Zajímali by mě zkušenosti se svítilnami, které mají tzv. vysoce svítivé led diody. Začíná o tom být stále více slyšet, ale v obchodě vám řeknou to samé, co je na letáku, tak, kdo už má tyhle věcičky, napište.
Mám na kole v předu dvě blikačky s bílými a vzadu dvě blikačky s červenými vysocesvítivými diodami. Když jedu, tak je mám zapnuté (vždy) a myslím si, že za jakýchkoli světelných podmínek. Vidět od nich je ale jen v úplné tmě a za jasného počasí (intenzita světla při zyknutých očích stačí na celkem pohodlnou orientaci, ale nepřesvítí oslňující zdroje okolo). Pokud je cesta jen částečně osvětlená, tak jsou blikačky většinou slabé. Mám ale jen jednu diodu v každé blikačce, takže možná ty tří a pětidiodové jsou na tom lépe. Každopádně mám zkušenost s čelovkou se třemi bílými vysoce svýtivými LED, se kterou se dá velmi pohodlně jít i jet na běžkách. Na kole jsem ji neměl příležitost zkusit. Každopádně má LED velmi malou spotřebu, takže přestože je používám kdykoli jedu, tak baterky měním tak jednou za dva roky a ne jednou za dvě hodiny, jako u mého starého světla s normální žárovkou.
Na nové kolo jsem si dával pouze světla s LED diodami. Třídiodové světlo slušně svítí a hlavně má malou spotřebu. Baterie vydrží desítky hodin. Mám to vyzkoušené i z diodové ruční svítilny. Při svícení žárovkou baterie nevydrží ani hodinu, je potřeba mít dynamo.
Na nové kolo jsem si dával pouze světla s LED diodami. Třídiodové světlo slušně svítí a hlavně má malou spotřebu. Baterie vydrží desítky hodin. Mám to vyzkoušené i z diodové ruční svítilny. Při svícení žárovkou baterie nevydrží ani hodinu, je potřeba mít dynamo.
Na nové kolo jsem si dával pouze světla s LED diodami. Třídiodové světlo slušně svítí a hlavně má malou spotřebu. Baterie vydrží desítky hodin. Mám to vyzkoušené i z diodové ruční svítilny. Při svícení žárovkou baterie nevydrží ani hodinu, je potřeba mít dynamo.
LED světla jsou dobrý, maji malou spotřebu, kolem 20mA na jednu LEDku, proto baterky vydrží tak dlouho. Mam tříledkovou Smartku Polar, používám ji hlavně abych byl vidět. Ve tmě je sice vidět, že bliká nebo svítí, ale na rychlou jízdu je to na nic, na to je nejlepší klasická žárovka (kriptonka nebo halogenka), je toho od ní vidět víc a dá se jet rychlejš, ale stejně to neni ono. Jako za dne to se světlama nebu nikdy :o)))
pokud jsi alespon trochu zrucny tak doporucuji LED diodu Luxeon Star.vice napr clanek: http://www.bajk.cz/web/data/clanek.asp?id...
jednoduse se da pridat regulace intenzity sviceni, aby se setrily baterie...
Též doporučuji, měl jsem možnost vidět v noci v provozu již dva různé Luxeony, na svém kole jeden, který svítil hodně do dálky a nedávno pak jiný se 30ti stupňovým rozptylem. Naprosto nelze srovnávat s LED diodami. Všechna světla s ledkama, co se prodávají nejen jako poziční, ale i na svícení na cestu, jsou z pohledu světelného výkonu na nic. Pokud pojedeš sám ve tmě, zvykneš si na světlo blikačky, ale jedniné projíždějící auto ti přivře zornice tak, že pak zas pět minut vidíš prd. Halogeny sice svítí podobně, i když méně než Luxeon, ale zase děsně žerou. Přitlumený Luxeon může se stejnými akumulátory svítit dvakrát déle při vyšším světelném výkonu.
Luxeon jsem zatím neviděl, ale uvažuji o něm z důvodu šetření baterií. Nevěřím ale, že něco co má spotřebu 350 mA při cca 3 V svítí víc než třeba 20 W halogen. Jaký halogeny máš konkrétně na mysli?
Tak prakticky jsem ověřil, že když vedle mě jede v noci někdo s mikrohalogenem na dvě tužkové (takový ten co má ledku a halogen), tak jeho světelný kužel není vůbec na silnici rozeznatelný ve světle luxeonu. 2,4W halogen na 4 tužky už poznat bude, ale míra osvětlenosti silnice je pořád na první pohled o mnoho nižší. S 5W halogenem jsem zatím nesrovnával, ale očekávám, že ten bude dávat výkon přirovnatelný k Luxeonu. 20W bude nepochybně svítit víc. Novější verzi luxeonu se svítivostí 500cd (místo 250cd co je v prodeji tady) dává yamaha na motorky jako hlavní reflektor (potkávací). A teď jsem slyšel, že už jde sehnat i 3W a 5W Luxeon, takže kdybys chtel vidět jak ve dne, tak ten 5W už bude určitě svítit víc jak 20W halogen. Můžeš dát dva, potkávací (úsporný) a dálkový:-).
