Že už zase zakládáš nové téma, když v minulém chybí ještě 4 příspěvky :o)))
Tak teď už to minulé doběhlo, zkusím navázat na tu poslední diskusi o učení ve škole/doma.
Osobně jsem vždy byla přesvědčena, že rodiče mohli své děti učit doma bez ohledu na to, zda chodí nebo nechodí do školy. A mohou i dnes, dětem a školám to jedině prospěje.
Tohle bylo u prvního stupně, teď se to rozšířilo na druhý stupeň.
A já navážu na tvou námitku o sociálních vztazích: kdysi jsem byl přesvědčen, že je závažná, teď už si tím nejsem jist. Dítě se může sociálním dovednostem naučit i jinde než veš škole, a mnohde dokonce mnohem líp.
Celkově si myslím, že úspěšné rozšíření domácího vzdělávání závisí mj. na odborné podpoře, jaké se rodičům dostane. Mám kamarádku, která se vdala do Kalifornie. Všechny své děti (a že jich má dost :-)) učí doma - tamní zákony to umožňují až do maturity. Vtip je v tom, že tam existuje řada materiálů, inspiračních osnov, podle kterých může učit. Děti z domácího vzdělávání se (dobrovolně) jednou až dvakrát týdně setkávají, vyměňují si zkušenosti, dovednosti a prezentují své práce.
Kamarádka tvrdí, že v zásadě šlo jen o to, naučit je číst a psát, a pak už jen stanovit režim a dodržovat ho. Dál už se děti učí samy. A právě tohle pokládám za nejpřínosnější: dítě má při domácím učení větší šanci osvojit si myšlenku, že jeho úspěch je jeho problémem a jeho věcí. Musí se do zančné míry učit samo - co se nenaučí samo, to nemá. Což je nesmírně cenná zkušenost, se kterou se bohužel děti ve škole obvykle vůbec nesetkají.
Tam je to jiné: postoj "jsi učitel, tak mě to nauč" a zároveň "mami, propadám, co s tím hodláš dělat" je nejpalčivějším problémem, s jakým se u svých žáků setkávám. Přesvědčit je, že jejich vzdělání je jejich zájmem a že je třeba na cestě k němu vyvinout nějaké úsilí, to je nadlidský výkon. A škola je bohužel svým způsobem výuky, způsobem motivace i způsobem hodnocení v jejich chybném postoji jen utvrzuje. Což je IMHO zločin.
(Tím vůbec neříkám, že nejsou mezi učiteli výjimky, které to zvládnou. Ale ti to dokáží spíše navzdory systému.)
Naše známá odučila doma čtyři své děti a myslím, že docela úspěšně.
Já o tom v teoretické rovině také uvažoval. To jediné plus, sociální vztahy jsem v našem konkrétním případě až za tolik přínosné nepovažoval. Ale to je na dlouhé povídání.
Ano, máš pravdu, že u nás je učení bráno jako povinnost. Nikdo se neučí jen pro sebe.
Já jsem si teď ten luxus dovolila - 3 roky jsem studovala VŠ (dnes jsem úspěšně zakončila), a to jen proto, že jsem chtěla. Investovala jsem ty tři roky jen a pouze do sebe a rozhodně toho nelituji. Byla to ta nejlepší investice, kterou jsem do sebe mohla vložit.
Musím ale říct, že tento přístup absolutně nikdo nechápal. U nás když nestuduješ kvůli něčemu, tak jsi divný.
A tento pohled by se opravdu měl změnit, ale je otázka jak to dokázat a zda to vůbec jde.
Gratuluji, krásná práce
Díky, ale ještě mi to moc nedochází :o)))
Nicméně jsem ráda, že to mám za sebou. Byla to fakt fuška.
Musím ale říct, že docela žasnu, jaký byl odpad. Začínalo nás 163, státnice nás zatím udělalo asi 8 a 4 jdou v květnu. Někoho jsem mohla přehlédnout, ale tipovala bych že nás dokončí tak 15 - 16.
Tohle jsem neměla na mysli. Nemám nic proti rozšíření domácího vzdělávání i na druhý stupeň. To je pouze legislativní opatření.
Spíš jsem chtěla říct, že rodiče, kterým na vzdělání dětí záleží tu možnost učit je doma vždy měli a dále budou mít, bez ohledu, zda dítě do klasické školy chodí nebo ne.
A naopak, školy, kterým na vzdělání žáků zaleží budou jistě rády spolupracovat s aktivními rodiči.
Rodice sice muzou ucit deti doma navic, i kdyz jejich deti chodi do skoly, ale to dite pak zbytecne travi neefektivne cas ve skole, kdyz se to doma muze naucit rychleji. Uz tak ma dite na druhem stupni ve skole hodin dost a je dobre, kdyz ten cas straveny sezenim kompenzuje nejakym sportem nebo prostym behanim po venku.
Víš, ono je to těžké.
Já se třeba učila gramatiku od dětí, které se to učily ve škole.
My jsme pak zase třeba učili naše děti přírodopis, bez ztráty času, třeba v rámci pobíhání po poli.
Základy deskriptivní geometrie bych asi dceru nenaučila, třeba bych na ni naopak přenesla svoji nechuť k tomuto předmětu a ona by si dnes kvůli tomu možná vybrala úplně jiné povolání.
Tak samozrejme, ze kdyz jsem s detmi, tak je stale nejak samovolne neco ucim. Mela jsem ale pocit, ze se bavime o nejake systematicke vyuce dle osnov.
Jasně.
Takže uměla bys třeba naučit podle osnov osmáka chemii (dosaď cokoliv, v čem nejsi moc kovaná)?
Umela bych osmaka naucit cokoli, co ma v osnovach, ackoli bych si to musela osvezit knihami. Nejslabsi by byl dejepis, ktery jsem si nikdy nepamatovala, ale horsi nez vyuka telegrafniho seznamu (tak bohuzel vypadal muj dejepis na vsech skolach) by to nebylo, protoze se snazim veci videt v souvislostech a premyslet o pricinach a dusledcich.
Možná si neporozumíme. Třeba je to tím, že tvé děti jsou ještě poměrně malé. Já jsem už ve věku, kdy se víc učím od dětí, než děti ode mne.
Takový osmák se umí naučit látku z knihy sám, k tom nepotřebuje prostředníka.
Ano, je to o tom myšlení v souvislostech. Chceš-li ale souvislosti předávat musíš se naučit víc, než na nejbližší hodinu. A musíš své poznatky s někým sdílet, prověřovat je, abys mohla tvrdit, že ty tebou nalezené souvislosti jsou ty správné souvislosti.
Netvrdím, že dnešní škola tohle umí. Ale nejsem ani přesvědčena, že já osobně nebo mnoho jiných rodičů, bude tohle ve všech oborech umět lépe. Proto si myslím, že nejlepší je spolupráce rodiče s dobrou školou a dobrým učitelem.
Ale ja Ti rozumim, jen jsem si proste ve vsech predmetech zakladni skoly dostatecne jista (minimalne jsem ty souvislosti uz nekdy umela dost nadprumerne, coz by treba ucast v krajskem kole biologicke, matematicke, fyzikalni i chemicke olympiady v te inkriminovane osme tride mohla dosvedcit) a pokud si nejsem necim jista, overim si to u odborniku, coz by meli delat i ucitele, kteri casto ve skole detem placaji nesmysly, protoze maji pocit, ze museji znat vsechny odpovedi hned.
Dalsi veci je, ze v bezne skole nejsou ucitele vsech predmetu ty dokonale bytosti vyucujici latku v souvislostech a s nadhledem a take neni potreba, aby dite umelo vse nejlepe na svete. Primarni zodpovednost za dite ma rodic a nikoli stat, proto je spravne, aby mel vetsi rozhodovaci moznosti.
Tohle se hezky čte. Kdyby to takto vypadalo ve všech rodinách! Bohužel nemůžeš podle svých možností a schopností posuzovat i ostatní rodiny. V mnoha rodinách to vypadá tak, že je dobře, že zodpovědnost za výchovu a vzdělávání dětí alespoň částečně přebral stát.
Ale tyhle rodiny se nedokáží prokousat k domácí výuce.
Já osobně jsem na základce měl několik učitelů opravdu špičkových a moji rodiče by je těžko nahradili. Ovšem třeba o učitelích naše prvorozeného to říct nemohu a po deváté třídě vypadalo naše dítě, které dokončilo ČVUT s červeným diplomem jako naprosto nestudijní typ.
Naštěstí škody napáchané na ZŠ na gymplu jakž takž dohnal i když třeba čeština je pořád problém. A protože jsem měl dost provozní slepotu, nedokázal jsem ty chyby na ZŠ poznat.
Ale od té doby pořád přemýšlím, zda-li by byl rodič opravdu schopen dítě učit sám. Takže jistý pohled na to mám vytvořený již dávno.
Treba pro spravce vysokohorske chaty je domaci vyuka vyborne reseni. Kdysi jsem take cetla o pripadu, kdy nejaka alternativni rodina zila na statku, meli deti vicero a ucili je doma, ale meli z toho prusvih, protoze to tehdy jeste nebylo povolene. Ve znalostech deti, co si pamatuji, prusvih nebyl. Nejde ale chodit nekam od-do do prace a k tomu ucit deti, takze bud musi mit jeden rodic dost vysoky plat, nebo musi mit aspon jeden z rodicu nejaky flexibilni zpusob prace, takze pro kazdeho to urcite neni uz jen z organizacnich duvodu.
Ono, podle toho, co jsem o tom četla, to ani pro každého nebude. Půjde především o děti dlouhodobě nemocné, nadprůměrně talentované nebo děti rodičů hodně cestujících.
A rodiče by prý měli mít nejméně ukončené bakalářské studium.
