Zdravím. Půjdu rovnou k věci. Prostě jsem to nezvládl a vážím 177 kg. Výšku mám bez 3 centimetrů 2 metry. Je nějaká šance, že se mi podaří přeskládat 15 let staré, horské Tesco kolo na stroj, který mně uveze? Co vše by bylo zapotřebí udělat? Před 7 lety, co jsem na tomto kole jel naposledy, jsem vážil něco kolem 140kg a kolo to zvládalo. Je to nějaký těžký šrot, co se kupoval pro mně, když jsem měl první snahu o hubnutí.
Teoreticky, kdyby mně rám kola unesl, co bych musel vyměnit, aby bylo kolo pojízdné a stavěné na mou postavu? Kolo stálo X roků v garáži bez jakéhokoliv hnutí. Jsem kutil a rád se pouštím do neznáma, takže věřím, že si vše opravím sám.
Čím si jsem jistý, tak musím udělat:
- Vyměnit šlapátka - neuměl jsem používal přehazovačku a vždy jsem tedy šlapal hodně silou. Šlapátka jsou tedy hodně vyžvýkané a posunují se 1 cm na obě strany. Dost možná to bude mít i ložisko mezi šlapátky za sebou.
- Vyměnit duše a gumy. Pravděpodobně se dají sehnat nějaké odolnější, že?
- Zkontrolovat brzdy a přehazovačku. Přehazovačka nefungovala už v té době, takže to bude asi oříšek.
- Ještě jsem se díval, že se dají pořídit kola s větším výpletem. Má cenu takovou věc pořizovat vzhledem k rozpočtu?
Je mi jasné, že majorita z Vás by mi doporučila koupit speciální kolo, ale bohužel takovými financemi neoplývám. Na tyto věci jsem si vyhradil max 5 000 Kč. Pravděpodobně do cyklistické sezóny ještě něco zhubnu, protože cvičím a dietu držím již nyní, ale výše je psaný aktuální stav.
Taky jsem míval 148Kg max.
Vozilo mně tohle kolo při celkové zátěži asi 175kg.
Popravdě v kolech se vůbec nevyznám. Jedná se o nějaký levnější model nebo je to něco dražšího? Co jste na kole upravil, aby bylo o něco odolnější? Já ho budu využíval jen vyloženě na cvičení a budu jezdit silnice + lehký terén.
Ještě jsem si uvědomil, že řetěz by asi taky nebylo špatné vyměnit. Nebo to bude stačit promazat i po tolika letech?
To kolo z Tesca stálo 6000 Kč už když bylo nové, takže to bude asi něco opravdu na nejnižší možné úrovni.
S tím lehkým terénem si to radši ještě rozmysli (pokud tím nemyslíš hladkou šotolinku v parku). Po hladkém asfaltu se s tím asi rozumně posouvat dá. Ale fakt s rozumem na nerovnosti a brzdy. tahle kola jsou měkké paštiky už z prodeje a tahle váha mu neprospěje. S opatrností to asi půjde, ale fakt opatrně. Po nějakém úrazu ze zlomený vidle, nedobrzdění, nebo osmice na kole asi netoužíš.
Lehkým terénem jsem myslel polní cestu. Jsem z venkova. No uvidím, jak to bude vypadat. Třeba to kolo dám dohromady a ono se zlomí po kilometru jízdy.
Třeba vydrží dlouho. A pokud se jen zkroutí, taky dobrý. Ale na nějaký prudší ráz fakt bacha u takového kola a váhy, nestojí to za to.
Copak rám, ale už jsem viděla, že se při větší zátěži z kola udělala osma při přejezdu větve.
Záleží na ráfku a výpletu. Když to bude mizérie, tak se to zkroutí i pod moji poloviční váhou.
Jo, to kolo stálo před 12léty 15tis.Kč a úpravy spočívaly ve zdvojeném ráfku a lepších špicích.
Jinak žádné úpravy.
Ano řetěz bych taky vyměnil.
To kolo z tesca bude asi nejspíše ocelové a tak by tě to mohlo unést.
Ještě dodám, pokud chceš hubnout i jizdou na kole neměl by jsi litovat jakéhokoliv finančního obnosu pro nějaký speciál, je to v tvém zájmu a k tvému prospěchu.
Důležitý říct, že rám je nejspíš (podle ceny kola) vyšší řady TFS, pevnější sváry na lepším materiálu, než základní Merida.
Jo, bude to nejspíš ocel. Ze začátku tedy asi udělám jen tu běžnou údržbu a časem uvidím, jestli je to i na silnější ráfky. Prostě budu muset být připravený, že si rozbiji ústa :).
..já bych využil zimy na pořízení(nebo půjčení) jednoduchýho stacionáru a do jara (hodinku denně u telky) nějaký to kilo dal dolů- po úpravě jídelníčku- ale to jsem já(co má váhu bez té jednotky vpředu) a lehko se mi radí...;-)
Například na moji váhu nemá "hodinka denně na kole" žádný vliv. Předpokládám, že stacionární kolo by tedy také nemělo vliv. Jediné, co má na mě vliv, je, jak moc se omezuju v žraní.
...přehlédl´s "po úpravě jídelníčku", dohromady už to něco úbytku hodí...;-)
Ne. Musel bys vyměnit skoro všechny díly, ložiska, brzdy, ráfky, nic není na takovou zátěž dimenzováno. Za 5000 žádný zázrak nepořídíš. Byly by to vyhozené prachy.
Letos dojezdi a znič to, co máš, shoď kila a zároveň šetři na lepší kolo.
Pomohlo by celoodpružené kolo, kde pružení a tlumení zmírní rázy, ale aby to zas nebyly vyhozené peníze, počítej minimálně kolem 25.000 korun.
Nebo zakázková stavba, ale tam se dostaneš k +- podobným číslům.
Je to "celoodpružené" anebo má jen odpruženou vidlici?
Celopéro bych výhodně prodal na Aukru za dva tisíce a snažil se ho dostat z domu. Při tvojí váze bych se bál na takové kolo vlézt.
Vyměnil bych vidli, tam bude péro se žvejkačkou (pružina + elastomer). Při této váze to udělá více škody než užitku. Pevná vidlice vyjde do patnácti stovek.
Na cokoliv co drncá při svý váze zapomeň, rozjebeš kolo a zápěstí.
Můžeš mít vodrbaný kliky a středovou osu. Musíš to rozebrat abys zjistil kde je problém. Na to potřebuješ speciální stahováky. Pedály shodíš patnáckou klíčem.
Kola neměnit.
To kolo, které je složené, má jen odpruženou vidlici, ale ve sklepě mi leží i bratrovo celoodpružené bez přední části.
Takže to kolo vezmu k nějakému prodejci kol a řeknu, že chci lepší pevnou vidlici, která se tam vleze nebo to stačí nějak poměřit?
Ty první dvě věci vůbec nevím, co říkáte, ale dostuduji na internetu než se do čehokoliv pustím.
Proč kola neměnit? Nepomohlo by to? Nebo spíš je to nejméně rizikové ze všeho, co se mi při mé váze může na tom kole stát?
Ráfky střed a špice nesou celou váhu kola tak že kola zcela jistě měnit za pevnější.
Není třeba nikde nic nosit.
Je třeba vědět co chci a pokusit se to sehnat i když to bude dost těžké.
to jako, že celopéro s pevnou vidlí?? co taková prasárna?
Právě že na tvoji váhu by to celopéro bylo vhodné, rám by nedostával takový šlupy až přejedeš na polňačce díru po traktoru.
Jestli jsem to pochopil, tak dráty a ráfky jsou už vyměněné za něco odolnějšího. To bych tam s klidem nechal.
Jestli se bavíme o gumách, tak tam se o tom dá uvažovat, záleží stavu. Určitě nějaký hladký, aby se nesjížděly tak rychle.
Rám celoodpruženého bych tam nechal ležet.
Vidlice se dá koupit v nějakém eshopu a k montáži stačí obvyklé dílenské vybavení. Není tam nic co by mohl průměrně schopný kutil zvorat.
Odpružená zadní stavba (tj. celopéro), nebo alespoň vzduchová vidlice, by se samozřejmě hodilo. Ale to se bavíme o jiných penězích.
Nějaké Tesco-celopéro by se strašně kroutilo a bylo otravné a nebezpečné i pod normální váhou.
Asi bych v takovém případě nastrkal do rámu roksory a vylil betonem:-)
Já bych na Tvým místě napřed shodil na nějakou rozumnou váhu (třeba i pomocí rotopedu) a pak teprve osedlal kolo. Jinak jakýkoli kolo pod tebou bude trpět, ty taky a nebudeš mít z jízdy radost, ani dobrej pocit.
Každopádně to bude chtít pevnou vůli, jinak bude kolo samá vůle;-)
... a rotopéd tu současnou váhu unese?
Za prvé na rotopedu nejede, ale stojí na místě - takže i kdyby tam něco
ruplo, následky by byly minimální.
Za druhé rotoped může být masívní konstrukce, váha tady nerozhoduje, páč na rotopedu nejezdíš na vejlety.
Možná že by se mu šiklo i nějaké to tříkolové leho typu delta.
Toto se mi velice líbí. Jen teda nevím, jak bych si do toho sedal. Přecijen vážím 177 kg a ty "řídítka" to má po stranách od sedadla. To by nedělalo dobrotu.
Navíc jediné řešení by bylo udělat si to doma, protože takové srandy musí i něco stát.
Navíc na polní cestě nakloněn do koleje by se ti na tomhle asi ani moc nelíbilo. To je bohužel nevýhoda tříkolek, jakkoli se některé i tváří jako terénní, tak jsou tam proti jedné stopě omezení. Na druhou stranu obecně na lehu i pololehu člověk vydrží daleko déle než na obyč sedle.
177 kilo?
Za posledních sedm let 37 kilo navíc?
Já s kolem neporadím, bohužel, spíš držím moc palce s tím hubnutím. Sport je fajn, ale při takové zátěži bych začala opatrněji a poradila bych se s lékařem.
Teď bez výhrady s tebou souhlasím, milá kolegyně.
Teď v zimě jezdit nebudeš. Všechny diskuze jsou vlastně na prd, je to jenom teoretizování, na tom nestavěj. Šetři na dobré kolo, hubni. Než se na jaře rozhodneš vyjet, umej řetěz a ozuby, namaž, dofoukej a jeď. Stejně toho moc nenajedeš, tak jezdi, dokud to pojede, až to klekne, nech to ležet (on si to někdo vezme), dojeď domů sockou a kup nové kolo po poradě v prodejně. Nic jiného jistě ani s radily nevymyslíš.
Člověče, hovno specialní kolo, ale musíš nějaký to kilo shodit, tedy pokud nejsi vysoký 3,5 metru.
Prachy do shazování kil žádný dávat nemusíš.
Bude to těžký, ale ty to zvládneš, když to fak budeš chtít.
Věř si.
S tím samozřejmě počítám. I jsem to tady již zmiňoval. Do sezóny určitě něco shodím, ale chci to začít řešit již nyní a tak jsem napsal akt. váhu.
Bacha na to, na rotopedu nebo na kole se moc nehubne, pokud si nezařadíš těžkej převod a nedřeš jako kůň hodiny.
Funguje jen vražedná kombinace, makat, dřít a nežrat.
Ale je to snadné, jak říkají kuřáci, přestat kouřit je lehké, já třeba už přestal 10x...
Podobné je to s tím schazováním kil...
Na kole to není o těžkém převodu, ale o vytrvalosti. Když dřeš v anaerobním stavu neshazuješ, pálíš cukry, posiluješ.
Naopak, menší zátěž tak akorát těsně pod hranici zadejchání a "dlouhou štreku". Zhruba po dvaceti minutách teprve nastupuje spalování tuků a pravidelným opakováním se ho tělo musí naučit.
Abych se dostal do toho "zadejchávacího" musím dát těžkej, a ještě šmrdlat fest :-)
Ty theorie o "spalování tuků" jsou jen pseudověda, platí fyzikální zákony, prostě musíš vydat víc, než přijmeš a je šumák, jestli v aeorobním nebo anaeorobním stavu. Tělo si nevezme svaly, jak se tvrdívá, ale vždycky začne tukem.
Proto si jej tělo vytváří, aby mělo rezervu.
Prodavači nejrůznějších těch budíků a měřáků si na té pseudovědě "teď hubnu, teď mi to žere svaly" vybudovali živobytí. Věc se má tak, že je jedno, jakým způsobem jíš, jestli pravidelně nebo najednou, jak cvičíš nebo energii vydáváš, pokud ve výsledku je vydáno více energie než vloženo, hubneš. (pochopitelně ty součty platí pro účely snižování váha, z mnoha dobrých důvodů je dobré jídlo rozložit, ale na energetickou bilanci stroje "tělo" to vliv nemá.
Proto se hubne i chůzí, kde žádné aeorobní hrátky nejsou a doporučovat cvalíkům aerobik, to snad radęji ne, nejde jen o váhu, ale i o srdce, a tedy raději opatrně.
