Vzhledem k tomu, že je většinou kupuju a někdy dostávám - tj. nemám vlastní zdroje, tak až tak moc neexperimentuju. Nejspíš tedy moje recepty budou jen taková klasika, co dělá každý...
Cuketové zelí, obalované jako řízek, plněné mletým masem, placičky ala bramborák.
V poslední době mi zachutnala trochu jiná varianta - více druhů zeleniny nastrouhat - nejčastěji dávám cuketu a mrkev, přidám vejce a cizrnovou nebo jinou luštěninovou mouku. Sůl, koření či bylinky dle chuti.
Buď tam ta vejce prsknu celá a pak smažím placičky. Nebo žloutek zvlášť, z bílku sníh a péct jak nákyp v troubě.
Pak ji taky přidávám do různých "čín"... a možná si ještě na něco vzpomenu.
Úplně stejně jako klasické. Tj. na sádle zpěním cibuli, přidám nahrubo nastrouhanou cuketu (možno oloupat - já neloupu). Osolím, okmínuju, chvilku podusím a zahustím - jak je kdo zvyklý: jíškou, záklechtkou, strouhaným bramborem... Dokyselím octem.
Super, díky, pro mě to asi bude řešením, protože normální zelí nejím.
Dneska jsem si k obědu cuketu zapekla - do zapékací misky jsem vrstvila cuketu + paneer + nasekaný libeček + žampiony. Vše zalito rozšlehaným kachním vejcem s mlékem.
Původně jsem to měla na dva obědy, ale sežrala jsem to všechno najednou...
Na sváču jsem ještě vyrobila pomazánku - upečenou cuketu ve slupce + pečené papriky.
Papriky oloupat, cuketu vydloubnout ze slupky, vše rozmačkat vidličkou, ochutit solí a pepřem a olivovým olejem, možno přidat sušená rajčata, olivy, bylinky, ančovičky. Já přimíchala ještě domácí žervé.
No teda kdyby mi Ane předložila cuketu, tak bych se cukal :-)
Zcela jednoduše - snažím se je co nejdřív rozdat.
Ta zelená věc nemůže být zdravá, vždyť to nechtěli žrát ani drepcici :D
Miluju cuketovou polévku:
Jemná cuketová
Suroviny:
zeleninový vývar (1,1 l), 400 g cukety, 2 větší oloupané brambory, 1 velká cibule, kousek pórku, 40 g másla, 2 dcl smetany, mletý pepř, sůl (takhle zní původní recept, samozřejmě připravuju vše "od oka")
Postup:
Vše nakrájet na kostičky, na másle osmahnout cuketu. Asi tři lžíce odebrat na ozdobu, do hrnce přidat cibuli a pórek, krátce podusit. Dále přidat brambory, horký vývar, pepř a sůl. Vařit asi 15 minut, rozmixovat, doplnit smetanu, dochutit solí a pepřem, vrátit kostičky cukety.
Jo, tu mám v plánu. Ale dělala jsem jí bez brambory - ta to ovšem může jen vylepšit :o)))
Tuším, že máš někde na svém webu "Maminčiny recepty" - tam je cuketových receptů hafo. Mám ráda její "cuketovou přílohu", zkus, jestli můžeš česnek :-), případně to ochutíš jinak.
My dnes měli ratatouille s králíkem. Recepis na to "latata" jak říká Róza, najdeš kdekoliv na netu, nemusí být s masem, samo o sobě je to dobré, teplé nebo studené jen s bagetkou.
Cukety děláme často, ale musí být nepřezrálé a tak naximálně do 20 cm na délku. Moje tchýně, dej jí pán bůh nebe, trvala na tom, že cuketa se sklízí, až když má nejmíň kilo. To pak nešlo zpracovat jinak, než na to zelí nebo "cuketovou" cmundu. Nemělo to žádnou chuť.
Zkus třeba cuketové závitky. Nakrájet cuketu ostrým nožem na velmi jemné plátky. Smíchat jakoukoliv zeleninu, nakrájenou (nastrouhanou) na malé kousky s krémovým sýrem, přidat zbytek té cukety, taky nejlépe nastouhaný, dochutit, jak máš ráda, zabalit do těch cuketových plátů, vychladit a podávat třeba jako předkrm nebo lehkou svačinku.
Když se mi nechce s tou zeleninou moc patlat, tak strčím pod gril cuketu, lilek, papriku, rajčata, česnek a cibuli a nechám ochrilovat do černa. Pak to vše oloupu (pálí z toho prstíky), nakrájím na hrubo (česnek většinou jen po stroužkách vymačkám), promíchám s olivovým olejem a octem, kdo chce si přisladí.
Také na plátky nakrájená, v olivovém oleji, bylinkách nebo jiném koření podle chuti, marinovaná, grilovaná cuketa posypaná parmazanem nebo grand moravii je vynikající.
"Ratatoule" si dělám také. Ale nejsem zastánce rychlých variant, takže je to pak časově trošku náročnější - pěkně osmahnu každou zeleninu zvlášť a pak vařím cca 1,5 hodiny. Musím říct, že na chuti je to opravdu znát.
