Zdravím všechny pradlenky a pradleňáky, nebo spíš obsluhovače automatických praček. Mám takovej drobnej problém: po vyprání cyklodresů, bund atp. je sice oblečení čisté, ale když k němu přičichnu blíž, pořád trochu smrdí. U těch syntetických látek je tento zápach zvlášt' nepříjemný a nevím, jak ho z hader dostat. Nechci ale prát na dlouhý a méně šetrný programy, aby oblečení sloužilo co nejdéle. Nemáte s tím někdo zkušenost, nějakej tip? Dík
Můžeš to zkusit přerazit levandulí. Kápnout do posledního máchání trochu levandulovýho oleje :))
Jinak ti neporadím, já si myslím, že samo to umělý vlákno smrdí, takže s tím nic moc nenaděláš. Pokud máš pocit, že to smrdí potem, tak to vypraný prostě není, zkus před praním namočit a přidej na konci praní ještě jedno máchání navíc, máchej na vyšší hadinu.
To namáčení před praním vyzkouším, už jsem o tom i uvažoval, dík.
A o tomhle? https://www.youtube.com/watch?v=Dkn-dlcSCEo
Co používáš za prášek ? Někdo se snaží za každou cenu ušpórovat a pak se diví, že ta navoněná soda vůbec nepere :-)
Kloudnej prášek, 30°-40°C a krátkej syntetickej program. Hlavně žádnou aviváž a podobný voloviny. A jestli teda nemám frňák v háji, tak je to v pohodě.
Já bych mu teda poradila, ať to vypere v ruce v mýdle a pořádně vymáchá, baby si fajnový halenky taky nestrkaj do pračky, ale to ty bys nevydejchal.
Já to peru na 60° a klidně dám dlouhý program (dvojité praní) a pak dvojité máchání... Těch 40° ty "breberky", co způsobují smrad, nezabije... ;-)
Ty hadry něco vydrží. A stejně je "zničím" dřív, než je stačím "oprat"...
Právě, mám pocit, že je problém hlavně v té nízké teplotě. při těch 60° není třeba problém v tom, že hadry pouští barvu, sráží se atp.?
Nevšiml jsem si ničeho takového.
Co hadrům dává opradvu zabrat, je slunce. Dres, co jsem letos na jaře kupoval, je po sezoně vybledlý a stává se z něj "hadérka". Snad vydrží ještě sezonu 2016...
Cyklohadry se prostě pořizují na jednu sezonu. Teda pokud člověk "trochu" jezdí... ;-)
Asi bude záležet na dalších okolnostech. peru po každém použití, peru na 30, nejvýš 40 stupňů, používám dost dobrý prášek, a k běžným 3 mácháním přidávám ještě 2 a nemám dojem, že by věci smrděli.
Cítit je samozřejmě ta umělina a nová stejně jako používaná.
Také si myslím, že po vyprání je hadry potřeba pořádně vymáchat, nevymáchané může být nepříjemně cítit.
A sušit venku, ne doma a v sušičce, potom budou i vonět.
Suším doma v dobře odvětrávané koupelně. Za 2 hodiny to je suché, silnější věci za 3.
Jo to jsem chtěl, ale v tomhle počasí...
Pokud neprší, není třeba se vymlouvat na počasí. Ani na tmu. Naše babičky neznaly sušičky, aviváže a nic na ten způsob. Vyprané prádlo věšely venku, bez ohledu i na mráz, a prádlo potom krásně vonělo, hlavně pokud foukal nějakej ten větřík. nenechej se zmást pseudochemiky a drž se, i když je prádlo z umělotiny, starých osvědčených pravidel. Neproděláš.
Pokud zrovna zavane větřík od souseda, co přiložil petku, tak to i bez pseudochemiků bude opravdu krásně navoněný :-)
Nemusí být petka, stačí mokré dřevo nebo kamna se špatným spalováním a hutný udící kouř udělá svoje a může se prát znovu.
Má to svý mouchy. Nesmí soused zrovna zatápět nějakým svinstvem, v paneláku si ten pod tebou nesmí chodit zapalovat cigáro na balkón, nesmíš mít na zahradě fógly, který nemaj nic lepšího na práci, než ti to prádlo posrat (nejlépe po sezobnutí zralé višničky)... Já to suším v dobře větratelné koupelně celoročně, byť mám zahradu jak prase, a jsem tak spokojená. Ven pověsím jen v létě barevný pracovní hadry, u kterejch mě nějakej flíček od ptáků nerozháže, ale aby mi srali na naškrobený bílý povlečení to teda ani náhodou.
....to by mne zajímalo, jestli ti ptáci, včeličky a sousedé byli dřív(nebo jsou teď) na čerstvě vyprané a pod stromem se sušící prádlo alergičtí..
