Napadl mně takový nápad... obalit nábojové dynamo tenkou pryží a použít ho jako přítlačné na běhoun pneumatiky...když jedu nalehko, tak odkloním a nebrzdí a když potřebuji, tak přitlačím na pneu a vyrábím elektřinu....umístění na krosu někde v oblasti pod sedlem v místě uchycení nosiče....jaký na to máte názor ?
Podle toho jak tady všichni píší, že to skoro není znát, mě přijde, že akorát vymyslíš komplikovaný bazmek s horší účinností.
Mám nějaké Shimano v předním kole na leháči a znát to opravdu je, hlavně ve srovnání s náboji Novatec na "průmyslových" ložiscích, proto se ptám....Sona si kupovat nechci, ten rozdíl v ceně mi nepřijde adekvátní k rozdílu v kvalitě...i když mnozí tvrdí opak...
Mám Biologic Joule, on/off.
Za surové peníze, jen to, že to lze odpojit a "nepřetlačovat" se s dynamem.
Nepoznám rozdíl mezi on a off.
Kup Sono a neobjevuj Ameriku.
Mám ten krám zapletený v 28 ráfku. Jestli máš 28, půjčím ti to na ozkoušení, vlastně i na dovolenou, když se netrefíš fo mého cestování.
No, je vidět,že sezona burčáku hezky pokračuje:-).
kolik ti dává nábojový dynamo Watů?
Na tom starodávnym z favorita,který se přitlačuje na pneumatiku zboku, napsali soudruzi 6V 3W.
nestačilo by?
A tak to zůstalo. Je to německá norma, silnější dynamo je v Německu totiž proti předpisům, proto celý svět vyrábí 6V/3W. Kdysi jsem na Sportpragu viděl prototyp takového toho bazmeku, co se dává zboku k náboji a přes řemínek pohání dynamo. 6V/3W se už léta prodává, ale 12V se právě kvůli Germánům nikdy nedostal do sériové výroby.Já mám dynamonáboj na všech kolech v rodině, světla přední i zadní si dělám sám a jezdíme bez vypínače (denní svícení :)).
Jinak, jak říkám, nebrzdí, nepoznám to, ale nic moc extra nedobíjí. Ten BioLogic Joule je zřejmě konstruovaný na Iphone, LG Optimus ani tu Xperii Z to pomocí toho chrániče nedobijí, asi to dává nízký proud. Prodávají k tomu záložní baterii (asi z 2500) tu to nabije a z ní pak lze dobít telefon. Nabije to i jakýkoliv jiný externí power pack, ale je v tom háček. Konektor je velký Nokia jack, v redukci na usb, ale kvedlá, prostě něco nepasuje tak přesně, tak chvilku nabíjí, chvilku ne, i když omotám páskou, do té origoš baterie pasuje perfektně a vodotěsně.
Ty reklamní bannery a články je potřeba brát s rezervou, funkční nabíjení od firmy Biologic prostě stojí dneska nějakých 8 tisíc.
Prakticky a cenově výhodnější proto asi bude vozit haldu AA článků a z nich si zařízení dobíjet, to dynamo je dobrý zdroj trvalého osvětlení, na to stačí bohatě, na nové mobilní žrouty nikoliv.
Mně funguje obdoba toho Biologic.... dělaná doma spolehlivě. Ve 20" kole vpletené dynamo Shimano na 28", pak usměrňovač 220/5V USB a za tím externí zdroj co se dá současně nabíjet a vybíjet. Při rychlosti vyšší jak 10 km/h naběhne na USB usměrňovače asi 5,1 V a drží....vyzkoušeno asi do 150 km/h (na testovací stolici :))
Na krose koupím nějaké podobné dynamo a přes zimu budu zkoušet jako přítlačné....uvidíme..
objevil sem "měřák" tak uvidím kolik co dává (-:
http://dx.com/p/usb-av-usb-power-current... nebo
http://dx.com/p/3-3-led-4-digit-red-display-0...
To mi pověz, jak se potom ty telefony LG Optimus a Xperie Z dají nabíjet z počítače. USB dává 5V / 500 mA. iPhone menší nabíjecí proud než 500 mA neakceptuje. A že by byl míň žravý než konkurence je nesmysl.
Mám lgp880 a nabíjím z USB zdroje 5V 2A a přesto to musím zacvaknout na několikrát, protože to hlásí pomalé nabíjení. Jestli to nebude výstupnímn apětí toho USB. Jestli to nechce víc než 5,1V.
Specifikace USB je celkem jasná: 5V +- 0,25V. Můj počítač dává poměrně přesně 5V. Znamená to, že bych z něj ten tvůj telefon nenabyl? Tak to je ale IMHO chyba výrobce.