Zabývám se léta průzkumem podzemních chodeb. Na své přilbě nosím vlastnoručně udělanou čelovku, osazenou modulem Luxeon 5W. Mám možnost 6 st. regulace proudu. 10mA, 30mA, 80mA, 130mA, 310mA a 700mA. První stupeň je svítivostí srovnatelný s obyčejnou žárovkovou svítilnou (2xAA do série, obyč. žárovka 2,5V/0,3A). Poslední stupeň používám vyjímečně a jen při focení. Je to opravdu pomalu jak reflektor od auta a od kamarádů jsem již schytal spoustu nadávek, když jsem se neopatrně otočil a při plném světle jim posvítil do oka. To oko je pak opravdu nějakou dobu na nic. Svítilnu používám již více než rok a jsem na výsost spokojen. Blancman
A jak máš vyřešenou tu proudovou regulaci?
cau prave shanim nejakou celovku s velkym vykonema regulaci proudu.Koukal sem treba na petzl myo xp ale ta svi na plny 3W jenom 20 vterina koukam ze ty mas dokonce 5W.Kolik by sis uctoval za takovou celovku?dik tom
www.trsoft.info 8-))) Jo, přeji dobré pořízení ...
Ja mam 1W Luxeon taky koupeny, zatim jsem se nedokopal k tomu, abych si na nej udelal vhodny menic (bo mam na kole 6V rozvod).
Co jsem ho zkousel v prototypnich podminkach ve tme, sviti "prumerne", ve srovnani s zarovkovymi svetly co mam. Ale je lepsi z techto duvodu:
- Svetlo je homogenni, neni deformovane pochybnimi drazkami prekryvaciho plexiskla ci pochybnym tvarem vlakna zarovky.
- Svetlo ma vyssi barevnou teplotu, (je vice "belejsi"), tudiz lepe "odkryva" osvicene plochy.
- Svetlo je lepe usmernene, nesviti to tam, kde mi to je houby platne.
- Pri vhodnem napajeni to ma mensi prikon/ztraty nez zarovky.
Jinak se to da koupit v GM electronic, maji tam i modre a cervene, zatim furt jen 1W.
hm, nějaký měnič z 6 V by si mi taky hodil.... zkoušel jsem to s 6 V baterkou s jednoduchým omezovačem proudu s jedním tranzistorem, a tranzistor se přehřál a shořel. Možná bude lepší jiný typ tranzistoru (měl jsem tam KF508).
Pak jsem zkoušel Luxeon s nabíječkou na Pb acu s proudovým omezením na 0,3 A. Svítí to stejně jako 3W halogen (ale ne tak žlutě), akorát do většího úhlu a rovnoměrněji. 20 W halogen jako dálkovku asi z kola nesundám, ale většinou asi budu svítit tímhle. Možná pořídím ještě jeden dopředu (pro širší osvětlení) a jeden červenej dozadu na opravdu nepřehlédnutelnou blikačku.
Problem se statickym omezovanim proudu je jediny: obrovske ztraty. Je nutne postavit step-down DC-DC konvertor, kde vstup zpetne vazby bude ovlivnen velikosti proudu do zateze. Jelikoz nejsem pocetni typ, chci to seskladat z "hotovych" soucastek od maxima. Pokud se mi to povede, dam vedet. Zatim je to v pozadi za spoustou "dulezitejsich" veci :o(
Zkoušel jsem to jako spínaný zdroj s NE555, dvěma tranzistory, jeden je vypínací do reset vstupu, jeden spínaný vyýstupem časovače spíná LC člen, z něhož se Luxeon napájí. Na 6V to šlo, ale odběr z baterek byl 350mA stejně jako proud do Luxeonu. Ten časovač a okolní obvody holt mamí taky svou spotřebu, takže při snižování z 6V na 3,4V se to nevyplatí. I kdybych to zapojení vyladil na lepší účinnost, pořád to nebude stát za to. Z 12V napájení už by se to projevilo lépe.
Mam na stole DCDC MAX1626/7, pripadne meric proudu MAX472, tak to zkusim vyexperimentovat s temito dvema obvody. Uvidime, co z toho bude :o) Mel jsem na te prumyslovce davat vetsi pozor...
Možná to je to stejný, co řikáš ty.. ale.. mě napadlo: napájet to z kondenzátoru, který by se nabíjel maximálním proudem (tedy přes minimální odpor) přes nějaké "vysokofrekvenční relé" (prostě nějaký spínací obvod), který by se vypnul, kdyby proud přes svítidlo dosáhl 350mA a zapnul, kdyby byl proud menší než třeba 340mA. Pak by to celé bylo napájeno pulsně a nikoliv přes odpory (tedy něco jako motor v trolejbusu při rozjíždění) a nevidím důvod nějakých větších ztrát. Bohužel moje omezené znalosti mi brání to převést do konkrétních součástek. Ale myslím, že řešení existuje.
Jo tak tak jsem to zkusil nejdřív, ztráty o malinko větší než s odporem, pak jsem kromě kondenzátoru použil i cívku, aby LC obvod fungoval právě jako akumulátor energie lépe než samotný kondík. Průšvih je v tom, že právě to něco, co spíná a rozepíná, potřebuje pro svou činnost napájení, a to třeba i 20mA (pro integrovaný časovač 555 a přilehlé obvody). Tohle napájení a ztráty v celém zařízení dohromady sežerou všechno co tím ušetříš. Tato metoda by stála za finanční a časové náklady v případě, že bys chtěl napájet proudem 1A spotřebič s napětím 1V z baterie 12V. Pak by odběr proudu z baterky čtvrtinový oproti proudu spotřebičem stál za to. Pro luxeon a 6V baterii se to zkrátka nevyplatí, ta víc než 100Kč součástek dostaneš úsporu deseti nebo dvaceti mA.
