Zdravím. Jsem začátečník a už jsem si téměř pořídil celou výbavu (kombi set, chci jezdit oba styly). Teď nastává otázka výběru oblečení. Především rukavice a kalhoty. Jaké zvolit? Dáte mi nějaký konkrétní tip? Mít pod kalhoty nějaké termo prádlo? Rukavice spíše těsnější? Vytáhnou se, když se namočí? Uvítám rád veškeré rady a případně i tipy :) Díky. Adam
kdysi kdesi někde v nějaké diskusi zde došlo v tématu běžky k definici názvů těchto lyží dle stylu.
Takže když se na běžkách chodí jsou to choďky.
Když běžky stojí opřené ve sklepě jsou to stojky.
A když jen tak leží ve sklepě jsou to ležky.
Jaké oba styly máš na mysli ty? :-)
Prosím tě promiň, že se ptám tak drze, ale ty si nikdy nebyl v zimě venku?!?
Pokud ano, tak si určitě vykonával nějaký pohyb a pak přece musíš mít nějaké povědomí o tom, jak a v čem se v zimě potíš a v čem je ti zima.
Na běžky můžeš mít specielní oblečení, ale stačí i oblečení, které si běžně zvyklý nosit ven na nějaké výlety nebo jiné sporty.
Zkrátka se na ty běžky postav a vyzkoušej to a ono už ti tělo řekne, kde přidat vrstvičku a kde ubrat.
Zas tak jednoduché to není. Jednak na běžkách se poměrně intenzivně pohybuješ, takže oblečení musí být lehké, neomezující v pohybu a hlavně prodyšné.
Druhak musí současně chránit proti mrazu a větru. Vzpomeň Hanče s Vrbatou (a asi tisíc dalších podobných obětí občasných sněhových přeháněk na těch našich vrchovinách).
No mnozí se na nich nijak intenzivně nepohybují. Potom se potřebují chránit před mrazem a větrem.
Pro toho kdo na nich běhá to oblečení odpovídá oblečení na zimu na kolo. Mnohé se dá přímo sdílet.
To je pěknej nesmysl. Na kole v zimě potřebuji víc oblečení než na lyžích. Hlavně mnohem teplejší rukavice. Navíc nebudu na kole vozit drahou lyžařskou kombinézu, když hrozí, že ji při pádu prodřu.
Není nic úchylnějšího, než jezdit na lyžích v evidentně cyklistickém dresu…
Ona se na běžky vozí běžně nějaká super lyžařská kombinéza? Já tedy vozím jak na běžky, tak v zimě na kolo dlouhé teplé černé elastické cyklistické kalhoty s neprofukem zepředu bez vložky. Nahoru vozím přiléhavou cyklistickou univerzální bundu opět s neprofukem zepředu a když je hnusně tak přes ní ještě silonovou fukéřku. Patrně jsem mnohem větší turista než vy. Ale vzhledem k tomu, že dotaz je od začátečníka, tak předpokládám, že rovnou nebude závodit. Takže to turističtější oblečení zvládne. O rukavicích jsem nepsal, ale i na běžky vozím palčáky, poněvadž mi mrznou ruce.
Úchylnost svého oblečení neřeším :)
Probůh na běžky zepředu neprofuk? To valíš na běžkách rychle jak na kole, aby ses musel chránit před proudícím vzduchem?
Občas jezdím i s kopce dolů, tehdy se mi to velice líbí.
Nikdy jsem neměřil, jak rychle to jede, ale fouká to důkladně.
OK. Já asi tak rychle nejezdím, páč jsem párkrát v neprofuk bundě běžkoval a byl jsem pod tím zpocenej jako kráva...
Neprofuk zepředu je šikovná věc :)
Tak jinde by ti asi byl platný jak mrtvýmu zimník :o)))
Btw. Před pár víkendy mi GPSka ukázala po závodě (biatlonovém) maximální rychlost 53 km/h. To už docela jde, ne? :-)))
To jsi padal ze skály dolů?!?,))
Mě kdysi GPSka v autě ukázala maximální rychlost 835km/h.
K padesáti to šlo každé kolo :)
http://www.movescount.com/moves/move50960736
Bez problémů. Od Kapličky k Luční (nebo na sjezdovce) to jede podobně. Akorát se člověk musí mentálně odbrzdit. :-)
Jak se tam pak brzdí? Na Břízkách je naštěstí hned potom stejně prudký protikopec.
