Nemáte někdo zkušenosti s přídavným středovým motorem s torzním snímačem? Prodává se u nás s různým výkonem 250-500 W a pod různými značkami, např:
Apache - https://ekolo.cz/elektrosada-se-stredovym...
Evbike - https://www.e-pohon.cz/e-pohon/eshop/3-1-Sety...
TCD - https://www.meldius.com/home/112-stredovy-motor... https://www.meldius.com/kompletni-prestavbove...
Zajímá mě především, jestli je jeho výkon u 250W verze srovnatelný se středovými motory na komerčně prodávaných elektro-kolech a jestli torzní snímač funguje tak dobře, jako torzní snímače na komerčně prodávaných elektro-kolech.
Skvělé, to je přesně co zrovna řeším a co mne také zajímá. EVBIKE z Prahy to také nabízí
https://www.evbike.cz/EVBIKE-Stredove-pohony...
Tak to u něj zkusím vyzkoušet, jak to funguje.
https://www.aliexpress.com/store/product/New...
Ano motor má stejný výkon jako motory co jsou montované komerčně do rámu elektrokol je opravdu tichý a torzní snímač funguje tak jak u motoru komerčních moje vlastní zkušenost s tímto konkretním motorem z odkazu.Jakou mají tyto motory životnost zatím nevím najeto 1000km se uvidí co bude dál.
Ty myslíš, že je to stejný motor jako ten, co nebízí EVBIBE a E-pohon a všichni ostatní?
Ten motor s integrovaným kontrolérem a detekcí zkrutu tyče u šlapky je docela sofistikované zařízení. Možná by se k němu ta záruka hodila. Ale tenhle je zase za méně než polovičku peněz.
V dubnu t.r. jsem po šesti letech používání nábojového motoru s převodovkou a volnoběžkou pořídil manželce a sobě tento motor:
https://www.evbike.cz/EVBIKE-Stredove-pohony...
Jsme maximálně spokojení, díky torznímu snímači motor zabírá okamžitě při prvním šlápnutí, velice plynule a přiměřeně tlaku. Jezdíme většinou na první ze čtyř stupňů asistence, do kopečků na druhý. V horách jsme ještě nebyli, chystáme se v příštích dnech.
Po rovině jezdíme s vypnutou asistencí, díky volnoběžce neklade motor prakticky žádný odpor - na hřídeli jsou místo obvyklých dvou ložisek čtyři.
Po zkušenostech s PAS jsme si pořídili také "ruční plyn" - zcela zbytečně, dříve byl používán převážně na rozjezd, kdy PAS zabralo až po 3-5 sec, zde je asistence okamžitá a úměrná tlaku na pedál!
Podle mých vědomosti je EV-bike dovozce, ostatní to od nic berou. Jsou velice ochotní a vstřícní, po dohodě vás nechají svézt jak na kole s torzním snímačem, tak na BBS-02 se snímačem otáčení - můžete srovnávat.
Jak se na tom řadí, když to nemá odpojovač motoru? Je to jako na klasickém kole, kde se na chvilku nazabírá a ono to snadněji přeřadí? Stačí ten kontrolér tak rychle reagovat? Odpojovací kontakty pro brzdy jsou ve volitelném příslušenství. Jsou zapotřebí, nebo prostě stačí přestat šlapat, nebo ubrat a motor ihned ubírá asistenci?
Proč jste koupili ten 500W motor a ne ten slabší a jakou k tomu doporučuješ baterii? Můj způsob použití se patrně bude hodně podobat tvému stylu ježdění. Chci to pro manželku na vyrovnání mé a její výkonnosti. Už mne to věčné brblání začíná štvát.
Co mi u EVBIKU nechají vyzkoušet a kde?
A ještě manželka má na kole klasický třítalíř 43 32 22, nebude vadit jeho nahrazení jen jedním převodníkem s přípomocí, nebo se mám připravit na montáž kazety s větším rozmezím koleček?
Gear-senzor a odpojovače na brzdách jsou třeba u systémů se snímačem otáčení, který reaguje se zpožděním - aby kompenzoval nepravidelnost ve šlapání. Torzní snímač to nepotřebuje, reakce je okamžitá.
Silnější motor jsme volili proto, že náš věk se blíží osmdesátce a kondice klesá. Baterii jsem volil 15,6 Ah kvůli dojezdu - očekávám, že při našem stylu jízdy (vypínáme asistenci na rovině) dosáhneme dojezd 100 km+. S ohledem na komplikace při montáži do rámu bych příště volil baterii do brašny - je i levnější.
U EV-bike nás oba nechali vyzkoušet kolo s motorem 500W s torzním snímačem a kolo s BBS-02 750W se snímačem otáčení. Je to zajímavé právě pro odlišnou reakci odlišných snímačů, jinak je to v podstatě na rovině, takže o výkonu se nic nedovíš.
Kazety - byl to i náš problém, pro jistotu jsem namontoval kazety tuším až 36 zubů, prakticky jsme je dosud nepoužili, nebylo třeba.
Moc děkuji za zkušenosti.
Pokud máte k motoru akcelerační páčku a pojedete např. po rovině pouze na plyn bez šlapání, jak se reguluje výkon motoru? Lze ho regulovat podle zapnutého stupně přípomoci, nebo je to řešeno jiným způsobem?
Dále bych měla dotaz k rozměrům motoru. Nikde se mi o něm nepodařilo získat žádné technické informace (kromě těch na stránkách prodejců). Potřebovala bych vědět vzdálenost mezi osou šlapacího středu a dolní částí motoru (pokud se motor namontuje k vodorovné rámové trubce). Předem moc díky za info.
Na páčku zásadně nejezdíme, nemohu tedy předat vlastní zkušenost.
Jen nás upozornili, že jízda na plyn znamená plný příkon a baterie dostává pěkně zahulit!
Nejsem doma, nemohu posloužit montážními rozměry, obraťte se např. sem:
https://www.evbike.cz/Technicka-podpora...
No jestli to jezdí na páčku pouze na plný výkon, tak to je dost na houby. :-(
To bych se divil, že by to dávalo pouze plný výkon. To by nešlo tu páčku vůbec používat. Jen s tou páčkou má člověk menší snahu vůbec šlapat a začne se jen vozit. Tak to myslím bylo míněno. Právě motor s regulaci torzním snímačem tyče šlapacího středu umí citlivě přidávat ke každému šlápnutí, takže cyklistu nutí šlapat a tím šetřit ty baterie.
Pokud to máš do Prahy daleko, tak Šikula www.e-pohon.cz je kousek od Velké Bíteše a ETotoem www.e-totem.cz je od Letohradu. Minimálně se to tam dá vyzkoušet.
Zkusím se informovat na evbike. Škoda že jsou pro mě přes celou republiku a nemůžu si to zajít vyzkoušet. :-(
Pokud bych náhodou neuspěla, kdy se vracíte z dovolené?
Neberte to zřejmě doslova, ale chod té plynové páčky je dost krátký (řekl bych, že pod 30°) a na jemné dávkování to moc nebude.
Ideální byl t.zv. tempomat u starého systému, kdy jsem to rozjel šlapáním a fixoval tlačítkem - je to zakázané stejně jako plyn a netuším, zda se to dá sehnat.
Návrat v podstatě až v půli září, ale budu na internetu a občas musím vybrat schránku. :-)))
Je otázka, co to ta akcelerační páčka vlastně je. Jestli je to jen proměnný odpor, tak se asi dají použít po přizpůsobení různé páčky od různých motorů a vybrat nějakou s delším zdvihem. Pokud to má sériovou komunikaci do kontroléru, tak by ta předělávka byla dost složitá.
Hm, půlka září už je docela daleko, ale svitla mi jiná naděje na vyzkoušení, musím se informovat.
Někdo psal, že u BBS to funguje tak, že páčka pouze znamená ON-OFF a síla motoru se reguluje na displeji jako síla přípomoci. Potřebovala bych zjistit, jak je to u tohoto motoru, škoda že jste teď mimo domov - kolo.
To ako funguje páčka BBS závisí od nastavenia riadiacej jednotky motora, páčka samotná dáva plynulý signál minimum-maximum takže to nie je on/off. Má to 3 vodiče lebo je tam hall senzor - potrebuje napájanie + a - a tretí je výstupný signál.
Nastavuje sa to pripojením na pc cez káblik na to určený (nie je súčasťou elektrifikačnej sady). Program je voľne dostupný na webe a tiež sa dajú nájsť vysvetlenia čo je čo a návody ako to nastaviť.
Napríklad môže páčka fungovať v rýchlostnom alebo výkonovom móde, môže mať prednastavený limit výkonu podľa jedného stupňa dopomoci alebo sa tento limit mení na základe aktuálne zvoleného stupňa dopomoci. Môže, alebo nemusí fungovať pri stupni 0.
Ještě odkaz na video s montáží obdobného motoru, ať víte, co vás čeká:
https://www.youtube.com/watch?v=iMJbrlhYgZM
Jinak zvedněte telefon a zavolejte do ev-bike, nebo na internetu položte on-line dotaz. Proč čekat na nepřesné odpovědi zde, když oni vám odpoví rádi a kvalifikovaně.
Já myslím, že pro jízdu na akcelerační páčku není potřeba dražší motor s torzním snímačem, ale stačí motor se snímačem otáček. Stejně se ten snímač nevyužije, když se jezdí na páčku. Stačil by motor i bez tohoto snímače. Do tvého kola s důchodcovským nízkým nástupem se podle mého tento motor s torzním snímačem asi ani nedá namontovat.
Tenhle motor by měl právě poskytovat skoro stejný pocit šlapání, jako normální kolo a proti motoru se snímačem otáček se právě musí silově šlapat, aby to jelo. Velikost přípomoci motoru se řídí právě silou šlapání.
Nelze tedy dosáhnout jen točení naprázdno nohama a všechnu silovou aktivitu převést na motor.
Chci se občas ulejvat, protože už mám špatné klouby, ale rozhodně nechci jezdit na páčku pořád. A po pravdě bych raději koupila ten BBS HD, ale mám obavu, že se mi tam nevejde. :-( Jinak pokud torzní snímač funguje opravdu dobře, tak to pokládám za velkou výhodu, jízda je prostě přirozenější. Princip je mi jasný, manžel má kolo s Bafangem Max-Drive a mám ho vyzkoušené. Rozhodně se nemusí šlapat velkou silou, když se nastaví přípomoc větší, ale ta jízda bez šlapání by se mi prostě občas hodila.
O jak ti rozumím. Ještě před rokem jsem měl podobné potíže. Občas se mi po námaze to koleno úplně zablokovalo a prostě jsem šlapky už neprotočil. Dojel jsem jednou nohou k nejbližšímu nádraží, nebo volal syna s autem. Ale letos jsem to pozvolna na kole a plaváním rozpohyboval tak, že uvažuji o elektrokole pro manželku :)
Pak ten 500W středový motor s torzním snímačem od EVBIKE https://www.evbike.cz/EVBIKE-Stredove-pohony...
a s velkou baterií by pro tebe mohl být řešením. Pod tvůj střed ho namontuješ a do zadní vidlice ho zachytíš. Světlou výšku ti sníží asi o 1cm. Na páčku tě patrně s pořádnou baterií na nosiči domů nakonec doveze a většinou budeš šlapat podle svých schopností.
na elektrokola-dh už BBS HD na Váš typ rámu s úspěchem montovali. Jinak u mého BBS HD zabírá páčka od 0 do 100% plynule a bez problému jezdim
dodud barerie dává A ;-)
Ale vždyť odkaz na tuhle fotku jsem sem před nedávnem dávala s tím, že se bojím, že motor bude trčet moc dolů, což na tomhle kole trčí.
Ale dnes jsem si v práci nakreslila papírovej model a odpoledne se pokusím změřit, jak to vlastně vyjde. :-)
Do Prahy na vyzkoušení se totiž bohužel dostanu až příští týden.
Jinak moc díky za vyzkoušení páčky. Máte řídící jednotku u motoru nějak dodatečně přeprogramovanou, nebo původní?
RJ na BBS HD mám v továrním nastavení od EVBike (zakoupeno na skladacikola.com)display mám C965 je nastavený na 9stupňů, tak že plný výkon i rychlost je až na 9stupeň,každý 1 stupeň omezí výkon i rychlost cca o 10%(pri páčce naplno) podobně jako u PAS
Motor TS 500 W a ruční plyn:
Schránka je vybraná a tak jízda na kole se zkouškou plynu
- regulace je plynulá Min >> Max
- nastavení stupně přípomoci nemá podle mne vliv
Cituji vyjádření z Evbike na dotaz výběru a vyzkoušení kola s motory BBS-HD A TS 500W.
"Já osobně doporučuji, BBS02 a BBS03(HD) , torzní pohon není tolik výkonný a jeho poruchovost je vyšší.
Kola samozřejmě máme na prodejně, budete-li si je chtít vyzkoušet tak se s námi domluvte na termínu a my se na Vás budeme těšit."
Po pravdě jsem to tak nějak čekala, že motor TS 500W možná ani uvedeného výkonu nedosáhne, přece jenom ten neznámý výrobce na mě nedělá dobrý dojem. Já vím, že je všechno stejně z Číny, ale přece jenom když už jde o ověřenou značku jako je např. Baffang, tak se tomu dá aspoň o trochu víc věřit. Ale přesto si je zajedu vyzkoušet, když je tu ta možnost, ať to můžu porovnat na vlastní kůži.
Motto: "... a víra tvá tě uzdravila..."
Přátelé, nic ve zlém, ale před spaním se vždy bavím příspěvky odborníků, kteří viděli elektrokolo pouze na fotografii a pak zde prezentují naprosto zdrcující soudy, jako např.: "že motor 500 W je slabší než 750 W" apod.
Jen houšť a větší kapky! Humor je cenná a žádoucí bylina. :-)))
No já jsem tedy elekrokolo viděla nejen z fotografie, vždy když zajdu do garáže, tak ho můžu vidět, a kromě toho elektrokola v garáži jsem i několik dalších vyzkoušela. S přídavným motorem ale jenom jedno (krátce) a s motorem TS žádné, proto jsem také založila tohle vlákno. A v evbike, jejichž vyjádření jsem citovala, odborníci nepochybně jsou a kol viděli a vyzkoušeli určitě hodně.
Pokud by ten motor byl opravdu tak dobrý, jak je zde popsáno, tak za to budu jedině ráda, ale trochu se obávám, že ten výkon opravdu nemusí dosahovat deklarovaná hodnoty. Motor má 4 stupně přípomoci, předpokládám tedy zhruba po 1/4 výkonu na každý stupeň. Do mírných kopečků na dvojku je výkon odhadem polovina, a to = plnému výkonu 250W motoru. Ten mě ale na max. přípomoc vytáhl do pořádného krpálu, ne jenom do mírného kopečka, a to vážím určitě daleko víc, než Vaše manželka. Proto ty pochybnosti. Ale třeba se mýlím, a až si ho vyzkouším, tak budu příjemně překvapena. Kdyby ho ale vyráběl Bafang, nebo aspoň byl výrobce známý, tak to na mě bude působit o dost solidněji, než takhle.
Mimochodem tohle je taká BBS02 a rozhodně nemá výkon 750W:
https://www.e-pohon.cz/e-pohon/eshop/3-1-Sety...
Sorry, moji poznámku neberte osobně, je tady více přispěvatelů a často uvádějí nesmysly, případně trapně prezentují svoji osobu.
