Moje kolo umí spát i bez spacího pytle :))
Ahoj Vilmo, Husky jsme osobně nikd yneměl, ale kamarádky má Ananpurnu a je spokojená. Ona je ale extremní zmrzlík, v čemkoli jiným by jí byla zima.
Hodně záleží na tom, jak velký zmrzlík jsi ty. každý máme jiné dispozice na jiné věci a někomu holt vadí zima méně a někomu více...
Předpokládám, že jsi žena, dle přezdívky.
Takže Eenemy má pro ""průměrnou ženu" hraniční komfortní teplotu pro spánek +2°C. Pokud nejsi velký zmrzlík nebo ještě lépe tolik ti zima nebývá pro období jaro až podzim asi uplně stačí. Pokud tedy z toho vynecháme brzké jaro a pozdní podzim, když už v noci je minimálně kolem nuly či pod nulou.
Je z microvlákna. To je oproti dutému vláknu menšího průměru, takže je z něj spacák stejných izolačích vlastností lehčí. Na druhou stranu je taky o dost dříve slehlé a o dost rychleji ztrácí izolační vlastnoti.
pokud trváš na Husky, byl by pro tebe mnohem lepší Ladies Motion. Je udělaný pro ženu (větší vrstva zateplení na hrudi a nohou) Pro ženu udává komfortní spaní do -6°C a je z dutého vlákna, takže bude mít delší životnost. Ale taky skoro o půl kila větší váhu a nepůjde sbalit do tak malého prostoru jako Enemy (36x24 versus 35x18)
Espace je ještě menší a ještě lehčí než Enemy. Ale také je to mikrovlákno a pro ženu se udává hraniční teplota spánku +6°C
Takže prostě záleží na tom jak konkrétně ty vnímáš teplotu či jinak řečeno jak velký jsi zmrzlík a hlavně co je pro tebe větší priorita. Váha? Sbalitelnost? Jak dlouho ti spacák vydrží? Teplota při které v něm můžeš spát?
Upozorňuji, že třeba u nás na severu je +6 nedostatečná teplota i pro léto. Jakmile je po sv. Anně, jsou velmi často výrazná chladna z rána.
Jo já taky radši ponesu nebo povezu o půl kila těžší spacák, ale s jitotou spaní v klidu a v teple než slabší a celou noc drkotat zubama a budit si každou hodinu zimou atd. To doma radši nechám svetr nebo bundu, ale spacák budu mít dobrej.
Ale každý jsme jiný a každý máme jiné priority a jiné použití. Třeba jí zima tolik nevadí. Třeba bude spát vždycky ve stanu nebo třeba ve žďáráku a tedy tím zlepší isolaci. Třeba v něm bude spát v chatičkách kempů.
Děkuju za hodnocení spacáku,můžu se zeptat na spacák Klickitat X680 je to firmy Coleman,dík za radu.
Co chceš říct? Hodnoty si přečteš a porovnáš s těma předtím sama...
Klickitat X680
Pořád naevím, jak jsi na tom a co chceš, takže ti poradit nedokážu.
Můžu ti jen říct, že Colemana z dutých vláken mám. Ale já koupil jako třísezónní spacák tohle: http://www.mall.cz/damske-spacaky/coleman... Udělali mi tehdy v jednom Eshopu slevu za jednu službu, co jsem udělal pro ně. Líbí s emi na něm nejvíc ten druhej zip na opačným boku, kterým se dá spacák zvětši a hlavně je tam pak tenčí, což se hodí při větším teple. když si rozepbu zespoda normální zip, tak sice můžu regulovat teplotu, ale je mi zima na nohy. Tohle je lepší.
Ale i tak s epřiznám, že kdyby mi nenabídli tu slevu, tak půjdu zase do Condora jako vždycky, protože má dobrý spacáky a je to česká firma, která mi navíc vždycky vyšla vstříc a kupříkladu udělala přesnbě takovou barvu jakou jsme chtěl atd.
http://www.spacaky.cz/
Teď ale přemýšlím, ž emožná koupím i jako třísezónní spacák peří od Rakoncaje.http://www.sirjoseph.cz/cz/expedicni... Ten zimní je totiž prostě úžasnej! A dutý vlákna vydržej tak tři roky. Mikro vlákno ještě méně. peří v podstatě nafurt, pokud se s ním nevykoupu apod. Takže u toho zimáku počítám, že to mám za 9 let zpátky tu obrovskou cenu a každý další rok mi to ušetří peníze.