Máma tak sušila běžně a žádná "nehoda" se nekonala...:-((
No, konečně stejná nota! Prádlo, pokud neprší, věším zásadně venku. Bydlím v Praze, je tady také spousta hmyzu, ptáků a jiného, a pokud má starší paměť sahá, žádná "nehoda" se nekonala. Možná je to přístupem, nepřivolávám je a alibismus nepoužívám.
Nojo, v Praze. Tam je to jednoduché, tam žádné nebezpečí nehrozí. Mojí tchýni jednou sežraly srnky záclony.
Tak to mému prádlu se jednou nebo dvakrát nehoda stala. Ale zasažen byl vždy jen jeden kousek, takže žádná tragédie.
Nojo, u vás nelítají hejna špačků, kteří se před tím občersvili ve vinohradě, nejlépe s červeným vínem. :-))
A co teprv černý bez.
Von stačí jeden flek na kostelový košili a můžeš s ní akorát mejt okna, bavlna je na úklidový hadry fajn, za ty prachy.
Kostelová košile je košile do kostela?
To bych se divil, že by to koncentrované Savo neodbarvilo. Ne to na praní, co s jen tak přidává do roztoku, ale ten koncentrát s chlórem, třeba originál na WC. Bílá bavlna by to měla snést.
Už jsi někdy něco se savem dělal?
To krásně vybílí, to je fakt, stačí si kápnout na tepláky a máš tam světlej flek. Po pár vypráních je tam místo fleku díra. Savo je svinstvo, to používám jen na desinfekci pevných předmětů. Krásně to třeba bere mech z kamení, na jaře tím meju dvůr, aby ten zelenej šlem na kamení po zimě zmizel, taky jsem tím umejvala jednou za rok zdi ve stáji, ale na prádlo bych to teda nepoužila. Stačilo mi, kolik věcí jsem si při manipulaci s tím zničila, a to byly pracovní hadry.
Jo dělal. Bavlna to předpokládám zvládne. Já si tím pokapal montérky a zničil džíny, ale díra od Sava tam dosud není. Ano chlor je pěknej driák, odbarví dočista...
Právě že bavlna to nezvládne. To rozežírá organickou hmotu. Můžeš to mít v plastové flašce, takže silonu to neuškodí, ale přírodní materiál se rozpadne. Perfektně to bere jakoukoliv špínu organického původu, řasy, mušince, pofrkaný žlab... Nebere to anorganické usazeniny (vodní kámen), nebere to rez ...
Na bavlnu v žádném případě, se to vlákno rozpadne.
To už přece nemůžou vyrábět, protože je chlór strašný svinstvo, dneska už je Savo určitě bez chlóru :o)))
Vyrábí se to furt, žluté savo (chlornan sodný).
http://www.fika.cz/maloobchod/index.php?page=34...
No jo, ale při "sušení" venku v tomhle počasí, co ted' panuje, by uschlo až na jaře.
Tak nějak. On Pepíček pamatuje ještě jiný doby a je asi z hor. Si na Vysočině ani tady dole nepamatuju, že by někdo něco sušil v zimě venku. A bělení prádla kropením na sluníčku na trávníku jsme jen zkoušeli jako děti, nikdo už to ani v tom zapadákově na Vysočině v šedesátejch létech nepraktikoval.
Já se tedy hlásím, že za mrazu věším prádlo na balkón. A světe div se, ono tam i uschne.
Už jsi něco slyšela o sublimaci ledu?
Taky jsem to zkusil. Hadry byly po chvíli jak prkno. A když mráz povolil, byly zase nadojený. Sublimace se nějak nekonala. Asi vysublimovala...
Je fakt, že sublimace probíhá trochu pomaleji než vypařování. Nicméně to opravdu funguje.
To, jakože, na podzim pověsíš a na jaře sundáš?
:-))
No pokud by to bylo letní oblečení, tak by mi to asi nevadilo.
8-)))
Ale v reálu to trvá tak 2 dny, než prádlo vymrzne do skorosucha (tak akorát na žehlení). A jak tu už někdo zmínil, krásně voní.
To byla úplně normální věc, třeba plíny (ano, není to tak dávno, co se používaly látkové plenky) se běžně nechávaly vymrznout. To ale muselo opravdu mrznout, pak samozřejmě voda sublimovala. No a pak se to přežehlilo horkou žehličkou, takže zbytek vody se vypařil při žehlení. Jo, tehdy se ještě prádlo běžně žehlilo:-))
Můžeš ale třeba použít dres k odhrnování sněhu.
...jednoduše dáš vymrznout ven a po přenesení do tepla je suché natotata- a voní!!!
