Měl bych dotazy. Mám středně namáhavou práci a po pracovní době jezdím skoro každý den cca 50-70 km na kole. Je vhodné konzumovat iontové nápoje a popřípadě jaké nebo je lepší pouze čistá voda? Děkuji za odpověď
Asi bude záležet, jak těch 50-70 km napálíš. Jestli je to jen nějaká šudlačka (to asi při těhle porcích už těžko), tak asi pít v podstatě cokoliv, ale s doplněním vypocených solí bude dobrý počítat. Při ostřejším tempu už těch solí a tekutin bude víc a vhodnější kombinace speciálních nápojů s běžnýma není od věci.
Popravdě po práci jezdim na kole na max co to jde. Mít vodu už me omrzelo tak bych chtěl něco zkusit.
Každýmušmákne něco jinýho, každý se kouká na "chemii" jinak. Já na kolo beru sirup Ionogen. Když z kola slezu, už si toho ani necucnu, to piju kofolu a jiný srágory (na zásadnější doplnění tekutin), ale na kole se mi nejlíp usrkává tohle, po lokách. Chuť ujde, bez bublin, nějaké ty minerály a ostatní ftákoviny. Z minerálek jsem bejval na celodenních záběrech "překyselenej" a ukrkanej. S tímhle pohoda. Ale není jenom tahle srágora, mě se ale osvědčila, tak dál neexperimentuju.
Určitě lepší jsou jontové nápoje, zejména PIVO. Jelikož cyklisté mohou jezdit pod vlivem, tak není třeba zvláštní opatrnosti, stačí když se na tom kole udržíš. :D
Pivo pijí jen nealko birell po cca 100 - 160 kilometrech :-D nebo v létě když třicítky :-D
Můj kolega z práce pil Magnesii. Varoval jsem ho, že zahořkne, ale nedal si říct. Teď jsme se sešli na náměstí na lavičce při krmení holubů (je už taky na sklonku) a chvílema jsem ho nepoznával, strašně zahořknul. Holt má na rozdíl ode mě jenom jeden důchod.
Moje tělo si zvyklo pít při výkonu Mattoni, protože z kohoutkové vody, pokud není pramenitá je mi většinou špatně a končí to nemožností vydat potřebný výkon a totální zástavou zažívání. Zkoušel jsem i jiné minerálky, ale nebylo to ono.
Jen si vždy říkám jak bez této minerálky přežiju někde, kde se nedá koupit PET láhev této vody...
já jezdím na čistou vodu. v létě, když se potím hodně moc, tak si dám doma po příjezdu černý čaj s citronem a cukrem a špetkou soli. a funguje to :-)
jonťák jsem měl jen jednou, subjektivně mě při tom nebraly tolik křeče, ale to byla denní dávka přes 100 km. jinak jsem jezdíval tehdy kolem těch 50 za den celkem do práce a zpět
Při každodenním ježdění by to už asi chtělo něco víc než jen vodu.
Já už roky používám Ionogen od firmy Penco a nesmírně vyhovuje. Jednak to dobře chutná, dá se to dobře pít i dost teplé v horkém létě a hlavně se toho nevypije tolik. Obsahuje to mimo další i nějaké látky co snižují potřebu hodně pít.
Taky občas používám tento nebo podobný sirup (od Nutrendu), ale musím je ředit na poloviční koncentraci. Jinak je to moc sladké.
Na litr dávám tu jejich štamprli. V menší koncentraci by zas nepovolil šmejr z rukou, kdybych musel šáhnout na řetěz :-)
Jojo to mohu potvrdit, svely cistic. :-)
Myslím že to byl Unisport.
Ale nevím přesně, koupím co je zrovna na eshopu, kde nakupuji věci na kolo.
Tohle má každý jiné. Já si moc 50-70 km cestu bez doplňování energie a solí nedovedu představit. Tedy já bych to viděl na nějaký sportovní nápoj (iontový + energetický) a možná ještě nějaké jídlo cestou. V poslední době si míchám ionťák sám, ale dřív mi vyhovoval Enervit G sport.
Abych pravdu řekl já si moc ani nedovedu představit jezdit každý den po práci 50-70 km tak nějak obecně. Nevím, kde bych na to bral čas, a navíc bych byl asi už po týdnu úplně mrtvý. Mají takovéhle dávky nějaký specifický smysl nebo tě to jen prostě takhle baví?
