Takhle daleko to u nás ještě nedošlo...
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/313084...
V posledních několik letech jsem měl v kopcích takový divný pocit, že je něco v zásadním nepořádku a teď už vím proč.
Tým Mezinárodního úřadu pro míry a váhy naměřil vyšší hodnotu gravitační konstanty, než při naprosto stejném měření v roce 2001.
Takže komu se hůř šlape nahoru, tak vysvětlení je, že nám vzrostla gravitace.
Musíme zastavit globální oteplování a růst gravitace :)
Musíme zastavit růst gravitační KONSTANTY:-))
V klidu. Kilo je zas pořád o něco lehčí. A taky to je konstanta.
Předpokládám, že teď nastane boom měření gravitační konstatny.
Pokud by se nakonec prokázalo, že konstanta není konstanta, tak bychom museli připustit existenci dosud nepoznané síly nebo veličiny, ale počítám, že hmotnost ani vzdálenost by to nebyla:-))
Zde: http://www.lidovky.cz/ddd-c2r-/odpovedi.asp?t...
Jsem se dozvěděl že "Transparentní účet sbírky nebyl do dneška v rozporu se zákonem řádným způsobem vyúčtován finanční správě, že neobsahuje platbu ani na jedinou fakturu a že osobám, které na tento fakt upozorňují je Hraboshem vyhrožováno fyzickou újmou?"
Nepochybuji o kulturním zdroji ze kterého autor pochází. Vzhledem k tomu že k pomníku jsem se vyjadřoval jen tady, musela tato výhrůžka zaznít na tomto webu. Takže až příště budete čerpat zaručeně pravdivé informace z z motofašistického plátku, vzpomeňte si (mj.) i na tohle.
Mačetéro Hrabosh? :-)) Ohne sranda, mě v tý annonci zaujalo "jak se správně ptát". V první chvíli mě napadla podobnost s obavami ředitelů škol, který navštíví Zeman a v nichž mají s otázkami podobnej problém.
ODPOVĚĎ (13.09.2013 10:09)
Drahý Luciusi, máš-li nějaké nesrovnalosti ohledně financování pomníku rád ti je osobně vysvětlím, neboť o tom vím nejvíc. Vyhrožování fyzickou újmou jistě není vhodné.Přejí tiu dobrý den.KK
Škoda, že je nevysvětlil hned. Takhle si můžeme domýšlet ledasco.
výtrusy přesliček, neskutečný tanec :)
http://www.youtube.com/watch?v=RvC4pOb7MhE
http://www.osel.cz/index.php?clanek=7124
jak je ten svět nádherně složitej...
Tohle vypada zajimave, mate-li kdo deti: http://www.oc-sestka.cz/akce-a-tipy/akce-centra...
Dlouho jsem nevěděl, proč je boj proti globálnímu oteplování/ochlazování/změně bojem. Už to začínám chápat.
Obnovitelné zdroje a udržitelná energetika jsou společenské hodnoty, nadřazené individuálním právům (například právu na život).
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nova...
Jak jde o udržitelnej rozvoj, tak se někteří nedokážou udržet....
Co je to za blbost, udržitelný rozvoj? Copak se dá rozvíjet do nekonečna?
Samozřejmě, že ne. Proto je potřeba občas zavrhnout existující jednoduchá, osvědčená, levná a ekologická řešení, a buď se vrátit o desítky let zpátky, nebo alespoň používat řešení technicky nesmyslná. A právě tomu se říká tzv. "udržitelný rozvoj".
Tva otazka se da aplikovat stejne dobre na soucasnou modlu rustu HDP.
"Udrzitelny rozvoj" je blby termin, proto se ho nekteri lide snazi nepouzivat a objevuji se terminy jako "udrzitelny nerust", coz mi prijde jako perspektivnejsi smer vyvoje lidstva, ale nutnym predpokladem je dost velka zmena svetoveho ekonomickeho paradigmatu.
http://nerust.wordpress.com/2013/08/12...
Tak HDP není modla sama o sobě, modlou se stalo v okamžiku, kdy si politici usmysleli, že namluví voličům, že se neutrácí jejich bohatství, ale že utratí jen jeho budoucí růsty :)
Zhruba 99,99999 historie lidi věděli, že utrácet budoucí HDP je velmi nebezpečná hra a já skutečně doufám, že se do těch dob zase vrátíme.
Bude to sice bolet, ale nedá se nic dělat.
hmmm, nevím. Zatím se lidstvo rozvíjí pár desítek tisíc let.
Myslím, že stagnace dobrá cesta není, take zbývá rozvoj. Jde o to jaký a kterým směrem. A aby byl udržitelný, tak to aké není nic proti, ne?
To, že se ten termín zneužívá, záměrně vynechávám neb na to jsi se neptal.
Dovolil bych si upřesnění, rozvoj lidstva už trvá zhruba několik milionů let :)
nooo, to je věc diskuse. Záleží na tom, co už považuješ za lidstvo a co ještě ne...
Paleolit byl cca před 13ti tisíci lety a to je zhruba to, co považuju už za člověka. Ale i kdybych vzal těch necelých 200.000 let, ze kterých máme nejstarší paleolitický nálezy, tak to nejsou miliony.
ALe jestl bereš už trilobity jako vývoj člověka, což by se dát bralo, pokud budeš brát člověka jako vrchol evoluce (můj názor to není), tak máš taky pravdu
No to mě potěš, představa si že takhle bude někdo mluvit za 15,000 let a řekne, že nás nepovažuje ještě za člověka :)
Vem si to, že před 15,000 léty měli ještě tělesné schránky, to přece nebyli lidi :D
jak říkám, záleží na tom, co za člověka považuješ. Homo sapiens sapiens? Kromaňonce? Opice? Kde je ta hranice? Pro mě je ta hranice moderního člověka prostě někde v té době kamenné.
A pokud se zbaví za 15000 let lidé tělesných schránek, tak mě nijak nebude pohoršovat,když se na mne budou dívat jako na nižší vývojovou a zaostalou větev. Koneckonců budou mít pravdu ;-)
Hele ta debata vznikla v souvislosti s růstem produkce, tak se pojďme bavit o tom, že lidi jsou moderními lidmi od doby kdy začali cílevědomě přetvářet věci na nástroje :)
A to už pár milionů let trvá, minimálně dva, spíš tři...
To bude kalan nadsenej, az se dozvi, ze je modernim kalanem, protoze si rozbiji na brise kamenem lastury pri plavani v mori na zadech. :-)
Hele zvířat s nástroji je docela dost nejenom mořský vydry a je klidně možný, že kdyby tu nebyli lidi, tak by měla některá z nich taky šanci udělat civilizaci.
Ještě jsem ale neviděl vydru, která by si nástroje vyráběla :)
No, otázka také je, zda u člověka pořád ještě jde o rozvoj.
Zda už to třeba není "udržitelná degenerace"
To by se muselo zadefinovat, co je to ten rozvoj a pres jake parametry se to bere. Mira pohodlnosti zivota a mnozstvi vedeni sice asi stoupa, zato s inteligenci jedincu to jde od desiti k peti.
http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/70780...
Problém je v tom, že ty parametry by měl lidstvu zadefinovat někdo z vnějšku. Jenže kdo?
Ale myslím, že degenerovat se dá docela slušně i bez definování parametrů:-))
příjemně degenerovat :)
To záleží na tom, zda mluvíme o degeneraci člověka nebo degeneraci lidstva.