Pokud je dres použitelný jako hrablo, tak to logicky znamená, že voda ještě nevysublimovala:-))
Ve velkých mrazech přeci sníh sublimuje. Pokud trvají delší dobu, tak dokonce viditelně mizí:-))
To platí jen omezeně pro suchej mráz. Ale stejně bych to do skříně nestrčila a nechala v místnosti nejdřív doschnout. Mi to přijde zcestný, když mám doma dost místa a můžu to pověsit pod střechou. To mělo smysl na chalupách, kde měli jednu cimru pro lidi a chlív pro dobytek, tam se prádlo blbě vevnitř věšelo, to zavazelo a nasmrádlo to od jídla na plotně. Často ale měli zastřešenou verandičku a dávali to tam.
Taky jsem myslel, že se mi hadry sráží, ale váha odhalila něco úplně jinýho. Jinak prášky z Lidlu, ale i z Kauflandu nebrat. Jedině Ariel nebo Persil, nejlíp koupený v Německu, to je totiž úplně jiná liga.
Ono to není tak o odstranění špíny, jako spíš zničení původce pachu, tedy bakterií. Ariel pere sice asi nejlíp, ale jestli dokáže povraždit ty mrňavý hajzly...
Jak dlouho ty hadry necháváš hnít, že se musíš zabejvat vražděním bakterofarem ? :-) Z hadrů spláchneš pot a jiný jejich živiny - a pokud tam nějaký mrchy zůstaly, stejně chcípnou hlady.
Jak přismrdím domů, okamžitě letí hadry do pračky.
Umělá hmota se nesráží, akorát by se to mohlo barevně vyšisovat, ale dnes už je to barvený přímo ve vlákně, takže to i barvy dobře drží, dřív se to vyšisuje slunkem. Pro zjasnění barvy se používala trocha octa do máchání, ale je to pak cítit pro změnu octem :)
Obávám se, že dresy jsou barevné tím, že se na ně tiskne ten mustr, že barvené ve vlákně nebudou.
Něco být může už barevné ve vlákně, zpravidla ty spodní jednobarevné kusy.
Jde o to, že peru třeba černý hadry dohromady, ale většinou mají i části s jinými barvami. Tak aby ty jinobarevný plochy nebyly zašedlý.
Pokud dáš jen ty strakatý, tak ty samy do sebe nezapustěj. Černý cyklogatě vyzkoušej, dej do horké vody do škopku a když to nepustí, tak to nepouští. Ty umělohmotný většinou nepouštěj, bavlna pouští.
Ja ti nevim, ja klidne operu rifle se svetlyma kosilema, a problem jsem nikdy nemel. Akorat ted se to musim odnaucovat, bo za to porad dostavam kartac. Stacilo strcit jedny svetle ponozky k mym vecem z kola a pry se zapraly. Takze mam zakaz sahat na vdovino obleceni :-)))
Me to vyjde tydne akorat na pracku - hadry z prace, z kola a nasbirane ponozky a spodary. Pry ale peru moc casto, tak nevim :-))
...dnešní prášky(gely ap.) perou(či spíš žerou) bezpečně"breberky", pot a špínu i při teplotě 30-40°C. Peru v ruce hned po příjezdu domů v umyvadle a žádný "pach" necítit. Používám Persil/Lanzu, na cestách "Jelena" nebo Lanzu v kostce. O slunci je to fakt-záda ti vyšisuje během sezóny..:-((
To vyšisování určitě nebude platit vždy. Mám dres už asi 8 let, maximálně mi vyhovuje, letos jsem natrefil na ten samý a tak jsem ho koupil. Není vidět rozdíl mezi starým a novým. Jedny cyklo kalhoty za 8 let krapet zešedly, druhé co mám už snad 10 let jsou barevně netknuté.
....tak kraťasy by mi vydržely osm let jen ve skříni- většinou je po třech letech musím vyhodit, protože jsou nad vložkou jak vzadu tak vepředu jak síto- vetkaná pruženka je v ....
Ono hodně záleží na tom,kdo se potí. Pokud se jedná o člověka každodenně sportujícího, štíhlého a stravujícího se obyčejnýma potravinama množství optimálním, tak potí vodu a sůl. Běžnou aerobní reakcí vzniká fakt jen voda a z těla se dostává potem za přítomnosti soli, to se dá vymáchat i studenou vodou.
Když je to někdo, kdo se denně moc nepohybuje a nepotí, běžně se cpe hranolkama, bůčkem v množství větším, než potřebným, a různejma dresingama z kdoví čeho, tak z něj teče polomastná břečka, která v krátké době žlukne a zapáchá. Na to je pak potřeba horká voda a odmašťovadla.
Si představuju, jak se mi ten dresing z bagety prodírá pórama v kůži na zádech...
Podívej, já v životě čistila tisíce koní po práci a rozdílnej pot znám. By člověk byl sám proti sobě, kdyby si nevšímal věcí, který signalizují stav organismu, na kterým ti záleží či některý dokonce živí. Ten bordel z jídla se usazuje v tuku a při štěpení tuku jde s vodou ven. Zpocenýho koně v dostihové kondici po uschnutí přetřeš kusem slámy a je čistej. Zašvicovanýho tukoša budeš hřebelcovat celý odpoledne, než to z něho seškrábeš, ale zato se pak bude lesknout jak psí koule, to je fakt.
