Dobrý den,
rádi bychom Vás požádali o vyplnění krátkého dotazníku na téma změny cestovního chování po pořízení elektrokola. Jsme studenti Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Dotazník bude sloužit k výzkumu v rámci předmětu Metod v sociální geografii a následnému vypracovaní analýzy změn cestovního chování.
Dotazník se zaměřuje na trasy krátké dojezdové vzdálenosti - do 20 km, které lze snadno překonat i jinými typy dopravních prostředků (auto, autobus, vlak. atd.) než je elektrokolo.
Předem děkujeme za spolupráci.
Dotazník lze po rozkliknutí vyplnit zde:
https://forms.gle/MDvv4HLQGFf6J6g68
Vůbec nechápu, proč vám v na krátkých dojezdových vzdálenostech do 20 km, nestálo za zmínku obyčejné jízdní kolo bez motoru, přijde mi to vůči cyklistům nezdvořilé...
"jinými typy dopravních prostředků (auto, autobus, vlak. atd.) než je elektrokolo."
Pod atd. si můžeš i to kolo představit. Ja si tam dovedu představit i svůj inv. vozík. :-)
Zajimavy dotaznik.
Do 20km za tyden:)
Ja bezne jezdim vice nez 250km za tyden, ale pritom v dopracenakole jsou jeste stovky lidi, ktery jezdi jeste vic:)
Inu dotazník spáchal zřejmě kvalifikovaný jedinec, který jízdní kolo pečlivě nastudoval v nějaké encyklopedii, možná ho neviděl jen na obrázku, ale i v obchodě zblízka, leč nikdy nepoužil.. ty vzdálenosti, co tam uvádí, to jsou pro mě hodnoty běžných pěších pochůzek a středních pěších výletů :)
Původně jsem myslel, že to jsou údaje o vzdálenosti za cca hodinu :) a i to se mi zdálo málo :)
To mohlo vzniknout třeba takhle: existuje průzkum GFK, podle kterého průměrný člověk využívající kolo dopravně po Praze ujede za rok 380 km. To je 7.3 km týdně. Dát na základě toho hranice 0, 5, 10, 15 a 20 pak vypadá naprosto rozumně.
https://prahounakole.cz/2018/05/cyklopruzkum...
To je ovšem naprosto tristní závěr průzkumu hm, ale pamatuji si, že v prvních ročnících do práce na kole byli skutečně lidé, kterým by to pěšky mohlo vyjít i rychleji než na kole. Hlásili za den 1,5-2 km což kolikrát člověk projde vnitroblokem nebo napříč parkem kratší cestou než jet 750 metrů-1km okolo na kole....
U mě do 1-2 km i přes den s logistikou jasně vychází lépe chůze než kolo , s koloběžkou bych klidně řekl, že 2-4 km vyjde lépe/až tak nastejno jako vzít si kolo ( logistika kolem, možnost vzít si složené do budovy, menší problém s počasím, větší tolerance v MHD).
Ale stejně 7,3 km za týden, 1 km a pár metrů za za den, to fakt není o dopravě...
Hm,to bych zas tak netvrdila. Do místního koloniálu to mám 800m. Nákup dám do brašen na kole a jedu. Vléct to v rukách nebo v batohu na zádech je otřesné (cca 10-15kg větší sobotní nákup). V zimě při nesjízdné silnici bylo nutno vzít kabelu na kolečkách...
Sousedi jezdí vozem :-)
Na nákup do Lidla a nejenom tam na kole jezdím(e) taky .
Na to jsem vůůůůůbec nepomyslel, s nákladem jasná výhoda kola i nad malou koloběžkou, tedy pokud kolo má nosič :)
Prostě jsem to bral asi úplně tupě jen jako cestu do prácem, do školy ... :(
Ale pro velký nákup většinou jedeme vozem tak, že to připojíme k návratu " odněkud, Že bychom já nebo žena jeli autem jen k nám do Lidlam nebo na Čerňák a pak domů, to bych musel hodně pátrat v paměti kdy se něco takového stalo.
Tak prrr, na kárečce dám i 60kg, což na kole ani náhodou :-D To bych musel mít nějaký pomocný motor, abych to dal do kopce zpátky. Do 12kg to nosím ve dvou kabelách.
Tož až bude v akci krystal, vemu za kolo vozejk, aby bylo dost cukru na zavařování :-) :-)
Nákup se mi zpravidla vejde do dvou brašen a nahoru ještě uvážu plnou kabelu. Je to pak sice takový vratký, ale dá se s tím dojet.
