o ní nepřijde. A všechny motory nejsou hlučné a velké, takže i elektrokolo může být na první pohled nerozeznatelné od klasického kola.
Shimano hlučnější je, ale hlavním hodnotícím kritériem je pro mě jak motor pomáhá při jízdě do kopce. A v tom se mu nevyrovnal ani často protěžovaný Bosch ani Yamaha nebo Bafang. Až překvapivé, že stejný pocit mám až z přestavbového motoru TSDZ2 v režimu Turbo. Stačí na chvilku silněji v kopci přišlápnout a kolo ožije a doslova vystřelí proti kopci. U ostatních zmíněných motorů jsem tuhle agilitu nepociťoval. Asi bych je přirovnal k režimu speed u TSDZ2 - pomůže výrazně, ale chybí ta živost a zábavnost.
A jaká je výhoda plně integrované baterie v rámu?
...že jí za tři roky neseženeš! :-)))
To asi bude obecně nevýhoda originálních elektrokol.Že obsahují konkrétní součásti,které se jinde nevyskytují a za čas nepůjdou sehnat a nepůjdou nahradit žádnými univerzálními.Pak bude třeba vyměnit celé elektrokolo,což je přínos pro výrobce a prodejce.
....žeby to, že je neviditelná?(a nevyměnitelná za jiný typ).. :-((
Na takovém kole se to pak "natírá profíkům" v kopcích jedna radost... ;-)
Motor je vidět a slyšet vždy - to by "profíkům" nemělo uniknout a nemusí se tedy hroutit, že jim to někdo natřel! :-)))
Nicméně, konec laškování a vraťme se k rématu. Dík.
Výhoda plně integrované baterie je pouze design - jedno z testovaných kol Kellys Tygon vypadá skutečně dobře, ale nechtěl bych ho z důvodu nepraktičnosti - baterii totiž nelze uživatelsky vyjmout - takže problém s nabíjením, když kolárně není po ruce zásuvka, je to komplikace. Ideální varianta je částečná integrace s možností pohodlného vyjmutí baterie a nabíjení odděleně mimo kolo.
Asi záleží na značce kola, jsou kola s integrovanou baterií co se dá vyjímat.
Jak moc je to hezký je otázkou osobního vkusu.
Ne, jen 660W, otázkou je, proč tu kilowatu u střeďáku potřebuješ?
Zdravím všechny e-bikery. Jsem tady nový, hodně jsem nejdřív četl Vaše příspěvky,rady, tipy a zkušeností s e-kolem- účil jsem se abych neopakoval chyby zde jíž popsané.. A tak jsem si na doporučení "odborníků pořídil špičkové německé kolo se středovým motorem a torzním snímačem (Kalkhof)- takový prý "mercedes" mezi e-koly a... byl jsem značně zklamaný. To manželčino čínské z nábojovým zadním motorem mi vyhovovalo mnohém víc než ten můj"mercedes". Sice hlučnější ale pomáhá když já už nemůžu (nebo nechci)a to ten torzní snímač ani náhodou!! Tam musíš šlapat, nestačí jen točit pedály. A šlapej do kopce když už nemůžeš.... Kolo jsem prodal, koupil 1000W 48V Bafang (samozřejmě středový) v číně s akcelerační páčkou, silnou 52V 18Ah baterku a...bomba. něco úžasného. přestavěl jsem holandské kolo (všechno na něm zůstalo), když mám dost tak jedu bez šlapání (stačí točit pedaly) a zmáčknuta páčka přidá asi 30% na výkonu. Člověk si odpočine ( je mi 71) a může dál-úžasné!
Kup si Babetu a nebudeš už muset šlapat nikdy.
Určitě si chtěl napsat E-Babetu.
Nebuď cynický, nikde jsem nepsal,že nechci vůbec šlapat... Možná to mělo být vtipné??
Ne nemělo. Jen se podivuji tomu, že někdo chce jezdit na kole na plynovou páčku, nebo jen na točení nohama a přitom se tvářit, že jede na kole a že je cyklista. Já si myslím, že tohle je vzájemně nekompatibilní. Ještě bych to akceptoval u důchodce nad 80 let, ale ne u jen líného člověka.
Proti motorové čtyřkolce, nevinná a alceptovatelná úchylka
No tak ty pilná včeličko teď už na rovinu: To, kolik plynové páčky nebo pouhého točení nohama Ty můžeš ještě akceptovat zde nikoho nezajímá stejně tak jako Tebou stanovená věková hranice důchodce který by to už mohl( mně je teprve 71) a pod ní jsou jen lenoši.To, že jsi nebyl schopen se vyjádřit k mnou popisovanému problému mi nevadí-no nerozumíš tomu,stejně jako já jsem byl neznalý problému proporce přípomoci torzního motoru.Odpověděli jiní (ondrap),velmi kompetentně za což děkuji a už tomu rozumím.Ale kompenzovat si neznalost osobními výpady a nestydatými doporučeními už je za hranou! Zdůrazňuji, že jsme zde na foru elektrokola,( ne kola) a ty pokud vím mají motor který má logicky pomáhát- s páčkou či bez,s PAS nebo torzně. Tímto v důsledku více či méně všichni profitujeme z možnosti si ulehčit, to někdy až úmorné šlapání (především do kopce).Tak to Ty zřejmě ne,Ty přece nebudeš nekompatibilní jako já(lenoch) a nebudeš se jen tvářit jako že jsi cyklista na kole (jako ja), Ty jim budeš doopravdy a nenecháš si pomáhat motorem co? To sis nahrál na smeč ...
ondrap umí o ekolech hovno, a ty s Brahmou taky
ondrap umí o ekolech hovno, a ty s Brahmou taky
Máš pravdu, o elektrokolech toho moc nevím. Ale dokážu posoudit, jestli je to ještě o kole, nebo už o motorce.
A kdy to podle tebe je jeste o kole? Podle mne definice pro pedelec, tedy musi se slapat a pomoc je do 25 tedy prakticky jen do kopce, znamena ze to je takove vylepsene slapaci kolo a nikoli moped. Za emoped beru treba neco s plynovou rukojeti a s vykonem nad kilowatu.
Pořád čtu stížnosti na plynovou rukojeť,nebo páčku.Já třeba poslední dobou používám originál elektrokolo,kde je přípomoc ovládaná pouze takhle.Plynem,který ovšem funguje pouze současně se šlapáním.Zdá se mi,že takhle se dá ušetřit hodně proudu a zvýšit dojezd.Jakékoli automatické ovládání nemá oči a prostě sepne motor kdykoli,když snímače zaznamenají jisté údaje.Já přidám jen tam,kde sám potřebuji.To mi velice vyhovuje.Myslím,že to není vůbec vymyšleno špatně.
Přesně tak! "každy si přidá tam kde to sám potřebuje" - na to snad má právo. A čím si přidá (páčka či vyšší stupeň asistence nebo víc přitlačí do pedálu) , to už je na každého uvážení jak mu to vyhovuje a není nejmenší důvod někoho napadat, urážet a machrovat.
Zkoušel jsem různé systémy a komfortní mi přijde jediné automatika. Proč sahat na nějaký plyn, když systém umí poznat, že potřebuješ pomocí do kopce? Staci když sleduje výkon a rychlost. Plyn uznávám na silném ebike, které ovšem je už spíše emopedem.
Jak jsem napsal,u automatiky je podle mně problém v tom,že nemá oči.U takového elektrokola s něčím,co pojmenovali manuální asistent,si prostě člověk přidá tam,kde potřebuje,jak moc potřebuje a jen po dobu,po kterou skutečně potřebuje.Jezdec nemusí přepínat žádné režimy přípomoci a motor se také okažitě puštěním plynu vypne,nechá se za chodu zrychlovat a zpomalovat podle aktuální situace,neběží tedy ani o vteřinu déle,než jezdec chce.Tím se nechá snížit spotřeba a prodloužit dojezd. S výkonem motoru to souvisí jenom stejně,jako u kteréhokoli jiného elektrokola.Podle mně je hlavní výhoda ve městě a v komplikovaných terénech.Od doby,kdy jsem kolo s manuálním asistentem vyzkoušel,tak mi to s automatem jen stojí ve sklepě.
Celé je to o tom, že se prostě s tím musíš naučit jezdit, a to chce pár stovek kilometrů vyzkoušet.
Pokud se jede na páčku, má člověk sklon do toho pouštět víc než potřebuje a jezdit rychleji. Palec taky nemá oči.
Uspořit lze zapojením nějakého měřáku, co ti hlídá, kolik do toho pouštíš, ale je to dost nepohodlné.
Pokud kolo má dobré senzory, ušetříš pochopitelně hodně změnou režimu, vož fakt není náročné a namůže ti to palec o dost míň než páčka, ale i ve zvoleném automatickém režimu ušetříš dost rozumným řazením. Oči pochopitelně máš, dost stejné jako u toho měřáku. Na ovládacím panelu ti čárková stupnice ukazuje velmi zřetelně, kolik do toho teče, tedy máš vodítko ke stylu jízdy.
Stejně jako u kol bez motoru, můžeš do toho jít silou nebo převody, a když jdeš větší silou, vezme si to víc.
Zvláštní režim je pak ten eMTB, který je zase o krok blíže k běžnému chování kola, ale nemají ho zdaleka všechny e kola.
Mít očima napíchnutý Cycleanalyst je řešení méně pohodlné, než slušná automatika.
Vše se točí kolem toho, že ty prostě nemáš žádnou zkušenost s dobrým kolem a úvahana oponuješ těm nejrůznějším šidítkům.
Já netvrdím,že něco takového neexistuje,já jen říkám,že proti manuálnímu asistentu je to komplikované,nějaká čísla a čárky také člověku nic konkrétního neřeknou o dojezdu,protože žádný budík nezná zbytek zamýšlené trasy a nedokáže mi říct,jestli ji projedu,nebo ne.A víc do toho budu pouštět spíš tehdy,když dojedu pod kopec a na automatu si navolím komfortnější režim,na který ten kopec celý vyjedu.S manuálním asistentem přidám jen na konkrétních místech.Obecně vzato,s každým systémem se ale člověk musí naučit jezdit,aby dosáhl nějakého rozumného kompromisu mezi komfortem jízdy a dojezdem.Ani sebelepší automat není sám o sobě zárukou toho,že dojedu dál.
Jak na "automatu navolím" :-)
Vždyť je to úplně stejný
https://ekolo.cz/displej-bosch-purion
tohle je nejjednodušší displej pro MTB, nalevo vidíš tlačítko s plus a pod ním minus.
No a tím, za jízdy, změníš režim.
Jedeš na Tour nebo Eco, přijedeš pod kopec, dáš tam Turbo a nahořr zase ubereš.
Co je na tom proboha složitého?
Jinak, opravdu hodně záleží na tom, kolik proudu do motoru teče, abys měl slušný dojezd, a to záleží zase na tom, kolik ty odšlapeš sám a kolik dá motor. Já jezdím skoro vždy jen na turbo, i na rovinkách Rozhejbu to mitorem nad 25, a pak už jedu za svoje 27-28. Přepínat na tour nebo eco mě připadá únavnější, víc se nadřu než to rozhejbu nad rychlost, kdy přípomoc vypíná.
Ale to si musí ka6dý najít svůj styl jízdy a po čase zjistíš, jak jezdit úsporně, když to teda potřebuješ
Já přece netvrdím,že takhle jezdit nejde.Sám ale píšeš přijedu pod kopec,dám tam turbo a jedu nahoru.Já jen říkám,že existuje více systémů a každému může vyhovovat jiný.Každý porovnáváme jen systémy,které jsme si sami vyzkoušeli.Nevyzkoušel jsem všechno,tak se neodvažuji tvrdit,že něco je nejlepší.Mně zatím z vyzkoušeného nejlépe vyhovuje originální elektrokolo s manuálním asistentem a šesti převody,které shledávám jako dostačující.Ještě se nestalo,že bych někam nevyjel.Pro nějaké kratší cesty do práce nebo do obchodu člověk nemusí tu baterku šetřit,to šetření se týká hlavně výletů.A že musím přidržet plyn je mi také jedno,na to jsem zvyklý z auta i z motorky.Prostě z mého pohledu to není špatná konstrukce.
No jo, když vidím ten obrázek, opravdu mluvíme o úplně jiných kolech i jyných výletech :-)
Bohužel Brahmo, ani to nedokážeš, to stanovuje zákon a ne nějaký přechýtralý čučkař:-)
Za prvé je to vyhláška a za druhé tu neblahou vyhlášku asi všichni známe, o tom, že se tam pro domácí bastly povoluje víc než je povoleno továrním elektrokolům (až 1 kW a nezakazuje se plyn) se tu už nesčetněkrát psalo, za mě je to zvrácenost a mělo by se to zrušit a měřit všem stejným metrem a taky je to důvod proč je to tak populární.
