Vzhledem k současným teplotám -20 stupňů Celsia zakládám diskuzi ohledně bivakování v takových podmínkách. Já osobně nemám zkušenosti. Několikrát jsem bivakoval v horách, ale to bylo koncem léta, kdy noční teploty dosahovaly tak -5 st. Celsia. Měl jsem obyčejný spacák, celou noc jsem kladl oheň, když mi bylo zima, vstanul jsem a přiložil. Spálil jsem si pohorky, resp připálil na pohorkách paty, ale v pohodě v nich ještě dokončil to putování. Nechybělo mnoho a šel bych bosky. Na další tramp jsem si koupil nové boty. Takhle by to teda nešlo.
Mám vyhlédnutý spacák v army shopu, jmenovitá teplota do - 36, takový ten oboustranný vojenský. Z jedné strany khaki barva, z druhé křiklavě oranžová, abych se snadněji hledal horské službě, kdybych se někdy ve sněhové vánici ztratil a já musel ve vánici bivakovat. Tak co k tomu potřebuji dalšího kromě a odhodlání to zkusit?
Nejsem sebevrah, napřed bych si zkusil bivakovat doma u baráku za stodolou, kdyby byly problémy, abych se vrátil do vyhřáté ložnice, ale to by nebyl ostrý bivak, jen zkouška a cvičení. Napřed se ptám, než to zkusím, taky omrzlina z takové akce by mi byla nepříjemná, nehledě k tomu, aby mne našli třeba na jaře ve zmraženém stavu. Tak tomu bych se chtěl vyhnout a proto zakládám toto téma.
-36°? Tomu nevěř.
Možná tak uváděný extrém.
- 36 beru s velkou rezervou, proto zkouška před barákem za stodolou teď při minus dvaceti v noci, ale spíše teď už tak ke dvanácti. Asi budu brzy zpátky doma s jektaícíma zubama, pokud se do toho vůbec pustím ale za diskuzi to snad stojí, kdyby to už třeba zkusil někdo z vás, ať se můžeme poučit z jeho chyb:)
Zvaž, jak často budeš muset na svých cestách řešit mínus 30 a míň. Pokud ti vyjde, že dost často, tak se obrať na specializované weby.
Pokud ti vyjde, že málokdy, tak si určitě zjisti číslo na horskou službu. Znám jednoho Nora, který se orientoval na extrémní teploty. Měl dokonalé vybavení, ale přesto se mu stalo, že se podmínky vytvořily tak nepříznivě, že mu tu horskou nakonec zavolali pocestní (bylo potřeba k signálu dojít cca 10 kilometrů), kteří se, než dorazila, o toho podchlazeného poutíka, starali.
Asi se nedozvíš nic nového, to je pár zásad:
Nejvíc tepla odchází spodem - tam je spacák stlačený. Takže pod sebe krom dobré podložky (samonafukovačky) nastel seno, slámu, polystyren, zmuchlané noviny, tlustou bundu, svetr, prachový sníh, cokoliv co obsahuje hodně vzduchu. (Nejlepší izolant je vakuum, ale blbě se skladuje. Vzduch v bublinkách pěny nebo záhybech hader je o kus lepší.)
Další velké ztráty jsou vítr. Píšeš o bivaku, tedy bez stanu. Je potřeba zakrýt spacák, aby ti neprofoukl, zjednodušeně řečenu. Ideálně aby mezi spacákem a "střechou" byl zas vzduch. Opět seno, sláma, noviny, bunda. Záhrab v prachovém sněhu je přesně to schování se před větrem.
Obleč se do suchého, klidně i víc oblečení ale tak, aby Tě nic neškrtilo (krevní oběh je důležitý pro "vytápění" těla) a nebylo to ve spacáku moc nacpané (napnutí spacáku zmenšuje vzduchovou izolační vrstvu). Dej si čepici nebo kuklu, ale dýchej ven (vydechovaný vzduch je velmi vlhký a narušuje izolační schopnost spacáku).
Pořádně se najez a napij, ať má tělo čím topit, a zajdi si na záchod před spaním, ať necouráš a nemusíš se rozehřívat znovu.
Nestyď se švindlovat s termoforem - prodává se speciální vak, ale nejjednodušší je horký čaj si kafe do kovové lahve a zabalit do nějaké hadry ať to nepálí.