Pokud mluvím o motoru 500 W s torzním snímačem, tak mluvím především o svých zkušenostech a já jsem sice do-cent, ale jen bez dvou kilo!
K tomu BBS-02 u Šikulů - asi se jim vloudila chybička, motoru 250W se říkalo BBS-01. Pod BBS-02 nabízejí také toto:
https://www.e-pohon.cz/e-pohon/eshop/3-1-Sety...
tak se v tom vyznejte!?
Tady se dá taky levně pořídit ta sada se středovým motorem kdyby si na to někdo sám troufl chtěl si kolo předělat tady je odkaz a baterie je lepší koupit na ebay vyjde to levnějc.
http://www.pswpower.com/ven.php?
To je přesně ten od EVBIKE, ale za poloviční cenu. To oppravdu stojí za úvahu! Díky.
No vzhledem k tomu, že ty motory prodávané u nás jsou asi stejného původu, tak je možná jedno, kde se to koupí. Jenom kdyby to byl opravdu nějaký nepovedený zmetek, u kterého by se vada projevila hned, tak u nás to lze vyreklamovat.
Kdo nevsadí, ten nevyhraje. Tohle je samozřejmě hlavně otázka toho risku. Ale pokud jsou ty motory stejné, tak se také dají u nás komerčně opravovat.
No jenom aby ta oprava nestála víc než celý motor.
S Evbike mám zkušenost pouze jednu, a byli o 25% dražší než v Německu.
Na ebay bych baterii rozhodně nekoupila, ta by nevydržela ani ty dva roky jako některé horší prodávané u nás.
Já koupil 2, LiFePo4 z Německa, před 7 lety, kolega na nich furt jezdí.
Letos jsem koupil jen jednu, originál Bosche, stejnou jakou jsem koupil od Evbike, jen o 5 tisíc levnější.
To, že je to přes eBay neznamená, že to je vždycky fake nebo podvod.
Chce si to přečíst recenze kupujících a podle toho se zařídit.
Asi jo, ale vždy to bude sázka do loterie.
Ani ne,
jde o to, aby bylo jasné co kupuješ, a pohlídat si ty reference. Podvodník dlouho na trhu nevydrží, když je to jeho první/desátý prodej, nešel bych do toho.
Když prodal 500 a zákazníci spokojení, nebojím se.
Naši překupníci si fakt účtují nehorázné marše. Přitom poštovné z Německa není až tak o moc dražší, zâruka funguje též, pochopitelně, je složitější ji uplatnit, ale narozdíl od našich, téměř jistota, že uspěješ a omluví se.
No zde doporučovaný e-shop moc na Německo nevypadá:
http://www.pswpower.com/ven.php
To fakt ne.
No, ono to bude znít jako "hraběcí" rada.
Ale pokudnejsi zdatná v té elektrotechnice, radil bych si přišetřit a koupit něco s Boschem.
Já, v začátcích své elektromobility jsem hledal levná řešení (doporučiji Šikulu z Tišnova) ale vždycky jsem něco dobastlil, upekl, zničil, vyházel jsem postupně do toho prachů, že bych měl Bosche 2x (no tenkrat ale nebyl).
Je možné, že si šikovná jako BobBob nebo Lubo, ale pokud ne, je levnější než amatérsky bastlit koupit řešení, co se ti dnes zdá nesmyslně drahé.
Pokud "hraběcí" radu ignoruješ, prosím zaveď si alespoň evidenci nákladů, kolik tě skutečně to "levné" kolo bude stát, Férově si to sepisuj.
Po pár letech můžeme porovnat a diskutovat dál.
Zdatná v elektrotechnice opravdu nejsem. Manžel by možná něco dobastlil, ale chtít se mu do toho určitě nebude. A proč je nutné být tak zdatný?
Motor koupím i se vším příslušenstvím, buď ho manžel zvládne namontovat, nebo to svěříme servisu.
Baterku také koupím hotovou, nebudu si jí sama montovat z vybraných článků.
Nevidím tedy kde může nastat problém. U Boshe ho vidím, nebo k němu snad lze přidělat akcelerační páčku a jet občas na plyn?
Že je tato varianta dražší než koupit průmyslově vyráběné kolo vím už od samého začátku a taky se mi do toho ze začátku vůbec nechtělo (viz první příspěvky). No ale co mi zbývá, když mě opravdu dělá problém na kole celý den šlapat (no i půl dne). Nezbývá mi nic jiného, než hledat řešení, které je sice dražší a pracnější, ale jízdu bez šlapání mi umožní.
No, ty kola s Boschem zase tak levný nejsou. :-)
U nich jde o to, že je to celé stavěné od počátku jako elektrokolo.
Nikoliv kolo, ke kterému se přidá motorek a snímače, ale rám je postavenej na motor.
Středový motor pak je výš, a lépe chráněn, například.
Další věc je, že skutečně mají odchytanou celou tu sestavu - motor, řídící jednotka, snímače, baterie, kabely decentně vedeny rámem, čisté, spolehlivé provedení.
Jako elektrokola, včetně rámu, jsou snad stavěné i stroje s Yamahou.
Doba pokročila, dnes už nemáš chaotickou kabeláž jako já kdysi před léty, ale nečekané problémy bych docela očekával, (já třeba chladil řídící jednotku, doporučené uspiřádánï, strč to do rámové brašny, se mi hrubě neosvědčilo)
Držím palce, až to sestrojíte dej vědět.
Origoš kabeláž Magic Pie :-)
Magic Pie 3
No já mám představu u středového motoru s torsním snímačem tuto:
Motor má v sobě řídicí jednotku, takže potřebuje přívodní kabel od baterie a kabel k displeji. Netřeba odpojovat motor od brzd a od řazení, poněvadž rychle reaguje na intenzitu příšlapu. Takže veškerá kabeláž bude jeden přívodní kabel a komunikační kabel k displeji.
Musí tam byť ešte senzor rýchlosti otáčania kolesa...
Ano, zapomněl jsem na něj. Ten se ale jen vytáhne z motoru a připevní na vidlici zadního kola. Kabel k displeji, předpokládám tak pětižilový komunikační kablík uvažuji vést vnitřkem rámu od motoru ke krku. Rám má mnaželka dámský, hodně nízký, takže rámová baterie se do něj nevejde. Takže baterie bude na nosiči. Napájecí tlustý kabel povedu po sloupku nosiče a po vodorovném rameni zadní vidlice. Tím předpokládám kabeláž končí. Neměla by to být taková tragédie, jako musel řešit Jindra.
Nějaký kablíky tam jsou, ale tahají to rámem, tak to vypadá dost čistě.
Neznám horší umístění baterie než na nosiči. Za jízdy se to tolik nepozná, ale manipulace s takovým kolem je příšerná - těžiště je vysoko a vzadu a kolo se převažuje zpět a do stran. Po těchto zkušenostech (6 let s baterií na nosiči) volila manželka raději nízký pánský rám s baterií v rámu - viz foto.
O vedení kabeláže rámem mám dost pochybnosti - jsou tam konektory a dost masivní - nejsem doma, tak nemohu sloužit foto. Jinak je kabeláž uživatelsky příjemná, přesahy se snadno schovají pod stahovací pásek.
Zvykneš si.
Jedna v rámu, po jedné v každé brašně, spíš nahoře, aby byla snadná výměna...
Když si uvědomíš, že těžiště stokilové hmoty je asi 25 cm nad sedlem, posunutím 5 kg o 15 cm níže moc nezískáš :-)
.
Prý si zvykneš i na šibenici!
Něco jiného je za jízdy, zvláště sedí-li na kole stokilový chlap, ale něco jiného je přenášení kola na schodech v metru, když subtilní ženskou převažuje kolo tu zpět, tu do boku atd.
Pan Horníček říkal: "Ze všech pokynů, kterých se mi kdy dostalo mám nejraději pokyn MYSLI."
Na přenášení je každé elektrokolo k prdu a je celkem šumák, kde má baterii.
Chceš-li kolo nosit, doporučuji karbonovou silničku. :-)
Nevím kolik váží tvoje baterie, ta moje 2,5kg.
To už je prd. Ty staré měli 6,5 kg, to byl humus....
Poznámka:
Nejdříve jsme chtěli přestavět naše horská kola s nábojovými motory. Když jsme zvážili všechny plusy a mínusy - m.j. i to, že někdy vozíme kola metrem, nebo vlakem a musíme "ručně" po schodech, tak zvítězila varianta s vestavěnou baterií. Navštívili jsme náš "dvorní cyklobazar" a po konzultaci s majitelem jsme odvezli dva treky, pro mně Laeder Fox velikost XL, pro manželku Author velikosti M. Obě kola byla sice "starší", ale prakticky nejetá, já bych řekl panenská. Mechanicky v pořádku, jen měla zteřelé gumy, takže první investice byla do plášťů a duší, což při pořizovací ceně za obě kola 1.450,- Kč rozhodně nezatížilo náš rodinný rozpočet.
Jistě to není charakteristické, ale mohlo by to přispět k diskuzi zda je přestavba výhodná, či nikoliv. :-)))
Přestavba může být finančně výhodná, pokud přesně víš, co děláš, jak to máš dělat a umíš to.
Když jsem před 7mi lety začal stavět kolo, nevěděl jsem toho moc, a informací i ma netu bylo žalostně málo.
Že začátku se to zdálo jednoduché a čisté, řj do brašny, jak doporučováno, baterii na nosič, ty láhve do rámu nebyly.
Pak nestačila jedna baterie, kam s druhou?
No dopředu. A to už se komplikovala kabeláž.
Potom jsem zjistil, že se v rámové brašničce ta řj neúnosně přehřívá, śla do věyrané škatule dopředu. To už jsou metry drátů.
Motor v předním kole se neosvědčil, kupuji zadní motor, baterie stěhuji do vozejku.
Řídící jednotka jde na zadní nosič, pod sedlo, stále dobře ofukovaná.
A jede se.
Neustálý zápas s teplotou, odchází Hally, pak zámky u batetii se přepálí, poškodí se izolace na kabelu k motoru, praskání výpleti u kola s motorem, každodenní úpravy, každodenní psycho a nervák.
Sečteno a podtrženo, 80 tisíc ve třech bateriích, třech motorech, spálených řídících jednotkách, měřácích, nosičích, výpletech a ostatních sarapatičkách, kolo, celkem slušné, jsem měl.
Ale zvítězil jsem nad hmotou silou ducha :-)
Proti tomu letošní cesta byla milou projížďkou s malinkým problémem, o trn píchlé kolo....
Dovolím si poznámku, že dát kilowattový motor bez převodovky do kola, kde je třeba šetřit s každou Wh, je poněkud nerozum. Tyhle motory jsou možná vhodné do kol pro číňany, kteří jezdí po rovné silnici, rychlostí jako na motorce. Pro turistiku, tj. při pomalejší jízdě v kopcovitém terénu, je motor bez převodů spíš elektrický přímotop.
No, kilowatovej motor s převodovkou se nedělal, střeďáky byly v plenkách, a 250 W motor převodovej nepřežil moji zátěž 30 km.
Nemyslím si, že problém byl v motoru, ten byl dostatečně robustní, problém byl v čínské kabeláži hlínou a hlavně v tom, že silové kabely byli vedeny v jednom svazku s drátky od Hallů. Nakonec to jelo i bez Hallů.
Zásadní průser byla řídící jednotka MagicPie 50, nebo jak se to jmenovalo.
Chytrej po 7 letech umím bejt taky.
Kde si byl tenkrât, že si neporadil? :-)
No vidíš, já v téže době (r.2011), po konzultacích s pány od E-pohonů, postavil dvě kola s nábojovým motorem 250 W, s převodovkou a volnoběhem. Díky převodovce jsem měl k dispozicí prakticky stejný kroutící moment jako ty a vesele jsme rajzovali po horách (jak jsem několikrát k Lelkově velké radosti dokumentoval). Vše je vzorně uspořádané, baterie v nosiči, kabeláž kopíruje rám. Řídící jednotka je v černém pouzdru před baterií a absolutně nehřeje, pořizovací náklady byly v té době 11.500Kč na kolo. Po nákupu střeďáků kola používáme na chalupě na nákupy a krátké výlety a jezdí na nich návštěvy. Vyskytla se první závada - při pádu se prodřel kabel k motoru - již je vyměněn a opět vše funguje.
Ujel si na tom někdy 1000 km za 7 dní, s tím, že by sis vezl vše co potřebuješ s sebou? Trafostanici, 3 baterie, 3 nabíječky, stan a potřeby na kempování?
Jezdit nalehko stylem důchodce je jiná kategorie.
A proč bych to dělal? Elektrokola nejsou prodávána proto, aby se jezdec ověsil náhradními baterkami a nabíječkami za 100 000Kč, připojil vozík s elektrocentrálou a vyjel do světa na "dálkovou jízdu". To považuješ za smysluplné a hrdinské, nechat se tahat motorem 20 hodin denně? To není o tvém výkonu, ale o zapařeném zadku!
Pro mě je hrdinstvím dálková jízda vlastními silami, jako např. absolvoval kolega, který po Irsku ujel 2500 km za 7,5 dne.
Já jsem za týden - po důchodcovsku - najezdil cca 500 km, ale v naprosté pohodě, v okruhu jednoho nabití a užíval jsme si výlety do končin, do kterých bych se vlastními silami již asi nedostal - to nebylo o počtu baterií, ale o logistice!
Myslím, že dost poučné je vlákno "závody elektrokol" - co je vlastně smysluplné a účelné na provozování elektrokol.
No,je vidět, že opravdu o tom víš prd, jaké to bylo. Že přípomoc táhla v podstatě sama sebe.
No ostatně, za rok jsem to jel bez motoru, a za další rok, zase bez motoru 2000, ovšem se slušnou horskou premií nakonec.
Dnešní elektrokolo umožní i lidem méně fyzicky zdatným nebo hendikepovaným cestovat dost daleko, aniž by bylo nutné tahat za sebou elektrárnu, jen pokud chceš takový ten normální denní nájezd držet kolem té 150ky, potřebuješ více baterií.
Co je "smysluplné" určení elektrokol bych si asi netroufal soudit. Pro mě je to možnost, přes zdravotní hendikep, cestovat do daleka trochu jinak, než autem. Kolo je dostatečně rychlé na to, aby se člověk někam dostal .a dostatečně pomalé na to, aby stihnul intenzivně vnímat okolí.
A elektrokolo mě pak slouží jako orthopedická pomůcka, a stále věřím, že i jako prostředek rekonvalescence.
Jak o tom vím prd, když jsem apriori nazval dálkovou jízdu nesmyslem a ty to v textu potvrzuješ, protože dálková jízda s elektrokolem byla vlastně jen převozem mrtvé zátěže a motor jí naštěstí kompenzoval. O nákladech raději nemluvíme! :-(((
Kdo je tedy tady zralý na Chocholouška?!
Víš prd, a ani neumíš číst :-)
V podmínkách před 6 lety taková dálková jízda byla obtížně realizovatelná, protože akumulátory byly ohromné a těžké a vést si s sebou kapacitu na dojezd cca 150 km bylo složité.
Dneska by ses na takovou cestu mohl vydat i ty, kdyby se ti zachtělo.
500 W akumulátor zajistí naloženému kolu naprosto bezpečný dojezd 50-60 km při maximální přípomoci, při úsporném stylu jízdy pak 80-100 km. Akumulátor váží 2,5 kg, musíš s sebou ještě vláčet asi půlkilovou nabíječku.
