Má někdo nějaké zkušenosti s předěláním světla ze žárovky na svítivé diody???
Jo. :) Co konkrétně potřebuješ?
Já už pár let jezdím s diodovou verzí udělanou ze standardního cateye HL-330H (na dva malé monočlánky, původně nějaká halogenová žárovka). Přepínání 2/6 LED (ty nejsvítivější, co tenkrát byly, dnes už by se asi daly sehnat i lepší), baterie 3,5 Ah, výdrž minimálně 20 hodin při svícení 6 LED (nikdy jsem baterie úplně nevybil), pro jízdu po silnici svítí dostatečně, ale reflektor pro řádění v terénu to samozřejmě není (zas jsem na LEDky hodný a necpu do nich víc, než asi 20 mA :-).
Jinak celé předělání je hlavně o vhodném měniči, protože 2 články jsou na bílou LED málo. Já tam mám měnič na asi 7 voltů (2 LED sériově) podle http://www.belza.cz/ledlight/m2d.htm. Sestavení je pro člověka, co umí vzít do ruky páječku bez problémů. Pro ty, co se bojí elektroniky je ale asi nejrozumnější koupit si hotovou svítilnu s LED.
Moje zkušenost: Snažil jsem se obejít bez měniče. Použil jsem jakési světlo "no name", které jsem dávno odložil, protože díky malým monočlánkům nedrželo v držáku - bylo těžké. Koupil jsem držák na tři tužkovky (na napájení LED diod zcela postačující - jsou myslím ve většině LEDkových světel), zabudoval misto kryptonové žárovky dvě vysoce svítívé bílé LEDky 5mm s větším úhlem svícení, jednu vysoce svítívou bílou LEDku 10mm s menším úhlem svícení, kterou připínám jako "dálkové světlo" a do série s každou zařadil odpor cca 50 ohmů (stačí na 0,125W, jistota 0,25W), přidal dva malé posuvné vypínače, vše se v pohodě vejde a na jedny baterie jezdím asi tři měsíce - 30 až 45 min svícení denně.
J, taky rozumné řešení. Nicméně já chci i v ledkovce nabíjecí články a tam je se třemi problém (většina nabiječek umí nabít jen sudý počet). Navíc mají nominální napětí 1.2 V a při částečném vybití už mohou mít některé LEDky problém pořádně svítit i bez odporu (těch 50 ohmů je dobrých pro 1.5 V články, ale pro nabíjecí by to chtělo spíš 5 ohmů). Nabijecími články myslím NiMH apod., ne alkalické nabíjecí články, které skutečně 1.5 V mají.
Pokud ale člověk chcete LEDkovku krmit nenabijecími bateriemi a nechce se mu do stavby měniče, tak jsou tři baterie dobrým řešením.
Máš pravdu, že při nabíjecích článcích je trochu problém. Ani ne s nabíječkou, tu si v podstatě uděláš, jakou chceš a pokud netrváš na vybíjení (u NIMH to není nutné), stačí trafo, jedna až čtyři diody a patřičný odpor. Větší je s napětím. Ale mám vyzkoušené (pochopitelně ne na všech druzích LEDek), že tyhle vysoce svítivé fungujou spolehlivě od tří voltů a těch 3,6 V, které dají tři akumulátory bez úhony vydrží - a víc svítí - a bez sériového odporu(tím nevylučuji, že pro některé LEDky to může být mnoho!!!). Asi před 3 týdny jsem zkusil takovou udělat, mám v ní aku 3,6 V/60mA (je to ale NiCd neznámého stáří - ze základní desky počítače). Použil jsem zbytky rozbité zadní blikačky - pl.spoj se součástkami, takže to nejen svítí, ale i bliká a dokonce různě rychle. Nabíječku připojuji přes konektor, zabudovaný přímo do svítilny a nabíjím to jednou týdně při už zmíněném používaní - 45 min blikání/svícení denně (tak napůl). Je to krátká doba, až čas ukáže, je-li to použitelné.
Taky jsem si předělal světlo na LEDky, je to starší CatEye HL-1500 na 4 tužky, původně "dvourychlostní", tak na ten slabší stupeň jsou teď 4 LED 5mm, 8cd(20st,20mA) paralelně, s odporem, že přes ně teče max.asi 40mA - to v pohodě snesou. V reflektoru už byly díry pro boční svícení, tak tam jsou dvě LEDky svítící dopředu, sklo s čočkami je rozptýlí, další dvě svítí pod plastovými okýnky na boku. Mám to světlo jen abych byl vidět. Na druhý stupeň jsem nechal Halogenku 2,4W , ale skoro jí nepoužívám, spíš jen jako ruční svítilnu.
Myslím, že je lepší vybrat svítilnu na 3-4články, aby se nemusel používat měnič, který má v provozu účinnost okolo 50%, maximálně do 75% (z toho důvodu je použití měniče třeba pro Luxeon nesmysl).
Měnič na Luxeon je samozřejmě problém, ale ve svém světle mám 2.4 V (2xNiMH) na 7 V, 60 mA a účinnost je asi 85 % (už si to přesně nepamatuju, ale rozhodně víc než 75 %) -- viz ten návod na který jsem odkazoval výše, jsou v něm i údaje o účinnosti a celý měnič vyjde na pár korun. Belza má můj obdiv za skvělý návrh. :-)
Mimochodem, k těm 40 mA LEDkou -- jak to pak vypadá se ziskem svítívosti oproti zvýšenému příkonu? Není těch 40 mA už trochu moc, resp. nejde pak dodávaný výkon už spíš na teplo?
