Ahoj, dostalo se mi do rukou kolo po dědečkovi, odhad rok výroby 1930, rozebrala jsem jej a postupně chci obnovit jeho zašlý lesk, začínám u kožených částí-brašna na nářadí a sedlo, vše je dle mého názoru silně poškozené, kolo stálo nějakou dobu venku ( cca pár měsíců). Chci se hlavně zeptat, čím odstraním hrubé nečistoty a potom do čeho to namočit nebo čím natřít. Četla jsem nějaké názory, že se to namočí do leštěnky na kůži, ale chci mít větší rozhled a třeba s tím tady má někdo zkušenost. Kolo stálo spoustu let pod střechou a venku bylo jen těch posledních pár měsíců, než jsem si jej vzala. Brašna na nářadí je ve velmi podobném stavu. Později ještě přidám fotky. Prozatím děkuji za reakce.
Kožené sedlovka? Spíš sedla, ne?
Asi nejlepší je použít nějaký speciální vosk na kůži. Např. to co doporučuje Brooks: http://www.azub.cz/CZ/sada-pro-udrzbu-kozeneho...
To nebude stačit. To sedlo bude značně poškozené.
snad jde něco vidět..
Tak tohle se renovuje výrobou nové kožené repliky. Dobře to dělá třeba David Hýsek nebo Retrocyklo. Takhle shnilá ztvrdlá kůže se dá totiž pouze nakašírovat na hezký vzhled, ne funkci. Při použití strašně rychle praskne.
dobrá tedy sedlo, přidala jsem obrázky a myslím že už samotný název "sada pro údržbu.." mluví za vše. Hledám varianty, je možné že kůže je natolik poškozená, že obnovit nepůjde, ale přijde mi, že je jen hodně znečištěná a zanedbaná ale vyloženě zničená není. Ještě jsem četla že se to dá ponořit do včelího vosku, ale to asi až je to vyčištěné od nečistot. To právě nevím jak udělat, šetrně.
Na vojně jsme na kanady fasovali Elaskon
http://www.drogeriemarket.cz/produkt/3468...
A tady je na podobné téma diskuze:
http://www.jawamania.info/poradna/detail.aspx...
Mám podobně popraskaný sedlo taky a obávám se, že se s tím moc nenadělá. Zkusit nějakého brašnáře, sedláře, třeba by to uměl přebrousit a vyleštit..
To by bylo drahé. Přebrousit ano,ale co potom? Ta povrchová úprava původního sedla by se musela obnovit. A tady nemím,nejsem brašnář,sedlář.
Hlavně se s tou restaurací moc netento. Tohodlenctoho veterána mají v Shibden Hall Museum v Halifaxu. Nic moc, že?
Nechce muzeum.Chce na tom jezdit
He-he,
myslí si, že jí ho ve městě nikdo neukradne ...
Na zahradce jsem mel listim zahazene stare prorezle trubky 1" od vodovodu - na opernou zidku. Nechapu, jak je tam kdo nasel. To snad museli prijit s minolovkou.
No, celkem presne vim, kdo si s jejich pomoci udelal vlastni opernou zidku... Ale kvuli trose srotu nepujdeme do valky. Kazdopadne jsem pak uklidil podobne dalsi zbytky dovnitr a naradi venku nenechavam, ani kdyz se jdu dovnitr jen napit. 8-(
když se to povede, tak je plán to věnovat do muzea, když to nebudou chtít, tak to bude na příležitostné exhibiční ježdění:)
Takového krásného kousku se chceš zbavit?!?
To bych tedy nedělal.
nechci se ho zbavovat, špatně jsem to napsala, chci ho jen zapůjčit muzeu, jestli budou mít zájem.
napsala jsem to špatně, chci to muzeu jen zapůjčit, ještě přikládám snímek, jak kolo vypadalo ještě v celistvém stavu-
Nechal bych to v patině :-)
Samotné foto toho zadního kola máš někde také?
Jestli myslíš to lehokolo, tak není moje, ale zapůjčené od Jirky Hebedy, je tady pod jménem "Jirka". Tady v práci žádnou fotku nemám, ale když ho budeš kontaktovat, jistě Ti sám nějakou pošle :)
no mě osobně nevadí, že je popraskané, když jej dostatečně impregnuji a ošetřím, tak by se praskliny neměly zvětšovat, jde mi jen o to, ho vyčistit, což jsem si přečetla, že to vydrhnout mýdlem a vodou a dostatečně nechat vyschnout (doufám, že bude ještě letos pěkně :) ). zkusím sehnat ten Elaskon, ten byl nejvíc pochválen v diskusích, a dokud sedlo bude brát, budu ho natírat. Navíc jsem sedlo chtěla zkusit nejprve sama (teda s pomocí diskuse) opravit, k brašnářovi to neplánuji dát.
Když ještě frčely kožené bundy, Elaskon byl používán velmi často, zejména při ježdění na motorce...Měl jsem bundu starší než já a i když jsem mockrát zmokl, Elaskon to bez problémů vyřešil a nikdy to nešpinilo, jen se to musí po zaschnutí pečlivě zaleštit.
