Prosímvás, lidi, kdo si to pamatujete z osobní zkušenosti. Jaký klíč se má správně používat na misku středu a na pojistnou matici misky Favorit, Eska? Někam jsem pečlivě uložil knihu "Jízdní kolo", tam by to určitě bylo napsané... Jako kluk jsem pojistnou matici povoloval sikovkami a do misky se dvěma důlky bušil hřebíkem. Ale to nechci opakovat.
V sobotu jsem v Horních Měcholupech naložil skládací Esku do vlaku a udělal si krásný výlet z Benešova zpět, 51 km přes Poříčí, Hrušov a Mnichovice. Ale střed to nevydýchal a začal se vaklat :-(( To mám zřejmě za to, jak jsem v jiném tématu hájil socialistické výrobky Favorit ;-)
Ano, už mám vyhlédnutou zapouzdřenou klínkovou osu Kinex, zdá se, že rozměry délka 136 mm, domeček 68 mm a přesah 37 mm jsou správné. Ale než budu mít novou osu, potřebuji střed akutně pospravit, abych se mohl jet vykoupat k přehradě.
Jaký klíč se má na misku a pojistnou matici správně používat? Ty misky jsou, pokud vím, dvojího druhu - se dvěma důlky anebo s poměrně širokou drážkou. Zajímají mě jen zaručené ověřené informace, ne domněnky, a už vůbec ne rady typu Zahoď to. Díky.
Na pojistnou byval hakovy klic. Ten byl vetsinou soucasti sdruzeneho univerzalniho klice na kola.
Ten stred se vetsinou amatersky vytukaval, ale v servisu na to meli specialni klic do oblouku, co obchazel osu a do boku mel dva cipky.
Nebyl by problem udelat takovy klic z kusu silnejsiho plechu a dvou sroubku jistenych matickou.
Stříknul jsem to nějakým silikonem (MD spray...)a potom jsem to uvolňoval nevykloktanejma sikovkama. Ta kontramatice jima šla a vyčnívajíící konec misky jsem obalil proužkem šmirglu a šla taky.
Takhle to samozřejmě jde, ale vzhledu veterana neprospívá :-)
Mně bylo patnáct, když jsem se tím zabejval. :-) To člověk zažil srandy. Shodil jsem tříkolečko a placku a dal tam dvoutác a pětikolo. Jenže vyšlo najevo, že musím ještě dát jinej řetěz. Už ani nevím, jak se mi ho povedlo snejtovat v roce 1964 bez nejjtovačky.
Ja zas jako malej kluk potreboval vymenit drat v zadnim kole. Vubec jsem netusil, jak se petikolecko sundava, tak jsem vtipne povolil tu plochou matku, co ho drzela pohromade. Kulicek jsem se nejak dopocital, ale nez jsem zjistil,jak pomoci nite na praporky...
Pak jsem zadni kolo odnesl do opravny. Tam mi ho za dva dny vratili, ze to nejde a ze nic neuctuji. Malej harant jim to spolknul.
Klubovej servisak pak na to mrknul a poslal me do haje, ze uplne orvali tu drazku pro stahovak.
takze vystrihat draty, novou nabu, petikolo, vyplet. Tehdy naba 160 Kcs, dohromady ke ctyrem stovkam, jak dneska ctyri tisice skody...
Já jsem tehdy rozpeltl kolo a tu nábu s dráty, které jsem nemohl vytáhnout, jsem odnesl do servisu, aby mi sundali to kolečko. Jen nade mnou spráskli ruce. Nemají to s těmi chlapci lehké :)
Já to omotával režnou nití, obyčejná se trhala. Časem jsem se praporky naučil držet pinzetou. A pákovej přesmykač, to bylo dílo! :-))
A na skládání kuliček byla nejlepší A00. Šla dobře za prstama (i s kuličkama) :-)
V tom věku jsem věděl kulový, co je A00. Našel jsem na půdě nějakou červenou. Možná předválečnou. :-)
Pro všechny v tomto "sloupku"- je hezký si zavzpomínat, ale žádná odpověď "k věci"...:-(
Co tak založit si vlákno "vzpomínky"? ;-)
Odpověď dostal hned v prvním příspěvku, následně doplněnou ještě obrázkama níže. Co jako chceš víc "k věci" ?