To fakt musím dávat rozřehtanýho smajla za takovou pitomost ? ;-)
Tož se klidně řehtej, i takovej pot ze strachu jinak smrdí a má jiný složení, každej čokl to spolehlivě pozná. Je pot ze spalování tuku, je pot z aerobního spalování laktátů, je pot ze strachu, je pot z horka... a každej je jinej, na to vem jed.
Při zkouškách stálobarevnosti se naštěstí používá jen pot kyselý a pot alkalický.
...potom se nedivím, když něco "pustí" barvu :-(
...to není žádná pitomost- ty sám sebe necítíš, ale mám zkušenost s kamarádem který má rád česnek, cibuli a rybičky. Když něco takovýho sní za den ve větším množství(a tím nemyslím půl kila), je to cítit ne z dechu, ale z kůže- prostě je to tak, potrvrdil mi to i doktor na kožním....
No ňákej z Lidlu:-) On ale jinak vypere dobře, prádlo je pěkně čistý, akorát ty smrdutý bakterie jaksi neničí.
Tak zkus Savo. Ale to stálobarevný :-))
Když jsem byl ještě mladej ušák, tak jsem si jednou v Mad'arsku koupil rifle. Jenže se mi pak zdály nějaký moc tmavý, tak jsem je chtěl trochu zesvětli, aby vypadaly víc "riflózně."
Fláknul jsem je do pračky a i přes důrazné varování ostatních členů rodiny jsem přidal k prášku Savo. Rifle opravdu zesvětlaly, ale získaly poněkud jiný barevný nádech: byly růžovofialové...Myslel jsem že mě vomejou, tehdy měly podobný rifle cenu zlata....tedy samozřejmě v původním provedení..:-)
Tělesná teplota (30-40) baktériím vyhovuje, neničí je! Buď aspoň 60 po dobu asi 20 minut(pasterizace za nízkých teplot), nebo prací prostředek s desinfekčním účinkem. Možná jsou nějaké prací prášky, co desinfikují, nevím, nepoužívám. Mýdlo desinfikuje dobře, stačilo to na horečku omladnic, tak by to mělo stačit i na bakterie z potu.
30°-40°C je sice nezabije, ale při ždímání nad 1000 otáček se na vláknech stejně neudržej...
To je úplně jinak. Všimni si, třeba na reklamních materiálech, jak jsou ta funkční vlákna složitá. A při odstřeďování je bakterie zatlačena do struktury vlákna, nemůže vylézt ven, a tak tam smrdí.
jenže jak se točí, tak se poblijou a PAK TO SMRDÍ ZASE...
Na centryfuze při větším přetížení se nikdo nepoblije, to je nemožné :-)
Ty by sis rozuměl s Ane!
Sem si doteď myslel, že takovýhle vočuchávací exot je na světě jenom jeden a já na něj kápnul - a už je tady další... :-)
Buď k tomu nečuchej, nebo to předem před praním namoč a vypláchni od potu.
Před praním to vyprat, to je něco jako před spaním si trochu zdřímnout? :-))
Já bych se zdráhal prát v pracím prášku - jednak jsou tam aditiva, která zhoršují vlastnosti textilu jako vodo-odpudivost apod. a zároveň zbytečně parfemují oblečení, což má podobný efekt.
Například softshell se tímto způsobem zahltí tak, že okamžitě přestává dýchat, inkasuje pot a ten se sráží mnohem dříve, takže se bunda uzavře.
Jako messenger jsem pral každý den, kdybych to nedělal, tak nemohu jezdit.
Prací prostředek jsem používal Sport Wash, což je taková "voda" bez vůně a zápachu.
Stačilo jedno víčko na pračku, takže mnohem méně, než používám, když peru jiné hadry v tekutém Persilu.
Ten Sport Wash je tak dobrý, že dokáže vyprat i pachy z potu, takže po sušení opravdu není co řešit, dokud ti sůl nezačne krystalizovat do bílých polí - což už je stav, kdy každé oblečení je tak prosolené, že váže vodu z okolí a nedá se v něm jezdit - většinou po 100km...
Navíc je to výborný základ na různé typy impregnací typu DWR (obnova), které se aplikují za tepla, nebo se doporučují vysušit horkým vzduchem pro lepší funkci.
Má to ovšem jeden háček, pokud totiž chcete aby to byla vše pravda, měla by se pračka párkrát nechat vyprat tzv. naprázdno, aby se vyčistila od prášků a aditiv, také nemá smysl to kombinovat - jednou prát v tom a podruhé v tom.
Nejde tady o reklamu, ale o to co funguje - je určitě celá řada podobných ,které nemají žádná aditiva.