Tož jestli to jezdí průměrkou 35, tak je za hoďku a půl doma, to musí vydržet i bez jídla a bez pití.
No, to bych teda netvrdil. I auto jinak žere v osmdesáce a jinak ve stošedesáti. A i když je tam za poloviční dobu, vychlastne toho dvojnásobek.
S jídlem se to dá na dluh v pohodě, hoďka a půl není tolik, i když to taky není ideální. Ale bez pití ? Fakt je to krapet jiný, než jet hodinu a půl vejletně.
Těžko říct, o víkendu v pohodě ujedu svejch pětadvacet za dvě hodiny a nevezu s sebou nic. K čemu taky, za jízdy se napit neumím a ani necejtím potřebu. A to jsem skoro důchodce, mladej kluk musí jet na silničce dvakrát rychlejc jak já a nadře se asi tak stejně, tak proč by neujel 50?
Já na podzim dotrénovala až k té padesátce a měla jsem s sebou akorát pixlu s kafem a dopíjela jsem to po čtyřech hodinách doma.
Dvě hodiny by měl normální člověk na nějakejch 70% výkonu normálně vydržet.
Normální ne, a při tomhle výkonu bez pití už určitě ne.
Zkus to odjet v tom svém výletním průměru a pak si postupně přidávej průměr po půl km a myslím, že brzo zjistíš kdy si sáhneš na flašku.
Můj výletní průměr je 12,5 a to s sebou táhnu těžký trekový kolo, brašnu s rezervním oblečením, půlkilovou baterii, na sobě mám teď v zimě dvoje podvlíkačky, tlustý gatě, nahoře dvě trika, vlněnej svetr a péřovku. Je mi 55 a jsem ženská, co v životě neuběhla ani kilometr. Předpokládám, že o polovinu mladší sportovní muž na silničním kole ve funkčním oblečení bez brašen a neceséru pojede dvakrát rychlejc, aniž by se zadejchal víc jak já.
A jestli ně, tak je to sračka.
Ale o nějakého trénovaného vůbec nejde, ten ví sám kdy a jak má pít.
Já píšu o tobě. Když máš průměr rychlostní průměr 12,5 km, nevim na jakou vzdálenost, ale pokud 40 km, tak si zvyš průměr o 0,5 a třeba za týden přidej dalších 0,5 km a velmi brzo zjistíš kdy sáhneš po flašce.
Tobě ještě nebylo třicet nebo mluvíš za sebe? Seš stejnej dědek jak já, tak se nediv, že ti to nejde. Mladejm to jde, aspoň doufám.
Tuhle úvahu, že fungují jinak usuzuješ z čeho ?
Při podobné trénovanosti, nebo netrénovanosti budou potřeby těla dost podobné. Nějaké rozdíly tam samozřejmě budou, stejně jako rozdíly mezi různýma jedincema - ale kromě pár jednotlivých extrémů nijak zásadní. Na hlaďák, vyčerpání, nebo dehydrataci (v různém stupni s různými příznaky) dojede stejně dorostenec, jako veterán.
A co zas tohle má společnýho s válcováním plechu ?
Co? No že si pamatuju, co jsem vydržela před třiceti lety. A že už to dvacet let jde od desíti k pěti taky vím, to je normální. Takže nechápu, co si namlouváte. Ale u mužů kolem padesáti je to prej běžný, taková "druhá míza", ale jen v jejich představách :))
A jéje, místo argumentů invektivy :-))
Já si pamatuju, jak jsem na tom byl loni v létě a teď se sotva hrabu. A vím, že v létě zase pofrčím.
Když se průběžně držíš ve stejné kondici, tak obecně sice klesá výbušnost, ale nastupuje vytrvalost. Ale to nemá vůbec nic společného s procesama v těle při srovnatelném zatížení. A už vůbec nic s tím, že bez udržování kondice to jde s člověkem od deseti k pěti...
Hele, mám pocit, že se tu bavíme každej o něčem jiným. Abychom si sjednotili výchozí veličiny - jela jsi někdy dvě hodiny v kuse naplno ? ne vejletně, ale opravdu naplno. Tak, abys druhou hodinu sotva dorazila. Třeba ne závratnou rychlostí, ale v mezích svých možností prostě nadoraz.
