http://praha.idnes.cz/autobusy-v-blance-0zw-...
Nevím jestli není vyjádření Ropidu zkreslené.
Ale vyznívá to tragikomicky. Posuďte:
Hlavní příčinou se zdá paradoxně skutečnost, že by tunelová linka byla příliš oblíbená. To by totiž znamenalo, že k její obsluze by bylo zapotřebí mnoho vozů, a její provoz by z toho důvodu byl velmi nákladný.
„Zavedení nových páteřních autobusových linek ve všech tunelech Městského okruhu by pro rozpočet města představovalo zátěž v objemu několika desítek milionů korun ročně,“ říká Martin Šubrt, náměstek ředitele Ropidu.
V letadle letící ze západu hlásí letuška:
Vážení cestující, právě přilétáme nad Českou republiku. Čas na svých hodinkách si posuňte o hodinu dopředu, kalendář o dvacet let nazpátek a připravte si pytlíky na blití!
:-D
MHD v Praze je silně dotovaná z rozpočtu města. Z jízdného se neuživí. Čím více jezdí, tím má větší požadavky na městskou dotaci. Nejvíce by ušetřili, kdyby přestali úplně jezdit. Proto nemohou zavést linky, kde by museli více jezdit, poněvadž by se dostali do ještě větší ztráty. Je to zcela logické :(
Já tomu "rozumím".
Oni by potřebovali ořezat linky metra, vozit vzduch na Petřiny a do Syslova je strašně drahý. Jenže to je politicky neprůchozí. Takže metro jezdí, ačkoliv to vyhovuje méně lidem.
Politici nuceně navyšují Ropidu kapacitu, ale v místech kde po tom není poptávka. Takže jim pak nezbývají peníze na relace kde poptávka je.
:D to je dobré nazývat Letňany Syslovem, ale sedí to moc dobře. Když jsem jezdíval na jaře ráno přes Letiště, tak jsem vždy málem spadl s kola, jak jsem ty sysly vyhlížel a oni mne.
Málokterá mhd se uživí z jízdného,je to prodělečné,a čím více cyklistů tim pro mhd hůře. Vidim to v hradci,mesto to dotuje,a sam dopravni podnik rika ze rozmach cyklodopravy tomu vazne neprospívá.Což se nedivím kdyz lístek stoji 15kč,takze za me jedine kolo.
Existuji i teorie (mozna to tak i nekde maji), ze se mestu muze vyplatit provozovat MHD uplne zdarma, protoze prodej jizdenek casto nevydela ani sam na sebe spolu s nutnou infrastrukturou (jizdenky, propagace, prodejni automaty, kontrola)... a jelikoz MHD zadarmo by jezdilo mnohem vic lidi, mohlo by mesto teoreticky usetrit na infrastrukture pro auta...
Kazdopadne to by rozvoji cyklodopravy urcite nepomohlo. :-D
ještě by se za jízdu MHD mohla vyplácet hotovost na ruku, to by bylo cestujících veřejností....
Jen taková perlička k ziskovosti/nákladům.
V době největšího rozvoje Pražských elektrických podniků ( výstavba nových tratí, vozoven, měníren, nákup vozů) byl celkový hospodářský výsledek vždy vyrovnaný nebo kladný :
V letech 1933–1939 byly kromě jiného vystavěny také čtyři nové vozovny – na Pankráci, ve Vokovicích, v Motole a Kobylisích. Ke konci roku 1938 dosáhla tramvajová síť stavební délky 133 km a provozní délky 258 km při provozování 23 linek.
Hospodaření Elektrických podniků bylo vždy navázáno na rozpočet pražské obce, která byla majitelem podniků. Za první republiky bylo hospodaření vyrovnané až mírně přebytkové.
Po těžších poválečných začátcích přebytky z tramvajové dopravy od roku 1925 stoupaly ze 1,1 milionu Kč až na 10,3 milionu Kč v roce 1937. Pouze v letech 1931 a 1932 došlo k mírnému poklesu. Je vidět, že z pohledu bilančního
hospodářská krize na tramvajové dopravě výrazné následky nezanechala. V letech 1938
a 1939 se pak čistý přebytek tramvajové dopravy ustálil okolo 8 milionů korun.....
To samé za času koňky, ta ještě roku 1897 přepravila 11 milionů cestujích za rok bez jediného haléře dotace ....
To bys ale ještě musel nějak přepočítat tehdejší cenu jízdného k nějakému spotřebnímu koši přenositelnému o 50 let do budoucnosti. Prostě srovnat cenu jízdného tehdy a teď. Také nevím, jestli se do nákladů promítají i splátky za úvěry za výstavbu metra a tratí, nebo ne.
Ale taky si připlácíme za neporovnatelný komfort a bezpečnost. Každá sranda něco stojí. Ať přímo, nebo přes daně.
Takhle, ono v té době to byl taky neporovnatelný komfort a bezpečnost .
Zabezpečení kolejových vozidel na území bývalého Rakousko Uherska a Československa bylo vždy technologicky na výši... :)
Současnost má vždy tendenci podceňovat minulost a tvoje poznámka je toho krásný příklad :)
Sice technologicky na výši doby, ale přesto složitostí a komfortem, svázaností homologačních předpisů atd atd s dneškem neporovnatelné. Sice se dneska technologie zlevnily, ale zas jich je v každém voze mnohonásobně víc. A pak taky další zázemí a zabezpečení, náklady na personál.
VŠE VČETNĚ HOMOLOGACE PLNĚ SROVNATELNÉ S MINULOSTÍ, navíc byrokracie kompletně papírová, bez počítačů :)
Máme více technologií ale výrazně méně personálu . Tramvaje i autobusy měly v podstatě posádku jako dnešní letadla a ne jednoho řidiče jako dnes.
Zaměstnanci jsou dnes pod státním důchodem a ne převážně pod výsluhou firmy.
Zázemí se celé kompletně stavělo i tehdy a leckde slouží bezproblémově dodnes ( třeba vozovna Kobylisy).
Představa, že tehdy někdo jen tak vyprdl tramvaje, nakreslil a postavil vozovny, vybudoval tratě, měnírny a dal ji do provozu bez příslušných razítek testů a bez vyškolených zaměstnanců je celkem směšná.....
Uber na aroganci, bude se lépe diskutovat ;-)
Motal jsem se v DP před třiceti lety, končily stykače, nastoupily tyristory. Měl jsem možnost porovnat techniku a vybavenost už dosloužilých mašin, právě provozovaných i těch co se vyskytly následně. Jen během těch pár let, co jsem tam byl se to posunulo neskutečně, včetně zázemí, měníren atd. U tramvají to bylo obdobné jako u zdejších trolejbusů. A když půjdem dál do historie, ty rozdíly ve vybavenosti a zabezpečení jsou propastné. Sice se to urychluje zejména v poslední době, ale ten technický rozvoj je i tak průběžný.
No a co se personálních nákladů týká, sice se tam motalo víc lidí, ale za jejich gáži bys ani nezvednul zadek z kanape.
Arogance ?
Hele první dynamometrický kolejový vůz byl postaven už v roce 1924 v Ringhofferových závodech. Pokud vím tak je ještě v šedesátých letech bylo jeho přístrojové osazení přendáno do nových testovacích jednotek....a v roce 1984 udělali to samé s stím že k tomu jen dodali záznamové zařízení vyrobené ve Slušovicích , v roce 1992 pak modernizovali počítač a v roce 1996 původní švýcarské přístroje z roku 1924 stále fungovaly :)
I dnešní VÚKV a.s se stále odvolává na původní zkušebnickou tradici Ringhofferových závodů :)
No a k těm lidem " co se tam motali" by mě teda zajímalo proč to bylo takové terno v tehdejší době se dostat do elektrických podniků a k dráze ? Krom toho že to byla tehdy nejmodernější doprava tak to byla právě jistota gáže a jistota výsluhy.
A kde je ta arogance vlastně ?
Ještě začátkem devadesátých let bylo ČKD a plno podobných strojírenských podniků plných předválečných a těsně poválečných mašin (některé slouží dosud). Jen na ně občas navěšovali nějaké ty "Slušovice". Přitom svět už dávno frčel jinudy...
Z nějaké testovací přestrojované mašiny usuzuješ na to, že i všechno ostatní je pořád stejné, nikam se neposouvá, nezlepšuje ? Všechno ostatní okolo je ale nebe a dudy. A není to jen o počítačích. Materiály, zpracování, komfort a bezpečnost obsluhy i cestujících. Můžu srovnat jen ze své osobní zkušenosti přesedání z trolejbusů Tr9 na Tr14 (u tramvají obdobně). Jak z žebřiňáku do raketoplánu komfortem i bezpečností - ale i složitostí a cenou. Nejen pořizovací, ale pak následnou údržbou a obnovou. "Kovářská" záležitost starého žebřiňáku přežije s poměrně malými nároky na údržbu i odbornost personálu dílen léta, současné titěrnosti i když naběhají mraky kilometrů si o náklady na údržbu říkají mnohem víc.