Mimo 1kW tam je i limit 25km/h což asi drtivá většina silných prestaveb stejne nesplňuje.
Chtěl sem vypíchnout odlišnosti a ten limit rychlosti sem nezmínil, protože to je jediný limit co je shodný i u továrních kol. Ale když už si dá někdo 1 kW+ motor, tak už vidím jak si tam nechá omezení na 25 km/h, zlatý voči.
Proboha, přečti si pořádně Metodický pokyn MD. kde je vše popsáno a vysvětleno.
Nikoliv přestavby, ale právě tovární elektrokola - obzvláště ta se středovým motorem - jsou MOTORKY, protože mají upravený rám (viz obr. 1 a porovnej s obr. 2) a "pevně" zamontovaný motor, po jehož vymontování se z tohoto vozidla NEstane zpět jízdní kolo - podmínka v textu. Proto jim EU Nařízením Evropského parlamentu a Rady č. 168/2013 udělila vyjímku a považuje tyto elektromotorky rovněž za jízdní kola - při dodržení jistých podmínek (mj.250W).
Pro přestavby platí jiná pravidla - jsou to vždy jízdní kola, DOVYBAVENÁ pomocným motorem. Jsou rovněž i nadále považována za jízdní kola - opět při dodržení jistých pravidel. Protože nezasahuješ do nosných částí, tak při sejmutí pomocného motoru máš zpět jízdní kolo.
A ten 1kW výkonu - no, pomocný motorek nemusí být pouze elektrický, ale může být také spalovací, a ten by při nižším výkonu - a tedy hlavně při nižším kroutícím momentu - kolo neutáhl, jak prosté! :-))).
Co tě tedy pohoršuje? Vždyť máš na vybranou:
- továrně vyráběnou elektromotorku s unijní vyjímkou = co by jízdní kolo, nebo
- si své klasické jízdní kolo doplň pomocným motorem.
Neprokazuj tady zásadní neznalosti a neblábol o motorkách, když jde o jízdní kola!!!
Nie, nedokážete. Z Vašich príspevkov je jasné, že nemáte ani tušenia ako motorka vyzerá, aké sú jej charakteristické technické črty a rozdiely oproti bicyklom, elektrobicyklom a čímkoľvek ostatným o čom tu debatujeme.
Skúste wikipediu, pozrite si pár obrázkov... ;-)
Charakteristika je jasně daná, pokud to má víc než 1 kW nebo to jede víc než 25 km/h, tak je to motorka.
A keď tam dám vrtuľu bude to lietadlo? Nebude. To že to nie je bicykel ešte neznamená že je to motorka.
Nazvi si to jak chceš, ale v každém případě to bude motorové vozidlo podléhající schválení k provozu na pozemní komunikaci, registraci a povinnému pojištění vozidla.
Tak že pokud pojedeš na svém kole více jak 25km/h jsi již motorkář, no super. To omezení rychlosti platí pro připomoc motoru který po dosažení rychlosti 25km/h musí být odpojen (vypnut).
No já se učím,rád bych se něco dozvěděl o problematice elektrokol ale při Tvé "stručnosti"se tak akorát dozvím ,že ondrap umí hovno a že čína to jsou jen sračky a nic jiného si já nezasloužím (cituji Tě doslova), jo a ještě že kdo neprojel na Boschu performance 3x Pyreneje a nemá v kapse aspoň třiapůltisíc éček na superkolo ten ví kulový a hovno (kolo přece začíná na 80 000!!) o elektrokolech.To teda moc přínosné do diskuse není-bohužel
Uff.
Prostě problém je v tom, že neumíš vyhledávat ani tady, kde se o elektrokolech bavíme už 10 let, a nejen bavíme, ale dost jsme si na nich ujeli.
Vy tady vážně řešíte čínské sračky, a závěry "torzní snímač je mi k hovnu" tomu odpovídají. Pak příde jiný rozumbrada a je přesvědčen, že jen torzní snímač je to pravé, a zase tuny blábolů.
Těch senzorů má slušné moderní kolo víc, 3 nebo 4 a softwarem z nich informace okamžitě vyhodnocuje a podle toho, a zvoleného stupně, dávkuje přípomoc.
Nestane se ti tak, že bys něco "neušláp" a i dost naloženej.
Pokud si to nevyzkoušíš, nemá cenu o tom debatovat a názory, které zde publikuješ ty a kolegové mají omezenou platnost pouze na tu čínu.
Samozřejmě, nové moderní kolo postavené od začátku jako elektrokolo je vždy lepší než jakákoliv přestavba. Jediná nevýhoda je cena.
Pokud nehodláš zdolávat kopce, jezdit dálky a tsk, je řada levnějších možností, ale nesmíš být zklamán, když tu a tam něco neušlápneš, uvaříš řídící jednotku nebo motor, prostě má to své mušky.
A pokud kolo nemáš na dojíždění do práce ale pro zábavu, brzy ty slabiny odhalíš, a budeš vylepšovat a dokupovat, přestavovat, a když pak za dva tři roky podzrhneš, co si do toho vrazil, zjistíš, že těch 80 za kolo nebylo vlastně tak moc, moh si jezdit a ne furt opravovat.
Nebaví mě už pořád dokola vyvracet ty bláboly, protože jdyby sis dal tu chvilku, zjistil by si, že všechno už se tu před mnoha lety probíralo.
Je to tady někde, ale zkopčil jsem to do jedinýho odkazu, tak si počti, jak jsem jel "na páčku" do daleka
https://www.cs-sklo.cz/ceskoslovenskesklo/13...
Zřejmě došlo k nepochopení, pro jaké kolo a styl jízdy je vhodný daný typ řízení pohonu. Pokud jezdíš po zpevněných stezkách nebo silnici, tj. tam kde není třeba s kolem nějak zvlášť manévrovat, tak určitě postačí řízení snímačem otáček. Pro horské kolo, resp. jízdu v terénu na úzkých stezkách a kde je třeba se vyhýbat překážkám, je naopak zcela nepostradatelný torzní snímač, který umožní dávkovat pořádný výkon i při pomalé jízdě. A co se týče potřeby šlapání, nezáleží na způsobu řízení pohonu, ale jestli je kolo vybaveno páčkou plynu (thumb throttle). Jezdím na kole s torzním snímačem a pokud už mě nebaví šlapat, třeba na dlouhé rovince, jedu čistě na elektriku, bez šlapání.
Ano,bohužel máš pravdu neodhadl jsem vhodnost původně pořízeného způsobu řízení el. pohonu na zakoupeném, jináč prvotřídním kole.Ale nesouhlasím, že potřeba šlapání nesouvisí se způsobem řízení pohonu. Souvisí, jelikož torzní snímač jak víme neumožňuje nešlapat jak jsem jíž uváděl! Řízení snímačem otáček to umožňuje -stačí točit pedály (nastavit adekvátně pří-pomoc) a není nutno mít bezpodmínečně páčku plynu. Thumb throttle je samozřejmě luxus a jsém rád,že ho konečně mám.A ještě jsem Ti vděčný za konstatování že nejsem sám kterému se někdy už nechce (nebo nebaví) šlapat a chce chvíli odpočinout a při tom jet dál (lehce točit pedály nebo páčka). Doporučení přispěvatele Brahmy koupit si babetu abych nemusel už nikdy šlapat, mírně řečeno, moc nerozumím jelikož šlapu rád a snad není tak těžké pochopit že může i unavit... To kolo o kterém (Kalkhof) píšu bohužel neumožňovalo instalaci plynové páčky- bylo pouze torzní.Ale to už je minulost.. Reagoval jsem původně na dotaz "dědek 61" zdá li je možné koupit 1000w středový motor. Bafang-set výjde na asi 500-600 dolarů (v číně)
Aktuálně za $635 lze sehnat motor (750W) vč. baterie (48V/17,5Ah). Mě tahle sada přišla v srpnu o $50 dráž. Funguje prozatím bezchybně.
http://www.pswpower.com/ven.php?cargo.2018-4c-h1fm
http://www.pswpower.com/ven.php?cargo.2019-7y-bu86
Tak to je super nabídka! Já jsem trochu přeplatil, i s baterkou mně to vyšlo na cca 900$.Je to sice Bafang 1000W/48V a baterka stejná ale 52V ale já těm činanům docela věřím, ta kvalita bude obdobná. Držím palce! S tým přestavěným holanďanem jsem max. spokojený, můžu vřelé doporučit.
P.S. Mám už asi 6 roků čínskou Co2 svářečku invertor 120 A - lepší jsem ještě neměl... (restauruji veterány) a vyšla na ebay na asi 600Eur!
Discharge cutoff voltage: 36.4V. To už je ale baterie nejspíš po smrti ne?
Vybíjím baterii do cca 45V (3,46V/čl.), tj. asi do 20% zbývající kapacity, nikdy ne do úplného vypnutí.
Mně je jedno jak ty je vybíjíš, jen ten parametr z tvého odkazu nesedí, vypinací napětí 36V u 48V baterie je přece nesmysl.
A tohle ja taky pěkná blbost: Operating voltage:36.4V~54.6V
Pak se nedivím že laik zničí bateri za krátký čas :-) A prodejce je tak tupý že ani neví jakou tam má chybu.
36,4V vychází 2,8V na článek. V datasheetu k danému článku LG MJ1 je cut-off napětí 2,5V, tak je tam ještě rezerva. Každopádně já se řídím voltmetrem a úroveň držím v mezích 53V-45V.
To dedy ždímáš dobře :-) Ja končím na 46V maximálně na 45V ale to je již hranice. A to přitom z 15Ah baterie vyčerpám 12,5-13,5Ah. Sjet na 36V se ani nepodaří jelikož při 41V vypne regulátor. S tak nízkou vypínací hodnotou (36V)u 48V baterie jsem se ještě nikdy nesetkal.
Ještě doplním.
https://www.velofiala.cz/n/jak-spravne-nabijet...
Dost bych se bál jít pod 3V to už ten článek dostává značně na prdel:-)
Vždyť to rozmezí 45V-53V prakticky přesně sedí na tu oblast "maximální životnosti" (3,5V-4,1V u článku) na obrázku v odkazu, který jsi teď poslal.
Ale ja nevedu polemiku o tom jak ty vybijíš ale o tom co uvádí prodejce v odkazu co jsi tu dával, prostě minimum 36V u 48V baterie je už hodně na dně a baterie rychle poputuje na skládku.
Kalkhof a "mercedes"?
No, prostě si nic jiného než tu Čínu adi nezadloužíš :-)
Jak si vybereš motor? Přední výrobci motory do rámů pro normální kola vůbec nevyrábějí, motory pro přestavby sou druhá, třetí liga.
Jsi dnešní, nebo ses narodil dřív a občas to tady čteš? Jak jsem napsal, vyberu si kolo, podle svých svých představ a nechám si do něj namontovat motor a akumulátor, terý si rovněž vyberu. (Samozřejmě s patřičným příslušenstvím) Nevím, co je na tom k nepochopení.
U kol se středovým pohonem má, řekl bych, docela zásadní výhody... Hlavně uzpůsobený rám, který umožňuje schování kablíků, uchycení motoru, někdy také integraci baterky. Další věc je, že těžko srovnávat nějaký přestavbový středový pohon, který nemá ani torzní čidlo (asi většina prodávaných v této době) se středovým pohonem, který pomáhá proporčně k výkonu jezdce (koupené kvalitní elektrokolo). Přestavba mi dává smysl jen tam, kde to nejde zatím koupit, takže třeba u lehokola, nebo pokud chci něco extra výkonného na blbnutí... Jinak ne.
Není pravda, že přestavbový středový pohon, nemá ani torzní čidlo. Takový motor mám a funguje naprosto na stejném principu, jako mají hotová kola, navíc mi dává volnost ve větším výkonu a nastavení rychlosti. Také by mě zajímalo, kolik běžně prodávaných hotových kol má baterii s kapacitou aspoň 800Wh. Výhody hotových kol po stránce designu a ochrana motoru zde byly již zmiňovány.
Dáš fotku, jak vypadá tvé kolo s přestavbou?
A jasně, nepsal jsem, že žádný středový nemá torzní čidlo. Tuším, že se prodávají 250W, které to mají. Kdyžtak mě klidně doplň.
Nechci řešit design, zmiňoval jsem, že ten je jednoznačně ve prospěch kola koupeného. Mám tento motor http://www.pswpower.com/ven.php?cargo.2018-4c-h1fm zatím ve starém kole. Moje představa, že poté jej osadím do nového kola, asi to bude rockrider 540S a pak by to mohlo vypadat takto: https://ebikechoices.com/wp-content/uploads...