Například v Holandsku jsem zažil prací prostředky bez aditiv jako normální věc, která prospívá zdraví, přírodě, i věcem.
Používali takovou obdobu Jaru, pracího prostředku a další čističe.
Já nepříklad nepotřebuju, abych měl prací prostředek v modré barvě s metalízou z plastových mikrokuliček, neidentifikovatelné vůně, z které chytám dýchací potíže, vy ano?
Nechápu, že zas peru v Persilu, jakkoli je tekutý...
Musím s tím něco udělat a zajít do sportu...
Nechci dělat reklamu, ale ten SW na funkční hadry, na kterých mi záleží, také doporučuji.
Jinak platí to, co uznávaly naše babičky. Častá pírka, hotová dírka. Na normální nošením (tedy sice zmoknu, ale večer dorazím domů, uvařím grog, pustím topení a ve sprše na sebe horkou vodu) použiju cokoliv.
Opravdu funkční hadry (jsem tejden v dešti pod stanem za severním polem) použiju ten Sport Wash jednou do roka. Vysuším, lehce přežehlím, obnovím impregnaci.
To vypadá že jedeš aerobní režim.
Já se totiž zpotím i když jdu.
Na to je výborná vlna, ono to fakt není tolik cítit, ale když to propotím na kole a ještě do toho zaprší tak je ze mne mokrý a smradlavý cyklista.
Já jsem ještě nezkoušel inverzní systém, ale už to budu asi normálně praktikovat jako spodní vrstvu, protože já mám hadry mokré vždy.
Jsem zvyklý jezdit v zimě ve vlně, která kouše a je těžká, a sázím na to, že udrží aspoň 50 procent tepla i když se koupu - ale ne ve Vltavě ;)
Měla jsem na mysli spíš tu svrchní vrstvu, mluvil jsi o softšelové bundě. Tam je otázkou, zda příliš časté praní naopak funkčnosti matriálu nedegeneruje.
U spodní vrstvy si myslím, že pokud smrdí i po vyprání, tak je to buď blbej materiál (viz zmíněný PP) nebo nesprávné praní. A čím častěji se nesprávně pere, tím víc smrdí.
Přemáchnout spodní vrstvu a zbavit ji potu bez jakéhokoliv prostředku nepovažuju za praní.
Jinak, mesendžer, který se cyklistikou živí a samozřejmě se nepřevlíká do práce, to má těžší. U nás je spíše normou se po nějaké té cestě na kole do práce převlíct.
Nicméně dopravně-cyklistické velmoci, jako třeba Dánové, tohle moc neřeší. Svých pár kilometříků si klidně odšlapou v košili a obleku nebo v kostýmku, ve kterém pak klidně celý den sedí v kanclu. Buď si vzájemně nesmrdí, nebo to prostě až tak moc neřeší:-))
Ještě existuje takový blbý zlozvyk, že zůstane prádlo dlouho v pračce, potom už je ta pračka narušená a vždycky vyhodí ten stejný puch.
Nová pračka to většinou neudělá, ale pákrát už jsem kvůli tomu v Merinu smrděl jako pes... ;)
to zasmrádlé prádlo prý dělá pračka, když se pere pravidelně na nízké teploty. usazuje se tam pak bordel a ten smrdí. prý pomůže hodit čas od času něco na 80, případně hodit vyvářku a nalít tam ocet ;-)
No, že je občas potřeba pračku (myčku, kávovar, presovač...) vyčistit, je samozřejmost. On to není jen ten vodní kámen, co vám rozbil pračku, ale také spousta usazené organiky, která je zdrojem pachů a v případě třeba kávovaru taky nevábné chuti.
Tak ten SW mám doma, příští praní cyklohader bude výlučně pod jeho taktovkou - uvidíme, jak se osvědčí.
Nezapomeň ale na ten háček, který tady zmínil single. Pračka musí být zbavená případných nánosů usazeného prášku.
Proto to taky dělám jen jednou za čas. Pračku vyčistím, projedu dlouhým cyklem bez jakéhokoliv přípravku, pak v rodině posbírám ty funkční hadry, na kterých nám záleží (každý má jen jednu sadu, ono to není levné) a peru. Pak suším, kde je potřeba žehlím vlažnou žehličkou, případně obnovuju impregnaci.
U normálních levných hadrů za pár stovek, určených na jednodeňák se s tím samozřejmě tak nepárám. Jednodenní výlet ukončený vyhřátou chaloupkou, teplou sprchou, dobrou večeří a frťánkem je přeci jen jiná liga:-))
A co se stane, když to neudělám? Potřebuju hlavně vždycky při praní vyhnat z hader ten syntopotosmrad.
Nevím, nezkoušela jsem.
Kup si prostě sadu pěti levnějších spodních trik, které ti žena jednou za týden vypere na šedesát stupňů v běžném prášku.