Já jsem volil 3 baterie, tedy jedna na rámu a dvě záložní, a stanovil si opatrný denní limit 150 km, abych se nedostal do problémů. Třetí baterii jsem použil jen jednou, asi na 10 km.
Proti naloženému trekovému kolu elektrokolo veze asi o 6 kg "mrtvé váhy" víc, ovšem motor vyhladí všechny kopce a ani protivítr není velký soupeř.
Popravdě, těch šest kilo bych při troše vůle moh shodit, a stejně bych byl cvalda.
Tedy, dálkové cesty, dnešní elektrokolo umožní zvládat i hendikepovaným, a to velmi pohodlně.
Tedy, umožní to valit do dálav, jak zamlada.
Při smělejším plánování vidím dojezd na 3 baterie kolem 180 km, v případě, že by se našla možnost dobíjet simultáně cestou baterie, tak dost přes 200.
Ještě napodzim něco zkusím.
Jo, z té cesty jsem také psal, tady
https://www.nakole.cz/diskuse/25063-dobri...
Tvoje zdůvodnění je pěkné, ale hodilo by se také vyčíslit náklady na takovou jízdu. Baterie Bosch je bratru (odhaduji) za 21.000 Kč, nabíječka min. 2.000 Kč/kus, takže těch 6kg mrtvé váhy tě přijde na cca 46.000Kč. Ujedeš 1000 km, takže mrtvé náklady jen za dopravu (bez elektriky) jsou 46 Kč/km. No nevyjeď si na takovou jízdu, když je to tak levné! Zařiď si cestovku, a čeští důchodci ti utrhnou ruce! :-D
Renata68, zapomela jsi započítat cenu elektrokola zhruba 60-70tisíc:-)
Jen nevím zda se tohle dá přepočítavat na peníze. Ja bych řekl že je to o tom, že i se zdravotními problémy se dostanu tam kde bych se už jinak nikdy nedostal. Nebo je lepší sedět doma a těma ušetřenýma prachama si vytírat zadek?
Renato, myslím, že BobBob ti odpověděl.
Kolo stálo bratru 60, baterie k tomu 2x20, pár drobností, jako nosič, osvětlení, přezutí z 29 na 28, náhradní duše, a ta druhá nabíječka, a máš dalšïch 10.
To je cena za to, že neumím moc elektřinu, a jsem málo zručný, asi by se to těma čínskejma motorkama dalo srazit na půlku.
Ani slušné kolo, bez motoru, není moc laciné.
Začal jsem "hraběcí radou" založené na vlastní zkušenosti, Pokud se v tom nevyznáš, je stavba eKola, které něco ujede, dost drahá.
Mě, před těmi lety vyšla, s těmi pokusy a omyly, na podobné prachy jako to profi řešení, které mám teď.
Ono se to sčítá, tu konektor, tu řj, poštovné.
A když víš o tom prd, odpálíš to jak to zapojïš, a objednáváš znova.
Postavit elektrokolo, co tě bude vozit jak důchodce v NDR kolem Labe takovej problém není, ppkud se to do toho zamotá vyšší váha a drsné kopce, chce fakt vědět, jak na to.
Vysočino, tvůj o dekádu vyšší věk tě neopravňuje Chocholouškovat.
Prostě chci jet do daleka, a s motorem to dneska už jde. Bez něj by to hodně bolelo.
Užívej si své nadutosti, jezdi si kolem komína, ale nesnaž se radit, jak na ekolo, pokud jen jezdíš kolem komína. OK?
Milý Jindřichu, když už jsi začal s věkem, tak nejsem starší o dekádu, ale o generaci, tudíž jsi ve věku mých synů a nemůžeš se divit, že na některé tvé počínání a příspěvky koukám s jistým nadhledem.
Jinak - pokud chceš, abych při komunikaci s tebou používal slovník hodný diplomatické recepce, tak svůj příspěvek, ve kterém se ke mě osobně obracíš, nemůžeš začínat výrokem: ..."o tom víš prd"..., já si pak logicky připadám jak v hospodě plné zedníků, kde je dovoleno vše.
Kdyz o tom vïš prd, lze to těžko jinak vyjádřit.
Ty jsi dělal školu dálkově, že máš nějaký komplex ze vzdělání jak průmyslovák co v druhém semestru neprošel matikou?
:-)
Sby to bylo pro tebe dost salonfähig odvolávám "prd" a napíšu "nic". To platí i pro vyjádření níže, kde se dovoláváš jakési tvé logiky...
Nevíš o dálkových jízdách na elektrokole prpstě nic.
Ale no tak. Problémy dálková jízdy na elektrokole = 10x..20x nepřetržitě opakovaných jednorázových jízd cca 100km na elektrokole. Problém jízdy na elektrokole natěžko = problém jídy na obyčejném kole natěžko + problémy údržby a nedostatků elektromotoru a jeho řízení a baterie.
Co na je na tom kvalitativně rozdílného, že je to třeba zažít jako jednu dlouhou jízdu?
Ano Jindrovo kolo z jízdy do Paříže bylo složité a mělo spousty much, které musel na cestě zvládat. Také k jeho konečné versi se dostal klopotnou cestou pokusů a omylů. Ano jeho cesta byl průkopnický a tak trochu i heroický čin. Ale to přece neznamená, že ten kdo touhle cestou neprošel, poněvadž začal později, tak o tom nic neví. Neví o pravěku přestaveb elektrokol, který ovšem už o současnosti běžných elektrokol s přípomocí mnoho neříká.
Tady byla vyslovena teze, že se e-kolona dálkové jízdy nehodí.
No, před léty to byl souboj s technikou, dneska už ne, naopak, technika už fakt pomáhá.
Ano, v podstatě je to jako jízda na naloženém kole, na nejlehčí převod, s tím, že se to neplazí ale na ten lehkej převod jede.
V jednom je to jiné, než to co jezdíš kolem komína. Jedeš na víc baterií, jinak to není možné. Motor je tedy v kuse zapřažen tak dvojnásobek až trojnásobek času, a protože si naložený a těžký, dostává trochu víc zahulit.
Měl jsem z toho trochu strach, ale mají to vychytané.
Jak by se s tou zátěží po delší čas dokázali popasovat ty přestavbové sety netuším.
Ale mám za prokázané, že s motorem Bosch se můžeš vydat bez obav do daleka, a cestu ti zpříjemní.
To máš v podstatě úplně stejnou kapacitu jako já 3x500.
Nabíjel si cestou, nebo jen večer?
Nabíjali sme aj po ceste, našim cieľom nebolo večer padať do postele únavou a tak sme šliapali len zľahka (asi ekvivalent jazdy stále na "turbo") a zároveň pokiaľ to cesta umožňovala šli sme okolo 40km/h. Pri takej jazde a nejakej rezerve v baterke (nemohli sme vyjazdiť na 0 a potom hľadať nabíjanie) sme na jedno nabitie urobili tak 60-80km podľa terénu.
Mne tá prestávka na nabíjanie aj celkom vyhovuje, nevydržím dlho v sedle bez toho aby ma začalo niečo bolieť a tak si potrebujem oddýchnuť kým znova nasadnem...
Jinak mi na tom kole vyhovuje, že se vůbec nemusím starat, jestli to nějaké ty konektory má :-)
Nemohu manželce měnit typ rámu. Když jí tenhle praskl, tak jsem sehnal nový stejný a přeházel to. Prostě tenhle rám chce a rozcvičovat kyčelní kloub nechce. Díky tomu není jiné místo pro baterii než nosič. Prostě přes to vlak nejede.
Nemám potíž s tím konektor ustříhnout a na druhém konci rámu znovu naletovat. Případně ho rovnou vymněnit za nějaký šroubovací a více odolný proti vodě. To je ten nejjednodušší problém.
Nevidím sebemenší problém s baterií na nosiči.
To je jen předsudek lidí, co netuší, jak se jezdí s kolem "natěžko"
Když si fakt uděláš silový obrazec, jezdec, kolo, náklad, baterie. zjistíš, že jestli mâš tu baterii na rámové trubce, nebo na nosiči, ti těžiště soustavy posune max o 20 mm.
Když neseš kolo do schodů, nebo jinak s ním musíš manipulovat, prostě sundáš ten akumulátor, teda když mâš pocit, že ti působí problémy.
A jsme u konektorů, jednoduchosti sundat a nandat aku, a těch drátků. .
To je pak samozřejmá volba, není se o čem bavit, pouze jednat. Na kabelu motoru i baterii, jsou konektory XC60 a délku kabelů mají EV-bajci vychytanou, věřím, že nebudeš mít problém, já musel ještě "zakládat" přebytky.
Svoji poznámku jsem pronesl proto, že manželka tu baterii v nosiči při manipulaci (nikoliv při jízdě jak se někteří diskutující domnívají a komentují) obtížně zvládala (62 kg a 70+). Baterka váží 4,2 kg + 2 kg nosič, obojí vysoko položené a vlastně nad středem zadního kola. Vůči původnímu těžišti je tedy souprava na dost dlouhé páce a dovede s průměrnou českou ženou slušně zamávat.
Kdyby se diskutující těžkojezdci podívali na foto svého kola, tak by viděli dvě boční brašny, které plní tak, aby nové těžiště bylo co nejníže. Ale hledej logiku tam, kde jde jen o to se negativně vymezit a dělat chytrého, že ano?
Ne, zase víš prd a fabuluješ a dokonce ani neumíš číst protože jsem to už psal.
V brašnách mám baterie až úplně nahoře.
Důvod je ten, aby byly po ruce, když je potřeba je měnit.
Když koukneš na obrázek, uvidíš, že jsou asi tak, jak by byly, kdyby byly na nosiči.
Proč, protože na polohu těžiště soustavy jezdec, kolo, náklad, má posunutí 5 kg, o 20 cm níže má nepatrný vliv.
Chápu, že při vedení kola subtilní postavičku může 5 kilo rozházet, ale to není důvod k tomu, umístění aku na nosiči paušálně zatracovat, to bys na nosiči nemohl vozit pak skoro nic. Některé aku se ve verzi do rámu nevyrábějí, a naopak, některé rámy umístit do nich baterii neumožňují.
Jj, nevíme jak dál, tak ten "kreativní" nenávistný výpotek zopakujeme?
Gratuluji, jen si dej pozor na cévky. Ale třeba budeš mít štěstí a skončíš dříve u Chocholouška. :-D
Pánové, nechcete toho vzájemného urážení (aspoň v tomhle vlákně) už zanechat?
Každý si přece může jezdit, jak jemu vyhovuje, a když nepotřebuje poradit, protože o tom doteď houby věděl (jako já), tak ať si dál jezdí podle svého přesvědčení a nevnucuje ho někomu jinému, nebo aspoň ne vzájemným urážením.
To kolega Vysočina se kousnul, protože neví nic, teda prd.
Říkám, zvaž nutnost jezdit "na páčku" tedy bez šlapání. Protože připomoc je opravdu účinná, šlapání jde, pokud je motor výkonný. Pokud jsou tam i správné senzory, a dobře přehazuješ, je jízda na takovém kole velmi přirozená.
A pak, když budeš kolo stavět, chce to dost hlídat kvalitu všech komponent, nevytvořit si někde nějaké slabé místo.
Baterie.
Měla by jít snadno sundavat a měla by mít možnost zamčení ke kolu, jinak ji budeš při každém parkování nosit s sebou, aby si ji někdo nevzal.
Dojezd.
Všechny údaje i všech kol a přestavbových sad jsou nadnesené, když ubereš třetinu, dostsneš reálnější čísla.
Pohlídat si voděvzdornost a odolnost proti nárazu.
Pokud bych nechtěla jezdit občas na páčku, tak už mám dávno kolo s Bafang MaxDrive a nic tu neřeším. Bohužel klouby už nejsou to co za mlada, a i když je zátěž při jízdě na elektrokole minimální, tak pořád je nutné kolena krčit a zase natahovat a po nějaké době se začnou ozývat. Netvrdím, že se to nedá vydržet, ale když se potom po celodenním výletě budu následující týden belhat a dávat dohromady, tak se budu hodně rozmýšlet, jestli další výlet podniknout. A to bych opravdu nerada, docela se těším, že opět začnu jezdit na kole a budu mít šanci se podívat na místa, kam bych se pěšky už asi podívat nezvládla. Takže jak už jsem psala mnohokrát, nechci jezdit na páčku pořád, ale občas bych jí ráda využila, abych kolenům ulevila.
S jakým motorem teď jezdíš, se středovým, nebo stále se zadním?
No, s klouby mám taky problém, proto jsem letos znovu koupil to elektrokolo, skoro nechodím, ale šlapat (lehce) zvládnu.
Na páčku jsem měl toho MagicPie, s kilowatou, s tím bez zátěže šlo vyjet lecos a na rovince či mírné kopce se dali jet jako na motorce.
To by bylo asi na stavbu nejjednodusší a nejlevnější a pokud nemáš metrák jak já a nevozíš za sebou 60 kilo, mělo by to jezdit jako drak (a i tak se to dalo, ale byl to boj)
Zásadní nevýhody:
1) ten motor je těžký
2) při jízdě na páčku velká spotřeba = malý dojezd na jednu baterii
3) přehřívání, to snad už je vyřešeno lepšími řídícími jednotkami.
Jako občasný skutr asi nejlevnější a jednoduché 4ešení
https://www.e-pohon.cz/e-pohon/eshop/4-1...
Nechci motor v zadním kole, ale středový, abych vyjela i do hodně velkého kopce. Jenom se nemůžu rozhodnout mezi těmito dvěma:
https://www.e-pohon.cz/e-pohon/eshop/3-1-Sety...
https://www.meldius.com/kompletni-prestavbove...
Raději bych zvolila ten BBS-HD, ale je velký a já mám městské kolo s nízkým nástupem, takže ho nevystrčím dopředu, jak je běžné. Možná půjde kousek dozadu, ale nevím o kolik. Někteří se domnívají, že je na tenhle rám nevhodný a těžký, že se rám může zkroutit. Taky mám trochu obavu, zda mi bude vyhovovat PAS snímání a zda motor pomáhá hned při prvním šlápnutí.
Motor TS 500W je menší a má torzní snímání, které má manžel na svém elektrokole a vyhovuje mi. Na druhé straně na mě nedělá dobrý dojem jeho nezjistitelný původ, to že ho čínský prodejce nabízí za poloviční cenu než u nás (u BBS takový rozdíl není) a potom mi od jeho zakoupení odrazují v Evbike, že je poruchový. Také mám obavu, že nepůjde programovat, jako BBS, a pokud má jízdu na páčku vyřešenou nešikovně (např. pouze plný plyn), tak to bude nepoužitelné.
Tady mi někteří radí, že je pro mě vhodnější BBS, někteří zase TS, a já se nemůžu rozhodnout. Proto jsem se ptala, jaký motor momentálně používáš, zda máš se středovým také nějaké zkušenosti?
Já jezdím na Boschovi, vše jak koupeno, žádné úpravy.
Vyjedu všechno, teda sundal mě jeden kopec, ale to díky vozovce, ne sklonu.
Na tvém místě bych se poradil s panem Šikulou z e-pohonu v Tišnově. Ten umí stavět kola i baterie.
Kdybys měla cestu kolem Prahy, půjčil byvh ti svoje kolo, abys vyzkoušela, jestli skutečně s dobrým středovým motorem tu páčku potřebuješ.
