No, diky. Odkaz je to vcelku dobry, principy treninku vic nez dopodrobna vysvetleny, jen by me zajimalo, kde tam nejdu to trenovani s pulsmetrem... :-/ .
Všude.. Záleží na tom, který fyziologický systém, či složku výkonu, chceš zrovna trénovat. Ono to není čtení na jeden večer. Základní informace najdeš i v některých publikácích, třeba z Grady - Soulek, Martinek: Cyklistika či Pavel Landa: Cyklistika. A řadu dalších informací na http://cyklotrenink.com/ a přibývají i na http://new.mtbs.cz/Zavody/Trenink/. Takže hlavou do toho, ale ne bezhlavě. Od toho máš pulsmetr. A počítej s tím, že tě bude spíš krotit, než popohánět. Ty tisíce kilometrů v pásmu do aerobního prahu (ne však od hospůdky k hospůdce), nejdou nijak ošidit. :')
...jo, jo, nejdřív si musíš ujasnit, co vlastně chceš trénovat - jestli vytrvalost, intervaly nebo frekvence. A pokud chceš jít do tréningu podle pulsmetru, měl by si znát i své aerobní a anaerobní prahy. Buď se dají poměrně složitě, ale celkem odpovídajícně spočítat podle tabulek, nebo si je necháš změřit na laktátové křivce.
Vašku,
snažil jsem se Ti stejně jako ostatní reagující na Tvůj dotaz pomoci. Stručným vysvětlením nebo odkazem na nějakou zajímavou stránku.
Nechci Ti brát iluze, ale sportovní trénink je podobně (stejně) jako desítky dalších oblastí také jen komerční záležitost.
Takže možná někde narazíš na nějaké odborné rady ohledně práce se sportesterem, ale fakticky nevím, zda se Ti bude někdo věnovat individuelně. Tréninkový proces jako celek je celkem složitá záležitost vyžadující zodpovědný přístup sportovce samotného. Na druhé straně by měl stát trenér, který také bude ve vztahu ke svěřenci pracovat jak nejlépe dokáže. Je to logické. Pokud hodláš zdravě a správně se zatěžovat, je zapotřebí neustálé napojení na trenéra, který bude aktualizovat Tvůj tréninkový postup, dbát na řádné a správné provádění cvičení (ono nejde jen o ježdění na kole, to by byl špatný výklad sportování i v rekreační podobě), dle vzájemné komunikace nastavovat další a nové podněty a snažit se tréninkem za určitou dobu dostat se ke kýženému cíli.
V dnešní době zdarma možná nějací fandové v mládežnických oddílech, nebo v dobře zajištěných týmech.
Nejde takto zobrazit a rozebrat na několika řádcích celý problém týkající se používání sporttesteru.
Kromě zvládnutí obsluhy přístroje a znalosti prahových (v závislosti na velikosti laktátu) musíš mít jasno sám v sobě. Musíš si stanovit sportovní cíle, určit podstatu tréninku a právě podle svého sportovního cíle nastavit tréninkový postup , vyčlenit si určitý čas pro pravidelný trénink, zříci se určitých běžných záležitostí, přehodnotit priority atd.
Potom, nejlépe po dohodě s nějakých kondičním trenérem začít trénovat (pokračovat, Ty nezačínáš) podle tepáku.
V cyklistice existuje 6 zátěžových pásem, kterými rozvíjíme několik schopností a dovedností. Vše v závislosti na délce jízdy, způsobu jízdy, velikosti zátěže dle TF, délce a charakteru odpočinku, frekvenci šlapání, charakteru energetického pokrytí zátěže, způsobu regenerace atd.
Snad jsem Ti pomohl alespoň tímto způsobem, chtěl jse tím říci, že vlastnit sportester ještě nic neznamená a je si nutné uvědomit skutečnosti, které s tím souvisejí.
Zdarec,
je chválihodné, že jste s manželkou k sobě zodpovědní a hodláte své zatížení při sportování jeho pomocí hlídat.
Bylo zde napsáno dost na tohle téma a mají pravdu i ti, kteří psali o nutnosti znalosti svých urřitých hodnot ve vztahu k tepové frekvenci.
