Nemáte někdo tuto knihu na vypůjčení?
http://www.kosmas.cz/knihy/132937/zmizele...
Mám Mein Kampf, to nestačí?
Tohle jsem někde viděl, listoval jsem tím, ale nějak mě to zklamalo. V Německu jsem viděl jinou publikaci, tam to měli systematicky ves za vesnicí, staré fotky, mapky a žádná politika, až pojedu, koupím to.
Nech si ji, spolu s těmi šesti dalšími, nadělit Ježíškem. Celej rok dělá kulový, tak ať aspoň o Vánocích trochu posiluje.
Je vyprodaná, jinak bych si ji koupil.
Vydrž, objeví se to v antikvariatech.
Zcela jistě to budou mít na fildě na germanistice, Sudety mají jako předmét....
Tady ne. http://obchod.knihyfryc.cz/simpleSearch?page=0
Trochu mimo: Před časem jsem narazil na stránkách bavorského státního archivu na sudetoněmecký "bildarchiv". Bylo tam spousta fotek pěkně seřazených podle jednotlivých "bezirků".
A zrada! Stránky jsou v údržbě, ale už asi měsíc - tak nevim jestli to ještě bude fungovat. Tady je když tak link: http://www.gda.bayern.de/findmitteldatenbank/
Oni Sudtetští němci si vydali spoustu zajímavých publikací přinášející pohledy z druhé strany. Četl jsem kroniku z Černého dolu z Krkonoš. Ďábelské čtení se špatným koncem. Přitom to byli úplně stejní lidé jako my s obyčejnými zájmy a problémy. Nijak dramaticky politicky orientovaní nebyli. Prostě jen byli na špatné straně.
Ono je to ještě drobátko složitější. Třeba proto, že v mnohých hlavách našich dřívějších spoluobčanů začíná historie až květnem 1945. Z dřívějška si pamatují jen to, jak bylo vše krásné a o ničem jiném nechtějí mluvit.
Jinak Zmizelé Sudety máme v tom prvním vydání, to tam bylo ještě míň fotek než teď, ani v tom posledním, které jsem měl v ruce nebyl Výběžek, takže jsem si ho nepořizoval. Zato v tom prvním bylo pexeso, jedna kartička fotka historická, ta druhá do páru současná. Pexeso je nehratelné, tak dobře Šumavu neznám.
Tady můžeš taky hádat (někde píšou i současný název), nebo si do vyhledávacího políčka zadat nějaký německý název obce/regionu.
http://www.deutschefotothek.de/gallery/freitext...
Mě přímo uchvátila tahle fotka datovaná 1917
Loni jsem se na cestách seznámil s jedním němcem od Olomouce. Tak jsem se ptal na knížky se sudetoněmeckou tématikou a protože mi řek, že stále něco vychází tak jsem začal po těch knihách pátrat a objevil jsem Chladná vlast. O tom jak se němcům vyhnaným z pohraničí žilo v německu. Docela jsem přehodnotil některé svoje názory.
Kdysi jsem docela s chutí přečetl "Sudetská pouť aneb Waldgang". Není o historii, ale o tom, jak autor objevil Sudety.
Myslím dokonce, že to pak byla inspirace pro "Zmizelé Sudety".
Já ti nevím, jestli označení Sudety je vůbec správné.
Sudety jsou na severní Moravě a ne na Chebsku. Zahrnutí všech německy hovořících občanů a oblastí pod pojem Sudety a sudetští Němci je výdobytkem až období nacismu.
Čeští Němci se jazykově i kultůrně lišili od Němců moravských, obdobně jako se Bavoři liší od Sasů nebo Prusů.
Nevím jestli je vůbec správné naše Němce tedy označovat paušálně a sudetské Němce, protože už tím označením, jako bychom navazovali na tu velmi krátké a neblahé období z tisíciletého soužití Čechů a Němců v Českém království.
ono už to označení český němec a moravský němec je zavádějící, zvlášť když jsme byli všichni rakušany. ;-)
Ne to není pravda, Rakušany jsme nikdy nebyli, jen "dočasnou" státní příslušností.
