Mně tohle -
https://www.facebook.com/hricalubos1/videos...
Prý poslanecká iniciativa 8-(
https://www.nase-voda.cz/nova-pravidla-mohou...
No on je to i jeden z " nečekaných" důsledků toho, že stát dotuje splachování zachycenou dešťovou vodou.
Zatím za lidi, kteří šetří za splachování a do kanalizace narvou zachycenou vodu "navíc", víceméně platí sousedi, kteří takovou výhodu nemají.
Časem to dopadne tak, že vodárny a kanalizace buď lidem, kteří nepoužívají jejich vodu a oficiálně vzali dotaci zvýší stočné paušálně ( cca o 20-25 procent), nebo prostě zavedou měření i na stočném...
Hm, někde jsem četla, že jak lidi šetřej vodou, tak jí potom málo protíká odpadním potrubím a to se zanáší, občas je nutné tama prohánět vodu, aby se to neucpalo. Takže možná není úplně marné, když tam lidi vypouští víc vody, než odebírají pitné z vodovodního řádu.
No to mi povídej. Jednou jsem pomáhal takovéhle "úsporou" vody totálně zabetonované potrubí čistit. Práce na půl dne a hektolitry, možná kubíky vody. Naštěstí byla k dizpozici i vydatná studna, tak to spálilo jen pár kilowatt elektriky. Každopádně se to šetření vodou ale vyplatilo... :-/
Krtek má takovou spotřebu? Já myslel, že díky těm tryskám dopředu i dozadu jede jako hádě.
Krtek nebyl k dispozici. Bylo by to o něco jednodušší. Ale ne o moc. Muselo se to tak jako tak rozmáchat a rozředit, aby ten humus odtekl dál a nesednul jinde. Prostě se tam muselo dodat to, co se ušetřilo a něco navíc.
Instalatéské péro, hadice s vodou, a go uokte ve sračkách.....
Pamatuji.
Vložku namotáš na péro, vytáhneš, a pak další a další a další a děkuješ Bohu, že ti dopřál je dvě dcerky.
Myslím, že jsem to sem kdysi dával s odkazem na Berlín, tam v některých čtvrtích prostě jednou dvakrát za týden přijde chlapík z vodáren a pustí do kanalizace vodu z hydrantu :(
Chtěli vydělávat na stočném, tak do toho šli. Nejspíš se jim to vyplatí, jinak by to nedělali.
Kupodivu nejde jen o peníze, jde o to, že úspory vody v domácnostech jsou výsledně minimálně vynulovány kvůli zachování funkce kanalizace.
Tenkrát ten článek říkal něco jako , že při výstavě kanalizací nikdo nepočítal s tím, že průměrná domácnost bude nějak zásadně šetřit vodou ( nové myčky, pračky, nové systémy splachování) a proto se jim v kanalizaci hromadí bordel který musí nějak dostat pryč. Jinými slovy to co lidé ušetří " tím, že do toho, třeba ve jménu ochrany přírody a zdrojů jdou" pak stejně nakonec zaplatí správcům kanalizace a navíc v letních měsících jsou obtěžování zápachem z kanálů, což dřív nebylo...
Jo jo, v naší vodárenské obci chtěli hned po revoluci postavit novou vodárnu za tři miliardy, na Jizeře chtěli postavit jez, tvrdili tenkrát, že spotřeba vody roste a je zapotřebí zvyšovat kapacity.
Naštěstí se ta šílenost neuskutečnila, možná jsem k tomu přispěl i já, prtoe jsem tu zorganizoval petici. Po pár letech nám ti samí funkcionáři (bývalí bolševici, dodnes mne nezdraví:) zdůvodňovali zdražení vodného tím, že klesá spotřeba vody, ale náklady na čistění a distribuci zůstávají stejné :-)
Možná, že by u nově budovaných kanalizací šlo počítat s regulovaným proplachováním kanálů užitkovou vodou. Třeba jsem teď "objevil Ameriku" a běžně se to dělá, nevím. Jen si myslím, že jde hlavně o to, neplácat v kanalizaci pitnou vodou, tu šetřit.
Jen tak pro zajímavost:
U nás za socíku postavili celou řadu domků a u žádného není napojení na kanalizaci řešeno revizní šachtou, takže pokud by chtěl někdo zavést stočné, musel by kanalizaci předělat. Ony ty domky ani nemají jednotlivě uzavíratelný přívod vody, všechno je na šoupěti, které je bůhví kde. Nemluvě o tom, že původně nebylo to vodovodní potrubí ani v nezámrzné hloubce, ale jen pár cm pod povrchem, přikryté panelem. Přišlo se na to až když několikrát po sobě přestala za mrazů téci voda. Prostě taková pěkná ukázka, co vše šlo zkolaudovat.
Jak jim to prošlo? To bylo za Husáka?
Kolaudace v roce 1986, takže ano.
Ono to je úplně jedno. U tělocvičny, postavené o dva roky dříve se až někdy po roce 2000 v souvislosti se žádostí o jakousi dotaci ukázalo, že není zkolaudovaná vůbec.
Někde pod barákem máme zatrubněný potok. Když jsem se ptal pod kterou částí, tehdejší šéf mi řekl, to netuším my jsme položili trubky a zahrnuli to buldozerem. (Po mnoha letech, při povodních, nám pak potok protekl obývákem.)
Pořád píšu o práci jedné a téže firmy, která měla zdejší monopol na stavby.
Moc by mě zajímalo jestli někdo dešťivkou opravdu splachuje. Ty náklady na stavbu oddělené instalace užitkové vody ta úspora nepokreje.
V naší vsi jsou na to vysazení dávno, pouštět dešťovku do kanalizace se nesmí, vypláchlo by do čističku. Každý majitel nemovitosti musel úřadu doložit, jak s dešťovkou nakládá.
Po mě se chtěli vozit, že jsem jim to nedodal, když sem je upozornil, že nejsem na obecní kanalozaci ale mám vlastní ČOV, zklidnili se, takže vím, že to nebyla jen formalita, ale že to fakt hlídají, což je správně.
Ne, zrovna dešťovkou, ale s řešením voda do kouhoutku z obecního vodovodu, voda na záchod z vlastní studny, s tím už jsem se setkal nejednou.
To proto, že studna už byla vybudovaná, voda se ovšem ukázala špatnou, a mezitím vybudovali obecní vodovod. Tak, když byl někdo spořivý, udělal si jen obruh na pitnou z obecního, a zbytek nechal na studni jako dřív.
Tedy novej rozvod k jednomu, dvěma kohoutkům.
To dává smysl. Dělat to naopak by bylo nákladné.
Jo, taky to tak mám. Navíc voda ve studni by měla být dobrá, ale nechce se mi se tím zabývat a nechávat dělat čas od času rozbory, takže z vodovodu mám vyvedenou jen studenou do kuchyně k přímé spotřebě. Teplou na mytí nádobí nebo čištění zubů v koupelně už neřeším - do té míry už kvalitě vody ve studni věřím.
Přitom ale oba okruhy jsou propojeny, takže správnou kombinací zavírání a otvírání kohoutů můžu mít všechno na vodovod či všechno na studnu.
S rekonstrukcí baráku se ty rozvody stejně dělaly komplet nové, tak to už bylo celkem jedno.
Tohle nepiš a neříkej nikde moc nahlas. Možnost propojení studny do vodovodního řadu by vodovodníkům dost vadilo. Jde o možnost nekontrolovatelné kontaminace vody ve veřejných trubkách a za tu oni dost draho ručí.
Tak voda ve studni je dobrá a okruhy odděleny jsou... ale hodně teoreticky by to asi možné bylo.
U mámy, když se přecházelo na městskou, tak se trubka od domácí vodárny musela natvrdo uříznout právě s tímhle (docela pochopitelným) odůvodněním.
Představa, že nějaký nezodpovědný soused takové propojení jednou nějak zapomene dobře zavřít a při výpadku tlaku ve veřejné síti tam jeho natlakovaná vodárna nažene rok stojatou vodu z propojovací trubky (do té doby vyrovnané tlaky) - někde něco podobného před nějakým časem stalo v městském rozvodu a podělala se celá čtvrť (nadsázka) :-)
Nechci tím prudit, jenom že jejich opatření úplně chápu.
Jsme v SOU měli mistra odborné výchovy, který s učni provedl generálku rozvodů ve škole a na internátě. Jaké bylo překvapení žáků i zaměstnanců, když se po spláchnutí valila z mísy pára (přehozené trubky teplá - studená)
Zaujal mě názor trenérky Lenky Votočkové( včerejší Hospodářské noviny) v článku " Ve škole v Podkrkonoší se rodí největší biatlonové naděje".
Řekla v odstavci " Ke klukům jinak než k dívkám" toto :
Náročnější je trénovat dívky, jsou citlivější než kluci.
Když se holky pohádají nemluví spolu klidně měsíce.
U kluků je to jednoduší, všechno si spolu vyříkají hned.
No tohle kdyby řekla takhle otevřeně někde venku na západ od nás , nebo nedejbože kdyby to řekl muž, tak končí.
