Spíš jsem měl napsat "svině v žitě": právě jsem si přečetl, že ředitel VZP měl hrubý plat 250 tisíc, pro letošek si ho z důvodu úspor snížil na 210 - a na odchodnou by měl dostat 1,26 miliónu.
Dělám na úřadě, už několikrát jsem byl nechtěným svědkem, jak staří lidé pláčí úřednicím, nemají na léky, na živobytí, žijí doslova pod hranicí bídy... a prasata v čele "podniků se státní účastí" se těmhle lidem a nám všem vůbec smějou, protože oni jsou prostě za vodou.
Myslíte si někdo, že tohle dokáže odstranit něco jiného než další revoluce?
Teda, venku je slunce, deme s Ane na horáky - ale náladu z týhle ranní zprávy na Seznamu mám hodně pod čarou ponoru...
Rikal mi kdysi davno jeden odpurce rezimu, ze podle Lenina by vsichni lide meli byt odmenovani za praci stejne, i kdyz nemaji stejny schopnosti, ale vsichni maji stejnej zaludek. Jak se, chudak disident, mylil. Ale pritloukani kovotesu do oken mu slo.
na každou svini se někde vaří voda...
Naštěstí nikdy nebudou mít všichni stejně, to ani komunisti nikdy nechtěli ani teoreticky. Malý plat to určitě není, když bude odvádět kvalitní práci, tak klidně ať má dvojnásobný. Ale rozhodně si nemyslím, že by u nás někdo žil pod hranicí bídy, pokud sám tak žít nechce, pár lidí se možná k té hranici blíží, ale bude jich jen pár. Ono by bylo potřeba si nejdřív určit co to je bída a kde je její hranice, teprv pak se o tom dá nějak mluvit.
Lelku - se mi zdá, že jseš úplně mimo! - obrovský počet lidí má důchod cca 7 tisíc - a přitom celý život pracovali. A těm se tyhle svině smějou do ksichtu!
Nemyslím, že bych byl mimo. Jak a z čeho se vypočítává důchod víš, jak a čím je stanovený plat taky, Přece nechceš aby ředitel ústřední firmy měl stejný plat jako poslední úředník, to prostě nejde a být to ani nemůže, tohle neměli komunisti a různě pomatený revolucionáři ani ve svých nejdivočejších snech.
Těch co mají dnes důchod 7 tisíc je skutečně hodně málo a ti už mají zase nárok na různé dávky a pomoc. Ono nějakých 8, 9 tisíc není moc, ale vyžít se s tím určitě dá a dotyčný rozhodně netrpí bídou, určitě mají co jíst, do čeho se obléknout, nemusí jim být zima, mají kde bydlet a mají zdravotní péči.
Pokud je bída, že dotyčný nemůže se nemůže jet na měsíc povalovat do lázní nebo na Kanáry, tak potom ano, pak hodně lidí žije v bídě.
Ještě bych připomněla, že kromě vyživovací povinnosti rodičů vůči nezaopatřeným dětem existuje vyživovací povinnost (dospělých) dětí vůči (potřebným) rodičům.
To sice ano, ale zatímco povinnost rodičů vůči nezaopatřeným dětem je zákonná povinnost rodičů, tak vyživovací povinnost dětí vůči rodičům je pouze morální.
Zákon o rodině, § 87
(1) Děti, které jsou schopny samy se živit, jsou povinny zajistit svým rodičům slušnou výživu, jestliže toho potřebují.
Ano, toto v zákoně sice je, ale výklad co je to "slušná výživa" a "jestliže toho potřebují" není jednoznačný. Tady už bych to opravdu viděla spíš na těch morálních zásadách.
Jak není jednoznačný? Podle mne je úplně jednoznačný. Celá staletí byl jednoznačný, akurát teď ho jakože nechápeme, protože je jednodušší hodit starost o naše nejbližší na stát.
Když se může stát starat o lidi, kteří k práci ani nepřičuchli, nebo živí lidi za katrem, proč by se nemohl starat o lidi, kteří celý život pracovali a odváděli daně, tedy vlastně živili stát.
Ale stát se stará, mohlo by to být lepši, ale není na to, protože se příliš mnoho vyplýtvá a rozhází na to co státu žádný užitek nepžináší, naopak má s tím jen výdaje a ne malé.
Ano, musím přiznat, že "stát" se stará. Bohužel jen o to, aby naplnil vlastní kapsu.
Než aby zrušil některé zbytečné instituce a vybral dluhy, raději zvedne daně, což bude mít za důsledek nižší příjem do státní kasy a vyšší výdaje na sociálních dávkách.
Znám mnoho lidí, kteří pracují za 60 - 100 Kč/hod., docela si nedovedu představit jaký budou pobírat důchod. Taky mě už napadlo, jestli se vůbec za tyhle peníze vyplatí pracovat. Ceny jsou u nás +- stejné jako v EU, jen ty platy nepokulhávají, ale přímo se za těmi v EU plazí.
Znám i tyhle lidi, co dělají za cca 100 Kč/hod. I oni často mají ty úvahy, že kdyby byli doma, možná by byli na tom líp, nemuseli by na šestou do fabriky, nemuseli by dojíždět,... Ale pak většinou skončí s tím, že by prostě doma být nechtěli.
Ano, tvá úvaha jde v podstatě správným směrem. Jen ji trochu rozvedu. Když se můžou rodiče starat o děti, krmit je, živit je, šatit je, vystudovat je, podporovat je v době, když to děti potřebují..., proč se nemůžou pak starat děti o rodiče v době, když to potřebují ti rodiče.
Roli státu v tom systému vidím a nesnažím se zanedbávat. Ale stejně tak nechci potlačovat roli mezilidských vztahů a elemetární solidarity na té nejbližší rodinné úrovni.
Samozřejmě, že se můžou děti starat o rodiče, jen jim k tomu většinou chybí finance. Jak jsi asi postřehla, tak první (a mnohdy poslední) dítě se rodí mnohem později než tomu bylo před 30-ti léty, Takže pomalu dospíváme k tomu, že by se rodiče měli současně starat o své nezaopatřené děti i rodiče. Přiznejme si, kdo z nás si toto může dovolit. Tady přece nejde o potlačování mezilidských vztahů, ale o to, že právě stát se chová ke svým chlebodárcům, kteří se dostali zaslouženě do důchodového věku minimálně macešsky.
No, asi se začínáme dostávat k podstatě veci. Ano, demografická křivka se změnila, změnil se počet dětí v rodinách, věk, kdy si lidi dětí pořizují, věk, kdy děti začínají vydělávat a v neposlední řadě také průměrný věk dožití. Důchodové systémy nastavené na spousty let dopředu na to neumí pružně zareagovat.
A to není problém jen u nás. S tímto se dnes potýká mnoho států. I těch, které ještě nedávno byly považovány za velmi sociální.
Řekl bych, že podstata věci je zcela jednoduchá. Nás se stát snaží za každou cenu přesvědčit, že ze svého příjmu ( a je jedno, jestli je to mzda, důchod, či sociální dávka ) musím přece ještě ušetřit, zatímco on klidně hospodaří s nemalým schodkem a ještě má nehorázný požadavek ať to doplatíme.
Problém je v tom, že naši státní hospodáři nenesou za svá rozhodnutí žádnou zodpovědnost. To se pak rozhazuje. A když "náhodou " něco z toho rozhazování padne do jejich kapsy tak jsou nespokojeni, že to je málo. Ale to už by mohlo být na jiné téma
Tak to máš pravdu, že je to na jinou debatu. Zcela jistě závažný problém to je, ale důchodovou reformu to opravdu neřeší.
Totiž dnes zdaleka největší položku mandatorních výdajů státu tvoří právě sociální výdaje, z nich potom tu největší právě důchody,a pak nemocenská, sociální dávky, dávky v hmotné nouzi, atd. Ty stát vyplatit musí dle zákona. Představ si, že bys to musel řešit právě ty. Chtěl bys to vyřešit spravedlivě. Jak bys to řešil?
Staré rčení říká "Ryba smrdí od hlavy"
Chce to změnu. Změnu zákonů, ústavy.
Docílit toho, že všichni budou za svou práci a za svá rozhodnutí plně zodpovídat. Pokud by se podařilo tohoto docílit, věřím, že by zůstalo dost peněz na vše ostatní.
Dnes a denně to vidíš v TV případně slyšíš v rádiu: Jen namátkou: Omezená rychlost na dálnici na 60 Km/hod, protože je špatné podloží. Kdo je zodpovědný?
Kdo je zodpovědný za to, že vězni z nástupu a pobytu ve vězení nemají strach.
Kdo je zodpovědný za spoustu úřadů a institucí, které pouze ubírají ze státního rozpočtu. Jak je vůbec možné, že ve vládě sedí Nějaká Karolína Peake - strana LIDEM, která ve volbách nikde nefigurovala. Jak je možné, že Kalousek na jedné straně zvedné daně, protože má prázdnou pokladnu a na druhé straně si poslanci zvednou platy. Vždyť to je výsměch. A tak bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho.
Všechno se dá řešit spravedlivě, ale musí být vůle to řešit a té se nějak v tomto státě nikomu nedostává.
A co takhle odpovědnost každého jedince, odpovědnost k sobě, ke své budoucnosti, k dětem i rodičům. Když někdo nechává své zabezpečení pouze na státu až nebude vydělávat a navíc se nevydaří výchova dětí, tak tomu se pak vážně žije blbě, ale za to stát vážně nemůže.
Je to pěkné, ale utopie.
Kdyby fungovala odpovědnost, tak se tady určitě nebavíme o tom jak jsou malé důchody a proč má hodně lidí hluboko do kapsy.
Žádná utopie, v Česku ještě před 75 lety realita a mnohých zemích to stále tak je, jenomže čím víc socialismu, tím méně odpovodnosti.
Nepochopils. Mám na mysli odpovědnost všech za vše co udělali, či rozhodli. V první řadě odpovědnost presidenta, vlády a poslanců. Následně pak všech státních úředníků a nakonec i samotných občanů.
Kdo z nich tu odpovědnost má?
Odpovědnost mají, resp. by měli mít všichni. Za svůj život máš odpovědnost především ty sám a vlastní odpovědnost za pomoc svým blízkým by měla být samozřejmost.
Odpovědnost všichni nemají. Již jsem v tomto vlákně psal o odpovědnosti našich představitelů a zastupitelů a nebudu se opakovat.
Tedy abych jim nekřivdil odpovědnost, za zabezpečení své rodiny a svého tučného konta, odpovědnost mají.
Čeče ty by jsi mohl s fleku jit dělat poradce modrým strakám.
Jak chceš po lidech s ubohýma mzdama aby si ještě šetřili na důchod?
Mladí šetří většinu života na to aby měli kde bydlet, splácejí hapotéky na bydlení živí rodinu, kde mají brát ještě na spoření na důchod?
Budou rádi když do toho ddůchodu zapaltí hypotéku.
Ja vím ty by jsi jim vypočítal že lepší by bylo si vykopat zemljanku nebo jít bydlet do pdnájmu za 10-20tisícový nájem.
Celý život jsem si na ten důchod odváděl a tak nyní chci aby jsem si toho taky užil na těch pár let.
Neměli modráci zrušit daňovou progresi která je všude ve vyspělých zemích a bylo by v pokladně i na důchody.
Vládní hovada zkorumpovaná to posrala a nyní se léči na těch nejslabších.
Naivita.
Po ukončení daňové progrese celkový výběr daní kupodivu narostl, neb se bohatým přestalo výplácet si dělat námahu s daňovou optimalizací.
Na slovensku to nezrušil ani socanský milionář Fico, neb si to propočítal..
Navíc země s největší daňovou progresí s eurem jsou ty, ktere mají kupodivu největší ekonomické problémy s výběrem daní a placením dluhů.
Jestli ono to taky tak trochu nebude tím, že si chceme žít pěkně rovnostářsky a tím pádem leckdo nad poměry. Kde je psáno a dáno, že právě ta zemljanka není úměrná ? A kde je dáno, že je úměrná pěkná vilka ? Kdo rozhodnul, že každý má právo na auto, televizi, automatickou pračku, mobila pro každého člena domácnosti, dovolenou v zahraničí, nebo někde na horách v penzionku ?? Co když si prostě na některé z těch věcí část lidí nevydělá a tím pádem ani nepořídí - když to kolem sleduju, už se tomu bude říkat chudoba, nebo bídá. Ale je to blblost. Dá se ušpórovat i z mála, jen se nesmí plýtvat. Když kolem sebe vidím, jak i nízkopříjmoví lidé často obměňují vybavení domácností, mobily atd a pak brečej o bídě, je mi z nich špatně. Každej si u nás chce žít podobně jako pracháč, ale ono to jaksi moc nejde.
To, co jsem napsal, platí v osobní rovině. Okázalé plýtvání státních a evropských úřadů je zas jiná kapitola. Přiškrcení tohodle rozhazování by moc a moc pomohlo.
Moji rodiče šli do důchodu těsně po revoluci a celý život si platili penzijní pojištění. Myslíš, že byli nezodpovědní ke své budoucnosti starobních důchodců?
Oni jen spoléhali na stát a nic si k tomu nenašetřili? Nezodpovědní je trochu silné slovo, spíše bych řekl lehkovážní?
Lehkovážní?
Máš-li 2 děti, platíš jim studia na výšce, berete ty i manželka každý 13 čistého, věř mi, že špórovat se moc nedá. Rozhodně ne tolik, aby sis zajistil dost peněz na důchod. A to mluvím o zdravých lidech, kteří nemusí měsíčně valit čtvrt výplaty za léky.
Jistě, bídu v pravém slova smyslu, má u nás asi málo lidí. Ale to, že žijí od důchodu k důchodu a musí se sakra rozmýšlet, jestli koupí vnoučatům čokoládu, těch je tu myslím dost.
A říkat si že oproti například Rusku jsme na tom ještě dobře, to je moc neuspokojí.
To sice jo, ale:
Pokud ti dva brali každý 13 čistého a utáhli z toho i dvě děti na výšce, tak pro ně těch údajně "bídných" 9-10 tis. důchodu nebude celkem žádný propad.
A potom - tak nějak zprůměrovaně by mělo vycházet, že od dostudování děti do nástupu do důchodu je nějakých deset let. To není až tak málo.
Není tak málo na co? Na našetření si dostatečné rezervy pro důchodový věk? To asi těžko.
A co když si ti lidé řeknou - tak konečně máme děti z krku, že bychom si začali trochu "užívat"? Myslím tím třeba dovolenou, koupit si po dvaceti letech novou pračku, nebo ledničku, upravit si trochu byt, nebo si nedejbože koupit nějakou novou ojetou šunku? Prostě si trochu zlepšit život.
Jsou tihle lidé nezodpovědní, když chtějí konečně trochu slušně žít a bavit se a ne jen chodit denně do rachoty a počítat prachy aby ve stáří neskončili ve studené cimře při svíčkách?
Myslím, že tohle za ně nikdo jiný nerozhodne. Já určitě ne.
Jenže bohužel, důsledky dopadají právě na tyto lidi.
Nemůžete vyjít s důchodem? Vaše chyba, měli jste si spořit!
A z čeho, když jsme vycházeli od výplaty k výplatě?
Měli jste si najít lépe placenou práci!
A kde?
V Praze!
Ale my nemáme vzdělání!
Tak jste se měli líp učit...