Místní koloniál mám po rovině, velke market je na kopci, takže s nákladem jedu dolů.
To by mě teda zajímal obor, co studujete na UK.
Kterej blb vymyslel, že pomocí dotazníku někde na netu může někdo získat jakákoliv relevantní data.
Fakt to školství jde tu grund
Studujícím to ale určitě vyhovuje, protože tím dotazníkem zaplácne takových 10 stránek z povinných minimálních třeba 30. Je to děs a ještě k tomu tak zoufale jednoduché a povrchní otázky.
Zkuste si do prohlížeče zadat "předmět sociální geografie"
Zdržím se komentáře, abych svým subjektivním názorem neovlivnil názor váš.
Tohle?
http://www.studujgeografii.cz/index.php?str...
Snacha vystudovala jakousi Sociální ekologii.
Prý to bylo velmi zajímavé, leč ... o sociální ekology nemají zaměstnavatelé zájem. Tak se snaží zviditelnit se účastí v podobných "projektech", časově náročných, nevalně (pokud už) odměňovaných.
Ty geografický obory by mě oslovily, ve spojení se sociálnem už tolik ne ...
Je jasný, že je to takový všeobecně-nicneříkající obor a můžeš pak dělat někde na úřadě. Poptávka velká fakt asi neni.
V Mekáči nebo Kaufáči se chytnou.
Slovo sociální v našich končinách získalo bohužel negativní konotace. Většina lidí si pod ním představí nějaké to sociálno.
Sociální geografie čili humánní geografie je ale normální přírodovědní obor, protiváha fyzické geografie.
Člověk a lidská společnost do toho geografického systému prostě patří a oba fenomény se vzájemně ovlivňují.
Myslím, že tento obor bude mít budoucnost, má co do činění s demografií, urbanismem, fyzickými vlivy geografického prostředí na lidská společenstí, migraci z důvodů geografických změn...
Koukněte na to:
https://www.youtube.com/watch?v=fTznEIZRkLg
"Absolventi jsou připraveni řešit komplexní problematiku v oblastech regionálního rozvoje, geodemografie, mezinárodní migrace, studia měst a metropolitních areálů, včetně problematiky územního plánování. Jsou jim vlastní principy vědecké práce, umí kriticky pracovat s odbornou literaturou, statistickými daty a mapovými podklady, jsou schopni pracovat samostatně i ve víceoborovém týmu"
Tak to nám předvedli tím dotazníkem..... :-)
V diplomových prácích na FTVS se řešilo postavení palce při vrhu koulí ...
Některé obory už vyzkoumaly kde co (z oboru) a jsou udržovány (teplé místečko) při "životě" výzkumy na dvě věci ...
Absolventi FTVS ale většinou místo najdou :)
Když jsem tam chodil kvůli trenérské licenci, tak jsem si ověřil, že to je jedna ze škol, kde ještě záleží na výkonu a něco tam člověka naučí :)
Není žádný úplně zdravý člověk
Všichni ti "zdraví" jsou jen nedostatečně vyšetření
Tedy stručně - pro život uměj hovno.
Kdybys měl pravdu, zřejmě by ji syn přestal sponzorovat ...
Baba musí být hlavně tichá :-)
Na druhou stranu, myslím, že je to úplně jedno.
Většina lidí, které znám a mají VŠ, a nezáleží jestli vystudovala ještě za socíku či za nových poměrů, dělá něco jiného než vystudovala.
A mnohým zaměstnavatelům to ani nevadí. Tím, že zaměstnanec vystudoval VŠ osvědčil znalost čtení a psaní a zbytek si upraví zaměstnavatel podle svého.
Podívejte se na inzeráty. Pokud se nejedná o dělnické profese, tak se kolem dokola požaduje znalost MS Oppice, cizího jazyka a max. řidičský průkaz skupiny B. Takže jestli vystudoval Fakultu chemického inženýrství nebo Fakultu hledání syslů je v takovém případě šuma fuk.
No já mám pocit, že pokud chemická fabrika hledá inženýra chemie, tak v zájmu vlastního fyzického zachování ho nezamění za jakéhokoliv absolventa humanitních fakult.
Tak to bezesporu. Ale většina míst dnes nepožaduje nějakou "tvrdou" znalost. Referenta nákupu v plzeňském pivovaru může dělat ing. chemie stejně jako mgr. sociologie.
