Před dvěma týdny Praha zrušila místo stávajícího cyklokoordinátora jako nadbytečné. Návrh městského rozpočtu, který má přijít na pořad dne zítra, s největší pravděpodobností nepočítá s cyklistickou dopravou. Členové pražské cyklokomise žádají primátora Svobodu o pomoc.
Z mého osobního pohledu (= z pohledu člověka, který dává kolům skutečně hodně) se mi pozice nějakého pražského (obecně "městského")cyklokoordinátora jeví skutečně jako absolutně zbytečná - nikoliv z důvodů ušetření mzdových prostředků (ty peníze buď rozkradou jinde na radnici nebo si je přiznaj na odměnách), ale svojí podstatou.
Pokud mají radní v daném městě o rozvoj cyklistiky skutečný zájem, tak je koordinátor nejspíš nadbytečný. V opačném případě, bohužel, taky. Pokud se staví stezky z přispěním EU, tak chodí papaláši stříhat pásky na každý pármetrový nově otevřený úsek a píše se o tom s velkou slávou v radničních listech.Obézní primátor se nechá dokonce vyfotit na kole! Když se má pro cyklisty udělat něco z rozpočtu města, tak se na ně povětšinou kálí a peníze se prodrbávají jinde, kde je to pro radní a zainteresované spřátelené firmy finančně zajímavější :-)
Z meho pohledu by mel mluvit do cyklistickych reseni nekdo, kdo po tom meste opravdu na kole jezdi a premysli o upravach z pohledu cyklisty. Tuto roli by mel podle me zastavat cyklokoordinator, ale asi to neni obecny nazor.
Nemeli by o tom jednat stejni lide, jako o ostatnich vecech, jen si prizvat jine poradce?
To je samozrejme moznost, ale pokud na neco potrebujes poradce hodne casto, uz se mi nelibi, kdyz je ta agenda vyvedena z internich zamestnancu. Radeji bych interniho zamestnance nez nekolik neziskovek zabyvajicich se tim samym a take za statni penize. Pokud je potreba se zabyvat fundovane cyklistikou (coz si myslim, ze je), necht se to dela interne a omezi se system grantu.
Vhodně by poradce, a to myslím vážně, mohli suplovat městští policajti, když už intenzívně chrání a pomáhají na ulicích :-) a /snad/ znají dopravní problémy. Ostatně, jsou prý i města, kde měšťák na kole není znám jen z propagačních materiálů.
Mohu se jen otázat, kdo se podle tebe bude starat o správu vybudované infrastruktury?
U nás teď dávali nový povrch v úseku Bystrc-Komín. Prokazatelně to zvládli i bez cyklokoordinátora.
To
Není
Možné
:)
Nojo, dnes ráno jsem po něm jel.Přemístili sloupy na trávník, takže teď tam budou závodníci na silničkách lítat padesát. Několik přerušení a zvlnění asfaltu odstranili, takže se tam budou plést onlajnisti. Odstranili i svodidla, takže děti, nebo cyklisté po vzájemném kontaktu, mohou teď bez zábran padat přímo do bezprostředně sousedící silnice (silný provoz, místní úpravou povoleno 70km/h).
Proč nemohli jenom odstranit asfalt a nechat tam pěknou pěšinku?
Deset procent z milionu je 100 kolíků. Kolik je deset procent ze 100 kolíků?
Mysli trochu!
Ať dělám co dělám, tak ti nerozumím. Nejsi tak trochu mimo?? :D Nebo je to jen takový test inteligence?
Hmm, tak ty tomu nerozumíš.
Ty nevíš, proč ze všech navrhovaných stavebních řešení se volí vždy to dražší a pokud možno nejvelkorysejší?
Joe se ptal, proč nestačilo vytrhat ten asfalt a nechat tam pěšinku, ale musela se rovkou postavit dálnice.
A á ti vysvětluji proč. Protože deset procent z milionu je sto tisíc. A ta cyklodálnice možná stála víc než milion. Kdyby se jen rozbil ten asfalt a uhrábla by se pěšinka, stálo by to jen 100 tisíc. A pro deset tisíc nemá cenu riskovat z krabicí od vína.
Už to chápeš?
Nebo si myslíš, že je to jinak?
Deset procent je velmi korektní a slušná částka, bývá to mnohem horší.
A zvládají to i na místech "kde se nechce" (rozuměj je to pro zhotovitele komplikace)? Proč integrovat řešení pro cyklisty do křižovatky, když to už století děláme takhle a je to pro nás jednodušší?
Jde o to, co kdo z nás považuje za lepší "řešení pro cyklisty".
Při rekonstrukci ulice Hlinky nadělali cyklopruhy obzvláště debilně. Už jsem to někde popisoval, ale nejlepší by bylo, jestli budeš někdy v Brně, projet to spolu na kole.
Můj názor na nejlepší úpravu pro cyklisty je už asi dostatečně znám. Bohužel, jednoduchá, levná a racionální opatření se dnes nějak nenosí:-(
Bod nula to není. Z bodu nula se začíná a dnes, pokud vím, je jakási infrastruktura pro cyklisty vybudována. To jen tak na okraj k tomu srdceryvnému nadpisu.
Funkce cyklokoordinátora mně osobně taky připadá zbytečná. Jde o to, jak včlenit cyklodopravu do stávající dopravní sítě. A na to snad nějaký člověk či odbor je, ne? Nevím proč zvyšovat počet úředníků, už tak silně předimenzovaný.
