Nojo pražáci. U Muzea 2cm vody a už mají povodně. :-))
Teď beze srandy. Snad už přestane pršet a voda bez větších škod odteče.
Kroměříž má jen zvedlou hladinu tak o metr, Zlín zatím nic, a dneska svítilo sluníčko :-)
V pátek mám jet na svatbu do Domažlic, tak jsem zvědavý, jak se tam dostanu, jestli to neopadne a nezprovozní nádraží v Kolíně...
Hodně sil těm, co musí "bojovat"...
Sluníčko, právě jsme se vrátili s dětmi z výletu na koloběžce a odrážedlech. Silnice suché, cesty ve stínu ještě trochu mokré. Vodní stavy luxusní, že bych si vzal dovolenou? :-)
A odkud, že to jsi? Já dovolenou mám a už dva dny sedím doma a jen sleduju jak tam, kam jsem chtěla jet se to valí a budu čekat do úterý, že snad už bude líp. Tak jako, že urychleně změním plány a vyrazím za sluníčkem tam k Vám. :o)
Já si k tomu ještě přidal starost o město Grimma, kde se mi tak líbilo při loňské dovolené. (Viz obrázky z léta a ze dnešního dne)
Ale konkrétně u nás se zatím potok drží na I. stupni a potůček, který nám v posledních letech už 2x vyplavil dům je také zatím pár cm před vylitím. Naštěstí prší už jen tak, že voda by mohla začít klesat.
Zaujal mě trefný komentář v diskusi o protipovodňových stěnách na webu ústeckého deníku:
Začíná se blížit chvíle,kdy voda otestuje kvalitu práce na povodňové stěně na Střekově,a vaně vUstí.Voda je přísný,neůplatný,a spravedlivý stavební dozor.Blíží se skutečná kolaudace.Ta pravá,generální,která je úžasně neuplatná,nepřipouští odvolání,dovolání,rozklad.Ani stavební deníky jí moc nezajímají.Budeme sledovat její činnost.
No v Praze už ukázali, že ignorace plánů jim jde, hasiči po kolena ve vodě při budování protipovodňové ochrany jsou toho příkladem...
A argument, že chtěli šetřit peníze nechápu, k čemu pak ty stěny za miliardy kupovali? :-(
A pro Radku v Ruzyni před věznicí 30 cm vody, v Liboci vytopené chatky a to už není tak daleko k tobě na kopec ;)
Když ne Ruzyň, tak Pankrác :-)
Sorry, ale tenhle flame tady nehodlám podporovat.
Sorry, ale tohle téma se nazývá Povodeň, ne Žumpa.
Žumpa? Čtu dobře? Nebyl jsem vulgární, sprostý. Jen jsem byl zcela off-topic. A zcela osobní. Připomínal jsem lidem jak jsi se ke mě dříve chovala. Tys to dělala dlouhá léta a přišlo Ti to normální.
Takže svůj příspěvek zopakuju.
Věšel jsem to pod Tvoji poznámku o tom že flame nehodláš podporovat. A podotkl jsem, že je škoda, že jsi na to nemyslela v době kdy kdy jsi odsud vyštípala Medvěda. A že si pamatuji, že jsi takové příspěvky psala i mě. Teď ještě dodám že to byly hnusné osobní podpásové útoky, které jsi věšela pod neutrální příspěvky v neutrálních tématech.
Podívej, pracuju jako programátor, u PC sedím přinejmenším 10h denně. Právě jsem si otevřel notepad a do něj si tento příspěvek zkopíruji.
Máš několik možností:
1. sklízet co jsi zasela (příspěvky nemazat, tak jako jiní nemazali Tebe)
2. zamknout téma
3. Zkusit vyhrát editační válku s programátorem, který u PC sedí celý den a nemůže se od něj hnout protože je venku hnusně a navíc má ježdění na kole zakázané (a řekl bych že nebude trvat dlouho a budou tu posily)
4. Omluvit se. A tu omluvu opakovat všem a pokaždé.
Pak je tu ještě jedna možnost, ale ta Ti, obávám se neklapne. Mě Václav nezabanuje. A kdyby jo, narozdíl od Medvěda mám dost technických znalostí na to abych sem mohl přispívat dál.
Ctrl+A, Crtl+C, Alt-Tab, Ctrl+A, Ctrl+V
Ty uz mas zase zakazane jezdeni na kole? To jsi zase zlobil?
Pořád ještě. Na chirurgii jsem se takticky neptal, ale týden poté co jsem byl prohlášen za strostlého blbec zašel na rhb a tam to zatloukat už nešlo :-D
Hele, Hraboši, nehraj si s tím a ranhojiče poslechni.
Ono se to o pár dní nezblázní a pak tu pauzu doženeš.
Zvolna, nelam to přes koleno.
Já pauzíroval 20 let, a taky se to rozhejbalo a Ty máš ještĕ fůru času.
Prý mám nějaký nebakteriální zánět, který musím rozehnat. Kupodivu mi dovolil běhat. A kolo mi zakázal kvůli otřesům. Tak to tak nějak respektuji. V téhle zimě to na záněty není dobré bez ohledu na drncání.
Doporučuju dlkladnou kontrolu zubů, měl jsem docela dlouho problém s kloubama a nakonec se odhalilo, že se mi tiše zánětí kořen pod můstkem, ani to nebolelo a od doby co to šlo ven, mám od zánětů ramen, loktů a zápěstí pokoj...
Jak malé dítě. :-/
tedy bod 3: snaha vyhrát editační válku.
Znovu kopíruji původní příspěvek.
Jsi tu příliš krátce. Radku neznáš. Chovala se tu k lidem hodně hnusně. A abychom se mohli z historie poučit, je třeba si ji stále připomínat, abychom nezapomněli.
Hele, Radko, když lidi zjistí že se tu akorát maže a že je tohle téma otrávené, nebudou to číst. Nech to tady, klidně ať mi Tvoje alterega nacvakaj mínusy. Buď je to nezajímá a budeš mít klid. Nebo je to zajímá a pak máš smolíčka pacholíčka a budeš to muset vydržet. V porovnání s tím co tu někteří museli vytrpět s Tebou to je vlastně pohodička.
Jak malé dítě. :-/
PS.: jsem tu už dostatečně dlouho?
A co být velkorysý a vykašlat se na staré křivdy?
Umí ještě lidi odpouštět, i když jsou třeba v právu? Kdo ví?
PS: Nic, nebudu se již zapojovat do debat s touto tématikou, sorry.
Odpuštění musí předcházet omluva a náprava spáchaných křivd. To tu zatím nenastalo.
A co tak udělat gesto jako první a povzneste se? Co tak vyzkoušet překročit svůj stín?
Promiň, ale tohle bylo nyní doopravdy naposled... Už se k tomuto hnidopišství nebudu nijak vyjadřovat.
Takové gesto nĕkteří chápou jako slabost, s takovými týpky jako je udavačka se nediskutuje, nevyjednává, ti se pouze drží v kleci, aby nĕkomu zase neublížili.
Trvat na zásadách není hnidopišství ale nutnost.
Jak malé dítě...
(Ale můj názor je jistě zkreslený tím, že jsem tu teprve 6 let...)
Každej argument dobrej, to si nepamatuješ?
(Tohle se smí smazat, nebudu oživovat. Byl to totiž sarkastický vtip.)
Pamatuju. Právě, že pamatuju.
Byl jsem tu tehdy a pamatuju si, jak to bylo (na rozdíl od mnohých dnešních dodatečně "spravedlivých"). Už tehdy jsem jasně napsal, co si o tom myslím.
Dost dlouho a často jsem si o tom všem psal s Murphym, s Medvědem (dlouho po banu), s dalšími lidmi. Vyhrazuju si proto právo na vlastní názor a nenechám se nikým tlačit do nějakého honu na čarodějnice. A fakt, že se s tímto tlakem setkávám v každém druhém vlákně, mi vadí. (I když tobě musím přiznat, že aspoň mluvíš zpravidla za sebe a nesvoláváš na svou podporu davy, to je fakt.)
To je vše, končím s OT.
To už máš promyšlený všechno na sraz?
Tak se pochlub cos vymyslel a naplánoval ať máme možnost se připravit a a zajistit si účast.
Proč bych měl mít všechno vymyšlené na akci, která pokud proběhne, proběhne zhruba za 12 měsíců???
Aha, já myslel, že to chceš cvičně prubnout ještě letos.
Tak na co se máme těšit, dej alespoň hrubý nástin, kdy, kde.
Možná může být. Ale spíš myslím že se na léto už domluvit nestihneme (navíc tam mám nakýblované už nějaké akce, které také budu muset nějak pofackovat), v září je už sraz a nějak výrazně později to už nejde. V 900mnm je dost kosa.
Možná by se dalo na prodloužený víkend v pár lidech nasáčkovat do některého výběžku, ale to by by byla komorní akce pro pár lidí. Jednak kvůli dohodě o termitu, druhak se tam blbě jezdí. Navíc to letos vidím za sebe stejně jen na silnici (ach ta hlava).
Jo, nech to na další rok ať je to to teda na jistotu.
Nevím kdo co plánuje, tak si nějak zapikoluj vhodný termín a dej vědět.
Jen bych velmi poprosila, zda je možno zohlednit, že květnový sraz (cca kolem druhých květnových svátků) už je předběžně bukován.
Kým? Kde ten sraz bude? Kdo ho bude dělat?
Bavili jsme se o tom teď na Hlavatici a dovolila jsem si ho zarezervovat já s Ane.
Podzimní sraz v příštím roce má předběžně zarezervován Holfi.
Zda to tak bude nebo ne je zatím ve hvězdách. Další sraz se "pevně" vyhlašuje až na srazu předem. Takže jarní se definitivně vyhlásí na letošním podzimním.
No vida, netrvalo to ani měsíc. A jak jste mi to tehdy vymlouvali, že to je nesmysl. :-)
citace: "Jen se bojím, že dobrý duch by to nepřenesl přes srdce a pořád se do toho montoval."
http://www.nakole.cz/diskuse/16527-odpad-z...