A i spoustu malinko odbornějších prací zvládne po krátkém čase ten, kdo se na škole naučil vyhledávat data, pracovat s nimi a zvládá logiku. To by měly školy hlavně rozvíjet.
Já třeba v oboru zůstal, přesto vůbec nepotřebuju řešit vetknutý nosníky se spojitým zatížením, nebo rovnovážný diagramy železo-uhlík ...
Když jsem chodí do školy, můj obor neexistoval
ale zadělávalo se na to :-)
Jj, dneska se to "správné" odborné zaměření VŠ vyžaduje snad už jen u doktorů a právníků.
Ovšem třeba na té medicíně se ale už najde i spousta "paoborů".
to je ale kolosální blábol
To bys měl rozvést, takhle je to jen prudění ...
Tvrdit že "správné odborné zaměření" se vyžaduje jen u doktorů (ať práv či medicíny) je zřejmě náhled pouze úředníka.
V mém oboru je to jasné, madam z úřadu asi neví, co je to mít "inženýrskou autorizaci" a co se požaduje, ale pojďme jinam, třeba i učitelé musí mít kvalifikaci.
Jen babě v pojišťovně stačí být správně aktivní....
V mnoha dalších profesích je "správný papír" nutností.
Možná to takhle funguje ve tvé firmě, ale jinak je vidět, že nemáš ani ponětí, jaké obory se dnes dají studovat a to nejen na VŠ a jaké zaměření studia mají lidé na různých (i odborných) pozicích. A nejde jen o náš ústav, jde třeba i o ty učitele.
A pokud se bavím s našimi IT kolegy, tak zrovna ti víc než školu s IT zaměřením volí získání různých odborných certifikátů.
S tím máš pravdu. Dneska ze škol odchází málem analfabeti bez znalostí matiky a češtiny (běžná VŠ mají problém s i/y natož maturanti). Furt do nich cpou jen memoáry a neučí je pracovat s informacemi, jak s těmi, co do nich cpou ve škole, tak i "volně" získanými. Navíc mají mladí povšechně problém s jemnou motorikou (jen mobily a myš).
Proto jedou ty certifikáty, kde Tě naučí potřebné pro výkon povolání.
Jaký memoáry? Kdyby se kurva učili aspoň něco nazpamět, tak by neměli ty palice úplně prázdný. Nevědí nic a myslí si, že když byli někde sbírat jahody či zajeli do Karibiku na vejlet, že sežrali všechnu moudrost a budou rozdávat rozumy.
Záleží z jakých škol.
S mými mladými hochy bys v matice nechtěl soutěžit, to ti garantuji.
Absolventi IT oborů průmyslovek neumí nalisovat konektor RJ45...
A absolventi stavebních průmyslovek omítnout stěnu. A nikdy neuměli.
Když to tomu absolventovi jednou předvedeš a řekneš mu pořadí drátů, tak už to dál bude dělat podle potřeby sám a dobře. Myslím, že by se měli učit podstatnější věci, než je lisování konektorů. Pokud je umí, tak bych mu to lisování odpustil.
No, ale oni k tomu neumí často nastavit ani ip adresu ve win... Já jen, co k nám chodí na prázdninové praxe.
Upřímně po tom, co jsem dostal (proti své vůli) notebook s Windows 10, tak jsem si manuální nastavení IP musel nechat ukázat, jinak bych to asi hledal do večera.
Musím konstatovat, že roky používání Linuxu mě na střet s Windows 10 opravdu nepřipravily... :-(
Ono je to sporné. Pamatuju, jak byli v moji dřívější práci z některých nešťastní. Teoreticky uměli technologický postup obrábění vymyslet dobře, ale vůbec neznali takové ty "učňovské" a fachmanské fígly a postupy například při upínání na mašinu. Takže buďto to dělali zdlouhavě a složitě, nebo jim to drnčelo a zas to různě složitě doháněli. Starej praktik přišel, kouknul, nějak ze zkušeností (i převzatých) si pomohl, zaimprovizoval.
Ale to je úplně přirozené, že tohle neumí. To by měl umět vyučenec. Absolvent střední školy či dokonce inženýr to neumí, umí to dál a mnohem víc teoreticky. Zase je vybaven nějakou inteligencí, takže se tohle po ukázání snadno a rychle donaučit. Stačí s tím počítat a jednou mu to ukázat.
Za jednou nic moc nenaučíš (pokaždé je to trochu jiné) a dva tam nemůžeš držet, jednoho u tlačítek a druhého v montérkách. Nakonec to obvykle končí tím, že se spíš ten schopnější praktik doučí ten "počítač". Alespoň tak jsem to vídal.