Dnes třeba s vývojem (schválně nepíšu rozvojem) medicínských metod, lze zachraňovat životy, které by před pár desítkami let byly nezachranitelné. A vracet je zpátky do reprodukce. Samozřejmě, že to je humánní a všichni to kvitujeme s povděkem.
Jenže...
ale zase kdo ví jak na tom byli z ingeligencí jednotlivců za husitů nebo během pádu Říma ?
Jsou tací, co tvrdí, že podstatně lépe, než dnes.
Já myslím, že lidi byli blbí vždycky.
No, je fakt, že už dost dlouho nedáváme přirozené selekci šanci, aby blahodárně působila. To se někde projevit musí.
Ne dost na tom - dokonce podporujeme rozmnožování nepříliš produktivních jedinců.
Inteligence není jediná možná evoluční výhoda, a v dnešní době bych řekl, že už ani nepatří mezi dominantní. Stále více nabývají na významu měkké sociální dovednosti, jako například
- schopnost nestydatě lhát,
-schopnost říct si o pomoc a podporu i když mi nic nebrání zajistit si své potřeby vlastním přičiněním,
- schopnost hlasitě řvát a manipulovat emocemi,
- absence zábran při okrádání a napadání těch, kdo daného jedince živí.
Přizpůsobiví jedinci, kteří rychle zvládnou uvedené dovednosti, pak mohou mít nejvíce a nejlépe živeného potomstva.
Jaký vedení stoupá?
Jinak míra pohodlnosti života podle mne naopak klesá. Podle výzkumů antropologů kmeny na úrovni doby kamenné někde na Gunei, jižní americe apod. tráví v průměru zajišťováním svých potřeb (shánění potravy, stavba chýší, výroba nástrojů atd) asi tři hodiny denně. Zbytek dne se baví. V rozvinuté společnosti je to tak deset a ještě se u toho násobně víc stresujeme.
Vědění.
Co se tyka pohodlnosti, myslela jsem tim fyzickou. Nemrzneme, nemusime skoro ani chodit, nemame hlad, zadna zver nas nelovi. Tedy aspon my "civilisovani". Jelikoz zde neni dost prace na 8 h denne, i to mnozstvi prace na cloveka zacne zase pomalu klesat.
Vědění :-D
Tak takhle mě to rozklíčovat nenapadlo:-) Já furt hledal jaký slovo ti vypadlo. Vedení čeho... :-)
Jo jo občas je to prča číst ty kryptografický příspěvky. Ale já zas mám haldy překlepů, takže to u mejch příspěvků bude podobný:-) a asi je to furt jednodušší než hebrejsky, kdy si musí domýšlet všechny souhlásky.
Nooo, lovíme se sami a sehnat jídlo a ne jeho náhražku je docela problamatický a přijde mi, že je to problém čím dál větší.
Záleží na potřebách každého. Když mi bude stačit to, co má ten "divoch" (a poroste to tady tak volně a celoročně), tak si s těma třema hodinama taky vystačím. Když ale lidožrout zatouží po mobilu, plazmě a Audině, bude bouchat dvanáctky, až se z něj bude kouřit.
No právě...
Párkrát jsme o tom přemýšlel, že si vlastně snažíme najít co nejpohodlnější zábavu, která nám nahradí komunikaci s jinýma bytostma. prostě co nejvíc věcí, která nás odisolují od ostatních a když jsme v isolaci, tak další věci, které nám pomohou k alespoň nějaké interakci s dalšíma bytostma, ale tak, abychom nebyli nuceni opustit ten svůj fyzicky uzavřený prostor.
Akorát nevím, kde se ty touhy berou a proč vlastně...
Taky bys životem těch spokojených divochů asi nemohl žít tady v těch našich nehostinných končinách. Až bychom se všichni nastěhovali do jejich pralesa - to by bylo teprv "maso" :-)))
Jinak s tím pojetím "zábavy" souhlasim, odpovídá to "proč něco dělat jednoduše, když to jde složitě" ...
Holywoodská představa spokojeného opáleného dobře živeného divocha je sice romantická, leč vzdálená realitě.
Kmenové války spojené se zabíjením, mučením, hladomory, zbytečné utrpení, trvalé následky a úmrtí kvůli banálním nemocem a zraněním jsou vysokou cenou za tuto romantiku.
Pořád je na světě dost pustých oblastí, kde jídlo roste na stromech nebo leze všude kolem tebe. Nic ti nebrání tam jít a užít si to;-)
Jo, už jsem o tom párkrát přemýšlel, jenže mě by prostě chyběl jazyk, kulturní prostředí, ve kterém jsme vyrostl, rodiče, přátelé atd.
Jinak já o Holywoodské představě nic neříkal a doufám, že mě nepovažuješ za idiota takového řádu, který by bral Holywoodské filmy jako zdroj informací, já psal o věděckých studiích.
Tak ono jak kde, podnebí vládne různou silou :)
Jsou místa, kde musí "primitivní lidi" pádlovat několik dní na kajaku v ledovém moři aby ulovili dost masa a tuku , týdny fedrovat ptáky do kvasných vaků z kůže aby měli co v zimě jíst a dlouho si šít oděvy z předžvýkané kůže, což taky není žádný poleh...
Se šimpanzem jsme měli společného předka před 5 miliony lety (a od té doby se lidé i šimpanzi vyvíjeli). Tomuhle společnému předkovi, asi o dost jednoduššímu než je šimpanz, bych člověk raději neříkal.
Ale da se rict, ze rozvoj predchudce cloveka byl soucasti rozvoje lidstva, ackoli predchudce cloveka nebyl clovekem, ne?
A stejne to s tou evoluci neni tak jednoduche, kdyz se do toho clovek zahlouba, co je vlastne opravdu dokazano a co jsou jen domnenky.
Srovnej:
Jak takové zklidňování dopravy vypadá v praxi se můžeme podívat například na dolní část Václavského náměstí, kde po zklidnění zůstala mrtvá část. Neprohání se tam ani cyklisté, ani tam nekorzují uspokojení intelektuálové při své odpolední cestě do čajovny. Není tam prostě nic. Dnes večer jsem po Václavském náměstí procházel a připomnělo mi to širokou dálnici v Serverní Koreji, po které nejezdí žádná auta.
http://spoljaric.blog.idnes.cz/c/356643/Vice...
s dnešním odpolednem:
http://uloz.to/xaoMAVSA/vaclavske-namesti...
Vážně někdo hodlá volit mamlasy popírající nos mezi očima?
Ze se v Androidu neoteviraji spravne odkazy na mapy.cz.
Konkretne tenhle http://mapy.cz/s/8ucS zobrazi spravne trasu pod windows, ale na androidu se otevre mapa v jinem miste prahy a trasu to nevykresli...
Včera se mi při nákupu brambor vybavila básnička z dětství:
Princeznička na bále
poztrácela korále.
Její táta, mocný král
Honzíka si zavolal.
"Honzíku, máš na mále,
sežeň nám ty korále."
Honza vyšel na horu,
nakopal tam bramborů.
Vysypal je před krále:
"Nesu vám ty korále.
Větší už tam neměli,
ty jsme snědli v neděli."
To co u nás nabízejí v Albertu, jsou opravdu korálky. 8-((
Musel jsem se podívat do kalendáře, jestli není 1. dubna.
http://zpravy.idnes.cz/iniciativa-za...