Víš Ifčo (a teď budu sprostý), mě na tom sere to, že kdyby ty svině, které to tady řídí nerozkradly všechny ty peníze, tak by tyhle problémy nemusely vůbec být.
Jak píše Ai v úvodním příspěvku, jsou to kurvy nemyté!
Zdeňku za všechny tvé příspěvky dávám 100bodu, ja to bohužel tak dokonale popsat neumím.
Je to výstižné ve všech směrech.
Já měl to štěsti že mně zaměstnavatel přispival na důchodové spoření 1000,kč a já dam dával 500kč, vice bych si nemohl dovolit.
Bylo potřeba jak píšeš zmodernizovat byt koupit lednici, pračku, sporák, pak konečně slušný nábytek a na ostatní nezbývalo.
Normální je snad nejprve zajistit sebe a rodinu, tj. splatit barák, zajistit si slušnou práci nebo podnikání, a nějaký majetek (nemovitosti, akcie, spoření), který bude vynášet a v případě nouze jej lze zpeněžit nebo použít jako zdroj financování pro léčbu, období bez příjmu nebo odstraňování následků nějakého neštěstí.
Potom teprve může mít člověk děti. Děti, které se o člověka ve stáří postarají jsou jednou z životních investic, ale opět, člověk by neměl být závislý jenom na nich.
Průběžnému systému lze přiznat jednu výhodu: snadno se vzpamatuje po kolapsu. Jak lidi začnou pracovat a vydělávat, je možné část hodnot předávat lidem, kterým zkrachovaly všechny fondy, zhořel barák a děti nemají nebo z jejich života zmizely.
Tento systém by měl fungovat pouze jako záchranná síť, jako poslední instance pro lidi, kteří se o sebe nedokázali postarat sami. Takže stát by měl garantovat životní minimum, ale to zase nezávisle na věku. Smůlu může mít každý a v každém věku.
Zdaleka to neznamená, od zítřka vyplácet důchodcům životní minimum. Je potřeba přechodná opatření pro lidi, kterým stát bral celý život skoro vše a sliboval jim, že se o ně postará. Je otázka, jak moc je vinou těch lidí, že tomu věřili. Ale bylo by potřeba začít už dnes říkat lidem, že takhle to prostě nemůže fungovat věčně, sociální systém krachuje, ať myslí na budoucnost. A hlavně jim umožnit, aby si tu budoucnost efektivně zajistili.
První odstavec je krásná teorie. Jenže lidé Bohudík! nežijí podle plánovacího kalendáře. Ty možná ano. Nehledě na to, že pro spoustu lidí jsou Tebou vyjmenované činnosti těžce realizovatelné. Prostě na to, na rozdíl od Tebe nemají.
S ostatními dvěmi odstavci souhlasím.
První odstavec popisuje život, jak já jej považuji za normální ,a většina lidí v mém okolí (příbuzní, kolegové) tak až na nepatrné výjimky žijí.
Pokud někomu vyhovuje něco jiného, třeba kočovný život, nebo žití na dluhy, je to jeho právo. Ale jestli pak přijde s tím, že nemá co do huby a kde přespat, a brýt si do huby slova jako "solidarita", musí počítat s rázným odmítnutím.
Jsem rád, že žiju v jiném světě než Ty.
Nechci solidaritu od jiných, protože jsem nebyl zodpovědný. Nejsem v dluzích. Jen nechci, aby mi někdo sebral to, co jsem celý život nedobrovolně platil v dobré víře, že část toho můžu vybrat, až nebudu moct pracovat. A ještě mi řekl že je to moje chyba.
Jsi-li v důchodu či na dohled důchodu, vztahuje se na Tebe třetí odstavec tohoto příspěvku:
http://www.nakole.cz/diskuse/15754-prase-v-zite...
Prosím tě a kde žiješ?
Mému synovi trvalo 4 roky než si našel práci.
Konečně ji letos našel za 55Kč na hodinu a je rád že ji má.
Pokus se mně nastínit jak by jsi s tak závratnou částkou chtěl hradit hypotéku na byt nebo nedej bože založit rodinu.
S takovou almužnou si byt nepořídí nikdy natož aby si spořil na důchod. To co píšeš v prvním odtavci je pro obyčejné lidi utopie.
A takovách mladých je valná většina. Že ty ve svém okolí to máš jinak je možné ale nic to nevypovídá o tom že to tak je všude.
Promiň, ale tady mám trochu problémy s aplikací prosté matematiky.
Důchodový systém máme průběžný, čili by se tak nějak přibližně mělo vyplatit to, co se vybere. Pokud VALNÁ VĚTŠINA mladých buď nepracuje, nebo jen za minimální mzdu (a ještě prý jsou rádi, že takovou práci vůbec mají), kde se tedy v tom důchodovém systému mají vzít peníze na slušné důchody? A to i v případě, že bychom měli úsporný aparát, nikdo nekradl, nebyly předražované zakázky... ty prachy by chyběly pořád.
Leda že by ten předpoklad o valné většině nepracujících mladých byl mylný?
byt 1+1 v Přerově nebo kde to bydlí stojí 500000. Hned první hypo co sem jen tak nahodil, vychází na 2600,- po dobu 30 let. Aby ji dostal potřebuje čistého 9000,- to mi neříkej, že to nemá. A pokud teda nemá tak jde koupit i něco levněji.
Promiň, ale pokud nepracuje, resp. vydělává málo a nemá na koupi bytu, tak bude dál žít v nájmu dokud nebude mít víc peněz aby měl dost na úvěr. Ne každý musí mít vlastní dům nebo byt, takhle to není nikde.
Bilicek umíš počítat?
55x160=8800
Tak že nedostane hypotéku.
Byt 1+1 není na založení rodiny kde by mohly být 2děti s rodiči.
Kdyby se od nás odstěhoval tak by se už neuživil.
A pokud by už hypotéku dostal tak 2500 splátky
4000-5000 náklady na bydlení.
Kde jsou další náklady na zařízení toho bytu?
Ono to vážně není tak jak ty si to vysnívaš, realita je jinde.
To ne, ja za bolšana zakládal rodinu ve 2+1 a měl jsem 3 děti pak rozvod a čtvrté dítě vše ve 2+1.
Nejstarší zakladal ve 2+1, prostřední 3+1 a nyní ma domek 4+1 a 3 děti, nejmaldší žije zatím s námi, to vše ještě před revoluci.
Dnes by asi neměli šanci. Tím ovšem nechci říci že dříve bylo lépe, nebylo a mně už vůbec né.
To co jsem si mohl dovolit po revoluci bych nikdy nemohl za minula mít.
Za těch 23 let svobody jsem si pořídil vlastní bydlení 2+1 zrekonstruoval jsem si ho, vybavil. Našetřil jsem si taky něco na později. Na stará kolena si koupil auto.
Tohle vše bych nikdy neměl nebýt změny režimu.
Mně osobně nic nechybí, vlastně cybí a sice zdraví. To mně nikdo nenahradí ani žádné peníze.
Ale nezoufám jsem smířen s osudem.
Šli do důchodu těsně po revoluci. Chápu, tehdy dostat na VŠ stálo spoustu peněz na úplatkách, a pokud si potřeboval člověk zajistit nějakou náročnější lékařskou péči, taky to muselo jít mimo státní systém a hodně draho...
Máš ty vůbec představu o výšce platů před revolucí? Já když se podívám na jejich celoživotní úspory, tak se mi chce plakat.
Já bych fakt nechtěla teď působit jako asociál, co by stařečka poslal do lomu. Ale pokud jsou rodiče v důchodu už dvacet let, tak pravděpodobně odcházeli do penze v době, kdy ještě byli plni sil a energie. A i v době vysoké nezaměstnanosti je na nárazové práce o důchodce, které si firma nemusí držet na "neurčito", zájem. Většina lidí v této situaci něco dělá, mnozí ani ne kvůli penězům, ale protože by je to doma nebavilo.
Asi žádný sociální systém nebude schopen utáhnout lidi, kteří menší část života dávají a nadpoloviční část berou.
Nepůsobíš. Je to tak. Moji rodiče odcházeli do důchodu podobně jako Brahmovi, máma pár let před revolucí, táta dělal tak o 10 let dýl (bavilo ho to). Naší rodinu bych tehdá přirovnal k podprůměru - žádný nemovitosti, ojetý auto si pořídili až na starý kolena, u moře nikdy nebyli. Přesto z porevolučního důchodu našetřili na koupi bytu a podporovali ségru, když se dostala do potíží.
O něco málo mladší rodiče manželky, kteří šli do důchodu už dost po revoluci (s učitelským platem) taky netřou bídu s nouzí - tchán je (no spíš už jen byl) každý rok 2x v Alpách, tchýně zas vaří jen a pouze na Zepteru. Televizi maj jak malý kino a běží furt, počítače 2 .....
Zajímavý je, že když to porovnám, tak ti "bohatší" se cítí víc "okradení" a víc nadávaj na dnešní poměry :o(
No, byla to bída. Jako vždy, když trh práce - a dokonce i platy - reguluje vláda.
Přesto, pár desítek tisíc vždy dokázali ušetřit i lidé s rodinou.
Nastudovat něco málo o financích a ekonomii se dalo počátkem 90. let velmi snadno a levně, a pak ochránit úspory před inflací a vydělat pár desítek-set tisíc na kuponové privatizaci, to mohl každý.
Můj otec dosáhl důchodového věku tuším kolem 1995, předtím to byl jen obyčejný řadový zaměstnanec, v roce 1989 s úsporami kolem 20.000, takže přesně vím, že a jak to šlo.
Dovolím si s tvojí argumentací nesouhlasit.
Pokud si někdo pořídí dítě v pokročilejším věku, pak to určitě není důsledek mladistvé nerozvážnosti.
Osobně se domnívám, že pokud si někdo pořídí dítě ve vyšším věku, tak zváží všechna pro a proti. A určitě si umí i spočítat, že se o svého potomka bude muset postarat třeba v důchodovém věku aměl by mít i rozváženo, jak to hodlá učinit.
Tady bych rozhodně nepřenášela odpovědnost na stát.
Dost dobře si nedovedu představit jak se budu starat o potomka v důchodovém věku, když v tomto státě člověk neví co bude platit od ledna příštího roku. Ale jinak s tebou souhlasím. Pokud si někdo pořídí dítě ve vyšším věku tak zváží všechna pro a proti. Já ale psal o prvním dítěti, tudíž když si po zvážení nepořídí dítě ani ve vyšším věku, nikdo se o něj pak v důchodu nepostará, tedy pokud nepřeneseme odpovědnost na stát.
Pokud si nepořídí potomka, zas by mu měly zůstat ty peníze, co jsme my dětní vrazili do potomků. Tedy teoreticky.
Za předpokladu, že mají z čeho zůstat. Ze současné minimální mzdy asi těžko.
To je sice pravda - ale kupodivu odkladači potomků "až na někdy, případně na nikdy" se zrovna z této sociální skupiny obvykle nerekrutují.
Souhlasím, ale to už je o tom, že buď je dotuje stát, nebo jsou ochotni žít pod hranici životního minima. A mohli bychom začít znovu.
Tak mě napadlo, co by takový člověk s minimální mzdou (okolo 7 tis. čistého) řekl na názor, že žít z deseti tisíc je na hranici bídy...
To je celkem jednoduché. Člověk s minimální mzdou +- 7 tis. čistého musí nutně žádat o sociální dávky, neb jistě nemá na to, aby si pořídil vlastní bydlení, tudíž platí nájem. K nájmu potřebuje elektřinu, vodu popř. plyn, dřevo , uhlí ( nebo zaplatí za dodávky tepla ).
Takže je mu jasné, že 10 tis. čistého je na hranici bídy, když on v bídě žije a do těch deseti mu přispěje stát - možná.
Nemůžu si pomoci, ale že se lidé starali vždy o starší i mladší generaci bylo normální řekněme cca 1,000,000 roků ?
Taky mi připadá normální se postarat jak o děti, tak i rodiče. Stejně tak mi připadá normální, když dotuji stát 40 a více let, že by taky mohl stát nějaký čas dotovat mě.
V tom je ta zatrolenost solidarity.
Odevzdáš státu těžký peníz a dostaneš co ? Stejnou nabídku jako ten, kdo neodevzdá nic :)
A navíc za káravého pokřiku, že když chceš spravedlivější podíl, tak ohrožuješ sociální smír.
Mĕ na tom dĕsí že ten"dĕdek zhrben pláče" nebyl vlastnĕ o moc starší než my dneska :-)
No a o tom to celé je.
Když se člověk podívá na průměrné věky populace v letech 1500,1700 -1800- 1860-1920-1970-2012 a na poměry mezi ročníky tak je jasný, že dneska žijeme v úplně neuvěřitelný době kde dědové začínají s mísou daleko daleko později než kdy jindy..... a pravnoučků není...
Vojta se narodí snad už zejtra:-)
Matĕjobi byli 2 roky, a to mám ještĕ druhou dceru, zatím snad na studijích :-)
Tož pokuds ve třech letech huse pásal, v pěti kozu a od desíti měl na starosti krávu a od mala makal na polu...
fuj, tomu se dneska říká dětská práce a je to silně špatné.
Tak silně špatné, že občas nátlakem zrušíme nějaká dětskopracovní místa v daleké cizině a zatímco se nad tím radujeme v kavárně, tak rodina dítěte řeší koho nechá umřít hlady....
Však jo, dnes ve třech letech ještě chčijou do plínek, v šesti žádaj o odklad do školy, študujou pomalu do třiceti, v padesáti splatěj hypotéku...
František Vízner říkal, že rodiče jsou povinni se o dĕti starat do padesáti.
Ne rodičů, dĕtí.
Tvrdil to od okamžiku, co jsem ho poznal, a myslím, že on to co si předsevzal, dokázal.
Zůstalo po něm docela dost věcí, takže jeho žena i dcera jsou zabezpečeny na dlouhá léta.
http://www.cs-sklo.cz/ceskoslovenskesklo/25...
Ano to je pravda, ale současně je pravda také to, že existuje už pěkně dlouho cosi jako důchodový penzijní systém se státním ručením. Takže pokud se v něm nedostává peněz, tak by se měla měnit pravidla tak, že staré závazky zůstávají beze změny a jsou dále zaručeny. Ti lidé nejsou žádní příživníci odkázaní na almužnu a soucit a starost svých potomků. Naopak, ten závazek má vůči nim tento stát a pokud nezbankrotuje, tak mu ho nikdo nesejme.
Však se ta pravidla mění. Prodlužuje se věk do odchodu do důchodu atd. Aby v systému bylo na vyplácení "starých závazků". Změny jdou směrem, že současným pracujícím a plátcům "starých závazků" se už o současných - prý bídných - důchodech bude moci tak akorát zdát.
Každá reforma SAMOZŘEJMĚ vyžaduje přechodné období a (v případě penzijní reformy) musí zahrnovat péči o ty, kteří kvůli státní péči neměli možnost postarat se o svou budoucnost sami.
Slušná reforma důchodového systému může přijít až po tom, co se provede reforma, říkejme radĕji radikální redukce státu a jeho aparátu. 400 tisíc lidí dĕlá jen to, že vymýšlí formuláře a znepříjemňuje milionům lidí život.
Platy a veškeré sociální a zdravotní náklady jsou vlastnĕ taky takovej důchod, na který se tĕmhle parazitům lidi, co skutečnĕ nĕjaké hodnoty vytváří, musí složit.
