Tak další masáž oveček začala. Bude se kácet les pro další sjezdovky, prý kvůli dětem.
To co se děje u nás poslední rok nemá obdoby, staví se zcela nové chaty, v lesích přibývá asfaltových cest a s nimi provoz nákladních aut. Dříve se na horské chaty maximálně organizoval páteční dovoz zavazadel, dnes tam stojí desítky aut.
Nejhorší ale je že lidem je to úplně jedno a ještě to schvalují.
V čem to dneska jedeš?!?
Divnej matroš...
Taky se mi to hned vybavilo: ještě d :-)
Starej, ale dobrej
Díky za nápovědu!
Koukala jsem na to jak jelen... :-)
https://g.cz/vtip-dne-na-jestedu-hori-les-to-je...
Bohužel to není jen Ještěd.
Ono to mnoha lidem vadí a určitě to neschvalují, jenže dost lidem to zase vyhovuje a nemají námitky, tak co s tím dělat?
Lze s tím něco v demokracii dělat?
Pokud většina chce asfalt?
Řekl bych, najít si jinou horu nebo zemi
Domnívám se, že o asfaltování rozhodují ti, kteří mají klíč od pokladny. Ti, kteří se domnívají, že cyklostezka (sic!) má být "multifunkční" (pro inlajnisty, venčící zvěř i děcka a, případně, i cyklisty).
"Rozhodovači" kopírují, co se jim líbilo v D, NL (země s písčitým podložím cest) ...
Zrovna u toho Ještědu jde o to, že na tom skiareálu údajně město hodně prodělávalo, tak ho holt pronajalo soukromníkovi, který jistě prodělávat nechce.
A dluhy rostou.
https://liberec.idnes.cz/areal-javornik-bob...
Ještěd
Ještěd patří mezi hlavní znaky našeho nejseverněji umístěného krajského města a vedle televizního vysílače s restaurací a lyžařského areálu, je Ještěd proslulý právě svou silnicí. Pokud se do Liberce vydáváte z Prahy, tak zejména poslední část jízdy po dálnici může pro vás být zábavná. Dálnice zde má, podle našeho názoru, asi nejostřejší zatáčky v České republice a terén je už zde velice členitý. Cesta na Ještěd je ale pravou horskou silničkou se vším všudy, jedinou nevýhodou zdejší trasy je především větší provoz, na který tu narazíte prakticky neustále. Pokud si tedy chcete tuto trasu užít, určitě doporučujeme si přivstat v některý letní den.
https://www.autozive.cz/kde-najdete-nejlepsi-a...
Nevím, co je v plánu pod Ještědem, jestli opravdu kácení lesa pro další sjezdovky ... ale co bych já schválila, by bylo kácení lesa pro širší sjezdovky. Skiareál je krásně propojený, ale šířka sjezdovek je mizerná.
A zbourat to škaredý město pod ním a naopak, zalesnit
Pokud vím, měli by rozšiřovat sjezdovky. Teď snad kácejí dole u parkoviště, kde chtějí udělat nějaké snad konfortnější "přijímací" zařízení a větší loučku pro děti.
Osobně mi nevadí, když pokácejí nějaké smrkové monokultury, areál zvelebí a sjezdovky rozšíří. Ten areál tam už jednou holt je, nikdo ho už nezruší. Budou přidělávat dvě retenční nádrže na zasněžování a budou to osvětlovat v celé šířce.
Nevadí mi to, pokud to zůstane jen tam a nebudou se snažit rozpínat do širokého okolí a tahat sjezdovky, dráty, hluk a osvětlení všude po lesích. Koneckonců zvěř má taky nárok na klid a my běžkaři si chceme taky trochu užít:-)).
Jinak je to samozřejmě vec místních, jak to cítí a co tam chtějí mít.
Nojo, to bejvaly časy, jít ráno na přednášku s lyžema a přeskáčema a před polednem vystupovat z tramvaje rovnou k vleku :o)))
Ale bylo to vždycky úzký a k dnešnímu "kárvování" nic-moc.
Na širokých Pláních na druhou stranu to zase rychle tálo ...
Zase na úzké sjezdovce to tolik nefouká a i za mlhy víš kam jet. No a také je to v Čechách klasika a my to na nich prostě umíme.
No, umíme ...
Když si vzpomenu na ty alpský široký a zvlněný. Tam se to vykružovalo :o)))
Takový terény v našich horách prostě vůbec nejsou k dispozici.
Ale když je jen trochu horší počasí a to je v horách velice často, tak na té uválcovné pláni nevíš kam jet. Jaký problém dělat ty zatáčky utaženější a víc je navazovat na sebe. Nebo ty se do toho průseku nevejdeš?
Pro mne je česká realita spíš dlouhá úvozová cesta z kopce lesem a běžky. Brzdit není moc kde a tak se to pustí a ono to dole nějak dopadne.
Okraje jsou i mlze určitě rozpoznatelný, ale nezažil jsem. Líbila se mi ta volnost a dlouhé terééééénní vlllllny. U nás, co si pamatuju, jsou skoro jen přímý úseky (průseky) rovnou dolu, nebo šikmo traverzem a občas ostrá hrana na křižování lesních cest. Jde to taky, ale ...
Stejně už jen běžkařim :o)
Sjezdovky jsou zabity. Sebemensi muldicku hned frezujou. Nuda, sed, "anglickej travnik" bez jedinyho kvitku, jedineho krtince. Co na takovy placce celej den delat ? Dvakrat susem, dvakrat nejak bezcilne zaklickovat...a co dal ? Vymejslet si zatacky tam, kde nejsou ?
