tak od 36, to je normální tělesná teplota. Pokud mají zvýšenou 37 a více tak raději nee. Pokud mají nižší tak pod 25 tak už to je většinou jedno.
Souhlasím.
Děcka toho vydrží víc jak dospělí... ;-)
To si nemyslím.
ale chceš-li vědět od jaké venkovní teploty, tak pokud si jezdila venku s dětma s kočárkem tak to je stejné.
Pánové pochopte, na serverech pro matky se ptát nemohu. :-)
Tedy konkrétně - v pátek má u Bodamského jezera lejt a noční teploty klesnout kolem 3-5C. O sobě vím, že to dám, s dětmi jsme ale stanovali při venkovní teplotě 9C a níž zatím ne. Nepochybuji, že zrovna zde se najdou i lidé, kteří s dětmi táboří i na sněhu, tak by mne zajímaly zkušenosti. Například od jakého věku atd.
Tak to snad jako matka musíš vědět ty, ne? Co tvé děti zvládnou a vydrží.
Ptám se na zkušenosti ostatních. Ne?
Tak to jsem nepochopila, že je to dotaz na zkušenosti.
Viz název diskuse a úvodní příspěvek.
No právě. Nikde nic o dotazu na zkušenosti, ale otázka "od kdy?!?"
Ale je to fuk. Svůj názor jsem řekla.
"Od jaké teploty tak stanujete s menšími dětmi?"
Bodejť bys to pochopila, nejsi přece "pán".
8-))
Člověk vydrží třikrát víc, než si myslí, a desetkrát víc, než si myslí jeho maminka ;-)
To bych podepsala. Někdy dítě vydrží víc než maminka samotná. Maminka by ještě spinkala a dítě už se dere k sekyrce a chce rozdělávat oheň a vařit. Zima, déšť, mokro v botech... všechno jedno:-))
každý spacák má nějaké teplotní určení a orientačně se podle toho dá řídít. Ponožky na nožky a čepička na spaní je taky docela praktická pomůcka a u dětí je ta termoregulace trošku jinde než u dospělých. Takže jsme jezdili s dětma pod stan od jejich dvou let do pěti let jen v létě. Od pěti let třísezonně pod širák. To jsem měl ještě pejska a to je nejlepší zahřívadlo do spacáku co znám. Takže pokud máš strach, že při nižší teplotě děti prochladnou, pořiď jim každému pejska a nauč je spát se psem ve spacáku. určitě neumrznou. :-)
Ty dětský kondory mají komfort -5 a extrém -10. Kukly a ponožky dáváme, taky termoprádlo. Když byly dvojky mimina a tahala jsem je na běžkách, dávala jsem jim na sáňky do spacáku takový ty kamínka do kapsy pro rybáře.
Já se v podstatě nebojím noci, spíš si říkám, co to ráno, balení mokrého stanu, do toho průtrž, vostrá kosa a tak. :-)
Jj, snídaně a balení je problém, když je taková kosa, že balením se nezahřeje ani dospělý, tak dítě postáváním teprve ne. Všecko kolem je studený a mokrý, a tříletý dítě nedokáže čtvrt hodiny nebo kolik potřebuješ na sbalení soustavně dělat něco tak, aby se u toho zahřálo. Taky na to narážím.
Jedině vyrazit přímo ze spacáku s dětma napřed, po půlhodince až hodince zastavit a dělat snídani, manžel nebo druhá skupina táborníků sbalí věci a dožene první skupinu. V neznámém terénu se to někdy zvrhne ve hru "hladový tatínek hledá snídající rodinu", případně v napínavou celodenní bojovku "najdi tatínka se spacáčkama".
Tak to mě pobavilo hodně :-) Tak možná obíhat v soustředných kruzích.
Nicméně podstatné je, že teplý spacák plus suché oblečení znamená, že spát se dá klidně pod nulou. Kritická je doba od vylezení ze spacáku po tak intenzivní činnost, že se dítě samo zahřeje. Tu je potřeba maximálně zkrátit, co nejdříve začít co nejintenzivnější činnost (např. rychlý pochod). Proto při zimních vandrech vylezeme ze spacáku, vše nahážeme do batohu, jdeme tu půlhodinu až hodinu k tekoucí vodě, a tam děláme snídani.