Hele, zrovna včera mi dcerunka říkala, že dostali do školy nějakého 17ti letého chlapce hovořícího jen a pouze rusky. Prý aby se naučil česky přirozenou cestou.
Naprostý děs. Kluk na vše absolutně kašle. První týden prý ještě aspoň v lavici seděl, teď už jen spí...
Tady by měla zapracovat rodina, ale té je to jaksi jedno...
Copak rodina, ta toho moc nezmůže i kdyby se stavěla na hlavu když v 17 nebude chtít a on zřejmě nechce, časem na to přijde.
U tohohle kluka asi bude víc nepříznivých aspektů. Bohužel výsledkem zatím je, že se odmítá přizpůsobit prostředí, do kterého byl vržen...
Pokud se ho nikdo na nic neptal a nechtěl nikdo slyšet jeho příní a on sem nechtěl, tak žádný div, že se zašprajc. Časem poleví, ale o to mu to přizpůsobení bude trvat dýl. Na to nejlíp pomáhá zamilování :-)
Před několika lety k nám do školy nastoupily dvě turecké děti, sourozenci, kluk a holka. Bylo velmi zajímavé sledovat, jaký měly rozdílný přístup k učení. Kluk byl flink a ještě blbej, za 4 roky se pořádně česky nenaučil. Ale díky tomu, že byl muslim, byl rodinou protěžován, přestože měl samé pětky a čtyřky. Holka viděla svoji příležitost, protože v Turecku by moc velkého vzdělání nedosáhla. Za půl roku se naučila česky a 8. třídu skončila s dvojkama. Pak ale někde chytila několik neomluvených hodin a tatínek ji šupem poslal zpátky do Turecka. Nedávno se ke mně hlásila v jednom klenotnictví v Plzni. Takže nakonec dopadla dobře. Jak dopadl její bratr nemám tušení.
Mentalita muslimů je pro mě naprosto šílená. Nemám šanci ji pochopit.
Já mám teď několik kamarádek z Turecka... Muslimky jsou to takový, jako já jsem křesťan...
Ale tradice protěžuje muže a proto jsou rozmazlovaní... Za to ty holky vědí, že jinak nenajdou dobré uplatnění... proto taky studují všechny technické vědy...
Potíž je v tom, že takový osmák se NEUMÍ naučit látku z učebnice sám, bez prostředníka. Už neumí. Škola a google ho to už dávno odnaučili.
Kdyby se vzdělával doma, nemuselo se to stát.
(Malinko a zjednodušuju přeháním, pochopitelně. Ale ne moc. Podrobněji o tom píšu výše.)
Mně ta argumentace příjde přeci jen trochu mimoběžná.
"Škola a google ho to už dávno odnaučili."
Ano, to je možné, že ho to odnaučily. Ale to neznamená, že řešením je, aby si každý učil děti doma sám. Co třeba řešit problém školy nebo školství jako takového. Nemám nic proti té možnosti učit děti výhradně v rodině, ale pořád to bude řešení pouze pro velmi malou část těch dětí. Někde jsem četla, že v současnosti se to na prvním stupni týka kolem 500 děti. Pro ty ostatní bude muset škola v nějaké formě dál existovat. Nemůžeme přeci říct, když se vám ve škole nelíbí tak jděte a učte si dítka sami.
Po pravdě nechápu, proč se pořádají sbírky a stavějí školy v zaostalých částech světa, proč se jim tam s těma školama vnucujeme, když to zase až za tak moc dobré nepovažujeme.
"Co třeba řešit problém školy nebo školství jako takového."
Bingo!
Když ovšem přijde řeč na to, jak to udělat, zjistíš, že neexistuje ani základní shoda na tom, k jakému by se mělo dospět cíli. Výsledkem je trvalé provizorium (přinejmenším posledních 90 let) a celou tu dobu pokračující pokles vzdělanosti.
Ano, ta argumentace je mimoběžná. Já nemluvil o reformě školství, o tom už jsem se namluvil jindy a jinde dost. Já mluvil o tom, proč bych pro své děti pokládal to řešení za vhodné.
Prosím, mohl bys nějak rozvést ten 90 let pokračující pokles vzdělanosti? Netvrdím, že nemáš pravdu, nevím, jen mě zajímá vzhledem k čemu ten pokles vzdělanosti měříš.
A k poslednímu odstavci. Souhlasím, psala to tu už Burajda. Když na problém nahlížíme čistě ze svého osobního hlediska, tak to může být dobré řešení.
Pokusím se ti to dohledat. Narazil jsem někde na docela zajímavé průzkumy, když jsem asi před 10 lety studoval dějiny školství v našich zemích. Jen teď už nevím, kde to hledat. Samotnému jsi mi nasadila brouka do hlavy, jdu pátrat. :-)
Jo, vypadá to hezky, má to své plusy ale i mínusy.
Již zmíněná socializace dětí je dost důležitá. A nemohou to plně nahradit ani různé aktivity v zájmových kroužcích. Vím o čem mluvím. Kromě toho, že učím, jsem dělala roky trenérku mladeže ve volejbale. Uměle vytvořené školní kolektivy a zájmové kolektivy je něco úplně jiného.
Pak mě ještě napadlo, jak naložit s volným časem doma učených dětí. Škola je vlastně, ať chce či ne, takovou "odkládárnou" dětí v době pracovních povinností rodičů. Pokud by se dítě učilo doma, určitě by mělo více volného času, který by mělo nějak efektivně využít. A pak se naskýtá otázka, jestli by rodiče dokázali své dítě v této době nasměrovat na vhodné činnosti a aktivity.
Proc by dite melo porad delat nejake cinnosti a aktivity. Flakani se na poli za mestem je skvela aktivita.
Jinak souhlasim, ze skolni umele vytvoreny kolektiv je (bohuzel) neco jineho nez kolektiv zajmovy, ale nevim o tom, ze by pro me bylo nejak prinosne, ze jsem travila celou zakladku mezi lidmi, co se mi posmivali a nemela jsem s nimi zadne spolecne zajmy.
To já do jisté míry (1. stupeň) znám také a pak se mi to ještě zopakovalo na vlastních dětech.
Proto jsem také svoji úvahu o chybějících sociálních vazbách v 18. "co mě zaujalo"
ukončil:
"Otázkou je, zda-li je to jen mínus."
Hele, u vás běhají nějaké děti po venku?!?
Když jsem byla malá, znali jsme se v širokém okolí a společně jsmetrávili veškerý čas po okolí.
Moje děti také s radostí pobíhaly venku, ikdyž ta partička už byla trošku menší.
Dnes venku nevidím jediné dítě. Vím, že je tady v ulici několikero dětí ve věku 10 - 15 let, ale ven, jako jsme chodívali my, nechodí žádné.
Já děti, tak 14+ venku vídávám. Bohužel jedině tak, že někde sedí, kouří, pijí a žvaní.
Zrovna dneska jsme při odpoledním kafi na to téma diskutovali s naším synem, který to nemůže pochopit, že se takhle flákají a marní čas, že nedělají alespoň nějaké městské sporty (freestyle, parkurové skákání)
Jo, to je problém. Naše děti by rády "chodily ven", tak jako my jsme chodili celé dětství. Ale jejich kamarádi tam nejsou. Obvykle mají nějaký kroužek, nebo jsou do večera v družině... Čtvrť je až na pár pejskařů vylidněná.
Na jednu stranu bych i chápala, že se o děti bojí rodiče. To, co se děje dneska, to za nás nebylo, nebo nebylo v takové míře.
Nevim, co myslis, ze se deje dnes. Venku na deti mohou cihat bud zla auta nebo zle osoby.
Pocet usmrcenych chodcu na silnici byl v roce 1980 vyssi nez ted. ( http://www.czrso.cz/clanky/hloubkova-analyza... )
Co se tyka trestnych cinu na detech, mam statistiku jen do roku 1994, kdy bylo techto cinu o dost vice nez nyni, takze mi prijde nepravdepodobne, ze by to v roce 1980 bylo vyrazne lepsi nez nyni. ( http://www.novinky.cz/domaci/215666-utoku-na... )
Ty neustale reci prehnane paranoidnich rodicu, jak je to dnes pro deti nebezpecne oproti nasemu mladi, me uz docela stvou. Vychovavame generaci nesamostatnych a neustale kontrolovanych osob zavislych na mobilnim spojeni.
Nedívala jsem se do žádných statistik, ale souhlasím s tebou i s k.vl - nebylo to vidět...
A rodiče jsou dnes opravdu přehnaně paranoidní.
Za těch 15 let, co jsem dělala pobyty pro děti, jsem kolikrát žasla, s čím rodiče mohou přijít.
No a někteří zajdou až tak daleko, že nechtějí pouštět ani děti do školy. A ty sociální kontakty jim zprostředkují tak, že jednou týdně sezvou partu prověřených dětí k sobě za plot na zahradu, kde si ty děti pod dozorem hrají.
Bohužel i toto se děje.
Tady si dovolím nesouhlasit. Myslím, že problém současných dětí minimálně do 12 let není v tom, že by měly moc volného času, ale že ho mají málo. Mysleli jsme to dobře a pod hesly "Kdo si hraje, nezlobí" a "Kdo sportuje, nefetuje" jsme jim zaplnili čas tolika aktivitami, že jeden z rodičů nebo prarodičů musí fungovat jako taxikář, jen aby to stihly. Tahle fobie z volného času dětí začala už někdy před 30 lety a někde pořád trvá.
Jenže se nám to vymklo z rukou: stvořili jsme děti, které si neumí vymyslet sebejednodušší zábavu, kterým je potřeba UKAZOVAT, že na stromy se dá lézt a po louce běhat, děti, které si stěžují, když nejsou někým nějak baveny. A to je problém, protože jakmile jdou do puberty a odmítnou nám ty zájmové kroužky, už se velice těžko učí se svým časem nějak rozumně nakládat, Neumí to. Tam teprv číhá nebezpečí.