Zbavme se 400 tisíc excelentnĕ placených důchodců a je po dluzích i deficitu průbĕžného financování.
Reforma musí začít redukcí zbytné byrokracie a všech tĕch "vlečkových ústavů"
A je morální chtít po rodičích aby žádali své děti o podporu a výživu, když si celý život platili penzijní pojištění a žili v domnění, že jsou na stáří zajištěni? Oni z toho mají také mindrák a nechtějí být závislí. Většinou raději dřou bídu.
To je právě nepochopení toho průběžného důchodového systému. Bohužel nikdo si neplatí na svůj důchod. Ve skutečnosti vydělávající platí na současné důchodce. Jestliže je podle tebe nemorální aby vlastní děti platili vlastním rodičům, co je morálního na tom, že anonymní děti platí na anomní rodiče?
Prosim tě, mohl bys uvést nějaký konkrétní a ověřitelný příklad člověka, který u nás "dře bídu"? Důchodců znám docela dost, ale nuzáka žádného. Ale to víš, žiju na venkově, vy ve městě jste na tom možná podstatně hůř (nízké platy, žádná práce, bydlení po sklepích atd.).
Stačí žít sám v nájemním bytě s činží třeba 8000Kč měsíčně. Kolik ti zbyde z průměrného důchodu. Když ti táhne na 80, tak se už přestěhovat nedokážeš. Když tě někdo přestěhuje, tak si v novém prostředí už nezvykneš. Takže najedou žiješ z podpory dětí, nebo obecního úřadu.
Na nájemní byt si mohli a měli našetřit, nebo si zajistit bydlení ve vlastním, osobním nebo družstevním bytě za nepatrný zlomek uváděné částky.
Jestli na zadní kolečka nemysleli, budou se muset poněkud uskromnit, a ne bydlet v centru velkoměsta v nadstandardním bytě.
Promiň, ale není trošku pozdě na to řešit bytovou situaci v 80?!?
To snad každý normální člověk řeší podstatně dřív - nebo alespoň z mé vlastní zkušenosti a z toho, co slyším kolem sebe tak každý řeší, jak nejefektivněji naložit s byty, kde žijí prarodiče. A pokud je ten byt provozně drahý a není výhled, že by se v rámci rodiny nějak efektivně využil, tak se ho prostě rodina zbaví nebo ho začne pronajímat.
2+1 pronajímat? Ty nájmy také nebyly vždy takto vysoké a nyní už se s tím nedá nic dělat. Ve dvou to s tatínkovým vyšším důchodem utáhli, ale sám už to neutáhne. Pokud se to nevymění včas, tak pak už je pozdě. No a u našich by to bylo bolesitivé už před 20 lety.
Trochu mi vadí to naříkání, že nájemné za 2+1 v centru pro jednoho je moc velké, ale stěhovat se nehodlám, neb jsem tu navyklý... Navyklej můžu bejt na ledacos, ale když si holt něco nemůžu dovolit, tak si to holt nemůžu dovolit. A nebo si užívám jeden nadstandart na úkor něčeho jiného a neremcám. Prosté. A nepíšu žádnou pustou teorii, žiju tak.
Matka (rozvedena) si z ucitelskeho platu sama usetrila dost na koupi zrekonstruovaneho 3+1 na sidlisti. Pri penzi dal uci.
Myslim, ze ucitelske platy byly vzdy jedny z tech nizsich. Co delali Tvoji rodice, ze nemeli sanci?
Mimochodem, Tvemu tatinkovi je 80? A uz pred 20 lety - tedy v 60 - by bylo bolestive resit bytovou situaci stehovanim?!? Kdyz na to byli dva?
Jo, malem jsem zapomnel napsat, ze moji matce bude za par dni 70.
Kdo je tu nejstarší, řval dvaasedumdesátiletý Straus a mlátil o stůl občanským průkazem :-)
Normální by mělo být aby rodiče vůbec nemuseli žádat, protože by to děti měly poznat sami, že rodiče potřebují alespoň v základu zabezpečit a pokud to nepoznají, tak asi něco není úplně v pořádku a pokud ani když se jim to řekne nedokážou roodičům pomoct, tak se holt musí smířit s tím co mají a co dostanou od státu.
Ty nežiješ v reálném světě mít důchod 9000kč za léky dám 3500kč, za bydlení 5000, na vše ostatní mně zbyde 500kč, dle tvého mínění je to dost?
Vrať se na zem, několikrát do měsíce jsem svědkem jak takový důchodce odchází z lékárny bez léku jelikož by neměl na rohlík.
Opravdu si tak představuješ důstojné stáří?
A takových není pár ale desetitisíce ne-lí statísíce.
A že dávky, nenech se vysmát, ty dostávají jen hnědočeši.
A že by tě tedy měly živit děti, opět k smíchu ty jsou většinou bez práce a jsou na tom taky dost špatně.
To je realita ne to co ty se domníváš.
Není náhodou limit na doplatky za léky včetně regulačních poplatků pět tisíc za rok?
Ten limit tam je, je tam drobný háček, limit se počítá z nejlevnĕjších léků s příslušnou účinnou látkou. Pokud tedy použiješ lék lepší, dražší, to co platíš navíc se nepočítá.
Ale to mĕ netrápí, všechny léky si kupuji. Vadí mĕ jiná vĕc, předražené lĕky. Mám prokazatelnĕ zjištĕno, že třeba ve Španĕlsku jsou léky na volném trhu (tam snad kromĕ narkotik je volnĕ k dostání vše) , ty léky jsou ram levnĕjší než naše DOPLATKY k hrazeným pojišťovnou
Takže tady nĕco nehraje, nĕco v cenách snad pid kontrolou státufakt není v pořádku.
Prioritně špatně je, když někdo nejde k volbách, ale kritikou čehokoli nešetří.
Neřekl bych, a zhruba 60-70 procent národa rovněž ne.
Volby mají smysl pouze tehdy, mohu-li volbama něco změnit a volí se do orgánů, které mají smysl.
Proto mnoho let po sobě, senátní volby, i když spojované s jinými, mají tak chabou účast, řekl bych, že v normální demokracii by se takové volby měly považovat za neplatné.
To není proto, že by ti lidé byli líní ujít pár set metrů k urnám, ale proto, že svou neúčastí protestují proti existenci samotného Senátu.
Stejný smysl, či spíše nesmysl, mají krajské volby. Kraje jsou instituce totálně k ničemu, jen další korupční mezičlánek, a u nás ve středních čechách to snad bude brzo i soudním verdiktem potvrzeno.
Volit do orgánů, které nemají zákonné pravomoci je pak nesmysl. zvláště když s existencí těchto orgánů nesouhlasím.
Kdyby k senátním, nebo krajským volbám přišlo 95 procent voličů, dávalo by to těmto zbytným institucím příslušnou legitimitu a zase naopak, to že se voleb do těchto přerozdělovacích pašalíků účastní 30 - 40 procent oprávněných voličů, vypovídá o tom, že tito voliči mají tyhle orgány těžce na háku.
To, že komunisté dorazí všichni se vědělo, a výsledek se dal předvídat. Mě vůbec neděsí. Mě je jedno, je-li v krajské radě komunista z KSČM nebo komunista z ODS, TOP nebo socanů.
Princip je špatně, zůčastnit se špatné hry je špatně. Tvoje tvrzení, že proto, že se jsem se nezůčastnil téhle frašky mě neopravňuje k tomu, abych se jako občan nahlas vyjadřoval, nemá nejen zákonný ale hlavně morální opodstatnění a základ.
momentálně žiju za 10.000,- měsíčně a netvrdím, že je to na vyskakování, ale přežít se za to docela dá i s mým jídelníčkem, který je díky tomu, že není běžný o dost dražší.
Dalo by se to ještě sníit, ale to už nechci.
Nechci tím říct, že je to něco skvělého či bezvadného a je mi do zpěvu a nemusím přemýšlet o penězích, ale do chudoby to má hodně hodně daleko.
Neplatíš nájem a nekupuješ si léky.
nájem platím a léky si nekupuju ze svého rozhodnutí.
Krom toho mám babičku a měl jsem ještě před rokem ještě jednu a ylo oto totéž. Mělu (má) snad ještě méně, a není to na vyskakování, ale není to CHUDOBA.
Myslím, že nemáš šanci Jurimíre, důchodci jsou rukojmí a poslední argument v každé druhé diskusi o příjmové (ne)spravedlnosti :(
Viz zde propraný šéfík VZP ... ono nestačí napsat, že za svůj plat neodvádí přiměřený výkon a jím vedený ústav jde od desíti k pěti. Ono je nutné poplkat o důchodcích s důchody 7000 protože už nikoho nedojme,co takový důchodce dělal dřív, nikoho nedojme rozdíl mezi důchocem s platem 8000 a důchodcem s platem milion ročně je cca 13-14.000 , přitom částky odvedené odporným zbohatlíkem do penzijního fondu státu jsou naprosto nepoměřitelné s tím co dostane...
Není to tak dávno, když jsem tady napsal, že moje máma se svým důchodem vystačí, sem tam si i něco přivydělá a ještě je schopna se občas dostat do světa nebo přeletět oceán.
Část reakcí byla veskrze podivných ve stylu poštěkávání o zbohatlých restituentkách a podobných nesmyslech, další část měla touhu mi vysvětlit, že jsme se setrou a bratrem nevděčné svině, které nutí maminku pracovat a části bylo k podivu, když jsem řekl, že maminka pravděpodobně šetří každému vnoučeti na budoucnost.
Ano je spousta lidí s důchodem 7000 ale medián důchodu v česku je 10.100,- kč, ale rozhodně to není argument do debaty o platové přiměřenosti v managerských funkcích.
Pokud je medián důchodů 10100Kč, tak při normálním rozložení by 50% důchodců mělo mít plat nižší. Když toho důchodce přemístíš do nájemního bytu ve velkém městě, necháš ho bydlet samotného a necháš ho zestárnout tolik, že už nemůže pracovat, tak mu k obživě už moc nezbyde. Jelikož si šetřil před porevolučním inflačním skokem, tak se mu i ty celoživotní úspory poměrně smrskly. No a dostaneš toho důchodce, který žije z podpory ostatních.
" Když toho důchodce přemístíš do nájemního bytu ve velkém městě, ..."
Tak to ho pak asi budes muset premistit nekam jinam, do levnejsiho, ne?
No nejlépe svrhnout někde ze skály a je po problému.
Nechtel bych byt Tvuj pribuzny, jestli mas takovy pristup k okoli. Porad lepsi Brahma, ktery jen premistoval.
Dĕdeček a babička, ujídají z talířka!
:-)
Přesně tak, příde mi, že jsou lidi u nás často strašně neskromní. Chtěli by žít jak džejár z dalasu (a pracovat jen naoko, jak za socíku).
Chudýho nuzáka jsem u nás snad ještě neviděl.
K důchodcům: máma dělala málo placenou práci a přesto se svým (a vdovským) důchodem vychází v pohodě. Za byt (vlastní 2,5+1) platí sakumprdum i s telefonem a kabelovkou necelých 5tis. Léků bere taky spoustu, každý rok jí vracej "přeplatky". Když připočítám potraviny, čtvrtina důchodu jí zbyde. Dřív jsem to moc nesledoval, teď jdou všechny platby přes můj účet a se ségrou jí nakupujeme.
Nouze vypadá jinak, ale spousta lidí se za nuzáky ráda prohlašuje.
Důchodce měl na to přece celý produktivní život, aby na stáří nemusel platit nájem.
Jak je to s léky nevím... o důchodcích, kteří se rozhodují mezi léky a rohlíky sice každou chvíli čtu, ale v okolí žádné takové, co by chodili pravidelně nakupovat do lékárny neznám.
Byl takový můj dědeček (1900-1987) - ten měl kufírek s léky a seznam, co kdy bere, podle kterého pečlivě postupoval. Když se až po jeho smrti zjistilo, co vše a v jaké kombinaci bral, jak mu to napsali různí specialisté - byla to kombinace, která se skoro nedala přežít. Kdyby vše býval nezapíjel spoustou anacidu, co zas bral na pálení žáhy a kterým to do značné míry zneutralizoval.
Tim nechci zpochybňovat skutečné nemoci a skutečné potřeby užívání kvanta drahých léčiv - ale nemyslím, že by tak nemocných lidí bylo až tolik.
Bohužel v tomto směru máš pravdu.
Opravdu existují případy, a není jich málo, kdy lékaři předepíšípacientovi léky aniž by tušili, co mu předepsali jiní.
Není to ale vždy vina lékaře - oni pacienti sami ne vždy uvedou všechno.
Navíc lidé mají tendencinakupovat léky "ve velkém". Předzásobení je třeba velmi markantní ve statistice výdajů za léky teď ke konci roku.
Tak já za kufr svého dědečka vinu na doktory rozhodně neházím. On byl prototyp důchodce, co vášnivě rád hledá své nemoci, ještě raději běhá po doktorech a miluje braní léků. Ale za těch pětadvacet let, co nežije, jsem nepoznala druhého takového.
Oproti tomu je fakt, že byl zhruba v pětasedmdesáti na operaci nádoru, po které lékaři příbuzným sdělili, že operativně nebylo možné vše odstranit a postup nemoci se nejvýš zpomalil... No a dožil se těch osmdesáti sedmi let. On byl zrovna typickou ukázkou toho, že když má člověk vitální kořínek, ani medicína ho nezabije...
Najem platíš pokud chceš bydlet vždy i když se to muže jmenovat jinak, třeba fond oprav.
I když bydlíš ve vlastním bytě či domku musíš platit energie.
Žít z přijmu 10000 je bída stačí jen počítat.
Velmi se mýliš nemocných je vážně hodně dokonce jsme na špici co se týká nemocnosti ve světě.
Ja takové důchodce znám a jak jsem již psal potkávám je hodně časo v lékárně.
Dodaz takového důchodce je vždy tento "a kolik je doplatek na ty moje léky?" odpověď lékárnice "1200kč pane", duchodce "a bez doplatku je nemáte?" lekárnice "je mně lito pane nemáme" duchodce " děkuji na to nemám, musím si nakoupit něco k jídlu."
Tak asi takhle to probíhá a je to k pláči než k nějakým polemikám o tom že někdo ty leky nadkonzumuje.
Pak za čas se stane že toho pána důchodce již v lékárně nevidím.
Časem se dozvím že zemřel bylo mu 69let. Nevím proč zemřel jestli na to že neměl na léky či jen hlady.
50let pracoval v cemickém průmyslu a na stáří jen živořil.
Tak to je a těch pár co se má dobře nic neznamená
To je opravdu důstojný konec života.
Řešit výši doplatku až v lékárně jeponěkud pozdě.
Tohle musí pacient řešit už u lékaře, který mu lék předepisuje.
Pokud pak lékárna takový lék z předpisu nemá, může jej pacientovi objednat.
Tohle by měla být běžná praxe.
Lékař neví jaký doplatek v které lékarně je nemá seznam cen všech léku, to by jen hledal léky a za den by udělal tak 10pacientů ale v čekárně jich má 50.
Tak že to jsou jen zbožná přání ale ono to tak nefunguje a není to běžná praxe a nikdy nebude.
Některé léky náhradu ani nemají a tak není co objednat.
Bohužel je to tím že u nás jsou léky mnohonásobně předražené a nikomu to nevadí.
Ceny léků by měly být státem regulované.
Jen se neboj, lékaři vědí.