Radko, je zajímavé že sis na to, necelý týden poté co jsi se na tom s Ane domlouvala, nevzpomněla.
No tak to teda pardon. To zase motáš hrušky a jabkama a svádíš na mě něco, co vůbec není pravda.
Tehdy nebyl důvod mluvit o tom, zda někdo vyslovil přání další srazy organizvoat nebo ne a jaké.
Ty jsi cosi plánoval/neplánoval, ale žádný konkrétní termíny jsi nenavrhoval. Pokud ano, samozřejmě bych se ozvala již tehdy.
Já se ti do ničeho nemontuji a ani se montovat nehodlám. Žádný termín jsi při té minulé diskuzi nevyslovil, tak buď tak laskav a nevztahuj na mě něco, co jsi si vykonstruoval jen ve své hlavě.
Ostatně ani nyní jsi ještě termín nevyslovil - pokud tedy nebereme v úvahu orientačně "cca za 12 měsíců".
Reagovala jsem na pouze na to, že Lelek napsal, že netuší, co kdo plánuje, tak jsem napsala, o čem vím.
Halí belí, to je celý.
Vy jste jak za komančů, Hraboši.
Dovolená s Andĕlem.
Hezky společnĕ, hlasujeme, kultůrní program a sportovní vložks nebo naopak, nenech se do kolektivistického stylu vmanipulovat.
Snídanĕ od 8 do 10 ti..... humus.
Moc nechápu, proč dospĕlým lidem má nĕkdo organizovat bydlení a žrádlo. Sraz na startu, plus pár linků, nikoliv nezbytných, na místní služby ubytovací a pohostinství.
Zatydlé svazáctví nepodporuj.
Hlasovat se nebude. Vymyslím program a budu očekávat že když se s tím budu dělat, tak že ostatní se tomu programu přizpůsobí.
Snídaně bude do osmi ;-)
Já mám třeba rád společné večeře, kdy se můžeš setkat s ostatními. A je to chvíle kdy tam přijdou všichni.
Další věc je, že když to budou lidi objednávat po jednom, tak z toho ubytovatele trefí šlak, připravil bych se třeba o možnost uhádat nějakou společenskou místnost nebo hromadnou slevu...
Ale prd, ubytovatele netrefí šlak ale bude mu srdce plesat nad tím, že se kšefty hejbou.
Množstevní sleva je dobrý argument.
Nikdo nikoho do ničeho netlačí ani nemanipuluje, je to čistě na dobrovolnosti a chuti něco udělat pro radost a zábavu ostatních, kteří budou chtít.
Přesto ten svazácko-odborářský duch jako by na mě z toho přímo čpěl, inu, když to někdo potřebuje k životu...
proti gustu žádný dišputát
Oni se lidi druzili i pred vitezstvim proletariatu do zajmovych spolku.
Komu to nevyhovuje, jezdit nemusi.
Kdyz se jede treba voda, nebo nejaky prejezd na vetsi vzdalenost na kole, bezkach, pesky, ... taky je potreba urcita disciplina. A to i kvuli bezpecnosti.
Nelibi, jedes solo. Bud rad, ze mas moznost volby. Nekdo si treba sam z ruznych duvodu netroufne.
Disciplína holt muší bejt :-)
Jojo, na družení byli machři hlavně naši němečtí přátelé, ty měli různejch "ferajnů" včetně uniforem, popěvků, a pochopitelně kázně a disciplíny, kam se hrabali naši rohatí nebo svazáčci.
Taky jednotný krok a standarta spolku, která budiž hrdě nošena při všech parádách menších či větších :-)
Není to krásný pohled :-D
http://vinohradskeslapky.rajce.idnes.cz/2013_05...
Čéče, dyt je to až na jednu vyjímku samej chlap :-)
Tohle byl panečku spolek:
http://www.smirice.eu/spolky/sokol/foto.htm
Chlapy vidím spíše na tvé fotce. Na těch hraboschových jen vychrtlé dresíkáře:-)
Posuň si to níž, tam jsou KuK krasavice :-)
Vždyť taky píšu, že je to jen a pouze na dobrovolnosti a vlastní chuti. Když nechceš nemusíš nic organizovat. Pokud nechceš nemusíš využívat nabízené možnosti a vše si můžeš zařídit sám, pokud vím, tak vždy pár lidí si zajišťuje vlastní ubytování a někteří si dělají i vlastní jízdy.
Vážně netuším co se ti na tomhle nelíbí a jestli tohle chceš považovat za svazácko-odborářský duch, tak si to považuj a líbit se ti to nemusí, také tě nikdo nebude přemlouvat aby ses účastnil nebo se nějak podřizoval.
Jo považuji a nikterak, jak vidíš, se tím netajím.
Pochopil jsem, že dost lidí, alespoň tady u nás, cestuje do ciziny organizovanĕ z důvodu jazykových. Doma už to chápu ménĕ.
Jakmile nĕkde vidím sepsaný nĕjaký "Řád" naježím se a okamžitĕ koukám, kde nechal tesař dírku.
Ale je fakt, že miliony lidí všude na svĕtĕ následují v tlupách vztyčený deštník průvodce. Myslel jsem si, že se svobodou přijdei masovĕjší odmítnutí kolektivistických projevů, ale nestslo se tak, a asi se to nikdy nestane.
Překvapuje mĕ ta malá touha "dĕlat si to po svém" jak zpívávso Frank Sinatra "I did it my way" :-)
Kde a v čem vidíš nějaký řád, vztyčený deštník? Kde a v čem vidíš alespoň náznak nesvobody, povinnost se podřídit, nutnost konat podle něčího rozhodnutí?
To mi vysvětli čemu nerozumíš na slovech, dobrovolnost, nezávislost, vlastní vůle a rozhodnutí?
je to mimo téma i příspěvek na který reaguji, ale nechtěně jsem si na tebe vzpomněla na lehosrazu. V hospodě ve které jsme měli objednanou výbornou svíčkovou byl stůl pro místní a nad ním vyřezaný nápis "stůl krákorů"
A čím, že jsem si to zasloužil takovou vzpomínku? :-)
V které to hospodě jste byli?
Hele, ale to by mě fakt zajímalo - co teda podnikáš se svými kamarády ty? Aby to nemělo v tvých očích svazáckého ducha? Jen to společné zachlastání? (Celkem nic proti tomu, ale i tohle mě víc baví s lidmi, se kterými mám společného něco víc než jen stejný stůl v hospodě.)
Nic.
Jezdíval jsem s Kudrnáčem za sklem a výtvarníky, ale jak se stal hvĕzdou Lasvitu a současnĕ učitelem na Umprum, nemá čas. Pak trajdám po vernisážích a s kamarády z Anglie chystáme výstavu škrdlovickýho skla v Ruskin Centre v Stourbridge a současnĕ knihu o tomtéž.
Ale nic z toho nemá kolektivní charakter, i když na vernisážích se potkávám s dost lidma co se známe a jsme kamarádi.
Kolektivní sporty nepĕstuji ani nesleduji.
Hospoda to je úplnĕ jiná dimenze, chodí tam stálí místní, a pak matláci a kluci z okolních staveb, v zelených a červených montérkách, modří už asi dodĕlali a odjeli. Protože dĕlám z domova, jsou ty dvĕ hodinky pro mĕ sociálním kontaktem s vesnicí a ostatními, jinak by mĕ z toho asi hráblo.
Pohyb ve skupinĕ, popř. na zájezdu ( naštĕstí už 23 let ne) mĕ vadí zejména šílené mrhání časem. Sraz v 10, jsem na stanovišti v 9:30, protože si dávám rezervu, abych nepřišel pozdĕ. No a v 10 je na srazu 75 procent skupiny, poslední doráží v 10:30, sorry byla zácpa. Takže z vlastní pečlivosti přicházím o 30 minut a z cizího hulvátství o dalších 30, takže hodina v prdeli.
Na tý Ruzyni to bude určitě kanalizace a v Liboci to vypadá na Šárecký potok.
Ale zrovna v noci jsem si říkala, že by bylo "ftipné", kdyby nás to vyplavilo od Bílky a koukám, že nejsem tak daleko od skutečnosti...
A proč kanalizace, když tam teče ten samý potok, co v Liboci? BTW se prý pěkně rozlil do Šárky...
Tak jsem se na to schválně podívala do mapy, protože si neuvědomuji, kde bych kolem věznice viděla na povrchu potok. Proto mě napadla ta kanalizace.
Jednak jde teda o Litovický potok, Šárecký je v Šárce :o)))
A pak je potok od věznice (už si uvědomuju, že se tam musí přejet můstek) sveden pod zem a ven se zase dostane až u Hvězdy. Takže by to nebyla kanalizace, ale svody z povrchu do potoka nebo něco takového - pochybuji, že by ten potok byl "neprodyšně" uzavřen do roury a neměl žádné odpustě na povrch.
Jelikož mají být v příštím týdnu "dny Kralup", tak doufám, že se počasí umoudří.
Jinak Vltava se sice vylila, ale zůstává více méně ve zvýšeném korytě.
Do Bubenče jsem se dnes nedostal. :-)
Praha - Troja, dnes kolem 15.00:
http://www.flickr.com/photos/94236292@N06/sets...
O železnici mi nemluv. Dcerunka jela večer domů z Pardubic - vlak měl hoďku zpoždění, pak to brali přes Hradec. Ve 23 hodin psala sms, že projíždí Velkým Osekem. Usnula jsem kolem jedné v noci a doma ještě nebyla...
Ještě teď se jezdí přes zaplavený Kolín 5 km/h, takže průjezd zatopenou oblastí nádraží trvá 20 minut.
http://www.zelpage.cz/zpravy/8932
Za mnou podivný víkend... směs super zážitků a strachu.
Každoroční výprava na švih do Rakous.
V pátek jsme v Pasově u nádraží v 18,30 zaparkovali auta v přízemí parkovacím domu, nikde nic neobvyklého a vyjeli do Au a pekelně zmokli.