Už mám koupené kolo, které mě vyhovuje (ani ty městské mě nevyhovovaly všechny), tak do té přestavby už půjdu, přestože se mi původně moc nechtělo.
S Šikulou už jsem se radila (tedy ne přímo s ním, ale s nějakým jednatelem Strakou), ale co se týče motoru, tak mi zase tak moc neporadil. Jenom že tenhle rám není pro přestavbu středového motoru moc vhodný (mě ale jiný nevyhovuje), že BBS-HD je příliš silný (myslím že rezerva není na škodu) a s TS nemá zkušenosti. Také jsem se radila v Evbike a tam mě ten TS nedoporučují, že je prý poruchový. Stejně ale než ho definitivně zavrhnu, tak ho chci vyzkoušet.
No jasně, rozumím.
Pana Straku znám taky, před lety jsem v Tišnově ladil to svoje kolo. Pan Straka je obratný obchodník, ale expert na elektrokola je pan Šikula.
Je možné, že za těch pár let se jim firma dost rozrostla, tak se probít k Šikulovi asi nemusí být jednoduché. Je to škoda, protože tek kluk fakt umí.
Ta kabeláž je docela síla, doufám, že to budu mít o trochu méně složité.
Jinak já neporovnávala cenu přestavby a hotového elektrokola s Boshem, ale s levnějšími značkami, jako je např. LeaderFox, se kterým má zkušenosti manžel a je s ním spokojený. Slušně vybavené kolo (kotoučové brzdy, odpružená vidlice) se středovým motorem MaxDrive a 16A baterkou vyjde na 40 tisíc. Tak jsem zvědavá, kolik mě nakonec bude stát ta přestavba, ale vychází mi to kolem 50 tisíc s BBS-HD a o 4 tisíce míň s TS 500W. Je sice pravda, že budu mít za tu cenu baterku s 1,4 násobnou kapacitou a motor 4x výkonnější (což ani nevyužiju), nebo 2x výkonnější (snad) v druhém případě, ale zase nebudu mít ty kotoučové brzdy a rám uzpůsobený na motor, což bude taky asi docela problém. Prostě pokud by bylo možné jezdit občas bez šlapání i na průmyslově vyrobené kola, tak bych do přestavby určitě nešla, takhle mi nic jiného nezbude.
Dneska je to už fakt jiné.
Legislativa neumožňuje jezdit bez šlapání, tak si to kolo musíš postavit, Asi jako já před léty stroj, co by uvezl stokilového chlapa s 60ti kily zátěže 1000 km.
I když se najdou stále tací, co budou tvrdit, že zpřevodovanej 250 W nábovej motor by to dal jak prd a argimentovat záznamem přejezdu nějakého vršku.
Smiř už se konečně s tím, že někdy má přejezd nějakého vršku rychlostí minimálně 12 km/h větší váhu, než 1000 km po rovině! :-)))
Pro připomenutí a porovnání mé parametry:
výška 190 cm
váha 98 kg
věk 70 +
???
Téhle odpovědi opravdu nerozumím. Od začátku všech 3 založených vláken uvádím, že nechci jezdit rychle, ale chci, aby mě motor vytáhl do velkého kopce s velkým sloupáním, a po rovině nebo do mírného kopce abych mohla jet na plyn, protože už mám problémy s klouby v kolenou a nechci je přetěžovat. Takže já jsem s tím naprosto smířená a nic to nemění na tom, že česká legislativa naštěstí zatím umožňuje jízdu na plyn s motorem až do výkonu 1000 W i na cyklostezkách, takže pokud si ho pořídím, nedělám nic zakázaného.
Aha, to nebyla reakce na můj příspěvek, ale na ten předchozí, tak už tomu rozumím, omlouvám se.
Pokud chceš opravdu do vršku, kup si kvalitní středový motor.
Zkoušel jsem ho proti kopci letos na jaře, skončil jsem po 23,65 km, došla baterie.
Bylo to způsobeno mojí chybou, rval jsem to pořád na turbo co to šlo na těžké převody, při lepším řazení by to ten kopec vyjelo.
Nevím, jak moc je výhodou páčka a to, že to jede bez šlapání, protože ani do tak dlouhého stoupání se dá šlapat celkem velmi zlehka, pokud rozumě přehazuješ.
Motor stále studený, kontroloval jsem si to, protože jsem měl špatné zkušenosti z minula.
https://photos.app.goo.gl/zSjC89cyn6DsZdGq8
To byla první moje jízda na tom strojku.
Teď mám najeto asi 4000, v kuse to bylo asi 800, slušně naložené a rovinka to taky pořád nebyla. Údaje jsou pod posledním obrázkem.
K času a rychlosti je potřeba dodat, že to je celkový čas a celková průměrná rychlost. Kde jsou započítány přestávky, skutečná čistá rychlost by byla něco kolem 19 km/h.
Kdybys s sebou netáhl tolik krámů, tak bys mohl jet víc nalehko a nemusel bys s sebou táhnout tolik baterek a tak výkonný motor. To bylo jasné všem znalým už tehdy, kdys ty hrdinské elektroakce prováděl. Vždyť ti dokonce napovídali, že můžeš na té káře za sebou táhnout rovnou nastartovanou elektrocentrálu a ten motor průběžně zásobovat proudem. Prostě jsi zopakoval známý problém pana Scotta, který díky množství krámů, co s sebou vláčel, se nestačil vrátit od pólu včas a umrznul tam.
No, tenkrát by to asi šlo taky, ale možná taky ne. Slepá ulička, prošel jsem, dojel.
Jinak s nastartovanou centrálou tu fakt jeden kolega jezdil.
Dneska je to fakt jiné.
Autonomie mě láká, třeba teď ten solar.
Představuji si skládací, mobilní, solární elektrârnu. Superlehkou. Složíš na vozejk.
V poledne zaparkuješ, postavíš elektárnu, zdřímneš si dvě hodinky, a mâš nabito na další stovku. Večer zatáboříš, postavíš stan a solární elektrárnu, a než se ráno probudíš, mâš zase na stovku.
Je to nerentabilní, drahé, v podstatě nesmyslné, stačí koupit o baterii víc a nabíjet někde ze sítě. Ale je to výzva.
Ty jsi z oboru, zkus něco vymyslet.
Nabíjet za jïzdy je slepá ulička, solar, aby fungoval, musí být rozumě narichtovanej na slunce. Ale polední pauza nikomu nevadí, stejně jako jsem pauzíroval s centrálou.
Jestli si pamatuješ, mě do toho hodil vidle výkon centrály. Navzdory štítkům, byl schopen nabíjet současně jen 2 baterie, místo 3, a to máš rázem o třetinu menší dojezd.
Stejnou chybu, pokud se do toho pustím, bych nechtěl udělat se solarem.
Rozumné, ani levné to nebude, ale o to nejde.
Nejsem příznivcem solárních elektráren (zvláště těch německých podnikatelů na našich polích, co nám tady hyzdí krajinu a prodražují elektriku), ale tohle zní opravdu zajímavě. Jenom mám trochu obavu že (cituji):
"Večer zatáboříš, postavíš stan a solární elektrárnu, a než se ráno probudíš ..." nemáš elektrárnu. Nevěřím tomu, že by to nikdo neukradl.
Ale zní to fakt zajímavě. :-)
To jsme na tom stejně pokud jde o solárka, navíc dotované.
Ukradl, no to mě nenapadlo o tom přemýšlet.
Aj keby ju nik neukradol, od večera do rána by bola k ničomu, nakoľko panely sú solárne, nie lunárne - mesačný svit nestačí a Slnko v takú dobu zjavne nesvieti ;-)
Len pre zaujímavosť, plný výkon dá solárny panel len okolo poludnia za jasnej oblohy pri kolmom natočení na Slnko. Mimo tieto ideálne podmienky ide jeho výkon rýchlo dolu... Takže z rána a k večeru to veľká sláva nebude. A v noci absolútne nič.
Dnes se mně na výletě podařilo nafotit elektrokolo se střeďákem ale netuším jakým.
Myslím že tam je dostatečná výška a nehrozí žádné poškození motoru.
To vypadá na BBS02.
Trochu dozadu mi naklonit půjde, ale asi ne tolik. Pokud by byl BBS03 vodorovně, zbyla by tam mezera nad zemí 12 cm, ale myslím, že tím mírným nakloněním dozadu by to mohlo být tak 15 cm, jde to ale špatně odhadnout, když ho zatím nemám. Myslíte že výška 12-15 cm je dostačující?
Je zcela dostečná až do doby, kdy za ten motor vezmeš o šutr.
Z toho mám taky obavu, i když šutr vyčnívající přes 10 cm nad povrch cesty bych asi přehlédnout neměla a raději bych se mu měla vyhnout. Nemusela bych ani urvat motor, ale pěkně si rozbít hubu.
Na druhé straně nezjistitelný výrobce nižšího TS 500W ve mě nebudí moc důvěru. Snad se mi příští týden podaří zajet do Prahy a oba motory si vyzkoušet.
Určitě nám sděl zkušenosti. Moc se na to těším. Také to budu muset udělat, ale já budu stavět až po hlavní sezóně.
Jaký máš rám na kole?
Tento?
https://www.google.com/imgres?imgurl=http%3A%2F...
Nebo tento?
https://www.google.com/imgres?imgurl=http%3A%2F...
U toho druhého se ten motor dává nad tu rámovou trubku, u toho prvního se vleze bez problému, viz foto.
Tenhle: http://www.mojekolo.cz/ghost-panamao-trekking-8...
Je to stejný rám jak na té mé fotce tak to neřeš je tam hafo mista pro oba typy motoru které zvažuješ.
No mě trochu vyděsila zase jiná fotka, kterou prezentují BBS motory na e-pohonu:
https://www.e-pohon.cz/fotky4744/fotos/4744_720...
Kousek dozadu to půjde, ale obávám se, že zase tak moc tam místa nebude, aby nekoukal z ozubeného talíře. Jedině si vyrobit model z papíru a vyzkoušet to. :-)
Přikládám něco pro povzbuzení ducha Komety : na fotkách je můj oblíbenec Shawn McCarty (to je ten co nemá rád BMS) a jeho stroj se kterým brázdí USA.
Nebo tohle, stačí petka s benzínem..
To je hnus, velebnosti:-)
To se sériově vyrábělo ve Francii někdy po válce, kultovní hračka.
Pohon třecím válečkem přes přední kolo.
Teď jak jsem to googlil našel jsem, že od loňska to vyrábí v elektrice se střeďákem
http://www.lefigaro.fr/societes/2017/01/12...
to je prča
Jo, s Boschem
https://www.ecycle.fr/catalogue/solex-urban...
Moc to řešíš:-) Mezi pedalem a zemí (v dolní úvrati) bývá 12cm. Nikdy se mně nestalo ani v terénu že bych tím pedalem o něco škrtnul.
Pokud jedeš terénem tak stejně musíš věnovat značnou pozornost kudy a přes co jedeš. Sjiždět či vyjíždět obrubníky je taky blbost. Navíc šikovný manžel (kutil) ti může vyrobit ochraný kryt na ten motor.
Snad máš pravdu a bojím se zbytečně. Je tu ale spousta cyklistů, kteří mě od tohoto motoru do mého rámu odrazovali, takže je to těžké rozhodování.
Ten kryt na motor asi není nejlepší řešení, ty žebra tam nebudou pro legraci a asi by se pod tím krytem mohl motor přehřívat.
Nesmysl, podívěj se co se prodává a vše má kryt.
Nakonec do toho krytu není problém vyvrtat díry když už jsi tak ze všeho nadmíru vyděšená:-)
Máš pravdu že je tu spousta cyklistů rádců co elektrokolo viděli tak maximálně z rychlíku ale radit to oni umí:-)
Mýlíš se, je mnoho takových, kteří obrubníky vyjíždí naprosto standardně a takových, kteří i venku zachytili převodníkem za kámen. Z toho, že tys tak nečinil, přece nemůžeš odvozovat, že se tak chová každý a ještě to hodnotit. Ten motor, pokud bude čumět kolmo k zemi, je přímo předurčen k uražení.
Milý brahmo, bavil jsem se za svou eru elektrokola asi tak se dvěma stovkami těch co mají střeďáky včetně těch s nizkonástupním rámem. Ja ti nevím jak to dělají ale představ si že ani jeden ještě motor neurazil ani jej neprorazil. Navíc většina z nich tam má ochraný kryt. No a jen debil bude sjíždět obrubník když dobře ví že má motor nízko nad zemí.
Tak že na omylu jsi zatím ty nikoliv já a na rozdíl od tebe jsem ten středový motor měl taky:-)
Motor jsi si pořizoval z důvodu kompenzace své tělesné nedostatečnosti a stejně tak tomu tehdy bylo u 90% ostatních uživatelů elektrokol. Ta doba se posunula a i Kometa s tím chce jezdit po horách a po polních cestách. Tvůj pohled je pohled důchodce o holi, který říká, že je blbost skákat přes příkop a každý kdo to dělá je pitomec. Promiň, neber si to osobně, rozhodně se nechci navážet do tvého fyzického stavu. Jen se to tak spojilo. Chci prostě jen vyjádřit, že na ta kola začali lidé nakládat větší nároky, než jen na pohodlné přibližovadlo. Například se konstruují plnohodnotná horská elektrokola. Takže požadavek na nedrhnutí motorem o terén je zcela oprávněný i u mnohem obyčejnějšího kola, než je terénní speciál za 100 000Kč.
Máš svým způsobem pravdu, když jedu Prokopákem k Vltavě a Berounce, tak potkávám více mladých elektrokolistů a -tek, než nás dříve narozených (55+). Ti mladí ale vesměs nemají přestavby, ale minimálně kola s Bafangem Max-Drive, který je již dobře schován v rámu.
Nic proti Kometě - držím jí palce, ať se jí dílo zadaří, ale vytvořit hybrid městského kola s terénním speciálem na bázi BBS-02, to je hodně tvrdý oříšek!
My přestavboví si holt musíme své motory chránit neblbnutím! Současně si ale myslím, že to není až tak akutní, když si vzpomenu kolikrát jsem za svojí cyklistickou kariéru "škrtl" pedálem o zem a nebo kolikrát jsem převodníkem - 52 zubů - narazil do nějaké překážky - a nejezdil jsem pouze po asfaltu! Zde je pouze 42 zubů.
Nechceš se navážet přesto se navážíš, ale mně je to u zadele:-) Opět se pleteš, ja si ho pořídil mimo jiné i proto abych se dostal do dost nepřístupných míst a pro jizdu i špatným terénem. Problémy se zdravím k tomu přispěly značnou měrou. Navíc tu probíráme konkrétní rám u osoby se zdravotním problémem. Ti mladí mně nezajímají a ať si hopsají jak chtějí mně je to jedno. Ja píši o těch druhých kteří když ví že mají městské kolo tak s ním zcela jistě nepojedou drtiče. Budeš se divit i na tom horském speciálu se dá ten motor urvat pokud se budeš chovat jako debil. Fakt mně těší lidé typu "zkušenosti žádné ale rad plná prdel"-)
Ty máš největší problém, že uznáváš jen a jen zkušenost a nechápeš, že mnoho věcí se dá i jen domyslet. Například nechápeš, že jsem schopen domyslet i bez toho, že bych osobně ten motor urval, že když bude pas středový motor otočený o 90 stupňů směrem dolů, tak že bude významně snižovat světlou výšku kola a tak bude hrozit jeho uražení.