Teď se budu ptát jako elektronickej analfabet. Když se dají dvě ty diody sériově na 6V, tak by to asi taky mělo fungovat, ne? Když při 300 mA je na tom napětí něco přes 3 V, takže na 3V napájení by rozhodně neměl proud přelézt přes 350 mA.. Akorát to nebude svítit na plnej výkon. Stejně si chcu ti diody pořídit dvě (na každou stranu řidítek jednu), takže možná udělám nějakej přepínač zapojení (maximální výkon za cenu ztrát omezovače/méně svítící sériové zapojení bez vedlejších ztrát). Musím asi vyzkoušet s ampérmetrem, jestli to fakt funguje.
Nevím přesně, jestlis mě pochopil... nebo nechápu, k čemu ten časovač. Já jsem měl na mysli proudem (nebo napětím na nějakém 1ohm odporu) řízený spínač, ne klasický dc/dc konvertor s konstantním napětím (tedy přesným časováním pulsů). Naměřené napětí by se muselo asi nějak zesílit (to ale není žádná proudová ztráta, jde o zesílení napětí) a na základě tohoto napětí by se nějakým asi klopným nebo logickým nebo jakým obvodem ovládalo spínání/vypínání zdroje do hlavního obvodu (přes nějakou součástku, kterou neznám, něco jako relé, ale ne mechanický). Ale ztráty to řízení bude mít asi taky, ale zas nevím, proč by tam mělo něco nějak moc extrémě topit. Problém bude možná v tom, že neexistuje tranzistor (jako spínač) s nulovým odporem ani v nejotevřenějším stavu:-(
To nemechanický relé bude jedině tranzistor. Každý zesilovač, klopný nebo logický obvod má své napájení a svou spotřebu stejně jako 555ka.
Princip dosažení proudu luxeonem 350mA a nižšího odebíraného proudu z baterky je v tom, že vemeš akumulátor energie (kondík, cívku nebo oboje) a střídavě připojuješ tento akumulátor (s minimálním diferenciálním odporem) do série s luxeonem (žere se z baterek 350mA, část se prosvítí, část nabíjí akumulátor energie) a pak zase paralelně (akumulovaná energie jde do luxeonu, z baterek se nebere nic). Tak je tedy v luxeounu pořád 3,4V a 350mA, zatímco z baterky bereš chvilku 350mA a chvilku nic (ta chvilka jsou nějaké mikrosekundy). Jak zařídíš to přepínání, to jde více způsoby, nemusí to být časovač. Můžeš to klidně odvodit od napětí na nějakém minimálním přesném rezistoru a podobně, ale vždy budeš mít ten akumulátor energie (s jeho účinností menší než 100%), přepínací tranzistor(y) (s jeho(jich) účinností menší než 100%), a pomocné obvody s nějakou spotřebou. Když vemeš všechny ty účinnosti a parazitní spotřeby dohromady, zjistíš, že je to životaschopné a má menší celkovou spotřebu než luxeon s předřadným odporem, ale je to s kanónem na vrabce. Je to o tak málo, že to nestojí za to.
Ten nápad se dvěma luxeony a přepínáním je dobrý, na 6V by mohl fungovat.
Takze, jak tady tak ctu ty elektro-uvahy, docela se ztracim. Tedy ke zvyseni chaosu prispeji svou troskou do mlyna. Jelikoz jsem si spletl obvod MAX471 s MAX472, tak mi me jezkoidni zapojeni nefungovalo (na prvni pokus), ale samotny DC/DC konvertor s rucni regulaci jede v pohode. Problem je v tom, ze zdroj pri napeti 6V ukazuje odber proudu -+ 0.5A. Vzhledem k tomu, ze odber je pulsni (alespon doufam, DC/DC je rizen PWM) tak nevim, co to vlastne ukazuje. Jestli spickovy proud, nebo je to opravdu RMS (coz by ovsem bylo jednak divne a jednak blbe). Vtip je v tom, ze spinaci tranzistor je uplne studeny, takze je to minimalne lepsi alespon v tom, ze nepotrebuju zadne chladice. Zkusim to vzit do prace a zmerit osciloskopem, co tam presne leze a spocitat efektivni hodnoty a uvidime. Je to vetsi veda, nez jsem si puvodne myslel :o)
Na tyhle proudy jsou nejlepší ručičkové analogy co ukazují střední hodnotu, ty digitály jedine drahé s procesorem (aby byla jistota, že je to fakt TRMS). Nebo mít ten osciloskop, to by bylo...
No.. já teda nevím.. ale úplně laicky (nebo spíš termodynamicky) bych řekl, že když tam nic netopí, tak by to mělo mít menší odběr energie, ne? Kam jinam by ta energie šla, když ne do tepla?
Tak jak to dopadlo? Su celej napnutej....
Odvaril jsem uz druhy MAX1627 :o( Jinak na osciloskopu zjisten pulsni odber, jak se dalo cekat, ovsem funkce v case tak pochybna (takovy krivy trojuhelnik), ze jsem ji okem nezintegroval, cili velikost si nedokazu odhadovat, ale to je asi vcelku jedno, nebot z energetickeho hlediska to bude min, nez pri linearni stabilizaci.
Jinak nemuzu prijit na to, proc se mi to nebavi se snimacem proudu MAX472. Jestli bude cas, hodim zakladni ideu na obrazek do schematu, aby to mohl posoudit i nekdo jiny, zdali tudy vede cesta.