Ale je dobře, že zatím máme svobodu umožňující říci názor a popsat realitu :D, tedy pokud se neozve nějaká odbornice z Gender studios, která nám vysvětlí ,že je to stereotyp ...
Poslední rozhovor Jany Štěpánkové s Adamem Junkem ve Výzvě Seznamu. Věděl jsem, že je moudrá, ale že až takhle? Úplně mě to nadchlo.
Podle čeho jsi poznal, že je moudrá, hovořila s rozmyslem, ohleduplně, jediné neslušné slovo neřekla, nikoho neurazila..
Mě vynech, rejpale, buď tak laskav, já jsem s tebou krávy nepás.
Co se hned čílíš? Prostě mne napadlo, že i názory na to, jak se pozná moudrý člověk, mohou být individuální. Asi jsem to napsal blbě, promiň, ale zrovna od tebe bych čekal moudřejší reakci :-)
Zaujaly mne množící se články, úvahy o tom, že je na spadnutí další krize.
To by v tom byl čert, abychom nakonec nepropadli ekonomické depresi, nepřestali utrácet prachy a vyvolali tím další krizi..
Tak před Černým pátkem média i krizi nic nepsala, naopak všichni prorokovali nepřetržitý růst.
No a toho hada zakousnutého do ocasu utrácení=růst/spoření=krize by jsme se už měli zbavit. Je to nechutná propaganda. Světové průmyslové velmoci vyrostly na odříkání, spoření, pilné práci a hlavně na tom, že se zběsile neutrácelo. Je úplně jedno jestli to byly italské městské státy, hanzovní města Německa, Holadndska či Dánska, protestantské ekonomiky Anglie, USA či Švédska, nebo čínský pracovitý a sociálně vlastně bezohledný socialismus 90tých let ( kapitalismus 19 století v naší současnosti). Spojuje je jedno, ekonomický úspěch je přímo hnán kumulací kapitálu střádáním a odkladem spotřeby.
Naopak utrácení podstaty, růst na vnitřním dluhu a na účet dětí a dětí našich detí je tradice na kterou umřel komunismus a nechápu, proč by jsme to měli chtít zažít znovu ...
Děláš, jak kdybys tenkrát (když rostly ty světové velmoci) žil. Ono to bylo úplně stejný jak dnes: Jak kdo.
Komentář trošku zbytečně osobní nejenom vzhledem k tomu co jsem napsal, ale to je tvoje věc jak chceš diskutovat, klidně se tím bav.
Ano souhlas s tebou , bylo to plus minus stejný jako dnes, proto se objevil termín ekonomický cyklus .
Ano souhlas s tebou , osobně se některých krize dotkne více a některých méně, ale to že jsem řekl, že by se nemělo lidem " nakukávát", že mají zvýšit spotřebu aby " nebyla krize", tak zatím si navzdory tvému výpadu stojím :)
Ne, tobě kupodivu jsem tehdy nežil, ale kdo nezná historii a neumí/nechce se z ní poučit, ten může být někdy nemile překvapen tím co " se to dneska děje/bude dít".
zaujal mě tenhle článek
https://finmag.penize.cz/kaleidoskop/402404...
Už ten název :)
BLAHOSLAVENÁ AMATÉRKA
Spousta lidí tvrdí, že zdanění církevních restitucí nemůže před Ústavním soudem obstát. Jenže věc není tak jasná. V tom má pirát Jakub Michálek pravdu (psaní této věty mne fyzicky bolelo). Tedy, měl by – nebýt amatérismu ministryně financí Aleny Schillerové.
Církve by ji měly blahořečit. Za zázračnou nekompetentnost. Hrdě vykřikovat do světa, jak stát zneužije svou moc a zdaní smlouvy, které se mu přestaly líbit, to chce kuráž. A argumentace smyšlenou analýzou – tedy lhaním? Dar z nebes pro advokáty církví. Amatérka.
https://www.e15.cz/rozhovory/svet-je-v-rukou...
Že mě něco tak nadzdvihne právě na Štědrý den: Porošenko podepsal zákon, kterým dává bývalým banderovcům statut válečných veteránů.
Tak jenom věřím, že jim Putin dá pořádně po držce!
Poláci-Ukrajinci-Rusové to je sud prachu všemi přičinlivě zapalovaný a ohýnek přičinlivě rozfoukávaný.... Již mnoho staletí. Prostě taková slovanská vzájemnost v praxi.. (Karel Havlíček Borovský nebyl panslavistou, protože navštívil Rusko.. na rozdíl od Václava Hanky (do češtiny mimojiné v jedné příručce pro vojáky zavedl rusizmus "sumka" místo patrontaška), který byl rusofilem a panslavistou, protože Rusko nenavštívil. Taky byl padělatel, ale to s tím nesouvisí)
No to je fakt problém, on ten Stalin byla pěkná svině, na Ukrajině byl hladomor takovej, že prokazatelně docházelo ke kanibalismu.
A pak pro některé byl Hitler osvoboditel od toho zločinného Stalina, a pro některé jím i zůstal.
Prostě přidali se na stranu "osvoboditele" a když to "osvoboditel" projel, pěkně se mstil a to i na nevinejch.
Stalin a jeho Rusko nadělalo spoustu svinstva u všech sousedů, v Litvě, Lotyšsku, Estonsku na Ukrajině a také ve Finsku.
Doufám, že Putin své agresivní choutky potlačí, nebo chcípne.
... moh´s bejt exkomunikovanej 8-P
Zrovna včera jsem narazil po Legnici na další polské město, které Rusové na oslavu vítězství nad Němci vypálili - Olzstyn. Kdo ví, co se odehrávalo na Ukrajině.
Asi tě to překvapí, ale v Německu, Rakousku nebo u nás na Hlučínsku máme dodnes válečné veterány za Wehrmacht, státní důchody a péče pro veterány.
Někteří Prajzové z Hlučínska dokonce stihli být jak u Němců tak u Svobodovců ( nebo ti ze Slovenského štátu) a to máme proti Ukrajině docela jednoduché dějiny, na druhou stranu taky nás Rusové osvobodili, okradli a nakonec i okupovali...
... z historie:
https://www.youtube.com/watch?v=WI6lgUlEUFU
https://www.youtube.com/watch?v=UY9P0QSxlnI
Pěkný, ale jak se to nechá zpomalit?
stáhni si do k sobe a muzes s tim delat co chces
http://www.horska-silnicni-kola.cz/Remen-misto...
Tato budoucnost docela smrdí minulostí.... Zatímco kožený řemen na kole proti řetězu moc výhod neměl (na motocyklu naproti tomu ano.. jen nesmělo být mokro), tak ten kevlar by se možná uchytit mohl.
Strida má #emen odjakživa, což ji drochu zvýhodňuje proti ostatním pidiskládačkám, neumažeš se od šmíru, při manipulaci.
Njn. Chcou zatnout tipec takovejm, co nemění řetěz každý dvatisíce :-) Kšeft se musí točit a takovej řemen nevydrží ani ty dva tisíce. Normálně kurvítko to je.
"Doporučené intervaly výměny rozvodového řemenu se pohybují od 60 000 až do 160 000 kilometrů (podle předpisu výrobce)".
http://kralmotoru.cz/media/po-kolika-km-menit...
No jo, ale zas tam píšou, že je to náchylnější k poškození... Takže sice to může mít doporučenej interval kolik chce, ale když se to poškodí, tak se to musí vyměnit. Taky píšou, že se to nedá opravovat.
proti:
...
poškození jsou méně viditelná - možné přetržení při spurtu nebo intenzivní jízdě
je citlivější na mechanické poškození
nelze opravit
malé zkušenosti
Taky taktně pomlčují o ceně vícekvaltového náboje (srovnatelného rozsahem s kazetou) a o ceně spolehlivého rámu s rozpojitelnou zadní stavbou.
... rozpojitelnou KLASICKOU zadní stavbou ...
zadní stavba u některých motocyklů s centrální pružicí jednotkou popř. u některých AZUBů (např. Apus)
https://www.azub.cz/lehokolo-azub-apus/
ten problém není
rozpojitelnou zadní stavbu známe již od roku 1900 a možná i dýl :) Obrázek je z druhý strany - ale to nevadí.....
Tady https://www.sterba-bike.cz/media/foto/24... je stejné řešení na kole od Poustky.
Známe leccos už léta. Ale je to aplikovatelné sériově, za podobné peníze s podobnýma vlastnostma, jako současné pevné stavby ?
No já na tom jezdim doteď :)
Doteď se dá jezdit i na dřevěné draisině. Řeč jde ale o úplně něčem jiném.
No když se na to podíváš, tak je to výrobně jednodušší, než současná pevná letovaná stavba. A vlastnosti to asi mělo dobrý dost, když se to používalo na závodních kolech, kde se navíc počítalo s každým gramem.
A navíc to i značně zjednodušuje i opravy zadní stavby. Letuješ akorát u středu.
...pokud neletuješ ta vyvrglaná oka :-)
Navíc na zadní stavbě nic neopravuješ, kromě nějaké totálky přežije kolo.