Jindro Jindro. Je mi jasný, že ses teď zase seknul a nic s tebou nehne ;-) , ale to je fuk. Jen pro ozřejmění kolegovi.
Mnou uváděná teorie nejde vůbec na ruku prodavačům zeštíhlovacích balíčků. Není to pálení kil zadarmo. tělo dře jak bulhar, ale v čase.
Tělo jako první sahá logicky po tom nejdostupnějším, co je po ruce - a to je cukr v krvi. Na ten jede. Teprve po částečném vyčerpání začíná pomalu sahat i do zásob, tukových. Přetváření na cukry totiž není už tak jednoduché. Přímo na tuk jet neumí. A teprve soustavným cvičením se naučí pro ten tuk sahat dřív a dřív.
A vlítnout hned do anaerobu je pěkně naprd. Spálíš cukry, o které si tělo vzápětí honem řekne, protože nemá čas ani kapacity si je honem vyprostit z tuku. Jinak nastupuje hlaďák.
Ten se objevuje dřív nebo pozdějc u každého anaerobu. Cukry chybí. V aerobním sice jíst a doplňovat taky musíš, ale zdaleka ne tak četně, vydržíš jet dlouho a dlouho ze zásob.
Žádná prodejní agitka. Mnohokrát ověřená teorie sportovních lékařů. Tělo není jenom o fyzice, ale TAKÉ o fyziologických pochodech.
ale Jindra má pravdu, na to, abys donutil netrénovaný tělo přepnout, prostě musíš vyčerpat zásobu pohotového glykogenu, pak si to tělo samo řekne o snížení zátěže, ve kterém je schopno jet aerobně a pálit tuk.
To pouze trénovaný organismus umí nastartovat aerobní spalování dřív, než vyčerpá pohotovostní glykogen (ten si schová a použije třeba ve finiši).
Netrénovanej organismus je blb a jede anaerobně dokud to jde, až to nejde, tak zkolabuje (pokud neubereš zátěž), nebo přepne na kyslík. Netrénovanej organismus k přepnutí musíš prostě donutit, párkrát mu to uděláš a on se na to pak už připraví a chová se tak, aby měl pro další zátěž pohotovostní rezervy.
Když další zátěž do určité doby nepřijde, tak se na rezervy zas vybodne.
Trénovat se hlavně musí ve správných intervalech. Příliš často způsobí chronickou únavu (organismus nestačí obnovovat vyčerpané zdroje), v příliš dlouhých intervalech výkonnost neroste. Správný interval je v době dosažení "superpozice", což je stav, kdy organismus dorovnal zdroje odpovídající předchozí zátěži a navíc si připravil rezervu pro případ "co kdyby". Když ho v tuto chvíli zatížíš, trénuješ na vyšší výkon, když ne, tak tu rezervu zas zruší a jseš furt na stejné výkonnosti.
Jenže nejde o zvyšování výkonu, ale snižování hmotnosti a tělesného tuku, ale toho nedosáhne velkým okmažitým výkonem při kterém se zásoby rychlé energie rychle spálí a tělo se zastaví, ale dlouhým přiměřeným výkonem kdy se pomalu přeměňuje tuk na energii, která se pomaleji spaluje.
Nejdřív to spalování musíš nastartovat. Někomu může stačit jenom rychle vstát ze židle, jinýmu deset dřepů, další musí 15 minut makat. To je dáno stavem organismu.
O tom jsem ale psal hned od začátku. Tělo se to musí naučit. A nenaučí se to tříminutovým sprintem.
Ne, jedinej Jindra jasně napsal, že nejdřív to musíš naplno rozjet, anaerobně. Někomu na vyčerpání pohotovostní zásoby může poprvé fakt stačit jen rychle vstát ze židle. Až vstane třikrát, už bude potřebovat přidat ještě pět dřepů. A pak dojde i na těch 15 minut svižné rozcvičky, než může aerobně na půl plynu jet třeba celej den a spalovat.
Edit: A po tom celým dnu aerobního spalování svižně anaerobně třikrát poskočí. Už na to bude mít tu rezervu, kterou první den vyčerpal jedním vstáním ze židle.
Mám praxi tlouštíka a seriozní theoretický background.
Ať si myslí kdo chce co chce.
Je "zvláštní", že tady jde víceméně furt stejná skupina "proti proudu", ale hlavně proti osvědčeným zkušenostem, praxi i mnohokrát potvrzené teorii.
Huntujte se vážení podle libosti. Já jsem si tyhle vostrý starty z bidýlka prožil z donucení na vojně. Po písknutí nástup a hned rozcvička začínala sprintem, pak kačáky, žabáky, kliky, další raubířiny a teprv potom volnější docvičení. A takhle půl roku. nulovej efekt a svinstvo nad svinstva i v mírnějším provedení, potvrdí každej sporťák.
No, mate to (teoreticky) zmáknutý :-)) Já radši zůstanu u osvědčenýho.
a je to nejlepší způsob jak se zranit.
A s tím jídlem má Jindra pravdu taky. Se na tom živí hafo odbor i neodborníků, ale princip je v tom, žrat míň, než spotřebuju. Je úplně putna, jestli jednou nebo desetkrát za den. od doby, co se nehýbu jak dřív, jsem přešla na režim "jednou za den". Já bych večer s prázdným pupkem neusla, takže ráno kakao 1/2 litru, v poledne polívka 1/2 litru a večer druhej chod (včera bylo vepřo zelo s šesti). Funguje mi to dobře, netloustnu. Přes den nejsu přežraná a dobře se mi hýbe, s plným pupkem jdu spokojeně spát. Zvířátka i malé děti to dělají přesně tak, nacpat břicho a zalehnout, nevím, proč by zrovna dospělej homo měl fungovat jinak.
já zas posnídám ráno, co se do mě vejde, přes den leju zelený čaj, abych žaludek přesvědčil, že má něco teplého :-), a večer se najím, až přijdu domů. prostě jím, když mám co, a čas. váha se mi jakštakš drží. i když bych potřeboval těch 15 kilo dolů (pan doktor zastává názor, že tak 40 kilo, ale on má tabulky z Dachau, a tam jsem úplně mimo jeho čtverečky :-))), takže se budu muset přes zimu hlídat.
Dřív jsem, když to šlo, během dopoledne či oběda sežrala, co bylo v dosahu. Odpoledne mi při pohybu vyhládlo, tak jsem si to večer zopakovala. Když to nešlo (např. o víkendech nebyl na jídlo čas ani nálada ), tak jsem s tím kakaem vydržela až do večera a dožrala to pak v týdnu :))
Teď se prostě musím přes den omezovat a vydržet do večera.
Přes den piju akorát slazený kafe nebo vodu. Při celodenních aktivitách používám čokoládu nebo nějaký čokoládový tyčky. Je v tom cukr a teobromin, v kafi kofein, což je přesně to, co potřebuju.
perfektní dieta na žaludeční vředy. Teda pro ty co ještě nemaj a chcou je mít.
Nemáme složený žaludek a nejsme býložravci.
Někdo má blíž k šelmám, těm stačí ulovit jednou za čas pořádnej kus masa, a pak ho dlouho trávit, někdo má blíž k všežravcům, kteří sbíraj na co natrefí a tráví průběžně. Asi jsou mi bližší šelmy.
To co říkáš ovšem moc nefunguje při poruše metabolismu a věř že vím o čem mluvím sám jsem už sundal 30kg a řeknu ti je to kurva krutý boj.
Jde to mirným pohybem v mezích možností dotyčného ale hlavní je značně omezit příjem potravy.
Ja jsem dospěl k tomu že nejlépe to jde dolu když se drasticky omezí sacharidy tj. 120g sach. na den 40g tuku a 75g bílkovin.
Znamená to vypustit veškrá moučná jídla a jíst i minimum ovoce. Hlavní je libové maso a zelenina ve všech formách.
Když máš poruchu metabolismu, musí se na věc jinak, a dávat nějaká amatérská doporučení nelze.
Vím, jelikož se to týká mně a dlouho jsem tápal.
Jinak když mně setavil jídelníček takzvaný odborník bylo to na mrtvici.
Kdybych sežral co mně doporučil tak za týden mně vezou na aro.
Tak že děkuji "odborníka" již nikdy protože mně ani nikdy nepomohl.
Pomohli mně títo pánové RNDr. Petr Fořt, CSc.
Ing. Ivan Mach, CSc.
Taky máš v knihovničce "Sport a správná výživa"? :-)
Blbé je (teda u mne), že se tím už vůbec neřídím. Což mne poněkud sere, protože VÍM, co mám či nemám dělat, ale nedělám/dělám to. No proto taky tloustnu...
Ne mám tohle:
Nevíte, co jíte
Jak vás klame potravinářský průmysl
Sákra my jsme mu tady z toho udělali dietní koutek místo rady jak si pořídit vhodné kolo:-)
Myslím že on sám ví co a jak má dělat:-)
Ono je to správný postup, Bobe....
Nejdřív trichu shodit, a pak na kolo
Rondo, vůbec nepochybuji o tom, že ty neděláš agitku nějakým prodejcům těch hraček, ale prostě z hlediska hubnutí je to tak jak říkám.
Aeerobní, neaerobní, to nehraje roli, rovnice je prostá příjem-výdej, když to vyjde záporně, hubneš, když kladně, přibíráš.
Mám doma takovou starou paní, která přesně z tohohle oboru má CSc, než jí starej Rath vyhodil z výzkumu....
Jasně, rovnice je prostá. Ale to, JAK ji dosáhnout, prosté není...
Pokud se blbým pohybem odrovnám a pak iks dní sotva lezu, je rovnice v háji.
Pokud hodně přiškrceným stravováním se dostanu do pocitu "vlčího hladu" a pak sežeru vše, co přede mnou nevyleze na strom, je rovnice v háji. (Ano, jsou na to rady "je třeba pevná vůle", ale člověk s takovouto vůlí by se nikdy do vysoké nadváhy nedostal, takže to pomiňme).
Takže ten "správný" způsob jak pohybu, tak stravování je sakra důležitý. A nějaká ta nerovnice výdej větší než příjem, už z něj vypadne sama. Zatímco naopak se snažit hlava nehlava zvedat výdej, škrtit příjem a doufat, že z toho samo vypadne snížení váhy... možná u jednoho člověka ze sta. Obecně - nefunguje to.
ta rovnice je špatně. nefunguje.
Ale ne, rovnice je dobře.
Problém je v tom, že je ale k ničemu. Nikdo nedokáže ani ten příjem ani ten výdaj změřit.
Příjem jakž takž, i když každý trávíme a vstřebáváme živiny z téže potraviny jinak. Výdaj vůbec ne... stačí, když si takové půldruhametrákové tělo stáhne svoji tělesnou teplotu o desetinku stupně a je to hnedle sakra rozdíl v eneergetické spotřebě...
proč k ničemu?
když chci zhubnout, tak buď musím ubrat jídla, tedy příjem, nebo musím zabrat a zvýšit výdej.
i když je pravda, že znám hubeňoury, kteří dají na posezení půlku prasete, řádek brambor, za hodinu mají zase hlad a s váhou jim to nehne :-D
No, samozřejmě, ale je dost důležité, JAK.
Např. - zjednodušeně řečeno - podstatně lépe funguje ubrat z každého jídla trošku, než jedno celé jídlo vynechat, i kdyby ten součet vycházel teoreticky stejně. Podstatně lépe funguje ubrat jeden krajíc chleba a šunku z obou chlebů přeložit na jeden, než sníst ten chleba suchý, i kdyby to vycházelo kaloricky stejně...
Tak tohle je nesmysl.
Je šumák jestli sniš chleba na jednou, nebo po drobkách, jestli ho sniš celej ráno, nebo rozkrájíš na 18 kousků, je jedno, jestli každé sousto žvýkáš hodinu nebo ne....
Žijte blaze ve svých bludech.
Tělo ale není stroj s ryze fyzikálníma zákonama. Pravidelným, nebo jednorázovým gáblem pěkně rozhejbáš rovnováhy v metabolismu. Tam fakt neplatí JEN ta prostá rovnice.
Ona samozřejmě platí, ale pak ještě záleží, na kolik procent tu energetickou nerovnost dokážeš svým přístupem využít.
Je to obdoba toho, že stejnou vzdálenost dokážu stejným autem ujet za stejnou dobu, ale jednou za 5 litrů a podruhý za 8.
Pravidelně ano, ale nikde není psáno, že to musí bejt v hodinovejch (tříhodinovejch, osmihodinovejch ...) intervalech, tělo se přizpůsobí :)
A jistě, že jsou rozdíly ve schopnosti organismu vyzískat z potravy živiny/energii. V tom rozdíly určitě jsou, se říká "dobře krmitelnej" a "špatně krmitelnej" :) Taky budou rozdíly mezi použitím vyzískané energie/živin. Takže nějaká obecná čísla nemůžeš nikdy získat, to bude čistě individuální. Princip však zůstává zachován a existuje určité minimum, pod které ani ten nejlépe krmitelnej flegmatik nemůže jít, aniž by nezačal ubývat na váze.