Kdyz si vzpomenu na takovou dobre vyjezdenou Labut v Peci, kam rolba nezajela za celou zimu :-) Dvoje lyze za tyden se daly zlamat, kdyz se ty hupy blbe najely. A sjet sjezdovku na jeden zatah bylo o hnaty. To pak byl clovek vdecnej za kousek hladkyho, aby to mohl pustit (taky se naslo) a pak se zase radostne vratil ke klickovani.
Zajeď si do Alp, tam najdeš stále ještě sjezdovky úzké, kolmo dolů, které šůsem rozhodně nepojedeš a nudit se na nich nebudeš. Nebo zajeď do Železné Rudy na Šance. Tam se to neupravuje a je to také docela s kopce.
Jako že si budu platit pronájem trati, kde mi uměle vytvoří to, co jinde s vypětím všech sil likvidují ? :-)
Reagovala jsem na Brahmu.
Alpy zatím ještě poskytují širokou škálu vyžití pro všechny druhy lyžařů. Chceš lyžovat na ledovci? Užij si dokud je. Dohromady nikdo neví, zda zřejmý fakt ustupujících ledovců způsobil ten "LID" nebo se to tak nějak semlelo zrovna teď.
Jo a vyhlizeni okraje lesa pamatuju z uhelek v '79. V Destnem nahore v lese to klickovalo a misto snehu uz bylo jen vydreny ledovy koryto, ve kterem jsi nezatocil, ani nezabrzdil. Fura lidi vyjela nahoru a pak s lyzema na ramenou pochodovali podle lesa dolu.
Ale pro nas "nesmrtelny" pubertaky to bylo eldorado. Nahore na louce rozjet, vlitnout do koryta a tesne u lesa na zbytkach vyhrnuteho snehu na posledni chvili tocit. A nikoho z pochodniku netrefit. Parkrat jsme se i do lesa podivali. Jo to byly lyzarsky casy...mladi a neklidni. :-)) Zadne dnesni karvingove akademicke oblouckovani.
A do tretice - ty dnesni rozsirovany a naprimovany sjezdovky klidne prirovnam k asfaltovani lesnich cyklostezek.
Pravdu díš, je to stejný trend a slouží to stejnému účelu. Zpřístupnit to největšímu segmentu populace, který za to dohromady přinese nejvíce peněz, nebo voličských hlasů. Nejširší segment populace ovšem zase tak moc neumí lyžovat nebo jezdit na kole. No a také to tu přírodu mnohem více válcuje než pár nadšenců. Veliké úpravy, moc lidí co se někde musí najíst, napít, vykadit a vyspat.
Hodně lidí pořád jezdí jako za socíku na otočku :)
Na druhou stranu pro některé strany to s těmi voliči jako rovnice rozhodně neplatí, neznám totiž jediného zeleného nebo jejich voliče, který by nelyžoval a nepotřeboval se někde najíst, napít, vykadit a vyspat :)
Když se snažíš navážet do Zelených, tak mi ukaž českou sjezdovku, či lyžařský areál, který je podporovaný k rozšiřování sebe a sjezdových tratí přímo Zelenými či nějakou jinou enviromentální organizací. O asfaltování příměstských cest na hladké silničky pro kola a brusle také rozhodují radnice, ve kterých Zelení nemívají velké slovo. To zejména proto, že v poslední době nemají velké slovo skoro nikde. Ani to je ovšem nechrání od role fackovacích panáků, na které ostatní politici hází svou neschopnost.
Já se nenavážím, jen reaguju na tvůj blábol o souvislosti voličských preferencí a lyžování :)
Navíc si pořád hýčkám ten dopis od představitelky strany zelených, která hlasovala pro uzavření náplavky pro cyklisty a mě jako cyklistovi, kterému to vadí se tím omluvila.
Ten dopis jsem sem kdysi přetiskl protože diskutér Hrabosh mě obvinil ze lži s tím, že Zelení
hlasovali proti :)
A snad nepopřeš, že zelení mají taky potřeby, které jsi tak trefně popsal....
Tak když se podíváš, na co jsem reagoval s těmi voličskými hlasy, tak to bylo v souvislosti s asfaltováním příměstských polních cest, co zmiňoval Ronda.
Souvislost s uzavřením Náplavky to nemá vůbec žádnou. A tahat sem tvůj konflikt s Hrabošem je už také tak trochu časově mimo. Ty to ještě stále prožíváš??
Ano i zelení jsou lidé, ač se je mnozí snaží vydávat za ďábly, se svými přirozenými lidskými potřebami. Proč bych to měl popírat?
takže odkaz na to co jsi neřekl :)
https://www.nakole.cz/diskuse/25313-jested.html...
On to byl Hraboshův konflikt s pravdou, kterou se pokoušel popřít, on sám to nazýval trollbekováním, tedy cíleným a uvědomělým trollováním lidí o kterých si myslel, že nemají stejné názory a cíle jako on. On totiž přišel s tím, že náplavku uzavřela pravice a zelení byli proti a důkaz, že zelenení zástupci hlasovali pro vyhnání cyklistů z náplavky ho totálně rozpálil :)
ale to je vedlejší, přečti si co jsi napsal že souhlasíš s tím, že to Ronda srovnal s asfaltováním a ty jsi pak v souhlasu přišel s těmi voličskými hlasy :)
Takže klídek :)
Dej se na kněžské povolání. Tvá schopnost pomocí oslích můstků přecházet k jiným tématům je ohromná. Co má co rozšiřování sjezdovek a asfaltování polních cest společného se zelenými a ještě navíc s Hrabošem a k tvým starým sporům s Hrabošem?