Vybírám spacák na spaní ve stanu jaro až podzim.Budu ho vozit na kole ,tak vybírám lehký tak něco přes 1 kg. a hřejivý konfort kolem nuly a taky aby něco vydržel.
Jdi to péřáku. Kdo jednou zkusil, nechce již jinak! ;-) Na jaro - podzim se s péřákem dostaneš hluboce pod 1 kg... Např: http://www.prohory.cz/climber-600-perovy-spaci... (je i verze ještě váhově lehčí, tam ale trošku utíká cena).
tomu rozumím.
Já tím chtěl říci, že nevím jak jsi na tom s vnímáním zimy a jaké máš předchozí zkušenosti se spaním ve spacáku a porovnáním nějakých parametrů toho spacáku a reálné teploty okolo pro tvůj komfort a příjemné spaní.
Uvedu jeden příklad.
kdysi na cyklodovolené s manželkou (dnes bývalou) jsme spali u jednoho lesíka po celodenním šlapání. Manželka ležela ve stanu, měla na sobě uplně všechno své oblečení a spacák a byla jí zima. Já ležel před stanem pod širákem na karimatce nahý, spacák vedle sebe a jen přehozený přes šlapky, pozoroval jsme nebe a bylo mi teplotně docela příjemně.
Tím chci jen ilustrovat, že stejnou teplotu bude každé tělo vnímat jinak a já netuším jak je na tom tvoje tělo a proto ti nemohu říci "tenhle konkrétní spacák s touto hodnotou, bude tobě konrétně při takovýchto teplotách vyhovovat".
Drtivá většina kamrádek, je zimomřivější a pro dobré vyspání při teplotě 0°C potřebují spacák s udávanou hodnotou spíše tak do -6 až -10°C.
Na druhou stranu stanem si tepelný komfort zlepšíš a pokud v tom stanu nebudeš sama, tak ještě více.
Mě osobně sice připadá neefektivní, hledat co nejlehčí spacák a šetřit na tom maximálně pár desítek či stovek gramů a pak si přihodit několika kilový stan a jdu cestou, že mám raději o půl kila těžší spacák, ale to je na tobě.
Pokud chceš opravdu lehký spacák, který ti bude sloužit i za dva tři roky se stejnými parametry, pořiď si péřový. Dutá vlákna jsou těžší a za tři roky máš tak o třetinu až polovinu horší isolační vlastnosti (záleží na častosti používání a hlavně balení a také skladován) Mikrovlákna jsou sice lehká, ale vydřží ješt ěméně, než klasická dutá vlákna.
Peří vydrží dloho (jsou i tady lidé, kteří mají tentýž péřák roky či desítky let) a je opravdu lehoučké. Má ale nevýhodu, že pokud péřák rozmácháš a blbě usušíš, tak je v podstatě nafurt zničený. Dutá vlákna prostě uschnou. D8 se v nich i jakže takž vyspat pokud jsou mokrá neb se tím mokrem neslehnou jako peří.
Jo, ještě něco, co valná část lidí nedělá či dělá špatně.
Spacák nehřeje. Žádný! Do spacáku by tedy tělo mělo jít zahřáté. Většina zastaví, vybalí, nají se a klepající se zimou zaleze do spacáku a čeká až se zahřeje. To může ale trvat i hodiny. velmi dobré tedy je se třeba proběhnout nebo se nějak rozhýbat anže jdeš do spacáku. Zkrátka rozproudit krev a zahřát se. uplně stejně dobře samozřejmě poslouží se nahřát třeba u ohně.
není dobré se mnoho oblékat. V dobrém spacáku, který ti je velikostně akorát, je v drtivé většině výhodnější být oblečen jen ve spodnm prádle. maximálně si vzít třeba tlusté ponožky (bez gumiček!) když ti bývý velká zima na nohy, což je u dívek časté.
