V minulém desetiletí byl o tom ve Velu článek a autor jezdil na vlastní jonťák - voda ochucená citronem a cukrem. Ale v jakým poměru, to už nevím. Spíš se koncentrace pohybovala v hypotonických hodnotách. Ale znalci tvrdí, že nejlepší jonťák je pivo, může bejt i lihuprostý.
pitná voda v bidonu, citron v batohu. A když už ti pitná voda přestává chutnat tak vymačkej půlku citronu na osobu do cca 2-5 dcl pitné vody a vypij. Osvěží, zlepší chuť, a nemusíš se nikde u občerstvení stavovat na drahé nápoje.
Cokoli co ti vyhovuje a udělá dobře. Znám dva jedince, co si dávají rum :-)
Třeba já na kole ucucávám ionogen, docela chutná a když je nejhůř, tak rozpouští a myje i kolomaz :-)
A o pauze podle chuti.
Traduje se, že Vlastimil Růžička vozil v jednom bidonu tuzemák.
Proč né, třeba mu to líp jelo. Třeba v Brazílii auta běžně tankují alkohol :-)
Na dlouhé cesty v horkých dnech jonťák do vaku. Jinak vozím vodu se sirupem, slazenou minerálku atp., zkrátka něco s cukrem na energii. Nealko pivo určitě neuškodí a hlavně spraví chut'. No a po skončení cesty na závěr samozřejmě pivo normální. Nebo dvě...
Taky mám nejradši vodu kohoutkovici. Zaprvé protože je bez chuti, takže mi po prvním litru nezačne lézt krkem, zadruhé protože jde použít i na jiné věci než pití a zatřetí protože jsem líný vymývat z lahviček plesnivějící sladké roztoky. Ionty doplňuji jídlem.
Když je zima, předehřeju si vodu na nejvyšší možnou teplotu, kterou snesou lahvičky, a zabalím je do rezervních rukavic, molitanu nebo něčeho podobného (a do brašny, samozřejmě). Tři půllitrovky tak vydrží na pitelné teplotě zhruba 4 hodiny.
Jak tady tak čtu, převážně preferujete čistou vodu. Tak to bych nedal. Ne že by to bylo o chuti-nechuti. To by mi nevadilo, i když jsem mlsoun na sladký. Ale hned po prvním loku mám v žaludku kámen. Prostě se pořádně nenapiju. Okamžitě v žalutku tlak, fakt jak šutr, dlažební kostka. Stačí do vody troška sirupu a klidně vyzunknu půllitr na ex a pohoda. Nějaká divná chemie...
Jestli ty místo H2O nepiješ D2O !
Může mít v rozvodech taky tvrdou vodu. My máme kolem 500 uS/cm, tak si do sklenice vždycky cmrndnu trochu Arielu.
no čistá voda :-) jak se to veme, řekněme raději upravovanou pitnou vodu. :-)
čistou vodu piju jen když se dostanu někam k prameni nebo studánkovou. To pak člověk zjistí kolik má pitná voda různých chutí. A tak krásných, že kurvit chuť sladkým sirupem se mu už nadále nechce. raději hledá možnost upravit chuť kohoutkové do stavu těch výborných studánkových.
Nejlepší je pivo, ale maximálně 11 stupňové, protože po těch silnějších se špatně rozhýbávají nohy. No a k pivu se hodí klobáska s křenem.
Už můžeme chlastat skoro legálně, pan Škromach už to zařizuje. To se pak ti plechovkáři závistí po... :D :D
Dobře jim tak,plechovkářům:-(Nikdo je nenutí tou plechovkou jezdit a ničit nám všem přírodu a ovzduší,vždyť můžou přesednout na kolo nebo elektrokolo-když už jim třeba nohy moc neslouží?Já jsem pár let udržoval při životě starýho žigula,na nákupy na chatu a kdyby bylo někdy potřeba něco odvézt a nebo jsem si ho nechal při dojíždění z chaty na nádraží,abych nemusel šlapat pěšky v noci půl hodiny přes les,reálně jsem s ním najel tak 1000km za rok a údržba mě stála 8000,-za dva roky,aby to prošlo technickou a ještě 1700,-ročně za povinné ručení.A co jsem dal dohromady elektrokolo,tak jsem auto ještě letos nevytáhnul z garáže.Tak uvažuju,že ho na podzim prodám,sice za něj moc nedostanu,ale ať slouží někomu,co ho potřebuje.Na elektrokole není problém dojíždět klidně těch 30km denně do práce:-)A když si člověk pak bude moci cestou dát i jedno vychlazené,tak už to nebude mít vůbec chybu.Jen ještě musím sehnat vozík za kolo na ty nákupy:-)
Hlavně zkontroluj, aby se ti do toho vozíku vešla basa :D
No vidíš, že umíš nebejt škarohlíd. Už začínáš jezdit?
