Botasky všichni znáte.
Chci se s vámi podělit o zkušenosti s nošením těchto bot, protože na idnesu je zase reklamní článek...
Za sebe musím říct, že jako dítě jsem je snad nikdy neměl, až mi bylo 34, tak jsem si jedny klasické 66ky koupil.
Jsem tedy nezatížen dětskou nostalgií a přistupoval jsem k tomu čistě jako k produktu který má plnit funkci sportovní boty.
Má naprosto normální tvar chodidla, klenby a nártu.
A pochopil jsem jak velkou chybu jsem udělal, když jsem se nechal zmasírovat tím designerským obnovením značky...
Nejen že se v těch botách nedá kloudně běhat - ono se v nich i špatně chodí - podrážka je tak plochá a tupá, že se nemá tendenci normálně odvalit, ohnout, natožpak odtlumit krok - zvláště pak špička - takže výsledek byl, že mne z toho příšerně začly bolet kolena a začly mi trnout lýtkové svaly, od toho, jak se snažily ty rázy při každém kroku tlumit.
Když pominu to, že se podrážka začala odlepovat asi po půl roce, měl jsem velikou radost, že jsem je vyhodil, protože mi dělalo problém i stát na zastávce.
Uvědomil jsem si, že ne vše co je z minulé doby, je výborné - jen výjimečně.
A jako designér jsem pocítil hořkost z úspěchů kolegů, kteří obnovili značku tím, že pouze vytvořili velké haló a nové barevné kombinace.
Řekl bych to asi takto:
Když se firma rozhodne, že bude vyrábět model boty z šedesátých let, beze změny, s materiály z šedesátých let, nejedná se o inovaci, ale o produkt pro děcka a hipstery, kteří si je obujou jen jako barevný doplněk, když si jdou sednout na náplavku.
Přispějte do diskuse svými nezaujatými názory.
Díky
;)
No vidíš a my v nich v 70tých - 80tých letech chodili a běhali naprosto bez problémů.
Ony také nějak jiné pevné botasky nebyly.
Tak buď jsou ty původní vzory blbě inovované nebo máš zkrátka zhýčkané nohy jinou obuví :o)))
Osobně se přiznám, že já bych dneska asi neměla odvahu si botasky znovu koupit. Ani z nostalgie ne.
Je pravda že mám nohu 12ku.
A toho jsem si opravdu všiml, že v malýh číslech ty botasky vypadají docela normálně, ale na velké a těžké lidi to asi není.
To by potvrzoval fakt, že něktěří kamarádi a kamarádky je na občasné nošení mají, ale mají také nohu 5ku a 7ku.
Takže inovace pro dospělé jedince asi neproběhla (tloušťka vrstev atd.), ačkoli je jim to marketingově vlastně určeno.
Se svou výškou máš nohu 12ctku?!?
Hmmm... Zajímavé...
Ale zpět k těm botám :o)))
:) počkej, jak víš jak jsem vysoký?
Ježíšmarjá, já si tě spletla se snilardem.
Ty nicky jsou si při zběžném pohledu docela podobné a když mám večer namožené oči, tak zaměním ledascos.
Tak pardon, omlouvám se.
P.S.
Ovšem s tou snilardovou výškou by ta velikost nohy fakt zaujala :o)))
Když mi bylo asi 16a půl, dělal jsem frajera a nosil kanady a byl jsem v nich i na Rysech v Tatrách - totálně mi tím odešly paty a narostly ostruhy.
Protože to byl vlastně poslední výlet do hor s rodiči, koupili mi tam nějaké běžecké adidasy s odlévanou podrážkou, které vypadaly hodně podobně jako ty 66ky. Ale nedá se to s nimi srovnat. Ačkoli ty adidy se na noze kroutily úplně šíleně, noha z nich nebolela a technologicky ta podrážka byla o 20 let dál.
Před 20 lety...
Je dost lidí co si koupí "čínské" kecky za stovku a budou schopni v tom také chodit a běhat a tvrdit jak jsou dobré a přitom se v tom nedá jít ani přes dvůr s odpadkovým košem.
A za 5 let si budou stěžovat, že mají klouby a bederku v háji a budou se divit proč...
Nechtěla bych být ortopedem/neurochirugem, když mi do ordinace nakráčí pacient v čínské obuvi a "brečí" a "brečí" jak ho všechno bólí...
