Letos na podzim jsem v Karpatech pěkně promokl a začínám se tedy porozhlížet po nějakém nepromokavém oblečení, především na kolo. V ideálním případě s celoročním využitím, i na běžky.
Prosím vás proto o vaše zkušenosti.
Oblečení na celoroční využití proti dešti vidím blbě - přece jenom v létě je poněkud tepleji než v zimě.
Na léto mám tenkou bundu Craft + ringlesy.
Pro jízdu ve vytrvalém dešti pak obyčejný pogumovaný 3/4 kabát z pracovní oděvů - v tom se opravdu udržím v suchu.
Kabát se většinou prodává s kalhotama - ty nepoužívám
http://www.brudra.cz/katalogd/3801/Komplet...
Do bot používám mikrotenové pytlíky - sice provlhnou, ale nohy nepromrznou.
Na jaro, podzim a zimu mám pak silnější bundu z tohoto "hnízda" http://dodeste.cz/cykloturistika
V zimě v silném a vytrvalém dešti nejezdím, takže víc nepotřebuji.
Zajdi do obchodu s pracovními pomůckami, tam si vybereš, a podstatně levněji než v cykloobchodě. Kup si aspoň o číslo či dvě větší, abys tam v poho dostal i nějakej svetr a taky pokud je to volnější, víc to větrá a nedrží se pod tím tolik páry. Na běžkách v dešti neběhej, nebo tak rychle, že stačíš osychat.
Nechci zdejší komunitu příliš naštvat, ale k dotazu mě vedla mimo jiné i reklama na tomto webu. Nebudu raději psát, která. :-)
Vypadá to jako nějaké šusťáky (kalhoty i bunda), dost drahé, ale údajně s membránou, lehké, nepromokavé a celoroční.
Proto by mě zajímalo, jestli něco podobného někdo má. Libovolné značky.
Jezdím dlouhé trasy, takže mi na hmotnosti záleží. I v létě je dost příležitostí ke zmoknutí, natož na jaře a na podzim.
V zimě sice nehodlám zmoknout, ale i sníh dokáže svoje.
Mám,ale ne na kolo speciálně
Tyto kalhoty ovšem nejsou určené na kolo : http://panske-kalhoty.heureka.cz/husky-endy...
Vždyť píšu, že bundu z toho odkazu (reklamy) používám.
Ano, je poněkud dražší (mě tehdy stála přes 3tis), ale mám ji už dobrých 8 let a nelituji. Pořád je super - peru v pračce a používám aviváž. Na jaře, na podzima v zimě ji vozím jaho vrchní vrstvu - funguje termoizolačně a vodoodpudivě.
Navíc v té žlutozelené barvě jsem krásně vidět, takže další plus pro cyklistiku.
Mal som aj tie zlte bundy, lahucke, nepremokave, preíedycśne ale dlho nevydrzali (mechanicky sa poskodili). Tu drahsiu bundu O2 a aj nohavice nosim dodnes. Bunda je uz opotrebovana (nosieval som ju v zime denne), ale proti dazdu ucinna. Je to oblecenie drahsie, ale oplati sa (teda aspon mne sa to oplatilo). Kedze jazdim denne bez ohladu na pocasie, mne sa oblecenie hodi.
Ta slovenčina tak krásne znie!
Nuz az na tie preklepy :-). Ale mrzi ma, ze mladi ludia v Cechach uz slovencine nerozumeju, malokedy s nou pridu do styku. Pritom ja fakt, ze ak rozumiem ceskemu jazyku ovela lahsie porozumiem inemu slovanskemu jazyku. Lebo jedno polske slovo je podobne na slovenske, ine na ceske a zvysok si domyslim :-)
A jak je to s profouknutím?
Dále - je dobrý nápad kopit si takový komplet a vzít ho třeba na 14-denní cestu na kole, jako jedinou bundu a kalhoty? Je příjemné v tom jet, když zrovna neprší, ale na kraťasy to taky není? Nebo je to jako v pláštěnce.
V bunde O2 jazdim v zime takmer denne, je neprefukava a je v nej prijemne. Nohavice O2 su menej priedusne (aj ked tvrdia, ze su z toho isteho materialu) tie si obliekma len do dazda. jazdi sa lepsie ako v plastenke, ale velmi prijemne to nie je. Ja nosim kvoli ochrane pred chladom so sebou len kratke navleky na nohy, tie ulozis kamkolvek, nezaberu viac miesta ako jedna ponozka.