Budeš se divit, dřív se i zkroucené zadní stavby po pádech opravovaly - rovnaly se trubky, dělaly se mosazné plomby do děr, případně se prasklé trubky vyletovaly a naletovala nová.
Dřív (nedávno) se opravovalo ledacos, protože to bylo o dost levnější než pořízení nového.
Žiješ v jiné době.
Také si rád leccos opravím a udržuju staré klumpry při životě - na druhou stranu ale respektuju pokrok a když se bavím o současné technologii a sériové výrobě, nemotám do toho růčo fůčo čudlaření.
Nemáš cit pro ušlechtilej materiál a pečlivé zpracování.
Ale kdy se to na závodních kolech používalo ? Tuhost sváru bude o dost vyšší, než nějaký šroubovaný plochý spoj. A výrobně je jeden svár taky jednodušší, než dvě letované nebo vařené koncovky a pak ještě šroubování. Navíc dnešní hlínu bys šrouboval těžkým železem, nebo drahým titanem.
Řešit to jde, ale je to krok zpátky, případně k drahým složitostem.
Pro nějaké městské kolo určitě dobře použitelné, za vyšší cenu a menší tuhost vyšší komfort (čistota) a designová vychytávka. Jinak samé mínusy.
Tohle není hlína, ale ocelové tenkostěnné profilované anglické D trubky... Asi věděli, proč uspořit svár. Na starých kolech jsem viděl opravy i takových bouraček, že v současné době by to nikdo neřešil.
Tyhle kola, co mám a nemám - dával jsem odkaz - jsou tak 1900-1915. Váha celého tehdejšího závodního kola je.... 8,5 kg oceli, dřeva a kůže :)
Zajímavá libůstka, určitě se na to v technickém muzeu rád podívám - ale co to má společného s dnešníma technologiema, požadavky na vlastnosti, snadností výroby a cenou ?
Když řekneš Barešovi, nebo Štěrbovi, rádi ti kolo s ocelovým rámem postaví.. a bude lepší jak hlína. A stát to bude (po započítání inflace) +- stejně jako tehdy (kolo postavený na míru, nikoliv sériovka.. i když ono když se počítá s inflací, tak ceny srovnatelných věcí jsou taky prakticky pořád stejný, jen ty peníze mají čím dál tím mizivější cenu a spousta věcí se nevyrábí "nafurt", ale na "záruku + 2 dny", takže kusově jsou sice levnější , ale ve výsledku výrazně dražší). A na rozdíl od hlíny nepraskne (silniční hliněný rámy jsem rozlomil dva)... a když nedejbože praskne, dá se opravit....hlína se dá zahodit.
PS: stejně jsem si koupil další hliněnej silniční rám.. až rupne, naprdnu se a nechám si udělat na míru oceláka.
Evidentně nerozumíš psanému, nebo nečteš. Řeč šla o velkosériovém rozpojitelném rámu v tuhosti a za cenu běžného. Že Bareš postaví specialitku, o tom žádná, ale co to má s tím společného ?
Hele a ta obehraná mantra o neopravitelnosti hliníkového rámu je taky dost mimo. Bejvávalo, že svářečky na hlínu byly dvě v republice... A záruka+2 dny? Nesmíš kupovat kolo v Kauflandu. Máme vcelku obyčejné treky už dvanáct sezón, v průměru po nějakých třech až čtyřech tisících km ročně, furt v pohodě. Hliníkový horácové (z druhé ruky) si taky vedou po víc jak deseti letech vedou dobře. Ten můj prasknul na notoricky známém, konstrukčně nezvládnutém místě, je ale snadno opravený, teď už navěky.
Naproti tomu favorití F1 krouťavej oceláč je dobrej tak leda na trenažer, tam taky doslouží.
Když jsem se pídil, co by stála oprava hlíny (nechtěl jsem jen svařit, ale i vyžíhat k odstranění pnutí) a jaká by byla záruka, bylo výrazně ekonomičtější koupit novou a tu jsem zlomil v záruce.... Společné to má to, že mě ty zlomený rámy stály skorem tolik, co bych dal za výrobu speciálu na míru.
Karbon nepočítám, to je jinej kosmír...
V Kauflandu kolo nekupuju, to jen tak bokem.
Jinak píšu o silnici, né krosu, nebo horáku, kterej váží byť z hlíny stejně jako cesťák z ocele z roku 1920. Jediná výhoda hlíny je, že nerezne....
Aby nedošlo k mejlce - nic nemám proti ocelovým rámům. Každému, co jeho jest. Jen mi tak trochu vadí šíření bludů ve jménu ocelového džihádu. Nechápu to náboženství. Přitom je vcelku fuk, z čeho je rám. Každý materiál má své plusy i mínusy, běžnému uživateli to ale může být vcelku šumák, moc velké rozdíly nepozná. Vášně to ale budí nevídané...
A vědí voni Kefalín, že i ta hlína na rámy je vlastně už historickej materiál? Již od roku 1930....
A co jako. Však už Cimrman kolem roku 1915 prohlašoval, že budoucnost patří aluminiu.
No to jo, ale hliník se pak vodstěhoval do Humpolce.
No v USA už kolem 1890, ale to byl ještě čistě odlévané plné dílo :)
Trubkové rámz až kolem toku 1930 s příchodem Duralu a bylo to tenkrát hodně drahé pro zákazníky. Co si pamatuji z knížky o Tour, tak v letech 1931-1934 to tam testoval vítěz Tour Magne, údajně tajně :)
Jen část ozubených řemenů se dělá jako smyčka. Běžná je ale i metráž, kdy se konce svaří. Pak by nebyla nutná zadní rozpojitelná stavba - cykloservisy by si pořídily (byl-li by zájem) svářečku řemenů.
https://www.teatechnik.cz/remeny-t-at/
Jseš si jistý, že je to totéž ? A že takové ozubené řemeny jdou svářet ? Že by svár nějakého plastu byl dost pevný na tah, pokud by ses postavil do pedálů ? Spíš bych si tipnul, že takový řemen je podélně protkávaný a odstříknutý jako kusovka ve formě. Navíc, trefit v v nějaké svářečce rozteč zubů, aby to pak při šlapání neškobrtalo by byl asi dost kumšt a co kus, to originál :-)
TYMA tvrdí, že ano:
https://www.tyma.cz/produkty/ozubene-remeny/pu...
Netroufnu si tvrdit, že ne - ale spíš mi tyhle svařované řemeny vychází pro jiné aplikace se stejnoměrným zatížením. Navíc ta "svářečka" asi nebude nic banálního a vzhledem k tomu, že nejkratší svařený řemen bude 700+mm, nebude asi jednoduché vplěst takový stroj do rámu kola.
Na SPŠ (-1972) nám říkali, že letadlo nemůže pohánět elektromotor, protože je příliš těžký (a taky ty akumulátory ...)
Vím houby, na co výzkumáci a technologové časem přijdou.
"Vždyť je to tak jednoduché!, jak je možné, že (jsme) na to nepřišli dřív!?"
http://whm.cz/novinky/svarovani-a-popisovani...
mám zkušeností habaděj
nepřetrhneš a pokud ho nevezmeš nůžkama na plot, mechanicky ho nepoškodíš
Pro takovéhle užití bude řemen nejspíš lepší než řetěz.
Nemusí se mazat, nešpiní, funguje.
To on vydrží určitě o dost víc, ale jako všechno, má svoje limity, nemyslím, že by se to chytlo na běžná kola.
Nepotřebujete někdo plamenomet?:
https://www.youtube.com/watch?v=26hpNa_zeaY
Současný stolní tenis? Smutná kapitola. Legendární Orlowski stále válí v extralize
https://sport.aktualne.cz/ostatni-sporty/milan...
Zajímavý článek, s panem Orlowskim jsem se párkrát potkal, je to dříč a v hlavě to má srovnané.
V podstatě neřekl dva hlavní problémy.
1. že náš sport je, navzdory mínění většiny lidí, relativně velmi těžký a v podstatě málo " úživný". Ani v případě, že se proboucháte do první stovky na světě, se nemůžete zaopatřit na období po konci kariéry. Proto tolik hráčů stále hraje i v jeho věku v Německu či Rakousku v tamních i nízkých soutěžích.
2.Navíc to, přes všechna opatření a změny míčků a pravidel, léta nebyl sport, který je lehké v televizi sledovat.
Do přenosů dost dobře nedá narvat moc reklam, což znamená, že jsou v něm poměrně malé peníze od sponzorů.
Se sledováním a reklamou se to poslední dobou lepší, míčky jsou těžší větší, létají o něco pomaleji a navíc televize přechází na jemnější a rychlejší formáty obrazu ( míček je najednou vidět) a stoly ve vrcholové části jsou osazeny více kamerami, takže se dá pěkně ukázat co se děje.
Dokonce i u nás popularita opět viditelně roste, (ani florbalové týmy prostě nemůžou " požrat" všechny mladé talenty z populace :) a hodně se o to snaží svaz s akcí
https://www.vsichnizastul.cz/#domu
kdy se jezdí do škol s ukázkou, tam neskutečně hodně práce odvádí bývalá repre Vacenovská...