Jj, pamatuju si, jak třeba při žehlení páchly v podpaží potem dederonové košile mého otce. Prostě blbej materiál:-))
Zajdi do DM, mají tam prací prostředky "ohne". Dokonce i tělové mléko (což se taky hodí, fakt mi nevyhovuje, když jsem po opuštění bazénu cítit po "meruňkách" nebo něčem podobném)
Tam u vás plavete v kompotu ?
To ne. Ale když se po chlorovaném bazenu něčím nenamažu, tak se drbu jako vopice a loupe se mi kůže. Nejdříve na loktech a kotnících (rukou i nohou) a stále to postupuje. Záleží na tom jak často do bazénu chodím. V zimě klidně 2x týdně.
A zkus sehnat neparfémované tělové mléko, nebo něco podobného.
Měla jsem kdysi kolegyni, která pořád stříkala v kancelářích nějakej zázrak, co měl zabíjet ty nebezpečné brebery, abychom byli všichni zdrávi. Problém byl, že sajrajt byl naparfémovanej tak, že jsme to pak museli větrat. Jenže, jakmile byla "vůně" vyvětraná, tak měla kolegyně pocit, že to nefunguje, když to není cítit nosem a o to víc cákala. Pak jsme ji teda přesvědčili, že ten sajrajt je fakt sajrajt a samá chemie. Stříkání pak, v děsu zanechala a vrhla se na přírodu. Vysypala cukr z cukřenky a vrazila do ní to polní kvítí. Na podzim nám třeba "umělecky" aranžovala suché listí i na podlahu. Rychlá cesta ke kopírce najednou byla o zlámání nohy.
Prostě bydlenka. Si nepomůžeš:-))
Měla jsem kolegyni, co odmítala v parném létě používat klimošku - prý že je tam legionela...
Takže malé shrnutí: Před praním namáčet, prát jen v prostředku na sportovní oblečení, před dopráním přidat olej ze šalvěje, přidat dvakrát máchání, ždímání na co nejvyšší otáčky (aby se bakteriím vysílily nožičky a neudržely se na vláknech), sušit pouze venku....jo a nejíst hranolky a bůčky, abych neměl extra smrdutej pot ;-)
Co je to tvůj prací čas a co dlouhý program?!?
Jde také občas o to, jaké značky je oblečení. Třeba moira bude smrdět, i kdyby ses rozkrájel.
"Zimní" hadry peru na sport program (asi 54min). Moiru nemám, je to roubaix, membránové materiály a všelijaký syntetiky. Smrdí všechno, bez vyjímky, páč je to fest propocený, pot se během jízdy nestíhá odpařovat - kromě kalhot, haxny se tak nějak moc nepotí. V létě peru na krátký program (30min.) a pohoda, nic nesmrdí. To ale většinou dres (a proudící vzduch) celkem stíhá odpařovat pot.
Nemáš navrch nějakou mizernou bundu, která to všechno uzavírá ?? V zimě se sice taky potím, ale co se odvede od těla, tak se skrz vrchní vrstvu v pohodě stíhá odpařit a odvětrat. I v mrazu úplně stejný, jak v létě.
Jednou jedinkrát mě vytáhli známí na běžky. Dospod jsem si vzal funkční hadry na kolo, ale navrch normální zimní bundu. To byla kalamita. Spodní hadry v pohodě. Ale ta bunda měla nakonec snad metrák, všechen pot se do ní nastěhoval. Dala se ždímat.
Ta bunda je z toho všeho asi to nejlepší - vepředu membrána, vzadu roubaix. Hlavní problém je asi v tom, že se asi fakt nadměrně potím a hadry to prostě nestíhají odvětrat. Ta sport.mikina je většinou fest mokrá, hlavně záda a to velký vlhko a teplo jsou ideálními podmínkami pro sexuální dovádění bakterií. To je k posrání, zatímco já se pachtím v sedle, ti mrňaví hajzlíci si užívají...
Blbost. Některá z těch vrstev je prostě brzdou pokroku. Možná ta mikina neodvádí nebo neodpařuje a zůstává to v ní. Vem místo ní něco pořádného a uvidíš, že se to zlepší. Taky se umím pořádně spotit, ale všechno profičí fofrem ven. Jak ale zůstane něco nadojenýho, je zle. Začneš se zapařovat a při menším pohybu (třeba jízda z kopce) rychle prochladneš.
Nemyslím, že by jiný oblečení moc pomohlo. Taky jsem pravda zapomněl zmínit batůžek, kterej těm mokrejm zádům dost napomáhá. Jinak mívám běžně i v létě mokrej dres, a přitom to není žádnej šunt a nemusí být ani zrovna vedro. Ono když taky vezmu v úvahu to množství vypitých tekutin během jízdy, tak
toho musím hodně odpařit. A to nestíhá sebelepší dres, ani proudící vzduch.