Všude se dočteš, že alkohol v mrazu v žádném případě, ožereš se, podchladíš a umřeš. Podle mé zkušenosti panáček nebo hrne svařáku večer napomůže vytopení spacáku a ráno vyhřeje boty a rukavice. Krom toho prokrvením periferních cév zabraňuje vzniku omrzlin, jenže zvyšuje ztráty tepla a tím skutečně přináší riziko celkového podchlazení.
BTW, co pořizuješ? Asi nejlepší je systém ECWCS, spacák i se žďárákem. Já mám starý tlustý péřák a vystřídal jsem několik žďáráků, nicméně i v tom nejlepším mi spacák navlhal a třetí noc po sobě při -20 už byla dost krušná...
Nejsem žádný polárník, jen jsem zamlada párkrát spal v zimě v lese. Jestli stojíš o subjektivní zkušenosti, zde jsou.
Podle mě je důležité:
1) Zachovat se v suchu na spaní, spát v suchém oblečení.
2) Přísun energie, průběžně jíst.
3) Nepodcenit přípravu.
4) Dokázat rozdělat oheň. To vůbec není samozřejmé a může být dosti nesnadné.
Jako kluci jsme chodili na zimní výpravy, na tři dni se dvojím přespáním. Nejprve ve dvou, později ve třech lidech. Poprvé v 86. roce, to nám bylo 16 let. Prostě jsme si do krosen sbalili normální výletovou výbavu, obyčejné spacáky a namazali si do zásoby chleby s máslem a se salámem. Nosili jsme s sebou teploměr. Na první výpravě na Třeboňsku jsme se prošli po zamrzlém Novém Kanclíři i si pod Novým Řadovem přešli zamrzlou Novou Řeku. Přesto jsme spali úplně v pohodě. Měli jsme karimatky, horkou novinku ze západu, a nad sebou natažené nějaké igelitové plachty. Kromě toho jsme si na druhou noc vlezli do seníku. Chodili jsme v pohorkách nebo v kanadách, o pár let později jsme začali používat dřevěné lyže s vázáním kandahár... :-) Funkční prádlo neexistovalo, nosili jsme normálně bavlněná trika, pletené svetry. Já se na noc vždycky kompletně
převlékl do suchého, a tuto sadu suchého prádla měl přes den v igelitu a na nic jiného ji nepoužíval. Kanady jsem si na noc bral do spacáku, pochopitelně každou botu zabalenou v igelitové tašce.
V 92. roce jsme v Jizerkách "vynalezli", že je dobré na spaní se hodně izolovat
od sněhu. Nalámali a nařezali jsme hromadu chvojí, a to jsme zapíchali do sněhu, tlustými konci dolů a chundelatým nahoru. Tak vznikl hustý koberec chvojí. Když nesněžilo, spali jsme na tom na karimatkách bez celty, jen pod širákem. Teplotní rekord spaní pod širákem máme -12 st. C. To je ta první fotka. Později jsem koupil stan s podlážkou a s tropikem. Teplotní rekord spaní ve stanu máme -16 st. C po obě noci výletu, v 96. v Jizerkách. To je ta druhá fotka.
Při teplotách řekněme pod 0 st. C už je důležité (pro mě), aby látka kalhot nezábla do nohou. Já vždy nosil maskáčové kalhoty vz. 63, to je velice příjemný materiál. Pod ně zamlada elastické 3/4 pumpky, nebo staré tepláky. Dnes bych si vzal kalhoty stejné, a pod ně dlouhé cyklistické elasťáky. stejně to řeším dnes v zimním období na stavbě, 3/4 cyklo-elasťáky + pracovní džíny.
Platí pravidlo "teplé mokro nevadí". Tedy dokud jdeš, nevadí vlhké ponožky.
K bodu 2) - Přísun energie, průběžně jíst. Nerespektování, či spíše neznalost, tohoto pravidla se nám málem velice ošklivě vymstila, a to v 96. v "obyčejných" Jizerkách, což nejsou žádné velehory. Druhý den putování jsme chodili po té planině tam nahoře, a protože pořád bylo -16 st., byli jsme líní jíst zmrzlé housky a čekali jsme s jídlem až na večerní oheň. Odpoledne jsme sestoupili od Bílé kuchyně do Ferdinandova a na konci dne jsme stoupali k Tetřeví boudě. Už byla tma, a nás ten kopec po celodenním půstu úplně odrovnal. Nahoře jsme se motali jako mouchy, už jsme nemohli jít dál a veliký problém byl vůbec nasbírat dřevo na oheň... Jíst se prostě musí průběžně a pořád, i když se třeba nechce.
