Na Smrku poprvé na běžkách, podruhé na kole a potřetí na kole i s přespáním a konečně snad na začátku řeky, ke které mám nejblíž.
Trasa byla dlouhá 63,5 km se startem a cílem v Desné v Jizerských horách. Na Smrku pod rozhlednou spalo 8 lidí a 2 psi. Noc byla trochu větrná, ale nebylo zapotřebí…
Tam chci taky!
Riedel, Hoffmann, Schlevoght, Polaun, tedy Dolní Polubný, dnes Desná a Preciosa Ornela. Domov proslulého ard-deco skla, dnes žel kopií a reprodukcí motajících hlavu leckterému sběrateli: mám doma originál nebo Desnou? :-)
:) To se pozná podle datumu.
Ale komíny mají sklárny pěkné.
Na tom kuse skla datum není, měla by tam být značka sklárny (u téch nových), ale občas nebývá (zboží rozkradené před značkováním).
Obvykle nové padělky od starých věcí poznáme podle horší kvality lisu. Desná ovšem dělá ty věci precizně, takže bez značky jsme v loji. Pokud to někdo "nechá zestárnout" tím, že to omatlá ve špíně a nechá chvilku ve sklepě či kde, trochu ošoupá dýnko, je každý expert v loji.
Ono se to moc neví, ale tohle strašně poškozuje renomé čs skla mezi sběrateli, ale to s kolem nesouvisí, jak slyším Desná, vybaví se mi kolekce Ingrid a ty trable kolem...
krásná trasa a ráno jste na rozhledně byli sami. ráda se ze Smrku vracím Polskem, ale kde je pramen jsem ještě nebyla.
Už jsem to projela i s nosem v mapě - pěkně jste se projeli.
A zaujalo mě, že ten tvůj čtyřnohý kamarád vylezl až na rozhlednu :o)))
I prošli :)
Kamarád je šikovný. Jen úplně dole a úplně nahoře, kde jsou větší mřížky, nechtěl udělat ani krok.
A už zase provokují s předpovědí počasí na příští víkend. Že by ještě někam? ...
Pěkný, jen s tim pramenem Jizery si nedáš říct, viď? Ta pramenila odjakživa na Tabulovým Smrku a né na žádném Bagienku. Tam pramení Bagniačí potok, to dá rozum! :o)))
Koukni do druhého odstavce
http://goo.gl/cnqVqB
Kde přesně? :) Chci prosím jeden jediný bod, nebo si už nenechám brát iluze a nepůjdu se opět mokřit a prodírat :)
Tenhle! První fotka s Belinou se ti určitě bude líbit :o) Na druhé je samotný pramen. No a až pojedeš někdy směrem za Semily, tak v Benešově najdeš pana Zajíce a ten ti to vysvětlí nejlíp. Třebas si na něj už někdy při svých toulkách narazila (foto 3).
Já myslim, že kdysi, když vytyčovali hranice panství, tak měli jeden bod na Smrku (Tafelfichte) a Jizeru na Velké louce, tak hranici propojili skoro přímkově a za Jizeru považovali ten potok, který tekl podél hranice a pramenil skoro u ní.
Ale v horském spolku jsou o pramen dodnes tahanice a líté boje :o)))
Ten mám označený jako novodobý. Fotky se mi líbí všechny a mému psovi je teď líto, že on na tom kameni neseděl. Tenkrát byl doma, já odtamtud jela na kole přes Benešov domů. O panu Zajícovi jsem právě četla v souvislosti s pramenem.
našla jsem, že se dlouho dohadovalo kde vlastně pramen je, ale nakonec s označeným pramenem souhlasí i pan Pilous ve dvou pojednáních v časopisu Krkonoše - Jizerské hory 2008/11 a 12. a stejně ho označili i v Tv pořadu zpět k pramenům.
Není to jednoznačné. Já si to pro sebe uzavřela tak. Jinak bych musela bláznit a jít korytem řeky proti proudu a určitě bych pak mezi tím množstvím stružek nevěděla kudy kam.
A to je taky pěkný, že si každý může zvolit podle svého gusta. Nebo najít ten svůj ...
:) To je vážný problém.
Byla jsem podle mapy u českého i polského.
A co je toto za místo: http://www.mapy.cz/s/doVE
- to jsem našla na Wikipedii:
Pramen
Smrk, Jizerské hory
50°53′11″ s. š., 15°17′34″ v. d.