Hmmm, vím, jak se umím prodojit s mizernýma hadrama a jak to vypadá s moirou. Dokonce i když v moiře promoknu, tak jsem tepelně v pohodě a během chvilky po dešti i v suchu. Stačí ale jedna vrstva mizernější a celej ten efekt je v háji...
Moiru nemám a neznám, ale jestli to jen trochu škrábe, nebo není jinak příjemný na tělo, tak to u mě nemá šanci. Zásadně nenosím třeba termotrička, ten matroš je mně vyloženě nepříjemnej. V civilu nenosím ani svetry (jedno z jakých materiálů), nebo cokoliv z vlny.
Já to vidím na aditiva, na kterých ulpívají krystalky soli a drží to vodu. Nicméně já jsem sůl nikdy nevyřešil - ty ano?
Máš nějakou variantu vrstev, která nechá sůl u těla a vodu vysublimuje přes membránu ven?
Já znám pouze inverzní systém, ale ten drží pot na těle a vpodstatě nepustí vlhkost ven do termoizolace.
Se solí jsem měl problém akorát tehdy, kdy jsem neměl možnost hadry vyprat a tak třetí den už spodní tílko dřelo jak rašple a snadno do sebe natáhlo vlhko z luftu. Pak neizolovalo. Stačilo ale začít se hejbat, zahřát se a vlhko šlo zase pryč a odvětrávalo.
Máš hadry na sobě, nebo máš vzduchovou mezeru?
Moira, se od skoro všech jiných značek liší tím, že používá polypropylen. Ten má tu nehezkou vlastnost, že se na něj chemicky váže tuk. Takže pak nejde z toho vlákna dostat. A když žlukne, tak je to radost cyklistova :-)
já si říkal, proč ty moirácké fusakle tg900 vždycky tak smrdí. aspoň, že už vím, že moje hnáty jsou v tom nevinně :-D
V tom případě bych z polypropylenu musel mít všechny fusekle.
Hadry od moiry už mám fůru let a nic takovýho neregistruju.
mě takhle smradí jen ty tenké moirácké tg900. co mám od moiry tlustší ponožky, tak ty jsou OK. ale jak obuju ty tenké, je při vyzouvání chemický poplach :-D
Také je už léta letoucí používám a tenhle problém fakt ne, není rozdíl mezi těmahle a jakýmikoliv jinými i od jiných výrobců.
Záleží na tom jak konkrétně ty hadry používáš.
Mít je na několikahodinové švihy s následným vypráním, tak to je asi něco jiného než tři dny na skialpech kde se umyješ leda ve vodě z roztaveného sněhu (a to se přitom ještě budeš střetávat s opovržením). A samozřejmě také na tom kolik sádla "vypotíš" :-)
...používám Moiru ponožky TG900 i UL triko s dl. rukávem místo dresu v létě, peru mýdlem v ruce a teplé vodě večer- přes den za horka i několikrát denně přemáchnu ve studené vodě a žeby nějak smrdělo nevím a ani kamarádi se nezmínili....:-(
A jaká je ta Moira na těle, není to nepříjemnej matroš? Mně je třeba nepříjemný už jakýkoli termo triko, proto je nenosím. Dokonce občas nosím v zimě jako první vrstvu triko s cool efektem, páč je z příjemnýho matroše:-)
Neboj, kopřivák to není :-) Taky nemám rád některý materiály, ale o těhle ani nevím. Ale bez záruky, někdo třeba může mít problém.
A je ti příjemný na těle třeba termotriko?:-)
Nevím, jestli mám nějaký termotriko, nebo teda nevím přesně, co to je. Třeba ho mám :-) Mám nějaké oboustranné triko od Senzoru. Geniální věc. Vydržím v něm i v teplejším prostředí, je v něm teploučko i v lehčím mrazu. Ale vždycky pod něj beru to moirácký síťovaný triko s krátkým rukávem. A na holých rukách je v pohodě.
Toho oboustrannýho Senzora jsem měl tuším jednou v ruce na krámě, ale matroš mně přišel nepříjemnej, tak z toho nebylo nic.
Čéče ty seš strašnej citlivka :-)) Já bych bez toho Senzoru nedokázal žít. Prosím tě, co na kolo vozíš ? Pravé hedvábí ?
To zrovna ne, ale musí být příjemný na omak. Třeba ty matroše, z kterýho jsou letní cyklodresy, jsou (pro mě) na těle velmi příjemný,je to takový hladký, klouzavý. Ale ty všelijaký termomatroše nesnáším - běhá mně z nich mráz po zádech, jak to zadrhává o šupinky kůže :-)
No, ale to je chyba, když se oblečení pohybuje po těle, to nesmí. Dres musí být na těle fest a nesmí se pohybovat nebo pod volný dres je potřeba si brát lehké festovější triko. Používám triko - moira a na vrch volný dres a bez problémů.