Slovne je myslenka nasledujici: zapojit MAX1627 nebo jiny dle standardniho schematu z datasheetu jako snizujici DC/DC konvertor (tranzistor, civka, dioda, kondenzator[y]). Tzn. ze vstupnich cca 6V dela neco mensiho nez sest. Velikost tohoto "neco" se urcuje tak, ze se z vystupu pres delic (ktery je spocten na pozadovany pomer) privede na vstup FB (feedback - zpetna vazba) napeti, ktere ovlivnuje, jak moc konvertor vystupni napeti zvysuje ci snizuje (pomoci PWM ci PFM). Rozhodovaci hranice je u 1627 rovna 1.3V, tedy privedu-li na FB vic nez 1.3, vystup bude snizovan a opacne. Toto je "stabilizace" napeti, s tim nebyl veskrze problem, ovsem pro nas je to nepouzitelne.
My potrebujem stabilizovat proud. Cili prichazi MAX472. Ten funguje tak, ze snima rozdily napeti na obou koncich "maleho" rezistoru, kterym prochazi mereny proud. Toto zesili a vyhodi na vystup (zjednodusene). Cili na vystupu je napeti primo umerne prochazejicimu proudu.
Tak jsem si myslel, ze to privedu na FB u 1627 (s pripadnym spoctenim potrebnych rezistoru) a bude to krasne fungovat. Jenze to je ten kamen urazu. NEFUNGUJE :o(((
Proud, který snímá ten MAX472 je jen lčástečně vyhlazený pulzní z konvertoru. Výstupní napětí toho obvodu je nejspíš úměrné okamžité hodnotě proudu, tedy rovněž nějaké pulzy. Tyhle pulzy přivedeš do zpětné vazby konvertoru a on se pak chudák pokouší vlastně měnit svůj výstup v průběhu periody toho pulzu. Jak puls začíná, proud roste, při určité hranici dá MAX472 povel snižovat a MAX1627 se pokusí ten tranzistor zavřít, tím začne proud klesat, takže vzápětí přijde povel zapnout a tak dokola. Zesílením výstupu toho proudového snímače pak určuješ nejen velikost výsledného proudu, ale zároveň nutíš pracovat konvertor na jiné frekvenci (tou zpětnou vazbou) a jeho výstup s proměnnou nejen střídou (jak chtěl jeho výrobce) ale i periodou (frekvencí) pouštíš do té cívky s kondenzátorem. Tenhle LC člen se ale dimenzuje mimo jiné i podle pracovní frekvence, takže s jinou frekvencí bude moc nebo málo tlumit (hladit) ty pulzy. Výsledkem je, že na potenciometr, kterým řídíš výstup z MAX472 to celé reaguje nějak zákeřně nelineárně, dost možná i s nějakou hysterezí nebo lokálními rezonancemi. Zvlášť ty rezonance dokážou snadno něco přetížit. Ale to všechno jenom věštím z křišťálové koule, nemám ani tvoje zapojení, natož abych mu rozuměl. Takže jestli se ti něco z toho nezdá, zapomeň to všechno.
>jirka:
Aniž bych rozumněl čemukoliv cos napsal:-) (ale chyba bude spíš na přijímači..) .. tedy: Kdyby se tam dal nějakej dostatečně velkej filtrační kondenzátor paralelně s tou diodou (a to celé sériově s tím odporem měřícím proud), tak by tam žádné přílišné pulsy být neměly, ne? Ale teď se teda fakt už vůbec nechytám....:-(
Dobra hlaska o povolenem poctu zanoreni diskuse :o)
No, schema, podle ktere jsem se snazil implementovat je na
http://www.faltynek.org/schema/
Kdyz jsem hledal neco na netu, nasel jsem jeste toto:
http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/appnote...
Tato aplikacni poznamka vyuziva stejny princip zpetne vazby, jako jsem zkousel ja, cili mozna to az tak od veci nebude. Bohuzel MAX724 ma prilis velke minimalni vstupni napeti :o(
Indukcnost civky jsem obslehl z datasheetu, ale jelikoz nemam uplne presne zapojeni, je mozne, ze ta filtrace selhava a pak se to chova nejak blbe.
Kazdopadne, kdyby nejaky elektro-guru toto zapojeni rozchodil, je to primocara a relativne levna cesta na kdejaky luxeon. Jestli nekoho takoveho znate, zkuste mu to predhodit. Ja budu dale odvarovat dalsi DCDC broucky od maxima v krecovitych bojich za lepsi svetla :o)
Proudovym zdrojum zdar.
V GME v e-Shopu nabízejí i 3W Luxeon.
Měl by stát asi 630,- Kč... Je ale dodáván bez "optiky" a nejsem si jistý jestli se na něj dá dát ta z toho "jednowattového". Jeho označení je LXHL-PW09.
Pak mají v ceníku i 5W variantu... Jeho cena je ale už asi 1395,- Kč... :-(
Označení: LXHL-DW03
Tak to je super, ze se GM zmohlo. Ja to v tom jejich neprehlednem ceniku nenasel. Dik za info. Hned jdu hledat nejake datasheety, co to je zac.
Ještě poznámka... Že to mají v ceníku ještě neznamená, že to opravdu mají a je to dostupné... :-( Osobně jsem si to neověřoval...
Jo, a ten 3W Luxeon už "žere" 700mA...
Dneska tam jdu, tak se poptam. Pripadne bych to koupil a zkusil. Vcera jsem se dival na ty datasheety, tak to v GM maji blbe oznacene. Maji to jako "Lambertian", ale podle cisla je to "side emiting". Teda, ne ze bych vedel, co to je a jaky v tom je rozdil, ale chapu to jako nejaky vyzarovaci parametr (lisi se to totiz vyzarovacim uhlem). Kdybyste nekdo vedeli co to je a kde o tom neco najit, napiste ci hodte odkaz. Dik.
side emiting znamená vyžarovanie do boku.Používa sa do paraboly.