Moje vsuvka byla o vztahu asfaltování a voličských hlasech. O žádném politickém směru ani názoru jsem se nezmínil. Tak jaká politika? To že představitelé radnic rádi dělají věci, které jim přinášejí volební hlasy je přece věc, která se táhne celým politickým spektrem. Tu politiku jsi tam vtáhl záměrně až ty svým hloupým oslím můstkem.
Schválně si přečti ten můj příspěvek, který sem odkazuješ a najdi mi tam něco politického :D
Nevím, jak je to s lyžováním, ale dovolila bych si polemizovat s tvrzením, že největší segment populace neumí jezdit na kole. Já bych řekla, že umí, není na tom nic moc převratného. Jen někteří prostě nechtějí jezdit po pěkných udusaných polních nebo obyčejných mlatových cestách. Mají raději asfalt, a chtějí jezdit po asfaltu. Mně to sice může mrzet a mrzí, ale když už teda ten asfalt na ty cesty lejou, tak ať ho využije co nejširší spektrum lidí, tedy nejen kolaři, ale i bruslaři, kočárkáři, pěší a tak podobně.
Sjezdovky jako takové přírodě příliš neškodí. Kontroverzní je spíše to zasněžování a s tím spojená drenáž a natahování trubek pod povrchem. A také to svícení. Některé sjezdovky svítí celou noc kvůli rolbování, zasněžování, a jak jsem se dověděla, tak prý taky kvůli zlodějům a vandalům. Zvěři pak bude hodně vadit hluk a ten světelný smog.
Když někdy vidím, co udělá příroda za pár let (mnohdy za dva nebo tři) se špatně založenou asfaltovou cyklostezkou, tak mám dojem, že je to marnost nad marnost a kdyby místo asfaltu prostě jen jednou za čas uválcovali polní pěšinu, bylo by to lepší.
Na Labské stezce v Německu je často betonová zámková dlažba a ta se kořeny stromů nezvedá.
... spíš se lépe opravuje, neb příroda si poroučet nedá.
Ta dlažba místy vypadá docela staře, nemyslím, že jí nedávno přeskládali, aby se zbavili kořenů.
Už to tu Jindra jednou vysvětloval, že ty kořeny rostoucí vzhůru jsou způsobené suchem a teplem pod tím asfaltem. Zámková dlažba je propustná.
Nevím, čím by měly škodit trubky pod povrchem. Svítit sjezdovku celou noc kvůli rolbování jsem teda v Krkonoších neviděl. Navíc každý chce mít urolbováno co nejdříve, aby to přes noc utuhlo. V hluboké noci jezdí rolby tak maximálně při velikém přívalu sněhu.
To je fakt, rolby maj svoje svetla a vyjizdej hned po uzavreni trati.
A technicky snih je jen dlouhodobe ulozena voda v krajine. Pokud pri zasnezovani neseberou vsechnu vodu z potoku, nevidim problem. Ty odbery maj stejne presne limitovany kontrolovany.
Tu vodu z potoka, která by odtekla, deponují jako sníh na kopci a na jaře má možnost zvolna roztát a vsáknout se do spodních vod. Takhle jednoduše myšleno by to vlastně mělo přispívat k udržení vody v krajině.
To jsem zvědav, kdo mi za to umyje hlavu :)
Přírodovědci, botanici. Sice s tvými slovy tak nějak souhlasí, ale na těch uměle zasněžovaných svazích pozorují změny ve skladbě rostlin. Ne vždy ke prospěchu věci.
Třeba na Studniční hoře, jak je "mapa republiky", biologové oceňují unikátní biotop vzniklý dlouhým "zasněžením" :o)))
Asi by bylo vše v pořádku pokud by takový sníh roztával při nulové teplotě, jenže on leží na stráních asi o dva měsíce dýl než by bylo přirozené a to zrovna těm stráním moc neprospívá.
Stráním a flóře ne, ale vodní bilanci určitě ano. Když to roztaje později, tak to neodteče v tom hlavním tání a přívalu vody a má to větší příležitost se vsáknout.
Tohle se maličko přeceňuje. Ten drteček vody (v porovnání s celkovou bilancí) má jen minimální význam. Stejně odteče jako povrchovka, z části se odpaří. Trochu nadojí tu stráň, ale nic moc nezachrání. Jeden běžný noční deštík přinese víc vody.
Jejda, podívej se na ty rybníčky pod těmi sjezdovkami, které se v rámci zasněžování několikrát na tu sjezdovku nastříkají. Zase tak málo vody to není a ten zdrojový rybník je také užitečný.
Takhle bys mohl smáznout každý mokřad, který nyní obnovujeme a zachraňujeme.
Já nemám nic proti samotné vodě. Jen píšu, že se to zveličuje. Když pořádně sprchne, máš ten "rybníček" naplněný několikrát. To nejsou Slapy, to jsou fakt jen flusance.
A zdrojový "rybník" bývá jen vybetonovaná (nebo jinak utěsněná) neživá nádrž. Rozvířené bahno, rostliny nebo živočiši by čerpadlům, filtrům a dělům vadily.
Hele, tak jak? Když to škodí, tak to neni minimální, když je to užitečný, tak je to najednou jen drteček.
Brahma má pravdu, neodteče to povrchově s prvním velkým táním, voda má mnohem víc času při pomalém odtávání se vsáknou. A odpařená je taky skvělá, upravuje mikroklima na vlhčí. Co víc bys chtěl?