Existuje něco, jako rychlý a pomalý metabolismus, jsou lidé, kteří dovedou fakt využít všechnu energii z každéhou sousta, a jiní to prostě "pustí traktem".
Je to geneticky podmíněné, ale lze to i vychovat.
Pokud je tělo dlouhodobě na dietě, naučí se, každou kalorii využít a nadbytečnou uloží do tuku. Děj je nevratný, tělo je chytrý stroj.
Takhle si řada děvčat v ranném mládí poškodí organismus a je odsouzena k celoživotnímu hladovění, chtějí-li k něčemu vypadat.
Určitě lepší cestou, zejména u mladých, je zvýšit výdej, než omezovat příjem.
Pokud jde o pneumatiku kolem pasu, je potřeba tu nerovnost držet jako prioritu.
Pochopitelně, rozumným rozložením příjmu a výdeje jsi schopen větší fyzické zátěže a tím i víc energie odbouráš.
A dobré pravidlo je, že máš šlapat, nebo běžet tak, abys sis stačil povídat nebo zpívat. Hrudní pás a ty všechny výdobytky doby pak netřeba.
Ale jako opakovaný tlouštík/netlouštík s tím, jak sundat nějakých 10 kilo mám fakt dost zkušeností a vím jak to funguje.
Mě fakt pomáhá přisně evidovat příjem a výdej a udržet si slušnou nerovnost, pak hubnu jako na drátku a moje holky mi závidí...
Když čtu ty bláboly o těch dietách podle krevních skupin, dělené stravě apod, říkám si,tady zase někdo chce oblafnout přírodu a hledá cestu, jak výsledku dosáhnout bezpracně a bezbolestně.
Těch theorií, jak nejlépe nabírat svalovou hmotu, získat sílu a výdrž jsem taky četl mraky, ale podstatná je jen jedinná věc.
Uvědomit si, že nic na světě není zadarmo, a že stačí opravdu chtít a vydržet.
Není žádný zázračný ani jednoduchý recept nebo methoda.
No sláááva. konečně jsme se dopracovali k tomu, co jsem psal na začátku :
"A dobré pravidlo je, že máš šlapat, nebo běžet tak, abys sis stačil povídat nebo zpívat. Hrudní pás a ty všechny výdobytky doby pak netřeba."
Čili aerobní pohyb.
To povídání o šarlatánech, prodejcích balíčků a mašinkách bylo od tebe úplně nadbytečný. V tom nebyl žádný spor a nikdo to sem netlačil, takže s tím celou dobu zcela zbytečně bojuješ. "Nepřítele sis sem postavil sám ;-)
Já psal jen o tom, co ty jsi tu teď shrnul v té jediné citované větičce.
Jindro, psal jsi o svých stravovacích praktikách během tvých dlouhých cest na kole.
Vím, že v těch náročnějších ročnících bojuješ s průměrkou a výdrží. Nebuď tak tvrdohlavej a nech si poradit, tak jako s převodama, kadencí a pár jinejma věcma. Nejsme tady žádní superodborníci, ale pár dobrých (i bolavě vykoupených) zkušeností se mezi lidma najde. A v rozporu se sportovním lékařstvím rozhodně nejsou(sport se nerovná pouze závod, ale i trénink a rekreační a zdravotní pohyb).
Rondo, to je jiný příběh, ne hubnutí, ale výkonový sport (pro strejce). Poradil jsi mi, a já poslechnul, a funguje to.
Theoreticky jde o hladinu cukru, to jsem si dostudoval a dokonzultoval.
Ale pokud jde o hubnutí, je zásadní udržet tu nerovnost. Fakt jo.
No to je teda blbost cos právě napsal.
Všichni co chtějí podat nějaký dlouhodobější výkon musí jíst třeba co půl hodiny.
Je teda divné, že se zatěžují jídlem během dne a hlídání si doby kdy jíst, když by se mohli ráno nafutrovat k prasknutí.
Ne, on tomu rozumí, bo jeho máti má csc.
má to po matce. tohle je dědičné.
Ne, to vůbec není jedno. On je dokonce i hodně velký rozdíl, jesti si člověk dá něco sladkého k snídani nebo k večeři (při zachování stejného složení stravy v celodenním součtu).
Tyhle věci je dobré vědět. Nemluvíme o zázračných doplňcích stravy ani o podobných tahácích na prachy - jen o nějakých pravidlech, podle kterých tělo reaguje na podněty. Resp. většina těl, ony ty individuelní odchylky jsou někdy dosti velké.
Nesmyslná pověra.
Vážně si s tou maminkou někdy promluv.
Mluvím s ní každý den, ty se vykašli na Blesk, Aha i Ona Dnes.
Proboha, ale já myslela, abys s ní promluvil o jejím oboru. To, co ti tady lidi píšou, ti řekne každý lékař - obezitolog. (I když... jak dlouho je maminka v důchodu? Taky je možné, že je už čtvrt století mimo obor a ty názory se od té doby dost vyvíjely.)
"... a ty názory se dost vyvíjely ..."
kostra (základ) zůstávají stejné. Paní doktorka ´získala´ CSc. za vědeckou práci. Necílila na komerci tak, jak je to (v současné době) běžné.
Chtěje zhubnout, sledoval jsem názory ing. Havlíčka (http://www.petr-havlicek.com/) a po cca roce zjistil, že se jeho názory mění podle většinového názoru - tedy že i on je ´šarlatánem´, který ´na hubnutí´ založil svůj džob.
Havlíček je jen další vykuk co žije z prodeje své značky.
Potvrzuji a mám ověřeno i na hladině cukru v krvi.
Stačí večer krajíček chleba a ranní lačný cukr vyletí na 8 v případě večeře složené se zeleniny a masa je lačný "jen" 6.
Rovněž se to projevuje přírustkem váhy když jsou večer sacharidy.
Sacharidy ráno jen doplní úbytek který je v noci a nejde na přbrání, nic se ovšem nemá přehánět. Jinak mně na hubnutí funguje jediné málo jíst a více vydávat a jelikož u mně pohyb je zdravotně nemožný musím jíst jen to co spotřebuje mé tělo pro jeho provoz. V mem případě to je jídlo jen do 5000kj 4x denně.
Tímto postupem jsem sundal již 30kg, jde to ale hodně ztuha:-)
tady je ta důležitá věta. "jen to co tělo potřebuje pro provoz". To je ta část rovnice pod kterou se sice dá jít ale totálně to přeprogramuje metabolismus na režim v závěru neslučitelný se životem.
..poptej se "svý Csc"), základ je rozdělit konzum menších porcí na 5x přes den, jíst pomalu, pořádně rozžvýkat a dodržet pravidelnost (nemluvíme samozřejmě o přemíře mastných, masitých a sladkých jídel). Žaludek se zmenší a bude se cítit plný i při menší porci. Vtěsnat do porí dostatek syrové zeleniny(ve formě salátů a příloh)a ovoce. Chce to hlavně podporu rodiny- těžko budeš chudnout a bude ti i chutnat, když si zbytek rodiny "dává do nosu" vepřozeloknedlo, pečený bůček a kačenu- takovou "silnou vůli" má opravdu málokdo.Samože je třeba i trochu zvýšit výdej- ale ten kdo shodí za měsíc 20kg při dietě a zvýšené námaze je má po čase zase zpět- pokud nebude takto pokračovat porád(jojo efekt), tělo si zvykne na zátěž a nízký příjem a každé "sousto" navíc si uloží!!!! Takže šumák není, jestli sbaštíš "na posezení"porci pro dva, nebo si ji rozdělíš na víc částí- roztažený "nenažraný"žaludek je třeba stáhnout(na tomto principu funguje tzv.podvázání žaludku, nebo zavedení balónku do něj- zmenší se uměle a je plný z menší porce.........
protože už Šimek a Grosman stanovili vzorec jiný. A ten funguje. Kdo chce zhubnout musí pořádně jíst a hodně cvičit by byl silný a mohl se té obezitě bránit.
Rady stylu nežer a zhubneš jsem se úspěšně držel až do 127 kg. Pak jsem ochopil, že je to broskvovina a změnil jsem vzorec chování.
Začal jsem pořádně jíst a pít. Něco jsem ze stravování vyřadil, něco naopak zařadil. A více mi daly rady sportovného lékaře o metabolismu než broskvoviny co jsem dostal na papíru jako dietní rady.
Ne tak přesně, co sežereme se dá změřit celkem přesně a ty kalorický tabulky fungují.
Druhá strana rovnice je nejistá a "chyba" může být tak 25 procent plus/minus.
No ale s tím umíme pracovat, prostě když víme, že chyba je nějakých 25 procent, tak musíme o 25 preocent víc vydat, abychom byli sichr, že budeme hubnout.
25% z čeho? Z celkového běžného výdeje včetně bazálního metabolismu? To už se pro zaměstnaného člověka prakticky nedá stihnout. Těch pětadvacet procent možné chyby představuje velmi slušnou térninkovou dávku.
Výdej, veškerý výdej, těch tabulek je docela dost, některé jsou docela vymakané, dával jsem sem link na tu mobilní aplikaci, napočítají ti i sezení u počítače .....
Jenomže prostě každý na tom rotopedu, třeba, nebo pěšky, třeba chodíme jinak a jinak intenzivně, tak jsou ty výdajové údaje jen takové přibližné.
Tedy když ti napíší, že hodina na rotopedu sebere 600 kcal, tak je lepší počítat ze 450, tedy dvě hodinky a čtvrt se na tom krámu trápit, a můžeš s klidným svědomím odmáznout těch 1000.
Máš recht, jsou to safra velký porce a dávky zátěže, aby tělo něco významnějího fyzickou zátěží odbouralo.
A toho žrádla, na druhé straně, je zase safra málo, aby ta rovnice dávala nějaké to kilo, dvě týdně dolů.
Ale funguje to, mám to ověřeno.
A můžeš i na ty dvě pivka, když přidáš další hodinu na rotopedu....
Koukám, že se nám tu sešli samí odborníci na trénink, metabolismus a výživu.
Ani můj obor to není, ale něco málo jsem o tom četl. Z nových studií vyplývá, že časově nejefektivnější způsob, jak snížit množství tuku a zvýšit vytrvalost organismu je tzv. HIIT. Tedy intervalový trénink ve vysoké intenzitě. Pointa je v tom, že při vysoké intenzitě se do procesu zapojují jak aerobní tak anaerobní metabolismus, tedy i při vysoké intenzitě tělo pálí tuky. Intervalovým tréninkem se metabolismus nastartuje a pálí více tuky následujících několik hodin.
Dovolím si tvrdit, že sice ani jeden nejste úplně mimo, ale také vám podstatná část skládanky chybí.
Ano, to je zjevně, nejlepší.
Ale to je o tréningu a nikoliv redukci váhy a už vůbec ne urostlého chasníka.
Ale je to marný, vzdávám to.
Kdo nezažil, nepochopí.
Jedno to určitě není.
Když jedeš v anaerobním pásmu a není cukr, tak organismus začne hrabat do bílkovin- svalové hmoty. Je to rychlejší než štípat sádlo.
Ale prd...
Takhle tělo nefunguje
Nepleťme si režim hubnutí a režim tréningu a účinnosti tréningu na rozvoj svalové hmoty.
Mýlíš se, takhle tělo opravdu funguje (že požírá samo sebe).
No jo, ale až když dojdou tukový zásoby....
Ne, není to tak. Svaly se požírají, když dojdou veškeré cukry. Tukové zásoby zůstávají nedotčeny, tělo je není schopno "spalovat" na cukry, sáhne na snadnější zdroj energie a to jsou bílkoviny (=svaly).
Zažil jsem to na vlastní kůži. Však mne taky "trenér" okamžitě seřval, že nežeru, a že při takových výkonech (hodiny na kole), MUSÍM ŽRÁT. Já opravdu celý den nic nejedl, protože jsem MYSLEL, že takto budu hubnout. Hovno. Jen jsem si dokonale rozmršil organismus.
Heky, ale ty mluvíš o tréningu sportovce, ne hubnuté tlouštíka...
A zase, trenér ví hovno...
Svaly ti nic nežere, ale věř si tomu klidně dál..
Hovno o tom víš evidetně ty...
Ale vyvracet ti to fakt nehodlám. Napsal jsem k tomu svoje, včetně osobní zkušenosti.
Věc se má tak, že spíše budu věřit své matce, která je lékařka a tohle přesně byl obor, kterým se zabývala, než tvému trenérovi.....
Když ti to žere bílkovinu ze svalů a ne tiky, nedá se s tím holt nic dělat :-)
Můj trenér má na to vyštudovanou nějakou školu. Přesněji tedy trenérka...
Tvá matka porušuje základní pravidlo "felčařiny": nikdy, ale opravdu NIKDY neléčit členy vlastní rodiny a ani jim neradit. ;-)
On možná vyštudovanou školu má, ale ty nemáš míň, jak dvě procenta tuku, v tom je možná ta potíž :)
Kde jsi takovou kravinu slyšel?