A petiwattovy uz ma pekny 1A :o)
Nemá. Jeho odběr je 700mA, ale potřebuje vyšší napětí, řádově je uváděno 6,85V
takze:
L-LXHL-PW09 stoji 631,- (GM v Brne).
Je to bez kolimatoru a chladice. Kolimator z 1W Luxeona na to vicemene pasuje, zda se mi to trosicku mensi. Bez nej to sviti moc do okoli, cili na kolo je K. urcite nutny. V GM samostatny kolimator zatim nemaji.
Pri If=0.7A to ma Uf=3.4V a topi to jak svarecka.
Cili az vam nekomu nejaky Luxeon shori, nevyhazujte, koupim ho od vas pro ten kolimator/chladic :o)
Kolimatory jsou zde.
http://www.luxeonstar.com/item.php?id=396&...
Kdo ma kreditku, muze nakupovat. Kdo nema, muze zavidet. Takze zavidim :o)
No, rad vam prispeji do diskuse, protoze ja ten 3w Luxeon mam a pouzivam ho. V GM ho prodavaji (teda maji ho v ceniku, kupoval jsem ho uz v lete) jako emitter-lambertian. To znamena jenom samotna dioda bez chladice a bez optiky. Taky k nemu prodavaji kolimatory Fraen, a to pro svetelne kuzele 10°, 30°, 45° a ovalny 15°x30°. Pokud mate kolimator z 1w verze, tak by na to mel pasovat. Ja jsem si koupil ten ovalny a myslim ze je to rozumny kompromis. Prakticke zkusenosti mam takove, ze na plny vykon, tj. 1A sviti dostatecne na stredne rychlou jizdu v terenu, ve srovnani s klasickou halogenkou 2,4W sviti cca 3x vic, s tim ze svetlo je opravdu bile, ne zlute, takze je vsechno mnohem lepe videt (zvlaste ruzne reflexni prvky na obleceni, znacky...). Napajim to 4xAA aku s jednoduchym proudovym stabilizatorem a drzi to svitit tak 2-3 hodky.
Kde si koupil ty kolimatory Frean? nemůžu je v čechách nikde najít. v GM maj jen 10° luxeon kolimator.
a jak moc ti top9 ten 3Waťák ??
odpovim si sám, Freany jsou ty reflektory co má GM...
Stejně by mě zajímalo jak tu 3W chladíš? kus pasivu?
Diodu sem natrel teplovodivou pastou na procesory:-) a posadil ji na cca kus stareho procesoroveho chladice, ma asi 3cm v prumeru a asi cm na vysku. Naprosto v pohode, jenom za tepleho pocasi kdyz delsi dobu stojite tak je poznat ze to pekne topi.
Zkoušel někdo 3W nebo 5W luxeon v "podvyživeném" režimu? Když do 3W LED pustím jen těch 330mA, svítí stejně/víc/míň než 1W LED? Zkoušel jste to někdo? Já bych myslel, že bude svítit víc.
Ano, zkoušel jsem to, či vlastně to používám ve své lampě na přilbě. Osadil jsem ji Luxeonem 5W. Používám šest st. regulace přičemž nejnižší je 10mA. Světlo při tomto proudu je srovnatelné se světlem svítilny na dvě AA baterie s obyčejnou (ne halogenovou, nebo kryptonovou) žárovkou 2,5V/0,2A
použití LEDek na www.volny.cz/diody
Já jsem koupil čelovku české výroby od firmy Bateria Slaný se sedmi vysoce svítivými LED diodami. Součástí balení jsou i dvě tužkové baterie. Životnost až 100 000 hodin. Svítím s ní již od září 2004 pořád na ty původní baterie. Ležel jsem s ní pod autem, jezdím s ní na kole v noci, používám jí, když chci něco někde přišroubovat či povolit a potřebuji mít volné obě ruce. cena jednoho kusu je 211 Kč. Cena srovnatelné konkurence cizích značek je od 1000 Kč - 4000 Kč, což je tedy podstatný rozdíl. Mohu vřele doporučit, já jsem za ty peníze zcela spokojen. Odolnost proti vlhku, prachu, výborná svítivost zejména za úplné tmy či velkého šera a velice úsporný provoz. Více na http://www.hf-hora.cz/cenik/malo/CENIK06.HTM. Objendal jsem si tehdy rovnou dva kusy na dobírku. A dobře jsem udělal - vůbec nelituji - výborná investice, která se skutečně vyplatila. Dokonce se našli i zájemci z vedoucích pracovníků ve firmě, kde pracuji, že by prý je koupili pro potřeby naší firmy...
Zjistil jsem, že firma CONDOR začala nabízet cyklosvítilnu osazenou LUXEONem.
Obrázek na http://www.spacaky.cz/ostatni.htm
Protože sháním nějaké zajímavé světýlko na kolo a Luxeon mě zaujal, neváhal jsem a zavolal přímo chlapíkovi, který je tohoto zázraku autorem, abych zjistil detaily. Pro výrobu si vybrali kryt kam se vejde elektronika a má mechanický přepínač výkonu (ne elektronický, kvůli spolehlivosti). Místo tranzistorů použili operační zesilovač. Celá elektonika má odběř 20mA. Osazují to 1W Luxeonem, který jde regulovat - 120mA nebo 350mA. Jak mi bylo vysvětleno tak je to vlastně něco přes 1W a do 3W luxeonů se podle jeho doměnky dávají 2 1wattové luxeony, což by odpovídalo proudové charakkteristice toho 3W (který je vlastně jenom skoro 3W).