Přespali jsme tam, přejeli přívozem i když kapitán už trochu prskal, že je jen tak tak a celou sobotu mazali na silničkách přes Linz Mauthausen Ybbs do Melku, sluníčko vítr do zad, ale .. už cestou všude naváželi k řece zátarasy a říkali,že se to zvedne ale až večer.
162 km průměrkou 29/hod jsme v podvečer přijeli a pohodička, chřestové hody a opět nic zvláštního jako panika a tak... klidné městečko.
Ráno sirény, na náměstí valníky s pytlema s pískem a zprávy, že Pasov je pod vodou a naše auta taky...
Zrušili jsme nedělní etapu a jeli přímo do Pasova.
Zázrak auta byla na jediným parkovišti, které nezatopilo...
Jenže mezitím volání z domova, že máme kolem domu záplavu, díky sousedům a výkoným čerpadlům zapůjčeným od známého to žena udržela, že nám to nevlezlo do garáže, ale kolem domu jezero vody měli jsme vodu i na místech kde nikdy...
Takže jsem dorazil a od 17 ,00 do teď jsem makal kolem baráku, před chvílí jsem vypnul čerpadla a při pohledu na TV si říkám, klika neuvěřitelná....
To jo. Měl jsem dva roky po sobě povodeň na zahradě a jen v jednom případě se dostala nepatrná vrstvička vody dovnitř. I tak to nadělalo škodu v domě a to v obou případech. Tak ti přeju, pokud voda někde lízla dům, aby se ukázalo, že máš barák dobře postavený.
No doufám.. žena to včera zachytila těch pár cm od přelivu do domu, dneska jsem od rána jel jako motorová myš, dvě čerpadla, osobně vyčištěný veřejný kanálový řad, vyčistil jsem tři kanály na silnici v okolí, postavil jsem takový 4-5 metrové a cca 3 cm vysoké hráze z plastových zatravnovacích dlaždic napříč silnicí aby se voda hrnula do kanálů a né k sousedům a ke mě, ted jenm doufám, že to nějaká svině neukradne... auto přes to klidně přejede.
Dvě čerpadla od rána jedou. Mám promáčený asi 20 tý věci.
Jo celý jsem to nafotil a pošlu to správci komunikací ať si uděljí laskavě pořádek a neposílají nám k nám z několika tisíců m2 asfaltu jejich vodu....
Lodenice v Branice, trosku Botic, Stvanice
http://rastach.rajce.idnes.cz/Povodne_2013_-_06...
Hostivarska prehrada vypadala dnes takto: https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos...
Myslim, ze bych tu diru netrefil. 8-(
Až by šlo do tuhýho, tak myslím, že by ses hodně snažil dobře a hlavně rychle proplout :-)
Proplout ano, ale bylo by daleko snazsi preskocit zabradli, nez trefit diru:
http://mur.rajce.idnes.cz/2004_Botic/
http://mur.rajce.idnes.cz/2001-10-20_Botic/
Botič je výš než byl v roce 2002, ale to sis jistě přečetla na webu. Bydlíme a máme klubovnu tři ulice od Botiče, od Folimanky. Takže se děsíme, kdy to kanalizací vletí do sklepa a do klubovny. Takže máme přestěhovanou polovinu klubovny v kuchyni a na jídelním stole je asi tak metr a půl lyží.
Takže asi tak. Prostě idylka. A dáváme si pravidelné zdravotní procházky k vodě.
Ráno jsem kolo vzdala a jela MHD - není to tak dramatické, abych musela přijet "na vodníka".
Voda ve Vltavě ani zdaleka nedosahuje stavu 2002 a zatím to vypadá, že se to udrží. Když se teda nezblázní Berounka...
U nás taky zatim žádná katastrofa, od večera nárůst o půl metru, tak snad se to zastaví okolo 9m (asi jako 2006 - dvacetiletá voda). Uvidíme.
Co nechápu, že u vás začali montovat mobilní zdi tak pozdě, alespoň připravený na místě to mohli mít dopředu.
Momentálně je to asi závod s časem, kdy přestane pršet. Koukám na Vltavskou kaskádu, zásobní prostor pro Lipno1 plný (a přítok stále stoupá), Orlík plný, Švihov a Slapy taktéž. Volné ovladatelné retenční prostory mají ještě Lipno1 (21 mil. m3), Orlík (11 mil. m3) a volný neovladatelný retenční prostor Švihov (39 mil. m3). Tak jsem zvědav, za jak dlouho je to schopné se zaplnit.
Více viz tady http://www.pvl.cz/portal/nadrze/cz/index.htm
Pri pohledu na vyvoj prutoku rek a hladinu a odtok Slapu a Stechovic mi prijde situace v poslednich dvou hodinach stabilizovana s tim, ze by se to v Praze nemelo uz zhorsit.
Jo, zatím jo. Ale Slapy a Štěchovice jsou teď plné, už nic nezachytí. Zachraňuje to Vrané, tam je volných 2 mil. m3. Modelová předpověď pro Berounku v Berounu je zvýšení průtoku o 500 m3/s. Kdyby to chtěli vyrovnat zadržením vody ve Vraném, tak to udrží asi hodinku.
Zase toho tece min z Vltavy, ale o neco to urcite jeste v Praze stoupne, i kdyz te modelove predpovedi Berounky tak uplne neverim. Jen bych osobne, kdybych ji verila, asi upoustela Vrane vic ted a jeste zvedla hladinu, abych mela rezervu na pozdeji.
Praha zavřela, bez výjimky, všechny mateřské školy. Takže si povodně užijeme i my na kopci. :-(
To se mýlíš
---
07:56 Hlavní město Praha
Mateřské a základní školy v Praze 6 zůstanou dnes kvůli potřebám rodičů pro děti otevřeny, rozhodla povodňová komise městské části. Výuka probíhat nebude. "Podle zákona školy musíme označit, že se jedná o evakuační místo," řekl iDNES.cz mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.
viz http://zpravy.idnes.cz/cesko-trapi-vytrvaly...
Když vám řeknu, že teď pátek - sobota - neděle jsme jezdili na kolech v oblasti střední Moravy a počasí naprosto vynikající (včera dokonce slunce, modro a bílá oblaka), tak mi to asi nebudete věřit. Odjížděly jsme odtamtud kolem třetí odpoledne, zatáhlo se až ve Velkém Meziříčí a pršet nám začalo šest km před Poříčím.
Já ti to věřím, u nás jen trochu sprchlo v sobotu a neděli dopoledne. Tak aby pěkně rostla zelenina na zahrádce a houby v lese :-)
O víkendu si budu muset udělat výlet do Zadní Třebaně, v roce 2002 nám to vzalo chalupu, tak budu zvědav, jak si tam nyní vedli...
Chceš zjistit, jestli ji náááhodou tahle povodeň nepřinesla?!? :o)))
Spíše mě zajímá, kde tentokrát voda postoupila. :-)
Jinak ve Sokolovně mají výbornou hospodu. Řekl bych nejpoctivější široko daleko.
Sokolovna, to je takový ten barák v kopci od Čičelic, co se tam říká u Mařenky nebo jak se ta ženština jmenuje?!?
Googl mapa...
49.922165,14.196798
Abych byl přesnější, je to Hlásná, ale já tomu říkám Zadní... Když jsem tam jezdil vlakem, tak podle toho přejmenoval. :-)
Ve městě se navíc tvoří kolony i kvůli tomu, že ulice křižují desítky autobusů nahrazujících metro. Velké kolony jsou na mostě Barikádníků jak směrem do centra, tak i na Libereckou. Čtenáři na Facebooku hlásí až 75 minut zpoždění. Plný je také Nuselský most do centra.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/doprava-v-praze-behem...
To jsem zvědavý komu povodně pomůžou ve volbách. Začíná to být moc zajímavá tahanice.
Sice se z toho dělají média drama, ale v Praze se zatím nic akutního neděje, takže se můžou klidně dohadovat.
Ale topka se moc netrefila do období, kdy dělat puč... Starostové z ODS teď do nich budou šít... Ale na starostu Smíchova, co volal na Lipno asi mít nebudou...
Fail byla ta akce z protipovodňovými zdmi...
Včera mi psal kamarád z Podolí: "Co dělali celou noc, že se začaly montovat zábrany až ráno, to jako chrněli, aby se jim pak brodilo líp?" Nevím, kdo může věřit tomu, že když jsou všechny přítoky rozvodněné, když pořád prší a všechno se to stýká v Praze, tak že se nic neděje a bude to v pohodě... Tohle už pochopili v Zoo, kde začali stěhovat preventivně....
Kralupy jsou celkem pod vodou.
Tak přesně u toho jsem se ráno zasekl a musel to vzít podchodem směrem k nádraží.
Tak místa na fotkách jsou ještě více pod vodou...
Kudy se tam ta voda dostala? To se vzedmula Vltava do Zakolanskeho potoka a ten vytekl nebo jinudy?
Jinak Cukrovar meli nechat loukou se stromy, jak to bylo za meho detstvi.
Potok se vylil z břehu a potom kanalizace a je to pod vodou až k řece. Jsem to vzal po silnici, neboť se nedá projet suchou nohou... Na silnici je tak od 20cm po 50cm (místy kudy jsem jel a myslel si, že bude vody nejméně).
Jinak autem jsou Kralupy neprůjezdné.
Tak jsem se vrátil z práce do Kralup a voda významně opadla a sluníčko nám začalo svítit. Vidím to na šťastné suché a prosluněné zítřky.
Slunce v duši. :-)
PS: Tak kde jsem se ráno brodil po kolena, tak v těchto místech už není kapky vody.
Kdy přestanou stoupat hladiny řek?
S povodněmi, které mají setrvačnost, je to složitější. Voda z hor se ve vodních tocích hromadí postupně, takže například kulminaci Berounky nebo Vltavy čekáme v pondělí, úterý nebo až ve středu. Na prvně zmíněné řece je hladina zvýšená o tři metry, my čekáme, že stoupne ještě o metr. Prahu zřejmě čeká třetí stupeň povodňové aktivity. Pro hlavní město by to měla být zhruba pěti až desetiletá voda. Takže nic až tak dramatického. Praha má navíc výhodu, že je regulovaná pomocí vltavské kaskády, kde už zhruba čtyři dny před očekávanými dešti upouštěli vodu. Obecně se od poloviny týdne bude celková situace zklidňovat. Počasí bude polojasné až slunečné a teploty by měly dosahovat 20, možná až 25 stupňů Celsia
Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/meteorolog-petr...