My v Čechách byli jsme Böhmové a Böhm mohl být Čech nebo Němec, ale byl poddaným Českého krále. Obdobně na Moravě. "Naši" Němci vůbec nebyli Rakušané a tím spíš naši Češi.
S těma potomkama loupeživých rytířů od Vídně nemáme nic společného...
Vždycky jsem si myslel, že je Bem pěkný vylupek. :-)
A jak se tedy dají jednotlivé "Sudetské" oblasti pojmenovat a vzájemně oddělit? Až doteď jsem to měl vše pod pojmem Sudety a to včetně Spišských Němců.
To je jistě správná otázka.
Ale obrátil bych to jinak.
Proč bychom je měli společně pojmenovávat?
Společně je poprvé pojmenovali nacisti, protože oni to politicky potřebovali.
Historicky existovali zhruba tyto oblasti
Deutschböhmen, Sudetenland, Böhmerwaldgau, Deutschsüdmähren
Slovenští (karpatští) Němci - Mantaken je zase úplně jiná skupina.
Říkat Němcům ze severu Čech (z Liberce) Sudeťáci, i když oni byli Deutchböhmové je trochu přitažené za vlasy, asi jako bychom Brňáky označovali za Čechy.
Oni nám ty "Sudeťáky" tak naprali do hlav, že se asi toho společného označení nezbavíme, ale je to prostě nesprávně. Každá ta skupina mluvila jinou němčinou, Němci z Opavska měli problémy rozumět Němcům z Šumavy, když tedy každý z nich mluvil tak, jak byl zvyklý z domova a ne Hochdeutsch.
Já s tím souhlasím, že Sudety historicky je něco jiného, ale asi bychom se nedomluvili. Takhle je to každému jasné, co máme na mysli.
Nevím to přesně, to bych se musel zeptat, ale myslím, že ani oni to nijak zvlášť nerozlišují.
Mimochodem, podle jazyka to nemůžeš rozlišovat. Pamatuji se, jak v časopise, který vydávají Němci "odsud", jmenuje se Unser Niederland, vyšla básnička v nářečí. A můj známý říkal: To psal někdo ze Šluknova, takhle se u nás v Poustevně nemluvilo. (15 km od sebe) :))
Ukázka místního jazyka, co si tak z hlavy pamatuju: (psáno foneticky)
ufoštýš, funfč, forč, tedy mycí stůl, padesát, čtyřicet.
Jsem byl jednou s kamarádem z Ostravy u jeho tety, odsunuté, v Mnichově.
Ta říkala, že Němci od nás, tedy z Čech, jsou jinej národ než oni :-)
Ono zřejmě tam bude ještě větší rodíl,než od vesnice k vesnici. Třeba ti Bavoři nebo Švábové mluví něčím, co němčinu připomíná dost vzdáleně, nejsem si jist, jestli ti ze Sudet a ti ze Šumavy se nelišili i konfesí. Moje německá babička co byla českým bratrem byla původně katolík, lokalita kousek od Svitav.
Takže Deutschsüdmähren byli Němci z Jižní Moravy, tedy hlavně z Brna? A kde ležela hranice mezi Deutchböhmen a Sudetenland? A Sudetenlandští Němci byli ovlivněni Poláky, nebo ne? V té knize Zmizelé Sudety se o tom mluví? Když si uvědomím, že to jsou české dějiny jen 80 let staré a já o tom nevím, tak je mi hamba a současně mne chytá vztek nad v tomto směru záměrně hanebným vzděláváním. Přitom je to pro nás tak důležité abychom se zbavili té nevědomosti a připravenosti hloupě stádně reagovat na každého kašpara, který na sudetoněmeckou strunu uhodí.