Kolimátor použili standardně dodávanej s tím 1W, tedy parabolu.
Chladí to přimontováním na hliníkovoui destičku.
Napájí to 4 beterky, když zkoušeli alkalické tak to po 5 hodinách začalo ztrácet šťávu, ale když to nechali přes noc odpočinout, tak se to ráno probralo. Dohromady to přestávkama umí s alkalickejma bateriema svítit asi 10 hodin.
Vidět s tím prý jde v noci na 20M spadlej most, strom přes cestu atd. a na 50m značka.
Charakteristika světla - vybrali tu teplejší bílou.
Ptal jsem se jestli by nechtěli postavit 3W, pan konstruktér říkal že by to nebylo těžké, jenomže k tomu 3W se narozdíl od 1W prý nedodává optika.
Ufff.
PS Sorry za gram. chyby a překlepy.
to je náhoda, přesně do toho samého světla jsem Luxeon transplantoval taky:-) Akorát to napájím 3 tužkovými akumulátory, proud omezuju odporem.
A asi Tě to nestálo 1350 KČS ...
to ne.
Stálo mě to bez akumulátorů a mé práce tak cca 650Kč
Pan konstruktér nemá pravdu. Vzhledem k tomu, že 3W a 1W emittery jsou zvnějšku naprosto totožné, veškerá optika vyráběná k 1W se dá použít i na 3W.
Pokud ovšem nepoužíváš vyšší výkon k tomu, abys osvětlil stejným světlem větší prostorový úhel, pak by ti stejná optika nepomohla.
To jsem nějak nepochopil... ty 1W i 3W emittery (to znamená samotné svítivé diody) jsou opticky opravdu naprosto totožné, liší se jen aktivní oblastí uvnitř. To znamená že 3W bude svítit zhruba 3x více než 1W, ale směrová charakteristika vyzařování bude stejná.
Pokud vím, tak ta samotná dioda září skoro do 180°, takže ten 10ti stupňový kužel s hlavním výkonem plus širší slabší okolo je zařízen optikou. Pokud vím, tak v tom středovém kuželu je osvětlení dostatečné pro noční jízdu i při 1W, 3W ti zas tak moc nepomůžou. Pokud tam dáš jinou optiku (tu co se blbě shání), tak si můžeš třemi watty osětlit stejnými luxy větší plochu, což se ti nepovede, pokud na 3W diodu nasadíš optiku z 1W. Dostaneš stejný kužel, jenom víětší svetelný tok a víc luxů na stejné ploše. Pokud ti jde o tohle, není problém, pokud chceš osvětlit víc než malý kruh na zemi pře sebou, abys třeba mohl líp jet v noci mimo silnici, tak ti optika z 1W nepomůže.
V takovémto případě máš samozřejmě pravdu. To ale nemusí být řešení pro každého.
Já mám ty diody dvě (jednowattové) a mám je připevněné na přední vidlici těsně nad osou kola (26") (takže žádná kolečka na silnici to nedělá a krásně nerušeně to svítí).Blízké okolí to osvítí zcela dostatečně (ale mám ty diody dvě, jedna svítí doleva a jedna doprava). Co mi chybí je světlo do dálky, abych viděl, jestli 50-100 m přede mnou je nebo není zatáčka (když jedu třeba šedesátkou po silnici bez patníků). A na to bych potřeboval silnější světlo spíš s užším kuželem (nejlépe eliptickým) (ale jen jako doplněk toho co mám teď).
Ano, pokud chceš širší kužel, máš pravdu, že tam ti ta 10° optika kterou vyrábí přímo Lumileds nepomůže. Ale v GM se normálně prodává optika kterou vyrábí Fraen, a tam není žádný problém zvolit to co ti vyhovuje (dělají 10°, 30°, 40° a eliptický 15°x30°). Já používám 3W + tu eliptickou, je to docela fajn, ale uvítal bych ještě víc světla, hlavně do dálky, takže přidám ještě jednu 3W + 10°.
BTW jde o to, jestli chceš v noci jenom někam dojet a nezabít se, nebo si chceš vychutnat svižnou jízdu temným lesem:-)
Pan konstruktér, ale přeci jen má pravdu!
Začetl jsem se do dokumentace LUXEONU I, LUXEONu V, LUXEONU III (studeně bílých) a nepřímo tam píšou (i z grafů je to poznat - zase dávám panu konstruktéru za pravdu), že:
Luxeon I (1W při 3,42V 350mA) je jeden samostatnej přechod na čipu čipu.
Luxeon III (3W při 3,7V 700mA) jsou dva přechody paralelně taktéž zalité v jednom čipu.
Luxeon V (5W při 6,84V 700mA) jsou dva přechody paralelně a k nim do série tatáž kombinace(tedy sério-paralelní) vše zalité v jednom čipu. _čerpáno www.luxeon.com + datasheety_
Vyrobil jsem si zadní svítilnu:
6 LED pro blikačku - žluté
6 LED pro brzdové světlo + stabilní světlo za tmy - červené (svit LED se zesiluje při brzdění). Svítí to naprosto perfektně a mnohem úsporněji, než žárovky. Vepředu mám 2 světla , žárovkové, když potřebuju pořádně vidět (díry na silnici, rychlá jízdy, apod.) a LED s třemi bílými LED pro úsporné, leč slabé osvětlení (něco málo vidím, ale hlavně že jsem viděn). Nemám žádné dynamo, ale olověné aku, které při dlouhých jízdách dobíjím solárním panelem.
Mas nejaky web?
Jo www.epastorek.cz, ale technické okénko tam zatím není.