Nevím kde bereš tu jistotu,je to tak jak jsem napsal, každá lékarna má doplatky jiné a lékař to neví a ani nemá cenník všech léků.
Ví to jen u často používaných léků a to jen v nějakém rozpětí tak že pacientovi to moc nepomůže.
Nebo mně snad chceš tvrdit že ti lékař vybere lékarnu a řekne tam jděte tam je to nejlevnější?
V našem malém městě je jich 10 a co teprve ve velkých městech, to ti jistě lékař hledat nebude.
Tak že to je fak jen tvé zbožné přání že lékaři vědí.
Jednak vlastní zkušenost a pak pár lékařů znám a občas o tom mluvíme.
Nevím, jak je to u vás. Tady je u každého střediska či nemocnice lékárna a lékaři doplatky v té "jejich" lékarně znají.
Lékař mi je pak schopen říct, jaký je u čeho doplatek v téhle lékárně. Alespoň mě to teda vždycky řekl. A nešlo o nějaký běžný modafen.
Stejně tak když je možnost výběru z více léků, tak se mnou podiskutuje, který vybrat.
A nejde jen o jednoho lékaře.
Nějak s tím nemám problém u lékařů, které navštěvuji. A když si vyberu lék s vyšším doplatkem, tak vím proč.
Stejně tak mi řekne, jestli ten daný lék je nebo není v "jejich" lékárně k sehnání nebo ne, takže mám pak možnost se rozhodnout, jestli si ho objednám tam nebo někde úplně jinde.
Pokud ti tvůj lékař není schopen tyhle informace podat, pak hledej sám a ptej se ho.
U nás nejsou lékárny u středisek ale jen u nemocnice a bohužel tam zrovna je to nejdražší tak že ti to nikdo nedoporučí.
Chodím k 10 lékařům a taky se jich ptám ale odpověď jsem již několikrát napsal. Prostě to neví, nemají čas něco hledat a zjišťovat, mají plné čekárny lidí. Je to výhradně na pacientovi si to najít lékař to ani nemá v žádných povinnostech. V praze je asi situace jiná mnoho doktorů "na pár pacientů" ti se tím mohou zabývat když na to mají čas.
Jenže dest milionů lidí nebydlí jen v praze.
Tak si holt musíš zjistit sám, jestli je možno lék nahradit něčím jiným a jaké by byly doplatky.
Jak jsem už psala - když lék není, lékárna ho na základě předpisu objedná. Nebo tohle je také jen výsada lékáren v Praze?!?
Objedná. Lék za 1500 dorazí hned druhý den. Tomu za 50 to trvá třeba i tři týdny.
Cena je další vĕc. Levnĕjší je objednat po netu, a lékárnu do toho netahat, a to mnohdy levnĕjší až o 30 procent, včetnĕ dobírky kurýrovi.
Průšvih je, když je lék na předpis. Pak zbývá jen Španĕlsko.
"V praze je asi situace jiná mnoho doktorů "na pár pacientů" ti se tím mohou zabývat když na to mají čas."
Mas tam jeste nejaky vtip? Kdybys pocital pocet lekaru na plochu, asi by tu bylo nejhoust, ale na hlavu je tu hur, nez nekde v Beskydech. Videl jsem, jak to kde vypada s nekolika konkretnimi specializacemi.
Bobe,
to je záležitost mĕřítka. Lidé z Prahy tohle nechápou. Jsou ti tady drahé rohlíky? No tak jdi za roh, kup jiné.
Mĕ je to fuk, sednu na elektrooře nebo do traktoru, a za chvilku jsem ve mĕstĕ. Stařenkám u nás to fuk není.
A to máme také zdravotní středisko, se dvĕma dotory, dĕtským a tím druhým, na neschopenky pro matláky. Taky máme lékárnu, až bude svĕtlo, zajedu to vyfotit. Na kopci a v patře, dobrých dvacet schodů a jsi tam.
Lecos nefunguje tak, jak si ouřadové v Praze představují. A to jsme ves velmi blízko mĕsta, na Vysočinĕ je to ještĕ kapánek zábavnĕjší.
Vůbec, teď mĕ napadá, že jsme fakt obec "bezbarierová". Jediné místo, kam se nemusí po dlouhých schodech je snad jen hospoda? Jinak pošta, zdravotní středisko, lékárna, obecní úřad, to vše hendikepovaným bez asistence nedostupné.
Hned zítra na to nasadím tu moji malou investigativní žurnalistku.
k těm lékařům...
http://karolinaloskotova.blog.cz/1211/uplatky...
To musi byt strasne, kdyz nekdo dela reprezentanta a tak strasne zavidi. Z toho mu muselo byt primo fyzicky nevolno.
"(možná vás bolí po léku hlava, noha, oko, nos ...)" to bych rad videl, kolik lekaru by neco takoveho predepisovalo a hlavne kolik by pak jeste s takovou spolecnosti nekdy zkusilo spolupracovat. Hlavne nasadit psi hlavu lekarum. Jestli nekdo vydelava, jsou to farmaceuticke firmy, jako ta, pro kterou pisatel pracoval. Takze on klidne zil z penez, ktere byly tak necestne ziskane. To se mu to pak moralizuje.
Tusis, jakymi auty tihle reprezentanti jezdi? Spousta soukromych lekaru si treba nedovoli koupit co par let napr. nove Mondeo v kombiku ve skoro nejvyssi vybave. A tusis, jake maji platy? Rad bych mel pebeckuv plat, ale jeste podstatne radsi tenhle reprezentantsky.
A co se podivat i na druhou stranu, kde lekarum pojistovny neproplaci vykonanou praci? Byt to vztah mezi dvema soukromymi firmami, uz by lekari museli davno podavat zaloby.
15 - 20 minut na kontrolu, na noveho pacienta 30 - 45 (specialista). Praktik podle potreb a jak si to dokaze zorganizovat.
Kdyz se pacientka zmini, ze nebude mit na doplatky, lekar najde neco jineho - tedy kdyz chce. A vim minimalne o jedne lekarce, ktera v takovem pripade tech 30 Kc regulacniho zaplati ze sveho.
Nojono, každej máme jinou představu o standardu a jinou představu o bídě.
Vzhledem k tomu, že nástupní plat mé dcery po skončení VŠ je zhruba 9600,- čistého, těžko mě přesvědčíš, že žít z příjmu 10.000,- je bída. Vzhledem k tomu, že mi stačí zcela v pohodě notebook, o kterém ty bys už před pěti lety prohlásil, že se s ním přece nedá pracovat, je dost evidentní, že ty standardy máme nastaveny každý jinde.
K té nemocnosti a lékům si netroufám se kvalifikovaně vyjadřovat. Statistický vzorek mé matky, tchyně a několika sousedů je příliš malý.
Co stačí tobě nemusí stačit jiným včetně onoho tebou stále dokola omílaného NB.
Představu mněj jakou chceš ja konstatuji že když se někdo rozhoduje zda se nají nebo si vezme prášek na nemoc tak je to bída a né slušné žití.
Omílej si dokola co chceš tohle je nepopiratelný fakt a jediné co můžeš tak je že nemusíš souhlasit, přesto to na faktu nic nezmění.
Ale přece přesně to jsem psala, ne? Že to, co stačí mně, nemusí stačit jiným (včetně toho původně tebou omílaného NB ;-).
Takže tam, kde já budu spokojená, se jiný bude cítit, že žije v bídě. Prostě každý máme své představy a standardy nastaveny jinak a fakt žádné omílání na tom nejspíš nic nezmění.
A tvá dcera s nástupním platem 9600 žije sama v nájemním bytě, takže z toho platu dá třeba 8000 za nájem, energii, vodu, kanalizaci a odpady?
Ne, žije v starém domku, kde bydlela babička, která si na důchod raději postavila pohodlnější nový. Momentálně sama. Nájem babičce neplatí, ale například odhlásila plyn, který by neutáhla, koupila kamna na dřevo a zahřeje se hned dvakrát. Poprvé při štípání. :-)
Fakt nekecám - ale nechci z ní zas dělat nějakou přeskromnou pracovitou Popelku. K nám by se samozřejmě vešla, a bydlela by zadarmo, ale ta hra na iron woman jí dělá dobře.
Aha, tak si zkus tak od toho jejího přijmu odečíst ten reálný nájem, co by za domek platila a uvidíš, na co jí zbyde. Pravděpodobně by na to ani nestačilo. Důchody stačí na skromný pohodlný život, pokud se nemusí platit městský tržní nájem. Na to nejsou koncipované.
No, jasně že nestačilo. Pak by si holt bydlení jedné osoby v domku nemohla dovolit. Může si to dovolit, protože "chudá důchodkyně" moje matka si zase může dovolit jí ten domek nechat k dispozici zadarmo.
Nicméně i u tvého chudého důchodce sice musím odečíst reálný nájem, ale zase musím přičíst celoživotní úspory (nejen ve financích, ale třeba i ve vybavení domácnosti, které čerstvá absolventka školy postupně pořizuje z nuly).
Jasně že důchody na placení tržního městského nájmu nejsou koncipované, to je přece to, o čem tu celou tu dobu hovoříme, ne?
A co tedy mají městští důchodci dělat? Mají v okamžiku odchodu do důchodu zlikvidovat svoje dosavadní bydlení a odebrat se do malometrážního bytu? My to snad dokážeme my, poněvadž s tím počítáme. Ale generace mých rodičů na tohle vůbec připravená nebyla. Celý život si spořili a chtěli v tom svém pražském 2+1 spolu dožít. No a úspory sežrala inflace, nájmy se postupně zvedly na neudržitelnou hodnotu a důchod jim stagnuje. Z nadprůměrného platu se propadli do nicoty. Ostatně ani ty výměny nejsou tak jednoduché a ještě před 10 lety to byla úplná loterie.
Podle popisu máš zhruba stejně staré rodiče jako já. Máti se od dosažení důchodového věku stěhovala dvakrát. Poprvé po tatínkově smrti, protože barák, kde bydleli, byl jeho služební byt. Koupila starou kuču, jakž takž zvelebila, mezitím dál pracovala, aby na stará kolena měla pohodlnější bydlení. Postavila, přestěhovala se, ve staré kuči teď bydlí ta dcera...
Já neříkám, že je to návod pro každého, moje dcera je v té tvrdošíjnosti a dříčství po ní, mě tyhle vlastnosti přece jen lehce minuly :-) Ale zas v porovnání s tím, že sama vdova pořídila dva baráky, tak pár by na jeden malý byt snad nějak našpórovat mohl, ne?
Promiň, ale s tímhle nesouhlasím.
Tvoji rodiče znali a znají svůj příjem, po revoluci pak viděli, jak roste nájem a energie.
Muselo jim tedy být jasné, co dokáží z důchodu utáhnout a co ne a muselo jim být také jasné, že to budou muset řešit.
Podle mého spíš to nepříjemné řešení odkládali a odkládali, protože pořád doufali, že to nějak dopadne.
Teď to zkrátka dopadlo jak to dopadlo, nicméně tu vinu vidím jen a pouze na jejich straně.
Fakt jsi přesvědčena že nuzota je pro staré lidi to pravé ořechové.
Nějak jsem neslyšel že průměrný duchodce v německu musí jít bydlet do kůlny.
Sakra lidi pochopte že staří lidé jsou jen lidé a ne nějaký odpad který by jste nejraději shodili hromadně do macochy.
Víte co je to důstojné stáří?
Tito lidé 50let pracovali a něktří doslova dřeli, tak už jsou slabí a nepotřební tak co, mohou prodat své byty auta a jit se do lesa oběsit.
Proč by měli žít jako vy ostatní že? Oni si to přece podle některých z vás nezaslouží.
Styď te se i vy jednou budete staří a nepřeji vám zažít to co hodně starých lidí díky špatné politice zažívá dnes.
zdar Ivčo, tu bych rád poznal. Žiju tak ňák podobně. Mohli bychom se navzájem inspirovat..
(fotka je z října)
Jéé, ty máš krásně barevný domeček :-)
A kde asi tak myslíš, že žiju? 3500 za léky za měsíc je extrav yjimečně hodně. Určitě by to šlo i výrazně snížit použizím jiných léků s menším nebo žádným doplatkem. A pokud vím, tak je roční limit (mám dojem, že je dnes asi 3000), pak se peníze vrací, ale to určitě víš.
Tyhle bláboly jestli lék nebo rohlik už začáná být fádní a nudný a navíc hodně zcestný. Rád bych potkal alespoň jednoho takového konkrétního člověka a rád mu přepočítám výdaje a určitě mu zbyde i na koláče.
Dávky, pokud jsou nárokové, dostávají všichni kdo si o ně požádá a splňuje podmínky. Tyhle s prominutím kecy, že je dostává jen někdo je taky pěkný blábol. Rád bych viděl jak by to nějaký úředník zdůvodnil, když by je odmítl dát.
Máma měla a má hodně malý důchod a v pohodě ji vystačí a ještě je schopná docela dost ušetřit na opravu baráku apod., léky si platí taky a dokonce i nějaké léčení co nehradí pojišťovna.
Když se chce tak jde docela dobře žít s nějakými 9 tisíce a ne že to nejde, není to na žádné vyskakování ani plýtvání, ale rozhodně dotyčný nežije v bídě. Ukaž mi někoho kdo s důchodem nevyjde a já mu předvedu a spočítám, že to jde a bez velkých křečí. Taková je realita.
Vrácení peněz za doplatky má limit 5000,-, u důchodců 2500,-.
Vrací se to automaticky při překročení této částky.
Dík, tak dokonce jen 2500, já věděl, že se to snižovalo, to už není moc velká částka. Když se vezme v úvahu jak se u nás plýtvá léky a jaké máme obrovské spotřeby léků proti jiným zemím, tak se vůbec těm doplatkům nedivím. Hromady lidí zbytečně do sebe láduje léky nebo je vyhazuje, cokoliv co je "zadarmo" tak je špatné, jde jen o to najít tu správnou a rozumnou hranici plateb.
Jj, spotřeba léků je zcela zbytečně vysoká.
Mnoho lidí totiž raději sáhne po pipulce, než by upravili svůj životní styl nebo se zajímali o prevenci.
Dovol abych se zasmál nad prevencí osoby nad 70let. Prostě to co mu pan doktor napíše, to bere. A že má těch různých neduhů a vážných fůru. Už nemá ani energii někomu moc vzdorovat. Moc se na svět díváte z pozice max. 50let s poměrně ještě zdatnými rodiči.
Tak je fakt, že když jsem to psala, tak jsem měla na mysli spíš své vrstevníky.
Vidím to dnes a denně kolem sebe - každý heká, zobe něco ze šuplete a přitom by stačilo, kdyby si nedal k obědu mastný bůček nebo si šel 2x týdně zacvičit.
U starší generace kolem 80 let je mi jasné, že to bude komplikovanější. Tam je to opravdu už jen o zodpovědnosti lékařů a i o tom, co jim dědečci a babičky přiznají za léky.
Ale oni jim přiznají vše. Maminka s sebou nosí stránkový seznam aktuálních léků. Ale ono vyvážit medikaci a proškrtat to není vůbec jednoduché a nehrnou se do toho ani internisté v nemocnici. Mnohem jednodušší a rychlejší je prostě jen něco přidat. Odpovídá to správné léčbě, není to napadnutelné a není to jejich problém. Takže starý člověk zhusta má celou tašku léků, které spolu interragují, nedělá jim to moc dobře a silně se to prodražuje jak na straně pacienta tak pojišťovny. Ale lékař při způsobu své platby pojišťovnou je tlačen do výkonů a ne do piplavé nepříjemné a ambulantně problematické optimalizace medikace.
