Myslím, že normální člověk při 200 km ve třech po sobě jdoucích dnech chcípne, ti super trénovaní možná vydrží do 4. dne. Takže těžko ti někdo poradí! Ti, kdo to snad ujeli, jsou už tutově po smrti. :-))))
Ti super trenovani to zvladnou za dva dny ;-)
Šílený cyklista 2001 - výsledky
(30.6. 10:00 - 1.7.2001 10:00)
pořadí st. č. jméno kol km
MUŽI
1 7 Salava Jiří 218 789,291
2 17 Šamonil Robert 215 778,3
3 1 Kerekeš Martin (Slovensko) 212 767,4
4 5 Kučera Tomáš 187 676,9
5 18 Král Vítězslav 170 615,4
6 15 Hrdý Miloš 163 590,1
7 13 Fiala Jan 158 572,0
8 25 Tloušť Vojtěch 148 535,8
9 3 Feldmann Udo (Německo) 139 503,2
10 19 Macek Martin 131 474,2
Tohle musel byt masakr... ale tech 1000 za 5 dnu by mozna slo ujet i pro prumerne trenovaneho jedince. Skoda ze jsem trenovanej hodne podprumerne, ja bych odpadl uz druhej den... :-(
Co jist, co pit? Jedna zasada plati...Jestli nejses zvyklej pri treninku pouzivat potravinove doplnky (ruzne energeticke tycinky...) a nepijes iontove a podobne tekutiny, tak to nepouzivej ani ted. Na tyhle veci si telo musi zvyknout. Jestli ze to nepouzivas a jednou za cas si das 4 hodky na kole a reknes si, ze si das iontak a nejakou power tycku, tak ti asi spatne nebude, ale kdyz budes na tom kole 10 hodin (pet dnu za sebou) a jist jen tohle...bude ti blbe. Telo si na to musi zvyknout.
Jinak dobre jsou banany, ruzne ovocne kase. K piti...nejlepsi je slazenej zelenej caj a jednou za cas decku piva.....Vim o cem pisu. Asistoval jsem jednomu panovi, jenz si dal pred par lety za cil 3x za 2 mesice absolvovat ultratriatlon (5km plavani/270km kolo/50km beh). Tenkrat mu bylo asi 65let. Muzu ti rict, ze pri behu zvladal jist jen banan a obcas pivo....jinak vsechno slo ven. Ja si to pak taky zkusil a iontaky jsem prestal pit uz na kole...a to je bezne pouzivam. Palila me zaha a bylo mi proste soufo. Pak jsem pil jen zelenej, studenej caj... A to mi bylo tenkrat 19, dneska bych to asi uz nedal...ikdyz:-) Mohla by bejt zas sranda.
http://kpo.cz/dokument/vyziva.htm
Jez a pij normálně, maximálně přidej nějaké vitamíny. Hlavně normálně jezdi - žádné silácké výkony nebo spurty, chce to rovnoměrné tempo po celý den. Když budeš mít natrénováno, zvládneš to v pohodě. Pakliže ovšem nepojedeš na tlustých pláštích, s báglama a v těžkém hornatém terénu.
Jestli má natrénováno, tak by měl vědět co jíst. A jestli nemá, za tři dny už to bude jedno :-)
Ty jo. S pitím a jídlem nevím a zcela se to vymyká tomu co bych si ještě dokázal představit. Ale můžu Ti poradit co si před tím přečíst - v originále se to jmenuje tuším SURMALE a je to od Alfreda Jarryho.Nejlepší kniha pro šílené cyklisty apod.
Jestli "normálně" jezdíš (tedy nemusíš být zrovna "profi"), tak bys těch tisíc km za 5 dnů měl zvládnout bez problémů (pakliže se nejedná o vysloveně horské terény s velkými stoupáními, to nevím) - já osobně bych se živil docela všední stravou, žádné gely ani speciální tyčinky mě neberou. Ráno mě moc nechutná, to až tak po cca 30 km třeba 2 rohlíky + kafe s mlíkem nebo čaj, přes den dám někde kávičku + něco sladkýho k tomu, jím až po návratu - špagety, polévka, jogurt, něco slaného - kyselého - sladkého. Zajímavé je, že i přes tohle moje nevhodné rozvržení stravy jsem při tom schopen docela slušně hubnout.