To zní jako výborný postup. Třeba teď v létě v Belgii jsme měli fakt hnusně několik dní, já nejsem při balení nejrychlejší, takže než jsme se vyhrabali, byly děti zmrzlé jak drozdi. Naštěstí jsme byli v kempech, takže jsme je různě vysílali na trampolínu nebo do umývárny se zahřát. Vtipné bylo, jak jsou Belgičani na to počasí zvyklí, my klepali kosu ve větrovkách, oni běhali bosi a v krátkém rukávu užívali léto. :-)
To děláš puťák? nebo delší pobyt na jednom místě?
U Bodensee jen dvě noci, v případě, že by to nešlo, tak jen jedna. Pak se přesouváme do Provence, tam už to bude pohoda. Chci to Bodamské vyzkoušet, doufám, že tam bude málo lidí a krásno. :-)
Znamená to, že máte v kempu zaparkované i auto, do kterého se v případě nouze můžete v rychlosti nasáčkovat a ujet? Pokud ano, tak bych to neřešila a zkusila to. Pokud budou mít spacáky v suchu, což by měli, vždycky se dají se spacákem posadit do auta, případně i s nahřívacím pytlíčkem, a vy mezitím zabalíte. Když večer před tím uvaříš do termosky čaj, můžou tam i posnídat. A neboj, v autě se zabaví (jen je třeba jim nedat klíčky;-)
Přesně tak. Potřebuji to prostě napřed vyzkoušet. Ptám se možná jako blbec, ale já to mimosezónní stanování moc neznám. Ráda bych si jen sezónu s dětmi trochu prodloužila oběma směry. Za sněžení jsem stanovala dvakrát v životě a ten sníh nebyl až tak v plánu (Kanada koncem dubna a Pripolarny Ural prvního srpna :-) Březen byl teď docela pěkný ale předpověď na pátek a sobotu je dost mizerná.
Tak v tom případě tak nějak nechápu, co řešíš... Max to naženete do auta, nastartujete a budete drobodině topit.
Řešila jsem hlavně tu dvouletou. Tedy zda jsem totálně mimo a mám vzít hostel, nebo jestli lidi s dětmi v tomhle věku už stanují i jindy, než v létě a teplota dětí jim neklesla pod těch výše zmíněných pětadvacet. .-)
Se synem jsem spal pod stanem, když mu byli tři, a ráno kolem nuly. Ráno jsem ho navlíkl do všeho, vrazil mu do ruky čaj a brumíka, posadil ho na karimatky a balil co nejrychlejc. Stejně vymrzl. Nedá se to, musí se zahřát vlastním pohybem, pak by se dalo spát klidně na sněhu (znám lidi, co s 5-6 letejma dětma na sněhu spávají).
Pokud ti během spánku nevylézají ze spacáku, jak ten můj "expert" (to bylo hrozné mrvidlo; o tom, že jsem byl ráno okopaný jak zahrádka na jaře nemluvě :-D), tak by to měli zvládnou v pohodě. Nervit se budeš ty... ;-))
Nevím, v kolika byl můj syn poprvé na "čundru", víc než dva mu teda byly určitě, ale neměli jsme v "záloze" auto, takže jsme to museli dát na "první dobrou". První noc jsem ho furt kontroloval, jestli není studený, odkopaný a tak, ale byl v pohodě. A ráno jsme to zvládli taky (jen tedy nemrzlo). Prostě jsem ho nechal ve spacáku, než jsem uvařil čaj a pobalil své věci, a pak se teprve klubal on. Oblékl si, co se dalo a nafasoval teplý čaj. :)
Vylejzaj všechny tři. V průběhu noci je tak různě obaluju a zasouvám. Naštěstí jak je nás tam pět, tak si to dost zafuníme. To okopávání mi nepřipomínej, všechny tři se točej dokolečka, je to občas kumšt se mezi nima zkroutit, už jsem i zdrhla do předsíňky na bágly. :-)
My začali poměrně brzo, s dvojkama Donau Radweg v osmi měsících, nejmladší stanovala už v korbičce od hlubokého kočáru. Ale - vždy v létě.
jj, znám. Nejednou jsem šel dobrovolně pod širák... :-DD
Dnes už je to v pohodě, spíš každou "chvílí" očekávám, kdy mi řekne, že už mi na to (s prominutím) sere... :-)) A chce se mi skoro dodat "konečně"... :)
Kolik mu je?