Ha,ha,ha tak o tom si nechej zdát, já osobně jsem ještě nedostal od pojišťovny ani kačku.
Náklady vysoké vratka žádná. Jak jsem psal je toho jen zlomek z nákladů co ti odečtou.
Neberu žádné zbytečné léky jak se zde snaží balamutit lelek, léky právě vyhazují ti co na ně mají. Důchodce si to nemůže dovolit a nějaké zbytečné léky taky ne.
Jsou to jen žvásty lekolobistu aby se zvyšovaly ceny léků, pokud jim chcete věřit je to vaše věc.
Ono obojí je pravda.
Léky se prokazatelnĕ plýtvá.
Cena léků u nás je nesmyslná a zlodĕjská.
Nikde nepíšu, že se do toho počítají veškeré výdajepacienta na zdravotní péči. Jde hlavně o doplatky za léky. Poplatky u lékaře nebo doplatky za pobyt v nemocnici či lázní tam třebas nepatří.
Pokud máš pocit, že stanovenou částku překračuješ a peníze zpět jsi nedostal, pak se ptej proč.
Nedávno jsem kvůli tomuhle něco zjišťovala, takže vím, že pojišťovny si tyto limity hlídají a pokud je částka překročena, mají udělat vratku automaticky. Tato vratka nepodléhá žádosti.
Pitomost.
Naneštěstí jsem už měl tu příležitost vyklízet nějaký byty důchodců , babička, prababička, prateta, můj otec a stejné i u ženina rodu.
V každém bytě doslova kufry léků a léčiv všeho druhu i dávno propadlé.
Když chci nějaký prášky tak se první optám tchána, protože je to také mediciální sysel, který má doma plnou skříň všeho co mu doktořim kteří jsou jeho největším hobby předepíšou...
Léky jsou skvĕlej obchodní artikl.
Je to v lidské povaze sáhnout po pilulce, a čím ta pilulka je dražší, tím víc pomáhá.
Lidi si nechodí k doktorovi pro návod jak se vyléčit ale pro recept. Odejít od doktora s doporučením "uvařte si čaj a vyležte to" znamená to že "ten doktor nic neumí a je to málem vrah".
Matka mĕ říkala, že lék musí umĕt doktor i podat. Říci, "já vám napíšu tyhle tabletky, zkusíme, jestli vám pomohou" znamená snížit účinnost preparátu. Správnĕ se předepisuje lék jonak: "tohle je novinka ze švýcar, naprostá bomba, již zítra poznáte, jak to zabírá"
Taková psychologie, ale klinicky ovĕřená, tuším, že tomu říkajínplacebo efekt.
Ale přestože v iboru je už 55 let, sama doplácí na léky zhruba 15 tisíc ročnĕ. Jsou vĕci, které nĕkdy obtížnĕ chápu, ale když i doktor dá přednost lékům s brutálním doplatkem před tím na kasu, je to jisté znamení. Ono se prej z tĕch na kasu dĕlá šoufl, roste tlak, a kdoví co ještĕ, pochopitelnĕ u každého léku jinak a nĕco jiného.
Lidi milují pilulky, radĕji než zmĕnu životního srylu.
Naprostý souhlas.
Řekni to těm babičkám a dědečkům co berou duchod 8-9tisic.
5000 dají za bydlení a energie 1000-3500 za léky. To se jin fakt dobře žije.
No a teď počtáři počítej a předváděj jak by jsi za to žil.
A dávky, je vidět že žiješ mimo realitu, na úřadě ti řeknou no ale dědo máte děti? Tak nemáte nárok na dávky. Mate dům byt či auto? Smůla nemáte NÁROK NA DÁVKY.
TO JE MILY POČTÁŘI REALITA U NÁS, VY V PRAZE TO ASI MÁTE JINAK VY VYŽIJETI I Z TISÍCOVKY.
Nojono, co říkat babičkám a dědečkům, kteří za bydlení a energie dají víc než naše pětičlenná rodina, dokud jsme ještě bydleli všichni pod jednou střechou...
U nas se platí dle podílu a dle spotřeby a je lhostejno kolik kde bydlí osob, tak že tím počtem nikoho neomráčíš.
Topiš stejně pro jednoho nebo pro deset to je úplně jedno.
To jsou u nás náklady na jednopokojový byt.
Pokud jsou dva tak se to ještě dá utáhnou ale jeden je na tom špatně.
Znám již několik lidí kteří zůstali na ulici a jsou z nich bezdomovci jelikož to prostě neutáhli finančně.
No, u nás si podle počtu osob pořizujeme adekvátně velké bydlení, takže jeden člověk protopí o hodně míň než deset lidí. Na tom mi nepřijde nic omračujícího...
Jestli jednou půjdeme z domku do jednopokojového bytu, tak z rozdílu cen bychom měli ty náklady na bydlení v pohodě zaplatit až do konce života.
Né všichni bydlí v RD, znova opakuji to jsou náklady na jednopokojový byt u nás, tak to konečně vem v potaz.
Výsledek je ten že porovnávaš neporovnatelné.
navíc syn má dům a jeho náklady jsou daleko vyšší než ty zde tvrdíš a to v něm bydlí 5osob a je to přízemní 4pokojový dům tak že žádný přepych. jeho náklady na topení jsou 3x vyšší než náklady na jednopokojový byt.
Tak že vy jste asi kouzelníci, nekoupete se netopíte, nesvitíte a nevaříte, srát chodíte nejspíš na dvůr. Jo to jsou pak náklady nula.
No, nevím. Vzhledem k tomu, že jedeme doma na několik permanentně puštěných počítačů a používáme sušičku, a podobné energeticky náročné spotřebiče, tak náklady na elektriku jsou u nás v porovnání se sousedy enormní. Topení zas naopak vyjde na míň, máme slušně zaizolováno.
Tobě pět tisíc měsíčně za energie přijde jako výdaj kouzelníků, popř. na domácnost, kde se netopí, nesvítí, nevaří? Já vím, že ten rozdíl o představě slušné životní úrovně je mezi námi dvěma obrovský, to jsme si už vyjasnili... ale až o tolik?
Jinak - já samozřejmě beru v potaz, že "ne každý bydlí v RD", ale to je přece to jádro pudla. Všichni víme, že jednou budeme staří, to není žádné neštěstí, které nás z ničehož nic postihlo. A není lepší přípravy a zajištění na tuto dobu než vlastní bydlení. Pokud to vezmu stylem "však nějak bude a někdo se postará", tak to pak podle toho dopadne.
Hlásím se do tvé kategorie.
Bydlí nás v domku pět, pereme každý den, vaříme, svítíme, topíme, teď akorát nesušíme, protože exla sušička, ale to je poslední měsíc dva.
Zálohy na plyn 2,500
Zálohy na elektřinu 3,500
Vejdeme se do toho občas ještě přebude.
Teplo a voda je plyn.
Vaření je elektrika.
Počítače, televize, sekačka....
Jedině snad, že maximálku máme doma nastavenou na 21 když je venku mráz a na 20-20,5 v mírnější sezoně.
Někdy se vyráchám ve vaně ve vodě po dvou mladších, kteří se pořád ještě koupou spolu.
Nepřijde mi, že by jsme nějak kouzlili ale zdi máme 35 porotherm + tepelnou izolaci , tak možná asi netopíme a nesvítíme pánubohu do oken?
Ten rozdíl při přechodu mezi bydlením nefunguje všude. Tady je tolik baráků na prodej, takže prodejem domku se nemusí až tolik získat.
Bydlíme v dvojdomku, jeho druhá část je už několik let neobývaná, majitel ho nejspíš koupil jen kvůli spekulaci a teď z ceny 1,4 M nechce slevit.
(stáří domu 26 let, 6 místností, obecní vodovod, plyn, malá zahrada, nedaleko centra obce=škola 1.-5., školka, pošta, 5 obchodů, 3 benzínky, sportovní hala, lékař, lékárna, rehabilitace, autobus + vlak v místě, do Saska kousek)
To zní jako inzerát "hledám souseda" :-)
Jasně, u nás to je - teda přinejmenším do krize bylo - spíš naopak. Žádný uvolněný dům se tu neohřál déle než pár týdnů, pokud neměl majitel extra přemrštěné představy o ceně. (A to nemáme ani toho lékaře ani lékárnu a místní sokolovnu by šlo za sportovní halu považovat jen s velkým optimismem. :-)
Mĕ tohle uvažování, tedy "jaký si to udĕláš, takový to máš" vyhovuje, ale je tu jedno velké ALE.
K čemu mám platit, ze svých již jednou zdanĕných penĕz celou pĕtinu státu na DPH za to, když si pořídím kolo, nemluvím už vůbec i benzinu a naftĕ.
Jsou na to na netu kalkulačky,stát nám bere zhruba 65 procent z toho co vydĕláme. Započítáno je povinné pojistné, ze kterého si nad pomĕry žije osoba zmínĕná v úvodníku.
Vĕc se má totiž jinak. Já platím, spořím, snažím se myslet na to, že to se mnou může fláknout, chovám se zodpovĕdnĕ. Na co tedy platím 65 procent ze svých příjmů státu? Na nové vozy NKU,na inspekce a černé duše v Mořských konících?
Oba zmínĕné příklady jsou dokladem malé hospodárnosti ba zhůvĕřilosti státu.
Nechci po státu, aby mĕ platil více dávek, nechci bezplatné zdravotnictví, nepožaduji důchod, na který jsem si nevydĕlal.
Chci aby mi stát ty peníze ponechal, neokrádal mĕ na každém litru benzínu nebo piva o 70 procent jeho ceny, a vůbec už si nepřeji, aby vozidlo vedení NKU splňovalo požadavek na "representativní funkci". Všechny jmenované vĕci jsou jen malé drobné v tom nehospodárném systému, kterým se náš stát vyznačuje, a bohužel nejen on, ale velká část Unie, s Bruselí v čele.
Pořád tu teoretizujeme, co by stát mĕl a nemĕl a jestli 25 mega do čmárání po asfaltu v práglu je moc nebo málo.
Že se jedná o jedny spojené nádoby s dĕravým dnem, do kterých se z dluhu neustále dolévá si pidle mého uvĕdomuje stále strašnĕ málo lidí.
Připadám si tak trochu jako ti co počátkem 30tých let varovali, že v Nĕmecku se chystá velký průser. Dneska víme, že mĕli pravdu, ale oni tenkrát byli osamocení, vysmívaní plašani, špatní prognostici.
Takže Ifčo, nemovitost je dobrá vĕc, ale i laciná velká nemovitost, bude neprodejná, pokud vĕtšina nebude mít na víc než jednopokoják.
Doporučuji investovat jako Guláš, jak jsem popsal v Investičním blábolu.
Majetek na prodej je bezcenný, když není kdo by jej koupil.
Ovšem ten provoz vlastního domku zřejmě nikdy nebude dražší,než provoz pronajatého jednopokojáku. Takže hůř na tom ten "majitel realit" nebude nikdy. A je tu pořád možnost, jak stáhnout náklady jak toho důchodce tak mladé rodiny vícegeneračním bydlením. Kde může ještě ušetřit ten z jednopokojáku?
Táta mĕ ještĕ říkal, dům musí mít komín, kdyby náhodou odpojili :-)
Vlastní dům, se zahradou, a cca 2ha pole prý rodinu musí uživit:-)
Naprostý souhlas, dům lepší než byt, ale dovedeš si představit, že všichni z tĕch brnĕnských paneláků by si u vás pořídilo domek.
Já v Perle takovou situaci skoro zažívám, taky žádná výhra v loterii.
Nešlo mi tak úplně o to, že dům je lepší než byt (to fakt není ani prostorově pro každého možné), ale o to, že na stará kolena by měl být člověk buď ve vlastním, nebo s dostatečnou finanční rezervou. Protože v momentě, kdy dvě třetiny důchodu spolkne nájem, bude se žít opravdu hodně těžko.
Omyl. Může být i výrazně dražší. Tuhle úvahu může totiž zásadně změnit daň z nemovitostí (nebo jiné formy daně z majetku)
Ale to přeci všichni víme, že stát je ten nejhůře hospodařící pán. A čím víc toho k hospodaření má, tím je to horší.
Jenže co naděláš, když lid dělný chce po státu důchod, nemocenskou, podporu v nezaměstnanosti, regulaci nájemného, pastelkovné další věci. Oni to ti lidé mají dobře spočítaný, že starat se o rodiče sám by je vyšlo dráž.
Neumím posoudit ci chce dĕlný lid.
Jestli opravdu chce pastelkovné.
Mám tu jen matláky.
Vím ale, že kdybych mĕl dĕlat politiku, nepodceňovak bych po intelektuálsku Blesk, Aha, tv Ho@na a Primu.
Jsem naklonĕn vĕřit tomu, že lidé nemají vůbec nic spočítaný, natož dobře, ale dají se snadno manipulovat. Mít na nĕco "právo"je lepší než mít nĕjakou "povinnost" , tedy ryze akademicky.
Nerozčiluj se Bobe,
oni ti důchodci v Praze nemají jiné tabulky na důchody, připusťmě, že mají důchody vyšší, protože v Praze byly vyšší platy.
O to vyšší mají ale zase náklady třeba na bydlení. Znám tady v okolí pár starších párů, kteří zjistili, že z důchodu kvartýr v Praze neutáhnou, tak se odstěhovali na své bývalé chytičky, které si tak nějak zateplili, tě mco se podařilo, byt v Praze pronajali a mají slušný vedlejší příjem, ti méně šťastní jej prodali a ti tragédové, věnovali potomkům, kteří na ně pak jak je rok dlouhý kašlou, a když je potřeba něco přivést, musí zaskočit soused :-)
Praha má pár výhod v tom, že nejsi odkázán na jedinej krám, jedinou lékárnu a jediného doktora, ale to bude asi tak všechno.
Minulý týden stačilo vyject na Bartošky, a kouknout na sever, ten smogovej poklop co ležel nad tím pražským ďolíkem by pražákům nepřál snad ani Robert ze Slavkova. U Brna.
A ten že má na Pepíky z Cajzlštatu pifku :-)
moje babička brala nějaký antidepresiva nebo něco podobnýho na psychiku. nejsem v tom odborník a přestože rok nežije, jeji anamnezu u vytahovat nechci.
jjí doktro jí je změnit nechtěl, protože na to, na co je brala zabíraly. Akorát jí z toho padaly vlasy. Takže jí obvoďačka psala léky proti padání vlasů. Ty ale zvyšovaly tlak a zvyšovaly cukr v krvi, takže brala léky na cukr a léky na tlak, který ale zase trochu tlumily účinek těch antidepresiv...
nevím psně už tu posloupnost nsledků a příčin a taky jsem nevyjmenoval všechno, tak to ber jen jako ilustraci problému.
Výsledkem toho kolotoče bylo takový množství prášků, že kybych snědl za den to, co ona, tak jsem mrtvej.
Na všech těch stupních, když si stěžovala, že to není úplně dobrý bylo reakcí zvýšení dávky nebo jinej, dražší, lék.
Nemělo to konce. Vynechat měla babičky roky strach. Jikož ale skončia s chemickou továrnou místo těla, začala si sma o sobě snižovat dávky. Místo dvprášků jen půlku nebo i čvrtku jednoho. Náklady jí klesly a její zdraví se zšilo, což doktoři kvivali s tím, že konečně zabralo tak vidíte! Neodvážila se jim moc říkat, že to jí míň nebo vůbec.