Navíc ty zasněžovací jezírka celoročně plný. Vždyť po tom stále voláme ...
Ale vždyť jsem psal, že proti vodě nic nemám, jen že je nesmysl to přeceňovat.
A když budu chtít bejt hnidopich, tak ta voda v podobě sněhu se neudržuje déle na nějakých celoročně nakypřených přirozených lučinách, ale na udusaném příkrém svahu. Takže když do toho zaprší, většina shučí dolů jak po střeše :-)
Já bych zase nepřeceňoval ta negativa, třeba "změny ve skladbě rostlin" :o)
Mrkni někdy jak vypadá v létě uměle zasněžovaná sjezdovka a jaký je rozdíl proti sousední nezasněžované louce.
Občas se po takové sjezdovce projedu, tam není problém to sjet a když je sucho tak se pěkně práší za kočárem :-)
Nezasněžovaná louka je dobře zatravněná, tráva vzrostlá, podklad dost měkký a sjezd po takové louce je už dost náročný na rozdíl od sjezdovky kde potřebuješ mít jen dobré brzdy.
Nejspíš to bude celý soubor vlivů, který je větší a podstatnější nevim, ale rozdíl je dost velký.
Jestli to nebude tím zdusáváním, vydíráním (zvlášť ze začátku a ke konci sezóny). I bez rolby, natož s pravidelným rolbováním několikatunovou potvorou. Prostě kamenitý udusaný mlat oproti okolním loukám.
Tipnul bych si, že tam tan zásak taky bude o nějaké to procento slabší v porovnání s nedusanou loukou.
https://www.ecofuture.cz/clanek/stinna-stranka...
Alarmistickej clanek. Dokonce tvrdi, ze zasnezovani zpusobi povodne!
Tvrdi, ze neexistuje zakon omezujici vyuzivani vody pro zasnezovani (pokuty za odebirani vetsiho mnozstvi, nez povoleneho jsou tedy nezakonne), dokladuje to bezplanosti...
Strasi aditivy, ale neuvadi co jimi je.
Na me to pusobi ucelove.
Neumím to odborně posoudit, ale čistě laicky - když na jaře zaprší na takovou sjezdovku, pokrytou umělým sněhem, tedy vlastně ujezděným trochu zkypřeným ledem, tak po ní ta voda snadno sklouzne dolů do údolí. Určitě ten umělý sníh do sebe nenatáhne tolik vody, jako ten přírodní, ta padající voda jím hůř prostoupí. Plus teda to, že s tou sklouzávající vodou odtává a crčí do údolí i ta umělá. Takhle bych tu výtku asi chápal v situaci vydatnějšího deště.
Nahore jsi psal, ze je to jen drtecek vody a flusanec. Tak jaka z toho muze byt povoden? Nezvelicuj.
Pochopil bych vyhrady k energeticke narocnosti a svetelnemu smogu pri nocnim lyzovani. Taky komercionalizaci, ta me vadi nejvic, proto uz jen bezkuju a jeste nejlip mimo upraveny trate. Ale ty vyhrady proti umelemu snehu mi pridou mimo.
Ale no tak, už ani ty neumíš číst, když jde o víru svatou ? ;-)
Píšu snad jasně, že souvislost s povodní vidím jen při dešti, kdy voda po tom ledu na svahu sklouzne dolů do údolí, plus k tomu něco přitaje.
Nebo to mám popsat znovu a ještě víc polopaticky ?
No nevim, já bych na základě teoretického a neověřeného předpokladu povodní nestrašil, to je vše. Nevim, o jakou svatou víru ti jde? Já to prostě vidim naopak, jako víru že to musí být špatné i kdyby nebylo :o)
Mě u zasněžování, nebo spíš masového lyžování vadí prostě jiné věci.
Tak já z nějakého zasněžování pupínky nemám (dokonce jsem z něj svým způsobem i pár let profitoval, když jsme v bývalé robotě dělali podstatné části děl pro rakušáky). Jen jsem napsal svůj laický názor, jak by to s těma povodněma mohlo být myšlené. To, že umělý sníh (čili vlastně hladké zdusané krystalky ledu) nenasáknou ani zdaleka tolik vody při dešti jako přírodní "chlupatý" sníh a že déšť po umělině snadno sklouzne dolů, to snad rozporovat nebudeš. Nic víc jsem nenapsal.
Víc mi je to u ).(, protože do podobných kopců se dostávám, až když je tenhle humus pryč (ani na lyžích mne nenadchnul). Ani nějaký nadšený ochránce přírody nejsem, takže tím je to pro mne vyčerpané, na žabomyšárnu a slovíčkaření dlabu.
Mně osobně na celé věci vadí to, že existují lidé, kteří píšou po těch internetech spousty čláknů o tom, jak je to všechno špatně. A pak si nazujou přeskáče a jdou si zalyžovat na uměle zasněženou sjezdovku. Však co, když už tam jednou je, tak toho využiju.
Ale to je dnes jev běžný a vzhledem k nezadatelnému právu na názor vlastně normální.
Je spousta lidí, co píší proti autům, ale nikdy si nedali práci s tím, aby si sami pro sebe spočítali, kolikrát auto pro vlastní potřebu použili a zda to vždy bylo opravdu nutné.
:-))
Tak je to se vším, a ekologie je "in".
Ovšem mimo jakoukoliv pochybnost, umělé zasněžování, se všemi těmi doprovodnými taškařicemi je pro přïrodu stejně blahodârné jako monokultura řepky..