Nebo když přijde s bolavými zády díky nevhodné velikosti rámu, že?
8-)
" ... a přitom ..." v nich ty nepřejdeš ani přes dvůr s odpadkovým košem.
Měl jsem podobné problémy (kecky už dlouho nenosím) a stačilo zajít k ortopedovi. Napsal vložky (ne tvrdé, socialistické (-8 ) a s nimi v botách problémy zmizely
Ona je otázka jestli opravdu i dnes používají totožné materiály jako tenkrát...
Jako dítě i jako puberťák jsem nějaké Botasky samozřejmě občas měl a nepřipadaly mi, co si tak pamatuji, nijak hrozné. Vždy se vyhazovaly až když dosloužily. Čili buď mi z toho vyrostla noha nebo se to časem prostě rozpadlo/sešlapal jsem podrážku. Už ale netuším jestli jsem kdy měl zrovna ty konkrétní "66"...
Takže zase svádět všechno na "nepoužitelné retro" mi nepřijde moc objektivní.
Zrovna třeba teď mám ve výbavě jedny outdoor/trekové Merelly za celkem dost peněz a nechodí se mi v nich vůbec pohodlně. Prostě s tou konstrukcí/podrážkou je něco špatně a vždycky mne z nich po určité době bolí nohy, i se mi v nich chodí tak nějak divně...
... tak jakoby nejistě a vůbec je nenosím rád. Jen v případě nejvyšší nouze.
Tohle sem ale při zkoušení před nákupem nějak nezjistil, to bych tam musel v obchodě chodit svým obvyklým rázným krokem a na to tam tedy neměli místo :-)
Ortopedické vložky do bot by mohly být řešením i pro tebe
Kvůli jedněm blbejm botám nic shánět nebudu ;-)
Zajdeš doktorovi, ten ti sdělí, že máš propadlou nožní klenbu a že tě to určitě při chůzi bolí. Pošle tě k ´fusstechnikovi, ten ti obkreslí chodidlo a za (cca) 14 dní si pro "kompenzační pomůcku" zajdeš.
Nárok máš (tuším) každé ... no, občas
8-)
Brácha si kdysi dával do bot šišku :))
Hodně dělají stélky. Já mám doma šuplík stélek, přehazuju podle opotřebení bot, změn nohy, i podle počasí (např. do zimních tenisek dávám na podzim pěnovou ortopedickou a na zimu teplou zřejmě z běžkařských bot).
I když v originál botaskách byly myslím stélky vlepené a nešly měnit...
To je taky možné... Připadá mi, že v tom noha nesedí úplně pevně, možná se tam po vložce trochu kvedlá, pak to chůzí/našlapováním člověk zkouší eliminovat a z toho pak vzniká únava/bolest celé nohy... Asi
Mně to právě přijde jako nepoužitelné retro už od začátku co to rozjeli, ale nechal jsem se přesvědčit reklamou.
Vlastně dříve než jsem si je koupil, tyto pocity o nepoužitelném retru jsem měl z čistě profesního hlediska jako designér.
(stejná bota vlastně ani není retro)
Ale protože boty se vždy studovaly jako zvláštní obor, měl jsem k tomu respekt.
Já jsem Merrely nikdy neměl, ale bratranec mi potvrdil, že se velmi rychle prošláply uprostřed a tvar podrážky se začal bortit - noha do nich začalo zapadat hloub a hloub...je to dáno asi vnějším tvarem a konstrukcí podrážky toho kterého modelu.
Mne ty Merelly štvou už od samotného začátku používání, takže propadlé nebylo, a snad ani teď není, nic.
Já jsem skončil u Salomonů, a kupuju si jeden jejich model podrážky už řadu let, i když to vždycky není jednoduché najít třeba v goretexu.
A taky jak je výborná ta gumová směs na suchu, tak je to úplný propadák na mokrém, ale jinak asi spokojenost...
Teď mám jeden model ve slevě snad za litr a vklidu - není to gtx, ale nějak mi to neva.