Souhlas. Dobrej praktik bývá často i celkem chápavej, ono se i u toho dělání rukama musí přemejšlet, aby výsledek vypadal slušně. Jinak máš třeba křivej komín, trubky jak Lanna v koupelně nebo nedolíhavý okna... :-)
Já mám křivý trubky v koupelně?
To má kde kdo, buď ráda, že tam vůbec nějaký trubky máš :-))
A kouzelné jsou odpovědi na dotaz, odkud dostanou IP adresu :-D
Arnošte, ty stárneš :-)
Když jsme nastoupili my, trky jsme byli pěkný telata, a sebevědomí, do teda jo
Já se to všechno naučil praxí a studiem vlastních knížek :-D Žádnou školu na to nemám :-D
Proto všechno umíš od píky, takových moc není
Potíž je, že nemaj zájem se to naučit. Maj představu, že s tím, co (ne)umí vystačí a dostanou čtyřicítku. Byls někdy na nějakejch přijímacích pohovorech? Neskutečné!
U nás teď hledáme 2 lidi.
Už ty životopisy jsou docela neskutečné...
Asi z 5 nabídek byla vybraná jedna dívčina a jen jí to oznámili, tak přišla s tím, že chce úvazek 0,75 páč si bude dělat ještě doktorát. Asi by se to dalo schroupnout, kdyby to řekla na rovinu, ale do té doby o tom nepadlo ani slovo.
Nemluvím o IT.
Na do autorizaci nepotřebuješ.
Tvrzení, že jsou to jen léka#i a právníci, kteří musí mít správné specializované vzdělání je nepravdivé a hloupé.
Já ale také netvrdím, že "jen lékaři a právníci.
Napsala jsem "...snad už jen u doktorů a právníků..." což je trošku něco jiného.
Tyhle dvě skupiny mě napadly jako nejzářnější příklad toho, kde je diplom z odpovídající odborné školy vyžadován, ovšem nevyloučila jsem ani možnost jiných profesí.
OK, těch oborů je o dost víc.
Bavíme se o tom jinde, veř mi, že kys nechtěla chodit po mostě, co spočítal absolvent fakulty humanitních studii, ale ane FEL ČVUT
Karlův most nikdo nepočítal a jak dlouho už tady stojí. Stačí to jen dostatečně předimenzovat a dodržovat nějaké zkušenosti a je to. :)
To byla empirie, staletí se to učili a sbírali zkušenosti. Ignorovat zkušenosti znamenalo dost riskovat, ale pořád to zkoušeli, větší, vznosnější, dál.
No, když se ohlédnu za Trojskou lávkou nebo Radotínským mostem nebo "třískovými" stavbami pana Rajniše, tak mi přijde, že je ouplně fuk, kdo to spočte...
Navíc tady to vypadá, že vůbec nejde o průzkum využití elektrokola na krátké vzdálenosti, ale o průzkum názorů zanícených elektrokolistů na úroveň vysokoškolského vzdělání:-))
Nevím, co si z toho vezmou tady ti konkrétní studenti. Já, elektrokolo nemaje, jsem to vyplnit nemohla.
Nicméně jakýkoliv student psychologie může tuto diskusi použít k prezentování názorů cykloelektrostarců na úroveň současné mladé vysokoškolské generace.
A ta data taky nejsou k zahození:-))
Tak nevím, asi se dívám špatně - já tady vidím pouze jednoho cykloelektrostarce, jinak stabilní sestava odpůrců elektrokol. :-)))
Jakýkoliv názor získaný průzkumem na netu nemá z hlediska statistického průzkumu žâdnou cenu, nebo jen tu, že si to myslí velmi úzký segment.
Co k toku chceš víc vymýšlet
A pak se divíme, že nám schází technická inteligence, tedy celé EU.
Zoufalí Němci si proto zvou inženýry z blízkého východu a rovníkové Afriky
Dotazník "předvedli" studenti, nikoliv absolventi. Studenti k prezentovanému cíli teprve směřují, neboli studují/učí se a to s sebou nese i chyby, že ano. Takže by to chtělo trochu tolerance, případně věcného upozornění, v čem by se dal dotazník vylepšit.
Chtělo by jim to vysvětlit, že dotazník na netu není ani malinko relevantní metoda statistického průzkumu.
Docela jo.
Ber to tak. Studují za moje prachy, trk by je mohli učit něco, co má alespoň trochu smysl.