Já na tomhle sportu hlavně oceňuji, že se to dá hrát skoro na jakékoliv úrovni a i se stařeckýma ošoupanýma nohama. Koleno co už nezvládalo badminton ani ve čtyřhře, zvládá pinpong. Sláva!
Po palcích, kolenech a kotních napadá revma prsty u rukou a zápěstí.
Vše má svoje, trochu o tom vím až bolestivě zblízka :-)
Je potřeba udržovat pohyblivost i přes bolest, jak jistě víš. Je to blbé.
Prioritně je potřeba zjistit příčinu bolesti,
ale to by se pak nemohlo skuhrat, jak jistě víš...
Popravdě znám hodně lidí kteří aktivně mydlí pinec a jsou narození v období mezi první a druhou světovou válkou, oni ty příčiny bolesti skoro určitě znají léta, ale před zápasem se " zprovozní" a jsou schopní 4-5 zápasů během 2 hodin odehrát.
A skuhrání mají často jako taktiku, jednoho takovýho ročník 1937, mám prokouklýho ten napřed pohovoří o smrti, posledním zápase života ve smyslu hele přece mi to mladej nepokazíš, rozpinkávat se nechce " by mu nezbyly síly na zápas", ke stolu se doslova připotácí a většinou první míček zahraje blbě s výkřikem "nojonojo dneska už to fakt nepude" aby za 10-12 minut jaře obklusal stůl a medvědí prackou potřásl zmatenému a 30-50 let mladšímu poraženému soupeři rukou s větou Ůpříště mi to nevrátíš, to už tady nebudu" :)
Zaujal mě výsledek nehody policejního vozu a cyklisty.
Oba policisté v nemocnici, jeden se středně těžkým zraněním a druhý s lehkým, cyklista utrpěl jen odřeniny.
https://www.novinky.cz/krimi/492961-policiste...
Policista byl pozorný a rychlý a cyklistovi se vyhnul. Sláva mu. Také ho mohl trefit čelně a zabít ho.
Ve městech je to často zcela opačně. Přednost nedá to auto, vjede do dráhy cyklistovi a ten se o to auto rozplácne.
Právě a teď si vem, že viník nehody je v tomto případu , soudě dle popisu, naprosto jasný, a všechny škody nejdou za jeho povinným ručením, ale přímo za ním...
Kolik toho po něm můžou chtít, auto na šrot, zranění lidé, možná nějaké následky a a cyklistu jako účastníka provozu nekryje asi nic ( pokud nemá soukromou pojistku).
Co se týká škody, tak nejspíš má ten cyklista smůlu, ale na druhou stranu je živý!
Ano, už jsem se také staral o pojistku škody, kterou zaviním na kole. Nakonec jsem to neuzavřel, protože to bylo docela drahé. Ona ta škoda může být srovnatelná s jakoukoliv jinou škodou způsobenou autem, viz i tenhle případ. Takže proč by tuhle pojistku měly pojišťovny poskytovat nějak výrazně ĺaciněji? Pro mne by bylo výhodné uzavřít povinné ručení místo na auto na sebe aby se vztahovalo na všechny škody které způsobím provozem nějakého vozidla.
Spíš teď uvažuji o vylepšení své úrazové pojistky. Jen se bojím, abych si tím ten úraz nepřivolal :(
to funguje obráceně, dobrá pojistka události odhání :)
Já mám ( my v rodině máme ) pojistku v rámci pojištění bydlení, ale to krytí není tak velké jako v rámci povinného ručení.
Pravdou je, že do povinného ručení bych to klidně volitelně přidal, bylo by to jasné a přehledné řešení.
No a povinné ručení se normálně řídí objemem motoru třeba elektromobily jsou v sazbě do 1000 kubíků čili platí s bonusem v zásadě něco jako 1000 kaček ročně....
Na motorky je povinné ještě menší
tady jsou nějaký podmínky https://motopojistka.cz/podrobnosti-povinne...
a tvrdí, že pro malou motorku se dostanou na cenu 240 až 580 korun ročně.....
takže by to nemusel být zásadně nějak drahé
Ale to musíš mít hóóódně maličkou motorku. Za šestsetpadinu platím o polovinu víc, než za třináctistovku auto. Za litra víc jak dvojnásobek.
Mluvíme o případném povinném ručení pro kola a tak jsem vzal sazbu na malou motorku:)
Hele a nekryje pak škody odpovědnost za škodu?!?
Tedy samozřejmě, pokud je dotyčný pojištěn...
To ano, to mám přihozené k domácnosti, ale popravdě to krytí zdaleka není tak vysoké, jako u povinného ručení...
Ono je to i stát od státu, Holanďané jsou prakticky všichni pojištění na odpovědnost za škodu, je to jejich obsese a podle statistik je jich 99 procent pojištěno na takovou událost. U nás je to asi 30 procent lidí...
Já jsem si tam nasmlouval 5mio Kč. Snad to bude na většinu případných průserů stačit :-)
Pojištění odpovědnosti kryje zpravidla škody způsobené:
- v průběhu běžného občanského života,
- v důsledku provozu běžných domácích spotřebičů,
- v důsledku držení budovy, stavby nebo bytu,
- při používání nemotorového vozidla,
- při rekreačním sportu,
- při chovu domácích zvířat, zejména psů,
- používáním legálně držených zbraní a další.
Jestli není cyklista pojištěný nebo dost bohatý, tak je rázem takových půl mega v minusu.
a to má kliku, že se mu nevyhnula cisternroa s benzinem. .
Jeden z šéfů čínské rozvědky byl asi čučkař
Ma svého času patřil mezi nejvýše postavené šéfy čínské rozvědky, vedl čínské kontrašpionážní programy a pro rozvědku pracoval více než 30 let. Vyšetřování proti němu čínské orgány zahájily v lednu 2015, následujícího roku byl vyloučen z komunistické strany.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/korupce-v...
Máte také obavy z omezování svobody?
https://www.novinky.cz/komentare/492963...
Skinners (i když ta cena 8-((( )
https://www.elementstore.cz/ponozkoboty...
Tohle jsem viděla v létě u mladé od ségry a úplně mě to nadchlo! Akorát jsem teda nevěděla, pod jakým názvem to hledat, a nikdy jsem si na to nevzpomněla, když jsem s ní od té doby mluvila. No jasně, mají obchod hned proti Městskému divadlu :-)
Je to teda dost drahý, ale na chození po zahradě to bylo úplně skvělé.
Dík, žes mi to našel, dám si to do oblíbenejch, abych o tom mohla uvažovat...
Já chodím po zahradě v croxech od vietconga. Za kilo!
Jináč, neberte to, prosím, jako reklamu, já si to zkusila a fakt byla nadšená, ale ta cena je dost vysoká :-(
Pro ty, co jezdíte s cyklotretrama, co se v nich nedá chodit, je to skvělá alternativa na prohlídky hradů a zámků či do hospody. Já si to vyzkoušela na asfaltě, na dlažbě a na trávníku a bylo to velmi příjemné. Ten spodek je z gumy, takže se s tím dá jít po čemkoliv, co to nepropíchne nebo neprořízne...
Pro porovnání ceny:
https://www.prstove-boty.cz/
To je srovnatelné. Prostě dost. Ale ty fusekle se dají strčit do kapsy :-)
Hele, ty fusekle mám - abych je strčila do kapsy, musela bych mít sakra velkou kaspu. Zase do tak malého balíčku se nesrolují.
Ale jako alternativa na přezutí na cyklocestách mi přišly ideální. Na to jsem si je také pořídila.
A vzhledem k jiným typům bosobot je ta cena poloviční.
Přesně na to mi to připadá vhodné. Proto jsem se o tom kladně zmínila, kdyby se to někomu hodilo.
Já nemám nášlapy a jezdím v pohodlnejch botách, ve kterých se teda zas chodí spolehlivě po všem. Sice stály čtyřikrát tolik, jak fusekle, ale mám je taky už pomalu deset let :-)
Já si to už tak přesně nevybavuji, jsem to viděla v červnu, ale na tomto videu to strká do kapsy na nějaké mikině a pak do zadní kapsy na cyklodresu. To odpovídá tomu, jak si to pamatuju. Nevím...
https://www.youtube.com/watch?v=iGgyPGH3xg8&...
A tady je asi nejlepší článek o těch fuseklích:
https://rungo.idnes.cz/ponozky-nebo-boty...
Ono to zas moc starý není, v době toho článku (2016) začínali vyrábět verzi co se dá "srolovat do kapsy".
Tak jo, baro.
Tak jsem ti to teda vyfotila.
Letos jsem koupila tyhle ponožkoboty. Vyfotila jsem ti je přeložené a srolované.
Zkrátka a dobře, do běžné kapsy se prostě nevejdou, tak už prosím přestaň žvanit.
A co se týká zkušeností - pro mě jsou použitelné na kratší přezutí, rozhodně bych v nich necupitala někam na rozhlednu. Přijdou mi dost neprodyšné. Ale chápu, že tohle máme každý jinak.