To samé v zázemí. Obměna měníren, trakcí, u tramvají kolejišť, výhybek, vybavenost dílen, zázemí pro šoféry a ostatní personál.
A proč kvaltovali "pod penzi" k drahám ? Z nouze ctnost. Když jinde penze nebyla, byl lepší i vrabec v hrsti. Zkus se někde poptat po podmínkách tolik vyhledávané služby ve strážních domkách na dráze. Služby 24/7 bez dovolený, z ruky do huby, ale skromné bydlení a zahrátka na dokrmení, jistý maličký plat, nějaká pidipenze. V nejisté době maličká jistota. Dneska bychom si to ani představit neuměli...
A arogance ? Argumentace zesměšňováním.
Jako promiň ale to zesměšňování si nějak neuvědomuju, prostě jsem použil 1x kapitálky a to je asi tak všechno co vidím. Co vidíš v textu ty netuším a asi tušit nechci...
A to že je v něčem pokrok přece neznamená, že to co bylo předtím nebylo pokrokové ve své době, čili na žebřiňák se múžu tak akorát ušklíbnout a říci jak je to možný, že u nás ještě nejezdíme po Praze za ty peníze malgevy a nebo potrubními kapsulemi ?? Když je to nejpokrokovější současná technologie
Navíc většina pokroku který zasahuje lidi přímo znamená dlouhodobé zlevňování většiny technologií, jinými slovy když jsou levnější technologie a lidi se dají nahradit proč se nezlevňuje MHD ?
Najmě když se o tolik zlevnila přeprava ve světě ? Za pokutu za černou jízdu můžeš dneska doletět do Anglie :D
No a údajné tehdjší pidijistoty byly vždycky, to přece nemá vliv na to, že Pražský dopravní podnik je servisem možná nejlepší v Eu a rozpočtem ukrutná megadíra. Kdyby takhle hospodařila tvoje rodina, tak by jsi šílel :D
pS :
Až budeme mít takový podíl přepravených lidí v MHD jako v Kodani, taK třeba nebude potřeba tak dotovat ?
Kloužeš frázema (trošku idealisticky) po povrchu, zlehčuješ reálné a opodstatněné námitky. Těžko pak obstát argumentama...
popravdě styděl jsem se ti to napsat, ale myslím si o tom co píšeš ty úplně to samé.
Nu a prostě tehdy taky dělali co mohli a kupodivu si při tom dokázali udržet náklady na uzdě, že by měli tehdy víc rozumu než my ?
Asi jo
Náklady na uzdě udržet mohli. V jednoduchosti je síla. Mít možnost dneska sbouchat takhle jednoduchou kraksnu s obdobnýma jízdníma, komfortníma a bezpečnostníma vlastnostma, zaplatit zaměstnancům podobně silné platy, tak se taky do toho rozpočtu vejdeš asi taky.
Já si myslím něco podobného. Myslím, že mezi složitostí dnešní a tehdejší je takový kvalitativní rozdíl, že to dramaticky zvyšuje současné pořizovací náklady bez ohledu na porovnávání kupní síly a možností a požadavků dvou časově odlišných dob.
Myslíš, že za 1. republiky mohl někdo jezdit zdarma a takové množství lidí a tolik lidí s nějakými slevami jako je dnes?
Vezmi si počty zaměstnanců DP tehdy a dnes a poměr administrativy na jednoho řidiče a mechanika proti tehdejší době.
Nevim kolik stál tramvajový vůz tehdy, asi by to nebyl problém zjistit, ale určitě mnohonásobně míň než stojí dnes, samozřejmě s potřebným přepočtem.
Zrovna tak byly nejspíš i provozní výdaje výrazně nižší než dnes.
Čím si jinak vysvětlit, že měli vyrovnaný nebo dokonce ziskový výsledek hospodaření?
slevy netuším,
Poměry administrativy na jednoho řidiče by dnes, podle Rondy v kouzelné době moderní technologie, mohl být výrazně nižší než v dobách , kdy všechnu agendu dopravního podniku žebřiňáků dělali lidi ručně s primtivními namáčecími brky na svitcích pergmenů... :)
To že tomu tak není, je chyba současného zřizovatele a né doby, která byla před II. světovou válkou a dříve.....
Hodně pochybuji, že by výroba tramvají byla v té době nějak levná, těžko si představit, že si ji nakreslili a nasimulovali v počítači, pak prostě nakontraktovali subdodavatele dílů z celého globu, kabely vybrali v katalogu, plastové díly, sedačky a motory si objednali hotově dle potřeby od nějakých firem, které by si při tom konkurovaly v rámci celého světa a celé to pposkládali jako stavebnici :)
Poměr administrativy by nižší být mohl, kdybychom ovšem chtěli. Jenže my nechcem. Vymyslíme si tuny certifikátů, norem, postupů a směrnic, které pak někdo musí plnit, kontrolovat, školit, rozebírat a vypracovávat. Něco důležité je, něco není. Ale hnijou na tom kvanta lidí a to stojí kupu peněz. Když vzpomenu jen na malou strojírenskou firmu, co jsem dělal. Tak tak, že kancelář nehrála přesilovku. Ve mzdových nákladech ale určitě. Jenže to byly co chvíli nějaká isa, audity a další vopičárny. Podobnou administrativní zátěž dneska zažívá i výrobce vozidel nebo dopravce.
Hezká je romantická představa, že pod ředitelem sedí už jen účetní a dispečer, ostatní sednou za volant a jezdí... To mohlo platit v nějakém rozsahu kdysi, ale byrokratické šrouby se utahují na všech frontách.
Tramvajový motorový vůz číslo 2239
Rok výroby: 1930
Rok vyřazení z provozu: 1974
Série vozů: 2231–2259
Výrobce: Ringhofferovy závody a. s., Praha-Smíchov (mechanická část)a ČKD, Praha-Vysočany (elektrická výzbroj)
Motorový vůz č. 2239 je dalším zástupcem velké a početné řady tzv. „dvoutisícováků“, jež se řadí do skupiny vozidel s celoskleněnými okny č. 2091 až 2317 dodaných v letech 1927 až 1933. Muzejní souprava vozů č. 2239+1523 („dvoutisícovák s krasinem“) dokumentuje poslední provozní stav dvounápravových pražských tramvají v době ukončení pravidelného provozu s cestujícími v květnu 1974. Autentický dobový vzhled se všemi provozními doplňky je cenným dokladem úprav a technických vylepšení obousměrných motorových vozů staré stavby, které v provozní službě strávily zpravidla více jak 40 let a přežily i služebně mladší jednosměrné dvounápravové vozy řady „ponorka“ a „mevro“.
Tuhle sérii dodávali 5 let
Provozní historie
Technicko-policejní zkoušku absolvoval vůz č. 2239 na trati v ulici U Uranie v Holešovicích dne 11. listopadu 1930. Základní technické údaje vozu po dodání byly prakticky shodné s vozem č. 2222 stejně jako následné úpravy.
Co se z toho vyvozuje ? Že se jednoduchá kovařina dařila udržovat desítky let v provozu ? Stejně jako se daří poměrně snadno udržet v chodu všechny ty staré Oktávky, Jawy ?
Furt to nic nevypovídá o tom, že od té doby výrobní, údržbové a administrativní nároky a tím pádem i náklady výrazně vzrostly. Tak jako třeba i na ty novější Oktávky. Kdopak si dneska vylepí zhnilé prahy novinama a udělá generálku v garáži ?
srovnáváš nesrovnatelné
Krásně jednoduchá floskule, nějaké důvody proč si ty konkrétně myslíš že mohutně dotovaný Dopravní podnik Hlavního města Prahy je nesrovnatelný s kdysi neprodělečnými Elektrickými závody Hlavního města Prahy ?
To jsem zvědavý
protože srovnáváš prvorepublikovou korunu s korunou kolonie Czechija. Protože zásahy ČNB do kurzu koruny Czechija prodražují vše co nakupujeme v zahraničí na rozdíl od cen nákupu domácí výroby součástek pro elektrické vozy prvorepublikového dopravního podniku města Prahy. Protože ministr financí první republiky a ministři financí třetí republiky jsou neporovnatelní.
Tak proto. Srovnáváš neporovnatelné.
Přepočítávání přes spotřební koš má smysl jen v případě, kdy chceš porovnávat cenu něčeho v různých státech v +- stejný čas . Jinak je to jen takové politikum...
Koneckonců i ty to vlastně chápeš , když sám navrhuješ tu tvou mazanou podmínku " přenositelnosti koše do budoucnosti"
Mimochodem je to o hodně víc než 50 let :)
Právě že o těch způsobech porovnání nic nevím. Znám jen ten přepočítavací koš a je mi jasné, že to v čase fungovat nemůže.
Jinými slovy se snažíš říci, že když si doprava na sebe vydělala tehdy, že dneska by to už nešlo, protože by lidem ubylo v koši ?
A ty dopravní výkony nebyly tehdy vůbec malé....
