Při mé váze (nebudu říkat kolik) bych měl denně vypít minimálně 2 litry (spíš ale 2,5 litru, možná i více) nějaké tekutiny (mimo kafe a třeba černého čaje). Ovšem už asi 3 - 4 měsíce jsem na tom tak, že do sebe vysloveně "natlačím" ráno v práci hrnek kafete s mlíkem, a přes den tak celkově dalších půl litru nějaké vody. Málokdy po návratu z práce domů si udělám ještě jedno kafe s mlíkem. Víc tam toho prostě nejde, ani nemám chuť na pití. Teď před pár dny jsem o víkendu dal 120 km na kole - ráno kafe s mlíkem, během jízdy jedno nealko pivo, po návratu jsem vyžbrdlal tak maximálně půl litru vody. Žádný pocit žízně nemám. Přitom vím, že to není dobrý - s ohledem třeba na vznik ledvinových/močových kamenů.
Jak do sebe teda dostat vodu, aniž by se člověk musel přemáhat?
:-)
Nejsem pivař, i na to nealko pivo jezdím naprosto vyjímečně (i když třeba benešovský nealko Ferdinand je vpodstatě ta nejlevnější limonáda, deci vyjde na necelé 2,- Kč, zatímco třeba kofola na 5 až 8,- Kč/deci).
Zkus si spočítat, kolik kapaliny za den vypustíš (nějaký plonkový kýbl doma určo máte).
Možná zjistíš (stejně jako já), že nejspíš nasáváš vláhu (vodu) i z ovzduší ...
Copak vypustíš - ale kolik toho vypotíš a odpaříš. A ani nemusíš bejt splavenej jak myš.
Já jsem teda dneska v noci potila.
Večer jsem vypila termosku čaje a dám obě ruce do ohně za to, že jsem vypotila dvě.
Perpetuum teemobile?!?
:)
Po malých doušcích, které snad i přes tu největší nechuť člověk dokáže spolknout. Pomůže samozřejmě mít tu vodu po ruce, v bidonu nebo třeba v camelbagu. Kdyby se člověk chtěl fakt vychovávat, může si dávat různá předsevzetí, třeba jako "dám si loka, vždycky když se podívám na hodinky"... nebo jiné varianty, dle fantazie a osobních zvyklostí. :)
Mimo téma, ale k té tvé váze.
Dneska jsem byl ráno u zubaře a shodou náhod se tam sešli čtyři pacienti (nebyli příbuzní) mezi kterými jsem si i já, v podstatě docent, připadal jako střízlík. Tak to mě potěšilo, že to se mnou není tak hrozné.
Tak ty jsi snad takový normální docent, ne?!? Nebo chceš říct, že jsi se významně prostorově zvýraznil?!?
"Žádný pocit žízně nemám."
Stárneš, hochu. Tohle je problém starších lidí, ti pocit žízně nemají. Prostě se do pití MUSÍŠ NUTIT. A nemusíš vypít najednou celou sklenici, to ne. Lépe je popíjet po menších doušcích, ale často. Přesně jak to píše o něco výše Andrej.
Jo a kafe se do pitného režimu nepočítá(= nepřičítá). Naopak by se mělo odčítat - odvodňuje.
Kdysi jsem byl docela překvapenej, že mléko a mléčné nápoje se do toho taky počítat nemají.....
Ani pivo se nepočítá:-)
Jak zjistím, že piju dost?
Všímejte si barvy i množství své moči. Za den byste měli močí vyloučit asi 1 až 1,5 l vody. Její barva má být světle žlutá. Tmavě zabarvená moč a malý objem provázený i malou četností močení je důkazem toho, že vaše tělo potřebuje více tekutin.
Co pít?
