Nikdy jsem kosu nenaklepával, vždycky jenom brousil. Ale protože jsem nekosil lány, ale jen zahradu, na životnost kosy to myslim žádný vliv nemělo, nijak moc neubývala, fungovala desítky let. Já tedy zažil už jen její poslední dekádu, pak nastoupily takový ty smradlavý a řvoucí potvory ...
Upřesnění zadání:
"Před ostřením ´strhávacím brousítkem´ je naklepávání zbytečný luxus. Naklepáním zpevníš kraj, ´brousítkem´ ten tvrdej kraj odstraníš a ... a kosa se rychle tupí (a ubejvá)."
Brousítko není brousek
Naklepaná kosa se brousí (mokrým) brouskem
P.S.
http://www.noze-nuz.com/recenze/domaci-brouseni...
http://www.poradte.cz/rostliny-a-pestovani/2405...
někdo přejede kosu bruskou, ale to se hned oláme a otupí. Plech "vytažený klepáním" je lepší.
Ale jen když se to umí. Hromada lidí neumí nabrousit ani kuchyňský nůž, natož naklepat kosu.
Nerozumím otázce. Ptáš se jak se máš starat o kosu?
Hmm. Proč otravuješ, když Ti pak ani nestojíme za odpověď?
Za odpověď nestojíš jen ty. Na ostatní reaguje ;-)
Ptal jsem se proč otravuje.
A proč otravuješ ty ? :-)
Byl jsem tázán a tak jsem nejprve položil doplňující otázku. Kam sahá moje zkušenost s kosením, tak se jeden nástroj naklepává i přibrušuje, takže mi nebylo příliš jasné oč tazateli vlastně jde.
Když už se někdo věnuje otázce, reaguje na ni, považoval bych za slušnost odpovědět.
Můj soused Václav naklepával, ztenčí tím plochu, a snadněji to dobrousíš. Za pár let je kosa tenká a zubatá.
Jde i o ocel, z jaké je kosa vyrobena.
Ty nové snad ani na naklepávání nejsou určené.
Nabrousit a během kosení přebrušovat.
Člověk se přitom narovná, a když vidí ty brázdy za sebou má dobrý pocit.
Myslím si, že mnohem důležitější je kosiště.
Stará, dřevěná, si naši předkové nechali dělat na svou postavu. Čapnout starou kosu co nepasuje může dost otrávit. Duralové kosiště, co umožní nastavit střední úchop pro mě znamenalo stejnou změnu, jako když mě Snilard s Lelkem vysvětlili, že mám víc šmrdlat nožkama a nervat to silou.
Prostě jde to radostněji a líp.
Máš pravdu, nejdůležitější je správně dlouhé kosiště a úhly a) mezi kosou a kosištěm, b)mezi kosou a madlama. Když je to dobře seštelovaný, seče to samo :)
Čímž's mi připomněl, že už fakt musím koupit nové kosiště, v sobotu jsem to ještě před zimou posekala, ale už se mi kosa trochu viklá a dole už je dřevo rozeschnuté a popraskané, tak to chce novej kus.
Jestli to stihnu dnes za světla, přihodím fotku posečenýho, vidím, že sečeš louku, takže na vyšší strniště a jen dvakrát za rok, já seču častěji, bo je to "zahradní palouk", a víc nakrátko. Akorát první seč nechávám narůst na seno, pak už to sesekávám co tři čtyři týdny, to není velký.
No 6000 kvadrátů neposekám na golfové hřiště.
Je to vleklý boj, nejdřív jen vysoké kopřivy, pak nějaká ta lebeda, než to jde slušně kosit to trvá 3 roky, i víc.
Kup to hliníkový kosiště (a myslím si, že to bude chtít i kosu, kvůli tomu zámku uchycení). Nastavíš přesně na svoji geometrii.
Mám teď už takovou ojetou kosu, zkusím to naklepat, když říkáš, ale v životě jsem to nedělal, tak když tu starou zničím, škoda velká nevznikne.