Vůbec ne, chtěl bych, aby to někdo porovnal, ale nejen ty výkony a investice, ale také, ty peníze vzhledem k tomu co se za ně dalo pořídit. Mám však strach, že vzhledem k tomu, se změnily i životní nároky, že vyžadujeme za svůj střední plat pořídit mnohem víc věcí, než tehdy, že je to skoro neporovnatelné.
No ale tím jen říkáš, že tehdy lidé od MHD nevyžadovali " tehdejší nejlepší možnou službu" a dokonce, že jejich nároky na MHD byly omezené.
Skutečnost je taková, že když se to srovnalo s koňkou, která té době byla méně vzdálená než je dnešní doba 30tým letům první republiky, tak měli pražané neuvěřitelně dostupnou, kvalitní a bezpečnou přepravu... v tom poměru ke koňce úplně srovnatelnou s dneškem..
Navíc měli osobní péči konduktéra a v tramvaji byla i kukaň na prodej jízdenek.
Zároveň měli dokonalý systém kontroly černých pasažérů, slev na jízdném a dokonce jízdné zdarma pro vybrané skupiny obyvatelstva a přesto dokázali negenerovat každoroční megadíru do rozpočtu zřizovatele....
A opravdu to bylo po všech stránkách výdělečné, nebo alespoň s vyrovnaným rozpočtem ? Máme všechny podklady o všech nákladech (stavby, opravy, obměna, personální obslužný), nic neuniká ? Nevaříme napůl z vody ?
A chtělo by se nám kodrcat po tehdejší tramvajové infrastruktůře ? Snášet hlučnost, pomalost a poruchovost ?
Chtěli by dnešní tramvajáci dělat i za souhrný plat tehdejšího tramvajáka i průvodčích ?
Byla, máme, neuniká, nevaříme, ani napůl...
Nevím jestli chtělo nám nebo tramvajákům ale důležité je to slovo DNEŠNÍ , které není argument protože TEHDEJŠÍ vybavení bylo prostě přiměřené době a tehdejší plat byl uměřený tehdejší době.
Ty by jsi chtěl jezdit na kole z roku 1900-1930 v horském terénu ? Že nechtěl ? A myslíš, že tou dobou vyráběli laciné technologicky zaostalé šunty ? A co si budou o dnešní MHD nebo kolech myslet lidi jako ty za 80 roků ?
ŽE SE JIM CHTĚLO KODRCAT A ZA TY PENÍZE ?
Myslíš si, že tehdejší " chudí primitivové z generací tvých dědečků a babiček " nechtěli udělat v Praze metro ? A jsi si jistý, že by ho postavili prodělečné, protože to jinak přeci nejde ? V roce 1939 už na tom začali dělat.
Neber to osobně, ale mě prostě vadí optika černobílého filmu, kdy na plátně trhavě jezdí primitivní tramvaje, pritmitivní auta a okolo je spousta podivně pobíhajících šedočerných primitivů, kteří dělali za pidipeníze, protože neměli dnešní možnosti...
Viděl jsem kdysi zrestaurovaný film ze začátku století z USA asi NY , kde to hodili do digitálu, dali tomu barvy a upravili rychlost promítání z grotesky na reál a najednou bylo vidět úplně normální mladé lidi, jak jezdí na pěkných kolech parkem a okolo jezdí nádherné barevné tramvaje a auta... a pustili ti to vedle sebe a ona se ta realita, že ti lidi byli stejně pokrokový jako my a žili stejný život ukázala v celé nahé barevnosti...
Srovnej si jen dobu před nějakými čtyřiceti lety s dneškem (jen to, co sami dohlédneme). O kolik byly nároky skromnější, technika jednodušší, mnohdy a mnohde nebezpečnější. Třeba z toho tehdejšího, dříve pro srovnání zmíněného, trolejbusu TR9 by se dnešní bezpečáci s prominutím posrali. Když to vezmu odspodu, tvrdé hopsavé gumy na listovém podvozku; jednoduchý vzduchový systém brzd, kde při poruše mohl šofér tak akorát hodit kotvu ! ; primitivní šnekové řízení s vůlema a bídným vzduchovým posilovačem, do elektrické výzbroje tolik nevidím, ale v té stykačové primitivnosti to taky žádná sláva nebyla. A to je řeč o bezpečnosti, kde je komfort větrání, topení, sedadel, bezpečnějších tvarů a materiálů interiéru, testů a zkoušek.
Prostě se to všechno prodražuje. Kdyby měla auta dosáhnout současného komfortu a bezpečnosti - ale přitom se od počátku minulého století zmnožit jen tak, jako se zmnožila veřejná doprava, tak se za auto nedoplatíš. Ceny by začínaly nejspíš někde v řádu několika milionů. Masovost rozšíření a milionové série srazily cenu. Ne tak u veřejné dopravy. Sice jezdí tramvají, vlaků a autobusů taky víc než tehdy, ale ta masovost není ani zdaleka tak veliká a náklady na stejný, nebo i ještě mnohem náročnější vývoj se rozpouští do mnohem menších sérií.
Tak to se mi opravdu asi jen zdá, jak si v jednom příspěvku dokážeš protiřečit :)
Já to shrnu, tehdy vývoj nebyl vůbec náročný, prostě vzali žebřinák, kus paíru, tužku, tesařskou sekeru a nejtovačku, dali tomu nějaký kola , motóry pár drátů a kabinu z kočáru a přestože to nebylo taky masově vyráběný tak to napoprvé hned trefili a a pak to sekali jako baťa cvičky v sice menších sériich než dneska, ale protože jim to nikdo neschvaloval a nekonroloval a nedali tam vymoženisti tak to dělali v pidisériích prakticky zadarmo a proto byla jejich MHD tak výdělečná ....
Já nevím, stojí ti to za to ?
No pokud to postavíš takhle expresivně "odzdikezdi", tak to opravdu může úsměvně působit.
Ten vývoj probíhal mnohem pozvolněji a tehdy se sneslo daleko víc improvizace a vývoje za pochodu, ověřování funkčnosti v plném provozu. Dneska nemyslitelné.
Vem si jenom, že tehdy vznikaly dílničky a fabričky na výrobu aut a motorek na kdejaké návsi. Každý jenom trochu šikovný řemeslník se do toho mohl pustit a něco provozuschopného zbastlit a provozovat. Ještě v padesátých letech se takhle docela houfně kutilo v malých sériích s minimálními náklady. Pak se teprv utáhly šrouby předpisů a vývoj a výrobu zvládaly jen obrovské fabriky. Zkus dneska vyrobit jen malého fichtla bez mnohamilionového zázemí...
Jak dlouho trvalo tehdy od požadavku výroby nové tramvaje do uvedení do provozu a jak dlouho to trvá dnes?
Někde nedávno mluvili o tom, že požadavek na novou tramvaj dal dopravní podnik před 10 lety a teprve dnes se dostává výrobce k prvním provozním testům.
Myslíš, že jim to tehdy trvalo také 10 let a museli s vozem absolvovat toliká různých testů a zkoušek a homologací?
Když si objednám novou mazdu 6 tak jak ji chci, tak ji dostanu nejdřív za půl roku protože ji pro mě vyvíjejí, testují, homologují a připravují výrobu ?
Když kupovala Praha soukromé dráhy, tak si s nimi kupodivu koupila mnohaleté kontrakty na dodávky vozů a náhradních dílů.
Tramvaje od Ringoffera byly kontraktovány na celá desetiletí a to včetně budoucích typu jak do Prahy tak do dalších měst, to že by si je firma cucala z prstů hned jak si město zamanulo je nesmysl...
Navíc ty technicky zaostalé žebřináky jak se tady zovou, dokázaly jezdit 40 až 5O let, pamatuju je i já
Copak to, některá 50 let stará auta také stále jezdí a fungují jako za mlada. V tom asi nebude problém.
Jde především o to, že dnes ani omylem neuvedeš do provozu vozidlo vyrobené tuším před rokem 1974 a novější jen některé a jen s obrovskými obtížemi a neskutečně obrovskými náklady.
V tom je totiž obrovský problém co neskutečně zvyšuje cenu vozů uváděných do provozu proti tehdejší době.
Samozřejmě mimo další mnohonásobně vyšší provozní výdaje, které s tím úzce souvisí.
no jsem si jistý, že tyhle sloužit tak dlouho nebudou..
A samozřejmě nemám dojemnou snahu uvádět do provozu staré tramvaje i když ve své době měly ve srovnání s drožkama a omnibusama či koňkou mnohonásobné vyšší provozní náklady a přitom také jako jejich předchůdci klidně vydělávaly na provoz.
Už je vás tady několik, kteří zarputile tvrdíte, že technický pokrok automaticky znamená nutnost prodělku. Čili přesný opak vývoje celé evropské civilizace.
Opravdu nechápu, jak jste k tomu došli, že bez " obrovských problémů a neskutečných cen " se už dnes neobejdeme...