Ty myslíš, že pro mlaďocha na silničce je nějakejch třicet po rovině "naplno"? Nenech se vysmát, mě takhle občas nějakej omete a ani při tom nefuní. V kopcu jsou pomalejší, ale s kopca to klidně pustěj padesát a vůbec se s tím neserou. Já s kopca brzdím hrubě pod třicet, takže tam na průměru dost ztrácím, když uvážíš, že co nastoupám musím taky naklesat, abych se dostala zas dom.
To snad není možné, copak nečteš? Kde jsi vzala silničku a 30 km?
František jezdí na horáku 50 až 70 v průměru za 2 hodiny.
Promiň, ale o pití, resp. nepití píšeš úplné blbosti a naprosté bláboly.
A jestli ty sama nepiješ, tvoje věc, ale buď tak hodná a neraď podobné blbosti jiným.
Znova se tě ptám, jela jsi někdy (třeba v mládí) dvě hodiny naplno ? Ano, nebo ne ?
Ty určitě ano. Já bych si to říct netroufla, u nás platilo, žek dyž si myslíš, že už nemůžeš, seš tak na třetině, a podle toho jsme se zařídili.
jj, prostě plácáš bláboly okolo, jen abys nemusela připustit, že tady ty svoje rozumy vyvozuješ jen na základě svých naivních představ. ;-)
Proč naivních. Já jasně psala, že jsem v životě neuběhla ani kilometr, tak nevím, kolik bych v případě nutnosti uběhla. Já spíš vzpírala, a věř že to byly tuny a tuny. Padesátikilovej pytel jsem odnesla bez reptání a ne jeden. Byl to stoprocentní výkon? Nevím! Když to bylo potřeba složit, tak se to muselo složit, se o tom nežvanilo. Že mě celý mládí bolely holeně a měla jsem na nich oblouky jak prase jsem taky neřešila, aspoň ty kosti zatvrdly, mě zajímaly jiný věci a né takový krávoviny. Ale co se tréninku týče, to jsem fakt zodpovědně studovala, kvůli koním, ne kvůli sobě.
A já své trénikové znalosti teď na sobě praktikuju. A fakt nepotřebuju lemtat ionty co půl hodiny. Jsme koním taky nic nedávali a museli vydržet. A kolirát se nechtěli cizí vody napít celej den, ač jsme jim ji donsli. Ale za dvouhodinovou vyjížďku zaměřenou na vytrvalostní rychlost jsme jim nic nedávali. Z toho nedělej takovou vědu, připravenej zdravej zdatnej organismus fakt vydrží dvě hodiny makat, aniž je mu to k úhoně.
A že si představuješ, že se musíš uštvat, až se ti tmí před očima, je tvůj problém. To ti akorát může uškodit na zdraví, bez ohledu na to, co při tom vylemtáš. To přece není smysl tréninku, uštvat se do bezvědomí, tím se neposílíš.
Mantáš pátý přes devátý :-))
Na tu dvouhodinovku jsem se tě ptal proto, abych věděl, jestli máš o věci vůbec nějakou reálnou představu. Vidím, že reálnou ne, jenom tu představu...
A že se dá něco vydržet a že se dá vydržet pak ještě třikrát víc, o tom žádná. Ale vůbec to s tématem nesouvisí ;-P
Báro, prosím, nezlob se na mne, já to nemyslím zle a ani nemám nic proti koním, ale nemůžeš přeci srovnávat koně s člověkem.
To bych klidně mohla říct, že jsem trénovala velbloudy a vím, že stačí pít jednou týdně:-))
Zkus si těch 70 kilometrů odjet, klidně svým vlastním tempem. Nebo uběhnout ten kilometr, o kterém říkáš, že jsi nikdy neuběhla. Pak uvidíš. Já nevím jak ty, já bych v případě nouze nejvyšší, v nutnosti, kdy žádná tekutina není na obzoru, těch 70 km bez pití asi dala. Akurát nevidím důvod, proč bych to měla dělat dobrovolně:-))
K potřebě pít koně a člověka při dvouhodinovém vytrvalostním výkonu bych připomněl jeden geometricko fyzikální fakt. Kůň má oproti člověku Nx větší velikost, ale N na třetí větší objem a váhu. Takže má N na třetí větší objem vody v těle. Pokud ho zatížíme po dobu 2 hodin úměrně jeho velikosti jako člověka, tak jeho ztráty tekutiny budou relativně k jeho tělu mnohem menší než u člověka.