Pěkný to budeš mít. Možná brzy vytaháš řetěz, ale to k tomu patří. :)
To už se v této diskusi pomalu dostáváte od něčeho,co je definováno jako elektrokolo a co může výrobce podle platné legislativy jako elektrokolo schopné provozu na pozemních komunikacích nabízet,k různým přestavbovým strojům,které parametry nesplňují a proto je nikdo nebude sériově vyrábět a prodávat.
Můžeš být přesnější, hlavně jaká úskalí vidíš u přestavbových strojů, v čem nesplňují a jaké paramerty?
Nejspíše myslí výkon a rychlost. Jsou tam omezení, aby to ještě bylo považováno za jízdní kolo. Pomáhat to může do 25km/h a jen když šlapeš a jmenovitý výkon může být max 250W. Podle nějaké naší vyhlášky může být výkon 1kW, ale s rychlosti je to stejné.
Já to vím - popisuje to podrobně Metodický pokyn MD odkazující na příslušné Zákony a Vyhlášky EU a ČR.
Zajímalo mne jestli to ví i kolega když to zmiňuje. :-)))
Jako učitel autoškoly to samozřejmě vím.Proto říkám,že to,co vy tady považujete za nejlepší elektrokola na světě,nejsilnější a nejrychlejší,nemůže výrobce dost dobře jako elektrokolo nabízet.
Kolego, zjevně ten Metodický pokyn neznáš, jinak bys něco takového nemohl napsat.
Navíc debata tady byla zcela korektní a nikdo (ONI, ani já) tady neopěvoval a nepropagoval nelegální řešení.
Výrobce bude pod pojmem elektrokolo prodávat jen něco,co je schváleno pro provoz.Jakékoli další úpravy,navyšování výkonu,čip na odblokování omezovače rychlosti bude nabízet pouze zvlášť,s tím,že za použití nenese odpovědnost.Takže to nelze dost dobře hodnotit jako nevýhodu sériového elektrokola.Plní,co plnit má.To je rozdíl od přestavby.Tam je výrobci jedno,jak kdo komponenty zkombinuje.
Pro přestavbu na kolo s pomocným motorem platí jasná pravidla a kdo z nich vybočí je upozorněn, že kolo neodpovídá Zákonu - viz popisy prodejců.
Speciálně odblokování omezovače rychlosti není doménou "přestavbářů" - viz dotazy majitelů kupovaných kol.
Kdo na ekole "normálně", tedy turisticky jezdí, tak rychle pochopí, že mu rychlá jízda žere baterku a jezdí nejvýše do limitu - ta druhá mocnina ve vzorci pro odpor vzduchu hovoří jasně: dvojnásobná rychlost = čtyřnásobná spotřeba!
Tak na tom jezdíš ty, poněvadž jezdíš turisticky. Tí, co na tom jezdí do práce 40..50km/h, bez šlapání a na vzdálenost cca 20km a tam to zase nabijí, nejsou tvými pravidly omezeni. Jezdí na elektromotorce, kterou vydávají za kolo.
Omyl, tak nás na tom jezdí - jen v této republice - cca 300 000 elektrokolařů.
Najdou se samozřejmě málo početné vyjímky, které nectí Zákony a Vyhlášky - ostatně podobně jako u jiných činností. Pro tebe jsou tyto vyjímky vítanou příležitostí pro psaní podobných provokací - jak jsi nám zde sám dříve přiznal - aby ses pak údajně "bavil reakcemi elektrokolařů".
To o tvé mentální úrovni říká vše potřebné, nicméně dovol, abych Tebe Brahmo, a tvé kamarády požádal o to, abyste nám nezaplevelovali svými příspěvky elektrokolařská vlákna. Děkuji!!!
Pokud jsem si všiml,tak k tomuto účelu se rozmáhají elektrokoloběžky.Tam každopádně odpadá jakýkoli problém se šlapáním.O senzoru odrážení jsem neslyšel.Makáči sedí na sedátku a neslyšně jako duchové sviští ulicemi.Do práce,nakoupit atd.
Tuto skutečnost jsem tady zmiňoval dříve, ale protože Brahma a další jsou také kolběžkáři, tak to zametli pod stůl a vyžívají se na nedoložených problémech s e-koly. :-)))
Mám dojem, že mluvíš o něčem, co tady snad ani nikdo neříkal. Je to diskuze o výhodách a nevýhodách koupeného kola proti přestavbě.
Já mám dojem,že tady někdo psal,že je nevýhodou sériového elektrokola,že nemá 75O-1000W motor.Já jen říkám,že každé auto,aby bylo auto,nemusí být Mercedes.Nelze to dost dobře považovat za nevýhodu.
a už jsme zase u toho základního nepochopení problému.
Stručně:
motory převodové nepotřebují velký výkon, naopak motory přímé ano. Vyšší výkon = větší rychost neplatí.
Jinak, ta argumentace "učitelem autoškoly" mě připoměla tin starej, mýhy táty:
Každej blbec ví, že 2 a 2 jsou 4.
Ale paní učitelka to ví líp
Blbec konkrétně četl,že ondrap napsal,že je nevýhodou sériového elektrokola,že má motor max.500-630W a ne více.
Nic takového jsem nepsal, ohradil jsem se hlavně proti tvrzení, že torzní senzor je výsadou hotových kol, protože totéž je i u přestavbového motoru např. TSDZ2 a jako další bonus proti hotovým "navíc mi dává volnost ve větším výkonu a nastavení rychlosti". Já sám ten výkon nevyužívám (proud jsem snížil na 5A, což mi dostačuje a šetřím baterii), ale možnost existuje.
No, lepší je, když má mašinka víc senzorů, ta moje, než mi jí včera šlohli, měla tři. Kadenci, torzi, rychlost, a k tomu software co si s tím umí poradit.
Předevčírem jsem se přesvědčil, že opravdu všechny senzory se vyhodnocují, utrhlo se mi čidlo kadence, a než jsrm jej přiheftoval izolačkou, nepustilo mi to šťávu do motoru.
Tři senzory včetně softu asi amatérskou přestavbou nenainstaluješ.
A jak kolega Vysočina zmiňuje, a to má jen torzní, strašně moc to dělá v pocitu z jízdy, mimo jiné.
Nic tě nikam nevystřelí, jedeš jak na kole, se stejným pocitem, jen šlapeš jak na lehký převod.
Má to stále mušky, ale sw se zdokonaluje a je to čóm dál tím přirozenější.
Přestavbové sady s torzním snímačem mají samozřejmě také snímač rychlosti, oproti dokonalejším systémům jim chybí snímač kadence. Mají také řídící SW, samozřejmě bude jednodušší než u dražších systémů, ale pro daný účel to zjevně vyhoví.
Prý se dají stáhnout a přehrát novější verze SW, které umožňují i uživatelské nastavení.
Ty jsi se to odvážil upgradovat?
Chraň Bůh, jako starý praktik do věcí které fungují zbytečně nerejpu!
Jako starý softwarák vím, že každou odstraněnou chybu v softu nahradí upgrade dvěma novými.
Originální dislej VLCD5 k motoru TSDZ2 sice kadenci nezobrazuje, ale s displejem Bafang 850C lze údaj zobrazit, tj. vyhodnucují se i tyto údaje.
4.1 Pedal cadence : in revolutions per minute.
https://github.com/OpenSource-EBike-firmware...
Osobně jsem si myslel, že tam frekvenční snímač je, ale v dokumentaci to nebylo uvedeno, tak jsem to v diskusích nesporoval.
Ostatně TS 250 od Apache - který je parametry i tvarově shodný s TS od EV-bike a tím tvým motorem - to v dokumentaci má.
Takže za Boschem zaostáváme pouze cenou! A to nějak vydejchám. :-)))
Kdyby kontroler neměřil frekvenci, tak by nemohl vytvářet točivé pole v cívkách elektromotoru. Nemohl by spínat cívky ve správný okamžik. Nedokázal by vůbec točit motorem. Frekvenční snímač otáček motoru tam musí být z principu.
No jasně, BLCD motor je vlastně krokový motor, buzený impulsy z ř.j. a ty musí být funkcí reálného pohybu.
Já jsem "slaboproudař" který o motory zavadil jen okrajově, tak mi to neseplo.
Díky za připomínku.
Toho Bosch-a čosi s ním precestoval Europu?
Ano, je fuč.
Mám nového, dneska jsem to koupil a jel s ním proti kopci.
Netuším komu co na tom motoru vadí, s Purionem, novým SW a a desetikolečkem a osazením Shimano Deore to šlape precizně, fakt pocitově jak bezmotorové kolo, taky mám srovnánï, jsou to 2 měsíce co jsem tu Evropu objel bez motoru.
Jediná chyba je cena.
Tady jsou naši krasavci (model 2018)
Z estetického hlediska by byl asi lepší dlouhý blatník.
Na estetické hledisko kašlu, projeli jsme pyrenejským lijákem a plavaly nám zadky, máš recht, dlouhej blatník to chce
Hele, jak je možné, že tvá žena má výš sedlo než ty? To jsi takový prcek? :D
Já jsem prcek, a Soňa je na Češky vysoká.
Oba máme 173 cm, ale Soňa má zatraceně dlouhé nohy, takže pas má o takových 5 cm vejš než já.
A tak i sedlo, apod. O to pak má kratší trup.
Takže Soňa je šťastná na kole 17,5 se sedlem vysoko a já na 18,5 se sedlem níž, ale na tý fotce bylo fakt moc nízko, u obou.
Jen to tedy upřesním. Toto jsem netvrdil. Jen jsem říkal, že asi většina prodávaných sad středového pohonu nemá torzní čidlo. Pokud se časy mění, tak je to jenom dobře. Samozřejmě systémy s torzním čidlem, tady jsou už dlouho... Je to už fakt hodně let, co jsem kupoval mamince skládačku s pohonem SunStar. V té době i dneska pořád skvělá záležitost. Jenže ten pohon Sunstar si kupovalo málo lidí tady, protože to asi vyšlo draho. Naopak středových s PAS čidlem se asi prodalo bezpočet.
Kolega fotku nedal, mohu posloužit já - EV-bike s torzním snímačem a baterie 15,6 Ah/36V
Mírná změna - kolo dostalo odpruženou vidlici a osmikolečko 11-40 zubů.
P.S. Kolo na fotce je manželky,
oba máme motory 500W/36V - máme již léta (70++) a tak se další Watty a Nm hodí. Máme je druhý rok.
Po sedmi letech na převodových nábojových motorech s PAS je to nebetyčný rozdíl, jízda se zásadně neliší od jízdy na "normálním" kole, jen tam s námi šlape pomocníček. Reakce je okamžitá, tak žádné mikrosviče na brzdách ani gear-senzor kvůli řazení.
Vypadá to dobře. Na kolik to vyjde v součtu kolo plus pohon?
Kolo bylo - téměř nejeté - z bazaru za 950,-Kč, motor a baterie z EV-bike za 25.000,- Kč - viz ceník.
Pokud bys volil dodávku z Číny, tak bys (podle kolegů) teoreticky srazil cenu možná až na polovinu.
V době, kdy jsem to realizoval jsem tuto možnost neznal a jednal přímo s EV-bike, kde jsem si vše pořádně vyzkoušel - za jejich laskavé spolupráce - abych nešlápl vedle.
Při realizaci je instalace motoru v pohodě a netrvá déle, než půl hodiny - máš-li správné nářadí.
Problém může nastat kolem rámové baterie - jednak se nevejde do každého rámu a informace o tom, že se nosná lyžina montuje místo košíku na bidony je "velmi nepřesná" - rozteče nesedí! Nutno sehnat lisovací matice a nechat je instalovat na nové pozice.
P.S. správně "nýtovací matice" např. zde:
https://www.vjrousek.cz/nytovaci-matice-ocel...
Na tu matici je potřeba vyvrtat do rámu díru? Není to pak zásah do nosné konstrukce?
Běžně to dělají autorizované servisy, i když chceš nový držák na bidon, takže zjevně není.
Za zásah do nosné konstrukce kvůli instalaci motoru je považována úprava "bežného" rámu s klasickým středem, např. pro umístění motoru Baffang MaxDrive - viz obr.
Díky takové instalaci motoru by e-kolo spadalo mezi motorky, ale je mu udělena známá vyjímka EU - cituji:
h) šlapací jízdní kola s pedály, která jsou vybavena přídavným elektrickým motorem s maximálním trvalým výkonem nižším nebo rovným 250 W, jehož motor je vyřazen z činnosti, jestliže cyklista přestane šlapat, a jinak je jeho výkon postupně snižován až do vyřazení motoru z činnosti, dokud rychlost vozidla nedosáhne 25 km/h;
Rozměry baterie z pswpower jsou v odkazu. Mně držák baterie sednul na otvory pro šrouby v rámu na láhev dobře (držák má oválné díry, dovolující posun). Ale baterii jsem upevnil "hlavou dolů", jelikož díry v rámu kola jsou bohužel blíže spíše středu šlapání.
http://www.pswpower.com/ures/cargo/2018/52-c8sc...