No v chladu je to určitě dobrý, ale v létě si to nedovedu představit mít na sobě dvě vrstvy.
Právě, že i v těch 40 st. vedrech, tam to má velký význam, odvádí pot od těla a vlhké tělo se nedrbe volným dresem.
A když ne triko na tělo, tak ale musí dres fest sedět na těle a nesmí být ani trochu volný a pohybovat se.
V létě jezdím jenom v lehkým dresu,(samozřejmě +krat'asy),kterej celkem sedí na těle a pohoda. Dres (+proudící vzduch) odvádí pot v dostatečné míře a necítím potřebu mít pod tím ještě další vrstvu - cítím se příjemně. Žádný přehřívání, ani prochladnutí se nekoná.
Možná pozdě, možná to už zaznělo (nečtu celý věžáček), mě se osvědčil ocet. Měl jsem pár trik, u kterých jsem se nemohl zbavit smradu - ten se objevil hned jak se to na mě zahřálo i když to po vyndání ze skříně vonělo :o(
Zkoušel jsem to zmražování, nic-moc. Až to přemáchnutí v octové vodě (asi 1/4 l do umyvadla) pomohlo a to tak, že dlouhodobě. Většinu funkčního mám z "lídlu a spol." a žádné speciální prací prostředky (jen to dávám bez aviváže). Naše pračka umí snad už jen 30-ti minutový rychloprogram :o), ty ostaní už zapomněla ...
A jak se pak zbavíš octového pachu?
Octovou vodou ze stejného důvodu (odstranění nechtěných zápachů) myji i vnitřek lednice.
My teď octovou vodou i vytíráme - dcerunka nějak moc čte chytré rady a Savo prý pro malé děti není OK...
Ale bez mučení se přiznám, že octovku použiji jen když je přítomna. Jinak tam fláknu standardní savo na podlahu :o)))
Ocet skutečně odstraňuje pachy, ale otázka je, co to dělá s funkčním oblečením, jestli to nějak nenarušuje vlákna a pod.
Z toho bych neměl strach. Kyselina octová se sice používá k testování vláken, ale ledová, tu doma nejspíš nemáš. Navíc se v ní rozpustí, pokud si dobře pamatuji, pouze triacetát celulozy a z toho se funkční oblečení nevyrábí.
Proboha! Co ty si všechno nepamatuješ!!! Nemáš nějaký speciální "externí disk"? Hlavu máš normální konfekční velikosti, co jsem si stačila všimnout.
8-))
Buď úplně klidná. Ve středu jsem si v železářství koupil nějaký spojovací materiál a celou sobotu jsem hledal, kam jsem si ho položil.
Rozpouštění vláken se u nás doma v kuchyni dost často diskutuje, při líčení zážitků z práce, tak to zrovna náhodou vím.
Když to tady čtu, tak pro některé je praní opravdu věda. :-)
Většinou mi vychází jedna pračka tmavého prádla/týden. Takže veškeré cyklohadry, oblečení z práce, spodní prádlo, trička apod. Peru v Arielu, nejlépe z Rakouska (je fakt lepší) a protože oblečení z práce má často fleky od šmíru, použíji na ně před nacpáním do pračky trochu Jaru. Peru na 40°, ale dlouhý program 1:50hod.
A mám pocit, že nic nesmrdí nebo aspoň nic necítím. :-)
Já taky hadry peru 1x týdně ( cca 3-4 jízdy). Používám režim Sport (cca 1 hod 30deg). Mezi tím je ale skladuju v komoře kde je kotel, takže vždy dokonale proschnou a nesmrdí. Myslím že bakterie v suchu chcípnou :-)
Teda čučím, tolik příspěvků k tématu a ještě se tu neobjevil Islám (nebo jinej OT) ani slovní výpady, či urážky...;-)
Lehni ! :-)
To jako že chceš vědět, v čem perou Islamisti?!?
Islámisti nosí prádlo až do roztrhání...
Tak jsem včera večer po vyjížd'ce vypral poprvé v tom eSWéčku a vypadá to OK. Prádlo je čistý a zdá se, že i zápach zmizel. Před praním jsem pračku nechal projet s octem na vyvářku.
Dal jsem program na sportovní oblečení a přidal 2xmáchání, dávka prostředku 30ml. Pral jsem: 2 mikiny, bundu, čapáky, boxerky, teplý fusakle, čepici, kuklu, návleky na tretry. Kalhoty a návleky byly (před praním) dost zablácený. Jedna dávka prostředku vyšla na 14kaček, což je celkem pakatel. Mám to balení něco přes půl litru, při koupi větších balení (1l a 1,89l) vyjde prací dávka ještě o dost levněji. Takže na sportovní oblečení asi ideál, alespoň pro ty, kteří dávají přednost udržení funkčnosti sport. materiálů před vůní rozkvetlé horské louky...