Vytocilo me dnes rano, kdyz jsem zjistila, ze mi na chate v Alpach nejaky hlodavec rozezral gumu u popruhu na hlavu na baterku, kdyz jsem mela celovku polozenou v noci pod posteli, takze si ted musim koupit novy drzak. Nemam rada hlodavce!
Nevite jen tak bez hledani, jestli se to k zebre nekde prodava samostatne?
Jasně, v textilní galanterii, v různých šířkách:
http://www.latkysimona.cz/galanterie-gumy...
Textilni gumu kolem hlavy mam v poradku, ale na tom je jeste navleceny gumovy uchyt na baterku a ten mam rozezrany. http://www.kronium.cz/images/uploads/thumbs_1...
Asi zavolam do Kronia a zeptam se, co mi nabidnou.
Tak to mě vskutku těší, že v budoucnu nebudeš vyhledávat hlodavčí společnost.
Jinak doporučuji navštívit textilní galanterii a poptávat "prádlovou gumu", případně se zastavit v provazníctví či v kutilských potřebách ve Vítězné (jsou hned vedle sebe).
A nepomohlo by občas jim dát dobré papání než je držert o hladu a pak jim nabídnout jen nějaký plast :-)
Doma je lakam na spek, ale nezabira to. Kdo by to rekl, ze ty alpske potvory jsou na tom tak spatne, ze skoci i po podradnejsi strave?
Mají se tam dobře, ale z nudy už neví roupama co by. Tak si šli jen tak zahlodat.
Na chatě jsem jim podstrojoval a voni/y, ku.vy mi vohryzali/y brokolici.
Tak to já kdybych jim vysázel brokolici, tak by mi určitě sežrali maliny, švestičky nebo by mi okousali sekačku
Uznavam, ze soucasny rezim je mizerny, ale ze si tretina lidi mysli, ze za sociku bylo lip, to je opravdu uchylne, obzvlaste vzhledem k tomu, ze pomalu k jednomu velkemu evropskemu vytunelovanemu socialismu smerujeme. To bude asi davova amnesie.
http://www.novinky.cz/domaci/291779...
A teď si představ, že se pohybuješ v prostředí, kde si většina myslí, že to tak bylo. :(
Uprimnou soustrast. To bych se asi hovorum o politice totalne vyhybala. Staci mi, kdyz nekdy mimoradne narazim na notorickeho stezovace, co by chtel, at mu stat vsechno zajisti a je podle nej vsechno spatne. Zit mezi takovymi lidmi musi byt obcas narocne.
Však se taky hovorům o politice vyhýbám.
Doneslo se mi, ze vzhledem k nedostatku bytu budou do nedostatecne osidlenych rodinych domku nebo bytu z moci uredni sestehovavani potrebni spoluobcane. Uz to tady jednou bylo.
Kde je ten nedostatek bytu ?
Máš volný pokoj pro osm až deset lidí?
http://ustecky.denik.cz/diskuse/ctete-reditel...
Když by nějaké město za stávajících pravidel si nechalo někde "sociální" nízkonákladové byty, tak se vytvoří stavy, které se pořád kritizují a okolní byty se stanou téměř bezcené. Na sociální byty by musela být vytvořena jiná a hodně přísná pravidla.
Jasně že za socíku bylo líp. Pro ty, co nic od života nečekali, neměli žádné ambice a stačilo jim, že je co jíst a že se nemuseli o nic moc starat.
Starat se museli, a jak... Kdejakej hajzlpapír se vyběhával a sháněli se informace, kdy ho kde dostanou (hajzlpapír jen ilustračně, dosaď si kdeco jiného) - jenomže paměť je příliš milosrdná a leckdo si už pamatuje jen to pro něj dobré.
je to stejný, jako když se sejdou chlapi a žvaněj o vojně, taky jen samá sranda a pohoda...
Normální, s postupem doby nastupuje zapomínání a s odstupem času se i na to špatné vzpomíná jako na přijatelné a dobré.
Zrovna včera večer jsem na místním plátku četl příspěvky nějakého silně nespokojeného, co měl před revolucí plat okolo 7 tisíc! Těď se mu zdá pivo v restauraci moc drahý :o))).
7 tis. před revolucí?!?
Ty jo, to byl slušný plat, jen co je pravda.
Byly takové profese. Když jsme dělali směnu podnikového bytu za větší, tak jsme museli uvádět důvod. Ta paní, která byla snovařkou, jako důvod uváděla příliš vysoké nájemné. Tak jsem se tenkrát mrknul do databáze a koukal jsem, že měla 2x víc než já, programátor po vysoké škole.
Ředitel dopravního podniku snad měl osmičku, co vím. Jestli ten, co prej měl sedmičku se po devadesátým nechytal, tak buďto kecá, nebo má hosipa, nebo dělal nějakého politruka (a potom dobře mu tak). Normální platy tehdy byly tak kolem tří do čtyř tisíc, víceméně napříč profesema.
Čtyřku měl taťka a to jezdil na tatře u Metrostavu. Takže příplatky za směny a noční.
A co si pamatuji, tak moje šéfka, náměstkyně v ArtCentru měla také něco přes 4tis.
Vše, samozřejmě, v hrubých.
Však poudám, nahnaný hodiny a příplatky. Ale o moc víc to nedalo.
Ale mám tady taky jednoho kolegu, dělal snad tehdy v údržbě, ale do krve se se mnou bude hádat, že tehdy bral víc jak pět... Tehdy byly platový třídy, v dělnických byla tuším nejvejš sedmička a přes to vlak nejel. A pamatuju, co zhruba v tý nejvyšší třídě bylo. Klotový rukávy měli to třídění jinak, ale markantní rozdíl v tom nebyl.
No, vytočilo (jsem ´flegma´)
http://www.financninoviny.cz/podnikatele/zpravy...
Kalousek je tak mimo, ze uz me nemuzou ty jeho nesmysly vytocit, protoze od nej nic rozumneho neocekavam. Zruseni odecitatelne polozky na poplatnika u lidi s prijmy nad 100 tis. Kc je nesystemovy nesmysl, i kdybych zastavala nazor, ze maji bohati platit vyrazne vyssi dane nez chudi, obzvlaste v souvislosti s tim, ze uz castka nad 100 tis. Kc je danena vyssi sazbou. Neco podobneho, jako ze tu odecitatelnou polozku zrusili pracujicim duchodcum a ti ted museji vymyslet opicarny (odhlaseni duchodu na 1.1. v danem roce), aby o ni neprisli.
Když pominu drobnější výhrady k pár bodům, které má snad úplně každý, tak jako celek se mi to jeví jako docela rozumné.
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/291642...
Už je to tady! Řím zničili barbaři, nás zničí ručníkáři.
No tak tohle jim vůbec nezávidím, doufám, to k nám hned tak nepřijde.
Kéž bych se mýlil, ale vidím jen dvě možnosti.
Chovat se k nim stejně jako když nějaký host začne dělat bordel v mém domě. Dát mu přes držku a vyhodit ho ať si táhne odkud přišel.
Nebo se přible usmívat, žvatlaje něco o důležitosti vzájemného pochopení kultur, nasadit si ručník na hlavu a sledovat jak mně Mohamrd pigluje manželku.
Bojím se že B je správně.
Ne, A je správně!
Myslíš v dnešní západní společnosti?
O tom bych si, cizinče, s úspěchem dovolil pochybovat!
http://www.huffingtonpost.co.uk/2013/01/28/man...
http://info.ricany.cz/mesto/ctyricet-haleru...
Tak tuhle hruzu nam pry uz za rok zacnou stavet na Kulataku. http://www.ppfreal.com/cz/ppf-real-estate...
Docela mě štve, že zase zastaví kus země, který mohl být klidně parkem, ale ještě více mě štve, že s tímhle projektem zase udělali na lidi docela slušnou kulišárnu.
Proti téhle stavbě bylo dost hlasů proti, ale stejně se to úřadu podařilo zrealizovat...
Taky bych si myslel, že park by byl prospěšnější než 155. kancelářská budova.
Ona se zeleň asi architektům blbě maluje.
Považuji za jedinou vadu jinak pěkné NTK, že okolo je rozsáhlá betonová plocha, která se v létě přehřívá. O co lepší by tam byly lavičky ve stínu nízkých stromů.
Hele, o NTK mi ani nemluv.
Podle umístění a názvu by to měla být budova pro studenty a chtivé vzdělání. Je to ideální místo na různé schůzky. A skutečnost?!?
Je logické, že dneska si každý student sebou nosí noťas, ale v kavárně a všech volně přístupných prostorách nemáš šanci připojit se do zásuvky. Jsou odpojeny nebo zaslepeny.
Připojení na internet je zakódované.
Parkování v parkingu stojí 30,- na hodinu (překvpaivě jim nevadí, že je parkoviště neustále prázdné).
Ve studijní části je pak prostor sice pohledově pěkný, ale je velký a takový prázdný. Navíc jsou tam nějak divně dělané podlahy, takže když jdeš, tak to děsně klape nebo to dělá ozvěny. Děs...
Zkrátka navenek je tato budova docela zajímavá, ale zevnitř je pro použití (alespoň studentů) nepřátelská.
