Budou vánoce a přemýšlím, čím si udělám radost... :-)
Netvrdím, že by buzola, kterou jsem před lety koupil za 160 Kč ( http://www.patro.cz/produkt/1074670800-buzola... ) neukazovala na sever, v klidu ukazuje přesně, ale poslední dobou mi trochu leze na nervy, jak dlouho trvá, než se pokaždé šipka ustálí.
Prodává se spousta výrobků, u kterých píšou, že májí rychlou střelku, rychloustalovací, se stabilizací při běhu, ale nějak se mi nedaří vygooglit nějaké praktické zkušenosti, jestli to za ty peníze (okolo 2K) stojí?
V podstatě řeším jen orientační běh. Čekal jsem, že otřesy, coby náhodná veličina, budou střelku ovlivňovat, ale aspoň přibližně to pořád použitelné bude.
Bohužel jsem zjistil, že s moji buzolou lze 5 minut běžet na západ, průběžně si kontrolovat, že střelka poskakuje kolem správného směru, pak zastavím a šipka se po chvilce otočí téměř o 180 stupňů... :-)
Nečekám, že by to výrazně změnilo mé výsledky (někdo poslední být musí), ale nemuset pokaždé zastavit a čekat, než se šipka rozhodne a následně dotočí, by mi přišlo fajn...
Já používám elektronický kompas na Garminu a tam se ta střelka neustaví do klidu nikdy. Stále osciluje kolem nějaké střední polohy. Zlatej magnetickej kompas. Na navigaci to potřebuji jen když chci zaměřit nějaký kopec, abych ho mohl identifikovat a tehdy mi ta oscilace docela vadí.
Tak elektronický kompas učitě nechci.
Něco podobného mám myslím i ve foťáku a zvlášť v kombinaci se šipkou zobrazenou v 3D se to chová natolik zvláštně, že bych to k navigaci použít ani nezkoušel.
Beru to jako typickou funkci navíc, která výrobce skoro nic nestála, někam na volné místo plácnuli součástku a vzhledem k množství elektroniky a magnetů v okolí (ostření, zoom, reproduktor...) se spíš divím, že to vůbec něco ukazuje...
Hromada těchto elektronických udělátek vyžaduje občasnou kalibraci ;-) Pokud ji tedy v nastavení nabízí...
Třeba u mého outdoorového Garmina je to nutné minimálně vždy, když se na nějakou dobu vyndají baterky...
Nabídku neznám, jen ryze teoreticky - zajímal bych se o kompasy, u těch se pohybuje pouze střelka která má menší hmotnost a tedy i menší setrvačnost než otočná stupnice u buzoly.
Možná je víc pohledů, jak rozlišovat, co je buzola a co kompas, nicméně všechny buzoly, co jsem zatím viděl, měly pohyblivou střelku, na kterou otočná stupnice neměla viditelný vliv.
S otočnou stupnicí můžu otáčet já (měření azimutu v mapě), většinou se pak v destičce otáčí celý průhledný kolečko se stupnicí a magnetické střelce zavřené kdesi uvnitř, by to mělo být jedno.
Takže já myslím, že hmotnost střelky určitě vliv na setrvačnost má, ale z hmotnosti zbytku, mě akorát může bolet ruka... :-)
Přístroje, ve kterých se uvnitř neotáčí jen střelka, ale třeba celá kulička se stupnicí (možná to zastane i funkci umělého horizontu), bych považoval spíš za kompasy...
Nicméně jestli to chápu dobře, tak celé dělení busola/kompas skončí v okamžiku, kdy to člověk začne řešit v angličtině, protože buzola je pro ně zřejmě compass. :-)
Pouzival jsem leta stejnou jako Ty.
(s podobnymi zkusenostmi)
Manzelka ma buzolu Silva.
Je znacne "uzivatelsky privetivejsi"
(mysleno buzola:-)
Je faktem ze s ni nebehame ale jen chodime.
Vypadaji temer stejne jen ta Silva je
-rychlejsi
-mene prekmitava