U nás doma je to každopádně tak, že děti toho mají moc a touží po každé chvíli volného času, kdy si konečně budou moci hrát samy, neřízeně. Jenže kdykoli přijde řeč na zrušení některé zájmové aktivity (všechny si vybraly samy a každou mohou zrušit, kdyby chtěly), vyplyne z toho, že nejméně škody by se stalo, kdyby se zrušila škola. Něco je zkrátka špatně... :-(
Transplantace stolice od vhodného zdravého dárce je na léčbu bakteriemi způsobeného průjmu lepší než antibiotika. Prokázalo to první přímé porovnání v klinické studii. Rozdíl byl tak velký, že zkouška byla ukončena předčasně, aby nebyli znevýhodněni pacienti, kteří dostávali běžné léky.
Zdroj: http://technet.idnes.cz/fekalni-transplantace...
http://ekonomika.sme.sk/c/6684547/preco-sa-nam...
http://sport.idnes.cz/rasmussen-se-priznal-k...
Evidentně je výhodnější sypat si popel na hlavu a udávat bývalé kamarády než závodit :-(
A dole souvisejici odkazy:
http://sport.idnes.cz/thomas-dekker-doping...
http://kolo.cz/clanek/skladaci-kolo-designera...
Co by mě odrazovalo, je nebezpečí, že se mi to rozpadne pod zadkem, v článku se píše: "ale nese s sebou neměřitelnou odolnost"
Hrozně mě na takových věcech vadí, že to jsou opravdu jen takové návrhy a při reálném provozu se to ještě musí dotáhnout do konce. Tady třeba je přední brzda kotoučovka a zadní žádná.
Ale jinak každá skládačka může vést k rozvoji "kombinované přepravy", což vnímám jako plus.
V posledním díle jsem slíbil fotku statického řešení střešního vazníku z roku 1910.
Konečně jsem se dostal k tomu abych to zmáčknul -
v dobrém rozlišení je to tady (jde zvětšovat):
https://picasaweb.google.com...
a jen pro náhled
Máš v tom odkazu nějakou chybu, nikam nevede.
Zkusím tenhle
https://picasaweb.google.com...
Taky prd, nějak to ořezává ři co HTMatilku neumím
"https://picasaweb.google.com...
když dáš copy/paste mělop by tohle fungovat
Už b ymělo chodit všechno, problémek jinde, upgradovaná verze picasa mi nastavila default pro alba místo public private, furt něco vylepšujou ti kluci googlovší :-)
Ach jo, to se to navrhovalo bez gam, psí, chí :-)
A ten vazník by klidně vydržel dodnes, bez nátěru, s deseti vrstvami lepenky střešní krytiny navrstvenými za ty léta ...
Zajímalo by mě, jak dlouho trval návrh a nakreslení takovýho obrazu.
Jak dlouho to malovali ti nepovím, ale jak to navrhovali někde zjistím. Určitě se museli nějak vypořádat se vzpětreme tlačených prutů, počítám, že na to mělyi nějaký tabulky.
Mám náhodou Kloknerova technického průvodce "Mostní stavitelství" myslím taky z roku 1910 nebo 11, to se do jední knížečky asi o 300 stránkách formátuu cc a A5 vešlo celé mostní stavitelství, z kamene, oceli, dřeva i betonu :-)
A je to norma, učebnice a literatura v jednom.
Když dneska čteš Eurocode tak to je samej odkaz na další normu kde je další odkaz a další odkaz ... :-(
Nakonec tam třeba něco najdeš, ale chvíli to teda trvá.
Jakoby to psali právníci a ne technici.
U toho jsem byl, když ty Eurocode vznikaly.
Přeložil jsem Eurocode 4, Studnička to na férovku podepsal a dal mi dokonce nĕjakej drobák, EC3 jsem přeložil ještĕ z draftu pro Vítkovice, a se Studnou jsem se nedĕlil :-)
Celé to bylo v chaosu, lítalo v tom dost penĕz na výzkum, tak se všechni uni na tom chtĕly podílet a vytvořil se bastard napsaný "eurokódštinou" angličani k jejich NAD mají slovníček z eurokodštiny do angliny.
Za tĕch 25 let si to už sedlo, zdá se, že i angláni a nĕmci budou nuceni opustit své národní normy, ale velký pokrok v tom nevidím. My soft smolíme jak v EC, tak BS tak i v americkém AISC, rozhodnutí dĕlat je EC padlo, ale na nátlak zákazníků budeme držet pár let i britské normy. Zdá se, že se technická veřdjnost bude eurokodům bránit do posledního skotského dudáka.
Ty děláš R Stab ?
Ne, Jirkovi Dlubalovi jsem vedl partu před 20 lety, udělali jsme tehdy RSTAB 3, ještě v DOSu.
Pár let jsme dělali SSt-Micro pro INIT Bochum, ale to byl šílenej šit a taky to lehlo, teď už 15 let děláme Fastrak - www.cscworld.com.
To je koncepčně úplně jiný soft než dělá Dlubal, kdyžtak si pusť někde na tom webu to video k Fastraku abys viděl, jak to děláme. Pro naše šéfy je Evropa nezajímavá, tam je jen Německo a tam převálcovat Dlubala je skoro nemožné, Britové jak se rozprasili kdysi po světě mají jiné ohromné trhy v Asii.
Náš český trh je tak malinkatý, že se to našim marketingovým mágům zdá aboslutně nevýhodné se pokoušet tady vůbec něco prodávat. Takže kluci z Fine, Dlubalovi hoši i smartsoftí kluci od Nemecka můžou být v zatím klidu.
Taky jsou v klidu.
Servisní smlouva platí ale jen jednostranně :-(
Na ten odkaz se kouknu, díky.
U koho?
U Pavla Bartoše od Dlubala nebo u Vodolána z Fine, nebo snad zlobí Trubáček v Brnĕ?
Jen je napráskej, já jim to dám sežrat :-)
Všichni jsme vlastnĕ ze stejnýho hnízda, Pavel Bartoš i Miloš Vodolán jsou bývalí kolegové z katedry, jen Pepa Trubáček je Brňák jak poleno.
Pokud ovšem jde o Dlubala, tak pro nĕj naši zákazníci jsou nezajímaví, rozhodujícI je co chtĕjí Nĕmci, v tom Pavel je moc malej pán.
Vůbec, kvalita softu na kontinentĕ je pod psa, ladí se na zákaznících, to by nám neprošlo. Máme vymakaný systém testování, testeři jsou úplnĕ oddĕlení od vývoje, a chyba v softu je jejich průšvih, nikoliv náš, a tak se snaží, mají svůj systém a dokud to jejich šéf neodfajfkuje, nejde soft z baráku. Taky jich je 2x tolik než nás ve vývoji. Divím se, co u nás i v Nĕmecku je možné prodávat a prochází to.
Mám Scia 2012
No, spokojený teď moc nejsem, ale to je na delší povídání.
Ale spíš než chyby jako takové jde o features, které všechny štvou a zdržujou a pletou, ale pořád zůstávají ....
Faktem je, že tím že Němci začli dřív, tak jejich soft pořád nese znaky DOSu a nikdo to nechce změnit - pochopitelně protože na to jsou všichni zvyklí.
Rfem jsem taky zkoumal, ale skončil jsem u toho, že v každém styčníku se prut FYZICKY rozdělil na dva. Při manipulaci to pak bylo na prd. A stěna se nezadávala jako stěna, ale po programátorsku :-)
Ale určitě to je zajímavý soft, ale jak jsem vyrostl na featu, tak mi byla ESA bližší.
Jasně, SmartSofti, na ty bych zapoměl, to byli kluci od betonu, tak pro nás mimo.
RFEM je Dlubalovo pojetí deskostěny, engine mají od Němcovi party z Brna. Jak si přesně vystihl, je to všechno dělaný "tak nějak programátorsky".
My na to jdeme jinak, stavíme soft jaksi inženýrsky, nepracujeme s elementy a uzly ale máme sloupy, nosníky, vazníky, stěny, desky, ztužidla, stavíme barák ne výpočtovej model. Výpočtový model si generujeme, a vlastně inženýra ani nemusí moc zajímat, snad jen pro kontrolu. Postavíš si sloupy, nasekáš průvlaky, stropnice, uděláš nějakou stropní desku ať už z panelů, monolit nebo spřaženou, zatížení zadáváš na plochu těch stropů, a my už si to uvnitř rozdělíme na ty stropnice, průvlaky a ty potom navrhujeme v několika iteracích, nebo prostě jen posoudíme, jak kdo chce. Posuneš sloup, nebo stropnici, nebo něco přidáě či ubereš - nic znova nezadáváš, prostě jen přepočítáš, sviští to docela fajn.
Ocelové a spřažené konstrukce jsme zmákli, ale šéfům je to málo, takže mastíme teď beton. Nějaká verze se už objeví letos, ale počítám, že to bude trvat ještě tak 3 roky, než budeme moci opravdu zodpovědně říci, že umíme navrhovat i betonový baráky.
Máme totiž proti hochům od nás ještě jeden fenomén, seismické zatížení, které u nás nehrozí ale někde v tý Americe je to dost průšvih.
Vývoj takováhohle softu stojí strašný prachy a chce to svůj čas a nelze to zkrátit tím, že na to nasadíme místo 6 ti programátorů programátorů 60, jako to dělá Jirka Dlubal.
Proto všechny tyhle naše softwarové firmičky sežrali velcí hráči a ti naši kluci do toho už můžou jen málo foukat. Za vším sedí nějací akcionáři, které vůbec tvoje featuresa nezajímá, zajímá je jen kolik ročně na tom vydělají, ženou to kupředu a pouští na trh nedodělky. Jinou pozici má Dlubal, ten je na to sám, ale zase sám nikdy nepřekročí své programátorské vidění softwaru.
