Já jsem za klasiku. Na kole nejezdíš orienťák, obyčejná buzola za pár stovek vydrží mnoho let.
Jen bych nebral nejlevnější šunty z hračkáren a armyshopů, jednak zadrhávají a ukazují jsou nepřesné, jednak časem zadrhávají víc a můžou se vyhodit.
Silva, Suunto, Recta, MOscompas, z toho se dá slušně vybrat. Já jsem si teď udělal radost a zakoupil si náramkovou buzolu Sport (80. léta, Made in GDR) - nosí se jako hodinky, je vždy po ruce a nepřekáží. Samozřejmě mimo orienťák není nutné mít buzolu furt na očích, ale jak píšu - pro radost, abych ve městě vypadal jak Mike Dundee :-D (nebo pro orientaci na běžkách v členitém terénu, tam je otrava lézt do kapes či do ledvinky). Na Aukru mě vyšla na 150 korun včetně dopravy je jak nová a nějakých 10-20 let by mohla sloužit.
Digitální kompas máš v rámci mapového sw, nebo jako extra appku na telefonu, ne?
To je ta nádhera.
Ještě k tomu mám původní pouzdro z hnusného plastu, chybí originální návod a byla poškozena původní přezka, tak je tam teď jiný řemínek.
Takže teď můžu dělat drsnýho bushmana ve štatlu.
https://www.youtube.com/watch?v=CH8CvEbPD5Y&...
:-)
Na řídítkách jedině mraveniště, uprostřed lesa hledám kostel - ale řeknu ti, už se nedá spolehnout ani na to, že oltář je orientován na východ :o)))
Co přesně si mám představit jako digitální kompas? Myslíš elektronický kompas, který mají často telefony a navigace v sobě a za určitých okolností namalují na displej nebo jako samostatný přístroj?
Každopádně hlavní výhoda normálního kompasu / buzoly je, že funguje velmi spolehlivě a nepotřebuje baterie. Rozbít se sice taky může, ale to už chce pořádnou dávku nešikovnosti a smůly.
Konkrétní typ záleží především na použití. Já si loni udělal radost a koupil si palcovou buzolu Moscompass. Oproti předchozí buzole za 120 Kč je to obrovský rozdíl... nicméně, kdo neběhá orienťák by palcovou buzolu neocenil.
Na turistiku se hodí spíš destičková s měřítkem vzdálenosti.
Jakou buzolu na kolo, to zatím nevím. Hlavně to chce dávat pozor na ovlivnění kovovým rámem, to by se človšěk nemusel doměřit...
Právě to jsem chtěla napsat.
Koupila jsem si kdysi moc krásný cyklistický zvonek s kompasem. Který bohužel ukazoval sice stále stejným směrem, ale vzhledem ke kolu, nikoli k zeměkouli. Když se z řidítek sundal, fungoval precizně, takže původní podezření, že se zasekl, se nepotvrdilo.
Ten jsem měla kdysi také a mě fungoval dobře i na kole.
Půjdeme pěšky Kazachstánem a Mongolskem. Pro tyto účely potřebuji něco co nás udrží na trase a bez baterií. Budeme někdy i týden bez lidí a el. Máš konkrétní radu jaký? Díky. JaPa
Když s buzolou nechceš běhat a není kritický čas ustálení, vyhoví skoro cokoliv kromě vyložených hraček. Myslím, že pro udržení na trase bude klíčová dobrá mapa a hlavně schopnosti ji použít.
Já si před lety koupil tuhle asi za 150 Kč
https://img.patro.cz/img/shop/060/1074670800.jpg
a účel plnila, i když na orienťácích jsem podobnou vídal hlavně u dětí. Problém byl "jen" v tom, že při běhu ukazovala blbosti a pokaždé potřebovala čas na ustálení (pak ukazovala dobře), což tobě vadit nebude.
Chybu bys neměl udělat ani se základními modely známějších značek jako Suunto, Silva, Moscompass. Spíš bych koukal, zda na destičce s buzolou jsou měřítka, které potřebuješ pro tvou mapu... je to pohodlnější rovnou vzdálenost změřit a nemuset nic počítat.