Přesně, jak píše Jurimír, je to docela důležité upozornění. Já, když doputuji na místo spaní, tak první, co udělám, je sundat propocené tričko/věci, dát si suché (zpravidla v něm i pak spím; převleču se vlastně do "pyžama":) a obleču, co tzv. mám. A když mrzne, tak si pod kalhoty ihned dávám termospodky, ve kterých pak i spím. A pak teprve běhám kolem jídla, stanu, atp. Do spacáku lezu jen v tom termu plus dávám tlusté ponožky (bez gumiček), protože jsem asi dívka, protože mi je zima od noh. :-))
Dívky se studenýma nožkama mají problém častěji a tazatelka je dívka, proto jsem psal o dívkách, potvoro :-)
Já to zas dělám jinak. při přípravě "bydlení", jídla atd jsme oblečen v tom, v čem při chůzi či jízdě. Ono to při tom hýbání se na mě často uschne. Teprv na spaní se převléknu do suchého.
nerad si totiž ráno oblékám to studené a mokré od včera :-(
Důležité prostě je, aby člověk nelezl do spacáku klepající se zimou... :)
Když to jde, tak to někdy řeším tak, že pod to mokré si dám suché ("pyžamo"); ale to jen na pěším čundru, na kole to nejde, tam mám vždy triko (dres) totálně durch... :)
S tím neoblékáním bych to nebral dogmaticky. Když máš ve spacáku dost místa (ne příliš úzký střih), a máš suché vzdušné oblečení (flísové kalhoty a bundu třeba), tak to samozřejmě zvětší izolační vrstvu.
Podobně, pro příležitostné užití, lze spacák "upgradovat" flísovou dekou sešitou do pytle, klidně i dvojitého. Opět je tu podmínka, že spacák je volnějšího střihu. Pokud by došlo ke stlačení izolačních vrstev, bylo by to naopak kontraproduktivní.
Jurimire, perak mam a je opravdu fajnovy na vlhkost co v nem napotis. (o mokru vis)... vetrat, vetrat, vetrat!
no a po cca 4 letech jsem ho musel trosku docpavat- peri se nejak slehlo, sesypalo ci co a bylo v nem zima na kolena.
jo a neni to Rakoncaj , ale Gemma
Zvaž http://www.e-outdoor.cz/produkty/spacak...
Nebo 900. V 600 je při méně než -15°C už dost kosa.
Za ty prachy mi to přijde hodně dobré.
Na husky jsem slysela kritiku, ze nejsou jejich veci moc kvalitne usite.
S jejich spacákem jsem byla spokojena (teda v rámci toho, co jsem koupila - lehký letní spacák).
Střihově na něm bylo bezva to, že má "kapsu", kterou se navlékl na karimatku, takže trochu odpadalo to, co bylo popisováno v jiném vlákně - že se člověk jen tak snadno neskutálel.
Pravda, loni jsem si koupila péřák Sir Joseph a je to samozřejmě někde úplně jinde. Každopádně kvalitu ušití bych ale u Huskyho kritizovat nemohla. (Pak mám od nich dva stany a taky dobrý... a měla jsem od nich dvě samonafukovačky a už nikdy víc.)
Jakej máš ten péřák Sir Joseph? Seš zmrzlina, nebo ne? A kdy ho hlavně bereš, podzim-jaro? Kdysi jsem měla péřák a na zimu byl fajn, teď mám dutý vlákno (už dlouho) a uvažuji o novém péřáku, tak proto se ptám. Díky
Který přesně mám, teď nevím - podíám se, jak se k němu dostanu (nebo tady do historie, jestli jsem se s ním už někdy neprsila :-). Komfort nějak těsně kolem nuly. Ale vyzkoušený ještě moc není. Loni jsme s kamarádkou jely Taurskou trasu a propadla jsem panice, že mi bude v Alpách zima a to uspíšilo moje rozhodnutí ke koupi. Každopádně byl na tu letní dovolenou i v Alpách těžce naddimenzovaný, ale nějak mi to nevadilo. Spala jsem v něm akorát v tričku, případně rozepnula a byla v něm jen zabalená. Nejvíc se osvědčil, když mě vypekla ta karimatka, která se ukázala jako spíše samovyfukovací - odizoloval dostatečně i když jsem karimatku prolehla na zem. Takže jinak na ukázání svých limitů teprve čeká.