A jak se to sbalí do kapsy, když v tom cestou na rozhlednu projdeš blátem a louží?
Nebo začne cestou na hrad pršet?
Mně tyhle věci ala "2in1" přijdou jako královna koloběžka. Ani bosa ani obutá. Ale podobné capáčky se dávají dětem, když se začínají učit chodit, nebo je na chalupě studená podlaha:-))
Copak bahno. Ale dovedeš si představit v tomhle přehlídnout psí...
Ty jo :-) To by se do těch krystalů pěkně zatlačilo :-)
Mi nepřišlo, že by to bylo na těžkej terén, ale mladá tvrdila, že v tom chodí kdekoliv, no, je mladá. Ale dovedu si s tím představit právě to jití do hospody případně někde po dlažbě u zámku, klidně aji vyšlapat schody na rozhlednu. Každopádně je to na noze příjemné a dobře by sis nohu chvíli procvičil. Určitě to nezatracuju, proto jsem ráda, že to AV našel. Já si na to nikdy s mladou nevzpomněla, ale už jsem to párkrát zkoušela pod heslem ponožky, lezečky (mladá lozí po takovejch těch umělejch stěnách), ponožky s podrážkou... bezúspěšně hledat. No a ten její hraje v Městském, tak už aji vím, kde k tomu přišla :-)
Nedovedu:-))
Tedy vlastně dovedu, ale nechci si to představit.
Po kapsách teda nosím leccos, ale nechápu, proč bych měla po kapsách nosit boty:-))
Ale čert vzal bosoboty...zaujalo mě, jak si Anak Krakatau odlehčila.
(Ostatně tam bych si bosé boty taky asi nevzala, stačilo mi, že se mi podrážky ze surové gumy rozpustily na Etně a při každém kroku se za mnou táhly jak nekvalitně obalený smažák:-))
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/493094...
Což mi propomnělo, že domorodci ve Východní Africe, jejichž děti běžně chodily bosky do buše mezi hady a deset čísel dlouhé ostny akácií, jim na cestu do školy po rozpáleném asfaltu, vyráběli podobné láptě ze starých ojetých pneumatik.
No a co moje teorie papinova hrnce? Psala jsi tuhle, že nějaký vliv snad má tlak oceánů, ale mám takové tušení, že můj názor, že vyšší teplota atmosféry může zvýšit tlak magmatu, jsi tím nevyvrátila :-)
Teplota atmosféry, i kdyby stoupla o 5 stupňů (možná ani o 50) nemůže mít přímý vliv - jak by sis ho představoval?
Nepřímý mít může díky tání ledovců - odlehčení po jejich úplném rozpuštění (v Grónsku až 3km na výšku). Ale třeba rozpuštění Arktidy by vliv nemělo. Tedy - pokud ba k něčemu takovému skutečně došlo ...
Jsem laik, musel bys mi osvětlit, proč nemůže mít přímý vliv. Asi jako kdybys mi tvrdil, že když pod papiňákem zapálíš plynový hořák, nemá to na tlak uvnitř hrnce přímý vliv.
Tohle tvrdím - vyvrať mi to !
A co obráceně ? Nějaké podložené důkazy pro tvrzené ?
Když zapálíš hořák pod papiňákem, tak to samozřejmě vliv má, přičemž je celkem jedno, zda v kuchyni, kde papiňák stojí na plynovém hořáku, je 18 nebo 25 stupňů.
Přibližně takhle vypadá ten "papiňák" Krakatoa.
https://www.researchgate.net/figure/a-Schematic...
Přesně jak píše Lanna - a to je rozdíl teplot v kuchyni jen asi 1, slovy jeden stupeň.
Mimojiné, na pouštích bývá přes poledne povrchová teplota k osmdesáti stupňům, to by to tam muselo soptit!
Beru to v úvahu globálně - celou zeměkouli a celou atmosféru.
V papiňáku se taky dlouho nic neděje, problémy nastávají až v blízkosti bodu varu, tam už hrají roli desetiny °C.
Asi nikdo nemůže přesně vědět, kolik desetin v nitru Země zrovna chybí k tomu, aby se začaly dít velký věci, nebo jo? Vzhledem k množství činných sopek mne napadá, že se po celou historii lidstva pohybujeme plus mínus na hraně bodu varu.
Já bych se to teda pro jistotu nepokoušel zvýšit ani o tu jednu desetinu.
Vycházím z toho, že vše souvisí se vším, papiňák také nesoptí na dně, kde je zahříván, nýbrž v místě nejmenšího odporu - nahoře na pšoukadle, a pokud je z nějakého důvodu neprůchodné, ještě je tam pojistka.
Za papiňák by se daly, s přivřením obou očí, považovat magmatické kotle těsně pod povrchem - viz Lannin odkaz. Celá planeta asi ne, tepla v nitru moc nevzniká (jestli vůbec - nějakým radioaktivním rozpadem) a zvenku zahřívaná není. Navíc, i když se to nezdá, je dost pružná, takže žádná ocelová nádoba s masivním přísunem energie.
Nebyl bych tak vystrašený :o)
Sám píšeš asi ne, tepla moc nevzniká, zvenku nemusí být až tak zahřívána, hornina je dost pružná?
Třeba stačí, pokud přestane být ochlazována? Samozřejmě, jako každé přirovnání, i to o papiňáku kulhá, ale princip je stejný.
Když pominu srážky s asteroidy, teplá období v minulosti pravidelně končila díky vulkanické činnosti. Vystrašený nejsem, jen mne to zajímá. Zatím jsem neslyšel argument, který by takhle jednoduchou úvahu vyvrátil. Spíš mi přijde, že to vnímáte moc složitě, podívejte se na obrázky, jak vypadá naše planeta v průřezu, vrstva, která nás dělí od žhavé tekutiny, je dost tenká. (Pokud to má například Lanna nastudované, přivítal bych spíš věcné argumenty, než odkazy)
Já zas nemůžu najít žádný důvod proč by to mělo fungovat jak předpokládáš. Pokud by nějaký byl, určitě by ho žádný klimaskeptický alarmista, nebo nějaký oteplovací aktivista, nepřehlédl. Nikdo s tím neoperuje (nestraší).
Pokud jde o Zemi, tak i "pevná" kůra (těch cca.⌀70km tlustá/tenká) je dostatečně pružná, různě se zvedá i klesá a její kry "plují" na husté tavenině pláště s teplotou okolo 3 tisíc stupňů. Navíc je kůra výborným tepelným izolantem (už v pár desítkách metrů hloubky máš konstantní teplotu bez ohledu na roční období). Teplo zevnitř se tedy dostává ven jen přes vulkanické zóny. A těm je, při teplotě jejich krbů okolo tisíce stupňů, úplně jedno, jestli je na povrchu 5, 7, nebo třeba 50 stupňů (stejně jako tý pojistce papiňáku).
Jaká je tepelná bilance Země jako planety, nemůžu nikde najít, ale bude určitě nepatrně kladná - vyzařující, asi tak 0.00+, takže v řádu milionů let o pár desetin stupně jádro chladne (má asi něco přes 5 tisíc stupňů, ale povrch je na 100% závislý na Slunci).
Hezké schéma deskové tektoniky - podívej se na zakřivení horizontu a zkus si představit průměr Země:
https://opentextbc.ca/physicalgeologyearle/wp...
Konstantní teplota v pár desítkách metrů, bez ohledu na roční období, dle mého názoru a dle základních fyzických zákonů, nemůže být konstantní, je to nesmysl, ta teplota je přímo závislá na vnějších i vnitřních vlivech.
Ani nejlepší izolant není stoprocentní, natož pak když se máme bavit o tak výborně tepelně vodivých materiálech, jako je zemská kůra, kamení, a podobně, která vliv oteplení zemské atmosféry může maximálně zpomalit, ale rozhodně ne eliminovat.
Zeptej se jeskyňářů nebo horníků, ti mají s teplotami v podzemí víc než bohaté zkušenosti.
Ty si nepamatuješ, že už sedmý schod má absolutně konstantní teplotu ??
Na té dobré izolaci něco bude - jinak by se za ta léta od zemského jádra musely odspodu rozpouštět ledovce i na pólu a my bychom nemuseli solit silnice.
Šíravníku, ty prostě chceš aby to tak bylo. Co s tím?
Kůra není homogenní kamenný blok až k plášti. Má různé vrstvy, trhliny ...
A desítky kilometrů tloušťky je hodně, i když v porovnání s rozměry planety je to jen tenoučká slupička :o)
Kdyby kůra výborně neizolovala, pěkně by nás pálila chodidla.
Desítky kilometrů tloušťky je hodně, i když v porovnání s rozměry planety je to jen tenoučká slupička..
Já bych to tedy napsal trochu jinak - z našeho, lidského pohledu jsou desítky kilometrů hodně, ALE v porovnání s rozměry planety je to jen tenoučká šlupička..
A jaký je rozdíl v těch formulacích? Moc to komplikuješ ...