Nejlepší je kvalitní pitná voda. Pokud chcete pitný režim občas proložit minerálkami, budou lepší ty s nízkým obsahem sodíku. Vhodné jsou také bylinkové nebo ovocné čaje. Zařadit můžete i ředěné zeleninové, případně ovocné šťávy. Kofeinové nápoje, limonády a alkohol do pitného režimu nezapočítáváme. Den začněte tím, že ráno nalačno vypijete jednu sklenku vlažné vody (ideálně s pár kapkami citronu). Každý doušek vody, který vypijete, funguje pro váš organismus jako vnitřní sprcha. Pravidelný přísun udrží tělo po celý den aktivní a umožní i správné fungování důležitých orgánů. Rozhodně nepijte velké množství tekutin naráz. To je snad ještě horší, než když nepijete vůbec nebo málo.
:) tak si tiše představuji, kdo vymyslel, že pro člověka je nejlepší vypít každé ráno sklenici teplé vody s pár kapkama citronu.
Vzhledem k přirozenosti člověka a jeho několika milionů let dlouhé cesty vývoje, to je tak něco nepřirozeného, šoupnout si hned po ránu něco kyselého do prázdného žaludku , ledaže ledaže by pračlověkům padaly někde do louže přezrálé citrony a tam se macerovaly ? ::)
No nevím, ale protože to je v Africe nepůvodní druh..... :D
Špatně čteš, vlažná voda není teplá voda, jde o to aby jsi do sebe nelil ledovou vodu.
Navíc ta vlažná voda podporuje dobře vyprázdnění:-)
Citron je pouze doporučen né nařízen a navíc právě citron v žaludku neutralizuje překyselení žaludku.
Už jsem si sice zvykl že rád na všem hledáš nějaké mušky:-)
spíš jsem se teď právě dozvěděl, že citronová štáva je zásada....
Ale na druhou stranu pro mě i vlažná voda je teplá... nemám rád vlažnou vodu, je mi z ní šoufl
A vlažný čaj ti nevadí?
Tak si ho klidně dej místo té vody:-)
Včetně třeba toho citronu:-)
Ale nemusíš:-)
Lepší je slivovička na vypálení chrobáka:-)
I na kole, ta malá štaprle ti neublíží ale pomůže:-)
mě se osvědčuje si v zimě dělat do cykloflašky zelený čaj s trochou medu .
V létě do schlazeného zeleného čaje dávám mátu a limetku, akorát to musím lejt přes sítko, abych si neucpal láhev. První flašku pak jen tak, druhou plním do třetiny ledem abych to mohl pít někdy v druhé polovině jízdy.
Obecně na kole hodně piju i v létě i v zimě, je to v podstatě zmechanizovaný pohyb, už po zhruba 5-7 minutách někde v Šestajovicích nebo za Sibřinou jde první lok...
To je skoro přesně to co piju. Kvalitní pitnou vodu převařím s patřičným množstvím sladu. Zcedím a ochutím bylinkami. (nejčastěji chmelem). Pitné je to po celý rok a při správném skladování by to mělo vydržet dosti dlouho. Bohužel nevydrží.
už zase počítá (-: https://zhubnichytre.cz/15-nejcastejsich-otazek/
Když jsem ležel před léty ve Všeobecný, kafe se nepočítalo, jinak jsem musel zapisovat spotřebu ostatních nápojů. Pak jsem ležel u nás a kafe se počítalo, tak nevím. Co se týče ostatního, má asi pravdu Andrej - srkat po troškách. Nebo si dej v úřadu k ponku infúzní stojan a pomalu si pouštěj do řečiště fýzák, na pár hodin máš pokoj. :-) Ale zjisti si, jestli lidé vědy neobjevili něco nového. Pokrok nezastavíš.
Já také nemívám pocit žízně, tudíž na pitný režim zapomínám. U mě to není ani věkem, bylo to tak i dřív. Dnes si nosí děti do školy s sebou pití, dřív toto myslím taky nebývalo, nepamatuju se, že bych u někoho viděla láhev s pitím, sama jsem nanejvýš měla ke svačině nějaké ovoce a celé dny jsem nepila.
