Mám vařič Primus Eta a občas s ním mám ten problém, že zvuk hořáku se změní na silný, hluboký hluk. Vždy hořák raději vypnu, ale vlastně nevím, co se tam odehraje. Myslím, že se to děje jen, když mám plamen stažen na minimum.
Vybavilo se mi, že v laborkách na průmyslovce jsme snad řešili změnu zvuku meckerova kahanu, jenže to už je tak dávno, že a) nevím co toho bylo příčinou, b) jestli to byla chyba nebo, c) jestli si to s těmi laborkami nepletu s něčím úplně jiným. Už je to přeci jen trochu dávno.
Jiné proudění plynu, já bych si s tím hlavu nelámal. Občas na některých vařičích při nevhodném proudění uniká plyn otvory kolem trysky pro nasávání vzduchu, a chytne tam, neobjeví se ti tam plameny?
Četl jsem kdysi o zpětném nasátí plamene tryskou do kartuše. Vzhledem k rychlosti proudění plynu tryskou si to ale nedokážu představit. No a krom toho, v kartuši není vzduch, takže krom chcípnutí plamene by se nestalo asi nic.
Pokud to hoří normálně, tak bych se hlukem nezalamoval, jen někde něco rezonuje.
Myslím, že je to tím, že začne plamen hořet uvnitř trubky hořáku a rezonuje to. Tomu odpovídá, že se to stává při minimálním plamenu. Asi to může poničit hořák, zničit teplem nějaké těsnění, roztavit těleso hořáku. Odstranit by se to mělo buď vypnutím, nebo naopak přidáním plynu a vyfouknutím plamene ven z hořáku. Já bych to neignoroval.