Dobrý den,
rozebral jsem převodník a nepoznačil si vzájemnou polohu jednotlivých "talířů" převodníku vůči sobě. Při zpětné montáži jsem si nevšiml zjevných značek pro správnou montáž. Je to z ohledem na různé náběhy na jednotlivých zubech jedno nebo musí mít pouze jednu správnou polohu ? Jedná se o převodník Shimano Alivio Octalink
Děkuji za odpověď
Proč myslíš, že jsou tam ty zjevné značky pro správnou montáž? ;-)
No to je jasné, že se to patrně má montovat podle těch značek. Otázka však zněla, proč to tak musí být a co se stane, když to tak není. Mne by to také zajímalo, jen tak ze zvědavosti a zvídavosti :)
Kvůli řazení.
Když budou převodníky otočené, bude to hůř řadit, hlavně nahoru.
To mne nenapadlo tomu talíři úplně otočit směr otáčení. To pak ty náběhy nebudou vůbec fungovat, to je jasné. Ale co jen úhlové posunutí taliřů vůči sobě? To by snad vadit nemělo?
Ano, o to mi jde. Úhlové posunutí talířů vůči sobě.
Když jde řetěz z placky na placku a není vydojenej, tak akorát vychází na ta různá vybrání a výstupky, aby co nejsnáz naskočil nahoru. Při posunu by nemusel v celém obvodu takhle vycházet a řazení by mohlo být problematičtější. Nezkoušel jsem, jen si tak dovozuju z funkce těch náběhů.
A jak moc úspěšnost toho řazení závisí na kompatibilitě řetězu a převodníků? Nebo je to tak robustní, že pokud je řetěz odpovídající šířky, tak to funguje se všemi? A jak je to na kazetě?
Nestane se vůbec nic a vše funguje jak má, tedy alespoň u mých tácu.
Mám převodníky vyrobené zde
http://www.gebhardt.cz/
a žádné značky nejsou třeba:-)
Když z vašich obrázků není vidět, zda tam nějaké náběhy zdvihající řetěz máte, nebo ne. Na starých favoriťáckých talířích žádné náběhy nebyly, byly naprosto pravidelné a ploché a také to nějak řadilo. U takových je pak jakákoliv orientace opravdu zbytečná.
Některé tácy (nevím, tazatelovy jsem neviděl) mají několik zubů za sebou menších či zbroušených pro snadnější náběh řetězu při řazení. A je zjevně výhodné, aby na ně řetěz nabíhal zrovna v okamžiku, kdy noha prochází horní resp. dolní úvratí, a nezabírá takovou silou.
Viz např. zde: http://www.bikesport.cz/obrazky/truvativ%20p...
Mohly by se za značku polohy považovat výstupky v těch červených oválech ? Po montáži jsou samozřejmě srovnány s klikou.
Akorát mi nějak nejde vložit obrázek...
však tady je. Obrázek
Se mi v IE nezobrazil..
Nevím, jestli to jsou značky, ale já je mám nad sebou (červené tečky).
V době rozvinutého kapitalismu,se nic nikam nedává zbytečně. 3 tečky tam a sem krát x tisíc kusů a milion ušetřen.
tečky sem domalovala v počítači :)
Ty máš ještě klasickou dlouhou pumpičku se sklápěcí šlapkou pro nohu a hadičkou! Paráda, nic moc lepšího se nevymyslelo. Tohle je při funkčním pístu nezničitelné, stále fungující a neláme to ventilky. Je to veliké a těžké :(
Sem ju koupila hned, jak se mi podařilo tím bazmekem, co jsem si napoprvé koupila coby "pumpičku", zničit ventilek. Se to ani nedalo opřít o zem a nemělo to žádnej závit, normálně sem kvůli tomu musela měnit na mezi dušu a zastavit kolemjedoucího, aby mi to napumpoval :(
S touhle pumpičkou není žádnej problém a na galuskovej ventilek šroubím při pumpování redukci na normální autoventilek.
Já mám tuto:
http://www.cyklonemcik.cz/zbozi/hustilka-lezyne...
Je hnusně drahá, ale pracuje se mi s ní skvěle.
Jen tak úvahou. Říkám si kdyby nebylo jedno jak budou vůči sobě posunuté, nějaké značky by na talířích byly. Nebo jen nevím jak ty značky vypadají. Ale červíček hlodá...
Když o tom přemýšlím, tak jediný důvod správné úhlové orientace sousedních talířů by mohl být tento:
Stržení řetězu řadítkem z aktuálního talíře se odehrává za sníženým zubem na tomto talíři. Kdyby řetěz v této poloze hned zachytil náběh či vychýlený zub druhého talíře, tak by se řazení značně zrychlilo a usnadnilo.
Pokud se tento uhlový synchronismus špatnou montáží poruší, tak se řazení může prodloužit až o jednu otáčku klik. Ale záleží na počtu těchto elementů na obvodu talíře.
Je má úvaha správná?
Takže znovu jsem rozebral, dle na internetu dostupných obrázků a fotek usoudil umístění značek na jednotlivých plackách, pak určitě správně smontoval tak, jak má být, projel, rozdílu v hladkosti řazení jsem však mezi špatnou montáží a správnou neregistroval.
Neradostný výsledek našich teoretických úvah :D
Možná je to při citlivém řazení šumák. Rozdíl může být patrný při řazení v záběru.
Jen dodám, že jsem jsem řadil s citem i zcela bez :-)
Pořádek musí být. Soudruzi
I ty krypťáku ..!
8-)
Tak jsem se byl podívat ve sklepě na čerstvě sundaný ojetý převodník z horáka Alivio 42,32,22.
Všechny ty náběhy a šikmé zuby jsou pro zvedání řetězu při přehazování na větší talíř. Proto nejmenší talíř je naprosto pravidelný a plochý. Zvedací reliéf a výstupky jsou na větších talířích na straně k talíři menšímu, aby sloužily pro lepší zvednutí (zvětšení poloměru) řetězu. Na vnitřní straně je jakýsi zářez (vhloubení), který je osově orientován skoro kolmo k ose otáčení. To slouží pro uchopení nýtu řetězu a kousek za ním, ve smyslu otáčení je výstupek, který ten řetěz zvedá (zvětšuje poloměr). Na obou talířích jsou tyto oblasti (na 32 jsou dvě, na 42 tři na každé protilehlé straně) umístěné protilehle o 90 stupŇů odchýleně od osy kliky. Moje talíře s klikou jsem nikdy od sebe nerozebíral. Jsou tak smontované od Shimana. K řazení u mých talířů dochází každou půlotočku talířů a začíná to vždy v místě o 90 stupňu odchýleného řadítka od klik. To znamená,že k tomu dochází při "maximálním" záběru. Vzhledem k tomu, že ke stržení řetězu z menšího kolečka dojde řadítkem kdekoliv, tak nejpozději do 1/2 otočky dojde k začátku přeřazení. Na uhlové montáži talířů podle mého mínění nezáleží, protože začátek je stejně náhodný. Nesmí se ovšem otočit úplně směr otáčení talíře. Pokud jsou ty montážní značky umístěny na talířích asymetricky vůči upevňovacím šroubům, tak současně zajistí neotočení směru otáčení talíře. (Tedy pokud se to celé nenamontuje opačně.) To je asi vše, co se dá z jednoho ojetého převodníku zjistit.
Co na to moudří teoretici a technici?
že jsme si pěkně podiskutovali
BlaBlaBla, tady jde o pricip a fakta a ne o nějaké tlachání :D
No jistěžee