O šedesát let dřív (1851) to raději snad ani nepočítali a nastrkali tam těch "sirek" co nejvíc :o)))
To je dispozice.
Asi k tomu mĕli i nĕjaké výpočty, pravdĕpodobnĕ zase řešili graficky, nejdřív oblouk, a pak tu sílu prohnali do tĕch příhradovin.
Je to fešák.
http://zpravy.idnes.cz/amnestie-vaclava-klause...
Jasně, není to nic nového, ale co nevidím ...
http://www.lidovky.cz/amnestovany-muz-se-v...
http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-59234670-csu...
http://www.rozhlas.cz/leonardo/zpravy/_zprava...
Ach jo, asi budu mit zdrave srdce. 8-(
15 minut od padu do kolejiste, nez si nekdo vsimnul, neni moc akcni doba.
http://praha.idnes.cz/opila-zena-ve-stanice...
V Rusku kvete dobrovolnická výpomoc. Ohrožuje to stát, tvrdí vláda
http://zpravy.idnes.cz/rusko-a-zakon...
tak v Paříži už prej holky můžou nosit kalhoty...
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/292136...
Já četl "kalhotky"... :-DD No je vidět,na co myslím...
Nasla se kostra Richarda III. (anglicky)
http://www.bbc.co.uk/news/uk-england...
V češtině je to taky
http://zpravy.idnes.cz/dna-potvrdila-ze-ostatky...
Zaujala mne tahleta Thonetka:
http://lovetocycle.info/thonet-concept-bike-by...
Bunda za 16 tacu po sleve? Pozlacena nevypada a jinak uz nevim...
http://www.harfasport.cz/vyprodej/zima/obleceni...
Já tam našel jednu za skoro jednadvacet... No ale zase ta sleva 23% (běžná cena je 26990,00)... No nekupto! :-))
Já byl půl roku ve Švédsku :-D
to nevím. Nic uplně zvláštního na nich zas až tak není...
http://www.kjus.cz/kjus-tech.html
že by bylo tak drahý to jméno norskýho lyžaře?
Nejenom on, podívej se na tváře Kjuse a hned budeš vidět koho si s tou značkou platíš a to jsou ještě jen ti neznámější.
Zaujal me material tricek se slozenim: 72% hedvábí, 13% Merino, 12% bavlna. To bych si rada osahala.
Nemáš na to nějaký odkaz? Zajímala by mě cena.
Puvodni cena dost vysoka (holt hedvabi), ja to potkala v internetove vyprodeji, asi si od nich objednam satek na hlavu za 229 Kc na vyzkouseni, protoze po sleve stoji stejne jako ty umelohmotne a merino satek na hlavu stoji kolem 600Kc.
http://www.factoryoutlet.cz/list-all-products...
Ochranářům, jmenovitě správě KRNAP, nevěřte ani slovo. Státní úředníci si z Vás prostě za Vaše peníze dělají legraci.
http://www.krnap.cz/specialni-projekty/tz...
Na Praze 10 by chtel zit kazdy...
(Oculus Publicus na facebooku ze vcerejska)
Na dnešním zastupitelstvu Prahy 10 se stala prazvláštní věc: nejméně půl hodiny před startem už byla všechna místa zasednutá a úředníci odmítali pustit do sálu další diváky z řad občanů, kteří tam chodí a vystupují pravidelně (a jsou ve svých vystoupeních vůči vedení městské části poměrně dost kritičtí). I když míst ke stání bylo ještě dost, úředníci byli neoblomní. Občané museli tedy stát mnoho hodin na chodbě, na které nejsou židle, a sledovat jednání na jediném monitoru, kterému nebylo chvílemi rozumět. Ještě zvláštnější bylo, že zmíněné podivní diváci, kteří místnost dávno před začátkem zaplnili, během zasedání vypadali, že je jednání vůbec nezajímá. Nicméně i přes to: velmi často po schválení různých bodů, které prosazoval starosta Milan Richter, usilovně tleskali. A to i tam, kde by potlesk normálně nikdo nečekal. Bylo opravdu milé slyšet od lidí, co vypadali, že přišli na zasedání v pauze mezi lekcemi kickboxu a posezením v herně, tak velký aplaus například při oznámení, že na Praze 10 budou nové školky. Méně milé už ale bylo, když zde zachycená paní začala napadat novináře, který si tu podivnou partu fotil, a chtěla po něm, aby se jí legitimoval. Resumé: pokud mělo být něčím cílem pozvání této skupiny na zastupitelstvo zastrašení občanů či novinářů, tak se povedl pravý opak - kdo měl foťák aspoň na mobilu, ten si to tam zdokumentoval. Další jednání zastupitelstva Prahy 10 se navíc díky tomu dostane pod ještě větší drobnohled. Protože co je lepší téma na článek než nájemní ranaři, které teď bude chtít každý vidět na vlastní oči?
"Obecně lze říci, že voda je dražší tam, kde mají vodárnu v nájmu nadnárodní firmy. To potvrzuje i šesté místo pro okresy Kladno a Mělník z regionu Veolie nebo sedmé Táborsko pod správou rakouské společnosti Energie AG."
Nejdrazsi voda je o 2/3 drazsi nez nejlevnejsi voda, to je docela velky rozptyl. Ne ze by mepotesilo, ze jsem se SVKC na 2. miste odshora, ale oproti elektrine je to zanedbatelny vydaj.
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/penize...
My máme vodu o 15 Kč/m3 dražší než v Praze. Počítám vodné + stočné. Přitom u nás získání vody představuje jímací vrt poblíž Vilémovského potoka, cca 700m potrubí do podzemního vodojemu, (výškový rozdíl mezi jímacím místem a vodojemem je cca 30 m), chlorování a potrubí cca 400 m do vodovodní sítě obce. Kanalizace je samotížná, na jejím konci je jednoduchá, technologicky nenáročná, v podstatě bezobslužná a stará = nejspíš bez odpisů, čistírna.
Takže náklady nula celá nula prd, zato cena za vodu značná.
A už si volal na reklamace, že ti z kohoutku teče obyčejná voda a ne plzeňské pivo, jak by to odpovídalo ceně? :)
Na reklamace jsem volal jen jednou. To když mě přišla faktura o cca 40.000 vyšší než obvykle.
Stala se drobná chybička, při výměně vodoměru zadali špatně počáteční stav. Moje klika byla v tom, že výměnu vodoměru, na kterém byla taková spotřeba, provedli dva dny před tím, než přišel vodoměrka. Takže na uznání reklamace stačilo, abych po nich chtěl vysvětlení, jak za dva dny to množství vody lze prorvat tou trubkou co k nám vede.
Obávám se, že pokud by od výměny vodoměru uběhl delší čas, že bych z toho měl těžkou hlavu.
Zblbnut čtením knih jsem si myslel, že v takové firmě mají v programu nějakou pojistku proti vydání zjevně nesmyslné faktury.
Kdysi po devadesátým jsem měl prima brigádičku na odečítání vodoměrů na sídlišti (byla o to rvačka, čistě ze známosti :-)
Úžasný byly sólo bábinky s téměř nulovou spotřebou - ale jedna překvapila, počítadla měla samou devítku a jen na konci pár jiných číslíček. Tak jsem ji nechal pustit naplno vodu a jen čuměl. Debilové instalatérský ji tam oba vodoměry nabastlili obráceně. Fakt to odečítalo. Asi měli "po svačince", když šli měnit k ní.
Taky jsme to při odečtech viděli... nebo prohozenou teplou a studenou...
http://www.veteranforum.cz/index.php?id=127
Taky nam na chate trci dve stara kola. Jen asi jeste nejsou dostatecne stara na prodej. 8-)
To vepředu je míň fotogenické?
8-)
Chybicka se vloudila. 8-)
Tak to druhe. A taky jeden asi 25 let stary Premier.
Docela to prekazi a premyslim, jak se toho se cti zbavit.
Pošli ho do Afriky. Takové kolo tam bude znakem společenské prestiže.
A ty budeš vypadat jako lidumil.
Mně máma jedno silniční ze 70. let máma vyhodila do sběru, bylo schované a totálně originálním stavu.... vytočila mě do ruda...
A soused měl pěknou esku a taky jsem ji už nestihl :-( Chtěl jsem si ji dát na zeď do pokoje, tak tam asi přijde premier...
Mozna ma moje mati jeste nekde ve sklepe ukrajinu po mem otci, muzu se ji zeptat. :-)
No on premier není až tak špatná věc, protože mi bude bezvadně barevně ladit ;-)
http://www.national-geographic.cz/detail/osm...
Nářky soc-dem, že nebudou moct v příští vládě zadlužovat stát jak by chtěli. Ještě by jim měli zakázat nesmyslné a nereálné sliby a hned by to bylo o poznání lepší.
http://www.novinky.cz/domaci/292441-poslanci...
Tak uz konecne vim, jak se delaji ty bankovni sazby.
O měsíc později dostal S. L. zprávu od jiného tradera: „Prosím, vysoký tříměsíční jen a nízký šestiměsíční.“ Odpověděl téměř okamžitě: „Žádný problém.“ „Grazias amigo... a na kolik ten šestiměsíční sestřelíš?“ zeptal se ještě obchodník. S. L. byl stručný: „70.“ Ten den šestiměsíční sazba LIBOR pro japonský jen opravdu klesla o dva bazické body na 0,70 procenta.
http://ihned.cz/c1-59268860-cahry-s-klicovymi...
Vzpomnela jsem si, ze me vcera zaujalo, ze ted cykliste v Praze nesmeji na naplavku, protoze jsou najezdy osazeny kvuli povodnovemu stavu znackami zakaz vjezdu. Ne ze by si z toho cykliste vcetne me neco delali. Brala jsem to jako zapomenuti uradu na existenci cyklistu.