K bodu 3) Nepodcenit přípravu. Tak to jsem přesně udělal na zatím poslední výpravě 2007. Šli jsme až v první třetině března, v Praze už bylo jaro a 10 st. C. Nevěřil jsem kamarádovi, že v Krkonoších bude sníh... Vzal jsem si jen větrovku, nějaký prastarý neověřený spacák, a jen pro klid duše slabé pletené rukavice. První den ráno kdesi u Jezerních domků bylo asi 6 st. C a dokonce pršelo. Jenže to bylo 750 m.n.m. Kdesi u Zadní planiny ve výšce 1 350 m.n.m. už fest mrzlo, hromady sněhu a foukal pekelný vítr. Večer jsem zjistil, že spacák je mi malý a nevejdou se mi tam ramena. Kamarád mi půjčil péřovku (tu jsem nechal doma!). Vlezl jsem do spacáku a šňůrkou si jej ovázal kolem pasu, přes to tu péřovku. Byla to příšerná a nekonečná noc, vůbec jsem nespal, byla mi hrozná zima. Navíc kluci byli večer líní připravit podestýlku z chvojí, protože všichni měli super péřáky. Celou noc jsem pořád vstával a cvičil. Fakt asi můj nejhorší zážitek vůbec. To je ta třetí fotka. Ráno jsem byl tak vyřízený, že jsem se dokonce trhl od party a vrátil se sám k autu. O 500 výškových metrů níž slunce, horko, holky v bikinách... :-)
.
Zvaž váhu spacáku a náplň. Já si nedávno na zimu pořídil spacák od brněmské Primy - Manaslu. Má být do -23, váží 1,2 kg. http://www.prima-spacaky.cz/spacak-prima...
Zatím jsem v něm spal asi do -10ti na nafukovací karimatce a pohoda. Dávají do něj náplň Climashield, která se tepelně vyrovná peří a není háklivá na vlhko. Po rozbalení spacáku se jakoby nafoukne a tím izoluje. Dělají ještě teplejší - Makalu do -32, váha 1,6 kg. A pak ještě expediční, ale ty už budou o něco těžší.
Tady je přehled, co dělají. http://www.prima-spacaky.cz/spacaky-prima-classic
Prima má problém s výpočtem teplot, mírně řečeno si dost nadsazuji. Umělina peří nikdy neprekona, spacák do stejných teplot je dvakrát těžší a větší. Doporučuji navštívit třeba outdoorforum a použít vyhledávání. Ještě je zajímavá tzv. Růžová tabulka googluj: "ďoubova růžová tabulka"
S těmi syntetickými materiály je to krapet složitější. Není až takový problém vyrobit syntetický materiál podobné plnivosti jako peří, druhá věc je cena, životnost, chování ve vlhkém prostředí, možnosti impregnace, možnosti udržby a spousta dalších drobností.
Mám starý péřák, ale znovu už ho plnit nebudu, koupím ECWCS, to je hotový a ozkoušený systém pro spaní v kose.
To oni péřáky také dělají, ale myslím si že jsou vhodné hlavně do vysokých hor a velkých mrazů, kde je sušší vzduch. V těch našich horách, hlavně při teplotách okolo nuly, kdy je vlhkost vzduchu ke 100%, nevím kolik vody by nasákly po několika dnech spaní.
To vlhnuti je dost precenovane, hodně lidí jezdí s peřím třeba na měsíc do skotska a nemají problém. Tohle bych při systému víkendových akci vůbec nebral v potaz. Životnost syntetiky je věc druhá, ta degradace je u některých materiálu fakt rychlá.
Jo, tomu se fakt chce věřit, spacák 1,2kg do -23°C :-D
Znáš nějakou firmu, která při prezentaci svých produktů (s výjimkou pohřbů žehem) nenadsazuje?
co třeba ta firma, co prodává ty džusy, co jsou z opravdových pomerančů? jak si můžeš ten plátek pomeranče ukrojit ze spodku krabičky...
věřím, že je to pravda, a hodlám to někde v obchoďáku ozkoušet. přece by nám v reklamě nelhali, no ne? :-D
BTW všiml sis, že část krabičky se změní v kolečko pomeranče přesně v okamžiku, kdy se ostří nože dotkne krabičky? Není tedy nutné krabičku rájet, stačí ji poklepat nožem a máš z ní pomeranč.
Výš co znamená těch -23°?
