Problém trvá...
Znečištěné ovzduší v Praze - časovaná bomba?
Podle zprávy Státního zdravotního ústavu z roku 2013 mělo v České republice vdechování prachových částic na svědomí asi 5200 úmrtí a 1900 pacientů muselo být hospitalizováno pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže.
M. Dostál z Ústavu experimentální medicíny uvádí, že podle statistických údajů zemřelo v Praze v letech 2012-2013 na nemoci dýchacích cest 1200, na nemoci srdce a cév 9680 a na cukrovku 454 lidí.
Podle dat publikovaných Pražskou záchrannou službou se počty zásahů každým rokem zvyšují. Většina pacientů je ošetřena v domácím prostředí nebo na veřejném prostranství a v blízkosti komunikací.
Záchranná služba upozorňuje na velký počet resuscitací, které byly v Praze prováděny 13. listopadu 2014. Ve Vršovicích došlo toho dne ke kolapsu z kardiální příčiny v autobuse. Data z nedaleko umístěné monitorovací stanice ČHMÚ Vršovice dokládají ve dnech 12. - 14. listopadu nadlimitní hodnoty prachových částic (PM). Hodinové průměry vykazovaly ve Vršovicích nejvyšší hodnoty ze všech sledovaných lokalit v Praze a dokonce tedy horší podmínky než má dopravní hot spot Legerova.
Celkově došlo ve Vršovicích do poloviny listopadu ke 47 překročením limitu. Ze 113 stanic ČHMÚ jsou Vršovice letos z hlediska znečištění prachovými částicemi na 20. a Legerova na 18. místě, tedy patří k nejhorším v republice.
http://www.novinky.cz/vase-zpravy/praha/4637...
Z toho my vyplývá, že ve Stověžaté bydlí jen sebevrazi :-)
No, mě z těch čísel plyne, že Praha ja buďto plná zombie (což by mnohé vysvětlovalo), nebo že jde o standardní doomsaying. Pamatuju si hodnoty a prognózy z let 198x. Už by měl být mrtvý každý, kdo jen pohlédl ku Praze.
:(
Ty počty úmrtí jsou sice hezká čísla, ale pokud nemáš srovnání s jinými lety nebo není uvedeno, jaký původ má u toho kterého dané onemocnění, pak jsou to jen čísla bez jakékoli výpovdní hodnoty.
Zrovna dýchací obtíže, cévní choroby a cukrovka mohou mít velmi mnoho důvodů vzniku, které se znečištěným ovzduším vůbec nemusí souviset.
Ano, počty zásahů záchrannou službou se každoročně zvyšují, ale nemalý podíl na tom má i věková struktura obyvatelstva a v neposlední řadě i úhradová vyhláška MZ, protože převozy záchrankou jsou placeny lépěji než převozy třeba tzv. sekundární. Takže se zkrátka mnoho převozů vykazuje jako záchranka ačkoli jde o převoz jiného typu...
Srovnání expozice ke zplodinám v autě, na kole a pěšky
http://www.theguardian.com/environment/video...
Ty bydlíš v Londýně?
Zdá se, že chodit (jezdit) mimo hlavní dopravní automobilový proud je tedy lepší. Nejvíc těch zplodin se zdržuje uprostřed toho proudu, a taky v nižší výšce, což ostatně není překvapivé.
Čili chození po chodníku, jízda při při pravém okraji vozovky, jízda po cyklostezkách mimo provoz, jízda spíše na vyšším kole s hlavou spíše výš (malé děti, děti v nízkém cyklovozíku!)
Nejlepší je chodit s hlavou ve výšce 3,5 metru, na rovince podél moře a to tehdy, když vítr vane právě od toho moře.
Pro každodenní cestu za povinnostmi poměrně optimální řešení.
Nejlepší je, se v rámci zdravého pohybu a zlepšování kondice pravidelně projíždět po hlavních dopravních tepnách velkých měst, jako třeba Praha nebo Paříž:-))
Tak!
Vzpomínáš si na tu písničku od Mládka, jak jako pražák vyrazil někam do Tater a dostal z toho čerstvýho vzduchu záduchu, a zachránil ho až nějaký dobrák, kterej mu nahodil trabanta a on se mohl konečně pořádně nadechnout.....
Praha o víkendu mi nepřijde tak tragická, tedy v rámci toho žlutého poklopu, co nad městem vidíš z Mandavy. V týdnu jezdím maximálně do Michle.
Pro mě asi nejblbější úsek je Budějovická - Vídeňská, sice jak já jezdím, v sobotu ráno na prahu a v neděli zpátky, je ta nepřetržitá šňůra aut v protisměru, ale stejně to smrdí dost. Navíc, na rozdíl od víkendové magistrály nebo nábřeží v Praze, se mezitím motá dost náklaďáků co páchnou dvojnásob.
Je možné kličkovat prostředkem přes vesnice, tam je to za tmy o život a nejsem si jist, jestli brikety z těch petek, co s nima leckdo topí, jsou pro zdraví na dejchání o moc lepší.
Svět je zkrátka nebezpečné místo pro život, a pro život cyklisty tuplem.
Smog a Praha? Ha ha ha!! Co je to SMOG, jsem zjistil až tady na "severu" (Karvinsko). Doslova křupavý vzduch, který pálí v krku a v plících, to svinstvo se nedá dýchat (teda já ho nemůžu, dusím se). Prostě, smog teprve je, když ti krtek vrazí do čenichu...
Máte tam ropáky?
https://www.youtube.com/watch?v=Z3sKbvHxqZg
Ropáci žijí na severu Čech a (naštěstí) není zatím vybudován příslušný "biokoridor" pro jejich migraci sem k nám... ;-)
Nejsou tu sice ropáci, ale zase tu jsou romáci... :-))
Vydrž, postavili jim Labskou a tak mohou pohodlněji migrovat na lehokolech.
K vám se dostanou ale nejspíš z jihu, až Ovarova Hlava protlačí ten projekt Odra-Dunaj, taky ma bejt na břehu parádní cyklostezka.
Praha je zatím v pohodě. Tady http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco... píšou, že v MSK to začíná být sranda, ale z minulosti vím, že to tam ještě mohou znatelně vylepšit.
Svět je zkrátka nebezpečné místo pro život, a pro život cyklisty tuplem, hlavně díky autům.
Jo, před autama to bylo fajn, žádný dýchací potíže, jen občas nějakej ten mor
Jj, srovnání auta s morem je celkem na místě.
Tím chci říci, kolego, že nic na světě není zadarmo, každá doba má své problémy.
Já problém s ovzduším v Praze vyřešil tím, že jsem utekl na venkov (z toho tak pracně vybudovaného paneláku) před čtvrt stoletím. Od té doby se ovzduší ve Stověžaté radikálně zlepšilo, i když přibylo osobních aut také radikálně, zlepšili se motory.
Zásadní věcí bylo také vymizení průmyslové výroby a plynofikace vytápění.
Mohlo by to být ještě lepší, ale pořád a systematicky vám vysvětluji, že zlepšením nedosáhneme vybudováním cykloinfrastruktury na úkor opruzení a dalšího zbytečného zdržování automobilové dopravy.
A kolega Vlákno sem hrne furt ty kola jako spásu, tentokrát si zajel pro moudra do Londýna. Možná by stálo za to k tomu připojit graf denních teplot v listopadu, prosinci, lednu, únoru a březnu v Londýně a v Praze a bude o trochu jasnější, kde je jeden z problémů pražské cyklodopravy.
Tentokrát sem kolega vlakno nahrnul odkaz na to, že úplně nejlépe vychází chůze v klidných, automobily málo frekventovaných ulicích.
Mně to nepřekvapilo. Očekávala jsem něco takového.
Kolem toho moře by to vyšlo ještě líp.
Tak tam jeď!
Ouuuuuuuuuuuuuuuu, hned bych jel..
Už mám natrasováno z Janova do Mentonu, zítra natrasuji do Nice. Šetřím si to, abych se déle těšil.
Tebe za tohle trolení někdo platí nebo to děláš dobrovolně ve svém volném čase?
Platí mě, pochopitelně, už jsi někdy viděl někoho mého typu, že by něco dělal zadarmo?
Největší prachy beru od Lukoilu.
Jindro, prosím, nerozkecávej to. Ještě by mohlo prasknout, že jsi chtěl svoji poslední mzdu za půl roku dát na cyklostezky s retardéry a uzavření Vltavy pro motorové lodě a byl by průser. To už bych pak ty sedmimístné částky měsíčně pro Tebe na Osbidu neukecal.
Ale Františka jsem nejmenoval?
Vím co jsem podepsal. :-)
František vede registr svazků spolupráce, toho už nedráždi tuplem.
:D
Hele, vy dva! Provalit tu finance, jste blazni! A*M jede ve svejch usmudlanej drobnejch a Vy si nevazite dobryho bydla.
Pst!
Tady je studie, kde měřili expozici BTEX a NO2. Vyšlo jim to nejlépe pro train - u nás by to byla tramvaj. V porovnání s autobusem podstatně nižší hodnoty. Nabízí i vysvětlení, proč tomu tak je.
http://www.healthpromotion.org.au/component...
Celá studie je zde:
http://www.health.nsw.gov.au/environment...
Cituji z motta tohoto tématu:
Tvrzení A: Podle zprávy Státního zdravotního ústavu z roku 2013 mělo v České republice vdechování prachových částic na svědomí asi 5200 úmrtí a 1900 pacientů muselo být hospitalizováno pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže.
Tvrzení B: M. Dostál z Ústavu experimentální medicíny uvádí, že podle statistických údajů zemřelo v Praze v letech 2012-2013 na nemoci dýchacích cest 1200, na nemoci srdce a cév 9680 a na cukrovku 454 lidí.
----
Tak tomu nějako nerozumím, A tvrdí 5200 úmrtí za jeden rok, B tvrdí 600 úmrtí za jeden rok (kardiovaskulární problémy a diabetes težko přišijeme smogu, že). To je skoro 1 : 10 . Esli vono to není jako s těmi 7 % a 70 % v Praze a Berlíně. Že těm žvástům někdo přikládáte vůbec nějakou váhu ... Takhle okatě jsem nelhal ani v mateřské školce, protože by se mi prášilo od huby příliš mnoho onanočástic.
ČR
Praha
:-))
No, my co víme, že vdechování prachových částic infarkt nezpůsobí, ale že za něj může malá konzumace ztužených pokrmových tuků obohacených vitamíny a nakupujeme čerstvou zeleninu výhradně v Lídlu (ano, nejen když tam jsou nějaké superlevné cyklospodky) se těmhle statistikám jen smějeme.
Ale chtěl bych upozornit na poměrně závažnou studii jedné university z Texasu, že rakovinu způsobuje přejídání se rajčaty včetně kečupu značky Heinz a dvě až tři cigarety denně značky Camel naopak život prodlouží až o 27,5 sekundy denně.
Ne, musím uznat, že Lanna má pravdu, jednou je údaj vztažen k 10 % populace (Praha), podruhé k celé populaci ČR. Pak ta čísla +- vyjdou ... nicméně jde o 0,04procentní úmrtnost. Nebudu tu už znova vytahovat včely a pády letadel, ale přežírání se, nedostatek pohybu a kouření si vybírají daň o dobrých několik řádů vyšší. Každého mrtvého člověka je škoda, ale hysterie, takto vyvolávaná kolem půl promile úmrtnosti, je taková poněkud umělá.
Pod hranicí statistické chyby, ale to kolega Vlákno jistě ví.
Děkuji, že sis všiml té hrubé chyby v měřítku. Ostatní čísla nehodlám nijak interpterovat, jednak proto, že na rozdíl od vás, kteří tomu rozumítevelmi dobře, já tomu nerozumím až tak dokonale.
Nicméně musím konstatovat, že v tomto případě žádnou, ale žádnou hysterii nevidím. Jediné, co vidím jasně, je že je načase opustit i toto téma, ze kterého se opět stává přihlouplá one-man show ve stylu Švejka.
Tak nashledanou v lepších časech.
Pokud se chceme prudičů a trolů zbavit, je potřeba na ně nereagovat a ignorovat je. Jiná cesta asi není.
Označit kohokoliv za "trola", pane Vébře, se dá považovat za pomluvu, našeptávají mi.
Můžete přesně pojmenovat ty, co tu podle vás "trolují"?
Dękuji.
Prudič a troll je přeci každý, koho Vébr takto označí. Axiom, hlupáčku :-)))
Jinak mně se jeho nápad líbí, stejně na jeho příspěvcích nebylo nic moc jiného, než jen ventilování osobní antipatie. A bez těch se - aspoň já - docela dobře obejdu. Papa.
V souvislosti s tímhle mne napadla ještě jedna úvaha:
a) Kolik lidí se potřebuje (z existenčních důvodů) pohybovat po městě autem?
b) Kolik lidí potřebuje (z existenčních důvodů) kouřit?
A teď si představte ten řev, kdyby někdo začal omezovat a buzerovat kuřáky stejně, jako to už léta dělá tenhle stát motoristům.
Idiotská země.
P.S.:
1) Na kouření prokazatelně zemře v ČR kolem 20 000 lidí ročně.
2) Prachové částice nevytváří jen doprava, ale i průmysl, energetika a lokální topeniště (viz SM kraj).
Karle!
Nás platí za to, abychom tu propagovali motofašismus, a ty druhé za to, aby propagovali krásný nový svět, kde nebudou auta, a lidi budou jezdit kolmo.
Nepleť do toho kuřáky, ty tlačí Malboro, jen to komplikuješ.
Je platí za dvě kola dobrý a čtyři kola zlý.
Mě, František jako Kmotr automafie mě nechá zabít za to, že jsem to prozradil, ale nás platí za opak. Čtyři kola dobrý, dvě špatný.
Svět je jednoduchý, čtyři kola nebo dvě kola.
My si vybrali tu stranu vítěze, jsme Češi.
Oceňuji, že existuje pár statečných, co riskují jak ti kluci v 89 tém v Teplicích a nebojí se statečně presentovat ta tragická čísla.
Ale oni jsou na opačné straně.
Jim jde o život dětí a vnuků, co zatím nemají, kdežto nám záleží jen na těch prachách, co nám František v pondělí vyplatí, a budoucnost dětí a vnuků je nám dočista lhostejná.