Tohle mi je skoro jak v padesátých, kdy se snažili vyšlechtit pomeranč, co by rodil i na Urale. :-)
Tož to máš recht, že studují za naše, nejen studují... Ale ber to tak, že nám budou zase zarábat na důchod. Sice teda držkujou, jak kdyby měli dělat nějakou milost, ale věřím, že za našeho života to tak ještě zůstane. A jestli "jim" nebude nikdo dělat na důchod, tož je to "jejich" problém, třeba budou svejm děckám platit aji školný a doktora.
Dodneška mi občas někdo předhodí, že jsem vystudoval za dělnické peníze. To je takový evergreen.
Tak pokud je to havíř v důchodě, na kterýho děláš v hypersuper ramena, že se honí za slevou a šťouchl do tebe berlí, tak asi má pravdu.
Tihle dělat nebudou :-)
Mám 3 studenty ve firmě, studují a makají, a za slušné peníze. Protože něco umí.
Tihle neumí ani vymyslet dotazník.
Rukama dělat nebudou, a na to aby dělali hlavou, nemají
To si s nima musej vyřídit ti tvoji tři a jim podobní, do toho se mladejm nebudu srat ;-)
Uvidíme, jak se s tím popasujou.
My jim to pískat už nebudem
Zrovna jsem o tom ráno přemýšlel, když jsem musel psát zdůvodnění, že "židle žákovská/dílenská" je použitelná v počítačové učebně.
Nojo, když ty taky vymyslíš program který nahradí mrak statiků s logaritmickými pravítky, tak musí vzniknout nějaká hladová zeď. :)
Pomlč greenhorne!
Ty jsi studoval za prachy nás, dříve narozených. Připomínáme ti to jen minimálně ... Tak koukej makat (a nepyskuj)!
VŠak si toho vážím a loučku rozptylu nenechám osít řepkou, i kdybych měl jít dělat kravál na Staromák
Tak jsem si získal pár věrných přátel i na FB když jsem napsal:
Před elekrocyklistou by měl chodit chlap s praporkem, a jak je mu nad padesát, tak i za nim.
Ví se, že co senior to debil :-)
Jindrich Parik tak to moje želva trpí větší inteligencí než je ta Vaše. Hezký den i Vám.
Taký názor může mít jedině 25 letý ING.
Kluku, ty budeš určitě větší debil než senioři, co? Ti mají alespoň zkušenosti a rozum. To tobě evidentně chybí. A ještě ti některý asi brzo nakope tu tvojí nevymáchanou hubu. Musíš být asi velký vemeno, viď?
Tak nějak se nám vytratil smysl pro ironií a sarkasmus, ale že i u dědků....
Anonymní diskuse přes počítač takové jemné věci jako nadsázka či mírná ironie nerozvíjí. V internetové diskusi jde o to vyhrát.
To bys mohl vědět.
Ale no tak, dyť jsme vyrostli na četbě "mezi řádky", tak jaképak, že nejde :-)
Ale nedostatek citu pro ironii vzniká taky u zanedbanejch jedinců, se kterýma se nikdo nebaví a nemají tak možnost určité věci pochytit...
To je přesně ono. Aby se člověk naučil poznávat ironii musí toho druhého vidět, mluvit s ním.
A četbě mezi řádky se dítě také musí naučit, z nebe to samo nespadne, vím to jako dítě a vím to jako rodič.
No vidíš, dyť to sám píšeš. Zanedbané vzdělání :-)
Mám pocit, že když někdo jen tak začne bez přípravy kolemjdoucím hlásat něco o debilech, tak to není zanedbané vzdělání ale přebujelé zdělání:-))
To nebylo bez přípravy ani znenadání.
Prostě nějaký mamlas tam psal cosi o seniorech, pro které jsou elektrokola nebezpečná, protože nezvládají rychlost.
Tak jsem celkem logicky navrhnul ten praporek...
Naśi salesové, tedy ti britští, se to učili a nacvičovali.
Američan ironii nechápe a sarkasmus bere jako osobní urážku.
Nedostatek vzdělání, četby, jiná kultura.
V Čechách mě to překvapuje.
Britský smysl pro ironii a sarkasmus je ve světě pověstný.
Dokud budou součástí Jindrova sarkasmu a ironie slova jako debil, zloděj, parazit, leštění prdů... nedůvtipní Britové ho prostě nepochopí a nepochopí :-)
No nevím, jestli to také dokáže dobře překládat do angličtiny. Možná to z důvodu snadnější komunikace vynechává, což jasně vede ke zploštění jinak květnatého vyjadřování :(
Brahmo,
Překládat z "našeho do jejich" to chce ten jazyk safra umět, ale zase naopak, překládat od nich do našeho, k tomu nestačí C2 z angličtiny.