Je to jednoduché, stačí si to přečíst.
O povodně nejde, ale o kritické snížení hladiny vodních toků v zimě a tím, že půdu pod umělým ledem zmrazíš déle než přirizeno, sníženou schopnost zavsakování a naopak zvýšený odpar.
Prostě opak je pravdou, místo aby se v umělém sněhu voda akumulovala a držela v krajině, tak z ní mizí.
A zo je a bude zásadní problém budoucích let.
A od toho by měly být ty sjednané, nebo povolené, maximální odběry, ne? To je snad dostatečný nástroj regulace a měl by fungovat. Pak není potřeba hledat zástupné strašáky ... Na to jsem přece reagoval.
Zjistit, jestli areály používají nějaká chemická aditiva, je snad taky snadné. Ty chcíplý bakterie myslim nebezpečí nepředstavují a fyzikální systémy taky ne.
"Co všechno máme k dispozici, abychom mohli vzájemně diskutovat problematiku technického sněhu a umělého zasněžování?"
Dohromady nic moc. Nejsme hydrologové a těžko posoudíme, zda tvoje "opak je pravdou" je fakt nebo domněnka.
http://www.vodazakladzivota.cz/clanky/71-tema...
No, já tý geologie pár semestrů mám, a ty asi víc, tak se nevymlouvej.
Navíc platí zásada předběžné opatrnosti, tedy když si nejsme jisti, jestli to neškodí, nepohrnem se do toho.
Ono jde o prachy, hlavně o ně.
Takže se najdou "odborníci" co budou se vší odbornou erudicí kopat za tu či onu stranu, jak už v kraji bývá zvykem.
To, že s vodou bude problém by mohl chápat už každý maturant, i když zrovna není šprt. A že všechny zásahy a opatření se neprojeví v horizobtu let, ale spíše desítek let, také.
Ne, ale geologie a inženýrská geologie byla na našem oboru "Konstrukce a dopravní stavby" zastoupena důstojně, neboť teprve pátém ročníku jsme se dělili na specializace, jednou z nich byly "podzemní stavby a tunely".
No, a taky jsme měli dva semestry předmět nazývaný "hydrologie". A budeš se divit, i dva semestry "Životního prostředí" s těžitěm v "multikriterialním posuzovaní staveb"
Ono to bylo starý ČVUT, pozůstatek FISu.
Možná ti něco řekne Quido Zâruba, podle toho se učí dodnes a i na jiných školách. Ten tu katedru geotechniky vytvořil, ale my ho už minuli a měli jsme Brekcii :-).
Na ty věci kolem vody měli taky svojí katedru, ale jejím domovem byl obor "Vodní stavby" a u nás jen "hostovali" a dost drsně.
Právě proto, že dílo Quida Záruby znám, troufám si předpokládat, že on by se, bez dostatečného množství dat, jejich důkladné analýzy a ideologicky neovlivněné interpretace, snažil vyhnout vyjádřením, jaká zde prezentuješ ty, např: "bez jakýchkoliv pochybností" nebo "je to zcela zrejmé"
A poměřovat si svalíky pomocí počtu semestrů z toho či onoho předmětu, absolvovaných někdy před čtvrt stoletím, mi přijde už vysloveně legrační.
Jestlipak víš, že Alan Karlsson neměl ukončené ani základní vzdělání, a přesto se podílel na vývoji atomové bomby?
:-))
Ty sibznala Quida?
To ti je už 75?
Ne, to není o poměřování "svalíků", ale o znalostech v daném oboru.
To je tvůj standardní postoj, abys mohla být v opozici, protože o to ti v debatě zásadně jde. Prokázané skutečnosti zpochybníš, že nikdo z nâs není odborník, a když ti řeknu, že jsem hydrologii musel studovat a také studoval a tedy jistou odbornou kvalifikaci na to, abych mohl vęc posoudit mám, začneš plácat co by Quido, aniž by si mohla mít šanci ho potkat jinak, než z obrázku na záložce jeho knih, nebo jako pionýrka v Tatrách.
Quido by tě za to, že zpochybňuješ negativní dopady umělého zasněžovánína vodní re6im vyrazil od zkoušky, to zase o něm tvrdím já, leč jej znám jen z toho, co se o něm tradovalo na škole.
A pokud Vám, Vaše excelence nedochází, že mluvíte o "Quidovi" jako byste se narodil v zábradlí balkonu kina Osvěta, tak už to není ani legrační. Spíš smutné.
Vraťme se na Ještěd:
https://snow.cz/webkamera/50-jested
Takže jak,kecy stranou:
a k zasněžování
A) pomáhá vodnímu režimu (naznačoval tuším Brahma)
B) Škodí vodnímu režimu (tvrdím já)
C) nemá žádný vliv
A vyber si, Quido byl populární nickname - nalistuj ve Quidovi. ...
No a Brekcie byla doc. Schütznerová. .
web kamera Borová Lada.
http://www.sumavanet.cz/mszapad/cam_borovalada.asp
Ten přírodní se mi líbí víc.
Tak už jste se uklidnil, sire?
Mohu odpovědět?
Já se totiž DOMNÍVÁM, že umělé zasněžování má jistý negativní vliv na lokální ekosystém v místě oné sjezdovky i na příslušnou část k ní přilehlého povodí. Neumím však posoudit, zda ten vliv je menší, stejný nebo větší než další vlivy spojené s masovým sjezdovým lyžováním, nebo s jakoukoliv jinou formou masového sportovního vyžití a trávení volného času populace.