Pro správné nastavení tréninkových zón (ne všech) je třeba mít zjištěnou hodnotu aerobního i anaerobního prahu (2, resp. 4 mm/mol laktátu) a hodnotu kompenzačního pásma.
Tyto lze zjistit, jak píší i jiní, na lékařském sportovním vyšetření, což nabízí přesné zjištění hodnot, nebo výpočtem od maximální tepovky. Tu je zapotřebí zjistit zatížením a odečtením z přístroje. Lze vycházet také od hodnoty 220-věk, ale to není vůbec přesné. Ani výpočet samotný (od maximálky) není pro každého ten správný. Potom se může stát, že výpočtem zjistíme hodnotu i o deset tepů odlišnou něž na odborném vyšetření a následně ordinujeme trénink zcela jinak než bychom zamýšleli.
Pomocí pulsmetru hlídáme své ranní tepové frekvence, nastavujeme zatížení pro kompenzační aktivity, na rozvoj aerobní vytrvalosti, na rozvoj vytrvalosti pro jízdu v kopcích, pro nácvik silových, silově a rychlostně vytrvalostních úseků.
K tomu je zapotřebí znát specifika nastavení v jednotlivých zátěžových pásmech, jejich délky, délky odpočinků, velikosti zátěží dle TF, v kombinace se způsobem jízdy (v sedle, ze sedla), frekvence šlapání atd.
www.cyklisprint.wz.cz
Tobě se Tomane ta registrace pořád nepovedla? Při přihlášení se tam uvádí emajl, ne přezdívka. U tebe by to zvlášť mělo význam, protože si tam pak můžeš uvést různé doplňující údaje. Pro ty, kteří tě neznají. :')
Asi jsem Žofko, nemehlo, zadával jsem postupně údaje, ketré to po mě chtělo a nyní zjišťuji, že vlastně jsem neregistrovaný.
Vadí to moc?
Případně mi, prosím, sděl postup.
Nevadí. Třeba už jsi registrovanej, ale aby to mělo účinek, musíš se vždycky přihlásit. Zkus tedy po spuštění nakole.cz zvolit vpravo nahoře položku "přihlášení". A vyplň svůj email a heslo, které jsi zadával při původní registraci.
Pokud se to podaří, objeví se vpravo nahoře tvoje přezdívka (asi Toman). Pokud to bude hlásit "chybný emajl nebo heslo" nebo jsi heslo zapomněl, zkus jiný postup:
Zvol vpravo nahoře položku "registrace". Vyplň svůj email a heslo (stejné heslo dvakrát). Pokud už jsi registrován, ale heslo je špatně, tak ti to v tuto chvíli oznámí. Zapomenuté heslo ti kdyžtak pošlou.
Pokud tě to se zadaným mejlem a heslem pustí dál, tak se asi původní registrace nevydařila, a můžeš pokračovat. U většiny údajů si můžeš zvolit, zda je budou vidět i ostatní. A do vlastního komentáře sebe sama si uvedeš právě co, co považuješ za podstatné. A tyto údaje můžeš pak samozřejmě měnit a doplňovat volbou "nastavení". Ale musíš být při tom přihlášen.
Doufám, že jsem to moc nepoplet. :')
zu Žofka
díky, přístě to zkusím dle Tvé rady.
Ahoj , pokud chceš opravdu trénovat , je dobré necaht si udělat laktátový test , a pak trénovat v určitém intervalu . Kopce v laktátovém prahu , rovinky v aerobním prahu ( v 90% se pohybuje cca 140-160/min) .
Práh se posouvá podle trénovanosti , málo trénovaný cyklista má prahy níže , dobře trénovany má prahy vyšší .
hodně se dočteš na www.cyklotrenink.com , nebo na další servrech věnovyný cyklistice .
Mrkni se na http://www.cyklistikakrnov.com/
odkaz Z J. Webů - trénink
tam najdeš články o tepové frekvenci
O práci s pulsmetrem se opírá program "Osobní trenér", který je součástí vybavení mobilu Nokia 5140i.