Jo aha. Já tu Taurskou loni dojela až do Pasova, vy jste vlastně vzdaly kvůli nemoci, už vím. Já mám http://www.spacaky-eshop.cz/internetovy-obchod... ,ale už asi 15 let. Skladuji ho rozložený, není za tu dobu praný a kolem 0´C se už moc nevyspím těch 7´C je ještě dobrých. Tolik jsme loni na tý Taurský párkrát měly. Hodně ovšem dělá to, že vozím stan, to nejhorší zachytí. Pod širák už asi moc nebude.
Hmm, ja si cca pred 5 lety koupil model Totem do -6 °C, ktery ani neprodavali pod svym jmenem, ale byla to edice vyrobena specialne pro Globus. A spokojene ho pouzivam bez jakekoli zavady ci nehody dosud - nadivoko, bez stanu.
Mám Husky Aurus
http://www.huskycz.cz/spacak-comfort-aurus-18-c...
Někde jsem četl, že ty uváděné teploty nemám brát moc vážně, a i termín "komfort" je tak trochu zavádějící, protože každý sei představuje komfort jinak. Co jsem to používal, vždycky bylo nad nulou, ale zrána nijak moc nad nulou a tahle potvora fakt fungovala dobře, nepotřeboval jsem teplý fusekle, jen v tričku a spodkách a teploučko.
Ve vedru prostě rozepnu, a přikreju se jako dekou, nebo taky ne.
K rozhodnutí koupit Husky mě přesvědčilo to video co tam mají, specielně část "ukážu vám jak se spacák balí".
Dobře, nide to tu nzatím nepadlo, tak si upřesníme pojmy a lidskou řečí:-)
Udávají se tři teploty.
DVě tpeloty comfort a jedna extrem. Občas jsou použitý jiný slova jako třeba Limit atd ,a le nechejme to tak. Z těch komfortnů je jedna teplota pro muže (ta nižší) a jedna pro ženy (ta vyšší) Extrem je pro obojí pohlaví.
Je to podle tabulek a počítá se to na průměrnou ženu a průměrného muže. Ti samozřejmě v neexistují tak jako cokoli průměrného:-) Jediné, k čemu je to dobré je to, že je to narozdíl od minulosti určováno stejným postupem dle stejné normy a tedy si člověk může udělat jakýsi obrázek podle svých zkušeností. Zkrátak když už jsem měl jednou spacák s komfortem -10 a při nule mi v něm byla kosa, tak pro příště si koupím teplejší než se udává, protože je jasný, že jsem zimomřivější než ten průmer, co neexistuje.
Comfort znamená, že tato teplota je nejzašší mez při které se průměrný muž či průměrná žena vyspí.
Extrem znamená nejzašší teplotu, při které nedojde k vážnému poškození oraganismu. Což neznamená, že při takové teplotě ten nexistující průměr nenastydne a už vůbec to neznamená, že se vyspí!
Tak asi tak...
A tady je to popsáno "technicky", podle norem, tím by pan ynženýr mohl být uspokojený... ;-)
http://www.prima-spacaky.cz/vytah-z-evropske...
A tady je popsáno, prčo je norma na spacáky na piču:
http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?108293-en...
já tam naopak čtu, že není. Je tam přesně to, co jsem psal výš. Sjednotilo se to tou normou a je tedy možný nějaký porovnání spacáků. To kdysi možný v podstatě nebylo. Že to není přesné a pro každého se ta teplot amůže lišit? Jo, to jsem taky psal. Ale máš vodítko podle kterýho se můžeš řídit.
Zkrátka nejsi ideální muž dle normy.:-)))
Budeš se s tím muset smířit...
Takhle jsem to někde četl, já bych raději místo průměrného člověka uvažoval pouze s pětiprocentním kvantilem, tedy 95 procent lidí bude "happy" a 5% nikoliv, tak jako u pevnosti materiálu :-)
Takže ten co se tváří na štítku že je do -18C v podmínkách kolem +5C mě docela vyhovuje, a někde kolem té -20C se snad loni, když jsem to kupoval lámala cena, ty spacáky co vydržely víc už byly o dost dražší.
S tím spacákem souvisí i lehátko nebo karimatka, koukal jsem i na karimatky jako náhradní řešení k polnímu lůžku, ale zjistil jsem, že jsou mrchy taky fest drahý a ty co ukazují, že slušně izolují jsou i dost těžký, tak kolem 2 kil.