Za urcitych podminek to neni tak nesmyslna vec, dokonce mi i dava smysl, ale myslela jsem, ze se tykaji plany jen lidi v produktivnim veku, nikoli kojencu a senioru.
No pořád by na to ale padla značná část státního rozpočtu.
Dej každému v produktivním věku 10,000 korun měsíčně a pak se ptej, proč nezbyly peníze na nemocnice, školy, důchody a jistoty....
Ono to taky podle me jen tak nasadit za soucasneho stavu nejde. A 10 tis./mesic mi prijde moc.
http://www.albert-sd.cz/uvaha-nepodmineny...
Reálné jsou leda nějaké stovky měsíčně.
Výdaje MPSV jsou asi 480mld ročně. Kdyby se komplet zrušilo a ty prachy (veškeré sociální dávky plus platy těch zbytečných úředníků) rozdělily lidem, je to pro 10M lidí 48.000Kč/rok, tedy 4000 měsíčně. Od 1.1.2014 by to tak mohlo fungovat.
Přesně to je myšlenka záporné daně, kterou popularizoval Milton Friedman a mají ji v programu Svobodní.
Alternativou by bylo zrušit komplet státní rozpočet a o ty love se šábnout. Plánované příjmy na letošek jsou těsně přes bilion, na 10M lidí je to 100 litrů na rok, něco přes 8 měsíčně. Ale z toho si zajisti všechno, od jídla a bydlení po bezpečnost, vzdělání a zdravotní péči ve vlastní režii.
Hm a peníze již nebudou pánem ale sluhou ale pozor, musí se to nastavit tak, aby to nelákalo lidi ze zemí kde jsou peníze ještě pány.
Krindapána to je blábol...
Starý Řím taky občanům dával základní příjem a základní zábavu, makalo na to poměrně dost otroků.
No to je populistický blábol. To by mě zajímalo, kde by na to státní kasa brala peníze a jak by to vypadalo tak za 5 let. Tohle snad nemůže nikdo myslet vážně.
Představa těchto potrhlých aktivistů je, že to financovat lze zvýšením daní (asi ještě neslyšeli o Lafferově křivce), a krom toho, že po zavedení tohoto příjmu se zefektivní fungování státu, a poroste ekonomika: dáš lidem tolik peněz, že půlka z nich druhý den nepřijde do práce (maximálně vezme nějakou příležitostnou brigádu nebo čorku), a HDP a tím odvody daní vystřelí nahoru. To zní logicky:-)
Naši přizpůsobení spoluobčané už dnes dostávají průměrně okolo osmičky na ruku (plus nájem přímo pronajímateli) a zatím se to na jejich chuti k práci nijak negativně neprojevilo - nedávno jsem viděl transparent "chceme pracovat" (IQ Roma servis).
už jsem se s tím párkrát někde na netu potkal.
Pokud se najde někdo, kdo to bude financovat, tak moje vrozená lenost to s nadšením uvítá:-) Ale pokud to nedopadne a chtěl by mě vydržovat někdo jiný, třeba z nakoláků, kdo neví co s penězma, vůbec se nebráním a z plných plic řvu: "Haló! Já jsme tady a vezmu si vaše peníze moc rád!" :-D
Že by mariňáci nenosili kvéry?
http://zpravy.idnes.cz/policie-hleda-strelce-v...
Ve Washingtonu D.C. je nošení zbraní velmi silně omezeno, ve vojenských objektech obecně také. Každý magor má tedy cestu volnou a dostatek obětí zaručen. Podobně jako v univerzitních kampusech.
To musí být fake. Ve Washingtonu DC je přece jakékoliv držení či nošení zbraní zakázáno. Tam se nic takového nemůže stát.
http://www.handgunlaw.us/states/dc.pdf
Zelení se spojili s Romy, sestaví společnou kandidátku. Včerejší mediální bomba je hezkou ukázkou způsobu, jak média vytvářejí veřejné mínění. Strana Zelených si byla evidentně vědoma obecně negativního působení takového oznámení na voliče a tak jej zasunula až kamsi doprostřed tiskové zprávy, nesoucí úplně jiný titulek (http://www.zeleni.cz/komentar-k-vysledku... v bláhové naději, že si toho nikdo ani nevšimne. Jenže chyba lávky. Kdosi to oznámení, které mělo být pokud možno přehlédnuto, vzal, vypíchl, opatřil velkým titulkem a pustil ven (http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor... Destruktivní účinky pro SZ si každý umí představit; že se v plné míře neprojeví je způsobeno jen tím, že nelze zničit již zničené. Poučme se však, jak se to dělá - ti, kteří se bojí stoupnout na hrábě, i ti, kteří by někomu rádi hrábě do cesty podstrčili. Světlo bude vrženo právě tam, kde se vám to nejméně hodí.
Současný stav programu Nationalen Entwicklungsplan Elektromobilität, kterým se Německo v roce 2009 zavázalo, že do roku 2020 bude mít 1.000.000 elektromobilů.
Roční prodeje elektroaut od té doby v Německu v průměru nepřekračují 3500 kusů a tak má Německo splněno k letošnímu srpnu 0,2 procenta z cíle roku 2020.
Podle nejnovější studie není vůbec pravděpodobné, že by Německo mělo v roce 2020 víc než 200,000 elektroaut, ale i to se zdá ve světle posledních 4 let jako sen...
Se současným stavem techniky se to jen tak nezmění. Tak jako téměř všechno EKO je to příšerně drahé a omezující.
Jenže ze zkušeností víme, že leckdy přijde nějaká převratná novinka, která pořízení a provoz zásadně zlevní a následuje boom a všeobecné využívání.
Vidím to tak 50:50, že zůstane jen u zbožného přání a pár podivínských uživatelů, nebo že třeba ještě v roce 2019 budou mít 50 tisíc kousků, ale v roce 2020 hnedle miliony dva.
A nebo se to celé stočí úplně jinam, k něčemu novému, nebo k nějakému mnohem výhodnějšímu kompromisu.
Hele až bude pro mě elektroauto, atomauto, bioauto, autoslunečník, autovětrník nebo autozázrakjezdící na produkt z mého megakompostu nějak výhodnější a PŘÍHODNĚJŠÍ než normální, tak budu první kdo si ho koupí.
Jezdí na kole po Praze protože je to zábava a pro mě osobně výhodnější než MHD, autem.
V okamžiku kdy to pro mě není výhodné, tedy třeba za tmy, hluboké zimy, období megadeštů přecházím na MHD, protože pro mě osobně výhodnější, můžu si tam číst :)
Z toho je vidět, že hledám výhody.
Až bude na světě nespalovácí auto, který bude topit, chladit a svítit bez toho aby to mělo vliv na dojezd, nebude to stát majlant a nebude to mít 50 druhů redukcí na nabíjení a nabíjení proběhne za maximálně 2x delší dobu než tankování a nebude to stát víc než 1,5x tolik co normální auto, tak já do něj jdu.
Ale jinak mě to může vlízt na záda...
Mimochodem až budou Blankou jezdit JEN elektroauta, tak se bude moc křičet, že se tam ventilace dělala zbytečně :)
Jak rychle se dvoulitrová láhev prověřeně kvalitního burčáku změní v poloprázdnou :)
Koupeno v 17,10
Ochutnáno v 17,30
No alespoň se nemusím bát, že se nám zkazí....
http://www.novinky.cz/krimi/313654-policiste...