Přiznej si to.
Kuřák dýchá kouř především sám. Výfuk automobilu je ale u většiny modelů vyveden ven, nikoli do kabiny.
Pasivní kouření - nic?
a) jen tak tipuju, že v Praze méně než 1/4 lidí, kteří autem dnes po městě jezdí.
2) to je sice možný, ale v pražských podmínkách (a v zásadě se nebavíme o ničem jiném) představují ne-dopravní zdroje méně než 10%.
a) já bych si jen tak tipnul 3/4, ale podložené to nemáme ani jeden.
b) o tom už jsem psal, vyhnat tranzit na dobře fungující úplný vnější okruh, vyhnat z centra smradlavé autobusy hromadné dopravy městské i dálkové (ano, i ty turistické), podporovat zásobování vozidly se zážehovými motory (negenerují saze), zprůjezdnit město, aby se netvořily čmoudící kolony podtočených polostudených dieselových motorů v osobních traktorech.
90 % mi přijde hodně, ale na takových 60 se za současného stavu ukecat nechám.
To by všechno fungovalo, ale můžeš my vysvětlit, jak z takového plánu vyrazíš nějaký prachy pro aktivisty z Auto*Matu?
Já jim věřím, kukům šikovným. Ono totiž vůbec nezáleží, jak nesmyslný je "projekt", ale jak je napsaná žádost o dotace... ;-)
Kluci šikovní mají hned dvě motivace:
1) Kdyby se jim nezadařilo vylobbovat dotace, museli by se jít živit poctivě a toho se bojí, stejně jako jiní nepřizpůsobiví, například lobby MHD by se mocinky zlobínkovala a profesionální syn by z toho měl hlevu v pejru
http://domaci.ihned.cz/domaci/c1-63169740-matej...
2) Žádné jiné řešení jim není dovoleno. Zdravý rozum musí stranou, teď se demonstruje moc. Jednak demonstruje, jednak aplikuje, protože díky totálně pokřiveným a centralisticko-diktátorským praktikám eurouhnije si každá obec, která potřebuje opravit silnici, nebo chodník, musí na toto, jistě potřebné řešení, nabalit hromadu peachovin, aby žádost prošla. No a tak si postaví kus cyklostezky odnikud nikam, zneprůjezdní vesnici kruháčem, zakoupí buzerační semafor, nakydajíbeton doprostřed cesty ... hlavně, že se opraví ta silnice, co má díry ještě od bolševika.
Samozřejmě, šlo by to i normálně, kdybychom nemuseli mít diktát EU. Nicméně tohle oni moc dobře vědí a tak se úpornou rektonautikou drží výživného cecíku. Užiteční idioti jim k tomu pilně tvoří kulisy "konfliktu mezi cyklisty a automobilisty" (kolik cyklistů, či automobilistů, opravdu stojí o konflikt?) a "neudržitelnosti dopravní infrastruktury" (když ji nebudujeme, nesmíme se divit), za což taky občas dostanou drobky z panského stolu. To vše za naše peníze z našich daní.
No potěš koště.
To k tomu pustili zase toho pravého.
Okruh Matěj nepotřebuje, tak ho nepotřebuje nikdo.
A jo, jsem si právě vzpomněla...
Co ten tvůj hamburger?
Už je plesnivý nebo pořád fungl nový?
Ješté jsem nezačal pokus.
Smutné na automobily znečištěném ovzduší v Praze je to, že zakopáním automobilových tras pod zem si vůbec nepomůžeme. Všechny ty tunely mají patrně nefiltrované výdechy na povrch. Dokonce vedou do vilových čtvrtí jako na Strahově a nikdo se nad tím nepozastavuje. Na Nuselském mostě si chodci vybírají chodník na návětrné straně mostu a kolem takového komínu z tunelu chodíme bez povšimnutí.
Sdružení si na vedení města vymohlo navýšení investice do „výdechu" ve Střešovicích, ale i v Troji a také do úprav ventilace tunelového komplexu Blanka přibližně o šedesát milionů korun. Bylo to schváleno v polovině prázdnin. Metrostav ústy svého mluvčího Františka Poláka ujistil, že by bývala stačila i původně plánovaná patnáctimetrová výška výdechu a to vzhledem k instalaci kvalitních prachových a hlukových filtrů. Vzduchotechnická strojovna pod „výdechem" má navíc zajistit dostatečné vyčištění výfukových zplodin ve chvíli, kdy se v Blance zastaví a bude do ni potřeba nahnat čistý vzduch z povrchu.
http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/vyfukove...
A ví se, jak moc se to filtruje? Při produkci 60 milionů m3 vzduchu za den, to zřejmě filtr na mikročástice nebude.
Pomůžeme. Ne moc, ale pomůžeme:
1) Průjezd tunelem je plynulý a při rozumné rychlosti, takže míra exhalací na kilometr je výrazně nižší, než při poskakování mezi semafory, stání v kolonách a dušení motorů v debilních zónách omezení rychlosti, kde při rozjezdech z výfuků podchlazených dieselů jak kdyby briketa vypadla.
2) Odtahy tunelů odvádějí zplodiny do poměrně velké výšky, takže nedochází k jsjich rozptylování na úrovni výsky hlav lidí (což jim škodí nejvíc), ale v cca 10x větší výšce, kde je škodlivý impakt daleko nižší. Otázku filtrace výdechů ponechávám stranou, zatím jsem se jí nezabýval, ale odhadl bych, že nějaká filtrace tam bude. Ale nemám to ověřené.
Čím vyšší komín, tím menší spad přímo pod komínem, ale tím větší území kam to spadne. Za bolševiků zvedli výšku komínů z hnědouhelných elektráren tak, že oblast spadu při běžném západním proudění byly celé Čechy. Ve Střešovicích budou mít obří výfuk 25 metrů vysoký a 10 metrů v průměru. Blahopřeji....
Při centrálním odsávání je možnost úpravy a filtrace splodin jistě lepší, než u každého jednoho výfuku samotného.
Tedy tohle řešení by mělo být ekologičtější, než nevhat auta popojíždět vrchem.
Problém je v tom, že vy si muyslíte, že by to šlo úplně bez aut. Vétšina daňových poplatníků si to ovšem nemyslí.
Kterak vy, ač nejste mnou, víte, co si myslím já?
Nemyslím vás jako individuum ale vás, jako udatné bojovníky proti IAD
Pokud si to nemyslí jedno individuum, tím spíše nemůžeš svůj výrok vztahovat na kolektiv individuí.
Hen ten oný, výroková logika. Asi v tom nejsi moc kovaný, nejspíše se to ztratilo v přístupu "dej tam toho třikrát tolik a nemusíš nic počítat".
Krom toho bys asi mohl ubrat na svém extremistickém slovníku, nemylosrdný bijče zlüch cyklistů.
Hraboši, neštvi mě s výrokovou logikou, tu jsi měl uplatnit jinde, moc prosím.
Mít čistý vzduch v Praze, a nejen tam, je cílem a přáním téměř všech, co zde debatují.
Jen máme jiný názor na to, jakými prostředky toho lze dosáhnout. Ty a hrstka dalších mladých lidí není schopna připustit, že cyklodoprava v Praze nikdy významnější úlohu nepřevezme.
Pak je jen logické, že na dalších opatřeních, která by měla vést k snížení emisí z dopravy, se shodnout nemůžeme.
Pokud by cyklodoprava převzala tu dopravní zátěž MHD a IAD, mělo by smysl vyhradit dva pruhy na Nuseláku pro kola, a jeden nechat vozidlům.
Pokud přebere sotva setinu, a to pouze sezóně, nemá smysl o nějakém cyklopruhu na Nuseláku vůbec uvažovat, protože ten by tím, že by vytvářel úzké hrdlo, zpomaloval automobily a tím vznikalo větší množství oněch emisí.
Myslím, že by bylo dobré, před tím, než vůbec o jakémkoliv opatření začneme vůbec uvažovat, definovat si jeho účelnost a definovat, jestli vůbec má smysl nejen to realizovat, ale vůbec věnovat jakékoliv veřejné prostředky do plánování a projektování čehokoliv takového.
> Ty a hrstka dalších mladých lidí není schopna připustit, že cyklodoprava v Praze nikdy významnější úlohu nepřevezme.
Mně nepřijde, že by nějak moc tahal cyklodopravu. MHD by mu podle mě stačila. (samozřejmě do hlavy přes internet většinou nevidím, ale z těch příspěvků jsem nabyl toho dojmu)
No a že to jde při centrální úpravě ve velkém lépe, než-li lokálně, tak o tom si také dovolím pochybovat. To se má jako s lokálními čističkami odpadové vody v obcích a centrálním čištěním celé řeky na úrovni středního toku. Takže vaše tvrzení je zřejmě jen vaší domněnkou. Bylo by vhodné, kdybyste vaše domněnky a skutečnosti jasně odlišoval.
Nevyznám se v autech, motorech a tak, ale mám za to, že, technologicky dostupná filtrace, či jak se tomu říká, u moderních aut už je, a nevím jako moc jí lze vylepšit a jak moc lze lidi, co mají hluboko do kapes donutit, aby nejmodernější vozidla měli.
Přesto, nějakým způsobem zavedení zón, kam smějí jen vozidla superzelená je možné, i když kolega Karel dokládá na Příkladu Berlína, že to účinné moc není.
Jako další stupeň filtrace v těch odtazích věci může jen zlepšit.
Vaše úvaha s řekou je chybná, ale použiji tento nejapný příklad k podpoření své teze.
Není to buď a nebo, ale k tomu, že filtrujeme každý potůček do řeky ústící, přidáváme ještě mohutnou čističku uprostřed řeky, což bych jako mínus neviděl.
Nejekologičtější by bylo nenechat jezdit auta vůbec. Což nejde, ale dá se zvažovat zda by nebylo, místo výstavby tunelů, působit tak aby aut jezdilo méně.
Já vím, takhle vy uvažujete.
Nepostavíme silnice, nebudou auta.
Ne, takhle to fungovat nebude. Na užších silnicích se auta budou pohybovat pomaleji, v neekologickém režimu spalování, s větším množstvím nehod a smrtelných nehod, a neubude jich.
Naopak, pohodlné komunikace víc aut v provozu nevygenerují. Nevím jak často tankuješ, měníš gumy, necháváš opravovat auto, platíš pojistky a silniční daň, tak si možná neuvědomuješ, jak drahé to popojetí odněkud někam je.
Soudruh stát, který se nepředá to vypočetl tak, že kilometr mým traktorem stojí 6,27 Kč, Soninou kabelkou 6.23 Kč. To vychází z takové hypotetické průměrné spotřeby, pokud se herkou pohybuješ po městě, žere od dost víc, tak ty reálná čísla mohou být tak k 10 Kč na km, a to v tom nemáme parkovné.
Když to dáš do kontextu průměrných platů v Praze, zjistíš, že na to, aby ses jako soukromník vozil městem jen tak pro plezír moc Pražanů mít nebude.
Jděme po penězích.
Co je to tedy za auta co v tom městě vidíme, normální smrtelník soukromě na to nemá?
Klíč k řešení tam někde bude.
Jindro!
Už třikrát za dnešní odpoledne jsi podsouval co si myslí, ví, případně nepřipouštějí či neuvědomují tví názoroví oponenti. Abys to vylepšil tak s tím co si údajně myslí ještě navíc zuřivě nesouhlasíš. Nech toho, to je typický argumentační faul (straw man). Reaguj jen na to, co tu skutečně napíšeme.
Kromě toho s tebou bude těžká debata. Popíráš běžné, popsané a existující jevy. Tvrdíš, že neexistuje dopravní indukce. Na dopravce se o ní učí. Tvrdíš, že čím nižší rychlost, tím více mrtvých. Proto asi máme v Praze největší nehodovost a nejméně smrťáků. Já s člověkem, který popírá/odmítá tato základní a prokazatelná fakta, debatovat nechci.
Z dopravního inženýrství mám dva zápočty a zkoušku, co ty?
Tak to jsi asi špatně poslouchal. Na UK se doprava neučí, takže pouze samovzdělávání. Znám pouze elmag :-)
Tuhle to je v anotaci: http://www.fd.cvut.cz/pro-studenty/vyuka... (a pár dalších přednášek by se také našlo).
Nebyl jsem excelentní student, tuším že jsem měl za dvě, ale některé zásady si přesto docela dobře pamatuji a vidím ty školácké chyby, které třeba ten cyklogenerel předkládá naprosto suveréně.
Mám na mysli třeba ignorování tzv. "psychologické přednosti" případ velké široké ulice, která působí jako hlavní a do ní připojených uzoučkých vedlejších, ze kterých dáme přednost zprava. Říkají tomu "zklidnění".
Mě by s tím asák vyrazil a řekl by, že chystám vražednou past na řidiče.
Těch bot by tam šlo najít docela dost a docela dost nebezpečných.
Před 33ti nebo kdy to bylo, ovšem nebyli žádní cykloaktivisté, a na kole odněkud někam po Praze nás jezdilo opravdu jen pár. Což se tedy nezměnilo, přibyli pouze ti aktivisté.
Prozradíš mi která část, tohoto vcelku dlouhého příspěvku, se týká dopravní indukce? Děkuji.
Termín dopravní indukce jsem při studiu dopravního inženýrství na Stavební fakultě ČVUT nikdy neslyšel.
Slýchávám jej pouze od aktivistů.
Dopravní fakulta na ČVUT nebyla, v rámci ČSSR se doprava studovala v Žilině.
Dopravní indukce je pro mě tedy neznámý pojem a mám k ní stejný vztah jako k homeopatii. O té taky bylo napsáno mraky knih, ale nikdo nikdy nepotvrdil, že by ta absurdnost fungovala.
Myslím, že někde v Evropě se dokonce studovala na nějaké Uni...
Vzhledem k oboru, ve kterém se pohybuji a živím, dá se na dopravní systém hledět jako na každý systém hromadné obsluhy. No a v takovém systému vystupují, jako nejdůležitější velčiny, objem nabídky obsluhy a objem poptávky po obsluze. Typické je to, například, při návrhu telekomunikačních systémů (proto o tom mluvím).