Nevím jak letos, ale Salomony mne poslední roky odrazovaly už jenom svým designem... Hrozně vzhledově přeplácané, dost často úděsně strakaté, to se mi vůbec nelíbí :-/ A štve mne, že s tímhle trendem blbnou už snad úplně všichni výrobci, vybrat si odolnější boty, ale se střízlivým vzhledem, je dneska fakt problém :-(
Dám ti tip bratrance - Asicsy :)
Mají podrážky na takové technologické úrovni, že ačkoli je nosí třeba 2 roky, není na nich vidět žádné opotřebení materiálu - jen se trhají jak se napojuje špička na nárt...
Ale designově je to ještě větší maras - skoro se na to nedá dívat, jak je to přeplácané.
Míval jsem ´CLASSIC´, kožené s nalepenou a opakovaně lepenou novou (po opotřebení) podrážkou. Perfektní i na lehký treking do (bulharských) hor.
Ty současné už nejsou kožené (noze se nepřizpůsobí) a jak výše uvedeno, ve velikosti 47 2/3 resp. 48 se obtížně shánějí.
Nevím jak se chovají ty nové barevné modely. Já si pravidelně kupuji ty černé s litou podrážkou a používám je na kole. Mé nároky jsou ovšem docela nízké, na kole potřebuji vyšší podrážku, aby se mi neotlačila noha a pak v nich chodím když jdu od kola někam pěšky. To znamená běžnou nenáročnou turistiku. Když jedu do práce na kole, tak v nich jdu na oběd. Takže na toto použití mi skvěle vyhovují.
Kdysi jsem v nich zkoušel běhat a to mi děti rychle zakázaly. Koupil jsem si běžecké boty a vlastně rozdíl moc nepociťuji.
Jo teď se to jmnenuje Prestige, to co nosím.
Klasickejm botaskám, jaký si pamatuju z mládí, nejvíc odpovídají Prestige Sport. Se už půl roku chodím dívat na červený model, bo by mi barevně ladily ke kolu, ale ještě jsem nezrasovala černý prestige, který mám osmým rokem, a červené bych jinak, jak na kolo, asi neupotřebila. Chodí se v nich dobře a na kolo jsou taky dobrý.
Tehdy to asi bylo to nejlepší z dostupného (a i tehdy nijak levného) a tak se nám zdálo, že je to v porovnání s ostatním dostupným fajn. Ale jak se tady objevily za nekřesťanský peníze Adidy a Pumelenice, vyhazovaly se prachy za ně. A to bylo inší pohodlíčko.
210,- nebo 230,-?
Rád jsem nosil´polokecky´ s molitanem vyměkčeným jazykem a ´hranou´ pod kotníkem - superbotky ..
My socky jsme měli jen na čínské kecky, ty stály něco kolem 40 Kčs, jestli to nemám popletený.
Asi před 10 lety jsem dostal od své tehdy adolescentní dcery za úkol dotáhnout z ciziny botky značky Converse, protože u nás prej byly příšerně drahé.
Byl jsem šokován, když jsem zjistil, že ten módní hit Converse byly vlastně ty samé čínské kecky pro socky mého dětství. Stály ovšem něco přes tisíc, ve slevě, ale stejně prej "dobrej kup"...
A jaké bylo překvapení, když jsem zjistil, že existují sportovní boty značky Keds.
Asi jako když jsem narazil na zesilovače Randall.
Na lítačku byly plátěný trampky, bílé s dvěma černýma pruhama po bocích. Tuším za čtyři pětky byly, v novejch se chodilo do školy, až zešedly, šly na ranč a tam jsem v nich jezdila až do úplného roztrhání. Trampky měly ortopedickou vložku se zvýšenou klenbou. Celková životnost až do mrtě byly dvě sezóny od jara do podzimu, na zimu byly černý důchodky na škrk, princip stejnej, jednu zimu na slušno, druhou zimu na ranč, druhé jaro už měly díru na špici.
Kožené botasky byly luxus, ty se dědily a byly jen na repre. Ty se musely krémovat a leštit a za jejich životnost se spotřebovaly několikery tkaničky.
Trampky ani důchodky nebyly z číny, se to šilo u nás, důchodky měly gumovou mechovku a trampky měly dole taky gumu. Ta hadra byla k té gumě přilepená dobře, se to neodlepovalo, odešel svršek na totální prodření látky na namáhanejch místech.
Ony se dělaly i polokecky, ty byly ?modré? a vepředu nad prsty měly gumu i shora.