Podle mého cyklokoordinátor zbytečný není. Zatím. Ještě nejsme tak daleko, aby se u každé stavby či rekonstrukce automaticky počítalo s cykloopatřením, ještě není v obecném povědomí dost zkušeností s tím, co je a co naopak není cyklistům k něčemu dobré... Myslím, že je užitečné mít tam člověka, který by to pohlídal, vyjednal atd. Až jej tam potřeba nebude, to si budem žít! :-)
Souhlasím ale s tím, že rok nula to není ani náhodou. Infrastruktury přibylo výrazně, a i když stála násobně víc peněz, než musela, a do ideálu má daleko, přece jen asi také napomohla tomu, že lidí na kolech potkáš v Praze mnohem víc než dřív. Zkušenosti říkají, že se pomalu lepší i vztahy mezi řidiči aut a cyklisty, a cyklisti si začínají uvědomovat, že jezdit ve městě je něco jiného, než blbout v lese. Takhle nevypadá rok nula.
Že nebudou peníze na pokračování je sice škoda, ale ti, co už vyjeli, kvůli tomu jezdit nepřestanou a trend se kvůli tomu neobrátí. Magistrát přichází a odchází, ale lidi jezdí dál. :-)
Možná jako funkce zbytečná není. Je ale zbytečné vytvářet nové místo a nového úředníka. Na odborech je jich dost a tuto funkci by jistě zvládl některý za současných úředníků. I při jejich, jistě děsivém, pracovním vytížení.
Nemůžeš stávající úředníky zatěžovat další funkcí, už tak toho mají hodně.
Opravdu?
Samozřejmě, pak by takový úředník nemohl pořádně dělat jedno ani druhé, svoji pozornost a úsilí by musel tříštit a když je něco roztříštěné tak je to k ničemu a tak i k vyhození :-)
Mimochodem, tak mě napadá - mají i chodci svého koordinátora? Tedy mimo Ministerstvo švihlé chůze, samozřejmě. Vždyť je jich nesrovnatelně více než cyklistů. A jak se po těch cestách motají!
Já s tebou souhlasím, že by se na to určitě dal vyčlenit nějaký ze stávajících úředníků. Jenže to nebude průchodné a obával bych se, že někdo takový na to bude kašlat nebo to sabotovat.
Příklad s chodci přesně dokresluje to, co píšu výš: s opatřeními pro chodce se už (naštěstí) počítá automaticky. Všichni jsou na to zvyklí. Není zdaleka všechno ideální, ale v zásadě nikoho nepřekavapí, že by někde měl vést chodník.
Cyklodoprava v téhle pozici zatím v Praze není, automaticky se na ni nemyslí a požadavky na cykloinfrastrukturu stále vzbuzují na úřadech údiv, překvapení nebo dokonce vysloveně nepřátelské reakce. V tom je - doufám, že dočasně - zásadní rozdíl.
Osobně mi nepřijde nevhodné, aby jedna kancelář pod sebou spojovala veškerou nemotorovou dopravu po městě (chodci, cyklisté, bezbariéry). Mohlo by to mít i značné výhody, protože stavebně to často souvisí (nájezdy, semafory, přechody, dělené chodníky, prakové cesty, nezbariérové podchody a nadchody, ...).
Jenže se domnívám, že jeden člověk na celou Prahu je v tom případě málo. Odhaduju, že 3 pracovníci na plný úvazek by to možná dali dohromady. A to mluvím jen o zapracovávání připomínek obyvatel, jejich rozesílání na správná místa, odpovídání na dotazy a dohled nad zakázkami, nic víc.
Pokud jsou zprávy správné, tak pozice cyklokoordinátora má být nahrazena pozicí "koordinátora pro bezbareiérovou dopravu" (nebo tak nějak se to má jmenovat).
Dotyčný by se měl zabývat problematikou cyklo, chodci a "vozíčkáři".
Mě osobně se toto sloučení zamlouvá, jen mám pocit, že na jednoho člověka je to nálož víc než únosná.
To by jistě mohl, ale ona ta role je opravdu koordinační. Asi nejlíp to zatím vysvětlil olomoucký cyklokoordinátor Standa Losert:
http://www.cyklodoprava.cz/pro-media/rozhovory...
Je otazka, jestli tohle ma byt funkce placena z dani. Podle mne ne. Jestli to nekoho tolik tlaci, muze to delat zdarma, jako to provadi Esus se zabezpecenim jezu.
Zadarmo z venku magistratu kecat do rekonstrukci krizovatek, aby tam byl rozumne zaintegrovan prujezd cyklistu? A to toho cloveka bude nekdo brat vazne?
Podle toho, jak moc mu o to pujde a co vsechno pro to udela. Ctu jen obcas a pouze raft.cz, ale za Esusem nejake dilo prokazatelne zustava. Fandim mu. On temi akcemi par zivotu uz urcite do budoucna zachranil.
A to je vodaku podstatne mene, nez cyklistu.
(Kdybych chtel byt jizlivy, tak pripomenu, ze vodaci neporadaji blokady zdymadel. 8-)))
Ono se vodákům taky zase tak často nestane, že by jim do cesty vjel z vedlejšího potoka motorový člun... ;-)
A jak to maji v Benatkach?
Je tam nějaký GondolFírer.