Musíš mít dost dlouhý spacák. Dítě setřepat dolů, a nahoře to něčím zašpuntovat, třeba velkým plyšákem.
Anebo dalším dítětem... :)
A to vám chlapci neprotestovali? Já když jim byť hodně zatáhnu šňůrky, děsně se vztekaj, že nemůžou dejchat. o zacpání ovcí ani nemluvě. Spacoše mají krátké úzké, aby si je samy vyhřály, takže teď už ani moc hluboko nepropadají.
Být zatažený ve spacáku je pro ně nezvyklý, proto je imho lepší volný střih.
Úzký spacák je furt někde natažený (= neizoluje), mám podezření, že teorii "příliš volného spacáku" vymysleli výrobci spacáků, aby nějak racionalizovali své šetření materiálem :-)
Ve spacáku je holka a bez Záviše (to je jméno toho vlka) neusne :-)
živý pes je lepší, hřeje.
A v létě mrtvý, chladí.
Asno, souhlasím.
Ano, souhlasím.
Já ti nevím, ale jako matka snad svoje děti znáš, co jsou asi tak schopné snést a jak moc jsou náchylné k tomu hned nastydnout nebo jestli jsou odolnější.
Pro někoho může být bezproblémová noční teplota kolem nuly a někdo by pod stanem nespal ani při 15°.
Já osobně bych si u takhle malých dětí od nikoho radit nedala. Na tohle mi vždycky stačil vlastní rozum.
Co se spánku týče, tak asi OK. Pozor je potřeba dát na izolační podložku, od země táhne chlad (válí se mi tu jedna macatá nafukovací karimatka, kterou nejspíše nebudu potřebovat) a děti uložit neprochladlá a nemokrá do suchých spacáků. Nejhorší bude vstávání. A pak záleží na tom jak velký stan budete mít, jestli nějaký hangár, kde se budou moci děti postavit, jestli tam bude nějaká jídelna, jestli se budete ráchat v potoce nebo ve vytopené umývárně.
Nemyslím, že by se to lišilo od obsluhy zimomřivých dětí.
Nevím jak je na tom nejmladší s termoregulací, to by mohl být problém.
Jedem do kempu. Spaní si myslím, že dobrý, možná koupím ty samonafukovačky, odkládám koupi léta, alumatka je holt o dost menší. Jestli jednu půjčíš, budu ráda. :-) Stan je Jupiter 4 od Pinguina, takže se v něm postaví. Malá s termoregulací snad dobrý, v noci ji můžu i nacpat k sobě do spacáku.
V létě jsme v Belgii zažili solidně hnusné počasí několikrát, ale přeci jen sníh tedy nebyl, jen kroupy. :-)
Souhlasím s Hraboshem. O teplotu samotnou ani tak moc nejde, je potřeba hodně dbát na izolaci odspodu a na vlhkost. Dobrej spacák, něco na hlavu a pokud jste všichni v jednom stanu, tak se přitulíte. Před spaním vyčůrat, ať se nemusí vylejzat.
A pro případ nejhorší termopřikrývku nebo zahřívací pytlíky, jak o nich píše Šíp. Oboje jednoduché, lehké, levné, nezabere to moc místa a použije se v nouzi nejvyšší.
Tak zrovna ty pytliky bych nedoporucila, alespon Ty, co o nich pisu ja. Jsou totiz dva typy,bud opakovatelne pouzitelne, ktere se musi pro novou aktivaci vyvarit, nebo jednorazove. Ty funguji na bazi exotermicke reakce, hreji nekolik hodin, a co je nejdulezitejsi, jsou schopny vyvinout teplotu tusim 50 stupnu, nemely by se tedy davat primo na telo. No a to je duvod, proc bych je diteti NIKDY nedala. Neda se totiz ohlidat, aby nedoslo k popaleninam.
Do zimy sebou vozím ty jednorázové a (s výjimkou jednoho užití na skorozkolabovanou kamarádku) jsem je zatím nepoužila. Nebyl důvod. Jinak samozřejmě nikdy na holé tělo.