Nevím, tu knihu jsem jen prolistoval a nelíbil se mi poměr cena/výkon a tak jsem to odložil.
Je to zhruba tak jak píšeš, jen ti Poláci tam vůbec nepatří, ono jim to Slezko přiklepli až když po druhé válce stěhovali Polsko na západ.
Slezko patřilo Koruně českém dokud nám ho udatný msnžel Marie Theresie neprohrál a nepřipojil ho k Prusku.
Moje babička byla Němka z Vysočiny, tam nebylo souvislé německy mluvící území, jedna ves česká, druhá německá.
V současné době už vycházejí knihy i našich autorů, co situaci popisují poměrně objektivně, i když možná taky se vezou na módní vlně usmíření.
Vzpomíním si na knihu Němci od ženské, co si říká Jakuba Katalpa, a mám i další, sle nedám to z hlavy.
Sám jsem se k "německé" záležitosti v našich dějinách dostal nikoliv přes babičku, ta na mě nikdy německy nepromluvila, ale až v době, kdy jsem se začal zabývat historií českého sklářství, které bylo právě z velké části vlastně německé.
A tam už se člověk dozví věci, třeba řada německých sklářů nešla do odsunu, třeba otec čs lisovačky Rudolf Schrötter, tomu bylo dovoleno vycestovat až v půlce 50tých, nebo pan Max Kannegiesser, toho jsem trochu vystopoval tady: http://www.webareal.cz/ceskoslovenskesklo/25...
Dcera bude mít ze "sudeťákú" zkoušku snad příští semestr, pokusím se od ní dostat nějaký rozumný seznam literatury, až bude mít náladu s tatínkem mluvit, teď dělá nějaké zkoušky a "nemá na mě čas".
Ono to fakt vůbec není tak jednoznačné dělení na ty dobré a zlé, spousta lidí k tomu přišla jak slepí k houslím a některé ty rodiny si to tajtrlíkování těch křiklounú v bílých podkolenkách odskákala dost škaredě.
Našel jsem to, kromě Němci doporučuji román co napsal MUDr. Jiří Hejda - Žil jsem zbytečně?
Až v půlce 50tých. To se vůbec děli věci. Němci konečně dostali normální občanku, protože už byly na pořadu dne jiní nepřátelé. Jak říká můj známý, nám únor 48 přinesl to, že jsme se stali normálními občany. Dějiny jsou pestrá věc.
Rudolf Schrötter byl naprosto výjimečný designer, a snad i po válce s ním bylo jednáno slušně.
Nepodařilo se mě vyzpovídat nikoho, kdo by ho pamatoval a znal. Jiný genius, František Vízner, se o jeho talentu a smyslu pro technologii vyjadřoval v superlativech, učili se od něj všichni.
Kdo nebude mít chuť číst, co o panu Schrötterovi víme, nechť si vzpomene na školní jídelnu a "duritku". Sudetský Němec, pan Rudolf Schrötter, otec československé lisovačky.
http://www.webareal.cz/ceskoslovenskesklo/25...
Neměl bys o prezidentovi mluvit jako o kašparovi, to je neslušné ... :o)))
Nekonvertoval´s k ´němectví´, Sudeťáku?
8-)
Ále prd ... já to mám ještě horší, české ani sudetskoněmecké krve by ses ve mě nedořezal.
Trochu mimo - tchán teď zpracovává deníky jizerskohorského horolezce a pomníčkáře Emila Nováka. Psané krásně úhlednou němčinou :o) . Hledal nějakého pamětníka se kterým Novák lezl a našel, když se ho ptal na křestní jméno, dověděl se "v mládí mi říkali Heinrich, ale teď už jsem dávno Jindřich" ...
Jinak o Novákovi je pěkné povídání tady:
http://www.ceskysvet.info/index.php?option=com...