Vĕtšina studentů by jezdila auty, ale to parkovné :-)
Nejde jen o studenty. V budově je městská knihovna a pořádají se tam různé akce. V okolí během dne nezaparkuješ.
Pro jakékoli návštěvníky budovy by bylo příjemné, pokud by mohli sjet do krytého parkingu, ale za 30 na hoďku se na to každý vykašle.
Nevím, kdo je majitelem budovy, ale o tom že by byl dobrý hospodář pochybuji. Garáže musí udržovat a ty si za současného využití na sebe rozhodně nevydělají.
Zkrákta je to další prostor, který je za součansě nastavených podmínek naprosto zbytečný.
A bohužel, obdobný přístup se promítá i do jiných prostor budovy.
Tak mně se NTK docela líbí. Myslím, že to je pěkná, moderní budova a jako knihovna plně odpovídá moderním trendům. Knihovny dnes už nejsou uzavřená škamna se zaprášenými knihami a poblikávajícími lampičkami. Byla jsem tam párkrát i na nějakých akcích a školeních a líbilo se mi. Řekla bych, že mnohem víc než nová budova fakulty architektury.
A hlavně se mi líbilo, že ji postavili bez zbytečného politického handrkování jak se stalo v prípadě nestojící Národní knihovny.
Tady si trochu protiřečíš, pokud má být parkovišně volné, na nějaké ty akce, je logické, že je vyšší parkovné. Při nízkém by místa byla obsazena. Pokud nějaká akce trvá dvě-tři hodiny, není 90Kč za parkovné asi zdrcující a v celkových nákladech cesty autem zřejmě přiměřené.
Evidentně není cílem udělat z knihovny odstavné parkoviště pro návštěvníky Prahy 6, ale umožnit každému, kdo do knihovny musí autem, najít bez problémů parkovací místo.
A kolik by se tedy za auta mělo platit?
Z ekonomickeho hlediska vlastnika tolik, aby to prilakalo co nejvice aut. Proc mit predrazena parkoviste prazdna a kolem narvane ulice, kdyz bude pro vsechny zucastnene vyhodnejsi, kdyz se budou vyuzivat placena stani pro zakazniky konkretnich objektu?
Na Pze 6 se zatim parkuje zadarmo, takze jedina konkurencni moznost je dat to taky zadarmo.
To je otazka, kdyz budu moci nechat auto pred vchodem budovy, do ktere mirim, nebo hledat misto a pojedu tam tak na 4 hodiny, 40 korun klidne zaplatim, u 120 uz se budu rozmyslet. Na tolik si toho zvyseneho pohodli zase necenim.
Já ti nevím, byl jsem tam naposledy snad před dvěma lety, odpledne, a poblíž stavárny se mi nepodařilo najít volné místo, než abych kroužil kolem do kola, raději jsem to šoupnul pod zem.
Autem jsem jel jen proto, že jsem táhnul nějaký další krámy do Dejvic.
Fakulta a knihovna je pro mě nejdostupnější metrem, vyjde to o málo levněji, ale hlavně je to mnohem rychlejší. Nechám auto na Chodově, a profrčím potrubím až na Kulaťák.
Takhle to přeci chceme, nebo si přejeme, abych pokračoval po magistrále, přejel Nuselák, proprděl kolem Muzea a Štvanici, pak kolem Veletržního paláce nahoru, u Sparty doprava a pak přes půlku Dejvic?
A pak abych objížděl knihovnu a čekal až se uvolní nejaké parkovací místo, protože kdyby bylo levné, je tam furt obsazeno?
Drahé parkovné je jistou ekonomickou regulací množství aut ve městě.
Když tu píšeš o ekonomickém hledisku vlastníka, mělo se jednat o co největší výnos, nikoliv o co nejvíce aut.
Znám lidi, kteří nechápou, že mít šílený obraty a 10% marže je nanic, protože prachy z toho žádný nejsou a člověk akorát lítá jako hadr na holi. A že je lepší mít čvrtinové obraty a trojnásobnou marži. Ale je to marný...
Nevim, jak to tam je zarizene, ale at tam sedi clovek, nebo tam maji automat, 100 x 10 bude porad vic, nez 7 x 30. Tady na marzi prilis zdroju neusetris.
Mĕ spíš zaráží, že 30 Kč za hodinu se nĕkomu zdá nepřimĕřenĕ moc.
Castka je celkem nezajimava, kdyz ji platis jednorazove. Byt to denne...
Taky zalezi na tom, jestli chces v knihovne jen neco pujcit a vypadnout nebo tam chces cely den studovat.
Ale v zasade souhlasim s tim, ze pravidelne tam mas jezdit MHD, jen vyjimecne ma clovek duvody, proc musi pouzit po Praze auto. Mladistvy student VS, ktery vubec ma na auto, je divny.
Mimochodem to podzemní parkoviště provozuje firma Garáže Dejvice a ceník je zde:
http://www.garazedejvice.cz/cenik/
Co vytočilo, nas.alo:
http://www.zvedavec.org/komentare/2010/03/3584...
8-((
Znám horší případy, tohle dopadlo velmi dobře. Cukrovar koupili a co podstatného za něj i skutečně zaplatili a když s ním skončili, tak ho taky řádně a na své náklady zlikvidovali. Taky mohli vybrakovat jen šrot a zbytek nechat stát a zmizet, jako se to často i stává a starost o zbořeniště nechat na obci a státu.
Myslím, že se vlastník zachoval docela slušně.
No a ty pomatený dotace a regulace snad ani nemá cenu komentovat, jednou na ně zajdem.
Takových zbořenišť, která jsou navíc nebezpečná, protože všechny kovové prvky jsou fuč, tady ve výběžku máme spoustu. :(
No právě, to není jen ve výběžku, stačí se projet podél mnoha řek, Labe, Orlice, Úpy, Metuje a dalších a všude je plno prázdných a vybrakovaných bývalých fabrik. Kdyby se všichni majitelé zachovali stejně jako u toho nepotřebného cukrovaru, to by byla paráda a toho místa pro případnou další výstavbu nebo nějaký hřiště nebo parky.
No nejsou to jenom fabriky, taky statky, nemocnice, kostely a místa kultury .
Spousta toho má na svědomí stát.
Napřed to ukradl, pak toho valnou většinu vyžral z podstaty, něco blbě prodal, něco naivně blbě přestal vyrábět ( typicky zbrojovky)a značnou část z toho co je dnes v troskách prostě odmítl vrátit majitelům.
Zeptej se starostů obcí jak by už konečně chtěli aby se vyřešily majetky zablokované v církevní restituci, protože část lidí si dělá voličský materiál z toho, že je lepší nechat církevní majetky se zatlučenými okny než jim to vrátit...
Tady možná najdeš i něco z výběžku: http://ohrozenestavby.wz.cz/ a fotogalerie na rajčeti http://ohrozenestavby.rajce.idnes.cz/
Z centra našeho městečka je tam tahle "vila", před pár roky to vypadalo, že se s ní už něco děje, ale zas nic:
http://ohrozenestavby.rajce.idnes.cz/Villa...
http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi/c1...
Ale pomohli jsme dobré věci!!
Nebo ne ...?
Aji tu:
http://www.novinky.cz/domaci/292186-trestni...
A za měsíc Hekynen zase napíše, že za drahou solární elektriku stejně můžou Zelení...
Ti to klidně napíšu hned, ať nemusíš čekat... Za drahou solární elektřinu můžou zelené kurvy. Plus socani. Spokojen? :)
A takový vymaštěnec mi bude vykládat cosi o ideologií zaslepených aktivistech.
A, slušný jako vždy... ;-)
Takže NENÍ pravda, že to vymysleli EU "zelení" a u nás to schválili socani?
S Tebou se jinak mluvit nedá. Bohužel jsi dobytek, který se neumí slušně vyjadřovat. Nebo jsem přehlédl nějaký vulgarismus předtím než jsi tu začal s kurvami?
A pokud se mě opravdu ptáš zda Zelení vymysleli, aby podplacení úředníci úmyslně navyšovali cenu elekřiny, tak musím konstatovat že nejsi schopen vnímat paaný text.
Copak, zelená husa zahejkala? :-))
Takže NENÍ pravda, že to vymysleli EU "zelení" a u nás to schválili socani?
Jseš fanatik zaslepený ideologií, jakmile se před Tebou vysloví "Zelení", tak s Tebou není možné rozumně diskutovat a budeš tady jen donekonečna omílat floskule, ačkoliv Ti je vyvrátím tisícem racionálních argumentů.
Můžeš si nechat tu debilní omáčku a zodpovědět jasně na prostou a jasnou otázku? Takže JE anebo NENÍ pravda, že to vymysleli EU "zelení" a u nás to schválili socani? Anebo odpověď nevíš? Či ji sice víš, ale kličkuješ?
a) je to pravda
b) není to pravda
"TO" je poněkud volný termín.
Moje matka mě občas požádá abych jí podal hen to oné. Ale ta na podobné výrazy má, s ohledem na věk, právo.
Koukám, že kromě schopnosti chápat psaný text, Ti dělá problémy také formulovat myšlenky v psané formě.
*******************
Je také dost dobře možné že používám stejná bezobsažná klišé jako Ty, ale s otočenou polaritou.