Na našich kolech je stejná situace, ale nechtěl jsem umístit baterii "hlavou dolů" ve směru vysouvání, protože jsem si nebyl jist odolností zámku a nerad bych sbíral baterii ze země, až by na nějaké větší nerovnosti vypadla!?
Takže jsi provrtal v trubce rámu kola v horní části nové díry a do nich dal ty nýtovací matice a k nim přišrouboval držák baterie?
Já to sám neuměl - neměl jsem příslušné nářadí, ale výsledek je takový.
Nakonec jsem upevnil baterii k rámu kola pomocí této montážní lišty, aniž bych musel vrtat do rámu kola nebo držáku baterie. Lištu jsem upevnil v její spodní části k rámu kola šrouby M5 pro upevnění láhve a držák baterie pak upevnil k této liště třemi šrouby. Drží to festovně:)
Ten "nebetyčný rozdíl" nenacházím ve své zkušenosti. Jen na okraj, měl jsem za to, že PAS je, jako pedal assistent system stejně na nábojových, tak i středových motorech. Rozdíl frekvenční - torzní senzor je pořád v rámci asistenčního systému.
Mohu porovnat komerční elektrokolo se zadním převodovým nábojovým motorem s torzním senzorem, který má 48V motor a možnost přepnutí na 350W off road a na druhé straně full s motorem yamaha PW-SE. Kopec, který s nábojovým motorem v "on road" modu (250W) vyšlápnu v pohodě, tak na yamaze i na stupeň sport+ musím pořádně přišlápnout. Ergo, pro mne se rozdíl netyčí k nebi.
"Nebetyčný rozdíl" - to je moje subjektivní hodnocení rozdílu v jízdě s kolem s torzním snímačem (TS) a jízdě s kolem s PAS.
Kolo s TS ti pomáhá již od nulové rychlosti a jeho asistence je úměrná síle šlapání. Skonči ihned jak přestaneš šlapat. Výsledný pocit jízdy je podobný jako na kole bez pohonu, jízdu máš pod kontrolou.
Kolo s PAS (a ř.j. Magic50) má v asistenci znatelnou prodlevu - hysterezi, při rozjezdu ti nepomáhá a přidá se skokově až po 3-4 sec. Stejně tak, když přestaneš šlapat, tak pokračuje v asistenci stejnou dobu, i když třeba potřebuješ brzdit. Proto se instalují brzdové páky s mikrospínači, které motor odpojí. Pokud třeba před zatáčkou přestaneš šlapat, motor se po prodlevě vypne a pokud bys chtěl ze zatáčky akcelerovat, tak jen svoji silou, protože motor se přidá opět až po příslušné době.
Kdysi jsem tady napsal, že jízda s PAS na mě působí dojmem, že nejedu na kole, ale jsem jím vezen. Proto jsem tak sugestivně zdůraznil ten příznivý dojem z TS.
V tom případě jsem "nebetyčný rozdíl" špatně situoval. Měl jsem za to, že mluvíte o rozdílu mezi nábojovým a středovým motorem. Pokud jde o rozdíl mezi frekvenčním snímačem a torzním, pak mohu jen souhlasit. Před dvěma týdny jsem po roce ježdění na kole s torzním snímačem vytáhl skládačku se zadním nábojovým motorem a frekvenčním snímačem a ten opožděný nástup přípomoci mi byl dost protivný. Na lepší si holt člověk rychle zvykne.
Ty údaje k PASu možná platily dříve, dnes si myslím, že je situace jiná. Vlastní zkušenost - u zadního motoru Q128H a ŘJ S12SH -při umístění na stojanu se motor rozběhne po ¼ otáčky klik, stejně tak vypnutí při přerušení otáčení proběhne do (když to přeženu)cca 0,5sec, o nějakých 3 nebo 4 vteřinách nemůže být vůbec řeč, totéž platí i pro reálný provoz. Záběr motoru jsem vyzkoušel i tak, že jsem dal kliky do vodorovné polohy a sešlápl o ¼ otáčky do dolní úvrati a a při doběhu do této polohy je již cítit záběr motoru. Domnívám se, že je to dáno lepšími ŘJ než v minulosti.
No, prostě nevíš o čem je řeč, to je celé.
Opět došlo na mé úvahy, pořídit přesně tohle pro manželku. Tu baterii 15Ah EVbike nabízí. Je dost kapacitní pro turistickou přípomoc? Dosud jezdila na standardním kole,ale nestačí mi, chce jen po rovině a letos už skoro ani nechce. Silnější baterie by asi znamenala individuální stavbu. Do striktně dámského rámu se jí běžná baterie nevejde.
Ujede ti a budeš psychicky devastován.
Kup hned dvě
Už jsem si to vyzkoušel na skupině "důchodců". 50% mělo elektrokola. Po rovině OK, jedou 25km/h, hladce stačím, když přišlápnu, tak mám 30km/h a hladce je předjíždím. Jezdím kolem nich, jak se mi chce. Přijde dlouhý táhlý kopeček. Trochu podřadím, frekvnenčně přidám a jedu stejnou rychlostí jako dosud. Oni také. Kopeček stále nekončí a já zpomaluji. Ještě bych mohl, kdybych si stoupl a zabral úplně naplno, ale přece nebudu blbnout. No a v tu chvíli mne všichni předjedou. Zcela disgustující...
Na rovině ti papoušek ujede jako prd, teda když nefouká proti, pokud má lehké kolo, jede přes 30, to ti už motor nepomůže, jen sám taháš těžké železo.
V kopcích se mu na eletrokole budeš řechtat, papouch šmrdlá 15, dy v pohodě 25. A z kopce jste na tom podobně,
Se skupinou se nesrovnávej, ta je vždycky pomalá, pokud nejde o peleton
Baterii 15,6 Ah/36 V = 562 Wh jsem volil jako kompromis, který by měl teoreticky umožnit dojezd 80-100km. Naše průměrná spotřeba je cca 7,5 Wh/km, Jindra udával´- tuším - 8,3 Wh/km, ale jezdil i v horách.
Není větší duchařina, než diskuze o dojezdech - viz graf.
Vozím také větší zátěž.
Díky, tahle odpověď mi stačí. Snad to zatím bude používat opravdu jen jako přípomoc a kompenzaci. Dojezd 80km je pro mne dostačující, poněvadž vše nad touto hranici už jezdím jen se zaťatými zuby a šklebem na tváři.
Já jsem s baterií 48V/17,5Ah ujel 75km (střední terén, 80kg). Nejel jsem do vypnutí, ale už blikala poslední čárka. Spotřeba tedy cca 10Wh/km, režim TURBO:)
To vypadá reálně
Zdravím pánové, (Robiki, Ondrap i jiní),pokuste se mi nějakým srozumitelným způsobem vysvětlit ty opěvované výhody neboli uplatnění toho torzního snímače.Jak jsem jíž popisoval měl jsem kolo (drahé) ním vybavené a bohužel jsem za 2 měsíce intenzivního provozu nepochopil k čemu je to dobré. Vracel jsem se z projížďky upocený utahaný -znechucený. Poukazuji že jsem z jesenicka, víc kopečků než rovinek a možná to je právě ta, mnou nepochopená, "přednost" oproti řízení snímačem otáček- zkrátka nenechat oddechnout, donutit šlapat do pedálu po celou dobu jízdy a makat a makat...Samozřejmě pro mladé,fyzicky zdatné a ambiciozní jedince kteří chtějí sportovat to může mít smysl. Ještě dodám, že to kolo mělo ten torzní střeďák 250W a po rovince pohoda ale do kopce- fuj! Ty ubereš bo už nemůžeš a on ubere taky - no to by tě je.... Na tom novém přestavěném jezdím stejne štreky (polňačky, uježděné louky, lesní i po asfaltě s velkou reservou motoru i baterii (1000W/48V a 52V/17,5Ah baterka) na 2-3 stupeň( sem tam páčka při stoupání) a samozřejmě šlapu ale jak já chci(nebo můžu) a ne jak mě nutí torzní snímač!! Vůbec mi nechybí a není mi jasné kde a jak bych ho vůbec uplatnil. Proto prosím o plausibilní vysvětlení jeho nutnosti či užitkovosti u drahých kol. díky
Poněkud pomíchané problematiky. Typ snímače je třeba uvažovat ve vazbě na konkrétní motor. Myslíte si, že pokud by na vašem původním kole byl frekvenční snímač, že byste se nenadřel? Kromě toho, dnes už se neinstalují čistě torzní snímače, vždy jde o kombinaci několika (i čtyřech) parametrů, včetně kadence, otáček hnaného kola, rychlosti atd. a záleží, čemu je dána při naprogramování priorita. Mám zkušenosti s horským elektrokolem s torzním snímačem a offroadovým režimem (350W) a na tom se rozhodně nenadřu.
Ano,že se na kole s pouhým frekvenčním snímačem zdaleka tolik nenadřu jsem si ověřil zapůjčením manželčina kola ze zadním nábojovým motorem, kolem za necelých 30 litrů (oproti mému za 60!!!).Když přišly trochu kopečky tak si manželka hned brala to svoje přičemž jsme jeli oba na plnou podporu, obě kola standard 250W/36V jenom na tom mojem musela fakt šlapat a já na jejím jenom lehce točil- a záviděl...
Pro Jindra8526: díky za tip ale už jsem to vyřešíl, kolo prodal a přestavěl holanďana na e-kolo s novým Bafang 1000W/48V a 52V/17,5Ah baterii a bomba!! Jo, to staré bylo fakt jen torzní asi pro skutečné sportovce-baikery - nemělo ani pomocnou páčku...
Někdo tady řešil problém uchycení rámové baterie. Jelikož Ta moje je skutečně těžká a nechtěl jsem zeslabovat rám vrtáním děr pro nytové závity ( mám sám skoro 100Kg) tak mě napadlo použít pogumované úchytky instalačních trubek pro držák baterie. Drží perfektně na pěnové gumě a tudíž nepoškodí ani lak. Viz foto
A jak resite pripadne protoceni motoru, 1kw je velka sila co pusobi na ram. Bal bych se ze mi to postupne vytlaci stredovou trubku toho ramu a nasledne se zacne protacet vy to utahnete jeste vic a ram praskne.
Ahoj,případné protočení motoru neřeším protože je logicky nemožné. Motor se v záběru opírá o mohutnou trubku nad ním ( viz foto) a tu bys mohl vytlačit tak ránou těžkou barborou či kaláčem...A mimochodem ten jednokilowatový výkon motoru je nutno brát jako uklidňující reservu v případě nutné potřeby (strmé stoupání atd.), jezdím na stupeň 2 až 3 ( z pěti možných) plus sem tam páčka - a víc jsem prozatím nepotřeboval!! Kam se hrabe můj bývaly torzní střeďák Kalkhof, teď to dělá skutečně špás se projet.To k přestavbě použité holandské kolo je ocelové poměrně těžké ale betelné ( mám taky skoro 100Kg...).
V místě kde se motor opírá o rám je dobré dát tvrdou gumu, aby netlačil přímo na rámovou trubku, aby nedošlo k poškození...
https://youtu.be/QaQcH8AxEdQ
Asi by bylo nejlepší, aby ses na něčem slušném projel.
Dp kopců bych doporučil něco s motorem
Bosch Performance line CX
když máš k tomu ještě horskou kazetu, nenadřeš se ani malinko, jem ale musíš točit těma klikama, to jo.
Ono to nemá jen torzní snímač, ale další dva, kadenci a rychlost, a to ten softík vyhodnocuje a podle zvoleného stupně přïpomoci dávkuje proud do motoru. No a ten software furt vylepšují, kolo 3 roky staré se chová hůř, než z letošního roku, prostě vylepšují to.
Páčka, když jí umíš používat, ti udělá podobnou službu, jen ti to asi bude o dost víc žrát, neubráníš se tomu nepouštět tam víc.
Základní výhoda snímači a slušným softem ovládaného kola je, že se to chová opravdu jako kolo, jen ti z kopců motor nadělá rovinku, nejedeß na mopedu ale na kole. Tedy zo, co máme rádi a když to bolí, dělat nemůžeme.