Dokonce je to už druhý takový. Nějak si neumíme vybrat. Nebo je to pro nemravné politiky tak snadný a účinný argument, že mu mnozí nedokáží odolat. Vždyť rozpoutání nacionalistického chování je tak snadné. Já myslím, že je to u lidí dokonce biologicky podmíněné chování. Rodina, tlupa, kmen, národ.
Mohu se mylit, ale mam zafixovano ze Mantaci jsou potomkove holandskych kolonistu. Vyskytovali se cca v oblasti mezi Zvolenem a Detvou ?
Nemci v okoli Bratislavy sami sebe nazyvaji jako
karpatedeutsch.
Zajimave je ze vyraz "manták" se pouziva na slovensku jako nadavka, typicky "hovoris jak mantak..." tj nesrozumitelne.To pekne koreluje s cestinou a "němý -> Němec"
Nevím víc než mi dá wiki.
Neznám. Karpatendeutsche jsou podle tohoto málo spolehlivého zdroje ekvivalent Mantáků, ale jako vše, zřejmě to bude složitější.
Slovo Němec je zřejmě nikoliv české, ale obecně slovanské a má asi původ co naznačuješ.
Tak mě napadá, že podle některých autorů má zase termín Slovan v latinském Slave, tedy otrok.
V něčem je lepší se nevrtat :-)
Encyklopedisté v tom mají dávno jasno:
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/N%C4%9Bmecko
tak jsem se ptal gugla, seznamu a vubec a zjistil jsem ze uz dobre 30 let hlasam bludy.
Žádni holandsti koloniste nebyli.
"odvolavam"
Odvolej, co jsi odvolal!
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hab%C3%A1ni
Je zajímavé, že přímo v Mikulově, kde bylo jejich centrum se Novokřtěnci označují jako Huterité a ne Habáni.
Že by někde chybička?
Furt korektnější než babiččino označení pro krysu - němkyně.
Švábi neboli rusi....
Tohle označení hmyzu také vyjadřuje hezký vztah našinců k oněm národům....
Na druhé straně, Němci, když něčemu nerozumí, tak to pro ně není "španělskou vesnicí" ale "vesnicí českou".
:D paráda, ale s jejich úctou k autoritám a pravidlům to lze snadno pochopit. U nás se vyvinul opravdu nadhled k pravidlům. To by mne zajímalo, zda to je až produkt komunismu, nebo zda jeto v nás geneticky. A také zda je to jen česká vlastnost, nebo zda se to směrem na východ dál stupňuje.
Ptáš se zda tzv. švejkování je komunistický vynález, nebo zda to je obecně česká vlastnost? :-)
Nedávno jsem to hledal. Překvapivě označení šváb nesouvisí se Švábskem. (výchozí německé slovo je Schaben)
Ale proč kazit hezkou historku pravdou.
Vždy jsem ve fabrice rád viděl fakturu od deratizera: "Hubení švábů a rusů". :)
A poláci používají termín "czeski film" pro označení nepochopitelna ;-)
Takovejch let žiju v přesvědčení, že jsem rodilej sudeťák (Bílina) a ty mi to teď během chvilky rozmetáš na cucky. Prej tojčbómen, kdo to kdy slyšel? Zkazil's a možná i zkrátil's mi sklonek a okrad ses o parťáka k protinožcům!
Si to tak neber, stejně Deutchböhmen se mění v Severní Rómsko (Nordzigeunermark)
To se ti řekne, ale jak mám ty Sudety vymazat z rodnýho a křestního listu. Pozměňování úřední listiny, kolik za to dávaj, nevíte někdo?
Já myslím, že 5 tisíc bude stačit.
Ale dyk já ho už vlastně nepotřebuju, si teď uvědomuju.
No vidíš, takhle se šetří a hned se můžeš vánočně rozšoupnout :-)
Vždyť to lze půjčit v knihovně:
http://search.mlp.cz/cz/?query=Zmizel%C3%A9...