""U větrníků a solárů je jedna "maličkost": za celou dobu své existence vyrobí méně energie, než kolik bylo (a bude) potřeba na jejich výrobu a likvidaci..."
Jasně, v tom se podobají jaderným elektrárnám, jen ta absolutní čísla jsou mnohem menší. :-)"
Byl by nějaký zdroj dokazující tvrzení, že třeba Dukovany mají zápornou energetickou bilanci?
Jestliže i tak výkonná a účinná elektrárna jako jaderná má zápornou energetickou bilanci, pak je přece nesmysl vůbec nějaké elektrárny budovat. Každý si postavíme svůj generátor, dle své víry, já třeba dieselový, zelení FVE panel nebo větrník, a budeme vyrábět jen tolik elektřiny, kolik nutně potřebujeme...
Rekl bych, ze dukazem muze byt i to, ze bezi tolik bloku, ze je mozne i vyvazet energii za hranice. Kdyby byl provoz prodelecny a dotovany, predpokladal bych odstaveni pro CR nepotrebnych bloku a udrzovani pouze nutneho minima.
Uvazuju spatne?
Když stát výstavbu bloků zadotuje, zaručí se za půjčky, tak samotný provoz a produkce je už docela levný. Je to stejné jako tvrdit že jízda autem je levná a budeš do ceny počítat jen ropu.
(jinak si uvědomuji, že tento příspěvek nemá s tím Joeovým skoro nic společného; ostatně i tne Murphyho mi přijde poněkud mimo).
Přesně. Osobně si myslím, že do energetiky by se stát neměl srát vůbec. To je přece věc energetické společnosti, aby zajistila levnou a bezpečnou elektřinu pro své zákazníky.
Hele hoši, a nechtěli byste nám to třeba předvést? Že byste si nějakou tu jaderku postavili, někde na svém dvorku otevřeli uhelný důl, nebo třeba zatopili svůj pozemek na hydroelektrárnu?
My bysme vám ruce utrhali za tu levnou energii a vy byste vydělali spoustu peněz.
Bohužel, FVE má státem garantované výkupní ceny na úrovni desetinásobku současné tržní ceny energií, tzn. že distributor musí tuto energii odebrat a provozovateli FVE zaplatit, což následně platíš v ceně energie.
Takovému penězovodu imho nelze férovou cestou konkurovat.
Ano, to je blbě. To ovšem ještě neznamená, že stát nemá mít energetickou politiku. To pouze znamená, že tu politiku dělá blbě.
A k Hraboshovi:jak může někdo na jedné straně obhajovat dotační politiku na obnovitelné zdroje a na druhé straně nadávat na podporu výstavby jiného zdroje energie. Vždyť je to to samé.
Je v tom určitý rozdíl. Kdyby, díky modrým strakám, nevzniknul prostor pro spekulace, tak by podpora OZE byla mnohem menší. Za hlavní důvod pro fixní výkupní cenu považuji podporu aplikovaného výzkumu. Přijde mi to lepší než sypat prachy do výzkumáků a čekat zda z nich něco vyleze. Nechat to na tržní ceně, tak pět let stará elekrárna by nebyla konkurenceschopná. Takže by do toho nikdo nešel. Jenže to by byla škoda, vývoj a výzkum OZE je vhodné podporovat.
*********************
A co bylo dříve? Slepice nebo vejce? Když už subvencujeme jádro, nebylo by férové subvencovat také jiné zdroje?
Je otazka, jaka kriteria nastavime. Takhle by si mohl pozadat o dotace i nekdo, kdo by hodlal pri vyrobe elektriny palit petflasky. Hledisek urcite bude fura, ale dotoval bych to, co neni prilis velkou ekologickou zatezi, co ma sanci se zlepsit v ucinnosti, ... Takze jadro, foto i vetro. Jen je otazka, v jakem pomeru.
Asi tak. Mám další dotaz: někde jsem četl, že budoucnost je v rozptýlení zdrojů na spoustu malých, celkové rozložení výkonu pak budou zajišťovat "inteligentní sítě".
Jak to vidíte? Je to pitomost, nebo ta budoucnost? :-)
Jsou zdroje, ktere nerozdelis. Nechtel bych s sebou tahat Vrabce, abych si mohl na kole posvitit. 8-)
Budoucnost vidim v rozumnem akumulatoru energie, aby byly vyuzitelne i narazove ekovarianty. Aby se z nich misto skudcu stali pomocnici.
A v jadru. Nic lepsiho, bohuzel, nemame.
Hele, kluci, nechcete si na tu energii udělat nějaké samostatné téma?!?
Ano je to zajímavé nebo to i někho vytočí, ale přece jenom se tím tahle témata plní zbytečně rychle, si myslím.
Když se o tom diskutuje tolik, myslím, že by si to vlastní téma zasloužilo.
A co prasata, maji si s cim hrat?
„Jeden holandský chovatel má na farmě obrovský tablet a prasata loví rypákem na obrazovce pohybující se předmět. Ale to už je podle mě přehnané,“ myslí si Edward Lewandowski.
http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropskaunie/...
"V jednom kravíně na jihu Polska motivují dojnice hudbou."
A pak že je Troška podbízivej. Houbelec, vizionář to je... :-)
Troška je hlavně neuvěřitelný prase... :-(
http://dominanty.cz/pamatky-kocov.php
No tak to snad ne? On jen využil nějaké staré a dnes již bezcenné ruiny, které nikdo nechce a o které se nikdo nestará k vytvoření díla. Ropzhodně neudělal nic horščího než co mu majitel dovolil a za co ztaké vzal peníze a určitě ne malé. Pokud je někdo prase, tak je to majitel toho bořeniště, pokud to je nějak cenné, tak se o to měl starat udělat konzervaci, případně nedovolit nikomu přístup.
Primarne by nekdo se vztahem k umeni mel poznat, ze nici neco cenneho.
Za tinhle byl taky dobry umysl: http://www.lidovky.cz/spanelka-opravila-fresku...
Možná se mylím, ale já vážně nevidím na něm nic cenného. I v tom odkazu čtu, že "bylo v roce 1804 opět oficiálně potvrzeno zrušení kostela a nakonec v roce 1832 bylo přikázáno ho zbořit. Jeho život byl prodloužen přestavbou na továrnu na kameninu a bílý porcelán, která zanikla jako nelukrativní po roce 1845. Po jejím krachu se stal kostel zdrojem stavebního materiálu, což odneslo zejména průčelí stavby kostela, rozebrané do základů."
Ok, zničme tedy hradby Vyšehradu. Jeho funkce zanikla nejpozději v husitských dobách, Žižka vydal příkaz k jeho zboření, dlouho pak sloužil jako zdroj stavebního materiálu, mnoho staveb bylo rozebráno do základů, ostatní necitlivě přestavěny. Já vážně nevidím na něm nic cenného...
Pojďme natočit válečnou fikci, řekněme film o rozbomardování historického jádra Prahy. Vyšehrad se k tomu dobře hodí.
Takhle chteli filmari na most Kwai pouzit most v Mechenicich a na zaver ho vyhodit do vzduchu a slibovali, ze postavi novy s vetsi nosnosti. Nastesti toho naseho zelezneho chudinku nedostali.
Ano, Kwai byl bambusák.
Šlo o "příliš vzdálený most" přes Rýn, dost průserová operace
Film, Příliš vzdálený most byl o Operaci Market Garden. A je pravdou, že to byl Montyho průser, ale Most u Remagenu je o posledním stojícím mostě přes Rýn. Ten se točil v 68 v Davli.
Byl jsem tenkrát zrovna u dědy ve Vraném, tak jsme to šli okouknout :o) Za mostem byl do skály kus falešnýho tunelu a na protějším břehu papundeklový hrad, nebo pevnost (už je to let ...). A už vůbec nevim, jestli ten most ve filmu odstřelili, nebo ne.
Falesny tunel? Tunely tam doopravdy jsou, ale skala neni tak blizko. Cestou je tam kolejiste nadrazi:
http://goo.gl/maps/J0lLK
Ale jo, nemám ještě hlavu jak děravej cedník :o)
http://www.zelpage.cz/clanky/zeleznicni-most-u...
Ale ta pevnost, to byly asi obranné věže před mostem. Možná?
Originál od Remagenu:
http://forum.valka.cz/files/rem3.jpg
Taky se na to pamatuji. Byla jsem se tam kouknout s dědou, u kterého jsem v Třebenicích trávila prázdniny.
A pak dorazili Rusáci - točilo se to v r. 1968.
Takze ve filmu je tedy opravdova bitva? 8-)
Rudoarmejci museli byt prekvapeni, kdyz proti sobe videli amiky.
U toho setkání jsem osobně nebyla, měli jsme v srpnu 68 úplně jiné problémy, než někam jezdit na čumendu. Ale traduje se, že z toho pohledu na vojáky US Army byli Rusové dost v šoku. Několik dnů po okupaci ještě Amaričani točili, ale pak se přesunuli někam do Němec.
Tohle je zcestná demagogie, teď předvádíš úplně přesně totéž co občas předvede Hrabosh když se někdo jen zmíní o zelených.
Zkus číst co píšu. Nebo si vážně myslíš, že by Troška a jeho štáb si předem neověřili zda to má nějakou hodnotu a že by zničil něco co tu hodnotu má a co by zničit ani poškodit neměl? Zkus se zajít přeptat nějakých filmařů co je za šílené tanečky kolem toho když chtějí natáčet v nějakém chráněném a cenném objektu. Samozřejmě, že i při sebevětší péči může dojít k nějaké škodě, ale to už věcí majitele a správce objektu aby se staral aby případné škody byly co nejmenší, za to také dostává nemálo peněz.