Petr Dvořák není jen meteorolog.
http://www.youtube.com/watch?v=rylJphH1pF8
Jakto že nepoužívá termín "klimatické změny", ale (podle matfyzáků) už dávno neplatné "globální oteplování"?! Jestli on to není nějaký zpátečník?
Vždycky, když je řeč o stále častějších extrémech v počasí, vzpomenu si na odborníka přes historické záznamy (mluvil v rádiu někdy po povodni 2002, nebo 6, už nevim), že prostě posledních 150 let bylo extrémně klidných a že jde jen o návrat k normálu.
No vždyť právě. Jde o tzv. práh nestability. Jednou za čas jej dosáhneme a pak je chvíli bordel, než se to zase ustálí (a to je ještě otázka, v jaké poloze se to ustálí).
Potíž je v tom, že 100 let jsou 3 generace, což je dostatečně dlouhá doba k vytvoření pocitu "normálu". A pak se divíme.
Z historie zaznamenaných velkých vod u nás čtu, že vždycky byl delší dobu klid (80 - 150 let), pak přišly 2 - 3 rychleji za sebou, pak zase dlouho klid. Takže pravdu nemají ani panikáři, ani ten tvůj odborník: normál není ani jedno, normál je to střídání. :-)
už se to tady probíralo ale jedna masivní povodeň přinesla i něco dobrého.
Když se roku 1845 zatopilo dnešní Česko a Morava, tak ck plánovači , kteří to měli v paměti nakreslili všechny tratě řádně vysoko.
I díky tomu jezdí dneska většina vlaků
My z Brd se činíme! Brdská voda do každé pražské domácnosti! Důchodci nemusí stát před ,,dodávkou" předem frontu. Zásoby máme dostatečné na každého Brdská voda dostane.
Plzeň také přispěje již jsme zásobili i Beroun.. Z autobusáku mají přístav....
A teď vážně... U nás to potoky zvládají, jsou v korytě. Horší pod Hořovicemi tam se Červený potok již prý vylévá. Rybníky máme plné, ale drží přepadají bezpečnostními přelivy. To ty zásoby... Dlouho jsem je neviděl tak plné. A z každého čůrku je potok. Voda se valí hlavně z lesů, které jsou již nasáklé a vodu nezadrží. Na Brdech napršelo za sobotu a neděli hodně přes 100mm. Do teď pršelo... Teď se to tu jasní...
Nějak mi pořád neleze do hlavy, jak včera Nečas s tím pražským primátorem kecali o tom, jak je vltavská kaskáda připravena zachytit vodu. Zažil jsem v posledních letech už několikrát, jak je upuštěný Orlík, když se očekává velká voda. Naposledy jsem tam byl na 4 dny před dvěma týdny - tak plnou hráz jsem ještě nikdy neviděl. Si tak nějak myslím, že upouštět začli až pět minut po dvanácté...
Možná jo, možná ne, byl jsem na pár přehradách a okrajově se to týká i mé práce a můžu ti říci, že upustit je těžší než se zdá.
Většina přehrad a vodo-regulací je stavěna jen na 20 leté vody. Jinak by přehrady byly pouhými suchými poldry a jak znám českého člověka ( úředníka a obyvatele) tak by to bylo plné chat, domů a provozoven a všichni by řvali proč se to jednou za pár let napouští.
Navíc upouštění vody není něco co by zvládli řídit primátoři nebo přednostové vlád, nechtěl bych tu výslednou vlnu vidět...
Přehrady velkou vodu nezachytí. Vodu je potřeba pustit volně do krajiny tak, aby nenadělala škody. Bezpečně zaplavit louky, příp. i pole.
Například lužní lesy pod Břeclaví jsou schopny zadržet 10x víc vody, než soustava vodních nádrží Nové Mlýny.
Před řadou let, naposledy tak nějak před 25 lety, když přijela trochu větší voda, tak na Labi pod Hradcem Králové za soutokem s Orlicí otevřeli stavidla a z Labe zaplavili obrovské plochy luk a slepých ramen do výšky takových 20 cm. Totéž se dělalo na lukách podél Labe za Jaroměří kolem Černožic a Smiřic. Po naplnění hladiny luk zavřeli stavidla a vodu drželi a buď se voda vsakovala nebo ji pak postupně pouštěli zpátky. A pak dál na Pardubice už teklo jen normální množství vody, které koryto Labe bohatě zvládalo. Když se udělalo teplo a voda se prohřála, tak do luk chodilo docela dost lidí courat zaplavenými loukami.
Jenže pak se na těch lukách za Hradcem začali stavět domky, sklady a obchoďáky. Další průšvih byl, že se záplavové kanály a stavidla kolem Černožic a Smiřic přestala udržovat a dnes už jsou zřejmě nefunkční a možná u napevno uzavřená a od té doby už to zaplavování skončilo a dnes už teče velká voda jen korytem a hodně napřímo bez zdržování.
Břeclav přežila povodeň v r. 2007 (?) bez větších problémů jen a díky poldrům. Prostě se zaplavily lesy, louky a pole nad a pod BV. Sice pak trvalo cca dva roky, než voda z těch zaplavených území zmizela úplně (plus to byla ideální líhen pro komáry), ale za to nezaplavení to rozhodně stálo...
Snažit se "odvést" vodu pryč je kravina na entou...
Tak.
Rozlejvatbdo krajiny každý potok, jinakbto odnese Ústí.
Soňa mĕ vynervovala, že prej všechno vzala voda, dopadlo to podle plánu.
Louka zatopená, hráze drží, teď když to opadlonto vypadá takhle. Ono každej litr se počítá, svedení potoků do betonových koryt je špatné řešení, a pomĕrnĕn sobecké.
Já budu mít na louce golfovej green a kluci v Dĕčínĕ nebo Míšni mĕ žíly netrhaj, humus.
Tak.
Rozlejvatbdo krajiny každý potok, jinakbto odnese Ústí.
Soňa mĕ vynervovala, že prej všechno vzala voda, dopadlo to podle plánu.
Louka zatopená, hráze drží, teď když to opadlonto vypadá takhle. Ono každej litr se počítá, svedení potoků do betonových koryt je špatné řešení, a pomĕrnĕn sobecké.
Já budu mít na louce golfovej green a kluci v Dĕčínĕ nebo Míšni mĕ žíly netrhaj, humus.
Tak.
Rozlejvatbdo krajiny každý potok, jinakbto odnese Ústí.
Soňa mĕ vynervovala, že prej všechno vzala voda, dopadlo to podle plánu.
Louka zatopená, hráze drží, teď když to opadlonto vypadá takhle. Ono každej litr se počítá, svedení potoků do betonových koryt je špatné řešení, a pomĕrnĕn sobecké.
Já budu mít na louce golfovej green a kluci v Dĕčínĕ nebo Míšni mĕ žíly netrhaj, humus.
Mimochodem v Drážďanech čekají po přitečení vody z Čech vyšší stav než v roce 2002, tak v Míšni to bude nejspíš podobné.
Mezi Drazdanama a Magdeburkem: http://www.wochenspiegel-web.de/upload...
Projížděl jsem jak Drážďanama tak Míšní a vlastně vším kolem Labe až do Torgau v sobotu.
Bylo vidět, že se něc děje, Labe se velejvalo z břehů, zaplavovalo nejčastěji tu cyklostezku a odpoledne už bylo území kolem Labe zavřené a hnali mě po silnici.
Ale zdálo se mi, že jsou klidní, stavěli zábrany, kotvili lodě, žádná hektická panika.
Nezbývá než jim držet palce.
Co jsem moh, jsem u nás udržel :-)
Madam se mě směje, že jsem jak malej Jarda, že si myslím, že těch pár litrů co nepustím dál něco změní. Jenomže já jsem paličák, říkám si, kdyby každej potůček takhle nějakej "malej Jarda" hodil do louky, mohlo by to v celkovém součtu vypadat mnohem lépe.
Tak teď mi volala Soňa, že soused, majitel louky pode mnou, kope příkop, aby tu vodu co jsem rozlil do louky vrátil do potoka...
Přeci nebude mít tejden na louce vodu.
Nemůžu tam, zase bych ho honil vidlema, dobytka chatařskýho.
Nedalo mi to, ty jeho rygoly jsem zaházel a dobytka zařval do zemĕ.
Nĕjakej sobeckej kretén si fakt nemůže dovolovat kazit práci ostatním, on zjevnĕ nechápe, že to že musí tejden přes louku vzít holínky je prd proti tomu. když má nĕkdo půl metru vody v obýváku.
Co je to za lidi?
Jsou to vůbec lidé?
Mě zaujal tenhle článek, je to docela zajímavé http://www.sedmagenerace.cz/text/detail/povodne...
A tady je vidět, kolik větších povodní bylo http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_povodn%C3...
O to víc se divím, že ti lidi pořád bydlí u řek a myslí si, že to je výjimečně...
Neřekla bych, že si myslí, že je to výjimečné.
Ale co by podle tebe měli dělat?!?
Tak samozřejmě, kdo si teď koupí pozemek v záplavové zóně, to je trošku magor.
Ale je mnoho lidí, kteří mají ty pozemky a domky poděděné po předcích. Bohužel, v podstatě mají neprodejný majetek. Jistě je mezi nimi dost těch, kteří by se rádi odstěhovali, ale šance na prodej aktuální nemovitosti je nulová, takže co s tím stávajícím a kde vzít peníze na pořízení nového?!? Tohle je, podle mě, naprosto neřešitelná situace.
Vůbec těm lidem nezávidím a nechtěla bych být na jejich místě.
A co ti, co nic nezdědili? Taky nic nemají... život není cukrátko...
Ale chtít po státu stamiliony, aby ochránily miliony, to je hloupost...
Stejně jako si stěžovat v Jozefově, Terezíně nebo na Švihově, že je ohrožuje voda, když jsou v záplavové oblasti vodní pevnosti...