Mám zavařené tři sklenice ještě z loňska, ale rozhodně přibudou i letošní - jen co budou levnější rajčata a papriky :o)))
Když ho dělám rovnou k jídlu, tak žádné hodinové vaření neprovádím. Samozřejmě osmahnu v pánvi každou zeleninu zvlášť, pak vrstvím do mísy, prosypu bylinkama a rovnou podávám. Kdo by se s tím zavařoval:-))
Jo, tomu rozumím. Jenže rovnou k jídlu toho sním trošku a co pak dělat se zbytkem v kastrolu :o)))
V tom tkví možná jádro odporu spousty lidí k cuketám. Pokud je od někoho na venkově dostanete, jsou už to většinou přerostlé krávy. Krom zelí se fakt na nic nehodí.
Pokud jsou tak do čtvrt kila, je to úplně "o něčem jiném".
Zapečené s mletým masem.
Do zapékací misky vrstvu na kolečka nakrájené oloupané cukety, sůl, pepř, oregano, vrstva orestovaného mletého masa (možno s cibulí), vrstva na kolečka nakrájených rajčat (sůl, pepř, oregano), přikrýt další vrstvou cuket a nahoru plátky Goudy. Nechat zapéct cca 20 minut při 180°.
Volitelně nejprve v misce připravit lůžko ze slaniny. :)
Chutná dokonce i Leoně, která by jinak cuketu nevzala do huúst. :)
Dnešní oběd v troubě. Odspodu postupně slanina, panenka, cuketa, česnek, brambory, mezitím koření a sůl.
Čočkový salát (tam už je ta cuketa hodně okrajová surovina; zvlášť když se použije jako příloha k masu).
Na olivovém oleji orestovat lilek, postupně přidávat cibuli a česnek, cuketu a papriku. Vše nakrájené, pochopitelně. Přidat uvařenou čočku (pokud to má být relativně rychlé jídlo, tak červenou), zakápnout balsamicem a posypat sekanou bazalkou.
Jak to tak sleduju, většinou je snaha nějak tu hmotu ochutit, přidáním k něčemu dobrému jí učinit poživatelnou. No, za války, nebo při hladomoru bych to pochopil...
Podobné je to tuším že s dýní, přidávanou různě k ananasu, broskvím a podobně (alespoň tak nějak jsem se s pokusy nevalného výsledku setkal), jako nějakou náhražkou do buchet. Nikdy jsem nepochopil proč.
Někdy v půlce osmdesátek jsem se v průmyslové pekárně setkal s inovací v podobě kandované mrkve ve vánočkách. Dobře, soudruzi neměli na rozinky. Ale dneska ? Proč se furt zkouší dělat lidská potrava z krmiva bez chuti a vůně ? Jen proto, že to prostě na zahrádce snadno vyrostlo, je to laciný a je toho hodně ?
Ale třeba to někomu voní a chutná. Těm to neberu. Baví mě ale marné pokusy té zbývající většiny :-)
To rozhodně ne. Většinu jídel máš komplex více surovin a i když řekněme vezmeš, že maso je základ a ostatní jsou dochucovadla či přílohy, tak pořád to neznamená, že se jedná o nějaké "náhražky". Je to podstatná surovina, aby to výsledné jídlo chutnalo tak jak chci. To se samozřejmě netýká jen cuket.
(Dýně, kterou poliju ananasovou trestí z drogerie a pak se tvářím, že je to "jakoananas" - to je trochu jiná kategorie. Tam souhlasím.)
S tou dýní je to stejné jako s tou cuketou. Když to má 20 kilo, tak je to přerostlé, nedobré, dá se to akorát jako z nouze cnost kamuflovat přidáním nějaké umělé trestě, jakože třeba ananasový kompot. Jo pamatuju si to z dřívějška. Ty komtoty byly strašné, nedalo se to jíst:-))
Přitom dýně různého druhu, když se sklidí včas a jak se patří, jsou výborné:-))
Zena myho kamarada delala tchynovej kompot, byl strasnej. A jeste desne preslazenej, bez cukru je snad i nepozivatelnej? Tady z tchyne vyrezavam na Halloween strasaka.
Jj, ty obří "tchýně" jako strašák na Halloween jsou dobré. Což mi připomnělo, že z dýně se v Emerice dělá ten "pumpkin pie"
Když se dcera vrátila ze studií v Americe, přinesla mi jako dárek "pumpkin cake" v pytlíkách. Byly to asi tři pytlíky v krabičce, všechny se měly smíchat s vodou, vrstvit na sebe do dortové formy a pak upéct. Přiznám se, že jsem nezjistila, v kterém tom pytlíku byl ten "pumpkin".
Po upečení celá ta věc tak smrěla umělotinou, že to nikdo nejedl. Takže nikdy více:-))
Když American pie tak leda takhle:
https://www.youtube.com/watch?v=uAsV5-Hv-7U
Přesně tak, všechno má ten správný čas.
Ostatně on je na talíři také lepší stejk z mladého býčka než ze staré krávy :o)))
K tem byckum. Na vojne jsme se nejak dostali k dvoutydenni brigade v chebskejch jatkach. Druhej den jsme uz byli schopni v jidelne pozrit obed (6 platku sekacky, 1 knedlik, omacka!), prvni den to jeste neslo. Ale celou dobu mi bylo tezko z pohledu na lornu, kterou jatecni nunvari plnili bycimi zlazami. Nejak mi z toho brnelo v podbrisku. :-)
Každý rok si kupuju 1 sazenici ... z cukety dělám zelí, cuperník, kolečka s kořením na grilu nebo s těstovinami:
postupně na pánev:
olej - kousky kuřecího - sůl - pepř - plátky česneku - cuketa - rajčata - bazalka
smíchat s uvařenými těstovinami + rukola, popř. sýr