Az rok vezeni. Kolik by dostal, kdyby byval sedel v aute?
V tom není rozdíl, trestní sazba je stále stejná, podstatná je kvalifikace činu. Zatím ho obvinili z toho základního, jak to bude souzené je věc jiná a v tuhle chvíli docela nepodstatná. Hlavně když ho našli.
To je asi všude ve světě.
V anglii cyklista zabil dítě a dostal pokutu 1000 liber, řidička zabila cyklistu a dostala basu natvrdo.
V americe cyklista( instruktor bezpečného ježdění na kole) po té co projel několik červených v řadě zabil přímo na přechodu důchodce, který měl zelenou a dostal za trest komunitní práce... přitom se na svém profilu ještě pak vykecával, že nejvíc je mu líto, že si rozbil cyklocomputer..
Nevím čím to je....
Tak víš co, když zabije někoho cyklista, tak to je v podstatě smůla, že to tak špatně dopadlo, zatímco když někoho zabije řidič, tak na tom není nic divného protože jel po ulici s tunou železa a měl si dávat pozor.
Když to po sobě čtu, tak si říkám, jestli by cyklista neměl dostat víc, protože na to aby někoho při jízdě na kole zabil musí projevit víc blbosti než aby někoho zabil s autem.
Mám otázku na Jindru jako odborníka na mostní konstrukce.
Co si o tom myslíš Ty?
http://www.novinky.cz/krimi/313770-technicke...
Řekl bych že tady ti Jindra asi neodpoví z důvodu že je na BL a nebo to zde nečte.
Obalka by byla jistější.
Po pravdě netuším, zda jsem u tohoto tématu zaškrtla ono tlačítko o nepřipívání BL. Ono se to zpětně nedá nikde zjsitit.
Nicméně Jindra již několikrát řekl, že tato témata nečte, protože ho nezajímají. Takže spíše s ohledem na tuto skutečnost by asi bylo lepší zeptat se ho na to jinak.
před 3 minutami Jindra8526
Je to poměrně přesně definované,
Šlendrián a naprosto nezodpovědný přístup všech aktérů. Statici ani projektanti toho mostu v tom nejedou, ti hoši co to montovali, dozorovali a určitě i ti, co pod tím nechali jezdit vlaky nesou zodpovědnost.
Hodně havárií je způsobeno porušením technologické kázně při montáži a výstavbě, honí termíny, spěchají, mnohdy to řídí ne zcela kvalifikovaní lidé, průšvih.
Tady byl souběh. Kdyby pod tím nejel vlak, možná by to nespadlo, ale to že pod tím vlaky budou jezdit, věděli a nic neudělali.
Výstraha pro všechny, je to paradox, most je napočítaný tak, aby unesl dvojnásobek toho co na něm bude jezdit, a oni ho při montáži shodí na vlak a všechny součinitele spolehlivosti si můžeme nabouchat do kecek, a laici budou říkat "padají vám mosty".
Je to jako když nabourá trajler co převáží nové Oktávky a ty spadnou a rozmlátí se o zeď. Nemůžu říkat, to bouraly ty Oktávky, ty ještě nebyly v provozu.
jsem na BL a na rozdíl od milých dam, nehodlám zkoumat, jak to prostřelit.
http://jaroslavveverka.blog.idnes.cz/c/361231...
Garantuje, že vaše uhlíková stopa po jeho požití bude ještě menší, než když jezdíte na kole :)
http://www.videacesky.cz/parodie-parody-youtube...
http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-s...
Svoboda pohybu v praxi: http://kamery.praha.eu/ImageDetail.jsp?id=53139377
Zaujalo mě dost věcí, hlavně ta, že už tady dlouho nikoho nic nevytočilo a pak ten přiloženej obrázek.
Jen rejpej, důchodče...
Co takhle zavést daň z důchodu, aby se Aby necítil diškriminovanej :o)
Myslím, že nebude trvat tak dlouho a bude se z důchodu platit zdravotní pojištění, jako to mají ledaskde jinde.
Hmmmm, zajímavá myšlenka, jen nevím proč by tímměla být postižena i moje mamka, která by v tom byla nevinně.
Takže pokud by daň z důchodu platili jen muži, zvedám obě ruce PRO :o)))
Ostatně, podle statistik muži vydělávají více než ženy, takže by to vlastně bylo spravedlivé :o)))
Jen bych obrátil tvou ctěnou pozornost k faktu, že ženy čerpají důchod v průměru o dost déle než muži.
Takže většinou dostanou dohromady víc.
Přírodní zákony jsou neúprosné.
Bejvávalo...
Dneska už je ten časový rozdíl v odchodu do důchodu dost srovnaný.
V tomto ohledu obvzláště vynikají vdovy.
Ano, je to s podivem, ale vdovy častěji žijí déle než jejich manželé:-))
Mimochodem tuto pro vdovce nepříznivou statistiku řešilo již mnohoženství. Vdovu po bratrovi nebo jiném příbuzném pojal za třetí nebo čtvrtou manželku nějaký příbuzný a tím se to srovnalo.
Hmmm, zajímavé. Být ale třeba ze 4 bratrů s tím, že po jejich smrti pojmu za manželku jejich vdovy, to by taky mohlo vést k pěkným lapáliím. Zejména pokud by zůstavší sourozenec některou ze svých švagrových "nemusel" :o)))
To by měl pak po bratrovi opravdu pěkné dědictví :o)))
Jen si ulev, u mě už to nestihnou zavést.:-))
Chystáš se ukončit důchod?
Dobrovolně ne, ale každým dnem jsem pílím ke konci sklonku.
Ale to všichni
No vy teda máte téma... :o)))
neboj, ty taky :-)
mě to zaujalo...
http://zena.centrum.cz/moda-a-krasa/pece-o-telo...
a už nějakou dobu o tom přemýšlím
Hele, tohle ale není nic zvláštního.
Já v podstatě jím víc jak polovinu stravy de facto syrovou.
Když mámchuť, tak klidně několik dní za sebou nejím jídlo, které by se muselo nějak vařit.
Já vím, ale já to nedělám a neznám nikoho, kdo by to dělal vždycky. Je lidi, co to dělají z části. Jako ty.
Tuhle jsem v nějakém krámě kupovala krém na obličej. A paní prodavačka mi nutila něco echt zázračného a nového, po čem omládnu a budu vypadat na dvacet. Naštěstí (pro mě)dodala, že ona to také používá.
No, nechtěla jsem být nezdvořilá, tak jsem jen řekla, že si to teda ještě rozmyslím a vycouvala jsem bez krému:-))
Jenom jsem nepochopil jak dělá
chlebíky a palačinky při teplotě nižší než 42 stupňů.
"že kolikrát přinesu něco svého, například sušené chlebíky, zdravé palačinky"
Ty prostě podléháš tradičním zažitým a zcela mylným představám, mediální masáži a nátlaku potravinářských firem.
Palačinka je to, co si pod tím představím. Jednoduché. Vezmu tuřín, rozmačkám ho v hmoždíři, uplácám placku, no. A mám palačinku.
P.S. hmm, s chlebíkem si asi tak jednoduše neporadím:-((
no je to sušený. Na slunci nebo jinde při teplotě do těch 42°C. Nikdy jsi nic takovýho nejedl? Není to špatný...