Čím dál víc mě štve ta formulace, že někdo chce peníze "od státu" nebo "od Evropy". Proč nikdo nepíše přesněji, že to chce "od (nás) ostatních", nebo "od Evropanů". Hned je to takové hřejivější, osobnější a možná by se někdo i zastyděl, nebo alespoň zamyslel...
Máš pravdu, vždycky si vzpomenu na hasiče v Linkopingu, kterého jsem se ptal, kdo je financuje (obec, stát, úřad) a on odpověděl "Daňoví poplatníci", už jenom tenhle pohled udělá hodně... Lidé ignorují povinnosti, ale nárok vždycky znají... A jak nám pěkně jedou charity a pomoci, kolik dobrovolníků se hlásí...
Čím dál víc mě štve ta formulace, že někdo chce peníze "od státu" nebo "od Evropy". Proč nikdo nepíše přesněji, že to chce "od (nás) ostatních", nebo "od Evropanů". Hned je to takové hřejivější, osobnější a možná by se někdo i zastyděl, nebo alespoň zamyslel...
Už tu to někdo psal - novou výstavbou v záplavových zónách se zrušil prostor, kam se záplavová voda odpouštěla.
Na tohle ti původní obyvatelé se svými baráky po předcích doplatili.
No a pokud stát dopustil tyhle nesmyslný zástavby, pak je logické, že chtějí na státu, aby to napravil.
Co mě osobně štve, to je jiná věc - dneska byl ve zprávách starosta Zálezlic a mimo jiné se ho ptali, proč prý nestihli za těch 11 let vybudovat povodňovou hráz, kterou jim téměř hotovou spláchla současná povodeň.
Prý papírování - spustu povolení a studií a na všechno výběrová řízení...
Těžko říct, do jaké míry se na tom podepsala ještě úřednická liknavost, nicméně těch povolení a výběráku asi málo nebylo.
Do teď nikoho nezajímalo, jak se stavba vyvíjí a teď se najednou Nečas zajímá, proč se to nestihlo...
Nikoli, kdo si postaví barák v zátopové oblasti, tak je to JEHO osobní zodpovědnost. Dospělý člověk co má na vybudování domu, má dostatek rozumu, aby se poptal, jak je to tady s povodněmi, stejně jako zjišťuje, kde je školka, kde může nakupovat a kde venčit psa...
V tom případě Zálezlic je vidět, jak pěkně to funguje. Jeden starosta Vestce u Nymburka tvrdí, že 14 let tlačí na povodí Labe, aby s tím něco udělal... OMG, za tu dobu (byli 4x vytopení) nedokázal nic? Sorry, ale to je někde chyba... Ve Veselí nad Lužnicí se taky čekalo na dotace a třeba v Rokycanech si to vyřešili sami...
Takže hodně hodně záleží...
S jistou nadsázkou lze to co jsi napsala interpretovat i tak, že kdyby se v Praze nestavěly protipovodňové zábrany, ale voda se nechala v klidu rozlít, tak jako tomu bylo vždy, v Bad Schandau by se nemuseli tolik děsit vody z Čech.
Na druhou stranu, kdyby se nechaly reky nad Prahou v puvodnim stavu a kdyz uz se na nich neco dela, bylo by to k ochrane pred povodnemi (treba drzet hraze prazdne), asi by v Praze nemusely byt ty vysoke ochranne hraze.
Ale mozna to je opravdu tak, jak psal Ujezdak - vypustme hraze a nez prijde pristi povoden, budou stat na dne chaty a domy a zase budou rvat, aby je nezatopili. Konec koncu - takhle to prece vzniklo i jinde - jak psal zase Lelek.
Jake je reseni? Pustit vodu na louky, tedy mezi vilky a do firem? Asi by jim to patrilo, protoze kvuli temhle sqaterum ted jini lide trpi.
Banane, z historickeho hlediska byla vetsina mest a obci vyjma hradu budovana u zdroje vody, tedy u rek.Je to celkem pochopitelne, komu by se chtelo behat s vedrem pro vodu z kopce dva tri kilometry a zase s vodou zpet do kopce. Na budovani hlubokych studni meli moznosti,lidi a prostredky jen hradni pani.Tedy, abychom vetsina z nas mohli bydlet mimo dosah vody z koryt rek, muselo by cele lidstvo naprosto zmenit zivotni filozofii.Nedokazi si predstavit,kolik by to stalo a kdo by udrzoval "mesta duchu" opustena lidmi v nizinach. A jak bychom tahali vsechnu vodu do tech kopcu k tolika lidem? A na kopcich to zase dost fouka, prijde dalsi orkan a namisto vody nam domek vezme vitr.Ono si nevyberes. A tak se lide snazi po staleti soucasne vyuzivat daru rek i se pred nimi chranit. Reky ostatne jako mnoho dalsich zivlu jsou proste skveli pomocnici ale zli panove.Tak to proste je a my se tomu jako lidstvo po staleti snazime prizpusobit a naucit se s tim zit.Proto nasi predkove nechavali ty meze nezorane a nechavali mokra blata a louky, mokrady a meandry nedotcene,aby se voda mela kam rozlit a ve mestech zase budovali nabrezi, mosty atp..
Máš pravdu. Jen se kdysi nestavěly trvalé budovy v notoricky známých záplavových místech. Nemusela být rovnou někde na kopci, stačilo jen o pár desítek metrů dál od vody. To až v minulém století , když co si lidi pamatovali, žádná skutečně velká vody nebyla, začali stavět blíž a blíž k vodě. Volného místa ve městě je málo tak to přece nenecháme ležet ladem a postavíme tam třeba vilkovou čtvrť i kdyby se ta lokalita jmenovala třeba "zátopisko" :o/
Ano, samozrejme zatopova oblast a stavet tam je blbost, souhlas. Ale to plati tak pri lokalnich povodnich. Pri stolete vode ci jeste vetsi jako byla ta v roce 2002 byly zatopeny kilometry daleko od rek. Takze zatopovou oblasti v tomto pripade by clovek mohl definovat kazdou nize polozenou oblast nez je na kopci. Proste normalne ma reka dve metry a abnormalne treba deset. Ovsem tyto abnormality se snazili lide v minulem stoleti resit prehradami a regulacemi vodnich toku. To, ze dnesni generace neumi vyuzivat techto vymozenosti je na povazenou. Zacit odpoustet prehradu do kulminujicich pritoku je naprosta nesoudnost ci nepochopeni principu regulace.Vymlouvat se na to, ze prehrady zacaly odpoustet v sobotu vecer,protoze cekaly na presnou predpoved pocasi,ktera neprichazela je kokotina nejvyssiho stupne.Od ceho mame vodohospodare - aby cekali na souhlas ministra ci jeho povel!?Ci snad ministr je vetsi odbornik nez vodohodpodar!? Tady jde vse zcela obracene....Prsi od zimy neustale.Nasycenost povodi je celkove znama jiz od zimy stejne jako extremni nedostatek slunce,ktere by cokoli mohlo vysouset a navic nizke teploty. Takze i laik si da dve a dve dohromady a jestlize v pondeli meteorologove predbezne hlasi, ze o vikendu ma vydatne prset, volam do praglu a vsech mest pod kaskadou a narizuji postaveni povodnovych hrazi a zacinam preventivne upoustet.Vsechno to trva maximalne den a mam ctyri dny k dobru pred velkou vodou. Resit upousteni kaskad az v dobe,kdy je nalito je nejvetsim nepochopenim cele soustavy vodnich del u nas. Tot muj nazor. A vymlouvat se na meteorology je slaboduchost.
Zde potvrzeni mych drivejsich slov, pokud vodo hospadri funguji tak,jak maji, da se rozsah skod eliminovat a od toho tu preci jsou!:
http://m.novinky.cz/articleDetails?aId=304041...
Měli štěstí. Kdyby se počasí vyvinulo jen trochu jinak (takhle dopředu je to jen a jen ruleta), místní rybáři a chataři by volali po jejich hlavách, s poukázáním, jak dobře to vyřešili vodohospodáři na Vltavské kaskádě.
Četl si vůbec ten článek a slova vodohospodáře?
Prostě počítali, sledovali a vyšly jim jednoznačné výsledky. Na základe nich pak upouštěli. To je práce vodohospodáře. Sledovat nejen stav vody ale i plánovat. To plánování se dnes nenosí a tak každý žije tim co je dnes - max. zítra. Dál se podívá málokdo a pak...každý čeká a..kouká...Pozdě bycha honiti.
Řekl bych, že bude dost velký rozdíl mezi vypouštěním jedné větší louže jakou jsou Hracholusky a celou vodní soustavou na Vltavě. Ono bude vždycky nutné jít cestou rozumného kompromisu a tam se zřejmě i s nějakou škodou ze záplav počítá než s velkými finančními náklady udržovat všechny nádrže prázdné a čekat jestli jednou nějaká voda bude nebo ne.
I jedna větší louže, pokud se dokáže protrhnout, dokaže jako domino s sebou vzít vše další pod sebou a totálně to zničit. Právě to jsme zde u nás zažili na vlastní kůži v roce 2002. Od té doby nikdo nebere na lehkou váhu, co dokáže "jedna větší louže". A upouští rybníky, hlídají vodu a berou v uvahu počasí, srážky i nasycenost povodí, zasobu tajícího sněhu, když by tál a ještě do něj začalo třeba pršet atd. I u nás před 14 dny upouštěli. A končím.
Protržení je snad něco úplně jiného a pokud jsou hráze v pořádku, tak by nic takového nemělo hrozit.
To s tím upouštěním asi nebude tak jednoduchý. Netuším jak dlouho trvá bezpečné a snížení hladiny o 5 m třeba na Orlíku a na Slapech, ale určitě to bude trvat nepoměrně dýl než na Hracholuskách, kde to také trvalo řadu dní.
