Pokračování diskuze z tohoto vlákna: https://www.nakole.cz/diskuse/25156-stredovy...
Vzhledem k tomu, že v původním vlákně už nelze přidat příspěvek, zakládám nové. Název vlákna je odlišný, protože nakonec jsem se rozhodla pro motor BBS-HD. Teď budu tedy spíš řešit zkušenosti s tímto motorem a především s jeho montáží.
Kopie posledního příspěvku:
Aha, tak to jsem netušila, že pokud mi bude od motoru stačit menší výkon, že bude jeho výkon optimální při nižších otáčkách, než když od něj budu chtít výkon velký. Takže po rovině šlapat, to je OK. Rychle jezdit nechci, do těch 30 km/h mi to úplně stačí.
No a pokud to dobře chápu, tak pokud potřebuji do kopce velký výkon, aby mi tam motor vytáhl, tak musí být otáčky veliké, a to už neušlapu. Pokud je snížím natolik, abych to ušlapala, tak budou v motoru takové ztráty, že spotřeba proudu bude vyšší, než kdybych nešlapala. Chápu to tak správně?
No sice je to úplně opačně, než jsem si myslela původně, že budu pomáhat motoru do krpálu a na rovině se ulejvat, ale snad si zvyknu. Jenom ta spotřeba do těch kopců bude asi obrovská.
Opravdu vysoká rychlost šlapání méně zatěžuje kolena? Já tomu nerozumím, musela bych se zeptat ortopeda, ale čistě laicky, když budu šlapat rychle, tak to koleno ohnu za stejnou dobu mnohem víckrát, než když budu šlapat pomalu (při stejné síle) a když ho budu ohýbat s dvojnásobnou frekvencí, tak mi začne bolet za poloviční dobu. Je to jenom můj laický pohled, na chůzi to ale určitě funguje.
Tak s tými kolenami je to tak, že na prenesenie výkonu nohami na pedále je možné buď tlačiť veľkou silou pri nízkych otáčkach, alebo malou silou pri vysokých otáčkach. Prenesený výkon bude rovnaký, ale tlak na kĺby bude rozdielny a to má na ne určite nemalý vplyv. Samozrejme záleží aj od diagnózy, ale všeobecne menší tlak pri niečo vyššej frekvencii šliapania bude pre kolená zdravší než veľký tlak pri nízkej.
Pri jazde do kopca je možné ísť aj na malý výkon a tak mať možnosť stíhať šliapať, akurát to bude pomalá jazda a bude potrebné mať dostatočne ľahký prevod. Nakoľko rozsah zadných prevodov je daný, pomohlo by osadiť dopredu menší tanier, ale to by som asi nechal na neskôr keď si to celé odskúšate a zistíte že ho naozaj potrebujete.
Už jsme to myslím jednou řešili. Malý výkon do kopce asi mít motor nikdy nebude. Nejsem zrovna peříčko a musím jet nejméně tak rychle, abych se na tom kole udržela. A pokud dobře chápu poznatky Pobrdného, tak i při pomalé rychlosti do kopce motor potřebuje větší otáčky, které už není možné ušlapat.
stejně jako motor ,tak i nohy mají otimální kadenci cca 65-90ot/min - převod a přípomoc motoru tomu přizpůsobíte ,tak aby jste motoru co nejvíce pomohla, s HD nebude nejmenší problém( točivý moment Vám vyrazí dech § !)
A na to, že má motor BBS-HD optimální otáčky 65-90 ot/min jste přišel jak? Motor máte, je tento parametr někde uvedený v návodu?
Mimochodem, šlapat rychlostí 1,5 otáčky za sekundu mi tedy přijde sakra rychle, ale třeba se mi to jenom zdá. Vyzkouším to někdy spočítat (po rovině), kolikrát nohy protočím za minutu.
kadence okolo 80ot/min je optimální pro nohy a tím pádem i pro motor, protože mu tím max.odlehčíte, otáčky rotoru jsou samozřejmě o dost vyšší
Mimochodem, zjišťuji, že jsou celkem velké rozdíly u vnitřního zpřevodování přestavbových středových motorů (poměr 1:21,9) a motorů typu Max Drive (poměr 1:33,4).
Při pomalejší kadenci šlapání a pro jízdu do kopce tedy bude asi výrazně efektivnější ten "Max Drive" a kolo tak zvládne vyjet strmější kopce.
https://www.bafang-e.com/en/components/motor.html
To by platilo iba ak by samotný motor bol identický, a to samozrejme nie je. Takže je to zložitejšie a takto sa to porovnávať asi nedá.
Přesto si myslím, že na tom vyšším převodovém poměru a efektivitě něco bude. Prostě s MaxDrive a kadencí šlapání 60 ot./min se bude motor točit stejně rychle jako s přestavbovým motorem, ale u kterého bude potřeba kadence šlapání přes 90 otáček (což určitě není pohodová a dlouhodobě udržitelná rychlost). Další záležitost jsou externí převody - převodník přestavbového motoru má 46 zubů, MaxDrive 38 zubů...
Když si vše dávám do souvislostí a sleduju co je vše třeba podstoupit pro zefektivnění jízdy v kopcích (odkaz) s motory BBSx, začínám teď spíš preferovat motory typu MaxDrive, než ty k dodatečné přestavbě BBSx.
https://youtu.be/WUMUnrpUBqs
No pokud upřednostňujete torzní snímání, nevadí Vám že nebudete mít páčku a nemáte kolo za 20 a více tisíc na které jste zvyklý, tak můžu Bafang MaxDrive jedině doporučit. Manžel ho má na horáku a je s ním velmi spokojený, vyjede každý kopec i v docela náročném lesním terénu. Pokud bych věděla to, co vím teď (hlavně tedy ty problémy s velkými otáčky při jízdě do kopce), tak bych asi i tu páčku oželela a koupila kolo s Bafangem MaxDrive. Problém byl, že jsem vhodné kolo s tímhle motorem pro mě nesehnala, sice se také dělají městské s nízkým nástupem, ale všechny byly ta nejmenší velikost rámu a byly mě nějak těsné. To ale asi nebude Váš případ, pánské kolo se s tímhle motorem určitě sežene bez problémů.
On ten BBS-HD Vás pekne odvezie aj s nižšími otáčkami tak že budete môcť normálne pedálovať, možno to nebude s najvyššou možnou účinnosťou, ale to zas nie je taká tragédia, v praxi sa nič nepoužíva dokonale optimálne, motor má slúžiť Vám, nie Vy jemu... A všetky tieto teórie ktoré tu rozoberáme nakoniec aj tak nebudú to podstatné až si budete užívať jazdu. Nájdete si spôsoby ako jazdiť tak aby to vyhovovalo Vám a nebolo zároveň problém pre motor. S dostatočne veľkou výkonovou rezervou motora a poriadnymi batériami s nadštandardnou kapacitou si budete môcť užiť aj trochu "neefektivity" bez toho aby to nejak zvlášť vadilo.
A jaký motor vlastně máte na kole?
Ja mám na všetkých troch priamy hub motor a LiPo batérie. Bicykle som si postavil aby som sa dostal ľahšie do prírody a tiež aby som nahradil auto počas dní keď sú cesty zjazdné a počasie prijateľné. Dookola máme vysoké kopce, a ani asfaltky tu moc po rovine nejdú. Ak chcem do prírody, spravidla je to pekne do kopca.
Skúsenosti s pohonmi BBS mám vďaka prestavbám ktoré som ľuďom tu v okolí robil a hlavne od kamaráta, ktorý prešiel od BBS-02/500W cez BBS-02/750W po aktuálny BBS-HD. Pomohol som mu prejsť z čínskej rámovej batérie ktorá to nezvládala na veľkú LiPo batériu vstavanú v trojuholníku bicykla a tiež sme spoločne hľadali najvhodnejšie programovanie spomínaných motorov. Okrem toho že som na jeho bicykli pár krát šiel mám skúsenosti z prvej ruky vďaka veľkému počtu spoločných výletov po cestách aj horách. Motor nijak nešetrí, aj preto prešiel z dvoch BBS-02 až na BBS-HD, do práce jazdí na plný plyn maximálnou možnou rýchlosťou a chodí aj do hôr na výlety, na huby a pod.
Připojím se s poněkud kacířským názorem (oproti stávajícímu zavedenému a na vývoj nereagujícímu předsudku v "kauze" nábojový vs. středový motor). Jezdím dva roky na komerčním elektrokole se zádním nábojovým bafangem 250/350 W, 48 V s torzním senzorem. Vyjel jsem řadu strmých kopců (např. od železničního přejezdu v Chuchli až na vršek Chuchleského háje, což je 2.5 km do stálého stoupání odhadem 6-10% a motor se ani nezahřál, nebo ulicí Na hvězdárně k ortocerovému lůmku, což jsou 4km a poslední kilometr místy 13,8%) i v lese. Kolo má dámský rám 19", přepínání on road - off road a max. výkon údajně 800W. Navíc tlačítko boost, což je svého druhu páčka, která přemosťuje omezení rychlosti a v kopci dodá plný dostupný výkon, který není malý. Ale musí se držet a alespoň symbolicky točit klikami. To jen pro doplnění spektra možných řešení.
Ono aj na ten "malý" výkon to pôjde do kopca dostatočne rýchlo, tou pomalou jazdou som myslel také normálne výletné tempo, keď dáte plný kotol pri vhodnom prevode stane sa z toho dravá motorka a pôjde to aj do kopca nebezpečne rýchlo...
Přečtěte si včerejší příspěvek Pobrdného, tvrdí z vlastní zkušenosti, že pro optimální otáčky do kopce to ušlapat nelze.
Do akého kopca? Akou rýchlosťou? Za akých podmienok? Ak Vás odvezie bafang max drive 250W do strmého kopca (dajme tomu 600W príkon), tak rovnako Vás odvezie aj BBS-HD, skôr ešte lepšie aj bez ideálneho prevodu - je väčší a stavaný na väčšie výkony. Plný výkon bafang max drive je pre BBS-HD ešte relatívne malý výkon. Všetko je relatívne, treba počítať komplexne a brať do úvahy všetky faktory.
To je sice pravda, ale třeba má MaxDrive před osou jiný převodník a otáčky motoru jsou potom proti otáčkám klik vyšší a motor tím pádem účinější i při nižší kadenci šlapání. Já přece netvrdím, že mě tam kW motor nevyveze. Jenom se snažím zjistit, zda je na spotřebu proudu efektivnější jet do velkého kopce na nižší ušlapatelné otáčky, nebo je jak tvrdí Pobrdný lepší nešlapat a nechat se jenom vést.
Neboj, praxe tě to naučí. Pár jízd a budeš v tom profík:-)
No nevím, jestli to bude tak snadné. A taky netuším, zda všechny potřebné parametry dokážu zjistit. Spotřebu baterie (výkon motoru) zjistím z displeje. Rychlost samozřejmě taky. Ale jak zjistím otáčky motoru? Pokud bych věděla potřebné údaje, dalo by se zjistit jaké otáčky jsou optimální při určitém výkonu motoru. Třeba jenom tak, že do určitého kopce pojedu pokaždé stejnou rychlostí, ale na jiný převod, a budu sledovat, při jakých otáčkách mi to žere nejmíň. Na to, abych to dokázala odhadnout bez měření bych musela být už hodně velký expert.
Otáčky nepotřebujete znát, stačí Vám vidět na displeji, kolik Wattů má motor okamžitý příkon, displej C965 to ukazuje. A pak bych ještě doporučil tento měřák: https://emotors.cz/prislusenstvi/13107--turnigy... ukazuje jak okamžitý odběr proudu, napětí baterie, výkon ve wattech, tak hlavně spotřebovanou kapacitu baterie, takže odečtením od skutečné kapacity baterie víte, kolik jste z kapacity spotřebovala Ah a tím pádem víte, kolik Vám jí ještě zbývá. Samozřejmě CycleAnalyst je lepší, ale podstatně dražší, na můj účel tento měřák dostačuje.
Já tomu pořád nějak nerozumím. Když neznám momentální otáčky motoru, tak jak zjistím, jaké otáčky jsou pro určitý příkon motoru nejvhodnější? Jak mě poučil Lubo a Vy to potvrzujete, tak po rovině stačí malý výkon motoru a tím pádem menší otáčky. Do mírného kopce větší výkon a větší otáčky. A do ještě většího kopce ještě větší výkon a ještě větší otáčky, které už neušlapu. Ale jak poznám ten správný převod a rychlost jenom z příkonu motoru?
Když jedu bez motoru, tak je to jednoduché. Šlapu pěkně po rovince a když přijde kopeček, tak to už nemůžu utáhnout a přehodím na lehčí převod. Jak to ale poznám, když tam budu mít motor, kdy už mu mám přehodit?
Nebojte, to chce jen cvik a cit, prostě budete řadit aby se Vám dobře šlapalo, ne moc pomalu a ne příliš rychle, když přijde kopec, tak trochu přidáte přípomoc, když bude kopec větší a budete ztrácet otáčky, tak podřadíte na lehčí převod. Je to podobné jako v autě, když už v kopci přidáte plyn a přesto to nestačí a klesají otáčky, tak podřadíte. U elektrokola k tomu ještě pomáháte šlapáním do té míry, kolik Vám nohy stačí. A v hodně prudkém kopci dáte co nejlehčí převod, výkon motoru zvýšíte tou akcelerační páčkou a pokud bude kopec moc prudký a motoru klesnou otáčky na "ušlapatelnou" rychlost, tak mu pomůžete ještě nohama. Ničeho se nebojte, v praxi to není tak složité jako o tom psát, je to víceméně intuitivní.
Poznáš už po zvuku... :-)
Je to fakt o výkonu motoru a strmosti stoupání, méně strmý kopec, podobně jako rovinu, lze jet s pomalejší "ušlapatelnou" kadencí a nechat si tím motorem jen pomáhat. Ale v prudším kopci jsem zjistil, že když pojedu dejme tomu na 500W a pomalejší kadencí a budu šlapat, tak ten kopec vyjedu trošku pomaleji, než když pojedu na vyšší otáčky bez šlapání a na výkon cca 600W, ale kratší dobu, takže spotřeba bude +- stejná. Ale fakt bude nejlepší si to v praxi vyzkoušet, on ten motor je dostatečně výkonný a zvládne i ty pomalejší otáčky. A ty rychlejší otáčky jsou efektivnější až ve větších výkonech, tj. 600W a více, takže prakticky jen v určitých strmějších kopcích, kde je potřeba fakt větší výkon, většinu obvyklých kopců se dá jezdit otáčky, které Vám budou vyhovovat i při šlapání. Jen bacha, nesnažte se dosáhnout vysokých otáček svýma nohama, ať si nerozhodíte páteř jako já, fakt to hodně bolí a přijde to hodně rychle a nečekaně prudce, jak vražená kudla do zad...:-(
Furt tomu nějak nerozumím, od toho míme přehazovačku, nebo ne?
Moror v podstatě lze rozumným přehazováním držet v optimálních otáčkách pořád, tedy alespoň ten Boschův...
No podle toho, co jsem pochopila, tak Bosh a Bafang ano, protože jsou uvnitř zpřevodované víc do pomala. BBS03-HD je zřejmě navržený na velké rychlosti a při zatížení do velkého kopce potřebuje velké otáčky, které už není možné ušlapat. Aspoň tak to chápu, víc by k tomu mohl říct Pobrdný, nebo někdo další, kdo už s ním má zkušenosti.
Hmm, asi fakt mají nějaké jiné převody.
Nenašel jsem zatím kopec, co bych neušláp plně naložený.