Cosi jako indukovaná poptávka skutečně existuje, není to ale pojem všemocný. Do hry vstupuje ještě jeden pojem, a sice saturace (nasycení). No a saturovat může jak nabídka, tak poptávka.
Současný dopravní systém města Prahy má hluboko v saturaci nabídku, no a proto roste doba obsluhy, počet neobsloužených požadavků, ztracené požadavky a podobně. Zlepšením průjezdnosti města by se dostala, řekněme, nabídka mimo saturaci. To by mohlo opravdu indukovat určitý nárůst poptávky, ale ne donekonečna, ale do té doby, než by byla naopak saturována poptávka. Pak se celá "dopravní indukce" zastaví a systém je v optimálním stavu.
Což ale nemohou připustit zelení vyžírkové, kteří touží po omezování ostatních ve svůj prospěch - třeba, paradoxním a nesmyslným, snižováním již dávno saturované nabídky. Takto řízený systém musí ve výsledku pracovat stále hůře a hůře a míra uspokojených požadavků prudce klesá.
Pro bližší studium doporučuji např. teoretické práce doc. Prchala z Katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT - tam je tato problematika rozebrána ne po lopatě, ale po lopatičkách, aby ji zvládli i ti nejhloupější.
Zaplať Bůh se automat nese**e do telekomunikací. Při analogickém přístupu k nim bychom už dávno měli každý svůj holubník a deku na kouřové signály.
V zápalu boje jsi zapomenul na to podstatné.
Ekonomickou záležitost problému.
Zkus se znovu nad tím v klidu zamyslet.
Co je to za auta?
Kdo to platí?
Kdybych měl jezdit denně do práce autem, projezdím minimálně 10 tisíc měsíčně.
Nejen, že nepostavíme silnice.
Zničíme i ty stávající, aby se třídnímu nepříteli po nich jezdilo co nejhůř.
Metodika? Zužování, retardéry, preferenční pruhy pro taxíky, překážkové dráhy mezi ostrůvky, zbytečné semafory, zóny omezení rychlosti ... možností je nepřeberně.
Bicykkel akbar!
Budu daleko radši za výfuk 25 metrů vysoký (1), než kdyby mi někdo pod okny způsobil "zklidněnou" zónu se stojícími, přímo do oken čmoudícími automobily, které se rozjíždějí a zastavuji co deset metrů kvůli pěti nesynchronizovaným semaforům za sebou.
Uvědomte si, že míra poškozování zdraví obyvatelstva není lineárně úměrná absolutní koncentraci škodlivin ve vzduchu, ale závislost je nelineární, s rostoucí koncentrací škodlivin impakt výrazně stoupá. Takže je mi podstatně příjemnější nemuset sedět v zakouřené ulici (2), ale mít vědomí, že stejné zplodiny se rozločily v daleko větším objemu vzducu a způsobily tedy, opět nelineárně, podstatně menší impakt na zdraví nás všech.
(1): Navíc při průměru 10 m bude rychlost proudění docela nízká a hluk turbulencí zanedbatelný, zrovna průměrem výfuku bych tedy neoperoval v negativním slova smyslu.
(2): Vím dost dobře, o co jde, nějaký čas jsem pracoval ve Vladislavově ulici, kde "zklidněním" dosáhli takřka trvale stojící kolony. Před zklidněním to tam docela šlo, po zkurvení se tam nedalo přes den ani pořádně nadechnout.
A kolik jsi ochoten za ten výfuk zaplatit? Dvěstě tisíc? A kdyby to šlo řešit laciněji (třeba mýtem, světelnou závorou atp.), stále bys byl ochoten zaplatit? Ten komín se tam nevyskytne, je potřeba za něj zaplatit.
http://prahounakole.cz/cykliste-sobe/analyticka...
Navíc, pokud nedojde k regulaci dopravy na povrchu, tak v důsledku dopravní indukce budeš mít za pár let čmoudící automobily, čmoudící komín a prázdnou kapsu k tomu. To nepovažuji za výhru.
----------------
Já bych chtěl hezký světlý byt na Vinohradech, s prostornou pracovnou. Ale nemám na něj a půjčovat si kvůli tomu mi přijde pošetilé. Takže raději vydržím ty cesty norou na předměstí do míst, kde si byt dovolit můžu.
Proč to?
Kousek za městem by ti bylo líp. Za cenu bytu někde na sídlišti máš slušný domek, pokud zrovna netrváš na podnikatelském baroku.
Kyslík má natažené dráty všude, ale jsou místa, kde to jde luftem rychleji než tím kyslíkovým drátem.
Myslím si, že nejlepším způsobem jak šetřit planetu, je nedopravovat se vůbec, ať lítaj data dráty.
U některých profesí to nejde, některé jsou k tomu přímo jako stvořené.
Život v Praze pro mě má spoustu výhod, kterých se nehodlám vzdát. Kultura, sociální zázemí... Je toho spousta. Já bych třeba s matlákama v hospodě nevydržel častěji než jednou za měsíc.
Tak sedneš na kolo a protože si borec jsi za 35 minut na Chodově na metru. Já to jezdím přes hodinu.
Autem pak za 15 minut.
Za půl hodiny se procházíš po Václaváku.
Má to jen háček, nesmíš si dát ve Stověžaté ani jedno pivo, protože 0.0 limit platí jak pro motoristy tak pro cyklisty :-)
O demografickém složení hostů restaurace Pod ledem máš také poněkud zkreslené představy. Protože té "kultury" tu tolik není, tak se můžeš setkat s docela zajímavýma lidma, nejen s matláky.
Jo, kdyby se ti kréťani automatičtí, když už chtějí s něčím bojovat, o tu evropskou toleranci alkoholu zasadili. Rovně pro všechny. Zmizely by marginální přestupky typu "0,22 promile, vrahu" a zmizela by i případná buzerace cyklistů na cyklostezkách (které je, zatím, žalostně málo na to, aby s nimi pohnula).
Jenže to by nebylo budování konfiktu, ale pomoc všem, a to je fujfuj špatně.
Já už se zařídil, Soňa mě hodí na Chodov a až brnknu, tak si pro mě dojede.
Máme sraz po 30 letech od promoce, zkusím se pozeptat někoho z kolegů, jestli někdo to dopravní inženýrství furt dělá, na tu "dopravní indukci". Třeba se dozvím něco zajímavého.
Ale těch okamžiků, kdy člověk musí do města a chtěl by si tam dát plzeň zase tolik za rok není.
A v tom je právě problém - kolize požadavků a možností. Chci výhody velkoměsta s vysokou koncentrací lidí, průmyslu, obchodů, kultury, kolotoče financí, možností lukrativního uplatnění (jenže to bez husté dopravy holt nejde) - ale přitom bych chtěl klidek, pohodičku a čistej vzdoušek chaloupky u lesa.
Musím si rozmyslet, co má pro mě větší význam a cenu. Ostatní se kvůli mě přeskupovat nebudou. A pokud by se přece jenom přeskupili, tak bych najednou byl na té chaloupce u lesa - a postrádal bych ten klokot velkoměsta, kterého se přece nechci vzdávat...
No já tam jaksi nevidím tu kauzalitu, že to bez husté automobilové dopravy nejde. Můžeš se v tomto směru rozepsat?
Co v tom hledáš za vědu? Máš rád Prahu a její koncentraci lidí a všeho co velké město dává a poskytuje, tak s tím musíš vzít i velkou koncentraci dopravy a tím pádem i ta negativa s tím spojená.
To sice ano, ale také mám možnost a právo snažit se (z)měnit to co mi vadí.
Jasně, typický... Prostě JÁ mám PRÁVO sedět!!
https://www.youtube.com/watch?v=lYBxttAO9J8
Jasně, typický... Prostě JÁ mám PRÁVO jezdit autem, já mám právo parkovat!!
https://www.youtube.com/watch?v=lYBxttAO9J8
Cos tím chtěl říci? Uniká mi pointa.
To určitě, ale pokud by se ti to nějak podařilo, tak tím změníš (odstraníš) to co máš na rád, ale pak už fakt nevim, co s tím budeš dělat nebo si pro změnu začneš stěžovat, že zmizel život, kultura a městský ruch?
Já tedy nevidím přímou závislost života, kultury a městského ruchu na IAD. Co ty dvě třetiny lidí přepravující se po Praze jinak než IAD? To není „život“?
Líbit se to nemusí, ale z podstatné části není. Ten "život" velkoměsta z velké části tvoří právě ti, kteří nejspíš nejvíc využívají tu proklínanou IAD. Lidé ekonomicky činní, spíš bohatší, furt někam spěchající, ale potom nejvíc utrácející. Důchodci, malá děcka a sociální případové okolo toho "života" jen tak postávají a jen občas nakouknou (kromě méně četných výjimek).
A kdyby centrem Prahy nevedlo několik autostrád, tak se tito lidé odstěhují do Brna? (proč to ještě neudělali, když tu akorát stojí v kolonách?) Uveď příklad milionového města, kde se něco takového stalo :).
Asi tak ze stejného důvodu, proč se Židům nechtělo do Sachsenhausen. Oni tu, totiž, žijí a bydlí celé generace, zatímco greenpissová masírka je otázkou jen té generace poslední, dost nepovedené. Drzí pancharti, by se moc chtělo starému muži komentovat jejich chování.
Uveď jedno větší město (nad 300 tisíc), natož město na milion, které kulturně žije bez IAD.
Místo hledání města jsem navštívil internetový stroj času a nastavil jsem rok 1900. Na webu "navelocipedu.at" se zrovna probírala otázka, jestli povolit vjezd aut do měst, případně povolit jízdu bez týpka s červeným praporkem, co by běžel před ním. Argumentovalo se tam benzinovými výpary a destrukcí veřejných bulvárů. Mimo jiné mě tam zaujal tento komentář:
> Uveď jedno větší město (nad 300 tisíc), natož město na milion, které kulturně žije s IAD.
Uživatel Lelek-navelocipedu žádné takové město uvést nedokázal, a tak flame prohrál.
Ale na své současné sociální pozici, přetransformované do tehdejší, bys v roce 1900 žít nechtěl, co ? ;-)
On ten mrcha automobilový průmysl, ať chceš nebo nechceš, zásadním podílem zvedl životní úroveň všem do dnešní podoby.
To nechtěl.
Furt ho vnímám jenom jako jakýsi vedlejší efekt, ne „zásadní podíl“… Ale rád se nechám přesvědčit/odkázat na nějaký článek, kde se o tom píše.
Tak na to snad není potřeba žádných článečků, aby si člověk dovodil podíl vývoje a výroby osobních automobilů na zaměstnanosti a růstu úrovně. Zpracování surovin, výroba, montáž, navazující subdodavatelé, stavby, silnice, služby, obchod, z toho plynoucí kolotoč peněz... Ach jo, takový základy muset voslit...
> Tak na to snad není potřeba žádných článečků, aby si člověk dovodil podíl vývoje a výroby osobních automobilů na zaměstnanosti a růstu úrovně.
Co když to funguje opačně, tedy nikoli, že díky výrobě automobilů rostla úroveň, ale že díky růstu úrovně zbyly lidem peníze na (hypoteticky třeba zbytné) automobily?
> Zpracování surovin, výroba, montáž, navazující subdodavatelé, stavby, silnice, služby, obchod, z toho plynoucí kolotoč peněz...
Program jaderného zbrojení měl tyto dopady také, přesto si nemyslím, že nějak moc přispěl k životní úrovni (pokud vynecháme několik nových poznatků týkajících se jaderné fyziky).
Tady to nevyřešíme, když tyhle obecně známé věci nebereš (závislost životní úrovně na rozvoji průmyslu a tahounech toho rozvoje). Zkus se někde poptat ekonomů a historiků, jak to vlastně bylo.
No to je blbost. Přáním a touhou lidí je vlastnit automobil a pokud možno co nejmodernější, nevýkonější a nejlépe vybavený. Z toho plyne jeho neustálý vývoj včetně vývoje materiálů a technologie. Automobilový průmysl žene dopředu většinu vývoje a rozvoje ekonomiky a neustálé bohatnutí lidí.
> závislost životní úrovně na rozvoji průmyslu
Ale to je mi naprosto jasné.
> a tahounech toho rozvoje
A tohle už ne (pro definici tahouna, kterou jsem naznačil výše). Jinými slovy tvrdím, že to, že je nějaké odvětví tahoun, ještě nutně neznamená, že přispívá ke zvýšení životní úrovně. A jak už jsem uváděl na příkladu, myslím, že vojenský jaderný průmysl byl za studené války jistě tahoun, ale ke zlepšení životní úrovně nepomohl.
No, nevím, kolik bylo v "jaderném průmyslu" a navazujících oborech zaměstnáno lidí. Troufnu si ale tvrdit, že ve vývoji a výrobě plechovek makalo těch lidí o dost víc. Navíc to jádro byla takříkajíc útrata dovnitř státu, kdežto výrobky automobilek šly na trh, hejbaly kšeftama, exportovaly se. Státy pak zase zpětně rvaly daně z kdečeho s tím souvisejícího a zaměstnávali zas fůru lidí třeba na výstavbách a údržbách silnic. Fakt smutný, že si tohle nedokážeš dovodit. Nebo nechceš připustit.
> Navíc to jádro byla takříkajíc útrata dovnitř státu, kdežto výrobky automobilek šly na trh, hejbaly kšeftama, exportovaly se. Státy pak zase zpětně rvaly daně z kdečeho s tím souvisejícího a zaměstnávali zas fůru lidí třeba na výstavbách a údržbách silnic. Fakt smutný, že si tohle nedokážeš dovodit. Nebo nechceš připustit.
Ale jo, to jsem tak nějak tušil a když to napsal Lelek, tak mi to docvaklo úplně. Spíš mi šlo o to, jestli by se v případě, že by nechtěl auto každý, nerozvíjel nějaký jiný průmysl, který by byl třeba taky užitečný.
No, nevím, co by mohlo být v tak širokých souvislostech tak moc rozšířené a žádané stabilně po tak dlouhou dobu s tak obrovskými obraty. Každopádně historicky je to právě to osobní auto a věci s tím související.