Kosit mě baví, vadí mi to z té louky uklízet.
Seno tu nikdo nechce. Dělal jsem je pro srny, a ty potvory nevděčné za to sežraly madam skalku a nějaké vzácné rostlinky, tak jsem dostal zákaz je podporovat :-)
Není nějaká farma v okolí? Tchán takhle vyměňuje seno za kozí sýr z nedaleké farmy. Tedy dřív by se to asi jmenovalo statek či hospodářství (není to nic velkého), ale dneska je to holt farma.
Všechny okolní louky mají nějací zemědělci z Phy-Vokovic, ti tam pěstují hovězí nebo to sekají za dotace, tak na farmě jsou rádi, že se nějak snadno dostanou k senu.
Ty máš kovadlinku na naklepání kosy? Ty překvapuješ :-)
Stačí, ale ta je dnes snad ještě vzácnější :-)
Kovandlinu mám, ale na té to Vašek nenaklepával, měl takovej šajzík z ocele, co zarazil do pařezu, a na něm to mydlil, ten taky někde mám
Děda byl venkovan a dlaždič, kromě slovní zásoby mi po něm zůstalo i dost nářadí. Třeba takový vidle na štěrk, s těma mám co dělat jen když s nima mávám v luftě, a oni to měli plný štěrku, nebyli to žádní flákači, ti moji předkové.
Vida jak jsi dobře vybavenej, i cestáře můžeš dělat :-)
Kup si naklepávač na kosu. Je to přípravek na zatlučení do špalku s kloboučkem na čepu. Mezi přípravek a klobouček vložíš ostří kosy a na klobouček shora tlučeš kladivem. Čep zajistí kolmý úder na ostří a hlavně výška čepu a díry v kloboučku zajistí maximální povolené stlačení plechu. Tím zajistí rovnoměrné protažení ostří a její nezvlnění. Ručně to jde samozřejmě také, ale musíš klepat kolmo, stále stejnou silou a zcela pravidelně postupovat po ostří. První pokus končívá nenapravitelně zvlněným ostřím, kosa je na vyhození.
Tož někdy zvlnil kosu každý, kdo ji klepal. Je jasný, že když plech zúžíš, bude mít větší plochu a nějak se to tam poskládat (navlnit) musí. Já na mé kose mám v jedné části ještě zbytek zvlnění, každej se učí.
Hlavní věc bych viděla v tom, že se musí klepat opravdu jen okraj. Když to klepeš ručně na babce, někdy prostě klepneš dál, s tím se nedá nic dělat, pak je potřeba si pamatovat: "Nikdy to nerovnej dalším klepáním!" Jakékoliv další klepání to zvlní ještě víc, bo plech je placatější a potřebuje čím dál víc plochy, čím je plech tenčí, tím je to zvlněnější a nakonec se ten tenoučký plech roztrhne, pak jsou na kose zuby.
Vlna na ostří ničemu nevadí, akorát se to hůř obtahuje brouskem.
Rozklepávat se musí umět - a bez zvlnění...
https://www.youtube.com/watch?v=aSdFFFlByoE
http://www.kosimesnadno.cz/images/peening-jigLG...
s tímhle to nezkur*í ;-)
Jo to je přesně ten naklepávač, který jsem se snažil slovně popsat.
Dobrejbtyp, jdu do toho.
Tvrdit, že mě kosení baví, to bych si netroufala, ale raděj kosit, než se tam o trochu kratší dobu otravovat s nějakým harapákem. Dělá to kravál. S kosou můžu jít klidně v osm večer, ten zvuk je mi příjemný, a nemusím to přece posekat najednou.
Seno suším, bo mi to přijde škoda vyhazovat na kompost (stejně nic nepěstuju, tak k čemu mi nějakej kompost). Čistý rovný řez je pro trávu určitě lepší jak omlácená rozdrcená rána nějakou strunou, i rostlinám hrozí infekce. A na seno to musí mít taky čistej řez, jinak to nahnívá a krmit se nedá.