Myslím, že už jsme výhody řízení torzním snímačem zmiňovali, hlavní přínos je v citlivějším dávkování výkonu - pokud musíš jet pomaleji kvůli složitějším terénu, šlapeš lehounce, abys pomalu vytočil prudkou zatáčku. Na kole se senzorem otáček šlapání toho tak snadno nedosáhneš - i první stupeň asistence jede příliš rychle a jakmile chceš za zatáčkou hned pořádně zrychlit, musíš "nacvakat" vyšší stupeň. Já u kola s torzním snímačem naopak stupně přípomoci nepřepínám vůbec a mám trvale TURBO stupeň, který mi k mé síle šlapání přidává třeba pětinásobek. Je taky možné, že u kola, které jsi měl byla síla přidávání i na najvyšší stupeň příliš malá. Že jsou rozdíly tohoto nastavení mezi různými výrobci mám ověřené. U přestavbové sady máš většinou možnost si násobky síly přípomoci přeprogramovat pro svoji potřebu. U hotových kol je to spíš nemyslitelné nebo pouze se speciálním zařízením v servisu.
No, není to přesně tak, jsou i displeje, které umužňují doslova programovat výkon motoru pro jednotlivé stupně přípomoci, a nastavovat jej podle nejrůznějších křivek, ale musí to být dost věda a pochybuji že to někdo dělá.
Taky se zdá, že od tohoto "výdobytku" se kometčně upouští, protože i velmi slušná kola osazují displejem Purion.
Ten má ale režim e-MTB, který byl příplatkový u Intivie.
Ten je navržen pro jízdu v terénu a zdá se, že splňuje požadavky jezdců dobře, není poptávka aby si uživatel mohl sám něco vylepšovat.
Myslím si, s tím, jak se elektrokola dál rozšiřují, že bude stále víc ubývat těch přestavbových sad a přibývat elektrokol, jejichž rámy jsou už specielně, pro e kola navrženy.
Jediný důvod pro přestavbu je totiž pouze a jen cena.
Z mojí zkušenosti s hotovými ebajky mohu konstatovat, že možnosti uživatelského přizpůsobení jsou prakticky nulové. Obvykle jsou kola osazena pididispleji s minimem údajů. Vrcholem bylo kolo s motorem yamaha, které místo displeje mělo jen panýlek se čtyřmi LED, jako indikátor přípomoci.
Dále kategoricky odmítám tvrzení, že uživateli vyhovuje jak pohon nastaví výrobce. A jak zde probíhá diskuze, zdaleka nejsem sám, komu "tovární" nastavení nevyhovuje a potřebuje nastavit např. větší úroveň pomoci než obvyklých maximálních 300%.
Nesouhlasím proto ani s poslední větou, že "důvod pro přestavbu" je cena, v mém případě je důvodem větší flexibilita nastavení, volnost při výběru libovolné baterie i volba výkonnějšího motoru.
Nesouhlasit můžeš, ale je to celkem fuk.
Prostě si ještě nejel na slušném e kole, to je celé.
Silnější přípomoc nepotřebuješ, vyjedeš úpnn3 všechno, dřiv přepadneš na záda, než by tě výkon omezil.
Ten programovatelnej dispkej se jmenoval Nyon, ale evidentně se nechytili, protože prostože nikdo se nesnaží opravovat to, co dobře funguje.
Koukni na fb mezi elektrokolaře, tady je shromážděna extrémní skupinka bastličů domácích, letka Přemka Podlahy :-)
Podstatné je, jakou vlastní silou musí cyklista šlapat, aby motor dodal maximum svého výkonu. Poměr elektrické pomoci, při obvyklém "továrním" nastavení, bývá max. 300%, což nemusí být pro někoho dostatečně komfortní, viz kolega zde, kterému torzní řízení kvůli tomu nevyhovovalo a potřeboval, aby motor přidával více než obvyklých 300%.
ale hovno...
u Bosche to komfortní je, koukni na rozsah t3ch pastorků, nic víc nepotřebuješ, nemusíš programovat nic.
A věř dědkovi, co něco na e kolech už zažil...
Proč se to jmenuje přípomoc když motor dodává ještě 3 x víc než dotyčný ušlape?
To by snad mělo být motokolo s přípomocí cyklisty.
I ten největší lempl a lenoch šlape minimálně nějakých 80 W a pokud mu motor dodá trojnásobek, tak je to dvojnásobek toho co je schopný ušlapat dobře trénovaný a fyzicky zdatný hobík. To se ti zdá málo?
ono i těch 300% je takové hsusnumero, ono to v tom režimu eMtb klidně pomůže víc.
Prostě týmy expertů na tom makají, aby to kolo co nejlépe fungovalo, a daří se.
Pak příde Venca, a chtěl by se jim v tom vrtat.
To je jak u aut.
U Škoda 105 si byl schopen lecos poštelovat, přidat výkon a tak.
Zkus to u Superba. Kluci jsou v hlavě 10 let zpátky, když jsem bastlil své první eKolo
Ne, znova opakuju, že jsem otestoval spousta hotových kol (v cenách i přes 100k), takže mám celkem srovnání a úroveň elektrické pomoci mě nějak neoslnila. Za druhé mě při těchto cenách doslova šokovala mizerná kapacita baterie v rozmezí obvykle jen 500Wh-630Wh.
Co zo znamrná "otestoval".
Udělsl si kolečko a myslíš si, že víš.
Ujel si tisícovku na některém z těch kol.
Přejel si Pyreneje?
Já jo. A víckrát.
Jel si někdy na kole s Bosch Performance Line CX,?
Pojezdi pár tisíc, s psk se můžem bavit, ty jdi klasickej kavárenskej žvanil, co di n3co přečetl, něco si myslí, popojel pár metrů na tom či onom kole, a pak dává rozumy.
Nebavíš mě, víš kulový, ale to velmi zaujatě presentuješ.
Tisíc, pak hodnoť.
Pro otestování motoru rozhodně není třeba ujet tisíc km, k tomu stačí testovací okruh do 10km v terénu. A pro zjištění, jak motor zabírá a kolik musím zabrat já, stačí vyjet jeden prudší kopec a obrázek o naladění elektrické pomoci daného pohonu mám hned. Jako nejsilnější se jevil motor Shimano Steps 8000, pak Yamaha, Bosch jsem testoval pochopitelně také, subjektivně je srovnatelný s Bafang M500. Žádný z těchto pohonů neměl páčku plynu (thumb throttle).
Ne, to nestačí.
Po dvou tisících poznáš, jestli se něco sere, nebo to funguje.
Vyjadřoval jsem se pochopitelně k síle pomoci motoru a nikoli k životnosti. Díky běžné dostupnosti prakticky všech náhradních dílů, od ložisek, převodových kol, až po kotvu motoru nebo řídící kontrolér, nepovažuju případnou opravu za větší problém.
No, jde o to, jestli to kolo je "k něčemu" a to jsk výkonem, tsk jízdními vlastnostmi, i řekněme odolností s řadou dalších adpektů, třeba o tím, jak se bude chovat při projetí brodem nebo po dvo dnech v hustém lijáku.
Protože to není levná věc, nezroufal bych si nikomi radit, jaké kolo ano a jaké ne, po ujetí 10 km.
Naopak, zhruba po tisícinásobku těch deseti kilometrů si troufnu doporučit toho Bosche s Perormance line CX.
Převody jsem měnil až po 6 tisících km, a ne proto, že by zlobily. Jinak jen dofukuju gumy.
Na zamyslenie:
Viem si predstaviť, že Vám ten bicykel perfektne vyhovuje, zatiaľ funguje bezproblémovo a zaobstarať si ho pre Vás nebol (finančný) problém. Toto je myslím si celkom zjavné.
Ale. Vôbec z toho nevyplýva, že to bude rovnako vyhovovať aj niekomu druhému. Každý má iné dispozície - fyzické aj finančné, má iné predstavy a očakávania a potreby. Neexistuje žiadny najlepší elektrobicykel, bicykel, auto, televízor, dom, práca, žvot... Existujú len vhodné riešenia konkrétnych potrieb konkrétnych ľudí, a tie sú zakaždým iné.
No, na stejném motorku jezdí i moje paní, a ta má jiné fyzické předpoklady.
Prostě není nic, co bychom na tom nedokázali vyjet. Jezdit na motoru s kilowatou, zvlášť když vážíš 60 kg jistě lze, ale chováním a jízdními vlastnostmi to kolo moc není.
Ono je to jak debata, co jsme tu měli před deseti lety o těch smartfounech. Spousta lidí mě taky přesvědčovala, že to nepotřebují, že je to drahé, telefon je k telefonování, no a teď to má naprostá většina těch, co si byli tak jistí, že "to nepotřebují" v kapse.
Vývoj elektrokol jde cestou středových motorů, a nic na tom nezměníš. Naopak vývoj elektromotorek a skůtrů jde cestou silného přímého motoru v zadním náboji.
Městská elektrokola na rovinnatý terén majï nábové převodové motory, protože jsou levnější, ne proto, že by byly lepší než střeďáky.
V každém případě, jsou dnes rámy konstruovány specielně pro elektrokola, protože namáhání jednotlivých částí rámu je dost jiné, než u kol bez motoru.
Přestavba dnes má jediný důvod, tedy cenu.
Jindro nic ve zlém ale trochu se pleteš. Testy elektrokol se dělají opravdu jen na pár desítkách km a ne tisících. No a i kupující pokud je mu to umožněno tak objede město nějaký kopec a pak se rozhodne. Nebo ty jsi snad měl možnost toho bosche testovat tisíce km než jsi ho koupil?
No, to si neviděl jak testovali ten novej motor Bosch 2020. Kdepak, testuje se fest.
Jiná věc jsou ty "zkušební jízdy" u prodejců. Když ho nechají jezdit na hladkém oválu v hake D. To je sranda.
Někteří prodejci ti kolo snad i na den půjčí, ale stejně, stále máš poměrně málo času na to se něco o kole dozvědět. Jsi odkázán na zprostředkované informace, recenzí, hodnocení lidí, co na tom jezdí a nejsou prodejci, sevke každému modelu najde spousta, jen nebývají česky.
U nás jsou recenze často zavádějící a zaplacené prodejci, informace o dojezdech až srandovně nafouknuté, však to znáš.
Já u všeho, co stojí balík peněz, a nemusí to být jen kola, vždycky hodiny pročítám internet, koukám na videa na youtube, abych věděl, do čeho jdu. Celkem snadno se naučíš rozlišovat reklamní blafy, od skutečných zkušeností.
V tomhle máme dneska ohromnou výhodu, právě to množství informací, které si můžeš opatřit a rozhodnout se.
Jindro ja měl na mysli testování kupujícím ne tovární. Objedu město a vyjedu nějaký kopec, přečtu recenze, diskuze a poptám se na forech. Jenže někdy to je dost málo a pak zjistíš že ti sedí i to o čem jsi toho moc nezjistil. To se stalo kolegovi, taky zvažoval Bosche CX ale neseděl mu a nakonec vzal Yamahu a je naprosto spokojen. Tu jsem mu našel ja ve značné slevě a byl to poslední kus. Každému sedí něco jiného, jen si vzpomeň na jakých plečkach si jezdil ty :-) Ja už měl středový (cyclone) a ty jsi stále sedlal magic :-) Ale ti to trvalo než jsi přešel na střeďák :-)
Protože si testoval kola a chceš elektro motorku co bude na první pohled vypadat jako kolo aby tě nikdo nejebal když s tím budeš jezdit tam kde to nemá co dělat.
Zákonem povolených 1000W výkonu pro jízdu na kole bohatě stačí, ale je třeba, aby nastavení pohonu poskytlo daný výkon i méně trénovaným cyklistům.
Bohatě stačí je silné slovo.
Dá se na tom jezdit, když moc neblbneš :-)
Když máš ebajk, tak asi budeš chtít jezdit rychleji do kopce než bys šlapal bez motoru. A můžeš si spočítat jaký výkon je potřeba do třeba 10% stoupání na šotolinové cestě při rychlosti 20km/h. Prostě těch 750W elektrické pomoci se v kopci hodí. A aby takový výkon motor dodal, při obvyklém nastavení torzního řízení, musí cyklista sám dát 190W a to už fakt komfortní není. Řešením je tedy přeprogramovat řízení, aby elektrický pohon dodával třeba 600% k výkonu cyklisty.
A proč tuhle motorku ještě stále řídíš otáčením šlapek a ne plynem jako u každé jiné motorky? Vždyť tahle hra na kolo je nešikovná, nepohodlná a směšná.
Nech ho bejt, fakt ví hovno.
S nábovým to může občas kilowata nestačit, sle se střeďákem?
No, s čínským šrotem fakt ne.
Ale se slušným osazením, a jsou snad 2 nebo 3 výrobci na špici a ostatní je šrot, nemůže mít problém. Prostě kluci si ty staví motokáry, a mají pocit, že rozumí automobilovému průmyslu.
Nejjednodušší řešení.
Přijeď a vyzkoušej si to. Každý, kdo pochybuje, že potřebuje u střeďáku víc.
Kecy nemaj cenu.
Pujčím mu to, ať to zkusí a psk zklapne.