Já tohle nechápu. Je mi jasný, že každý můžeme mít a máme prostě laťku jinde, ale přece snad existují nějaké objektivní lidské možnosti. Chápu, že existují lidé, kteří jsou schopni tohle ujet, ale, airline, to fakt myslíš, že na to stačí "normálně jezdit"? Můj poslední "výkon" je 400 km za 6 dní, tedy průměr asi 66 km na den. Ujel bych o dost víc za určitých příznivějších okolností, ale 200km denně, mi připadá šíleně vzdálené.
Urcite staci....Vem si Lucku a Michala....ty slapali denne tak 80-100km. Kdyz na to mas celej den, tak se to da zvladnout v pohode...a vecer ani nevis, kde jsi ty km nabral.
Jinak zajimavej zavod je treba non-stop kolem CR....1100km a jezdi se to tak kolem 50hodin. A nebo napric Amerikou...ted nevim, kolik je to presne kilometru, ale sedis non-stop tejden a vic v sedle:-)
Podívej se, milý Mirku, normálně jezdit v mém případě znamená opravdu normálně jezdit. Já rozhodně nejsem žádný sportovec (vlastně ani ten biker, za kterýho mě máš Ty - obávám se, že až se v červenci sejdem dole, tak založíš nové pojmenování pro tu kategorii, co jsem já :-))) ), nicméně si troufám říct, že jistou osobní zkušenost už mám (hlavně z loňska), takže jsem naprosto přesvědčen, že pro průměrně normálně fyzicky zdatného cyklistu ve "smíšeném" terénu (teda ne v těch horách) by to mělo být zvládnutelné. Můžem si o tom popovídat v létě.
Ale dotaz byl spíš na tu stravu - jsem pro úplně běžné jídlo, mně to nedělá problém, během cesty moc nejím, až po skončení.
Já jsem oproti své poslední cestě schopen nadefinovat negativní vlivy, ketré se dají "očistit":
- nevézt nic s sebou ( minus deset kilo, včetně nářadí, pumpičky a vody)
-jet na nejvýhodnějším kole - asi na silničce (minus nějaké to kilo na váze kola, galuska místo terénního pláště)
-nehledat cestu (plus denně tak hodina k dobru)
- malé převýšení ( odpočítávat od průměru 1300m )
- servis po cestě , podání občerstvení atd. (tak hodina a půl denně k dobru)
-časování do vrcholu sezony
Ale stejně mi to hrubě nevychází.
Ještě jinak, Tvé stanovisko by znamenalo, že není nedosažitelná Paříž - Dakar. Je to tuším průměr 110 km denně cca 55 etap a nějaký ten odpočinkový den. Já když náhodou omylem ujedu 100 tak jsem myšlenkama v nebi a tělem v hrobě.
Pro průměrně trénovaného cyklistu (amatéra..s cca 4-6tis km/rok) by 200km denně po dobu 5 dnů..v převážně "mírném terénu"..neměl být žádný problém..Byť po těch 5 dnech bude asi tento člověk kolo lehce "nemít rád"..a bude týden odpočívat.Nicméně já s kamarádem a batohem na zádech (což je ta nejpitomější varianta) a na triatlonovém kole,ujel cca 880km za 9dnů.
Pokud by to byl závod,kde nepotáhnu nic na zádech,pak bych si také troufal to odjet..i když se přiznám,že by mne to moc nelákalo..
Tak a přečti si níže - PavelŠ to jede na těžko, bude spát venku, asi bude stavět stan, hledat místo na noclech atd. Tvému kriteriu normálnosti vyhovuji, ale tohle bych neujel. To by ještě nebylo nic zvláštního, ale já bych se s největším přemáháním udržel za daných podmínek na 1/2. Já to prostě nechápu. Já si myslím, že to je v pojetí na těžko nadlidské. Nedávno byla v německém Biku popsána cesta Atlasem. Popsaná jako naprostý extrém. jelo to několik šílenců. Odhaduji, že dělala tak 2/3 tohohle. Bylo to 600 km za 80 hodin. Pavel má 1000 km za 120 hod.
Mirku ber to takhle:
Když už někdo chce jet takovouhle štreku za 5 dní,zřejmě ví co od toho čekat a mám na to natrénováno..a jde mu "jen o jídlo a pití" co je pro něho lepší a co ne..I když i tak těžko radit,každému vyhovuje něco jiného..
Já kdybych 130km trénink jel na ovesné vločky,po50km padnu a dál nedojedu..zní to možná srandovně,ale na párky to ujedu bezproblémů..To ale neznamená,že jinému budou vyhovovat stejné párky jako mne:-).