Promiň, ale buď ze sebe blbého děláš anebo blbý doopravdy jsi, co je to "to" je evidentní.
Anebo ti kromě schopnosti chápat psaný text, dělá i problémy také formulovat myšlenky v psané formě?
Takže opět se ptám - JE anebo NENÍ pravda, že to vymysleli EU "zelení" a u nás to schválili socani?
Pro blbé: to = zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie
Typický red herring, odvádíš pozornost. Takže na tohle neodpovím.
Téma se týká faktu, že drahá podpora OZE byla způsobena korupcí.
Pokud se ptáš zda jsou za TO odpovědní Zelení, s klidným srdcem mohu odpovědět NE.
Ehm, téma se týká "A za měsíc Hekynen zase napíše, že za drahou solární elektriku stejně můžou Zelení..." a mé odpovědi "Za drahou solární elektřinu můžou zelené kurvy. Plus socani.". O žádné korupci jsem nic nepsal, o Zelených také ne.
Příště zkus udržovat myšlenku a číst (a hlavně vnímat), co ti kdo odpovídá a na co ty reaguješ.
Tak si zkus přelouskat příspěvek na který jsem takto reagoval.
A proč?!? Já reagoval na tvůj příspěvek, chtěl jsem ti udělat radost, abys nemusel čekat měsíc!
Krom toho je to pravda, za drahou solární elektriku můžou zelení a socani. Dokonce jsem se tě ptal opakovaně (a specielně pro tebe jsem to zcela upřesnil) - Takže NENÍ pravda, že to vymysleli EU "zelení" a u nás to schválili socani?
Že neumíš číst a chápat psaný text není fakt můj problém...
A na otázku jsi neodpověděl...
Už mne nebaví čekat, co si zase vymyslíš za "kličku", abys nemusel odpovědět, takže na otázku odpovím sám.
Za drahou solární elektřinu může Zákon č. 180/2005 Sb. ze dne 31. března 2005 o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a o změně některých zákonů, kde jsou nesmyslně stanoveny výkupní ceny.
A hned v prvním odstavci je "Tento zákon upravuje v souladu s právem Evropských společenství1) způsob podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie..."
A dole, na konci zákona, jasně čtu:
Zaorálek v. r.
Paroubek v. r.
1) Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2001/77/ES ze dne 27. září 2001 o podpoře elektrické energie z obnovitelných zdrojů na vnitřním trhu s elektrickou energií.
Trošku demagogie? Tak jo.
Za mrtvé na silnicích může zákon 361/2000 Sb. kde jsou nesmyslně určená pravidla která umožňují zabíjení nevinných účastníků silničního provozu.
Zrovna obvinili 25 starostů za zneužití dotací určených na odstranění popovodňových škod. Znamená to, že uvolnění peněz na opravu veřejného majetku poškozeného povodněmi bylo špatné?
***************
Nedokážeš pochopit, že zákon je jen nástroj, stejně jako auto nebo nůž? A záleží na lidech zda ho zneužijí nebo ne.
Nedokážeš pochopit, že ten paskvil, který to UMOŽŇUJE, schválili představitelé ČSSD z popudu zelených z EU?
Ta kokotina ohledně zákona 361/2000 Sb. je z tvé hlavy anebo jste to měli na přednášce eko-demagogů?
Ta kokotina ohledně zákona 180/2005 Sb. je z tvé hlavy anebo jste to měli na přednášce antieko-demagogů?
Není to paskvil. Zákon špatný není, konkrétní provedení už kulhá. A na tom mají lví podíl modré straky. Ale chápu, že s ohledem na ideologii to nikdy nemůžeš připustit.
Ten zákon schválili poslanci ČSSD a zákon JE špatný. Je to paskvil, který ani neumožňuje nápravu toho, co socani způsobili. Dokonce to uznávají i někteří z ČSSD...
Narozdíl od tebe používám svou hlavu a svůj rozum, ty zelený ptáku! ;-)
Takže když to přeložím podle tebe - když socani schválí totálně debilní zákon (na základě podnětu zelené kliky) a ten je "zneužit", tak za to můžou modré straky. Jasně, chápu. Tvůj socanský soukmenovec Goebbels by z tebe měl radost!
Zákon byl ve své době navržen a schválen ve velmi rozumné formě. V průběhu jeho platnosti nastaly okolnosti, které nemohl autor, při nejlepší vůli, anticipovat. Ergo, kladívko, bylo jej nutné novelizovat (konkrétně umožnit rychleji meziročně snižovat garantovanou cenu). A v druhé polovině roku 2009 tuto novelu, bohužel úspěšně, zadřeli poslanci ODS.
Lidi, co citují zákony s jejich čísl a dodají i Sb. jsou velmi nebezpeční magoři.
Howg.
Ty "tisíce racionálních argumentů" jsou "vymaštěnec", "dobytek", "nejsi schopen vnímat paaný text", "Jseš fanatik zaslepený ideologií"?
Je také dost dobře možné že používám stejná bezobsažná klišé jako Ty, ale s otočenou polaritou, Ty kurvo.
http://www.nakole.cz/diskuse/15984-co-me...
Naprosto mimo vaši květnatou diskusi - pobavilo mě to uctivé velké T v oslovení před kurvou :-))
Lepsi by bylo "Vy kurvo", skoda, ze ujezdak se vyjadruje slusne. :-)
Jsem rád, že si toho někdo všimnul.
Já uctivý nebudu; takže ty čuráku...
;-)
No, jestli jsi ty své "racionální argumenty" loni použil i při dialogu při blokaci jízdní dopravy, tak se vůbec nedivím, že jsi si po vyjádření názoru protistrany hrál měsíc na mouchu...
Ty pojebaný kokot buzerant!
Deti po mne chtely, at je naucim nejake nadavky. Koukam, ze by stacilo je poslat precist si vasi diskusi. :-)
Tvoje matka byla křeček a Tvůj otec smrděl po brusinkách!
To jim asi neprijde dostatecne uderne.
Taky bych to tak viděl. Jak v tom není anča, tak to není úderné...
Kdyz oni ve druhe tride jeste sexualni nadavky neznaji, maji same slusnaky spoluzaky, takze rikaji do prdele, kretene (toho maji stejne ode me, kdyz si za volantem povidam s ostatnimi ridici, treba kdyz mi v patek ve 120 km/h na D1 prejel prede me autobus jedouci 80 km/h), debile a to je tak vsechno. Pica, kurva a curak se zatim v jejich slovniku neobjevilo.
A bude hůř, nesmyslná podpora OZE a především větrných zdrojů v Německu způsobila zlevnení EUA ( emisních povolenek) pro celou Evropuz z 30 euro před několika lety na 15 euro loni až 2,7-4 eura kde tiká cena posledních pár týdnů..
A co se děje teď ?
Plynové elektrárny byly postupně odstaveny, jejich údržba a výstavba se prakticky zastavila, nemá to cenu, právo přednostního výkupu z OZE je vytlačila ze špičkového trhu.
Modernizace uhelných elektráren směrem k kombinaci výroby elektřiny a tepla spolu s účiným filtracím se stala ekonomicky neúnosnou a je zmrazena.
Dokonce i amortizované jaderné elektrárny pracují v rámci EU na hranici rentability .
A co tedy nahrazuje nejekologičtější zdroje v Německu a EU ?
Uhelné špíny bez filtrů ke kterým si klidně koupíte za pár euro emisních povolenek co hrdlo ráčí..
V německu obnovili provoz hnědouhelných hrůz z časů NDR, v Polsku vypínají drahé filtry a radši si koupí levné povolenky...
Jsem zvědavý kdy zase začnou kyselý deště..
A kdo za to může ?
Zelený nářez....
A co to má společného s úplatnými českými úředníky?
A co to má společného s českými Zelenými?
Nic, jako vždycky.
Nemůžu si pomoci ale má to společné úplně všechno protože to má společné kořeny.
A pokud si myslíte, že v Německu se nedějí takové věci jako u nás tak jste tak trošku troubelín.
V Německu totiž řeší úplně stejné problémy s přehnanou podporou OZE a ty problémy tam v zřejmě naprosto čirou náhodou také vznikly za vlády s účastí ZELENÝCH .
Navíc své problémy s rozvodnou sítí exportují k nám, do Polska a do Holandska...
Nebo vy snad žijete pod vlivem představy, že za OZE se moc platí jen u nás ??????
Kdepák, budíček vážený Hraboši
Pokud to má společné úplně všechno, určitě nebude problém:
Napsat jméno nějakého českého zeleného zapleteného do problematiky německých větrníků
Napsat jméno nějakého Němce zapleteného do uplácení na ERÚ.
Děkuji.
ERU ovšem tvrdí že to bylo podle zákona a rozhodně nezaznělo žádné jméno.
Ale jak říkám to je šumák.
Celoevropskou a i Českou energetiku a rozvodnou síť totiž ničí hlavně podpora OZE v Německu
A to neokecáte ani kdybych musel mluvit jen o ERU
Ovšem především proto jsem doleji založil vytočenou větev, kde doufám budete argumentovat poouze k tématu a jsem hodně zvědav jak se vám váš tématický purismus a cenzorismu podaří nějak pružně obejít, jako vždycky :)
Tak do toho osobo ...