Když jsme s Robertem delali knížku, nebylo to snadné a nakonec jsem pochopil, že to, čemu ty říkáš "květnatý styl" by v Anglii neprošlo.
Robert můj styl ovšem ctil na mých stránkách, a pohled, jak mistrovsky si poradil i pro našince obtížnými formulacemi:
https://www.cs-sklo.cz/ceskoslovenskesklo/25...
"V tak mocném zastoupení velkých Čechů ze mě tréma rázem opadá, rostu, sílím, mohutním a jsem velmi pyšný na tu svoji malou, krásnou vlast tam daleko za Kanálem, uprostřed Kontinentu, vzdálenou dva dny svižné jízdy a přesto najednou tak blízkou, vlastně na dosah ruky.
Zašumí bory po skalinách a v sadě zaskví se jara květ.
Vymlouvám se, že musím vyměnit baterii ve fotoaparátu a mizím na parkoviště, protože velcí chlapi dojetím nebrečí a už vůbec ne v Anglii."
Robertův překlad s mojí mohutnou přípomocí...
I am very proud that my small, beautiful country out there far beyond the Channel, hidden in the middle of the Continent, two days journey away by car at least, is so swiftly brought so close together, by such a dispaly of artistry, that makes Czechia feel so close by I could almost touch it with my hand through the glass. I could almost hear our National Anthem!
"Over inclines are waters streaming,
On the same hills blue forests dreaming....."
I am so filled with emotion that I have to find an excuse, "Please excuse me, I have to replace the battery in the camera...." and I quickly disappear into the carpark for a few minutes to compose myself. Big guys crying with emotion in public is a bit embarrassing and certainly not the thing to do in England!
A teď mudruj :-)
Vždycky si při rozhovorech o překladu vzpomenu, jak jsem kdysi dávno, někdy v roce 1985 četl v návodu k seriovému rozhraní přeloženém z němčiny na větu: "Nastavíme stavební dráty na 300 b." Protože to bylo moje první setkání se seriovým portem, vůbec jsem nechápal o co jde. (v originále baudrate)
Konec konců, název dnešní zastávky "Varnsdorf staré nádraží" také vznikl chybným překladem původního "Bahnhof Alt Warnsdorf"
Když bylo počátkem 90tých ouvej, vydělal jsem na chleba překlady norem. A s pocitem všemocnosti a dokonalosti jsem vzal i překlad manuálu na, zařízení, co posílalo internetový signál po elektrických rozvodech v baráku to se furt dělá.
Rozuměl jsem jen slovesům, někdy.
Technické překlady nemůže nikdy dělat překladatel, byť by byl z bilingualní rodiny. To musí dělat specialista, z oboru. No, naučil jsem se "kroucené dvojlinky" ale bolelo to
Zajímavý překlad české hymny. Ostatně, co překladatel dostal v podkladech, to holt přeložil.
Docela bych si už po dlouhé době přála, aby modré lesy přestaly snít po stejných kopcích... a začaly něco kloudného dělat:-))
Ne, to si nagooglil, existuje anglický překlad české hymny, a do je on, Robert ani já v tom nejedeme.
Problém v překladu byl v tom, že když napíśu "že zašumí bory po skalinách a v sadě zaskví se jara květ" každý (snad, skoro) krajan pochopí, že cituji nârodní hymnu.
Angličan, a snad žádný jiný národ, kromě Slováků, tu naráżku nechytí. Ani Rob, tak jsme si to dlouho vysvětlovali a on to podal, dle mého, velmi srozumitelně, aniž by mnoho ubylo na poetice.
Naposled to tady byl mamlas:-))
Britský břitký sarkasmus ovšem býval namířen převážně do vlastních řad. Oni si bývali tak jistí sami sebou, že si mohli dovolit dělat si až morbidní srandu sami ze sebe, ze svých národních ikon, zažitých pravd a dokonce i náboženství.
Známý britský výrok: Moje máma vždy pronášela, že netuší, co je to britský sarkasmus. Když pak každý týden žehlila našich dvanáct košil od předepsaných školních uniforem, pronášela zastřeným hlasem, že žehlení prostě miluje. A tak jsme i my, britské děti, pochopily, jak to s tím sarkasmem vlastně je:-))