Nikdo netvrdí, že technický pokrok znamená prodělek, opravdu nikdo. Ale technický pokrok a moderní doba neskutečně zvyšuje náklady na uvádění do provozu nová vozidla a zvlášť vozidla určená pro hromadnou přepravu osob. Také jsou nutné každoročně obrovské výdaje na jejich údržbu, servis a každoroční technické kontroly k souhlasu s dalším provozem.
Tohle opravdu vyhání cenu vozů do obrovských částek, které rozhodně zatěžují rozpočet dopravního podniku mnohem víc než dřív.
Netuším kde dopravní podnik plýtvá a jak moc.
Nevim kolik by musela stát dnešní jízdenka aby měl podnik vyrovnaný rozpočet i kdyby nikdo nejezdil zdarma a slevy byly jen jako za 1. republiky. Možná to někdo má spočítané, asi by to byl zajímavý údaj.
S těmi svářeči a sváry je to stejné i v jiných oborech. O každém sváru plynovodu se eviduje protokol a může to vařit jen svářeč s tomu odpovídajícím certifikátem. Když ten svár praskne, tak se rovnou ví kde se má nad tím svárem přesně postavit šibenice a kdo se má na ní pověsit. Nehledě k tomu, kolik dalších lidí ten svár ještě kontroluje, než to zahrabou do země. To sice zvyšuje kvalitu a spolehlivost, ale také to dramaticky zvyšuje cenu. Pro funkci by přece stačil jeden schopný svářeč, který to umí.
ad Petr
Tak je jasné, že snýtované a sešroubované tramvaje nemohou soutěžiti s dnešní moderní svařovanou konstrukcí :) a že nýtovat konstrukci kolejového vozidla mohl ve své podstatě nějaký nezaučený nýtař primitiv bez dozoru a evidence , veden tužkou namalovanou skicou a používal k tomu neevidované nýty které mu zrovna padly pod ruku.
Četl jsem o rekonstrukc jedné olomoucké tramvaje, kde autoři sami píší jak si to všechno naplánovali v počítači a v Autodesku Inventor si třeba navrhli celou novou převodovku tak, aby do tramvaje pasovala a fungovala , počítač jim i navrhl materiály na jednotlivé díly a nemuseli se s tím tedy tak flákat jako konstruktéři z 30tých let minulého století.. na celou opravu měli digitální 3D model který si vytvořili tak, že obšlehli staré originální technické výkresy , pardon kresbičky :)
Rondo, nemám
Historická tramvaj RINGHOFFER
Základní části nápravy
Náprava se skládá z několika částí. Nejvíce prostoru zaujímá motor, který má
výkon 45 kW. Během postupných modernizací bývaly motory nahrazovány
výkonnějšími s výkonem 60 kW, což se ale nedotklo tohoto vozu. Dále je na nápravě
jednostupňová převodovka. Z počátku výroby byla tvořena přímým ozubením,
avšak z důvodu neklidného rozjezdu a přílišného hluku byla časem vyměněna za
ozubení s šikmými zuby. Převodovka je zakryta svařenými plechy, přičemž spodní část
funguje jako olejová vana. Olej slouží k mazání ozubení tak, aby docházelo k co
nejmenšímu tření a ozubení mělo delší životnos
Návrh a výpočet nového čelního ozubení a pastorku
Z důvodu velkého opotřebení bylo rozhodnuto o výrobě nového čelního ozubeného
kola a pastorku včetně části hřídele. Tato operace byla zadána externí firmě, avšak my
jsme museli provést návrh ozubení tak, aby přeneslo daný výkon a zároveň splňovalo
vzdálenost os a převodový poměr. Všechny tyto parametry bylo zapotřebí propočítat. Od
počátku jsme mohli pracovat s parametry, které jsme naměřili na starém ozubení, nebo
které se nám podařilo sehnat ze samotné výrobní dokumentace těchto tramvají z bývalé
firmy ČKD Praha. Zjistili jsme, že: vzdálenost os musí být 360 mm, převodový poměr je
1:5 (z podělení počtu zubů pastorku a velkého ozubeného kola) a přenášený výkon 45 kW.
Díky těmto informacím jsme mohli v programu Autodesk Inventor verze 2015 dopočítat
ostatní parametry tak, aby to převodovka v provozu vydržela.
ano budeme slovíčkařit Rondo , to je fajn, prostě tomu nebudeme říkat převodovka i když lidi, kteří tu tramvaj repasovali měli tu drzost :)
Ale jsem rád, že TO můžeme nazývat tramvaj a dokonce tramvaj s převodovkou :D
Smajlík Rondo dokonce 2x tam byl.
Jestli by někdo měl ukřivděně pičovat tak by to byli konstruktéři a stavitelé tramvají, které fungovaly desítky let a ani při repasování třeba nebyly zkroucené, jako moderní mašiny z naší doby, které praskají po pár měsících provozu v Praze a pak nejezdí.
Ti by asi nebyli rádi, že se z nich tady dělají stavitelé lepších žebřiňáků...
No nic já jdu spát, tramvaje jsou prostě výbušný téma a vlastně ani nechápu proč tak moc...
Zbytečný handrkování. Proti slovu převodovka nic nemám. Mění se tam skutečně převod. Nepsal jsem to nijak ironicky. Konstrukce byly jsou a budou různé. V pozdějších dobách to bylo řešeno jednodušeji bez těhle zranitelných mezikusů.
Hm, mi se hned při čtení o jednostupňovém převodu vybavil koncový převod. Jak bys to soukolí včetně kastle okolo teda nazval?
Ano, běžně se tomu říká "koncový převod", ale to mi přijde jako označení funkce soukolí. Celému zařízení právem přísluší označení "převodovka" nebo rozvinutěji "jednostupňová převodovka".
Je to jak píše bara, na singlspeedu je převod, na ostatních kolech, co maj přehazovačku, je převodů víc, ale rozhodně ani Brahma nemá na kole s přehazkou převodovku (jedině by měl tu nábojovou).
Převodovka je prostě samostatná skříň, v ní třeba nějaká kolečka (klidně i cosi jiného), na jedné straně je hřídel (ev. náboj) hnací, na druhé hnaný a každý má díky převodu uvnitř převodovky jiné otáčky. Jestli je uvnitř převodů víc a daj se různě měnit, je pro označení "převodovka" úplně jedno.
Kdyby na obou stranách krabice byly stejné otáčky, byla by to spojka (a ani by nemusela mít funkci rozpojování jako ta v autě).
Ale zřizovací náklady měli tehdy asi podstatně nižší. Provozovatel nemusel tehdy smlouvat s panem Křižíkem na snížení objednaného počtu tramvají, protože by to neutáhl jako to nyní dělá Praha. Ten vůz se kovářsky postavil, opláštil dřevem a postavil na koleje. Nynější vývoj je mnohonásobně dražší a i ten vůz je mnohem dražší. Není to jen postavit, ale nechat vyzkoušet a projít homologací. To vývoj dramaticky prodražuje. Nehledě na složitost.
Je vidět, že nevíš co je to ruční a co sériová výroba a představa že si někdo postavil na koleni tramvaj, nebo jiné kolejové vozidlo a s tím si začal jezdit je použitelná možná do doby prvních vlaků v Anglii.
Navíc když Praha odkupovala( někdy do roku 1907 kdy vytvořila monopolní dopravní podnik) první soukromé dráhy, tak se zavazovala k odkoupení i jejich objednávek vozů a vybavení a samozřejmě i jejich půjček na podnikání a vyplácela i podíly investičních společností a bank... prostě dělala normální bussines a jak zcela správně naznačuješ " dělala ho s péčí řádného hospodáře"
Ruční a sériovou výrobu a tehdejší a dnešní technologie a možnosti jsem zahrnul do podobných penězí. Tím chci říci, že se to nebude řádově lišit, že to nakonec bude tak nějak podobné. Porovnat to přesněji asi stejně nedokážeme. Kde je diametrální rozdíl, to je komplikovanost a tudíž finanční náročnost dnešních nutných prostředků.
Naproti tomu, to jízdné muselo být únosné a lákavé pro dostatečný počet pasažérů, jinak by použili jinou dopravu, třeba pěší. Takže ta cena musela být opět řádově podobná. A tím se dostáváme k velikému finančnímu rozdílu mezi nutnými náklady a vydělanými penězi tehdy a nyní.
Přitom jsem se zcela vyhnul v porovnávání kupní síly těch peněz :)
Nu a jsme u toho, nebude třeba ten rozdíl i v ceně energií ?
Zatěžoval tehdejší stát energie takovými daněmi ?
Nedotuje dnešní Praha ztráty, které stát vytváří zdaněním proudu a paliva ?
A jinak jen to obligátní : úplně slyším jak někdo v roce 1935 říká tvoje slova :
"Porovnat to přesněji asi stejně nedokážeme. Kde je diametrální rozdíl, to je komplikovanost a tudíž finanční náročnost dnešních nutných prostředků"
:)
Máš pravdu, ceny energií jsem zcela opomněl a vůbec nevím, jak se změnily. To je jasná díra v úvaze.