Ano mam,osobne jsem si pro to byl,a rozhodne nelituji
pokud myslíš toto http://dodeste.cz/
Proč je tak důležité na kole nepromoknout? Z mého pohledu je důležitější neprochladnout. Tedy za silnějšího deště přidávám neprofukovou bundu ( http://www.humi.cz/?lg=cz&kat=15&id=135... ) Dokud jedu, je mi teplo, když zastavím, je tu už trochu horší...
Jenže ty jezdíš jak motorová myš a vzdálenosti, které jiní ujedou na 2x - 3x.
Tvoje ježdění s běžnou cyklistikou moc společného nemá :o)))
Se vůbec divím, že ty dešťové kapky na tebe stihnou dopadnout :o)))
Jestli si myslíš, že já jezdím rychle, to jsi asi nikdy neviděla silniční kolo...
A teď vážně. Ten hlavní rozdíl u mne spíš bude to, že jezdím na lehokole. I kdybych měl nepromokavou bundu, nateče mi z ní voda do rozkroku a na zadek. Nohy ve vodorovné poloze před deštěm bez nějakých složitých instalací nebo neforemných kalhot neochráním.
Musím přiznat, že nepromokavou bundu na kolo nemám hlavně proto, že všechny, co by přicházely v úvahu stojí přes 4 tisíce. Navíc bývají většinou neskutečně neforemné, takže jsou trochu jak padák. A tak vozím bundu pouze neprofukovou, která je sice také relativně neforemná, ale stála něco jako 500 korun. Jezdit bez neprofukové bundy v zimě a dešti bohužel kvůli průduškám nemůžu. Můj ideál by byla neprofuková či nepromokavá velmi těsná bunda nebo vesta, ale takovou jsem zatím nepotkal. Některé vesty mají označení, že jsou neprofukové, ale k čemu to je, když dovnitř fouká dírami pro ruce.
Omlouvám se autorovi tématu za příspěvky úplně mimo téma.
...tak to je teda fakt!!! Neviem či som nejaký "nepodarok" či "extra", pretože:
1.Aj keď sa za horúčavy či zvýšenej fyz. námahy veľmi nepotím, nenašiel som rozdieľ(okrem ceny) medzi obyčajnou pláštenkou "igelitkou" za 50Kč a membránovou bundou za 3-7000Kč(pro jazdu na bicykli za dažďa až lejaku)
2.Po odskúšaní niekoľkých membrán.búnd v rôznej cenovej relácii a preipustnosti som zjistil, že akákoľvek membrána nestíha odvádzať vyprodukovaný pot pri zvýšenej námahe(čo jazda na bicykli "naťažko" v bežnom terénu je), pretože kvapky hustého dažďa akúkoľvek membránu čiastočne uzatvoria, zmenšujú plochu na odpar a za lejaku ju uzatvoria takmer úplne. Pod membránou teda nezmokneš, ale pokiaľ chceš pokračovať v jazde, po chvíľi sa kúpeš vo "vlastnej šťave". Je ti teplúčko, ale mokrý si zvnútra takisto ako pod obyčajnou "igelitkou".Jediný spôsob, ako tomu zabrániť, je znížiť tempo na minimum.
Pokiaľ ide o pár minútovú preháňku- tam sa spotiť nestačí, ale pro hodinový a dlhšie trvajúci dážď a jazdu v ňom to platí. Potom je ozaj najlepšia pracovná voľná bunda, ktorú používa radka. U nohavíc je to iné- nohy sa napriek pohybu a výkonu nepotia a preto tam membrána funguje aj jednoduchšia.....