V CR mezi lety 2011 a 2012 klesla vyroba elektriny z uhli a byla nahrazena vyrobou z jadernych elektraren. Vice nez petina nasi elektriny (2/5 mnozstvi vyrobeneho parnimi elektrarnami) jde na vyvoz, takze by pro CR bylo mnohem ekologictejsi proste zrusit nektere hnedouhelne elektrarny a nevyvazet nez podporovat vitr a slunce, jenze to neni dle EU a nikdo to nenaridi, protoze trzni ekonomika.
Jo a zaujal me graf predikce spotreby elektriny na strankach CEZ, ktery v roce 2009 po dvou letech stagnace spotreby predikoval mohutny rust a ktery je zcela mimo, protoze od te doby je spotreba v CR 3 roky stale na stejne urovni. Asi potrebovali nekde obhajit nutnost vysokeho instalovaneho vykonu.
http://www.cez.cz/edee/content/file/energie-a...
A teď si představ, že noční proud z JEDU ( jaderka dukovany) dlouhodobě kupuje rakouská firma, která tím proudem žene vodu v přečerpávacích nádržích NAHORU a když tu vodu ve špičkách prožene přes turbínu DOLU tak tu JIŽ ZELENOU elektřinu pošle za TUČNÝ ekopříplatek do Německa... :)
A ještě k tomu, kucí rakouský bezjaderný mazaný, mají nádherný klip o tom jak se zrcadlí Alpy na hladině hydroelektrárny...
Tak se to dělá :)
Ono ulozeni nadbytecne energie do precerpavacky je nejlepsi, co se s ni muze udelat. Pokud je z toho pak zelena energie, je to uz trochu problem. Asi jako kdyz ve Spanelsku v noci svitili na solarni panely.
No a teď si představ, že se u nás bude chtít udělat nová přčerpávačka.
Kontrolní otázka:
které organizace a politické strany do toho nasypou písek ?
Odpovím si sám.
Zelené :(
No a protože budu opět obviněn z šíření nenávistí všeho druhů bez důkazů tak dodám, že o stavbu přečerpávaček, co řešní akumulace solární a větrné energie se v Německu stát snaží už zhruba 7 let a co myslíte postaví nějakou ?
Kdepak tamní zelení v tom vidí příliš velký zásah do krajiny a tak nebude nic...
No jestli někdo vymyslel, že by se uříznul vršek Luční hory a tam se udělala nádrž, tak bych taky řval.
Dlouhé stráně také nic moc.
Netřeba nic řezat, stačí zabetonovat nějaké údolí, to už bude vyhovovat víc?
To nebude mít dostatečný spád, aby tam mohla dobře fungovat přečerpávací elektrárna.
Nebo máš nějaký nápad kam to umístit?
Nevím, ale určitě by se něco našlo. Pokud si vzpomínám, tak se nedávno mluvilo o nějakém údolí v Jizerkách nebo v Krušných a lidem se to tam moc nelíbilo, takže to by vyhovovalo víc?
Přísečnice a Fláje jsou vcelku dobré. Obyvatele jsme stejně odsunuli a krajinu to nijak dramaticky neovlivňuje. Ale netuším zda je ještě někde podobně vhodné místo. Všechny tyhle přehrady vznikly jako vodní zdroje. Na přečerpávací elekrárnu potřebuješ kromě kopce také nějakou řeku. A takových míst moc není.
Na přečerpávačku řeku moc nepotřebuješ, stačí dvě nádrže, roury a dostatek elektriky abys mohl honit vodu kolem dokola a na to co se vypaří a vycákáš ti stačí menší potok a žádný extra kopce taky netřeba.
To mě připomnělo: Na Nise, někde před Bad Muskau je čerpací stanice, kterou se čerpá voda z Baltu do kopců na Nisou a pak se nějakým potokem převádí do povodí Sprévy. A někde, o nějakých 70 km dál, se ta voda pumpuje do bývalých hnědouhelných lomů severozápadně od Hoyerswerdy.
V Jizerkách to byla Smědá u Hejnic a tři nádrže v horách (žádná hora by se "neřezala", je tam dost vhodných plochých údolí. Tos měl slyšet ochranáře a spolek Patron :o)))
Z Přísečnice a Flájí nic neuděláš, to je pitná voda.
Tady u nás na Labi se taky "zelení aktivisti" (děti země, Arnika, Přátelé přírody) raději demonstrativně v řece utopí, než by přijali výstavbu jezu s převýšením 3m v prostředním Žlebu (samozřejmě včetně vodní elektrárny).
Zrovna Dolní žleb je dost velká prasárna. S ohledem na cenu je návratnost investice velmi diskutabilní, negativní dopad na dosti unikátní biotop je naopak neoddiskutovatelný.
No já ti nevim. Nejsem sám jednoznačně rozhodnutý, kam se přiklonit. Ale jako "prasárna" mi to nepřijde. Vždycky když jsem na vyhlídce na Růžovém hřebenu, přímo pod kterým by jez byl, říkám si, že by mi to asi nevadilo - esteticky :o). Labe směrem k hranici by se nezměnilo. Proti proudu, směrem k našemu městečku, je koryto stejně už dávno většinou "kanalizované". Na fotce vidíš vlevo překladiště Loubí II., pod ním cisterny skladu paliv, vpravo seřazovací nádraží Prostřední Žleb a cyklostezku. Za železničním mostem je "jednička" překladiště a koryto oboustranně umělé skrz město. Na tomhle pohledu by se hladina "rozlila" jen vpravo blíž k cyklostezce. Nejsem přírodovědec, ale přesto si myslim, že žádný skutečně "unikátní biotop" ohrožený neni. Dneska díky dešťům a tání je hladina asi o 1-2 metry výš, než by byla nad jezem.
Jako místnímu obyvateli by se mi to "líbilo" i z pohledu rekreačního využití řeky. V oblasti druhého železničního mostu, dál pak Weiheru (pod Tyršovým mostem) jsou nízké prahy a velký spád. Veslaři třeba můžou trénovat pouze v zimním přístavu. Břehy řeky ve městě jsou díky neustálému kolísání naprosto neupravené, zarostlé kopřivami a plné naplavených letitých odpadků ...
Když to srovnám s Labem nad Střekovem, nebo hned za hranicí v rajchu (kde je řeka už klidná), jen závidim - lodičky, plachetnice, veslice, maňásci atd. Na březích chatičky a zahrádky. U nás "chcíp pes"!
Co posoudit nedokážu vůbec a z čeho bych měl obavu, je ta návratnost. Vyrobenou elektřinu spočteš, zlepšení plavebních podmínek odhadneš, ale jak započítat zlepšení vzhledu a rekreační fce řeky a na druhou stranu "negativní" dopad? To dokážou jen a pouze "zelení", ale těm zas nevěřim :o(
Nedavno jsem se o tomhle bavil s hydrobiologem. Hrabosh ma v tomhle jednoznacne pravdu. Problem je v tom, ze se hleda mensi zlo, protoze zadne dobre reseni neexistuje. Jakakoliv elektrarna neco znici.
Samozřejmě že každá elektrárna (i jiná stavba) něco zničí. Jde o porovnání přínosů a škod. Laicky zatim nevidim, že by vznikly neoddiskutovatelné škody na unikátních biotopech - to koryto už dávno neni přírodní. Zatim mě nikdo nepřesvědčil, spíš se aktivistům daří zjevně nesmyslnými a účelovými argumenty nejen mě od jejich snahy odradit. Třeba když se mluvilo místo jezu o přehradě, která by vzedmula hladinu mnohem víc, "ekologové" poukazovali na jedinečné biotopy ve slepých ramenech nad Boleticemi. Jenže to neni buhvíjaký pravěký biotop, ale ramena a laguny vznikly jako výsypky při prohlubování koryta bagrováním od počátku 19. století. Předtim tam nic takového nebylo. v podstatě vznikly průmyslovou činností a měly by být uvedeny do původního stavu - zrušeny! Co je tedy "unikátní", to co tady bylo před příchodem lidí, nebo třeba to, co sem lidi zavlekli (drobnokvět pobřežní) a na lidmi přetvořených místech se tomu daří?
Hele, kdyby bylo Labe v okolí DC klidné a pěkné, jako na připojené fotce, ani by mě nenapadlo uvažovat o jezu :o)
Treba pod jezem v Modranech zije vydra (osobne jsem videl), raci a pstruzi.
Krajina uz je zmenena a priroda se s tim nejak vyrovnala. Nektere druhy zanikly, nektere se prizpusobily. Kdyz udelame dalsi zasadni zmeny, nektere druhy opet zaniknou a nektere se prizpusobi. A kdyz takhle budeme porad dal a dal pokracovat, nakonec v yhubime skoro vsechno. Leckdy ani nema prilis smysl se pokouset vratit krajinu do puvodniho stavu, protoze by to bylo vlastne totez.
Navrhuju uříznout vršek Lysý hory v Beskydech (beztak je hnusně vysoká). Nejspíš by to tady nikomu nevadilo.