Mimochodem, pro napájení ze 4 článků by už IMO stálo za úvahu dát tam alespoň tranzistor (anebo vhodný stabilizátor) jako regulaci proudu. Napětí je dost a alespoň to pak bude svítit stejně po celou dobu vybíjení baterií ...
Mimochodem, když už se zmínila účinnost ... Napájet ze čtyř článků paralelně zapojené LEDky přes odpor znamená přibližně 3,5 V na LEDkách a zbytek na odporu. Nabíjecí články mají 4,8 V, tedy účinnost asi 73 %, takže z tohoto hlediska oproti dobře navrženému měniči zádná výhra.
Tím nechci nějak odsuzovat zapojení s odporem. Má nespornou výhodu v jednoduchosti a parametry nejsou o moc horší než u sofistikovanějších zapojení. Jen jsem chtěl poopravit tvrzení, že odpor je lepší. Z hlediska účinnosti je asi nejlepší mít libovolný zdroj s napětím po celou dobu vybijení o nějaký volt větším, než potřebuje LEDka a krmit ji přes pulzní regulátor.
Jo, možná 80%, když jsou aku nabitý, s poklesem napětí, i malým, účinnost dost klesá. Když budeš mít ty nejvhodnější součástky a odebírat menší proud (luxeony berou až 350mA(1W) nebo až 700mA(5W)), tak se v průměru dostaneš na těch ( plus, mínus autobus - jak to taky měřit) 75%.
Jinak, p. Belzu znám, a je to borec!
Obyč. bílé Ledky začnou hřát až nad 90-100mA, "hoří" až nad 150mA. Těch 40mA mám jen pro nové Alkalické, pak to klesá, stejně tak z Aku bere míň (a s lepší účinností).Na tři články by to bylo určitě nejlepší, ale předělávat to nebudu.
Čau.
Účinnost -- já už fakt nevím, měřil jsem to dávno při stavbě, ale byla překvapivě vysoká.
Ad proud LEDkama -- díky za info. Mám v plánu předělávat osvětlení kola, tak pokud se nerozhodnu investovat do luxeonu, tak se alespoň nebudu bát pustit trochu víc proudu do obyčejných LEDek.
Ve firmě jsme se LEDžárovkami na dva čl. zabývali, porovnával jsem časy svícení (ono je těžké určit konec, ledka dosvěcuje hodně dlouho , tak jsem použil luxmetr a stanovil hranici), měl jsem k dispozici tři typy měničů (jeden od p.Belzy), a prostě mi to takhle vyšlo : Zhruba o 30% horší využití energie článků proti variantě s odporem. A cena miniaturního měniče( aby se vešel do patice) okolo 30Kč (VOC).
Proto taky většina výrobců LED svítilen používá 3 články.
K tomu proudu: tak nad 60mA už svítivost neroste.
Čau Pepik.
?????? měnič pro luxeon nesmysl ????? a to jako proč? Říkal jsem si, že se k těmto věcem už vyjadřovat nebudu, ale tohle mě nadzvedlo. Co to asi výrobce luxeonů dělá za černé krabičky jako zdroje proudu? Odpory, to asi ne, že? Ony totiž větší měniče mají lepší účinnost a 90% není problém. Je mi líto, ale končím.
Co dělaj za černé krabičky nevím, ale tady se tak nějak implicitně myslel měnič nahoru ze dvou článku, který při zatížení několik set mA už s tou účinností nebude nic moc (anebo to bude něco naprosto šíleného a drahého). Nějaký pulzní měnič dolů samozřejmě rozumný je (to jsem taky psal).
Mimochodem černá krabička se zdrojem produ může být taky jen obyčejný lineární stabilizátor za pár korun. Záleží na požadované účinnosti a vstupním napětí. A hlavně na tom, jak moc si můžou dovolit na zákazníkovi šetřit. :-)
Promiň, nechtěl jsem tě nadzvednout :o)
Je to jen můj názor, že když Luxeon je tepelný zdroj (jinak by se nemusel tmelit na chladič), není potřeba celkovou účinnost snižovat ještě měničem. Jeden vzorek měniče mám vyrobený a odladěný p. Belzou z Amára (pro obyč LED ze dvou čl.), rozdíl proti napájení ze třech článků tam prostě JE.
Nejsou ty jejich krabičky stabilizátory a proudové ochrany ?
Jinak nic proti Luxeonu, tam kde jde o život (speleo) určitě ano, pokud ti nevadí cena.
Píšeš že sa nechceš k týmto veciam vyjadrovať.Myslím že dobre urobíš.Choď sa rozčuľovať niekde inde.Výrobca Lumileds nevyrába žiadne čierne krabičky.Ak myslíš step up pumpy, tak tie vyrábajú externé firmy a robia sa kvôli napájaniu nižším napätím ako sú nominálne cca 3,4V.To znamená že sa dajú napájať jedným,dvoma alebo tromi NiMh článkami.A tá Tvoja slávna účinnosť 90% platí pri plne nabitých troch článkoch a určite nie pri jednom článku o napätí 1V.Veľa píšeš málo robíš.Čau.PS:Luxeon sa píše s veľkým L.
Pozri si porovnanie halogénky 2,4W a Luxeona.Lepšie raz vidieť ako dve hodiny polemizovať www.lepidoptera.szm.sk
Všem děkuji za názory, objevil jsem na Karláku LEDky už s měničem, vypadají jako žárovky a svítí již při 0,85V, což je úžasný,aby mne na silnici bylo vidět. Na noční přejezd v terénu to určitě není, ale já hlavně potřebuju,aby to za hodinu nechcíplo a abych byl vidět!!!Tak všem díky za rady a vítr v zádech....