Ty si myslíš, že ty energie byly tehdy levnější? Ať už z důvodu levnějšího uhlí tak z důvodu jejích následného zdanění?
Samozřejmě i tehdy se lidé k minulým technologiím a možnostem stavěli stejně přezíravě, jako my. Každá doba má své možnosti a ty považuje za moderní a skvělé. Všichni žijeme a žili jsme v moderní době :)
Ono to s tou seriovostí nebude ani dnes tak moc horké. Objednávky vozů jsou o kusech nikoliv stovkách kusů nebo dokonce tísících, které by vývoj a výrobu zlevnily.
On bude asi hlavní zakopaný pes v tom, jaké byly jiné možnosti tenkrát a jaké jsou dnes...
Já ještě pamatuju dobu, kdy se dalo například docela slušně vydělávat přepisem diplomových prací na stroji se čtyřmi kopíráky. Pak dobu, kdy byla na každé ulici kopírovací centra a člověk v nich často stál frontu. Když má ale dnes každý buď přímo doma nebo aspoň snadno dosažitelný počítač s tiskárnou a když je dnes cena lidské práce relativně vyšší než byla tenkrát, už by se neuživila ani přepisovací paní, ani kopírovací centrum. S tou hromadnou dopravou v době, kdy má každý doma auto, je to podobné. Cena, za kterou se hromadná doprava zákazníkovi vyplatí (při zohlednění jeho subjektivních hledisek a preferencí), leží často níž než cena, za kterou se vyplatí provozovateli.
Konečně nějaký rozumný a podložený názor.
Na druhou stranu za první republiky byla MHD v Praze prakticky pořád tím psacím strojem, kopírovacím centrem,domácím počítačem s tiskárnou a dostat místo v tomhle podniku bylo snem.
Ale tvůj příspěvek je super v tom, že mluví o konkurenci ostatní přepravy ( např aut já bych dodal i kol :) a neskuhrá nad tím, jakým byrokratickým překážkám dnešní MHD čelí a o kolik je tahle vymoženostně lepšejší než ta výdělečná tehdejší :)
Však taky ta tehdejší MHD byla zase o tolik lepší než to co bylo před ní....
No... ale i ty byrokratické překážky s tím souvisí. Přinejmenším prodražují.
Podobně jako ty "přepisovací paní"... Můžeš si slušně vydělat pečením cukroví na Vánoce. Jakmile si na to musíš zřídit cukrárnu, dodržet všechny hygienické normy, jsi někde jinde.
Prosperuje Uber. Když ho nacpou pod oficiální taxislužbu, s nutností vlastnit koncesi, všechna možná přezkoušení... zas to bude někde jinde.
Tyhle věci se s dřívější dobou strašně těžko srovnávají. Všechny ty bezpečnostní, hygienické a kdovíjaké předpisy cenu služeb taky nehorázně zvedají.
Jasně, ale elektrické dráhy za první republiky, vlastně i za císařepánaajehorodiny nebyly přece žádný UBER, dodržovaly normy, předpisy, platily daně a fungovaly na tržním principu a podle požadavků města.
A čistý , hygienický a bezpečný byly taky. Nebo ty snad víš o nějakých děsivých kalamitách pražských tramvají, nemocech šířených v nich a obětech jejich nebezpečnosti ? Kurník dyť ty tramvaje až na malé vyjímky typu Barrandov, jezdily po stejných trasách/kopcích jako dneska, tedy ve smyslu bezpečnosti musely být bezpečný.
To se přece vůbec nedá srovnávat s Uberem:)
Myslíš, že tehdejší tramvaje měli stejnou rychlost jako dnešní ? Stejnou hlučnost, stejně (ne)klidnou jízdu, stejný tepelný komfort, podobnou kapacitu nejen v tom voze, ale i propustnost trati z hlediska napájení trakce. O elektrické výzbroji a její bezpečnosti i bezpečnosti podvozku nemluvě (brzdy, pérování, spolehlivost materiálů). Všechno tohle něco stojí. Však si porovnej padesát let starý auta a motorky s dnešníma. To je nám, běžným smrtelníkům bližší a snáz do toho vidíme, máme možnost porovnat. U těžších verglů je to o to náročnější.
Já myslím, že "Křižíkův" vůz bychom dokázali zhruba postavit za podobné peníze jako tehdy. Že by to bylo stejně finančně náročné. Ale že dnešní vozy jsou mnohonásobně finančně náročnější na pořízení z důvodu mnohem větší složitosti a bezpečnosti. Totéž bude se vším dalším nutným vybavením. Z toho odvozuji, že dnešní dopravní podnik má mnohem vyšší pořizovací náklady, než měli tehdy.
Moc tomu nevěř, ty umělecké detaily by to finačně hodily úplně někam jinam.
Vem si kolik času a peněz a práce požerou jen pouhé rekonstrukce starých, technologicky i umělecky náročných vlaků.
Viděl jsi ta okna, tu výzdobu v reálu ? Víš kolik dneska stojí umělecký truhlář nebo kovář ?
To by dneska nepostavil nikdo nebo by to stálo tolik, že by to nikdo stavět nechtěl :)
Ale asi budu končit a nechám vám vaši představu, že tehdejší tramvaje mohly být o dost lepší ale protože by na to tehdy neměli peňouze tak si raději dělali žebřiňáky, který ani nezastavily...
"Ale asi budu končit a nechám vám vaši představu, že tehdejší tramvaje mohly být o dost lepší ale protože by na to tehdy neměli peňouze tak si raději dělali žebřiňáky, který ani nezastavily..."
Tak teď jsi teda tomu nasadil demagogickou korunu :-)))
Šalina Vario je moderní vůz - částečně nízkopodlažní, moderní výzbroj atd. Stejně jako "Porše" 13T. Nedá se říct, že by Vario bylo horší, spíš naopak. Ale je postavený na "papírech" vyřazené šaliny, oficiálně je to rekonstrukce a nepotřebuje to tolik razítek jak to "Porše". Rozdíl ve funkčnosti minimální, rozdíl v ceně značný...
Porche, Porche, není to ta moderní tramvaj, která s tolika razítky, nejskvělejšími technologiemi jak po stránce elektrické tak po stránce bezpečnostní nevydržela jednu sezonu provoz v Praze, kde dosud jezdí historické tramvaje, které dokázaly jezdit půl století aniž jim popraskaly dokonale evidované svary od dokonale vyškolených a certifikovaných a stále nejpokrokovější technologií a byrokracií kontrolovaných superkvalitních a velmi dobře placených svářečů ? :)
Ale o tom přece mluvím. Ne o reálné bezpečnosti, ale o té byrokracii. Co všechno musíš mít (a zaplatit), abys prokázal onu "bezpečnost". A tam je nárůst zejména v posledních letech opravdu šílený.
Přece v hospodách taky dřív nebyly žádné šílené hromadné nákazy, i když neměly oddělnenou místnost na škrábání brambor a jinou na porcování masa, bezdotykové baterie, pokladny na EET a milion dalších věcí.
Bohužel tohle dnes platí téměř v každém sektoru.
Tak v hospodách nákazy byly , jsou a budou :)
Ale popravdě byrokracie tehdy byla taky, víš třeba, že tramvaje jezdily přes potravní čáru, tam si všichni vystoupili a nechali se zkontrolovat jestli z konečné nepašujou cerbulát do vnitřní Prahy ?
Nebo že za mosty se platilo ? :)
Jen to celé probíhalo jinak ale pořád si myslím, že provozovatel tedy město Praha muselo mít razítko od zkušebny, že dráha je bezpečná, vozidla taky a personál je vyškolen.... to je furt stejný
"personál vyškolen"
Jo, tak už jen tohle. Když vzpomenu a porovnám vyprávění příbuzného, jak dělal řidičák "C" v padesátých letech, jak jsem ho dělal já a jaké jsou podmínky dnešního "C" plus profesáku, periodických školení, prohlídek a testů. A takhle je to u všeho.
Vem si třeba technické prohlídky aut před třiceti lety na dvoře u policajtů "po sousedsku" na oko a dneska v STK (totéž u náklaďáků, autobusů, tramvají)
jojo a v 30 tých letech začínající tramvaják dvakrát obešel tramvaj, ukázali mu jak zatočit klikou a pak s ní odjel do provozu... a na dráze když nepřišel mašinfýra do práce, tak lokomotivu řídil pan řídící cestou do práce, protože byl študovanej...
já puknu.. to musela bejt doba
Ty máš nějakou osobní, nebo blízce zprostředkovanou zkušenost ohledně náročnosti proškolení obsluhy u MHD nebo náklaďáků řekněme za posledních třicet let ? Nebo jen fabuluješ ?
Totéž ohledně náročnosti úřadů na vlastnosti a technický stav provozovaných vozidel.