Ty trampky byly proti nim "de luxe"
8-)
Hele nagoogluj někde obrázky, uděláme výstavu, sportovní úbor našeho mládí!
S designem to už proběhlo, Husákovo 3+1, sklo chystá Maxim Velčovský napřesrok ( divil by ses jak charakteristické pro svou dobu bylo).
Tak ještě ty úbory!
Žádný fenomén Brusel, Husákův smrádeček měl taky nezmaměnitelný výraz! :-)
modré a na kotníkách měly gumové bílé kruhy.
Nevím, trampky neznám, jestli nemyslís to, čemu jsme říkali cvičky, takové bílé, navlíkací, s gumičkou.
Pak si pamatuju "pionýrky". To byly polovysoké boty, kupovali mi je vždycky o dvě čísla větší, a chvilku vpali do špiček noviny, furt jsem rost. Těm jsme říkali křusky.
Důchodky, ty černé se zipem uprostřed nártu, ty se nosili až když jsem byl na průmce, tak v 75tom. Tu jsem neměl, ty nosili "somráci", zelenej parka, džíny, a důchodky. Pak byli "vexláci", ti nosili bílej rolák a taky nějaky ty džiny a botky do špičkybpodle Travolty.
Já byl socka, tesilky do zvonu a kostkatou košili. A vlasy po ramena :-)
A nějaké sešmajdané polobotky.
cvičky ´Jarmilky´ byly pro mladší žáky ...
Nejen pro mladší žáky. Do Sokola je nosily starší ročníky :o)))
Pro kluky byly cvičky ´Toník´.
Nepamatuji se, nemáš někde nějakej obrázek?
Ale červené trenýrky a bílé tílko, na to nelze zapomenout.
To byl i spartakiádní úbor
Náš úbor na télocvik
Dneska jsou už pro všechny ;-)
http://www.miluju-boty.cz/clanek-192-Nesmrtelne...
http://www.bata.cz/web/kategorie/web-katalog-cz...
http://www.cervenytulipan.cz/58-cvicky-jarmilky...
To sou voni, ale my měli enem bílé, tedy pár minut, než je kluci "pokřtili" tím, že je podupali..
Stačí zalistovat http://www.cervenytulipan.cz/cvicky-jarmilky...
Za nás se ta guma odstřihovala a byly z toho parádní botky.
Plátěné trampky vypadaly takhle nějak. To, co je barevné, bylo bílé a švy byly černé, boční pruhy byly trochu blíž a rovnoběžné. Nemělo to gumu na špici, takže se jako první vyklubal palec. A myslím, že to mělo ještě dva černé švy dopředu.
A nechcu kecat, ale meyi těma bočníma pruhama byly dva kovové druky s dírou uprostřed.
To se asi so Braníka nedostalo, nebo to bylo jen pro holky.
Esi jenom pro holky nevím. Ale teď jsem si vzpomněla, že v nich kdysi na olympiádě běžely jakési černošky z nějaké rozvojovky, sice doběhly poslední, ale už aspoň měly nějaké boty, Bikila ještě běhal bosky.
Tehdá (cca 1978-83) stávaly 160 Kčs. Docela pumelenice za ty křusky k tehdejším platům. Ale co chtít, když úděsné přaskáče Botas mě tehdy přišly na rovných 1.500 Kčs.
160Kč?!? Člověče není to nějak moc?!?
Čínské kecky tehdy stály 40,-, farmářky 250,- a důchodky 60,-
Za plátěnky 160,- bych v té době asi nedala.
Ony totiž ty "plátěnky" (jak zmiňuješ) byly kožené.
Farmářky v té době byly možná v kreslicích deskách designéru obuvi (spíš ne), neb se na trhu objevily až po listopadové ´výměně u koryt´.
Farmářky měl můj spolubydlící na intru. A to se ještě budoval socialismus.
OK, o plátěnky se nepřu, nevím, jaké máš na mysli.
Ovšem farmářky (= světlé kožené boty do půli lýtek na surové gumově s podrážkou typu "traktory") jsem si osobně kupovala v Celetné cca v roce 1980 nebo 1981.
Malinko OT ;-)
https://denikceskebabicky.wordpress.com/2011/11...
Další kousky se dají dohledat v diskuzi pod článkem.
Uááá, na tohle už asi bude dokonce existovat diagnóza, ne? :-)
http://cvicky.cz/