Prostě kdybych "musel" vím že bych to ujel...,ale dobrovolně bych do toho nešel..člověku má kolo přinášet radost,já to tedy pro radost dělám,byť jsem dřív jezdil sem tam i závodně..1000km za 5 dnů už by pro mne nebyla radost,ale tvrdá práce..
Uplny súhlas! 150km som zvládol s naloženým zadným nosičom a to som absolvoval svoj prvý výlet.(za deň) Na ďalší deň sa mi to zapáčilo a spravil som 180km. Síce mám aspoň myslím dobrú fizičku. popritom som si dal aj na konci dňa nejaké to pivko(v poho).-ale s mierou
žrádlo pro psy
slivovice, plzeň, bůček!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Díky za odpovědi, hlavně za odkaz http://kpo.cz/dokument/vyziva.htm. Koukám, že se diskuse odebírá poněkud zcestným směrem (neptal jsem se, jestli se to dá ujet, ale co jíst a pít). Takže doplňuji:
Pojedu natěžko (tedy povezu spacák, stan, vařič, hromadu jídla atd.) po zcela vlastní ose. Krajina bude (doufám) rovinatá, ale možná (celkem pravděpodobně) bude foukat protivítr. Pojedu na kole, které je rychlostí na rovině srovnatelné se závodním silničním kolem nebo možná i trochu rychlejší (a to i v naloženém stavu).
Že jet rovnoměrným výkonem a zbytečně to chvilkově nedrtit třeba do krátkého kopce je mi jasné. 200 km za den mi nečiní větší problémy, myslím, že i několik dní po sobě by se to dalo v pohodě zvládnout (jestli nebude foukat ten vítr). Akorát se v průběhu delší cesty občas setkávám zejména s křečemi ve svalech (hlavně lýtka), občas taky s takovou jakoby únavou. Většinou to přejde samo a klidně pak ten den ještě ujedu třeba 80 km. Bude to asi tím, že mi v těle něco chybí (počítám, že buď voda, nebo naopak nějaký minerály, anebo taky třeba energie) - a proto tento dotaz, jak si zachovat optimální rovnováhu v průběhu cesty a takovýmhle stavům předcházet.
Co kdybys tenhle dotaz nasměroval přímo na Lucku + Michala, určitě by Ti svou zkušenost řekli: [email protected].
Knihy LaM jsem zhltl za par veceru. Oni jeli denne tak 80-120. Maximum meli neco malo pres 200km, ale to jeli za ty tri roky snad 2x. Nemam tu ted tu posledni knihu, protoze tam maj napsanou i statistiku....
A ma cenu se takhle hnat? Ja extremni akce celkem beru a pustim se do vseho mozneho...ale jet s kolem na tezko nekam za mesto je pro me pohodova akce...zadne honeni, proste pohoda vanek....cumec na svet, obcas nekde posedet, obcas nekde hodit telo do travy...ale honit kazdej den 200km...to fakt ne.
A jeste otazka....Jak je rychle zavodni silnicni kolo?:-) Preci zalezi na nohach a ne na kole.
Ale ani těch řekněme 150 - 200 km pár dnů za sebou vůbec neznamená, že se honíš - vyjedu ráno po šestý, vrátím se v osm večer (myšleno o dovolené), takže jedu naprosto pohodově svým tempem, zastavím, kde chci...má to svý veliký kouzlo.
Me to prijde zbytecne honeni....Optimalni je za den tak tech 80-120km...Nejsem clovek, co by se nekam honil. Kdyz to jede, jedu vic, kdyz me to stve leham do travy:-)
200 kilometrů za den nepovažuju za honění, pohodovým průměrem 20 km/h pojedu 10 hodin, po odečtení dalších 10 hodin na spánek (+ hledání místa, balení atd) mi zbudou 4 hodiny na focení, koukání do mapy, uvaření oběda atd. Jasně, že nebudu mít čas někde (jak to obvykle a rád dělám) půl dne bezcílně bloumat po nějakým městě nebo ráno tři hodiny ležet ve stanu, procházet se v okolí a dlouze snídat.
Takže jediný, čeho se bojím, je ten protivítr a déšť (což nemůžu ovlivnit) a trošku taky ty křeče v nohách (což už bych asi správnou stravou a pitím ovlivnit mohl, a na to se právě ptám).
No a další týden nebudu odpočívat, nýbrž pojedu zase zpátky (na to už ale budu mít asi trochu víc času a doufám, že to bude po větru, ale zase do kopce - od moře).
No a jak rychlé je které kolo záleží samozřejmě na nohách, ale na kole taky (takže srovnávám různá kola poháněná stejným párem nohou).