To platí o učitelkách, nikoliv lékařích :-)
Možná by sis to měl někdy od své matky nechat opravdu vysvětlit.
Tvá dcera taky určitě nikde nekafrá do stavění mostů s tím, že její tatínek na to přece píše softvér...
Tak jo, tak si věřete methodám Haliny Pawlovské, mě je to fuk
Jak jsem psala... přestaň si myslet "má matka z toho má CSc., tak já tomu přece musím rozumět", ale fakt se jí někdy zeptej...
Ty metody Haliny Pawlowské totiž připomínají spíše ty tvé rady.
Já radím hlídat si příjem a výdej.
Jakým způsobem si příjem či výdej rozložíš, je nepodstatné. Je nesmysl, že nějaký pohyb ti "žere bílkovinu ze svalů" zatímco jiný "odbourává tuk".
A už vůbec je nesmysl, že by snad existovaly nějaké účinné látky, které ti sami o sobě nastartují odbourávání tuků.
Poradit člověku s těžkou nadváhou aeorobní cvičení je rovněž velmi nemoudré, tihle lidé většínou mají vysoký tlak, a takové náhlé přetížení může nadělat ošklivou paseku, a to nemluvím o kloubech, jak oři nějakém poskakování dostanou zahulit.
Je moudré jíst tak, aby člověk extrémně nehladověl a je moudré cvičit efektivně a nezranit se.
Ale hlavně je to na hodně, hodně dlouho, pokud jde o takovéhle váhy...
Hlídat příjem a výdej... souhlas.
S tím, že jak praví heslo "nehubne se v tělocvičně, hubne se v kuchyni", popř. "koblihu ani nepřepereš ani nepředběhneš". Tj. tak 80% úspěchu je v jídelníčku, pohyb hraje menší roli (ale ne že by žádnou).
Jak si ten příjem a výdej rozložíš je hodně podstatné. Nezapomeňme, že většina výdaje je bazální metabolismus (u obézního člověka drtivá většina výdaje) a s tím tělo umí hodně čarovat.
Že neexistují zázračné látky, které by nastartovaly odbourávání - souhlas.
Ale to, že jak druh pohybu, tak způsob stravování má sakra vliv na to, jestli se buou víc spotřebovávat tuky nebo svaly, na to vem jed...
A za poslední - ty se asi necháváš mást cvičením nelogicky zvaným "aerobic", které je ve skutečnosti těžce anaerobní. "Aerobní pohyb" opravdu neznamená žádné poskakování apod. ale třeba ten nordicwalking. Tj. netrénovaný člověk navíc s velkou nadváhou ničím jiným než opatrným pohybem v aerobním pásmu začít nemůže, když si nemá ublížit.
Ale nenechám, tak blobej nejsem, Ifčo.
Ten budík co mám ti stanoví to údajné "aerobní" pásmo, jasou na to všeljaké výpočty, ale je to k prdu.
A není pravda, že je to všechno o žrádle, ale hlavně je to pořád o té rovnici.
Když budeš vydávat víc, můžeš víc žrát.
Problém je v tom, že si někteří myslí, že když 10 minut jeli na rotopedu a zapotili se, že je to výdeje až dost a že můžou dát deset knedlíků.
Jak příjem rozložíš je důležité pro tvoji osobní pohodu, a ne pro klaorickou bilanci, když všechno co si nadávkuješ zbaštíš ráno, odpoledne se trápíš víc, než když to rozložíš, ale s hubnutím to nemá nic společného. Snad jen to, že hnána hladem vletíš odpoledne do ledničky, a zvýšíš příjem.
Faktem je, že hodina na rotopedu jsou jen ty dvě plzně, a šlus, hodinová procházka dá tu plzeň jen jednu...
No, vzhledem k tomu, že o aerobním cvičení mluvíš jako o "poskakování" případně jako o činnosti nevhodné pro obézního člověka, tak pak fakt nevím, kdes to vzal, pokud si to nepleteš s aerobikem. (Aerobně poskakovat se snad ani nedá.)
ty tvoje výpočty možná platí pro spalovací motor ale ne pro lidský metabolismus.
Tos to pochopila špatně.
Zdá se, že efektivní tréning má střídat aerobní a neaerobní fáze, ale ro furt je tréning jehož cílem je něco posílit, ne shodit pneumatiku.
Ne, já bych navrhoval radikální omezení příjmu, a silové cvičení.
Posílit svalstvo a současně hubnout.
Na aerobní aktivity je čas až bude 20 kilo dole.
Až budeš mít 170kg, tak nevím, jak začneš s nějakým zvýšeným výdejem, když je problém i s obyčejnou chůzí- začátek je v úpravě jídelníčku a celkového rozložení denního příjmu.Těžko bude chudnout ten,co celý den zalévá žaludek kávou (protože "nemá čas"), večer se před spaním nacpe pořádným "obědem"a dojí se u telky brambůrkama-tomu nepomůže ani celodenní pohyb v práci.....to ti potvrdí i matka CsC v důchodu.....
...kdyby ti to bylo fuk, tak debatu odignoruješ- ale ty musíš mít vždy svou pravdu a všichni s jiným názorem jsou ignoranti....:-((
doktoři lžou jak když tiskne. Jejich hlavní role v systému zdravotnictví je diagnostikovat a předepsat léky. A léčí jenom příznaky nikoliv příčinu. Já bych jim nevěřil ani slovo. Teda pokud to není sportovní lékař, protože ten nemá za úkol předepisovat léky ale udžovat sporotvce v kondici. Průser je pokud dostane sportovní lékař příkazem předepisovat doping.
:-)
jeden prd lepší než deset doktorů!
Ještě mně napadlo, nepleteš ty si spotřebu buněčné bílkoviny jako zdroje energie s otravou (a následnou destrukcí) buňky nadlimitním okyselením?
Se tomu u koní říká "sváteční nemoc" nebo taky "černé močení" (podle barvy moči) a může to vést až ke smrti, v lepším případě k atrofii svalů, někdy nevratné. Zažila jsem, svaly na polovině zádi šly pryč, naštěstí se to asi do roka spravilo.
K tomu dochází v případě, že kůň stojí delší dobu ve stáji, pak vyleze naprděnej ven a samou radostí neví, kdy má s pohybem přestat, proto "sváteční nemoc".
Ale určitě přitom nevyrábí energii z bílkovin.
Prevencí je, snížit ve dnech, kdy kůň nepracuje, krmnou dávku na záchovné minimum.
Cyklista podle vzoru kůň
http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/content/view...
Pěkné. Snad jen pár nepřesností, těch Mohamedových kobyl bylo jen pět (Všech pět, Al Khamsa).
Anglický plnokrevník sice v počátcích svého vzniku někdy před 300 lety vznikal křížením dovezených arabů (hřebců i kobyl) s evropskými koňmi, do dnešních dnů se však udržely (časem vyselektovaly) jen tři linie (linie je po tatínkovi) po arabských hřebcích a něco přes dvacet rodin (rodina je po mamince), které jsou v drtivé většině arabského původu (s vyjímkou pár australských a amerických rodin, které se nepodařilo dopátrat). Takže dnes už neplatí, že A1/1 je produktem křížení araba s evropskými koňmi, ale jedná se v podstatě o čistého araba změněného životními podmínkami a způsobem použití.
špatnej interval. důsledky chronické únavy.
Může nastat u vrcholových sportovců co maj šlachy a svaly z ocele a neposkytují jim dostatečný čas na relaxaci. Tady se nemylme, ten čas může být pro určitou zátěž v řádu sekund, pro jinou zátěž v řádu dnů až týdnů.
Ale u programátora, co denně relaxuje 8 hodin za počítačem?
ten si dřív namůže/natrhne sval či šlachu :))
No, ale do těchto poloh se opravdu běžně nedostáváme, i když máš pocit, že dřeš jak kůň ;-)
No, pokud dřeš jako kůň několik hodin, tak se to těchto poloh dostaneš raz dva. Teda pokud tím dřením jako kůň nemyslíš slavný výrok Nagyové. Ta sice jako kůň dřela, ale nešlapala při tom na kole. I když kdo ví, co vlastně s "Peťulou" prováděla... ;-)
Nedostaneš, to bys už musel mít svaly a šlachy z ocele. Dřív si namůžeš/natrhneš sval nebo šlachu.
Je to marný, špína (pověra) je zažraná...
Podle toho, co jsem četl v literatuře máš pravdu jen z části.
Katabolismus bílkovin ze svalů v těle začíná probíhat až po přibližně třech hodinách jízdy. Úplně ho eliminovat nelze, ale lze ho zpomalit dostatkem cukrů a bílkovin v krvi, tedy jídlem během jízdy.
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to takhle +- funguje. Dřív jsem během dlouhých cest jedl mnohem míň, než teď a dost často jsem měl problém dojet. Váha šla dolů, tělesný tuk také, ale málo a výkonnost šla také trochu dolů.
Pro Jindru jsem to sdělení osekal na kost.
Jak to vypadá v Krušných? O víkendu to vypadalo na kameňačky.
Dnes nebo zítra se v krámě zastaví kamarád, tak na něj buďte hodní.
V Krušných slabota jako všude, na kameňačky, ale lyžovat se dá už od vánoc, když víš kde. My měli o víkendy závody v Jablonci na umělém.
Krám neovlivním...
Jako jo, jezdit se dá. Ale všechno to je napůl samohana, nikam se dojet nedá (a honit se na třechapůl kilometrech mě nebere). Ale stejně jsem od 25. docela přichcíplej, tak mi to může být jedno.
Akutně mi hrozí zakoupení Triac 2 za slušnou cenu. Jestli mě s nimi potkáš v cyklodresu, tak máš povolení se mi dosytosti vychechtat do xichtu.
Ještě že máme ten Google, jinak bych netušil, cože ti to hrozí. Ještě si pořiď lyže s dírkou a budeš cool. Jen bacha, tou dírkou ve sjezdech stříká sníh docela vysoko.
Chci nový hole a mám nabídku na skoronový za půlku s jedněma talířkama navíc. Má to nějakej udělátor, takže se talířky dají snadno vyměnit.
Takže finančně by to nebylo tak strašný, ale s rychlostí a technikou, kterou mám, bych vypadal jako čtyřiadvacetikarátovej snobskej kretén.
Na lyže s dírou jsem zapomněl. V posledních letech jsem jezdil spíš ve stopě a takové extravagance se tam netrpí.
Tenhle rok se vyser na kolo. Kup si hole na nord walking a začni opatrnýma procházkama, aby si tělo zvyklo. Pro začátek stačí 10 km denně. Za každého počasí. Tím jsi schopen bez nějakých větších problémů s úpravou stravy za rok dát dolu těch 15-20 kg. To je tak max. A počítej s tím, že tak rok to bude tělu trvat než se na tuhle adaptaci metabolismu přeprogramuje. A další dva roky mu bude trvat než si na to zvykne.
Větší úbytky jsou samozřejmě možné s pomocí bandáže žaludku. A od těch 140 se dá začít jezdit na kole. Ale na kole se nehubne. Na kole se jezdí.
Chůze je super, jen mám obavu, jestli při téhle váze by nenamáhal příliš klouby a zase si neublížil.
Asi to bude chtít nejdřív sundat něco, a pak chodit.
Taky bych si tipnul, že kolo je v tomhle stavu lepší než chůze.
asi ten rotoped teď v zimě, ale na tom odnourá tak 400-600 Kcal za hodinu, tedy dvě pivka :-)
Ta rovnice je neúprosná, žádný retardéry spalování, žádný zázračný metody, žádný dělení stravy, žádný nežeru po 17té, fungují jen součty příjem/výdej.
Lidi rádi věří, že když se na to půjde "vědecky" že to půjde snáze a rychleji, ale mám pro všechny moc špatnou zprávu, není tomu tak.
Možná (nejspíš) máš pravdu, ale kdo (kolik lidů) ti věří?
Pochopitelně minimum, na tom je založený celý tenhle "hubnucí" průmysl.
Zázračné tabletky co spalují tuky, hubnoucí kazajky ve kterých hubneš ve spánku, nápoje, který když vypiješ, můžeš sežrat husu na posezení.
Jak skvěle tyhle zázraky fungují dokládá elegantní figura Haliny Pawlovské :-)
Funguje tohle:
http://www.mobilmania.cz/kaloricke-tabulky...
nepodvádět a psát si co sežereš, a zaznamenávat výdej, ale zase, poctivě, nepodvádět sám sebe.
Jsou to ale smutné počty :-)
Stačí tohle
http://www.fitlinie.cz/download.php
Pomohlo mně to hodně.
hmm, nějak to nefunguje. Najel jsem na ty stránky a dostal jsem hlad! Anebo to je ono? :-)
To si musíš nainstalovat a ne upřeně čumět a slintat nad tím hambáčem:-)
Podle nějnovějších vědeckých výzkumů se po jídle, u kterýho tě nikdo nevidí, netloustne.