K tomu požadovat vyšší napětí a vysoké proudy není vůbec hardwarový důvod, nabíjecí napětí baterek je 4,2V u některých možná 4,3V, to je z 5V (i z 4,75 V) dostatek prostoru pro lineární stabilizační prvek.
Xperii jsem nezkoušel, ale tablet Samsung Galaxy Tab 2 (7") z počítače nenabiješ.
Připojení k počítači je pouze pro přenos dat.
Kouknu jak se chová Xperie Z a Galaxy Note 8.0 a dám vědět.
LG Optimus P700 měl vůbec nějakou divnou nabíječku, pokud jsem nepoužil jeho, tvrdil, "pomalé nabíjení vlivem nízkého napětí".
Když jsem ho plugnul přímo do té chráničky BioLogic rozsvěcelo se, že se mi mobil nabíjí když jsem jel víc než 18 km/h. Ale nabíjení bylo tak pomalé, že svítící displej odebral víc, takže se ten krám vlastně vybíjel.
Pomáhal jsem si tedy tím mezičlánkem v podobě power packu teď právě kontroluju jak se to chová s Xperii Z a zdá se, že ten výstupní prod z BioLogic Power Packu ( 5V - 200-850 mA) na ten krám nestačí, nedobíjí.
Tablet Galaxy Note 8.0 taky nedobíjí, tedy k prdu.
Nabíječka na tablet má na výstupu 5V - 2A, nabíječka Xperie Z 5V - 1500 mA.
Takže můj slavnej BioLogic za 8 litrů můžu používat tak akorát k svícení :-)
"pomalé nabíjení vlivem nízkého napětí". To je pěkný hláška. Tedy pěkný nesmysl, protože to není otázka napětí, ale proudu. Co vím, tak iPad se z běžného 0,5A USB dá nabít přes noc, když ho vůbec nepoužíváš. Možná se dokonce musí úplně vypnout. Dodávaná nabíječka je k němu asi na 2A. iPhone nemá s 0,5A problém, adaptér je na 1A.
K tomu Biologicu bych ti napsal, aby sis pořídil nějaký spořádaný telefon, co se dokáže nabíjet i z počítače :)
Tablet přes USB z počítače také nedobíjí, mobil Xperia Z ano.
V ddrátkách se vůbec nevyznám, ale šacoval bych to na problém s tím nabíjecím proudem. 850 mA těmhle žroutům nestačí.
Mám zkušenost, že některé velké externí disky se v některých notebocích nerozběhnou. Spíš s nimi mají problém značkovější NB než ty obyčejné. Myslím, že některý výrobce povolí větší proud přes USB než je norma. Naposledy se mi to stalo s nějakým 1 TB diskem a NB Sony Vaio.
Ostatně zde je o tom více:
http://oskar.blog.root.cz/2013/02/08...
No ono je to s tim USB jeste malinko slozitejsi. Pokud vim, tak zarizeni si z USB portu muze brat pouze 100 mA (pominu-li suspend rezim), pricemz maximum 500 mA plati teprve v pripade, ze zarizeni dostane adresu, ma tu spotrebu zapsanou v deskriptoru a je uspesne nakonfigurovano. System by rozhodne nemel zvolit konfiguraci zarizeni, pokud chce brat vic nez dany port umoznuje - typicky USB Wifi strcena do pasivniho USB hubu. Aspon tak nejak to v norme na USB 2.0 bylo.
V podstate vsechny ty USB lampicky, vetracky, ohrivace... co si berou jenom napajeni tu normu porusuji, nicmene tu normu porusuje i klasicka USB prodluzka (lze je zapojit za sebe a tim prekrocit limit delky (nedostatecna blbuvzdornost), v poradku je jen A-B).
Realita je takova, ze proudove omezeni se resi ruzne, urcite i v norme bude nejaka rezerva a jelikoz precizne fungujici omezovac neni nejlevnejsi, pouzivaji se ruzne polyfuse, pripadne tam nemusi byt ochrana prakticky vubec, takze se vetsinou da brat podstatne vic ... a kdyz to pak nekdo udela poradne, nejednou muze byt problem, protoze se tam neroztoci disk... :)
Pak je ještě nějaká "odbočka" ve specifikaci na větší proudy. Co vím, tak některé počítače mají USBčka na větší proudy, aby se tím daly nabíjet žravé tablety.
Mně třeba počítač napíše, že byl překročen limit proudu, když tam zapojím něco, co by moc žralo. Ale jak to mají Windows netuším.
Každopádně žádná z těch nabíječek v sobě nemá USB řadič, takže se to řeší specifickými napětími na datových vodičích nebo co nabíječka dá. U nabíječek pro iPhone se takhle dá telefonu říct, jestli má cucat 0,5 A nebo 1A. Bez napětí na datových vodičích se to odmítá nabíjet.
nevím jestli to bude stejný problém nebo ne, ale setkal jsme se s tím u některých USB nabíječek do zásuvky a pak taky u krabičky, kterou mám na čtyři tužkový s výstupem na USB.