To je extrém - takže při téhle teplotě by jsi měl dobře oblečený ve spacáku přezít. Ale budeš klepat kosu a nevyspíš se.
Komfortí teplota je -2°, mezní -7°C.
Navíc je známá věc věc, že Prima nadsazuje.
vidíš, já mám mckinley laguna s teplotami 8/3/-9 za nějakých 600,-
zdá se, že jsem ušetřil 3000,- proti té Primě :-D
´... v jižní Italii ti určitě stačí, viď!?
jafňafka. i doma na přikrytí :-D
já moc ve spacáku spát neumím. chybí mi ta "volnost" a že se nemůžu roztáhnout a otáčet podle libosti :(
takže ho mám stejně většinou jen na přikrytí
A co si nechat ušít nějaký speciální ? Buďto "do zvonu", nebo po vzoru prsových rukavic dvounožní.
to nezní jako špatný nápad :-)
anebo si můžu k tomu svému spacáku se zapínáním vpravo přikoupit ještě spacák se zapínáním vlevo a zaúkolovat svou drahou vdovu, ať to sešije napevno :-)
Nemusí se ani šít na zakázku nebo doma upravovat - dělají se spacáky pro dva, pro tlusťochy, pro lidi co chtějí pohodlí dekáče s místem na šmejdění nohama a k tomu třeba mumiovej vršek... všechno možný se dá najít. Jen je třeba počítat s tím, že za pohodlí se platí teplem. Když máš místo na pohodlný otáčení a rozhazování nohama, máš zároveň taky velkej prostor, kterej neudržíš pořád vyhřátej. Pohodlně si změníš polohu nohy, ale strčíš ji přitom do studenýho rohu. :) Brr.
já bych právě potřeboval verzi pro tlusťochy. navrchu je to dobré, na ramena místa dost, ale problém přes břicho a pak ty nohy, ty mě štvou.
jsem zvyklý spát na boku nebo na břiše. když spím na zádech, tak do mě někdo furt kope, že chrápu. ale s chrápáním problém nemám, to bych přece věděl :-D
na dekáč už jsem koukal, ale komfortní teplota tam byla jen do +10 nebo +15, a to se můžu přikrýt rovnou dekou (a ušetřím tak 1500,-)
Dělají se dokonce i péřáky jako dekáče.
Třeba takový Viking Blanket:
https://www.hanibal.cz/warmpeace-viking-blanket...
Peknej, ale ta cena :))
Já vím, perove jsou drahé.
Tenhle vypadá zajímavě - má šířku metr. To by mi mohlo stačit na prevalovani se :)
https://www.hanibal.cz/pinguin-blizzard-xl-wide...
Jestli chceš ušetřit, mrkni na Alli. Tam je koupit perak za 1500,-
Oázka je kvalita. Nastehovat na hadr rouno z mikrovlákna a celý to spíchnout do pytle není problém, to umí i čínský děti.
Druhá věc je kvalita zipů a materiálu na legu, aby se to dalo rozumně rozepínat a zapínat. A taky velikost, šetří se na materiálu a pytel je pak i štíhlému průměrně vysokému Evropanovi těsný.
Viz různé ty tesca, lídly, sportworldy...
Na tuto otázku ti odpovím za cca měsíc. Uvidíme kdy dorazí. Bral jsem tam už stan a ten se jim povedl perfektní. Feedbacky jsou taky velmi pozitivní, tak snad se nespalim.
To bude mít peří z čínské kačeny? :-))
Pánové, vy děláte jako byste v tom spacáku měli strávit zbytek života. Vždyť je to jen pár dnů v roce, ne? To by mělo jít vydržet.
Tech par dnu prave muze byt ten zbytek zivota...
To říkají parašutisti, že na otevření záložního padáku máš celej zbytek života. Takže fůra času. :D
Pokud se sneseš s manželkou, dobré spojovací spacáky dělá Condor z Berouna. Mají originálně - asymetricky řešený prostor nohou, po sepnutí je v nich krásně velký prostor a pohodlí.
Ha! Što éto takóje prsové rukavice? To musím mít!
:-)
Pokud tam pojede teď, tak sotva. Na Sicílii je sníh i u moře. A v květnu ho bylo na Etně až až.
yr.no hlásí:
Napoli Skyet 6° Klarvær 6° Skyet 10° Time for time Langtidsvarsel
Palermo Skyet 10° Kraftig regn 11° Klarvær 12° Time for time Langtidsvarsel
... že by sníh v 6°C zůstal ležet? Ale jó, chemie umí divy ...