Tahle mrcha má 2.8 kg
http://www.campingworld.co.uk/Models.aspx...
Objednal jsem to a vyzkouším, stejný typ co jsem koupil u nás se mi po sezóně rozpadl a vážil 4 kila.
Ber to jen jako měřítko nic víc. To, že mě konkrétně boty velikosti 44 ani netlačí, ani mi nejsou velké nemá pro tebe žádnou informační hodnotu. Je ale super, že jsou boty číslovány stejně (přibližně) a ty podle toho čísla a svých zkušeností z minula můžeš odhadnout jaké číslo ti bude sedět.
S tím spacákem je to v podstatě stejné.
Je to jen měřítko. Jak bude konkrétní situaci a teplotu vnímat který jedinec se tím říci nedá. Dá se podle toho a předchozí zkušenosti odhadnout, jaké číslo bude dobré pro mne.
V tomle bude ten problém, koipil jsem na Hekyho radu botky Schimano MT71, prima škornĕ, pevný lehký, jen u vševh bot se vejdu do 42ky ale Schimano 42 je jiné a menší, takže jsem musel koupit 43ky.
Ty malé jsem na radu madam nĕjak vytahoval a roztahival za mokra, takže je nemůžu vrátit. Mám tak velmi luxusní botky na rotoped, 3 hodinky se to dá vydržet, celý den ale ne.
Tedy, pokud nĕkterá čísla bereme jako závazná a všeobecnĕ platná, je jakákoliv odchylka od standardu problém.
Což o botky, kdybych si pro nĕ dojel a vyzkoušel na místĕ, mohl jsem chybĕ předejít, u spacáku je to ale problém, ten neozkoušíš,leda tak, že koupíš.
Mĕl jsem kliku, že jsem uvĕřil tomu, že ta čísla ve stupních jsou hausnumera, a vzal ten co sliboval co nejnižší stupnĕ pro tzv komfort a byl pořád v cenovém limitu.
Boty bych si bez vyzkoušení netroufl koupil. I u stejné značky jsou různé modely různě velké. Jednou je to 41, ale také 43.
Teď už to taky vím :-)
U Bati na Václaváku, teda když to už Baťa a ještĕ Baťa nebyl, nýbrž dům obuvi, mĕli takové plastové ťapky, do tĕch si vrazil nožku a zjistil číslo a to fungovalo.
Pamatuji si to z dĕtství, jak mi rostla noha, bylo to rychlejší vrazit nožku do mĕřáku a pak rovnou "poptávat" správné číslo.
To byla doba, kdy se nenakupovalo ale "schánĕlo"
Já si loni koupil spacák Sport World Compact 400. Za cenu 800Kč skvělý kauf a i v chladné letní Skandinavii nebyl žádný problém.
Šije je Prima.
Prima je rodává, šijí je ťamani.
Ťamani šijou i pro Versaceho, to není relevantní argument, tedy pokud ti nezáleží na tom, abys mĕl sáčko od Lucky Bílé :-)
Máš pocit, že můj předchozí příspěvek by měl obsahovat nějaký argument?
Ne, pouze rasistický útok.
Jen počkej až si bruselští na tebe udĕlají čas... :-)
Ťaman, neťaman. Loni jsem v něm spal dva měsíce den co den, a ani jednou mě nevypekl. Za tu cenu nemám důvod jej nedoporučit ;-)
Žena jej má taky, na mé doporučení. Jediné, co mi u něj vadí, je lega zipu, při zapínání leze do zipu, a to strašně.
Ale jinak za 800 velmi slušná užitná hodnota. Na nic si nehraje, levně sešitých 400g/m2 nejlevnějšího (zřejmě jednodutinkového?) vlákna. Trochu těžší, ale snad bude mít dlouhou životnost.
To je možné, že řadu Basic nechávají šít někde v Asii.
Ale řadu Clasic šijí u nás. Máš možnost si nechat ušít spacák na míru.
To je tady pod Primou asi víc prodejců.Na jejich stránkách nemohu nic najít(to ovšem neznamená v mém případě,že to tam neni!).Používám už nějaký rok pytle od nich-Trek XP-a nedám na ně dopustit.Je pravda,že je to cenově někde jinde.