885 m n. m.
Už se mi nechtělo pak na toto místo vracet.
Asi budeš muset, gumovky s sebou !!! :o)
http://geoportal.cuzk.cz/geoprohlizec/?wmcid=1059
Třeba na téhle mapě (musíš si zazoomovat) je to přesně jak to bylo na všech turistických před pár lety. Jizera pramenila v Polsku, případně český pramen byl těsně nad kótou 923m. Taky u asfaltky v zatáčce nad Písčinou je cedulka. A z toho páně zajícova pramene Jizery teče voda do Hájeného potoka ke Smědé a k Baltu. Všimni si, jak nad silnicí uhýbá nelogicky šikmo přes vrstevnice k západu (viz. výřez mapy). Prý tam bývala umělá strouha, ale ta se snad už zanesla, takže zajícova Jizera možná teče skutečně do Jizery :o)))
A Gora Suchacz je vlastně ostrov ...
Zajímavé, tak sám vidíš, jak to je. A přitom to je jednoduché :) S tím Hájeným potokem jsem to už jednou taky zkoumala.
Ale jak jsem včera uvedla ty souřadnice, kdo tohle vymyslel ... to je nějaké nesmyslné místo u chaty na Laczniku, tam už se mi nechtělo vracet. Ale vrátím se jinam, zalíbilo se mi u Jizery jedno moc pěkné ubytování.
Dneska sedim u "zdroje" v Jizerkách. Popátral jsem v různých mapách a myslim, že tě přesvědčim na ten Zajícův pramen :o)))
Nejdřív dvě staré mapy na kterých je pramen zakreslen za kótou 905mnm (Tressenhutberg). První je III.vojenské mapování z poloviny 19.století. Druhý je mapový list 5157 z roku 1941.
Stejně je pramen umístěn na Matouškově Spezialkarten i na většině našich poválečných turistických map a na polských mapách. Nenašel jsem polskou mapu s pramenem Jizery na Stohu/Heufuderu.
Na dalších mapách je pramen výš, nad cestou dneska známou jako Vidlicová.
Německá Jzergebirges Specialkarte neznámého data má jeden pramen skoro až u hranice, asi trochu výš, než zajícův.
Taky německá - Weber, Berlin asi z 50-tých let umísťuje pramen přesně na Zajícův.
Teď jedna podrobná z první poloviny 20. století. Prameny jsou na ní dva - Iser Quellen. A hlavně boční přítok z Polska je označen jako Schlamm Floss - Bahnitý potok. Už jsem psal, že na nějaké staré polské byl Bagniaci potok (teď jí najít nemůžu).
Jestli se dostaneš k ročence JJHS 2013, tak na str.284 je ručně kreslená mapka od Emila Nováka - Skizze 6, Iser. Na té jsou prameny tři a ten Zajícův je prostřední. Podle našeho rodinného znalce Jizerek to nejvíc odpovídá skutečnosti, ten prostřední sice neni nejvyšší, ale je nejstálejší a největší, s jasným vývěrem. Ostatní jsou spíš drobné stékající se stružky.
PS.: ty mapy z nichž jsou výřezy ti klidně pošlu, jestli máš zájem :o)
Právě na to koukám :( To už je na diplomovou práci. K mému studiu stačí tvé příspěvky, děkuji.
Já dnes fotila vodopády v Zeleném Dole, žádný pramen jsem raději nehledala, i když jsem byla opět na hoře od písmene S.
3 fotky z výletu: Studniční hora, na cestu Obřím dolem svítil krásně měsíc / ráno na Sněžce bylo nádherné / než se přivalila mlha
Na Sněžku jsme z Polský plosky koukali, celej den v mraku.
Tady jsem ještě našel mapu z kultovní Nevrlého knihy:
Sporné území - sporný pramen :)
Začínáš mě přesvědčovat. Ne - pro mě jsou prameny dva, nakonec jako na seznamácké mapě. U obou jsem byla a tím jsem spokojená.
Někde jsem četla, že za hlavní pramen je považován ten na polské straně. V jedné knížce je to napsáno jednoduše tak: Na Smrku pramení několik toků, které u jeho úpatí po soutoku vytvoří řeku Jizeru.
Tojo, ale proč se tedy ten přítok z polské strany jmenoval jinak?