A také se DOMNÍVÁM, že je to lokalita od lokality. Proto jsem již zkraje napsala, že pro mě je lepší rozšiřovat a velebit sjezdovky tam, kde se lyžuje léta letoucí a má to tam tradici (viz Ještěd), než stavěl nové sjezdovky na zelené louce nebo je uměle zasněžovat v polovině podzimu při teplotách nad 10 stupňů (viz Monínec).
(Index jsem si, pane profesore, sebou nebrala. Já to zde nepovažuji za zkoušku z jindrouky, nýbrž za normální diskusi:-))
To je samé "aby, kdyby, možná, domnívám se"....
Já se domnívám, že bychom celý ten průmysl zimních sportů měli radikálně utlumit a přesunout do oblastí kde zima prostě jaksi je od přírody.
Jenže my řeším příkon vysavačů, žárovky a teď i plastová brčka.
Velmi správně, Jindřichu.
V tom případě já se DOMNÍVÁM, že by měli být zrušeni fotbaloví chuligání, kapsáři v tramvajích, myslivci, co střílejí po všem, co se hýbe, medvědi na Valašsku (nemusej ho přímo zastřelit, stačí když ho zrušej a nebude), našeptávače v mobilu a Česká pošta.
Seznam se může průběžně měnit, podle toho, co mě zrovna naštve:-))
Jasně, ty rád lyžuješ, takže ti je ostatní dost u prdele, že jo.
Chtělo by to spíše argument místo osobního napadání.
Já bych kupříkladu argumentovala odborností autora.
Takže, co o sobě autorka píše?
"Jana Václavíková se zajímá o cizí kultury, ekologii, divadlo, ale i zimní sporty. Jednou chce projet Transsibiřskou magistrálou a nijak u toho svými činy nepřispívat ke globálnímu oteplování, především kvůli jeho dopadům na životy polárních medvědů a dalších živočichů. Také se těší na to, až bude elektromobilita natolik běžná, že zohlední existenci lidí menšího vzrůstu, aby je elektoskútr při brzdění a neschopnosti dosáhnout nohama na zem nezavalil. Pak si jeden takový pořídí."
Na zdejším foru standardní, hodnotí se "autor" nikoliv argumenty.
Takovej zvyk z mládí, že jo.
Tady je to poněkud obšírněji, ale skutečnost zůstává stejná.
Nepřirozený zásah do přïrody
http://vodnihospodarstvi.cz/umely-snih-a-vodni...
Ono se jich dá najít víc, jeden opisuje od druhého, jak už to tak bývá.
Argumentů v tom článku je dost.
Ovšem protože se nehodí, tak se to označí za "aktivismus" a hotovo.
Pochopitelně, že tyhle zásahy do přírody jsou zrůdnost, stejně jako všechny ty lyžařské arealy a celý tenhle "zábavní" průmysl.
Komise ruší žárovky, omezuje výkon vysavačů, vnucuje energetické štítky a další skopičiny s cílem omezit spotřebu energií, a na druhé straně dotuje budování takovýhle broskvovin. Nesmírně energeticky náročné dosněžování, vleky, lanovky, noční svícení, jen kvůli plezíru hrstky jedinců.
Jestli něco měli okamžitě zakázat, tak tohle, a nikoliv pár žárovek.
Naprostá nepokora k přírodě.
Jako tady za kopcem, v Nebřenicích. Pole slušné bonity, rozjezdíme buldozery, nadělají se boule a 18 jamkové golfové hřiště. Podzemní garáže ztrhli vodu v polovině studní v obci, ale což, přivedou jim chlórovanou trubkama.
Ale ty nestačí na zalévání toho greenu, takže na to se vybudují zvláštní studny. Ale 15 km od Orahy bude prvotřídní golfový areál.
Co zalévání ze studní udělá dlouhodobě s hladinou podzemní vody si umím představit.
A papaláši se prsí programem "dešťovka" .
Jsem docela ráda, žes poukázal na ta golfová hřiště.
Ano, je pár věcí, kterým nerozumím. Třeba proč se svítí na fotbalových stadionech, a to i v době, kdy je světlo. Proč se hraje mistrovství světa v hokeji v květnu. Proč se lyžuje vnoci.
Těch proč je mnoho. Ale nejsem odborník a nedovedu přesně spočítat plusy a mínusy.
Přesně, a to i u nâs, ve vesničce střediskové.
Máme "umělé osvětlení" a tak ho využijme.
Hraje se od 19ti, aby už fakt byla tma, protože za soumraku to tlmoc nefunguje.
Místo od 15ti, jako bylo zvykem. No, fotbalisti si to neplatí, to jim platím já.
Poctivě přiznávám, že neumím odpovědět, protože nemám dostatek znalostí. Třeba v tom hraje roli ekonomika. Možná, kdybys ty (nebo já) jel v tom fotbalovém byznysu, našel bys spousty agrumentů pro. Třeba výběr vstupného od lidí, co makají do šesti. Kdo ví?
Já přesně vím, jakou to u nás mělo genezi, neboť tohle se vše řeší Pod ledem.
U nâs nejde o fotbalový byznys, kopou léta předposlední soutěž. Před zhruba 20ti lety se dva místní "podnikatelé" rozhodli, že s tím fotbalem něco udělají, něco dali sami, něco oběhali a vysomrovali dotace a udělal se trávník. Když ale chtěli výš, tak to znamenalo přivést přespolní hráče, a to se našim fotbalistům nelíbilo a udělali revoluci, "podnikatelé" zhrzeni odešli. Ale trávník a opravené šatny zůstaly.