Na pojistku klasický hákový klíč a na misku viz obrázek. To je on, tvého srdce šampion.. ale ubezpečuju tě, že je úplně na hovno, protože soudruzi ho místo kvalitní legované oceli udělali z pravé perníkové oceli (echt Pfefferkuchenstahl), případně použili dokonalejší nočníkovou ocel, takže se při jakémkoli pokusu o použití ohne, nebo zlomí. Ve vitrínce umí trůnit obstojně.
Náhodou! Z nočníkový oceli se nadělalo příleb ...
Ano formu moc neměnili :o)
na ty přilby však dávali doživotní záruku, ne? :-D
Jinak, jestli si rozebírání středu pamatuju, tak nejlíp fungoval následující třímužný systém:
1. Povolit kvalitním prvorepublikovým nebo sovětským (ano soudruzi tyto klíče k ukrajině dodávali v obstojné kvalitě - zřejmě se používaly i u tanků T34...) hákovým klíčem pojistnou matici.
2. Upravit si kulaté kleště přihnutím a zabroušením hrotů (musely se vybrat kvalitnější pevný) tak aby sedly do děr.
3. Pozvat dva pomocníky - první pevně drží kolo. Nasadit kleště do děr a pevně je držet. Druhý pomocník vybavený hasákem tento přikládá na střed (kloub) kleští a pomocí hasáku jako dlouhé páky poměrně bez námahy šroubuje mističku, která obvykle - protože vyrobena ze sraček - srostla téměř nerozebiratelně s rámem....
Jseš mi sympatickej, že jezdíš na těch starých kolech, který mi připomínaj moje dětství a mládí. Však mám taky tři favority a všechny v perfektním stavu.
Ten hákový klíč (jak píše ronda) se dá sehnat třeba od BBB nebo od force, ale pokládám to za zbytečný - vzhledem k tomu, že budeš dávat novou zapouzdřenou osu, tak bych to vzal opatrně sikovkama (pod čelisti bych podložil kousky gumy nebo kůže, i hadr by stačil, abych to neožvýkal) :-)
"...jezdíš na těch starých kolech, který mi připomínaj moje dětství a mládí."
A to je přesně ten důvod, proč to dělám. Když jedu na Favoritu, tak je mi zase těch šestnáct, sedmnáct let. :-)
http://www.ifavorit.cz/favorit-kolo-vylety...
http://www.ifavorit.cz/favorit-kolo-vylety...
Díky za odpovědi. Klíč od rozbrusu - jak to, že mě to také nenapadlo, s rozbrusem pracuji běžně? Provozní slepota. Zatím jsem zkusil jen přiložit klíč od rozbrusu 150 mm, klíč od rozbrusu 230 mm jsem ani nezkoušel :-)
Jestli mají čepy správnou rozteč a správný průměr na favorití a eskovou misku, to zjistím, až se mi podaří vylisovat klínek z kliky. Klínek se mi podaří vylisovat jako zamlada s pomocí velké matice, až najdu francouzský klíč. Přesně vím, na jaké polici ve staré garáži ležel! Jenže jak jsem se nedávno přestěhoval z většího do menšího, tak teď mám přebytek svých osobních věcí, nábytek po rodičích a všechny pracovní věci nacpané do dvou dvanáctimetrových lodních kontejnerů. A hledej v kontejneru francouzák! :-((
Zdá se tedy, že dílčí závěr zní: Na pojistnou matici je hákový klíč a na misku s důlky je nějaký klíč "rozbrusového" typu.
Zbývá jen tak pro zajímavost vypátrat, jaký klíč patří na misku s drážkou.
Šuplíky z Univerzálu na třetí fotce - taky kus mládí!
Měli jsme z toho s bráchou nábytek v dětském pokoji. Táta akorát vyházel tyhle zalisované hranaté klíče coby rukojeti, abychom si o ně nerozsekli hlavu. Místo nich dal nějaké kulaté, co se všechny rozlámaly.
Něco se nedochovalo vůbec, ale pak se toho sešlo nějak víc a tak mám dnes (mimo jiné) užitečnou skříň. Rukojeti sjednocené za dostupné dřevěné hříbky, tenkrát bez známostí nemožné (jinými slovy - každý si nějak pomohl).
... bez známosti?
"Zajdi si na truhlárnu, řekni chlapovi, co zrovna kouří a nedělá, co chceš a postav před něj flašku rumu (Kčs 37,50).