Já se do tebe nenavážím, ale velice opatrně jsem se ti snažil vysvětlit, že na přejíždění nerovností může být i jiný pohled, než jen pohled invalidního důchodce. Jestli jsi to nepochopil, nebo spíš nechceš chápat, tak zato já už opravdu nemůžu.
Jj, domýšlivost je tvá silná stránka. Ostatní nestojí za komentář.
Že si nedáš pokoj s tím rýpáním. Je ti horko, nebo je ti špatně, nebo proč musíš pořád otravovat? Já už nevím, jak ti napsat, že na tebe nechci útočit. Ale snad mám právo na to, vyjádřit, že s tebou v něčem nesouhlasím.
To samé právo mám snad i já nebo že by jen domyšlici? :-) :-) :-)
Víš kam máš jít.... howg
Nechci ani domýšlet že tam jsi už ty, čest:-)
To nám to tu zase pěkně sklouzlo. :-(
Doporučuji smazat.
A můžeš začít odtud
https://www.nakole.cz/diskuse/25156-stredovy...
zavřít
Také mě znervózňovala nízká poloha motoru TS 500 W, ale díky uchycení vzadu na rozvětvení spodní vidlice to nejde jinak, a nebo mě neosvítil Duch Svatý. Máte jiný nápad?
Viz video o montáži shodného motoru -
https://www.youtube.com/watch?v=iMJbrlhYgZM
Je to otrava, ale pod převodník ten motor sahá něco přes 1cm, tak to není snad tak hrozné.
Na stránkách pswpower, což je myslím čínský výrobce toho motoru (prodává ho za cca 8000Kč) nabízí ještě kovové převodové kolo do toho motoru jako upgrade.
http://www.pswpower.com/ven.php?mkv=cargo...
Je to TS metal gear. Předpokládám, že v motoru je to silonové kolo Bafang BBSHD bbs03 motor reduction nylon gear
http://www.pswpower.com/ven.php?mkv=cargo...
Možná by to stálo za úvahu.
Jo a už jsem pochopil, proč Epohoni a EVBIKE na svých stránkách neuvedou správný název toho motoru. Nemohli by to pak prodávat za dvojnásobek.
Jo a ten display je opravdu připojen ke kontroléru sériovou komunikací. Předpokládám, že ten kablík obsahuje 4 slaboproudé vodiče. Dva jsou napájení toho displeje a dva jsou od té komunikace. Takový kablíček lze opravdu snadno zavést dovnitř rámu, nebo ho táhnout skrytě kolem lanka od přehazovačky. To není ta elektrárna, která se musela tahat po celém kole v době Jindrových experimentálních staveb.
I za těch $350 je to tak trojnásobná cena, než by odpovídalo za těch pár součástek. Ale holt když je poptávka, byli by hloupí, aby kupující pěkně nepodojili. No k těm českým překupníkům škoda slov.
U TS motoru zřejmě displej neukazuje aktuální příkon odebíraný z baterie, tak jak to má Bafang, škoda, je to užitečný údaj pro šetření baterie.
Posílám ti fotky části kabeláže, která bude pro tebe aktuální:
obr.1. displej - z displeje vystupuje slabý kabel do ovladače režimů obr.2, kabel s obdélníkovým konektorem je od ručního plynu, silný kabel - 6 mm - jde do řídící jednotky v motoru
obr 2. ovladač režimů
obr 3. propojení dlouhého kabelu od displeje s krátkým kabelem od ř.j. - průměr konektoru je 12 mm. Konektor vpravo je od snímače rychlosti
Ty konektory jsou poměrně veliké. Jsou také vodotěsné a dostatečně odolné proti rozpojení? Předpokládám, že ano a bude problém je nahradit něčím stejně odolným proti vodě a přitom dodatečně naletovaným a třeba i menším. Pokud se má kabel mezi motorem a displejem táhnout rámem, tak tam musí být nový konektor. Musím se po něčem poohlédnout.
Ano jsou velké, proto jsem ti to posílal, aby sis s předstihem mohl promyslet jak to přizpůsobíš.
Podle dokumentace je instalace IP67, tedy odolnost proti stříkající vodě a prachu.
Ještě tam budeš mít jeden kabel od baterky, ten jsem nefotil, ty ho povedeš jinudy.
Nemyslím si, že uvedený odkaz je na výrobce. Nabízí nejen tenhle motor, ale i Bafangy, to bude přeprodej, jako mnoho dalších. Nebo má někde uvedeno, že ty motory vyrábí? Je ale fakt, že ten TS nabízí opravdu hodně levně, u Bafangů to tak propastný rozdíl není.
Šifrování displeje:
při zkušební jízdě po přestavbě jsem ke své hrůze zjistil, že na displeji vidím správný údaj rychlosti, ale údaje vzdálenosti ODO a TRIP byly nesmyslné.
Nebudu unavovat popisem hledání a laborování, pro vás je důležité toto zjištění:
- jeden z obvodů je citlivější a "bere" i zákmity
- stačí oddálit snímač na vidlici od magnetu a vše je v pořádku.
Potvrzeno techniky EV-bike.
Tak mám další problém (u obou verzí motorů). Snažila jsem se zjistit, jak velké mám převodové kolo u šlapek (ve specifikaci u kola to není uvedené). Přesně to sice pořád nevím, s řetězem se to dost špatně počítá, ale odhaduji na 36-38 zubů. Vnější průměr kola i se zuby je 155 mm, netušíte jak zjistit kolik má zubů?
Každopádně motor BBS03 má kolo s 46 zuby a TS se 42, což je menší, ale pořád moc do rychla. Hledala jsem, čím by to šlo nahradit a našla jsem jenom u e-pohonu tohle: https://www.evbike.cz/EVBIKE-Stredove-pohony... Tedy za 2 tisíce jenom převodové kolo mi přijde docela síla. Čím případně nahradit TS to už vůbec netuším. No a jestli tam náhodou nepůjsde to původní taky netuším, ale obávám se, že nepůjde. Poradíte nějaké levné řešení?
Mám pocit, že někdo tam zbastlil dokonce dvoupřevodník. Ale už to nemůžu najít. Také by se mi to hodilo.
Dvojtalíř nabízí zde:
https://www.evbike.cz/EVBIKE-Stredove-pohony...
Různé převodníky si lze vybrat zde:
https://www.e-pohon.cz/e-pohon/eshop/3-1-Sety...
nebo zde - ve druhé polovině stránky:
https://www.evbike.cz/EVBIKE-Stredove-pohony/
Asi to chce zachovat chladnou hlavu a shánět jiný talíř až podle zkušeností.
Já zatím vyměnil stávající kazety 11-28z za kazety s pastorky 11-34 zubů. Prakticky jsem 34z zatím nepotřeboval, uvidím v září v horách.
Hm, to jsem si našla taky, ale moc to nepomohlo:
E-pohon - všechny talíře jsou pouze pro BBS02 a 01, pro BBS-HD nejdou použít.
Evbike - tam jsem právě našla ten předražený za 2 tisíce.
Dvojpřevodník - když potřebuju 36 nebo 38 zubů, tak mi asi 42+52 moc nepomůže, a ta cena za jedno ozubené kolo je fakt dost dobrá, za to by dal 5,5 tisíc jenom blázen, nebo ten, kdo neví co s penězma.
Kazetu asi taky nevyměním, když žádnou nemám. Vzadu je sice taky ozubené kolečko, možná kdyby se dalo větší, tak by to bylo řešení, ale to zase budu potřebovat ještě nový řetěz.
Nechápu více jak čtyřnásobný rozdíl v ceně, obojí jednopřevodník 46 zubů, pro bbs01/02...
https://www.evbike.cz/EVBIKE-Stredove-pohony...
https://www.evbike.cz/EVBIKE-Stredove-pohony...
P.S.
V EV-bike mi bylo řečeno, že u TS 500 W nelze talíř vyměnit - nevím, ještě jsem to nestudoval.
Hm, tak to mě fakt moc netěší, to už mi zbývá jedině výměna toho kolečka vzadu a řetězu. Akorát že mi pak na to nepůjde nejspíš ani kryt řetězu, když to kolo u šlapek bude větší. Ach jo, začíná se to nějak komplikovat. Jako by nestačilo, že kvůli motoru přijdu o tu pěknou páku na opření kola, protože není kam dát jinam.
Netruchli, páku na opření kola koupíš za pár babek takovou, co jde dát dozadu k nábě. Převodovku máš a pokud nebude dostatečná, tak se to dá řešit různě. V tom není velký technický problém. V klidu to přestav podle svých poznatků a pak se uvidí.
Zapoměl jsem, že máš vzadu Nexus, to bych byl s výběrem talíře dvojnásob opatrný a počkal si až na realitu, a by sis vyladila ten správný lehký převod.
No možná mi něco uniká, ale jak motor ovlivní jízdní vlastnosti kola, kromě toho, že mi bude pomáhat? Když jsem s nynějším převodovým poměrem spokojená a budu tam mít místo 38 zubů 46, tak to jízdní vlastnosti asi ovlivní hodně. Pokud tam nechám kolo od motoru, tak budu muset zase kupovat nový řetěz, nerada bych ho kupovala zbytečně, taky nevím nejvhodnější. No ještě je možnost, že se manželovi podaří upravit stávající talíř, aby šel i na motor, ale v to taky moc nevěřím.
Protože s přípomocí snadno ušlapeš těžší převody.
Když na kole přijde na cestě malý kopeček, jen takový hup, tak máš dvě možnosti.
1. Jet stejnou rychlostí, pod tím hupem přeřadit na lehčí převod a s ním ten kopeček přejet.
2. Před kopečkem zrychlit, převod nechat původní, v kopečku pořádně zabrat a snažit se držet frekvenci a vyjet to.
Postup 2. je mnohem rychlejší, ale i namáhavější. Na elektrokole přichází v úvahu bod 3. nechat převod být a na chvilku zvýšit přípomoc. Takže vlastně ušlapeš těžší převody, než bez té přípomoci. No a proto je asi vhodné měnit převody na novém kole s motorem až tehdy, kdy zjistíš, jaké ty převody budeš opravdu potřebovat.
Je to jak říká Brahma - utáhneš těžší převody, proto tolik nevadí ztráta trojtalíře. Případnou změnu opravdu ponechat až si kolo ověříš a případně se rozhodneš zmenšit dodávaný převodník, aby tě to lépe táhlo do kopce. Obzvláště při tvém prvotním požadavku - jízda na plyn - to bude o experimentování a doladění.
Rozumím, ale mě nejde o nějaký hup či malý kopeček, ale o pořádný krpál, a to na Šumavě jsou.
Zmiňovaná výměna pastorku by snad pomohla. Pokud máte nyní na pastorku 18 či 19 zubů, můžete si vybrat takový počet zubů aby byl zachovaný stávající převodový poměr, nebo jej raději rovnou naladit na Šumavské kopce.
https://www.dajsport.cz/kazety-a-pastorky...
Má převodovku Nexus. Takže reálně může měnit ten převodník u motoru, ale zatím nikdo neví jak a zdá se, že to nikdo neumí ani odhadnout.
Mám na mysli ozubené kolo na Nexusu.
Možná je na Nexusu spíše tohle :
https://www.dajsport.cz/vicekolecka-pastorky...
Skvělé, další cesta jak se dá měnit celkový převod. To zatím nikoho nenapadlo :)
Ale napadlo, vždyť jsem včera psala, že v případě motoru TS 500W už mi zbývá jedině výměna toho kolečka vzadu a řetězu. Akorát jsem nevěděla, že to kolečko vzadu se jmenuje pastorek. :-)
Takových pastorků bych měl mít na chalupě celou sadu (nemlich 14-24), ještě z dob kdy vnuci jezdili s Torpédem - měnil jsem jim je podle věku a výkonnosti, aby mrňousové neměli problém při jízdě do kopců na Vysočině - podívám se (v září).
No 20 Kč je rozhodně o dost lepší, než 2 tisíce. :-) To si jich můžu klidně koupit víc velikostí a zkoušet, co mi bude vyhovovat nejlépe. Akorát ještě budu potřebovat větší řetěz. No jestli nepůjde upravit původní talíř, aby šel i na motor, tak je to asi pro mě schůdné řešení. Momentálně mám talíř 38 zubů a pastorek 18. Jaký budu potřebovat pastorek k talíři 46 zubů, aby zůstal převodový poměr zachovaný?
Pokud správně počítám, tak 21,7 zubu = 22 zubů.
Pokud dobře čtu, tak HD motory mají standardně talíř 46 z, ale spaciálně pro HD můžeš mít i talíř 28 z:
https://www.evbike.cz/EVBIKE-Stredove-pohony...
No to je ten, co jsem tam našla s 36 za 2 tisíce. Něco levnějšího by opravdu nebylo? Už mě ta přestavba docela začíná lézt do peněz.
A ještě ke všemu je z hliníku, to asi moc nevydrží. :-(
Naopak to duralové kolo se podstatně méně ohýbá a prohýbá, než to ocelové.
Nemá smysl rovnou měnit ta převodová kola, dokud nevíš, co vlastně potřebuješ. Nevíš jak se to bude chovat na tvých obvyklých cestách, nevíš jestli to ten motor utáhne, nebo ne. Zatím stačí jen vědět, že se to dá vymněnit. Po čase to buď vymněníš, nebo také ne. Na normálním novém kole se to dělá úplně stejně.
Tak už tomu fakt přestávám rozumět. Nejdřív mi tady skoro všichni radí, že mám do kopce použít co nejlehčí převod, na kterém se ještě udržím na kole, abych motor, řetěz a převodovku moc nezatěžovala, a najednou nemám nic řešit? Když nahradím talíř s 38 zuby talířem se 46 zuby (+nový delší řetěz), tak o ty lehké převody přece přijdu. Momentálně to má nejlehčí převod tak akorát, možná by se snesl ještě o malinko lehčí (horák má ještě podstatně lehčí, ale to už je na spadnutí). Možná mi to ten motor do kopce vyjede, ale šetřit ho tím asi nebudu a baterka dojde mnohem rychleji. Takže myslím, že to asi řešit budu muset.
Čistý hliník je bláto, ale jeho slitiny mají podstatně lepší vlastnosti a jsou lehké - letadla, motory aut atd.
No souhlasím, že dural je tvrdší než hliník a pořád je lehký. Taky mám kolo s hliníkovým rámem, trubky jsou ale silnější, než kdyby byl ocelový. Ocel je totiž pořád o mnoho tvrdší a proto je podle mě lepší na hodně namáhané díky, a to bezesporu ozubené kolo je, a váha už se moc neušetří. Řetez taky nevyrábí ze slitin hliníku, tedy aspoň doufám.
A Bosch si vystačí s tímhle.
Bosch je mimo hru - neumožňuje jízdu na páčku plynu, což je nekompromisní požadavek. Taky jsem někde četl, že musíš používat jen originální baterie, na rozdíl od pohonů třeba Bafang, kde je to mnohem flexibilnější.
Tak pokud jsi šikovný, jde asi přibastlit všechno, jak baterii, tak páčku, ale nepouštěl bych se do toho.
S tou baterii by to asi mohlo být jednodušší
https://goo.gl/images/LKUJ1X
Tak jízdu na páčku požadovala tady paní Kometa, ale i já se pomalu přikláním spíš k přestavbě než hotovému ekolu, protože tak lze legálně kromě páčky provozovat i silnější motor a pro ladění řídící jednotky neklade výrobce překážky. Kromě toho lze motor přendat na jiné kolo atp. Samozřejmě, je zas riziko, že nastanou při domácí stavbě nějaké komplikace, které ale zdejší diskuze a rady snad pomohou eliminovat:)
Už jsme o tom mluvili jinde, ono je to trochu švindl, ten Bosch má špičkový výkon 660W, ovšem tváří se, že vše splňuje, protože "nominální" je údajně 250W.