To ja mam prave na tom cestovani na kole rad...muzes zastavit kdy chces, na jak dlouho chces a kde chces. Takze kdyz nekam jedu, tak nespecham a snazim se co nejvic vnimat. Ale evan pise, ze spechas na nejakou akci, tak to je asi jina:-)
Jo na krece je dobre magnezium a kalcium. Od bazenove krece, kdy jsem fakt dostal strach, protoze bejt v rybnice, tak uz tu nepisu, beru kazde rano bobule...(http://www.vitaland.cz/produkty/calcium... Od te doby, co to beru mam klid. Ale staci si vice osolit jidlo a melo by to byt v poho...ale kdo by imrvere jedl slane veci...a navic neni to moc dobre na jatra.
Ještě k tomu odkazu http://kpo.cz. Tam má cenu přečíst si kompletně všechno co tam dr. Vojtěchovský píše. Tam je vidět jak to všechno vlastně funguje a taková alespoň rámcová představa jak se věci vlastně mají, umožní člověku vyvarovat se mnoha chyb.
Jednou jsem měl příležitost besedovat se zkušeným cyklistou, a ten mimo jiné radil připravit se na dálkové jízdy preventivní týdenní těstovinovou vykrmovací kúrou. Prodávám, jak jsem koupil.
tož raději zaříznu prase a pět husí
helel pane "vtipný" co se nedokážete ani zaregistrovat a akorát tady zasíráte thready rádoby ftipnejma poznámkama, nechcete se na to radši vykašlat?
žeru buřty s cibulí, piji pramenitou
Myslim, ze ignorace tehle lidi je na ne nejlepsi lek....Uz jsme to tu zazili...:-)
No jo, už tu dloooooouho neperlil Vlad...;-)
No, ale i ti chytří registrovaní tady vlastně plkají o ničem - vlastně jen o sobě, jak by to dělali oni, jak by v pohodíčce jezdíli či nejezdili tyto tratě, atd...takže vlastně taková léčebná terapeutická sebemluva hodně daleko od stručné a výstižné pomoci či názoru ...takže 150 plků i od registrovaných "domácích" a jen dva tři užitečné.
Tak se nezdržuj a běž kde Ti to vyhovuje.
ALE NO TAK, PÁNOVÉ, KLID. REGISTROVANÍ ČI BEZ REGISTRACE, TO JE PŘECE JEDNO, HODNOTÍ SE KVALITA, SLUŠNOST A HUMOR!
hlavne ze ty vubec neplkas....mas plku plnou hubu a nic rozumneho z tebe neleze...z nas alespon obcas
Takže by jsi chtěl, aby ti chytří... plkali o všem, hlavně o těch druhých a o tom jak to mají dělat ti ostatní?
Pavle, nezapomeń, že pojedeš-li přes Německo po veřejných silnicích, kontrolují policajti, jestli máš kolo vybaveno náležitě, t.z. odrazovky dvě každé kolo nebo reflexní pásek na pneu, svítilna vpředu, vzadu červená odrazovka svíticí, zvonek.
včera večer jsem se cpal špekem
pít určitě ionťák(pouze na kole), pak nějakej reg.prostředek(třeba R2 od Enervitu-dost drahej), jídlo - asi bych se vyhnul masu (červenému určitě). Ujet se to dá celkem v pohodě. Zatím rekord v týdnu 1200km (1x24hr závod 600km, trocha poježdění v týdnu a pak Brno-Praděd-Brno 300km).
jsi fakt dobrej
co raději vyzkoušet nejíst a nepít
a k čemu je vlasně dobrej ionťák? Někde výše mě od takových věcí kdosi zrazoval. Já si ale myslím, že v malé míře nemůže uškodit. Domnívám se, že ionťák by mohl předejít těm křečím, je to tak?
To jsem te odrazoval ja. Pokavad na to telo neni zvykle, muze ti po tom byt i soufo...psal jsem o tom nahore.
Ionťák je právě proti křečím. A chceš-li přímo chem.prvky, pak sodík a hlavně hořčík. Hořčíkové tablety jsou poměrně drahé, ale v tvém případě asi vhodné. Jinak ten ionťak. A jak píše Michal, že by ti z toho mohlo být šouflo, neřkuli blbě,tak to je myslím dosti individuální. Mě z těch nápojů blbě nebývá (spíše ty carbosnacky bo jak se to nazývá - jsou nechutné).