No poradaji tam obdobu cyklojizdy jejimz cilem je na jeden den vytlacit motorove lode :o))
Ja to vidim tak, ze je pro mesto vyhodne podporovat cyklistickou dopravu, protoze MHD je draha a ve spicce nestaci kapacitne ani MHD ani silnice. Dale zde mas nejake ty zdravotni dusledky pri zvysene mire pohybu a nulove emise cyklistu narozdil od aut a autobusu. Je ukolem magistratu na cyklodopravu myslet, stejne musi cyklisticka opatreni realizovat magistrat a i kdyby mu za to nekdo loboval zadarmo a rikal, co jak ma udelat, tak musi mit magistrat vlastni lidi, co o tom premysleji a zapracovavaji to do projektu, takze ten lobista by tam mel byt vlastne navic.
Ale jo. Hele, dokud jsem bydlel v Nuslich, asi jsem mel prosazovat trvale zesplavneni Botice, protoze bych byval tudy mohl vazne jezdit do prace. Logika stejna.
"...protoze MHD je draha a ve spicce nestaci kapacitne ani MHD ani silnice. Dale zde mas nejake ty zdravotni dusledky pri zvysene mire pohybu a nulove emise vodaku narozdil od aut a autobusu."
Zdymadel sice ne, ale dělají festivaly a různé akce proti stavění přehrad...
http://fourbordersexpedition.com/blog/134... (poslední velká fotka je ze setkání na nasedacím místě na Codi).
Nebo i blíže, na Ötztalerache:
http://old.hydromagazin.cz/clanek.asp?id=753
Samozřejmě, že vodáci přitom žádnou blokádu dopravy nepořádají, nikoho neomezují a nepůsobí mu žádnou škodu...
V tuto chvíli je na včleňování cyklo věcí do infrastruktury v pražské mašinérii:
- Referent cyklo (aka "cyklokoordinátor"), končí ke 31.12.
- Referent bezbariérové dopravy (aka "budoucí bezmotokoordinátor") od 1.11, cca 1/3 náplně práce cyklo
- Cyklokoordinátor Technické správy komunikací (pravovmoci omezené na akce TSK, 1 úpvazek)
- Projektanti pracující na smlouvy s MHMP nebo TSK, některé smlouvy městem od začátku roku ještě neproplacené, dohromady cca 1 úvazek.
Tedy aby si někdo nemyslel, že snad má cyklodoprava na magistrátu nějaký "odbor," to, co vzniklo, se podařilo dosáhnout za výše zmíněné personální konfigurace.
"Vybudovaná" infrastruktura nemá na páteřní trase tucet přerušení a 1,5 km dlouhý nechráněný úsek v centru. Infrastruktura je vybudovaná asi z poloviny, použitelnost sítě vzhledem k nepropojenosti asi třetinová. Viz http://prahounakole.cz/2012/06/system... . "Vybudovaná" infratstukrura v centru Prahy vypadá následovně (to modré je nějak hotové, to červené chybí).
Proc je cervena z Vytone do nuselskeho udoli?
Proc je cervena v Jeremenkove?
Kam vede cervena na Barrandovskem sidlisti a kudy?
Nebyla by podrobnejsi mapa tech planu?
Proc je cervena z Vytone do nuselskeho udoli?
- Chybějící integrace a neřešené křižovatky
Proc je cervena v Jeremenkove?
- Chybějící integrace a neřešené křižovatky (i když zamalované piktokoridory prý už vylézají)
Kam vede cervena na Barrandovskem sidlisti a kudy?
- Tramvajový viadukt, chodníček se zákazem vstupu
Schéma celoměstského systému cyklotras najdeš tady: http://doprava.praha-mesto.cz/zdroj.aspx?typ=4...
Nemůžu si pomoci, ale Jeremenkova je, tedy pokud zrovna nejedu 55-60 směrem dolů, podstatně cyklobezpečnější než většina náplavky :)
Největší nebezpečí tam je opanceřování přechodu pro chodce betonem, které nutí cyklistu tak nějak uhnout z relativně bezpečné krajnice do proudu vozidel.
Nedej bože aby tam ještě byly instalovány nějaké prahy nebo čočky nebo jiné integrační řešení...
No to je asi pravda, ovšem já to jezdím dolů středem pruhu pro auta se zapnutým 200 lumen stroboskopem. Pro schopného cyklistu je nejbezpečnější dostatečně široká silnice, kde mne auta mohou pohodlně a s velkým odstupem míjet. Každé zůžení, třeba pro ten bezpečnější přechod pro chodce, je pro mne nepříjemné. Ale tento můj pohled není pohled slabšího cyklisty. Například manželka tudy odmítá jezdit. Je třeba myslet i na ty slabší.
Ovšem pak dochází k tomu, že by se měla budovat infrastruktura pro cyklisty schopné i bojácné, pro rodiče s dětmi, pro tdf ...
A to všechno pro jedno, dvě procenta.
No ona vize je o tom, že když bude nějaká SOUVISLÁ cyklistická infrastruktura, tak se po ní naučí jezdit mnohem víc cyklistů a uvolní to střed měst od aut. Zatím v Praze opravdu cyklistů přibývá, i když už ne tím tempem, jak se očekávalo, ale stále přibývá. Zkušený a otrlý cyklista infrastrukturu nepotřebuje, tomu stačí širší silnice, aby ho mohli s dostatečným odstupem předjíždět.
Kolego Brahmo, souvislá infrastruktura by byla fajn ale naráží to hned na několik problémů.