Děkuji za radu, elaskon jsem zatím nesehnala, snad ve větší drogerce. vyleštit flanelem ?
http://www.zbozi.cz/vyrobek/elaskon-170g/
je to z roku 2006, či sa uvedené prípravky vyrábajú nemám tušenia /zloženie tukovacích zmesí VÚK - http://is.muni.cz/th/175790/prif_m/prilohy.pdf
http://www.obnova.sk/diskusia/koza-na-starej...
Elaskon je v současnosti považován za technologicky překonaný přípravek, tak jako např. užívání kys. fosforečné na odrezování kovů. Prakticky všichni konzervátoři či restaurátoři v ČR již používají jen níže zmíněné tukovací směsi, samozřejmě v závislosti na druhu třísločiněnné usně a stupni jejího poškození.
Směs VÚK - je řidší, lépe proniká do usně a je určena pro usně s uzavřeným lícem a seschlé. Obsahuje lanolin, japonský vosk, paznehtový olej, Preventol Extra a extrakční benzín.
Britská směs - je hustší s viditelnou sedlinou vosku - před použitím promíchat, pro usně s otevřeným lícem či bez něj. Obsahuje lanolin, včelí vosk, Preventol Extra, cedrový olej a benzín.
Pro konzervaci bílých usní a pergamenu se používá jiného přípravku. Tukuje se dnes už jednosložkovým tukovadlem (dříve roztok A a B) pro bílé usně. Obsahuje lineární alfa-olefiny, vosk E, cyklohexan, etylalkohol denaturovaný, Mergal KM 265.
Uvedené roztoky vyrábí ve své domácí laboratoři jeden z největších specialistů na konzervaci kůže u nás, pan Alois Orlita z Otrokovic u Zlína.
Mně se osvědčil pro vyčištění kůže, směs tekuté mýdlo s nastrouhaným mýdlem "Jelen" cca 1cm do ručního postřkovače a doplněné vodou na cca 1/2L. Nechat pořádně vše rozpustit. Jemným kartáčkem drhnout a postřikovat, tak aby se tvořila pěna. Vše stírat čistým suchým hadříkem.
Nechat pořádně vysušit a poté nanášet takové-to konzervační směsi.
Možná se tato směs osvědčila z hlediska detergentních schopností, ale mýdlo "Jelen" je alkalické a to kůži jako organickému materiálu nesvědčí. Když tak použít tzv. marseillské mýdlo, které je pH neutrální (tj. 7).
A co říkáte na tohle?
https://www.decathlon.cz/tuk-na-kuzi-250-ml-id...
Těch kuži je mraky typu s mraky zpusobem zpracování té kuže, neexistuje osvědčený postup .
v základu má každá kuže tenkou vrchní povrchovou slupku, pokud je ta zničená, ničím ji nikdo už nikdy neobnoví.
brašničky s poškozeným povrchem jdou vcelku přijatelně obnovit ---oživit obyčejným balakrylem, lépe lesklým a lépe střídat dva odstíny, pokud je original barvou hnědý, tak jeden světlejší, jeden tmavší hnědý balakryl a potírat brašničku --nebo třeba koženou bundu namočenou molitanovou houbičkou třeba na nádobí střídavě oběma odstíny--nenakydat tam tu barvu, jen to střídavě potírat stahovat tmanší světlejší---něco jako fládrování dřeva, pak to ještě než ta barva zaschne zase přešmrdlat nějakým tukem---dnes už asi koupitelné pouze něco v autopotřebách na kožené autosedačky.
Funguje to ale pouze v případě hnědé kuže, já jsem na kožené bundy z přírodní kuže používal světle hnědou, tmavě hnědou a občas jsem do toho hrábnul i černou, princip ale je aby se ta barva chytla jen na těch rozpraskaných už odřených místech a obnovou pouze doplnit puvodní nepoškozené části.
na sedlo to ale vhodné není---teda pokud není předpoklad, že cyklista bude už vždy jezdit pouze v hnědých kalhotách, na brašničky by to ale fungovat mělo.
když se něco přežene, ten balakryl jde zase v koho stáhnout pouze vlkou houbičkou.
já to takto začal dělal co by pánský krejčí kožené oděvy a opravy kožených oděvu bo když jsem ze začátku přeposílal kožené bundy do origo barvíren--opraven kožených oděvu často jsem to musel nakonec stejně dodělávat , tak nakonec jsem to začal dělat uplně sám bo z origo barvíren to vubec nebyl žádný zázrak..
Je pravda,že kůže je biologický materiál a jeho stav nejde nijak napohled poznat. Může se podařit,že se to sedlo zachrání,může se také stát,že se rozláme a rozpadne. Oprava barvou je spíše oprava "na oko". Aby to vypadalo hezky. Pokud se má ale ta stará vyschlá kůže znovu zvláčnět a nějak se jí pokusit vrátit původní vlastnosti,tak asi jedině použít nějaká ta konzervační a impregnační "mléka",případně i s tím včelím voskem. Buď tu věc do toho mléka namočit,nebo několikrát denně potírat a nechat důkladně nasáknout. Té kůži by se mohly obnovit původní vlastnosti. Vzhled už nejspíše ne,tam bude určitě nějaká patina vidět.
Jakmile kůže jednou vyschne ztvrdne a rozpraská, je veškerá snaha marná.. je to jen na oko. Na sedle je hodně namáhaná. Stačí sednout, chvíli šlapat a praskne.