Ano, chci Ti poděkovat že jsi naprosto správně popsal a tím logicky pochopil a vyjádřil se srozumitelně a navíc i slušně k mému naštěstí jíž bývalému problému s torzním řízením pohonu mého kola.Teď už chápu,že zřejmě to tovární torzní nastavení přípomoci mi absolutně nevyhovovalo a právě tím byl můj podíl na celkovém potřebném výkonu při jízdě do kopce větší než by se mi líbilo! Ten proporcionální podíl mého šlapacího výkonu k max. elektrické pomoci byl asi pevně daný,neměnný( jak uvádíš) a proto už i chápu ten oficiální Kalkhof údaj o velkém dojezdu (až 180Km!!). Na můj úkor...
Ten červený Trek se mi moc líbí a čím dál víc, už střádám do prasátka :-)
hele, stál 3600 éček, v bezcelní zóně v Andoře, po slevě, za poškrábanej lak.
Mám pocit, že je i načipovanej, že šlape rychleji než 25, nebo je Soňa fakt tak dobrá.
Musíš to ozkoušet, až pojedeš kolem někdy.
Ten můj stroj je o litr levnější, a má stejnou motorizaci.
Prostě i u elektrokol záleží na komponentech a od toho se odvíjí cena, motor stojí stejně.
Správně, na mém elektrokole bude motor mnou osobně navinutý a opatřený neodymovými magnety vymontovanými ze starých harddisků. A řízení toho motoru si zbastlím na Arduině. Na ovládání použiju mobil kterým budu s tím Arduinem komunikovat přes bluetooth. To bude teprve pořádné kolo. :D
Jetli ty vlastně potřebuješ kolo. Možná by ti mnohem víc vyhovovala lehká enduro motorka, kterou bys váhově a výkonově zvládl. To myslím naprosto vážně.
No tak zvládnout enduro vůbec není tak jednoduchý, to už člověk musí mít něco najeto a vyžaduje to mít slušnou techniku.
To teda doufám že to myslíš naprosto vážně Ty starostlivý psychoanalytiku. A proč lehká motorka když mám skoro 100Kg? A ještě Enduro, není to terénní stroj? Já v terénu nejezdím ale rád bych znal Tvůj názor či eventuální vysvětlení mnou popisovaného problému s torzním čidlem místo nemístných až trapných doporučení.
No to nemohu tušit, že máš skoro přes cent a že se díky tomu nemůžeš do terénu ani podívat, poněvadž by se ti natřásly faldy.
Lehkou motorku jsem ti doporučoval jako lepší ekvivalent kola. Jde o to, aby to nebyl zase takový dramatický váhový a výkonový rozdíl oproti tomu kolu. Ona motorka se totiž ovládá dost jinak než kolo.
A jestli si myslíš, že by tě lehká motorka neuvezla, tak to se velice mýlíš. Výkonu má dostatek.
Doporučoval jsem ti to proto, že tvé požadavky jsou podle mne už mimo cyklistiku a jsou spíš určeny pro motorku. Zejména se jedná o požadavek, jezdit na plyn bez šlapání, nebo jen na točení nohama. Tobě totiž ty šlapky jen překážejí.
Za Vašimi Off Topic príspevkami cítim strach a závisť. Každým ďalším takýmto príspevkom deklarujete svoju obmedzenosť a neschopnosť pripustiť že by niečo mohlo byť inak ako si to predstavujete že by to správne malo byť. Prajem Vám aby ste sa tohto trápenia zbavili, verte mi, Váš život bude omnoho krajší.
Nakoniec by som Vás chcel poprosiť, aby ste v sebe našli kus slušnosti a ohľaduplnosti a do diskusie prispievali konštruktívne. Na iných fórach by ste veľmi rýchlo dostali ban, tu bohužiaľ kultúra diskusie je odkázaná na nás užívateľov.
Ono to také trochu souvisí s názvem tohohle fóra. Jestli jsi si všiml, tak se to jmenuje NaKole a nikoliv NaMotorce. Takže odpusť, ale mně vadí, pokud někdo z pomocného motórku ke kolu dělá kilowatové monstrum a z kola motorku a ještě se tím tady chlubí.
No presne o tom som písal. Vám to Vadí. Vám. To je Váš problém, s ktorým obťažujete ostatných. A ja vidím, že sa nachádzame v rubrike "elektrokola", a je na nás o čom sa tu budeme baviť pokiaľ je to v medziach slušnosti a tematiky. Vám neprináleží to súdiť a ak s tým máte problém nelezte sem. Nikoho Váš "pupínek na zadnici" nezaujíma.
Tak zase naopak, to že to vadí mně a občas se slušně ohradím, to zejména vadí vám. Tak zklidněte hormóny, ono to přejde :p
Problém je v tom že Vy sa tu nemáte čo ohraďovať, na to toto vlákno jeho autor nezaložil, navyše Vaše mnohé príspevky ani zďaleka nie je možné považovať za slušné ohradzovanie sa. Väčšinou iba otravujete Off topic narážkmi.
Ak máte potrebu niečo riešiť na to si môžete založiť vlastné vlákno. Alebo sa prejavujte dospelejším spôsobom a rešpektujte autora vlákna, tému aj diskutujúcich.
Díky a plný souhlas. Verbální agresivita, osobní narážky,vulgarita,arogance a úplná ignorace původního tématu- je to škoda, velká.
Proč by se nemohl ohrazovat? Pokud se tu bude v klidu diskutovat o legálních elektrokolech, tak není problém. Ale když vidím jak se tu řeší 1kW BBSHD na páčku bez omezení rychlosti nebo mnohakilowattové středové motory, tak mám rudo před očima.
Prostě elektrické motorky maskované za kola aby jejich majitelům procházela jízda v místech kam se smí jen pěšky nebo na kole, zkrátka zmrdi.
A že tu nějaký senil píše nesmysly, že motor s torzním snímačem nefunguje, protože se to chová jako kolo a ne jako motorka, tak na to upozornit je potřeba, protože někdo by to mohl brát vážně.
On sa neohradzuje, on rýpe.
A neviem čo si mám myslieť o Vás, keď to či je niekto zmrd určujete na základe toho na čom jazdí... Pohnútky tu diskutujúcich ani to kde a ako budú jazdiť nepoznáte. Ale hneď máte veľký strach aby náhodou...
Pohnutky ani kde bude jezdit mě nemusí zajímat, pokud to má víc než 1 kW nebo to jede víc než 25 km/h tak to není kolo a nemá to co dělat v lese a na komunikacích se zákazem vjezdu motorových vozidel. Zároveň taková doma udělaná věc nemá potřebné papíry aby to smělo na silnici. A že s tím bude jezdit akorát na své zahradě těžko někdo uvěří.
To je jako když se někdo vykuchá filtr pevných částic na nafťáku, fakt mě nemusí zajímat pohnutky nebo kde s tím jezdí, prostě je to zmrd.
Ešte že v tom máte tak jasno. Nechcete ísť do politiky?
Normální lidé tomu říkají občanský postoj, kterému není jedno jeho okolí. Kdybychom se dokázali takhle více zajímat o okolí, tak by ve městech třeba nejezdilo tolik smraďochů s vykuchanám filtrem a bylo by v nich dýchatelněji. Na vesnicích by si zase tolik lidí nedovolilo pálit v kamnech obsah odpadkového koše.
Ja by som to nazval uvedomelý postoj (ovčanov radšej nechajme na pokoji) vďaka ktorému človek nepotrebuje príkazy a zákazy na to, aby vedel čo má robiť.
Potom sa môže kľudne stať aj to, že porušuje predpisy a zákony a zároveň ale nikomu a ničomu nespôsobuje ujmu, ba naopak, často to môže byť aj k prospechu veci.
Ale jistě, vždyť rozhodně nepíšu, že ten kdo si sedne na elektromotorku a prohání se bez šlapání, nebo jen s kroucením nohama, 40km/h po silnicích je nepřítel společnosti. Klidně si tak jezděte, je to vaše volba. Jen se tou 40 nehoňte po cyklostezkách a netvařte se, že jste také cyklisté. To elektrokolo bylo vymyšlené a homologované pro přípomoc těm, co to bez ní už nedokážou. Těm to s celkem malým výkonem opravdu připomáhá a je to nesmírně užitečné. Jen se to nesmí zneužívat na kamufláž elektromotorky.
Degradovať elektrobicykel na výlučne kompenzačnú pomôcku je "trestuhodné". Jeho potenciál je obrovský a tu vôbec nejde len o nejakú cyklistiku alebo šport. Je to aj dopravné riešenie bez negatív ktoré tak citeľne spôsobujú v poslednej dobe autá. Bohužiaľ inertnosť systému a neschopnosť kompetentných neumožňujú v rozumnej miere legálne využitie plného potenciálu.
Neviem čo to znamená tváriť sa ako cyklista, motor a batéria sú evidentné na pohľad... Následne je podstatné len to, či je jazda bezpečná a ohľaduplná alebo nie. A to nezáleží od výkonu ani legálnosti stroja. Ak niekto jazdí 40 po prázdnej ceste je to OK. Ak niekto nebezpečne štrikuje pomedzi ostatných a ohrozuje ich, mal by to riešiť policajt. A nie to koľko má wattov a či má páčku.
Pokud e kolo budeme chàpat jako ekologickou dooravní alternativu, jsem pro, ano, je tobpředn3 ono.
Ale koukni se kolem, ty elektro mtb, to už je něco jako nový sport.
No, a pak si přiznejme na férovku, že jsou i lidé, kteří jakkoliv nejsou invalidé, čas od času n3jský ten doping potřebují, aby pochopili, jak bez něj je to krásné.
Na to jsi Lubo moc mlád, abys to pochopil.
Jako cyklista se ovšem tvářím i v autobuse
Naprostý souhlas !!! Je zde mnoho diskutujících, kteří viditelně nesnáší nastupující trend pomocných motůrků a nerespektují volbu každého člověka,který se pro toto řešení rozhodl,ať z důvodů pohodlnosti,fyzické kondice,stáří a nebo nemoci.Ve všech těchto případech je ale jeden velký kladný činitel, a to ,že se všichni snaží dostat do sebe nějaké pocity, být v přírodě,být s přáteli nebo s rodinou,poznávat místa nebo jen čistit hlavu pohybem venku a netrávit náš omezený čas na tomto světě před obrazovkou nebo uzavřeni v domech a panelácích,ale jezdit a užívat si.Všichni ti,kteří jezdí bez přípomocných motůrků,mají můj obdiv.Avšak až i oni dojdou k bodu,kdy to už nepůjde z důvodu nemoci,ale budou chtít i tak být na dvou kolech,tak potom pochopí,že je to dobrá volba,mít ten motor pod zadkem a s úsměvem na tváři brázdit luhy i háje.Všem přeji,aby vždy šťastně dojeli domů ze svých cest s úsměvem na tváři.
Totéž si o tobě můžou myslet elektrocyklisté že jsi prostě zmrd co jen neustále prudí. Vždyť to tu nemusíš číst, nikdo tě k tomu nenutí. Každý zodpovídá sám za sebe a na čem kdo jezdí a kde, po tom je ti docela hovno. Starej se sám o sebe a neprdne ti z toho žilka :-)
Bůh stvořil lidi malé i velké, silné i slabé, ale až BAFANG tyto rozdíly ODSTRANIL.
A právě toto těm silným tolik vadí...
jen, než jim než jim dojde baterka. Pak jsou slabí, jak dech staré ženy a ještě vláčej mrtvou váhu motoru a akumulátoru... Prostě elektrikáři jsou cyklisti na baterky. To je vše :)
Souhlas, jezdím s důchodci na kolech s elektromotorem pro přípomoc. Nemají žádné oslnivé elektrické výkony, protože potřebují jen tu přípomoc a ne elektromotorku co jezdí 50km/h bez šlapání.
Jezdete si na čem chcete a můžete, ale nekamuflujte své ilegální stavby za kolo. A netvařte se tady, že jste také cyklisté, potože točíte nohama na šlapkách.
Ja keď idem na svojom ebajku tak netočím pedálmi pre to aby som sa tváril ako cyklista, ale preto, že mi to robí dobre a vyhovuje mi to. To je aj dôvod prečo ma nezaujíma žiadna motorka. Lebo nemá pedále. A je úplne jedno aký výkon má motor a ako rýchlo idem. A čo si myslia ostatní. Podstatné je ako to cítim ja a moje telo.
Zvolil jsi špatný postup, Lubo, Brahmovi je zapotřebí nejprve ukázat pevnou ruku, potom ho vzít s sebou do Paříže jako zavazadlo. Pak bude smířlivý, krotký, jako beránek.