Jo jo, Lysá hora má pro to dobré předpoklady :-) Na hoře by se nádrž vešla, na jednu stranu je o 800 m níž nádrž Šance a na druhé straně je o 750 m níž údolí potoku Mohelnice, které by se dalo krapet zabetonovat a to by už byl slušný cvrkot vody na lopatky.
Šance jsou zdroj pitné vody, takže tam honit vodu nahoru a dolů nelze. Naštěstí pro Lysou... :)
Pitné vody by bylo škoda, na tohle bohatě stačí na druhé straně lehce zabetonovat údolí Mohelnice a tam je to víc napřímo a ještě velký spád na kratším úseku, takže i lepší. A je to vyřešený :-)
Například se v poslední době jednalo o tom zda Prunéřov rekonstruovat nebo zavřít. Majoritní vlastník, ČEZká republika, se rozhodl pro rekonstrukci.
Ja si jen nejsem jista, jestli je lepsi blbe vnucena "ekologie" nebo zadna. Umysl autoru direktiv z EU je sice asi dobry, ale pak to realizuji lide, kterym jde jen o to, aby to nejak realizovali a aby na tom vydelali, a skoro vse je nakonec celkem k nicemu.
Veřejné prostředky se rozkrádají bez ohledu na to na co jsou vynakládány. Korupce není vázaná na projekty týkající se ochrany ŽP. Mnozí místní diskutující rádi poukazují na korupci a příliš vysoké náklady u položek, které se jim z nějakého důvodu nelíbí. Naopak u položek, které se jim líbí korupci a zjevně předražené zakázky přehlížejí a bagatelizují.
Je nezbytné s korupcí něco dělat, ale zastavením podpory zelenějších technologií se dosáhne leda přesunutí korupce někam jinam a peníze budou mizet i nadále.
Myslím, že je dobré směřovat k udržitelnému rozvoji i s tím, že to bude stát více než je nezbytně nutné. Protože "úřednické přirážce" se v tuto chvíli nevyhneme bez ohledu na obor.
Ja jsem nemela na mysli korupci, ale to, ze ta realizace "ekologicke" smernice neni vubec ekologicka, bud nicemu nepomuze nebo v horsim pripade je vysledek horsi nez predchozi stav (napr. bioslozky paliva).
Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Bez zkoušení nových věcí bychom stále lezli po stromech.
I když uznávám, že biopalivo je nesmysl bylo možné poměrně snadno odhadnout na základě jednoduché energeticko-bilanční úvahy.
Rekni mi nejake opravdu smysluplne ekologicke aktivity EU. Mozna tak kontrola emisi aut? Do emisnich povolenek moc nevidim, ale mam pocit, ze s nimi to uplne ruzove take neni. Zarovky a energeticke stitky domu mi smysluplne uplne neprijdou.
Jsem pro udrzitelne chovani (ani si nejsem jista, jestli tam potrebuji slovo rozvoj), jen jsem na zaklade pozorovani skepticka k EU pokusum o ekologii.
EIA
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vyhodnocen%C3%AD...
Je příznačné, že z hlediska ŽP nejprasáčtější stavby se snaží EIA vyhnout.
Málo na tom, že se rozkrádá "ze společného" (z daní), speciálně v tomhle případě si ještě nemálo připlácíme s každou kilowatou. A navrch všude straší zelené technologie, místo zelené trávy.
Na tu zelenou energii nepriplacime zase tolik, jen to povazuji za neefektivne vynalozene penize.
Tak podle šéfky ERU si zákazníci připlatí na podporu OZE asi 44 miliard. Ročně.
Můžeme udělat srovnání. Třeba restituční náhrady církvím mají činit 59 miliard. Během 30 let.
Tady je vidět, oč lepší PR mají zelené spolky než církev katolická.
No, je zajímavé sledovat, co o tom lidé soudí.
Zde jeden starší průzkum:
http://byznys.lidovky.cz/kolik-stoji-podpora...
Postoj veřejnosti k podpoře OZE je kladný. Lidé si představují, že celkové náklady jsou kolem 4 miliard. Téměř 72% lidí se mylně domnívá, že OZE podporujeme málo.
Já se teda ve faktuře distribuční společnosti taky nevyznám - ani se o to moc nesnažim :o(((
A navedlas mě na aktuální článek:
http://byznys.lidovky.cz/kvuli-solaru-mohli...
Hekynen s Hraboshem si teď můžou ujasnit jakou barvu mají Modrý Straky! :o)
Pořád stejnou. Tihle dva zapříčinili, že v roce přijetí zákona (2005) byla schválena meziroční změna garantované ceny z 10% na 5%. No a po volbách, v roce 2009, modré straky zabránily tomu aby tato změna mohla být razantnější. Nedostatečný prostor pro změny se projevil až v roce 2010, kdy se začaly značně lišit garantované ceny a pořizovací náklady. Do té doby stačilo měnit cenu o 5% ročně.
Takže za to, stále, můžou modré straky.
Je jasne, ze zivot setrnejsi k prirode znamena bud se uskrovnit nebo si za to priplatit. Problem s prosazovanim ekologickych opatreni je hlavne v tom, ze ve skutecnosti vetsina lidi neveri na smysluplnost pojmu jako ekologicka stopa, nebo je to vubec nezajima, ze kdyby ji vsichni meli jako prumerny Cech, tak by bylo potreba nekolik zemekouli k uspokojeni vsech lidi. A hlavne neveri, ze by se nejake ekologicke katastrofy dozili, a co bude po nich je jim sumak.
„Je jasne, ze zivot setrnejsi k prirode znamena bud se uskrovnit nebo si za to priplatit.“
Mám obavy, že je to ještě jednodušší. Uskrovnit se je imho JEDINÁ reálná cesta k životu šetrnějšímu k přírodě (vystoupit z bludného kruhu). Aby sis na neeko-život mohla připlatit, potřebuješ vydělat peníze navíc. Ale těžko najdeš (většinou) způsob, jak je vydělat ekologicky. To připlácení už je (většinou) jen praní neekologických peněz.
S tématem to sice úplně nesouvisí, ale s ekologií ano.
Včera jsem při kafi s jedním textilákem narazil na dnes módní bambusová vlákna. On mi říkal, že na výrobu bambusového vlákna je potřeba ještě více chemie než na výrobu běžného viskózového vlákna.
Vycházím z názoru, že človrda, který celý život běhá po světě jen s bederní rouškou a oštěpem, stoprocentně splatí své ekologické hříchy velmi jednoduše - tím, že umře. Všechno co je navíc, jde na vrub dalších generací.
To priplaceni jsem myslela za ekologictejsi vyrobni technologie a vyzkum, ktery k nim vede. A nebo za vetsi vyuziti lidske prace (ktere je nadbytek nad poptavkou) na ukor prace stroju.
Přijde mi, že je jedno, zda na výzkum a technologie připlácí firma, stát, nebo jednotlivec, každopádně ty peníze se musí nějak (neekologicky) vydělat.
Navíc u spousty ekologických technologií mi přijde, že ekologickou zátěž pouze zrádně přemisťují v prostoru a čase.
A ještě k tomu jsem přesvědčeno, že ekologická zátěž roste nesrovnatelně rychleji, než ekologický potenciál vědy a technologií. Lidská práce na úkor strojů, to je ale velmi neskrovný návrh :-) lidská práce už je totiž ve většině případů neekonomická, tady by se nám museli uskrovnit hlavně výrobci a mám obavy, že něco takového lze prosadit jedině krvavou cestou.
Ono by to šlo vyřešit, ale uskrovnit by se museli všichni, muselo by při tom být zachováno to, čemu se říká "sociální smír". V tom je podle mě, zakopaný pes. (lidská blbost je nekonečná)
Za příklad Prunéřova vám Hraboši musím osobně poděkovat.
Je to nádherný příklad toho, že hnědouhelná technologie je, díky příspěvku celoevropské zelené politiky a díky levným zeleným povolenkám, asi nejekonomičtějším řešením.
Koneckonců v Německu má spalování hnědého uhle náhle zelenou a výroba energie z uhlí je tam podporována a hnědouhelné elektrárny se horečně spouštějí do provozu.
Tady je jeste uvaha Machacka, ktera ani nezni tak prehnane jako obvykle.
http://machacek.blog.ihned.cz/c1-59258170...
Protože se zde bavíme o dopadech zelené politiky tak mám nádherný příklad kam někdy vede :)
Vesnice Hambach ( blízko Kerpenu)
13-14/11 2012
Zhruba 500 policistů rozdělených do 6 kampfelgruppen čistí místní les od lidí, kteří bojují proti jeho vykácení.
Proč asi chtějí vykácet les ?
3900 hektarů dubových lesů půjde k zemi.
Proč ?
Protože tam chtějí otevřít hnědouhelný důl.
Hnědouhelný důl v Německu ??
Es ist nicht möglich !
Ale je.
A k čemu asi mohou němci poutřebovat špinavé hnědé uhlí ?
K výrobě elektřiny přece.
Díky moudre ekologické politice jejíž kořeny jsou v dobách kdy se Joschka Fischer ve vládě bral za OZE se v německu vyplatí pokácet lesy a pálit hnědou špínu a tím držet síť nad vodou když nefouká a nesvítí :(
A co to má společné s naší českou denní realitou?