Ajináč, jestli si myslíš, že jezdit tak, abys na konci druhé hodiny už nemohl, tak ti rovnou říkám, že to je špatně. Na konci druhé hodiny musíš být schopen ještě trochu přidat, pak to splňuje tréninkovej cíl.
Nejde o to, jestli po dvou hodinách jseš na 100%, nebo na 90%. To už zase řešíš podružnosti.
Ano, nebo ne ? Proč neodpovíš ?
Věk s potřebou pít při nějakém výkonu nemá nic společného.
Já vím, že toho oproti mnoha jiným toho vypiju málo, ale na na jízdu delší než 20 km výletním tempem bych si netroufl vyjet alespoň bez půl litru vody.
Já připouštím, že nemusíš mít takovou potřebu pít jako téměř všichni ostatní. Je možné, že si nějak mimo, i když tomu moc nevěřím. Spíš bych bral, že ty prostě nepiješ, protože jak sama píšeš, tak to za jízdy neumíš (i když nechápu co na tom nezvládneš) a tak jedeš na velký deficit a ničíš si zbytečně zdraví a ohrožuješ se při nedostatku tekutin.
Ale pokud ty sama nemáš potřebu pít, nebo spíš nepiješ a jezdíš na dluh, tak bys měla být tolik soudná a jiným neradit aby nepili a tvrdit, že to musí zvládnout, když to zvládáš ty při nějakém pomalém tempu a poloviční vzdálenosti.
František zjevně má potřebu pít a považuje pití za rozumné, tak by bylo dobré mu poradit co pít a ne psát, že pít nepotřebuje, protože ty taky nepiješ.
Já mám dokonce pocit, že je tady ta souvislst opačná. Teda ne tak s věkem, jako s kondicí.
Asi deset let jsem chodila do aerobiku, dokud jsem na to ještě měla kolena. A vždy mě fascinovalo, že ve chvíli, kdy se teprve rozjíždíme a dostáváme do tempa, z cvičitelky už proudem lil pot.
Dokonce nám tenkrát vysvětlovala, že to tak opravdu funguje. Že trénované tělo je zvyklé spouštět své regulační mechanismy včetně pocení daleko dřív než jen to rekreačně se pohybující. A pak samozřejmě je potřeba ty tekutiny i doplňovat.
Nevim, ale myslím, že ani to pocení s tím nijak nesouvisí. Pocení má každý jinak. Znám lidi a dobře trénovaní co po 3 hodinách pro mě smrtelného výkonu jsou jen lehce oroseni. Já po třech rychlejších krocích jsem už dost slušně mokrej a když když sednu na kolo tak ještě než se rozhejbu a zahřeju, tak už jsem durch. A to se nezměnilo za celý život i když byly roky kdy jsem neušel ani 100 m za rok :-)
Když se podíváš na záběry vrcholných atletů, tak z některých teče už při zahřejvání, z některých až po výkonu a někteří jsou sotva orosený i třeba po uběhnutí 5 km.
A to doplňování tekutin je jasné, proto se také dělají nápoje, které snižují pocit potřeby se napít aby se zase neutopil.
Individuelní to bude určitě, ale já se fakt začala potit vlastně až v době, kdy jsem začala víc jezdit na kole. Bohužel nejen na tom kole, ale i v situacích, kdy to až tak potřeba není, ale co se tělo naučilo regulovat... tak reguluje furt. :-)))
Ta potřeba doplňovat tekutiny je přímo spojená s výdejem té tekutiny. Pokud se Bára moc nepotí, tak nepotřebuje moc doplňovat. Pokud jezdí pomalu, tak se samozřejmě moc nepotí. No a pokud dříve jen vzpírala pytle s krmivem, tak to je zase akce rychle nárazová, kde se velké množství potu také nevyrobí. No a teď "Podle sebe soudí tebe". To je docela přirozené, i když v tomhle případě špatné. To že někdo něco vykoná s prstem v nose ještě neznamená, že se u toho nepotí.