Takéto sú moje skúsenosti- pred úvahou o kúpe nepremokavej bundy som od kamarátov mal možmosť požičať si bundy takmer nové, nie staršie ako rok, doposiaľ neprané, použité max. dva razy a to v cen. relácii 2,3.5,5 a 7000Kč. Rozdieľ, kedy som začal byť mokrý zvnútra bol iba v pár minútach. Niečo iné je na pešej turistike- tu toľká námaha nieje ani pri chôdzi do kopca- tam opodstatnenie kvalitná membrána má.Nakoniec som teda pre bicyklovanie(niekoľkodňové túry od jari do jesene)kúpil pončo- to je voľnejšie, ochráni čiastočne aj nohy, v pase sa dá pripnúť k telu, ruky držia pončo za vnútorné putká ku kormanu a jediné miesto ktoré trochu navlhne, je na pleciach. Nevýhoda je za protivetra- to sa veľa kilometrov nespraví.....:-(
ad.1 - koupil jsem si obyčejnou igelitovou bundu na kolo a v dešti při venkovní teplotě asi 15 stupňů jsem v ní vydržel tak půl hodiny. Pak jsem byl úplně uvařenej. Tak jsem na zkoušku koupil tuhle bundu.
http://dodeste.cz/cyklo-bunda-profi-o2-3flow...
a vyzkoušel jízdu v dešti v obdobných podmínkách. Vydržel jsem v ní dvě hodiny bez pocitu "uvaření". Jasně, vevnitř byla zkondenzovaná voda, jsem normálně dost potivý. Ale dalo se. Asi to bude hodně individuální. Kalhoty jsem nezkoušel. Přes boty používám samodomo nepromokavé návleky ušité ze silnější pláštěnky.
ad.2 - membránové bundy fungují, pokud je funkční ta vrchní voděodpudivá úprava. Tak zaručí, že se déšť nevsakuje do vrchní "látky", ale tvoří se kuličky, které oklepeš. Časem ale ta voděodpudivá úprava přestane fungovat a pak je to jak říkáš. Mám to osobně vyzkoušeno na membránovce od Highpointu s membránou BlockVent. První asi 3 roky vše o.k., ale te´d je z ní v dešti "mokrej hadr". Částečne se mi povedlo obnovit voděodpudivou úpravu nástřikem a následně zažehlením této impregnace
http://www.highpoint.cz/hp-outdoor-shopa...
obnovilo se to asi na 70 procent původního stavu.
Já mám právě starší model bundy 02 http://vrstevnice.rajce.idnes.cz/151107_Ke...
Při nákupu se mi sice klepala peněženka - 3tis. je dost peněz, ale po těch X letech fakt nelituji. Byla to opravdu dobrá investice.
V dešti to nějakou chvíli vydrží, ale do vytrvalého deště to bunda není.
Navíc pokud v ní jedeš v dešti déle, začne v ní být zima, což je blbý.
Právě proto ji používám do menších dešťů, do vytrvalých pak ten pracovní kabátek.
...vrchní vrstva funkční byla u všech, kapičky se dělaly, ale na kolo za jízdy je otřepeš jen na dlažbě, přejezdu nebo tankodromu. Pokud mám snížit rychlost pod 10-15km je lepší liják přečkat pod střechou nebo jet pomalu- celodenní liják jsem zatím"nemusel", ale poslední dobou je počasí nevyzpytatelné. Při slabém dešti či mrholení stačí trochu přidat a tělo si teplem vlhkost vysuší. Mluvím samozřejmě o konci jara, létu a začátku podzimu, kdy je snesitelná teplota na kraťasy a krátký rukáv.Tím jsem chtěl jen naznačit, že pokud nejezdím téměř celoročně a často i za deště,je- aspoň pro mne, nezvyklého na mokro a teplo zevnitř- pořizovat si kvalitní a drahou bundu.Těch pár hodin jízdy v dešti za sezónu splní to samé kvalitní pončo- líp se v něm cítím.....
Aha, takže ty si jen zdůvodňuješ proč si membránovku do jízdy v dešti nekoupíš. To se dá pochopit, každý máme své priority. Pak ale stačilo napsat jen ty poslední dvě věty z tohoto příspěvku. Je mi vcelku fuk, v čem si kdo jezdí v dešti. Pak ale takové nesmysly, jako jsi napsal před mou první reakcí, už nepiš.
Jo a taky si myslím, že jsi nikdy nešel pěšky s báglem v dešti do kopce. Tak se totiž zpotíš/zahřeješ daleko víc, než jízdou na kole rychlostí 10-15km/hod, jak uvádíš. Já zažil, a ne jednou, obojí. Tak vím, že abych se zpotil stejně, musím na kole jet průměrkou vyšší než 20km/hod. Mluvím o pohybu v membránovce. Ale dost už plků, já vím své...