Ten první, finanční, ponechám stranou, a budu se věnovat pouze technickému problému rovinaté části Prahy.
Jak jsem psal, pokoušel jsem se po letech projet Prahou po levém břehu, pravém břehu i středem, po magistrále. Project se to dá, ale extra cyklisticky pohodlné to není. Ti před náma na jedné totiž město nedělali pro cyklisty, a tak v cestě stojéí Malá Strana a na druhém břehu Staré Město. Tam je a bude dlažba, a hrubě bych se bránil tomu, aby se asfaltovalo. Uličky nebudeme narovnávat aby se cyklistům lépe jezdilo, a nezákážeme do města vstup turistům, kteří se mnohdy nevejdou na chodník, a běhají i po silnici, postávají a překážejí, stejně jako auta pošťáků, pekařů, zelinářů a uzenářů značně znepříjemňují průjezd městem. S tím se nepohne, u hromadsné dopravy už před staletím přišli na to, že na zem se všiechna ta doprava nevejde, proto se budovalo metro.
Dobře, smíříme se s tím, že prostě centrem pojedeme po dlažbě, budeme muset víc dávat bacha na tramvaje, protože s nima se pasujeme do těch průjezdů, koncentrujeme úsilí na příměstské cyklomagistrály - je tam nějaká ta A1 a na druhém břehu něco od Vyšehradu až snad do Modřan. Je to hotové, ale má to háček, objevují se tam "nepřátelé" cyklistů bruslaři, pak chodci, dětičky co se učí, prostě zase aby to člověk rozpálil a přišlapával si optimálně to není, a asi nikdy nebude, protože vyhnat inlajňáky si nikdo netroufne, je jich taky síla a taky majíprávo na svoji infrastrukturu.
Tak ptotože se dá celkem prd dělat, dělají se jenom kraťoučké úseky, které znamenají naprosté vyhazování peněz. Počmáraný úsek "odnikud nikam" popřípadě sto metrů upravené cyklostezky - rovněž od nikud nikam.
To je fakt dobríé tak na to, aby se tam dítě učilo jezdit na kole, dopravní smysl, tyhle vychystávky nemají žádný.
Pozoroval jsem lecos v Paříži, tam je "infrastruktura" fakt vybudovaná, cyklostezky téměř všude, piktogramy, jednosměrky průjezdné, piktogramy jsou čárané i po dlažbě na Montmartru v ulicích průjezdných snad jen na horském kole, po obou březích Seiny vedou asfaltové cyklodálnice (občas přerušené protože se furt něco staví a přestavuje), stejně tak podél kanálů a na větších bulvárech.
Vybudováno, ale nersepektováno. Cyklisté, a je jich tam tak 10x vic než v Praze se pohybují po chodnících, silnicích, přes křižovattky na červenou, a naopak na cyklotrase jezdí maminky s kočárkama protože na asfaltu jim kočárek líp jede než na tý dlažbě vedle.
Do toho všeho mraky turistů, takže cykloinfrastruktura stejně k prdu jako ta naše.
Jediné, co bych si asi vzal za vzor, je zprůjezdnění téměř všech jednosměrek pro kola v protisměru. To by v Praze asi mělo smysl, včetně té počnárané silnice piktogramy, aby si řidič uvědomoval, že proti němu může ject někdo na kole.
Jinak k tomu, aby to jelo, není potřeba moc technických vychystávek, chce to, aby lidi v dopravě na sebe byli slušnější a ohleduplnější, a to nejen v dopravě.
Zrovna včera se nějaký muž středního věku mohl přetrhnout, aby s košikem byl u kasy dřív než já, a drtil kolem sebe tím vozejkem vše co mu stálo v cestě. Úplně zbytečně, klidně bych ho pustil, já nikam nespěchal.
Jak t s tím cykloznačením jsem ukazoval už u toho Velibu, ale pro sichr ještě jednou:
https://picasaweb.google.com... (všimni si piktogramů v jednosměrce), na cyklostezce nejsou, tam jsou zbytečný sázet tak hustě)
a ještě jak se pohybují cyklisté (všdní den)
https://picasaweb.google.com...
Ale ano, v podstatě souhlas. Pro rychlé, otrlé a zkušené jezdce cykloinfrastruktura je opravdu skoro zbytečná. Ovšem moje manželka vždy zvolí pro návrat od Vltavy nahoru na Budějovickou cyklostezku a následný krpál, jehož konec vytlačí, před snadno a v tempu vystoupatelnou Jeremenkovu, protože se mezi auty bojí. Tito jezdci jezdí pomalu a konflikt s maminkami s kočárkem a inlinisty nepovažují za takový problém. Mnohem více si váží svého bezpečí před auty. Já se na cyklostezkách bezpečně necítím, protože jezdím mnohem rychleji a je mi lépe mezi auty. Každému co jeho jest.... Pokud ovšem chceme větší rozšíření cyklodopravy v Praze, musíme budovat podmínky právě pro tyto slabší pomalejší jezdce. To je to, oč tu běží. Z těchto důvodů se v Praze vůbec něco cyklistického doteď budovalo a snad i nadále jednou budovat bude. A kdybys více četl Vráťovy úvahy, tak by ses dočetl o tendenci nahrazovat cyklostezky jen cyklopruhy na silnicích společných s auty. Takže by se více a levněji levněji malovalo po silnicích a silnice by se sdílela s auty. No a kam se nevejde cyklopruh, tam se ještě dá namalovat piktokoridor, kterým se dá automobilistovi najevo, že tudy občas jede nějaký cyklista a že by ho nemusel zmáčnout. Teď namalovali piktokoridor do tunelu pod Vyšehradem a mně se tudy hned jezdí lépe. Nájezd do tunelu do středu vozovky přes koleje na 2.5 cm pneumatice před autem je vždy adrenalínová záležitost. Když je tam ten pikťák, tak mám pocit, že mne snad to auto rovnou při pádu nepřejede. Třeba si dá větší odstup.