Při minulé záplavě na Orlici drželi na přehradě normální hladinu, nádrž se plnila a Orlice tekla naplněným korytem a místy se plánovitě vylévala jen do pravidelně zaplavovaných luk. No a pak najednou byla těžká kritika vodohospodářů a ti se zřejmě nechali vybejkovat možnou obavou z dalších dešťů a do té velké vody vypouštěli nádrž podobnou jako Hracholusky a obr průser byl na světě. Vodou z nádrže bylo nesmyslně zaplaveno plno měst, vesnic a podniků, byly obrovské škody. Vypouštět nebylo potřeba, protože žádné deště už nebyly.
Podívej na nasycenost jednotlivých povodí od počátku roku - kolem toků převážně stagnace či mírné někde i vysoká nasycenost povodi - třeba právě na plzeňsku:
http://portal.chmi.cz/portal/dt?menu...
"Zálezlice byly poničeny během povodní v roce 2002. Tenkrát v obci spadlo 121 domů a hospodářských stavení. Voda kromě toho poničila třeba rozvody elektřiny, pouliční osvětlení, silnice, kanalizaci, čističku, vodovod nebo fotbalový stadión. Škody se vyšplhaly přes 200 miliónů korun. Od té doby se v podstatě celá obec obnovila a počet jejích obyvatel stoupl."
Tohle je prostě nerozum... Jsem skoro přesvědčen, že kdyby se vykoupily všechny pozemky za vyšší cenu než mají, tak to vyjde levněji než celá protipovodňová zeď... V té oblasti by mohl být krásný poldr, který by pomohl obcím víc na sever... Ale to by stát těm lidem už nesměl dát ani korunu... A oni budou nadávat na to, že měla být protipovodňová zeď a bůhví všechno...
Na podzim roku 2010 jsem na kole projížděl Bukolem (poblíž Zálezlic) a zaujal mě nově postavený velký přízemní dům. To proč mě zaujal byla skutečnost, že proti němu stál starší dům, kde ještě byly na zdi vidět stopy po povodni 2002. Jestli se nemylím, je to vidět pořád:
http://goo.gl/maps/tTWdA
A to je právě to, co myslím... Nakonec se stačí podívat na mapy, kde je zaplaveno, na leteckou mapu 2003 a aktuální, kolik domů třeba vzniklo v Lipencích a dalších oblastech...
Z pohledu územního plánování nechápu, že je nechali stavět. Ale asi to byl tlak (možná uplácení), který vyvíjeli nenasytní starostové popř. majitelé pozemků... Ale riziko pak hážou na jiné...
A ještě připočti 160mega za PPO:
http://jdem.cz/27bz4
Z fotky záplavy 2002 je vidět, že historická část obce s kostelem je malinko výš a na suchu.
Ono by vcelku stačilo stavět nové domy trochu výš, pod domem nechat vodě volný prostor. Prostě přizpůsobit stavbu místním podmínkám. Místo toho postaví přízemní katalogovou chajdu a křičí, že stát je povinen...
Takové domy se už realizovaly, není to tak prosté, jak by se na první pohled zdálo.
Mohutné železobetonové základy a počítá se s tím, že se ten spodek baráku zaplaví, kdyby se to utĕsnilo, mohlo by to odplavat.
I tak to po povodni musí být žrádlo tu spodní žb stavbu odbahňovat.
Takto je postavená každá druhá loděnice. Např.:
http://is.gd/LPslzW nebo http://youtu.be/ZYmiFlYlfUg?t=52s
Jo a k těm městům.
Podívej se na staré mapy obcí, kde se nacházely. Podívej se, kdy se postavily domy v Karlíně, Holešovicích, Tróji... Podívej, kdy vyrostly Kralupy...
Podívej se kolik měli obyvatel obce pod Mělníkem...
U nás v okolí je většina obcí postavená na mírném vršku nad potokem a to sou fakt nijaký potůčky a přesto jsou od nich kousek dál...
Vystavěny byly v době, kdy na horním toku nebyly kukuřičný nebo řepkový pouště, ale lesy a pastviny, v nížinách lužní lesy...
Nikdy jsem nepochopila a asi nemám šanci pochopit, proč po povodních 2002 dovolili zastavět Pobřežní. To mi přijde naprosto zcestný...
Jde o peníze, nejde o to povolit, ale vůbec stavět... Nakonec velká část budov tam na to byla připravena (třeba hala v Troji)...
Každopádně nemůžou nic po státu (nás všech), když věděli, jak to tam vypadalo po povodních, bylo to jejich riziko, které si dobrovolně zvolili...
Když já půjdu hrát ruletu(je mi víc jak 18, tak můžu jít hrát - mám povolení) a prohraju, tak dostanu snad něco? Čím víc nás bude stát "chránit" tím víc budeme tupější...
A každý, kdo si postavil barák moc u vody a podruhé ho opravil, byl spíš za hlupáka... Proč je tolik osamělých mlýnů kolem potoků?
Naprosta demagogie. Osamele mlyny kolem potoku...prosim te...doslouzily a byly nahrazeny jinymi elektrifikovanymi a mnohonasobne vykonnejsimi. Jsou proste technicky prekonany.
Jinak, vychazel-li bych z te tve demagogie, muselo by byt nase mesto po povodni 2002 zcela srovnano se zemi vcetne zamku a vcetne centra,proste vseho.Nase mesto se totiz jmenuje Blatna - bylo postaveno totiz na blatech.Bylo zde ryzovano zlato.Jeste dnes jsou stopy po tomto v zameckem parku.Ale ty bys nase mestecko srovnal se zemi,protoze je podle tebe v zatopove oblasti.:-()My normalni, zde zijici proste postavime povodnove zabrany a zregulujeme rybniky. V Praze zase vybuduji povodnove zabrany a vrata na Certovce. Nebo by snad meli Karlin a Troju zbourat?:-()
Totální vzájemné nepochopení :)
Většina dnešních zatopených lokalit kolem vody jsou místa, kde kdysi byly právě jen ty mlýny.Tedy většinou zodolněné stavby které dokázaly odolat i velkým povodním, nebo mlýny plovoucí.
Sám některé lokality jmenuješ, přidám
Kampu, Sovovy mlýny,Nové mlýny,Bernáškovy mlýny,Trojský mlýn,Kejřův mlýn,Podviní mlýn, Fantův mlýn
Všude tam stál u vody osamělý mlýn a osady byly na návrších.
Dneska je většina těchto lokalit městem nebo místem pro odpočinek, kde jsou nainvestovány miliardy, které je nutné draze chránit...
Hele, nebyla Blatná čirou náhodou Vodní hrad? Já bych nic nebořil, já bych nechal riziko na majiteli... Ať se rozhodne, zda má cenu dům obnovovat... Ale pokud chce hráz, ať si ji postaví sám (třeba se sousedy a městem), ale ne z peněz těch, co třeba investovali sta tisíce na to, aby mohli žít víc na kopci a třeba museli přivézt vodu (např.) nebo chodí denně do kopce...
Kdyz jsem tohle rikal v praci, divali se na mne skrz prsty. Ale proc mam platit na cizi blbost? Nekdo nutne potrebuje zrekonstruovat svuj majetek po povodni, tak mu na to mam prispet? Proc? Prispeje mi snad nekdo na koupi domu nebo bytu? Nebop mam do konce zivota platit tem, kteri tvrdosijne zustavaji v zatopove oblasti obnovu jejich majetku a sam kvuli tomu nenasetrit na vlastni bydleni?
Mimochodem - proc by nemeli vodaci jezdit za povodne na reku? Odhadoval bych, ze na jejich zachranu nebude vydano tolik, co na zbytecnou zachranu majetku trech, kteri zustavaji v prirozenych a historicky k tomu uzivanych rozlivovych oblastech a kvuli nim navic reka zasahuje nize polozene obce i tam, kde by jinak nezautocila.
Kdo je vetsi hazarder? Ten, kdo se vyzbrojen znalostmi a dobrym vybavenim rozhodne sjet rozvodnenou reku, nebo ten, co ji dobrovolne do cesty postavi vsechen svuj majetek a pak se ho nedostatecne vybaven snazi chranit?
Ještě bych dokázal pochopit někoho, kdo tam bydlí po generace. Ale ten, co má barák postavený v místě, kde 2002 byly 3 metry vody a postavil ho až potom, ten by neměl dostat ani korunu... A výmluvy typu "my nevěděli", fakt neplatí...
Pokud mě vyplaví blesková povodeň, tak je to katastrofa...
Ale pokud stavím v záplavové nivě, tak je to blbost... Minimálně je fajn se podívat na povodňové mapy... Když mi v pojišťovně řeknou, že barák nepojistí, tak rychle pryč...
A soucítím se všemi zatopenými, je to neštěstí, je to hrůza...
http://budejovice.idnes.cz/vyplaveny-dum-v...
asi tak
jakoby je někdo nutil tam ten barák kupovat ...
Banane, tve nazory jsou v podstate krajne egoisticke.Zrejme se po vazujes za neomylneho. Resp. Jakasi lidskost je ti zrejme cizi. Pokud bychom totiz vsichni zili "spravne" a neomylne a respektovali tva pravidla uvazovani, zrejme bychom byli statstnejsi a bezstarostnejsi. Bohuzel opak je pravdou. Tve nazory typu : "ja nikomu na nic prispivat nebudu..." Povazuji za nazor velmi mladeho nesolidarniho cloveka, ktery vidi jen sam sebe a nestesti druhych povazuje za jejich chybu...:-()Vykrikovat totiz na vsechny, co si postavili v nizine,kde obvykle putuji i reky, ze se maji prestehovat na kopec po povodni je stejne jako kricet na lidi v Oklahome, ze se maji prestehovat do jineho statu USA,protoze jsou tam casta tornada ci kricet na lidi na kopcich ,ze nemaji stavet tak vysoko,protoze tam hodne fouka a hrozi, ze jim orkan vezme strechu ci kricet na lidi, co maj na zahrade vyssi strom, ze ho maji porazit, protoze jim muze spadnout na chalupu,az zafouka.Sorry, takove broukpytlikovske postoje jsou mi proste cizi.