Ani tak to určitě není. Většina lidí vypotí víc než přijme, proto taky většina lidí a možná všichni mají po vytrvalejším výkonu výrazně menší hmotnost než před. Rozhodně nedoplní tolik kolik vypotili.
Já mám běžně po celodenní jízdě o 2 kg míň a myslím, že piju docela dost i když míň než mnozí jiní. Myslím, že to bude částečně i tím nápojem do piju, který snižuje chuť se napít.
Pití je určitě individuelní, ale obecně platí, že by se při větší námaze mělo pít, zvlášť když jde o každodenní námahu a ne jednorázovou.
...ono ani tak nejde o to, jestli "máš potřebu pít"- (na jaře a na podzim také "nemám potřebu" tolik pít jako v létě a v horku) ale tekutiny je třeba doplňovat i přes jakýkoliv den v min. mn.2 l i když se námahou či horkem tolik nepotíš. Doplňování soli a min. látek je nutné jen v horku při vyšší potivosti(a i to se často v dnešní době přesolené běžné stravy dost přeceňuje- samotné soli spotřebujeme přes den v potravě víc než dost a její doplňování je zlozvyk)
Já ti nevím. Dost trpím na křeče, hořčík moc nezabírá. Zato líznout si čisté soli pomáhá.
Křeče z iontového rozvratu postihují veškeré svalstvo a ne jenom nohy, což se běžně stává při závodech. Křeče z přetížení jsou následkem přetížení svalu a ne iontového rozvratu. Přečtěte si fyziologii od pana Vojtěchovského
http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie.htm
Tématice křečí se věnuje v kapitole Polibek křečové víly. Jinak pan Vojtěchovský je lékař a výkonný cyklistický závodník.
Hmmm... jako přečíst si to můžu, ale nějak jsem nepochopila, co mi z toho má vyplynout a jak to souvisí s tím, co jsem napsala. Teda krom toho, že je to taky o křečích. (Tím neříkám, že to nesouvisí - jen že moje znalosti nejsou na takové úrovni, abych tu souvislost pochopila.)
No chtěl jsem ti říci, že lízání solí NaCl či hořečnatých solí má pro potlačení křečí po zátěži jen placebo efekt. Pro jejich potlačení je třeba více trénovat.
Aha. Já nevím, jestli situace, kdy mě vprostřed noci vzbudí zaťatá křeč, lze nazvat jako "po zátěži" a jestli mi na to může pomoci více trénovat... Každopádně hořčík pomáhá trochu, líznutí soli víc. Vzhledem k tomu, že i poslední rozbor krve mi ukázal podlimitní hladinu sodíku (koukali na mě jak na anomálii, běžný je spíše opačný výkyv) možná to nebude jen placebo efekt.
Nojo, když jsi nenormální a nemocná... To je úplně jiný případ. Asi musíš více solit :)
Sůl nad zlato :D
Tož nenormální možná jsem.... Nemocná doufám ne. (Ten stav je opravdu paradoxní. Přišla jsem před pár lety o jednu ledvinu a měla bych tedy být se sodíkem hodně opatrná... a přesto ho mám spíš málo než moc. Holt zbylá ledvina kompenzuje, seč jí síly stačí....)
Já jsem se tě nechtěl nijak dotknout, ale pokud máš rozházenou rovnováhu iontů, tak svůj případ nemůžeš předkládat jako běžný a všeobecně použitelný. Většina lidí má ledviny dvě a zřejmě celá ta regulace je nastavená na dvě ledviny. S jednou to více kolísá. Z prostého pohledu problému regulace koncentrace iontů je to celkem pochopitelné.
Ale ne, mě se to nijak nedotklo. (Ovšem ledvinnou funkci mám dle testů naprosto v pořádku; s tím nějaká rovnováha iontů nesouvisí. Dle lékařů je na místě jen předběžná opatrnost, protože - cituji: "Už nemáte náhradní." Jiná omezení nemám.)
Křeče jsme tu už nejednou řešili a tady ta noční extempore tu popisovalo poměrně dost lidí, tj. nemyslím, že by šlo o nějakou třeskutou výjimku.