Netřeba hned sjezdovku. Běžky mají mnohem menší čelní odpor ve sněhu a ve sjezdu jsou rychlejší než sjezdovky. Na dosažení slušné rychlosti stačí jen dlouhý kopec, sklonit se a nebrzdit. Myslím že 50km/h se na nich dá v pohodě dosáhnout a pak to postupně zase brzdit. Stačí jen slušná rovná a hladká cesta z kopce dolů. Když to bude dokonce ve stopě, tak netřeba ani kormidlovat.
Moje reakce byla přehnaná a dost mimo. Omlouvám se.
Předpokládám, že jsi biatlon, lyžování nebo severskou kombinaci v televizi někdy viděl… Přijde mi normální na lyžích jezdit v kombinéze, ale je pravda, že někteří moji kamarádi ji vyndavají jen na závody.
O tvém zimním oblečení na kolo by se dalo diskutovat, zda to je doopravdy cyklistické oblečení, zda to není pouze univerzální sportovní oblečení do zimy… Ale to už je jen slovíčkaření.
Rád bych rozebral úchylnost cyklistických dresů na lyžích. Pokud má někdo univerzální zimní sportovní oblečení, proč ne. To bývá nevýrazné, nepřipomínající žádný konkrétní sport, nekřičící žádá reklamní sdělení do světa. Mně přijde nevkusné jezdit v evidentně cyklistickém dresu nebo vestě potištěným obřími nápisy a reklamami, s kapsami v místech, kde se na lyžích vozí ledvinka. Ten dres z dálky hlásá: Já jsem velký cyklista fanda nebo závodník té a té stáje, co do kola investoval neskutečnou hromadu peněz, ale lyže jsou pro mne tak podružná záležitost a tak jsem si na ně ani nekoupil oblečení (a často také: A ani jsem se na nich pořádně neobtěžoval naučit jezdit).
Nemusí být přeci na první pohled vidět, že nejsi lyžař. Nebo alespoň ne podle oblečení.
Btw. Třeba kajakáři se podle stylu na lyžích poznají hned :)
Z mých příspěvků se může zdát, že oblečení hodně řeším. Ve skutečnosti se mě na můj názor nikdo neptá a proto ho také nikomu obvykle nesděluji :)
Tak tak, je to univerzální oblečení na zimní sporty s velkým výdejem energie.
Mně ty cyklistické dresy se spoustou reklamních nápisů na amatérech také připadají trhlé. Proč mám dělat někomu reklamu? Proč mám se svým rekreačním jezděním a potřebami vypadat jako profesionální závodník. Pokud si to někdo vezme i na lyže, tak mi to připadá naprosto stejně potrhlé. A z mého pohledu je úplně jedno, zda se jedná primárně o cyklistický nebo lyžařský dres. V obou vypadají jako papoušek a křičí do světa, já jsem skoro závodník. Přitom ve většině případů je na první pohled patrné, že to není a vůbec nemůže být pravda. Na druhou stranu to rovnou něco vypovídá o majiteli toho dresu.
Po pravdě řečeno, mám mezi známými opravdu amatéry až začátečníky vypozorováno trochu něco jiného. Ony ty pestré dresy sice zdánlivě křičí do světa "já jsem velký závodník", ale pravda je spíš taková, že dresy potištěné reklamami jsou prostě (v běžné nabídce sportovních obchodů) levnější. Takže když chci být trochu sladěná a v rámci možností "elegantní" (ty uvozovky u tohoto slova měly být HODNĚ veliké), vrazím do toho oblečení docela dost peněz. A pokud někdo takhle vyjede jen párkrát do roka... tak holt mu to křiklavé pomalované oblečení stačí. A nemusí to vypovídat vůbec nic jiného než to, že chytnul to první, co mu v obchodě padlo do oka a bylo to i v souladu s jeho peněženku a řešení "outfitu" mu za větší práci a náklady nestálo.
V "univerzálních" hadrech mám teď tak 7kkč (vesta, bunda, zateplené čapáky, 3/4) a mám je upravené podle mých požadavků.
Upřímně řečeno, nevím proč bych měl narvat do hadrů dvojnásobek a shánět alternativního výrobce a doufat, že se to nerozsype.
Není nic úchylnějšího, než jezdit v cyklistickém dresu.
:-)
jestli ono není úchylné už to jezdit ;-)
Jeden místní "expert" jezdí a chodí v cyklodresu vinohardské šlapky naprosto všude. I na skialpy a turistiku...
Nastuduj si co je "cyklistický dres". Pak to porovnej s "oblečení určené k (zimním) sportovním aktivitám s potiskem CK". Zjistíš nemalé rozdíly. Až si to zjistíš, nebudeš moci psát takové chujoviny.