Cokoliv ti vyhovuje. Já si od sportovního přes trampské po fotrovské období prošel od ionťáku přes mošt s minerálkou, citronovou šťávou (půl citronu na bidon 0,5-1l), pikolou (pivo s kolou), až po dnešní čistou vodu.
Každý je na určité užití ideální. Voda má výhodu, že po ní flaška nezahnívá (samo se musí vylít a vyschnout), a dá se s ní ošetřit odřenina nebo něco umýt. Takže v bidonu vodu a k tomu po cestě cokoliv co mají a nač mám chuť, pivo, kola, utopenci, hermelíni, chipsy.
Myslíš teď v tom Chorvatsku?
Tak z vlastní zkušenosti... když je třicet nad, ty supíš do výšin od moře, slunce pere, do toho chytneš trn a prorazíš duši, měníš nebo lepíš....tak potom jakékoliv pití je vždy dobré. A když má dobrej kámoš v bidonu ještě slzu obyčejné vody a je ochoten se dělit, tak vyhráváš.
O to víc si oba dva, nebo všichni dohromady, užijete skvělého chorvatského vína po dojezdu:-))
Záleží na počasí a jak moc piješ a jsi pít zvyklá.
Voda
Je to dobrý základ, navíc se nekazí v lahvi (plíseň). Pokud jí ale vypiješ hodně, budeš mít v břiše rybník a nebudeš se cítit dobře. Taky po ní budeš mít hlad.
Nealkoholické pivo
Pro mně nejlepší varianta, když už voda nestačí. Dokonce v našem německy mluvícím okolí se dají koupit dobrá nealka, kam se na ně hrabe Birell. Je to antioxidant.
Alkoholické pivo
Velmi dobrá varianta, ale je problém s legálností. Samozřejmě je třeba se neopít.
Iontové nápoje
Všeobecně doporučované, když už nestačí voda. Já si na ně ale nezvyknu. Takže pro mne ne. Obsahují cukry, takže pozor na čištění lahve.
Kofola
Dobrá, když už nestačí voda. Kofein není k zahození. Bohužel je to tlamolep. Do lahve nevhodná.
Čaj
Problematický. Je-li sladký, kazí se lahev a je třeba jí čistit. Teplé věci do cyklo láhve nepatří. V restauracích po cestě obvykle předražený, kvalitou vývar z ponožek a malé balení (šálek). Nicméně zelený čaj je velmi dobrý antioxidant, takže při únavě nebo po jízdě velmi doporučuji. Zelený čaj se nehodí na rozbouřené trávení. Tam se pak hodí černý čaj, který dobře váže nežádoucí látky a uklidňuje trávení. Červený čaj (Roibos) na kolo nedoporučuji, protože zrychluje trávení, takže budeš mít brzy hlad. Je ale vhodný na zaseklé trávení, což asi na kole díky pohybu nohou nehrozí.
Ještě k tomu citrónu. Obecně souhlas, osvěžuje. Je ale třeba zvážit koncentraci a celkové vypité množství.
Obecně velmi záleží, jaký jsi somatotyp. Čím víc jde do tuhého, tím víc je třeba se znát a podle toho jíst a pít. Rady ostatních jsou k ničemu, když nevíš, jaký jsou somatotyp a nezohledníš svůj somatotyp.
Například já docela rychle trávím, při rovnoměrné zátěži vydržím relativně hodně, ale při jízdě brzda - plyn jsem energeticky velmi neefektivní (vysoká spotřeba živin). Mohu a mám rád hořké, ale nemám rád kyselé a nesmím se překyselit. Čím jsou na mne větší nároky, tím víc jsem si toho vědom. Kdo mne tady zná, ví, že pak jím i relativně těžká jídla (česká kuchyně), piju nealkoholické pivo a následně přecházím na ležák (12°pivo). Možná doteď jen nevěděli, proč to dělám.