...máš pravdu- OBA víme své- jen na objasnění mé prvotní reakce. Tazatel se ptal na nepromok potom, co v Karpatech nepříjemně promokl. Karpaty jsem navštívil několikrát a vím, že v horách nejde o nějaký deštík nabo krátkodobou přeháňku. Nezdůvodňoval jsem SOBĚ vhodnost použití membrány v déletrvajícím dešti- pro jemný déšť nebo krátkodobou přeháňku své opodstatnění má, ale před tím, čím by ochránit měla(aby se vrátila dost vysoká pořizovací cena), tedy déletrvajícím déšěm a lijákem, vlastně sice ochrání, ale za cenu vnitřního mokra(při pokračování ve výkonu), nebo zůstanu v suchu po jeho snížení až přerušení(s čímž nemám zkušenost jen já). Jistě se nakonec shodneme na tom, že si každý musí zvážit, jestli se investice (která by měla ochránit před vodou jak zvenčí tak i zevnitř při běžné zátěži)vyplatí a vrátí v proklamovaných výhodách, nebo zvolí jednodušší řešení.(a pokud jde ochůzi do kopce s batohem na zádech- mám zkušenost s 30kg a Gemmou 701, která má pod zády volno. Stačí zmírnit tempo a námaha není větší, jako 10-15km/hod na kole ve stoupání)...takže -opravdu dost plků ;-)
On ten kabátek z pracovních oděvů je sice nahoře pogumovaný, ale vevnitř je taková tenká tkanina, vypadá to jako fáčovina. Díky tomu to nestudí. Proto tomu také říkám "termoizolační - vodoudivý oděv alias atombordel".
Větrání je zabezpečeno na zádech, kde je taková klopa, kterou proudí vzduch apak jsou v podpaží větrací otvory - pravda, jsou to sice dírkové druky, ale jsou.
No a pak to nemám těsné na tělo, takže může proudit vzduch.
Mě hlavně vyhovují ty kapsy s klopou - tam fakt vydrží suché papírové kapesníčky i v celodenním lijáku. Tedy pokud není člověk blb a nezastrčí si tu klopu dovnitř kapsy :o)))
Tak si jí pořiď, oblékni a vyfič, pane reklamo.
já když jsem IN tak používám úplně jinou ochranu. http://www.pepino.cz/kondomy
A taky by mě zajímalo zda je to pro cyklisty vhodné. Cyklistky nemusí odpovídat.
Mně se nejlépe osvědčilo klasické nepromokavé cyklistické "pončo" - pro jistotu ještě naimpregnované. Používám ho na našich 6týdenních cykloturistických výpravách / minulý rok Norsko,kde nám lilo několikrát za den../. Na přední okraj jsem si našila poutka pro prostředníček, dobře se drží řidítka a jseš chráněný téměř po celém těle-nepromok kalhoty samozřejmě musí být.Hlavní výhodou ponča je, že není přímo na těle a tím pádem krásně větráš /pocení je sviňa/ a zevnitř nenavlhneš!
A jakou rychlostí se v tom ponču dá jet?
V tom se nejezdí, ale chodí vedle kola.
No já mám také takový pocit. Na pěší putování nížinou, kde nefouká vítr skvělé, ale i v horách, kde foukalo, to v tom nešlo a na kole si to nedovedu představit. V horách to bylo nejlepší na to si sednout na batoh, přehodit přes sebe a ten batoh pončo a počkat, až přestane pršet. Ale na pěší výlety stále nic jiného nepoužívám.
https://www.youtube.com/watch?v=igzjX1IKULw
Můžu se zeptat, jaký to má vztah k nepromokavému oblečení??
...tys neviděl, co měl pilot oblečené? :-)))
http://www.bike-eshop.cz/cyklisticke-bundy...
Kolo jsem tedy nevedla,ale statečně šlapala a těch průměrných 80-90 denních kiláků jsme dali i tak. Pravda, žádná hitparáda...ale na přežití v dešti dost dobrý !
Jasně že nevedla, viděl jsem v tom jet, dá se to, ale když se jede rychleji, tak to začne strašně brzdit. Tak se ptám, kde je zhruba ta mezní rychlost? 90 km za den se dá ujít i pěšky, to neodpovídá o žádné vysoké rychlosti, ale o vytrvalosti.