Jo používám bundu s kapsami na zádech. Nebudu shánět bundu bez kapes a dávat za ní přes dva tisíce, abych mohl vozit předpisovou ledvinku, která mi nevyhovuje, když si můžu snadno objednat bundu s kapsami.
Chápu, že pro některé "experty" je zábavnější obíhat obchody a shánět konfekční hadry, které jim sedí. Já si shánění a obíhání odpustím a napíšu jak dlouhé mají být rukávy (o 5cm delší, mám dlouhé ruce) a nemusím řešit že mi táhne na zápěstí. Že kalhoty mají mít na bedrech kapsičku na klíče, peníze a telefon. A že kalhoty mají mít dole rozparek na zip a že mají být u kotníků volnější, abych je přetáhnul přes boty a nesypal se mi do nich sníh. A naprosto chápu, že "expert" raději sežene konfekční kalhoty, které pak dá matce/partnerce k přešití.
Zase to nepřeháněj - pokud v zimě chodí ven, tak určitě má potuchy o tom, jak je nutno se proti mrazu a větru chránit a asi také ví, co mu vyhovuje.
Není nutno přemýšlet na spešl oblečením. Stačí vybrat z toho, co má člověk doma a co má vyzkoušené.
Já vozím spoďáry buď nejtenčí moirové nebo středně silné fleecové, podle teploty a předpokládané intenzity pohybu.
Přes to buď nejtenčí šusťáky nebo jednoduché membránové kalhoty, podle síly větru a opět intenzity pohybu. (Je rozdíl, jestli se pokusím vybruslit z červenohorského sedla na Praděd nebo jestli za odpoledne ujedu dva kilometry když učím prcka běžkovat).
Speciální běžkařské kalhoty jsou nepochybně elegantnější ale také dražší a jednoúčelové. Když do nich budeš investovat, bral bych s kšandama kvůli volnějšímu pasu a dost dlouhé s třmenem dole, aby šly přetáhnout přes boty a chránily proti padajícímu sněhu.
Jinak do stopy je nejlepší ochrana proti sněhu v botách ustřižené nohavice starých elasťáků, případně koupené levné šusťákové - rozhodně nebrat "funkční" membránové nebo cordurové - jsou málo prodyšné, na delších tratích pak cáká pot vrchem bot ven:-)
Rukavice - jakékoliv tenké. Opět podle teploty a větru, tenoučké syntetické bez jakéhokoliv polstrování, windstopperové, fleecové. Začni tím, co najdeš doma, a uvidíš. Když nenajdeš nic, špatné nejsou vojenské pletené ČSLA z armyshopu za 50-100 korun - vydrží roky na rozdíl těch z lídlu nebo někde ze stánku.
Sorry, ale zdá se mně, že to nějak moc hrotíš (to je vůbec problém dnešní doby). Jak píšeš, jsi začátečník a tudíž ani nevíš, jestli tě to na běžkách bude bavit. Já kupříkladu jdu občas na běžky taky, když je čas a podmínky, ale výstroj a oblečení nikterak neřeším. Běžky mám starý takových 25 let, boty jakbysmet. Rukavky si beru podle toho, jaká je venku kosa a co dům dá...Asi bych tu výbavu postupně časem vylepšoval, pokud bych fakt jezdil často a pravidelně a sám bych pak poznal, co mně vyhovuje a co vylepšit.
Oblečení na lyže není žádná věda.
Já obvykle jezdím takhle. Spodky obvykle funkční, občas i bavlněné, když jsou všechny funkční špinavé. Nahoru funkční triko s dlouhým rukávem, případě další s dlouhým nebo krátkým podle teploty, kombinézu a mimo závod zepředu neprofoukavou vestu. Dolů funkční podvlíkačky podle teploty, když je hodně teplo tak žádné, na to kombinéza. Ponožky vozím radši teplejší funkční, mrznou mi dost nohy. Rukavice jsem si v poslední době oblíbil vozit takové volnější palčáky. V prstových mi, pokud není hodně teplo nebo nejedu závod, mrznou ruce. Na biatlonovém tréninku se to samozřejmě v palčácích nedá. Tohle je dost individuální, já můžu být na těle spocený a ruce mi budou mrznout. Na hlavě vozím složeného hada, nebo čelenku.
Šikovné jsou převlíkací kalhoty, musí být rozepínací nejméně do půlky stehen, ideálně celé. Člověk si je obleče, když se tolik nehýbe — tedy obvykle před a po závodě. Pak je šikovné mít nějakou bundu na přioblečení. Já mám k té vestě připínací rukávy. Pokud jedeme na víkend trénovat, převlíkáče i rukávy od vesty nechávám doma, na závody to beru na přioblečení.