Poe doktorů bych se měl krmit dáa prků proti besti od čtrnácti let s tím, že páteř se nezlepší a mám si prostě zvyknout.
řestal jsem tsračky jíst s tím, že bolest prostě jen pocit a že t sračka nic neléčí, jen tlumí. A taky se zajímat o jiný než západní lékařskou vědou doporučovaný způsoby léčby a světě div se, ono to jde a funguje. Místo prášků na bolest se dá docela dobře použít meditace. Na zlepšení stavu páteře mi pomohla Dornova metoda. Na to, abych několikrát týdně neblil a nemusel jíst prášky upravující kyselost žaludku, stačilo změnit jídelníček.
Jenže pro spoustu lidí je prostě jakákoli snaha z jejich strany něco, co neudělají. Přece si neodepřu česnek, když mi chutná, ačkoli je mi po něm blbě... Podobný názory jsem slyšel v různejch variacích tolikrát :-(
Snažší je říct: "Dejte mi kouzelnej zázračnej prášek"
Pak je ovšem zbytečné vydržovat si pojišťovnu :-)
Na tom něco bude. Má babička (z druhé strany než zmíněný dědeček) se dožila 88 let, přičemž k doktorům chodila jen když ji předvolali na nějaké povinné očkování či snímkovnání ze štítu.
Je fakt, že každý lék, když má být účinný, má i nějaké vedlejší účinky. A vybalancovat to tak, aby pozitivní vliv převážil ten negativní, se ne vždy podaří.
Mojí máti se taky před pár lety udělalo jednou zle, odvezli ji do nemocnice... a od té doby brala pravidelně léky na tlak. Pak si koupila tlakoměr a zkusila léky vysadit, co to udělá. Pravidelně se měří a zdá se, že už víc než rok má tlak zcela OK i bez prášků.
Je to tak, je to jemná chemie, a experimentální metodou jest pokus/omyl.
Protože z oboru, má matka doma půl ordinace, měří nejen tlak a cukry ale spoustu dalších věcí, které si nechci pouštět do hlavy.
Léků plná skříň, a polyká se to po hrstech. Zlaté doby, kdy se bral jeden prášěek večer na spaní a druhej ráno kvůli probuzení.
Nevím jak moc lze omezit tohle chemické experimentování, jestli lze racionálně snižovat dávky nějak harmonicky, aby to neudělalo nějaké švýky v tom zdrogovaném organismu, ale 80 letou dámu nepřesvědčíš, že když jí stoupá cukr v krvi, že to má pořešit meditací, fakt ne.
Každý jsme obětí povolání, pokud ho děláme poctivě a naplno. Učitel furt učí, já s sebou pro sichr vozím tři náhradní duše a ještě lepení, a moje matka svoji chemickou laboratoř - kufřík, ani náhodou. Kufr. Loďák. Pilulku před obědem, pilulku po obědě, pak si změřit inzulin, a podle toho vzít pilulku, kdyby nešlo o mámu, napsal bych o tom nějakou humoresku.
Máš pěkně pomotaný a socialisticky pokroucené rovnostářské hodnoty. Ty vážně neumíš číst napsané, tak ti to zopakuju, pokud je dávka nároková a dotyčný splňuje podmínky a požádá si, tak dávku dostane každý. Čemu na tom nerozumíš? Má-li dům, byt, auto, chatu, tak těžko bude v nouzi. Má-li někdo děti co vydělávají a on sám má málo, tak je především potřeba aby jim přestal cpát peníze.
Dej konkrétního člověka s konkrétními ročními výdaji a já ti to bez problému spočítám, ale to by se tomu dotyčnému ani tobě asi nelíbilo až bych vyškrtával plýtvání, nehospodárnost, zbytečnosti a další. To by se pak nemohlo takhle naříkat a bědovat jak žijí bídně, že ani na rohlik nemají.
Jdi do háje s babičkama a dědečkama co žijí bídně a div že neumírají na podvýživu. Postav je na váhu a budeš vidět jak jsou na tom špatně, jdi do cukráren, kaváren, obchodů,
Není nic zvláštního v prodejnách nebo třeba i v lékárnách, kde je napsáno "akce" jak si toho cpou do tašek asi tak 5 x víc než vůbec potřebují.
Tohle je pravda, ale obtížně to budeš vysvětlovat člověku, který celý život pracoval, odváděl co měl a pak, když na něj sedne choroba a dostane invaliďák, mu řekneš, no, ty nemáš bídu, máš ještě auto, k doktorovi tě stará může tahat na kárce, máš kvartýr o třech popokojích a přitom by vám ze starou stačila jen jedna cimra, no a když něco potřebuješ, pošli si pro to děcka.
Ale aj to můžeš říci, ale nesmíš mít přitom hubu obalenou špekem, a požadovat na daňových poplatnících aby ti pořídili auto s televizorem, které bude dostatečně representovat tvoje postavení papaláše v polostátní pojišťovně a když se chceš vokoupat, vyrazíš na úřady daňových poplatníků na inspekci Mořského koníka.
Tím vzniká pocit nespravedlnosti, křivdy, ten člověk na invaliďáku se cítí okraden.
Když přišla krize v tom 2008, už jsem to tu psal, zavolal mě šéf, a řekl krátíme Prahu o 20 procent. Jel jsem se poprat do Anglie, ale vrátil jsem se smířený a pokorný. Krátil totiž všem o těch 20 procent, a to i sobě.
Neřeším, že vydělává násobně víc než já, chápu férovost hry. Šetříme, tak všichni.
U nás vznikla nová šlechta, bez ohledu na stranickou příslušnost, všichni komunisté normalizačního typu - tedy hrabu pod sebe a na ostatní kašlu. Předvádějí se v drahých vozech, na večírcích a recepcích, nestydaté platy a nestydaté zlaté padáky, to prostě i v pravicově založeném člověku vzpuzuje pochyby, proč zrovna on by měl být ten, ze kterýho dělají blbečka, a proč on by měl být ten, který má prodat nějakou starou plechovku, o které úřad usoudí, že je to auto.
Pocit "že se mnou vyjebávají" je někdy horší, než vlastní materiální nedostatečnost, která, a to s tebou souhlasím, málokde je tragická.
dal jsem bod tobě i Lelkovi.
Oba máte pravdu.
Počáteční debata, ale byla o chudobě a skutečně chdých je v naší republice opravdové minimum. Hodně lidí je ve fázi, že s enemá dobře, s tím souhlasím a i ty pocity, který jsi tu vypasl u toho člověka s invalidním důchodem taky chápu a rozumím jim. Ale není to o chudobě je to frustraci a nespokojenosti. Což je ovšem nejspíše mnohem horší stav než chudoba, ale nemohu to posoudit neb opravdovou chudobu neznám (frustrace a nespokojenost ano)
Jak chceš propočítávat plýtvání člověku, kterému zbývá tisícovka na měsíc, to vážně nechápu.
U kuřáků ( tedy zhruba u 1/3 z veškeré populace) to třeba ani není potřeba počítat...
Ano. Pokud je chudý důchodce kuřák, nemá nárok si stěžovat na svoji finanční situaci a neměl by být používán jako rukojmí.
Takový důchodce totiž nemá vůbec nic společného s přiměřeností manažerských platů, ani s tím, že ředitel VZP a jiní, kteří rozfrcali miliardy, v klidu pokuřují kubánské doutníky.
Největší mazaností managerů zbohatlíků a vzdělanců z vyšších kruhů je co ?
Že ve srovnání s plébsem skoro vůbec nekouří a už vůbec ne doutníky, takže bych prosil opravu argumentace ohledně kubánských doutníků.
Navrhuji nahradit obligátním požíráním předražených rybích vajíček žufánkem a koupání se v hektolitrech bublinek, neb slovy klasika, není nic dražšího.
Jednak nevěřím, že mu zbývá tisícovka a i kdby to tak bylo, tak tím spíš je potřeba vyškrtat to bez čeho se obejde. Já jsem přesvědčený, že bych nějaké rezervy našel, ono je potřeba se zamyslet nad způsobem života, výdajích, upravit své potřeby, jenomže to hodně lidí buď neumí nebo nechtějí, ale naříkání a bědování jim jde dobře.
Nemlať prázdnou slámu pořád do kola a řekni v konkrétních číslech na čem by jsi uštřil a jak.
Jsem zvědav co vymyslíš.
Rozpočítej mně potraviny na celý měsíc za 1000kč.
Tisíc rozpočítávat nebudu, to je nesmysl, dej konkrétního člověka, dej mi veškeré jeho přijmy a naprosto veškeré jeho výdaje nejméně za jeden rok, přijedu ho navštívit, probereme co a jak je potřeba a nutné a teprv potom se můžeme bavit o nějakém rozplánování výdajů.
Jinak 1000 na měsíc mi vychází 32,80 na den a i za to se dá vyžít, nouzově 3 měsíce určitě, sice člověk neztloustne (mohým by to hodně preospělo) rozhodně se ale neumře hlady.
za to se dá normálně jíst. Ale nebudeš mít každej den na oběd maso, budeš jíst sezónní potraviny a potom najednou zjistíš, že díky tomuto zdravému jídlu ti zmizí i některé zdravotní potíže a pak ty léky, co se tu furt omílaj nepotřebuješ.
Za tohle může žít zdravý člověk ovšem nemocný s cukrovkou nikoliv.
Ten musí jist 6x denně a musí dodržet vyvážený přijem tuků, bíklovin a sacharidů a to za 33kč nelze.
Bohužel většina starých lidí trpí touhle nemocí.
Nejspíš ano, proto je taky nutné znát veškeré výdaje za rok a taky podrobně co dotyčný musí a co už ne. Vyšší výdaj za jídlo se dá celkem dobře kompenzovat nižšími výdaji za jiné, třeba telefon, nápoje, nebo jiné.
Tak jsem se poptal u soudeda od vedle(je sdílnější) Zbývá mu 1800kč jen an jídlo. Tak že to celkem jde, občas prý mu vypomůže jeho nemajetná dcera. Je majitelem bytu 1+1 a auta takového toho lidového "hjundaje".
Jezdí jen k lékaři má problémy s chůzí (fr.hole). Telefon má na kartu kterou platí jednou ročně 300kč, nevolá jen vyjmečně a to lékaři nebo sanitku. TV má a občas kouká.
Hodně ležel po nemocnicích tak že je zadlužen a splácí to, jelikož důchod mu nestačil nato aby platil byt i nemocnici.
Sousedky nademnou se neptám je nevrlá ale pracovala celý život jak pracovnice ve školce.
Důchod dle souseda velmi nízký. Večer se tam nesvíti, televize nebliká.
Udajně po koupeli nevypoští vanu a tou vodou zalévá záchod.
Občas přijdou nějací vzdálení příbuzní a něco ji dovezou.
Víš takových důchodců je zde dost, ja je vidím každy den nemaji to lehké ale ani si nějak nestěžuji, zatím ještě maji něco málo co jíst.
Koupit si něco na sebe nemohou, na to jim už nezbývá.
Pro mně by to byla bída a nechtěl bych tak dopadnout, ani žít. Proto říkám bída i když to není v tom slova smyslu.
Fakt netuším kde by ještě mohli ušetřit.
Jinak k tomu údajnému plýtvání léky, já mám doma osobně několik balení léku které jsem nemohl doužívat a je to proto že mně doktorka 3x za rok změní léky a když namitnu že mám ještě dvě balení a doužívám tak mně řekne že né a mám je vrátit do lékárny oni je zlikvidují.
Když namítnu že jsem za ně zaplatil vysoký doplatek tak jen pokrčí rameny. Vesměs jsou to léky na diabetes tak že tam neriskuji a raději poslechnu lékaře.
Pokud se to děje v masovém měřítku tak se nedivím, je to plýtváni ale ne pacientů ale doktorů.
jen bych rád upozornil, že auto stojí strašný prachy i když jen stojí před barákem. Takže tady má prostor výrazně ušetřit.
Omyl nemá, to vozidlo potřebuje jelikož je invalidní. Prodá vozidlo a kdo jej bude vozit do nemocnice či k lékaři nabo nákup?
Mám auto taky a že ba mně stálo hrozný prachy to tedy určitě né.
Jse sice taky ID ale auto téměř nevyužívám všude se dostanu na kole i k lékaři.
Ono je to s tím stojícím autem relativní. Platíš povinné ručení, STK, emise, tu a tam vyměníš olej, zimní/letní gumy, dálniční známku. Pak záleží na tom, kde ho garážuješ nebo parkuješ, jestli chceš havarijní pojištění, atd.
Ono se nakonec může stát, že za těch pár kilometrů vlastním autem dáš víc než za taxíka.
Ovšem taky můžeš dostat příspěvek na provoz motorového vozidla, i když ten byl myslím snížen.
do nemocnice a k lékaři ho může odvézt zdravotní přepravní služba. Jen mu to musí lékař napsat. Jo a na nákup říkáš. Jak že to má daleko do obchodu? A jak často tam tím autem jede? Náklady na vlastnictví vozidla si spočítat umíš?
Proboha tak se vzpamatuj je invalidní a do toho obchodu prostě nedojde i kdyby byl 100m daleko.
je mu 75 je dost nemocen, ročně je 6x v nemocnici skoro po měsíci.
Pokud by to auto neměl tak posluha by ho vyšlá mnohem dráž než to auto.
Lékař ti sanitku nenapíše jelikož by mu to neprošlo to může jen v opravdu těžkých a nepohyblivých případech.
Mně to připadá že vy žijete v jiné zemi anebo ve vašem kraji je to jinak.
No morava a valašsko je opravdu velmi chudý kraj a ještě musí dělat na Prahu a tam to modré straky a jejich kumpání rozkradou.
jasně já se mám vzpamatovat. Lékař ti sanitku nenapíše a jen u těžkých případů. To není pravda a i kdyby to tak bylo tak pokud nedojde do obchodu 100 metrů tak asi je to zrovna ten těžký případ ne? Kde si asi myslíš, že bydlím já? Opravdu si myslíš že je vlastní auto levnější než si tam dojet jednou týdně taxíkem?
Až si přečteš celou diskuzi tak napiš že tady brečím, jinak nemá smysl s tebou o něčem diskutovat, stále si budeš mlít svou.
Co myslíš několikrát jsme mu nabídli že mu nakoupime, omítl to nechce nikoho obtěžovat.
Ja nevím proč stále trváte na tom aby auto prodal a pak byl imobilní to vám fakt připadá jako dobré řešení?
Za tu šunku dostane 30tis. ty zmiznou záhy a co potom?
Dále nechápu proč do toho motáš mého syna. To jako misto aby si hledal práci tak má dělat posluhu zdejším důchodcům?
To jako že by jezdil mým autem jim nakupovat a já bych to ze svého ID financoval.
Bože ty máš ale zvrácené myšlení.
Dej to jako návrh modrým strakám nebo topce
že by se nezaměstananí měli starat o nemohoucí důchodce.
Cesta taxíkem tam a zpět k lékaři vyjde u nás na 200kč, k tomu lékaři jezdí 4-5x do měsíce, myslíš že je to levnější než auto?
Obchod má blíže tam by to vyšlo 100kč minimálně 8-10x do měsíce pak do toho nějaké ty pochuzky na úřad a já nevim co = další nemalé náklady.