On ti řekne, kdy si máš pro hotovou zakázku přijít."
Zahoď to ;)
Hakovy klic na tom sdruzenem univerzalu je na houby, pri zaberu zoubek vyskakuje ze zarezu. Kdybys chtel, dam ti ho na vyzkouseni.
Osobne jsem vzdycky misku srouboval holou rukou, v nejhorsim ruzky rozevrenych plochych klesti (mam na mysli nove nebo cerstve namazane misky; zarezle trosky beru hasakem za zavit nebo dulcikem za diry a rovnou vyhazuju). Pojistnou matici utahuji hasakem.
a tom plechovem klici jsou 2 ruzne hakove klice.
jeden z nich je na hlavove slozeni, druhy na stred. Pri zname kvalite je lepsi trosku dopilovat jehlovim pilnickem. Na misku udelej z dvou kousku pasoviny a 2 imbusaku klic.
pripadne nakreslim.
Ja pouzivam vytukavani pomoci ohnuteho a zakalaneho dulciku, ale tz chces klic....
Tak ten klíč z rozbrusu (Narex 180 mm) nejde použít, má jiné rozměry.
Ukázalo se však, že starosti s povolením misky byly liché. Jak jsem vzal sikovkami za pojistnou matici, šla zároveň s ní ven i miska ;-)
Tak ta zapouzdřená osa má na svojí integrované misce delší závit, než původní socialistická ocelová miska.
Zkoušel jsem to do domečku středu napasovat postupem, co nás učili v 7. třídě na pracovním vyučování: 3/4 závitu dopředu a potom o 1/2 závitu zpět. Ale nejde to. Závit ve středu zřejmě není deformovaný, ale potřebná délka prostě zcela chybí.
Postup, popsaný v předposlední větě starého příspěvku https://www.nakole.cz/diskuse/14434-davate-kolo... , zde nefungoval.
Takže budu muset hledat servis, kde budou ochotní závit proříznout. Protože, jak jsem tak koukal na síti, hobby závitníky jsou tak za 2 000, a profi závitníky tak od těch 3 500 do 10 000...
Abys nemusel řezat závity, dal by se použít zapouzdřený střed Kinex, závitu je tam jenom 10 mm.
Příjemné zjištění, že KINEX ještě existuje. Jedna jeho divize sídlí v Brandýsku - tam mě řekli, že se zaměřili na měřidla a středové osy že už nedělají.
Díky
Na tohle jsem taky jednou narazil. Už si nepamatuju, jestli jsem ten závit zkrátil pilníkem nebo bruskou, každopádně to pomohlo.
Když jsem jednou potřeboval přeříznout závity (shodou okolností na úplně stejné skládačce, jenom z jiného důvodu), půjčili mi závitník v cykloservisu.
Díky za reakce. Já to čtu, ale nemám teď na kolo ani na diskusi čas.
Chichi, tak záhada hlavolamu je rozřešena. Úplně se stydím, že jsem na to nepřišel hned. Dnes jsem měl čas pořádně se podívat na středový domeček, a hlavně dovnitř do domečku...
Úplnému zašroubování pravé misky bránil dřík šroubu, na kterém je upevněn držák chrániče řetězu.
Nejprve jsem se v rámci duševní rozcvičky opájel myšlenkou přeci jen zajít do servisu a nechat závit pro misku proříznout i přes ten dřík šroubu. Tak by šroub po instalaci misky byl navěky fixován a nemohl se povolovat. Pak jsem se ale uklidnil a rozhodl se přeci jen postupovat konvenčněji. Tedy vyšroubovat šroub, instalovat misku a dřík šroubu před zpětnou montáží "zkrátit" použitím přidané podložky.
Pravá miska šla nyní do závitu až na doraz. Sice také ne úplně zlehka, poslední asi 3 nebo 2 závity bylo cítit, že se někde něco něčím prořezává, ale je tam.
Levá miska je zcela utopená v domečku. Nezbývá žádný vnější závit pro pojistnou matici. Myslím si, že to nevadí, protože o misku se nyní neopírají žádné rotující součásti. Máte na zapouzdřených osách kontramatku na levé misce?
Máš to dobře. Žádná kontramatka tam být nemá, levá "miska" se utáhne nadoraz proti tělesu osy.