Já to mám jen usmolených 400 metrů, to můžu klidně sekat každých čtrnáct dnů, když je dost vody a roste to jak letos. Když voda není, tak omlátím akorát stébla co přečuhují nad deset čísel a neničím kryt. Sekačkama často vymydlí trávník až k zemi, a když není voda, musí zavlažovat nebo jim to uschne.
Večer?
Na louku se musí s rozedněním, tráva vlhká od rosy, tvrdá a stojící jak záklaďák u brány.
Jak vychází slunko a začíná se oteplovat, začne poletovat všeljaká ta havěť kousavá nebo prudící, to to balím a jdu domů.
Takže to bereš rovnou cestou z hospody? :)
Kde jaou ty časy....
Osmdesatiletej soused mel na Bezdezu propachtovany pesunky u trati. Zacal za usvitu a koncil k obedu. A ze sucha trava jde hur nez orosena. Dedek se vubec nepotil, umel to. Ja jsem sekani balil zpocenej jak dvere od chliva nejpozdejc do hodiny.
Ale ty jsi nedodržoval pitný režim!
Dědek si dal ráno decku slivovice, ta ho vzpružila, ale neměl co vypotit.
Ty jsi snídal hrnek čaje/kávy a pax to zalíval žlutou vodou. Ta voda se tlačí ven a chodit po louce polonahej od pasu dólu sis netrouf.
Mám to taky tak.
Když máš ostrou kosu, hodně to řežeš, máš malý záběr a nepoužáváš místo toho pouze sílu, tak se zase tolik nenadřež. Tedy pokud nekosíš celou louku nebo pole s obilím. Ale do téhle ligy už se v Čechách asi nedostaneš. Tím nechci tvrdit, že kosení není žádná práce, ale zase to není tak veliká dřina, jak se všeobecně předpokládá a je vykoupena tichem a ne řevem motorové sekačky.
Tak jsem to nafotila. Na první fotce je stav v roce 2007 (suchý výběh). Na třetím snímku je dnešní stav týden po sečení. Uprostře je nástroj, kterým jsem toho docílila. Nic jsem neosévala, jen seču kosou. Zpočátku to byla samá lebeda, vlčí mak, divizny... První seno bylo po čtyřech letech.
To je krása, to budu mít za 15 let, jestli :-)
Máte to hrozně okousané a vysoké. I kosou to jde mnohem lépe, měl byste se víc snažit :)
Kdyby byla kosa ocelová, tak se naklepávat nemusí a stačí brousit. To naklepání u obyčejné plechové kosy ten okraj zpevní, ztvrdne a dá se pak vybrousit jemné pevné ostří.
Když už bude plech kosy hodně tlustý, tak se to bude brousit blbě.
S kosištěm máte hlubokou pravdu.
Kolego Brahmo, tohle jsou fotky z 3tího roku kultivace.
Je zajímavé pozorovat, jak louka degeneruje, a jak se obnovuje. Pokud se nechá 20 let ladem, převládne vysoká kopřiva, u nás žel i bolševník, a v té vysoké trávě se chytají nálety, bučina, u nás.
Nejdřív je to na starou kosu, novou bych přetrhnul, stejně ale je to spíš práce mačetou než kosou. Po pokoseni a uklizení na kompost rychle bují lebeda, vlaštovičník a ten bolševník. Vezmu znova napodzim, uklidím.
Druhý rok kopřiva ustupuje, objevuje se tráva, často ostřice vo drnuje. Třetí rok to vypadá asi takhle, tráva má tak 50ti procentní podíl, zbytek jsou plevele.
Každým rokem přibývá travin, a ubývá plevelů, ale, aby to nebylo tak jednoduché, objevuji se krtiny, co kosení na nízko komplikují.
Rok vynecháte a louka okamžitě degeneruje do kopřiv.