Ja nemyslím že vlastní auto je levnější ja to dokonce vím a vím kolik do něj dám za měsíc a to do halíře.
Proč si asi myslíš že jsem si ho na stáří pořídil?
Celý život jsem auto neměl nepotřeboval jsem ho.
Hele tak dobře. Je na tom špatně, opravdu špatně. Co tedy navrhuješ? Jak mu pomoci?
Osobně mě napadá, že bych mu třeba mohla nakoupit, když půjdu nakoupit sobě. U nás to tak často děláme. To by mu mohlo pomoct, třeba aby nemusel projíždět svůj benzín.
Kolik dostane na důchodu to opravdu ovlivnit nemůžu.
Vždyť přece existují sociální služby, které nakoupí, uklidí, přivezou oběd apod.
Něco je zdarma, něco se platí. Už si to přesně nepamatuji, ale pro babičku jsme tuhle službu měli zajištěnou, protože se dvěma malýma dětma jsem to denně nezvládala.
No dobře, zdá se, že je na tom opravdu příspěvek od příspěvku hůř. A je tak hrdý, že když jde soused nakupovat pro sebe, tak si neřekne, ať nakoupí i pro něj.
Takže co teď? Co teď máme dělat?
Ty nic. Modří hajzlové by neměli ubírat lidem důchody.
Proč nezavedou daňovou progresi která je v celé EU.
Bylo by tím pádem i dost na důchody.
Misto toho se jen zvedá DPH zdražují léky potraviny, energie.
Jak myslíš že to bude trvat dlouho a ti co dnes již živoří tak budou doslova žebráci.
Ceny máme evropské a ovšem mzdu ani důchod nikoliv.
Proč nemůžeme žít důstojně třeba jako evropští důchodci.
Myslím že kdyby zde všechny vládní garnitůry nerozkrádaly v miliardách tak by jsme nemuseli živořit.
Proč by duchodce který 50let pracoval nic moc si nemohl dovolit, nemohl dnes lépe žít a cestovat? My jsme ten stát nerozkradli tak proč to máme platit?
Teď se ptej co máme dělat!!!!
Ale my tu máme daňovou progresi. Bohužel. Důsledkem je, že vysokopříjmové skupiny jsou motivovány zdaňovat své zisky jinde, daňové výnosy klesají, a pak není na důchody.
Ministři financí bez ekonomického vzdělání (Sobotka, Kalousek) totiž dosud nepochopili Lafferův efekt.
Joe ty fakt kecáš jak naše vláda a asi nevíš co je daňová progrese kterou zrušili s příchodem superhrubé mzdy.
Tak se přesně vyjadřuje Kalousek.
Pokud vím je zde stále 15%daň ze superhrubé mzdy
tak mně prozraď kde je ukrytá ta progrese?
HAHAHA vozím skoro invalidní maminku po doktorech autem. Aby jí napsali sanitku, tak k tomu lékaři někdo musí dojít a to se tatínkovi v 80 letech zas tak často nechce. Na telefon to moc nefunguje. Ony všechny tyhle služby mají vzadu nějaký háček, aby se to zas tak moc často nepoužívalo (lépe zní nezneužívalo) a nestálo to tolik peněz. No a tohle opatření to uřízne i těm, kteří to potřebují. Mně ani moc nevadí ten provoz auta, ale ten čas, co s tím strávím.
Jinak slabé auto moc nejezdící a stojící na ulici a platící jen povinné ručení zase tolik peněz nežere.
Tady bych se Boba zastal.
Jak jsem ho poznal, má všechno, jak kalorie, tak ampérhodiny v baterii pid dokonalou kontrolou, vše v preciznĕ vypracovaných tabulkách.
Jestli nĕco na 800 procent Bobovi vĕřím, že neutratí zbytečnĕ halíř. On není z tĕch co plýtvají léky, a jak tu psal, choval se zodpovĕdnĕ, tak má úspory ze kterých svůj, a vĕřme a držme mu palce aby to dobře dopadlo, hendikepovaný život hradí.
Kdyby každý v našem státĕ mĕl tolik vůle a síly se s osudem rvát jako Bob, bylo by tu nádhernĕ.
Z jeho slov necítím požadavek: Dejte mi víc, spíše jako Nedĕlejte ze mĕ blbce, nekraďte, neplaťte lemply, a pak možná by na nás, co máme smůlu, by mohlo zbýt víc.
Tady není řeč o něm, on má mnohem víc peněz k dispozici, to už psal jinde. Tady je řeč o imaginárním chudáku důchodci co nevystačí s důchodem 9 tisíc. Já tvrdím, že vystačí, stačí zkorigovat a upravit výdaje, upravit způsob života. Já odmítám teoretizovat o nějakých imaginárních chudácích co jich mají být plné ulice a lékárny (já ještě nikoho takovýho neviděl) kde přemýšlí jestli koupit tohle nebo rohlik (oblíbené kecy komunistů). Dá se diskutovat o konkrétním člověku s jeho přijmy a výdaji, tam jsem schopný vést diskusi a hlavně spočítat.
Je jasný, že kdyby se lépe hospodařilo a neplýtvalo s penězi z rpozpočtu, že bysme se mohli mít všichni mnohem líp a určitě i ti nejschudší důchodci by mohli mít vyšší důchod, o tom snad není potřeba vést diskuse.
Ja tvoje argumety beru ale ty jsi z jiného a to bohatšího kraje zde v našem regionu nedosahujeme celostáního průměru ve mzdách ale jsme hluboko pod touto hranici.
Ty ty chudáky nevidíš ja je vidím každý den, jeden bydlí nademnou druhý vedle mně. Po celém sídlišti je jich možná sto možná míň, všechny neznám ale ten zna toho a ten zas onoho.
A to že se romýšlejí co koupit a co né je naprostá pravda.
Ty to možná nechceš ani vidět ono to není dvakrát hezký pohled na ošuntělého staříka který ještě ani stařík není jelikož je mu 65let, jen tak zestárnul díky nuzotě ve které se nachází. A čí je to vinou to já nevím, celý život pracoval jenže jeho mzda nebyla vysoká a tak důchod taky nestojí za nic.
Těchto lidí je mně líto a proto mnně to sere že ta pakaž se léči na takovýchto lidech.
Myslím že se v tomto shodneme.
V našem státĕ ani důchodce nemusí být chudý.
Ale může!
Jsem demokrat :-)
(C) Š+G
Přiznám se dnes jsem zhřešil a nechal jsem si koupit v makru chlazeného lososa.
Je to poprvé za 59 let co jsem něco takového jedl.
Teď dostanu od lelka sprda že jsem rozhazovačný.
Bobe, doufám že si to negriloval nebo nedej Bože nesmažil!
Lososa mĕ naučili žrát v Japonsku. Ale oni s tím dĕlají zbytečný ciráty, balí to do rejže v řase, nebo to dávají ns kopeček rejže, zase přivázaný nĕjakou tou řasou.
Jako našinec jsem ty jejich postupy zoptimalizoval, vyloučil řasu a rejži, koupím malej kousek lososa, nakrájím na proužky a baštím syrové s křenem Wasabi a sojovkou, obojí nejlépe značky .. ale to ti radĕji pošlu mejlem.
Je to nezvyklé ale návykové. Soňa umí udĕlat suši, sašimi i všechny tyhle vĕci super, ale já jako vidlák tu rejži radĕji vynechám.
Ještĕ umím skvĕlou polívku miso, s dashi a wakame, velmi zdravé jídlo, taky pošlu recept. Japonská kuchynĕ je pro chasníky našeho typu fajn, protože vrlmi dietní.
Chytili jsme lo-so-sa...
Víš, že ve dobách dávno minulých si chasníci vybojovali, že nesmí dostat lososa k jídlu víc než třikrát týdně...
Nĕjakej strejc mi Pod ledem vysvĕtloval (odjinud vĕrohodné informace nemám) že prej "netáhne bílý losos peřejí", pochopitelnĕ až potom, co stichnou Bílé skály, ale že je drží nĕkde v klecích a vykrmují masokostní moučkou, nebo nĕjakejms tĕma jinejma sračkama, co se normálnĕ prodávají jen důchodcům v obchodních řetĕzcích, pod názvem párek, domácí šunka, sýrová pochoutka, a tak.
Ale zase když se naloží a potom trošku vyudí, taky to není marné.
Šmarjá, samej karcinogen, ale ta dobrota, jak říkal můj kamarád doktor Jirka :-)
Tak se možná chovají u vás tady ne. Ja to myslel jednotlivě mám byt nebo dům, někde musím bydlet, auto mám proto že jsem invalidní.
Jinak ja nehovořím o sobě ja mám jiný duchod než jaký zde probíráme a nežiji sám. Taky jsem si dlouhá léta šetřil na duchod tak že si nestěžuji. Ale mám spousta známych v důchodu o kterých hovořím.
Znova ti opakuji že nárokových dávek je spousta ale ty je prostě nedostaneš protože ještě máš byt, nebo dům nebo auto.
Nebo máš děti a ty tě musí živit.
Zato hnědočech byt nemá ale dostane řádnou dávku na nájem a ne ve stovkách ale několika tisících. Ti opravdu ty dávky vždy dostanou. Tam si ouřada nedovolí nic namítat.
Tak to chodí u nás bez ohledu na tvé tvrzení o povinných zákonných dávkách. Tady si každý zákon vykládá jak se mu hodí, je to jen cár papíru se kterým si můžeš vytřít zadek a výsledek bude stejný, jen to hovno.
Nechci se nijak zastávat našich nepřizpůsobivých spoluobčanů a také mě štve, že zrovna tihle lidé dokáží na dávky dosáhnout, ale neřekla bych, že je dostanou proto, že si úřednice nedovolí nic namítnout. To by ji kontrola docela slušně spočetla a že je přidělování sociálních dávek kontrolováno, na to bych vzala jed.
Spíš bych řekla, že je to o tom, že si naše nepřizpůsobivé obyvatelstvo dokáže velmi dobře zjistit na co a za jakých podmínek má nárok a udělá vše proto, aby ty dávky dostalo.
Běžný člověk si sice také zjistí, jaké dávky jsou, ale jen zkonstatuje, že na ně nárok nemá...
Ale je to jen můj dohad. Žádné podklady k tomu nemám.
Vzhledem k tomu, že existuje minimálně jedna dávka vázaná na barvu pleti,
http://www.msmt.cz/socialni-programy/vyhlaseni...
mohu se klidně domnívat, že jich je i více.
V tom případě potřebným nezbývá nic jiného, než si změnit národnost a zvolit tu, kde je získání sociálních dávek podpořenbo "sociálními programy".
Tomuhle já pracovnĕ říkám "uvažování normalizačního komunisty" a ze stranickou přílušností to nesouvisí.
Zapřu mámu, tátu, národnost, Boha, cokoliv podepíšu a kamkoliv vstoupím, když mĕ to přinese osobní okamžitý prospĕch.
Ten co se pro ideál upálil na námĕstí byl pĕknej blbec, myslí si normalizační mozek, mĕl jim to podepsat, jako já.
Když pracuješ pro anglány, měl by si trochu více rozumět ironii.
A co se týká komunistů - ty podporuješ právě ty, když nechodíš k volbám.
To není přesné,
Nechodím k senátním volbám z principu.
Nemohu nic ztratit. Senát může být přehlasován a často bývá. Theorie "ústavní pojistky" se nepotvrdila, řada paskvilů Senátem prošla bez povšimnutí.
Proč jsem nebyl u krajských voleb jsem vysvĕtlil, orgán zbytečný s přerozdĕlovací funkcí, bez zákonodárné pravomoci.
Poslednĕ jsem byl i u voleb do kraje, protože jsem chtĕl být aktivnĕ proti Rathovi.
Letos mĕ nikdo neiritoval tolik, nebo naopak iritovali všichni, tak jsem po zralé úvaze k volbám principála cirkusu nešel.
Nebudu svým hlasem dávat legitimitu nĕjakému gaunerovi, a nic jiného mi nenabídli.
Kdo se dneska nefláká, podporuje Husáka.
To bylo heslo v 80tých.
Kdo nevolí, volí komunisty
To bylo heslo v 90tém.
Kfo volí, volí komunisty, jen v různých stranách
To bych řekl, že platí pro letošní krajské a senátní volby.
Tady nejde o nějaká hesla, ale o princip fungování voleb. I pokud bych volil komunisty v jiných stranách, tak snad, doufám, takové, kteří s totalitním režimem už nechtějí mít moc společného. Holt asi do politiky lezou jisté typy lidí, s tím se musím smířit pokud do toho sám nechci jít. No a ten kdo volí nepřímo (svou neúčastí) KSČM volí totalitní komunisty hlásící se k Marxismu-Leninismu ...
Dlouho jsem si myslel totéž.
Volím menší zlo.
A pořád to menší zlo volím, v parlamentních volbách.
Na Senát nebo kraje peču, je mi fuk, z které partaje bude ten komunista co si nese krabici s vínem.
Volit do zbytečných institucí, které nemají zákonodárnou moc je jen poskytování legitimity tĕmto zbytečným parazitům.
Chápu tvoji nasranost z "okresu na severu".
Tak vezmĕte vidle, a houknĕte ho do Labe.
Já toho tvýho komunistu nezvolil, ani svojí neúčastí. Fakt ne.
Zvolili ho tvoji sousedé.
Ale vždyť komunisti "zvítězili" skoro v celé republice, tady nejde o toho "mýho".
Ale zdůvodněný (pro sebe) to máš hezky. Měl jsem spolužáka, co se nenaučil plavat. On to měl taky zdůvodněný - má velkou a těžkou hlavu, takže je plavání z fyzikálního hlediska nemožné. "Zdůvodnit" se dá cokoliv i když se to okolí může zdát jen jako výmluva ...
Věř mi, že je upřímě nemám rád. Ty staré struktury, nenapravitelné bolševiky.
Ale nepovažuji je za příliš nebezpečné, prábvě tyhle, co mají v kancliku bysty Iljiče.
Nebezpční jsou ti komunisté v jiných parlamentních straná, ty normalizační krysy, které se převlíkly za demokraty, a pokračují v hrabání pod sebe, po nás potopa.
Mimochodem, komunisty, jako vyhraněnou levici už dávno suplují socani s tím svým "seberem to bohatým" mají téměř stejný program, jak předváleční Gottwaldovi bolševici.
Komunista na radnici v Ústí mě neirituje, mám vysvětlení proč byl zvolen, a už jsme ti to psal. 70 procent voličů na to hodilo bobek. Stejně jako já, a proč jsem na to hodil bobek, vysvětluju výše, a několikrát.
Mě neuvěřitelně rozčiluje drzost Jana Fischera a ještě víc mě rozčiluje, že media tvrdí, že je snad nejpopulárnější ze všech kandidátů.
Človek, který byl devět let komunistou, po okupacii, po tom co se Jan Palach upálil, tedy klasickej prototyp vyžírky. Tady mám strach, že je něco strašně v nepořádku z pamětí, ne to, že 70 procent národa nedojde k volbám, protože kraje i Senát považují za nadbytečné.
Komunisti přijdou všichni, to už víme, lekce proběhla, a bez větších ztrát.
Slovo "výmluva" nepoužívej. Už jsem to říkal Újezďákovi. Vymlouvá se podřízený nadřízenému, děcko dospělému. Já se svobodně rozhodl, a vysvětluji celkem obšírně, proč jsem se tak rozhodl.