Ta trošku hysterická diskusní taktika "od zdi ke zdi" s panem řídícím u kniplu tě teda příliš nešlechtí ;-)
Tak tu "h"taktiku osobních zkušeností jsi sem zavedl ty a opravdu netuším proč bych si měl myslet, že v tradičně pořádkumilovném a technickobyrokratickém Československu nechali personál kolejových vozidel nějakým nezacvičeným neználkům.
Proč prostě nepřiznáš, že zaškolení tramvajáků v té době muselo mít normovaný postup, nebo si myslíš, že sundali nějakého drožkáře z povozu a dali tramvaj a řekli jeď ?
Jistě některé detaily jsou jiné, dneska se musíš naučit o dost víc značek a předpisů, tehdy byla zkouška asi víc praktická, jestli to je-bylo ku prospěchu věci je otázka, ale to že za první republiky byla drážní kontrola a předpisy , které se musely dodržovat prostě není možné popírat tvrzením, že někdo nedělal papíry na MHD v posledních 30 letech.....
Proč mi vlastně najednou připadá, že cyklovirovka asi opravdu je nakažlivej ?
jj, osobní zkušenost neplatí, podstatnější jsou tvoje romantické teorie :-))
Ten diskusní faul s tvrzením o drožkaři v tramvaji od tebe není vůbec hezkej. Nic takového jsem nikde netvrdil. Nediv se pak mé výhradě o hysterických výkřicích ;-)
To, co tvrdím je, že se nároky na techniku i personál a tím i režie DP podstatně zvyšují. Ne že nebyly a teď najednou jsou.
A kdo sem tahal nějakého řidiče z padesátých let, který dostal papíry jen tak...
To co tvrdím já, že nároky jsou pořád v kontextu dob plus minus stejný, jen starý dědci tvrdí, že tehdy bylo všechno levnější a holky byly ......
Ten kdo kdysi obsluhoval stroje byl " pan někdo" pan tramvaják, pan mašinfýra a nemohl to dělat jen tak někdo :) jako dneska
Nároky v kontextu doby plus mínus stejné, ale nákladově dneska výrazně vyšší.
Jo a že byl někdo PAN tramvaják ale neznamenalo že si může za plat pořídit barák, auto, nebo dovolenou na Mallorce, jako dnešní vobyčejnej tramvaják. Ty vyšší náklady jsou ve všech směrech.
No já nevím, ale moc tramvajáků s vlastním domem, autem a pravidelnou dovolenkou na Mallorce neznám :)
No a je jasný, že když dneska český dráhy horko těžko dosahují jízdních dob z třicátých let minulého století, že za to můžou tehdejší nízké a dnešní vysoké nároky na kvalitu, bezpečnost či náklady na kolejová vozidla .
Dnes horkotěžko dosahují... Máš doma staré jízdní řády, nebo je to urban legend?
Samozřejmě, když ta trať byla postavena na nějakou rychlost, tak se po ní dnes o mnoho rychleji jezdit nedá, musela by se postavit znovu.
Takže: rychlíky, protože mají málo zastávek, jezdí +/- stejně, ale osobní doprava může jezdit rychleji, protože moderní jednotky jsou přeci jen dynamičtější. Když se kouknu do jízdního řádu Rumburk-Dolní Poustevna, jezdí se to dnes za 42 minut, zatímco v roce 1918 to trvalo 103 minut a v roce 1988 64 minut. A je to pořád stejných 27 km v převážné části postavené podle lokálkového zákona, takže m.j. s omezenou rychlostí.
Mimochodem o péči státu o železnice svědčí to, že jsem někdy v roce 2004 na mikulášovickém nádraží našel v kolejišti kolejnici vyrobenou 1914.
ad petr. tratí to určitě nebylo, když po " zkoridorované " trati dnes jezdí PENDOLÍNO +- stejný časy
to není Urban legenda a ty jízdní řády ti mileráda poskytne Wikipedie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Slovensk%C3%A1...
Ale podle té Wikipedie to Pendolíno se 2 zastávkami jede o 35 minut rychleji než ta Strela bez zastavování. Ta trať má koridor jen na části. Jak známo, nejvíc to zpožďuje ten nejpomalejší úsek trati. Ten je ten určující. K čemu super rychlý vlak, když musí kvůli kolejím a trase jet pomalu. Dokud nebude celá trasa, nebo alespoň podstatná část přebudovaná na vyšší rychlost, tak se ty časy nijak dramaticky nezkrátí.
Ten příklad příliš nedemonstruje neschopnost lepší a dokonalejší techniky, poněvadž se ta technika na staré trati nemůže příliš projevit.
Brahma
A to je super co ? 80 let po té co na starém koridoru starý vlak jezdil nějaký čas to moderní souprava za 700 milionů kousek na "částečně zmodernizovaném koridoru zvládne o 35 mimnut rychleji, dle jídního řádu a rád věřím, že se k němu několikrát do roka i přiblíží :)
Navíc i ty parní rychlíky to před válkou jezdily rychleji než socialistické do roku 1989, jen se o tom nesmělo psát :)
No, na přelomu století stála jízdenka v Praze 20 haléřů. Zdroj:
http://prahamhd.vhd.cz/jizdenky.htm
Medián mzdy v monarchii byl méně než 100 K/měsíc. Zdroj:
http://magazin.e15.cz/bydleni/regiony/za...
Tedy za měsíční mzdu se dalo koupit +/- 500 jízdenek.
Ve 3. čtvrletí 2015 byl medián mezd 22 531 Kč. Zdroj:
https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumerne-mzdy...
Kdybychom si za tuto částku měli koupit 500 jízdenek, jedna by stála cca 45 Kč. Reálně stojí 32 Kč. Zdroj:
http://www.dpp.cz/jizdne-na-uzemi-prahy/
no trošku jsem se bavili spíš i třicátých letech, ale díky za data... tuhle jsem sem dával, že tou dobou co píšeš byly daně a sociální vybírané od lidí pěkně nespravedlivě nastrmené .
Chudí platili cca 1 procento a bohatí dokonce skoro 5 procent z příjmu... a dneska zaplatíš kolikrát víc aby jsi mohl z daní dotovat jízdenku ?
Na tu pražskou jízdenku přispívá rozpočet Hlavního města Prahy, není to položka rozpočtu žádného ministerstva, není to z daní.
Odkud město ty prachy vyšmoulí ? Vytiskne si je ? :-)
To bys mohl tímto způsobem o velice mnohém říkat, že je to z daní. Primárně jistě, ale Praha to má jako příjem a ten přerozděluje podle svého gusta a názoru zastupitelů.
Taky to o mnohém říkám, přesně tak, jak to je. Město má pár nějakých příjmů z pronájmů atp., nejpodstatnější příjem je ale z daní. Takže je blbost to nějak skrývat a kamuflovat, že to platí nějaké město. Město jen rozhoduje, kam ty prachy z daní natečou, nic víc.
Panoptikum.
MHD v Praze je tak robustní, že v pohodě drží IAD (automobilovou přepravu) na řádu hodnot Amstru nebo Kodaně ( zdroj Prahou na kole) aniž by v Praze byl tak významný podíl cyklodopravy.
http://prahounakole.cz/2013/02/modal-share-z...
V podstatě se dá řici, že tak kvalitní MHD přímo brání pražské cyklistice se rozvinout....
Mnohokrát se tady diskutovala skutečná cena tohoto nejkvalitnějšího/ nejdražšího evropského MHD systému.
No a teď se divíme, když ten systém, stojící 10-14 miliard ročně na přímých dotacích, sám v rámci boje o udržení jeho kvality/ objemu ( dosaďte si sami co chcete)
" nemá pár desítek milionů na smysluplnou linku která by prostě byla příliš vidět".
Panoptikum na2
Škoda, že část peněz na tunel nešlo z nějaké dotace na rozvoj MHD. To by tam autobusy jezdily o 106.
U nás když za peníze EU zprovoznili jinak skvělé vlakové spojení s Děčínem přes Německo, upravili provoz veřejné dopravy tak, aby to jinak šlo jen blbě, to proto aby dodrželi podmínku počtu přepravených osob. Nepříjemným důsledkem je třeba to, že z cesty do České Kamenice, která měla dřív s Výběžkem přímé autobusové spojení, je výlet s několika přestupy a čekáním.
Tak ja myslim, ze to je konzistentni postup, protoze i u jinych dopravnich prostredku slo casto pozorovat nasledujici uvahu:
1) Pokud spojem jezdi malo lidi, je zbytecny a zrusime ho.
2) Pokud spojem jezdi hodne lidi, upravime jizdni rad a potom, co kvuli nesmyslnym prestupum jezdit prestanou, aplikujeme bod 1.
Takze verim, ze Praze by se ty autobusy vyplatily, ale nevyplatilo by se to dopravnimu podniku. :-)
Nu pokud by Dopravní podnik nebyl hlavního města Prahy, tak by to nevyplatilo se asi dobře fungovalo.
Popravdě já zase tak moc tomu argumentu peněz nevěřím, spíš si myslím, že s tím Ropid nikdy moc nepočítal, že by mu tam dopravní bezpečáci pustili nějaké větší množství narvaných autobusů.