Ne nejedl. Což neznamená, že bych se tomu a priori bránil. Ostatně zrovna při posledním nákupu jsem dával do vozíku celozrnné špagety se vzpomínkou na Tebe.
Ale pod slovem palačinka si představím tu skvělou věc, kterou dělá Petra (lepší než od ní neznám) a nějak se mi příčí tím slovem označit něco jen sušeného při nízké teplotě.
Popravdě vedle dnešních dvacetiletých děvčat je poměrně jednoduché vypadat na 20 :)
Stačí nebýt tlustá :(
Když jedu MHD a neizoluju se od společnosti na kole, tak vidím, že většina žen s pěknou postavou je jen o něco mladší než já nebo mého věku.
Skutečně pěknou dvacítku aby člověk pohledal s lupou...
ještě bych dodal co míním tou pěknou postavou, vyzábliny nejsou můj šálek kávy :)
Ale značná část českých dívek mi začíná připomínat afroameričanky z jihu.
Rozumím. Třeba ta středoškolačka na schodech vlevo
http://1url.cz/DqeE
Tyhle by mohly bejt podle tvýho Gusty?:-)
Zelené plavky a modrobílý vršek?!?
To ty boty od Louboutina budou určitě originál :o)))
Že to budou zrovna voni zlehčovat, to bych do nich neřek.
No počkej - s botama od Louboutina to není žádné zlehčování!!!
Jinak ale ta barevná kombinace asi má odvádět pozornost od tělesných proporcí - u mě to teda aspoň funguje bezpečně.
Pro oči je tak děsná, že se na to ani nedá koukat :o)))
Hmm...
http://life.ihned.cz/cestovani/c1-60823650-20...
Nejvíc mě dostala rada, že na poznání Berlína nestačí víkend. Já myslím, že to se dá říct o lecjakém městě. Možná by se celovíkendový program dal vymyslet i pro takový Rumburk.
Jakože tam celý víkend hledat něco zajímavýho??
:)
Tak samozřejmě záleží na co jsi zatížen. Třeba nákupní centrum tam není žádné. Ale schválně zkusím nadhodit co bych absolvoval já, kdybych byl o víkendu turistou v Rbk a musel bych zůstat na jeho katastru.
a) pátek večer - v případě touhy po adrenalínu večerní procházka centrem.
b) sobota - muzeum, Šmilovského ulička, výšlap na Dymník, pokud by to nestačilo tak ještě procházka Horním Jindřichovem (podstávkové domy), kostel na Strážném vrchu.
c) neděle - Loreta, popraviště účastníků Rumburské vzpoury.
No tak áčko bych si asi v klidu odpustil:)).
Muzeum je klasicky městské nebo něčeho špeciálního? Na tom popravišti jsem byl před asi třema, čtyřma(?) rokama a musím říct, že to mě teda nějak neoslovilo. Šel jsem pěšky kolem hřbitova s tím, že je to kousek, no a po půl kilometru následovalo cprocitnutí:). Přišlo mi to takový zanedbaný, neudržovaný.
Muzeum je klasické městské.
U popraviště jsem byl naposledy když jsem byl poprvé na výletě v Rumburku (odhadem tak léto 1984).
Ale tu loretu doporučuji, tam se za poslední roky udělal pořádný kus práce.
Já vím, že to není nic extra. Jen jsem tím reagoval na objevné sdělení, že na Berlín nestačí jeden víkend.
Loretu jsem viděl taky, pokoušel jsem se to vyfotit, ale na tom dvorku bylo nějak málo místa, nepovedlo se mi to dostat na jednu fotku najednou, rybího woka nemaje...:)).
Na Loretě je dobré to, že jak se postupně rekonstruuje, tak tam jsou pořád věci, které člověk ještě neviděl. Navíc paní Mágrová tam rozhodně nespí na vavřínech, tak se tam střídají nejrůznější výstavy.
Pamatuji se, jak to tam bylo zoufalé na začátku 90. let, kdy jsem byl uvnitř poprvé.
Věřte, že místní nemají o nic raději střevní obtíže než vy...
Tak to je fakt super rada. Jenže autor(ka) nějak opomíná známý historický fakt, že pomalu každá ck rakousko uherská vesnice měla ještě před 150 roky svou verzi faraonovy pomsty, proti které byla místní a blízce okolní populace odolná, někdy bylo i víc verzí pokud měl každý zájezdní hostinec na každém konci obce svou studnu vedle svého hnojiště....
Ze čtení spousty příspěvků zde, soudím, že je tu málo témat k hádkám o věcech OPRAVDU kolem kol. Tak se radši pohádejte o tohle:
http://cykl.cz/item/inovace-pro-inovaci
Co je teda lepší? :-)
Co se mě týče, tak jeden tác v předu a jedno kolečko v zadu. Ideální řetězová linka a řetězu se zvýší životnost a řazení nestávkuje, když je zabahněné ani nemá tu šílenou oezvu jako u přehazovačky a dá se řadit kdykoli a převod je tam ihned.
Debat ami řijde asi jako debata o tom jestli je lepší motor automobilu na uhlí nebo na dřevoplyn. ;-)
Že by další věž vyrostla v Hradišti? Proč ne...
http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/ochrana...
A zaujalo mě, že tu budou nějaké úložné boxy a dokonce zdarma, ale nebude 8-10 nějak málo?
Norsko zastavilo svůj projekt ( Mongstad) na ukládání CO2.
Po té co při výstavbě od roku 2007 utratili 840 milionů dolarů z původně projektované jedné necelé miliardy ( a to loni odložili spuštění z konce roku 2014 na rok 2020) tak letos zjistili, že by museli utratit ještě asi 2,5x tolik aby se v roce 2020 dobrali cíle.
Celým projektem, krom technologické náročnosti, otřáslo nejvíc to, že v EU se nyní znovu uvadí do provozu hnědouhelné elektrárny a jejich podíl na celkové výrobě proudu díky nutnosti zálohovat obnovitelné zdroje stále stoupá.
Mohla bych tě poprosit, abys u příspěvků tohoto typu uváděl zdroj/zdroje?
Děkuji:-))
Jasně, norský tisk, britský tisk, agentury reuters a bloomberg :)
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-24183443
http://www.bloomberg.com/news/2013-09-20/norway...
Nory nějak zvlášt utratit zbytečně milirdy dolarů vlastně nebolí, jejich státní investiční fond je naplněn z těžby nafty tak, že u nich i ECB orodovala, aby si koupili nějaký ten jižně evropský dluh....
Nějak mi tam chybí:
"Celým projektem (...) otřáslo nejvíc to, že v EU se nyní znovu uvadí do provozu hnědouhelné elektrárny a jejich podíl na celkové výrobě proudu díky nutnosti zálohovat obnovitelné zdroje stále stoupá."
Mohl bys z těch dvou článků ocitovat příslušné pasáže?
Jasně je potřeba dodat další link tak dodám další link :)
http://www.thelocal.no/20130920/norway-drops...
a vypíchnu větu :
As well as the rising costs, the project economics have also been affected by the falling price of carbon permits in the European Union's emissions trading scheme.
Ultralevné povolenky, které měly dle zelených mozků stát něco jako 30-50 euro jedna, stojí něco jako 5 euro jedna ale taky stály 2 eura a 50 centů a dalo se jich nakoupit hodně , kupují právě ty obnovované hnědouhelné stvůry protože se to co ?
Vyplatí se to.