Jinak v dobách, kdy nám ještě nenadávali za ty ohně, jsem používala u dětí klasickou metodu z mého vlastního dětství. Vyhřát placák u ohně, zabalit do ručníku nebo do novin tak, aby se člověk nespálil a vložit do spacáku. Takovej vhodnej šutrák dokáže naakumulovat spousty tepla.
Ten figl s nahratim kamene v ohni praktikuje kamarad dosud. Ten se pohybuje vetsinou v Nepalu, a neda na to dopustit, dava si sutry treba i do bot.
My ty jednorazove pytliky uzivame pomerne casto, vetsinou na vypravach za polarnikm kruhem, nebo v ceskych horach v zime. Spacak, byt sebelepsi, totiz nehreje, nybrz izoluje. Je tedy potreba do nej umistit neco, co jej vytopi, a vymrzle prochladle telo to proste neni. Tim hrejivym pytlikem si v mrazu aktivujeme zahajeni termoragulace vlastniho tela.
Úplně stejně funguje feldflaška (teď jsem v armyshopu viděl hliníkové litrovky ČSLA po 25 korunách bez obalu, s obalem kolem stovky) naplněná horkým čajem obalená nějakýma ponožkama a svetrem. Oproti šutru se čaj navíc dá pít (kdyžtak se přihřeje).
Na ty vyvařovací pytlíky mrknu. A termopřikrývka stojí málo a je maličká, to je asi dobrý pojišťovák. :-)
Vyvařovací jsou nanic. Petflašky s horkou/teplou vodou udělají lepší službu. Případně zabalit uhlíkové ohřívače do nesyntetických fuseklí a mrsknout do noh spacáku.
Já mám ty benzíňáky, které jsi mi kdysi poradil, ještě z dob kdy jsem je tahala na saních za běhnama. Nikdy nevzplály (děti)
Ty topí zhruba stejně, akorát nevím jak moc zvládnou vysmrdět spacák/stan. Ale jestli je máš, vem to sebou a můžeš je vyzkoušet.
Obojí dost smrdí. Necpala bych to moc do spacáku spolu s dětmi. Ten uhlíkovej doutná, sice v krabici, ale přeci jen, nedokonalé hoření, oxid uhelnatý...ve spánku.
Ale třeba jen zbytečně plaším:-))
já jim to vždycky hodila do nohou spacáku na těch běhnách, nesmrdělo to, ale byl tam pár hodin - venku.
Ten benzín v tom ohříváčku nehoří, jen se odpařuje.
Nechci radit, ale mně osobně se nejvíc líbí ty klasické jednorázové oxidační pytlíky. Jsou to jen nějaké železné piliny, nic nezapaluješ, potřebuje to akurát kyslík. Ale jak říkám, vozím je sebou více méně jako akutní pomoc v případě nenadálé události.
Běhnama myslíš běžky?
Třeba mimina položila nějakým kurvičkám na prsa. ;)
Kdyby se benzín jen odpařoval, tak by to byla spíš lednička. Tipl bych si, že je tam nějaké katalytické spalování.
Jinak ale na saních za běhnama bych to asi řešila stejně jako v kočárku. Spíš jedním spacáčkem navíc a zavětrováním. My toho našeho prcka v devíti měsících vrazili do starého klasického fusaku s beranem. Pravda, zima zas až taková nebyla. Kdyby bylo -10, tak si ten výlet s miminem asi odpustím.
ano, běhny jsou běžky. Poslední dobou v mém případě asi spíš plazky :-)
plus bod. Co máme v práci, tak je to 42 stupňů. čidlo je přímo mezi polštářkem a kůží pacientky. Pokud to přikryješ nebo nacpeš do spacáku, tak omezíš přístup vzduchu a hřeje to míň. I tak je občas na kůži reakce u citlivějších osob. To se týká profi zahřívacích přikrývek v ceně cca 350 ,-Kč.
Myslelas něco takového? http://www.molnlycke.cz/zahrivani-pacienta...
Já jsem právě viděla prodávat jen takové ty stříbrné asi za stovku nebo dvě - izolační, nikolii samoohřívací.