Ani Prusové, ani Dolnoslezané, ani Poláci v tom potoce nikdy Jizeru neviděli. To jen my, v porevolučním záchvatu korektnosti (aby náhodou sousedi nepřišli zkrátka), jsme se rozhodli ho přejmenovat (a sousedům je to šuma-fuk).
PS.: bylas už u obou pramenů Labe, Teplého i Studeného? Žes byla u pramene toho pravobřežního přítoku, co pramení v Krkonoších a do Labe se vlévá u Mělníka, to si pamatuju :o)))
Některé řeky pramení taky jako potok, např. Sázava a Teplá Vltava. Nebo Berounka ani pramen nemá ... proč to je u řek tak složité?
Při 1. bloudění kolem toho polského Źródla jsem se ptala několika polských turistů a o Jizeře vůbec nic netušili. Píše se to, že je nějaká Jizera vůbec nezajímá.
Nejsem hydrolog, ani jím nikdy nebudu ... vím, že existuje Teplá a Studená Vltava, ale že tyto přívlastky má také Labe??? Vím, že ta skruž v Krkonoších není pramen, vím, že existuje Bílé a Malé Labe, o jiných nevím.
Trochu jsi mě zmátl tím pravobřežním přítokem, který se u Mělníka vlévá do Vltavy :)
Nojo, Vltava to má od pramene k Mělníku o nějakých 150km víc než Labe. A taky má před soutokem větší průtok. Buď tedy Labe pramení na Šumavě (jako Teplé a Studené), nebo to co teče od Mělníku ku Cuxhavenu je Moldau. Ale vysvětluj to němým Němcům ...
Nechal bych to raději tak, jak to pojmenovali naši předci. A u Jizery taky.
PS.: ten pramen "polské Jizery" označili novoměštští turisti :o)
Dík za nasměrování k zajímavým informacím o Dunaji a Mandavě.
Já připojuji info k blogu, jak to dopadlo s drápkem. 8. den změnil výrazně polohu, snad ho nahradí brzo nový.
Ty brďo a to s tím normálně chodí? Naše předešlá čuba si skřípla (v půli štípla)dráp ve vlaku a za 2 dny jsme už musely k veterináři, začal jí hnisat. Takže doštípnout úplně a pak zatavit něčím jako pájkou, kvůli zastavení krvácení a pak pomalu měsíc doléčovat.
Dával si pozor na běhání a pořád si to lízal. Týden měl dráp vybočený do strany. I na Sněžce s tím byl. Dnes ráno jsem mu dráp zkusila vytrhnout, ale pevně za kousíček ještě držel, už ho to asi nebolelo, začal lítat a odpoledne koukám - dráp nikde. Krev mu neteče, snad se to zahojí a vyroste dráp nový.
... a počtvrté na Smrku ... ne, dnes jsem nehledala žádný pramen, ale nechtěla jsem brzdit provoz na singltreku, tak jsem vyzkoušela modrou od Streitova obrázku :) Dolů do Neustadtu přes Tišinu to jelo dobře.
Pár cyklistů jsem včera z okna zahlédl, ale tebe se psem zřejmě ne :o)
Jsem z toho popisu trochu jelen - tos kolovala po "tatranském chodníku"- MTZ nad Pechem - prostřední fotka ?!
Přesně. Ještěže jsi mě nezahlédl, jak fičím po těch šutrech nahoru.
Zasněžený Smrk je nádherný.
Tak tahle šílenost by mě ani ve snu nenapadla a to mám severní úbočí projeté (i prošlé) křížem-krážem
http://pepikw.rajce.idnes.cz/Smrk/
Nemělas auto na louce - parkovišti u sigltreku? Zahlíd jsem tam žlutou škůdku se semilskou značkou.
Jo, měla, někdo si nás fotil ... to ty?
Ne, já jsem si jen při odjezdu spojil úvodní fotku z vyprávění o Gerlosu s autem, které jsem koutkem oka zahlédl na parkovišti. Přeci jen těch aut, kde kola na střeše stojí víc než auto pod nimi moc nejezdí.
Já jsem ti bod nedala :), protože to tvrzení v poslední vedlejší větě začíná být sporné.
Také myslím, že jich je docela dost a stále víc. Jen je to potřeba doplnit, že někdo má ta kola v autě, ale to na věci vůbec nic nemění :-)