A pak se objevil mladík - tunelář Janoza.
Ten "podnikal" v repasování vagónů pro ČD, myslel si, jakej není borec, ale byl jen nastrčenej bílej kůň aby tekly prachy správným směrem. No a ten se stal sponzorem místních nekopů, oplotil hřiště, zaloupil osvětlení a drezy s reklamou Janoza a pak zkrachoval. Spoustě kluků nezaplatil (dělali většinou na švarce) a za podivných okolností umřel.
A tak naši nekopové mají osvětlení, a obec jim vždycky na to jejich čutání něco šoupne. Taky proto, že máme žáky, o které se pár kluků stará, a zadarmo.
Chtělo by to starostu, co nouchne do stolu, a řekne, budete hrát od tří a ne za tmy, a ušetřený prachy dáme do sportu jinak.
Jenže to se nestane, protože fotbalový tým včetně rodin je už dost značná síla voličů, tak jim podkuřujou.
No, a průměrný věk našeho "áčka" bude bzy podobný průměrnému věku sovětského politbyra, "kluci" si mezi sebe nějaké rafany, co by moc běhali nepustí. a
U nás se vše odehrává Pod ledem, tehdy tedy asi ještě Na stadionu.
Schází se tam volební seskupení a debatují "co pro lidi udělají", pak tam zapíjí vítězství či porážku, volební komise tu má stravování a když je na výboře klendra, schází se tam rada.
Fotbalisti stejně jako hokejisti se Pod ledem připravují na zápas, po zápase pak "hodnotí" a mám za to, že i dostávají "sponzorské večeře" neboť Pod ledem je vlastně Slavoje, jen to má Jirka dlouhodobě pronajaté.
Není u nâs lepší prostor, celá hospoda se dá rozdělit na tři části, tak případná schůze moudrých nikoho neruší.
To ovšem nelze říct o sedáncích hokejek či nekopů.
Jediné co ti mohu poradit, Jindřichu, je, uplatnit svůj vliv Pod Ledem. Neutíkat od voleb, zůstat doma, volit a k volbám přimět i ty ostatní. Je hezké sledovat z povzdálí francouzké volby a stranit tu LePence onde zas Macronovi, ale to váš problém v Perle nevyřeší.
Svůj vliv uplatňuji jak se jen dá, ale proti "sportovcům" se nedá nic dělat.
Má to tradici a své příznivce, a nakonec při vší tý bídě vlastně to nejsou úplně nejhůř investované peníze, víme o jinejch průšvizích.
Starostu jsme si zvolili toho nejlepšího z té mizerné nabídky, a definitivně řízli snahy náplav o ovládnutí obce.
Paradoxne, můj hlas v obecních volbách u nás má mnohem větší váhu, než ten tvůj v Praze. A taky máme jako občané na chod obce mnohem výraznější vliv než kdy může Pražák mít.
V celostátních volbách jeden hlas vůbec nic neznamená, v obecních, u nás ovšem ano.
Voni hrajou jen o víkendu nebo aji v tejdnu? Jako od těch devatenácti.
V týdnu od patnácti asi těžko můžou hrát, teda pokud to nejsou profíci, musej zařezávat v hokně, zřejmě nehákujou od šesti, aby to stíhali na hřiště ve tři.
Báro, pralesní liga se hraje o víkendech.
Chléb a hry
... to "jim" stačí, aby se nebouřili ...
Je to tak. Lid potřebuje obojí. Chléb i hry.
Člověku, který chce projet Transibiřskou magistrálu a nezanechat uhlíkovou stopu kvůli polárním medvědům a zároveň chce elektroskůtr pro malé lidi bez toho, aby zkoumal "uhlíkovou stopu" výroby a likvidace baterie, prostě nevěřím.
Jde o jedince, který chce jen hry, protože chleba má dostatek.
Ale prd, Jindrichu (viz odpoved rondovi). Posuzujes podle sebe a sve uchylky pro smradlavej hnusnej asfalt ;-)
Ten bohuzel po sezone neroztaje a hyzdi krajinu trvale ...
Pepíku, mě stačí silnice, kvůli mě se příroda asfaltem nezalejvá.
Jinak trochu "zalannuju"
odpověď stylu: "vy zase bijete černochy" není extra argumentem pro zasněžování
Nepochopils - já přece vůbec neagituju pro zasněžování! Jen mi vadí nesmyslný argumenty proti. Frštén?
No a a promiň za nastavený zrcadlo - nečtu všechno, ale stesky na končící asfaltodráhy a pokračování polňačkou, nešly přehlédnou.
Tenhle výpad jsem čekal.
Ano, silniční kolo není postaveno na jízdu na polňačkách ale na silnici. Když se stezka tváří jako asfaltovaná, rád ji použiji, a mnohdy dokonce musím, značka mě nutí.
Když pak po kilometru zjistíš, že se změní v oranici, mírně tě to nasere.
Ale protože jdi udělal pár takových zkušeností, víš jak trasovat, aby si takové nebezpečí eliminoval.
No, a napíšeš kolegům, že takhle to bývá, ať si dají bacha nebo s tím počítají, a ty se toho chytneš jak hovno košile a málem ze mě uděláš Automatčíka.
Jinak k věci, co konkrétně v té druhé stati rozporuješ?
Vyvstala další otázka, co že vlastně Jindra považuje za silniční kolo. Elektrokolo s odpruženou vidlicí?