Ještě je dobré psát co sežereš a nasdílet to někomu, kdo tě peskuje, nebo ještě lépe před kým se stydíš, že furt žereš.
Nežrat nestačí, taková Plzeň má nějakých 250 Kcal, dáš 4 Plzně a jsi po veřeči :-)
Co je Kcal takovou jednotku už dávno nezám:-)
vycházejí v tom rozumnější čísla než ve těch Joulech....
Já na Joule v dietních tabulkách prostě nepřešel, držím se osvědčeného :-)
Nesežrat víc než 1000 a pujde to dolu.
Já nic nepočítám. To poznám na gatích a podle toho, jak se při nějaké práci zafuním. Pak podle situace, buď menší talíř, nebo v práci vytrvat a nemyslet na žrádlo, ono se to spraví samo. Když se pořádně sedřeš třeba s kosou, tak už večer ani nemáš hlad, usneš únavou a je to vyřešený.
Bože ne - při takové váze potřebuje minimálně dvojnásobek jen jako úplný základ, i kdyby se nehýbal a bude hodně hubnout.
Nejde o to hrát si na koncentrák, ale zhubnout při zachování zdraví.
To je pravda, dá se hubnout i při ležení. Takovej Gándhí to demonstroval v praxi. Ale pokud teda vím, tak u toho nejedl.
Ale ne, já tím nemyslela, že má hubnout při ležení. Ale že při Jindrou doporučeném příjmu by ani nic jiného než ležet nezvládl a hubnul by. Tělo těchto rozměrů spotřebuje spoustu energie jen na to, aby se udrželo při životě.
(Cca 2000 kcal - spíš 2500 kcal - jsou můj limit, při kterém hubnu. A to i při svých horních hranicích váhy jsem na míň než na polovině tazatele.)
Při ostrých redukčních dietách bylo nasazováno právě těch 1000 Kcal....
To je tak ta záchovná dávka.
Ale není nutné hladovět, je nutné vydávat více než přijimat a je lhostéjné dosáhneš-lo výdeje jízdou na kole, chůzí, nebo poskakováním přes švihadlo.
Silně obézní lidé by to ovšem s tím aearobním pohybem naměli přehánět, snad ani vůbec začínat.
Je fakt rozdíl jestli si kulturista ladí vyrýsování svalstva před závody nebo strejda potřebuje sudnat 30 a více kilo.
Aplikovat methody, kterými sportovci dolaďují formu nebo získávají větší výkonnost na lidé s těžkou nadváhou je nemoudré a může to mít škaredé následky.
Cvalda ať se nesnaží o "kardio", jak to říkával Pešák, když mu doktor radil, že se má po ránu lěkně zapotit - to já se pane doktore zapotím, než si zavážu tkaničku....
No, právě že je v tom rozdíl. "Ostrou redukční dietu" může nasadit na týden modelka před přehlídkou. (A pro to padesátikilové tělo to bude zhruba ta záchovná dávka.)
Ne člověk, který potřebuje shodit desítky kil.
EDIT: mám dojem, že pod pojmem "aerobní pohyb" myslíš něco jiného než všichni ostatní.
Ostrá redukční dieta se nasazuje i tlouštíkům, když není zbytí....
Dost dobře vím co je to aeorobní pásmo, taky jsem blbnul s tím hrudním pásem....
tak tlouštíkům se na hubnutí nasazuje úplně něco jinýho , než jojoefekt podporující ostrá dieta(např. podvázání žaludku, nebo balonek)
Ne, to bych neradil, nepodvazovat, nebalonkovat....
To je moc nerozumná methoda.
Nahradit vůli nevratným chirurgickým zákrokem do organismu je slaboduché.
podvázání vratné je. ale ten hlavní efekt je v principu menší porce a v pravidelných intervalech. No a když je toho jídla v žaludku méně tak ideál je kvalitní surovina a ne ošulené jídlo jako jsou rohlíky a pod.
Ta tvoje paní matka je doktorka práv?
...ono taky než se pokaždé konzumaci přihlásíš, poctivě zapíšeš, tak ti moc času na to "přežírání" ani nezůstane-v tom bude ten fígl....;-)
Ne, to fakt takovej problem není, ty aplikace na mobilu fungují, nemusíš mšt takovou excel tabulku jako Bob.
Já vidím svoji bilanci hned, příjem 2200, výdej 1350, z potravin v jidelnícku mi to vyhazi sacharidy, tuky, cukry, vlákninu v gramech o procentech požavané dávky, není to složité.
Trik toho zapisování je v tom, že když něco sníš, musís to zapsat, chceš li přistupovat k věci poctivě, a tak víc přemýšlíš, jestli to opravdu chceš a musíš snist. Ne, še by ti to dělalo problém ťuknout to do mobilu, ale protoze víš, že je to třeba jen mlsná, a hodí ti kalorie, co pak musíš tvrdě oddřít, abys nerovnost udržel.
Ona každá dieta, i ty nejblbější podle krevních skupin, vede k úbytku příjmu právě tím fíglem, že ten na dietě opravdu přemýslí o tom co sní, a neuzobne si tu, nebo tam.
Uz to, že o tom co sníš a o fom co vydáš aktivitou přemýšlíš, vede k pozitivním výsledkům, hlídáš se.
Bob má ušitý excel sheet sobě na míru, ale aplikací pro počítač nebo smartfoun je hafo.
Ale je tu jiná bariera, ty máš tekefon na telefonování, zatímco moderní svět spíí jako kapesní počítač, ze kterého si občas můžeš i zavolat :-)
Já ti nevím. V podstatě jím jen to, co jako suroviny nakoupím a sama uvařím. Pokud bych něco vůbec počítala, tak sumu nakoupeného třeba za měsíc. Přece každej den nemusíš mít nějaký přesný množství od všeho. Jeden den si dáš do trumpety a pak to dva dny trávíš a nemáš chuť na jídlo. Jako třeba já teď, zkus mi něco vykládat o kačeně nebo o bůčku. Jsem si dnes dala dva krajíce chleba s máslem a kocour dostal i ty poslední tři plátky anglické, zůstalo mi na to akorát čínský zelí a nestěžuju si. Ani na tu bábovku se nemůžu ani podívat, doufám, že pár dnů vydrží a nezkazí se, to by mě mrzelo.
...jestli jsi myslel tu "telefonovou" barieru na mne- tak teda není. Pokud bych chtěl upravit váhu hubnutím(což bych při 178cm/78kg mohl, ale na jaře to klesne na 75kg samo prací na zahradě),udělal bych to jednodušej a bez tabulek. Jako bývalý vegetarián(před 15-ti lety skoro 5let bez masa)vím, čeho se vyvarovat, co bez problémů vynechat a jak upravit stravu i bez appky v mobilu (máš pravdu, že telefon mám hlavně kvůli dostupnosti, ale mám v něm i mapy, počasí, jízdní řády ap. pro mne potřebné věci)
" Pro začátek stačí 10 km denně"
Dovedeš si představit sám sebe, že ujdeš tuto vzdálenost s 60kg batohem?
začal jsem takhle s 50 kg batohem
... no jó, ale ty ´si na něj byl zvyklej!
bohužel jo. a je to běh na dlouhou trať, ale co mám na to celý život.
gratuluju k rozhodnutí ;-)
já měl 140 kg na svých 177 cm (+- metr). zeleným čajem a částečným omezením sladkostí se mi během roku podařilo dostat na 130, pak jsem začal jezdit na kole - starý favorit, chudák trpěl, ale vydržel. dostal jsem se časem pod stovku. (teď mám už zase cosi zpátky, aktuálně kolem 115) ale tak jak jsi to postupně nabíral, tak to musíš postupně dávat dolů. nejde to najednou, nejde hubnout každý měsíc deset kilo, to by sis zhuntoval zdraví. snaž se dostat kilo, dvě, každý měsíc dolů, za rok už to dá pěkné číslo.
mě pomáhalo omezit jídlo večer po páté a vyhýbat se pekárnám, protože sladké můžu v jakémkoli množství :-)
a taky jíst pravidelně, každé 4 hodiny aspoň něco, i kdyby jen půl rohlíku. ale pak zas až za 4 hoďky (třeba 8, 12, 16, něco malého 20)
nějaké rady najdeš třeba tu, v levém sloupečku dole: http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie.htm
ke kolu - pokud by ten rám byl v pořádku, možná by šlo pořídit nějaká festovnější kola, ale počítej tak s investicí kolem 3000 za ten pár, já mám výplet s 36 dráty. pláště možná nějaké širší, ideálně s nějakou "nepíchací" vložkou, ať nemusíš řešit po cestě výměnu duše. foukej k horní hranici povoleného tlaku (je na plášti), jinak můžeš cvaknout duši o ráfek.
šlapátka - určitě kovová, kolem 3 - 400 se dají pořídit slušná, která ti nějaký pátek vydrží.
brzdy - véčka jsou fajn, pokud nepojedeš v dešti nebo na sněhu, tak tě zastaví. pokud nejsou ty aktuální nic moc, zkus vyměnit gumičky/špalky. docela slušně mi fungovaly brzdy Tektro, nebyly ani tak moc drahé
přehazovačku a brzdy bych si nechal seřídit v servisu. třeba to bude 2-3 stovky stát, ale servisák ti řekne, co ještě vydrží, a co je potřeba nového. nemusíš nutně chodit do největšího cykloobchodu v okolí. mám lepší zkušenosti s těmi menšími, kde dělá mechanik na "sebe" a ne na 50 krys v kanclu. když napíšeš odkud jsi, tak ti tu třeba doporučí někoho konkrétního ;-)
Servisák ho s Tesco kolem vyhodí. Teda takový servisák, který kola skutečně servisuje a chce, aby bylo kolo po jeho úkonu seřízené a nějaký čas to tak i vydrželo. Tesco kolo je neseříditelné.
vidíš, já tak před dvěma roky od servisáka kupoval starého ocelového olprana za 2000 (1500 + výměna kazety a řetězu) v slušném stavu. jo, pak jsem ještě vyměnil cantilevery za véčka tektro (+500), řadící a brzdové páčky (+150 starší z bazaru) a dal tam časem jiné gumy (původní brácha svým smykováním zrušil).
to kolo bylo ve slušném stavu, za ty peníze to byl dobrý kup. ale je pravda, že jsem to bral od servisáka, ke kterému jsem chodil pro díly na favorita, a vždycky poradil dobře a nesnažil se mě na něčem natáhnout, případně "zbytečnou" opravu či investici rozmluvil.
myslím, že je "tesko kolo" a "tesko kolo". jedno takové šmejdské mám doma v garáži, od tety. hnus fijalový, neseřiditelné, gumové, původní cena 2000. to bych nebral ani zadarmo. ale dobrý starší oceláč, proč ne..
Upřímně podle mýho je už tahle hmotnost dost velkej průser. Na kolo je to moc velká váha a asi by nebylo příliš moudré riskovat, že třeba při jízdě s kopce vymeteš díru a kolo se pod tebou rozpadne na atomy.
Na dlouhou chůzi, nebo dokonce běhání tohle tělo taky není stavěný, kloubům by se to asi moc nelíbilo.
Asi to chce prvně nějakejch pár desítek kilo shodit úpravou jídelníčku, cvičením atd.- chtělo by to už radu odborníka, tohle je opravdu těžká obezita a můžeš si taky víc uškodit, než pomoct.
ono ideál by bylo kvůli kloubům a srdci spíše plavání než ta chůze. A žádné rychlostní ale spíše vytrvalostní. Tak hoďku denně ideálně dopoledne. A ty prasárny co tady píše Jindra jsou nejlepší cestou k tomu nezhubnout ale přibrat.
takovej František byl opravdu šlank.
plavání na hubnutí moc není, jedině v kombinaci s hladovkou. Zvyšuje to chuť k jídlu jak sviňa.
Funguje jedině krajní případ: sedřít se plaváním tak, že namožené břišní svaly už neumožní nic pozřít. Zažila jsem a raděj změnila sport.
Pro štíhlou postavu to fakt není. Ale pokud tazatel zatím řeší, jak se dostat z pásma morbidní obezity aspoň do té "normální", tak jo - tady bude i to plavání mít slušný účinek.
když máš takhle velkou obezitu a nemůžeš se hýbat potřebuješ pohyb, který jednak podpoří krevní oběh. rozproudí lymfu. zvykne srdce na zátěž. a nezičí ti klouby.
na to je plavání dost dobré. A hladovkou nezhubneš. Hladovka není k životu ale k smrti.
Ano, vydávat víc než přijímat.
tenhle vzorec nefunguje
Kolega asi bude fakt potěšen že jsme mu z toho udělali dietní poučovnu místo rad jak vybrat či postavit kolo.
Když se rozhodl hubnout tak jistě ví jak nato a nepotřebuje naše poučky:-)
No, mezi rohodnutím a věděním, jak na to, je někdy hodně velký rozdíl. :-)
(Ale jo, zasvinit jsme mu to nemuseli, to je pravda.)
jak jako nemuseli? vždyť se dozvěděl takovou spoustu zaručených receptů, a zadarmo. Víš kolik by za tohle musel zaplatit v programu Komplexní nutriční typologie?