:) dobrý pokus, ale nemáš pravdu. Ve chvíli, kdy jsem zjistil, že s Jindrou jsem schopen bez konfliktů komunikovat, tak jsem si také uvědomil, že je přes všechny své necnosti velice chytrý a má rozhled. No a toho si vážím a rád s ním komunikuji. To nic nemění na věci, že na mnoho věcí máme zcela diametrální názor. Jen jsme se vzájemně naučili ten názor tolerovat a ctít.
Napsal jsem to, protože mne zaujala zásadovost a určitá úpornost, nebál bych se to nazvat otravností, kterou projevuješ v tomto tématu.
Něco takového si na Jindru nedovolíš ani náhodou, víš stejně dobře jako já, jak bys dopadl.
Hezkou pohádku jsi si vymyslel, ale já si myslím, že vzájemně jste se nic nenaučili.
Asisisi toho nevšiml, ale Jindra neustoupil ani o píď, i nadále se chová jako řeznický pes, změna nastala pouze na tvé straně.
vem si prášek
no, nejsme holky, v tom to je.
nepamatujeme si staré křivdy, s nevyčítáme si.
Prostě se porafáme, zapomenem na to, do příštího porafání. Nebereme naše rafání moc osobně, máme na spoustu věcí různé, a mnohdy zásadně různé, názory, ale přesto můžeme být karádi, dokonce i dobří kamarádi.
To jsou věci, co ženské nedovedou a nedovede to ani Širavík.
Snažil jsem se, ale on prostě má jen plus nebo mínus. Je bipolární. On to ví, ale nemůže s tím nic dělat.
Já to vím, ale už se nemohu přimět k tomu, aby mě ho bylo líto.
Vlastních magorů mám doma dost :-)
No a co řekneš na schválené elektrokolo z krámu které ma motor 600W a dokáže jet rychlostí 40km/h? To je ta motorka o které tu stále dokola meleš jak ti to výše vysvětlil Vysočina. Ta má ale od EU vyjimku.
Nelíbí se mi to, a nepovažuji to za kolo. V našem státě se dá ledacos obstarat podivnými cestami. Ale ani tahle elektromotorka nezabíjí, to dělá až ten připadný nezodpovědný jezdec.
No a na tom se docela shodnem že není elektrokolo o jakemkoliv výkonu a rychlosti nebezpečné ale je to jeho řidič či uživatel.
No a nebolo by potom lepšie rovno apelovať na zodpovednosť a ohľaduplnosť miesto narážok na technické riešenia ktoré nie sú dostatočne "cyklistické"?
Málokto rieši či bude jeho elektrobicykel posvätený pravovernými cyklistami... Mnohí sa ani netrápia tým či bude legálny. Väčšinu zaujímajú iné veci.
Ano, a to upozornění spočívá v tom že ho nazveš senilním zmrdem. Budíž - je to Tvůj obraz, snad to nějak přežiju... důležité je, že jsou zde i takoví kteří, navzdory Tvému "upozornění" tento problém (jelikož jak se zdá, není pouze můj) vzali vážně, znalecky jej popsali a snažili se poradit či vysvětlit.Zřejmě jsi nepovažoval za potřebné si to přečíst- Ty máš jasno...
Osazení motoru s výkonem 1000W je zcela v souladu s platnou vyhláškou Ministerstva dopravy, která stanovuje, že "Jízdní kolo může být vybaveno dodatečně pomocným motorkem, jestliže jeho výkon nepřesáhne 1 kW".
Přečti si prosím pozorně tuto větu, než zde zas budeš dokola opakovat svoje "moudra" o motorkách.
Tvůj pohled na svět a na to co je mravné a co už není se řídí vyhláškami Ministerstva dopravy? :)
Ono je tohle fakt debata k hovnu.
Mravné a nemravné?
To nechme těm, co posuzují TdF.
Krom toho tam je take omezeni na 25km/h. Tim uz se asi dost stavitelu ohanet nebude.
Poslední reakce. Chovám naše ptáčky a proto jezdím hodně do přírody (terénu) sbírat pro ně bodláky bobule a jinou přírodní potravu.A někdy jedu i na páčku...Nemá se co třást , žádné faldy nemám (190cm,96Kg)- mohl bys možná závidět...A šlapky mi vůbec nepřekážejí, šlapu rád a když už mám dost tak se chvíli svezu- toť zločin?
Ale klidně si jezdi krmit ptáčky třeba na Harleyi, jen se přitom netvař jako cyklista.
Tak to už je fakt posedlost- vysvětli už konečně jak se teda máme já a mně podobní "tvařit" a proč proboha? Přece jezdíme všichni na kole s motorem (jsme elektrocyklisti) a necháváme si více či méně pomáhat- Nemyslím si že by bylo někomu něco do toho jak já se tvařím když jedu na kole s elektromotorem- nebo se mýlím?
Zkus se tvářit vznešeně :-)
Pokusím, ale bude mu to stačit? S 1000w pod pedálem-asi sotva.. A ještě s páčkou...
A nebo patřičně zamračenej a nasranej na celý svět a všechny kolem, jako správný harlejář :-)
Nebudu pokrytec, nebudu se přece nasraně mračit když mi je u toho fajn, broukám si,přiměřeně šlapu a vychutnávám parádní jízdu na e-kole.A Ty si podej ruku s Tvým názorovým bratrem brahmou a nepolevujte ve snaze nám to zprotivit-držím palce
Už bys měl toho svátečního vaječňáku nechat, vždyť už vidíš i to co není :-)
Kdepak čteš, že někomu to chci zprotivit?
Až pojedeš kolem VP, stav se, vyjedem si spolu na opravdovèm ekole.
Lelek s Brahmou se svezli na elektro Vélibu a tak lze pochopit jejich skepsi. Na elektrokole, stejně jako ty, ještě nejeli. Jen na šidítkách
S torzním snímačem žádný problém není, to jenom ty nechápeš proč a jak to má fungovat.
Ahoj, no u Tebe třeba není ale u mně byl a teď už chápu i kde. A jak má fungovat jsem samozřejmě věděl kvůli tomu jsem to kolo s ním vybavené koupil. Ale doporučuji si přečíst příspěvky kolegy "ondrap" k této problematice- velmi poučné. Bez toho bych problému neporozuměl.
problém je celkem jednoduchý, koupil sis Kalkof šmejda, a jeho reklamní lži generalizoval na celý segment elektrokol.
Jak jednoduché- Kalkhof = šmejd , kdyby to byl číňan tak by to byla,jasně, sračka! to jsme se toho dozvěděli .. Naštěstí jsou tu i jiní
Jo, městské kolo na rovinky.
Takových je v každém Tescu...
Jde fakt o to, co na tom kole chceš jezdit.
Jestli na nákup nebo do práce po rovince, pak si kup něco levného, hlavně aby to mělo hezkou barvu, protože to ostatní je plus minus stejný
Souhlas, koupil jsem blbě ( málo zkušebně projel), to mi bylo jasné po několika svezeních u nás na kopcovitém Jesenicku a nepotřeboval jsem k tomu projet ani "stovky tisíc" kilometrů. Ano podlehl jsem bohužel lživé masáží o superdlouhém dojezdu (až 180Km!!)a technicky nedostižitelném středovém pohonu s torzním čidlem...A zbytek je znám, už jsem to tady dost podrobně popisoval přičemž se mi dostálo několik velmi kompetentních a pro mě překvapivých informací o této problematice.Ty víš dobře, že Kalkhof není šmejd, je to velmi kvalitní kolo s dobrou výbavou,kapacitní 15Ah integrovanou baterii a kvalitním, do rámu integrovaném, Impulse středovým motorem s torzním čidlem.Všechno německé jak Tvůj opěvovaný, předražený Bosch.Jo, a zase Ti dám za pravdu ale jen částečně. Ne že by mi to kolo jako takové na moje ježdění nevyhovovalo (sedlo mi perfektně- nízký nástup atd..) nýbrž pouze ten pohon a především jeho řízení. Pořídil jsem si proto skoro stejné, jeté holandské, vybavil tím co mi vyhovuje - bohužel tímto počinem přivádím k nepříčetnosti některé zde (víme).. Vsadím se,že někteří z těch co mně zde laskavě tituluji "senilním zmrdem plácajícím nesmysly" nemají(nebo neměli) ani tušení o různých firemních nastaveních míry (poměru v % k výkonu jezdce) připomoci motorů řízených torzním čidlem, v závislosti k jakému účelu mají ty motory sloužit.Ano ten můj Kalkhof-pohon byl zřejmě koncipován a tím i programován do rovinek a ne do kopců. Toť vše
Asi bych upřesnil, že nastavení toho kola/pohonu předpokládalo od cyklisty spíš větší míru součinnosti (než že by jeho určení bylo pro rovinatý terén). Celkově ale nelze kola s torzním čidlem zavrhovat, jen je třeba kolo předem řádně testovat. Někdy si pro zajímavost vyzkoušej kolo se Shimano steps motorem, ten zabírá celkem ochotně, podle mě víc než jinak obvyklých max. 300%. Nicméně s Bafangem jsi určitě neprohloupil, ačkoli zde někteří tvrdí opak (už jen volnost ve výběru baterie je velké +).
No, já teda nastavení s torzním snímačem chápu tak, že šlapeš nějakou silou ty a nastavíš si kolikrát větší silou (jak ty) má pomáhat motor (1x=ECO, 2x=SPORT, 3x=TURBO... nebo jak se to označuje). To jako chceš tvrdit, že chceš jezdit takovej terén, jaký ti neumožní projet ani čtyřnásobek (1x ty plus 3x motor) toho, co jsi sám schopen vyvinout?
S takovou slabou kondicí... hm
Nebo teda chceš něco úplně jiného, než se jezdí na kole, na to se dělají speciální stroje - terénní motorky.
PS: pokud teda jseš invalidní, pak se omlouvám. To ale už nepotřebuješ e-kolo, na to si můžeš pořídit speciální stroj (zdravotní pomůcku), na který se vzthují jiné předpisy. V tomto ti nejlíp poradí Bobbob.
Vladeku,
stovky tisíc km nenajel na ekole nikdo. Ale ty tisíce ano, ty najeto mám, na nábojovém na páčku, i na středovém.
To, že tě někdo ošidil, neznamená, že středové motory s více senzory jsou špatné, jen ti prodával něco, o čem lhal.
Ty chceš kolo s nízkým nástupem, jak jsem pochopil, a nepojedeš 25 km neustále do kppce přes Pyreneje. Nebudeš skákat po pařezech ani za sebou nepotáhneš 50 kg ve vozíku.
Tobě bych postavil kolo s MagicPie 1000W v zadním náboji, na páčku, s tvým sotva metrákem vyjedeš u nás skoro všechno a jen málokdy budeš muset šlapat. Tvých 200W tu kilowatu moc nerozhodí.
Takové kolo nekoupíš, to si musíš postavit, nebo nechat postavit.
Torzní snímače ani středové motory nemohou za to, že tě lidé ošidili
No tak přesně takové kolo jsem měl, nové, velmi kvalitní (Kalkhof),středový pohon s torzním čidlem a výsledek jsem už popisoval. Absolutně nevyhovující jelikož rozhodující háček byl (a zřejmě dodnes je) právě v Tebou, jako velký plus, zmiňované proporci výkonu jezdce k výkonu motoru daného kola.To jsem ještě netušil, že ta je u hotových tebou tolik preferovaných "nových koupených" a tím "kvalitních" elektrokol pevně daná a neměnitelná- a to je problém!! Buďme vděční kolegovi "ondrap"-ovi který se této otázce velmi znalecky odborně a srozumitelně věnoval a problém zmiňované proporce a možnosti či nemožnosti( v mém případě) jejího přenastavení podrobně vysvětlil. Torzní čidlo tímto může ale nutně nemusí být jen přínosem. Mně vůbec nechybí a může být, zdůrazňuji pro mé potřeby, ukradeno.Můj klasický, mohutný holanďan s nízkym nástupem, osazený posledním 1000w/48V středovým Bafangem a 52V/17,5Ah baterkou funguje perfektně dle mých představ.Proto jedíně individualní přestavba a ti co chtějí či musí být "in" ať zaplatí(přeplatí) za "nové a kvalitní"
na jednu výhodu jsem ještě přišel sám, a docela zásadní. 2 roky záruky. Když si uvědomím, že u přestavbových motorů třeba bafang jde reklamace mezi 10-15% a k tomu připočtu pouze 1 letou záruku a ještě komplikovaně do zahraničí/třebaže jen Německo- když dobře vyberu...
V obchodě když koupím třeba kolo s bafang 420 motorem a pos..e se mi tak i za rok a třičtvrtě mění kus za kus.
Výhoda přímého kontaktu zde asi je, ačkoli se spolehlivostí to také nemusí být růžové, jak zde nedávno někdo uváděl "zážitek" s kolem v Auto Kelly.