Nevím jestli je to tak všude, ale to mikroklima naší louky takhle funguje.
Provedl jsem zásadní zásah, dříve louka byla mokřinou, jezeďáci udělali meliorace, ale další přeměnu v pole zastavil rok 1989. Meliorace ale fungovala, louka začala brutálně vysychat.
Tak jsem na potůčku zbudoval kaskádu rybníčků a nahnal vodu těma trubkama zpátky do louky, asi před 5 lety.
Teď pozoruji, co to dělá, zdá se, že se to podařilo, v některých místech louky je mokro i za suchého léta. Pomalu se mění i traviny, ostřice couvá.
Taková malá, privátní, laboratoř.
Mě jde primárně o vodu.
Udržet ji na místě a není to nesobecké počínání.
Mám také studnu.
Tak to chápu a omluvám se. Já kosím nyní hlavně zahrádku a pak mám ambice to mít stejně rovnoměrné a i nízké (to nejde) jako v okolí po motorové sekačce. U louky se to v podstatě fuk a také ta rozloha je poněkud větší.
Jo, 6000 kvadrátů, to je 14 dní, každé ráno 3 hodiny.
Seču palouk kosou a poté, co mi vymřeli naklepávači, musela do toho jí sama. Klepáním se ztenčí plech, ostří se lépe brousí a tak rychle se neotupí.
Klepat se musí jen uzoučký okraj, řekněme milimetr, jinak se kosa zvlní a vylamuje. Po obroušení naklepaného okraje se klepe znovu.
Při klepání jsem si všimla, že klepáním se ten kov stává jakoby tvárným a malinko se vytáhne.
Z teorie materiálu, kterou jsem kdysi studovala, si matně pamatuji pojem "deformační zpevnění". Mohlo by jít i o to, podstatou bylo, že se uvnitř roztlučou hrubší zrna na jemnější, čímž se zhorší šíření případných trhlin materiálem.
Ta kosa, co mám, je někdy z počátku devadesátých let, je to poměrně hrubej kus plechu a bez naklepání do tenčího ostří by se s tím sekat nedalo. Na tlustým plechu je ostří příliš tupý klín, který se hned na vrcholu otupí. Na tenkém plechu je klín štíhlý a dlouhý, netřeba tolik brousit, stačí jen přetáhnout.
Netuším, čím se ´K2Bike´ kdy živil, ale kovářství, resp. kování volné a v zápustkách to určitě nebylo. Kováním se materiál zhutňuje, zvyšuje se pevnost (a tvrdost)
Tvrdost může být (při naklepávání ne) na závadu, lze ji odstranit následným tepelným zpracováním.
Vzpominam si na skolni prace v kulne a na podzimku. V poslednim rocniku stredni jsme meli taky kovarnu a ucitel vyzval dva sverence (jednim jsem byl i ja), aby s nim kovali v zapustce. Mydlili jsme do ni a divim se, ze ji z ty kovadliny nekdo nekatapultoval druhymu do ksichtu.
Správně. Kováním se materiál zhutňuje. Při tloušťce ostří kosy se ten materiál zhutní v celém objemu, nejenom na povrchu. Takže strhávací brousítko nemůže nic pokazit.
Nevím, ale myslím, že nejde jen o zhutnění, ale i o zjemnění vnitřní struktury a o určité vytvarování zrna ve směru působící síly, prostě výkovek. Drbat to brousítkem, je jako bys na vykovanou součásktu použil ještě soustruh. Ta povrchová zrna ztratí vlastnosti, která kováním získala, budou tam vrypy, byť sebejemnější...
Karborundum brousek, za korunu kousek, byť ve vodě máčený přece vrypy udělá taky.
však jo, se to taky otupuje (v podstatě jemně olamuje), přebrušuje, a jednou za čas se musí znova vyklepat.
Nic proti brusnýmu kotouči. Ostrý to po nabroušení bude, otupovat (v podstatě olamovat, ale hrubějc jak po karborundu) se to taky bude, přebrušovat to budeš taky muset, akorát materiál kosy spotřebuješ dřív.