Přečetl jsem si všechno a všem děkuji za rady i vyjádřenou podporu. Pár jedincům i za celkem hlodavé komentáře :).
Asi bych to řekl takhle. Můj dnešní příjem jídla a pití byl:
Snídaně: 7-7:30 - 3 párky, 3 rohlíky a kafé
Oběd: 9:00 - 17:00 - 3 litry obyčejné vody. Párkrát do roka mám období, že celý den žvýkám žvýkačky. Vydrží mi to tak týden.
Večeře: 17:30 - 18:00 - 400g "dietní" halušky se zelím (kdyby někdo chtěl - http://www.varilamysicka.cz/zdrave-recepty...
To je vše, co za den sním. Mám celkem sedavou práci, takže jsem toho moc neudělal.
Během večera už nic nejím. Jen piju buď čaj a nebo vodu. Takhle to mám každý den, akorát měním jídla. Vyvaruji se úplným kalorickým bombám, ale jinak si dám cokoliv.
Abych pravdu řekl, tak u doktora jsem naposledy byl před pěti lety (dietolog). Tomu jsou po týdnu zapisování donesl jídelníček a řekl mi, že není možné takhle žít a že podle tohoto bych měl být spíš podvyživený a že mi nevěří. Ten den jsem jej viděl naposledy a už jsem si od něj nechal jen vzít krev. Nevolal, takže asi nic hrozného se neděje.
Chodím pravidelně v maximální míře darovat krev a nikdy se mnou nebyl problém. Tedy kromě toho, že jsem nervák a mám z bílých plášťů stresy. To mi potom skáče tlak od vysoké k nízkému.
Obvodní lékař mi tu dietu ani už netlačí. Prostě mi vždy udělá krevní obraz, řekne, že jsem zdravý a dál to neřeší.
Co se týče kola, tak stále přemýšlím, jestli to riskovat s obyčejným kolem nebo si postavit tříkolku. To mně hodně láká a rovnou bych na tom ukojil vnitřního kutila. Ikdyž je zde zase riziko, že něco pokazím a skončím na zemi tak nebo tak :D.
Poslední odstavec vřele doporučuji a pokud spadneš tak to bude z malé výšky a nic se ti nestane.
Myslím že i v tomto směru zde načerpáš dostatek informací a rad, stačí založit příslušné téma.
Jestli jíš opravdu JEN to co jsi napsal, tak trpíš těžkou podvýživou, tělo hladoví a snaží se neustále vytvářet tukové zásoby pro "přežití".
Začni nejprve normálně jíst (a pokud možno zdravě; místo párku si kup pořádnou šunku, je to levnější, chutnější a zdravější)... Ale to vlastně slyšet nechceš, tak na to zapomeň, nic jsem nenapsal, ty jsi nic nečetl. ;-)
Neřekl bych, že trpím podvýživou. Přes den vůbec nemám hlad. Akorát kolem poledne mi půl hodiny škručí v briše. Potom to odezní a vydržím v pohodě až do večera. Bohužel v práci nemám možnost se najíst.
Já bych teda taky řekla, že trpíš. To je strašnej jídelníček... (Ale zas docela dobrá ukázka pro Jindru, že ač podle "rovnice" by vyšlo, že přece mmusíš hubnout... tak vono zatím ne.)
já ti nevím, ale o té podvýživě bych uvažoval... tělo ti opravdu může šetřit, protože má pocit nedostatku. jo, na venek to pro druhé vypadá, jako bys sežral na co přijdeš, ale ve skutečnosti se trápíš hlady.
toho dietologa bych nezatracoval. zkus za ním zajít znovu, zkuste s ním najít chybu.
mě třeba váha vyskočila, když mi zlobila štítná žláza. na druhou stranu, znám lidi, kteří ji taky mají nemocnou, a pro změnu bojují s tím, aby přibrali aspoň půl kila. chyba prostě může být kdekoliv.
dietologa se zeptej, co a kolik čeho bys měl normálně sníst, a pak to zkus dodržet třeba měsíc dva. a uvidíš.
co máš za práci, že se nestihneš najíst? já dělám v obchodě, a v sezóně taky moc nestíhám. ale banán, mysli tyčinku, oplatek, něco malého, to je otázka minuty...
Třeba seš takovejto případ :)
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/254808-henri...
Já na takový věci teda nevěřím, ale možný je všechno. Mít takovej dar, tak ho beru všema deseti.
Nahoře píšeš, že dietu držíš, tohle je tedy tvůj současný dietní jídelníček?
Jak dlouho ho držíš?
Ubýváš na váze?
Jinak ale, svého plánu začít časem jezdit na kole se nevzdávej. Jsi-li kutil a baví tě to, tak se přestavbě kola věnuj. Motivace je nesmírně potřebná.
Mezitím si třeba kup krokoměr, zjisti si jak se během dne pohybuješ. Dávky pomalu zvyšuj. Pomalu ale systematicky. To plavání, třeba jednou za týden, také není k zahození. Nemusíš jenom plavat. Ve vodě se dá taky krásně cvičit.
A dietologa neodsuzuj, třeba má pravdu. Tři párky a tři rohlíky k snídani bych možná vyměnila za jeden párek dva rohlíky a rajče. A místo dvou párků a jednoho rohlíku bych vložila něco dietního k svačině a k obědu.
Mysli na to, že chceš časem jezdit na kole, ne si odrovnat srdce, klouby a zdaví.
Držím moc palce:-))
Má dieta prozatím spočívá v tom, že jsem úplně vynechal sladké a jakékoliv zbytečné slazení. Bombóny jsem už měsíc neviděl. Začal jsem v tu nejhorší možnou dobu - před Vánoci -, kafé si sladím stévií (sušená) a piju jen obyčejné vody. Na to jsem začal pořádně brát své léky. Ty jsem bohužel hodně zanedbával a za měsíc jsem bez nějakého úsilí shodil dvě kila. Což je málo. Dietolog mi tehdy řekl, že ideální by byly 2kg týdne. Jídelníček upravuji postupně, aby tělo nedostalo šok. Nemůžu přejít k extrémně nezdravého na samou zeleninu a výběrové šunky. To by mně zabilo dřív jak to kolo.
2 kila za měsíc je tak akorát. je to běh na dlouhou trať, a jestli nechceš, aby se ti vrátili, tak musíš pomalu. 2 kila měsíčně znamenají za rok 24 kg ;-)
Ale prrrd.
Pri takovy vaze je to tak rozdil jestli se rano vic a nebo min vytoooo :)
Kdyz je clovek takovydlec kusanec, tak je sakra z ceho brat.
Dulezitej je vytrvalostni pohyb.
Aspon 2-3 hodiny denne. Treba na kasparka, ale furt pryc. Co nevyjedu, vytlacim. Hlavne se nezastavovat a palit. Kdyz prijde hladak, tak ho pokud mozno pomalicku rozhejbat (maximalne s pomoci musli tycinky) a ne zasednout a sezrat pul prasete.
Ja vzdycky kdyz se vyprasim a zacnu hubnout, tak mi vaha leti dolu ze zacatku 3-4 kila tydne. Samozrejme dost z toho je voda, ale pri takoveto vaze neni problem 10 kilo za mesic.
Muj momentalni hit je, 3x tydne na kole do Podoli a zpet. Tam a zpet 22 km. V Podoli plavani prsa (kraula neumim) cca 3,5 km. Proste hodina a 20 neustavajiciho pohybu. Plus ta hodina na kole. Dobry na tom je, ze clovek zamestna i pazoury, coz se mu na kole moc nepodari.
A co se stravy tyce, tak se mi osvedcila ketodiet. Koupim si badasku s praskem. Zakvrdlam v sejkru a mam uvareno. Cenove je to pro me, coby pazravce cenove nastejno a nebo i levnejsi, nez kdyz "normalne jim". Ale to keto pouzivam jen na zacatku hubnoucich period. Tak tyden az dva. Pak postupne prejdu na na nizkosacharidovou stravu. Tedy (skoro) zadnou mouku a pod. Bastim hlavne maso a zeleninu. Muj velky soucasny hit jsou karbose (kyta) z liboveho masa, co si sam pomelu. Do nich kapku brokoldy nebo kedluben. Jo a taky kysany zeli (udelal jsem si domaci a mam ho v soudku 40 kil) a segedyn z nej (bez knedliku prosim). Krom toho ze je to mnamka, to taky po chvilce zatracene dukladne procisti :)
Meduza, tc. 197cm/101kg
Jo a to jeho kolo bych moc neresil. To je resucitace mrtvoly pravdepodobne. Jestli mu to tak nejak radi, tak bych to nechal vycentrovat, vymenil slapky, plaste a vyrazil. Zadnou divocinu na tom nezvladne, ale za pul roku muze mit 40 kil dole, kdyz vytrva. A pak, kdyby ho to nahodou chytlo, tak si za tech 5 litru (nebo o chlup vic) muze koupit rovnou nejakou rozumnejsi bazarovku.
já k snídani dám klidně 4 volská oka, 5 krajíců chleba a půllitr čaje s 5 lžičkami cukru. taky bys mi to rozdělila? :-)))
(ale pak mi stačí další jídlo až tak ve 4 odpoledne ;-)
moje drahá zas jí snad skoro co hodinu. zobe. pořád zobe :-D
Proč se u ´monstrozní obezity´ podvazuje žaludek?
Aby byl menší a míň se do něj vešlo.
Ty ten svůj ráno roztáhneš, pak až do odpoledne nic, abys ho ´po šichtě´ roztáhl nanovo. Tvůj žaludek, dělej si s ním co chceš.
Že nemůžeš jíst během dne ti nevěřím, na kávu si čas jistě najdeš (kuřáci, "co na jídlo nemají čas", si čas na cigárko, a ne jedno, vždycky najdou)
Jím-li po cca 3. hodinách, stačí mě půl rohlíku s plátkem sýra; kedlubna; jablko; 1/2 cottage; ´vodová´ polévka ... za den se tak blížím sníženému přísunu energie, nezbytnému pro hubnutí.
nejen, to menší množství musí být doplněno pravidelným přísunem potravy. Pokud není tak je tělo schopno i z toho mála začít dělat zásoby.
Znám pána co po podvázání žaludku úspěšně snížil váhu ze 170 na 120 kg. A pak speciální pivní dietou těch 50 kilo zase úspěšně nabral. Teda skoro, přibral ve skutečnosti "jen" 48. takže v celkové bilanci shubnul 2 kg. ALe žije jen z piva. teda víceméně.
Jak z mála? Pokud přijmeš méně kalorií, než vydáš, tak nebudeš tloustnout.
Jasně, ale je tu bazální metabolismus. Tělo dělá zásoby z mála tím, že sníží ten bazál. Takže se menšímu příjmu přizpůsobí snížením výdaje.
přesně tak a to je ten důvod proč ten zdánlivě logický vzorec příjem menší než výdej = hubnutí nefunguje. Tělo sice na začátku takové diety zareaguje hubnutím ale postupně se učí s tím málem hospodařit šetrněji až i z toho mála je schopno začít ukládat zásoby. A tak se nejprve pokles váhy zastaví a pak začne pomalu stoupat. Je to vzorec nahovno, protože není trvale udržitelný.
Je pravdou, pokud se tělo delší dobu zvyká na mirně snížený příjem pak žádné zásoby nedělá a metabolismus jede stále stejně.
Kdysi jsem právě dělal chybu v tom že jsem příjem potravy dasticky (jen 4000kj na den) snížil a to bylo špatně. Mám dlouhodobě u mně potvrzeno, že úbytek váhy je když přijmám 5200-5500kj vyvážené stravy. Na tohle si ale tělo zvykalo téměř rok a váha se ani nehnula.
U každého to ale může fungovat jinak.
mi se v počátcích osvědčilo 6 dní snížený příjem s obdenním pohybem, a pak 7 den odpočinek a normální příděly.
Pak jsem začal jezdit na kole denně a i když jsem jedl stejně málo a hýbal se více tak už jsem nehubnul.
A pak jsem pomalinku začal přibírat. Strava furt stejně málo, pohyb furt stejně dost a váha pomalinku nahoru. Když jsem pátral po tom co jsem změnil tak jsem zjistil, že musím i večeře si dělat sám, protože ty co jsem si dělal sám byly zeleninové ale když jím večer s manželkou což je vlastně jediné denní jídlo, kde se sejdem tak jsem zeleninu nahradil pečivem. Tmavým samozřejmě jenže tmavé je v tom akorát barvivo. Takže návrat zpět k základu a místo rohlíku obarveného nahnědo pěkně restovanou zeleninu a 200g stejk libového masa.
Tělo je chytrý stroj.
Rovnice pochopitelně funguje.
Při radikálně větším výdeji než příjmu, přepne na nouzový režim, začne přijmuté potraviny využívat beze zbytku, to co dřív prošlo ven nevyužito, teď využije. Prostě levá strana rovnice dostává víc. Jakmile je to jen o malinko víc, než potřebuje, šup s tím do tukové rezervy na horší časy.