Aniž bych chtěl filmařům nasazovat psí hlavu, moc nevěřím, že by si zjišťovali, že jestli náhodou to není něco hodnotného a pokud by bylo, tak by šli jinam.
Argument "Zkus se zajít..."
nemá v tomto případě váhu, protože ten mluví o objektu který v okamžiku natáčení JE chráněný. Tady asi se jednalo o objekt, který je cenný, ale nechráněný. Něco ve smyslu té potahové cesty, kterou se marně pokoušel zachránit PepikW. Cesta přežila staletí, mnoho povodní atd, ale nepřežila srážku s úředníkem, kterému pro povolení jejího zničení stačil argument "není to vyhlášeno jako technická památka".
Je mi líto, ale v době natáčení ten objekt chráněný byl. Nechci nikoho obviňovat ani omlouvat, uvádím to pouze jako fakt.
http://dejinyasoucasnost.cz/archiv/2012/10/tam...
http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/publ_izurnal/...
V tom případě to je průšvih a určitě je několik lidí co měli a mají za to odpovědnost.
Takže rázem těch prasat budeme mít zřejmě víc než dost, včetně těch co o tom věděli a neuděli nic aby dohnali odpovědné lidi k odpovědnosti.
Teď tady může naříkat, jaká že to je škoda, ale už je to houby platný.
I v Národním parku se dá natáčet, filmařům kdekdo vyjde rád vstříc :o(
http://pepikw.rajce.idnes.cz/Belveder_a_Dolak/...
Lelku, není to demagogie, jen se na křiklavém příkladě snažím znázornit, co mám na mysli, protože mám (stejně jako ty :-)) dojem, že se nesnažíš pochopit, co píšu.
Já netvrdím, že zodpovědnost neleží TAKÉ na úřednících, kteří to celé dovolili. Ale představ si situaci, kdy ti někdo ukradne kolo prakticky před nosem přihlížejím strážníkům. Jistě, budeš se zlobit, že tomu nezabránili a že to vlastně dovolili. ALE: znamená to, že na tom zloději žádná zodpovědnost nezůstává? Je méně zlodějem, protože krást mu bylo dovoleno?
Neber to prosím jako demagogii. Snažím se říci, že Troška - bez ohledu na to, co mu kdo dovolil - se zachoval jako barbar. Nezávisle na jakémkoli povolení. Existuje sto jiných způsobů, jak mohli stejné scény natočit se stejným nebo lepším efektem. Mohli klidně tu památku využít a zanechat ji ve stejném stavu, v jakém ji našli. Ale oni ji zbytečně zničili. Nevratně. Nešlo o žádnou "škodu při největší péči". Šlo o jasné barbarství a navíc porušení zákonů. Že příslušní úředníci nejednali, je jejich chyba. Ale ta nesnímá zodpovědnost z toho, kdo to zničil.
A k tvému poněkud naivnímu odstavci - ano, vážně si myslím, že si filmaři naprosto nic neověřovali. Některé znám.
1832 bylo prikazano ho zborit.
Kdyby se vsechny stavby, ktere jsou v nevyhovujicim technickem stavu misto rekonstrukce borily, nemeli bychom Karlstejn, Karluv most, ...
Stat se mel starat alespon o zakonzervovani a udrzeni stavu.
Zajimava je historie napr. kostela v Pohori na Sumave https://www.google.com/search?q=pohori+na...
kteremu se zritila klenba ve chvili, kdy uz zacali rekonstruovat.
To mi pripomina Neratov, kde jsme kdysi hrali s kapelou.
http://www.neratov.cz/fotogalerie2/kostel...
http://www.neratov.cz/fotogalerie2/kostel...
To je prosklene, nebo otevrene?
Kdyz jsem tam byla, jeste to strechu uplne nemelo, ale vypada to, ze ted uz tam je sklo. A nezbourali to jen diky tomu, ze na to nebyly prachy. :-)
"Kostel na konci druhé světové války vyhořel, když byl zasažen protitankovou střelou vypálenou vojákem Rudé armády. Požárem byla zničena střecha, dřevěné schodiště, hodinový stroj a zvon. Koncem roku 1957 spadly promáčené klenby a kostel byl navržen na demolici. K demolici díky nedostatku finančních prostředků nedošlo a kostel byl v roce 1989 zapsán na seznam kulturních památek. Od roku 1990 se v kostele pořádaly bohoslužby nejdříve pod "otevřeným nebem", v současnosti je již kostel zastřešen částečně prosklenou střechou." [wiki]
Kdys jel naposled Divokou Orlici? Ta střecha je tam dobrých 5 let;-)
Tu jsem nejel vubec. Mam to tak trosku mimo dosah.
http://hydro.chmi.cz/hpps/popup_hpps_prfdyn.php...
Až modrá oblast dosáhne na zelenou rysku... je dobré být rozpádlován, Zemská brána za povodně není úplně s prstem v nose;-)
Par vlnek. :-) Ale mezi mymi znamymi to je povestne jmeno, protoze tam jednou naklusal kamarad s bandou novacku - plavacku. :-)
http://www.raft.cz/Clanek-Hazard-na-Zemske...
http://www.raft.cz/Clanek-Hazard-na-Zemske...
Jj, to jsem četl, taky veselá historka:-)
No, poprvé jsem to jel nerozpádlovaný, ve dvou jsme doháněli ostatní - jezdím často poslední, a zdržel jsem se s opozdilcem. Jeho zastavili, já jsem neslyšel, a dal si ZB poprvé na oči a sólo.
Ty válečky jsou šikmý, rychle za sebou a za větší vody umí kousat, zvláště, když to člověk nezná, neprohlídne, tak to nějak najede a pak už si cestu moc nevybírá:-)
Zastřešené, část střechy je dřevěná a část prosklenná, vypadá to dobře a zajímavě.
Ano, máš pravdu. Nejsem si jist, jestli mělo to tvé "bořeniště" v té době ještě památkovou ochranu (kdesi jsem četl, že ano, ale teď to nedohledám). Troška si zaplatil povolení, které neměl dostat. To máš pravdu.
Jenže na tom vůbec nezáleží. Jen naprosté prase přestříká barokní fresky (které tam ještě byly, což najisto vím) černým a červeným sprejem. Jen naprosté prase zachází s památkou - byť pobořenou - tak, že krátce po jeho odchodu se další část zřítí. (Nebo ty souhlasíš s lidmi, kteří si odnášejí kamínky na památku ze zdiva, řekněme, Okoře? Landštejna? Pyramid v Gíze?)
Jen naprosté prase, když už za účelem natáčení filmu takto brutálně promění lokaci, po sobě škody nenapraví a stopy nezahladí.
Děsí mě, že to někdo může pokládat za normální a neškodné chování. I když ze zkušenosti vím, jak bezohledná pakáž umějí být (někteří) filmaři, stejně pro Troškův čin nenacházím omluvu. I kdyby si koupil tisíc povolení.
A to budem chodit kolem každého padajícího baráku, tady vlastně jen kousku zdi, po špičkách, aby padal sám trošku pomalejc?
Jestli o to někdo stál, měl si to koupit a opravit.
Souhlasím, že státní vlastnictví znamená pro většinu vzácných staveb tragédii.
Jinak to ale překrucuješ. Kdyby šlo o to, že kostel byl ponechán svému osudu a nedošlo k jeho konzervaci, byla by to smůla, ale pochopitelná. Ale záměrně zdevastovat to, co zbylo, ve jménu peněz a velmi pochybného umění, to je barbarství. Takže chodit po špičkách tě nikdo nenutí. Ale kopat do muchomůrek taky nemusíš.
Národ bez kulturního podvědomí, bez vztahu k umění a kultuře je jen stádem tupých hovad - viz kulturní revoluce v Číně, ničení tradiční Tibetské kultury, rozbíjení Buddhových soch Talibánci....
Ten kdo vidí kulturní dědictví pouze jako kšeft, nebo nedej bože jako ideologického nepřítele, je člověk pomatený a zaslouží si po zbytek života sledovat dvaceti čtyř hodinové pásmo reklam na dámské vložky.
Kdy přesně padající zeď přestává být kulturním dědictvím a začíná být ošklivou případně nebezpečnou ruinou?
Proč nebezpečnou? Potřebuješ stát, aby dohlížel na to, jestli si dáš ve staré a pochopitelně padající stavbě na sebe pozor? Zrovna ty? ;-)
Já píšu, že potřebuji stát? Kde?
Žádáš, aby někdo za tebe rozhodl, kdy je už objekt ošklivý nebo nebezpečný. Já takové rozhodnutí nepotřebuju - rozhodnu si o tom sám a podle toho se zachovám.
Ať tak, či tak, nebudu ho ovšem ničit, a o to tu celou dobu jde.
Nene, já nechci aby někdo rozhodoval za mne. Do puntíku s Tebou souhlasím. O SVÝCH zdech si rozhoduj dle libosti. Ale mou zeď nech na pokoji, tu si zbořím kdykoliv uznám za vhodné.
Přesně tak. Mou zeď milý Troško, nech na pokoji:-))
Výborně. Shodli jsme se, že stát k ochraně kulturního dědictví nepotřebujem. Stačí když každá zeď bude mít určeného vlastníka, pak už si své kulturní dědictví ohlídáme.
No, tahle zeď vlastníka měla. Stát. Tedy z jisté malé části mě. Neohlídal jsem, myslel jsem si, že si na to platím lidi. Taky neohlídali...
:-)
http://www.nakole.cz/diskuse/15992-co-vas...
Tedy již vyřešeno;-)
Takže o kulturní dĕdictví se postará Janoušek s Babišem.
Že by to posoudil odborník?
Oni jsou ti "odborníci" nekdy pěkně na baterky, asi jak tu Lelek píše, někteří jsou dost fanatičtím a tak místo rozumného kompromisu, který vyžaduje rekonstrukce, raději nechají barák spadnout.