Tak nějak to historicky cudně zmiňovali, ale podle mě je překvapilo, že technický překážky od bezpečáků prakticky nejsou :)
Jako validní se mi zdá argument Prahy 6 , že autobusů na Kulaťáku je až moc, což by se asi dalo řešit jinou návazností z tunelu na metro , tramvaj či vlak a to někde u nádraží u Hradčanské . Tam mi přijde místa docela dost .
Naprosto ideální by bylo na tuhle trasu stáhnout eletrobusy , které momentálně jezdí třeba linku 163, kde mě přijdou z hlediska zabránění zátěže ovzduší proti centrální kotlině Prahy docela špatně využité... Přece jenom Želivského-Rohožník je poněd lépe větraná oblast.
Když už je tady takové panoptikální téma k dopravě tak co říkáte na tohle :
http://zpravy.aktualne.cz/domaci/desitkam...
Jinými slovy, podporujme vlakovou dopravu a pak jí v neuralgických bodech zařízněme jednou provždy.
To se mi snad jenom zdá , proti tomu je Blanka v podstatě pražsko-lokální mini-problémek .....
Zajímalo by mě jestli udělali něco pro to, by ten hluk nevadil. Protihlukové stěny, výměna oken a tak. Nebo jestli sprostě spoléhají na to, že jsou too important to fail.
Třeba obalit nárazníky posunovaných vozů gutaperčou ?
Elektrické, případně akumulátorové posunovací lokomotivy místo dieslových. Zeleň, případně protihluková zeď. Snížení rychlosti při posunu, nebo klidně i vkládáním gutaperči mezi nárazníky při "dopadu".
O výměně oken jsem psal?
jasně, jenže já si představuju tu zeď která odělí Libeň, Vršovice a ostatní mnohakolejové prostory od zástavby, která je leckde vysoko nad nádražím ...
Jinak snížení rychlosti posunu není asi moc možný... kdo viděl někdy posunovací nádraží v chodu ten ví, že to prostě nejde, koneckokců částečně je to samospádem :)
Většina hluku je spíš z těch vagonů než z lokomotiv.
No a taky si zkouším představit takového pana Stropnického juniora jak zároveň bojuje za vlaky a zarověň proti hluku vlaků a slyším při tom z povzdálí potlesk výrobců megazdí, gutaperči a kamionů....
Neříkám, že je možné hluk zcela odstranit, ale zajímalo by mě zda alespoň projevují snahu, nebo na to úplně pečou.
to nevím, ale myslím že hluk se snížil už jen vozovým parkem, novými tělesy drah a také ponížením na celkové přepravě tovaru....
A samozřejmě i velkým navýšením ceny za přepravu a tím i snížením množství přepravovaného materiálu a zboží po železnici, protože cena za dopravu bude už neúnosná.
Někde jsem četl, že tyhle věci u IAD řeší následky a nikoli příčinu a že je lepší dopravu omezit než dělat tohle. Ale fakt nevím, jestli to bylo od tebe, nebo od někoho jiného.
Touché!
Nádraží je hlučné a bylo hlučné vždy. Dříve bylo ještě pěkně smradlavé. Také jsou většinou obytné doby od nádraží a zejména od těch posunovacích dostatečně vzdálené. Já bych to neviděl tak tragicky. Možná by stačilo ten jeden bývalý nádražní dům, který teď omylem obývají lidé, odkoupit a nepoužívat ho na bydlení.
No nevím kolem všech pražských velkých nádraží co znám, je zástavba dost blízko, ještě než zavedli vysílačky tak si pamatuju jak se Vršovicemi rozléhal posunovačský rozhlas :)
Tak jako já mám T3 rád, měla duši, tojo. Ale srovnávat ji s T15 mi přijde dost mimo. Nízkopodlažní, tiché, (uvnitř i venku), hladší jízda. Skočit pod T15 už podle mého vůbec nejde, to bych se raději zkusil nějak nacpat pod hausfrauenpanzer.
15T docela jde, oproti T3 či T6. vůbec řada T1-Tx byla jaksi krokem zpět, byť teda pěkné ty vozy jsou. Pravda je, že tehdy se ještě tolik nehledělo na méně pohyblivé. Ale první pražská částečně nízkopodlažní tramvaj byla vyrobena už ve 30. letech 20. století.
To bohužel není jediný přešlap RoPIDu pod nynějším vedením. Prosazovaný návrh změn obsahuje tolik chyb, že je lepší nechat vše tak, jak to je.
Dobu cestování na české železniční síti nedávno pěkně zpracovali v Technetu: http://technet.idnes.cz/vlakem-za-tri-hodiny...
Holt kdyby se investovalo do železnic tolik jako do dálnic, tak by to vypadalo daleko lépe.
Ono by už pomohlo, kdyby to komouši nenechali chátrat. Jezdíval jsem do východní Berlína. Do Děčína se vlak ploužil, z Drážďan se jezdilo 120 (s parní lokomotivou).
Na kladenskou Poldovku jezdil bambilion lidí z Prahy, o rychlodráze se mluvilo dřív než jsem se narodil. A dodnes tam je neelektrifikovaná jednokolejka.
Pro samé budování socialismu nebyl prostor na údržbu, natož na novou výstavbu. Pravda třeba kvůli uranu se postavila žízníkovská spojka, ale na původní trať do Bakova nebylo sáhnuto.
To je hodně podstatný bod, díky za něj.
Tak ono se nešetřilo jen na údržbě železnice, pracoval jsem v továrně, kde se ještě dělalo na originálních strojích z první republiky a v originálních budovách z té doby, hodně instalací nebylo vůbec nutno měnit.
Jako perličku dodám, že se vyráběly stále stejné produkty(elektronky do tv a rozhlas vysílačů) které perfektně sloužily i když výkresy na sobě měly ještě razítka německé okupační moci... Ta továrna se modernizovala tuším až tak kolem roku 2000 a to přestěhováním do nových provozů někde v Říčanech tuším a myslím, že minimálně půlka jejich sortimentu je pořád plus mínus stejná jako za války... :)
Možná to bude tím, že ta nakoncipovaná elektronka s vymodelovaným a vyzkoušeným elektrickým polem vyhovovala. Nebylo na ní co vylepšovat. Katoda víc elektronů nedá, pole je stále stejné, vakuum je vyhovující. Na této technologii už nejde moc vylepšovat. Kdybys ještě někde stavěl parní lokomotivy, tak to také budeš střihat podle starých osvědčených výkresů, poněvadž pokrok se ubírá už jinudy.
No právě pokrok v dosahování výkonů dávno minulých :)
Spousta věcí vyhovuje, například princip kolejí je stejný, jízdní řád vlaků je po 80 letech skoro stejný, na tratích nejenom vlaků ale i třeba metra či lanovky na Petřín jezdí repasované historické skříně a podvozky doplněné o modernější kastle.
Není to tak dávno, kdy nevyjely vlaky a tramvaje kvůli námraze na drátech a v přípraží s dopravou vypomáhaly různé historické vlaky. posunovací mašiny a dokonce motorák nějakých nadšenců...
Ono se to víc začalo rozpadat až po revoluci. Je paradoxní, že teprve teď se objevují nějaké nové vlaky, ale je otázkou, nakolik nové (pomineme-li Railjety). Slon je starý už 20 let, Regionova je jenom modernizace, a jiné vozy jsou spíš také modernizované. Navíc mám fakt pocit, že víc železničních, ale vůbec jakýchkoliv spojení VHD zaniklo po revoluci, než před ní.
Ty máš vůbec hodně pocitů, viď...
Hele, pamatuji si dopravu dřív a vidím dopravu teď. Za tu dobu se toho proměnilo hodně. Dost spojení za tu dobu zaniklo, nebo se omezilo, a víc se investovalo do hry s autíčky.
Jistě, takové autobusy jako má například Student Agency tady nebyly, ale zas stav Jančurových autobusů je někdy jako stav karos z 90. let.
Třeba Jindřichohradecké úzkokolejky se zachránily jen díky nadšencům, a teď je asi potopí hašišbedny.
Taky si pamatuji prasžskou dopravu dřív, MHD je dnes nepoměrně hustší a má delší dosah.
Tak Pražská doprava se nějak udržela a přečkala krizi 90. let, i když nízkopodlažní tramvaje typu "Porše" jsme tu mohli mít někdy v roce 1997-1998.
Dokud ale nebyla okolní doprava zahrnuta do PID, tak docela strádala, a spoje a kapacita postupně mizely. Některá zajímavá přímá spojení mimo oblast PID téměř nebo zcela zanikla. Prostě se preferovala autíčka. A vlaky vlastně dost trpí doteď. Některé obslužné tratě jsou stále nahrazovány autobusy, nebo IAD.
Jojo a ještě dejte tu o tom, jak se před rokem 1989 podporovala cyklodoprava a já puknu rovnou smíchy...