Rozumím správně?
have also been affected = otřáslo nejvíc
Krom technologické náročnosti :) nejvíc...
No když Norové ten projekt v roce 2006 rozjížděli, tak měli takový pěkný plán mít CO2 úložiště a dostupnou technologii jako první na světě , prodávat to jako technologický celek/ řešení s dodávkou na klíč pro zájemce z řad "špinavých centrálních zrojů, ( malým ne protože se to kvůli ceně na něčem malém nevyplat).
Jenže špinavým centrálním zdrojům energie kupodivu stačí si koupit levné emisní povolenky a tak se projekt to prodávat a vydělat na tom tak nějak zadrhl a je bez budoucnosti.
Druhým problém je poměrně nečekaný odpor obyvatelstva v Německu nějaké takové úložiště CO2 mít v okolí bydliště.
Takže další nebezpečí hrozilo i z toho, že případná funkční technologie narazí na odpor lidu :)
Je to samozřejmě otázka názoru.
Já se kloním k tomu, že projekt prostě zastavil výsledek norských voleb:-))
Tak to je klidně možný, prostě nová vláda dostala strach, že do toho nasype dalších x miliard dolarů a nebude to fungovat, případně to nebude komu prodat :)
Na rozdíl od vlád v některých evropských zemích dokázali říci malovaným čertům na zeď důrazné ne :)
Ještě k těm hnědouhelným elektrárnám.
Už jsem sem dával, i s linkama, články z německého a světového tisku, které uvádí jako hlavní zdroj růstu podílu výroby elektřiny uhelnými zdroji dva fakty, první jsou potřeba zálohovat obnovitelné zdroje +levné povolenky a druhým je dovoz uhlí z USA. USA mimochodem jsou jedny z mála zemí světa, které pravděpodobně splní Kjotský protokol přestože ho nepodepsaly a byli tím pro většinu světa belzebubové :)
Snižují emise tak razatně protože přešly na spalování plynu a uhlí vozí k nám do moderní zelené EU..
V EU můžeme taky spalovat plyn, ale nejmodernější plynové zdroje se tu odstavují protože jsou drahé díky tomu, že si EU kupuje drahý ruský plyn a levný nechce.
No a tak jsme zpátky u spalování uhlí a ..
Mimochodem, když jsme už u toho uhlí. Mě, jako českého voliče docela zajímá, jak to dopadne s Paskovem.
Už bylo rozhodnuto, začátkem roku dochází k útlumu těžby a postupnému ukončení provozu.
Mě teda spíš čím dál tím víc zajímá, jak se ten skvělej tým zelených odborníků, co má údajně ČSSD pro post ministersva ochrany životního prostředí ( někteří zde z něj poměrně nedávno byli nadšení)popasuje s tím co dneska prohlásili pánove Urban a Hašek.
Haška za asociaci krajů povodil komunistický bubeníček velkolomem a hle, asociace krajů bude pro prolomení limitů.
Urban je pro prolomení limitů pořád, jen k tomu přidává mantru, že na to udělá nějaký perfektní polostátní moloch, který prolomí limity a o zisky se šábne s nějakým Dienstenbakalokoláčkem nebo někým takovým....
Rozumím tomu tak že ekonomika provozu se zadrhla na nižší ceně povolenek než kolik očekávali (nepochybně dokážeš spolehlivě ozdrojovat zelené mozky a 50€). Ale nějak mi do toho nezapadají ty uhelné elekrárny. Ty čemu vadí?
Mohu se zeptat kde jsi přišel na tvrzení "Nory nějak zvlášt utratit zbytečně *milirdy* dolarů vlastně nebolí,"
Mě tedy 840MILIONŮ *MILIARDY* moc nepřipomíná. Maximálně miliardu a to necelou.
Přemýšlím co ekonomice více pomůže- jestli za 16miliard korun dát dohromady schopné lidi a vymyslet novou technologii kterou by bylo možné vyvážet do celého Světa (a která může mít i jiné využití), nebo za 36 miliard korun vyhloubit díru pod Hradem nebo naplnit hangár ve Vodochodech.
Jezus hrabosh myslej.
Pokud jsme chvilku před oficiálním datem spuštení dle projektu z roku 2006 a loni odsuneme spuštění na rok 2020 a zvýšíme další náklady na 2,5 násobek současné zaplacené částky 840 milionů dolarů ( což je už dávno překročený celkový rozpočet). Tak dostaneme celkem 840 milionů + 2x 840 milionů což mě, ať se v tom hraboším jak se v tom hraboším dává 2520 milionů dolarů což jsou 2,5 miliardy dolarů.
Důvod ,že to Nory nějak zvlášt nebolí je v tom, že těžbou ropy vydělali mnohonásobně víc.
Právě to, že si mysleli, že tu technologii prodají do světa je v tom drželo docela dlouho, ta naděje padla.
To mě zajímá kam se dál doslovíčkaříte a co vám nebude dále připadat srozumitelné na tom, že neperspektivní technologii opustili :)
Spekulovat o tom bychom mohli do nekonečna. Nejspíš to bylo několik různých faktorů.
Mohla bych třeba taky spekulovat o tom, že Norové chtěli ten jímaný CO2 používat na efektivní dotěžování svých ropných ložisek. Jenže mezitím objevili a ověřili nová bohatá ložiska a tak dotěžování není na pořadu dne.
Zaujalo mě, že si někdo může splést muchomůrku zelenou s masákem, bedlou nebo dokonce s holubinkou...
přijde mi to jako splést si maserati s trabantem. (oba mají čtyři kola, výfuk, kastli čelní sko...)
http://www.novinky.cz/domaci/314122-muchomurky...
Normálka, ne ? :-)
Zrovna před chvílí mi psal kámoš, že se učí s holkou do školy. A pohádali se kvůli učiteli fyziky, že on je učí (i to žáky donutil napsat si do sešitu) o tom, že existuje "elektronkový" mikroskop :-)))
Pak se nesmíme divit, že lidi sežerou všechno, co před nima neuteče a není extra hnusné na pohled ;-) "O houbách" se ve škole, pokud vím, neučí...
Hele a neupsala se ta dcerunka?!?
Třeba jí "elektronkový" přišlo povědomější než "elektronový".
Zatím je stav dohadů takový, že to má napsané správně, přesně podle toho co slyšela ve škole...
On vůbec ten fyzikář je prý nějaké pěkné pako, takže bych se tomu ani nedivil ;-)
Dcera minulý týden vyprávěla, jak chemikářka chtěla ukázat vývoj kyslíku z katalyticky rozkládaného peroxidu, tak do zkumavky strčila špejli. A nic.
...
Zapomněla totiž, že špejle musí nejprve doutnat.
---------------------------------------------
Omlouvá ji snad to, že je to její první měsíc v zaměstnání po absolvování školy, takže je asi ze všeho vyklepaná, zvláště z třídy pubertálních dítek.
Zahlíd jsem v telce Lišku - měl príma předvolební nápad. Prý prosadí pro všechny děti místa ve školkách a rodiče těch, které do školky nepůjdou budou mít Zelení příplatek (třeba na placené hlídání a tak ...).
Takže další příplatek pro naše přizpůsobené občany, jejich děti nechodí do školek nikdy, ale příplatky budou brát všichni.
Měl ještě další nápady, ty jsem už nestihl vyslechnout. Ale jestli jsou stejně dobře promyšlené ...........