Ano, Blatna byl puvodne vodni hrad, ostatne jako mnoho dalsich a kolem nich jiz ve stredoveku vyrustala mesta jako kolem toho naseho ci kolem toho prazskeho.Nechapu stale, co to ma spolecneho s tim, ze prisla velka voda a lide maji potrebu se pred ni chranit. Tu potrebu chranit se ma lidstvo od nepameti.A tak buduji ochranne strazni hrady, ploty kolem chalup ci Velkou cinskou zed a v Cechach po urcitych dobovych zkusenostech napr. Hranicni opevneni v podobe pevnosti ci povodnove valy jako v nasem meste.Jednou je bude historie ukazovat,jako my dnes ty hrady, historicke mosty ci opevneni.Proste, stanou se soucasti jedne historicke doby a vyvojove etapy lidstva.
Napsal-li Banan:
"Já bych nic nebořil, já bych nechal riziko na majiteli... Ať se rozhodne, zda má cenu dům obnovovat... Ale pokud chce hráz, ať si ji ..."
Nepovažoval bych ho za egoistu, ale za realistu. naopak tvoje reakce je (dle mě), egoistická až hysterická).
Zemědělci, kteří si svá obydli stavěli v deltách (či záplavových územích) počítali s možností vyplavení příbytků. Sami se starali o vlastní bezpečnost a ač platili daně, od státu nežádali ochranu před živly.
Výhody zřejmě převážily nad nevýhodami ...
No, nic to nemění na tom, že jsou zátopové mapy, kde Ti pojišťovny nepojistí barák, a přesto tam úplatní úředníci dovolí postavit přízemní barák, bez úprav s vyhlídkou na zatopení minimálně v přízemí. Mým laickým pohledem je to jen otázka kvalitnějších základů a pořádného betonového podezdění. Úředníka do basy a tomu, kdo si postavil barák na místě minulé zkázy, dát jen peníze na přestěhování, pokud má ještě co. Pokud jsem viděl dobře bangladéšké baráky v tv, tak jsou na kůlech, nad hladinou běžných a pravidelných povodní.
Pokud budou všichni v zátopových oblastech počítat s tím, že povodňovou škodu ti zaplatí ostatní bez ohledu na pojištění, tak se toto bude dít i nadále... Podílí se na tom krajinotvorba, kdy se třeba na uměle zatopených plochách z roku 2002, díky tomu nebyla v Děčíně hladina 12m, nechala postavit satelitní městečka.
Je to neštěstí, to ano a díky Bohu, že bydlím na kopci (a čekám jen na tornádo), ale čekal bych více toho poučení z "krizového vývoje".
Chápu tebe, když v té oblasti bydlíš, ale chápu i Banána, jsem také v suchu, na kopci nám teče leda bahno z pole, které je ještě výš, než vesnice a kde jsem si jako malá holka hrála ve strouhách a remízkách se zajíci, ovšem remízky jsou pryč, zrovna tak strouha, která pobrala veškerou vodu z pole, dneska voda i s bahnem teče do vsi. Za Zbraslaví, směrem na Vrané je stoletá rekreační osada Jarov, dřevěné chatičky roztroušené do svahu, ale i k řece. Prázdná louka je památka na "velkou vodu" někdy v padesátých letech, od té doby se chaty soustřeďují jen za silnici a kolen tratě. V roce 2002 povodeň vzala téměř všechny chaty, které jsou za silnicí, je až k nepochopení, že se leckteré chaty znova postavily, dokonce z nich nejsou dřevěné chaty, ale zděné domy. Tak tohle fakt nechápu, teď sice voda nebyla tak velká a nevzala je, ale asi moc nechybělo.
Dneska se mi kolem oken prohnal altán.
Ale nikdo na nikoho nekřičí. Každý ať si postaví dům, kde se mu líbí. A každý ať se chrání před velkou vodou, jak uzná za vhodné. To je všechno v pořádku, pokud tak bude činit na své náklady.
Víš, co mě vždy pobaví? Chtít si nechat svoje peníze je považováno za krajně egoistické. Ale chtít na něco cizí peníze je vydáváno za solidární...
Mimochodem, co bys poradil Holandanum po valce,kdyz Nemci probourali hraze a zatopili polovinu zeme slanou vodou, aby zalozili dalsi Izrael pro Holandany? Ne, oni sli, vse vysusili,opravili a ziji pod temi hrazemi dalsich 60 let. Proste, hlupaci,ze?:-()
O tom jsem nikdy neslyšel, můžeš dodat nějaké informace ?
Myslím, že si to pleteš s rokem 1953...
Osvobozeni Nizozemi:
Podmínky nizozemského civilního obyvatelstvav oblastech, jež zůstávaly v letech 1944 až 1945 obsazeny Němci, byly velmi tíživé, vzhledem k obtížím při zásobování, a vedly k citelnému strádání - v období zimy 1944/1945, jež byla obzvláště tvrdá, vypukl, v důsledku využití všech fungujícíh železničních tratípropotřeby německé branné moci (částečně i v odvetu za stávku nizozemského železničního personálu) a nemožnosti zásobováníbárkami po zamrzlých grachtech, hladomor, a během "Hongerwinter" (Hladové zimy), jak je toto období tradičně označováno, zahynulo asi 30.000 Nizozemců, jak hlady, tak následkem chladu a vyčerpání(nedostávalo se totiž i paliv k vytápění). Dalším důvodem hladomoru bylo zaplavení části země provedené na podzim prchajícími Němci, ve snaze zpomalit postup spojeneckých sil, které znehodnotilo část zemědělských plodin na polích a ztížilo distribuci zásob. Operace "Manna" prováděná mezi 29. 4. a 8. 5. 1945 RAF, během níž bylo, na základě částečného místního příměří, dohodnutého s představiteli německé armádya okupačnísprávy, včetně nejvýznamnějšího, říšského komisaře Arthura Seyss-Inquarta, z letounů typu Lancaster Bomber command RAF (Bombardovacího velitelství RAF) svrženo 6680 tun potravin, její obdoba "Chowhound" při které byly z bombardérů B-17 USAAF svrhávány americké polní dávky potravin "K", jakož i dodávkymoukyze Švédska, byly jen nedostatečným pokusem napravit nejhorší škody jím způsobené, přesto však řadu lidí, jinak odsouzených k vyhladovění,udržely při životě.
No ale to nebyla půlka Holandska ani náhodou:)
Navíc to nebylo slanou vodou ani další Izrael.
Ten hlad v Holandsku byl vyvolán Němci tím, že na odplatu za stávku holadské železnice v době zhruba dobytí Paříže spojenci, nechali zabavit a odvézt všechny potraviny ze skladů do německa a snížili příděly potravin někam na lenigrandské úrovně... asi tak, žádné masivní záplavy to nebyly, jen jim prostě šlohli všechno jídlo...
Pro doplnění: Skoro všechny vesnice a městečka u nás jsou přípotoční, takže jsou navlečena podél potoků jak korálky na šňůrce a často přechází jedno v druhé, nejdelší šňůrka je asi podél Mandavy:
Křečany-Rumburk-Horní Jindřichov-Seifhennersdorf-Varnsdorf-Gross Schönau-Heinewalde (25 km)
málem nepoznáš, kdy jedno končí a druhé začíná. A takových podél potoků postavených skupin obcí tady je či bylo víc. Typické pro ně je, že poměr délky podél potoka je několikanásobně větší než šířka. Mikulášovice s Vilémovem jsou podél potoka cca 8 km, ale typická šířka je kolem 300 m. Pravda je, že většinou jde o toky s větším spádem, takže tolik povodeň nehrozí. Až tedy na tu Mandavu. Tam jsou povodňové stavy často. On když si člověk promítne, kolik nově zastavěné plochy je do Mandavy zakanalizováno, tak se zase není až tolik co divit.
Je to logické, vždycky se z polabí chodilo do kopců podle vody... kdesi jsem četl, že u nás našly stopy naprosto zničených osad někdy z 9-10-11-12 století, které totálně zdevastovaly lokální povodně po té, co si vyklučili okolní les...
Zajímavé - nevzpomněl by sis, kde jsi to četl? Prosím...
S klučením to nesouvisí, ale naše město se ve 14.století přestěhovalo z Mariánské louky (dneska se tam občas provádí vykopávky) na malinko vyšší místo na druhé straně zámecké skály (asi jen o 2m výš, ale tam už voda nikdy nedosáhla).
http://www.mmdecin.cz/mesto-2/historie
Hele super jsou teď různé letecké snímky, kde je pěkně vidět, kdo měl rozum a kdo ne... Dost často jsou kostely, kapličky a staré statky na vršku, zatímco nové domy, co se stavěly kolem, jsou zaplavené.
Tentokrát to nezaplavilo snad ani zámek ve Veltrusech, který byl vystavěn jako takové "Benátky" s mnoha kanály...
Pro Holanďany je asi výnosnější riskovat zaplavení než si hledat živobytí jinde... Taky je to stojí opravdu hodně...
Kamarádka bydlí 3m pod hladinou moře, studuje jakousi archeobiologii (nevím jak se to jmenuje), takže ví, že se Holandsko propadá, a přesto ji to nevadí... Pokud ovšem přijdou povodně, tak s tím počítají...
Rokytka. Obzvlaste komentar u posledni fotky je vypeceny.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/fotogalerie...
Totální novinářské nepochopení situace a skutečné funkce uzávěry ústí Rokytky....
Autor má zjevně dojem, že jsou tam nějaká hodně rychle otevíratelná a asi dle výšky hladiny dělená vrata, která se zase kdykoliv snadno zavřou.
A nejsou? http://www.vodnicesty.cz/obr/r_lib.jpg
Chvíli mi to zabralo, ale myslim, že funkci celkem chápu.
No ale třeba tuhle situaci využili k otestování pump :o)
No já nevím, ale nějak se mi nezdá uvěřitelný, že by ty 42 tunový vrata byly při povodni jen tak otevíratelný a zavíratelný v okamžiku kdy je malý kladný rozdíl hladin a "teklo by to přece samo"
Bezpečnost, něco ti tam naplave a už to v životě nezavřeš...
Navíc se nejedná o nějaké testování, první proběhlo v červnu 2010 a pak každý rok.