Ty mé rozhodnutí můžeš považovat za špatné, a mé vysvětlení nechápat, nepochopit nebo mu nerozumět. Ale slovo "výmluva" v této souvislosti je silně pejorativní.
Píšeš to hezky, ale já si nechám názor svůj, jo? Mě to slovo přijde na místě, ale je to jen muj pocit a nikomu ho nevnucuju. A zlob se, nebo ne, právě ta "obšírnost" mě k tomu vede. A taky mi někoho připomíná ...
Socialisti jsou samozřejmě od začátku komunisty, vždyť se od nich oddělili.
Velmi se mýliš kontola nekotrola hnědočech si jezdí pro dávky meďourem a dostane je.
To je výsměch všem pracujícím a důchodcům.
Je to rasizmus naopak.
Hnědočech vlastní dům a jede si pro dávky BMV vozem a dostane je.
Duchodce si jede pro dávky na invalidním vozíku a dostane tak leda prd jelikož vlasní ubohý 1+1 byt.
Tak kde je sakra spravedlnost.
Tahle debata je k ničemu jelikož vy odmitáte tuto nerovnost vidět a stále melete jen o zákonech které tu nikdo nerespektuje.
Tak znova, když má někdo dům nebo byt není nemajetný a tím méně v nouzi, pokud nemá peníze může to prodat a jít do nájmu a na řadu let máš vystaráno a dostatčnou rezernu to nějak do budoucna vyřešit.
Pokud má dotyčný nárok na dávku, tak se nesmí o ni jen klábosit s úředníkem akdyž ji odmítne, požádat písemně a trvat na písemném zamítnutí a nevěřím, že to udělají a když, je možnost se bránit a to dost účinně. Pokud obranu dotyčný sám nezvládne, tak je tady dost organizací a lidí co mu rádi pomůžou, ale dotyčný musí alespoň trochu sám chtít, dá se taky požádat přímo i ministerstvo o zmírnění podmínek. A má-li někdo děti nebo jiné příbuzné, tak v prvnbí řadě je potřeba požádat o pomoc je.
Já jsem nemluvil o tobě, protože o tobě toho moc nevím, bavíme se tady obecně o důchodcích a především jestli tady někdo žije v bídě.
A ještě jednu věc k těm dětem. Moje babička ani starobní důchod neměla, dostávala jen sociální důchod a to bylo 400 a později 600 Kč za měsíc a nic víc, dnes by to bylo maximálně nějakých 4000 a taky to zvládala a bez větších problémů, protože měla děti.
Lelku ja jsem kdysi taky zvladl žít za 300kč měsíčně a žral jsem jen trenčanký párok s bielou fazulou za 4kč.
Prodat si střechu nad hlavou je největší kravina v životě.
Jít do podnájmu je ještě horší.
Tím že má kde spát (1+1) to je fakt velký majetek.
Auto mám proto že jsem invalidní čili nutnost to prodat nemůžu. Pro uředníka je to nepřekonatelná přkážka ti přiznat dávku.
Žádat pomoc děti které mají problém uživit svou rodinu je zhovadilost nejvyššího stupně. Podávat stížnosti které se stále vracejí k dořešení človeku který to neustále zamita taky nikam nevede. Ja nevím ale mně připadá že každý žijeme v jiné zemi. U vás jde všechno jak po másle u nás nejde nic.
V dnešní době se nikde nedovoláš spravedlnosti každý tě pošle někam, zákon nezákon.
Je vidět že ten život každý vnímáme jinak.
Pro mně známka chudoby když nemám na léky nebo jídlo, pro tebe je to jinak.
Mojí babičce v době kdy měla dvě malé děti a třetí čekala a kdy dědu i pradědu zavřeli komunisti nedostávala od státu ani korunu.
Navíc ji vyhnali z bytu ve vlastní provozovně ( truhlářství) a šoupli ji do sklepní místnosti v pohraničí daleko od zbytku příbuzenstva.
Takže chodila až do porodu mít černé nádobí a mámu a tetu si brala sebou do práce, protože jí je nevzali ani do školky, přece by se nestaraly o třídní nepřátele.
Když dědu pustili domů umřít bylo strýci asi 7-8 let a mé mámě a tetě o něco víc. Tátu už prakticky neznali.
Celou tu dobu babička uklízela, myla nádobí.
Děda měl rakovinu, pustili ho někdy kolem nějaké amnestie, pracovat nemohl, co vydělal na uranu to sežraly náklady trestu a na důchod neměl nárok... když umřel dostala babička asi za 2-3 roky vdovský důchod doslova pár korun.
A to se dělo v ráji na zemi.... :(
No hlavně když žije v Pražském nájemním bytě a těch 8 tisíc dá za činži. No a když je mu kolem 80 let, tak už je v podstatě nestěhovatelný. Respektive když ho přestěhuješ, tak se novému prostředí už nepřizpůsobí. Ty důchody byly nastaveny na jiné podmínky, než jsou ve městech nyní.
Jsem toho názoru, že my se teď rozhodujeme mezi Bruselem a Ruskou oligarchií. Odpůrce naší integrace do EU já osobně považuji za hlupáky, nebo za příznivce bezohledného, mafiánského kapitalismu, který se praktikuje v Rusku.
Zdaleka si nejsem jist, že EUbudoucnost lze odhadnout prostým extrapolováním dosavadního vývoje. Řekl bych, že лучше уже было - a EU se může snadno stát balvanem na krku.
Pokud ve svých myšlenkách míříš k neutralitě, podle mého názoru není možná. Budeme si muset vybrat, zda se vydáme východním, nebo západním směrem, se všemi důsledky, které toto rozhodnutí přináší. Na dovolené jsem se letos až příliš často potkávalo s ruskou smetánkou, a můžu Ti říci, ta podoba je neuvěřitelná. Připadalo jsem si tam jak v zákulisí sněmu ODS. Osobně mám jasno v tom, kterým směrem mě to táhne.
http://zpravy.idnes.cz/pribeh-letce-karla...
Proč se má mít Jakeš líp než podobní lidé?
Většinu života dělali v kotelně nic jiného jim nedovolili), takže základ pro výpočet důchodu je malý. Nejlépe když jim ještě z nějakého důvodu nezapočítají část doby, kdy pracovali, nezapočítají.
Mě nepohoršuje ani absolutní výše hrubého platu, dokonce ani výše platu čistého jako skutečnost, že se jedná o ředitele takové té polostátní instituce, která nezvládá své hospodaření, a musí být pravidelně dotována ze státního rozpočtu.
Těch institucí je spousta, namátkou třeba České dráhy.
Ale na druhou stranu, tohle se děje i ve velkých privátních firmách, pamatuji se jaký poprask způsobily odměny managerů krachujících bank ve Státech.
Mám takovou privátní theorii, že od určité velikosti firmy její managment přestane považovat firmu za "svojí" ale za "cízí kterou lze podojit o prachy". Možná to souvisí i s tím, jestli se jedná o akciovky nebo jinou formu podnikání. Když managmen vidí, že tím, žýe bude podnikat korektně a ziskově na akvciích co vlastní nezbohatne, vezme to jinudy.
Zdá se, že přiznané platy jsou pak menší částí jejich příjmů. Další příjmy jsou z provizí od reklamních agentur (rekalmou se nechají vyprat opravdu velké částky, protože "kreativita" se oceňuje blbě, nejsou na to tabulky), stavební činnosti, perou se peníze pro prapodivná periodika, které nikdo nechce přesto mu chodí do kaslíku, těch možností mají dojiči vlastních firem poměrně dost, a Újezďák by jistě našel případ, že i leckde jinde na světě.
Od ostatního civilizovaného světa se ovšem lišíme ve formě nakládání s odhalenými podvody. Pokud se to vůbec dostane před soud, bývá shledáno, že se vlastně nic nestalo, všechno bylo podle příslušných paragrafů řádné, a trestem pak bývá odvolání z jedné funkce a uklizení na funkci druhou, méně viditelnou, leč stejně, ne-li lépe placenou.
Nevím jestli to také není nějakej trik, ale zdá se, že nové vedení státního zastupitelství se snaží postupovat méně shovívavě, ale může to zase být pouze mediální fikce.
Drobným příkladem, že za problém si z velké části můžeme sami, protože zjevnou manipulaci přehlížíme jsem zažil i mezi zdejší mini komunitou.
Vyslovil jsem pochybnost o regulérnosti soutěže, ve které, každý hlasující může mít libovolný počet hlasů plus a libovolný počet hlasů mínus.
Lelek mě velkoryse vysvětlil, že to je podle pravidel, a že je potřeba změnit pravidla.
Do toho přišla Lanna s nápadem, uspořádat o tomto hlasování. Hlasování pochopitelně za stávajících podmínek, tedy kdy Kkaždý hlasující může mít libovolný počet hlasů, jen kolik si jich nakliká.
Hlasování dopadlo tak, jak se dalo čekat, většina nechce žádnou změnu.
Všechno podle pravidel, přeci se hlasovala a "Jindříšek" je ten "komu vadí palečky" a hurá s chobotem na něj.
Ozvaly se hlasy "vždyť o nic nejde" popřípadě jadrné "je mi to u prdele".
To, že hlasovat o formě hlasování způsobem a formou, kterou tomu hlasování lze objektivně vytknout nikdo nepovažuje za pochybné.
Takže v malém vidíte to, co se v tomhle státě děje ve velkém. Všechno podle pravidel, na všechno máme zákony. Zákony mohou změnit pouze ti, kteří ty špatné a napadenéé zákony vytvořili. Moudří právníci řeknou, máte volby, změňte zákonodárce.
Systém voleb s minimální možností ovlivnit personální složení zákonodárných sborů navolit lidi, kteří by se chovali jinak ovšem může změmnit, jen současný zákonodárný sbor.
Jsme v pasti, jak s tím hlasováním o formě hlasování.
Přeji hezký den, taky jedu, dneska už asi letos vážně naposled.
je mi celkem upřímně fuk kolik bere jakej manažer či vedoucí podniku atd. Beru to tak, že pokud má majitel firmy pocit, že práce toho člověka je pro něj natolik přínosná, že si ty peníze zaslouží, tak je to v pořádku. Taky je to samozřejmě o tom, že řídit velkej podnik prostě nemůže každej a je logický, že má násobek peněz než člověk na jehož místo může nastoupit každej, kdo má nohy, ruce a udrží moč.
Mám s tím problém (stejně jako Jindra), když je to v polostátních firmách "bez majitele", kde to platíme všichni a přínos takových lidí je sporný. Tedy když mají obrovské finanční ohodnocení a "firma" přitom hospodaří s dluhy apod.
Co se důchodů týče je blbý to,že nerozlišíš žádným zákonem to, že jsou lidé, který socialismus dusil, okradl a nedovolil jim dělat práci odpovídající jejich možnostem. Např moje babička, taky nemohla dělat nic jinýho než ve skladu a to ještě její vedocí musel mít sakra velkou odvahu ji hájit a prosadit si proti partaji, aby vůbec mohla dělat aspoň to od hajzlů typu Jakeše, Štěpána apod.
Osobně bych byl pro něco takového jako, že kdo byl po roce 68 v partaji, tak by měl automaticky o nějaký procento menší dchod než by se mu vypočetl jinak a ti, co byli ve vedení KSČ, SSM apod. by dostali třeba jen 50% nebo něco v tom smyslu. Ovšem by to zas bylo nespravedlivé proti těm, co sice měli funkci ale proto aby se snaži pomáhat (bylo jich málo, ale byli)
Takovéhle vĕci samozřejmĕ zaznĕly, po listopadu.
Vybĕhl ovšem roj "demokratů" a masírovali národ výkřiky o "nepřípustném principu kolektivní viny".
A prokazovat individuální vinu se nedařilo a nedaří, tak chvilku "sedĕl" jen ten Štĕpán.
Nepotrestané zlo demoralizuje společnost. Povĕdomí, že zlo je nejen netrestáno ale vyplácí se, vede k jednání typu "kdo nekrade okrádá rodinu"
Aine, má manažerskou smlouvu a plat mu stanoví ten, kdo ho volil, takže správní rada. Tam směruj svůj hněv.
Ředitel je sice postava, která firmu reprezentuje a navenek "řídí", ale jinak je to jen loutka, kterou řídí správní rada příslušného podniku. Ta ředitele úkoluje a můžu ti garantovat, že ředitel sám o sobě, tj. bez schválení SR neudělá nic.
Pokud bys chtěl mít rovnoprávnost mezi platy, pak by jsi musel zrušit manažerské smlouvy, a s tím určitě neprorazíš, protože je mají právě ti, kdo o nás rozhodují.
Já si tak někdy představuju, co by nás čekalo a jaká regulace by musela nastat. kdyby bylo stanoveno, že manažer státní či polostátní megafirmy s průtokem v miliardách musí mít maximální plat vztažen k třeba ke 4 nebo ať nežeru k 5 mediámům platů důchodců...
Sice to ve světle událostí posledních deseti let bude znít směšně, ale já jsem si celkem jistý, že to co se děje dneska by byl čajíček ve srovnání s tím co by se teprv dělo kdy by jsme měli u vesel lidi s platy několika důchodců a manažerským rizikem.
Přece jenom pro člověka s platem 500-600 tisíc ročně a zavislostí na politice, jsou balík i takové částky které se ve světle příjmů kolem 3-3,5 milionu ročně zdají přece jenom riskatní....
Ale je to věc názoru, koneckonců neznám zemi, kde by se nenadávalo na platy manažerů státních institucí a rád se poučím o nějaké takové :)
A to v některých zemích manažery i popravují..
Ono by stačilo, pokud by jeho plat byl vztažen k tabulkám, které jsou pro tu kterou firmu platné.
Já osobně bych u těchto manažerských smluv vítala, kdyby adekvátně k platu platila taky 100% odpovědnost za to, co podepíše. Tahle rovnost ale neplatí.
Jistě a jsme u toho.
Jenže máme také něco, co omezuje 100 pct odpovědnost nějakým stropem, že ?
Pokud vím za nedbalost je to 4,5x měsíční mzda ?
Nejsem si jistý těmi dalšími stropy...
Když statik udělá chybu, barák sletí, a má kliku a nikoho to nezabije, vytáhnou na něj taky tu nedbalost, a je rád, když to skončí podmíněným trestem.
Když to někoho s sebou vezme, bývá pak trest nepodmíněný. Ale to se netýká jen statiků, on třeba šofér autobusu, nebo tramvaják, mají každodenně zodpovědnost za spousty životů, nemohou si dovolit nedbalost, a pokud si ji dovolí, skončí v base.
Platy tramvajáků a autobusáků zdaleka přitom neodpovídají platům manažerů polostátních a státních firem, a jejich zodpovědnost je značně vyšší.
Nedbalost se v jiných profesích trestá, a to včetně nedbalosti, která způsobí hmotnou škodu. úměrně zavinění a výši škody.
Z našich manažerů státních a polostátních firem by na Borech mohli sestavit několi fotbalových jedenáctek a hrát vlastní vězeňskou ligu.
Jenže o tomhle se s Tebou zrovna tihle dva bavit nebudou. Za prvé to nezapadá do jejich ideologie, za druhé je to příliš citlivé téma, náhodou si to tu přečte jejich manažér a jsou v těžkým průseru.
Mají neskonalou hrůzu z představy, že by museli vyžít z těch 32,80 Kč na den, jako ti rozežraní důchodci.