Jestli tomu správně rozumím- pokud máš postižené dítě, máš ho vrazit do státního zařízení. Na domácí péči nedostaneš nic. Vyhovuje? Ne? A principiálně je rozdíl v čem?
Co je férového na tom že matka musí zůstat trčet doma, protože nesežene školku (dotovanou z veřejných rozpočtů), musí zůstat doma protože nemá plat na to aby si zaplatila (složila se sousedkami) na hlídání a jiná, která bude mít štěstí tu školku dostane (tj. podporu z veřejných zdrojů) a bude moci vydělávat (další příjem)?
Principiálně to je hezký nápad a klidně ty peníze můžou být vázané- přijde rodič na místní úřad, ohlásí prosím posílejte peníze XYZ, který bude na úradu registrovaný jako poskytovatel předškolní péče.
A to ponechávám stranou otázku zda je lepší platit za výchovu dětí učitelkám (školku) nebo za tu výchovu platit rodičům. (socializace a osvojení "standardních" dovedností, nejsem rozhodnutý)
Posílání peněz na účet XYZ už existuje a zrovna u těch přizpůsobených. Poslední dobou se tomu začíná konečně říkat pravým jménem - obchod s chudobou.
Nejlepší je to na konci: "nebo za tu výchovu platit rodičům". Pokud by to bylo kontrolované stejně jako využití všech současných dávek, příplatků a doplatků, tak je to jen další snadný zisk v řadě.
Jóóó, kdybysme žili v ideální společnosti ... kdyby ...
Děkuji za zodpovězení otázky z prvního odstavce (text jsem členil podle důležitosti odshora dolů)-
Ale jo, vždyť píšu - v ideální společnosti ...
V reálné společnosti je potřeba postižené zajistit tak, aby to nebylo tak snadno zneužitelné.
Takhle mi to přijde hodně nedomyšlené, spíš jen populistické předvolební heslo. Teda alespoň tak, jak to Liška podal. Třeba se pletu a budou to mít promyšlenější. Vždyť já bych zelené se skutečně racionálním programem snad i volil.
U některých dětí je rozhodně lepší, když chodí do nějakého předškolního zařízení. S domácí výchovou se pak lehce stává, že dítě při zápisu do ZŠ neumí držet v ruce tužku, nepozná barvy protože si nikdy nemalovalo. A taky třeba nikdy nemělo v ruce knížku.
O nedostatečné slovní zásobě ani nemluvě.
Věty jako "Ty zmrde, ty hajzle, drž hubu, neser mě,..." však zná dokonale. Smutné věci.
No co, zase určitě umí dokonale zacházet s tabletem nebo dotykovým mobilním telefonem ;-)
Jeden takový příklad mám hned v práci, kolegyně má podobného vnuka... A přesně jak píšeš, tužku do ruky pořádně vzít neumí, malování, eeee, co to jako je, ale hlavně, že ho rodiče pořád nechají bušit do tabletu nebo honit myš u počítače :-/ Jeho matka je s ním momentálně na mateřské, ale ona přeci taky potřebuje trochu času sama pro sebe, néééé ? :-/
To jsem blázen, není to ten samý Liška co chtěl zpoplatnit poslední rok ve školce, když byl ministr ? :)
Nejlepší je, jak mnozí politici teď mávají praporem podpory školek a zároveň někteří z nich byli ti, kteří rušili střední školy. Takže za pár volebních období budeme řešit nedostatek místa na středních školách. Ale vidět dál než jedno volební období, to se nenosí.
Tohle je fakt uvažování typu "svět se v prdel obrací".
Platit rodičům za to, že se starají o vlastní dítě?!?! Ach jo.
Spis mi prijde divne platit rodicum (dotovanim skolky radove 10 tis. Kc mesicne) za to, ze jsou sditetem co nejmene. Pro dite by bylo asi nejlepsi byt ve skolce treba 4 h a zbytek s rodici, ale to si vetsina lidi nemuze financne dovolit, obecni skolky s tim neumi pracovat, jelikoz neumi nakombinovat na jedno misto 2 deti (dopoledni a odpoledni) a v Cechach je dost komplikovane sehnat castecny uvazek.
Garantovani mist v obecnich skolkach mi prijde jako blbost a navic to muze byt likvidacni pro nektere uz existujici soukrome skolky, co ani nemuzou byt kvuli prehnanym pravidlum skolky, ale vedou se treba jako detske kluby. Nejferovejsi by bylo davat ty penize na predskolni zarizeni primo rodicum (moznych forem je vice) a provozovat obecni skolky jako placene.
Nejférovější a navíc ještě administrativně nejjednodušší by bylo těm rodičům ty peníze vůbec nebrat. Ale to politici a úředníci nepřipustí.
Přesně tak, jenže to by přišli zkrátka ti co nepracují (a o děti se nestarají). A o práci by přišly houfy úředníků - přerozdělovačů.
To by ovšem zlevnilo celý proces přerozdělování a mohla by se zrušit nějaká další zbytečná daň, a to i s úředníky na výběr této zbytečné daně, její vymáhání a přerozdělování, propuštěním těchto úředníků by se opět ušetřilo...
Nene, to je příliš nebezpečná myšlenka, ještě by se toho moh někdo chytit!
To by nepomohlo. Z platu 20 tis. (median) pri 2 detech odvedes statu 2 tis. mesicne. Pokud by se zene nahodou podarilo sehnat snizeny uvazek (s plnym se opravdu neda dostatecne starat ani o jedno dite), tak z 10 tis. by odvadela 1 tis. Kolik hlidani asi tak poridis za 3 tis. mesicne? Bez negativni dane by to neslo. Navic je podle me v poradku zvyhodnovat rodice s detmi, aby meli sanci zit na prijatelne zivotni urovni, protoze nechceme vymrit, ze?
Nejde jen o daň z příjmu, ale i o další daně a poplatky, které odvádíš při nákupu (DPH), nebo které u výrobce a obchodníka zvedají cenu výrobku nebo služby. Celkově je to pěkná darda.
I kdyby me modelove rodine nechali uplne vsechno, co dava statu, nezaplatilo by to 2 detem soukromou skolku.
Pokud by oba manželé vydělávali medián, tak už by to podstatnou část uhradilo. A zbytek by dali ze "svého".
Taky by museli mít něco našetřeno před naštěkáním do boudy, ale s tím se dneska moc nepočítá, trend je spíše zabřeznout a pak hledat nějakou půjčku i pro matky na MD bez prokazatelných příjmů...
Tohle je, myslím, mimo. Teda samozřejmě záleží na sociální skupině, ale "trend" je spíš odkládat dítě až... se vybuduje kariéra, až se vybuduje bydlení, až... je kolikrát pozdě.
V mých plodicích letech se s takovou věcí, jako že mladí budou mít hned svoje bydlení prakticky ani nepočítalo, první roky se obvykle bydlelo u některých rodičů, a to i s jedním či dvěma dětmi. Nehodnotím, jestli je to správně, navíc jsem stejně byla ta výjimka, co to nezažila, ale posun, kdy dnes už se prakticky vůbec nerodí děti děvčatům před maturitou (a to maturují o rok později než my) a jen velmi vzácně vysokoškolským studentkám, je nepřehlédnutelný.