Zajímavá spojení je floskule nonplusultra.
Dejte jeden příklad zajímavého přímého spojení a vysvětlete v čem bylo zajímavé a pro koho.
Jsem moc zvědavý jestli to bude jako s Orwellem..
"Dřív" je pro tebe co?!?
V roce 1989 ti byly asi dva roky, jestli se nepletu, takže o době předrevoluční zcela jistě nehovoříme.
Ale dobrá, vezmeme to tak 15 let zpětně - za tu dobu se sice něco změnilo, ale o nějakých velkých změnách v MHD se mluvit nedá.
Mimochodem - Student Agency vzniklo v roce 1993 a Jindřichohradeckou úzkokolejku nelze řadit mezi dopravně-oblužnou trať. To je vyloženě turistická záležitost. Je ale fakt, že by bylo škoda, pokud by přestala fungovat.
Já si poměrně dobře pamatuji dobu, kdy autobusy vyštípaly vlaky a další dopravní prostředky díky jedné speciální "výhodnosti a rychlosti".
Bylo to hluboko za komunismu, kdy tehdejší bezpečnostní experti přišli s ideou, že tramvaj, trolejbus a vlastně ani vlak neumožní bleskové rozptýlení či evakuaci obyvatelstva z velkých měst pro případ války.
A vesele všude narvali autobusy.
Můj dotaz také nebyl směrován na tebe. U tebe víme, že si za revoluce už kačera na provázku netahal.
tak on si to ten pán snad přebere, že jsem reagoval v rozumější části větve. Navíc jsem mu už položil jednu zapeklitou otázku :)
Všimla jsem si, ale ještě jsem ho neviděla odpovědět na žádnou otázku :o)))
proto píšu tobě
V rámci diskuse tady padlo, jak je dnes MHD drahé i kvůli tomu, že dřív se nikdo neobtěžoval školením zaměstnancům nebo že to všechno bylo dřív " jednoduchý jako facka" a všechno fungovalo jednodušeji nesvázané předpisy jako dneska :)
Takže
V roce 1920 byl v rámci Masarykovy akademie práce (VI. odbor) založen Psychotechnický ústav, jehož úkolem byl výzkum lidské výkonnosti tělesné i duševní a aplikace tohoto výzkumu v hospodářské praxi. Již v roce 1922 se v něm začaly provádět psychotechnické zkoušky pro státní správu a např. pro armádu. V roce 1923 byla založena Psychotechnická laboratoř ve Vítkovických železárnách. Tyto zkoušky se osvědčily tak, že ministerstvo železnic je zavedlo povinně pro svoje zaměstnance. Od roku 1924 se práce Psychotechnického ústavu zaměřila na výběrové psychotechnické zkoušky (např. uchazeči o řízení tramvají v Praze, kandidáti na strojvůdce pro ministerstvo železnic, či v jiných resortech). V roce 1925 bylo zkoušeno přes 500 řidičů tramvají a pro ministerstvo železnic bylo vyzkoušeno přes 600 kandidátů strojvůdcovství.
Nu a :
V roce 1923 byla zřízena Psychotechnická laboratoř Elektrických podniků hl. m. Prahy a začala příprava návrhů na psychotechnické klasifikační zkoušky pro výběr zřízenců dopravní služby (V. Forster). Výsledky psychotechnických zkoušek byly zpočátku brány v úvahu fakultativně a po získání zkušeností byly zavedeny obligatorně pro všechny uchazeče dopravní služby na elektrických drahách i v autobusech. Tato laboratoř věnovala také zvýšenou pozornost studiu dopravních nehod na elektrických drahách. Odborníci měli pomáhat řešit otázky, které se týkaly míry zavinění z hlediska lidského činitele, a to na podkladě podrobného vyšetření jeho vlastností a schopností.
Jen od roku 1924-do roku 1930 vyzkoušely Elektrické podniky 6190 osob, dělala se podrobná statistika všech nehod a dokonce se školila bezpečnost práce ... inu jako dneska :)
Pominu, že ve svých argumentacích skáčeš po časové ose hned čtyřicet let dopředu, hned dozadu a zas zpátky, podle příhodnosti ;-)
Ale opravdu jseš přesvědčenej, že náročnost a rozsah školení a testů byl podobně náročný, jako dnes ? Už jen s ohledem na hustotu provozu, složitostí techniky, hutností a rozsahem různých předpisů a nařízení.
Jen příklad, během mojí první autoškoly jsem neměl možnost potkat jediný semafor nebo složitější křižovatku (pohraničí). Ono i v té Praze to v té době bylo na ulicích víc napohodu. Natož kolem roku 1922, o roku 1905 ani nemluvě.
S tou časovou osou je to u tebe dost nápodobné.
Žjova , takže to měli těžší když neměli semafory , to asi museli myslet hlavou ne ? Neměli tolik automatických pomocníčků, tramvaje byly ve srovnání s dneškem , dle některých, primitifní a tak to znamenalo, že je museli řídit nějací primitifové levou zadní a nikoho , dle třeba tebe, tehdy tak netankovali předpisy a dokonce neměli ani GPS a glonax , tak to muselo bejt úpná nirvána nicnedělání a vození se všech několika tramvajek toho dopravního podničku v městečku, které mělo jen pár obyvatel....
A jak říkáš, na ulicích nikdo nebyl, dopravní zácpy neexistovaly , známe to přeci z pohlednic ...
No, pokecal bych o tom. Nechal bych se i argumentama přesvědčit. Ale co k tvým hystericko-arogantním výkřikům dodat ? Někdo si dovolil cosi namítnout k tvým pseudointelektuálním exhibicím, tak jseš z toho koukám celej špatnej.
No nic, klidně zas pokračuj, budu zas jako mnozí dál ignorovat. ;-)
Od člověka, který debatuje jako ten pán z hradu ( hysterie, arogance a další narážky) a nedal argument podložený jediným linkem nebo faktem, ale moderními hláškami typu " dnešní MODERNÍ doba je TAK složitá, nežijeme si jednoduše jako v historii" ani vlastně diskusi nečekám...
Ale ona ta dnešní doba je opravdu hodně složitá, rozhodně složitější než bývala a každá složitost všechno hodně prodražuje. Takže když je doba složitejší, tak je zároveň i mnohem dražší než byla za 1. republiky.
Nebo si myslíš, že to je obráceně?
Čím si tedy vysvětlíš, že dopravní podnik měl vyrovnaný rozpočet a stačilo mu jen vybírat jízdné a nepotřeboval žádné dotace jako dnes?
Že by to bylo dobrým hospodařením ?
Průměrná roční mzda byla v roce 1930 zhruba 14.000 korun( 18 tisíc muž, 10 tisíc žena) tedy asi polovina dnešní měsíční mzdy. Pro jednoduchost řekněme že byla 24x nižší než průměrná mzda v dnešní době.
Výdaje Elektrických podniků v roce 1930 byly 355 milonů korun což při vynásobení 24 hodí zhruba 8.5 miliardy korun dnešních.
Praha dnes utratí 14 miliard za celou MHD ročně , ovšem máme také prakticky o polovinu více obyvatel takže výdaje přepočtené na dnešek nejsou nějaká směšná částka ale v podstatě plně srovnatelné sumy vzhledem k průměrné mzdě...
Počet zaměstnaců 7500 1933 se mi podařilo dohledat, dnes 11000 .. opět plně srovnatelné vzhledk k obyvatelstvu tehdy a dnes...
Vše ostatní o složité době jsou jen spekulace.
Takže by měl podnik udělat co?
Když počty zaměstnanců jsou srovnatelné, tak snížit mzdy na 1/24?
O složitosti to nejsou spekulace.
Jenom si porovnej rozsah předpisů a pravidel, porovnej si rozsah dokumentace na 1 km kolejí tehdy a dnes, dokumentace na jeden vůz tehdy a dnes. A tak můžeš ve všem.
Kolik stál tehdy 1 km tratě a kolik dnes? Kolik stál tehdy 1 vůz a kolik stojí dnes?
Myslíš, že to je srovnatelné?
Zrovna včera jsme řešili revize. Kontrolovali jsme, zda-li máme na všechno elektro, výtahy, tlakové nádoby, plynová zařízení,... revize, zjistili jsme třeba, že nemáme deník o kontrole regálů.
Jen poslední revize elektro stála 22.000 Kč a jsou z toho dva šanony revizních zpráv, co zařízení, to jeden list. Neslyšel jsem, že by se třeba dřív řešilo, že prodlužovačka musí být nerozebiratelná, prostě ji firemní elektrikář udělal podle potřeby. Prostě jen náklady na všechny tyhle věci provoz zdražují. To nemluvím o nějakém systému řízení kvality typu ISO, to by byla další darda.
Hmmm, to ti fakt mám dohledávat nějaké statistiky a encyklopedie, že před 50 a 100 lety byl znatelně řidší a pomalejší provoz a že byla vozidla technicky jednodušší ? To snad (kromě tebe) ví úplně každej :-)