8-)
Před několika dny jsem zahlédl ve zprávách pocukrovanou pláž na Sicílii. Určitě je to extrém, ale ty kvanta sněhu v jihoitalském vnitrozemí už tak moc ne. Jednou v listopadu jsem jezdil po Sicílii a ve vnitrozemí asi tak 300m nad mořem byla běžně ráno jinovatka.
Také jsem si kdysi koupil takový lehký od této firmy nazvané podle hory, která v Číně asi není a po letním cestování na kole ho vrátil jako neopravitelný. Vnirřní látka se naprosto rozdrbala (švy kupodivu držely) jako kdybych v něm spal v botách s nalepenými skleněnými střepy..
Samozřejmě vím, že je to extrém, který také každý jedinec má jiný. Zatím jsem ale lepší a lehčí spacák než ten od Primy neobjevil. Je jasné, že v něm člověk nespí nahatý, do zimy mám několik vrstev obleční, základ je vlněné merino a pak přidávám podle očekávané teploty. Zatím ve stanu stačily dvě, vyjímečně tři vrstvy.
Ještě jsem zapomněl zmínit, že ve spacáku používám vložku, takovou tu lehoučkou od Jurka. Jednak se spacák tolik nešpiní a přeci jen vložka též nějaké to teplo zadrží jako další vrstva oblečení.
Mám za sebou několik nocí na vojně ve sněhu ( pak už jsem to v civilu nezkoušel a tak nemám moc zkušenost s moderní výstrojí ) , jako voják v obyč vojenským spacáku a záklaďácké výstroji ( jedině snad navíc zimní válenkovité boty "bufy" , pak jen jégry prostě normální oblečen čili žádná moc spec výstroj), pod výstroj jsme si na záda dávali z nouze noviny a nechal jsem si po prvním vyvedení z domova poslat kočku na záda
Spali jsme jak ve stanech bez topení , tak přímo v záhrabech... pokaždý na pelech padlo mrak větví z jehličnanů, dávali nám sice do stanů nafukovačky, ale většinou byly děravé....
Většina rad tady byla tak jen jednu , možná jsem to tu přehlédl, ale důležitý jsou boty a rukavice, to zásadně ukládat sebou do spacáku, pokud možno suché, zmrzlé boty a rukavice je děs běs , ideálně je na to mít pytel a pytlík, očistit, případně když máš noviny tak zabalit aby odsály vlhkost a po té noviny vyhodit ze spacáku ven... proto je dobrý mít větší spacák a dát si tam všechno co nechceš aby promrzlo...
Jen pár poznámek k tomu, co už zaznělo. Extrémy udávané u spacáků bývají značně nadhodnocené, dá se to brát spíš tak, že v dané teplotě bys do rána neměl zhebnout, ale bez záruky, že nebudeš klepat kosu. (Obecně ale na to, abys zhebnul na podchlazení ve spánku, bys musel být extrémně vyčerpanej... jinak se dřív vzbudíš zimou). / Zůstat v suchu, to už zaznělo - k tomu dodám, že není dobrý se před spaním navléct jako pumpa, že jako aby bylo teplo i nad ránem, až přituhne. To se spíš před usnutím lehce zapotíš, zavlhneš... a až ve čtyry ráno fakt přituhne, tak z toho zavlhnutí vykosneš a už se nezahřeješ. Mě se osvědčuje lézt do spacáku spíš míň oblečenej a mít nachystanou rezervu navíc (mikinu, fusekle) jen bokem - vedle sebe uvnitř spacáku. Je víceméně normální v prvních chvílích po ulehnutí mít tak trochu pocit, že jsi oblečenej málo - chvíli se vrtět a pochybovat, jestli se nemáš přiobléct - jde o pár minut, než trochu vyhřeješ oblečení a vnitřek spacáku.
Myslím že vše důležité zaznělo a tak jen pár osobních zážitků.
Jezdíme s partou kamarádů každý rok v lednu - únoru na zimní přechod Beskyd. Už 30 let. Tuhle akci jsem založil já (aniž bych se chtěl chlubit) a jezdíme v každém počasí. Takže jsme u únoru spali v dešti a kalužích, ale taky v -19°. Mám starý péřák, který jsem si ještě za komančů, kdy duté vlákno bylo ještě v plenkách, ušil sám.