Prd a vořech. Porovnej třeba rok 1964 a dnešek. Když to srovnám, co by mi nejvíce chybělo? Mobil, počítač, internet. Ale k tomu přeci nejsou potřeba žádná auta. Infrastrukturu bys klidně mohl stavět pomocí tehdejších Pragovek. Chybělo by mi pár dalších věcí, nejčastěji nějaké kusy lyžařského a cyklistického vybavení (obecně plasty, kompozity). A zas- jak k vývoji tohoto vybavení a materiálů přispěla auta? Životní úroveň se pohnula hodně dopředu, ale nikoliv v důsledku provozování aut, ale díky vědeckotechnické revoluci.
:-)) Si děláš řiť, viď... Zkus někde pohledat, jak souvisely různé vývoje materiálů a technologií s vývojem automobilového průmyslu. Nejen přímo, ale i nepřímo, třeba finančně. A to i v té souvislosti, že třeba s bohatnutím v tomhle oboru se vezly vývoje v dalších i nesouvisejících oborech. Souvislosti, Hraboshi, opět ty širší souvislosti...
Technologii kovů posunul vývoj letadel a tanků.
Motory zas letadla...
Nerad bych se mýlil, ale 30 let stará auta by bylo klidně možné vyrábět technologií starou 80 let.
U aut v zásadě vím o dvou věcech- zavedení pásové výroby a Great American streetcar scandal. Nic dalšího převratného.
njn, zbytečný se takhle handrkovat. Ve všech těch vývojovejch centrech automobilek po celém světě asi pařej na počítačích hry. A patenty a licence na kdeco si jen vymejšlej. Rozmlouvat ti to nebudu, stejně to nic neřeší.
Mimochodem letecký motory šly a dál jdou krapet jiným směrem, než motory aut. Jak v samotném principu, technologiích, postupech, tak hlavně ve způsobech výroby (víceméně kusovka/supersérie).
No a vývoj letadel a tanků má pro materiály určitě význam, ale v tom samotném základu. Pak se cesty dost hodně rozcházely. Přece jenom je trochu rozdíl vařit z třícentimetrových plátů odolných průrazu, nebo lisovat složité tvary z tenkého plechu a bodovat. Fe, jako železo se zúčastňuje v obém, to je ale asi tak všechno...
Na autech jsou asi nejzajímavější motory. Takže jde o metalurgii, technologii odlévání, odolnost materiálů. A tam se technologie posunula právě při vývoji tanků a leteckých (pístových) motorů. Třeba technologii výroby a zpracování (tvarování, sváření) slitin hliníku bych viděl čistě na leteckém průmyslu. Stejně tak technologie výroby bloků přeplňovaných motorů.
Věř, že nestřílím do vzduchu, když budu psát právě o odlévání bloků pístových motorů pro éra. Třeba pro takový řadový šestivál ty bloky lijeme zrovna u nás. Koncepčně i vzhledově víceméně totožný s kouskem někdy z třicátých let (ten je vystavený např. v brněnském technickém muzeu) A ne z hliníku. Toho je tam minimum. Části modelu pro takovou lahůdku sotva poberu do větší dodávky. Kdyby se takhle měly dělat motory pro auta, valila by jich škodovka jen pár do měsíce a ne třicet za hodinu (gravitační vs. tlakové lití)
O dalších dílech ani nemluvě. Vzhledově a funkčně podobné, technologicky ale úúúplně někde jinde. Taky si na leccos z toho šáhnu a i když nejsem hnedle nějaký technolog nebo inženýr, kdeco se i nechtěně o tom dozvídám.
To, co píšeš asi platilo v období I. světový, za II. už tam byl určitě odklon - a po válce už máme sedmdesát let. To už ani náklaďáky nemají moc společného s tankama...
Nrozdíl od Tebe jsem to období zažil. A i když se elektronikou a informatikou živím, zrovna mobil, počítač a internet by mi v té době nechyběl ani malinko.
Zato zelenejch pošuků bylo minimum, dopravní infrastruktura se stavěla podle reálných potřeb, ne podle vlhkých snů sociálních inženýrů, kreslil jsem si anilinovejma barvičkama, měl hračky natírané nitrobarvou, cikánů byla setina a chovali se slušně, v buřtech bylo maso a po Ostravě se dalo chodit i v noci.
Každá doba má svoje, nesrovnávej nesrovnatelné.
Zrovna ty, který má rád čistý vzduch, bílý sníh, zelenou trávu, zalesněné kopce a hlavně žádný prach a špínu v ulicích by bral rok 1964. Asi by ses nestačil divit a troufám si tvrdit, že bys hodně rychle z té doby chvátal do současnosti.
"Životní úroveň se pohnula hodně dopředu, ale nikoliv v důsledku provozování aut, ale díky vědeckotechnické revoluci."
A ta vědeckotechnická revoluce se dělala samoúčelně ?? Možná tak v RVHP. Taky podle toho vypadala. Ale tam, kde to šlo výrazně dopředu, byla vždycky spřažená s komercí. A v čem že se točilo a točí zdaleka nejvíc peněz a v souvislosti s čím si fůra lidí vydělávala dost peněz, aby je mohla zas utrácet za další a další ? Nebyla to ta proklatá výroba aut ? Koukni do nějakých těch ročenek, v čem se prachy hlavně okulují. Vědeckotechnická revoluce se totiž taky musí z něčeho zaplatit a musí se vyplatit. Páni fabrikanti ji netvořili z dotací...
? Co to?
Pokud tvé odpovědi rozumím, tak žádné takové město není a podobné myšlenky jako je město bez IAD je jen z oblasti snů a přání několika málo jedinců.
Vypadá to tak, žádné takové město už není (nelze si tedy vyžádat pozorování, jak jsi učinil, jestli je v současné situaci takové město dobré).
A proč takové není? Protože ho lidé nechtějí, protože je nereálné aby bez IAD takové město vůbec fungovalo v podobě v jaké by se to líbilo?
Dovedu si představit malé uzavřené komunitní městečko, tedy spíše jen satelitní sídliště bez IAD, ale rozhodně je nemyslitelné aby v současné době fungovalo už jen běžné "okresní" město.
> A proč takové není? Protože ho lidé nechtějí, protože je nereálné aby bez IAD takové město vůbec fungovalo v podobě v jaké by se to líbilo?
Přiznám se, že nevím. Toto je samozřejmě jedno z možných vysvětlení. Ale odůvodňovat to stylem „není to tak, tak to lidé asi nechtějí, nebo je to nereálné“, mi přijde předčasné. „Tak“ nebyla například zóna v Karlíně, není východní okruh a další věci, co se řeší dole, a PNK je zbytečný web, protože lidé na kole jezdit nechtějí (kdyby chtěli, už jezdí).
Naopak zdůvodňovat něco tím, že "já jsem se rozhodl, že pro lidi je to takhle nejlepší a s těmi, co nesouhlasí, zatočíme po bolševicku" - to už tu bylo čtyřicet let. A nepovedlo se to.
Vox populi, vox dei.
No a PNK je účelovou hlásnou troubou automatu, takže o jeho účelnosti či zbytečnosti polemizovat nelze, stejně, jako toto nelze o užitečnosti stranického tisku obecně.
> "já jsem se rozhodl, že pro lidi je to takhle nejlepší a s těmi, co nesouhlasí, zatočíme po bolševicku"
Ty ses zase rozhodl, že jsou ve městě výhodné kapacitní komunikace. Přijde mi, že jsme to oba podložili srovnatelným množstvím argumentů.
Jen taková poznámka, aby nedošlo k mýlce. Nic takového, jako je město bez aut, nechci.
Jo to je pravda, výše to taky cituju, ale taky jsem to nečekal tak radikálně.
(btw. na rozdíl od tebe mi vadí jenom ty výfuky, kolony ať se klidně tvoří)
PM10 a PM2 jsou z otěru gum a brzdového obložení. Také mi vadí, že vznikají ve městě obtížně prostupné bariéry.
Nahoře si vzhlížel k roku 1964. Tehdá by se ti Ty PM10 a PM2 zvlášť líbily. To se ještě do všech obložení rval ve velkém azbest. A gumy i přes minimálně stejně vysoký vzorek měly ani ne poloviční životnost, takže toho prachu nich bylo výrazně víc. A když to taková erena voroštovala... :-)
V podstatě takové město nechce asi nikdo, nejspíš by rychle začalo odumírat až by v něm zbylo jen hodně málo lidí, kterým by vyhovovalo žít v uzavřeném komunitním městečku.
Tak se podle toho chovej.
Přestaň okopávat kotníky, tohle je už asi pátý podobný příspěvek v tomto tématu.
Víš snad o nějakém případu ve světě (kromě nějakých superdrahých experimentů), kde by se s koncentrací lidí, firem, institucí, výnosných pracovních příležitostí a dalších z toho plynoucích výhod - nepojila také hustá automobilová doprava ? Prostě to tak funguje a je to i docela logicky provázané. Bez dopravy holt tyhle vymoženosti vadnou a stěhují se jinam, za možností dopravy...
Ano, třeba pár měst ve Švajcu.
A já se ptal první, bylo by slušné, kdybys odpověděl. "Prostě to tak je" totiž nepovažuji za odpověď.
Která větší města nad 300 tisíc to jsou?
Myslíš nějaké superbankovní čtvrtě v tom Švýcarsku ? Věřím, že tam si to mohou dovolit :-)
Odpovědí je jinak to, že běžně je doprava s tím ostatním velmi těsně provázána. A těžko s tím něco naděláš. Vyžeň dopravu, vyženeš s ní i to ostatní, tobě příjemné...
Nevím zda to není jen pověst, ale tam když přijdeš do práce s tím, že jsi musel jet autem, tak to má stejné vyznění jako když u nás řekneš, že jsi jel sockou.
Ale určitě, jsou na světě místa, kde si mohou dovolit různé "rozmařilosti". Většina světa, bohužel, si to těžko může dovolit.
A může být, že to ani nemusí být o bohatství. V nějakém ideálním městě by se třeba mohli všichni dohodnout, že fakt budou jezdit jen tramvají a na kole. Ale musí všichni chtít a dodržovat.
Jenže lidé jsou už z principu líní, a taky se snaží jeden druhého předehnat (v souladu s přírodou). Takže jakmile jeden zas vezme auto, bude mít výhodu, víc toho stihne, vydělá - a za chvíli máš po ideálním městě a všichni zas sedí v autě... Zkus s tím nějak pohnout, aby to fungovalo.
Stejný problém, jako s krádežemi. Moc by se mi líbil svět, kde by se nekradlo a nemusel bych řešit zámky a klíče. - Zkus jít ve městě příkladem a nezamykat ! Na některé vesnici si tenhle luxus ještě můžeš dovolit. Ale zas tam nemáš ty pozitivní vymoženosti města...
Tak se tam kua přešoupni a přestaň vymýšlet blbosti a dej už s tím pokoj! Co ti v tom brání?!? ;-)
Neumím německy, nemám tam několik desetiletí budované kulturní a sociální zázemí, nemám k tomu městu žádný hlubší vztah.
Co mi to celé jen připomíná : chceme taky žít ve vašich skvělých zemích s vašima úžasnýma vymoženostma - ale přestupte na naši kulturu a náš způsob života...
Ale to přece říká každý druhý, třeba automobilista lobující za rozšíření silnic a výstavbu okruhů taky :).
Ale ale ... a říká ten hypotetický "automobilista" také to, že z "rozšířených silnic" mají být nějací jiní účastníci provozu vykázáni? Ne. Chce pohodlnou dopravu pro všechny, nezávisle na druhu použitého dopravního prostředku (t.j. včetně nemotorových).
Nějak si to pleteš se stavbou cyklostezek.
Třeba zrovna u těch okruhů je taková jedna dopravní značka…
A co třeba zakázat vjezd jízdním kolům do města a ještě ten zákaz zdůraznit, že to myslí opravdu vážně :-)
Z takovýchhle značek třeba v Praze by někteří z různých cyklo ... asi dostali vyrážku :-)
Tvoje úvahy o pojmu "dopravní indukce" nejsou ničím podložené. Klidně můžu tvrdit naprostý opak, a sice že indukci na sebe strhne dobře fungující okruh - a nikdo nás nemůže rozsoudit, protože ani jeden tuhle úvahu nemáme objektivně podloženou. Takže kecy v kleci.
Co je ale neodiskutovatelným faktem, že lidé nejsou blbí a umí počítat. Pokud jim bude nabídnuta přitažlivější (komfortem i cenou) varianta, jistě po ní, v intencích indukce poptávky, rádi sáhnou. Nicméně tato varianta nespočívá ani v buzeraci a omezování individuální dopravy, ani v nehygienické hromadné dopravě, ani v adoraci cyklodopravy, která je jako sportovní vyžití fajn, ale v praxi městského provozu jí používá v poměru méně lidí, než je polovina běžného percentuálního zastoupení gayů v populaci.
Zrovna nedávno jsem byl svědkem vyprávění osoby mně blízké, jak ji v tramvaji oškubal cikán za naprosto laxního přihlížení ostatních cestujících. Kdyby jela autem, mohla ten řetízek ještě mít. Taky, že příště pojede, vozí s sebou notebook a projektor, to by bolelo víc, jak ten řetízek - a zkuste si někdo takhle naložený toho černýho honit.
Něco si o dopravní indukci přečti a pak mudruj.
Ať si lidi jezdí jak chcou, ale ať po mě nechtějí abych jim to dotoval a ještě čuchal jedovatý vzduch.
Souhlasím - ať si cykloaktivisté jezdí, jak chcou, ale ať všem ostatním nekradou ze společného prostoru a neomezují je. Dopravní infrastruktura je tu pro všechny bez rozdílu.
(třeba tunel Blanka je pro všechny chodce a cyklisty)
(třeba všechny cyklostezky jsou i pro motocyklisty)
Jen mezi cenou všech cyklostezek a cykloopatření v České republice dohromady a cenou Blanky je řádový rozdíl. Je mnohem větší než 10 na druhou, který odpovídá poměru auto a cyklo dopravy.
Prosím přesná čísla a údaje v tunách přepraveného materiálu či zboží.
Zajímalo by mě, o kolik procent na tunu přepraveného materiálu na kilometr je Blanka dražší, než veškerá cykloopatření v republice.