Přečetl jsem si, že při zavírání vrat asistují potápěči, aby nedošlo k nedovření kvůli nánosům, naplaveninám atd.....
Nase mesto bylo katastrofalne zniceno povodni 2002 po protrzeni rybniku nad nim. Na zaklade teto straslive zkusenosti tlacili obcane i mesto na okamzite nejen opravy ale i protipovodnove zabrany a vystrazny system. V letosnim roce bylo zjara vse konecne dobudovano.Nektere ochranne valy zejmena v centru byly jeste dodatecne zvyseny. Byl vybudovan ochranny val podel zameckeho parku a prave pred mesicem zcela dokoncena nova elektricka dalkove ovladana stavidla u zamku,stejne tak jako ochranny val pod nim. Vetsinou je vse dimenzovano na stoletou vodu.Velka voda je zde i trikrat do roka a tak lide jsou neustale v akci.Hasici jsou zvykli na "hlidani vody", verim, ze i rybari se dostatecne poucili ze skod z predchozich let. Takze velka voda nyni zastihla mesto pripravene. Lide sleduji internet a situaci hlidaji i sami.Nikdo si zde nepreje opakovani roku 2002,nehlede na mnozstvi prace a usili,penez,ktere byly vlozeny do opravy mesta a protipovodnovych opatreni.
Voda zde dosahla temer tretiho povodnoveho stupne.Letos jiz po treti byla velka voda - dvakrat pri tani v zime a loni v prosinci po vydatnych destich.Tehdy byly prekroceny "jen" prvni povodnove stupne.
Nyni zde lilo od soboty poledne az do vcerejsiho vecera. Vecer v sest-sedm voda kulminovala lehce pod tretim stupnem.Nyni jiz opadla o zhruba 20 cm. Kdyz vidim to nestesti vsude kolem, musim zaklepat, dekuji bohu, ze takto u nas. Obrazky vody u stavidel u zamku a povodnovy val pri vstupu do mesta naplneny po okrak jakoz i val v zatacce pod zameckymi stavidli prikladam v priloze.
Doufam, ze to letos prezijeme se suchou nohou.
Tohle by možná patřilo do tématu "co mě na.ralo"!
Vloni se u nás začaly budovat masivní protipovodňové zdi. Většina obyvatel byla proti, že to stejně neochrání, jen se betonem zhnusí město (včetně zámeckého parku, Arnika se přivazovala ke stromům ...).
Projekt za víc než půl miliardy, včetně mobilních zdí, zpětných klapek a uzávěrů v kanalizaci. Výsledek je, že je všechno pod vodou úplně stejně, jako bez hnusnejch zdí, hladina pře i za ve stejné úrovni. Nejen, že zkolabovala doprava, ale zaplavené jsou a ještě budou nově vybudované sportovní haly, tenisové kurty, aquapark, záchranné středisko, poliklinika ... stejně jako v r. 2002. :o(((
Video z rána: http://jdem.cz/268j9
ve městě a na nábřeží jsem až dneska, při pohledu na protější náplavku na Smíchovské straně to vypadá, že už voda klesá, bílá značka na vratech nebyla ráno vidět, teď kouká kousek bílé značky. včera odpoledne jsem se jela podívat, jak vypadá stezka v Modřanech
Z naší loděnice v Praze - Troji už není vidět ani střecha. :-(
Dle chmi uz jde v Praze voda dolu.
Už octivě sleduji...
http://hydro.chmi.cz/hpps/index.php?lng=CZE
A jestli pak stáli ochránci zákona u Podolskýho tunelu :o)))
http://www.evropsky-rozhled.eu/povodne-v-praze...
No nejvíc to nezvládli meterologové... Je tu silné lobby majítelů pozemků u kaskády a tohle nikdo nečekal...
No, to není nic novýho, že u kaskády jde proti sobě energetika + rekreace a protipovodňová ochrana. To první je jistej zisk, to druhý nejistá ztráta. Takže u nás bohužel jasná matematika... :-(
Jenže někde ta vodní elektrárna na vykrytí špiček musí být, bez ní těžko provozovat reálnou energetickou soustavu.
(A i kdyby šlo "jen" o zisk - tak je to správně, ne? Snažíme se být v plusu.)
Jistě, ani jedno z toho nerozporuju.
Jen pokřik inžinýrů, že nádrže stavíme kvůli ochraně proti povodním, tím pozbývá smyslu. Teď už zase chce někdo zatopit údolí Berounky u Křivoklátu - jen proto, aby to před příští povodní bylo zase po okraj plný... :-(
Překvapilo mě, že v jen několik měsíců slavnostně otevřeném ústeckém nádraží nemají nějaká protipovodňová vrata, když už ví, jak to tam chodí.
http://ustecky.denik.cz/galerie/20130603...
Stejně by jim to tam nateklo kanálama, jako u nás. V Praze ty mobilní zdi fungují?
Dneska jsem dělal dobrovolníkům hlásnýho na levým břehu od Lihovaru po Klárov, takže jsem si ty stěny prohlídl pěkně zblízka.
Dobrá zpráva je, že je tam všude sucho, stěny fungují. Méně dobrá je ta, že skoro nikde na ně řeka nedosáhne, takže jsme je vlastně pořádně neotestovali :-) Ale tam, kde na ně trochu šplouchá, tam fungují.
Zajímavost: byl jsem na tom notoricky známým místě, kde hasiči "pozdě, po hmatu, po kolena ve vodě", jak víme z médií a od exprimátora, montovali ty stěny. Inu, je to na Malý Straně jediný místo, kde voda může pozvolna po šikmé "pláži" stoupat až mezi domy, a je to nejníže položený břeh na Malé Straně. Na délku to má asi 5 metrů. Když tam šplouchá na ulici, všude jinde zbývají ještě aspoň 2 metry. Televizákům muselo dát strašnou práci, než tohle místo našli, aby mohli pořídit aspoň trochu dramatický záběr... :-) Takže tolik k "pozdě montovaným stěnám".
jo a to snad znamená, že je postavili včas? Na tomhle místě evidentně ne.
Jistě že znamená. Ve chvíli, kdy to stavěli, byly všechny domy v Praze (s výjimkou okolí Botiče, kde ochrana nejsou) v naprostém bezpečí, a s výhledem na mnoho dalších suchých hodin.
Jdi se tam podívat, pochopíš.
A to ještě navíc byla hladina včera MNOHEM výš, než když se to stavělo.
Jsou taková místa, která jsou první na ráně.
Evidentně kdyby voda dál nestoupala, tak by se nic dalšího nedělo, časem by zase sama odtekla.
U nás v těch přípotočních vesnicích je spousta domů, kde s každým jarním táním mají vodu na zahradě či ve sklepě. Ale to neznamená, že je z toho dráma u kterého zasahují hasiči.
http://mobil.idnes.cz/test-rychlosti-povodne...
Nevíte někdo, jak je možné, že když v Praze bylo něco málo přes 3 tis. kubíků, roce 2002 přes 5 tisíc kubíků, tak v Ústí je prakticky stejný průtok, jako 2002?
To si to Labe přineslo z Krkonoš a okolí?
Nebo za to mohou nově vybudované protipovodňové ochrany? Nečetli jste o tom něco?
Tak samozřejmě když část vody zůstala v roce 2002 v Karlíně a v Holešovicích tak to bylo lepší než je to teď. Dtto v roce 2002 zcela zatopený Terezím a široké okolí. Jakmile voda proteče Portou Bohemicou, tak už se nemá kde pořádně vylít, až zase za Drážďany.
K tématu.
Byl jsem vyslán na výzvĕdy.
Najel jsem na magistrálu na Spořilovĕ v 15:30, témĕř víkendový provoz aut. Od Nuseláku provoz ztažen do 2 pruhů a pravý vyhražen pro MHD. Takovévto automatí "zklidnĕní" v praxi.
Auta stojí, popojíždĕjí, a vbtom prázdném pruhu já na kole jedu.
Bus mĕ oo cestĕ z Nuseláku na Štvanici minul jedinej.
Po levém břehu zpĕ nta Braník.
Husákovo ticho zavřené. Podjezd u Pařížské pod vodou, vrchem na kole průjezdné. Nábřeží od Pařížské až k Národnímu divadlu zavřené pro motoprovoz, sucho, kola do zákazu vjezdu pouští bez problému.
Od Karlových lázní k Národní nábřeží promenádou, chodci překáží snad víc než ty auta, užívají si možnost jít tramvajovým kolejištĕm
Od Národní až do Braníka normální provoz, spíše víkendového charakteru.
Pro kolo teď ideální, nasednĕte a vyzkoušejte si koncept "zklidnĕného mĕsta" v realu
Pakbsi vemte osobní auto a představte si, že vezete tĕžkou vázu na výstavu v Umĕleckoprůmyslovém museu.
Vinohradska, Kapitana Jarose, Dukelskych Hrdinu i Patockova z centra mezi 11 h a 12 h byly sama zacpa, takze na kole nic moc. Vzdycky me fascinuje, jak kolem poledne doprava zhoustne, ze by vsichni jezdili autem na obed, se mi moc verit nechce.
Ať žije žabo-myší válka: http://is.gd/rbMHQ3
To není žabomyší válka, ale jasné vymezení kompetencí ujasnění si kdo, o čem a jakým způsobem se rozhoduje a jak se má správně postupovat. Ani prezident si nemůže dělat co by zrovna chtěl a už vůbec ne hejbat armádou.
Ti dva ... si mohli pro ujasnění vybrat jiný způsob a hlavně dobu, jenže jeden ani druhý to zřejmě neumí, nebo spíš ti udělat nechtějí.
Žabo-myší válka není v ujasňování kompetencí, to je jasné. Ale předpokládal bych, že prezidentský pucflek navštíví premiérského pucfleka, tam se domluví, jak to bude a pak to slavně prezident ohlásí světu.
Já bych spíš předpokládal, že takovéhle drobnosti by měli mít vyjasněné už nejméně 10 let. Také dost velký problém těchle ... je, že rádi dělají na veřejnosti velká a nabubřelá gesta a pak teprv zjišťují jestli to vůbec je možné.