Dřív mi ani nechutnala samotná voda, nyní zas nepiju šťávy, skleničku vody vypiju, když si vzpomenu na pitný režim, někdy si ji dokonce dám místo vína, které se taky pije po doušcích. Díky tomuto tématu jsem do sebe právě dostala 1/4 l vody :)
Lahev (lahvička) s pitím u dětí je jeden z nejlepších výsledků reklamy. Vždyť prodávat vodu, co teče z kohoutku*), v plastové láhvi za 10,- Kč/0,5 litru, to je "vejvar" jak noha!
Kubík vody tak vychází na 20 000,- Kč
*) největším odběratelem pitné vody od společnosti VKM je VESETA
Balená voda ani nebývá vždycky kvalitnější, než ta z kohoutku, nezřídka právě naopak. Lahev (do které si můžu napustit co chci) je ale dobrá v jiné věci - pomůže sledovat, kolik toho člověk během delší doby vypil /nebo nevypil, když v šest večer zjistí, že má tu flašku od rána pořád skoro plnou. / Jinak my jsme ve škole, co tak pamatuju, chlemtali o přestávkách vodu přímo z kohoutku. Nevím, jestli i dnes je v každé třídě umyvadlo, dřív to tak bylo.
Já myslím, že umyvadlo ve třídě je dneska povinnost. Ještě jsem se nesetkal se třídou, kde by nebylo.
Možná je na to i nějaká norma.. nevím. Jsem ale postupně cvičen čím dál tím méně cokoliv předpokládat na základě předchozích zkušeností. Třeba teď hodně rozebírali v médiích, co mají ubohé děti jíst na svačinu, když ve školních bufetech a podobně omezili sortiment. Ubohé děti prý teď musí chodit do supermarketu nebo si ohřívat párky v šatně nebo co všechno... No, za mých mladých let jsme si prostě svačinu přinesli z domu. :) Dnes to ale, jak to tak podle médií vypadá, z nějakého důvodu už snad nejde... :)
V Čechách není pivo alkoholický nápoj :) Pokud nepiješ nějaké vícestupňové speciály, tak po výkonu s ním skvěle doplníš tekutiny. To že to funguje se snadno dokáže na množství řídké moči, kterou při tom vyprodukuješ. Takže minimálně donutíš ledviny k činnosti a propláchnutí ledvinových kanálů. Kdybys měl pocit, že se tím odvodňuješ, tak se před tím pitím a po něm zvaž na dobré moderní citlivé váze. Pokud to odvodňuje, tak bys měl být po tom pití piva lehčí.
Od kdy není pivo alkohol?
Pokud není tak můžeš chlastat pivo a pak v klidu řídit vozidlo, policajtovi vysvětlíš že přece pivo není alkohol.
Přečti si znovu pozorněji první větu mého tvrzení :p
A důkaz policajtem je dost podivný důkaz.
"V Čechách není pivo alkoholický nápoj"
Tva věta a já se ptám od kdy není pivo alkoholický nápoj.
Vím o birelu ale to se nedá považovat za pivo.
Ale jdi ty, ty to pivo už nemůžeš viď? Tak nám ho nezáviď :)
Buď v tom pivu nějaký alkohol byl, nebo ten pán není čech...
https://www.youtube.com/watch?v=R2TyAnwp5k0
Není čech a také vůbec není jasné, co vlastně pil. Takhle se střískat snad jen z piva ani nejde.
Lehce, to by ses divil, i obyčejnou jedenáctkou, ale musíš si jich nacpat do hlavy víc. Ten chlap má jenom střední špičku, s pořádnou zůstane ležet na zemi vykostěnej.
Typická pivní opička
Ty to nějak moc dobře znáš. To se vždycky takhle ztřískáš pivem, že pak už ani rovnováhu neudržíš?
Ten chlap se vůbec nemusel opít.:-))))
http://zdravi.euro.cz/clanek/priloha-pacientske...
..."Hlavním koordinačním centrem rovnováhy je mozkový kmen. Ten zpracovává informace z očí, šíje, svalů, kloubů a vestibulárního systému vnitřního ucha. Informace přenášené odtud jsou nezbytné pro udržení rovnováhy a určení polohy těla vůči okolnímu prostředí.