BBS-HD na plný výkon vyjde všetko aj s ušľapateľným prevodom. Akurát pri vyšších výkonoch má menšiu spotrebu a menej sa hreje ak sa mu doprajú maximálne otáčky, to znamená prevod ktorý už ide ťažko nohami stíhať točiť.
Rozumný kompromis je netlačiť výkony na maximum po dlhšiu dobu a tiež si zvyknúť na rýchlejšie tempo šliapania - dá sa to naučiť a je to aj zdravšie pre kĺby a umožňuje to podať vyšší výkon.
Presne tak, v rámci svojich možností, ale tie sa dajú tréningom postupne zvyšovať...
nebo taky ne :-)
Lenochu, odporuješ sám sobě. Stále tu razíš, jak se učíš francouzsky a trénuješ mozek.
Jo, kamaráde, trénuju, ale ne že by se tím zlepšovala moje forma, spíš jen zpomaluji tu nevyhnutelnou degeneraci.
Jde to pomaleji, stojí to dost úsilí a práce, ale to není vše. Že všechno třikrát zapomenu, než se mi to podaří narvat do palice jsem si zvyknul. Horší je, že mi francouština vytěsňuje španělštinu, v běžné komunikaci.
A kak zapomeneš španělsky, máš problém i v Itálii, španělsky běžně rozumí.
Představuji si to, že prostě kapacita mého hard disku je plná, že prostě musíš něco máznout, aby si mohl něco nového nahrát.
Kdyby tak člověk mohl část toho souboru zkomprimovat, a rozbalit ten balík vědomostí jen když to potřebuješ....
Za mlada to bylo lepší, stačilo si zapamatovat jednou a už to tam bylo a drželo se.
O tom, že fyzicky narazíš na své zdravotní limity asi nemusím tebe přesvědčovat. Náš mladý kolega se má šanci zlepšovat, tak to vidí tak, že co nejde silou, půjde ještě větší silou.
Když máš v hajzlu klouby, tréningem si můžeš pomoci do jisté úrovně, a pak už narazíš. Znáš to, kulháš na levou nohu, jak pajdáš, šetříš si ji a odlehčuješ, tedy zatěžuješ vïc pravou, a šup, problém se přesouvá, pajdáš na obě. :-)
Tím nechci zpochybňovat, že pravidelná a systematická zátěž je potřeba a trénovat je správné.
Jen prostě brzdím nadšení a víru v to, že vše tak lze zlepšit.
Přijímám s vnucenou pokorou, že budu rád, když se to nebude zhoršovat.
Teď jsem si uvědomila, že tady řeším všechno možné, ale na to nejdůležitější jsem zapomněla. Objednala jsem motor pro středové osy o rozměru 68-72 mm, ale já vlastně nikde nic neměřila a ani nevím, jestli jsem náhodou neměla objednat pro 100 mm. Jak to zjistím, co mám vlastně změřit?
Myslím, že jste vybrala správně, tento rozměr má většina běžných kol, ale pro jistotu změřte délku trubky, kde je vložen šlapací střed (nejlépe když otočíte kolo "vzhůru nohama", aby jste měla řidítka dole a pedály nahoře, tak je potřeba změřit tu část rámu, kde je uložen střed, tedy to co je mezi těmi našroubovávacími miskami, které drží středovou osu. A ten by měl mít rozměr 68-72 mm. A když už si budete prohlížet ten střed, tak zjistěte, jak vypadají ty misky, třeba si je nafoťte, protože budete ještě potřebovat speciální klíč na jejich vyšroubování- pokud tam máte nějakou takovou středovou osu se čtyřhrany: https://www.kupkolo.cz/stredova-osa-force-bsa... tak butete potřebovat např.tento klíč:https://www.kupkolo.cz/klic-na-misky-shimano... ale jsou různé typy. A taky stahovák na stažení klik ze čtyřhranu: https://www.kupkolo.cz/stahovak-klik-s-rolnou...
klíč na vyšroubování středu - ale může být i jiný! : https://www.kupkolo.cz/klic-na-misky-shimano...
Je to dobrý, střed měří 68 mm.
Nic jsem ale nefotila, v garáži už bylo šero, tak třeba zítra.
Ostatní se nám ale začíná komplikovat, já to tušila, že to nebude jen tak. Abych vyšroubovala střed, tak budu potřebovat nářadí minimálně za 2 stovky a kdo ví, co ještě budu potřebovat, abych tam našroubovala ten motor. A to pravděpodobně vše na jedno použití, protože už nebudu nářadí nejspíš nikdy více potřebovat. Neexistuje někde půjčovna nářadí na přestavbu elektrokola? :-)
Minimálne náradie na inštaláciu motora nebude na jedno použitie, motor si väčšinou "sadne" a treba to ešte dotiahnuť raz - dva razy, a pokiaľ bude treba niečo servisovať tak zase treba mať náradie aby sa dal prípadne motor zhodiť... Investícia do potrebného náradia určite nebude zbytočná. Akurát kľúč na odskrutkovanie misiek stredového zloženia bude treba len raz, ostatné časom použijete viackrát.
Jednorázově asi použijete jen ten klíč na vyšroubování starého středu: https://www.kupkolo.cz/klic-na-misky-shimano... Ten stahovák klik budete potřebovat i v budoucnu, protože pasuje i na kliky Bafangu a ty je potřeba jednou za čas sundat, aby jste mohla promazat soukolí v motoru, obvykle jednou za sezonu v zimě: https://www.kupkolo.cz/stahovak-klik-s-rolnou... A pasuje i na většinu klik se čtyřhranem.
A ještě klíč na utažení matic středového motoru, ale ty jste si asi objednala spolu s motorem: https://www.evbike.cz/EVBIKE-Stredove-pohony...
Žádné klíče jsem neobjednala. Sepsala jsem vše, co jsem myslela, že budu potřebovat a zeptala se prodejce, zda ještě něco dalšího. Napsal jenom stojan pro baterii, ten už mám, že bude zapotřebí klíč se nezmínil. Nestačil by tenhle?
http://www.elektrokola-michal.cz/klic-stredovy...
Ano, tento klíč by měl taky stačit, je to na utažení těch dvou velkých matek, nicméně nouzově se to dá utáhnout sikovkama, ale je lepší ten klíč mít a vozit ho s sebou, když jsem jel s novým motorem poprvé na delší štreku, tak se mě to v půlce cesty povolilo a motor začal viklat, měl jsem tehdy štěstí že jsem jel v Milovicích kolem otevřené garáže a místní člověk mi na dotažení půjčil sikovky. Člověk časem zjistí, co je dobré s sebou vozit, náhradní duše, plastové montpáky a klíče na všechno možné je prostě základ, někdy se může hodit i nýtovačka na řetěz, takže se servisní brašnička plní. Přesně před týdnem se mě stalo kdesi uprostřed lesa u Hříměždic, že se mě do přehazovačky dostal klacek a ta vlítla do drátů, vyrvala se z patky a celá zprohýbala, takže jsem musel nýtovačkou zkrátit řetěz, abych mohl nouzově dojet na jeden stálý převod, na který ten zkrácený řetěz tak akorát pasoval a nekřížil linku -stalo se to 30km od domova a v krajině bez železniční dopravy, takže bez této úpravy bych se neměl jak domů dostat, pěšky by těch 30kiláků už moje chromé nohy nedaly... Této situace, kdy mě vypoví kolo službu daleko od domova se děsím a snažím se být na ní co nejvíce připravený, bohužel "asistanční služba" pro cyklisty v nouzi asi neexistuje...
Jak se ten stahovák klik vlastně používá, ze vzhledu mi to není vůbec jasné.
Je to úplně jednoduché - většina klik je nasazena na kónickém čtyřhranu a zajištěna šroubem, je potřeba nejdřív ten šroub vyšroubovat a místo něj opatrně našroubovat ten stahovák s co nejvíce dozadu zataženou vnitřní osičkou. Na těch klikách je totiž jemný závit právě na našroubování toho stahováku, je potřeba být opatrný, aby se ten závit nestrhnul. Po zašroubování nadoraz pak tím šroubem na konci stahováku otáčíme a zasouváme osičku, ta se začne opírat o ten čtyřhran středové osy, při tom to klade při zašroubování odpor, takže je na to potřeba stranový klíč (teď nevím, jaké číslo, tuším 15 nebo 17), a tím, jak tlačí na čtyřhran, tak vytlačuje kliku ze čtyřhranu ven, až klika vypadne a můžeme odmontovat samotný střed pomocí toho druhého "hvězdicového" klíče. Tohle je nejrozšířenější typ nasazení klik pomocí čtyřhranu, ovšem používají se i "hvězdicovité" vícehrany, např. Hollowtech, proto nejdřív musíte zjistit, jaký typ máte na Vašem kole, než budete kupovat příslušné nářadí. Tady je videonávod na montáž: https://www.evbike.cz/Video-navody-a-recenze/
Díky za info. Nebylo by možné zjistit z tohoto obrázku, jaké je složení středu a tím pádem jaké nářadí budu potřebovat?
https://www.cyklofaltynek.cz/products/10064...
To tedy netuším, je tam psáno Wheeltop 38, jestli to někdo neví ?
Našla jsem akorát tohle, ale je to pro dětské kola
https://www.slovakiabike.cz/p/14442/kluky...
Ty misky se z toho zjistit nedají?
K těmhle bude pasovat ten stahovák klik z odkazu, jak sem Vám posílal, ale jaký máte střed a tedy i misky se z toho nepozná. Nejlepší by bylo zajít do krámu, kde jste to kolo kupovala a tam jim říct, že potřebujete nářadí na demontáž klik a středu.
Neboj, po čase budeš ten motor zase vyndavat a posílat do servisu a našroubovávat nový a lepší. Tahle cesta nemá konce.
Myslím že tohle jsem nechtěla slyšet. :-)
myylím si, že Brahma ví, o čem mluví.
Naposledy dâvám "hraběcí radu"
Kup Bosche, smiř se s tím, źe nebudeš jezdit "na pâčku" U Bosche to nepotřebuješ.
Pujčím ti ten stroj na týden, 14 dní, Bys to fakt mela šanci vyzkoušet.
Ty páčku nepotřebuješ, jen u v motorů, co jsou
konstruovany blbě.
Chceš ušetřit, kup si žádnou nabovy motor 1 kw.
Mas dost zdroju, kup si Bosche.
Čínská šidítka se ti prodraží.
Když mi nevěřïte, založte si sešit.
Zaznamenavejte ferove, co za hra stala.
Prosim
Na "hraběcí" rady už je pozdě. Kolo už mám koupené a motor objednaný. I kdybych ten motor vrátila (přes internetový obchod je to do 14 dní možné), tak je mi nábojový motor k ničemu, do zadního kola ho nedám kvůli převodovce a do předního je to o hubu. Ale sešit si zavedu. :-)
Dobře děláš, že si zakládáš sešit. Hned si také na protější stranu dej "možné výdaje" = kolo Bosch + dvě náhradní baterie (obojí v českých cenách) a ze srovnání ti vyjde, že od samého počátku šetříš cca 70-80 tisíc Kč, takže to extempore s BBS-HD můžeš klidně opakovat ještě dvakrát a nebudeš pořád ani na pořizovacích nákladech Bosch! :-)))
Ještě jednou Ti držím palce!
Německé uzavřené systémy se prodraží taky, poprvé při nákupu, podruhé když zjistíte že vám originální baterie nestačí a dá se použít pouze zase jejich originální baterie za 20.000,-Kč a potřetí, až se v něm po skončení záruky něco posere a budete muset kupovat celý nový motor, protože německý kapitalista zásadně náhradní díly nedodává, musí se vyměnit celá pohonná jednotka a tak nějak tuším, že bude dražší než nový středový Bafang, který jsem letos musel za 15.000,-Kč po nalítaných 13000km vyměnit. Původní motor stál 13.000,-Kč a vydržel 13000km, takže amortizace 1,-Kč za km. Baterie byla za 14.000,- takže amortizace 1,10,-Kč za kilometr. Když nebudu počítat ostatní věci, které mě na kole odešly a jejichž výměnu musí dělat i neelektrifikovaní cyklisté (řetěz,kazeta,brzd.destičky,pláště,zadní kolo), tak amortizace elektrosady (motor+baterie) vychází na 2,10Kč na kilometr. Uvidíme, na kolik to vyjde Jindru, až mu na Boschi něco odejde, zatím jezdí první sezonu a je spokojený, stejně jako jsem byl já spokojený první dvě sezony, baterie a postupně i motor mě začaly odcházet až po třetí sezoně, tj. po těch 13000km a náklady na opravu mě vyšly: nový silnější motor 15000,-Kč(jen samotný motor, displej,kliky,snímač se použily z toho starého), a nové modelářské baterie LiPo (dvě sady s celkovou kapacitou 28Ah) mě vyšly na 10.000,-, takže obnova systému 25.000,-Kč, uvidíme, jak dlouho to vydrží. A uvidíme, co bude Jindra psát po třech letech.
Jindro, taky si to zaznamenávajte u svého kapitalistického Bosche a až najedete jako já 13000km, tak to porovnáme :-) Moje investice byla před třemi lety - 10.000,-samotné přestavované kolo, 30.000,-elektrosada (baterie+motor),o roce ještě další baterie za 15.000,-na delší štreky. Takže celkem 55.000,-Kč, z toho jsem po 13000km vyměnil motor (ještě ale běhá, jen je hlučnější, na kole partnerky), a koupil dvě sady baterií Multistar s celk.kapacitou 28Ah a nabíječkou, celkem za 10.000,-Kč v akci, původní baterie se zbývající cca polovinou kapacity taky namontoval na kolo přítelkyni, na její občasné projížďky ty jeté baterie a motor zatím v pohodě stačí). Když připočtu cca 5000,-za to co jsem za ty tři roky na kole vyměnil, tak mě ty tři roky ježdění stály cca 60.000,-Kč. Nyní tedy po třech letech investice za nový motor a baterie 25.000,-Kč. Ušetřené položky - jelikož kolo nemám jen pro zábavu, ale i jako dopravní prostředek, tak jsem díky němu ušetřil ročně cca 6000,-Kč, které bych jinak zaplatil za jízdné v dopravních prostředcích, takže za tři roky mohu od nákladů odečíst 18.000,-Kč. Přidaná hodnota kromě té radosti, kterou mě pohyb na elektrokole přináší, je že se např. v létě nemusím v dopravních prostředcích pařit a tahat věci které potřebuji dopravit na chatu na zádech pěšky 2 kilometry přes les, ale pohodlně si je odvezu v brašnách na kole:-) Takže těch prostředků za elektrokolo fakt nelituji, s mými bolavými klouby mě vrátilo zpátky do sedla a díky němu se podívám do míst, kam bych se již v tomto životě s mým zchátralým tělem nepodíval. Docela jsem zvědav, až Jindra ujede na Boschi těch 13.000km, kolik mu vyjde amortizace na kilometr, mě tedy celková amortizace elektrokola vzhledem k pořizovací ceně kola, motoru a dvou baterií za těch 13000.km vychází na 4,60 Kč za kilometr(v předchozím příspěvku jsem uváděl jen amortizaci elektrosady), uvidíme, jak dlouho vydrží nové baterie a pohon, až něco z toho odejde, udělám nový přepočet. A časem uvidíme, jak dlouho vydrží kapitalistické komponenty Jindrovi a kolik pak zaplatí za jejich výměnu.
Já si zaznamenávám,
zatím mám 4500, mám ten krám od května, a je to v pohodě. Koupil jsem to v Andoře "v akci" na naše zhruba za 50, ale jezdit tam jen kvůli tomu by se zjevně nevyplatilo, možná doletět do Barcelony a busem do kopců, a pak po ose domů jako součást výletu.