V Evropě není potřeba inklinaci a deklinaci řešit, předpokládám, že problém nebude ani Asie (jak je to s deklinací a magnetickými anomáliemi v Mongolsku netuším), problém by asi mohl být víc na jih, tam už by buzola vyvážená pro severní polokouli nemusela fungovat správně. Existují buzoly s globální střelkou, což jsem (zatím) nepotřeboval řešit... :-)
Každopádně bych zauvažoval mít sebou nějakou GPS věc (nejspíš mobil) a nechat ho vypnutý vyloženě pro případ, že bude nejhůř.
Mám starou německou "dělostřeleckou" buzolu se zrcátkem v odklápěcím víčku a mířidly na zaměřování azimutů, koupil jsem ji kdysi v armyšopu. Ukazuje přesně a rychle se ustaluje, ale občas, když dostane ránu, se střelka zasekne a musí se pracně sklepávat do správné polohy.
Závěr: jestli na okamžitém a spolehlivém určení směru závisí životy nebo něco podobného, tak nebrat. Na nenáročné výlety použitelná.
Tak hlavně, aby tam úhloměr neměl ještě 400 gradiánů, to by mohlo práci s azimutem komplikovat...
Teda na wikipédii teď čtu, že tu jednotku použivalo francouzské dělostřelectvo, zda i němci nevím...
Kdy naposledy jsi nastavoval zmizimut podle číselně zadaného úhlu?
Není problém přepočítat z 360 stupňů na 400grd zpaměti, je to přesně desetina.
Tak napsal jsem, že to může práci komplikovat, nikoliv, že ty to nespočítáš. Já bych to počítat nechtěl...
Jasně, číselný azimut normálně neřeším, ale když se tak blbě ptáš, tak vlastně před dvěma týdny v rámci jednoho závodu po nás chtěli i divnější věci.
https://drive.google.com/file/d...
No a bohužel bych se s pořadatelem neshodl na tom, co jsou základní znalosti, protože já ten "železniční semafor", ke kterému se měl azimut meřit prostě nenašel... ;-)
Rozhodně klasiku. Někdy v roce 1987 se mi s gymnaziálním výletem do Postupimi a východního Berlína podařilo koupit v Berlíně busolu (a také stativ na fotoaparát). Tahám ji na výlety léta letoucí. Převážně s její pomocí orientuji mapu, čas od času jdu také někam podle azimutu. Je skvělá. Co na tom, že má na číselníku 60 stupňů? Na to, abych s ní nabral azimut z mapy a pak podle něj šel, vlastně ani žádná čísla nepotřebuji.
A před několika lety se mi na inzerát podařilo koupit pět socialistických busol. Chtěl jsem takovou mít z nostalgie a také proto, abych s tím naučil pracovat syny. Prodávala to bývalá paní učitelka tělocviku, chtěla stovku za kus, asi to ukradla z kabinetu při odchodu do důchodu...
Obojí je od výrobce Freiberger Präzisionsmechanik z bývalého Východního Německa.
Jak to psala v jiném příspěvku tuším Radka? K., p., koloběžka?
Jo, ta první s víčkem je přesně ta "dělostřelecká", o které jsem psal.
Jako kluk jsem zkoušel nápad z knihy pana Zapletala Prázdniny pod stanem. Magnetem se zmagnetizuje špička jehly, ta se potom položí na hladinu vody v nádobě. Třeba na kousek lístku ze stromu, povrchové napětí vody tomu nedovolí potopit se. Ukazuje to na sever. A než se to ustálí, nabiješ si telefon s GPS, když teda "nebudeš i několik dní bez elektřiny"... :-)
Jo, tahle finta byla v několika filmech. Potíž může být v tom, že musíš nejdřív zjistit, který konec vlastně na sever ukazuje... samozřejmě není problém zkalibrovat podle slunce, akorát ti takový kompas není užitečný hned...
A hlavně když už máš ten magnet, můžeš ho zavěsit na nit a používat přímo jako kompas. Ustálení sice taky potrvá věčnost, ale aspoň nebudeš potřebovat tu velkou nádobu s vodou... :-)