Možná by prospĕlo, aby si ti zastánci malůvek, které považuji za nákladnou zbytečnost, vymĕnili na pár let kolo za auto.
Možná by pak pochopili, že to smysl nemá, protože to kýžený "optický efekt zůžení" v praxi vůbec nepřináší, na ušmudlané silnici, řidič přetížen ohromným množstvím svislých značek a ještĕ vĕtším množstvím toho reklamního smogu z plakátů, bilboardů a velkoplošných hejblátek, nĕjaké čmáranice na zemi neregistruje.
Moje madam není jistĕ smĕrodatná, ale v autĕ najezdí dennĕ tak 50 km už nejmíň 15 let, a řídí dobře a bez nehod, tyhle vĕci vůbec nevidI, na ten představný pruh jsem ji musel upozornit, nevšimla si jej, a jeho dopravní funkci rovnĕž nezná, protože má řidičák taky déle, než je společensky přijatelné definovat číslem.
Slabí, co neumí naject na koleje, nechť sportují v parku nebo na stezce, do mĕsta vjíždĕt je pro nĕ o život. Milochodem, vyšehradský tunel má koleje v pohodĕ, je do zatáčky, dobře se najíždí. U Karlových lázní mám bobky. Tam se musí manévrovat přejezdem mezi nĕ a pak zpátky, nebo to risknout tím 50 cm pruhem napravo, skoro vždy se střepy zakončeno kanálem, naštĕstí pro moje1.4 průjezdným.
Koleje jsem nikdy nemĕl rád :-)
No vidím, že jediný poznatek z toho je, že jsem blbec, který neumí přejet přes jednoduché koleje a myslí si, že na ty čmáranice po silnici někdo reaguje. No alespoň že mi to konečně někdo kompetentní objasnil.
Vzhledem k tomu, že mimo Vratislava & co. nikdo z nás vůbec neví, co je náplní práce cyklokoordinátora, úředníka na pražském magistrátu, těžko můžeme rozumně diskutovat o tom, zda ho potřebujeme nebo ne. Buď budeme Vratislavovi věřit a podporovat ho, nebo ne. To je asi tak vše, co bez hlubšího vhledu můžeme dělat. To, že výhled na nulové peníze na cyklodopravu v příštím roce je nebo není neblahá změna, jsme schopni pochopit a posoudit všichni. To, že nulové peníze a škrtnutí koordinátora spolu může souviset, to asi také jsme schopni pochopit. Ale na posuzování dalších jemností nemáme informace a většina asi ani zájem jimi prokousávat.
To je první, ta ménĕ nepříjemná zpráva.
Nejsou prachy na cykloinfrastrukturu?
Přestaneš kvůli tomu jezdit na kole?
V podstatĕ nic se nedĕje.
Ale je to mnohem horší, než si spousta lidíbje ochotna připustit.
Nejsou prachy na sociální programy. Príma, zaraduješ se, pobírači dávek budou muset makat. Pod všeobecným nadšením z toho, že dojde na "nepřizpůsobivé" nám unikne, že dávky ořezali zdravotnĕ hendikepovaným. Nepřizpůsobiví si poradí, invalidům pomůže dobrý človĕk, nebo charita.
Ale to pořád nebude stačit, dluh, nasekaný různejma projektama k prdu, a ty cyklistické, k tomu přispĕli malinko, ten dluh roste, protože už se dĕlá jen na úrok.
Musí se šetřit teda víc, dojde na důchodce, všichni my, co bychom za deset let mĕli na nĕjaký důchod dosáhnout, na to zapomeňme, hranice pro odchod se zvýší o 5 až 7 let, a to velmi brzy. Pak se sníží i reálné důchody našim rodičům, a to bude hodnĕ bolet. Ale co, budeme makat do 70ti, žádná tragedie.
Tragedie bude, že nebude präce, nebude kde ty starouše zamĕstnat, takže radikálnĕ se propadneme, protože místo aby seprodloužením vĕku odchodu do důchodu generovali zdroje, vzniknou další sociální výdaje.
Proč?
Protože zdanĕní práce už je enormní (počítejme k dani i povinné pojistné), podnikat se u näs, ale mnohde v EU nevyplatí, pracovní místa nebudou. Vysoká DPH naučí vĕtšinu obyvatel nakupovat v zahraničí, a tím naše ekonomika spáchá hromadnou sebevraždu.
Takže nejsou prachy na čmárání po zemi a porady mudrlantů?
No Bóže.
To jen začátek, bude mnohem hůř a bude to brzy.
Pokud tedy nepochopí vĕtšina národa, že zdroje fakt nejsou a že bude potřeba zarazit veškeré nadbytečné projekty a snížit zamĕstnanost ve státní a státem živené agendĕ tak na třetinu.
Je mi smutno, když vidím ty nadšence budovat cyklodráhu na třetí palubĕ Titaniku.