Stejné je to s pivem. Někomu po pivě těžknou nohy. Já to třeba nechápu. Mne naopak pivo vrací do hry. Dokud nebylo tolik cyklostezek, jízda po přeplněných cyklostezkách nebyla ruská ruleta a nebyl bodový systém, běžně jsem v sezóně jezdil 10 Plzní na 150 km. Byl to ideální poměr a jezdil jsem s chutí a vracel jsem se střízlivý. Při hraní (foukání do baskřídlovky nebo do trombónu) jsem to měl stejné, pouze jsem jich nesměl vypít tolik.
Dnes bych to samozřejmě nikomu nedoporučil, ale fungovalo to. Jenomže celý ten zakopaný pes je v tom, že jsem věděl, jak mé tělo funguje a kam až mohu zajít. Taky je rozdíl odjet 150 km sportovním tempem a dát si 50 km lážo plážo v místním lesoparku. Právě proto je nesmírně důležité znát sebe sama a podle toho volit stravovací a pitný režim.
Já házel do litrové flašky tabletku šumivého céčka, uvedl bych výrobce, ale nevzpomenu si, snad od H.
Ostatní jsou sladké.
Osvěží, ale podobně jako pivo, vyvolává násklednou žízeň.
A tak jako prase už od 50tého kiláku jsem lemtal Colu - zase, jen vyvolá další žízeň a další Colu.
Teď vozím v té smrduté flašce jen vodu, a piji ji s odporem, v případě akutní žízně.
Jinak, jak je šance, piju čistou vodu, raději z pítka nebo kohoutku.
Když jsem jel na tabletky s céčkem, vypil jsem, odhadem, dvojnásobek a furt měl žízeň.
Hlasuju pro čistou vodu, bez ničeho.
Taky je pořádne nesmyslná snaha zahánět žízeň. Piju podle potřeby, spíš víc než míň. Uvědom si, kolik vody vypotíš během cesty. Za normálních okolností jsou to doslova litry (i neuvědomělým odparem), natož při celodenním výkonu na kole. Radost z toho, že s méně sladkou vodou toho vypiju jen polovičku, vede tak akorát k decentní dehydrataci a sníženému výkonu. A pro samotnou jízdu je prd platný, že to doženeš až večer pěti orosenejma.
Gentleman se nepoti.
Piju, kdyz mam zizen, nejsem David Hasselhof abych se prolejval vodou, abych byl krasavec. Na to mam jinou tekutinu :-)
to já gentleman nebudu, protože se potím jak prase. tím se vše vysvětluje :-D
Gentlemanem se nikdo nestane, tim se musis narodit :-)
Jsem na tom stejne, a nejen ze se potim jako prase, ale atejne tak i smrdim
Ty´s viděl zpocený prase? Já ne ...
Ale viděl jsem jednoho/jednu, ze kterých pot jen lil, protože byli tlustí jak překrmené (nad jateční hmotnost) prase.
A to, předpokládám, tvůj případ není (vždyť občas sportuješ ...)
8-D
Ze mne se lilo i když jsem míval o 20 kilo min. Ostatním se ještě neorosi čelo a já můžu zdimat tričko. Nevím proč to tak je, ale je to tak :)
Z principu Tvé tělo zadržuje hodně vody, která se následně takto zbavuje. Je to celé o životosprávě, dá se s tím dost dělat. Méně až vůbec solit a jíst víc močopudné potraviny. A je to.
Solim dost, to je pravda
Ale denne do sebe naliju skoro 2 litry zeleneho caje, ten je mocopudny az az.
Ted jsem treba po beskydovani porad ziznivy, telo si asi opet dela zasoby, protoze prijem o dost prevysuje vydej.
Dehydrataci na sobe nejlip poznam, ze mi otecou prsty a nemuzu sevrit ruku v pest. Pak vim, ze s tim pitim musim dost pridat..
zelený čaj a rehydratace se navzájem vylučují.
však ten zelený čaj do sebe neliju kvůli rehydrataci. v takové chvíli vodu nebo minerálku "navíc".