Jen si nedovedu představit, jak budu každou chvílu běhat někam k brusce, abych "přetáhla kosu". Ono to vyklepání se dělá třeba jednou za rok (mi to stačí i obrok, tolik toho neseču)a přetahování brouskem na louce je brnkačka.
Mlátit tupou kosou můžeš tak lebedu a při broušení na brusce máš kosu tupou za chvílu, a to tak, že ji na místě už nenabrousíš, bo se to ostří odlamuje ve větších kusech, zbude klín s tupým vrcholovým úhlem a to už karborundem nenabrousíš. Na burinu, kopřivy a hrubou lebedu to ale určitě takhle stačí, to se v podstatě dá pomlátit aj železnou tyčí, když na věc přijde.
Tohle se likviduje bezne padlem, kdyz vodaci spi na brehu reky. 8-)
Jak naklepáváš pádlo?
při naklepávání řízků na pádle je pádlo naklepáno jen tak bokem, jako přidaná hodnota. ;-)
Brousítko odrbává z ´broušeného´ ostří špóny. Tím jde osřtí do ... do pryč.
No, to asi jo. V každém případě mi ale to ostří připadá lepší, než když jsem to furt přebrušoval brouskem. Ráno vylezu, párkrát přetáhnu kosu strhávacím brousítkem a dál už hodinu, dvě jenom seču. Nemusím pořád přebrušovat ručním brouskem. Ovšem nikomu to nevnucuji. Ať si každý dělá, co uzná za vhodné a vyhovuje mu. Může být, že třeba jenom s tím ručním brouskem neumím zacházet.
Dvě hodiny sekat bez broušení?
To teda musíš dávat pěkný rany... nebo pěkná lebeda :))
Já brousím po jedné řadě cca 30m, ale zase mi stačí tu kosu jen po zemi tahat a trochu síly dám jen do nějakýho drnu ostřice, kterej patkou vymydlím až do hlíny.
Kolem kvítek kosu jen položím a pár cemtimetrů potáhnu, bych si jinak ty kvítka usekla. V těch nejhorších místech to teda beru srpem, ale nechce se mi ohýbat, tak toho co nejvíc dělám kosou, ale na to musí být kosa ostrá.
Tak,
Pavel tuhle říkal, že srp a kladivo jsou málo důrazné, že zakládá Stranu zostřené spravedlnosti, která bude mít ve znaku kosu a palici.
Máš-li v ruce kladivo, jeví se ti vše jako hřebík
To je super moudro, založím do databáze mezi levým a pravým uchem, a budu citovat s udáním zdroje
Pán je silák. Ano tupá kosa se dá nahradit silou a rychlostí břitu. Ostatně rotační sekačka má tupý a rychlý břit a jak to seče. Dokonce to seče břitem kolmo na trávu, žádné řezání.
Jo, jo. Táta na chalupě kdysi udělal stroj s třífázovým motorem a dole se točí kus plocháče hrubě ojetý pilníkem. A jak to seče už dobrejch čtyřicet let! Takovej stroj dnes nekoupíš, to bere krtince, jen to hvízdne. A ani to není hlučný, na druhým koncu zahrady to už není skoro slyšet.
Krumpáč, sekáč, voškrt by sice šel na brusce zašpičatit, ale byl by měkký.
Můj otec vždy jen brousil a stačilo mu to
A jak dlouho trva mysi posect 100 m2?
... zeptej se ´Hraboshe´ ...
8-)
To je různý. Na sečené louce za chvíli na 50 let nesečené si připadám jako na golfovém turnaji, pořád brousím stejně to nejde.
totedafaktnevimcojsitimchtelvlastnerictaleasitonebylodulezite.