Já bych dodal jen že desítky km jsou z hlediska přestupu tepla taky hodně. Ovšem dokonalá, 100%-ní izolace to není (to jsem nikde netvrdil), ale přestup se změní o nula, nula, nic, když bude gradient 3000, nebo 2995 stupňů. Zvlášť když převážná většina tepla zevnitř uniká těmi ventily - sopkami, gejzíry atd.
Fajn. Tak se můžeme začít bavit o té zemské kůře a její tloušťce. A když se o tom začneme bavit, tak zjistíme, že není všude stejně tlustá. Ba dokonce zjistíme, že se pořád tvoří nová, ano i teď v této chvíli. Většinou na středooceánských hřbetech, ale klidně i na pevnině. Třeba ve Východoafrickém riftu. Jednou tam vznikne oceán, ale to my už tady nebudeme.
Jinde zase ta kůra zaniká, subdukuje, podsouvá se pod jinou kůru. Vše je pořád v pohybu i když se ti zdá, že je to jen papiňák ve tvé kuchyni.
Děkuji ti šíravníku. Právě jsi předvedl, jak ta globální diskuse o globálních změnách vypadá.
Ano, přesně takle!
Ty bys přivítal argumenty, pokud to má Lanna nastudované?
Argumenty, které by dokazovaly to, co ty jsi vymyslel, čeho ty se obáváš, co tebe vystrašilo. Přesně tyhle argumenty, žádné jiné.
Jako ta školačka, co chodí jednou týdně za školu, sedá s transparentem před švédským parlamentem a křičí na kolemjdoucí politiky, ať to s těmi globálními změnami konečně už definitivně zařídí, a to přesně dle její vlastní představy.
Třeba se chce taky proslavit jako Gréta a být zván celebritami na klimakonference :o)))
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/greta...
Neobávám se, nejsem vystrašený. Nesnažím se změnit svět, neboj. Jednoho dne mi přišlo na mysl, že by to takhle mohlo fungovat. Občas se mi stává, že mne napadne podobná blbost. Vzpomenu si na ni pokaždé, když si nějaká sopka upšoukne. ¨
Co je na tom špatného, napsat svůj názor a snažit se ho obhájit?
Býval bych ocenil, kdybys o tom se mnou normálně diskutovala, alespoň tak, jako to dělá Pepa z depa a Ronda.
Ale zdá se, že je to mimo tvé možnosti, máš potřebu ze mne dělat hlupáka, tak si posluž, nějak to přežiju, neboj :-)
Šíravníku, myslím, že všichni s tebou normálně diskutujeme. To jen ty po nás chceš, abychom tvoji teorii přijali.
Prosím, napiš mi, kde jsi něco četl o té tvé teorii, z jakých pramenů vycházíš, co se tam o tom píše. Třeba na tom něco pravdy je. Třeba skutečně nějaká evidence existuje. Pak se o tom můžeme bavit.
Ne, Lanno, nechci, abyste moji teorii přijali, jak jsi na to proboha přišla?
Fakt nedokážeš pochopit, že je to moje originální myšlenka, kterou nenajdeš na netu ani v archivu? Nepotřebuju pokaždé jen žvýkat něco, co vymyslel někdo přede mnou.
Pokusím se ti to naposled vysvětlit - napsal jsem ti moji, ryze amatérskou teorii.
Obhajuji ji na základně triviálních, obecných, nezpochybnitelných, fyzických zákonitostí.
Pokud se mnou nesouhlasíš, očekávám od tebe, že můj názor vyvrátíš stejným způsobem - na základě obecných, fyzických zákonitostí.
Tím, že ze mne budeš dělat nějakého fanatika, či co, mne těžko přesvědčíš, že máš vůbec ponětí o čem vlastně píšu a co je na tom špatně.
https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99estup_tepla
Stačí dohledat pár hodnot a dosadit. Je to na tobě, šíravníku :o)
Hele, ale není obvyklejší, že ten, kdo přichází s novou myšlenkou, teorií, ji podepře taky nějakými důkazy ?
Postup - tady máte moji fantazii nebo domněnku a teď mi ji nějak vyvraťte - patří spíš do arzenálu plochozemců nebo dutozemců ;-)
PepikW - s tímhle by se asi dalo úspěšně něco srandovního podniknout. To by byl docela dobrej hoax, že od jádra prostupuje postupně teplo na povrch a shodou okolností za dva roky dosáhne povrchu, začnou se připejkat podrážky... :-))
Pepiku já to spočítat neumím, nevím, co mám dosadit do rovnice a tak.
Ale že by ta tenká slupka na povrchu planety izolovala tak dobře, aby vnitřní teplota neměla žádný(!) vliv na povrchovou a opačně, asi není z fyzického hlediska možné, ne? Že by byla ta izolace stoprocentní, se mi fakt nezdá pravděpodobné.
Určitě je tam velká setrvačnost, jasně, ale z našeho hlediska sice minimální, ale přeci jen nějaká teplotní komunikace tam přeci jen bude.
Vzhledem k tomu, o jak obrovskou styčnou plochu se jedná, celkové množství přenosu energie až tak nezanedbatelné nebude, z našeho hlediska to mohou být ohromující čísla a o těch já píšu, že tohle množství energie by mohlo mít na sopečnou činnost vliv.
Třeba je to blbost, ale prostě mne to napadlo, tak se z toho neposerte, jedu se projet na kole, venku je krásně :-)
Dobře, šíravníku. Tak je to tvoje originální myšlenka. Pokud si ty sám, na základě "fyzikálních zákonitostí" budeš při vaření v papiňáku za normálního atmosferického tlaku snižovat teplotu ve své kuchyni, aby ti papiňák nebouchnul, je vše v pořádku.
Blbý by bylo, kdyby na základě tvé originální myšlenky, začalo lidstvo vydávat neuvěřitelný prachy na "boj proti klimatu", "zastavování pohybu litosférických desek", "ozdravování zemského krystalu" a "upevňování zemské osy, aby nerotovala".
Přeji ti hezkou oslavu Silvestra a pokud půjdeš na párty někam ven, tak se dobře obleč. Zítra se má ochladit, ale nebude to proto, abys mohl v klidu ve svém papiňáku uvařit uzené:-))
"...teplá období v minulosti PRAVIDELNĚ končila díky vulkanické činnosti"
A já teď po tobě chci, abys nedokazoval, to co je dokázáno, tedy že zvýšená vulkanická činnost má prokazatelně vliv na globální klima. To je dokázáno.
Já po tobě chci, abys dokázal, že globální zvýšení teploty atmosféry pravidelně způsobuje jev zvýšené vulkanické aktivity.
Hele, nemáš to popletený ? Pokud vím, činnost sopek se připisuje především pohybu zemských desek, jejich tření, vzniku vysokých teplot a tlaků v podzemí. Proto jsou taky sopky a zemětřesení především na jejich okrajích.
A ty teploty a tlaky tam dole jsou naprosto neporovnatelné s tou naší zimou a "podhuštěností" tady ve volném prostoru.
Nějaký vliv to na něco to bude samozřejmě mít, ale rovnou na rozprskání sopek ?
Měl by sis o těch sopkách, vulkanismu a desetinách stupně v nitru Země přeci jen něco přečíst. Takto vypadáš jako, promiň mi to, ale děsivej nedouk.
Zkus třeba tady:
https://sites.google.com/site/vulkanizmus...
Stejně víte prd :-)
Někde jsem to četl, že lítáme do kosmu, ale vo je tři metry pod našima nohama nikdy s jistotou nevíme, dokud to nevyhrabem :-)
A fakt že jo, my od 5ti metrů studnu stříleli, soused o 12 metrů vedle hrrbal lopatou do 15ti metrů, a o dalších 12 metrů dál jsem ve 2 metrech narazil na poctivej popovickej gabrodiorit.
Na geologické mapě to vypadá jasně, ale v praxi těch pár metrů docela dá zabrat.
To bylo asi bordelem v dokument ci, nebo bordelem v hlavě.
Kde je roura metra by se mělo vědět celkem dobře. Tam kde se kopalo, se to ví, tam kde ne, je do furt magie.
Ostatně i barâk stavební fakulty měl problémy se zaklâdáním, protože se ví prd. LmJako na potvoru pod budovou A skála zmizla :-)
Že by dalši extrémní klímatolog?
Pokud si z nás jen nedělá šoufky, jako ta švédská školačka, co kvůli globálnímu oteplování chodí jednou za týden za školu, místo aby se aspoň něco málo naučila o sopkách, třeba:-))
A co teprv o sesuvech....
sopek, s kterejma by byly problémy moc u nás není, zato ty sesuvy..
To mě připomělo toho machra, co chtěl zavřít D8, že tam spadne ten most.
Aj na tu "dopravní indukci" co měla způsobit Blanka se nějak zapomělo, teď se bojíme Krakatoi :-)
Jedna z nejzásadnějších vánočních tradic je v ohrožení. Ukázalo se, že z našich vod pomalu mizí kapři, tradiční štědrovečerní pokrm ve většině českých domácností.
Na vině je globální oteplování. „Ono se to moc neví, ale kapr potřebuje ke svému životu konkrétní teplotu vody. Pokud se teplota vody změní, kapr zemře. Rovněž mu neprospívá sucho, které se v posledních letech rozmohlo.