Druhá baterie, pokud máš ambici jezdit 100-120 denně a nešetřit proudem je nezbytná. U nás ji prodávají za 22, sehnal jsem tutéž v Německu za 17,5 i s poštovným. To se vyplatí koupit venku.
Třetí baterii potřebuješ jen v případě, že chceš jezdit 150-180 denně, naložený.
Jako další výdaje bych pak mohl započítat přezutí kola, ty MTB pláště jsou pro trekové účely moc mohutné a asi zvyšují spotřebu.
Takže teď jsem s investicema na tom zhruba stejně, jako když jsem stavěl to kolo s MagicPie, protože jsem poněkud tápal, vyměnil 3 motory, uvařil 2 řj, no a baterie jsem měl taky 3, tehdy po 12 tisících.
Jak moc je to "kapitalistický" stroj neumím posoudit, zdá se mi, že většina z toho stejně ke vyrobená v "rudé" Číně, jako všechno.
Jen kvalita komponentů asi bude jiná, kvalita sestavení a montáže rovněž, a pak asi ta koncepce motoru, jeho zpřevodování a naladění senzorů se softwarem bude možná lepší než u těch motorů, co se věší na kolo dodatečně.
No, a pochopitelně, protože rám je vyroben specielně pro elektromotor, je ten motor umístěn lépe, než jakýkoliv co na kolo pověsíš.
Jak to bude vypadat po 10-15ti tisících, co se vysype a tak, neumím, to si prostě musím počkat.
Jisté je, že můj MagicPie byl na odpis po 5ti i s rámem...
Tedy motor fungoval, řj odešla a baterie, nebo něco na nich taky, ale někomu jsrm je dal a on si tp zrepasoval, ale to nemohu počítat, protože to neumím.
Další věc je cena kola bez motoru.
Házet tady ciframa je prostě špatně, protože víme, že existijí kola za 5 i 50 tisíc, a vypadají docela dost podobně, pro laika.
To moje je MTB Trek, hydraulicke kotouče, vzduchova vidlice, osazení Deore (snad), koukal jsem na nemotorizované, to stojí kolem 35...
Zajímavé (ta poslední věta), manžel má také hydraulické kotouče, vzduchovou vidlici (osazení netuším) a stálo ho kolo i s motorem a baterkou (14,5Ah 36V) 40 tisíc. No uznávám, že oboje se dá koupit v různé cenové hladině, ale horák za 35 tisíc už mi přijde přehnaný luxus (pokud to není nějaký celoodpružený speciál)
Mám dojem, že ten můj Trek Powerly je odvozen od tohohle kola
http://atombike.cz/trek-superfly-6-2017-p-3591...
Neumím ceny MTB ale s Boschem ten Powerfly byl nejlevnější řešení, je to tohle kolo
http://www.brzak.cz/index.php?id_product=20479...
Jestli luxus neumím posoudit, potřeboval jsem trekové kolo, ne horáka, ale prostě nebyl v nabídce
Koukám, že ho ještě mají v nabídce a snad i malinko levnější
https://jormabike.com/bici-trek-powerfly-5-3076
No řekla bych, že je víc podobné tomuhle (komponenty má Shimano):
https://www.ramala-silhavy.cz/trek-superfly-5...
Původně možná těch 35 tisíc stálo. Tak uvidíme za pár let, jestli vydrží aspoň 2x déle, než to co má manžel s Bafangem, když u nás by stálo skoro 2x tolik. Myslím, že třeba u baterie se to projeví nejdřív.
Baterie je spotřební zboží, s tím počítám, spíš mám obavu o motor, ty převody, a tak.
Uvidíme kolik dá.
Nazvat baterie spotřebním zbožím je dost odvážné, vesměs reprezentuje polovinu až 3/4 pořizovací ceny motoru, resp. celého kola.
Na druhé straně, vzhledem k tomu, že baterie po 3-4 letech ztrácí kapacitu a je nutno jí obměnit, tak se touto vlastností spotřebáku trochu blíží, ale ta cena, to je silné kafe! :-D
No, bohužel tomu tak je, je to drahé spotřební zboží, jako se ti sjedou pláště, vytahá řetěz, odejde po určitých kilácích baterie.
Nevím jestli někdo poctivě počítá cykly a může potvrdit, že skutečně baterie vydrží to, co inzerují.
To asi počítá málokdo, že by si dělal někam čárku při každém zapojení nabíječky. Já to odhadnul zhruba, když jsem vydělil ujeté kilometry číslem 50, protože na jednu baterii se dalo ujet přibližně 50 kilometrů do úplného vybití (první rok, když byla nová, vydržela i 70km), takže za 13000 km jsem na dvou bateriích najel cca 260 plných cyklů, tj. asi 130 na každé z nich. Po 3 letech a cca 130 cyklech má každá z těchto baterií kapacitu na polovině té původní, a to nebyly nějaké laciné z Číny, ale vyrobené ze značkových článků Panasonic na lince v Tišnově, jedna baterka o kapacitě 48V/13,4Ah stála 14.900,-Kč. Po této zkušenosti již beru baterie jako "spotřební zboží" a raději kupuji modelářské LiPo na Hobbykingu, protože za cenu té jedné baterie z Tišnova jsem v zimě pořídil v akci dvě sady LiPo Multistar i modelářskou dvoukanálovou nabíječkou s balancérem, s celkovou kapacitou 28Ah štítkově, nicméně reálnou kapacitu mají ty dvě sady kolem 25Ah. Když mě odejdou, tak mě nebude tolik mrzet výměna dvou sad baterií za celkem 10.000,-Kč, jako mě mrzela výměna těch dvou "kvalitních" za celkem 30.000,-Kč. Prostě raději si koupím každé dva roky dvě sady levných modelářských LiPo, než dvě drahé značkové Lion, u kterých budu doufat, že mě vydrží 5 let a 500cyklů, ale reálně jen 3 roky a 150 cyklů. Záruka na kapacitu baterie je totiž jen 6 měsíců a z toho je potřeba vycházet...
Já si to myslel, že s těmi cykly nás trochu lakují, stejně jako s dojezdy....
No, koukám, že Šikula si neříká za baterku o moc míň než ten Bosch.
Ty jsou alespoň lehounké.
Protože točím 3 baterie, budu v tom mít ještě větší gulâš a asi se realných cyklů nedopočítám.
Já tedy baterkám moc nerozumím, ale manžel se v tom vyzná trochu víc a tvrdí, že baterky se ničí nejen cykly, případně velkým vybíjecím proudem, ale stárnou také časově a to poměrně dost. Takže když bude někde ležet 4 roky, tak bude na vyhození úplně stejně, jako kdyby za ty 4 roky měla 400 cyklů.
Baterie v mobilech vydrží léta, spolehlivě je ale zničí ponechání ve vybitém stavu. V případě elektrokol jde ale doslova o týrání baterie vysokými proudy a teplem. Myslím, že dost pomůže, když nebudete vyžívat nominální vybíjecí proud, ale omezíte na řj třeba na 80% nominálu. Raději proto jezdit pomaleji a pokud možno na vyšší převod. Takže jsme zas u převodů a efektivity;)
Obojí je pravda, stárnou a více stárnou ty nepoužívané, než ty šetrně používané. Velké proudy taky škodí, pokud máme dvě baterky, tak je pro ně lepší jezdit na obě najednou paralelně zapojené, než jezdit jednu po druhé za sebou. Ale komu už začala baterka slábnout, tak ať si udělá alespoň hrubý výpočet z naježděných kilometrů, kolik na ní najel cyklů. Mě např. první rok jezdila skvěle, druhý rok to ještě šlo a ten úbytek kapacity nebyl nějak zásadní, ale třetí rok už to bylo fakt citelné.
Máme v rodině nejstarší mobily Nokia 6310i a Nokia E52 (trvale v provozu) a stále slouží s původními bateriemi. Proto se domnívám, že stárnutí se na poklesu kapacity podílí jen malou měrou. Likvidační je ale hluboké vybití a nadměrný proud. Asi je super se kilowattovým motorem nechat vytáhnout rychle do kopce, baterie je pak ale po třech sezónách na odpis.
Asi to musely být hodně dobré baterky. Já tedy takovou zkušenost nemám. Mám už 10 let navigaci a baterii už v ní mám třetí (jedná se o stejnou placatou jako v mobilech).
Myslím si, že co se týká výstupního proudu, tak budu mít baterii do elektrokola mnohonásobně předimenzovanou. 8 článků paralelně, každý 20 A (papírově), to je výstupní proud 160 A. I kdybych jela na plný výkon motoru, tak budu mít ještě 8 násobnou rezervu. Takže pokud se budu k baterce dobře chovat, dobíjet jí hned po vybití (nejlépe jenom na 80 procent) a skladovat delší dobu na 70 procentech, tak by mě měla vydržet opravdu hodně dlouho, protože u mě těch 500 cyklů hrozí tak za 10 let. No tak jsem za 3 roky zvědavá, jak na tom opravdu bude.
Ešte horší než zmenšená kapacita je zvyšujúci sa vnútorný odpor. Ten nedovolí celú kapacitu využiť a navyše zväčšuje zahrievanie v záťaži a tým sa celý proces degradácie urýchľuje. Batéria so zmenšenou kapacitou sa stále používať dá, pokiaľ ale má nadmerný vnútorný odpor stáva sa nepoužiteľnou.
Čo viem tak ho spôsobujú usadeniny na jednej z elektród, a tie vznikajú chemickými reakciami ktoré sú zaručene akcelerované teplom a vysokým potenciálom - nabitím nad určitú hranicu, približne by sa dalo povedať že je to nad 3,9V. Aj z datasheetu výrobcu článkov je jasné, že skladovanie batérií pri vysokej teplote alebo plne nabité nie je vhodné. Oboje súčasne je najhoršie. Ideálne plne nabiť až pred jazdou, skladovať polonabité a v chlade, samozrejme v suchu.
Pri hlbokom vybití dochádza k iným chemickým reakciám ktoré článku neprospievajú, a tiež má článok v tejto oblasti výraznejšie vyšší vnútorný odpor čo spôsobuje zvýšené zahrievanie.
Článkom škodí aj nabíjanie príliš vysokými prúdmi, alebo nabíjanie pri veľmi nízkych teplotách, tu hrozí vznik kovového lítia ktoré jednak chýba v článku (menšia kapacita), a upcháva póry čím zvyšuje vnútorný odpor a môže predstavovať aj bezpečnostné riziko (kovové lítium je nebezpečne reaktívne, preto je v batériách prítomné iba vo forme iónov).
Takže abychom to shrnuli. Baterie neskladovat plně nabité, ani plně vybité, v suchu a při nižší teplotě. Jaká je zhruba správná teplota? Přes zimu (to bude nejdelší skladování) mám v bytě 23, ve sklepě tak 10. Mám je dát do sklepa, nebo nechat v bytě? Ve sklepě je ale zase vlhko. Trochu se obávám, jestli optimální místo pro baterku vůbec najdu.
Nabíjení vysokým proudem, jak vysoký už škodí? Pořád se nemůžu rozhodnout, jakou mám koupit nabíječku. Raději bych tu 5A, ale nebude to baterkám škodit? Vůbec netuším, jak je nabíjení udělané. Pokud budu mít 8x13 článků, rozdělí to proud rovnoměrně, nebo se články nabíjí postupně, každý zvlášť? V druhém případě by asi byla lepší ta 3A.
Tá pivnica bude super, akurát by som batériu dal do niečoho čo by ju pred vlhkom chránilo. Určite na niečo prídete.
Pri tých 25R, ak bude 8 článkov paralelne je aj 5A nabíjanie vcelku konzervatívne a šetrné. Prúd sa rovnomerne delí medzi tých 8 článkov, každý bude nabíjaný prúdom iba 0,625A.
Já taky vím prd, ale točím ty baterie furt, aby stárnuly podobně.
Uvidíme později.
Už jsem tu za to dostal za uši mockrát, ale v mém pojetí světa je důležitějšï víc vydělat, než víc ušetřit.
Články jsou zapojené paralalelně v určitých blocích a ty pak spojené do série, aby se dosáhnulo výsledného napětí 48V. Po připojení nabíječky se nabíjí celá baterie najednou, až teprve po dosažení cílového napětí BMS velmi malými proudy dobíjí (balancuje) jednotlivé články zvlášť,při tomto procesu již sice nabíječka hlásí že je nabito,ale je přesto dobré nechat nabíječku klidně zapojenou dál, klidně i přes noc, při správně nastavené BMS přebití nehrozí.Čím je baterie starší, tím se jednotlivé články rozbalancovávají, takže u starší baterie pomůže ji nechat na nabíječce klidně několik dní.Nevýhodou těchto komerčních nabíječek a baterií s BMS je to,že nelze na nabíječce nastavit nabíjení jen na "Storage", tedy na napětí, při kterém baterie stárne nejpomaleji a při takovém nabití by měla být baterie skladována v obdobích, kdy ji nepoužíváme, toto umožňují jen modelářské nabíječky s balancérem, určené pro modelářské baterie bez BMS,ovšem tento druh baterií je na obsluhu složitější a může za jistých okolností způsobit požár, neboť články nejsou v ochranném obalu jako články Lion 18650, a nemají BMS,která je chrání před zkraty, přebitím a také umožňuje jejich balancování. Takže pokud budete chtít běžnou Lion baterii nabíjet jen na "Storage", tak budete muset mít k ní při nabíjení připojen voltmetr a po dosažení napětí cca 60-70% nabíjení ručně přerušit, a pak teprve určitou dobu před jízdou dát baterii nabít doplna, včetně ponechání na nabíječce určitý čas po skončení nabíjení, aby došlo k vybalancování článků. Tento čas je u nové baterie relativně krátký, ale u starší baterie se prodlužuje, právě pro stárnutí článků, které není u všech naprosto stejné a bohužel u baterie ani nabíječky není žádná indikace, že už je balancování u konce a je tedy možno nabíječku odpojit.Prostě tyto komerční Lion baterie a nabíječky jsou udělané tak,aby jejich obsluha byla co nejjednodušší, což ovšem ve výsledku má za následek kratší životnost baterií,ovšem tato skutečnost výrobcům vyhovuje.
U baterky 20Ah a více by měla být 5A v pohodě, to Vám potvrzuje i Ĺubo, pokud by jste časem pořídila ještě jednu baterii, tak pak už nemusíte kupovat další nabíječku, stačí na ní udělat "rozbočku" a nabíjet pak obě najednou. Ale i na tu jednu baterku 20Ah bude ta 5A v pohodě a můžete ji s sebou tahat na delší štreky a v hospodě při obědě dobíjet, za hodinu dobijete 5Ah a to už je docela fajn :-) V Evbike ji mají za slušnou cenu: https://www.evbike.cz/Baterie/Prislusenstvi... jen je asi pak nutné si udělat přechodku na konektor, který budete mít u baterie, toto by měl být protikus k té nabíječce: https://www.ges.cz/cz/dck-21-hq-GES06615822.html
Případně tento kabel s rozbočkou, a jeden z těch kabelů si předělat na konektor co máte u baterie, alespoň budete mít do budoucna připravenou rozbočku na nabíjení více baterií najednou: https://www.ges.cz/cz/hs-21-cable-3x...
Výrobcovia batérií chcú predať a zarobiť. Ľudia chcú vysokú kapacitu pri nízkej váhe a cene, tak im to predávajú. Uvádzané počty cyklov sú nezmysel, prinajlepšom sú založené ma údajoch z datasheetu výrobcu článkov, lenže tie sú merané spôsobom ktorý vôbec neodzrkadľuje reálne podmienky používania hotovej batérie. V praxi batéria síce môže vydržať aj viac, ale nakoľko je väčšinou slabo dimenzovaná a do hry vstupuje aj časový faktor starnutia dá sa očakávať že vydrží podstatne menej.