Telefony, MP3 přehrávače atd. vyžadují nejen tok proudu, kterým budeš nabíjet, ale také nějaký datový tok. USB nabíječku jsme koupil jinou a v té krabičce na tužkovky mi tam kolegy z bývalé práce nějak připájel odpor, aby tam šel alespoň malý proud, který by simuloval ten datový tok. Od té doby to funguje bez problémů
Nevím,
spíš to nebude tenhle problém, mám podezření na nízký proud. Ale zjistil jsem, že ten BioLogic krám zvládá nabíjet reproduktor, a tak ještě pořídím slušný světla na dynamo, a nechám to tak. K telefonu mám externí baterii v pouzdře, den vydrží v pohodě. Tablet vydrží na tuty, protože jej vytáhnu jen občas abych kouknul na mapu nebo net a jinak ho nechám spát.
Budu bydlet pod střechou, tak se večer vždycky naplno dobiji a dynamo mi poskytne ten luxus celodenního svícení a ještě uživí ten můj pojízdnej hudební cirkus.
Ale je to drahá zkušenost, proto velmi varuji, prověřte energetické nároky svých mobilů, a zvažte, že drahé nábojové dynamo kupujete možná na delší čas, než mobil. Očekávám, že všechny ty superstroječky a smartfouny budoucnosti budou fakt požírači energie.
Něco za něco, když to dynamo skoro nebrzdí, taky prd vyrobí. Protože má tu funkci on/off možná se výrobci mohli odvážit přisoudit tomu dynamu větší odpor s tím, že bude výkonnější.
už se to tu IMHO řešilo
http://www.plutanium.cz/babca/cs/1731-nabijeni...
Je to zajímavý nápad, to se musí nechat. Jestli poznáš při jízdě odpor svého současného dynama, tak tohle asi sotva utáhneš. Dynamo bude mít cca desetinásobné otáčky a dostaneš z něj neuvěřitelný výkon desítek W, pokud se k němu připojí vhodný adaptér, mnohem výkonnější než ten 5V USB, jak píšeš dál.
Problém může být v prokluzování, za sucha OK, ale s trochou vody je kombinace pryž-pryž ta nejmíň vhodná. Spíš obalit to něčím na způsob hnacího válečku u třecího převodu motoru.
Vážnější problém vznikne při nechtěném spuštění naprázdno, protože napětí bude překračovat 1000 V stř. a to při proudu spolehlivě smrtícím. Připojený adaptér fungující naprázdno by to taky zničilo, pokud by se k tomu nepřidala sofistikovanější detekce přepětí. Taky to nemusí vydržet samotná izolace uvnitř dynama, ale toho bych se bál nejmíň.
Jako nápad, jak udělat z kola opravdovou elektrárnu, se mi to líbí.
Pro praktické použití ale nelze než doporučit SON a používat ho standartním způsobem. V porovnání s např. jinak skvělým Shimanem DH-3N71 se i vyplatí. Když jsem na tom opravdu jezdil, tak se všemi vyměněnými kónusy jsem se už dostal na cenu SONu - s tím, že další náhradní kónusy už neseženu.
Na Oceláči mi dynamo ve 20" kole dává trvale 5 W a možná někdo viděl, jak to jezdí bez šlapání z kopce. V provnání s odporem Rohloffa se to úplně ztratí a ani ten nemá vliv.
Pro jistotu: Srandu si nedělám.
Pojízný elektrický křeslo!
To by se dalo patentovat v americe.
Jak bys chtel ale odsouzence donutit, aby jel dostatecne rychle?
a co ho třeba pustit na kole z prudkého kopce a bez brzd se slibem, že když dojede dolů v určeném čase bude mu trest smrti změněn na doživotí? Je to sice kruté ale to je humanitní bombardování vlastně taky.
Kolik potom dává takové to klasické dynamo na bok pláště ? To má ještě víc otáček, protože má menší to kolečko co doléhá na plášť....
Na tyhle otáčky je stavěné, takže dává tolik, co dynamo v náboji při svých normálních otáčkách, jenom má vyšší kmitočet a horší účinnost, se kterou se počítá. Na výstupu je to, co má být a napětí naprázdno je taky kolem 50 až 100 V. Jenom aby se někdo nedivil, proč pořád píšem o dynamech - jsou to všechno alternátory :-)
Tedy: Ono to už kdysi kohosi napadlo a tak se to i vyrábělo. Ovšem zkušenosti?
Nic moc ...
http://de.wikipedia.org/wiki/Rollendynamo
http://rad-forum.de/showflat/Number/598479
http://www.nabendynamo.de/produkte/pdf...
http://www.nabendynamo.de/produkte...