Já osobně preferuju stan. Je to jistota a zabrání nočnímu dešti a nebo závějím sněhu. Usínal jsem na Lukšinci a nikde sníh, když jsem se ráno probzdil, do prdele to je kouzlo nechtěného, probudil, stan byl do 30 cm zapadaný mokrým sněhem. Nic moc spát bez stanu.
Další věc kterou zmínil újezďák je dobrý ledviňák. Možná ne hned, ale na stáří to člověk ocení.Je mi 56 a teď chodím s kámoši kteří jsou generace máho syna. Zatím dobré.
Mimochodem, první únorový víkend vyrážíme zase.
Jo a alkohol- jako všechno. Dobrý sluha ale zlý pán.
na jednom zimním táboření v týpí jsem byl. Takový oheň ze suchého dřeva udělá ve stanu útulno. Když je ale dřevo mokré, tak je z týpí kvalitní udírna. Takže za mne zimní táboření v týpí a dostatek suchého dřeva.
Ale podle mne to není bivak, neb bivak chápu jako nouzové přespání.
Když to teepe se celkem špatně transportuje. Na plachtu a lining stačí osobák, ale na tyče už potřebuješ alespoň Avii. Takže je to rozhodně pohodlný stan, ale ne na cestování, natož na bivak.
Tak ty tyčky rozpůlím a mám vyřešeno
Hm, viděl jsi někdy teepeovou tyč a postavené velké teepe? Ty tyče jsou kmeny tenkých borovic bez kůry. Dole to má průměr přes 10cm a na rameni uneseš dvě tyče a ne daleko. Samozřejmě by to asi šlo nahradit třeba bambusem nebo je udělat duralové a skládací. Ale bude to pak ještě teepe? On ten stan má jistou malebnost a když ji porušíš, tak ho částečně zbavíš smyslu existence.
A jakou malebnost ma emericky stan tady v Čechách? Puvodni to tu stejne neni, tak proc to drevo nenahradit necim praktictejsim.
Predpokladam tedy, ze buvoli kuzi na stan mas? :D
No o té nepůvodnosti bych raději pomlčel. Kdoví, jaké tady měli přístřešky lidé doby kamenné. A Indiáni do Ameriky přišli odkud? Trempové před nějakými 100 a více lety si takové stany stavěli taktéž.
Z jiného - takový hamburger také nepochází z USA.
jeje viděl i stavěl. Stačí použít mozek a nevidět ve všem hned ukrutnej problém.
třeba toto je co? http://tabornickepotreby.cz/cs/prislusenstvi-...
A to, že na tebou odkazované stránce píšou, že pro delší táboření je lepší mít tyče vcelku a asi tedy i tlustší se tam píše proč? Také se tam píše, že se má dělenými tyčemi otáčet, aby se příliš neprohýbaly ve spojce.
Samozřejmě můžeš mít třeba karbonové tyče složené ze 4 dílů a plachtu ze silnějšího silonu a s membránou, vchod můžeš zakrývat výkrojem v plachtě se zipem a topit v tom můžeš v kamnech s komínem vyvedeným těsně pod vrcholek stanu. Nebudeš tam mít kouř a nepropálíš ten silon. Můžeš všechno, jen to už bude asi trochu jiný stan :)
to byl první odkaz na dělené tyče co jsem našel. Udělat spojení tak, aby bylo pevnější než původní kulatina není nic složitého. Napojování dřevěných prvků pomocí tvrdšího jádra je věc stará mnoho staletí. Stačí použít mozek a nevidět ve všem hned ukrutnej problém.
Dělá se i varianta týpí s jednou středovou tyčí, pod názvem "lavvu" nebo "bell tent" a skládací kamínka. Na severu se to dost používá
Jasně, už tam schází jen pasoucí se mustang a indián s čelenkou.
na zimu jsou lepší tažní psi a místo čelenky ušanka
To ale asi neřeší princip teepee, tou dírou ve střeše uprostřed vychází teplý kouř a vzduch a tím zabraňuje dešti nebo sněžení dostat se dovnitř.
Myslíš, že tím ohněm zabráníš dešti, aby neteklo tou kouřovou dírou dovnitř? To je omyl, tou dírou dovnitř normálně prší i sněží, pokud nad ní nemáš klobouk, jako je to na tom paskvilu na obrázku. V teepe se leží po obvodu stanu, pod tou plachtou a to pršení středem ti moc nevadí.