Proto jedinou obranou je přidat na výdeji, omezovat dlouhodobě přijem pod 1200 kcal je nemoudré. Na 1000 lze jít pokud potřebuji výsledek hodně rychle.
Ale vydržet na 1200 je taky šíleně náročné, pokud to jen jde, vždy raději posilovat výdejovou stranu rovnice.
Tělo je chytrý stroj.
Rovnice pochopitelně nefunguje.
To co ty považuješ za odkládání do rezervy tukových zásob může být pouze ochrana organizmu proti zkolabování v důsledků odpadů, které by při normálním stravování odešly pryč ať už v moči nebo ve stolici.
Já jsem nezvýšil množství přijatých kalorii ani jsem nesnížil množství vydané energie. Podle tvé rovnice (nebo rovnice tvé matky) bych měl trvale hubnout.
Ne, ty jsi to špatně pochopil, rovnice funguje.
Vysvětlím znovu na příkladu třeba toho rohlíku:
Rohlík má tabulkově energie: 126,66 kcal, 1x kus (42 g)
Pokud tělo má dostatek potravin, využije z těch 126 kcal jen část, dejme tomu 90 kcal, se zbytkem se nemaže a ty to pustíš do mísy, protože nepotřebuje využívat do mrtě hůře stravitelné složky toho rohlíku a vezme si jen ty, které stráví lehce.
Když uvedeš tělo do stavu nouze dlouhodobějším nedostatkem přísunu energie, tělo se pustí i do těch složek rohlíku, které dřív poslalo traktem ven a rázem využije třeba 120 kcal z těch 126 k dispozici.
Tím se stane, že tvé tělo dostalo zhruba o 30 procent energie více, než dříve, z toho jednoho samého rohlíku.
Kolik si tělo z toho rohlíku opravdu vezme je individuální, závisí na spoustě okolností, ale skutečností je, že tělo v nouzovém režimu využívá energii, která je k dispozici efektivněji, než tělo, které pracuje v nadbytku nebo ve vyváženém stavu. Takže ty máš pocit, že ačkoliv jíš stejně, že nabíráš a rovnice nefunguje, ale není tomu tak.
Ta funguje vždycky.
Zákon zachování energie platí i pro tělo.
Zajímalo by mě, kdo jsou ti dva, co tomu nevěří.
A to fakt.
Nebo ještě jinak, jak jsem psala dřív... rovnice pochopitelně funguje, ale čísla, která do ní vstupují můžeme jen tak nějak plus minus odhadovat.
Takže něco jako statistika - snaha provádět přesné výpočty s nepřesnými čísly. V běžných podmínkách to docela vychází, v krajních polohách bohužel už vůbec ne.
Příjem je vždycky jistý, maximum možného je tabulková hodnota.
Výdej je nejistý.
Jasně, ale je dobré dodat, že těch 1200 je limit pro ženskou kolem metru šedesáti. Pro muže to bude většinou o hodně výš.
Na redekční dietě na tom jede Bob, (5000 kJ) a funguje mu to.
Mluvíme o hubnutí, nikoliv o treningu, ale zdá se mi, že to, až na malé výjimky nechápete.
Jde o hubnutí silné naddváhy, ne to, jestli Snilard ujede Brevetnebo ne.
Zásadně odlišné kategorie.
Tohle není sportovní medicína.
Kromě pohlaví, výšky, hmotnosti, hraje roli i věk. Co vyhovuje klukovi ve 30ti, nefunguje na chlapa před šedesátkou.
Jediné, co platí universálně a na všechny, je, že hubneš, když energetický příjem je nižší, než výdej.
Není nic na světě, co by mohlo tenhle zákon změnit. Není to zákon můj, ani mé matky, je to prostě fakt.
Kdo o tom pochybuje,nechť se postaví do fronty, dle posledního nařízení EU, idiotné bude vypláceno každé sudé pondělí.
Ano, já mluvím o hubnutí. A chápeme to všichni, jen ty ne...
Nemluvíme o ujetí Brevetu, ale o tom, aby člověk dokázal ráno vstát z postele a dojít do práce.
Bob je vcelku extrémní případ (ale i ten psal, když se tu téma probíralo minule, že aby nepřibíral,tak musí jíst pod 3500 kJ a jak vidno, po zvýšení na těch 5000 mu to začalo fungovat).
Já - viz druhé téma - si na pomalé hubnutí propočítávám jídelníček na 8000 kJ (tj. cca 2000 kcal) a to proto, abych v tom měla rezervu na to, že tu ještě ožeru něco ze stromku, tam si zajdu na pivo). Při sedavém zaměstnání. Ano, já jsem zas opačný extrém. Pro hubnutí fajn, ale kdyby přišla nouze, s mým spalováním chcípnu jako první. Rozumná hranice pro "běžného" člověka bude někde mezi.
Těch 1000 kcal je opravdu velmi nereálné číslo.
Tak šlo to dolů i při těch 4000kj ale strašně pomalu jelikož to zpomalovalo metabolismus:-)
To co říká Jindra je ovšem pravda a říkají to i dietologové a lékaři, aby se hublo je důležité vydat více než přijimat.
Jen tak se dá hubnout, jinak to vážně nefunguje.
V praxi je to tak že můj metabolisnus jede jen na 4800-5200kj pokud mu naložím 5500kj tak už nehubnu, pokud to držím do 5000kj váha jde dolů.
Pozor u mně to tak funguje bez cvičení.
Kdo se navíc hýbe je na tom lépe protože tím má i lepší spalování.
Jasně, ta nerovnice musí platit, o tom nejsou pochyby. Ale jde o to, vědět, co do ní zadat...
Všechno co sníš a vypiješ v tabulkových hodnotách a veskeré pohybové aktivity.
Vykašlat se na "učení se, 1h, 86 kcal".
Pohybové aktivity mívají rozpětí, jizda na kole 600 - 800 kcal/h,tak bezpečně se držet vždy té nižší hodnoty.
Počítat s tím, že tělo využije prijaté do mrtě a naopak pohybem vydá minimum možného.
Pokud potom je zachována nerovnost příjmu a výdeje, musíš hubnout. I kdyby se příjem rovnal výdeji budeš hubnout, protože existuje ten bazální výdej, co tělo má, aby existovalo třeba i jen na kanapíčku.
Tak tohle tam zadávej, a bude to fungovat.
Počkej, počkej, však ono tě to chytne, ta mobilní tabulková dieta.
Proč ne. Motivace pro každého jednoho můžou být různé, tak proč ne motivace hubnutí pomocí mobilní aplikace.
Počítám, že do půl roku nás v tom budeš školit:-))
rovnice Nižší příjem + vyšší výdej = hubnutí je nesmysl.
rovnice pro přežití je: přiměřený příjem - přiměřený výdej = život
a můžeš mě klidně na to idiotné napsat já se dávkám nebráním. ;-)
8-D
tvůj ´systém´ stravování mě přijde jako vykrmování husy na pekáč ...
8-D
Takhle to nebude fungovat.
Smutný příběh, naťukej si to do těch kalorických tabulek.
Na rohlíky zapomeň, párky zruš, halušky a těstoviny zruš, udělej si krůtí řízky (třeba) na sucho, hodíš na rozpálenou pánev a tuk nepotřebuješ, on se ti z nich vypeče. K tomu topinku z toustovače, nebo krajíc chleba.
Můžeš jakékoliv maso, na pánvi, na sucho.
Prosím ani hořčici ani kečup. Jablko, pomeranč, jako sváču. Ráno umíchat dvě vejce na sucho (zase bez tuku), jde to.
Rohlíky, těstoviny, cukr, kuskus, to snad raději ne. Dresingy nikdy ale zelené vždy...
Párky...Bože!
ale Jindro vždyť on je živoucí důkaz toho jak to dopadne když se člověk drží tvého vzorce. ;-) Proto říkám, že ten tvůj vzorec je kravina jak dům.
Dlouhodobým hladověním si naprogramoval metabolismus na úsporný režim. Dostat se z toho stavu je v jeho hlavě.
Jinak s tím složením stravy máš pravdu opět jen částečně.
Nejhorší obecně jsou sacharidy ne tuky ne bílkoviny.
Taky jsem dlouhou dobu dělal chybu že jsem drasticky omezil tuky na 25g denně, to je špatně. Tuku (těch zdravých) se netřeba bát.
Na snídani jsou ideální luštěniny a zelenina zalita kapkou oliváče. Rohlík je při redukční dietě jedovatý:-)
Maximálně se dá použít 50g žitného chleba.
Večer když už ji jen dvakrát za den je opět vhodná zelenina a maso, drůbeží či ryby, žádná příloha.
Takto jde váha dolu i bez pohybu a až bude pohyb možný půjde rychleji.
proč je rohlík jedovatý? já to furt nechápu :-D
Veškeré bílé pečivo je při dietě tabu, obsahuje mnoho sacharidu po kterých se hlavně přibývá na váze.
Pozor to obarvené je totéž jen ještě s další přísadou jedu:-)
Kdo chce hubnout musí vypustit veškeré přílohy a moučná jidla, cukry nevyjimaje.
vyvážená strava obsahuje i sacharidy
každá jednostranost je kontraproduktivní
Budeš se divit ale v té zelenině a luštěninách jich (sacharidů) je dostatek a netřeba přijimat další ve formě pečiva a příloh.
To co jsem uvedl je plně vyvážená strava.
Vietnamci tvrdili (tvrdil mě to i lékař), že ke spokojenému životu jim stačí hrst rýže denně.
Zvážil jsem si, kolik ta hrst rýže váží. V mém případě to je 70 gramů (suché) rýže. Uvařím-li pytlík rýže (100 g), pořídím z toho 3 jídla (se zeleninou)
Ta dieta je i chutná ...
Sis asi nevšimnul že my nejsme jaksi větnamci s váhou 40kg i s oblečením:-)
Ke spokojenému životu stačí každému něco jiného:-)
ale no fuj, pytlíková rýže. kup si u nich jasmínovou, ta je dokonce i moc dobrá. "obyč" parboiled je hnus
Dobrá či méně dobrá se průchodem organismem mění v totéž.
Tak proč platit (zbytečně) násobně víc?
Třeba proto že basmati má méně sacharidů a nižší GI:-)
Je tak vhodnější pro ty co si dopřejí i malinko přílohy.
jasmínová je lepivá, basmati se myslím sype, ne?
a pro AV - protože ta chuť je nesrovnatelná. proto kupuju co půl roku v Praze na Sapě 20 kg pytel rýže a vláčím ho domů vlakem :-D
Bývalý kolega se oženil s laoskou princeznou. Když přinesl domů rýži, novomanželka mu sdělila, že takovou se krmí dobytek - pro lidi je prý nevhodná.
To je ten, jak říkal, že ví, že malý penis je v pohodě, ale přesto by byl raději, kdyby ho neměla?
To jsou tuším thajský princezny :-)
Thajsko, Laos, stejná prdel světa. To je jak Jižní Dakota a Montana... ;-))
Nedávno bylo u článku hezké přirovnání. Že se nějaké Kambodžské kmeny zatoulaly do Indonesie. Nám že to tak nepřijde, máme za to, že je to hned vedle sebe. Ale ve skutečnosti je to tak, jako kdyby se někde u Baghdádu vyskytnula česká vesnička. :-)
Když může být česká vesnička v Banátu, na Volyni, v USA, češi byli ve vesmíru (Hus, Remek, Lelek) a dokonce i chodili po Měsíci (astronaut Cernan/Čerňan), tak proč by nemohla být někde u Baghdádu? :)
Hezký, ale v tomto případě neplatný. Thajsko má s Laosem dost dlouhou společnou hranici.
A ten příměr s Indonésií - záleží jak kam přesně se zatoulaly. Na Sumatru to je z Kambodže relativně blízko.
V tomhle případě to ale docela sedí. Šlo o Tamboru a do Bangkoku to je přes 3 tisíce km, na sever ještě dál.
https://mapy.cz/s/pzDR
Taky mi to říkali, že hrst rýže denně stačí. K tomu po ránu nějaké to pho, třeba bo nebo ga. Přehršlel roztodivné zeleniny a hlavně bylinek, kousky roztodivných druhů masíček, závitků a podobně. A zapít zeleným čajem.
Když jsou potraviny k dispozici, tak je vietnamský sortiment, jak rostlinných tak živočišných produktů, mnohem pestřejší než ten náš středoevropský. A vietnamská kuchyně je vyborná a zdravá.
Máš nějaká věrohodná dat, že zrovna vietnamská kuchyné je zdravá?
Prosím link.
kuchyně jak kuchyně ale vždycky záleží na zdraví kuchaře nebo kuchařky. A hlavně musí umět vařit a ne řešit matematické vzorce. Místo kvalitních surovin a chutné krmě. ;-)
:-))
Ne, Jindřichu, nemám žádná věrohodná data:-))
Jen si myslím, že třeba oproti čínské kuchyni je lehčí, mnohem více syrové než smažené zeleniny, spousta bylin, spousta mořských potvor (to by tě určitě chytlo) a tak. Třeba taková hueská kuchyně je vyhlášená.