Je moi smutno, když vidím, že si nespojuješ to, co říkáš (že bude hůř a o tom není asi velkých pochyb) s pražským budováním "lepších zítřků" ve formě mírně osekaného ZÁKOSu.
Vratislave problém je naprosto komplexní.
Tady křičet "tunel Blanka" nepomůže.
Nejsem takovej pitomec, abych neviděl, že peníze tečou větším proudem i jinudy, ale protože někde teče špinavá řeka, že nebudeme hlídat každý potůček. Deset potůčků a je řeka taky.
Ale jak jsem ti už psal, hlídat už netřeba, jak vidíš, v rozpočtu NULA, jak jsem předpovídal "prachy došly".
A bude hůř, jak píši výše.
Dohadujeme se o kobercích do obejváku v domě, který má poddolované základy. Teď už není čas na koberce, je opravdu zle.
Je mi moc líto, že to nechápe víc lidí, protože čím víc lidí a čím dříve to pochopí, tím je větší šance se z toho vybabrat. Stále ještě ta šance, byť malá, stále ještě je.
Připadám si jako v škaredém snu.
Řeknu, nechtějte dotaci na tu výstavu, udělejmne to sami, bez účasti státu, a odpovědí je: "když to nevyčerpáme my, rozkradou to jiní".
Svět "čerpání" a "krádeží" - raději já budu "čerpat" než aby "druhý kradl", za to jsem fakt ze Zifčákem na tý Národní nebojoval :-)
Optimalizujes dane? Pokud jsi OSVC, tak asi ano. Neznam zadneho, ktery by to nedelal...
Optimalizuji i firmy. Ano, je to logicke, jde o zisk... Velke firmy se zahranicnimi vlastniky odvadeji zisk svym materskym firmam a ve vztahu k CR nevykazuji temer zadny zisk, ci dokonce ztratu. Chovaji se trzne. Nektere firmy dokonce jdou az tak daleko, ze dluzi na povinnych odvodech, obchazeji zakon... Stat sice nejake mechanismy ma, ale jejich aplikace prilis nefunguje.
Pak tu mame statni vydaje, kdy se vydavaji deviti a vicemistne sumy na naprosto zbytecne a nepotrebne projekty, ktere nemaji zadny investicni charakter, zadnou navratnost... jsou to jen vyhozene penize. Stovky milionu mizi v ruznych kampanich, analyzach, konzultacich, medialnich programech, jejichz pridanou hodnotu nikdo nikdy nevidel, natoz, aby z nich mel nejaky uzitek.
Projekty, ktere by se daly radit mezi investicni, ktere maji potencial byt prinosem pro stat (tedy pro spolecnost) jsou zpravidla mnohonasobne predrazene, jejich realizace neumerne protahovana a jejich kvalita rozporuplna.
Chybi primerena kontrola financnich toku a duraz na jejich efektivni vyuziti.
Stale je snaha reformovat prijmy, ale nereformuji se vydaje. Proste skrty nejsou reformou...
Za takoveho stavu tezko cekat, ze zdroje budou.
PS: tahle situace samozrejme neplati jen u nas, ale jsou zeme, kde urcite veci funguji a funguji dobre jiz dlouha leta.
Bohuzel tak nejak se temito zememi nemame snahu inspirovat...
Ano, tohe je problém celé Unie, a zdá se, že brzo se stane problémem i ve Státech.
No konečně jsi to sepsal celé a má to hlavu a patu. Ty předchozí kusé výkřiky byly pro mne nesrozumitelné. S výjimkou posledního odstavce souhlas. Nesouhlas s prostým účetnickým škrtáním výdajů, kdy se nakonec vše dokonale umrtví. Pokud v rámci šetření prodám i svůj poslední nástroj k obživě, tak už se mohu jít pouze pást. Takže šetřit ano, ale s rozumem abych neumrtvil důležité. Praha zatím šetří spíš na těch slabých (invalidech, na podpoře zdravotních projektů, na cyklistech, na kultuře) a vesele rozhazuje všude jinde. Ale to jsme schopni ovlivnit pouze při volbách, nebo nějakým občanským protestem. Takže když mému oblíbenému programu budou škrtat podstatně více než ostatním, tak já začnu řvát. A to zejména proto, že nevěřím, že to šetření je účelně prováděné.
S vyjímkou té tvé prvé věty a pak té třetí od konce, bych rovněž souhlasil.
Takže po pořádku.
Nápravu nelze zařídit tak, že vytvoříme nový úřad, který bude lépe kontrolovat státní investice, ale tak, že státní invesice na dobu blíže neurčenou prozdě radikálně očešeme.
Źádná podpora kultuře, sportu, filmu, cyklistice, prostě NULA. Nadstavbu si lidé ve svobodné společnosti zajistí sami, na to nepotřebují stát. Kluci nepřestanou hrát fotbal, ty nepřestaneš jezdit na kole a já s Velčovským nepřestaneme propagovat československé sklo. Současně se zrušením těchto zbytných výdajů se zruší i spousta úřednických míst, rozpustí se všechny ty komise, nebudou se platit konzultanti a experti na to či ono, nečerpat prachy z EU vyjde levněji, než rozhazovat prachy, jinak asi zajímavou naučnou stezku Pojizeřím, ko-financování takovéhle Bohulibé, ale zbytné věci zasekává zase větší sekeru (nevím jestli takový projekt existuje, ale podobných je mraky).
Samozřejmě že takovéhle očesání narazí, stejně jako narazila ta NULA pro cyklistiku v Praze, a narazí tím víc, o co víc peněz půjde.