Když si postavíš kolo z 500W, nebudou váhat někteří kolegové tvrdit, že máš motorku :-)
Faktem je, že ten výkon je u toho střeďáku dostatečný.
Přestavba, pokud neuděláš chyby, by měla dopadnout dobře, když budeš mít štěstí na jednotlivé součástky. Theoreticky by ti to mělo dát větší svobodu návrhu, prakticky narazíš na některé limity.
Jedním z nich je umístění motoru, je o dost níž než má Bosch, který vyžaduje specielní rám, a motor hezky chrání ocelovým plátem.
Další výhodou je odladěné, ozkoušené a čisté provedení. Ty když stavíš, pokud tedy přesně nepoužiješ přestavbový kit ale tu něco přidáš, tu pozměníš, dostáváš se na tenký led experimentování, a je to tak trochu styl "pokus/omyl" . Ty mechanické záležitosti by mě netrápili, ale pozapojovat senzory, instalovat nějaký ten přepínač, teď jedu na páčku, teď na senzory, asi extra sranda nebude.
Ale je to výzva, to zase jo :-)
Nevíte někdo jak z vnějšího průměru ozubeného kola - 155 mm zjistím počet jeho zubů (přesně, odhadem to bude 36 nebo 38)?
Přece není celý zakrytovaný a nebylo vidět alespoň 3 zuby a nebylo to možné spočítat.
No z opačné strany pár zubů vidět bylo, ale tak max. 1/3, takže to spočítat moc nešlo, dal se změřit průměr talíře, z kterého jsem počet zubů odhadla, ale nakonec se mi podařilo najít na netu specifikaci ke kolu, kde je to uvedené (prodejce kde jsem kolo kupovala to uvedené neměl).
Nějak mi není jasný důvod proč by to nemělo jít spočítat, když je vidět 1/3 převodníku. V čem je problém spočítat jednotlivé zuby?
No právě pro to, že vidím jenom třetinu. Jak spočítám zuby, které vidět nejsou?
Ale vzhledem k tomu, že už vím, kolik jich je, tak už je počítat nemusím.
Přece i kdyby byl vidět jeden zub tak to jde krásně spočítat. Uděláš na něm značku a točíš klikou a počítáš další. Proto se lelek diví a já taky.
No asi by to šlo, ale rozhodně bych to nenazvala "krásně". Jednak bych to musela počítat zezadu přes rám, protože zepředu je kryt. Už to je docela problematické se nesplést. No a pak bych hlavně potřebovala někoho, kdo mi bude držet ve vzduchu zadní kolo, abych tou klikou mohla vůbec točit. Ono to totiž nemá volnoběžku, doufám, že jí tou přestavbou získám. Takže něco bych takhle možná spočítala, ale rozhodně bych tomu výsledku moc nevěřila. To bych si musela ty zuby očíslovat, abych si byla jistá, ale to by bylo hodně pracné. Myslím si, že výpočet z průměru talíře by byl snadnější, ale už nepotřebuju ani to, když jsem správný údaj našla na netu. :-)
Tím že tam dáš motor vonoběžku nezískáš pokud ji nemá zadní náboj.
Cituji výrobce: "Součástí je nový jednotalíř s volnoběžkou a nové kliky."
Předpokládala jsem tedy, že volnoběžku získám. Ale byl to jenom předpoklad z toho, že manžel má taky motor Bafang, i když jiný - MaxDrive, a volnoběžku má u motoru, nikoliv u zadního náboje. Když šlápne dozadu, tak se protočí šlapky, ale řetěz se ani nehne. S přídavným bafangem ale zkušenost nemám, takže dotaz na ty, kdo ho mají: Točí se řetěz když šlápnete dozadu?
pedale se volne točí dozadu,řetez stojí
Ako to že to nemá voľnobežku? To sa točia pedále stále pri jazde? To mi príde nepravdepodobné... Alebo je tam brzda - torpédo - a dozadu nejde reťazou točiť?
B je samozřejmě správně, je tam brzda-torpédo. Raději bych ale, kdyby tam nebyla, jsem zvyklá protáčet pedály, mimo jiné např. pro nařízení šlapky pro první šlápnutí. Navíc to má vzadu i klasickou ráfkovou brzdu, takže pokud se přidáním motoru té torpédové zadní brzdy zbavím, tak za to budu jedině ráda.
Tak je to potom v poriadku, bude to ako píšete, pedálmi pôjde dozadu pretáčať vďaka voľnobežke motoru - majú ju všetky stredové motory, inak by Vám motor točil pedálmi a to je nežiadúce.
Skutečně všechny středové mají volnoběžku? Chápal bych to u motorů, které umožňují jízdu bez šlapání, ale většina hotových kol se středovými motory přestane elektricky pomáhat, jakmile se nešlape.
No Bafang MaxDrive volnoběžku má, zda jí má i Bosh by věděl Jindra8526.
Má, ono vlastně to je docela normální kolo, díky 3 senzorům a slušnému softu má člověk pocit jako na kole, na kterém se velmi zlehka šlape, vlastně jen točí klikama.
Pokud Bafang MaxDrive skutečně má volnoběžky, tj. motor netočí klikami a naopak cyklista netočí motorem, tak by i tento motor mohl umožňovat jízdu jen na plynovou páčku bez šlapání. Zřejmě by stačilo "nějak" upravit elektrickou část, aby bylo možné páčku použít, protože po mechanické stránce by tomu zřejmě nic nebránilo.
Jenže pokud to jde, tak nikdo zde asi neví jak. Aspoň mi tedy nikdo neporadil na můj první dotaz - Motor Bafang MaxDrive bez šlapání? - https://www.nakole.cz/diskuse/25102-motor...
A to bych si ušetřila tolik komplikací, které teď mám s přestavbou. Kvůli motoru a většímu talíři budu muset shánět nový řetěz, kryt řetězu, pastorek a přijdu o páku na postavení kola. Taky budu muset pravděpodobně vyměnit rukojeti na řídítka, protože pochybuju, že se mi tyhle podaří nedestruktivně sundat, drží tam jako přibitý. A to je jenom na co jsem zatím přišla, aniž by se cokoliv rozebralo, až to manžel začne rozebírat, tak kdo ví, na co ještě přijdeme dalšího.
O stojánku na kolo jsme si už psali, koupíš si nový upevněný do zadní stavby. Bude nejspíš stabilnější než ten současný. Rukojeti na řídítkách "grippy" sundáš tak, že pod ně silou vrazíš tenký šroubovák a podle něj vstříkneš z trubičkového dávkovače olej ze spreje, třeba WD. Pak s tím zakroutíš a snadno to utrhneš. Řetěz je na kole spotřební zboží a mění se nejpozději po sezóně, pokud se na tom kole jezdí. Kryt převodníku je prímová věc, zvláště když nepoužíváš nějakou fixaci nohou na šlapkách, ale dá se žít i bez něho. Celkem blbě se schání. Všechno tohle jsou oproti té dardě za motor a baterii pakatelní položky. Tak netruchli, budeš mít přece motorové kolo :)
Řídítka - zkusím to, snad to pomůže. Jak zpátky, aby to potom zase neklouzalo, umýt ve vodě s jarem?
Kryt musím někde sehnat, nechci mít roztrhané kalhoty (už se mi to stalo na starém kole).
Pro uvolnění gumových gripů je nejvhodnější stříknutí denaturovaného (v nouzi čistého) lihu neboli etanolu. Po uvolnění se už nic nemusí omývat atd.
Hm, tak už mám 3 varianty, olej, jar a líh, tak jsem zvědavá, zda aspoň něco zabere.
Motorové kolo jsem mohla mít i s tím MaxDrive za daleko menší cenu, ale bez páčky. :-(
A opravdu tu páčku nutně potřebuješ?
Já jsem ještě loni na podzim byl u ortopéda, že opravdu, ale opravdu, potřebuji nové plechové koleno, protože už nejsem schopen ani na kole jezdit, natož pak něco jiného. Už podruhé mne vyrazil, že to ještě není tak hrozné.
Tak jsem na obou kolech totálně předělal posez a tím trochu to koleno víc otevřel, abych ho nemusel tolik ohýbat a začal jsem zase jezdit po kouskách do práce. Je to 7,5km, to dříve skoro ani nestálo za vytažení kola. No a ono se to postupně lepšilo. Také jsem se naučil manipulaci, kterou to zablokované koleno uvolňuji. Kůru jsem završil intenzivním a dlouhým plaváním v Chorvatsku a teď je koleno skoro OK. Zvládne týdenní cyklozájezd po rovině s 80km etapami den po dni a skoro nebolí. Ráno mohu zase jet. Velké kopce už asi pro mne nebudou, ale každý den šlapu od Vltavy na Pankrác 76 výškových metrů kopec, rychle a v plném záběru a ono to jde. Limituje mne aerobní zásobení svalů, ale ne koleno. Dříve nemyslitelné, nyní to nahoře nebolí.
Třeba se ti i to tvoje koleno tím volnějším ježděním s motorem vylepší tolik, že tu páčku nebudeš potřebovat. Jindra přesně na tohle také spoléhá.
No už jsem si koupila kolo bez motoru, tak už do té přestavby budu muset jít.
Netuším, jaký problém jsi měl s kolenem, ale já mám klasickou artrózu. No a že by se mi chrupavka obnovila po lehkém šlapání na kole, tomu po pravdě zase tak moc nevěřím. No uvidíme, jak to bude fungovat. Ale jinak gratuluji, že je pro tebe jízda na kole regenerací pro kolena, snad se to moje nebude aspoň zhoršovat.
Jaký je tedy vhodný posez na ulehčení kloubům? Mě napadlo jestli by nepomohly trochu kratší kliky, ale to nejspíš s motorem stejně nepřipadá v úvahu, protože tam zase budou nějaké atypické, jako ten talíř. Pokud na odlehčení kloubů pomůže změnit posez, tak jaký je ten správný?
Po bouračce v mládí na motorce jsem si rozsekal patelu na 4 kusy. Zdrátovali to, srostlo to, ale je to křivé a drásalo to celou dobu kloub. Teď je tam artróza posledního stupně a moc se s tím než nové koleno dělat nedá. Ohnu to teď, v dobrém stavu, lehce přes pravý úhel. Když se to po námaze zablokuje, tak neprotočím šlapky na kole. Dojížděl jsem jednou nohou k nádraží a zpět vlakem, nebo volal syna s autem. Pomáhá tomu injekce mazadla a výživy za 2000Kč přímo do kolena. Nová chrupavka nenaroste, ale to koleno se snad vevnitř může pokrýt něčím jiným po těch injekcích, jak pravil ortopéd. Ne že by to bylo tak dobré jako chrupavka a menisky.
Rozhodně mně se ten můj stav dramaticky zlepšil. Jestli je to tím, že po nárůstu tlouštky svalu se změnily geometrické poměry v koleni a já to nedřu naplno po tom místě bez chrupavky, nebo něčím jiným, nevím, ale na kole zase mohu šlapat a docela dobře. Takže nezoufej, i arthroza se může zlepšit a třeba tu páčku nebudeš potřebovat.
Na stupeň ohnutí kolena na kole má největší vliv kolmá vzdálenost sedla od středu šlapek. Má to mnohem větší vliv než délka klik. Pokud chceš víc otevřít úhel kolena, tak posuň sedlo co nejvíce dozadu, třeba i vymněň sedlovku a případný moc nízký úchop řídítek kompenzuj krátkým představcem.
Zmenšením ohybu kolena nesnížíš jeho zatížení. Jen to převedeš jinam a jinak. Já tím bojuji proti tomu, že po zmenšení jeho pohyblivosti asi otokem po námaze už neprotočím šlapky.
Proti přetížení kolene se bojuje frekvenčním šlapáním. Včas přeřadit a nedrtit těžké převody. Šlapat co nejvíce kruhově a hlavně do kopce nezávodit. Když už ani to nepomůže, tak pomůže ten motor.
Ne, artrozy se pohybem nezbavíš, ale zmírníš její projevy a bolestivost.
Hlavně se nepřestat hýbat. Točit s tím, prokrvovat, malé zátěže, ale často.
Posílí se všechny ty svaly kolem kloubu, a to pomáhá. No, a musíš tomu věřit, pak se podaří skoro všechno.
Pod grippy než olej je mnohem lepší obyčejný jar na nádobí nebo podlahu. Snadno se pak lehce otře čistou vodoum, opět se grippy nasunou a po vyschnutí vody zase dobře drží.
Pokud jsou grippy ještě pružné, tak to stačí trochu otřít a i s tím olejem se to znovu přilepí. Stejně na to nandavání musíš nějký ten jar použít. Nebo rovnou použij ten jar i na sundavání, jak radí Lelek.
Pročítal jsem i pár zahraničních diskuzí a k motoru Bafang MaxDrive páčku plynu (thumb throttle) skutečně nikdo zřejmě dosud nezprovoznil, ačkoli dotazy na toto téma jsou.
Škoda, kdyby to nějak šlo, tak by mi to ušetřilo spoustu problémů, které teď budu muset řešit a hlavně bych se nemusela bát, že někde urvu motor. Na druhé straně zjistit nyní, když už mám koupené kolo, že to jde, to by mě taky asi docela mrzelo.
Ty jsi si koupila nové kolo s jiným rámem vhodnějším pro přestavbu?
Proč tedy trváš na středovém motoru?
Nábojové motory bezkartáčové jsou na páčku přímo dělané, a sestavy jsou odzkoušené.
Pokud za sebou nepotáhneš valník, vyjedeš fakt každý kopec.
Být průkopníkem v zapojování střeďáku na páčku může vyjít fost draho.
Nábojový motor do kopců a s vekou zátěží určitě není vhodný, to už jsme několikrát diskutovali. Paní plánuje místo základního dokonce kilowattový středový motor Bafang BBSHD, kvůli mechanické odolnosti a výkonové rezervě.
Ano, není.
Ale není to dogma, Nainstalovat páčku na střeďák se ukazuje problémem.
Mâm ozkoušenou tu kilowatu od MagicPie s mizernou řj. Metrákovýho chlapa uveze a když šlápne mírně, do velmi drsných kopců.
Dneska jsou lepší řj.
Mám pocit, že z našich debat kolegyně nabyla dojmu, źe se nábové motory do kopců nehodí, přehřívají se a podobně.
Ano, pokud se jedná o slabé motory, pokud pojede v a kilowatě, nebo si dá i kilowatu a půl, vyjede všechno.
A mnohem méně problémů při montáži, údržbě a tak.
Já jezdím do daleka, proto středak, mín žere, když šlapeš.
Nábové prime motory jsou Ok, jen musï mít tu kilowatu, nebo vïc.