Eeeee? Nic? Nebo my snad potřebujeme zvedat kapacity výroby elekřiny? A proč ji tedy vyvážíme?
Ta to nevíš? Aby bylo na jiný pomatený dotace a podpory
Fuj takový příspěvek proti tématu!
Nechci aby jste do této větvě o celoevropských dopadech zelené politiky na energetiku a ekologii zatahoval čistě české lokální zájmy.
Pro vás zopakuji téma této větve a žádám vás aby jste se ho laskavě držel.
Téma je :
Proč se v Německu dnes vyplácí otevírat hnědouhelné doly a pálit hnědé uhlí ?
Kam nás evropany vede německá podpora OZE?
A speciálně pro vás úlitba, aby jste nebyl za mimotématickéhovola.
Himbajs proč od nás Němci m kteří mají ve větrákách postavených asi 15 temelínů a v solárech dalších 10, proč od nás tu elektřinu vlastně potřebují kupovat ???
Ale nemusíte odpovídat,,,, protože ji zoufale potřebují, aby jim zase nespadl Mnichov v blackoutu, nebo něco většího...
Jenze tohle je spis dusledek hysterie z jadra...
Tim, ze zaviraji svoje jaderky, maji zoufaly nedostatek energie a uz ani ten dovoz jim to nestaci pokryvat. Vykyvy produkce z OZE problem uz jen umocnuji.
Tipuju, ze tak do 5ti let se k jadru vrati, protoze to v ocich verejnosti nakonec bude mensi zlo, nez znovuotevrene hnedouhelne panve a tepelne elektrarny.
Na druhou stranu nezamestnanost v oblasti neni nezanedbatelna a doly daji na urcitou dobu praci.
Ekologicke mysleni je spravne, bohuzel je ale prorostle lobbingem a toci se v nem prilis velky balik penez na to, aby to nelakalo k jejich zneuziti...
Protože dovážíme mrkev z Belgie, jablka z Holandska, a brambory z Francie.
Ostatní dovážíme z Číny.
Další lužní les, co je pod ním uhlí a je potřeba ho vykácet je v okolí Atterwasch.
Stačí si v googlu zadat Atterwash anti-kohle
Lužní les se asi rozštěpkuje, vedle se postaví kotel 4 x 400 megawatu a 200 metrový komín a chladící věže a megarypadlo udělá do země kráter.
Spolu s větrnými turbínami to pak udělá krásné panoráma :)
Akorat se bude smět fotit jen od hnědouhelného zdroje směrem k větrníkům :)
Aby neutrpěla zelená pověst Německa.
Z loňské cesty podél Sprévy:
Na jednom odpočívadle na břehu Sprévy byly k dispozici plné poličky materiálů o tom jak se Vattenfall, kterému patří elektrárna v nedalekém Jänschwalde, stará o zdejší cennou přírodu. Jedno oko nezůstalo suché.
Zvláště při pomyšlení, že stejně daleko o Jänschwalde, ale na opačnou stranu jsou rozsáhlé hnědouhelné lomy a také velká území, na které si dělá elektrárna zálusk jako na nová místa pro těžbu. Jenže to je někde u německo-polských hranic, kdo by se o to zajímal.
Hlavně, že se zbavíme toho fujtajblového jádra.
Škoda, že uhelné pánve i s elektrárnama a dalším místo u Mostu a Žitavy nejsou třeba někde u Znojma a u Malacek, aby měli Rakušáci možnost lepšího porovnání.
Postavili jsme jim tam tři jaderky; to by jim snad mohlo stačit, ne? ;-)
To není vono, to je jen ošklivá halda betonu a bílá pára v zeleném okolí, nekouří to, nepráší se, žádné kyselé ovzduší a děště, žádné smogy a ohavné okolí.
Tak proč ti rakoušáci, jihočeské blbky, grenpeesáci, a já nevím kdo všechno ještě, kvůli tomu tak blbnou?!?
Nevím, možná proto, že to je tak čistý a jen krapet ošklivý
Hm, jádro... Ta debata se tu periodicky opakuje co půl roku, a já se pokaždé znova marně ptám, takže to zkusím znovu:
Opravdu vám nikomu nevadí, že si tady vyrábíme tuny odpadu na desítky tisíc let dopředu, přičemž na celém světě ještě neexistuje ani jedno(!) úložiště, kde by se dal uložit a kde by alespoň pravděpodobně (když už ne jistě) po tu dobu vydržel? A pokud vážně nevadí, jak to prosím děláte?
Ale prosil bych skutečné odpovědi, bláboly typu "četl jsem na novinkách, že britští vědci říkali, že možná jednou na něco přijdou" za uspokojivou odpověď nepokládám. :-)
Já docela věřím vědcům a technikům, že to mají dobře propočítané a zabezpečené a jestli to vyjde, tak v dohledné době úložiště mít mejspíš budem, už jsou vybraný nějaký lokality a po předběžném průzkumu snad dvě místa velmi dobře vyhovují.
A z mého pohledu lepši tohle než ty ohavný zaprášený a smradlavý uhelný.
No, o tom já právě vím, a proto nesdílím tvůj optimiskus, že brzy úložiště mít budem. Už jenom aby obce povolily průzkum, musí být mohutně upláceny vládou, a ani tak se nikde nedaří lidi přesvědčit.
Taky nikdo netvrdí, že to bude za 10 let. Budou muset jednat, vysvětlovat a samozřejmě i "uplácet", ale dřív nebo později tu bude muset někdo rozhodnout i přes protinázor některých lidí. Bude to nutné i když já si myslím, že časem lidi ještě docela rádi s tím budou souhlasit. Třeba v takovém Lodíně (u Nechanic) před lety když se tam zřizovala skládka odpadu, to bylo křiku a řevu, stačilo málo a dnes jsou rádi, že tam skládka je a když se vloni jednalo jestli se ukončí nebo lidi povolí její rozšíření, tak až na pár jedinců byla drtivá většina nadšeně pro rozšíření skládky směrem k obci.
Viděl jsem mezisklad vyhořelého paliva v Dukovanech a viděl jsem popílkové laguny tepelných elektráren. Mám představu, jak vypadá důl v Rožínce a vím jak vypadá Mostecko či Horní a Dolní Lužice s obrovskými plochami zničené země. Co se přiznám, že nevím, jak vypadá výroba jaderného paliva z uranu. Pod vlivem toho co znám jsem příznivcem jádra.
Ještě nějaké letecké pohledy
Okolí Chomutova a okolí Dukovan.
Připomínám, že v Dukovanech mají v areálu též mezisklad vyhořelého paliva. Takže to co elektrárna vyprodukovala a vyprodukuje je zatím, až do výstavby hlubinného úložiště uloženo tam, kde to vzniklo.
Ještě se mě vybavilo vyprávění jednoho amatérského pilota, jak je často vzduch v podkrušnohoří výrazně špinavější než jinde, to jak stoupavé proudy vynášejí prach z lomů.
To ale používáš skoro stejně "pitomé" argumenty jako já :o)))
Nezlob se, nemyslel jsem to zle, šlo mi ale o to, že já se ptám na to, jak se smiřujete s doposud neřešitelným problémem uložení odpadu a vy mi napíšete, že tepelný elektrárny prasí víc... O voze a o koze, tak trochu. :-)
Neee, jen taknějak chápu, že každá technologie má své. S dlouhodobým úložištěm mám taky problém, co když ho za 2000 let někdo zneužije, třeba. je to přenesení odpovědnosti na budoucí generace. technokrati zas tvrdí, že jim připravujeme zásoby kvalitního paliva (pro budoucí systémy končící stabilními prvky). uhelné elektrárny zas těm budoucím generacím znemožní využít tuhle surovinu smysluplněji, než spálením ... tak si vyber.
A co třeba statistiky porovnávající nemocnost, trvalé následky a úmrtí v "pánevních" oblastech a třeba v jižních Čechách. Kdysi jsem něco takového našel. O přemístění vesnic a měst raději nemluvit. Fukušima je proti tomu jen prdnutí. Holt nic neni dokonalý ...
Nejenom přemístění měst a vesnic. Třeba pro Lužické Srby je těžba hnědého uhlí jeden z faktorů jejich postupného zániku. Jejich vesnice zmizely v jámách, oni byli přestěhování do měst a tam rozředěni stovkami nově příchozích Němců, kteří přišli dobývat hnědé uhlí.
a) toho "odpadu" není mnoho, jsou to (tuším) řádově tuny, což je skoro nic
b) on to vlastně ani odpad není, je to použité jaderné palivo, které může být přepracováno na nové palivo nebo ještě (v horizontu 25 let) využito v reaktorech nových typů - 4. generace (momentálně ty nejmodernější jsou 3,5 generace)
Mimochodem - běžná tepelná elektrárna vyprodukuje více radioaktivity, než elektrárna jaderná...
No, tak vám děkuji za odpovědi, ale moc jste mě nenadchli. Buďto technooptimistické sliby chyby (hekynen), nebo věci tak trochu mimo mísu (pepikw, újezďák - tam je to srovnání "odpadu" a "odpadu" skoro až pitomé, promiň)...
Petrp - díky, na tom něco bude.