To je jediná možnost, která však nenastane a tím se dostávám k té tvé před-před-poslední větě.
Ve svobodných volbách neovlivníme vůbec nic. Vím o jednom, čo dvou politických uskupeních s marginální podporou voličů, které by takovýhle program nabýzely, a i těm se zdráhám uvěřit, protože některé jejich reprezentanty mám spojeny s věcmi, které mě nedávají naději, že to myslí nezištně a poctivě. Ale i tak. Podpora marginální.
Většina obyvatel naší vlasti a Unie rovněž, si zvykla na něco jako tzv. "sociální stát" na mohutné přerozdělování a většina národa zatleská heslu "ať platí bohatí" aniž by si byla schopna uvědomit důsledky tohoto populismu.
Sám nemám chuť se vě věci jakkoliv angažovat nad hlavou kalná oblaka pesimismu. Je to na těch mladších, když je někdo ochoten se rvát o pitomou cyklostezku, měl by safra mít elán a chuť na větší, a mnohem zásadnější věci.
To ale nevyřeší, když se škrtne kapitola cyklodoprava. Jediný způsob, jak snížit dluh je, když se ty peníze vůbec nedostanou do rozpočtu Prahy - a ta ať pak škrtá plošně, ne že to odnesou jen ti nejslabší.
Kafráním tady v diskuzi nic nevyřešíte. Jestli chcete něco udělat, tak třeba udělejte petici za snížení odvodů daní do obcí (všech, ať je to spravedlivé). Rád vám jí podepíšu.
Pane kolego,
peticemi se ale už tuplem nic nevyřeší.
Zezhora nic nového nepřijde:
Ušetřilo by se, kdyby všichni slevili ze svých sobeckých zájmů. Cyklisti nebudou nic požadovat, fotbalisti nebudou nic požadovat, divadelníci, filmaři a všichni ti slušní kolem pochopí, že prachy už fakt došly, a že to vůbec neznamená konec světa, jen že ta "občanská angažovanost" bude prostě opravdu "občanskou" a nebude nějakým způsobem napájena ze státního cecíku.
Jsem ovšem velmi skeptický, protože se mi nepodařilo přesvědčit ani Vás, že nedělat nic na nějaké křižovatce by bylol levnější, a bezpečnější.
Prostě nejde to, nepůjse to, zkrachujeme jako kontinent, bude zle, bude bída a budeme rádi, když nebude válka.
Takže na to prdím, a jedu zase k Sázavě, protože je hezký podzimní den, a já vím, že mě už čeká mnohem méně hezkých podzimních dnů, než jich mám za sebou.
Mějte se krásně.
Jaký podíl na rozpočtu mají kapitoly, které chcete škrtnout? 10%? Maximálně, spíš míň. Škrtnutím se tedy zadlužování jen malinko zmírní, ale nic to nevyřeší. Na to by bylo potřeba udělat mnohem větší a systémovější změny.
Co se týče cyklistiky, tak prosím, ať se tedy škrtnou investice do rekreační cyklistiky. Nechápu ale proč by neměli cyklisté dopravující se do práce dostat taky část peněz, když všechny ostatní druhy dopravy jsou _masivně_ dotované.
Hlavní problém ale je, že je zájem politiků a úředníků malý a v poslední době ještě slábne. Za těch 10-20 milionů by se dalo podpořit cyklistická doprava mnohem víc, než se dokázalo za stovky v minulých letech. Jestli to bude opravdu nula, tak to je ale velký krok zpět, protože nebude ani na údržbu toho, co už stojí ani na drobnosti jako otáčení kanálů ani na úpravy v rámci stávajících rekonstrukcí.
Navíc se škrtá 22% z peněz na údržbu, což zase nejvíc odnesou cyklisté, protože rozpadající se krajnice způsobí nejvíc problémů právě jim.
Cyklista se může dopravovat do práce i po nepomalované ulici. Občas dokonce lépe, než je-li počmárána, oretardérována a jinak vylepšena.
Zapomněl jste dodat: zdatný cyklista. Já si se stávajícím stavem docela dobře vystačím, ale třeba moje matka se bojí jezdit po rušných silnicích a podle toho, co vím, tak se příští rok budou "odborníci" z magistrátu snažit takové chuligány jako je ona vyhánět z chodníku.
Způsobilý cyklista ve smyslu zákona. Jiný nemá na žádné (!) veřejné komunikaci co dělat. A na chodníku už samozřejmě vůbec ne - stěžovat si na "vyhánění" je dost drzé.
Vaše tvrzení je asi oprávněné ve smyslu zákona, ale ve vztahu ke starší paní, která se bojí jezdit po silnici je poměrně hrubé.
Hrubé? Realistické. Pokud se "starší paní" rozhodne, že raději, než snášet jistý diskomfort při jízdě po silnici, bude obtěžovat nebo i ohrožovat lidi na chodnících, je to chování arogantní.
Tak teď musím říct, že jsem ráda, že moje mamka na kole nejezdí.
Nicméně i kdyby na kole jezdila, tak je fakt, že po vlastních zkušenostech z městského provozu bych jí ani nedovolila jezdit jinde než po chodníku nebo po stezkách mimo provoz.
Opět předpověď konce světa, opět strašení:-))
Mimochodem, nijak moc jsem si nevšimla, že by zrovna Praha měla problém s babičkami na chodnících.