Rovnovážné ústrojí vnitřního ucha se skládá ze tří polokruhovitých kanálků a dvou komor – elipsovitého a kulovitého váčku. Jednotlivé polokruhovité kanálky registrují roviny pohybu. Uvnitř umístěné receptorové buňky zaznamenávají pohyby hlavy a impulzy odtud putují sluchově-rovnovážným nervem do mozku. Na zajištění rovnováhy těla se významně podílí kromě mozkového kmene a rovnovážného ústrojí také mozeček. Mozek pak dodává informace, jak upravit polohu těla a dosáhnout stability."...
Tak kdybych neměl pořád chuť na sladký, do čisté vody bych se musel nutit. Takhle není problém vypít tři litry denně.
V práci, když se "nic" nedělá, tak litr a půl, je to pořád stejný multivitamin ředěný aspoň 1:3 vodou z kohoutku. Beru ho často i na kolo. Samotný se nedá, po naředění je to už nejvýš 25g cukru na litr.
Doma je změna, voda se sirupem - a obden litr rajčatového džusu, i když ten bych mohl jinak pořád. Tělo si zřejmě žádá doplňovat i nějakou tu sůl.
Někdy je akorát problém ty potřeby rozlišit - po hrsti gumových bonbónů mě teprve napadne, jestli to nebyla původně vlastně žízeň.
No samozřejmě ,mám tu vedle sebe naražený svijany:-)
teď jsem koukal do nové cykloturistiky, a tam píšou, že pro dospělého by měl být příjem tekutin za běžných okolností okolo 40 ml na kilo váhy.
tak si to spočítej, kolik bys měl denně přijmout. já asi 4,5 litru :-D
přes léto s tím problém nemám, to padne i daleko víc (čistá voda + zelený čaj, který se nepočítá), teď přes zimu dám tak litr zeleného čaje a dvoulitrovku vody v práci, doma tak další litr nebo litrapůl. něco málo se sirupem, nebo s citronkou (taková ta žlutá flaška s citronovou příchutí).
ale občas chytnu žízeň a pak jsem do sebe schopný naprat večer třeba litr vody na ex, a pořád mám žízeň.
jen si pak v noci připadám jak průtokový ohřívač. ale to přes den kvůli tomu zeleném čaji taky, takže žádná změna :-D
Nechal sis změřit cukr? :-)
jo, zatím vždycky v normě.
v rodině mám cukrovkářů docela dost, některé i s inzulinovou pumpou, takže mi to doktor průběžně hlídá. když k němu průběžně chodím. tak jednou za rok, za dva :-D
Prej největší průser je krystal, moučkovej je celkem bezpečnej.:-)
cukr jak cukr, ne? :-)
moučkovej je bezpečnej díky obsahu antihrudkujících přísad, kvůli kterým musím ten cukr pravidelně rozbíjet paličkou? :-D
Tobě kape na ...
... cukr?
No dle MUDra ze Státního zdravotnického ústavu člověk za den vyloučí asi 2,5 litru vody, což musí doplnit příjmem asi 1,5 l vody v tekutinách. Zbytek pokryje potrava a metabolické procesy.
Dál cituju - "Každý člověk má svou optimální potřebu volných tekutin, která se navíc v čase mění. Tato potřeba se může pohybovat od méně než jednoho litru za den (u člověka se sedavým zaměstnáním, který konzumuje převážně zeleninová, obilninová a luštěninová jídla s nízkým obsahem soli) až po několik litrů za den (u člověka, který konzumuje příliš slanou i sladkou stravu s malým obsahem tekutin a vysokým obsahem energie a fyzicky intenzivně pracuje, sportuje nebo se pohybuje v horkém prostředí). U druhé kategorie pak může denní potřeba přesáhnout třeba i pět litrů. Každý si musí nalézt (resp. stále nalézat) své optimální množství tekutin".
No já mám na sobě odzkoušeno, že můj optimal je v líném režimu tak 2 l denně. Ve dny kdy sportuju pak příjem tekutin podle potřeby navyšuju.
Celý text http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/voda...