To máš pravdu - v mém/našem/ případě něšlo o rychlost jízdy, ale o to ,postoupit na cestě blíž k cíli.Prostě nezůstat na místě, nečumákovat ve stanu,ale jet dál a dál....tak trochu ladit termín dojezdu- tentokrát z Norska do ČR.Mezní rychlost jsme tedy neřešili- je daná nejen už zmíněným terénem a hmotností nákladu na kole.A v tomto případě ani nebyla důležitá.......
Pončo za ty prachy? Nikdy!
...on má každý svoje zkušenosti. Já mám do krátkého deště nebo přeháňky membránu s proustností 24000,ale poslední dobou při déletrvajícím dešti vozím raději pončo- je skladnější, lehčí a jsem opravdu v suchu i zevnitř(to mi bunda nezajistila). Je pravda, že nesmí foukat protivítr- to ale za deště hrozí jen na nekryté rovině(a to ještě málokdy)-na kole,samozřejmě. Používám toto:
http://www.bike-eshop.cz/plastenky-a-ponca...
Má uvnitř úchyty na přichycení na řídídka a gumu pro přichycení v pase. Za těch pár případů za sezónu, co bylo nutno ho použít, jsem spokojený. Pokud jen mrholí,ani se nenamáhám chránit- jakmile přestane,jsem do 10min suchý....
Nejlepší zkušenost jsem udělal s tím, když jsem si při slejváku v horách přes nějakou tzv. cyklopláštěnku, natáhl úplně obyč. igelitový pončo asi za 30 Kč.
Děkuji všem za jejich zkušenosti. Jsem docela překvapený, že se vám "žluto/černé oblečení" osvědčilo, tak ho asi vyzkouším taky.
Jen bych se ještě zeptal, jaké další značky jsou ještě ve hře.
Je mi jasné, že obyčejná pláštěnka zachytí nejvíce vody. Mám s ní ale dva problémy.
1. V proměnlivém počasí se mi ji nechce pořád nasazovat a sundávat. Jet s ní trvale už vůbec ne, nebo absolvovat zastávky, nákupy ...
2. Jede se v ní dost špatně. Všelijak plandá, šustí, trhá se, brzdí a nohy stejně nejsou zakryté.
Když se diskuze tak pěkně rozjela, položím ještě otázku na nepromokavé ponožky. Který model se vám osvědčil? Pytlíky na nohy prosím ne. :-)
Pre premenlive pocasie sa ukaze nevyhoda ponca. Mal som take ponco, ale ked bolo premenlivo, nechcelo sa mi stale zastavovat a davat dolu a potom zae nasadzovat. Teraz pouzivam budndu O2 a ked prestane na chvilu prsat, staci len rozpnut zips a poriadnejsie odvetrat bundu zvnutra. potm ked zacne zase prsta staci zpis zapnut, vsetko za jazdy a jednoducho. Ale kazdy ma uz to svoje, co mu najviac vyhovuje urcite vychytane.
Montovat do toho běžky je nesmysl.
Když sněží, nemá smysl mít na sobě nepromokavý atombordel. A sníh seklepeš. Potřebuješ něco co dýchá a je to neprofoukavé (tedy kromě toho, že to stojí třetinu co nepromokavé hadry).
Když v zimě leje, nemá smysl na lyžích někam jezdit, protože sníh stojí za starou belu a vůbec to nejede a celkově to stojí za kulový. Nouzové dojetí se dá absolvovat v trenýrkách.
Snaha o úplně nepromokavé řešení se u mě nesetkala s úspěchem. Byl jsem totiž rychle zapařen.
Takže se snažím používat kombinaci "sice jsem mokrý, ale není mi kosa".
Zajímavé tipy:
http://www.rainlegs.com/
http://dodeste.cz/
Problém s takřka okamžitým zapařením při použití nepromokavé bundy znám velmi dobře a ani nevěřím, že to nějaká membrána zvládne odvětrat. Nejvíc se mně osvědčila bunda, která má prodyšné panely v zadní části, i na rukávech. Dá se v ní jet celkem v poho i několik hodin,aniž by na mně rostly žampiony.