Dívám se na film "My děti ze stanice ZOO" (pustil jsem si ho jako tématický k té várce prášků, co jsem včera nafasoval od mudra ortopeda :-D) a napadla mne jedna otázka - z čeho ten West Berlin vlastně žil? Byl tam nějaký průmysl anebo cucal cecíkem z BRD? A jak se tam dopravovalo všechno to "zápaďácké" zboží vč. aut?
A jedna taková perlička - po jedněch z těch prášků bych měl spát (je zakázáno po nich řídit). Na mne to má naprosto opačný účinek (proč mne to nepřekvapuje) :-D A to jsem po xx polobrobdělých nocí jak morka...
* poloprobdělých nocí
No jestli jseš pod vlivem těch prášků, tak je možno akceptovat i to "poloBrobdělých" :-)))
letecký most, a jo hlavně se tam všechno vozilo, protože to byla součást BRD a ostrůvek uprotřed nepřátelského území východního bloku. Špatně tam nebylo, lidi na zahrádkách pěstovali růže na rozdíl od našich zahrádek kde se v té době pěstovala zelenina.
Ze začátku výkladní skříň západu za každou cenu a prosperita natruc rusákům. Později ten průmysl. A hodně.
Taky tam měli docela solidní vědeckou základnu, čili i to know-how.
Pochopitelně veškeré potraviny, suroviny, a zboží se dováželo. Západní Berlín sice měl politicky jiný status a nebyl součástí Spolkové republiky, přesto byl s ní ekonomicky propojený.
Byl jsem tam poprvé v prosinci 1989, hraniční přechod v metru na stanici Friedrichstraße nezapomenutelný zážitek. Smělo se tam a sem, ale dederónští celníci si pořád hráli na důležité...
Tehdy zeď byla ještě celistvá, kolem dokola.
Vloni jsem měl opravdu někdy potíže poznat, v které části Berlina jsem, jesti v západní nebo východní zóně, nalili tam spoustu peněz. Jinak rozdíl mezi DDR a BRD je na venkově pořád ještě patrný.
Takže se dá říct, že Západní Berlín fungoval i hospodářsky ve smyslu "chozrasčotu":)? Lidi tedy chodili do(řekněme) "smysluplné" práce vytvářející "hodnoty", za kterou dostávali peníze a nebyli jen "dotování" (ve formě "dávek"), aby tu výkladní skříň mohli udržovat a ukazovat navzdory blokádě (nejprve skutečné blokádě a pak ideologické blokádě). Předpokládám, že to zboží (a všechno) se tam vozilo vlakem přes území DDR , letecky by se to asi docela prodražilo (nevím, kolik mercedesů se vleze do letadla, ale moc jich asi nebude).
Žádnej "chozrazčot", ale zřejmě to město bylo dotováno ze Spolkové republiky fest.
Ona ta "výkladní skříň" je taky trochu komunistická propaganda. Tyhle "výkladní skříně" od dob knížete Potěmkina budovali spíše ti bolšáni. V Berlíně nebylo o nic lepší zboží a o nic více, než kdekoliv ve větším městě v SRN. Termín "výkladní skříň" vymysleli propagandisté, aby lidem vysvětlili, že to co vidí z oken nebo v berlínské televizi, je vlastně jen to "kapitalistické pozlátko".
V každém případě Berlín, svojí existencí uprostřed státu dělníků a rolníků dost ty ukázněné dederóny nahlodávál až to skončilo tím, že skákali přes plot velvyslanectví v Praze jak veverky, a tím dali celkem značný impuls kolapsu celého východního bloku.
Z čeho by žil - vládl tam přece kapitalistický vykořisťovatel :o)))
A ještě je zpočátku vykořisťoval ten americký imperialistický okupant. Tušim, že se jmenoval Marshall!
Prostě žádnej med, žít v západním Berlíně. Taky museli postavit tu zeď, jinak by všichni utekli na východ ...
Nedávno byl v nějaké TV docela dobrý dokument o Západním Berlínu, od vzniku až nějak do konce 60 let než se situace usadila. Počátky byly pro ty lidi hodně kruté. Rusové magořili a než pochopili, že definitivně prohráli, tak to chvíli trvalo. Dovoz byl slabý a tak hodně lidí zemědělsky vyúžívali kde jakých pár metrů zeleně.
To jsem viděl taky. Mne se jednalo o situaci v době "ZOO", tedy přelom 70. a 80. let. Vypadalo to (tedy ve filmu) tak nějak normálně "zápaďácky".