Tak jsem udělala nějaké fotky středu. První ještě s krytem řetězu, další už bez něj. Pokud z toho dokážete poznat, co je třeba za klíče, tak by to bylo fajn, že bych s tím nemusela do krámu (už mám odstrojené řídítka). Ten jar opravdu fungoval. :-)
Bude tam ten klasický štvorhran, najprv treba vybrať tú skrutku čo je zboku a potom kľuku sťahovákom ktorý bol popísaný vyššie stiahnuť.
Bude fungovat i tenhle?
http://www.ramala.cz/stahovak-klik-osy-s-matici...
Je to nejpodobnější, co se mi podařil najít v cyklo-prodejně v Plzni, abych to nemusela kupovat přes internet.
Vypadá to podobně, na foto je můj prověřený stahovák klik Shimano a klíč na misky středu Shimano.
pozn. ten vnější jemný závit je třeba do kliky zašroubovat na doraz, jinak nebezpečí stržení závitu!
Ten stahovák z fotky vypadá, že je totožný s tím u Ramaly. Škoda že jste až z Vysočiny, ten klíč na misky bych potřebovala zapůjčit, pravděpodobně už ho nebudu nikdy víc potřebovat.
Zápůjčka by samozřejmě nebyla problém, ale trávím léto až do poloviny září na Vysočině, pak budu v Praze. Kdybychom si ho posílali - molochem zvaným Česká pošta - tak bychom jeho hodnotu povýšili cca na trojnásobek. Osobně jsem ho za 8 let použil asi 15x na 5-ti kolech.
Navštivte servis v okolí, buď vám klíč půjčí, nebo misky povolí.
Kdybych byl barbar, tak bych vám doporučil "ruský šroubovák", česky se mu říká majzlík - ve spolupráci s kladivem povolí skoro všechno (jen ty Shimano kliky ne)! :-D
Jenom aby mě to povolení v servise nestálo víc, než ten klíč. Taky je blbý, že tam to kolo budu muset dopravit, už přestává být pojízdné (a až nebude mít kliky, tak teprve nebude pojízdné). Na druhé straně mě možná nic jiného nezbude, zatím jsem klíč v žádné cyklo-prodejně v Plzni nenašla prodávat. Pokud tedy náhodou nepůjde povolit tím hasákem.
Bob mě inspiroval a znovu jsem si prohlédl ten střed, a je tam zřejmě převlečná matice, tak asi ten hasák.
Nebo také ten majzlík, nebo něco podobného - já neměl při povolování problém, nebylo to utažené "na krev", takže jen malá síla.
OK, zkusím to tedy povolit hasákem. Ve video-návodu se to povoluje se strany co byl talíř ve směru hodinových ručiček, je to tak správně?
Na obou stranách se to utahuje ve směru točení šlapek, takže povoluje se opačně. Na pravé straně, kde je talíř je to běžný pravotočivý závit, na levé straně je neobvyklý závit levotočivý.
Na ty misky potřebuješ další stahovák, jiný než na šlapky. Vypadá nějak takhle:
https://www.kupkolo.cz/klic-na-misky-shimano...
No a také tam můžeš mít ty misky nějaké úplně jiné. Na Favoritu třeba měly jeden vnější zub.
Ten stahovák se vkládá zvenčí dovnitř té misky do mnoha zářezů (asi 1mm vrub) po obvodu misky. Ale mnoho misek jde povolit tím hasákem, zvláště když tu misku pak zahodíš.
To je divné, ve video-návodu je řečeno a ukázáno, že se středové misky ve směru šlapání povolují a Vy píšete že utahují. Nebo máte na mysli točení šlapek na volnoběh dozadu?
Asi máš pravdu. Všude píšou, že levá miska má pravý závit a pravá levý. Mám to doma poznamenané, ale tady je to nedosažitelné.
Předpokládal jsem, že se to má přirozeným točením utahovat a nikoliv povolovat, stejně jako třeba kazeta. Patrně se mýlím. Promiň za desinformaci.
ČEče nemýliš já to tak kdysi měl jak jsi to napsal výše. Italské závity.
Jestli je to dnes jiné netuším.
Těch středových os a misek je vícero druhů.
Hm, tak pokud jsou obě možnosti, jak mám poznat, která je zrovna na mém kole? Nerada bych to místo povolení ještě víc utáhla a nepředpokládám, že to půjde lehce, zvlášť když místo speciálního klíče použiju hasák.
S italskými závity už se dá potkat jen velmi vyjmečně. Tak že je to tak jak jsi řikla, povoluje se ve směru šlapání.
Jasně, povoluje se to ve směru šlapání, protože mezi hřídelem a miskou je ještě kulička ložiska, která mění smysl otáčení (za jízdy tedy utahuje pravou misku s levotočivým závitem a levou s pravotočivým). :-)))
Ja si spíše myslím že jsou už téměř všude zapouzdřené středy a na miskách už se nic netočí.
Ještě mám jeden dotaz k nářadí.
Na výměnu pastorku u zadního kola budu také potřebovat nějaké speciální nářadí, nebo si vystačím s běžnými klíči, případně imbusy?
Nexus neznám,
na Torpedu je pastorek jištěn drátěným pojistným kroužkem. K sundání stačí dva šroubováky a šikovné ruce. Pozor na oči, létají dost daleko!
Nedalo mi to a podíval jsem se na net - je to shodné, jištění je drátěným kroužkem.
Tak uvidíme, až sundáme zadní kolo, v nejhorším to zase vyfotím, třeba pak někdo poradí. Každopádně budu manžela varovat, vidí od dětství pouze na jedno oko, tak aby o něj nepřišel.
Tak motor už mám doma. Je to tedy pořádně těžkej kousek. A hned na začátku dostal nárazovou zkoušku, protože ten pitomec z PPL mi hodil balík přes plot na betonovej chodník. :-( Balík v ceně 20 tisíc jen tak švihl přes plot, docela by mě zajímalo, co by v PPL dělali, kdybych jim teď tvrdila, že mi nic nedoručili, žádný podpis o převzetí nemají. Tak doufám, že se motoru nic nestalo, zvenku vypadá v pořádku, tak snad se nic nehnulo uvnitř. Polystyrenová krabice okolo je ale pořádně rozkřáplá, musel to být docela velkej náraz, ještě že to v Evbike tak pečlivě zabalili.
Taky se mi podařilo vyšroubovat střed. No mordovali jsme se s tím včera přes hodinu, ten video-návod, jak dívčina dvakrát zatočí a kliky jsou venku, ten je docela směšný. Já bych to tedy nepovolila ani náhodou, ani ten šroub nešel vůbec povolit. Pak jsme našroubovali jemný závit (až nadoraz), a stejně klika nešla vůbec ven, celé se to křívalo, tak jsme to raději vyšroubovali, vyčistili a na druhý pokus se povedla klika s talířem dostat ven. Ale ta druhá nešla, zase se to křívalo a na druhý pokus to sice povolilo, ale nebyla to klika, ale strhl se závit. Ten hliník je fakt houby materiál, měli jsme to zašroubované až nakonec a stejně to bylo houby platné. No ještě že šla aspoň jedna klika, jinak bychom snad museli použít opravdu ten majzlík.
Misky už byly v pohodě, šlo to i sikovkama docela lehce, oni je totiž udělali z umělé hmoty. Takže střed je prázdný, teď ještě vyřešit zadní kolo - pastorek, no a o víkendu se pustíme do montáže motoru.
Jenom mi tedy není jasné, jak budu stahovat ty kliky z motoru, abych ho mohla promazat. Jsou samozřejmě taky z hliníku a tak mám obavu, že když byl problém stáhnout stávající kliky, i přes velkou opatrnost jsme ze dvou závitů jeden strhli, že to nebude v případě klik k motoru jiné. Pokud tam kliku pořádně nenarazím, tak se zase budu bát, že bude spadávat. Pár lidí tu středové motory má, jak to řešíte, to opravdu nemáte se sundáním klik problémy a jde to lehce?
No já ty kliky s tím stahovákem už párkrát stahoval a šlo to v pohodě, ale je fakt důležité mít nejdřív ten šroub uvnitř toho stahováku vyšroubovaný směrem ven, pak hodně opatrně, aby to nešlo přes závit, našroubovat ten stahovák až nadoraz a pak zašroubovávat ten šroub ve stahováku a přitom si druhým klíčem ten stahovák přidržet, aby na ten jemný závit na klice nepůsobila zbytečně další síla. Je to fakt o cviku a opatrnosti.. Držím Vám moc palce, ať se Vám přestavba podaří. P.S.-kurýři jsou většinou kokoti, měl jsem špatnou zkušenost i s jinými přepravními společnostmi.
No tak nějak jsme to dělali, váleček uvnitř byl vyšroubovaný, aby nevyčuhoval, pak jsme našroubovali stahovák, šel šroubovat lehce a bez problému až na doraz, takže byl nasazený správně. No a potom jsme zašroubovali váleček uvnitř až nadoraz, a pak už se do toho musel manžel opřít silou. Problém byl, že místo aby vypadla klika, tak se stahovák, původně našroubovaný rovně, začal křívat a házet, evidentně závit na jedné straně povolil. Na druhý pokus se to už povedlo, ale ta druhá stana ne a závit se strhl. Možná, že to opravdu chtělo v pravý čas přestat se šroubováním, vzít to kladivo a udeřit do hlavy, to nás nenapadlo. To podržení stahováku druhým klíčem jsme nedělali, ale to asi význam stejně nemá, to by zajistilo stahovák pouze proti otočení a on se neměl snahu otáčet. Pokud dobře chápu princip, tak síla se přenáší právě přes ten jemný závit, jak šroubuju vnitřní část, a snažím se tím kliku odtlačit a vysunout. No a takhle jemný závit v hliníku, to je prostě velký problém. To nahřátí není špatnej nápad, to nás nenapadlo, díky za inspiraci na příště. Tak snad když kliky nasadíme menší silou, tak to nebude při příštím stahování takový problém.
Já tě varoval :-)
A to je teprve začátek..
Nečekala jsem, že to bude lehké.
Ale mám páčku. :-)
Jak máš páčku, tak vítězíš :-)
Doporučuji doklepnout přes dřevo a řádně utáhnout a průběžně kontrolovat.
Ony ty úkosy nemusí být přesné - ošimanoval jsem naše "normální" kola, řádně vše dotáhl, nicméně při druhé jízdě manželce odpadla levá klika a samozřejmě šroub někam zapadl do trávy. Naštěstí byl poblíž servis, kde mi darovali šroub a půjčili imbus na dotažení - jejich rada byla jasná - dotáhnout na krev a kontrolovat a dotahovat, aby si otvor v hliníkové klice přesně sedl na ocelový čtyřhran. Na sundavání se při tom nesmí myslet! :-)))
No evidentně se podle té rady opravdu řídí, ten šroub na šlapce byl dotažený hodně důkladně.
Na druhá straně já na sundavání musím myslet, když mám motor každou zimu sundavat kvůli údržbě.
Člověk nesmí být pesimista - z toho množství klik, co jsme sundaval, tak většina šla dolu tahem stahováku, pouze u jedné jsem použil kladivo - krásně odskočila po prvním úderu. Plamen to jistí! :-)))
Problém je ten, že u málo utažené kliky se "vyžvejká" to oko v klice a pak padá sama.
Hm, takže mám kliku pořádně narazit, nebo pořádně utáhnout ten šroub? Utahovat to "na krev" se mi fakt moc nechce, když vím, že to budu muset zase někdy povolit, už by se mi to nemuselo podařit.
To je fuk, pamatuj na Murphyho:
pravděpodobnost, že chleba spadne namazanou stranou směrem dolů, je přímo úměrná ceně koberce
:-)
Hlavně nezapomeň si to psát, každou korunu...
Chleba spadne namazanou stranou dolů vždy, i v kuchyni na lino. :-)
Není důležité vyhrát, ale. . .
Ono to postavíš, bude to jezdit, a bude to fajn.
Já jen rypákuju :-)
Ale houby, to zvládneš. Máš pro to všechny předpoklady. Něco se naučíte, něco jako každý jiný pokazíte a příště už budete chytřejší. Netřeba to uspěchat a chtít to zvládnout z jedné vody na čisto. To se tady nikomu nepodařilo a to je to, co se ti tu snažíme sdělit.
Vždyť já netvrdím, že to nezvládnu (nezvládneme). Jenom tedy to zadní kolo asi fakt rozebrat nezvládneme, nechce se do toho ani mě, ani manželovi. Takže zatím to budu muset opravdu odložit a vyzkoušet, jak to funguje na změněný převod. Máme tu i v Plzni na to hodně prudké kopce, ani nebudu na to zkoušení muset na Šumavu. A jestli mě to do něj nevytáhne, tak to budu řešit dál.
To říkala moje babička co pamatovala starýho Procházku z Vídně:
Když se nechce, to je horší, než když člověk nemůže..
Já se občas přemůžu, i když se nechce, a výsledek pak podle toho vypadá.
Nejdříve pečlivě našroubovat stahovák do kliky, pak šroubovat "stahovací" šroub na doraz - buď klika povolí, nebo vzít přiměřené kladivo a na hlavu šroubu udeřit a klika většinou odskočí. Chce to cit pro to jak šroub "napružit" a kdy udeřit - v ose šroubu.
A to je problém to dát udělat servisu? Zvlášť když se to neumí, není zkušenost, znalost postupu a potřebné nářadí. Je to hned, bez starostí, dobře udělané, bez další škody a se zárukou :-)
Nepracujete náhodou v servisu? Tenhle příspěvek vypadá skoro jako reklama.
Ano zkušenost opravdu nebyla, všechno člověk dělá jednou poprvé. Proto se snažím nabrat co nejvíc informací zde. Potřebné nářadí jsem zakoupila a princip mě byl taky jasný, bohužel se to pak nevyvíjelo podle očekávání. A proč jsem to nedala do servisu? No především z těchto třech důvodů:
1. Přestavba na elekrtokolo stojí 2,5 tisíce. Ta slečna ve videu Evbike tvrdila, že to nezabere víc než 1,5 hodiny práce. Již poznávám, že s tím bude určitě víc práce, ale i přesto mě přijde tato cena trochu přehnaná. Na druhé straně když si i za přeprogramování jednotky řeknou 500 Kč, to mě přijde ještě přehnanější.
2. Pokud to není nad moje a manželovo síly, tak si raději vše uděláme sami. Je to jednak opravdu podle mých představ (pokud to jde), a taky je zaručené, že se k tomu chovám tak, že je to opravdu moje, a snažím se, aby to vydrželo co nejdéle.
3. Moc nedůvěřuji kvalitě práci v servisu. Když to vidím třeba u auta (tam většinou nic jiného než odborný servis není možný), jak dokážou spoustu věcí sprasit, prostě co si můžeš udělat sám, je lepší si udělat, než to dát do servisu. Viz příklad od Vysočiny. A já taky jeden přidám. V návodu ke kolu psali, že se mají všechny závity utahovat momentovým klíčem. Kolo bylo seřízené v servisu (prodejně) a ta matka na klice byla utažena takovou silou, že nevěřím, že to někdo utahoval momentovým klíčem.
Já jsem nové sestavené kolo u Štěrby vezl hned po týdnu k nim, aby mi povolili šlapku, protože nešla sundat. Pan ḿechanik to komentoval, že ten sestavovatel měl po ránu asi moc velkou sílu. Žádný momentový klíč se nepoužívá a když má ten někdo chuť, tak to dotáhne na krev. S tím jejich obrovským klíčem s tím pěkně zápolil.