čaj piju průběžně skoro každý den. však doporučují tak ty 3 šálky za den. a nikdo neříkal, že nesmí být půllitrové, ne? :-D
Já taky nepíšu nic o nějakém salónu krásy a pleťových kůrách. To si buď klidně jak šarpej. Přesto se ti na tom srandovním jízdním průměru klidně může projevovat i špatné vodní hospodářství. Znám moc dobře z praxe. Zrovna včera jsem to skoro nedostrkal ke kofole - a po srovnání hladiny vycukal bezmála 400 m brdek jako prd.
Aha, tak tobě příště sebereme bidon a radkovi utahneme trochu konusy a naložíme ho kamením pro Billickuv potůček. A hned nám tak nebudete ujizdet ;)
Pít ze smrdutý flašky během jízdy se dá vyhnout. Ideál je pitnej vak - nápoj nesmrdí umělinou, jak z bidonu a navíc není teplej jak chcánky. A když bidon, pak jedině Zdravou láhev.
Ja tu vodu vetsinou dovezu domu, protoze se napojim nekde cestou.
Nechapu, proc ty bidony delaj z takovejch sracek...
Zkus tu Zdravou láhev, je fakt super. Vůbec nesmrdí, ani pití z ní, je to úplně jiná liga, než ty běžný smradlavý bidony. Navíc se dá mýt v myčce, nebo horkou vodou a dá se k ní dokoupit samostatně ten sací ventil, nebo celej vršek.
Bude mi barevne ladit k ramu?
Uz ted mam u modni problem s ramovou brasnickou a nerad bych je popudil moc...
Jo, ta ruzova s krteckem snad nemuze nikomu vadit!
http://kosiky-a-lahve.heureka.cz/zdrava-lahev...
a to tu lahev fakt tak myješ? já tu svoji obyčejnou flašku jen průběžně doplňuju vodou a nic strašnýho se mi zatím nestalo :-)
Jestli ještě konzumuješ ryby nebo ústřice, máš na choleru zaděláno. :-)) http://nemoci.vitalion.cz/cholera/
ústřice ne, fujtajbl ve spolek :-))
rybičky to jo, ty si dám rád
minule jsem vyhazoval láhev (teda byla mi vyhozena vdovou), až když měla dole povlak z řas. ale kyslík je potřeba i ve vodě, ne? :)
Vis prd co je dobryho, ve Frankrajchu jsem nic jinyho nevecerel :-)
že si s tím ty kuchaři tak vyhrajou, a přitom to původně byl obyčejný pes ;-)
Když to máš rád takhle tepelně neupravené, syrové a živé, měl bys zkusit i tohle:
https://www.youtube.com/watch?v=JYDkzqCfJzg
Ustřice jsou delikatesa a tepelně je upravovat je hřích.
Zajed se podivat treba do Cancale, mas to kousek, z Newhaven jezdi lod do Saint Malo a pak je to kousek na kole. To neni vystrelek par zboharliku, co uz nevedi co roupama, ale regulerni prumysl.
Fanousove nejsou magori, vedi co je dobre. Sracky nezerou.
To ten "pitnej vak" musí být, dle tradice, z kozí kůže, že?
normálka se používá močový měchýř
CHA CHA ta Zdravá lahev je vyrobena z polypropylenu, kdežto obvyklé lahve z polyethylenu. Ty materiály jsou velice podobné termoplasty a liší se zejména hodnotou tavné teploty. Ani jeden z těch materiálů nechytá plíseň. Z obou druhů těchto materiálů se dělají trubky pro vodovody. Plesniví zbytky pití v téch lahvích a to naprosto stejně v obou typech. Pokud chcete mít koloflašku bez smradu a plísní, tak jí občas vymyjte Savem a nenechte se blbnout "Zdravou lahví".
Musím ti dát za pravdu. Mám lahve "zdravé" i normální, pokud tam zůstanou zbytky něčeho, na čem může plíseň růst, roste tam.
Oni původně v tom plastu měli nějaké stříbro, tak to možná bylo lepší, ale kde loňské sněhy jsou.
S tím roztokem Sava máš pravdu, používám ho běžně k čištění a desinfekci lahví, vaku atd.
Co se týká té zdravé láhve - ten materiál, ani pití v něm rozhodně nepáchne po plastu, nebo chemii, jako u normálních lahví. Taky do normální flašky nemůžeš lít horkou vodu, nebo jí horkou vodou čistit. Vím, o čem píšu, páč jsem měl několik "běžných" bidonů a pak jsmě dceři koupili tu zdravou láhev a bylo to jak nebe a dudy, takže rozdíl v použitých materiálech je sakra znát.