To se rovněž moc neví, že kapr potřebuje ke svému životu vodu. Pokud je na suchu, zemře,“ vysvětloval profesor Souček, přední český ichtyolog a předseda svazu Za záchranu kapra.
https://www.reflex.cz/clanek/divoky-kacer/91896...
Na Oleronu jsem mluvil s chovatelem ústřic a ten to vidí jako velký problém. Ty mrchy nejlíp rostou snad v 17 stupních, jak je voda teplejší daří se jim hůř. Tvrdil, že za poslednícn 20 let se fakt voda u nich v moři oteplila, a má to na ten jejich byznys škaredý dopah. Řeší to tak, že v létě ty mrchy stěhují na sever Bretaně, kde je voda studenější a líp rostou.
Prý i výkyv v řádu stupně je masakr, byl docela nasranej, že někdo pochybuje, povykoval, že důsledky oteplení oni vyžírají jako první.
Myslím, že nikdo nepochybuje o tom, že se mění teploty ovzduší a vody. Ony se mění různě na různých částech Země. Potíž je, že se nějak různí politici a vědci nedovedou nebo nechtějí domluvit na tom co všechno má na tu změnu vliv a který faktor jak velký má podíl na změně.
Změna teploty moře o 1 stupeň je opravdu problém a hodně to mění životní prostředí a komplikuje život.
Nedávno jsem někde četl, že změna teploty moře o 1 stupeň nahoru nebo dolů záležitost zhruba tak 60 let.
Kapr, zejména v trojobalu je nejhnusnější ryba pod sluncem.. já bych to nepostrádal.
Tvoje původní laická originální myšlenka tkvěla v předpokladu, že když se globálně zvedne teplota atmosféry a povrchových vrstev zemské kůry, tak to může mít vliv na sopečnou aktivitu v tom, že to té sopečné aktivitě dodá to zvýšené teplo z atmosféry.
Nu, představme si, že to stoupající magma má teplotu někde mezi 600-1500 stupňů Celsia. Leze na povrch, teplotně komunikuje s okolím, někdy na povrch vůbec nevyleze, utuhne pod povrchem. Jindy skutečně vysoptí ven a tam se setká s teplotou atmosféry. Co se stane, když se láva o šesti stech stupních setká s atmosférou o padesáti stupních?
Stoupne teplota lávy na 650 stupňů?
Nebo jak ty teploty tedy vlastně spolu komunikují?
Taky navíc nežijeme uzavřeni pod nějakým pevným deklem, který by zvýšený tlak nasměroval proti chudince Zemi. Pokud vím, tak tlak vzduchu, ať ledový, nebo rozfajrovaný, si furt tak nějak pohodově kolísá okolo své tisícovky hektopaskalů. A ačkoliv se už dost dlouho bije na poplach, že se průměrná tepolota na Zemi znatelně zvýšila, o s tím související a korespondující změně tlaku jsem ještě neslyšel.
Vezmeme-li v úvahu, že sopečná činnost trvá dodnes, skoro bych řek, že je energie uvnitř planety dodnes mírný přebytek.
Že by se mohl zvýšit tlak uvnitř planety, pokud bude její povrch nedostatečně chlazen, když už teda odmítáte oteplování, tě nenapadlo? Psal jsem snad něco v tom smyslu, že přetlak v papinově hrnci vzniká tlakem atmosféry? :-D
Si ze mě asi děláte prdel jako že je dneska ten Silvestr, žejo :-)
Ale jestli jsem dobře pochytil, to, co prská ze sopek není tekuté jádro, to je mnohem, mnohem hloub, jiné složení, jiná konzistence, jiná teplota. - Je to třením natavená hornina, třením při posunu zemských desek. Takže to teplo a tlak vzniká mechanicky, třením. I kdyby okolo mrzlo jak na Sibiři, tak sopka prskne.
Dle toho, co sem postoval Pepa to moc nevypadá, že to není tekuté jádro.
https://opentextbc.ca/physicalgeologyearle/wp...
Ať tak, nebo tak, proč jsi psal o atmosférickém tlaku jsem moc nepochopil.
Nečetl jsem důsledně všechno, ale tak nějak mi přišlo, že na ty sopky snad měla mít vliv zvyšující se teplota tady u nás nahoře a tím pádem nějak vyšší tlak na matičku Zemi. Nebo jsem to blbě pochopil ? Jestli jo, tak pak už vůbec netuším, čím bychom těma dvěma stupněma navíc mohli zatlačit.
Mě se líbí, jak se u nás řeší ty věci z gruntu, celosvětově.
Prkotinama, jako jestli náhodou vydlážděné parkoviště za rohem, co odvedi vodu do zatrubněného potoka a pryč, to neřešíme.
Ale želvy na Galapágách, tropické pralesy, nebo Krakatou, na to jsme machři.
Hlavně, kromě keců, nás to nic nestojí
Jak to povídal Khon:
korůnka ke korůnce a hned je milionek, Sondo.
A tak s těma stupněma, jen chtít
Ješíííš, promiň, tak tohle mne teda fakt nenapadlo ani náhodou. Něco, co má teploty v řádech stovek až tisíců stupňů a tlaky, že to umí střelit miliony tun horniny stovky metrů vysoko, chtít ovlivnit dvěma stupni na povrchu... - navíc dvěma stupni v průměru. Někdy je obecnějc teplo, jindy tak nějak víc zima.
Vliv to může mít na proudění vzduchu, vody, na různé povrchové děje, ale že by to tam dole bylo tak na hraně, že by proniknuvší nebo neuniknuvší dva stupně tepla odpálili salvu sopek... No, :-)
Čéče šíravníku, dyť ses před nedávnem zaštiťoval základními fyzikálními zákony a teď popíráš druhý termodynamický! Chladnější těleso nemůže předávat svoji energii teplejšímu. Neodstřelil´s to šampáňo příliš brzo?
"to moc nevypadá, že to není tekuté jádro" - jestli to dobře chápu, vypadá to podle tebe na tekuté jádro?
Jádro na tom obrázku rozhodně neni, to žlutý a bílý je svrchní plášť (polotekutý) nad tim oranžová přechodová vrstva, píšou že Astenosféta, to je ta kluzká, co po ní driftujeme :o)
Jádro bude několik metrů pod monitorem ...
Jaký psy, pořád, vždyť žádný nemáme! Ty sáně přece táhnu já ...
Prostě jediná skutečná pravda, kterou zde šíravník řekl, je pravda o tom, že nemám na to, abych jeho teorii pochopila (a to si stěžoval, že s ním nechci duchaplně diskutovat:-)).
Opravdu na to nemám. Vždyť já dodnes nepochopila, že když jsem třeba nedávno uvařila brambory na salát a nechala jsem je nějakou dobu stát v kuchyni, tak jsem to nedělala proto, aby se ochladily na pokojovou teplotu, ale naopak proto, aby se o pokojovou teplotu ohřály:-))
Jsou lidé, kteří mají znalosti a umějí je polopaticky předat.
Možná, že na tak velkou lopatu, jakou by Š. potřeboval, nemáš.
Co je na tom divného, však jsme to všichni už (i) ve škole (ZŠ) zažili
Hlavně doufám, že se na mne nebude šíravník zlobit zrovna v tento poslední den v roce. Já ho urazit nechtěla, pokud se tak stalo, omlouvám se. Mně naopak potěšilo, že jsem, dle jeho slov, neměla ani páru o tom, co říká. To jsem opravdu neměla a jeho "triviální, obecné, nezpochybnitelné, fyzické (sic!) zákonitosti" jsem nepochopila.
Tak snad dobrý, šíravníku, co?
Proč?
V čem je ten den jiný než ostatní?
Dobrý, ale rád bych věděl, co konkrétně jsi nepochopila? Rád se ti to pokusím vysvětlit znovu a lépe :-)
Ta sopka si sebou vzala bezprostředně stovku životů, šíravníku. Bohužel.
Kdy začneš plakat nad tím, že ti prach, popel a plyny vezmou jedno nebo dvě krásná teplá léta?
Kolik to má nachozený? Vypadá to zachovale, tak jakou to má odolnost? Ty Eliny byly jetější, ale ona v tom fakt chodila normálně povenku.
A děkuji za foto, jo to je to, co jsem v létě chvílu zkusila. Jsem si vyfotila moje rukavice, které při troše snahy obě dvě nacpu do jedné kapsy bundy. Jsou to teplé warmpeace a uvnitř mají ještě jedny tenké rukavice, když jdu do obchodu, mám v druhé kapse peněženku.
Zhruba takhle velká po smotání je asi moje nejlepší investice do cyklooblečení v životě, do bundy/pláštěnky od Specialized někdy před 9-10 rokama. Nosím ji sebou i když jdeme někam na výlet nebo do města na procházku a hrozí bouřka ( vejde se mi do kraťas do kapsy, do tašktičky na doklady atd)... je neprofuk a dejchá...