Souhlasím s tebou, že nejlepší je se s tím poprat sám. Podruhé to už budeš umět opravovat. A také si kliku před nasazením namažeš a ona pak snáze sklouzne i dolů.
Reklama? A na co by jako prosím měla být?
Určitě je dobrý se naučit sám dělat běžnou údržbu a servis kola už jen proto aby zvládl odstranit nějaké běžné drobné závady když je někde na cestách.
Něco jiného je ale podobná přestavba kola a velký servis. Do toho by se měl člověk pouštět opravdu jen když to umí a je schopný si rychle poradit s nějakým problémem.
Jestli je 2,5 tisíc hodně nebo přiměřeně neumím posoudit, ale troufám si tvrdit, že pro mnoho lidí to je dost levné.
Jinak je určitě víc servisů nebo těch co to dobře umí udělat. není nutné vybírat hned ten drahý a hlavně tam kde dělají špatně. Zkušenosti jiných jsou cenné informace.
A to utahování momenťákem určitě platí, ale pro spoje, kde je uvedená hodnota utahování. Na tebou povolované klice je nějaká hodnota pro utahování?
A ty sama máš doma momentový klíč pro správné utažení?
Přestavba na elektrokolo v podání popisu prodejců je zcela bezproblémová a zvládne jí i obecní antoušek - vše doprovází obrázky i instruktážní video, které ti ukazuje jak je vše jednoduché a bezproblémové.
Obojí jaksi pomíjí, že kola na kterých se pracuje byla většinou v provozu a zapracovala na nich koroze a jiné vlivy. To si většinou nikdo v té euforii neuvědomí a hned u původních klik - kterých se nejdříve musí zbavit - narazí na problém. Pak už je to většinou opravdu brnkačka - moje zkušenosti z přestavby pěti kol. Klika to holt odnese, jsou totiž i jiné stahováky než doporučené, případně pilky a flexka, že ano?
Naštěstí jsem po elektrofakultě - krátce a ještě na umístěnku !!! - nastoupil do strojírenské továrny a pochytil různé finty jak co povolit. Svářecí soupravu doma nemám, ale dva momenťáky ano - 1/4" do 13mm a 1/2" do 32mm a dokonce je používám! O klíčích - "trhácích" nemluvě. :-)))
Poradili jsme si s problémem, ale odnesla to klika (tedy závit na klice), no snad už jí nebudu potřebovat. No a protože budu muset kliky sundavat kvůli servisu motoru, tak se snažím získat informace, kde byla chyba a jak to příště udělat lépe.
Momentový klíč nemám, ale všechny závity je třeba utahovat s citem, někde víc, někde s větším citem, ale vždy musím myslet na to, že to můžu chtít ještě někdy povolit.
Ten štvorhran treba namazať, aby to šlo neskôr lepšie demontovať. Problém môže byť aj v kvalite toho sťahováku na kľuky, ak to ide príliš ľahko naskrutkovať do kľuky je to varovanie - závity do seba dostatočne nezapadajú a potom sa to ľahko strhne...
Kliky i čtyřhran namažu, aby šly příště líp dolů, ale čím, nějakou vazelínou?
No nechtělo se mi stahovák kupovat po internetu, tak jsem ho zašla koupit do cyklo-prodejny u nás, vypadal jako ten doporučený. Na to, že jde závit bez problému našroubovat, ho asi nevyreklamuju. Zase tak lehko se ten závit nestrhl, manžel to rval docela silou, ale klika bohužel držela a povolil závit. Pro příště vím že namazat, zahřát a když ani to nepomůže tak klepnout kladivem.
Nejlepší by měl být práškový grafit - nevysychá jako jiná mazadla a brání korozi. Byly, a snad ještě jsou, i vazeliny s grafitem.
Poradil mi to kdysi strojvůdce z parní lokomotivy, tam tím mazali všechny šroubové a jiné spoje, přestože tam bylo agresivní prostředí, tak závity zůstávaly neporušené a spoje se daly snadno povolit.
Pokud to pevnostně vyhoví, tak doporučoval také mosazné šrouby a matice, nebo alespoň matice - šroub a matice se vlivem koroze "nespečou".
Neztrácejte optimismus, kliky bývají sice často problém, ale většinou také poslední a můžete je při demontáži i zničit, máte nové v balíku u motoru. :-)))
Držím palce!
Tak nakonec ten servis bude asi přece jenom nutný. Včera večer jsme ještě sundali zadní kolo, chtěla jsem na vzor ten pastorek, abych věděla, jaký typ přesně koupit. Bohužel jsme se k pastorku vůbec nedostali. S tímhle (viz foto) mi asi nikdo neporadí, nebo někdo tušíte, jak to rozebrat, aby se to pak dalo zase správně dohromady?
Začni povolovat od shora viditelné šrouby. To řazení bude muset dolů. Předtím si to foť, ať to zase vrátíš v opačném pořadí zpět. A hlavně nepodléhej panice, vždyť je to jen pár šroubů. Odvážnému štěstí přeje :)
No uvidíme, jestli bude mít manžel odvahu se do toho pustit. Já už se docela bojím. Přece jenom aby to ještě dal někdo zase dohromady a fungovalo to. Když pak donesu do servisu hromadu součástek, tak si s tím možná taky nebudou vědět rady, ono to není asi úplně běžné. Když řadím, tak se ty díly vzájemně otáčí, rozebrat to na jedničku, na osmičku, uprostřed? Začíná to být docela složitý, a pak že bude nejtěžší sundat kliky, to byla proti tomuhle ještě sranda. I když byl problém s povolením, tak mě byl aspoň jasný princip.
Tak nejdřív zkuste jezdit s tím pastorkem, který tam je. Dost starostí budete mít ještě s montáží motoru.
Bylo by to moc do rychla, když bude ve středu místo 38 zubů 46. Aspoň si to tedy myslím. Nevím, zda je to stejné jako na klasické přehazovačce, kde jsou převody od sebe odstupňované po dvou zubech. Pokud mi vychází, že mám nahradit pastorek 18 zubů pastorkem 22 zubů, tak jsou to 2 rychlosti, a vzhledem k tomu, že už od výrobce to nebyl žádný horák se superlehkým převodem, tak se obávám, že bych měla do kopce problém. Navíc budu muset kupovat ten řetěz, a pokud bych nejdřív zkoušela stávající převod a pak šla teprve do výměny, tak už by to byl třetí. No nějak se dnes musíme rozmyslet, jestli to zkusíme rozebrat, nebo to dáme do servisu, nebo to zatím necháme být.
Ten nový řetěz je delší a stejně ho budeš zkracovat. Tak si ty odebrané články schovej a zase je tam můžeš potom přidat. Já bych to také nejdříve vyzkoušel a měnil stálý převod až jako druhý krok. Výpočet převodu je pěkná věc, ale vliv toho motoru do toho nepromítneš. To je stejně třeba vyzkoušet.
To je otázka, aby vůbec byl delší. Je někde ve specifikaci uvedeno, kolik článků má řetěz?
https://www.cyklofaltynek.cz/products/10064...
Nikde to tam nevidím, ale ne každá značka je mi jasná.
V Eshopech to bývá specifikované. Na krabičce je to napsané.
Myslíte, že by stačil tenhle?
https://www.bikestyle.cz/cz-detail-1122756...
Podle názvu bych čekala, že bude právě pro převodovku Nexus.
Jenom pořád nevím, jestli mi bude stačit délka. Když změním talíř z 38 na 46 zubů, tak se mi prodlouží řetěz o 8 článků, je to přímo úměrné tomu počtu zubů?
Zítra budu muset spočítat, kolik těch článků vlastně původní řetěz měl, nepodařilo se mi to nikde na netu zjistit.
To bude nejlepší spočítat články toho starého řetězu a přidat tolik, o kolik se zvětší převodník.
Tak jsem ty články spočítala, bylo jich 103, talíř jich má o 8 víc, takže budu potřebovat 111 článků. Vybraný řetěz se 114 články by měl tedy stačit. Kdybych ale měla vzadu pastorek se 24 zuby místo s 18, tak už by asi nestačil. Jakým způsobem vlastně mám ty 3 přebývající články odstranit?
Např. tímto:
https://www.bike-eshop.cz/nytovace/nytovac...
špatné umístění
Nejlépe nýtovačkou, mám tuto a úplně stačí:https://www.kupkolo.cz/nytovac-retezu-force-hg... Funguje to tak, že do ní upnete řetěz v místě čepu, kde chcete řetěz zkrátit, utažením spodního šroubu řetěz podepřete a utahováním té kličky nahoře vytlačujete nýt řetězu. Je dobré ale nevytlačit nýt úplně celý, ale aby zůstal ještě v té "bočnici" řetězu, pak není problém ten zkrácený kousek opět nasadit v případě potřeby nastavení řetězu. Je na to potřeba opět trošku citu, ale není to moc těžké :-)
Prosím o další radu. Vybírám řetěz a nevím který. Původně jsem myslela, že koupím Shimano Nexus, že bude určený na náboje Nexus. Na sundaném řetězu je ale značka KMC, tak teď nevím, který bude lepší. Vím že asi silnější řetěz bez přehazovačky nikdo nepoužívá, ale nemáte aspoň se značkou někdo dobré nebo špatné zkušenosti?
A ještě dotaz k nýtovači. Ten co jste mi doporučovali - Force HG jsem našla, že je pro 6-11 rychlostní řetězy, bude mi fungovat i pro širší 1 rychlostní?
https://www.bikestyle.cz/cz-detail-1101182...
S řetězem si nechám poradit v cyklo-prodejně, když zde nikdo nezareagoval, ale nový řetěz bude určitě třeba promazat. Co používáte na promazání řetězu?
Taky jsem si všimla, že prodávají pračky na řetěz, používáte to někdo, nebo jsou to vyhozené peníze?
Nový řetěz je namazaný. Na řetěz se prodávají mazadla buď ve spreji nebo v kapací lahvičce. Hodí se nějaký s nápisem "dry", který na povrchu zaschne a nelepí tolik špíny. Ale někdo spokojeně maže sprejem s WD. Pak se ovšem řetězu nesmí ani dotknout.
Pračku na řetěz někdo používá a je spokojený, někdo je její zapřísáhlý nepřítel a myje rozpojené řetězy (používá spojku na řetěz) v pixle s nějakým rozpouštědlem. Většinou petrolej, benzín, nafta. Do myčky řetězu se dá také nalít tohle uhlovodíkové rozpouštědlo.
Nový řetěz není ani tak namazaný jako nakonzervovaný nějakým nemazacím voskem nebo sádlem.
Čištění a mazání řetězů už se tady několikrát a dost detailně probíralo, mrkni na to.
Myslíte že bude použitelný i tenhle nýtovač?
https://naradi.heureka.cz/kovys-nytovac-retezu...
Má být i pro širší řetězy na 1 pastorek, vypadá podobně jako ten navrhovaný a je za přijatelnou cenu. :-)
Řešíš drobné? Ten co ti navrhuje pobrdný je určitě lepší.
Neřeším drobné, řeším aby byl i na širší řetězy 1/8 na 1 pastorek bez přehazovačky a to ten navrhovaný není, viz např. https://www.bikestyle.cz/cz-detail-1101182...
V čem je ten Force lepší?
Nesmysl, nýtoval jsem sním singl řetěz úplně v pohodě.
Funkční jsou oba ale ten dvojitý můžeš použít i na kolo manžela.
Těžko říci v čem je lepší, používal jsem oba dva typy ale s tím dvojitým se mně lépe pracovalo.
Nakonec je to na tobě co si koupíš, třeba s tím druhým se bude zase tobě lépe pracovat:-)
Ten kovys je pre profi použitie, za tú cenu určite lepšie riešenie, vydrží. Lacné "force" náradie nemusí byť nakoniec tak lacné...
Mám je oba a v jejich kvalitě není rozdíl a že už znýtovaly za ty roky hezkou řádku řetězu.
Pokud to někdo zničí tak jen jeho vinou že se správně netrefí na kolíček a utahuje.
No a laciné jsou oba:-)
Co hledat inspiraci např. zde:
https://sheldonbrown.com/nexus-mech.html
evidentně to nebude jednoduchá záležitost - ten pastorek bude legrace, ale to kolem!
Nevím neznám, nevidím.
Bohužel netuším, jaký mám model toho Nexus8, ale i kdybyc to věděla, tak mi ten manuál nefunguje, jenom se tam točí kolečko a nic. Zkusím to ještě doma.
Já bych také poradil to zatím nechat tak jak je, a když to bude hodně špatné v těch kopcích, tak to kolo s Nexusem můžete vzít do servisu vždycky, aby Vám tam rovnou vyměnili pastorek za větší. On ten motor má sílu a třeba i s tím pastorkem co tam je nebudete mít problémy ty kopce vyjet. Každopádně Vám držím palce, já dělal přestavbu taky sám a poprvé a taky jsem z toho měl nejdřív strach a dneska jsem rád, že jsem se něco nového naučil, protože všechno co se naučíte, se Vám v budoucnu bude hodit :-) P.S.: záda už jsou naštěstí trochu lepší, včera jsem jel přes Brdy "na pohodu" s příšlapem, takže na otáčky, které vyhovují mým nohám a motor to bral v pohodě, na cca 60km jsem spotřeboval cca 16Ah, takže nemusíte mít strach, že nebudete motoru stačit :-)
Jenom mohu souhlasit s kolegou - nechte tam původní pastorek, posléze uvidíte - motor většinou kompenzuje ten zdánlivě nevhodný převod.
Já mám nyní talíř 42z a s pastorkem 18z mi to do běžných kopců pomáhá natolik, že jedu až kolem 25km/h a vypíná mi asistence. Bez kola vážím cent. Vy máte jednou tak silný motor a kroutící moment 130 Nm oproti mým 70 Nm!
Mám osmikolečko 11-34 zubů a největší pastorky 26 a 34 z jsem ještě nepotřeboval.
Vy tam máte ještě 8 převodů v Nexusu - s tím musíte vyjet na střechu! :-)))
Já mám jenom 8 převodů, ne ještě navíc.
Neradili jste mi všichni na začátku, že mám jezdit do velkých kopců na co nejlehčí převod malou rychlostí? Abych ten motor a hlavně tu převodovku Nexus moc neničila? A že u velkých kopců je lepší velké otáčky motoru a jet na páčku? Když pojedu do Šumavského kopce na páčku 25 km rychlostí, tak to motor asi vydrží, možná i utáhne, ale ty baterky abych měla pak aspoň troje a ten Nexus mi nejspíš brzo odejde. Fakt si nemyslím, že je to nejlepší řešení. No ale rozhodně je nejjednodušší.
Myslím, že doporučení jezdit max. "půl plynu" a s kadencí aspoň 60 ot./min. platí dál, převodovka a celé kolo je jistě dimenzované jen na lidskou sílu (350W) a nepočítá s plným výkonem kilowattového motoru...
Když počítáme převody: máte výsledný nejpomalejší převod 1,35 (46z:18z) a k tomu převodovka 0,53.
Elektrokolo, př. Leader Fox má nejpomalejší převod 1,18 (38z:32z). Takže koupené kolo je na tom jistě lépe (navíc, když uvážíme i vnitřní zpřevodování motoru Maxdrive více do pomala), ale je možné, že do "normálních" kopců po asfaltu bude i takový převod dostačovat. Pro úsporu energie ale jistě bude lepší 22 kolečko...
Tady pán na videu měl 42z:36z a přesto se rozhodl pro ještě pomalejší..
https://youtu.be/WUMUnrpUBqs
Obecná rada o tom zvolit co nejlehčí převod, aby kolo vyvezlo bez pomoci šlapání požadovanou zátěž i do strmých kopců, platí i nadále.