Hořčík mi doporučila lékárnice.
ionťák: doplňuje energii (cukry), dále vypocené minerály + vodu, nějaké vitamíny.... určitě také chutná lépe než voda. Křečím předejdeš tréninkem a ne tabletkama/minerálama
no jasně, že trénink je důležitej. Vím, že jako první pomoc proti křečím pomůže např. obyčejná kuchyňská sůl, takže bych řekl, že křeče budou taky trochu i z nedostatku nějakých iontů, ale nerozumím tomu příliš, tak se ptám zkušenějších. Zatím to teda vypadá tak, že si zkusím pořídit nějaký to pití (mám pocit, že se to dá koupit i v prášku..?), ale radši toho nebudu pít příliš.
A nepřihlášenýho Michala bych se ještě zeptal: Není z toho blbě spíš když se to pije jen tak bez námahy nebo v příliš velkým množství? Pak by mohlo dojít k přílišnýmu "přeiontování" organismu:-)
Řekla bych, že nemáš pravdu , trénink je samozřejmě důležitej , ale pokud vypotíš hodně solí a minerálů tak tě pak právě chytají ty křeče.
Musím se opakovat K problematice křečí doporučuji přečíst http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie.htm kapitolu "Polibek křečové víly". Kolem toho tématu se totiž objevuje neustále velké množství pověr a zaručených receptů. Zde je vše uvedeno na pravou míru
Tak už mám cestu za sebou, nakonec to nebylo 1000 ale "pouhých" 990 km, taky to nebylo 5 dnů ale 5 a půl dne (mohl jsem vyrazit o půlden dřív), takže přes 200 km (cca 220) to nakonec bylo jen jeden den (a jeden den ještě 197), ale zato většinu týdne foukal dost protivítr (odhaduju místy až kolem 70 km/h) a cca 3 dny pršelo (jeden den skutečně nepřetržitě od rána do večera). Koupil jsem si jakejsi ionťák a většinou ho pil (jen obšas vodu nebo čaj). Po celou cestu jsem nepocítil ani náznak jakékoliv únavy (jel jsem na ležáku - celkem normálka) ani křečí (asi ten ionťák fakt funguje). Akorát poslední cca 3 dny mě dost bolely kolena (asi jsem to na začátku příliš přepálil - chce to při takové cestě úplně vynechat rychlé akcelerace, rychlé vyjíždění kopců atd., a to hlavně ze začátku, kdy je sil dost (já jsem teda měl sil dost i na konci, akorát jsem je nemohl využít). Zajímavé je to, že po ujetí cca 350 km (velmi málo razantně) bolest téměř ustala a posledních cca 150 km jsem jel už relativně v pohodě.
Jídlo jsem jedl zcela normální - chleba se sýrem, müsli, různé sladkosti, ovesnou kaši, těstoviny, rýži atd. Vše jsem si vezl s sebou včetně vařiče.
Hezky pěkně, gratuluji !
Podrobné zápisky z cesty jsou na
http://phantom-on-wheels.borec.cz/cesty-2006...
Co pít asi neporadím, ale co jíst vím už velice dobře ;-)))
Energie sbalená na cesty
http://www.ftipky.cz/pic.php?id=4196&ko=5
Já osobně si myslím, že to je kombinace 3 věcí. Kolo, přirozené dispozice a poté, a to především, trénink. Když mi bylo patnáct, tak jsem měl za sebou skoro 3 roky ježdění na kole od jara do podzima, všude možně. Jezdil jsem tehdy na favoritu, záložák ze ZM, první z pokusů o kompozit, ale jinak klasické SIS a obstarožní klipsny.
A můžu vám naprosto upřímně říct, že když je člověk mladý, nekouří, nepije a v kuse 2 měsíce den co den jezdí na kole od rána do večera, jen to občas proloží koupáním a jinou sportovní aktivitou, tak to dělá divy jak prase.
Pamatuji si, že jsem byl tehdy schopen denně jezdit 100-150 km pro zábavu, a když jsem ukecal prarodiče aby mě nečekali na oběd, tak i přes 200 nebyla vyjímka. Nejlepší na tom bylo, že jsem druhý den vstal a nic mě nebolelo, mohl jsem to jet znova.
Dneska už jsem rád, když se při na crossu v lehčím terénu dostanu přes 25km bez odpočinku a obávám se, že i kdybych denně 2 hodiny jezdil "trénink", tak to prostě už nikdy takové nebude.
Takže Pavel má můj obdiv, hádám že jemu 15 už dávno není a kromě ježdění na kole má i jiné koníčky a především zaměstnání. To potom klobouk dolů, vůle je tu asi ten hlavní motor, co ?