Ahojte nákoláci
Máte zkušenost z přechodu z jednoho druhu nášlapů na pedálech na jiný? Jaký?
Na svém MTB mám většinový druh nášlapů SPD. Jelikož se po drobném úrazu levého kotníku nedokážu vyšlápnout, hledám alternativu – jiný systém nášlapů, který by snad mohl vyhovovat lépe.
Na netu jsem vyguglila CRANKBROTHERS (šlehače) a LOOK S-TRACK.
Zatím jsem nenarazila na žádnou diskuzi, kde by bylo porovnání těchto systémů.
Především mě zajímá „vyšlápnutí“ a uživatelský komfort z vašich osobních zkušeností.
P.S.1. Reklama mě nezajímá. Ta snese všechno a zpravidla neříká všechno.
P.S.2. Prosím, neraďte mi, že si mám SPD dát úplně navolno. To už mám, ale můj kotník to nedává.
A musíš mít nášlapy?
nebylo by v tomhle případě pro tebe lepší mít platformy?
https://pedaly.heureka.cz/f:q:platforma/
Dost lidí na MTB je vozí a když máš problém s vytočením kotníku, tak zkus platformy.
No a nebo klasické klipsny.
Už si je zkoušel na MTB?
Popiš pocity když potřebuješ rychle s nohou na zem :-)
Mám je na silničním Favoritu i na horáku. Prostě rychle s nohou na zem se snažím nechodit. Neutahuju to tolik, abych se nedostal ven a hlavně nemám na tretře kufr, takže dozadu to vyrvu. Používám boty s vroubkovanou gumou na podrážce, takže to drží, mohu šlapat kruhově a přitom ta guma se dokáže zdefomovat a pustit tě ven. Jediná potíž na horáku je v nasedání v prudkém kopci, kdy nemáš čas nazouvat klipsnu a musíš hned usilovně šlapat. Buďto se to povede naslepo hned napoprvé, nebo se to už nepovede. No pro mne to většinou znamená jediné, že sesednu o 30 metrů dříve, než bych dojel s nášlapy, protože mne sundá první vyšší schod, který v tom krpálu nepřejedu a pak už se mi nepodaří nasednout, nebo to už ani nestojí za to. Jo a s kopce, když letíš přes řídítka, tak klipsny vyzuješ až tehdy, když máš už kolo nad hlavou a tím švihem se to z klipsen uvolní samo. Pokud správně dotočíš kotrmelec, tak ještě stačíš vidět dopad kola před sebou.
Takže za mne se i na horáku s klipsnami dá jezdit bez větších omezení.
Dovím se od těch minusů proč?
Teď jsem ti ta fláknul ten osmej, z normální, lidské škodolibosti :-)
Za těch 7 nemůžu, a taky to nechápu, ale pro ten svůj jsem podal vysvětkeni.
...."palečky" jsou za dobrý/špatný komentář- "škodolibostníci" by se měli naučit číst a ne se omluvat....:-((
To snad zase musí být nějaká chyba, ne?!?
Hned ti tam dám plus.
Možná jsou za ten odkaz. Nevím jak jiným, ale mně se tam zobrazily foťáky, pneumatiky, televize, pedál ani jeden.
Hoď si celý odkaz do bloku a otevře se ti tohle
https://pedaly.heureka.cz/f:q:platforma/
edit - to to hezky švindluje :-)) Otvírat celý odkaz, nejen to, co se uráčí jako odkaz odkázat.
Netuším proč to tak blbne a dává odkaz na něco jiného, původně to ukazovalo dobře
Tak zkuste trochu jinak :
http://dopice.sk/jwR
No promiň teda, ale mně se místo "pice" votvíraj nějaký pedále :-)
Na ty odkazy už fakt není spoleh :-)
Co takhle snížit vypínací sílu SPD? To je příliš jednoduché? ;-)
Vozím nášlapy asi 20 let. Jako všichni tehdy jsem pořídil Shimano SPD. Zpočátku jsem řešil problém s nastavením tuhosti našlapávání / vypínání, ale brzo jsem si zvyknul. Jenže pedály se v blátě ucpávaly a nešly hlavně nacvaknout. Tak jsem je vyhodil a koupil Ritchey - taky SPD kompatibilní. Kvalita ložisek byla hrozná a tak jsem je po půl roce vyhodil taky. Zanášely se o 2% míň než Shimana, takže pro mě zase nevyhovující.
Potom jsem objevil šlehače. Vozím je možná 15 let a už bych neměnil. Žádné nastavování, bota jde našlápnout i vypnout lehce, díky konstrukci se vůbec nezanáší a našlápnout jdou ze čtyř stran. Mám je na všech kolech, koupil jsem jich už víc jak 10 - všechny bez problému. Lehce vyšší cena, ale kdo by to řešil? Do koho investovat, když ne do sebe :-)
Doopravdy snadné na našlápnutí a vyšlápnutí jsou Speedplay Frog. Mám s nimi několikaletou zkušenost. Ale bohužel kvůli koleni jsem se musel vrátit k SPD, takže mi teď dvoje leží doma.
Oproti SPD se s nimi lépe chodí, při chůzi člověk neničí hlavičky šroubů ani nijak nemění tvar kufru, takže není potřeba s opotřebováním kufrů přitahovat pružinu. Ona tam stejnak žádná není. Frog kufr má také větší plochu, takže ba delších trasách hrozí míň brnění chodidel. Oproti SPD je ale potřeba větší údržba. Pedály jsou dělané tak, že je potřeba občas vyměnit vazelínu. Kufry je lepší udržovat celkem čisté a mazat teflonovým mazivem, aby déle vydržely. Písek ve spojení s volným pohybem paty, který kufry umožňují je rychle vymílá.
Já jsem je kdysi pořídil právě kvůli tomu volnému pohybu paty. Myslel jsem si, že mi pomůžou na to moje bolavé koleno. Před nějakou dobou mi fyzioterapeutka doporučila, že by spíš bylo lepší mít nohu upnutou v relativně přesné poloze, což Frog neumožňuje a tak jsem zpět na SPD.