Na rozdíl od nás s přehazovačkou máš před Nexusem ještě "primární" převod - teď 46:18z - který můžeš měnit buď změnou převodníku, nebo pastorku na Nexusu. Převodníky jsou za nekřesťanskou cenu, a protože Nexus neznáme a výměna pastorku za 20 Kč může být komplikovaná, tak jsme si dovolili poradit počkat až na reálné zkušenosti s jízdou v dané konfiguraci. Radil to i Pobrdný, který jediný má zkušenost s motorem BBS-HD. Toť vše, žádná změna názoru!
čím větší pastorek vzadu ,tím věštší točivý momet bude nexus přenášet a tím více dostane za uši,ale BBS HD bude v optimálních otáčkách a bude méně topit
No já jsem se nejdřív domnívala, že to bude přesně naopak. Že za stejných otáček motoru s menším zadním pastorkem se bude zadní kolo rychleji otáčet a tím se bude nexus víc oběhávat. Vy zase tvrdíte, že s větším pastorkem bude přenášet větší točivý moment, a tím se víc oběhávat. A manžel si myslí, že je to pro převodník jedno. Tak jsem nad tím tak uvažovala, že vlastně mocc nevím princip, jak to funguje. U klasické přehazovačky je mi to jasné, tam je to jednoduché, ale jak funguje planetová jenom tuším. Pastorek nebude roztáčet přímo kolo, ale točivý moment musí být přenášený na kolo právě přes tu převodovku. Když se bude točit pastorek rychleji, bude se točit rychleji převodovka a pokud to motor utáhne, tak kolo pojede rychleji. Když to budu brát pouze na ujetou vzdálenost, tak jí taky ujedu rychleji a ta převodovka i motor budou tím pádem pracovat kratší dobu, takže to opotřebení bude taky trvat kratší dobu. Ale zda je to pro motor a převodovku výhoda, nebo ne, to opravdu nedokážu posoudit. Pokud by to bylo jak psal Venca73, tak by to bylo pro převodovku možná lepší. No a motor by měl sice určitě větší příkon, ale zase kratší dobu. Jak by to pak bylo vlastně se spotřebou? Zjišťoval to už někdo? Samozřejmě, že když budu přišlapávat, že je na spotřebu lepší menší rychlost, ale když nebudu a pojedu jenom na páčku třeba 5 km do středního kopce 20 km rychlostí, ujedu je za 15 minut. Pokud bych jela pouze 10 km rychlostí, ujela bych je za půl hodiny. Čekala bych, že spotřeba bude u druhého případu menší, ale je tomu opravdu tak? A o kolik? Zkoušel už to někdo?
Tak jsem pánové v háji. Motor nelze na kolo nasadit. Z fotek na internetu jsem se domnívala, že je motor válec, jenže tomu tak není. Část u osy je vystouplá naopak jako srp kolem osy. Z obou stran narážím na rám (viz foto, červeně jsem označila s čím nám problém). Docela by mě zajímalo jak sem dával tenkrát Bobbob tu fotku motoru s kolem s tímhle rámem, jak to bylo vyřešené.
Takže bohužel musím dát nakonec za pravdu Jindrovi, kdybych si koupila hotové elektrokolo, tak bych si nejen ušetřila spoustu starostí a práce, ale hlavně bych ušetřila spoustu peněz. Motor se ještě můžu pokusit ve 14 denní lhůtě vrátit, jestli mi ho tedy vůbec vezmou s tou rozkřáplou krabicí. Kolo už můžu dát maximálně do bazaru, škoda ho, moc se mi líbilo, ale bez motoru je mi k ničemu. A baterka, kterou mi dělají v e-pohonu, mi bude taky k ničemu. Takže momentálně 23,5 tisíc Kč v háji (pokud se mi podaří vrátit motor), pokud ne, tak ještě dalších 20 tisíc za motor a nebudu mít vůbec nic, ach jo. :-(
Chuť vzdať to celkom chápem, ale možno by stálo za to nevhodný bicykel predať a kúpiť vhodný. Strata by sa minimalizovala a projekt by bolo možné dotiahnuť do úspešného konca. Podľa mňa je to teraz už škoda nechať tak...
Jenže kolo je to jediné, co už zaručeně vrátit nepůjde. No ještě tedy ta baterie, ale nevím, jak jsou s výrobou daleko, třeba by šla ještě změnit konfigurace na 36V.
Popravdě mě se to taky nechce vzdát, ale nevím si s tím moc rady. Docela dlouho trvalo, než jsem našla kolo, které mi bude vyhovovat a dobře se mi na něm pojede. Ano, je pro středový motor nevhodné, ale když koupím vhodné, tak budu mít problémy na něm jezdit, což se obávám, že bude mít ten následek, že na něm pak moc jezdit nebudu. No a to zrovna není to co bych chtěla.
Prostě jsem teď docela v koncích a nevím co dál.
Pak se poptej u Šikuly jak ten motor zde namontovali.
Evidentně to jde.
Ten rám je patrně trochu odlišný, což jsem si při koupi toho kola neuvědomila. Kolu na obrázku přechází rámová trubka rovně do zadní vidlice. Já tam mám ale zub (viz fotka v příspěvku výše). Ten zub právě brání v nasazení motoru.
Už při koupi kola jsi se měla informovat na možnost přestavby se středovým motorem.
Motor i kolo pokud je to kupováno z eshopu je možno vrátit bez udání důvodu do 14dnů. Týká se to i baterie.
To už teď vím taky, že jsem se měla informovat, ale při koupi mě to bohužel nenapadlo.
Kolo nebylo kupované přes e-shop, přestože přes něj bylo vybrané. Kupovala jsem ho v Praze v obchodě, abych si ho mohla nejdřív vyzkoušet. A stejně už je to víc než 14 dní.
Baterie je dělaná na míru, ta vrátit nepůjde.
Netvrdili Vám pri kúpe bicykla že je na elektrifikáciu vhodný??
A co výměna motoru za jiný typ? Osobně se mi ten motor 1000W od začátku pro toto subtilní kolo moc nepozdával.
Obávám se, že neexistuje motor, který by do tohoto rámu šel, rozhodně ne BBS, ten 250W a 750W má ten výčnělek také: https://cdn3.volusion.com/zmgpx.mppjq/v...
Ani ten torzní nevypadá, že by tam mohl jít: https://ae01.alicdn.com/kf...
https://sc02.alicdn.com/kf...
Osobně bych s tím už neměl nervy, kolo prodal, vrátil motor i baterii prodejcům. Pořídil hotové e-kolo, které sice nebude mít páčku plynu, zato bude mít vše vyladěné s úsporným středovým motorem, bez trápení s převody i montáží a se zárukou.
Sleduju problematiku pár měsíců a postupně se názory vyjasňují, od přestavby by mě definitivně odradily právě převody nevhodné pro jízdu do kopc. Brutální výkon a k tomu několik baterií není řešení.
https://elektrokola.heureka.cz/leader-fox...
Já to kolo u Ramaly zkoušela a moc mi nevyhovovalo, bylo pro mě takové těsné, nejelo se mi na něm dobře, asi malý rám. Možná by se to dalo nějakým nastavením (posunutím sedla dozadu) trochu zlepšit, ale na tom co mám se mi rozhodně jede o dost líp. Jinak už bych to nejspíš opravdu vzdala. Akorát a baterie opravdu vrátit nepůjde i přesto, že jí ještě nemám, je to zakázková výroba (asi jsem do toho neměla jít, ale už se stalo).
existuje a je levněší a vydrží více např.: http://eclipsebikes.com/product_info.php...
Zajímavé řešení, chvíli jsem nad tím obrázkem přemýšlela, co je vlastně motor. :-)
Už to někdy někdo vyzkoušel? Obávám se, že u nás ne.
Vyzkoušel ne jen já ale i další kolegové.
https://bob54.rajce.idnes.cz/Kompletni...
Máš pravdu ale chtělo by to pár úprav konzol a motor by byl umístěn výše. Ovšem nevím jestli by to dotyčná i s manželem zvladli namontovat.
Tohle je jediný kvalitní motor který vydrží sloužít dlouhá léta. Agilka by jistě potvrdil.
Nakonec by stačila i verze 750W a nebo max.1280W. Ja tu tebou uvedenou verzi taky pár let provozoval a maximální spokojenost.
Nevýhoda je že je mírně hlučnější.
Hm, to mě ale nikdo neporadil, když jsem byla v sobotu v koncích kvůli zubu na rámu. Pokud by to nebyl ještě větší zásah do konstrukce rámu, než odříznutí zubu, tak bych o něm uvažovala. Zvlášť pokud je lépe zpřevodovaný než ten kW Bafang. Dal se ušlapat do kopce?
Do konstrukce rámu by to nebyl žádný zásah, jen by se musely nechat udělat nové konzoly co drží motor. Viz odkaz na fotky co jsem tu dal.
No tak to vypadá docela složitě, do toho bychom asi vážně nešli.
Nic není tak složité jak to vypadá:-)
Stačí si rozumět s vrtačkou, závitníkama, pilníkem a trochu přemýšlět.
Jde to samozřejmě i stěma původníma konzolama co jsou u toho motoru jen za cenu že ten motor bude nízko jako bafang.
Ale kdo se bojí nesmí do lesa:-)
Včera jsem se nebála. Tak až mi to rupne, jak straší Jindra a rozbiju si hubu (snad to nedopadne ještě hůř), tak dám vědět. :-)
Třeba nerupne.... :-)
Ke křehkému lomu dochází častěji za nízkých teplot, tak se vyhni projížďkám za mrazu :-)
Myslím, že to se vyhnu ráda. :-)
A raději i vysokým teplotám. :-)
Ideální je tak 15 - 25, ještě se dá vydržet 10 - 30, za ostaktích teplot jsem raději doma v teple, případně ve sklepě v chladu. :-)
Myslím, že i kolu budou tyto teploty vyhovovat. :-)
Sedmej schod je idealni
Je pre Vás podstatný vzpriamený posed, alebo rám s nízkym nástupom? To prvé sa dá riešiť úpravou predstavca/riadidiel, to druhé osvojením si techniky nasadania na bicykel jeho naklonením k sebe čím sa eliminuje namáhavé prekladanie nohy. Mne príde že práve výmena bicykla je v tejto situácii najlepšie riešenie.
Oboje. Na kolo se štanglí dokážu vlézt pouze pokud stojím na obrubníku aspoň 10 - 15 cm vysokém a i tak mi to dělá problémy. Ono ještě víc než štangle vadí sedlo a posouvat ho kvůli každému nasedání by opravdu nešlo. Možná bych tím náklonem kola dokázala z obrubníku přelézt i to sedlo, ale bez obrubníku fakt těžko a on všude není.
Ony i ty kyčle se dají rozhýbat. Na jaře jsem při přehazování nohy zadem přes rám úpěl bolestí a drhnul o sedlo. Teď to zleva přehazují v pohodě, zprava je to stále boj. Co jezdím na kole, tak už se dokážu podívat do strany i za sebe. Už dokážu jezdit i bez zpětného zrcátka. Opět na jaře jsem měl problém i v autě.
Totálně (4St) zničené už nerozhýbeš:-)
Bylo by nerozumné to vzdávat, teď když máte vše promyšlené a zařízené. Zkrátka si pořiďte jiné City-kolo bez toho zobanu a dokončete přestavbu. Podívejte se na cyklobazary na netu a ve vašem okolí, jestli tam není vhodné kolo pro vaše účely.
Nevhodné kolo buď prodáte přes prodejce, nebo cyklobazar. Smůla, něco na tom ztratíte, ale to se stává - nejde o život!
Po pravdě, kdybych v této fázi měla měnit kolo, tak opravdu vrátím to, co ještě vrátit lze a znovu se pokusím koupit nějaké kolo s Bafangem MaxDrive a oželím i tu páčku. Ta přestavba je o dost komplikovanější, než jsem původně čekala, a výsledkem bude sice výkonnější motor, ale s nejlepším výkonem v otáčkách, které už nelze ušlapat. Já se sice občas chtěla ulejvat, ale zrovna do kopce jsem myslela, že motoru pomůžu. Nechápu, proč nemohl výrobce zpřevodovat motor podobně jako ten MaxDrive. Je otázka, jestli bych s ním jízdu bez páčky zvládla, ale třeba má Jindra pravdu a šlo by to.
Takže si naopak myslím, že v tomto okamžiku by bylo nejrozumnější to všechno vzdát. Faktem ale je, že když se do něčeho pustím, že to vzdávám hodně nerada. Takže se v první fázi pokusím o naprostou šílenost, a to ten zoban odříznout. Je mi sice jasné, že když to nevyjde, že už kolo neprodám. Je mi taky jasné, že tím rám zeslabím a pak mě to se vším všudy (těžký motor a baterie) taky může v tom svaru prasknout. Na druhé straně jsme to včera s manželem promýšleli a zrovna tato část konstrukce toho moc nenese. A mě se toho kola opravdu nechce vzdát, takže to prostě asi risknu. Že to není rozumné vím, ale jak už jsem psala, nechci to vzdát. Možná je to chybné rozhodnutí, to ukáže čas.
Odříznutí zobanu mně také napadlo, ale neodvážil jsem se ho nabídnout.
Jistě máte v okolí někoho, kdo svařuje hliník, ten by vám mohl vzniklý otvor zavařit, nebo otvor vyplnit epoxidovým tmelem a nějakou "zátkou".
No o nikom, kdo svařuje hliník nevím, to asi běžné servisy nedělají, nebo ano?
Epoxid na hliníku bohužel nedrží, s tím už má manžel zkušenosti. Takže jedině najít někoho, kdo to pak dokáže svařit.
Je škoda takhle rozvrtat nové kolo, pak už bude fakt neprodejné. A když to náhodou taky nevyjde, nejspíš už promeškáte i lhůtu pro vrácení motoru. Nezdá se mi, že by z těch stovek hotových elektrokol žádné nevyhovovalo.
Epoxid na hliníku drží, pokud se hliník vhodně upraví před lepením/tmelením, obdobně jako před eloxováním. Neboli krátce namořit cca 20% roztokem hydroxidu sodného či draselného, opláchnout teplou vodou, rychle vysušit a lepit, nežli se vytvoří vzdušnou oxidací oxid hlinitý. Původní pevnosti se ovšem nedosáhne, i když u starého favorita mi zadní nalomená patka osy vydržela (lepil jsem epoxy tmelem Belzona Metall).
Cykloservisy asi hliník nesvařují, ale mohli by vědět kdo, stačí se poptat.
Časté jsou strojírenské dílny (či jak se to teď jmenuje), které to jistě umí.
Tmely na hliníku drží, stačí mechanicky upravit spoj a hned lepit - nestačí to zoxidovat a zvětší se dotykový plocha.
Můžete na fotkách naznačit předpokládaný rozsah řezu ? Tady docela hrozí narušení strukturální pevnosti.
No zhruba viz foto. Levá čára značí (z čelního pohledu) vodorovný řez nad svarem, pravá šikmý řez z boku.
Naznačená část pomáhá přenášet tahové napětí v dolní části rámové trubky. Jejím odřezáním se zvýší namáhání ostatních míst sváru, především v místě počátku odřezaného sváru a v podstatě svým způsobem vnáší do konstrukce vrub - ideální začátek pro únavové poškození konstrukce. Na odřezané místo by se měl navařit plech z hliníkové slitiny cca 3 mm silný který by měl pomáhat přenášet tahové zatížení. Nevím ovšem jestli by při sváření nedošlo k deformaci rámu či trubky pro středové složení. Na nějaké epoxy můžete rovnou zapomenout.