Nejsem sice ekonom, ale kde se berou peníze na tu školku ? Pokud vím, tak stát má na "rozdávání" jen to, co z nás na druhé straně vytahá (jak už jsem psal, tak i formou daní a poplatků, které platí výrobci a distributoři toho, co kupuji a jim to srovnávám v ceně nakupovaného - a vím z firmy, že jsou to neskutečný řachy za kdejakej prd)
Když se podívám na svůj výplatní lístek, tak jen mé odvody by zaplatily pro obě děti školku s výukou angličtiny...
Ze mas vysoce nadprumerny plat ovsem vetsine obyvatel nasi republiky je k prdu.
Plat mám opravdu těsně nad republikovým průměrem.
Lidé s průměrným či podprůměrným platem by se holt museli spokojit s školkou českou (ostatně, naše rodina se s ní též spokojila), nebo tou zmíněnou vzájemnou maminkovskou miniškolkou.
Když ale mají oba manželé hrubou mzdu dejme tomu těch 20.000, tak je superhrubá 26800, čistá 15850 a odvody státu celkem 10950 za jednoho.
Kdyby ale stát snížil odvody na polovinu, ušetřil by každý 5.000 korun, dohromady tedy 10.000 korun měsíčně, 120.000 korun ročně, za 8 let 960.000,-.
Pak by mohla odejít žena na mateřskou, z úspor vybírat 15.000 korun měsíčně, vystačilo by jim to na 64 měsíců, tedy přes pět let by vůbec nemusela sáhnout na práci a rodina by mohla mít nezměněné výdaje.
Vzhledem k tomu, že by nemusela sáhnout na práci, mohly by si s maminkami udělat nějakou vzájemnou sousedskou miniškolku, a měla by to zadarmo, třeba 2 dny v týdnu službu ve školce a 5 dnů úplné volno.
Nebo by si mohla najít částečný úvazek a platit normální školku.
To je opravdu super zprava pro lidsky genofond, ze se budou rodit vsechny deti rodicum starsim 30 let.
Cítím v tvém příspěvku náznak ironie, ale DNA se s věkem nemění.
Starší rodiče jsou rozumnější, klidnější, zkušenější, vzdělanější, takže dokáží dětem poskytnout lepší zázemí.
Ovšem plodnost s věkem klesá - v současných podmínkách dosti rychle.
Mimochodem - starší rodiče jsou zkušenější (ve smyslu zkušeností potřebných pro výchovu dítěte), pokud už je to víceré dítě v pořadí, když tedy na těch prvních, co měli za mlada, nasbírali zkušenosti. Jinak je na tom starší rodič se zkušenostmi stejně jako ten mladý, akorát že už mu často (ne vždy) dělá větší potíže se nové situaci s dítětem přizpůsobit.
Hadej, proc vnucuji matkam nad 35 genetickou konzultaci a obcas doporucuji i takove veci jako amniocentezu. Ze by se testy doporucovaly i pri vyssim veku otce nevim, ale vysledky jsou jasne: Cim starsi rodice, tim vetsi pravdepodobnost geneticke poruchy ditete.
http://tn.nova.cz/zpravy/zajimavosti...
To je jeden pohled. Má to však ještě jeden stav. Totiž ten, že když mají starší rodiče miminko, tak pak ještě mnohem starší mají doma puberťáka. A to nemusí být pro výchovu dítěte také optimální. Vidím to ve třídě své dcery, kde se shodou okolností těch rodičů 50+ sešlo víc.
Baví mě Tvé přesvědčení že na školství jde 50% daní.
Ale jo, mě to vcelku vyhovuje. Snižit daně (vydělávám), jen ať ty nevydělávající (a tudíž daně neplatící) matky dostanou zpátky třeba všechno (a já třeba půlku).
Jen ať vychovají lidi kteří mě budou živit v důchodu (já důchodové pojištění platím), ale vlastní matku ne (důchodové neplatí, nepracuje). Tak nějak si představuji solidární společnost :D
A co s těmi, kteří "vychovávají" pouze další doživotní pobírače dávek? Ti tě v důchodu, i když si platíš "pojištění" - správně daň, živit nebudou.
V podstate jsou socialne slabe skupiny financne pro nas stat marginalnim problemem.
Jakou máš představu o "marginalitě" ? kolik tak ročně myslíš že stát na tyhle vydává?
Podpora v nezamestnanosti + pomoc v hmotne nouzi + statni socialni podpora v roce 2012 = 52 mld. Kc
Polovina státního deficitu? Tak to zase až tak málo není.
Dlouhodobi nemakacenkove nemaji podporu v nezamestnanosti, takze muzes odecist 8,7 mld. Kc. A nejvetsi vydaje ze statni socialni podpory budou asi rodicovsky prispevek. Ja bych to spis porovnavala s celkovym rozpoctem a tim, kolik penez se vyhazuje zbytecne. Penize, co skonci prevazne u lidi, co je opravdu potrebuji, mi zbytecne vyhozene neprijdou.
To jsou CELKOVÉ výdaje. To jest i na horníky kteří nemůžou sehnat práci. Zigani (zrovna poslouchám nějaké Rumuny) představují jen část. Kolik nevím. Třeba 5%? Shodit systém který funguje v 95% případů?
Ale jo, já bych ty nemakačenka z Paskova hnal společně s Tebou. A ušetřili bychom půlku státního deficitu.
Prijde mi nesmyslne porad vse komentovat tim, ze to budou zneuzivat nejaci nemakacenkove. Z tech lidi, co cerpaji socialni davky, nejsou nemakacenkove vsichni a prijde mi uz dost hloupe, jak tu porad nekdo neco komentuje s tim, ze z toho budou tezit Cikani, takze je lepsi to tak nedelat.
Nikdy jsem neřekl, že všichni doživotní nemakačenkové jsou cikáni, zažil jsem pracující slušné cikány. Že jich je jen minimum a že bohužel okolo sebe denně vidím ty přizpůsobené (včetně jeidnců z majority) mě na rozdíl od tebe vede k zamyšlení, jestli je uživíme ještě třeba za dvacet let. Žiješ jinde a třeba je nepotkáváš, to ale neznamená, že neexistují.
Uvádíš státní podpory 52mld. Připočti ještě podporu obecních úřadů. Odečti podporu v nezaměstnanosti pro lidi skutečně práci hledající a různé pomoci pro skutečně potřebné. Kolik myslíš, že ti vyjde? Pár miliomů?
Já to zkusil opačně. Lidí (cikánů i necikánů) doživotně závislých na dávkách může být 400 tisíc, na osobu dej průměrně 6000 měsíčně a máš ročně skoro 30mld. Naprosto zbytečně rozdaných!
Třeba Obrana sežere 42mld. Mě to teda marginální nepřijde, zvlášť když vytváříme podmínky pro rychlý růst dávkám přizpůsobené populace.
PS. mě zas přijde hloupé strkat hlavu do písku a dělat, že problém neexistuje.
Jedna věc je systémové nastavení (komu a jak co vyplácet) a věc druhá je jak zabránit zneužívání tohoto systému. Asi jsem málo Čech, nehodlám hledat důvody proč něco nejde. Pro mě je důležité to systémové nastavení, které Tebe vůbec nezajímá. Obávám se že si nemáme o čem povídat.
Ba dokonce ještě více, tržní školkovné (nebo příspěvek státu na dítě ve státní školce, to je stejné), včetně stravy dítěte, je přibližně stejné jako celá má daň z příjmu. A to po celé 2-3 roky, které chodí dítě do školky.