Já došel k závěru, že hotové elektrokolo se mi nemůže vyplatit po funkční ani po finanční stránce (zvlášť když nové kolo chci celoodpružené, kde "hotovky" začínají na 65.000Kč).
Když vybereš kvalitní motor a ne Čínu, záruka tě zajímat asi nebude.
Umí ty originál motory (koupené kola) rekuperaci? A jak funguje- jak je efektivní?
Stredove urcite ne. Z primych to umi Neodrives. Jsou vyrobci elektrokol, kteri tento skvely system pouzivaji. U nas jsem to ale nikoho prodavat nevidel. Pak je tady nebo byl BionX na KTM, ale uz od toho upustili. Meli nasledne svuj system s nazvem KTM Panasonic... Byl to prevodovy zadni pohon, ale pres to byl navrzen pro rekuperaci. Dost mozna, ze uz ani to nemaji v nabidce. Sam jsem zkousel BionX a vlastnim kolo s Neodrives a za zadny soucasny stredovy bych to nemenil, tedy pro HT.
Z principu středového pohonu kola (použití přehazovačky s volnoběžkou) nelze rekuperaci uplatnit. Snad jen doplnit navíc menší nábojový motor do kola, který by sloužil pro rekuperační brzdění. Vzhledem k dalšímu nárůstu celkové hmotnosti je to u kol asi nereálné. Kromě toho ne všechnu energii by šlol využít k přímému nabíjení baterie - vysoký proud by baterii poškozoval. Je proto u kola nyní výhodnější zvolit baterii raději s vyšší kapacitou, nežli se spoléhat na malý zisk energie z brzdění.
Tak to vím ode dneška. Udělal jsem si radost a koupil GIANT Fathom E+ 2 29. Uvažoval jsem o stavbě lehkého HT na dobrých komponentech, doplněného o el.motor. Cenový, designový a funkční nesmysl. Musí se prostě hledat, ptát a čekat. Nikdy bych za elbike nedal 60tisíc. Ve chvíli, kdy jsem dostal slevu 33% bylo rozhodnuto.
Za kolik a kde? Já chci taky...
No ajá nevim ale vyhoda prestavby je že pokud mám volné kolo jen ho osadim motorkem .Nemusim platit znova další kolo s osazenim . Prstavba vyjde levněji oproti bosch ,yamaha kde to od 50 tisic teprve začína. Mohu si vybrat jaky chci motor,jakou baterii kapacitu . Bosch a yamaha maji vesmes slabsi kapacitu a sakra drahe baterie.
U mě Teda rozhodla cena a výběr baterie, které jsou na přestavbě levnější a ještě si můžu vybrat jakou a kam ji umistim. V případě nákupu nového kola jen přemístím motor. Navíc lze jednoduše vypnout omezení rychlosti, což využívám při jízdě do práce a i drobnost jako nastavení limitu na 27km/h (protože zákon umožňuje 10% odchylku- proto některé zakoupené ekola jezdí s připomoci do 27,5km/h,jine jen do 24-25km). Daří se mi konstantně udržovat 25-26km/h a nevypíná se mi tedy motor - což je možná vtipné, ale udržet plynulou jízdu na 24km/h aby se mi motor nevypinal, to mi prostě nejde :-) . Navíc ekola které se mi líbili, začínaly až na 50-60 tis. Což jsem do toho dávat nechtěl.
JO jestě nehledě na to že u přestavby mam na výber z snad 20 displejů ne li více .take možnost vlastnich servisnich zakroků.Nevim že by nekdo kuchal doma bosche .To že třeba takovy ev bike 750W tady stojí 15ti,ale dá se sehant z aliexpressu uplně ta sama sada (identicka) bez cla za nejakych 360-380 dolaru a človek se vleze do 9 ti+ samozřejmě je nutna baterie,nabiječka ale myslim že by se dalo vlest do 25 ti.Akorat ja třeba vzal z CR kvuli mozne reklamace ale přistě beru z čín. Melo yb to dokonce jak píšou dojít bez cla.pak další vyhodou je mnohem vyšší vyber nahradních dílu, jednoducha programovatelnost.Za 2 stovky programovaci kabel a mužu si třeba i snížit max špičky zátěž a chovaní kola si nastavit podle sebe . V priapdě poruchy nejsem na 100 % osdouzen posalt motor do servisu protože se dá do něho sehnat skoro všechno (řídíci jednota,nylonove kolačka,kabelaž (skoro všechno ) V priapdě poruchy yamahy nebo bosche je nejspíše nutné poslat CELE kolo do servisu ,.
A o tom to celé je.
U toho Boschr servis neřešíš, nic nikam neposíláš, protože se ti prostě neporouchá.
Neřešíš, že ti do kopce málo pomáhá a nusíš nic přeprogramovávat, jen zapneš režim Turbo a vyjedeš všechno, i t3žce naloženej.
Nepotřebuješ 30 displejů, stačí ti ten co tam je. Projedeš půlmetrovým brodem aniž by ses bál, že ti do elektriky nateče voda. Batetie jen nacvakáváš, kabely na kole nevidíš, tsk je sni nikde neurveš.
Tisíc malých drobných výhod, za které ovšem dost draho platíš.
A servis?
No kolo dáš do setmrvisu celé, motor je integrován no rámu stejn3 jako baterie. Ale dáš ho do servisu kvůli mechanickému opotřebení součástek, převody, brzdové destičky. Do motoru nikdo nepoleze, nemá důvod. Stačí se poptat v servisu na zkušenosti.
Obdivuju tvůj optimismus o neporuchovosti Bosche :-)
No, màm už čtvrtého, a fakt ty krámy nešetříme.
A mluvil jsem s klukama v tom servisu.
Nic není dokonalé, ale jako u Číňáka je téměř jistota, že se něco vysere, i Bosche je to naopak.
Takže je to pořád jen o ceně.
Základní fakt, že nepřestavěná elektrokola mají vlastní rám okecat nelze. Když do středu namontuješ cokoliv, vždycky to bude boule, co čumí dost níž, než by měla.
:) Musím Tě zklamat, bylo poslední. Nicméně, volej, ptej se a hlavně to obejdi osobně. S hotovostí v kapse se dá vyjednávat. Můj limit byl 45 000,- víc bych za kolo nedal. Pak už možná spíše přestavba.
Za 45 koupíš slušn3jší kolo bez motoru.
Chceš-li opravdové eKolo, začíná se někde na 80ti tisících.
Když chceš jen přibližovadlo, se všema mouchama, které tu kolehové v mnohactématech vytrvale řeší, můžeš pořídit mnohem levněji. Ale pak se nediv, že to nesplňuje přesně tvé požadavky.
Za padesát se dá pořídit velmi slušné e-kolo s motorem Yamaha, když hledáš najdeš. Lepší než předraženy Bosch :-)
Jsem včera měl suši, a ještě teď to cejtím
Ono hodně té ceny dělá i to kolo, nejen motorizace, prostě můžeš mít pedály za 300 nebo za 1500, jako prd...
Zkus na to kolo navěsit ty komponenty, co tam třeba Soňa má, vyletíš dost nad 100 tisíc.
Ono fakt není kolo jako kolo
Japoncům nevěřím
Ja věřím a to e-kolo je super a stálo v akci 54 tis. ze 74tis. Komponenty má velmi kvalitní. Má ho kolega který je dost znalý v kolech. Občas je třeba vyčkat a nekupovat hned předražené novinky. Nejdažší e-kola ještě nezaručují nejvyšší kvalitu.
To platí univerzálně.
To co jsi měl, není suši.. ryby, zázvor a wasabi vidím, ale suši ne.. vidím nějakou bábovičku a vidličku.. kde jsou rolky a hůlky?
Tïm bych si vypích voko.
Hned vedle hotelu se usalašil Japonec, tak když jsem línej, jdu tam. Jinak v ulici jsou 4 Turci a jeden Syřan, jsem xenofob a radši budu o hladu.
Když si chci koupi kvalitní elektrokolo, které zvládne jezdit i do kopců, jaká bych měl mít kritéria?
Především hodně peněz a stále nabitý telefon se simkama dvou operátorů :-)
To jedno jediné kvalitní elektrokolo,které zvládne jezdit i do kopců,to chtějí všichni.Nikdo ho nemá.Vy musíte napřed pouvažovat,na jakých cestách,s jakým povrchem,jakým převýšením a na jak dlouhých,hodláte to kolo používat.Pak ten svůj záměr musíte probrat s nějakými prodejci a ideálně si několik takových kol,které Vám doporučí,vyzkoušet.Co vyhovuje jednomu,nemusí vyhovovat druhému.Jde o to,aby vyhovovalo Vám a pro Vaše trasy a Vaše kopce.Třeba potom i zjistíte,že Vaše počáteční požadavky byly zbytečně přemrštěné.
Takže když jsem se díval, že kola mají různě silní baterky, tak to s tím nesouvisí? díval jsem se, že někdo má motor ve středu, a někdo v náboji na zadním kole... v čem je rozdíl?
Tieto veci sa tu už preberali aspoň 100x zo všetkých možných uhlov pohľadu. Skúste si počítať v starších diskusiách, prípadne aj za pomoci vyhľadávania, skúseností a informácií na túto tému sa tu nazbieralo viac než dosť.
Vybírejte si elektrokolo, podle toho kam s ním chcete jezdit, já mám elektrokolo s motorem v zadním kole, koupil jsem ho za 25 tisíc korun, pokud se budete dívat na kola se středovým motorem, podíváte se na nějakých 50 a více, mám elektrokolo APACHE Gaagii gents dojezdem nějakých 80 km, podle náročnosti terénu. Na normální užití to kolo bohatě stačí, podívejte se na fitham .cz, kde jsem ho objednával.
Pokud to nemá být jen reklama na zmíněný eshop a jestli sis to kolo skutečně za takovou cenu koupil, tak jsi velmi přeplatil. Pominu-li, že s takovým motorem do prudšího kopce nevyjedeš, kapacita baterie 375Wh je zoufale nízká. Pro jízdu po městě na nákup snad možná.
Jezdil jsem v říjnu po Paříži na půjčovacím Velibu. Půjčil jsem i i toho elektrického, abych vyzkoušel, jak to jezdí. Velib má slabý motorek v předním kole. Další jeho parametry neznám, ale určitě to žádná výkonová raketa nebude. Najezdili jsme po Paříži za jeden den 50 km. Na toho elektrického Veliba se Jindra (známý to elektrocyklista) šklebil. Že to není žádné elktrokolo, že je to slabé. Celou dobu na něm jezdil s maximální přípomocí a asi mu to nestačilo, nevím. Já jsem maximální přípomoc rychle vyřadil. Měl jsem dojem, že to se mnou moc jezdí samo. Jsem zvyklý z obyčejného kola, že když uberu sílu šlapání, tak to zpomalí. To ten Velib na max přípomoc nechtěl dělat. Se střední přípomocí jsem si rozumněl. Jezdilo to velice lehce, velice pohodlně a přitom to reagovalo na šlapání. S nejmenší přípomocí jsem už musel do kopečka sám přidat, abych ostatním stačil.
Přišlo mi, že jako přípomoc šlapání ten motorek zcela vyhovoval. Větší sílu přípomoci jsem ani nechtěl. Pro vyrovnání handykeptu mezi různě výkonnými cyklisty vlastně stačí celkem malý výkon. Samozřejmě to pak nemá sílu, aby tě to tahalo zadarmo do kopce bez šlapání.
Takže tohle je moje zkušenost obyčejného cyklisty, který ještě stále rád a dobře šlape s elektrokolem. Přitom právě pošilhávám po elektrokole pro manželku, aby stále neprudila, že jí ujíždím.
"když uberu sílu šlapání, tak to zpomalí" - to je přesně funkce řízení pohonu torzním snímačem. Ten zmíněný Velib má zjevně řízení senzorem otáček, který se nyní používá snad už jen pro městská kola a proto to nezvyklé chování.
To bylo takové šidítko, Brahmo.
Až se oteplí, uděláme si výlet na opravdovém elektrokole, abys pochopil ten rozdíl.
Na ty rovinky v Paříži jim to stačí, ale jinak je to takové cukadlo.
Mě na tom modelu Vélib vadilo, že dost nepomáhá při rozjezdu, má tam prodlevu než přípomoc zabere. A právě při těch rozjezdech by městské elektrokolo mělo pomáhat nejvíc. Když se do toho musíš opřít, klouby trpí, tam má pomáhat. Jak už jedeš a šmrdláš nožkama, je to už celkem fuk NV jestli pomáhá míň nebo víc.
Já už jsem zmlsanej, a jak Soňa říkala, ještě, že nám ta "stará" kola ukradli, to bychom neměli ta úžasná nová. Ale jí už nejde tolik o přípomoc ale toho fulla. Mimochodem, furt na něm skotačí, i jen na chvilku, prostě to kolo miluje.