Tak to mě mrzí takováhle komplikace. Asi uříznout by to šlo, ale zavařit by to bylo fakt nutné, právě kvůli narušení strukturální pevnosti, jinak by Vám to brzy prasklo. Bylo by potřeba odnést odstrojený rám (aby v okolí středu nebyla žádná lanka, bovdeny, apod.) někam, kde se zabývají svařováním hliníku, aby to zavařili, také si myslím, že je to dost důležité, strejda google poradí, tady je třeba firma v Brně, asi najdete i nějakou poblíž, aby jste to netahala lán světa: http://www.weldmasters.cz/sluzby/specialni...
Pánové, čemu říkáte "strukturální pevnost"
?
S vrubem souhlasím, iniciální trhlina, křehký lom, ale termín "strukturální pevnost" je mi neznámý, asi strojaři mají jinou terminologii.
Pevnost je pevnost v tahu.
Jinak, neřezal bych, když by se zlomil rám pod zadkem, mohlo by to být mnohem horší než opruz s vracením zboží.
Kupovala jste stahovák klik v Plzni, tak jsem se podíval na Mr. Googla : "hliník svařování Plzeň" a vyběhly mi třeba tyto firmy:
https://nejremeslnici.nejzona.cz/t/2165...
http://svarox.cz/
http://www.bvgroup.cz/kovovyroba-svarovani...
P.S.
https://www.langdisky.cz/
Po dlouhém rozmýšlení, jak moc to může vadit, jsme usoudili, že tady už je namáhání opravdu minimální a trubku seřízli. Motor už jde nasunout, sice bohužel trčí kolmo dolů, díky tomu vyboulení ho nejde připlácnout na rám, no ale aspoň že tam vůbec šel a neřezali jsme tu trubku zbytečně.
Do toho svařování se nám ale moc nechce z více důvodů.
1. Svarem řez nabude a musel by tedy být hlouběji a větší.
2. Hliník vodí velmi dobře teplo, rám by se tedy musel kompletně odstrojit.
3. Jak psal Docware, svařováním hrozí poškození rámu a středu.
4. Všimla jsem si, že i jiná trubka je na kole ukončená bez svaru a otevřená, tak snad to nebude vadit ani téhle, silná je dost a tah podle mě přenáší především ta horní trubka a svar nahoře.
Prostě mám strach, abych rám navařováním plechu ještě víc nepoškodila. Raději budu okolí řezu a především to navaření trubky pravidelně kontrolovat.
Máš můj obdiv. Odvážnému štěstí přeje a tys to nezabalila. Gratuluji. Kdyby to nakonec prasklo, tak se to kolo bude zvolna svírat bude dost času sesednout.
Křehký lom probíhá rychle a bez varování.
Zase strašíš. Že jsi včas nestrašil Dolínka s Trójskou lávkou?
Když ten rám praskne ve středu, tak si ten střed nejspíš klekne na silnici a bude brzdit. Pokud se to okamžitě nerozlomí na dvě poloviny, tak schopnost předního kola řídit zůstane zachovaná a jen se to zastaví. No, pokud se to hned úplně rozlomí, tak už se děj vůle Boží.
Já to tvrdím od začátku, že beton je neseriozní materiál a na mosty nepatří :-)
Jak se chová hliník nevím, ocel by prdla asi hned, žádné rozvírání. Nebo neprdla vůbec.
To záleží na mikrostrutuře.
Ono tam je už dost konstrukčních vrubů od těch svarů, nevím jak to strojaři počítají, nebo jestli to mají nějak vyzkoušený....
Před lety po nás chtěl nějakej automobilovej závodník posoudit ten rám, co chrání to auto když to obrátí na střechu. Nedokázali jsme to vydimenzovat, leda strašně masivní. My neumíme uvažovat tak, že je fuk, že se ten rám ohne, hlavně aby ten vhlap z toho vylezl živej. Strojaři zjevně na to musí jinak.
A vážně myslíš, že bez toho zubu půjde pevnost kola do kytek? Prostě si myslím, že tohle není zrovna moc namáhané místo. Vršek toho svaru ano, ale ten zub dole, možná se pletu, ale podle mě přenáší oproti jiným místům minimum síly. Ale to uvidí čas, stejně musím jezdit opatrně kvůli trčícímu motoru.
neumím hliník, u oceli bych se bál, ale nesmíš mě brát tak vážně, jsem ustrašený statik co chce mít všechno 3x sichr
Škoda že jste tak pospíchali, ještě mě napadlo že u nálitku se závitem který narážel do trubky rámu by se dala srazit hrana o několik mm a tím minimalizovat řez. To sváření se mi taky nelíbilo nejenom kvůli deformacím.
Takže, jestli jsem správně pochopil, motor se do rámu nedá dát, bez toho, abys rám nebezpečně poškodila.
Možná existuje technické řešení, ale samotní s manželem to nezvládnete.
Máš motor, co lze vrátit bez udání důvodu (přišel před pâr dny). Kolo pravděpodobně nevrátíš, čili lze možná maximálně se ztrátou prodat.
Jsi ochotna oželet páčku.
Já bych v tomto okamžiku spíš oželel středový motor, vratil bez ztraty stavajici a koupil do zadního kola silný 750-1000W nabovy motor (asi nějaký novější typ MagicPie s nějakou slušnější řídící jednotkou.
Páčka bude, motor, pokud nebudeš extrémně naložená vyjede skoro všechny kopce, v Plzni bych se žádného nebál.
A můžeš jezdit jako na skutru.
Tak lze minimalizovat ztraty.
V zadním kole mám převodovku Nexus, takže to nelze.
Ale prd, zadní kolo opatříš 6ti kolečkem, a koupïš si přehazovačku.
I když, upřímně, nebudeš ji potřebovat.
Pojedeš na nejmenšï kolečko furt.
Nenech se ohlupovat klukama s čínským střeďákem. Nechápu, proč, když chceš pâčku na něm trvâš.
Na silném motoru v zadním kole jsem trochu jezdil, a vím že pro tebe je to to pravé. Už od začâtku.
BobBob ti může poradit víc.
Čínské "torzní snïmače" jsou něco jako "pravá italskâ pizza" v Plzni.
Dokud nevíš, jak ta pravá chutnâ, mâš pocit že nad ní není.
Slušný střeďák stojï hodně.
Když já si naopak od začátku nemyslím, že je motor v zadním kole pro mě to pravé.
1. Zkoušela jsem 750W v zadním kole a kopec v Plzni nevyjel, natož na Šumavě. Rozdíl mezi 750W a 1000W už není tak velký a výkonnější motor než kW nechci, nechci porušovat zákon.
2. Koupení kola s Nexusem byl úmysl, tak se ho nechci zbavit. Je sice pravda, že už mi přinesl drobet komplikací (např. nevím jak vyměnit pastorek a bude asi náročné to seřizovat po vložení gearsenzoru), ale to nic nemění na tom, že klasická přehazovačka mě ne ve všem vyhovovala (hlavně nemožnost přeřazení po zastavení na rozjezd) a kolega v práci má také nexus a velice si ho chválí. Možná na něj časem změním názor, ale chtěla jsem to vyzkoušet.
3. Bafang MaxDrive je taky čínský střeďák a je to velice slušný motor. Manžel ho má a je s ním spokojený. Když kolo vybíral, zkoušel i Bosh a nezjistil rozdíl (kromě ceny). Torzní snímání funguje perfektně. Pokud bych se na tu přestavbu na střeďák vykašlala (jakože už jsem od toho neměla včera daleko), tak bych šla určitě do MaxDrive, rozhodně né do Boshe nebo do zadního.
Vím že jsi na silném motoru v zadním náboji jezdil, četla jsem pár článků z tvého blogu a je to zajímavé čtení. Ve spoustě věcí s tebou souhlasím, ale v tomhle se prostě neshodneme, promiň.
Rozdíl těch 250 W je asi znát.
Jo, jezdil, bastlil jsem to jak se dá, ale nakonec jsem to vychytal a asi vím, jak na tom jezdit.
Nevím jak je to s těma zákonama, mám pocit, že snad i ta páčka se už nesmí, ale na tím bych se netrápil.
Bosch je zřejmě nejlepší, už tím, že má vlastní, pro elektrokolo konstruovaný rám, jediná nevýhoda je ta brutální cena.
Senzory jsou fakt fajn, pocit jak na kole bez motoru. To s motorem v zadním kole nemáš, to je fakt. Mě také vyhovuje nacvakávání té baterie, prostě žádný konektory, žádný drátky, s tím jsem se vyřádil dost na tom nábovém motoru, tak si libuju v té jednoduchosti.
Budu zvědavý jak nakonec pořídíš.
Páčka u nás zakázaná není, aspoň zatím ne, tak doufám, že se to časem nezmění.
MaxDrive má také speciální rám. Na první pohled opravdu rozdíl nepoznáš. Jak je to s kvalitou a jak vydrří dlouho se pozná časem (jak u tvého Boshe, tak u manželovo Bafangu).
Všechno je Čína, i Bosch.
Jasně, uvidí se po těch 10-15 tisících.
Já mám jen vlastní srovnání s tím nábojovým motorem tak jsem odkázán na to co nagoogluji.
A tam je verdikt celkem jednoznačný
https://www.akumo.cz/valka-stredovych-motoru...
Pěkné srovnání, díky. Škoda že tam nejsou zatažené i ty přestavbové kity. Hodily by se alespoň ty nejlepší. Průser je v tom, že se to strašně moc ovlivňuje tím kontrolérem a budičem motoru. Kdo má lepší buzení a lepší software, ten vyhrává.
Magnet na paprsek kola.
Kde udělali soudruzi z Číny chybu? :-)
Já vím, nějak to půjde vyřešit, ale asi nemůžu mít nic úplně snadné.
Já myslím, že by to mohlo fungovat. Na drát nasuň ten šroubek tak, že ten drát zapadne až do žlábku. Na šroub nasaď matku a dotáhni to až přes trochu odpor, aby drát zapadl do výřezu. Pak už se to samo nepovolí. Jen jestli to pak nebude klouzat po drátu, když to vlastně ztratí přítlak. Pokud to nevyjde, tak ten závit zalep pomocí LockTite se střední pevností. Také můžeš zaexperimentovat s tenkou podložkou v té matici. Tím změníš geometrické poměry.
No možná to bude fungovat, jenom se obávám, že ta drážka na dotažení, kterou vyřízli v závitu místo v hlavě, bude zarážet o drát a půjde to blbě dotahovat. Podložka mě taky napadla, ale pak se možná rozhodí vyvážení. No uvidíme, jestli to bude držet.
Ale no tak vyvážení... To není auto, kde se kolo otáčí do obvodové rychlosti 100km/h a více. Už jen ten magnet je jen jeden a generuje rozvážení. Podložka navíc nebo namíň je asi jedno.
Koukám, že ty problémy přímo přitahuješ! :-)))
Je-li to běžný závit, tak vezmi běžnou matici a po dotažení vše pojisti lakem na nehty.
Není-li to běžný závit, tak provrtej dno matice a dej jí obráceně, nebo použij podložku, jak radí Brahma. Opět pojisti kapkou laku.
Dnes jsme konečně zapojili motor.
BĚŽÍ !!! :-)))))
Páčka funguje podle očekávání. :-)))
No já vím, jsem jak malá holka, ale po tolika problémech, co už jsme s přestavbou měli, tak mám radost, že aspoň tady se nic nepodělalo. Tak uvidíme, jak bude táhnout do kopce, ale to je ještě daleko. Zatím se musím spokojit se zjištěním, že funguje.
Super, gratulace.
Takže jsi teprve na začátkku všech problémů :-)
Tož s chutí do toho
Nestraš pořád. :-)
Já pevně doufám, že už jsem aspoň v polovině.
Štěstí přeje připraveným :-)
Zdravím a gratuluji! Je potěšitelné, že jsi nedbala rad místních teoretiků a vytrvala v realizaci toho, co jsi považovala - pro sebe - za nejvhodnější řešení.
Takže ještě baterku a pak vzhůru do kopců! Věřím, že Tě od teď čekají pouze samá pozitiva!
tak bacha s těmi teoretiky i s předčasným jásáním. Kolo je postaveno, a jak říká správně Brahma, kolegyně se bude muset naučit radovat z úspěšného řešení problémů, které nevyhnutelně příjdou, jak z oraxe zase vím já.
O tom, že je to pro ni nejvýhodnější řešení je zatím přesvědčena jenom ona, čas ukáže.
Jinak, stalo se přesně to, co jsem na začátku předvídal a před čím varoval. Při stavbě vznikali problémy, které bez dostatku kvalifikace lze řešit tak trochu tím bastlením, jestli jsem pochopil správně, tak tady došlo k brutálnímu zásahu do konstrukce rámu.
Ty máš ten problém, že na co sáhneš, to funguje skvěle, a tvoje kolo jezdí jak žádné jiné.
To není postoj, který by nás někam posunul. Férové je přiznat, co se tak zrovna nepodařilo, co se podělalo a s čím byly problémy, jako třeba uvádí kolega Pobrdný. To umožní ostatním se podobným chybám vyhnout (a vygenetovat chyby nové). Tak metodou pokusu a omylu jdeme vpřed, tedy pokud nezvolíme opravdu osvědčené a hotové řešení.
Poučení z této stavby je zatím jedno:
Nespoléhejte na tvrzení, žejejich motor lze namontovat do téměř každého rámu, ale ujistěte se, že do vašeho bude pasovat. Nejlépe před tím, než koupíte motor i kolo.
No, ono to kolo ještě úplně postaveno není, ale už chybí jenom pár drobností a budu ho moct vyzkoušet v terénu, těším se na to jako malá holka. :-)
Zatím mám aspoň radost že funguje motor, že se mu snad nic tím přehozením přes plot a pádem na beton nestalo, po všech těch komplikacích, kterých bylo opravdu víc, než jsem čekala, tak prostě když vidím nějaký funkční výsledek, tak to potěší. :-) Jak se osvědčí v terénu se ještě uvidí. Práce na něm bude taky určitě ještě spousta, musím vyzkoušet, zda mi bude vyhovovat ten stávající převod, nebo zda budu muset měnit pastorek, který je za řazením Nexus. Potom nainstalovat senzor řazení a tím pádem se bude muset řazení také znova seřizovat. No a pár dalších drobností, jako instalace magnetu a čidla otáček, nasadit kliky a nový řetěz, připevnit kabeláž, seřídit brzdy (nějak se tou výměnou rozhodily), vylepšit brašnu, aby lépe na kole držela, atd.
Mimochodem, že je to pro mě nejvýhodnější řešení přesvědčená nejsem. Raději bych nějaký motor, který bude mít torzní snímání a nebude tolik trčet, ale bude mít možnost jet i na páčku bez šlapání. Bohužel MaxDrive nemá možnost páčky a ten 500W TS s torzním snímáním mi hodně prodejců nedoporučovalo kvůli velké poruchovosti. Takže mám nakonec motor, který dost trčí a ještě jsem musela udělat ten "brutální" zásah do konstrukce rámu, nemá optimálně udělané převody a to torzní snímání, ale snad to dožene výkonem a vytáhne mě všude, kam budu potřebovat. Prostě si myslím, že z možností které byly je pro mě tohle řešení nejlepší, zda tomu tak opravdu bude ukáže čas.
S poučením z této stavby asi nelze než souhlasit.
Budu držet palce, já takhle začínal před 10 lety
https://www.nakole.cz/blog/zobraz/355-znovu...
Tobě s tím střeďákem nehrozí, že se proletíš přes řídítka, radost z toho, že to jede alw bude velika
Říkali ti prodejci co je na tom motoru 500W TS tak poruchové? Jestli je to kontrolér, nebo to nejmenší kolečko, co číňan nabízí rovnou jako náhradní díl a ještě z bronzu a ne ze silónu? Manželka teď laboruje s očima a brýlemi, takže ta naše přestavba se odkládá do vyřešení důležitějších věcí.