Nemáte tam něco dalšího? :-)
To palivo se na nové přepracovává už nyní (funguje to už pár let), umí to minimálně v Rusku. Ale nevím, jak je to ekonomicky rentabilní..
Osobně budu mít za barákem raději jaderku jak sebelépe "odfiltrovanou" uhelku. Stačí ti to tak? :)
Vidím jako problém jaderných elektráren, že mohou být, díky současným protijaderným trendům, problematické co se týče získávání dostatečného množství kvalifikovaných pracovníků. Nejde jen třeba o operátory, ale také o lidi, kteří takové zařízení umí vymyslet a servisovat. Papíry na sváření jaderného zařízení asi jen tak někdo nemá. Předpokládám že i v JE mají současný záchvat vše outsourcovat. Jenže kdo si bude držet speciální znalosti a kapacity kvůli pár akcím do roka.
Ale třeba jen maluji čerty na zeď, reálnou situaci neznám.
Budes radsi bydlet nekde mezi elektrarnou tepelnou, dolem a haldou strusky, nebo u jaderne?
Jaderne palivo se v soucasnosti uz nejak znovu vyuzit da, je ho radove mene, nez toho, co vyprodukuje tepelna (v to pocitam i sajrajt, ktery se rozprasi do vzduchu). A je v nem stale potencial do budoucna, ze se dalsi kola zpracovani zlepsi a jete palivo se lepe vyuzije. U odpadu z uhelnych takova nadeje moc neni.
Vsechny predchozi argumenty mi prijdou relevantni. Znam lidi, kteri bydli u Chaberske skladky a vim, co rikali o jaderne energii.
A i kdyby technooptimisticke sliby nevysly, bude se resit par kybliku neceho, co bude potreba nekde dukladne zabetonovat a monitorovat, ne cele znicene kraje.
Take jsem k jadru lehce skepticka, byt nijak fanaticky, z duvodu odpadu. Jedinym smysluplnym postupem je snizit spotrebu elektriny. Opravdu me treba toci, ze se budeme stehovat s firmou do baraku, kde se nedaji otevirat okna a clovek je zavisly na klimatizaci, ktera je nezdrava a zere dost elektriny, to mi prijde uchylne.
Když je venku 35°C, tak otevřít okna je k ničemu. Co je na klimačce nezdravého?
Vysusuje vzduch. A pokud je nastaven prilis velky rozdil teplot mezi venkem a vnitrkem, tak ma za dusledek obcas nejakou tu laryngitidu.
V soucasne budove klimatizaci nemame a zijeme tam vsichni spokojene. Kdyz udelas trochu pruvan, tak i 35 °C venku je uvnitr v pohode. A takove extremni teploty nemas kazdy den, vice dni je v lete teplota nizsi.
Ale to jsou důsledky nesprávného používání klimatizace, nikoliv nezdravost klimatizace jako takové.
Az na to, ze ve vetsine pripadu, kde je klimatizace, to funguje takto, a ja nemam limitne zadnou moznost to ovlivnit. A duvod se spotrebou energie a zavislosti na ni je pro me jako argument proti klimatizaci stejne dulezity jako ten zdravotni.
A v neposledni rade jsem prirodni tvor, dela mi dobre vitr a slunicko v otevrenem okne a nemam rada uzavrene pseudosterilni prostory.
Oni ti nechcou půjčit ovladač od klimačky? To ti nezávidím.
Když svítí slunce, stejně je potřeba nějak spálit přebytky z FVE, a nejlépe ve stejné oblasti.
Kdo mluví o uzavřeném prostoru? Pouštět čerstvý vzduch ventilačkou a přichlazovat jej klimačkou je velmi příjemná kombinace:o)
Mám to stejně a vidím obří možnosti ve snížení spotřeby. Jenže to by musel chtít stát (jakkoli ho jinak nemám rád :-)). Protože v trhu s energiemi žádná volná ruka neexistuje.
Dokladem budiž to, že zákazník k žádnému šetření motivován není - ví, že když bude šetřit, elektřina ve výsledku podraží. Ceny energií (a taky třeba vody) prostě nejsou určovány trhem, takže má-li se snížit spotřeba a následně i potřeba nových elektráren, musí se to odehrát jinou cestou.
A ještě PS:
Nejsem nijak fanatický odpůrce jádra, ale vadí mi, že jádro je u nás nedotknutelné státem předepsané náboženství (zkuste si zajít třeba exkurzi do jakékoli elektrárny ČEZu, uvidíte fanatiky, kterým nenávistí k alternativě nebo k úsporám odletují sliny od úst - doslova. Když jste tam s dětmi ze školy, je to ještě docela dobré jako praktická ukázka brainwashingu...)
Vadí mi nadřazenost, s jakou se každej českej lojza u piva vyjadřuje o německém odklonu od jádra, jako bychom my jediní na světě měli už všechny problémy s jádrem vyřešené. Němci aspoň hledají cesty - možná že slepé, ale tím lépe pro nás.
Tim lepe pro nas, ze par set km odsud otevrou nove uhelne peklo?
Mame geologicky stabilni podlozi, Fukusima nehrozi. Poucili jsme se z Cernobylu a dalsich. Samotny provoz elektraren je nesrovnatelne cistsi. At budeme setrit energii nebo ne, porad bude vyhodnejsi palit jadro nez uhli. Lepsi vzhledem ke krajine, ovzdusi, ...
A zbyva male mnozstvi paliva, ktere se muze zabetonovat treba v nejakem starem uhelnem dole.
Zkratka nevyresenych problemu s jadrem je dle meho mene nez tech, ktere musime resit u uhli.
Tak on je u jaderne energetiky krome vyhoreleho paliva jeste celkem podstatny problem, a sice, co s blokem, ktery presahne projektovanou zivotnost...
U nas to myslim za chvili bude hrozit v Dukovanech, A-1 v sousednich Jaslovskych Bohuniciach se likviduje od roku 1979 a stale neni vyreseno, co s radioaktivnimi kaly, apod.
Ona sice zivotnost dnesni jaderky je treba 40-60 let, coz se nam muze zdat jako spousta s vyhledem, ze do te doby se treba prijde na nejaky zpusob jak zivotnost prodlouzit, nebo tu elektrarnu "revitalizovat" - jenze koncem sedesatych let jsme si taky mysleli, ze v roce 2000 se bude bezne letat na Mars a kde je tomu konec...
Vetrniky nebo solary maji proti tomu zivotnost jen 15-20 let, ale jejich lividace bude rozhodne snazsi, takze se Nemcum na jednu stranu nedivim, ze se snazi ubirat tim smerem.
Znovuotevirani hnedouhelnych panvi a tepelnych elektraren je dusledek toho, co jsem psal uz vcera a mam pocit, ze to nakonec nebude tak horke - ano, CEZ a vsichni, kdo jsou s nim nejakym zpusobem sprizneni tu budou vytvaret katastroficke scenare, protoze jim jde o kontrakty na prodej prebytecne energie z jadra. To je pochopitelne.
Stejne tak je pochopitelne, ze budeme oznacovat Francouze a jejich snahu omezit zbytecne sviceni a spotrebu energie pres noc jako tmarstvi. Aby ne, kdyz produkce energie je jednim z nasich hlavnich vyvoznich artiklu a CEZ jako statni firma preci jenom znacnou merou plni rozpocet. Jakekoli omezovani spotreby energie neni v zajmu CR, proto ta retorika. Navic investice do dalsich dvou bloku JETE a modernizace JEDU - to je dalsi obrovsky balik, ve kterem se leccos ztrati. Toz tak ;-)
U větrníků a solárů je jedna "maličkost": za celou dobu své existence vyrobí méně energie, než kolik bylo (a bude) potřeba na jejich výrobu a likvidaci... Je to stejně zelená kravina jako řepka - na produkci jednoho litru řepkové "nafty" se spotřebují dva litry "normální" nafty; o zátěži na krajinu nemluvě (a už vůbec nemluvě o tom, že na tu "bio/eko" naftu nikdo nechce jezdit, protože to zasírá vstřiky a snižuje životnost motoru)...
"U větrníků a solárů je jedna "maličkost": za celou dobu své existence vyrobí méně energie, než kolik bylo (a bude) potřeba na jejich výrobu a likvidaci"
To nejspis platilo u starych modelu, ale kdyz jsem se snazila pri posledni debate na toto tema najit na netu soucasne relevantni informace, zadne jsem nenasla. Doloz to tvrzeni, prosim, treba budes uspesnejsi nez ja.
"U větrníků a solárů je jedna "maličkost": za celou dobu své existence vyrobí méně energie, než kolik bylo (a bude) potřeba na jejich výrobu a likvidaci..."
Jasně, v tom se podobají jaderným elektrárnám, jen ta absolutní čísla jsou mnohem menší. :-)
Celkem souhlasím. Ale s výhradami:
- poučili jsme se z Černobylu? Jak přesně? V Černobylu byl na vině lidský faktor. Ve Fukušimě byl na vině... ejhle, zase lidský faktor, ještě zvýrazněný politickými tlaky. Takže krom poučení o tom, že lidé jsou nepoučitelní, jiné nevidím.