Taky jsem zaslechl, že v tomhle "památkaření" je docela dost korupce.
Ono to chce jako všude a ve všem, přistupovat k věci s rozumem. Nebude t otrvat dlouho, a budou památkově chráněné paneláky z 80tých let typu VVU-ETA, teda ty nezateplené. Zateplení hyzdí původní charakter stavby :-)
No, devastovat. Využil to pro film. Že se ti to nelíbí - tvůj problém. Co konkrétně ti bránilo ten kousek zdi zakoupit a dělat si s ním, co ty sám uznáš za nejlepší? A neříkej, že nedostatek peněz. To je trapná výmluva, mohl ses na to složit s kamarády.
Znám lidi, co si koupili zámek a postupně jej opravují, znám člověka, co koupil obrovskou barokní faru, a pomáhal jsem mu v rámci svých skromných fyzických schopností. Soukromou péčí o památky je zajištěna přirozená a potřebná rovnováha mezi tím, co má smysl zachraňovat pro naše potomky, a co ne. Lidi, kteří do toho investují své vlastní peníze to posoudí nepochybně daleko zodpovědněji a přesněji než nějací politici a úředníci rozhodující o cizích, tedy nakradených, penězích.
Ano, každý sám sobě kunsthistorikem.
Kultura, umění, péče o památky nebyla, není a nebude zisková. Ti prozíravější to ví a snaží se toto uchovat i za cenu jakýchsi státních dotací.
Ti druzí, abych neurazil, řekl bych méně prozíraví tvrdí - nevyděláš si prachy tak chcípni.
Omyl. Velký omyl! Pouze vítězství nekulturních barbarů.
ano, znám takové lidi, a dokonce jsem se podobných věcí zúčastnil. Ale ty to pořád překrucuješ. Opravdu musím každý kousek krajiny, který mě těší, koupit, aby existoval důvod, proč nemá být zbytečně zničen?
Pořád mícháš dohromady pouhé nezachraňování a záměrné ničení.
Pokud někomu stojí za zachování, ať si jej koupí a zachová. Pokud NIKOMU za zachování nestojí, ať je využit a slouží současným a budoucím lidem. (Resp. pokud hodnota jeho nového využití je vyšší než hodnota případného zakonzervování starého stavu).
O ničení já vůbec nepíšu. Ale když si jej někdo za své peníze koupí a za své peníze zničí, je to jeho právo, a je tvé svaté právo si o něm myslet, že je barbar.
To je myslím fér;-)
Aha, ale tohle je nedorozumění: on to totiž Troška nekoupil.
Ale tvojí optikou sed na to můžu taky dívat:
Ta památka patřila státu. Tedy i mně, protože já jsem spolumajitelem tohoto státu. Řekněme, že mám tu památku rád, a jsem v klidu, protože si přece platím správce, který se o ni postará. A ochrání ji před barbary.
A on ji pronajme barbarovi a nepohlídá, co s ní barbar udělá.
Jak píše lelek, tento správce je prase.
Na tom, že barbar je taktéž prase, jakkoli mohl jednat legálně*, to nic nemění.
*) Ale on asi nejednal, protože pokud to bylo památkově chráněno, je téměř jisté, že neměl ve smlouvě povolení to zničit.
Nojo, stát při ochraně TVé oblíbené památky selhal. Což pro mne není nijak překvapivé zjištění.
Příště budeš poučenější, oblíbenou památku si ohlídáš sám. A hlavně, nebudeš už věřit státu, doufám.
Soudruh stát se pĕknĕ rozprasil do našich životů, nicménĕ přenechat pouze na majitelích ochranu kulturního dĕdictví by bylo dosti nemoudré.
Stejnĕ tak si nikde v civilizovaném svĕtĕ nemůžeš na svém pozemku za své peníze postavit co ty sám chceš.
Jen je potřeba to s tĕma razítkama nepřehánĕt.
A co dělal majitel a ochrana památek, když to má (mělo) nějakou kulturní hodnotu, proč se o to nestaral? Troška rozhodně neuděl nic co neměl povolené. Jestli něco spadlo po jeho odchodu,m tak bych neřek, že to mělo souvislost s Troškou. A co udělal majitel s penězi co za to dostal, na co je použil? Pokud vím, tak když skončí někde filmaři tak zajistí úklid místa sami nebo za to majiteli zaplatí, záleží na čem se dohodnou.
K čemu a jak byla ta rujna využívána do roku 2000 než se tam filmovalo, kdo a jak se o to místo staral? Nebo to byla jen zřícenina staré fabriky zarůstající roštím, kterou si lidé rozebírali jako stavební materiál a tak ji Troška jen využil k natočení filmu?
Samozřejmě se mi nelíbí jakékoliv ničení a poškozování něčeho historicky a kulturně cenného, ale musí to mít nějakou hodnotu, ale v tomhle případě to skutečně mělo nějakou hodnotu? Já nevím, proto se ptám jakou a pokud mělo tak není prasetem spíše majitel, uživatel, správce a památkový úřad, že něco takového vůbec připustil a dovedl to do současného stavu?
Ano, hodnotu to mělo. Jednak skutečně historickou (fresky, klenba), a jednak minimálně tu, kterou do toho místa vložili naši předkové. I kdyby to místo bylo ponecháno samo sobě, znamená to, že nemá hodnotu?
Otázku "k čemu a jak byla ta rujna využívána do roku 2000" nechápu a tuším, že v ní bude ukryto jádro sporu. Opravdu jen to, co "využíváme", má nějakou hodnotu? Co když tam ta stavba prostě stála, tak nějak sama o sobě, aby tě mohla překvapit svou mohutností a krásou (obojího měla dost), když jdeš náhodou kolem? Měla hodnotu pro poutníky a pro trempy - je to málo? Podle mě je to víc, než Troškova mizerná pohádka.
Troška možná (možná!, protože je otázka, jestli měl povolené provádět na tom místě nevratné změny) neudělal nic, co neměl povoleno, ale to ještě neznamená, že se neprojevil jako nekulturní prase.
"I kdyby to místo bylo ponecháno samo sobě, znamená to, že nemá hodnotu?"
Jistěže to má hodnotu. Zbořit poslední kus zdi, který jen ohrožuje okolí, a postavit tam třeba altánek, lavičky, stojany na kolo a svépomocnou dílnu má také hodnotu. Natočit tam film má také hodnotu. Kdo posoudí, která hodnota je významnější?
No, tohle je sice starý spor, ale jak doložila Lanna, v tomhle případě už bezpředmětný. Troška porušil zákony, takže podobná rozhodování klidně obešel. Jak říkám, prase.
Ano, v tomto konkrétním případě je to passé.
Ale obecně, kdo podle Tebe je oprávněn rozhodnout, která z uvedených variant je hodnotnější?
Je to složité. Podle mě je výhodná kombinace dvou cest:
- patří-li objekt konkrétnímu majiteli, je to na něm, pokud při tom dodrží platné zákony. Bylo by hezké, kdyby majitel nebyl čuně ani idiot, ale co už naděláme.
- v posledních 100 letech existuje památková péče, jež by měla stanovit, co stojí za ochranu a za jak důkladnou.
Nikdy neexistoval ideální stav, vždy to bylo určité hledání rovnováhy. Excesy se najdou oběma směry (opravdu mi nemusíš připomínat chyby památkářů - mám v čerstvé paměti zákaz vyčistit historické sklepy od koksového mouru). Přesto nikdo zatím nic lepšího nevymyslel.
Jsou tu v práci tak jemné záležitosti, jako třeba estetika nebo tradice. V poslední době se třeba ukazuje, že to nejlepší, co se některým památkově chráněným objektům mohlo stát, bylo jejich navrácení původním majitelům, obvykle bývalým šlechticům. Ti se (často) cítí vázáni rodovou tradicí, a tak se starají a zároveň se nedopouštějí prasáren. Ale taky to neplatí pro všechny, samozřejmě.
Nojo, ale když se chrání každá rozpadlá zeď, tak mi to přijde silně přehnané. Aby byla památka hodnotná, musí být vzácná, ne tím, že to nějaký ouřada prohlásí.
A vzácná se stane tím, že se jich moc z té doby nezachová. Jakmile začne být vzácnější, jistě si ji její majitel dobře pohlídá (nebo bude stát někomu za investici, bude nový majitel, a ten si ji pohlídá - a tak dále).
Jak jsem psal teprve dvakrát, nejde mi ani tak o to, aby zrovna tenhle kostel byl chráněný. Ale to není důvod, aby byl zbytečně zničen. Já mluvil o barbarství jednoho režiséra, který si myslí, že když může točit, může taky klidně cokoli zničit.
O ochraně a úřadech začali jiní. :-)
Že se jedná o zničení si myslíš ty plus pár dalších, možná. Mě to přijde jako vtipné nové využití starého prostoru. (Troškovo umění nehodnotím.)
Barokních kostelů, daleko zachovalejších, jsou všude hromady. Fakt imho nemusíme uchovávat v stavu, do jakého se stihla rozpadnout za 500 let, každou starou rozpadající se zeď jen proto, že před 500 lety to byl možná pěkný kostel.
Nebo čím to teda bylo tak vzácný a jedinečný, že je kolem toho takový povyk?
Já si opravdu netroufám hodnotit, zda zrovna tento objekt zasloužil ochranu, nebo zda mu zásah pana Trošky naopak pomohl.
Já pouze vím, že třeba ty by ses neměl napříště rozčilovat, když ti někdo posprejuje tvojí domovní fasádu a prohlásí to za umění.
Jo, bylo by fajn, kdyby si majitel rozhodoval o všem sám. Jenže v tom případě vždy bude platit, že se všichni budou starat i o fasády ostatních a budou je hlídat a chránit. Protože jen tak bude také tvoje vlastní fasáda ochráněná. Když si všichni řeknem, že se staráme jen o to svoje a to, co je druhých, do toho nám nic není, tak všichni riskujeme, že příště padne řada na náš majetek.