Sám jsem zvědavý na realitu. Provozujeme dva motory a zatím v naprosté pohodě a k naší maximální spokojenosti. Ujeto na každém cca 1000 km.
Když jsem si byl u EV-bike kolo s TS projet, tak mi také nabízeli místo TS motor BBS-02, ale přes přímý dotaz na spolehlivost nemluvili o větší poruchovosti, ale za výhodu považovali možnost ulejvat se v kopcích díky snímači otáčení.
Od minulého podzimu, kdy se objevila zmínka o torzních snímačích, sleduji jejich skladové zásoby u obou produktů a zatím co TS motorů se od února prodalo cca 150 ks, tak BBS-02 je to max třetina ks. Nedivil bych se kdyby to byla snaha přesunout odbyt k "ležákům".
Samozřejmě se mohu mýlit a budu v budoucnu slzet krokodýlí slzy - uvidíme, záruka je 26 měsíců a je to doma!
No 1000km není zase tak moc, aby se už chyba, zvlášť ta mechanická, projevila.
Tak jsem to také nemyslel, pouze jako informaci, kolik jsme toho zatím najezdili.
Nákup koncem dubna, týden postupná montáž dvou kol, pak zasvěcení - pouze 20m před domem - neutáhl jsem dobře představec!!! a spadl přes řidítka mezi dvě auta - rozbité koleno, rameno a bok, tak 14 dní pauza, pak nějaké jízdy. Následně prázdniny s vnuky bez kola, teď opět jezdíme, takřka denně tak do 60km, chystám se na test dojezdu příští týden.
Mimochodem - komunikoval jsem osobně na téma snímačů a jejich stavebnic s Apachem - vnějškově totéž co EV-bike, nepřipouštěli nějaké problémy.
No vida....
Letecký den jsem měl dvakrát, jednou, když jsem neutáhnul motor ve vidlici, podruhé, když se mě kousla rekuperace.....
První byla moje blbost, druhý už jde za tím motorem....
Je možné, že když jsi před koupí zkoušel u Evbike motor, že ještě o velké poruchovosti nevěděli. Pokud ho prodávají něco přes rok, tak jim první reklamace mohli začít chodit až později. Já si opravdu nemyslím, že si vymýšleli z důvodu vyprodání starých skladových zásob. Pokud ceny motorů na čínských e-shopech více odráží skutečnou cenu motorů v Číně, tak na tom TS vydělají o dost víc, než na BBS. Myslím si, že už je opravdu štvalo vyřizování reklamací, vypadá to, že prodej i z ostatních e-shopů jde přes ně.
I já jsem kontaktovala Apache a další prodejce, výsledek mého dotazu, jestli je TS poruchovější než BBS, je v minulém vlákně, ale v podstatě všichni napsali, že je poruchovější (přesto jeden mi ho i přes větší poruchovost doporučoval kvůli torznímu snímání). Kontaktovala jsem celkem 5 prodejců, kteří motor nejenom prodávají, ale i montují, odpověděli mi pouze 3 a Apache mezi nimi nebyl. Tak nevím, že by se se mnou nechtěli bavit, nebo jim jenom můj dotaz někam zapadl, každopádně doteď neodpověděli.
Já samozřejmě přeji, aby ty dva motory, které s manželkou provozujete, poruchové nebyly a vydrželi vám co nejdéle. Ono asi také hodně záleží na váze jezdce (já nejsem zrovna peříčko) a stylu jízdy, pokud nepoužíváte páčku a motoru hodně pomáháte, tak určitě vydrží déle. Já se chci ale občas ulejvat, tak jsem zvolila raději výkonnější a podle referencí spolehlivější motor.
Ja před léty byl pečenej vařenej u Šikuli.
On tenkrát s tím začínal, střeďáky nebyly, jen Agilka jezdil na tom co potom měl BobBob, Cyclone, nebo jak se to jmenovalo.
Sikula a jeho kluci kupovali v te Cine jak pise Brahma za pulku, mozna min ceny. Ale reklamace si resili sami, Z Cinana nic nedostanes. Breceli, kdyz prisla cela varka vadnejch motoru, vedeli, ze jsou to prachy v hajzlu.
Takze je to asi tak, ze chteji treba dvojnadobek ceny nez kdyz to koupis pres AliBabu v Cine, ale musi se vyporadat s tim, ze kdyz bude reklamace, vyresi si to sami.
Proto bych neveril tomu, ze vyprodavaji snad nejaky sklad aususu, zadny z prodejcu. Cinani je nepodrzi, tak si to opravi, vymeni za svoje.
Přesto, i tenkrat i dnes to asi byl dobrej kseft, neporouchavalo se toho tolik, aby nevydelali.
Brahmuv napad, koupim rovnou z Ciny kdyz chci usetrit proto neni tak blbej.
Muze to vyjit.
Mit sanci řekl reklamovat u nas neco stoji.
Ja mam rocni prohlidku taky v cene, ale v Andore. Zase jsem usetril asi 20 tisic, tak jsem to risknul.
Ale furt nemuzeme byt "na trhu"
Vyplati, nevyplatí.
Ty mas kolo, a mas nej radost, jak mala holka.
Kurnik, ten pocit, radovat se jak mala holka stoji za vic, než nějaké kalkulace.
Omlouvám se, že jsem ti svým "realnym optimismem" snad radost kazil.
Problémky asi nějaké budou, ale radost z t toho, že se překonali, to je také hodnota.
Tak ať ti to "táhne"
montoval jsem sousedovi BBS02, po 4500,-Km mu odešla ŘJ (soused váží 120kg při 203cm) reklamace přímo EV bike provedena do 4dní (výměna ŘJ)ač byl motor zakoupen u Šikuly , vrátili mu to ale s konektory EV Bike , tak jsme to museli změnit na Šikulu , po reklamaci už má dalších 1500km- ani BBS 02 není bezporuchový
Jistě, poruchu může mít i RR, v tom není problém, důležitý je přístup k řešení reklamace a ten je u EV-bike zjevně perfektní!
V zásadě mi potvrzuješ mojí domněnku, že dovozcem je EV-bike a ostatní jsou prodejci - když má EV-bike, mají i ostatní a naopak...
Nojo, ale rovnou z Číny to dovezu za polovinu ceny EV-bike. Tak když to nebude moc poruchové, tak ušetřím a když budu muset koupit ještě jeden motor, tak budu na ceně EV-bike. Proto mne ta poruchovost vysoce zajímá. Drobné závady typu uklepaného kablíku, výměny konektoru si opravím sám, ale že by se mi chtělo opravovat řídicí jednotku, to se mi tedy nechce. A vylágrovaná ložiska také ne. Zase z Číny mohu rovnou dovézt to poruchové nejmenší převodové kolečko.
Tvůj přístup nezpochybňuji, je to jistě řešení. Jak jsem psal již jednou, tuším také zradu v tom malém kolečku a přidám se k tobě při objednání dalších dvou kusů - bronzových - pro nás. Rád je preventivně vyměním.
Počítej s námi, Dík.
Není lepší koupit rovnou něco spolehlivého?
I čas jsou peníze.
Ne, proč?
1. Máš relevantní informace o poruchovosti EV-bike TS 250/500 W - prosím, poděl se s námi o ně.
2. Jaké navrhuješ řešení - jakou mi to přinese přidanou hodnotu, prosím konkrétně, ne čítanková tvrzení!
3. Kolik Kč mě to bude stát to "lepší"?
4. Ještě si myslíš, že je to pro MNE lepší řešení?
P.S. obecně má tvůj návrh racionální jádro ale v jiných souvislostech.
Konkrétně Brahmova žena i my dva kolo používáme pro rekreační účely. Kometa také a má navíc speciální požadavky na provoz, koly z nabídky obchodů těžko splnitelné. Zjevně nám nejde o to oslňovat okolí značkovým strojem, pak je na místě naše úvaha jak pořídit pomocí sady použitelné elektrokolo pro příležitostné použití s přiměřenými náklady.
To není o solventnosti, to je o racionálním řešení! Nebudu si pořizovat Porsche, když budu jezdit do sousední vsi pro brambory.
Googlil jsem, četl jsem, přemýšlel jsem, počítal jsem.
A koupil hotové kolo s Bosch Performance CX motorem. Mám ho 4 měsíce, tak mám najeto jen 4500 km. Z toho 1500 dost naloženej, zkusil jsem i drsnej kopec, všechno funguje jak má.
Torzní snímač plus dva další, software vyhodnocuje správně, neexistuje že bych "neušláp" jako kolega Pobrdný. Konektory mě nezajímají a nějaká kolečka do zâsoby nenakupuji.
Už snad posté jsem se přesvědčil, že nejsem tak bohatý, abych kupoval laciné věci.
Pro toho, kdo je machr v ektrotechnice a umí si lecos sestavit a opravit sám je to asi drahé, ale pro laika, jako jsem já je každé řešenï, které vyžaduje moji spoluúčast na montâži nebo opravách drahé.
A to nemluvím o tom, jak se strašně naseru, když musím něco reklamovat.
Pane Quawi, Bafang mě fakt ani na vteřinu nenapadnul.
Volba je asi mezi Yamahou a Boschem
Aktuální video a poznatky s kolem s motorem Bosch CX https://youtu.be/YTTi5hhX4Rw
Celkem překvapující, že pán se do kopce s aktivní eMTB asistencí zjevně dost nadřel (zmiňuje tepovou frekvenci 160-170).
Jinak Bafang (středový motor), má jistě taky své výhody proti "značkovým". Kromě ceny, také otevřenost co se týče nastavení a baterií.
Tepová frekvence je věc "kus od kusu" jiná.
eMTB jsem nenainstaloval, nějak jsem moc nepochopil, v čem by měl a být jeho výhoda. Ale jezdím po silnici.
eMTB by měl být na režimu "Sport" a to je režim, kterému fakt nerozumím.
Jedu na Turbo, když se chci flákat nebo spěchám, nebo jedu s velkou zatezi.
Dojezd 60, plus minus 2 km.
Nebo kombinuji, tour, eco, bez přïpomoci, turbo v drsnem kopci
dojezd 100 km, zatez stredni.
Kazdy ale jezdí jinak a jinde. Jezdil jsem chvilku kolem Orlické přehrady, a zjistil jsem, že místo 60ti dâm sotva 45, a to jsem se snažil šetřit jak se sá. Naštěstí se to pak dorovnalo tou mírbou pahorkatinou domů, ale měl jsem prdelku ztaźenou, že 150 nedám na 3 baterie.
Tepovâ fekvence jezdce :-)
Mám ti poslat moji, poté, co si rano zavazu tkanicku u leve boty :-)
Zase, hloupý výpad.
Nejde o to "oslňovat" ale o hledání cesty, jak na elektrokole cestovat do daleka, když už zdraví tolik neslouží.
A to tak, že my, co si penïze vyděláváme po prací, si jich vážíme, a i čas a nervy ztracené tápáním jsou peníze.
Já, Vysočino, jsem dobastlil strij v době, kdy ty jsi byl z hlediska e k ektrokol "na houbâch" a ten stroj donutil dojet, tam kam jsem chtěl. A byli to po psychické stránce náročnější, než tam za rok dojet bez motoru.
Kolo, na které není spoleh, není dobré kolo.
Je mi šuma fuk, jak kdo řeší reklamace, jâ chci kolo, u kterého reklamace je spïš výjimkou. Je fajn, že si s EV Bike rozumíš, a že ti vyhoví.
A zase, znovu se vrátím k původní myšlence "hraběcí rady" . Počïtejte.
Počítejte férově a vše. Včetně času na montáž, včetně cest na poštu, včetně reklamací, včetně času, kdy jsem na kole nemohl jezdit, protože někde bylo v opravně. Připočtěte i náklady na dopravu, když pro tebe někdo musel dojet.
Je toho hodně, nejen přímé náklady, ale i ty vyvolané.
Já to podtrhnul a sečetl, a řekl jsem si: tudy ne.
Jsem na 100 procent přesvědčený, že pokud nejsi expert na drâtky a mechanické stroje, je výhodnější být v klidu a koupit nejlepší značku na trhu, i když dâš o 20 tisíc víc.
Pochopitelně, záleží na tom, k čemu kolo potřebuješ, pokud uvažuješ o 1000 km ročně, je kalkulace jiná.
Taky jsem skoro na 100 procent přesvědčeny, že Kometě stačil silný hub motor, co už mají vychytaný, místo nejspolehliveho stredaku se zasahem do ramu.
Vubec nejde o vytahovani se, nebo chlubeni se, ale proste jen o uvahy zalozene na osobni zkusenosti s elektrokoly.
Proste mam srovnani.
Pred 6ti lety, dobrodruzna cesta kdy kazdy den jsem resil minimalne jeden technicky problem
Letos, stejna trasa, a jediny problem byl trn v prednim kole, nez jsem pochopil ze je to schovanej trn, menil jsem dusi podruhe.
Cesta driv plna stresu se zmenila v projizdku.
Proc? Proste tomu stroji jsem mohl věřit.
A i to se počita, tyden ve stresu nebo ne
Žádný hloupý výpad - proto ten P.S. odstavec - očekával jsem, že pochopíš o co jde, že jsme každý jiný, máme každý jiné potřeby a toho vyplývající kritéria, že neexistuje univerzální řešení.
No, nezdařilo se, opět osobní výpady a samoprezentace. Tak snad příště...
nechci s tebou válčit, Vysočino, fakt ne.
Asi jsem správně nepochopil.
Popravdě, serou mě celej den ty Němci, bolí mě zub, a sem sem si přišel pokecat česky.
Jo, strašně moc záleží na tom, kde a jak chceš jezdit.
Žádný motor není bezporuchový, jde spíš o to, jak kvalitně je vyrobený a jak moc jsou ty závady časté. Já pevně doufám, že BBS je vyrobený aspoň tak kvalitně, aby mě sloužil déle než 2 roky, co bude v záruce.
Držím palce, kam se chystaš na vylet jako poprve?
No tak ze začátku určitě jenom někde po okolí, vyzkoušet si to, naučit se to správně ovládat (myslím motor, kolo jsem snad ještě ovládat nezapomněla). :-) Ono i tady v Plzni se dají najít pořádně strmé kopce, sice podstatně kratší, než na Šumavě, ale na otestování to snad bude stačit.
První velký výlet nebude překvapivě na Šumavu, ale na nejvyšší horu Českého lesa - Čerchov (1042m). Mám tam s přáteli začátkem října nějakou akci, tak doufám, že už bude kolo sestavené a aspoň trochu zajeté. Pěšky už bych se tam vydrápala jenom s velkýma obtížema. Tak doufám, že bude slušné počasí a vyjde to, budu pak informovat. :-)
No já se po pravdě neptala, co konkrétně je poruchové. Ale v Evbike mi říkali, že je Bafang kvalitněji udělaný, že měli oba už mnohokrát rozebraný a v TS jsou malé silonové ozubené kolečka, které se při větších zátěží velice rychle oběhají. O kolik koleček a součástek se jedná, zda jde pouze o nějaké jedno konkrétní, nebo je jich více, to jsem se neptala. Neměla jsem rozhodně v úmyslu se v motoru vrtat a něco v něm měnit, úplně mi stačí ta přestavba, ještě opravovat motor, to opravdu nechci.
Myslím, že když jim pošleš dotaz, nebo se tam zastavíš (pokud to nemáš do Prahy daleko), tak že se dozvíš mnohem víc podrobností, mě na moje dotazy vždy odpověděli.
Brahma je pražák jak poleno :-)