Děkuji.
Jednoduchá kalkulace:
Blankou by měl jezdit autobus MHD.
Poměr MHD a cyklodopravy v pražském modal splitu je cca 40 : 1 (nechce se mi teď hledat přesná čísla).
Jeden autobus, co projede Blankou, obsazený aspoň 40 lidmi, tak vyřídí komplet cyklodopravu za stejné období. O případném převozu nákladů nemluvě, není to ani nutné, tam by to vyšlo ještě hůř.
A to Blanku nijak dvakrát neobdivuju.
Brahma se ptal na poměr IAD:(MHD+cyklo), nikoli MHD:cyklo. Takže ve svém příměru jsi měl demonstrovat, že na ten autobus projede maximálně 30 aut (průměrná obsazenost 1,5). A oba víme, že to není pravda.
Já se úmyslné ptám na přepravený materiál a zboží a čekám férovou odpověď.
Osobní doprava je jen součástí přepravy,a pánové cykloaktivisté na to ve svých výpočtech rádi zapomínají.
Přínos cyklodopravy z hlediska přepravy zboží, materiálu a pod je 0.0.
Ty cinknuté počty snad mohou schroustnout jen holky z gymplu.
Cituji Brahmu: "... Je mnohem větší než 10 na druhou, který odpovídá poměru auto a cyklo dopravy....".
o nějakém sčítání ani slovo. Obávám se, že
a) Brahma nepotřebuje vykladače svých myšlenek, sice s ním v řadě věcí nesouhlasím, ale myšlenku zformulovat dokáže i sám a
b) naučit se číst by bodlo spíš Tobě.
P.S.: Doporučuji předscénu W+H o "bidelnících", docela pasuje.
> o nějakém sčítání ani slovo
Pravda, mluvil o poměru IAD:cyklo, ne (MHD+cyklo). Všiml jsem si toho chvíli po odeslání, ale myslel jsem, že to pochopíš. Ale asi ne… Takže ještě jednou: "poměru *auto* a *cyklo* dopravy" - tak proč sem taháš poměr *MHD* a *cyklo*?
> Brahma nepotřebuje vykladače svých myšlenek
Jistě nepotřebuje. Já jsem ale s jeho myšlenkou souhlasil, tak jsem se za ni rozhodl argumentovat.
Proč do debaty o dopravě mícháte sexistické a rasistické narážky? Máte to zapotřebí?
Počet gayů ve společnosti je běžným ststistickým údajem, nic pejorativního.
Dáma byla skutečně okradena cikánem, nebudu v touze po politické hyperkorektnosti lhát.
Nevidím problém - tedy kromě Vašeho problému, že nemáte co dodat na úrovni objektivních faktů a tak se okázale pohoršujete nad drobnostmi, které zdaleka nejsou meritem věci.
To by mne zajímalo, jaký kvantitativní vliv na množství polutantů má plynulý a neplynulý pohyb aut. Zde to používáte jako jasnou mantru, ale on to nemusí být zas tak velký rozdíl.
Zkusme udělat odhad:
Při plynulé rychlosti 50km/h a spotřebě 6l/100km vychází spotřeba 3l/h. Za hodinu se tedy proženou výfukem 3l paliva. Pokud na volnoběh auto bere 1l/h, tak stojící auto má jen třetinovou spotřebu. Při rozjezdu spotřeba stoupne, ale jen krátkodobě. Rozhodně v městském provozu je průměrná spotřeba podobného auta např. 10l/100km, to je 5l/h. Takže v popojíždějící koloně toto jedno auto spálí něco mezi 1 až 5 litry za hodinu. Ty 3l/h při plynulé jízdě jsou docela ve středu tohoto odhadovaného intervalu. Takže ten rozdíl mezi popojíždějící kolonou a plynule jedoucí stejně hustou řadou nemusí být z hlediska množství zplodin zas tak veliký.
Jenže jste poněkud zapomněl na to, že úsekem, řekněme, 1km dlouhým, bez kolony to auto profrčí za 0,02 hodiny. Kilometrová kolona ve městě, pokud se povede, se dá jet i půl hodiny, tedy 0,5 hodiny.
0,5 / 0,02 = 25
Takže si ty Vaše úvahy o škodlivinové stopě, způsobené průjezdem jednoho auta blokujícím a neblokujícm prostředím, opravte tímto koeficientem a můžeme se bavit dál.
Takže ten rozdíl mezi popojíždějící kolonou a plynule jedoucí STEJNĚ HUSTOU ŘADOU nemusí být z hlediska množství zplodin zas tak veliký.
Zkuste to vždy přečíst celé :)
A pokud není až tak velký, tak proč mají auta v městském provozu docela běžně dvojnásobně velkou průměrnou spotřebu než auta, která plynule jedou mezi městy?
Vezměme třeba běžnou Škodovku.
plynulá jízda 50km/h 6l/100km => 3l/h
městský provoz 30km/h 10l/100km => 3l/h
volnoběh 1l/h
Když předpokládám nekonečnou souvislou stejně hustou řadu vozů jedoucí jedním místem plynule nebo poskakujíce nebo stojící na místě. Tak dostávám ty hodinové hodnoty. Při tom poskakování to bude někde mezi 1l/h a třeba 6l/h. Střed jsou ty 3l/h. Kdyby tam jen stály, tak se produkce dokonce 3x zmenší. Jedná se o hrubé odhady. Ale mě z toho vychází, že představa o mnohem menší produkci výfukových plynů při plynulé jízdě městem zas tak moc neplatí.
Nepoužívej nějaké teoretické laboratorní výpočty, které s realitou nemají moc společného a zkus si zodpovědět a vysvětlit tu dvojnásobnou průměrnou spotřebu ve městě.
Ale to je spotřeba na ujetou vzdálenost. Ta zajímá tebe, poněvadž jedeš od někud někam. Ale při souvislém zatížení jednoho místa ulice auty je zajímavá spotřeba za hodinu. To je kolik na tom jednom místě vyprodukují ta auta za hodinu plynů. Ale ona ta hodinová spotřeba při pomalé jízdě je podobná té při rychlé plynulé jízdě, poněvadž se těch 100km jede déle.
Souvislou řadou míním to, že auta projíždí jedním místem za sebou, jedno odjede, jedno přijede. Výsledek je jako by tam celou dobu stálo jedno auto ovšem s hodinovou spotřebou podle rychlosti pohybu celé kolony.
Drhne ti to.
Máme dejme tomu 50 km úsek, kterým se má dopravit x aut pomalu, nebo rychle.
Při rychlejší jízdě tam každé auto profrčí za hodinku a spálí 3 litry.
Při pomalé bude ve stejných ulicích kysnout víc než hodinu a půl a spálí 5 litrů.
Ve stejném období dne, v pořád těch samých ulicích. Prostě jen na tom samém prostoru se bude těch aut plácat naráz víc a pomaleji (o ty dvě pětiny, které by ještě nevyjely, nebo už dávno zas zaparkovaly).
Pojedu 50km dlouhý úsek různými rychlostmi jedním autem.
plynule 50km/h spotřeba 6l/100km spálím 3l a pojedu to 1 hodinu. Do ulice budu vypouštět plyn rychlostí 3l/h.
městsky 25km/h spotřeba 10l/100km spálím 5l a pojedu to 2 hodiny. Do ulice budu vypouštět plyn rychlostí 2,5l/h.
Pokud ta ulice větrá, tak stupeň zamoření odpovídá rozdílu rychlostí přísunu a odsunu plynu. Pro jedno auto to vychází v tomto případě lépe jet pomaleji.
Je třeba používat ty hodinové spotřeby, které odpovídají stupni zamoření daného místa. I když jsem to dané místo rozšířil na 50 km, tak jsem dostal podobné výsledky.
Furt to drhne.
Tou ulicí pojedeš dvojnásobně dlouho. Takže tam to o maličko menší množství spalin budeš fedrovat dvojnásobně dlouhou dobu. A protože se v daný čas bude chtít dopravit stejné množství lidí, zdvojnásobí se ti počet aut v té ulici, budou se sunout víc nahusto. Takže čurbesu bude prostě víc. Tohle nevotentočkuješ.
Pravděpodobný bonus navíc je, že rychleji jedoucí auta asi budou přispívat ke svižnějšímu pohybu vzduchu v ulici a tím pádem k snazšímu rozptýlení exhalací. To mi ale jen tak úsudkem vychází, na rozdíl od první části neumím betonově doložit.
To myslíš vážně, že je lepši když ti pod okny v ulici bude stát 20 aut s natočeným motorem, než aby tam ta auta plynule projížděla?
Tak proč lidi nechtějí poskakující a stojící kolony aut v ulici, kde bydlí, když to je lepší?
Protože ta projíždějící kolona bývá řidší. Když to stojí, tak se to natěsná a je jich na stejné vzdálenosti třeba 2x více.
No a dostali jsme se k tomu, že je výrazně a citelně lepši když auta plynule projíždějí než v houfu zastavují a poskakují po pár metrech.
No jo, ale když vlastně jen stojí a točí motor na volnoběh, tak mají třetinovou hodinovou spotřebu. Ono to působí psychologicky špatně, ale ten rozdíl v zamoření ulice asi nebude zase tak veliký. Samozřejmě, pokud jedou 50km/h s velikými odstupy, to znamená, že ulice je zcela volá, tak se to musí projevit. Já předpokládám stále stejnou plošnou hustotu vozů. V tom je asi chyba.
Můj model se projeví až s dostatečným zahuštěním ulice. To znamená ve špičce, když auta jedou za těsně sebou, nebo popojíždějí či stojí opět těsně za sebou. Když projíždějí po prázdné ulici, tak je jich tam mnohem méně.
Kupecký počty, trojčlenka stačí.
Kilometrovou ulicí projede auto rychlostí 50km/hod. za 1,2 min. a při spotřebě 6 l/100 spotřebuje za tu dobu 0,06 l paliva.
Při rychlosti 30 a dejme tomu stejné spotřebě by na tom kiláku spálil znovu 0,06 l paliva za 2 minuty - takže by to stejné množství smradů vypouštěl v té ulici během dvojnásobně dlouhé doby.
Na první pohled žádná změna. Na druhý veliká. V pohybu je větší množství aut podstatně delší dobu, protože se chtějí všichni přepravit a sunou se pomalu. V té kilometrové ulici jsou víc nahusto a smradů vypouštějí tedy v součtu mnohem víc každou hodinou. Nemluvě o tom, že pod určitou rychlostní hranici spotřeba spíš stoupá (sám připouštíš, tak si to přepočítej s těmi 10 l/hod.), než by klesala, takže exhalace jen přibývají.
Hezky pádluješ proti proudu, ale asi ti to bude prd platný. Není to z mé hlavy, určitě bys někde dohledal i odborné studie podepřené měřením.
Pokud je ta řada aut stále stejně hustá, tak jich rychlost nemá na rychlost přísunu exhalací v jednom bodě významný vliv. To jsi spočítal stejně. Hlavně záleží na plošné hustotě aut, méně na jejich rychlosti.
Takže lze vyvodit závěr:
Pokud je hustota vozidel na komunikaci vysoká, nezáleží pro jejich tvorbu exhalací příliš na jejich rychlosti. Pokud se ve městě vytvoří kolona, je už skoro jedno jak rychle se pohybuje.
Ano chtělo by to podepřít experimentálním měřením. Určitě už to někdo udělal. Pokud by mi někdo dodal data, alespoň bych zkusil, zda mi to odpovídá. Ale jsa pouhým amatérem, musel bych na to vyštřit čas. Přesto si myslím, že jsem se ve svém odhadu zase tolik nesekl. Tvrdím, že hlavně závisí na hustotě aut a méně na jejich rychlosti. Například z pohledu exhalací lze klidně snížit v celé Praze maximální rychlost na 30km/h. :D
To bych netvrdil. Pokud stejný počet aut jen ulicí prolítne dvojnásobnou rychlostí, hustota logicky bude poloviční, nebo stejná poloviční dobu (nebo další polohy mezi tím). Navíc s menší průměrnou spotřebou.
Ať děláš, co děláš, furt ta plynulejší a v rozumných mezích rychlejší doprava vychází ekologicky líp. Smiř se s tím a nesnaž se kroutit jasnýma číslíčkama ;-)
Ano při vyšší rychlosti jsou od určité rychlosti vzdálenosti mezi vozidly větší. Je to funkcí reakční schopnosti řidičů. Stovkou se s kapotou na kufru jezdí špatně. Ale jinak rychlost s hustotou nijak nesouvisí. Při stejné hustotě je zamoření stejné.
Laboratorní a teoretické výpočty se budou dost významně lišit od reality všedního dne.
Tak snad se bavíme o padesátce a ne o stovce...
S hustotou (ovzduší) to souvisí. Padesátkou ti sto aut propluje ulicí za dejme tomu pět minut, třicítkou se budou bloumat skoro deset. Dvojnásobnou dobu v tom humusu budeš kysnout. A nebo stejnou dobu, s dvojnásobnou intenzitou.
To fakt nepobíráš ? Nebo jseš smutnej, že ti beru ideály a odmítáš to uznat ? Ta matematika je daná a nelze ji ošulit svým zbožným přáním.
Možná by bylo dobré přestat vymýšlet hloupé modely s začít vztahovat emise nikoliv k času, ale k ujetým kilometrům.
K pochopení nedprávnosti vašich tezí stačí zvážit dva limitní stavy.
Auto vdálenost 10 km, jedoucí rychlostí nekonečno, trasu proletí bez emisí.
Auto, které pojede nulovou rychlostí, tedy stojí, produkuje jenom emise a žádnou dopravu.
Počítejte příšté emise na ujetý kilometr a nečarujte s čîsly.
:-)))
Tak tomu teda říkám povedená demagogie :-) Motat dohromady hodinovou spotřebu s celkovou spotřebou.
Dejme tomu, že hodinová by byla stejná, ale každý z těch autíček by poskakovalo místo jedné hodiny - hodinu a čtyřicet minut. Ten řidič po hodině nevystoupí kdesi za polovičkou cesty, dojede až do cíle.
Takže spotřeba je dejme tomu tři litry proti pěti litrům. A to už je docela slušnej humus...