Nicméně, přesvědčovat nikoho nebudu, jsou lidí, co by zeleninu nepozřeli ani omylem. Tak proč jim to brát. Aspoň víc zbyde na nás.
to jo, je výborná a zdravá, a mám ji rád. a vždycky rád trefím k VNcům domů na návštěvu, bezva vaří :-)
a nejvíc dietní byl smažený bůček. labůžo. asi udělám, a dám fotku do vedlejšího dietního tématu, aby se tam pár jedincům zvedl cholesterol :-D
(nakrájíte bůček na tenké plátky, čím tenčí, tím lepší, a pak na čtverečky třeba 3x2 cm. na sucho se to praží na pánvi, chce to nějakou, kde se to moc nepřichytne. až je do měkka, tak se na to nakrájí na měsíčky cibule, na hodně tenké plátky rajče, podusí se, a až je cibulka přiměřeně měkká, tak se přidá trocha (trocha!) rybí omáčky na osolení a dochucení. a pak se podává s rýží. je to úžasné. jen až to budete dělat, tak důkladně větrejte, protože rybí omáčka nalitá na rozpálenou pánev, to je mazec :-))
jenže ty sacharidy je líp dodat jinou než pšeničnou bílou moukou. celozrná, (pozor neplést s vícezrným pečivem) ovesná anebo třeba pohanka je lepší potravina.
celozrnná (zde tebou uváděná) není pšeničná?
Pokud to jde je lepe používat k pečení chleba žitnou mouku než pšeničnou.
Pšeničná celozrná není bílá mouka. Je to graham. A není to barvené pečivo nahnědo. Jako třeba kaiserky a další druhy vícezrného pečiva, kde to obilné jádro nahrazují jiným semenem. Je to zdánlivě totéž ale není to totéž.
Mi ovšem více vyhovuje pohanka jako náhrada. Je lépe stravitelná díky absenci lepku a dělá mi dobře na srdce.
nejlepší jsou "celozrnné" chleby s mozaikovým efektem, když špatně rozmýchají tu špinavou barvu :-D
jedy jsou zdravé. zabíjí bacily a viry, a pak jsi zdravý ;-)
A každý barvivo taky není nutně jed. Jenom oblbovák.
a nejnebezpečnější z nich je dihydrogen monoxid - DHMO
Dihydrogen Monoxide (DHMO) is a colorless and odorless chemical compound, also referred to by some as Dihydrogen Oxide, Hydrogen Hydroxide, Hydronium Hydroxide, or simply Hydric acid. Its basis is the highly reactive hydroxyl radical, a species shown to mutate DNA, denature proteins, disrupt cell membranes, and chemically alter critical neurotransmitters. The atomic components of DHMO are found in a number of caustic, explosive and poisonous compounds such as Sulfuric Acid, Nitroglycerine and Ethyl Alcohol.
http://www.dhmo.org/facts.html
:-))
Jdi radši pracovat (a nevymýšlej peachoviny)
náhodou pracuju, ale zrovna tu courají čumilové, takže musím být u kasy. ve skladu mám práce tak do večera, ale neumím být na 2 místech najednou ;-)
Zbav se čumilů tím, že jim začneš něco vnucovat, nebo se vyptávat, co by chtěli. To zabírá. nejsou v muzeu nebo na výstavě. :-)
na místní otrlé čumily nefunguje ani nakopání do řiti
Takže v podstatě to co píšu já..
Žádný rohlíky, těstoviny, halušky.
V mase je tuku dost. Luštěniny jsou zřejmě fajn, ale pro mě nepoužitelné pro vysoký obsah purinů.
Ale jinak, není to jen hubnutí, kde se zázraku, když správně nakoupíš, můžeš dočkat téměř okamžitě.
Třeba naučit se cizí jazyk je brnkačka, když máš tu správnou methodu:
http://centrum-akci.com/edu/apws/naucis-se...
Chci umět francouzdky za dva dny, tak jsem to objednal 7x :-)
...ten konec je fakt bombová dieta- když se zahloubíš do studia, tak zapomeneš na jídlo (pak to ale nesmíš dohánět-myslím to jídlo)!!!!
Koukám samej odborník na výživu. Nejsem teda jasnovidec, ale předpokládám, že zakladatel vlákna chtěl rady ohledně kola a o zasvinění tématu dohady pseudodietologů asi nestál.
a přesto dostal spoustu rad jak se s tímto problémem vypořadáváme my stejně postižení ;-)
Aspoň ví, že na to není sám.
Většinou se to v každé diskusi zvrne i vedle:-)
Kolegovi to ale jak jsi se mohl dočíst nevadí.
Každý má nějaké zkušenosti a tak bych pseudo dietologům nic nevyčítal.
Víš prd co si kolega vybere a jak sám píše je zjevné že se stravuje velmi špatně.
Kdysi jsem taky hodně tápal a každá rada a názor měl cenu zlata, hlavně od těch co si tím osobně prošli.
pseudodietolog. fuj to jsou ale škaredá slovíčka. :-)
Teda chlape, Tebe sem poslalo samo nebe. Už to tady začínala být nuda, ale tys to tady po Novém roce probudil. Skoro mám pocit, že bydlíš kousek od stověžaté :-)
To je nadsázka, jinak Ti držím palce v Tvém snažení....
Stověžaté?
Kurnik, čí slovník mi to jen připomíná :-)
Lidi, neblázněte. Dojdu z práce a nestíhám se divit, co se tady děje. Trvalo mi to hodinu, než jsem to všechno přelouskal. Moc si cením Vašich rad. Určitě je zahrnu do finální verze jídelníčku.
Jídelníček, je od ted pro tebe sprosté slovo.
Hladovníček, je to, co tě bude provázat.
Ne, ze hlad máá kolem poledne.
Pokud chceš shodit, a půjdeš na těch 1200 (5000 kJ) budeš mít hlad furt, i kdyz si to rozložís na 8 jídel denně.
Z bolesti vzniká krása - Michelangelo Buonaroti :-)
žádný hlad. Hlady ses přivedl do současného stavu. Naopak nyní musíš tělo vykrmit chutnou krmí, která dodá tělu to co potřebuje. Abys mohl cvičit a být silný a mohl začít s tou obezitou bojovat. Pokud jíš jen to cos tady naznačil tak je tvé tělo vyhladovělé. A jíme proto abychom žili ne abychom hubli. Hubnutí je vedlejší efekt nikoliv cíl. Cílem je přežít. Nenech si radit statikem. Poslechni dobře míněné rady amatérů s celoživotními zkušenostmi s JOJO efektem :-)
No... to odpovídá tomu mému původnímu odhadu, že vycházíš ze zásad, které se uplatňovaly před tím zhruba čtvrtstoletím. To doktoři na zhubnutí běžně radili "nežrat, v koncentráku byli hubení všichni".
Funguje to na pár lidí se železnou vůlí (ale takoví se obvykle do obezity nedostanou), funguje to u lidí jako Bára, kteří jsou z gruntu v podstatě asketického, svodůn odolávajícího založení (a ta taky, pokud vím, se nikdy do nadváhy nedostala). Na pětadevadesát procent lidí ne.
No fajn, 271 příspěvků a nic podstatného ke kolu, ještě necelých třicet a je konec tématu, kde jste odborníci na kola ? já jsem v tom začátečník, ale mám obavy že je zde neřešitelné zadání, rozpočet 5tKč a váha 177, protože bude muset použít dost naddimenzovaných součástek, asi nejvhodnější(bezpečnější) varianta je tříkolka. Asi nejvhodnější bude obejít kolovny se servisní výbavou a poradit se jak dál, tady amaterismus není namístě a zároveň šetřit,hubnout,šetřit,hubnout,....
http://www.nakole.cz/diskuse/8356-vazim-150kg.html
Takže abych nějak postoupil. Kolo nakonec zůstane jaké mám, akorát bude probíhat vylepšotání a kamarád mi řekl, že mi s tím rád pomůže. Má doma dvě kola ze 125ccm crossové motorky, které na kolo namontujeme. Jsou sice těžší než kolové, ale určitě vydrží.
Rám si zaslouží také vyztužení, takže celý rám rozřežeme a dostane extra výztuhy dovnitř a silnější svary s menšími příčkami.
Dále by se mu v dílně mělo povalovat nějaké ložisko, které dáme do šlapátek a šlapátka musím koupit celokovové.
Brzdy zůstanou kotoučové. Prý to máš už nějak vymyšlené, ale do této problematiky mně ještě nezasvětil.
Zbývá pořešit přední vidlici a přehazovačku. To ho už prý taky něco napadlo, ale ještě k tom nic nevím. Váha kola se zvedne zhruba o 15kg, takže jsem zvědavý, co to udělá s nohama. Doufám, že to bude použitelné.
tak jako vtip dobrý, ale jinak je to blbost. Vyztužit rám ano, ale stačí do kritických míst vevařit trojúhelníky a na trubky kousek L profilu. Ráfky by opravdu stačili dvojitý remerx, třeba ty extreme jumbo, píšou nosnost 120kg, takže ti to vyjde, sice těsně ale vyjde.
Ta kola z motorky mě přijdou jako značný úlet. Nedělá tě kamarád podstatně těžším než doopravdy jsi?
Horské kolo je konstruováno na větší zátěž (terén), ty se ale budeš "mordovat" na cestách se zpevněným povrchem. Výztuha mezi rámovými trubkami a hlavovou trubkou (to je ta, ve kt. je uchycena vidlice) by měla stačit.
Uděláš-li si z té ´hajtry´ mučicí nástroj, přestane tě ježdění během jedné či dvou vyjížděk bavit.
To je uplna hovadina. Rozrezavat ram. A ani ty vyztuhy bych neresil. Na drandeni po cyklostezce nebo nejaky sotoline to neni treba.
A ty kola bych resil, az kdyz ty puvodni zcela umrou.
Docela by me zajimalo, jestli by se vubec vesly do ramu. A i kdyby jo, tak to vubec nepojede a spis te to odradi.
Me to zni, jak napad silenyho kutila, co nikdy nesedel na kole.
Jeste me napada, ze by bylo dobry nejaky basky siroky gelovy sedlo. Mivaji je v Lidlu. Normalni sedlo ti tvoje sedilka neustoji. alespon ne dlouhodobeji, coz je to, oc tu kraci.
Opět menší update.
Naměřili jsme potřebný materiál na vyztužení kola a musel jsem usoudit, že tudy cesta nevede. Bylo by to prostě moc těžké a spíš by mě to odradilo.
Postoupili jsme tedy takhle:
1. rám se vůbec neřezal. Jen se na kritická místa přivařily příčky. Vypadá to na kole zvláštně, ale v mém případě je prostě užitná hodnota důležitější než design.
2. kola z motocyklu by jsme nechali, ale jak jsem byl kupovat sedlo a šlapátka, tak mně prodejce nabídl i kola i přední vidlice. Suma sumárum je v tahu už 7000 Kč, což je jaksi už přes můj limit a ještě jsme z daleka neskončili.
3. doma jsem oprášil starý rotoped (tedy toto má na sobě napsané cyklotrenažer) a denně jezdím. Ze začátku to byl boj. Ani ne tak z námahy, ale kvůli sedlu. Prostě denně jsem na tom seděl půl hodiny (mohl jsem sice víc, ale má se začínat po kouskách) a po třech dnech jsem už nemohl sedět na židli, natožtak na rotopedu. S novým sedlem je to o něco lepší, ale bohužel pořád to není nic pro mně a tak si musím dávat po 4 dnech 2 dny pauzu, protože mně šíleně bolí zadnice při sednutí do sedla.
Na dietu jsem se vykašlal. Začal jsem pravidelně jíst a vynechal blbosti (párky, pečivo, ...). Jím 5x denně po menších porcích a kila jdou dolů jako po másle. Aktuálně jsem na 163 kg. Stále jsem však nedosáhl odhodlání zajít k lékaři.
Co se týče rotopedu, tak jsem zjistil, že neumím jezdit "normálně". Když si rotoped vyzkoušel kamarád, co jezdí, tak řekl, že to mám šíleně tuhé a mám si to povolit. No když si to povolím dle jeho představy, tak místy "plácám do prázdna, protože jedu moc rychle a nestíhám tak kmitat nohama. Pamatuji si, že když jsem jezdil na kole, tak jsem nikdy nepoužíval přehazovačku. I na rozjezdy jsem prostě tlačil na nejtěžší stupeň a podle toho taky pak vypadala šlapátka.
Ta řit' si holt musí zvyknout a taky si vem, jaká váha ji tlačí k sedlu, že jo.
Jinak držím palce a pokud se ti daří touto cestou, kterou ses vydal, shazovat kila, tak se toho drž a nenech si do toho kecat.
Jo a klobouk dolů, já si třeba nedovedu představit, že bych na kole s sebou ještě vláčel bezmála dva pytle cementu...;-)