Vysušovala jsi někdy pomocí těch pytlíků promočený boty ? Jen mě to tak napadlo.
Zkoušel jsem promočené boty vysušovat pomocí kočkolitu. Teoretická úvaha byla, že když to absorbuje kočičí moč, tak by to mohlo i vlhko z bot. Nepřipadá mi, že by to bylo lepší než obyčejné noviny, které rychle zvlhnou a musí se častěji vyměňovat.
No, moji rodiče byli spravně střelení (aby ne , když se seznámili na chatě pod Rozsutcem)a tak jsem absolvoval víkendy pod stanem od dvou let.
Má "přesná" vzpomínka je prý z tří let , stanovali jsme v létě někde na hřebeni Velké Fatry, ráno jsem rozepínal celty stanu a ten byl zmrzlý. Táta byl venku a vařil na střílejícím tedy mokrém suchém lihu. Hádej jaké slovo jsem se naučil? Přez den ale bylo teplo (detaily a místo dodali po letech naši...)
Moje holky zatím v opravdově chladných podmínkách venku nespaly. Když je hnusně jsou stále nastydlé :-(
Když jsem ještě byl sakramentsky mladší, roky jsem jezdíval na vandry. Potom jsem si pořídil dítě, a ani to mě nezastavilo. Jezdili jsme na vandry celoročně od jeho asi jednoho roku. V usárničce si nosil plínky, koupal se se mnou v ledové vodě, jedli jsme z ušusu. Stan jsme tehdy neměli, ani spacák, spávali jsme i zimě pod širákem, zabalení do deky a do celty, a nepamatuju, že by z toho někdy marodil. (Maminka, ta s náma nejezdila, ta zůstávala doma a trnula vždy hrůzou.)
Jiny rozdil vybavy socialisticke a porevolučni. Moje mama me vzala na kempovani,ja mela 2 roky malá.
Divim,že davno obyčejne spacaky,bez starost premyšlet jaky spacak,porevolučni bohate vyber ruzne typ spacaky,težko premyšlet jaky typ spacak. Hmmm :-)))
Ja od mala 2 roky pres puberta do dneska jsem mela ruzne obyčejne spacaky :-)
Ženská a vám k dětem nedodali návod na použití a hlavně s tech.údaji o rozsahu použití !!! To bych hned reklamoval. Jinak takovej dotaz mi připadá na palici, ne mojí.
oni ty návody jsou dycky až na dně krabice a tak je nikdo moc nečte :-)
Kdyby je četl, pořídil by si raději něco jiného.
Přesně tak. Kočky, psi a obdobnou havěť lze alespoň sníst. V případě nouze. Legálně...
Malý jedlík chove potkana, nebo jorkšíra. Velký jedlík dogu. Tak tak :-)
Záleží jaké rozmazlené spratky si člověk vychová. 5 je v pohodě,aletříleté dítě bych tedy ještě šetřil.
Tak jen píšu jak to dopadlo. Nakonec jsme jeli do Provence přes Innsbruck. V noci bylo kolem nuly nebo mírně pod (večer tři stupně, ráno sněžilo) Nechat je zahřát při balení jak psal Joe-CUBE je výborný nápad. Vzali jsme jim kolobky a odrážedlo a nechali je drandit večer i ráno kolem nás - výborné. Nafukovací matrace - zlaté. Jednu mi půjčil hrabosh, druhou Therm - a restku o poloviční tloušťce jsme koupili a i ta stačí, pořídíme pro všechny. Hřející pytlíky jsem slavnostně zakoupila a zapomněla doma v předsíni. Benzínový ohřívač ve stanu opravdu smrdí. Dětem jsme nechali přes termoprádlo kombošky a dobrý, akorát jsem je v noci musela zasouvat zpět do spacáků. Moc jsem nedosáhla na nejmladší a manžel spí jak dřevo, takže jí v noci spadla rukavička a jednu ručku měla ráno trochu oteklou a červenou, nicméně zůstalo to zcela bez následků. Děkuju všem za rady, byly opravdu cenné a užitečné. Určitě jsme takto nespali naposled, i když zatím asi spíš v kempech než na divoko - když je kolem nuly, teplá umývárna, kde se můžou převléci, je vážně fajn.