Viz má předchozí reakce o jednu položku výše.
Problém je jinde. Auto s motorem dané konstrukce vyprodukuje za hodinu určitý objem spalin. To ale nic nevypovídá o množství škodlivin, které spaliny obsahují. Množství škodlivin je závislé na provozním režimu motoru. Např. studený motor (= neohřátý na provozní teplotu) spalin produkuje výrazně více. To stejné platí pro motor běžící na volnoběh.
Tohle už je úplně mimo duševní rozsah zelených pošuků.
Samozřejmě máš pravdu a při opakovaném rozjíždění, zastavování a plížení rychlostí chůze motor pracuje v těch nejhorších možných podmínkách (podtočený, studený, akcelerace v nízkých otáčkách) - a taky nejvíc prasí. Stačí se postavit k libovolné křižovatce a sledovat auta při rozjíždění - zvláště u starších dieselů máš pocit, že to auto má při rozjezdu vzadu fabriku na brikety. Proto taky zelený pošuk z Dánska naměřil nejvíc zplodin na Florenci, kde dieselové autobusy většinou stojí, nebo popojíždějí.
O tom, že spolu s tím opakované brzdění výrazně zvyšuje otěr brzdového obložení a gum a značně zvyšuje generování mikročástic, ani raději nemluvím.
Jenže tohle omezovači nikdy nepochopí (a hlavně nepřipustí) a dál budou vyžadovat buzeraci a zpomalování - a pak se divit, jak špatný vzduch dýcháme, ale ne ne ne, to oni ne, to ta zlá fujfuj auta.
Velmi jednoduché - protože ta auta se nerodí někde do nekonečna. Dopravní obslužnost města vyžaduje N jízd M vozidel denně. Tento stav je vcelku ustálený a vyplývá z dopravních potřeb oblasti, počtu obyvatel atd.
Když necháte tento, plus-mínus konstantní objem IAD plynule jet, rozhodně nevzniknou kolony. Vaše úvaha vyplývá ze špatného výchozího předpokladu. Nebo si myslíte, že zprůjezdněním města se počet obyvatel (a potažmo počet vozidel jimi užívaných) znásobí (neřku-li pětadvacetkrát)?
Byl byste možná dobrým ministrem propagandy, ale tyhle úvahy jsou mimo mísu každému, kdo alespoň trochu přemýšlí.
Já osobně znám hned několik lidí, kteří by rádi jezdili do Prahy autem, případně častěji, ale jako hlavní důvod, proč to nedělají, uvádějí, že ve špičce neprojedou a že není kde zaparkovat. (ty fakt nikoho takového neznáš?) Myslím, že kdybys Prahu zprůjezdnil, případně přidal parkovací kapacity, tito lidé jezdit začnou. Samozřejmě jich není pětadvacetinásobek, ale snad si nemyslíš, že optimalizacemi, které jsi to popisoval, zvýšíš kapacitu města _25x_.
Pro takové lidi je přeci dostatečně kapacitní P+R a dobře fungující hromadná doprava, ne? Prostě se podmínky musí nastavit tak, aby sami přišli na to, že je to pro ně pohodlnější - a ne je buzerovat.
Říká se tomu pozitivní motivace.
> Pro takové lidi je přeci dostatečně kapacitní P+R a dobře fungující hromadná doprava, ne?
MHD je to pomalejší, nejezdí to pozdě večer atd. Pokud náhodou nemáš všechny konce cest na metru a páteřní lince.
> Prostě se podmínky musí nastavit tak, aby sami přišli na to, že je to pro ně pohodlnější - a ne je buzerovat.
Co když je teď situace opačná, tedy že z důvodu velkého záboru prostor, výfuků a zácp jsou buzerování uživatelé ne-IAD dopravy, a proto je výhodnost zdánlivě jiná? Pak by „nastavení podmínek“ zahrnovalo přesně to, o čem se tu bavíme.
Jenže na to nějak sami ne a ne přijít a cykloaktivisté (nikoli normální cyklisté) mají prdel staženou a dřou jak kuliové, aby vytvořili poptávku nepoptávaného. Něco, jako RVHP.
Tak jsem se vrátil z toho srazu.
Nikdo z mých kolegů, inženýrú, si nevzpomíná, źe by slyšel termîn "dopravní indukce", včetně rektora ČVUT.
Blanka se hojně diskutovala, kolegy z brajże je vnímána jako unikátní stavební dílo v náročnémnterénu, které je nesmyslně a bezdůvodně dehonestováno.
Za chyby a předražení jednoznačně, dle kolegů může Magistrát, tedy konkrétně absolutně diletantský dozor investora.
Takovou stavbu, dle odborníků z míst nejvyššîch, může dozorovat pouze někdo, kdo má s podobnými stavbami zkušenost, a musí bý dost tvrďák, nej strejc s tetkou, co dozorovali výměnu kamen na OPBH.
Jinak, celkem mimochodem, jse zaslechl i takovou perličku, jak dcera nějakýho kolegy se rozhodla, że si najde chytrého kluka, tak si zařídila kolej se studenty matfyz.
Hezká holka, kočka. Prý kdykoliv jí někdo z téch geniů míjel, koukal stranou.
Zjistila, že matfyzák, když se baví s hezkou holkou, koukš se přitom na boty.
Odvážný a smělý matfyzák, se prý kouká na její boty.
Tak tolik report ze setkání absolventů FSv, obor, konstrukce a doprava, 30 let po promoci.
Teda upřímně řečeno, kdyby na nějakém našem srazu "matfyzáků" (nebrat doslova, obor jsem studovala na přírodovědecké fakultě) začal někdo ze spolužáků obcházet s otázkou na to, jestli jsme někdy slyšeli co já vím třeba o čtyřnásobném integrálu a co na to říkáme, tak páč by nám zdvořilost zabránila ho poslat do zadele, asi bychom to taky všichni zapřeli, abychom se ho zbavili a mohli se věnovat společenskému programu, kvůli kterému jsme se sešli.
Obcházet?
Ne, neboj a uż vůbec neměj strach o zábavu. Společenský program? Ne tak to se nekonalo, ani hudba nehrála, netančilo se.
Budeš asi překvapená, ale nejvíce se hovořilo o práci, děti, vnoučata se neprobíraly. Bude to možná tím, že u nás studovalo minimum holek, dostavily se dámy skoro všechny.
Obor byl tehdy koncipován jako konstrukčně-dopravní a dvě třetiny kolegů se nakonec věnuje dopravním stavbám, silnice, dálnice tunely, projektování nebo realizacre.
Všichni také máme za sebou dva smestry dopravního inženýrství a tento pojem, kterým tu mávají aktivisté, tedy "dopravní indukce" je mezi lidmi, co se dopravními stavbami zabývají 30 let, neznámý.
Vzhledemnk frekvenci, s jakou s ním mávají aktivisté, je to podivné.
Ale vlastně to nemůže moc překvapit, stačí, kdyźcse podíváš, jakým zpúsobem počítají ty emise u kolony plynule jedoucích vozidel a u kolony popojíždějících vozidel a závéry,nkteré z toho vyvozují.
Aktivistické diletanství.
Nojo, jsem překvapená... Většina lidí co znám, to odděluje a do hospod pracovat nechodí (samozřejmě pokud nejde o obchodní schůzku). A to jak "holky", tak "kluci". :-)
Asi nejsme normální lidi. Vidíme se jednou za pět let a první, či druhá otázka, je "kde a co ty teď děláš".
Ona ta práce je v podstatě to jediné, co nás spojuje, technika není základka nebo gympl.
Ale nebavíme se o tom, jak se Jindra bavil, ale bavíme se o hypotetickém aktivisty vygenerovaném jevu zvaném "dopravní indukce".
Vzhledem k tomu, že pár kolegů bylo přímo angažovaných na projektu Blanka, pak i o té.
Ale jo - kde a co děláš mi přijde normální hovoru běh... jak do posezení v hospodě zaroubovat větu "už jste někdy slyšeli o dopravní indukci?" mi prostě přijde z říše fantazie :-) Stejně jako by mi přišlo z říše fantazie, že bych na posezení s přáteli tahala na přetřes témata diskutovaná na netových fórech.
Ale proč ne, témata jsou různá a když není nic zajímavějšího, třeba se to někdy hodí.
Znovu, o tom, jak diskutujeme a bavíme se mezi sebou nevíš nic, ale to není předmětem debaty.
Já svojí profesí jsem hodně daleko od dopravy a staveb, řada kolegů však přímo uprostřed dění, na poměrně vysokých postech a někteří na nejvyšších. A ty věci kolem Blanky jsou dneska a dlouho před tím jejich denním chlebem, tak to ber, že se chlapi baví o dětech, těmi jsou ty jejich stavby.
Petr Lauschmann, ex-ředitel ŘSD souzený za nějaké ty machinace kolem dálničních odpočívadel se nedostavil, ale zdá se, že teď řediteluje něčemu jinému a dokazování bude složité. Taky téma k debatě, protože Lama byl výrazná postavička.
Došlo i na Béma.
Trochu jinak, Víťa Morava byl v roce 2012 na Everestu a zná jej jak horolezce. A na novou primátorku Prahy taky došlo, to víš, sbírají se informace.
Podle tvrzení kohosi, kdo s ní měl co do činění, prý to je "čistý průstřel hlavy" z mozku nezústalo vůbec nic. :-)
No, nevím SKORO nic. Jen to, co jsi tu sám napsal a to mě pobavilo, no. K ostatním bodům vašich hovorů, o kterých nevím nic, jsem se snad ani nevyjadřovala. :-)
Takže zpátky k tomu co jsem napsal a nemusíš mít starost o tom jak jsem informaci získal.
1) dopravní indukci dopravní odborníci jako pojem neznaji
2) za chyby při stavbě tunelu banka je zodpovědný Magistrát a nekvalitně a neodborně prováděný stavební dozor.
To byli asi tak nejzajímavější věci, které se týkají zde debatovaného tématu.
Další věci, které jsme si řekli jsou pro toto téma nezajímavé...
Očekával jsem, že se tvorby toho modelu kriticky zůčastníte a ne že po něm budete následně jen plivat. Klesáte na úroveň Kadla a to je smutné, vzchopte se! :D
Jasně jsem vám vysvětloval, že vaše pseudovýpočty jsou hloupost.
Podle nich totiž auto které nejede a jen stojí a blafe, vyprodukuje stejné množství emisí, jako auto které jede. Nejsem dostatečně vzdělán v spalovacích motorech, abych tohle mohl rozporovat.
Jenže vaše úvaha je postavená na úplně chybné bázi.
Auto které stojí a nejede, nikoho nedopravuje, produkuje tedy pouze emise a ne dopravní výkon.
Čím častěji bude auto stát (dle terminologie aktivistů bude dopravně zklidněné), tím více emisí na jednotku přepravní délky vyprodukuje.
Ty úvahy, které jste tu předložil vy jsou opravdu diletantské, účelové a zavádějící.
Tím, že budete pomlouvat mě nebo pana Karla tu hloupost, co tu obhajujete, moudrostí neučiníte.
Když budete do krabice cpát plyn a z krabice ho současně odebírat, tak množství toho plynu uvnitř krabice závisí na rychlostech transportu. Město, ulice je také takový systém (krabice) do kterého auta plyn dodávají a on se zase nějakou rychlostí rozptyluje do okolí a vyfoukává ven. Proto pro okamžitou koncentraci toho plynu uvnitř je důležitá rychlost tvorby a rychlost rozptylu a nikoliv integrální množství toho plynu. Proto je lepší popisovat to v rychlostech tvorby v daném místě, t.j. v l/h a nikoliv v l/100km. Pro zamoření ulice ve 12:00 hodin jednoho dne je jedno, jak daleko ta auta pojedou, ale je rozhodující, kolik tam v tu chvíli těch aut je a kolik plynu v tu chvíli produkují. Mně tato úvaha zase tak špatná nepřipadá.
Takže z praxe a hezky polopaticky. Všimnul sis už někdy, že když doprava začne váznout, plynulost klesá a průměrná rychlost se dostává kamsi k polovině povolené maximálky, hustota aut zřetelně zhoustne ?
Není to tím, že vida ten žalostný stav, do ulic by vyrazili další a další šoféři si to taky užít. Přepravuje se pořád ten samý počet lidí v témž počtu plechovek. Akorát že na rozdíl od plynule proudící padesátky ve třicítce ti, kteří by už byli z ulice dávno pryč, jsou teprve v její polovině a na ně se sunou další, kteří právě vyjíždějí. Aby se větší hustota nevytvořila, museli by ti, co vyjíždějí později svůj odjezd přiměřeně odložit, protože se ti před nimi vlečou třicítkou. Ale jak toho dosáhnout, když na ouřadě odhoukají padla a domů chtějí všichni naráz ?? Větší rychlost, rychlejší vyklizení ulice. Nižší rychlost, větší hustota čmoudících krámů.
Ještě ti to můžu nakreslit, nebo si můžeme ta autíčka vystřihnout z barevných papírů a posouvat po stole. Pak to bude ještě snáz pochopitelné.
A kdybys chvíli jezdil autem, koukal kolem sebe a vnímal, přijdeš na to úplně sám. ;-)
Mě ve škole učili vždy řešit okrajové podmínky. Takže k tvému příkladu: V době, kdy tama nic nejezdí, tam nic nepojede při padesátce ani při třicítce.
V čase X nastane první okraj popisované situace - začnou jezdit auta a POSTUPNĚ se v místě třicítky nakoncentrují. V první fázi tam vjede 5 aut, který by tam byly i při padesátce, pak to první ještě nevyjede (při padesátce by už vyjelo) a bude jich tam 6, ... ustálí se to třeba na 9 autech.
Potom jich tam bude 9 až do doby, než zase začne nastávat čas, kdy nic nejezdí. Nejdřív jich tam bude 9, pak jen 8 ... až tam v čase Y nebude žádné.
Mezi časy X a Y tama projede úplně stejné množství aut při padesátce jako při třicítce. Jedno auto však v úseku bude delší dobu při třicítce jak při padesátce. Úměrně k této době pak víc nasmradí. Hustota aut v tomto případě nehraje roli, podstatný je čas, jak dlouho tam to jedno auto smrdí.