Z toho se naši právní puristi mohou počůrat, ale to je šunák, jezdit na pâčku je nelegální tak jako tak, tak ra kilowata nedělá rozdíl
Včera jsem byla v Praze a teď koukám, kolik se toho zase prodiskutovalo. :-)
Motor v zadním kole do velkého kopce nestačí. Mám to vyzkoušené. Nebylo to sice přímo na kole, ale na takovém hybridu mezi kolem a koloběžkou, sedělo se na tom jako na kole, ale nešlapalo, takové odrážedlo pro dospělé. Mělo to 750W motor v zadním kole, zkusila jsem s tím vyjet krátký, ale strmější kopec a nevyjelo to. Pokud by to bylo klasické kolo, měla bych kW motor a šlápla bych, asi bych vyjela, ale bylo by to tak na hraně. Chci jezdit i do větších, delších a nejspíš i strmějších kopců. A rozhodně se v nich nechci dřít, jako kůň, to bych si pak týden nestoupla na nohy, nehledě k tomu, že domů i do zaměstnání musím kus po schodech. Že je středový motor daleko lepší vím z manželovo kola. Vyšlápla jsem s ním i hodně velký krpál s velmi lehkým příšlapem a to má nominální výkon pouze 250W, i když to s ním je asi jako s Boshem, špičkový výkon bude daleko vyšší. Takže motor v zadním náboji jsem nechtěla už od samého začátku, není to až z debat zde.
Jezdit na páčku je u nás zatím legální. :-) Nelegální je jezdit s motorem silnější než kW, nebo s motorem, který pomáhá i po překročení rychlosti 25 km/h.
Áno je to pravda, odvezie, priateľka je podobný "kaliber" a priamy motor ju vyviezol (s jej vlažnou, občasnou asistenciou) 600m výškových po lesnej ceste, ale tŕpol som či sa z toho nezadymí alebo nedojde baterka predčasne (700Wh). Častejšie by som toto asi neskúšal...
Pokiaľ by sa použil výkonnejší a účinnejší motor Mxus 3k Turbo v kombinácii so sínusovou RJ, verím že by to vyviezlo úplne v pohode, je to veľký rozdiel oproti Magic Pie motoru čo sa účinnosti týka a tiež má 3kW oproti 1kW MP. Nedostatkom pri tomto riešení ostáva vyššia hmotnosť, vyššia spotreba pri jazde do strmého kopca malou rýchlosťou a mierne väčšia celková šírka pri použití 7r viackolieska - nutnosť trošku roztiahnuť zadnú stavbu. Výhodou je rekuperácia, spoľahlivosť, nezávislosť otáčok motora od otáčok pedálov, možnosť mať vpredu trojtanier, a menšie opotrebovanie reťaze aj bŕzd. Uvádzam to ale iba ako teoretický príklad, pre zakladateľku tejto diskusie to z viacerých dôvodov nebude schodné riešenie (napr. bicykel má radenie v náboji a vpredu radenie nemá vôbec, a taktiež kombinácia ťažkého zadného kolesa a baterky na nosiči by bola zlá).
Výkonné nábojové motory se dnes dají sehnat nejen přímé, ale i převodové a s páčkou, to by nebyl problém.
Středové motory mají oproti nábojovým tu výhodu, že mají k dispozici ještě celou škálu převodů a nebývá problém udržet motor v rozsahu optimálních otáček. Motory BBS a TS od EV-bike počítají s ručním plynem a páčka je v nabídce - nebude třeba laborovat. Prakticky by více mohl říci kolega Pobrdný - ten se bohužel odmlčel.
Speciálně pro Kometu:
poznámka k motoru TS - jezdím s ním denně a jsem nadmíru spokojen, vyhovuje mým potřebám - po zdravotních problémech si chci obnovit kondici a proto vítám, že mě nutí šlapat silou a pořád, jinak nepomáhá. Plyn funguje.
Pro tvoji potřebu by - podle mého názoru - nebyl příliš vhodný, Ty se chceš více vozit. Tomu odpovídá škála motorů BBS se snímačem otáčení, tam nemusíš šlapat silou, stačí systém oblbnout a šmrdlat rychleji nohama. Samozřejmě je v nabídce k dispozici ruční plyn. Podle tvých příspěvků půjdeš v těchto dnech do firmy, tak uvidíš. Držím palce!
Také nejezdím těžký terén, max lesní cesty, seskakuji z a na chodník a s výškou motoru nebyl problém. Chce to být opatrný a někdy slézt.
Jestli mají ty střeďáky možnost připojit páčku, tak není co řešit, tedy jen vybrat co nejkvalitnější hračku.
V Praze jsem byla včera. Už jsem se tedy rozhodla, který motor zvolím. Poznatky z obou:
TS 500W:
1. Torzní snímání funguje dobře, jako u MaxDrive. Je to lepší a přirozenější jízda, než s BBS (i pro mě).
2. Výkon 500W je do středního kopce určitě dostačující, asi by zvládnul i velký krpál, když budu šlapat na malý převod.
3. Motor je malý, o dost méně by vadil než BBS. To se zdá jako výhoda, ALE..
4. Motor je prý velmi poruchový. V Evbike ho už za 2 roky prodeje mnoho zákazníků reklamovalo, měli ho už mnohokrát rozebraný, jsou v něm malé silonové ozubené kolečka, které se při větších zátěží (a to u mě bude) velice rychle oběhají a špatně se prý shánějí náhradní díly. Z tohoto důvodumi ho hodně nedoporučovali, a prý uvažují o stáhnutí z prodeje (pravděpodobně až jim dojdou skladové zásoby).
BBS:
1. Snímání PAS nereaguje ihned, ale není to zase tak hrozné. Po rovině není problém kolo rozjet a do kopce se dá pomoci páčkou. Vyhovovalo by mi víc to torzní snímání, ale asi si dokážu zvyknout i na tohle.
2. Motor 250W by mi rozhodně nestačil, je o dost slabší, než manželův MaxDrive a to má nominální výkon stejný.
3. Motor 750W už je dostačující, ale kW bude určitě lepší (ten jsem ale bohužel nezkoušela, zřejmě ho neměli namontovaný, nebo ho nechtěli půjčit).
Závěr: Přestože mě torzní snímání vyhovuje víc, než PAS, rozhodla jsem se pro BBS HD. Škoda, že právě tenhle jediný se mi nepodařilo vyzkoušet, jak rychle reaguje, snad to ale bude stejné, jako u ostatních BBS. Ta velká poruchovost u motorů TS mě prostě odradila. Nemyslím si, že by nemluvili pravdu, zatím prodávají oba motory a podle ceny si myslím, že na prodeji TS možná vydělají víc. Především z důvodu poruchovosti jsem se rozhodla pro BBS, i když ten větší výkon se taky může někdy hodit. Budu mít sice větší komplikace při montáži a bude víc trčet, ale snad ho nikde neurvu.
Jen poznámku - EV-bike prodává tyto motory teprve od zimy, viz. zde:
https://www.nakole.cz/diskuse/22021-evbike...
až na popis jsou shodné s motory Apache, na ty si nikdo nestěžuje.
Tak nevím Kadle, mám prodat kamna, nebo koupit uhlí?! :-)))
No červenec není zima, ale dva roky to taky není, to je fakt.
Tvrdí mi, že jsou poruchové. Pokud je důvod jiný, tak mi ho asi neprozradí. Na druhé straně je ten motor oproti BBS opravdu o hodně menší, a tudíž i ty součástky se tam musí nacpat menší. Někdo tu psal, že i BBS 750W se mu za dva roky intenzivního používání oběhal a to je o dost větší. Bohužel nemám jak si to ověřit jinde, u e-pohonu mi napsali, že je to pro ně okrajový prodej, nemají ho na skladě a nic moc o něm neví. Pokud víte o nějakém prodejci, který by ho prodával delší dobu a neměl žádné reklamace, tak dejte vědět. Můžu se ještě zkusit zeptat někoho od Apache, myslím že prodávají i ty BBS, tak by to snad nemuselo být úplně neobjektivní.
O.K. já absolutně nezpochybňuji co píšeš, to bylo jen na okraj. Uvidíme kde je realita, naštěstí platí záruka 26 měsíců a není to v zahraničí.
Opakuji, držím Tobě a manželovi palce při instalací. Krásně si nové kolo užívej! Poděl se o zkušenosti!
Na tom čínském webu to malé silonové kolečko nabízí i kovové (žlutý kov mosaz nebo bronz). Asi to bude chřestit, ale tolik se to neojede. Předpokládám, že tam těch malých silonových koleček nebude moc, poněvadž se jich tam moc nevejde a ten převod je pevný.
No že by se mi chtělo si ještě znova poskládat motor, to fakt ne, úplně mi stačí ta přestavba.
Obeslala jsem s dotazem ještě 5 prodejců elektro-motorů, zatím jsem dostala odpověď od jednoho - Shop-elektrokola.cz, a ten mi poruchovost potvrdil, cituji: "Ty TS verze jsou kvalitou dost bídné a mají hodně vůle." Počkám ještě co odpoví další, pokud odpoví, ale opravdu se do toho TS bojím jít.
Jinak samozřejmě přeji všem, kdo motor TS mají, aby zrovna ten jejich kus byl kvalitní a vydržel co nejdéle.
Tak ještě jedna odpověď:
"Ano, je pravda, že motory TS jsou o něco poruchovější než motory BBS. Nicméně s reklamacemi nebyly nikdy problémy. Alespoň tedy my jsme problémy neměli, ale bereme motory výhradně o firmy Apache. Nedokáži říci, jak je to u jiných dodavatelů těchto motorů, nemám zkušenost. Na druhou stranu, poruchovost se pohybuje pod 10% a jízda s tímto motorem je daleko příjemnější než s motorem BBS."
Poruchovost pod 10 % je docela zoufalost, i kdyby to bylo 5 % tak je to dost mizerně udělané.
Další odpověď:
"Já mám poruchovost TS 50%
2 prodané, z toho jeden reklamovaný. On byl ale reklamovaný 2x, takže ta poruchovost bude vyšší. Ale potom, co zákazníkovi vyměnili regulátor, tak je „nadšený“ :-)"
Sice při 2 prodaných motorech to není moc objektivní vzorek, ale že jsou poruchové také potvrzuje.
Přimo z Apache mi ještě neodpověděli.
Proč bys měla urvat motor?
Na normální cesty je kolo v pohodě a na enduro se snad nechytáš, na to je kolo velmi nevhodné.
Stačí trochu zavrávorat a vjet na lesní cestě do prohlubně nebo koleje od traktoru a budeš motorem orat v zemi velmi snadno.
A ona chce jezdit lesními cestami rozrytých traktory? Pokud ano, tak tady celou dobu naprosto zbytečně řeší voloviny, protože především potřebuje úplně jiné kolo.
Do takových cest nerad jezdím i já, ale když jsou, tak je jedu a ještě se mi nestalo, že bych převodníkem oral a středový motor rozhodně není níž než převodník.
Hovadina, měl jsem střeďák 12cm nad zemí a jezdil jsem terény které by si málo kdo troufnul a nic jsem neurval.
To městské kolo do terénu není a sjíždět obrubníky ve městě taky nemusí. V terénu by spíše prdnul ten rám samotný než že by se poškodil motor.
Hlavní cíl mých výletů budou asfaltové, nebo aspoň kvalitní polní a lesní cesty. Ale i tam se občas může vyskytnout díra, nebo balvan. Navíc ve městě jsou ty obrubníky, na silnicích zase zpomalovací retardéry a další "radosti", o dírách na městských silnicích ani nemluvě. Ano, já vím, musím dávat pozor (nejen kvůli motoru). Ale ten rám není zase tak špatný, jak si tady mnozí myslí. V manuálu jsem se dočetla, že s ním lze seskočit z obrubníku až do výšky 15 cm, to není zase tak málo, a s tím střeďákem, který bude pouze 12 cm nad zemí, si to rozhodně nebudu moct dovolit, motor bude níž než převodník. Proto bych byla raději za MaxDrive s páčkou, ale když to nejde, budu muset být holt opatrnější. Ale o rám bych se nebála, když může skočit z 15 cm obrubníku, tak by zvládl i lehčí terén, třeba lesní cestu s kořeny. Cíleně po ní ale rozhodně jezdit nemíním, pouze v nouzi, když to prostě jinudy nepůjde, nebo jenom s hodně velkou zajížďkou.
. - chyba
Samozrejme že po mechanickej stránke nič nebráni aby fungovala páčka na akomkoľvek stredovom motore, bráni tomu však legislatíva EÚ a to je v tomto prípade zásadné.
Ano, je to tak i v ČR, kde továrně vyráběná elektrokola musí splňovat nařízení EU a akcelereční páčku nebo tlačítko mohou mít jen do rychlosti 6km/hod.jako asistenci při vedení kola při chůzi do kopce nebo při rozjezdu, stejně tak výkonové omezení do 250W nominál a rychlost 25km/hod.,při které se musí elektropohon odpojit. V ČR je ještě ustanovení pro kola s dodatečně instalovaným pomocným motorkem, kde je výkonový limit 1000W, rychlost při které se musí odpojit pohon je také 25km/hod., a o akcelerátoru se zde nepíše, neboť pomocný motorek může být i spalovací a u něj by asi PAS šel instalovat jen obtížně. Ještě poznatek k BBS-2 750W - jezdil jsem na něm 3 sezony, většinou "natěžko" s plnými brašnami, jelikož je elektrokolo pro mě i dopravním prostředkem, najezdil jsem na něm za tu dobu celkem 13000km (takže za rok něco přes 3000km), jezdím kromě deštivých a mrazivých dní prakticky celoročně a ten motor mě nenechal nikdy ve štychu, brzy jsem se naučil odhadovat dojezdy, jen to fakt chce k němu vybrat dobrou baterii, měl jsem dvě do rámu - 11,6Ah s články Samsung 29E a 13,4Ah s články Panasonic 3300mAh 18650B a obě mají po těch naježděných kilometrech cca poloviční kapacitu, ač jsem je až tak moc nezatěžoval, naprostou většinu kopců jsem jezdil s výkonem do 500W.Možná, že kdybych je měl zapojené paralelně, tak by vydržely vzhledem k menším proudům déle. Motor jsem letos musel vyměnit pro jeho celkovou opotřebovanost, ale v zásadě funguje doteď, dal jsem ho na kolo přítelkyni, jelikož ona jezdí málo a váží jen 75kg,tak jí třeba ještě chvilku vydrží,ale mě by už asi brzy odešel úplně. Nyní jezdím s BBS-HD a jsem s ním velmi spokojen,dají se s ním vyjet i hodně prudké kopce a není problém jezdit jen na páčku,i v těch vedrech se nezahřívá a utáhne fakt hodně.Myslím, že svého rozhodnutí nebudete litovat,držím palce při výběru té baterie,asi bych dal na radu BobBoba a koupil dvě ty 15,4Ah se články 22P a jezdil s nimi spojenými paralelně,jezdím s LiPo 28Ah a je to akorát.
Moc děkuji za cenné rady (i v SZ). Motor jsem snad zvolila dobře, ten TS se opravdu bojím koupit, když zatím všichni prodejci tvrdí, že je poruchovější.
Co se týká baterky, domluvila jsem se v e-pohonu, že mi jí vyrobí z článků Samsung 25R s kapacitou 20Ah (8x13). Pokud jsou opravdu tak dobré, jak uvádí výrobci, tak by snad mohly vydržet dlouho. No a pokud mi nebude kapacita stačit, tak si nechám vyrobit ještě jednu, ale doufám, že mi stačit bude.
Pamatuj na první Murphyho zákon:
Vše, co se může pokazit se taky pokazí :-)
A druhej:
Pokazí se i to, co se pokazit nemůže.
Optimismus je pro snílky, obrň se a čekej problémy, když nepříjdou, ber to jako bonus.