Já přece nikde netvrdila, že je ausgerechnet můj případ nějak všeobecně použitelný - jen se mi zdálo, že ani čánek o křečích v zátěži všeobecně použitelný nebude. Křeče v zátěži problém nejsou - tam se stihne zareagovat a protáhnout sval "v protisměru" včas. Ty noční jou blbé v tom, že člověka vzbudí, až když jsou fest "zaťaté" a nechtějí se jen tak pustit.
Jo - taky nevím, zda je to všeobecně použitelné, ale jako rychlá pomoc se mi osvědčilo namazání libovolným hřejivým masážním krémem nebo alpou. (Ta sůl mi pomáhá spíš z dlouhodobějšího hlediska, že je pak nějakou dobu pokoj. Ne jako rychlá záchrana.)
Ony ty noční křeče ale z přetížení klidně mohou být.
Jeden příklad za sebe: Byl jsem na cykloakci s kamarády. Na trase bylo poměrně hodně kopců, v kterých poměrně dost lidí tlačilo. Pěšky se mi nechtělo, tak jsem jel vedle nich na kole, krokem na těžký převod, hodně nízkou kadencí, určitě pod 30. Normálně takto vůbec nejezdím. Ač jsem za den najezdil jen pár km, skoro se nezpotil a ani neunavil, tak jsem měl v noci takové křeče do lýtek, jako už dlouho ne. Zkrátka sval nebyl na takovou zátěž trénovaný.
Hele, zkus si sehnat nocramp. Ja to dostal na Chrybech, a krec odeznela snad behem minuty a uz se nevratila :)
Jo, ono to na pár dní odezní. Ale že by se nevrátilo...
Já si poradím, o to nejde. Jen jsem reagovala na to, zda je doplňování soli opravdu "zlozvyk". Asi jak kdy...
To ale není na noční radovánky. To je pro akutní přetížení a odsolení při jednorázovém dlouhém výkonu. Na tyhle noční libůstky je lepší hlídat hladinku minerálkama a tabletkama s hořčíkem podle celkového zatížení
Hořčík beru téměř denně. Teda když nezapomenu. Někdy je delší dobu pokoj, někdy ne...
To, že jsem si zkusila nasypat do dlaně sůl a slíznout ji, byl jen náhodný pokus, ale s výrazně zřetelnějším výsledkem. Ale až tak často to neprovozuju, jen když se mi to fakt jeví jinak beznadějné.
Kdysi mě lékař varoval před nadužíváním hořčíku, prý by mohl vytěsňovat vápník.
"Vy, jako muž nemáte k osteoporóze dispozice, ale stejně to nepřehánějte."
(ženy ty dispozice /prý/ mají)
Mě ´braly´ křeče do nohou při dojíždění (na kole) do práce. Už je to cca 15 let, tablety jsem užíval jen krátce.
http://www.pribalovy-letak.cz/421-tbl-magnesii...
A když se hořčíkem pořádně sjedeš jednorázově, tak sice doběhnout stačíš, ale... :-)
Nepochopil jsem (zcela) tvé myšlenkové pochody.
Občas se mě to stává
Doufám, že mě je nebudeš v následných (mnohomluvných) příspěvcích vysvětlovat
Děkuji
Chceš to teda vysvětlit, nebo nechceš ? Jestli ne, tak proč jsi tohle psal ? Jen abys oznámil, že seš blbej ?
No od tebe to teda sedí. Hnedle dvakrát do mě rejpneš - a když se tě jen zeptám, proč jsi to vlastně psal, tak se cejtíš ukřivděně ?
Jak to teda je ? Píšeš, žes to nepochopil, ale jedním dechem dodáváš, že nechceš, abych ti to vysvětlil. Tak co si teda mám z toho dovodit ? Leda to, co jsem si dovodil...
Můžu nějak pomoct ?
To nevim, ale až potkám nějakého Beduína nebo šejka, tak se jich zeptám.
V Brně teď mají toho, co ho chvíli před zatčením pustili ven na kauci. V Neviditelným psovi/Lidovkách o jeho případě psali jako o "presumpci viny", tedy o ´české právní specialitě´.
Co vím, tak není ani Beduín ani šejk a ani, že by měl nějaké ťavy?
Vím, že jezdil v limusínách a bydlel v prezidentském apartmá. Myslíš, že má zkušenosti s tím kdy, kolik a jak moc pijí ťavy?