Problém nastane ve chvíli, kdy je úsek dlouhý a aut v čase T1 až T2 hodně, pak se tam nahustí tak, že už nemůžou jet ani těch třicet a tráví v tom úseku (nebo i před ním) ještě delší čas.
Když už mi nadáváte, pane Vébr, tak prosím aspoň gramaticky správně - "zúčastníte", ty čú**** (čudný človek).
Obdobný sedánek mám poměrně nedávno za sebou. Kromě tuny blábolů, vzpomínání a vtipů za mnou přišli asi čtyři lidé s čistě odborným dotazem a jeden s nabídkou práce.
A protože nejsem matfyzák, tak jsem jim na dotazy odpověděl, nabídku práce si poznamenal a šel vyprávět další židovské vtipy.
Asi to máme každý jinak.
Nás se postupně vyčlenila taky skupinka "statiků a prostatiků", poměrně hodně liší dělá na různých úrovních a různých místech ve vlasti na ŘSD a ti začali "makat" docela natvrdo, dohadovali se kdo kdy měl komu co předat, někteří spolužáci se výdají pracovně velmi často, pár z nás opravdu jen po těch pěti letech.
Asi jo. Vzhledem k tomu, že se neživím vystudovaným oborem, ale daněmi, tak se mi poměrně často stane, že se mě někdo přijde zeptat na nějakou odbornou otázku - ale ještě nikdo si u mě nedělal průzkum, zda znám pojem Lafferova křivka.
Ale vážně - to tvrzení, že nikdo z kolegů si nevzpomíná, že by kdy slyšel pojem dopravní indukce je neuvěřitelné. Kdyby se řeklo, že její myšlenku zpochybnili či rezolutně zamítli, dobře. Ale nikdy neslyšet? Lidi, co mají něco společného s dopravním stavitelstvím nikdy nečetli žádný článek v novinách, nikdy nepsali žádný posudek či oponenturu?
To je zhruba stejně pravděpodobné, jako tvrdit, že lékař nikdy neslyšel pojem homeopatie. Proto mě napadla ta eventualita, že to téma jen chtěli zahrát do autu a mít od nezajímavých řečí pokoj. (Nápad, že tvrzení o tom "žádný z kolegů nikdy neslyšel...", je lež, jsem zavrhla. Jindra by přece nikdy nelhal. ;-)
Paroles, paroles, paroles...
Jde o ten problém.
Jde o tu indukci.
Prostě zdá se, že je to slušný výmysl. Tím, že vytvořím lepší komunikaci, nezvětší se automaticky množství přepravovaných osob a materiálu. Doprava se přeskupí, přesune z jiných komunikací na tu výhodnější.
Množství materiálu a osob, které je potřeba dopravit z místa A do místa B je nezávislě na druhu komunikace, která mezi těmi místy je.
Až opraví D1 nezačnu jezdit obden do Brna, jen proto, že to po dálnici je pohodlné.
No, já zas asi jo. Teda ne obden a do Brna, ale momentálně, když už potřebuju něco v Praze, jedu radši vlakem, protože netuším, kde se na dálnici zaseknu. Bude-li průjezdná, vyjde mi to auto časově rozhodně líp.
Ale potřeba jezdit do Prahy tím tobě větší nevzniká.
Prostě se jen doprava přeskupí.
Pro tebe a ostatní z Brna, tedy je dálnice zbytečná. Uděláme z ní cyklostezku?
A co kamiony?
Naložíme na vlak? OK, technicky možné.
Co když zboží nejede až do Prahy ale skončí v Jesenici u Prahy.
Kontejner na Žižkově přeložíme na náklaďák s odvezem téch 20 km přes zklidněné město.
Kolik se vyházelo peněz za tu naprosto zbytečnou D1. Profesionální synek takhle bojuje proti okruhu, viz Karlův odkaz.
Zajímavé. Já napsala, že pokud bude dálnice průjezdná, pojedu radši po ní než vlakem...
Ty z toho vyvodíš "Pro tebe je tedy dálnice zbytečná."
Ty ostatní větičky už jsou totálně mimo mnou napsané.
Takhle argumentují lidé, co jsou proti okruhu, dálnicím a Blanku považují za zbytečnou.
Aby dokázali, že zbytečná je, snaží se brzdit nebo znemožnit dokončení celého dopravního systému.
Ty si okřikuj, ne mě.
Oni tvrdí, že dálnice je zbytečná a ty jim svojí "vláčkovou" alternativou jen podkuřuješ.
Nikdo nikoho neokřikoval. Já to mám taky tak. Na dálnice to bylo kvůli uzavírkám složité, tak jsem se jí prostě letos vyhýbal. Jel autem jinudy nebo třeba raději použil vlak. Takže jasně, jsem proti okruhům, dálnicím a Blankám. :-)
Hmmmm... tak nejdřív mezi stavaři "nikdo si nevzpomíná, že by slyšel pojem dopravní indukce".
A teď už to vypadá, že nebýt mého příspěvku by zas nikdo netušil, že mezi Brnem a Prahou jezdí vlaky...
Jinak si neumím představit, jak můžeš pouhé konstatování o jízdě vlakem považovat za "podkuřování" či dokonce "okřikování". :-o
Nemyslíš, že odpůrcům nahráváš spíš ty, když vlastní argumenty neumíš podpořit jinak než zapíráním elementárních faktů?
Příklad Praha Brno nebyl šťastně zvolen a ty jsi do toho namontovala hned vláček, který, v případě že dálnice nefunguje tak jak má, a ty jsi v dostupné vzdálenosti od nádraží, fungovat může.
Ale zůstaňme u tohoto poněkud nešťastného příkladu.
Říkáš, opravená dálnice bude indukovat automobilovou dopravu, protože jinak by si jela vlakem.
OK, možná na úseku Praha Brno.
Na úseku Perla Brno, pro mě, naopak využití železnice do Brna indukuje dopravu v Praze.
Do Prahy na nádraží se musím nějak dostat. Pojedu nejspíše
autem, protože modrý autobus k nám jezdí sporadicky.
Pojedu 25 km na Prahu (mohl jsem je jet na Brno, tím si cestu protahuji o 50 km), nechám auto na Chodově, dojedu metrem na vlak. Tohle mě stojí asi hodinu, totéž při cestě zpět, a to budu předpokládat, že v Brně mám co dočinění někde hodně blízko nádraží.
Zrušení dálnice na Brno by pro mě indukovalo větší dopravní zatížení v Praze, i když přes tu bych jinak vůbec nemusel. A ten ztracený čas, o tom nemá cenu ani přemýšlet.
Tak jak je to s tou indukcí?
Je to prostě jen aktivistický výkřik "uděláš dálnici, budou po ní jezdit auta".
Ty auta jinde ubudou, přesun mezi jednotlivými druhy dopravy je zanedbatelný, a ve městě tuplem.
Kdo chce jet autem jede. A pokud jezdí MHD, nepřesedne do auta jen proto, že mu udělají okruh.
Já nic nikam nemontovala... Tys řekl, že zprůjezdněním dálnice nezačneš jezdit obden do Brna, já řekla, že zprůjezdněním dálnice bude pro mě do Prahy výhodnější auto než vlak. Vůbec nic navíc jsem neřekla, vše ostatní už si z toho "extrapolujete" vy s Karlem, k tomu navíc rétorikou stylu "republiku si rozvracet nedáme". :-)
Cituji: ... Bude-li průjezdná, vyjde mi to auto časově rozhodně líp.
Takže, pokud nejsi masochistka, vyjde Ti to lépe a budeš spokojená. A o to jde, ne? Doprava je tu od toho, aby sloužila, ne aby byla nástrojem leštění ega komediantských potomků.
Navíc, pokud jezdíš do Prahy na ústní jednání, nebo s/pro náklad, který se vejde do dvou tašek a moc Tě nebolí, když Tě okradou, může pro Tebe vlak být alternativou. Ne všichni tak žijí.
Extrapolací Tvé úvahy mi vychází, že je nejlepší mít dálnici v co nejžalostnějším stavu, aby všichni jezdili zelenými vláčky. No a to už snad i přesahuje hranice v tomto státě obvyklé absurdity ... nemyslelas to tak, že ne?
Extrapolace které mé úvahy?
Jindra tvrdil, že neexistuje dopravní indukce, já dala osobní protipříklad, proč bych oprávněnost tohoto pojmu rozhodně nevylučovala.
Zvláštní, co vy oba z tohoto dokážete vyextrapolovat. Jindra to, že dálnici nepotřebuju, ty zase to, že bych ji chtěla mít v co nejžalostnějším stavu...
Kam na ty extrapolace chodíte?
Kam? Do Tvých úvah. Cituji: "Já napsala, že pokud bude dálnice průjezdná, pojedu radši po ní než vlakem...".
Z uvedeného tedy vyplývá, že Tvůj zájem o jízdu vlakem je nepřímo úměrný stavebnímu a provoznímu stavu dálnice.
Nepřímá úměrnost je funkcí.
Funkci lze extrapolovat.
Nevidím žádnou svoji logickou chybu. Spíš vidím logickou chybu v tom, že já napíšu, že extrapolací určité myšlenky může být to a to - a Ty se hned ohrazuješ, že někdo tvrdí, že něco chceš, nebo nechceš. Přitom o tvých (kdoví, jestli ne temných) chtíčích nebylo ani slůvko vyřčeno a za sebe mohu říci, že budu jedině rád, když zůstanou dál zahaleny jemnou rouškou dívčího tajemství.
"Extrapolací Tvé úvahy mi vychází, že je nejlepší mít dálnici v co nejžalostnějším stavu, aby všichni jezdili zelenými vláčky."
Máš pravdu: to že si myslíš, že to tak chci já, jsem neoprávněně vyčetla mezi řádky.
Ovšem tak fantastická extrapolace, že z toho, že já jezdím radši po průjezdných dálnicích vyextrapoluješ, že "nejlepší" jsou tedy dálnice rozkopané... ne, ta mě nenapadla ani v nejbujnějších snech.
Já ne, to radní Matěj Stropnický.
Ten tvrdí, ževokruh kolem Prahy není potřeba a prosadil si, aby v tom jejich programu či jak tomu říkají bylo vyškrtnuto slovo "urychlené" dobudování.
Jeho cílem je to totiž brzdit.
Tenhle hejsek chce nadále dusit lidi na sídlištích kudy táhnou ty kamiony jen pro svoji pomatenou ideu "okruh není potřeba".
A nikdo ho nepošle zpátky do školky, fracka.
Podle mne to všechno zapadá do sebe.
Mlíčnýho blbečka si tam posadil Babiš - a cíleně, stejně jako Barbie Krnáčovou a kdoví, kolik ještě dalších. Teď ho nechá věci ještě víc kurvit, než to dělal olomoucký tanečník. No a až nadejde čas na nástup Jedné Strany Jednoho Vůdce, vykopne takovéhle kreatury okázalým obloukem (1) a většina blbé populace tohoto státu mu bude ještě freneticky tleskat a uctívat Ho jako dlouho očekávaného spasitele. Příliš jsme si zvykli na prvoplánová hovada typu Havla a Zemana. Babiš je chytrej a tvrdej.
(1) Viz moje oblíbená úvaha Vladimíra Iljiče o "užitečných idiotech", základní info např. http://inosmi.ru/world/20140211/217426597.html
> Doprava se přeskupí, přesune z jiných komunikací na tu výhodnější.
Myslím, že už jsi docela blízko pointě: tím, že vytvoříš lepší komunikaci [silnici], doprava se na ni přesune z jiných komunikací [MHD].
> Množství materiálu a osob, které je potřeba dopravit z místa A do místa B je nezávislě na druhu komunikace, která mezi těmi místy je.
Není. Znám dost lidí včetně mě, kteří při vybírání školy nebo práce, případně místa bydliště, uvažují i možnosti dopravy.
Nebo jinak: myslíš, že by při absenci D1 bylo v Čestlicích nákupní centrum pro celou Prahu?
> Až opraví D1 nezačnu jezdit obden do Brna, jen proto, že to po dálnici je pohodlné.
To nejspíš ne, ale když už do toho Brna pojedeš, a budeš se rozhodovat, jestli vlakem nebo po pohodlné dálnici, budeš mít to rozhodování posunuté o trochu víc k té dálnici, než kdyby na ní byly díry a šedesátka.
Ano, je to tak, chci-li nějakou oblast oživit, vybuduji dopravní infrastrukturu.
Naši zelení přátelé chtějí zklidňovat.
Rád bych upozornil, že my se primárně bavíme o přepravě lidí sem a tam, ale mlfky zapomínáme na ty karavany kamionů, a další přepravu hmot.
Kamiony to je naprosto samostatná a kapitola a trpěné zlo, bez kterého se ještě nějakou dobu nejspíš neobejdeme, takže musíme strpět.
Určitě, a pořád je to horší.
Aby tyhle hovada nesmrděla Spořilovem, je potřeba dokončit okruh.
Je pro mě nepochopitelné, jak je možné že to někdo nechápe. Asi se opravdu pohybuje mezi kavárnou Slavia, Kampou a kavárnou Olympia...
Další věc, kterou naše vesnička středisková zaznamenala, je ten fantastický vliv mýtných bran. Jeden čas se náhle z dédiny stal transitní koridor, asi šlo nějaký ten portál obejet, či co.
Teď se nám tu valí kamiony jen když se na dálnici něco semele. Protože ty krámy do centra nesmí, ale to zboží se musí dostat i na tu Kampu, někde se to překládá, a když nžhodou pojedeš po D1 z Brna na Prahu, uvidíš zhruba kde ty sklady začínají.
Jak tuhle dopravu plánují aktivisté zklidnit, jestli snad chystají síť rikšů, vübec netuším, ale i kdyby nevyjel jedinej odobák, furt té dopravy bude moc.
Mám za to, žecto aktivistě vědí, ale nehodí se jim to, tak bojují proti těm BMW.
Jako že pojedu autem na vlak do Prahy a pak vlakem do Brns?
Umí tady někdo uvažovat v jinak než jako Pražák?
Pojedu po dálnici vždycky, jakmile se dostaneš mimo dosah MHD, vlak mý význam na mnohem delší vzdálenost než nějakých 200.