Šikovné věc je ledvinka na láhev s velkými kapsami a plně krytým prostorem na láhev. Člověk do ní dá všechno co na výlet potřebuje.
A k těm dvou stylům. Není nic komičtějšího než turista, který se pokouší bruslit a nikdo mu nevysvětlil, jak se to dělá. Základem jízdy na lyžích je klasika, je nejprve nutné zvládnout tu. Ideálně s někým, kdo ví jak to má vypadat.
Já se před čtyřma rokama pokoušel na běžkách bruslit a vždycky jsem u toho spadnul na záda :-)
A připadal sis u toho jak namrdaný kačer? :-P Tak u toho totiž dost lidí vypadá, jako by jim bylo nepříjemné dát nohy k sobě :)
Na běžky si beru stejné oblečení jako na jízdu na kole v zimě.
V podstatě stejné jako na kolo, teda mimo kalhot s vložkou. Jinak podle počasí, od kompletního goráče a tlustých palčáků když je čina až po kraťasy a tričko na jarní výlety na firnu. Nelam si tím hlavu.
Nepleteš si to se skialpama? :-P Goráč na běžky?
No ono se dá na běžkách jezdit i za špatného počasí. Ono se na nich dá jet i turisticky a poměrně daleko. Ne každý jen stále krouží vysokou rychlostí jako nenamrdaný kačer po okruhu :) Pak se ten goráč za snížené rychlosti i může hodit. Ostatně existují i backcountry běžky s ocelovou hranou do terénu. Pokud nejsou svahy příliš prudké, tak jsou obratnější a rychlejší než skialpy.
Backcountry nejsou běžky, stejně jako skialpy nejsou sjezdovky. :-)
Ale je pravda, že pokud člověk dělá na lyžích několikadenní tůru s výbavou na zádech, přijde Goretex vhod. Na to jsem tak nějak pozapomněl.
Běžky a skialpy si opravdu nepletu, jezdím na obojím. A fakt nevím, jak souvisí typ lyží na nohách a oblečení. To jako, že když půjdu v silném větru a -10 na hřebeny na běžkách, tak je goráč nesmysl a když půjdu na skialpech tak si ho smím vzít? A koneckonců i kolo v zimě je lyžím podobné, dřeš a potíš se do kopce a vychládáš z kopce. Proti pěšárně používám na běžky i kolo v zimě vlastně jedinou odlišnou část výbavy, elasťáky s neprofukem vepředu.
Na volbu oblečení má vliv spousta jinejch věcí, ve stejným počasí se oblíkám jinak když jdu na celý den na hřebeny nebo si na hodinku zaběhat do stop za barákem.
A prosím - jak se pozná kajakář na běžkách podle stylu, to bych moc rád věděl. Doufám, že to není tak, že singlíř používá jen jednu hůl.
Kajakáři obvykle mívají dost namakanou hodní část těla. Často mívají zbytečně dlouhé hůlky, někdy i nad hlavu, jejich styl bývá hrozný, takový silový, a při jízdě evidentně zabírají hlavně rukami. Pokud mě do kopce předjede ramenatý kluk s rozevlátým stylem, který pak následně spadne ve sjezdu v triviální zatáčce v nulové rychlosti, bude to dost možná kajakář. Oddíl kajakářů neuvidíš ani na prvním sněhu trénovat styl.
Netvrdím, že to tak mají všichni rychlostní kajakáři :)
Když vy to evidentně celé posuzujete z pohledu toho závodníka. Řešíte styl běhu, oblečení, rychlost. Většina z nás jsou ryzí amatéři a turisté, kteří si třeba i rádi rychle zaběhají, ale tohle vše je jim vlastně fuk. Hlavně aby to jelo a nebylo horko nebo zima a nic moc nebolelo. No a také jezdíme možná mmohem víc přes hory, než po 10km okruzích, ze kterých se dá když se pokazí počasí velice rychle zmizet.
Proč to vykání? Doufám, že nevadí, že já tykám :)
Ano posuzuju to celé ze svého pohledu. Tedy také čistě amatérského. :) Jen mi není jasné, co pořád máš s tím 10 km okruhem. Pokud trénujeme v nějakém areálu, bývají okruhy mnohem kratší. Sice ne tak často, ale i na "výlety" jezdíme. Na změny počasí musí být člověk připraven. A tady jsme u toho správného oblečení. 30 km výlet se dá úplně v pohodě jet jen s ledvinkou na láhev, kde mám teplejší rukavice v jedné kapse a housku s mobilem ve druhé.