A co se těch plesnivých zbytků v lahvích týká - neměl jsem nikdy plíseň v žádné lahvi, páč nejsem prase a flašku vždy po použití pořádně vymeju a občas čistím ponořením právě do roztoku Sava. To, že se to jmenuje Zdravá láhev ještě neznamená, že se nemusí vymývat a čistit, jak si někteří zřejmě myslí.
A bude snrdet chlorem jak voda, co ji lemtate ve Stovezate.
Tak ti to prijde prirozenejsi.
Ja vozil ty zalohovany bemecky plastovy litrovky, ty nesmrdely, tuhle vetram furt a je k prdu, ale zase krasavice
Když dáš frťana Sava, prokvedláš s vodou, vypláchneš a necháš den větrat, nebude po chloru ani stopa. Však se jeden druh Sava leje i do studní a po dvou dnech po něm není ani stopa.
Ja ho do studny leju pred odjezdem na dovolenou, davam tomu 3 tejdny...
Dobra, zkusim savo a kdyz to nezabere, jdu do krtrcka
Jak píše Ronda, Savo vyprchá. Dělám občas pro jistotu také. Zvláště u lahví, do kterých není vidět. Mám takovou jednu černou, kdysi elegantní, ale kdyby tam měla začít růst plíseň, poznal bych to až kdyby mě kousla do nosu.
Ve Stověžaté už voda dávno chlorem nesmrdí, poněvadž jí desinfikují jinak, snad pomocí UV. Stejně tak voda v Podolí v bazénu už nesmrdí chlórem, poněvadž stejné důvody.
Jsi sto let za opicemi. :D
Neřekla bych http://www.pvk.cz/vse-o-vode/pitna-voda...
Kdysi v pravěku jsme se ve škole učili, že UV záření se používá jen v podkrušnohoří, protože když se tamní voda, stopově znečištěná fenoly, nachlorovala, odporně zapáchala. Jinak je to drahé, proto se to nepoužívá.
Jak je tomu dnes netuším, ale myslím, že pokud je chlorování levnější, není pro vodárnu důvod ho zavrhnout. To, že voda není cítit může být způsobeno třeba přesnějším dávkováním. Nebo větším podílem vody z Káraného, která se rozhodně může ošetřit menším množstvím chloru než třeba vltavská voda z Podolské vodárny.
Podolská vltavská vodárna je odstavena do zálohy a běžně vodu neprodukuje. Většina pražské vody jde z Želivky. Stupeň chlorování je proti předželivkové době podstatně nižší. Mně rozhodně pražská voda v Krči chutná a chlór necítím. Myslím, že má podstatně lepší chuť, než mnohé jiné vody, které občas tečou ze studní a kohoutků.
Však píšu, že mé informace jsou z pravěku.
Jinak s podolskou vodárnou se dá hrát taková hra pro cizince, ukážeš jim tu stavbu odněkud z protějšího břehu aby pěkně vynikla a zeptáš se jich, co to je.
Takových pěkných průmyslových objektů v Praze dnes už asi moc není, spíš tipnou, že je to sídlo vlády než vodárna.
Ano, běžně chlór necítíš, ale to nic nevypovídá o tom, že se nepřidává. Já ho tedy necítila nikdy, ale každý jsme jiný.
Zvýšený obsah chlóru je pak patrný zejména po různých opravách, kdy se čistí potrubí. Pak chvilku teče z kohoutku "bílá" voda.
Jen bych malinko opravila. Tu "bílou" barvu vody po opravě nezpůsobuje chlor ale vzduch nasátý do potrubí. Samozřejmě při opravách portubí se voda dodatečně chloruje, ale aby tam toho chloru bylo tolik, že by zbarvil vodu, to už by bylo na otravu:-))
To, že ten chlor dnes už tolik cítit není je dle mého soudu přesnějším a kvalitnějším dávkováním, navíc úpravna Želivka vodu kromě chlorace také ozonizuje.
"To, že ten chlor už tolik cítit není ..." je především tím, že se teď užívá bio chlor ...
Oni ten chlornan sodnej už přejmenovali?