Ono po dálnici se nejezdí jen z centra Prahy do centra Brna, a když vláček bude stát v každé prdeli, zpomalí se na nepřijatelnou rychlost.
A pak ta cena, ne cena co dám za lístek, ale cena včetně dotací. Tyhle úvahy nejsou tak trivialní jak tu nadnesla Ifča.
Pro mě je výhodnější i časově se postavit do kolony. Kromě toho, určitě v Brně mým cílem nebude nádražní bufet, tak ještě přibude prodlení z městské dopravy.
Jinak , bez ohledu na ekologii, ryze ekonomicky, jsme před pár dny řešili výlet holek do Drážďan.
Předvánoční.
Nadšen z pohodlí busů SA či vláčku, říkám, tak sedněte na Bus a jste tam stejně rychle jako autem.
Výpočet pak zahrnuje:
cestu autem na P+R
cestu metrem
cestu autobusem (alternativa vlak je totéž, jen dražší)
(to samé tam a zpět)
versus
autem rovnou
parkovné v Drážďanech
dvě osoby cenově vyjdou nastejno bus nebo auto, jen mnohem méně pohodlněji.
S tím, že když do toho něco vleze, zaplatím storno, lístky na bus mizí rychle, musí se kupovat dost dopředu. U auta storno nehrozí.
Jakou dopravu byste zvolili?
Správně.
Žádnou. Proč se trmácet před vánoci do Drážďan, když po novém roce můžeme zaletět do Milana :-)
No, pokud pojedu na takové nákupy - tak je zas pro mě auto tou jedinou mysitelnou alternativou. Tam si můžu zaskočit část nákupu odložit do kufru. Letadlem, vlakem i autobusem by to znamenalo do odjezdu či odletu všechno tahat sebou, což tak nejpozději po třetím obchodě začne být vyčerpávající.
Neuvolním tolik prostředků aby to neunesly, neboj :-)
Při nejhorším mají sebou toho soumara, co to zaplatí a odnese....
Milano na otočku nedáš, chce to hotýlek u metra, prostředky dojdou za dopoledne, a pak už v klidu můžeš za památkama, stejně jako druhý den, do odletu.
Kufry ti nechají v hotelu, i když tě ráno vypakují.
> Jako že pojedu autem na vlak do Prahy a pak vlakem do Brns?
Ano. Asi by bylo dobré upřesnit definici té indukce - platí samozřejmě na tu komunikaci, které se týká zkapacitnění…
> A pak ta cena, ne cena co dám za lístek, ale cena včetně dotací.
Započítal jsi i dotace na IAD?
Ale o financích to nebylo, jen o objemu dopravy.
> Pro mě je výhodnější i časově se postavit do kolony.
I kdyby D1 nebyla a do Brna to trvalo 13 hodin („v pět v Dejvicích a v Brně před šestou“)?
> a když vláček bude stát v každé prdeli, zpomalí se na nepřijatelnou rychlost.
Nevím, v okolí jaké Prahy žiješ ty, ale tady to funguje tak, že dojedu pomalým osobákem na nejbližší železniční uzel, a z něj pak pokračuju rychlým vlakem.
> Tyhle úvahy nejsou tak trivialní jak tu nadnesla Ifča.
To jistě nejsou. Pak by neměl být problém najít protipříklad, že?
Na jih,
takže pojedu autem na vlak, vlskem na Prahu, v Praze přesednu na vlak, a pojedu zpátkzy rychlým vlakem. Časová ztráta tak hodinu a půl.
Kolik bude dělat zdržení v té koloně?
Jsk moc to vyjde výhodné finančně?
A co když pojedu do malé vísky Velešovice u Slavkova u Brna, ze startem ve Velkých Popovicích.
Idos mi říká, že odjedu od nás z návsi v 10:26, vystřídám tři autobusy a dva vlaky, a v 15:51 bych tam měl být. Po dálnici mi navigace ukazuje 203 km, 2 hodiny jízdy. Musel bych stát 3 hodiny v koloně na D1 abych ten výhodný vlakový spoj dohnal.
Máš lepší spojení?
Přestaň myslet jako Pražák. Těch smutných 25 km je prostě nejrychleji pomocí veřejné dopravy asi 50 minut na cestě. A spoje nejezdí tak často jako tramvaje, fakt ne.
Ztratit hodinu sbych se pohnul zpátky, a pak jel dopředu?
To má smysl když jedu za Marianem do Domaniže u Povážské, po Čechách a směr jižní Morava ne, tam se vyplatí auto.
Ale já jsem přece nepsal nic o tom, že vlakem je to levnější či rychlejší… Zase reaguješ na něco, co jsem neřekl…
> A spoje nejezdí tak často jako tramvaje, fakt ne.
FYI, tramvají jsem nejel tři roky minimálně :)
To já furt k té indukci....
Prostě aby nějaká pohodlnější silnice vyvolala nějaký významnější přesun lidí z hromadné dopravy do IAD je pouhou iluzí.
Navíc velké množství dopravy není IAD, ale to prostě se všichni rozhodli ignorovat a nebrat v potaz.
Nemusíme jezdit tak daleko. Pikantní je např. obyčejná Žirovnice. Občas tam totiž jezdím. Dejme tomu zítra a potřebuju tam být v 9 ráno na jednání.
Poslední použitelný spoj z Prahy Proseka startuje dnes v 18:50, v Žirovnici budu 23:52 na náměstí. Kdo to tam znáte, víte, že není ani kde strávit zbytek noci do devíti ráno. Lavička v parku.
Celkový čas přesunu: 14 hodin
Čas dopravy: 5 hodin, 2 minuty.
Pojedu ráno autem:
Ideální čas cesty: 1 hodina, 52 minut
S rezervou na případné příhody na dálnici 2,5 hodiny, stačí mi vyrazit zítra v půl sedmé ráno. Vyspat se můžu ve své postýlce a ne na lavičce před konzumem na náměstí.
Cena dopravy autem: 370 Kč jedna cesta.
Cena dopravy vlakem+MHD: 265 Kč. Kilo rozdílu za 11,5 hodiny ztráty.
No neberte to.
A na kole tě jet nenapadlo?!? :)
Psina je, že jsem si to teď dal spočítat v "mapách" a i na tom kole to vychází líp, než sockou - 10 hodin. Nicméně to je iluzorní, 10 hodin bych šlapat (a udržet průměrku v těch kopcích) v jednom tahu nedokázal ani zamlada. Natož v noci. Ale zase bych nemusel hrát homelessa před Coopem :-)
Jinak kolem Žirovnice je spousta hezkých míst na focení - a to naopak po kole volá, z auta jich většinu přehlédneš...
To by mu vyšlo časově zhruba nastejno jako tím vláčkem, projet potrubím zProseka na Chodov s kolem a pak nějakých 125 kiláků....
Blbý by bylo, kdyby si s sebou chtěl vzít třeba pytel cementu, nebo naopak zpátky odvézt něco brambor nebo jablek. Pak je kolo i ta rychlá dráha těžce diskvalifikována.
Ale to většina přepravujících nedělá, aby si na chalupu něco vozila, tak kolo je ideální.
V sobotu za tmy vyjede, za tmy dojede na chalupu, přespí, a v neděli opačným způsobem.
I tak ho to bude stát 64 Kč za metro.
Takhle já jezdím za vnoučaty, vyrazím v pátek večer, dojedu do MB, přespím v hotelu na náměstí dám si haxnu s plzní v restauraci Rožátov
(https://www.google.cz/maps/place/Restaurace+Ro%C5%BE%C3%A1tov/@50.425517,14.898221,2a,90y,90t/data=!3m5!1e2!3m3!1s-Cljm51MhaNI%2FU76DHiK0RBI%2FAAAAAAACBR0%2F-RhIoIsF0-Q!2e4!3e12!4m2!3m1!1s0x0000000000000000:0xa4428af272f2392e!6m1!1e1), druhý den velmi brzy vyjedu podél Jizery, pak přes kopečky a v poledne jsem ve Frýdlantu. Hezké odpoledne z vnoučaty, přespím v hotelu a pivo si nedám, protože nemají plzeň, v neděli ráno na kolo a jedu domů.
Kolem šesté jsem už Pod ledem po 164 km.
Finančně s tím 2x přespáním v hotelu se to moc nerentuje, ale chráním planetu pro Hraboše s Brahmou, a to mě naplňuje pocitem štěstí :-)
Ani pytel jablek, ani cementu. Ale typicky měřák za tři čtvrtě milionu.
Tolik stojí slušnýho cyklistu jeho kolo, s tím tu nemachruj :-):-)
To mi připomnělo jak jsem před časem hledal spojení autobusem navečer po 18 hodině z jedné vesnice do 30 km vzdáleného Hradce Králové. Našel jsem, autobus jel za necelou hodinu, přestupovat jsme měl asi 4 x, ale na rozdíl od tebe bych nikde dlouho nečekal a snad pořád někde jel a druhý den v 7 ráno bych byl v Hradci. Vím, že bych jel asi 300 km a že to bylo přes Olomouc :-)
Od té doby jsme byl z podobných nápadů vyléčený a jezdím to rovných 25 minut autem.
A to že tu tiká ta "časovaná bomba" je ti fuk?
:-)
Tak koukám na současné spojení a tu noční linku asi zrušili, zřejmě o ně nebyl zájem :-))
Jenže smolík, poslední spoj jede v 15.35 a to ještě na druhou stranu a pak až ráno v 6. To vážně nemá chybu.
To je přece záměrně! Dopravní indukce, dedukce či jak se ta k*k*tina jmenuje. Prostě aby lidi začali jezdit na kole. Tos nepochopil?!? :)
No, ještě trochu té indukce a budou moct zrušit autobusové linky úplně, protože už teď snad u každého baráku stojí minimálně jedno auto.
Na kole se tam docela dost jezdí i bez té indukce o které asi ani nikdy neslyšeli. Z místních nejvíc snad jezdí děti asi 4 nebo 5 km do školy a pak několik rybářů k řece. Ale pochybuju, že tam na kole jezdí někdo dál než ty 4 km do sousedního městečka. Všechno ostatní už se jezdí autem.
Klíd, i na to je přece řešení. Udělají se přece cykloopatření! ;-) Zúží se ulice, namalují cyklopruhy, pak se zakáže vjezd těm fuj fuj autům úplně a lidi budou jezdit už jen na kolech a svět bude šťastný a hepy a čistý a sluníškový.
Vždycky, když si čtu takovéhle prognózy, jsem docela rád, že už je mi přes 50. Jenže, já blbec, nikdy pořádně nechlastal a nikdy vůbec nekouřil. Tak se tak nějak bojím, že se toho dožiju.
Furt ňáký problémy s dopravou, nikdo se jim nezavděčí... To takovej Franta Láďa Věků chodíval do Prahy až z Dobrušky pěšky ! A nebyl línej to taky tahat oklikou přes Orlický.
A Kája Hynků Máchů si to cufus střihl až do Verony! Či kam to... ;-))
A pak popoběhnul kousek u Litoměřic a měl z toho funus.
Kdyby měl kharbon, moh bejt furt mezi náma.
Ještě že ten Kolumbus mohl jet do Ameriky lodí a nemusel celou cestu plavat. :-D
Správně ho měli s celou lodí vyhnat a měl pěkně šlapat, aby nečasoval bombu :-)
http://assets.inhabitat.com/files/floatingbike7...
Já když vylezu na kopec, tak to město vidím, luftem je takových 13-15 km.
Poslední použitelný spoj je z toho města tak někdy kolem 23 večer. Vlaky sice jezdí celou noc, zhruba v 80ti minutových intervalech, ale je mi to prd platný, protože na nádraží je to 5 kiláků pěšky přes kopec...
Když pojedu na Václavák, pojedu autem na Chodov, tam ho nechám a projedu metrem. Když pojedu na Smíchov, pojedu autem až tam, a žádnej zelenej bambula mě nepřesvědčí, že bych měl jet céčkem na béčko, a strávit 50 metrů v potrubí.
Chybou dopravní koncepce dotiž bylo postavit ten Barandovský most, jeho absence by mě donutila k tomu jezdit potrubím.
Takže Matěj Stropnický, pokud chce něco pro Prahu udělat, měl by nejen zablokovat dostavbu obchvatu, ale zasypat nejen Blanku a Strahovský tunel, ale aj Vyšehradský a na Letné, nechat strhnout všechny mosty, Barandovským počínaje, a nechat v Praze jen most Karlův. Ostatní nahradit lávkami pro pěší a cyklisty.
Hnusná auta budou mít po žížalkách.¨
Chceš na druhej břeh, zajeď si na Zbraslav nebo do Mělník, smraďochu!
A proč ne přeplavat? Voda je sice studená, ale lidi budou aspoň otužilí, budou méně marodit... Z toho bude mít užitek celá ekonomika!!
Nehodíme to na papír a neuděláme z toho projekt, abychom z EU vydojili nějaké zlatášky milášky? :)
Na co plavat, stačí ještě zbourat Slapskou přehradu - voda protékající Prahou by měla přirozenou teplotu, v zimě by Vltava zamrzala a dalo by se přejíždět na bruslích jako za dob mého mládí!!! 8-D
Nezavazají tomu ještě i Štěchovice?
Štěchovice nepřekážejí - byly dostavěny za války, až do spuštění Slap - 1954 - se v Praze na Vltavě bruslilo.
Pokud se nepletu, tak Slapy vypouští vodu cca +7°C a cestou do Prahy se nastačí ochlsdit tak, aby hladina zmrzla - opět pokud se nemýlím, tak i za mrazů má kolem 5°C.
Větší vliv na teplotu vody v Praze bude mít Orlická přehrada. Má větší objem a je blíž. Hledal jsem si to, Vltava v Praze naposledy kompletně zamrzla '56. Orlickou přehradu dostavěli '61.
Blíž čemu?
Čemu asi... Vltavě v Praze, o jejímž zamrzání se bavíme.
Přece blíž k Praze, ne? ;-)
A neoponuj mu, on má vždycky pravdu! A když ji nemá, tak maže. Což ale tady vlastně nemůže... Tak to má asi blbé... :-DDD
http://komunalweb.cz/analyza-prachovych-castic...