No, ale teď když má takové pěkné zaopatření, tak mi nejspíš neodpoví.
Mně to prostě baví :-D jezdím na horským cca něco 2 hodiny je průměr.
No, to už nějaký to triko propotíš. Bude asi záležet, co jinak jíš a piješ. Asi nejprotivnější by bylo výraznější odsolení (nejen NaCl) a následný křeče. Na to bych si osobně dával majzla. O zbytek si už nejspíš tělo řekne samo. No a pak už můžeš jen přilepšovat pro stabilnější výkon.
Jezdíš-li pravidelně, já bych rozhodně být tebou šel do ionťák. Tak 150 až 250 kcal na hodinu podle toho, kolik vážíš. Půl hodiny je v pohodě bez doplňování vody a energie. Hodina už je tak na hraně. Dvě hodiny jsou už jasné, pokud to má za něco stát.
Nedělal bych z toho takovou vědu, na dvě hodiny je asi celkem jedno co piju, jinak při větší námaze se mi nejlíp osvědčilo dát si někde krom cestovního pití birel - ideální třeba na křeče. Taky je asi třeba trochu víc řešit pití ve vedru než teď v zimě.
Pokud jezdíš takhle pravidelně, nemáš problém s únavou, nepociťuješ snížení výkonu, nebolívá tě hlava, regenureš dobře a rychle, tak ti pravděpodobně čistá voda stačí.
Ale není problém vyzkoušet třeba nějaké izotonické nápoje. Dáš do toho sice pár peněz navíc, ale vyzkoušíš, co sedne tobě, no a přinejhorším se zas vrátíš k vodě:-))
Musím se zastat Báry a jejich kopytníků, píšete tady o 2 hodinách jízdy, že bez nápoje to nelze.
Nebudu polemizovat nad tím, jak rychle, a jak urputně kdo šlape a kolik k tomu potřebuje vody...
V zásadě jde o to napít se před výkonem, a dát srdci správný stimul v podobě něčeho, co dlouho vydrží jemně fungovat - třeba zelený čaj.
Takže já kupříkladu běžně jezdím Praha-Kralupy-Praha (asi 65km kolem vody) na jeden zátah bez vody - i v tom bahně co tam teď je.
Záleží na počasí, jak vlhký vzduch je, kolik je stupňů teploty atd.
Moje výkonnost směrem k zimě a vlhkosti roste, naopak směrem k vyšší teplotě klesá - pokud se k tomu přidává nízká vlhkost - způsobuje mi dýchací potíže a výkonnost rapidně klesá o desítky procent - tudíž musím pít hodně a správně.
Obecně v létě je forma mého pitného režimu závislá na momentální teplotě organismu - když bude 35°C ve stínu a já budu muset makat, tak budu pít jak duha, když ale skočím do ledového jezírka a pobudu tam hodinu, tělo pak vůbec nebude potřebovat vodu příštích 50km po rovině.
Funkce vody je také tepelná výměna v organismu.
2 hoďky jet naplno, tak abych mohl držet pořád +- konstantní výkon by neměl být problém - tělo koncentruje krev a obsah minerálů a cukru, tím že vydává vodu. Proto se dá poměrně snadno přepít vodou, když se za jízdy vypije víc než 2-3 deci naráz - obsah minerálů a cukru se může skokově tak snížit, že pak nemám paradoxně výkon a žaludek je na vodě.
Což asi není případ vašich ionťáků...
Nebavíme se o jízdě na krev v anaerobním stavu, ale vytrvalostní jízdě, kde převažuje aerobní režim s cca. 1/3 velmi krátkých anaerobních vstupů...
Krásně to ilustruje, jak teď bylo kolem nuly, měl jsem v Kralupech hlad a koupil si tam 3 rohlíky a jedne plátkový Madeland - strava profíků :) - a všechno jsem to sněd a z minerálky ubylo jen 1 deci, abych to zapil.
Žádnou další vodu mé tělo nepotřebovalo.
Ale pokud bych měl naplánováno delší trasu, řešil bych pitný režim cíleně od začátku jinak.