To mi připomnělo. Na našem táboře se tradovala hláška, že "u ohně, jak známo, neprší" Takže stačí jen ten oheň a nepotřebuješ stan. :D Fakt je, že nás jednou vyhnala od ohně průtrž :D
[citace Brahma:]A to, že na tebou odkazované stránce píšou, že pro delší táboření je lepší mít tyče vcelku a asi tedy i tlustší se tam píše proč? Také se tam píše, že se má dělenými tyčemi otáčet, aby se příliš neprohýbaly ve spojce.[/citace]
Tak abychom byli fér, na té stránce se píše přesně toto: " Delší tyča jak 4m jsou dělené na dva díly: horní díl vždy o délce 4m a spodní se spojkou zbývající délka + 30cm přesah spojky. Při dlouhodobějším táboření na jednom místě je potřeba s nimi občas pootočit, aby nedošlo k výraznému prohybu. Pro dlouhodobé využívání stanu na jednom místě doporučujeme sehnat tyče z blízkého okolí od lesáka, nebo hajného."
Kde tam máš co o tlustších tyčích?! Kde tam máš co o prohybu VE SPOJCE?! Tyče se podle mě prohýbají v celé svojí délce, toť vše.
Ono jde samozřejmě vcelku o houby; tyhlety starosti a Rotschildovy peníze... Jen se mi nelíbí ta *** hrabošovská argumentace...
*** - chtěl jsem napsat lživá, no ale to už by bylo zase asi přes čáru z mojí strany, tak nic.
Tak když je to lživé a přes čáru i podle tvého uvážení, tak proč sem tedy ty lži píšeš? Buď jsou to lži a pak držím hubu, nebo to nejsou lži a pak to publikuji. Takhle publikuješ lži a pak o nich napíšeš, že to jako zase tak úplně není a aby si tedy každý jako udělal svůj názor. Prostě plivneš a pak se za to jako stydíš.
Ano, ne úplně přesně jsem interpretoval obsah té stránky, poněvadž jsem to psal zpaměti. Rozhodně jsem se od pravdy a smyslu vyjádření neodchýlil vědomě. Každý má možnost si to přečíst jako já a ty, tak proč mne takto chytáš za slovo, jako kdybych tu lhal. Jaký bych měl mít na tom zájem? Jsem snad prodejcem konkurenčních tyčí na teepe? Jdi se vycpat
Kéž by sis svá vlastní slova vzal k srdci...
Zkuste se paní alespoň jednou zdržet blbých komentářů.
:oD
Přechod holt není snadná záležitost a každá se s ním vyrovnává jinak. Tak buď tolerantní.
Děkuji za reakci. Těší mě, že o mých slovech přemýšlíš, či se o to alespoň pokoušíš. Jsou případy, že i marná snaha může jedince kultivovat.
Lituji, první odstavec Tvého ctěného příspěvku je pro mě zcela zmatený a nerozumím mu. Nepublikuji lži.
Pokud v diskusi oponuješ jinému názoru, a jako argument použiješ "ne úplně přesnou interpretaci té stránky" (to je rozkošné vyjádření!), pak se nemůžeš divit, že na to poukáži. Pro moje subjektivní vnímání je takový argument lichý. Falešný. Unfair. Přičemž netvrdím, že moje subjektivní vnímání je univerzálně správné.
V okruhu lidí, se kterými zpravidla komunikuji, by po takovém upozornění následovala asi reakce typu Spletl jsem se, pardon. A bylo by to elegantně vyřízeno pro obě strany.
Netuším, zda jsi prodejce konkurenčních tyčí na teepee. Pokud jsi - výborně. Gratuluji. A co se týká Tvojí vzácné a dobře míněné rady, abych se šel vycpat: děkuji; Ty si zase omývej vlažnou vodou skráně.
;-)
Mně nevadí, že zpřesňuješ mou volnou citaci článku, i když celkem nechápu proč. Mně vadí, že napíšeš, že používám lživou argumentaci.
Toť vše, nevyžaduji odpověď, nechci se tím už zabývat.
Špatně se transportuje rozmazlenému bělochovi (ze středních Čech).
Indiáni si, co se ke mě doneslo, nestěžovali ...
Indiáni hlavně to teepee nestěhovali každý den jako čundráci.
Čundráci nikdy žádné teepee nepotřebovali a doufám, že stále nepotřebují. Ti vždycky spali pod hvězdami nebo si nějaké přístřeší v nouzi našli.