The_DoctoR se ptal na oblečení, na lyže, tak mu píši svůj názor. :)
No k vykání: Já jsem tu měl poměrně ostrý konflikt s jedním hodně aktivním účastníkem, který mi následně provedl poměrně podpásový podraz. Od té doby si tu prostě nepouštím tolik lidi k tělu. Já to necítím jako nějakou invektivu a tykání mi vůbec nevadí. Jen je to pro mne taková brzda, že komunikuji s někým, o kterém vlastně moc nevím.
K oblečení: Z mládí z Krkonoš jsem si navykl vozit ještě nějaké záchranné oblečení, takže vozím batůžek a v něm alespoň větrovku, v Krkonoších asi i svetr. V Jizerkách, kam v poslední době hlavně jezdím, je to asi zbytečné. Z tvého popisu oblečení jsem si vydedukoval, že hlavně trénuješ a jezdíš závody na uzavřených krátkých upravených okruzích, odkud se dá snadno zmizet, ale kde se opravdu intenzivně pohybuješ. Z hřebene ve vyšších horách to tak snadno nejde. Prostě pohled turisty a spíše závodníka se liší. I když i ten turista občas jezdí naplno a rychle. No a z toho se odvíjí i názor na oblečení. Oboje je funkční a plně vyhovuje.
Doufám, že si ty narážky z mojí strany nebereš nějak osobně. Stejně tak ani ostatní účastníci diskuse.
Moje obečení obvykle nepočítá s tím, že budu na výletě déle, jak 5 minut stát. V případě našich výletů stejnak nemá smysl tahat moc oblečení navíc, všichni by mi pak ujeli a já pak jel sám. Naše výlety často patří k nejdrsnějším tréninkům z celého soustředění. Člověk musí jet podle ostatních a moc si neodpočine. Naštěstí už nějakou dobu nejsem z naší skupiny nejpomalejší.
My nejvíce jezdíme v Krušnějch kolem Božího Daru. Dost často tam nahoře fouká, to je pak pěknej hnus. U nás v areálu na Eduardu to je obvykle lepší.
Chystám se právě sbalit na běžkový víkend, tak si to tu pročítám, ale myslím, že to vyřeším opět po svém. Rukavice, čepice, spodní jégrovo prádlo, vrchní triko, mikina, tenká bunda, kalhoty s chlupem dovnitř, lyže, hůlky, vosky a placatička se slivovicí.
Jo a noční košilku, tentokrát se nebude spát venku:-))
Tak si radši také připiš spodní prádlo - jak se balí podle seznamu, musí tam být všechno, jinak je průser :o)))
Spodní prádlo mám sbalené, to ale balím jaksi nezávisle na tom, zda jedu na běžky, kolo nebo pěšárnu.
Bo průser se holt přihodit může kdykoliv:-))
Tak to já ho jednou zapomněla :o)))
A byl...myslím prů..teda průšvih?
Jinak je dobré mít v zimě na sněhu nějaké ty sluneční brýle a krém nebo jelení lůj. Vše ostatní závisí na konkrétních podmínkách. Chce to prostě vyzkoušet, napoprvé si nenaložit zbytečně moc, naplánovat si to a hlavně se nebát vyrazit. Vše ostatní vyplyne samo ze zkušeností.
Já si téměř vždy a všude beru záchranářskou termofolii. Skoro nic to neváží, místa to skoro nic nezabírá. Ale co kdyby... Samo, že nejlepší je, když se nikdy nevyužije.
Termfolii mám stabilně v lékárničce. Dobrá věc a člověk o ni vlastně ani neví, dokud ji nepotřebuje.
Jo a někdy jsou ty moudré debaty o tom, zda je lepší stříbrná nebo zlatá taky veselé. Já teda mám aluminiovou, teda vlastně hliníkovou:-))
Zlatá je samozřejmě lepší. Pro prodejce. Víc na ní vydělává, protože lidi jsou tupé vovce a myslí si, že zlatá = lepší... ;-)
Tak ty máš hliníkovou - stříbrnou nebo zlatou? :)
Hádej!
(indicie: jsem šetřivá):-)).
Takže hlinikovou nepřibarvenou, tedy stříbrnou.
Tak jsem tu lékárničku schválně kvůli tobě otevřela.
Ano moje současná hliníková folie z aluminia je stříbrná:-))
Taky jsem se překvapila, navíc na obalu (egalitovém) je pořád ještě cenovka. Kč 86. Sakra, to je drahota!
No ale jak jsem šetřivá, tak jsem holt nezajela do Humpolce pro tu hliníkovou a koupila jsem asi dražší aluminiovou:-))