Jak můžeš se svým deklarovaným bytostným pesimismem vůbec něco postavit, něco naplánovat, založit a řídit firmu? Jakto, že tě to úplně nesvazuje a nejsi předmětem léčení psychiatrů? Kde bereš odvahu zabalit kolo a vyjet do dálav, když musíš neustále očekávat zásadní průšvih? Nějak ti lehce nevěřím, že jsi opravdu takový pesimista. Myslím, že ve vlastím rozhodování se těmi Murphiho zákony neřídíš. :)
Pozor, já nejsem pesimista.
Já jsem prostě připravenej na to, že se to po. .e. A jsem mile překvapen, když ne, jako teď s tím Boschem. No, ale podcenil jsem jinou věc, protože jsem to mockrát nevyužil, a nevzal jsdm si náhradní mobil. A způsobilo to malé, řešitelné, komplikace.
Ve firmě to máš podobně, musíš být připraven na to, že něco nevyjde, i když se to zdá velmi nepravděpodobné. A tak místo abych se spokojil s dobrým a dlouhodobým kontraktem v Anglii, stále se trápím v Německu a podnikám velmi únavné cesty i jinam ve snaze udržet dvě želízka v ohni.
Fakt to není pesimismus, jen se snažím mít po ruce "plán B".
Když jsem konfrontován se situací, kde prostě žádné náhradní řešení není, a navíc, sám běh věcí nemám šanci ovlivnit, opravdu velmi trpím.
Ale v životě je spousta rozhodnutí, kde se vše vrazí na jednu kartu a plán B prostě neexistuje. I ty taková rozhodnutí běžně musíš dělat a přenášet se přes to. Plán B je príma, často stačí jen vědět, že něco takového ještě existuje, ale samotná naše existence je unikátní a žádný plán B nemá.
Držím Vám moc palce. Já se včera večer snažil motoru pomoct do kopce, ale měl jsem moc lehký převod, takže kadence se pro mě stala téměř vražednou - jak jsem roztočil pedály, tak jsem si hnul nějak blbě páteří v kříži, najednou velmi ostrá bolest - něco jako "houser", takže jsem zbytek cesty na chatu dojel jen "na páčku", protože i pomalejší šlapání se pro mě stalo rázem velmi bolestivé. Bez šlapání to sice bolelo taky, ale dalo se to vydržet. Doma jsem to trošku rozehnal kafrovým mazáním a Ibalginem, ale ještě to není ono, takže při šlapání musím být opatrný a buď šlapat jen pomalu, nebo jet jen "na páčku". Ještě jsem přišel na jednu chybu tohoto motoru - má zřejmě efektivní otáčky vyšší, než je prakticky možné ušlapat, zvláště při vyšších výkonech, takže možná v kopcích je lepší a úspornější nechat lehčí převod a jet jen na páčku a nesnažit se motoru pomáhat, příp. až když už to nebude zvládat a klesnou mu otáčky, tak mu trošku příšlapem pomoci. Na rovince jede na malý výkon, takže ta pomalejší kadence na těžší převod mu tolik nevadí. Je to asi chyba číňanů, že nezvolili dostatečné zpřevodování z elektromotoru k převodníku, chtělo by to zřejmě ještě jeden převod, Bosch to má vyřešené opačným zpřevodováním převodníku vůči pedálům, má tam jen malý převodník a ten je pedály roztáčen přes vnitřní převod. A když už jsem byl včera donucen k návratu jen za pomoci motoru, tak pro Vás mám odhad spotřeby, pokud pojedete trasu 20km prakticky jen na páčku průměrnou rychlostí 20km/hod, tak spotřebujete z baterie cca 9Ah.Takže baterie 20Ah Vám bude stačit asi tak na 50km, pokud pojedete pomaleji a s příšlapem, tak Vám vydrží o něco déle.Moje včerejší trasa: https://mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&x...
Tak to mě vůbec netěší, co píšete. Myslela jsem, že právě do kopců budu motoru pomáhat, aby neměl tak velkou zátěž a spotřebu, a po rovině si odpočinu na páčku, a ono to vypadá spíš opačně. Škoda, že mě v Praze nenechali vyzkoušet i tenhle motor. Netušila jsem, že by to mohl být oproti 750W už takový rozdíl. Neměla bych tedy koupit přece jenom ten 750W? Sice mě budou mít už za blbce, už ho mám objednaný, ale ještě není zaplacený, tak by se to asi ještě dalo změnit. Vy máte oba dva, je to opravdu takový rozdíl?
Ještě ho má tady myslím venca73, nevím ale, zda s ním má zkušenosti do kopců.
Jinak přeji co nejrychlejší uzdravení.
Ano, máte pravdu, mám tři roky zkušeností s tím 750W a teprv dva měsíce (asi 1200km) jezdím na tom BBS-HD. Není to až tak dramatické, v podstatě doteď jsem na něm jezdil jako na tom 750W, čili po rovinách s příšlapem a do kopců s výraznějším příšlapem, ale teprv nedávno jsem si začal víc všímat toho, že to v těch kopcích lépe táhne při vyšších otáčkách, při kterých se už ovšem nedá šlapáním pomáhat. Takže to zkouším dělat obráceně - po rovinách na těžší převod přišlapávat a v kopcích podřadit a případně přišlápnout až když motor nestíhá. Ale je otázkou, jestli to tak dělám dobře a při těch vyšších otáčkách třeba převody či ložiska uvnitř motoru víc netrpí, tohle fakt netuším. U té 750W verze ty otáčky asi víc odpovídaly průměrné kadenci šlapání, tam bylo fakt potřeba v kopcích přišlapávat, ten BBS-HD motor je silnější a ty kopce dokáže vyjet i bez příšlapu. Ale jak píšu, doteď jsem jezdil kopce na převod abych ho dokázal ušlapat a nebyl s tím problém, rozhodně se motor nějak nepřehříval, s tím měl problém spíš ten 750W, v těhlech horkách jsem ho musel někdy nechat odpočinout a v půlce dlouhého kopce třeba na 5 minut zastavit, ne že by se přehřál tak aby ochrana vypnula, ale přišel mě na dotek horký, tak jsem raději zastavil a počkal až krapet zchladne. Ale tenhle BBS-HD běhal celé kopce i ve 30°C vedrech a nepřehříval se ani když jsem jezdil na trošku těžší převody (ušlapatelnou kadenci). Takže Vás od něj nezrazuji, naopak na ježdění "na páčku" bez šlapání je rozhodně vhodnější než ten 750W (s ním jsem jel tu stejnou trasu jen "na páčku" někdy před dvěma lety když jsem si natrhnul stehenní sval (ne na kole, ale při dobíhání autobusu..), a spotřeba byla přibližně stejná, ale motor se v kopcích víc trápil a musel jsem mu chtě nechtě pomoct, i když mě ta noha bolela. Kdežto teď ten samý kopec BBS-HD dával sám bez pomoci, jen při vyšších otáčkách, při kterých už bych mu nohama nestačil. Takže určitě si nechte objednaný BBS-HD, ten Vám bude "na páčku" více výkonově vyhovovat.
Dobře, zůstanu u BBS-HD. :-)
Pokud to ale dobře chápu, tak po rovině na těžší převod taky nejde ušlapat optimální otáčky motoru. Jak je to tedy vlastně se spotřebou?
Pokud pojedu do kopce na lehký převod a velké otáčky na páčku, mám optimální výkon motoru a tudíž malou spotřebu. Pokud pojedu na těžší, ale ušlapatelný převod a budu přišlapávat, bude mít motor horší účinnost, ale zase mu pomůžu. Bude spotřeba vyšší kvůli horší účinnosti motoru, nebo naopak nižší díky přípomoci?
Lze nějakým způsobem zjistit otáčky motoru? Myslím tím aby se zobrazily na displeji, ne že si na to pořídím další měřák.
Není možné ještě někam přidat další převodník, který by to zpřevodoval víc do pomala? Takhle to podle všeho dosahuje největší účinnosti spíš už jako motorka, než jako kolo.
Optimálne otáčky motora závisia od výkonu ktorý z neho chcete odoberať. Ak pôjdete po rovinke 25-30km/h, stačí na to malý výkon motora a tak budú aj otáčky stačiť nižšie a vy budete môcť normálne šliapať do pedálov. Zároveň budú výkony nôh a motora na podobnej úrovni, takže príšľap výrazne zníži spotrebu a tým akoby nafúkne účinnosť. Pokiaľ ale budete chcieť ísť 50km/h, treba na to vysoký výkon, otáčky čo najvyššie a pokiaľ zvolíte ťažký prevod tak síce budete môcť pohodlne šliapať, ale straty v motore budú pravdepodobne väčšie než to čo dodáte nohami a tak sa to stáva neefektívne. Ten istý prípad je jazda do kopca na nízky výkon alebo vysoký výkon.
Otáčky motora sú priamo úmerné otáčkam pedálov, nie je to ako inak merať a ani nie je treba. Motor je v oblasti vysokých otáčok vtedy, ak už nestíhate točiť pedálmi.
Rýchlejšia kadencia šliapania nielen menej zaťažuje kolená a ostatné kĺby, ale umožňuje motoru efektívnejšie pracovať. V tomto prípade je to prospešné pre obe strany, a dá sa to naučiť.
Motor nie je ako viac sprevodovať, jeho výstupná oska má zároveň osadené pedále a tak je to napevno spriahnuté.
Aha, tak to jsem netušila, že pokud mi bude od motoru stačit menší výkon, že bude jeho výkon optimální při nižších otáčkách, než když od něj budu chtít výkon velký. Takže po rovině šlapat, to je OK. Rychle jezdit nechci, do těch 30 km/h mi to úplně stačí.
No a pokud to dobře chápu, tak pokud potřebuji do kopce velký výkon, aby mi tam motor vytáhl, tak musí být otáčky veliké, a to už neušlapu. Pokud je snížím natolik, abych to ušlapala, tak budou v motoru takové ztráty, že spotřeba proudu bude vyšší, než kdybych nešlapala. Chápu to tak správně?
No sice je to úplně opačně, než jsem si myslela původně, že budu pomáhat motoru do krpálu a na rovině se ulejvat, ale snad si zvyknu. Jenom ta spotřeba do těch kopců bude asi obrovská.
Opravdu vysoká rychlost šlapání méně zatěžuje kolena? Já tomu nerozumím, musela bych se zeptat ortopeda, ale čistě laicky, když budu šlapat rychle, tak to koleno ohnu za stejnou dobu mnohem víckrát, než když budu šlapat pomalu (při stejné síle) a když ho budu ohýbat s dvojnásobnou frekvencí, tak mi začne bolet za poloviční dobu. Je to jenom můj laický pohled, na chůzi to ale určitě funguje.
Hm, tak vidím, že silný nábojový motor(kilowata) na tom byl naprosto stejně. Pokud jako "na mopedu" na 10Ah ujede 30 km, kopec nekopec, musí se držet v otáčkách.
Ona ta fyzika nakonec funguje
Je to vše o vhodném zpřevodování k použitému motoru. Jinak pokud by motor dal reálně výkon 350W, vyjede prakticky jakýkoli kopec, stejně jako trénovaný cyklista. Pokud to tak není, je reálný výkon motoru zřejmě podstatně nižší, takže na displeji ukazuje příkon třeba 500W, ale při malých otáčkách je výkon motoru možná jen 250W, zbytek se přemění v teplo, jak zde bylo zmíněno, že motor do kopce silně topí, to jsou důkazy extrémních ztrát těchto motorů při nízkých otáčkách.
Praktické poznatky z přestavby pomocí motoru BBS02 a výměny původního 46 zubového převodníku za 42 zubový...
https://youtu.be/0XQ40v2wW_A
Tak já nevím, o kousek výš píše Lubo990, že to zpřevodovat nelze, že na výstupní ose motoru jsou namontované pedály, a tady zase píšete, že je to o vhodném zpřevodování, tak jak to tedy vlastně je?
Možná měl Lubo na mysli vnitřní zpřevodování motoru nelze změnit, ale vnější převodník a zadní kolečka přehazovačky zjevně problém není, viz video, úprava vznikla právě z důvodu, že původní převod byl příliš do rychla a proto byl problém s vyjetím do kopce.
To jo, to už jsme tu řešili dřív. Teď mi jde spíš o to, že optimální otáčky zatíženého motoru do kopce nelze ušlapat, protože jsou moc vysoké. Ale jinak díky za video k montáži motoru a ovládání.
A co jízda s vypnutou asistencí?
To má jezdec táhnout motor jako u přímého motoru?
Nebuzený BLDC motor funguje pří jízdě jako generátor a dost intenzivně brzdí, proto musí být vložena volnoběžka (pokud nechceš rekuperovat), aby v případě elektrického odpojení zůstal motor stát.
BLDC motor bez voľnobežky pri jazde brzdí úmerne hysteréznym stratám a stratám vírivými prúdmi v statore. Tie závisia od veľkosti motora, použitých materiálov a otáčok. Pri kvalitnom motore tieto straty nie sú veľké a nie je veľký ani brzdný účinok.
Samovoľný brzdný účinok rekuperáciou vzniká až keď otáčky motora presiahnu voľnobežné otáčky pri danom napätí batérie, takže napätie indukované v motore prevýši napätie batérie a cez vnútorné diódy mosfetov riadiacej jednotky začne tiecť prúd do batérie. Tento proces je vysoko účinný a má menší brzdný účinok s ohľadom na rekuperačný prúd ako pri rekuperačnom brzdení riadeným riadiacou jednotkou.
" Tongsheng TSDZ2 (to je ten motor TS250-500W a podobná označení) se standardně dodává s převodníkem 38 nebo 42zubů. Potěšující zpráva může být ta, že jej lze lehce zaměnit za jakýkoliv výměnný převodník s pěti otvory v rozteči 110mm. Např.:
https://www.gebhardt.cz/ .
Převodníky se vyrábějí odstupňované po jednom zubu, a tak si může najít každý ten, který mu vyhovuje.
Jistě, že uvedený odkaz není jediný výrobce a ani není nejlevnější, ale levné se dají také nalézt (hlavně po sezoně v některých eshopech - já jsem tak sehnal Gebhardta 47zubů za 190.- i s poštovným). To je hlavní výhoda oproti bafangu, kde se bez speciálních převodníků pro tento motor neobejdeme (není přímý, ale o cca 7mm je vyhnutá upínací rovina k rovině zubů). Počet zubů se z průměru počítá poměrně jednoduše ( a naopak průměr ze známého počtu zubů). počet zubů x rozteč řetězu / pí = průměr. Rozteč řetězu na kolo je 12,7mm. Pro vámi udávaný průměr cca 155 mm odpovídá 38zubů. ( Pro přesnost - uvedeným výpočtem dostaneme průměr roztečný, nikoliv hlavový, ale pro orientaci to stačí). K převodníku jen tolik: jestli máte přehazovačku, tak převodník na "úzký" řetěz.
Snímač rychlosti u tohoto motoru může být 5-15mm od magnetu. Pokud je vzdálenost magnetu ve výpletu při míjení čidla menší než 5mm, neukazuje displej správně rychlost.
(to je odpověď na otázku výše v diskuzi) "
Vzdálenost byla 7 mm a přesto čítač šifroval.
Jako elektrikář bych očekával, že signál ze snímače se nejprve zpracuje a pak teprve posílá na vstupy čítačů. Zde se evidentně netvaruje "centrálně", ale každý čítač má tvarovač na vstupu a mají různou citlivost.
Převodník 38 zubů bych bral - díky za info.