Jazykový koutek:
Jen jsem si teď vzpomněl, že jednou nám, děsně promoklým, nabízeli v saském kempu, že si místo stavění mokrého stanu můžeme pronajmout teepee. Nakonec jsme to vzali a nebylo to špatné. Ale ono to bylo takové teepee asi jako instantní polévka. Ten vzhled to mělo, ale uvnitř byla dřevěná podlaha a dvě válendy na nizoučkých nožkách.
A proč jazykový koutek? Nejdřív jsme totiž vůbec nechápali co nám nabízejí. Sasové totiž to slovo vyslovují "typi".
Indiáni to prý nazývali skutečně krátce "tipi", v angličtině se to začalo psát jako "tee-pee" a z toho vznikla ta česká dlouhá výslovnost "týpí". Tohle vysvětlení jsem kdysi někde četl.
a na slovensku tomu říkají chyža :-p
Také ti sasové to první i vlastně vyslovují měkce.
... a ti to musí vědět nejlíp. Vždyť Old Shatterhand byl Sas z Radebeulu!
Teď jsem viděl tu novou verzi Vinnetoua, a i tam jsou skoro všechny bílé tváře Němci a skoro všichni Indiáni Chorvati. Takže potvrzuju, v Americe o tom nejspíš vědí úplný houby.
A ty Chorvati - ty jsou z Istrie nebo někde z dolního pobřeží? Jedem v červnu s Ane na Istrii, bylo by fajn znát tam nějakýho Indiána :-)
Copak nevíš, že původní Vinetou se natáčej na řekách v Chorvatsku?!? Třeba u řeky Zrmanja (nebo tak nějak se jmenuje) se toho hodně natáčelo. Ta má úžasné skalnaté kaňony a vodopády.
Když jsem byla s Adventurou na akci "řeky Chorvatska", tak nám i ukazovali, ze které skály to Vinetou kynul do dáli :o)))
dlouho sleduji tuhle diskusi a bezva se bavím...
k jazykovému koutku, pokud se chcete držet originálních názvů, můžete zkusit některý z výrazů šajenštiny:
heóvȯhkȧho'héome týpí se žlutými ornamenty
· hámȯhtsėhnéstóva vysoké týpí
· méenó'eome malované týpí
· mée'pa'onáome týpí, které je vzadu zdobené ursoními ostny...
a tak dále :-)
A Vinetoua sem netahejte, to byl Apač a ti bydleli v pevných barácích...
slovo thypi bude pravděpodobně od Lakotů (asi spíš od Hunkpapů, ale v lakotštině se moc nevyznám)
Ve filmu byla vesnice z týpí, myslím, že žádný pevný barák tam nebyl...
Jak to že ne? Ty si neviděl film Pevnost Apačů v Bronxu? :-))
tady jsou fotky indiánských domečků. https://indianspictures.blogspot.com/2012_05_01...
existuje i česká varianta Zubřík. Méně tyčí a zachovaná možnost mít uvnitř oheň. Ale naživo jsem ještě ani neviděl, natož abych v tom spal.
https://goo.gl/IO20nv
u toho obrázku je i blog, kde mě chytla hned jedna z prvních vět.
Zubřík je totiž stan, který kombinuje nevýhody tee-pee s nevýhodami klasického stanu.
Zdroj: http://eithne.pise.cz/280-silvestr-v-zubrikovi...
Ty nevíš, že mínus plus mínus je vlastně plus? :-))
:-)
Je to takový humorný úvod. V tom blogu má jednak moc pěkně vyfoceno technické řešení zavěšení Zubříka. a podle jejich příspěvků v diskusi pod blogem si tohle zimní táboření užila a tak bych to nebral až tak moc vážně. Není to sice stan na klasický vandr jednu noc tu další noc někde jinde, ale na vícedenní táboření mě ten Zubřík svou jednodušší konstrukcí docela láká. Ona ta možnost mít oheň v obydlí je fajn nejen v zimě ale i při chladnějších nocech na jaře či na podzim. Ale zase vzhledem k tomu, že jsem vloni ochutnal spaní v hamace, tak mi v tom Zubříkovi chybí ta možnost zavěšení hamaky.
Jedině tu hamaku napnout mezi ty dvě tyče přímo nad oheň....
Ale ten typ s jednou středovou tyčí se na severu Evropy nebo ve Skotsku dost používá. Na nošení na zádech to není, ale třeba v kanoi žádný problém. A dělají i vymazlená skládací kamínka, dokonce z titanu kvůli váze.