Sire, mrkni na www.nscl.msu.edu/~daniel/regulator.html
jo dík, ale on to má postavený na dynamu a to já nechci, protože se mi ho nechce zapínat a vypínat
Bylo-li by v náboji neb v drátech, nemusel by ses takovými prkotinami vůbec zabývat.
Sory, asi se tady budu opakovat, ale nevýhody dynama v náboji jsou následující:
- vysoká pořizovací cena
- nutnost přepletení na kratší špice
- i bez zátěže má nějaký odpor a ten je nutno překonávat VŽDY, je nutné ho vozit VŽDY sebou, přesto že není potřeba
- i s dynamem je nutné vozit akumulátory a ty lze doma dobít nabíječkou
Preferuju toto řešení:
- Pb nebo NIMH aku takové kapacity, aby vydržely minimálně přes víkend (nutno spočítat odběr spotřebičů a průměrnou dobu jejich provozu)
- pro delší cesty dobíjení slunečním panelem, který v mém případě dává trvale od 40 do 200 mA podle intenzity svitu. Panel sice něco váží (asi stejně jako dynamo), ale dobíjí i když nejedu, nebrzdí mne do kopce, je bezúdržbový, nic se v něm netočí a nemusím se s ním tahat, když ho nepotřebuji, tedy když vím, že mi bude stačit energie jednoho nabití baterií.
Musím si trochu šťournout - budeš se divit, ale ty špice jsou delší - vzhledem k velkému průměru dynama je to pletené pod větším úhlem.
aha, hm, tak to je zajímavé (při letmém pohledu jsem to viděl opačně) , pak tedy když už tedy prudím, tak si neodpustím poznámku, že velkému vychýlení špice od kolmice na ráfek bych moc nedůvěřoval a asi se to pak musí blbě centrovat
spis rekni ze na dynamo nemas penize, to je ten pravej duvod, protoze jinak bys ho uz davno mel
ja budu vozit oboje, dynamo a solar a k tomu este nimh 13Ah a pri blikani ve dne po ceste kde jezdi auta mi to i s gps systemem a mp3 prehraveacem vydrzi max 14 dni, dyl ani omylem, pak budu muset dobit, bez dynama a solaru bych byl za par dni nasuchu
Od vysoké ceny je třeba odečíst cenu aku, jehož životnost není neomezená - takže odečítat je nutno několikrát, kaput-aku zatěžuje životní prostředí, dynamo je vždy pohotově s sebou, je nafurt.
Ber to prosím jeko můj osobní náhled na věc, nenutím tě, abys vyznával moji víru.
poznas ze te brzdi 1Wat pri jizde naprazdno ???
ja teda nepoznam ani 3 waty
Jistěže do kopce to poznáš! Jinak k životnosti aku: u nás mají někteří aku 5 let a prozatím bez snížení kapacity.
Jestli poznas 1W do kopce tak musis mit misto mozku a nohou cistou elektroniku, nejses kyborg ?
Mimochodom: Kyborg má mozog organického pôvodu, ten riadi umelé telo (mechatronické).
http://www.volny.cz/baterkaled/html...
neni to podezrele levny ?
Už jsem na to koukal, je to o tom, že v této baterce není luxeon s optikou. Ten holý luxeon bez optiky vyjde asi na 2 kila, zatímco s optikou na 4,5 kila.
takze je to ten samej luxeon co si ted vsichni kupujou - 1W 500cd ?
a ta optika baterky nestaci, nebo to bude svitid hur ?
nevím, jestli ta optika baterky stačí, možná to mají vychytaný, že stačí.
to chce na zkontrolovat
baterka je passe
LEDka 1w je No name, svítivost 1w je stejná jako Luxeon, úhel jsem neměřil - nevím. Měnič tam patrně není, pokud tento typ diod běhá na 3.5V potom při třech AAA 1.2V ani není nutný. Pokud by svítilna obsahovala značkovou LED Luxeon, pak by stála kolem 30,- USD od výrobce
nic nevi, ani nejni schopnej se do toho podivat, takze si to radeji postavim
1) Levný - jde o to, co si představuješ pod pojmem levný. V Americe (odkud to vozí) to stojí pár doláčů a je to tam běžné spotřební zboží.
2) Luxeon - Je možné, že tam je Luxeon(TM), ale je mnohem více pravděpodobnější, že tam bude asijská kopie Luxeonu - méně než poloviční výrobní cena(parametry téměř stejné).
3) Optika - To, co se dodává k Luxeonu s optikou není nic jiného než obyčejná odrazná plocha (parabola), tedy stejná, jaká je ve svítilně - nevidím problém.
a ten asijskej luxeon je o hodne horsi nebo ne ?
protoze za tu cenu semi zda lepsi koupit baterku nez se delat se svetlem a do baterky natahnout draty, mam tam vodotesnej prostor pro elektroniku - tam kde maji bejt baterie
S tou kopií to máš jako se vším, co tam dělaj - může to být úplnej šmejd, nebo to samé co originál, nebo lepší jak originál. Tipuju to na rozhraní 2. a 1. možnosti (lehce horší jako Luxeon)
Prodávají se někde u nás ty azijský luxeony ?
Např. v GME... 149,- Kč s DPH
prosimte dej me na to odkaz, hledal sem to tam a nenasel, dik
Mně to teď nějak nechce jet, ale dej do toho jejich vyhledávání Star1...