Naklepávat kosu musíte co nejčastěji, abyste se nenadřeli. Klepat co nejblíže od okraje kladívečkem těžkým tak asi 5dkg, 10 dkg (100 gramů) je už moc, bude vás z takového kladívka bolet ruka. Kladívko vám musí pěkně pravidelně od kosy odskakovat do rytmu.
Brousit často, čím častěji, tím lépe. Jaký brousek? Běžně prodávaný Carborundum není ideální. Ideální je pískovcový z měkčího pískovce. Brousek má ubývat, aby se obnovovalo brusné zrno. Na tvrdou kosu měkký brousek a naopak na měkkou kosu tvrdý brousek (Carborundum).
Sekáči si kdysi, když profesionálně sekli kosou brávali kovadlinku (babku) na louku s sebou, aby si mohli o přestávce cca po dvou hodinách sečení překlepnout ostří. Bývala to babka se špicí, aby ji mohli zarazit do pařezu. Ke klepání kosy doma mívali speciální stoličku s jinou babkou. Babka má být z tvrdé oceli, aby se povrch nedeformoval, jinak babka vyžaduje pokud není dost tvrdá pravidelně přebroušení. Nejlépe se kosa klepe na tvrdé, ocelové kovadlině, ale ta je do terénu samozřejmě velmi těžká, snad pokud jedete kosit autem, možno přibalit i kovadlinu, ale pro vysoké pořizovací náklady ji nemá každý, též byste potřebovali nějaký větší špalek na co ji postavit, není to do terénu praktické.
Údržba kosy a hlavně ostří kosy je docela věda. Zanedbaná údržba kosy znamená neúměrnou dřinu, proto sečení kosou s nástupem křovinořezů a motorových sekaček z našich vesnic vymizelo. Málokdo tu kosu udržovat umí a kdo umí, ví co je to za práce, proto taky ten kdo umí si nakonec zakoupí motorovou nebo aspoň elektrickou sekačku. Kosa se bez diskuze naklepávat musí, a pak každou chvíli správně brousit, jinak se s ní nedá kosit.
A vůbec, nejlepší ekologická sekačka je koza nebo ovečka v zahradě, raději dvě pokud možno, jsou to stádová zvířata, jednomu kusu by bylo smutno a člověk jim společnost při nejlepší vůli nenahradí.
Když se tady kdysi otevřela tahle diskuse, přemýšlel jsem, že bych se naučil sekat kosou. Sekání sekačkou z duše nenávidím, naštěstí doma máme trávník velikosti dámského kapesníku, ale to kosení po ránu mi přijde "děsně cool". Ale když to tady čtu, to je na mě moc složitá technologie, raději zůstanu jen u romantických představ.
Mas recht, kosa je taky strasne nebezpecna. Preseknes treba zmiji jedovatou a mrcha jeji hlava si jeste hodinu uchovava kousaci reflex a skace za tebou. To sekacka z ni udela hrudku melneneho masa. Kam se hrabe melnicka melnirna.
je to děsně nebezpečné, máš recht, Aby :-D
Je to pekny, skoda, ze cukr oznacili specialisti za jed. A umely sladidla za horsi jedu. :-)
oni jsou specialisti totálně mimo. jím cukr od mala a zatím furt žiju. ať si to zkusí třeba s kyanovodíkem. nebo olovem v kulce :-D
nehledě na to, že specialisti na idnesu říkají, že třeba i chlupy v podpaží jsou zdravé. jen neříkali, na jaký způsob se servírují. tak zas nic :-D
Vzhledem k věku, který přiznáváš, ses narodil do věku "vše z ropy".
Takže s tím cukrem bych si, být na tvém místě, nebyl tak jist ...
však mi zanedlouho bude padesát :-)))
Existují na to nástroje: http://www.landsmann.cz/naklepavac-na-kosu-srp...
A tady s vysokohorskou přirážkou:
http://www.kosimesnadno.cz/zen-cart/index.php... (celá ta stránka a činnost toho pána mě fascinuje, že je někdo ochoten platit za kurs kosení...)