Kolo, stavěné na dobrodružnou jízdu do dálav, které by mělo být stavěné tak, aby jeho uživatel nebyl zcela závislý na asfaltu, nebo Zelenáč.
Před pár hodinama jsem projel trasu Praha, Dresden, Kassel, Dortmund, Bochum, všude bylo sucho, 4-6 stupňů nad nulou včetně horské oblasti u hranic, tam jsem byl ve 2. Tak jestli něco postupuje od severu, tak jsem unikl.
V Perle (450 n. m.) prý prší, a k e noc vydatně.
Možná časem dospějeme k názoru, že to kácení, sjezdovkování, chataření, a ani to asfaltování, tolik přírodě nevadí a kdykoliv si vzpomene, tak nám to smete z povrchu zemského beze stopy.
Ovšem takový umělý měsíc, to už je jiný kalibr:-))
https://www.novinky.cz/veda-skoly/487153-umely...
Umělý měsíc? Pch, to už tu bylo!
MČSP (Měsíc československo-sovětského přátelství) ...
Někde psali, že má obíhat ve výšce asi 500km. Takže by mohl osvětlovat konkrétní místo tak 10 minut a pak zas o hodinu a půl znovu. Dvakrát, nebo třikrát za noc. To by jich museli vypustit celý hejna ...
Jako pokus možná zajímavý, ale prakticky k ničemu.
Každopádně není to první pokus o vyslání reflexního satelitu.
Norové na to jsou trochu jinak. Nic do vesmíru neposílají:
https://zahranicni.ihned.cz/c1-61058230-do...
Rusům se to už dvakrát nepovedlo :)
Satelit by nemohl být v 500 km musel být na geostacionární dráze, nebo na dráze typu "Molnija" s velmi protáhlou hodnotou apogea aby to dávalo smysl používat.
Jestli se moc nepletu, tak uhlová chyba při zaměření zrcadla pouhou jednu setinu stupně pošle z výšky 500 km světlo cca o 10 km dál než je cíl :) čili extrémně složité na řízení.
Jedno je jisté, takovou ostudu jim ÚVé nedovolí.
Jinak nejenom Norsku jak píše Lanna ale i Rakousku a v Itálii mají zrcadla na osvětlování údolních vesnic v přes den v zimě kdy jim tam několik měsíců přímo nesvítí slunce
Já to nevymyslel, tu výšku dráhy.
https://technet.idnes.cz/umely-mesic-cina-02e-...
Možná je to jen dráha pro pokusný měsíc k ověření zrcadla, rozvinutí, ovládání atd.
Ale geostacinární je 70x výš, takže i 70x větší rozptyl ... prostě pitomost (zatím).
Neříkám že vymyslel :) , on by měl být na heliosynchronní dráze k danému bodu, ale ty jsou většinově někde nad 600 km, hodně záleží na zeměpisné šířce bodu na zemi na tom na které je to polokouli, na jižní musí být satelit o něco výše než na severní :)
Dal by se umístit podstatně níže, ale to by vzhledem k velikosti satelitu znamenal významný vliv atmosféry a problémy s řízením...
Stačí se podívat na Humanity Star( zrcadlová družice) vypuštěnou raketou Electron, měla orbit 320-500 a měla vzhledem k velikosti velmi nízkou hmotnost , měla létat cca 9 měsíců ale shořela, k velké radosti astronomů, již za měsíce dva :)
řekla bych to možná trochu jinak:
https://www.youtube.com/watch?v=JBVWkvMuh_k
Na heliosynchronní by sice na zrcadlo mohlo furt svítit, ale "prasátko" by běhalo po celém obvodu Země, takže by potřebovali pěknou šňůru zrcadel :o)
Jasně, proto jsem psal o geostacionární nebo hodně protažené dráze(molnija) nejprv a pak mi došlo, že z heliosynchronní s nízkou dráhou by to šlo taky, ale jen chvíli :)
Trošku mi to celé připomíná články z Ábíčka, třeba ty o slunečních elektrárnách v kosmu, které to mikrovlnami budou fedrovat za několik pětiletek na zem :)
Prostě někde soudruzi z Číny udělali chybu :) Třeba jenom vrtí psem ?
Vem si třeba Dolínka a Krnáčovou, když spadla lávka a oni by slíbili nejenom lávku novou s wifi, ale i osvětlenou českou ( pražskou) družicí či umělým měsícem .
Díky heslu " Prostě ji vypustíme" by o nás psal celý svět :D
Už jsem to psal - přibližně 70x výš, se vším, co to přináší.
Neroumím. Tys psal něco o 600 km výšky a geostacionární dráha je 35 800 km. To zhruba odpovídá sedmdesátinásobku. proč by to teda raketa nevynesla? Vždyť geostacionárních družic je hafo, ne?
Na geostacionární dráhu vynáší družice silnější rakety.
Nosnost stejné rakety na geostacionární dráhu je zhruba 2,5 až 3x nižší než na nízkou dráhu.
Nejsilnější současná čínská raketa Dlouhý pochod 5 vynese na nízkou orbitu 300-500 km v nejsilnější verzi cca 25-28 tun ale na přechodovou dráhu nutnou k dosažení geostacionární dráhy max 13 tun, na dráhu k přímému letu na geostacionární dráhu pak jen asi 8 tun.
V nejslabší verzi se na geostacionární dráhu vůbec nedostane...
Je to prostě o dodání energie nutné k takové dráze a o poměru cena/výkon/možnosti.... vyšší dráha, vyšší množství paliva, těžší a dražší raketa...