Mám něco podobného od Warmpeace. Bude to větší jak od Spešlů, do kapsy se to vejde taky, ale ne, že bych ju v kapse vozila, spíš ju strčím do jednoho držáku na flašku nebo do brašničky, nebo chytnu za sedlo. Mám ji už léta, bezva věc, teda nehřeje, ale před menším deštěm ochrání a hlavně neprofoukne.
https://www.nakole.cz/images/f/blog/9d/g/375...
Vrtalo mě hlavou, kdy jsem už nějakou takovou "obuv" viděl.
Ona ta životnost bude asi někde jinde; nejsou určeny primárně na chození
https://www.decathlon.cz/neoprenova-obuv-3mm-id...
https://www.ambiq.cz/blog/ponozkoboty-skinners...
O prstových ponožkách bych nikdy neuvažovala. Nevím, jak kdo, ale já mám při normálním uvolněném chodidle prsty těsně u sebe. Si nedovedu představit mezi ně nacpat hadr, natož pogumovanej hadr. Ty ponožky jsou pohodlné, akorát fakt nevím, na co bych je zas tak využila. Já nemám tretry s nášlapama a jezdím v botách, ve kterých se dá pohodlně chodit. A zas tolik se po zahradě neprocházím, abych si kvůli tomu kupovala za litr fusekle. A na to pletí a sečení trávy je něčeho takovýho škoda :-)
Já si pořídila dvě lavičky a jestli na nich za celej rok prosedím tři hodiny tak moc (to bych si klidně mohla sednout na židlu, na zahradu mám dvě a vypolstrovaný). S těma fuseklema by to bylo taky tak. Já si raděj asi koupím novej stříbrnej řetěz nebo třeba nový šlapátka nebo rukavice nebo něco takovýho, toho si užiju víc :-)
Po zahradě 2/3 sezony chodím bos jen při sekání má člověk trochu barevná chodidla:)
Zas ty fusekle by se daly pojmout jako bezpečnostní obuv k elektrické sekačce. Jestli je teda ta podrážka nevodivá :-)
Pořád jsou levnější než různé bosoboty https://www.prstove-boty.cz/
Cena je menší než u těch ponožek. Kvalita totožná (stejná fabrika ).https://www.aliexpress.com/item/2017-LAFEND...
Pamatujete?
http://www.miluju-boty.cz/clanek-192-Nesmrtelne...
Hraješ si na archeologa ? Nejmíň šest let starej asi reklamní článek, ale podle textu třináct.
Vzpomněl jsem si na cvičky "Toník"(měly šněrování do 4 dírek), spartakiádky pro kluky a Google na mě vybalil "Jarmilky"
Až to budeš kompletovat, tak červený trencle už jsou spálený.
"Bláto na hřišti" už nešlo vyprat ?
To´s mě připomněl:
Je statisticky podchyceno (zaznamenáno), který z pánů prezidentů víc vychlastal a vyhulil, zda Havel nebo Zeman ?
On měl na těch trenclích bláto?!?
A bylo to opravdu bláto?!? :o)))
"státnický akt roku"
Co tak asi nás čeká napřesrok?
Cvičky, ovšem černé, vyráběl za 1. republiky Baťa pro Všesokolský slet
viz zde: http://www.e-jarmilky.cz/historie.html
A když se odstřihla gumička a obarvily se Duhou, to byla paráda! :-)
Zpráva z PS:
"... snížení sazby daně z přidané hodnoty na dálkově dodávané teplo a chlad z nynějších 15 na 10 procent ..."
Vám (někomu) teplárna dodávala v letošním horkém létě chlad? Že si vyúčtovali DPH, tak o tom žádná ...
Voni nevěděj soudruhu, že Mráz (tedy chlad) přichází z Kremlu (tedy Moskvy - a to není za rohem...). No a vodteď budou dodávky o 5% levnější. To bude mít Putin radost.
V Budějovicích je na dodávku chladu od června do září napojeno muzeum, univerzita a pár hotelů .
V Plzni odebírá chlad Prazdroj, v Praze nějaké sjezdové centrum, v Kyjově nemocnice. Není to tak neobvykle ač to zní divně :)
Je to levnější, tišší a ekologičtější než klimatizace.
U nás zimní stadion zase z pívovaru chladí
Ale když jseš tak vzdělanej, prozraď rychlost tmy, rychlost světla jsem už nagooglil. :-)
Špatně jsi hledal.
Dole v článku máš vzoreček
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Rychlost_tmy
O tomhle jsem náhodou kdysi slyšel na pracovišti, že to dělá konkurence :)
V podstatě je to taková větší absorpční lednička...
Sem si vzpoměl, jak naše malá když byla malâ se ptala:
A maminko, jak vlastně funguje ta klimatizace?
Jak? No jako lednička!
A maminko, jak funguje lednička?
No přece normálně!
Lidská debilita je opravdu nekonečná: https://www.youtube.com/watch?v=Yoa0MfuZUVg
„Ve vozidle se nacházel muž a žena, obě osoby tvrdily, že neřídily,“ sdělila mluvčí. Zatímco dechová zkouška na alkohol byla negativní, orientační test na omamné a psychotropní látky byl u obou podezřelých pozitivní.
https://www.novinky.cz/krimi/493166-dvojice-v...
... když může kladenský zastupitel (z ODS) ...
Zfetovaný lidi říkají ledacos, to se dá i očekávat. Jenže pak je ještě dost lidí co jsou zdravotně v pořádku a přesto velmi často pronáší neuvěřitelné voloviny a často jim to i projde.
Šššššššš bum! (už trénují 8-((( )
A Kč 500,- (800,-; 1200,-) je v pr.eli ...
Ptal jsem se, stojí-li mu to za to, takových peněz!? Postěžoval si, že ty kuwy pyrotechniku zdražily, ale kampak na něj, on na to má.
Já mám vždycky nejradši, když Silvestr a pár dnů okolo pořádně proprší. Nemusím pak přemejšlet, jestli nějakej nalitej magor mi rachejtlí trefí pěkně proschlou kůlnu, sousedící s garáží.
Si vem, že jsem spávala pod čtyřma tunama sena a slámy... Ten klid a pohodu o "svátkách" mi mohl každej závidět.
No jo, u nás dělostřelectvo nastřeluje pozice již několik dnů. Včera na Ruzyni přistával jeden charter za druhým a do toho práskaly petardy jedna za druhou. Jsem si připadala jako o válce.
Tak abychom nezapomněli, jak líbezné a srdci nejmilejší chemikálie nám milující sousedé samou láskou k přídodě a lidstvu vystřelují do povětří. Jak romantické:
https://www.novinky.cz/vanoce/187849-tajemstvi...
jj, celý rok v obchodec studují složení biopotravin, auto bez Euro6 by si nepořídili, ale na Silvestra těch pár tun chemie do luftu naposílají
(nejsem škarohlíd, nemám nic proti pěknému ohňostroji - vadí mi to nekontrolované prskání u každého baráku)
Tady už to taky bouchá jak o manévrech.
Pes je totální flegmoš, ani oko nepootevřel (ale je živej a není hluchej... když vrznou dveře od ledničky, už je v pozoru.
Zato vnučka se držela za uši a řvala "pežinu, pežinu". Tak jsem jí podala peřinu, řekla "schovám" a vlezla si pod ni.
Jednoho totálně vystrašeného psa jsme vedli s vnoučaty domů už 27. 12. Byl naštěstí místní, utekl pánovi při venčení po výbuchu petrady. Paní byla naštěstí doma, tak jsme ji psa s ocasem mezi nohama předali a ona pak volala manželovi, že už ho nemusí hledat ve Hvězdě, že pes je už doma.
Tady je absolutní klid.
Žluté vesty se vyřádili už v sobotu.
Před chvílí skončilo asi čtvrthodinové bombardování někde za obzorem. Podle zvuku už asi Choceň neexistuje...
Jen počkej až v posádce zdolají pár lahví vodky navíc a půjdou zkontrolovat sklady, jestli toho tam nemají zbytečně moc, to bude teprv ten pravý ohňostroj a možná i v Praze by ho viděli a záviděli :-))
To fakt bude asi národní specialita, tyhle privátní ohňostrojné aktivity.
Jako u nás jsou vánoce kapří jatka, tady hynou to tuctech ústřice a humři.
Jinak klid.
Fronta postoupila, asi padlo Jelení. Už vidím záblesky na obzoru. Budu muset brzo do krytu.
Akorát nevím, jestli je to útočník, nebo osvoboditel...
Já mám z okna dobrou vyhlídku. Teď slyším akorát dělbuchy, ale světla žádná. Kolem šesté byl pěkný ohňostroj někde u Penny na kopci, to bylo asi pro malé děti. Kocour se na to díval z okna a pak vyrazil do terénu.
Od té doby, co soused zboural stodolu, vidím až na zámek v Rosicích, o půlnoci bude ohňostroj krásně vidět. Si asi nachystám stativ a uvidím, co nafotím. Tohle je z letních ohňostrojů na přehradě.
Rosice?
Znám, byl jsem tam jednou, a do bylo před ohňostrojem %-)
Já se ohněstrůjců nebojim, mám 3 samopaly a kulomet, s tím je v pohodě zaženu. Pak ještě nějaký pušky....