Vidíš a já myslela, že zrovna na Želivce to dělají plynných chlorem (zajisté že v biokvalite:-))
BIO kvalita se u něj projevuje zejména v tom, že veškeré bio spolehlivě zabíjí.
Tak smrdi necim jinym, a taky neni studena.
Nejlepsi je, kdyz Sona zalejva nebo pere, nebo neco jineho, kde je vetsi spotreba vody a tlakova nadoba se poradne proplachne.
Pak na nasi vodu nema zadna z flasky, natoz z vodovodu. Taky 400 metru od me studny ma vrty popovickej pivovar.
Jen nedokazu zaridit aby stejne penila...
Nepotřebuji mít vodu extra studenou, takže kohoutkovice mi vyhovuje.
Ovšem nejlepší kohoutkovou vodu jsem zatím pila tady
http://vrstevnice.rajce.idnes.cz/070714_Francie...
V těch letních vedrech tehdy fakt bodla, ale když jsem dopíjela třetí půllitr na ex, začal pan výčepní svolávat rodinu, že prý něco takového ještě neviděli :o)))
To mi připomnělo, že moji známí mají vodu v baráku super bio, mají studnu v lese nad domem a voda jim do domu teče samospádem. Takže z pohledu přírodního chvění a astrálních sil :) ani není narušena tím, že projde čerpadlem.
Veseta, sodovkárna v Kyšicích, odebírá veškerou vodu do své produkce od VKM (Vodovod Kladno - Mělnik).
A jak, panečku, její limči národu chutnaj´ ...
10 Plzní na 150km? To už tě přijde levnějc jezdit autem :-)
O cenu nejde, ale o umelecky dojem
No ono kdyby se občas přepočítala cena vstupních nákladů takového kolovýletu, na počet najetých kilometrů, tak by se často zjistilo, že to auto by bylo levnější :)
Pokud bych se stavil cestou na jídle tak u mě určitě, bez oběda jen se svačinou z domu by to bylo dost těsně o prsa ve prospěch kola :-)
A téma pití už zase ve hře ;)
Já mohu pít jen minerálky, v poslední době nejlépe Magnesii, nebo Mattoni, nebo pramenitou vodu.
Pokud se dostanu ke kohoutkové vodě, většinou ji okamžitě zvracím, a to i v klidovém stavu - aby se to nestalo, musí být buď odstátá (nemůžu při výkonu), nebo převařená - takže doma piju zásadně převařenou vodu, jinak mne čeká buď vracení, nebo sračka - celkem pravidlo.
Ještě je varianta zpracovat ji citronem.
Na ionťáky jsem si nikdy nezvykl, jezdit na pivo ve vedru mi přijde jako sebevražda. Myslím že birel je krátkodobá varianta jak dodat ionty, ale jet bych na to asi nemohl.
Co ti zpusobuje to zvraceni?
Ten chlor?
S mineralkama vopatrne, moc mineralu ti udela z ledvin kamenolom.
Asi chlór, no je to voda z čističky ,tak se asi chloruje a podle teorie paměti si pamatuje všechny vyčuránky :)
To chàpu, me voda v Praze taky smrdî.
Vodu z ... z vodovodu ne, ta je hnusná ... preferuju tu ze studny. A vymačkat do toho citron. Ale na dlouhejch štrekách neodmítnu cokoli sladkýho - Kofola! A v zimě s sebou tahám termosku se silnym sladkym čajem a vodu v PETce a míchám na pitelnou teplotu.
Matlak Data michal kofolu s rumem, rikal tomu "nostalgicky napoj", ze prej to chlastali jeste kdyz byl za Husaka na ucnaku.
Pzk zjistil, ze ta kofola je moc sladka, a ze se mu z ni dela blbe, tak zlepsil pomer rumu ke kofole. Kdyz byl na 1: 1, rozhodl se kofolu napriste vynechat a gim jsme Pod ledem prisli o posledni zbytky nostalgie.
Matlak Data michal kofolu s rumem, rikal tomu "nostalgicky napoj", ze prej to chlastali jeste kdyz byl za Husaka na ucnaku.
Pzk zjistil, ze ta kofola je moc sladka, a ze se mu z ni dela blbe, tak zlepsil pomer rumu ke kofole. Kdyz byl na 1: 1, rozhodl se kofolu napriste vynechat a gim jsme Pod ledem prisli o posledni zbytky nostalgie.