- Bude výhodnější pálit jádro než uhlí... Jak přesně výhodnější? Ekologicky snad, z krátkodobého hlediska. Ekonomicky ani náhodou - na světě nevím o JE, která by za dobu své životnosti alespoň vzdáleně navrátila investice do vlastní výstavby, a to do toho nepočítám astronomické sumy (dosud nevyčíslené) na vybudování a údržbu hlubinných úložišť. Takže je (možná) výhodnější pálit jádro než uhlí, ale ještě výhodnější je šetřit a pálit méně čehokoli.
Jak říkám, nejde o to odmítat jádro úplně, ale bylo by fajn přemýšlet a nelhat o "levné" nebo "bezpečné" energii.
Zajímavé je, že naprosto totéž, co píšeš ty a hekynen (pro odpad budou brzy vybudována bezpečná úložiště, lze jej dál využívat, máme to pod kontrolou) mi říkali už na gymplu, tedy před čtvrtstoletím. Od té doby tu máme:
- jednu větší havárii JE
- stále dražší energii
- stále vyšší spotřebu energie
Ale zato nemáme:
- ani jedno úložiště
- ani jeden reálný způsob využití odpadu (s "čestnou" výjimkou špinavých pum, o kterých poctivě mluví hekynen)
- spoustu peněz, které nebyly využity pro úsporná opatření, ale zato byly nality do JE
Mně prostě připadá, že to není pěkná bilance, to je celé.
Ve sbírce argumentů nám ještě chybí množství surovin a energií potřebných na výrobu jaderné elektrárny či tepelné elektrárny. To je nějakého betonu. Na JE ještě víc o kontejnment. Ale zase TE ten vápenec spotřebuje na odsíření.
V Černobylu byly použity grafitové reaktory, které se musí aktivně tlumit reakce, jinak se reaktor přehřeje a co se stane pak, už víme; tlakovodní "veverka" se naopak musí aktivně "popohánět", jinak reaktor sám zhasne. Hlavním produktem reaktorů v Černobylu nebyla elektřina, ale plutonium pro jaderné bomby. Havárii v Černobylu způsobila kombinace nevhodných reaktorů a naprosté selhání obsluhy; tolik chyb by neudělal ani namol opilý Houmr Simpsons...
Fukušima byla projektována na určitou odolnost zemětřesení a přílivové vlny. Bohužel obé bylo větší, než na jakou byla elektrárna postavena. Zásadním problémem byla kombinace zemětřesení A následné tsunami. Pokud by nastalo jen jedno (byť přes "normu"), žádná katastrofa by nenastala.
Zásadní rozdíl mezi Černobylem a Fukušimou jev tom, co z té elektrárny (a v jakém množství) uniklo. Fukušima "upšoukla" trochu radioaktivních látek s poločasem rozpadu řádově týdny; Černobyl pustil sračky s poločasem rozpadu stovky až tisíce let...
Žádná z těchto věcí (výbuch reaktoru, tsunami, silné zemětřesení) u nás nastat nemůže.
Treba jsi jen optimista a nedokazes si predstavit dostatecne katastrofy, treba pad velkeho meteoritu, nebo treti svetovou valku.
Tak zase jsou katastrofy, ktere jsou spis pravdepodobne a katastrofy, ktere jsou spis nepravdepodobne. Kdyby se melo zohlednovat uplne vsechno, tak nelze postavit nic - ani tu vodni elektrarnu ne.
Ono, kdyz by z jakehokoli duvodu doslo ke kolapsu hraze na Orliku nebo Slapech, tak nasledky radsi ani nedomyslet... I prehrady se obcas protrhnou, ale je to skoro stejna pravdepodobnost, jako ze dojde k havarii na aktivni zone JE.
Strach z JE mozna prameni i z toho, ze to, co zabiji, je neviditelne a dlouhodobejsi, na rozdil treba od zaplavove vlny v pripade protrzene hraze...
Nekde jsem cetl, ze v pripade protrzeni Vltavske kaskady by bylo na Vytoni + 12 metru vody. Jen si nepamatuji, co vsechno by na to muselo prasknout.
Ale mozna by stacilo Lipno a to by pak uz prorazilo i ostatni hraze?
Jojo, neco takoveho...
zalezelo by asi i jak by ta dana prehrada byla napustena, jestli by do toho jeste byla nejaka povoden, jestli by to s sebou "vzalo" jeste dalsi nebo by to jen "preskocilo" hraze niz po proudu... nejake studie budou, ale v realu asi nikdo uplne presne nevi...
Lipno by mozna jeste melo po ceste sanci se "rozlit" nekam do Budejicke panve nebo na Trebonsko, nez by hlavni vlna doputovala do udoli k Orliku, ale kdo vi...
Zato může u nás ještě lépe než v Japonsku dojít k situaci, kdy nadřízení kvůli vlastním zájmům zfalšují alarmující výsledky analýz, které jsou jim dodávány jejich zaměstnanci (což byla ve Fukušimě skutečná příčina katastrofy):
http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/272476-za...
(Omlouvám se za ten zdroj, nemám teď čas hledat něco pořádnějšího. Ale podle toho, co jsem četl už dříve, citují tentokrát Novinky celkem přesně.)
Jiste, stejne jako u bezpecnostnich norem v dolech nebo v tepelne elektrarne. Dokonce v techto pripadech asi spis, protoze zfalsovane podklady k jadru prece jen vic hrozi provalenim, kdyz jsou kolem prisnejsi kontroly.
Právě. U nás běžná praxe. Není tedy nezodpovědné dát nám do ruky mnohokrát nebezpečnější hračku, než je pouhé uhlí? ;-)
Tak v Ceskoslovensku se JE provozuji uz od roku 1972 (v prosinci bylo 40 let ;-) ) a zatim vicemene bez katastrof - i kdyz v Jaslovskych Bohuniciach k tomu nebylo, pravda, daleko (castecne roztaveni aktivni zony). To ale byly 70 leta a jaderna energetika stale na svem pocatku...
Nejake srovnani uhli vs. jadro je napr. toto:
Uhelná elektrárna o výkonu 1000 MWe
- roční spotřeba paliva (uhlí) - 5 106 000 t (z toho C - 2 335 000 t)
- vyrobená elektřina 28 806 TJ
- emise CO2 - 8 562 000 t
- odvedené teplo - 49 782 TJ
Jaderná elektrárna o výkonu 1000 MWe (otevřený cyklus)
- roční spotřeba paliva (jaderné palivo) - 12,15 t U (na počátku procesu výroby jaderného paliva je 18 874 t uranové rudy)
- vyrobená elektřina 28 806 TJ
- vyhořelé palivo 20,17 t HM (těžkých kovů), 098 t štěpných produktů
- odvedené teplo - 55 420 TJ
Ale v obou pripadech zalezi samozrejme na pouzite technologii.
Jadro je zatim asi nejefektivnejsi zpusob ziskavani energie. Problem je v jeho slozitosti, narocnosti na provoz, flexibilnosti, narocich na bezpecnost a likvidaci.
Vodni elektrarna Ti prijde mene efektivni nez jadro? Asi jsi zapomnel uvest jeste nejake parametry k te efektivite.
Problem vodnich elektraren je, ze se nedaji postavit kdekoliv. Jsopu relativne neosidlene oblasti, kde nehrozi zaplavy, kde je mozno postavit jadernou nebo tepelnou, ale mistvhodnych pro hydro tolik neni a ochranari a jini je v horach, ktere jsou snad vsechny nejakym zpusobem chranene, chtit nebudou. Nekde na placce projde takova stavba lepe.
Hydroelektrarnami potrebu energie nedokaze nasytit ani Rakousko, kde maji vhodnejsi spad rek a uzsi udoli, kde stavba nenadela tak velkou (plosne) paseku.
Jiste, to ja vsechno vim. Byl to jen protipriklad k prilis zjednodusenemu tvrzeni, ve kterem ani neni definovano, co se tim slovem efektivni mysli.
Ja vim... k.vl chtel nejake srovnani uhelne a jaderne elektrarny, tak jsem mu sem dal prvni co jsem nasel. Nejsem energetik - jiste by se dalo najit vic srovnavacich studii a z ruznych zdroju. Kazda lobby bude mluvit jinak a cisla tomu budou samozrejme naklonena. Pak uz je to o usudku, co si z toho vzit...
Na vodni elektrarnu potrebujes dostatecny spad, prutok, profil krajiny...
Naklady na vystavbu se nakonec muzou se vsim vsudy blizit k te jaderce.
Vody nemusis mit vzdy dostatek - obecne se jevi, ze se region Stredni Evropy vysusuje, navic prutok v rekach kolisa a muze se Ti stat, ze kdyz budes potrebovat vyrabet energii, nebudes mit dost vody v zasobnim prostoru.
Profil krajiny - na JE je potreba stabilni podlozi, na VE take + udoli dostatecne hluboke, aby vzniklo jezero, ktere pojme co nejvic zasobni vody - navic to jezero ve finale muze zabrat daleko vetsi plochu, nez cela jaderka a vzit tu plochu neni zas az tak jednoduche...
Bohuzel v tomhle nemame moznosti jako Rakusaci (sevrena Alpska udoli se spadem + velky prutok na Dunaji). A jak vidno ani tem Rakusakum to uplne nestaci...