Jen bych opravila jednu nesrovnalost (spíš je to asi překlep)
"Obecně v létě je forma mého pitného režimu závislá na momentální teplotě organismu"
Je spíš závislá na teplotě prostředí. Teplota organismu je u zdravého člověka stálá. Aby ji udržel na těch cca 37 stupňů v horkém prostředí, tak se právě potí a vodu tělo ztrácí.
Naopak v zimě, aby organismus udržel stálou teplotu, teplo vyrábí (klasicky třeba třesavka).
Ujet 65 km bez doplňování tekutin se zcela určitě dá. Nicméně, právě proto, aby člověk nemusel vypít ty 2-3 deci naráz, je dobré mít tu flašku sebou a upíjet po malých dávkách.
...jestli má organismus tendenci se přehřívat, nebo je podchlazený a může absorbovat více tepla z okolí.
Typicky jsem si všiml, že kosti mají docela dlouhý čas na přohřátí - možná je to jen moje domněnka, ale podložená pozorováním.
Měkké tkáně budou chtít vždycky pracovat na optimální teplotě 36-37.
Když si zchladím prsty v ledové vodě, pak je dám na chvíli do hrnce s vařící vodou a než se teploty vyrovnají, tak se neopařím.
prosil bych o videodokumentaci té poslední věty :-D
Mluvíme o relativně stálé teplotě tělesného jádra. Ta je podstatná. Periferie - kůže, prsty, končetiny... stálou teplotu nemají.
Kůže je docela dobrý izolant, takže dokáže na krátkou dobu odolat prudkým změnám teploty. Naštěstí jsou v ní receptory, které dokážou včas spustit obrannou reakci a ty prsty z horké vody poměrně briskně vytáhneš.
A pak samozřejmě fyzika. My hospodyňky umíme zkoušet teplotu žehličky nasliněným prstem:-))
Ale to už jsme hodně daleko od pití na kole.
proč riskují hospodyňky prst? to radši tu žehličku přiložím a hned vidím přežije/nepřežije :-D
moje sestra mi tím způsobem chtěla vyžehlit nátělník z moiry. kupodivu nepřežil :-D
Právě že prst neriskují. Ale nesouvisí to s pitím či nepitím na kole, takže to zde nemusíme rozebírat.
ale mě to fakt zajímá.
takže, když na kole dostatečně piješ, má to vliv na to, jestli si ten prst ožahneš nebo ne? :-D
Chápu.
Když holt bavící téma neplní svůj účel, musíme se pobavit jinde:-))
Dej svůj dotaz do zaujala. Třeba se to chytne tam a někdo ti to objasní.
Autor tohoto tématu tu se na ožahnutí neptal.
:-))
Zkus to
(není nad vlastní zkušenost, každé sdílení je na hov. - é .. na dvě věci ...)
já si právě říkal, že by to mohl zkusit single, natočit to, a podle toho bych to případně mohl zkusit, když to teda dopadne tak, aby to mělo cenu zkusit :-D
https://www.youtube.com/watch?v=1YNUiCB8q6k
Ač má Bára jistě v některých ohledech pravdu, její tvrzení se často opírají pouze o osobní zkušenosti, které jsou často dost irelevantní. Navíc i když má možná pravdu, kdo se to dozví, když to tady tou svojí pravdou vytapetuje a pak to nikdo nečte, protože je toho prostě moc?
zajímalo by mne, co si tady z těch příspěvků frantisek99 vzal a jaké bude konzumovat nápoje na svých popracovních výletech?
já myslím, že rad tady padlo hodně a pokud si bude měřit tělesnou teplotu a přizpůsobí tomu pitný režim tak nezahyne žízní a nepřehřeje se.
Na to si ale musí koupit moderní typ sedla s otvory, aby mohl snadno do konečníku za jízdy vsunout teploměr :D
No a já si myslím, že si nebude ani měřit teplotu, ani strkat prsty do horké vody, ani se máchat v ledovém jezírku s pocitem, že tím doplňuje předtím vypocenou vodu a ani se nebude trápit žízní. Předpokládám, že je normální a bude pít jako dosud, tak jak mu to vyhovuje, maximálně si možná trochu zaexperimentuje s nějakými jinými nápoji, pro dobrý pocit.
:-))
Přesně Lanno něco zkusim a uvidime. ;-) jinak moc děkuji za informace všem.