V GM: http://www.gme.cz/index.php?action=vypis&...
nebo v Metronixu: http://www.metronix.cz/l300.htm
nebo u Flajzara: http://flajzar.cz/inshop.php
nebo BEL: http://www.volny.cz/bel/supersvitive_LED.htm
vsechny jsou bez reflektoru ?
ten stoji dalsi penize, ma to teda nakonec smysl kupovat ?
co myslis
Pokud by na to pasovaly reflektory z origoš Luxeonu, tak bych do toho šel. Stojí to kolem 100,-... Luxeon samotný s reflektorem od 300,- výše...
Mám takový šimrání, že na 90% těch kopií nebude pasovat optika (ať už od Luxeonu nebo od Fraenu)
Bez reflektoru jsou, ale vyrábějí se v několika úhlech - 30°, 70°, 120°.
Ohledně toho koupit-nekoupit: Pokud tě baví najít si krabicu, naimplantovat to do ní a pohrát si s tím - tak asi ty jednotlivé diody.
Pokud, ale jen chceš naprat světlo třeba na řídítka - tak koupit rovnou svítilnu a jenom vytáhnout napájení. asi tak...
ty za 160 korun bez paraboly maji pouhych 16 lumenu oproti z gme za 330, ktere maji 26 lumenu bez optiky
tak si rikam jestli to ma vubec smysl resit, sice je to financni uspora, ale svitivost je mnohem mensi
navic problemy s bastlenim paraboly a nejistej vysledek
zacinam uvazovat o te baterce
Kvalitní celokovová svítilna je osazena 1 speciální LED superbright “Luxeon” 1 Watt, vyzařujícími jasné studené bílé světlo, intenzity 30 lm, tj. jako zhruba 30 LEDek klasických superbright o svítivosti 16000 mcd. Napájení je zajištěno třemi bateriemi AAA (nejsou součástí dodávky). Tyto baterie se vkládají do speciálního pouzdra (je součástí svítilny, stejně jako úchyt). Ideální jsou nabíjecí NiMH 850 mA. Vlhkotěsná (možná i vodo).
http://www.volny.cz/baterkaled/html...
mel by to byt ten luxeon co ho prodavaji z optikou za 400 korun v gme
Ty "falešné" Luxeony z GME mají taky 25-30 lumenů...
A za těch 150 Kč by mi ani možná nebylo líto nějaký během pokusů odprásknout...
dej vědět, jak to dopadlo
Já mám 2 luxeony už skoro rok přidělané na kole izolepou jen tak bez krabice a taky to funguje. Je to nenápadné, lehké a svítí to stejně.
www.MeTronix.cz (prodejna v Plzni)
zkuste napsat obchody kde se daji koupit letky
www.gme.cz
www.ges.cz
http://flajzar.cz/inshop.php
www.MeTronix.cz
http://www.volny.cz/bel/
www.ezk.cz
www.kvapil-elektro.cz
www.volny.cz/diody
Mám další anketu, víte o jiných letkách s větším počtem kandel při podobném úhlu ?
Bíla 10-15 stupnu 45 kandel 40,-
Červená 35 stupnu 11 kandel 25,-
Zluta 35 stupnu 10 kandel 8,-
vyrabim poradnou blikacku a predni svetlo jako nouzovka pri poruse hlavniho luxeonu, nebo pri vybitych baterkach - pomala jizda s dynamem
Již brzy se objeví na stránkách mého syna (www.trsoft.info) přesný návod na driver pro LUXEONY a jejich kopie, či náhrady. Jedná se o velmi jednoduché zapojení s jedním procesorem AT MEGA 8, 4 odporů, 3 kondenzátorů a jednoho FET tranzistoru BUZ11. Driver pracuje spolehlivě v rozsahu napájecího napětí 6 - 30 V. Ovládání je řešeno jedním tlačítkem. Jsou dány 4 proudové stupně, stačí si zvolit, jaké si přeji. Vzhledem k tomu, že já ve své lampě používám 5W Luxeon (a při plném svitu je to opravdu mazec) mám nastaveny proudy 20 mA, 110 mA, 330 mA a 700 mA. Procesor hlídá i stav baterií, pokud kapacita nestačí danému stupni, přepne procesor automaticky do nouzového módu na 1. stupeň. Na ten se dá vzhledem k odběru svítit ještě velmi, velmi dlouho. V nouzovém módu lze lampu provozovat pouze na 1. stupeň, tzn. že lze tlačítkem pouze zapnout - vypnout. Při výměně baterií jede opět na všechny stupně. Stupně se přepínají krátkým stiskem ovládacího tlačítka. Ovládání je řešeno od nejnižšího po nejvyšší, tj. 1-2-3-4-vypnuto. Dlouhý stisk tlačítka lampu kdykoliv a v kterémkoliv stupni vypne, zároveň dojde k resetu procesoru. To je důležité k jedné věci. Svítím-li např. na maximum (4 st.) a dojde-li právě kapacita baterek, spadne výkon okamžitě na 1. stupeň. Stisknu-li však na delší dobu (asi 1 sec.) tlačítko, resetuji procesor a mohu svítit v rozsahu stupňů 1 - 3, následně stejným způsobem 1 - 2, pak již jen na 1. Po asi 10 minutách, kdy už není možno lampu provozovat ani na stupeň 2 lampa hasne. Používám ji asi rok a jsem s ní naprosto spokojen. Jsem speleolog, tahám ji do nejhorších podzemních prostor, v zimě, v teple. Zatím mě nezklamala. Kdo bude chtít, ať se mi ozve na mail. Mohu poslat naskenované schéma zapojení a pár fotek pro inspiraci. Blancman
www.volny.cz/diody
Dík za snahu, ale tato adresa je už uvedena o 3 příspěvky výše ...