Já jsem proti ničení čehokoliv pěkného azajímavého v přírodě ať to vzniko přírodně nebo uměle. Mě mnohem víc než Troškovo jednání vadí přístup majitele a správce k tomu objektu a k celému jednání filmařů. majitel a správce nesou především odpovědnost za to co se stalo. Nevím na čem se dohodli a co včechno odsouhlasili (možná i to přestříkání) a za co všechno kdo vzal jaké peníze, ale té odpovědnosti za stav nese majitel, když už tam filmaře pustil, tak měl dohlížet aby se nic nepoškodilo a když tak je hned vyhnat.
Dnes po tolika letech je to houby platný se tady o tom dohadovat. Co dělali všichni ti účedníci obce, kraje, státu, a co lidé z různých organizací co o tom věděli a neudělali nic aby alespoň někdo za to byl potrestaný, nebo snad ano? Píšou , že nikdo nic.
Hele, že jste tu reportáž, co jsem sem dávala nečetli.
"Autor 1: Dostal režisér v tomto případě nějaká rozhodnutí?
Vlasta Frouzová, odbor kultury, Plzeňský kraj: Nic takového pan režisér neměl, čili z jeho strany došlo k porušení památkového zákona.
Zdeněk Troška, režisér: Všechno bylo přesně podle postupů, jak se to má dělat, tak jsme to udělali. Mluvili jsme s majitelem, se vším. Památkáři do toho vůbec neměli co mluvit, protože ta zřícenina neexistuje. V katastrálních mapách byla vymazaná v roce 1932. Na soukromém pozemku je napsáno, že tam je ostatní půda.
Autor 2: Vlasta Frouzová však tvrdí pravý opak.
Vlasta Frouzová, odbor kultury, Plzeňský kraj: Tento objekt je registrován ve státním seznamu památkových objektů pod číslem 4811. V roce 1992 15. ledna byl ministerstvem kultury tento objekt se základy objektů, které tam kdysi byly, prohlášen jako celý areál.
Četl, proto píšu, že to je průšvih a odpovědnost má celá řada lidí, hromada chyb, žádné pořádné ověření skutečností a stavu, vše se dohadovalo jen tak na hubu, zřejmě nikde nebyly žádné smlouvy ani "pravidla hry". A potom klasická situace, nikdo nic neporušil, nikdo za nic nemůže a vše bylo v pořádku. Nikdo ale zřejmě neinicioval pořádné prošetření, všichni se na to z nějakých jim známých důvodů vyflákli. Dnes už se to napravit nedá nedá se vymáhat ani náhrada nějaké škody, takže je zbytečný se dohadovat kdo je jak velký prase, když jich je celá řada.
Přiznám se, že tady mi to přijde jako strašně těžké rozhodování. Nemyslím snad ani tak tento konkrétní případ, ale obecně...
Na jednu stranu - pokud budeme zakonzervovávat všechno staré, tak se sem za chvíli fakt nevejdeme, nemluvě o tom, že neděláme nic jiného, než se staráme o údržbu. Na druhou stranu - argument, že kdyby takhle uvažovali všichni, nemáme Karlův most a kdovíco všechno, má taky svoji váhu...
A nakonec tohle člověk řeší v malém každou chvíli. Najít tu hranici, kdy neplýtvám, nezbavuju se barbarsky památek po babičce, ale taky nežiju na smetišti obklopena hromadou nepoužitelného harampádí, je občas docela dost těžké.
No, nechtěla bych být v kůži toho, kdo by měl tyto případy rozsoudit...
Karlův most byl postaven proto, že původní most odnesla velká voda. A teď si představ(me), že by tehdejší "památkáři" zakázali Karlovi IV. trosky strhnout a postavit tam most nový, že se jako ty zbytky a trosky musí chránit, protože jsou xxx let staré. Pravda, Karel by jim to poměrně rychle vysvětlil, že takhle si to nepředstavuje, přeci jenom to byl král (nevím, jestli v době stavby byl už i císař). Respektive, stanovisko krále by těm ouřadům objasnil kat.... ;-)
Nepatří to sem, ale když mě se ta rekonstrukce mostu zničeného povodní v roce 2002 tak líbí.
Považuji to za velmi elegantní.
Tak to je paráda! Jak to moc hezky skloubili dohromady... To ale není u nás, že?
http://goo.gl/maps/XbG2J
Na leteckém snímku je most pobořený, před rekonstrukcí.
http://www.gub-consulting.de/index2.php?topnav...
To je hezký, ale není to spíš lávka dimenzovaná na jedno vozidlo?
Nemají tam nějaký značky o omezen nosnosti, přednosti a tak?
Je to takový místní "Karlův most", takže dnes jen pro pěší. Silniční most je o pár metrů po proudu dál.
V naší terminologii tedy lávka.
Sanitka a možná i hasiči přejedou, ale hezky po jednom.
Proto je to tak elegantnĕ štíhlé, čistá práce, velká radost vidĕt, že to jde a může to dopadnout dobře, i když se šutr vymĕní za ocel.
Tak jistě, to rozhodování je těžké. Nelze chránit vše, ani to nemá smyslu. V mnoha případech se stáva, že majitel nemůže nakládat se svým majetkem, protože někdo rozhodl, že se musí chránit a spousta lidí kolem napsala petici takovou či makovou...
Na druhou stranu nelze připustit, že nějaký filmař půjde kolem Karlova mostu, řekne si, ten by se mi hodil do záběru, zeptá se nějakého kolemjdoucího, zda by si to tam mohl přemalovat na růžovo a prostě to udělá. A obávám se, že právě to se v tomto případě stalo.
Nebo jiný příklad: krásná mohutná poměrně čistá a rychle tekoucí řeka.
A najednou příjde nějaký cizák, lutzemberg nebo tak nějak, kdejaký student mu říká důvěrně Karel, a postaví do té řeky most.
A já se ptám, kdo mu to dovolil?!
Jo a když ten Karel tam ten most postaví, tak půjde kolem nějakej jinej, třeba Zdeněk, a řekne si. Hele most, komu asi patří? Nebyl by hezčí, kdybych na něj namaloval čerty?
Tak ted konecne poradne chapu to oznaceni "prase". 8-(
Troškovy malby za pár let stejně zmizí. (mezitím dokonce krapet zpomalí erozi). Po natáčení ten kostel měli konečně zbourat, aby to tam na někoho nespadlo. Pohoršovat se nad Troškovo chováním a označit ho za „neuvěřitelný prase“ je určitě efektní, ale zrovna od k.vl imho dost pokrytecké. Co je pár čmáranic ve srovnání se skoro dvěma sty lety chátrání?
Například mně osobně Troška v životě rozhodně přinesl nesrovnatelně příjemnější chvíle, než (náhle) přecitlivělý pan učitel, nebo zřícenina uprostřed lesa, která byla i bez natáčení odsouzená k zániku. Místní lidé na to (možná) mají podobný názor:
http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/zdenek...
Nevim, mne nikdy neprislo spravne sprayovat po pamatkach. A to ani po tech, ktere se rozpadaji.
Prislo by Ti ok, kdyby nekdo pomaloval treba Trosky, nebo jinou zriceninu?
Nejde mi ani tak o to, že bych sprayování po památkách považovalo za správné.
Nepovažuju.
Jde mi hlavně o pokrytectví, které osobně rovněž považuji za prasárnu.
(Zrovna pokrytectví Troška v některých filmech pěkně vystihl - Panenko Maria podsrpenská, vidíš to???)
Například když už od Tebe Bobbob dostal čočku za to, jak se vyjádřil o Havlovi, měl ji teď dostat i k.vl za vyjádření o Troškovi.
A když už pana k.vl prasárny táák strašně pohoršují, ať označí za „neuvěřitelný prase“ každého, kdo se tak chová i zde, v diskuzi. Vzdělání i odbornost na to má, tak co..
(je mi jasné, že jsem první na řadě)
Havla a Trosku snad nechces srovnavat, ne? Osobne treba vubec nevim o zadnych zasluhach pana Trosky, zato nejake z dob prezidettovani Vaclava Havla bych si vzpomnel i takhle z hlavy.
Troskovy filmy a Havlovy hry bych taky neradil na stejnou uroven.
Troska zceja jasne porusil zakon a vandalizoval neco, co bylo chraneno statem.
K tomu oznacovani vsech i na diskusi a podobne. Kdyz se mne tu nekdo ptal, kde jsem byl, kdyz tu na Boba utocil Vrana - no - nebyl jsem tu.
Ozvu se tam, kde si neceho, co mi vadi vsimnu. Kdyz mi to neva, nebo to nepostrehnu, je rada na nekom jinem. Nemuzu mluvit za k.vl, ale predpokladam, ze to ma podobne.
Což, to já taky ráda chodím na houby. Beru to tak, že jsem v cizím lese, o který se někdo stará, a tak tam nic neničím, neodhazuju papírky a už vůbec nic nesprejuju.
Jinak chápu, že místní byli nadšení. Přijel pan Troška i s Goťákem a ostatními celebritami. Bylo vzrůšo:-))
No přece reprezentace českého státu, která ho dle tehdy platných zákonů zvolila králem, a tím mu svěřila jisté pravomoci. :-)))
(Nehledě k tomu, že šlo spíše o velkoryse pojatou přestavbu staršího mostu...)
A dnes je takovy problem rozsirit dalnici... 8-)
Technicky řešitelné.
Starý most s výhodou využijeme jako montážní bednĕní, jen ty sošky ať si pan Braun či kterej cizák laskavĕ sundá.
http://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/292466...
Myslim, ze jsem az do pristiho tydne novinkami saturovana. :-)