Jak to tak pozoruju, tak se na těch chodnících vynacházejí spíše zdraví, krásní mladí lidé a někteří z nich jezdí rychlostí vyšší než "babičkovskou".
A jak vidíš, tak mají babičky štěstí. Ikdyž taková babička v šátku, s kosou přes rám a s husou vepředu v košíku by určitě vzbudila na chodníku takový rozruh, že by jí ještě všichni rádi uhybýali a nikdo by ani neceknul :o)))
Ono i to cyklo a jiné šetření by šlo, ale nesměl bych být přesvědčený, že ty mé bolavě ušetřené peníze obratem někdo naprosto rozhází za nějaké pitomosti, které jsou užitečné pouze pro jeho zviditelnění nebo je rovnou rozkrade. Za takových podmínek nedůvěry se dá šetřit pouze tak, že se sebere úměrně a plošně všem. A to je přesně to, co Rada a vedení Magistrátu zdá se nechce dělat.
Ano, naprosto přesnĕ řečeno.
Takže ty virtuální prachy, které si půjčují od mých vnuků, radĕji použiju na to abych načmáral pár piktogramů, co nikomu nepomohou a na zmĕnu dopravního značení, do vyslovenĕ škodí.
BRAHMO!
To fakt žijeme ve svĕtĕ, kde peníze, co nevyhodíme za kraviny my, okamžitĕ nĕkdo ukradne? Tak radĕji podpoříme naučnou stezku Babicciným údolím, než nedej Bože by ty prachy nĕkdo ukrad?
Nešlo by to jinak?
Bez dotací, které si z poloviny rozdĕlí kmotři?
Mám rád sociciální stát a nechtěl bych žít v tom tvém neoliberálním. Jsem rád, že rodiče mají svůj naspořený důchod, který jim občas někdo vyrovná s inflací, že mají zabezpečenu nějakou zdravotní péči a teď už i tu sociální dopomoc. Jsem rád, že mé děti mohly vystudovat za podmínek, které byly pro mne finančně únosné a nebudou startovat do života s velikým dluhem za školné. Jsem rád, že kdybych přišel o zaměstnání, tak tu je nějaká sociální síť, která mne zachytí a podpoří. Máme zcela jiný pohled na svět a neshodneme se. Ale musím tě upozornit, že mně podobných je v tomto státě a i v Evropě většina.
Proto vidím cestu jedině v lepší správě našeho velkého a přerozdělujícího státu a ne v liberálním Somálsku. Jak je vidět, tak i v USA si zavedli všeobecné zdravotní pojištění a Republikáni zrovna prohráli volby.
Ještě bych dodal, že v Praze už léta vládne ODS, nyní dokonce s TOP09, která se tváří ještě liberálněji. Přesto se opravdu veliké peníze utápějí v nesmyslných projektech a další veliké peníze nechali programově rozkrást. Takže ten reálný pravicový pohled v českém prostředí je nějaký vadný.
Navrhuji tohodle politikaření na tomto webu nechat, nebo ho alespoň omezit. I když se tomu úplně vyhnout nemůžeme, protože se nás to neustále dotýká.
Já bych řekl, že si představuješ, že si představuji "minimální stát" úplně jinak, než si jej opravdu představuji.
ODS and TOP nejsou liberální ani pravicové strany.
A tím končím, protože souhlasím, politiky je všude až dost.
S tím se smiřme, že kdo realitu na magistrátu nezažil, ten mi prostě neuvěří.
V tomhle ti věřím.
Velikánský švajneraj
Malá poznámka.
Není to zase tak dávno, když možnost zvolení pana Tůmy a TOP09 vyvolala i mezi diskutujícími na ostatních cyklowebech určité naděje směrem k podpoře cyklovizí..
Takže by se slušelo poznamenat, že paní doktorka Krobová-Hášová je tam za TOP09....
A to s tím má co dělat? Kromě Zelených, kteří cyklo podporují programově, je porozumění cyklodopravě rozptýleno nepravidelně.
Tak se raději vraťme k meritu věci. Rada měla schálit rozpočet dnes. Vráťo, jak to vypadá? Je tam ta nula?
není :)
Dostali jsme 25,000,000 kč....
A hned přiletěla Blanka jako příklad, né že bych čekal něco jiného, ale malá změna špatnosti investic by možná argumentaci prospěla:)
Taková MHD požere každý boží rok 7,5 miliardy...
Ano, kost, aby psi neštěkali, už přistála.
Hmm... 25 mega...skoro nula...:-))
Přitom ten zlý a nekompetentní pán vředouch na radnici (to jsem sama nevymyslela, to jen cituji) prý navrhl 50.
To je otázka důvěry: jestli budeš věřit jemu, nebo mně ;-) . Co já vím, tak tam koncem října nebylo nic.
Nápověda: Když považuješ za vhodné, aby se na cyklo investovalo 60-100 milionů, co budeš dělat ve chvíli, kdy bys měla kuloární informace, že je tam padesát?
Mě osobně se za více jak 20 let v pracovním procesu osvědčilo kuloární informace nebrat jako bernou minci a počkat si až jak to bude v reálu.
Musím říct, že jsem se absolutně nikdy nesetkala s tím, že by se "chodbovka" potvrdila, byť by byla od důvěryhodnějšího člověka.
Naopak, když se na základě "chodbovky" začalo "konat", tak se tím většinou vyvolala totální nasranost, protože bylo jasné, že někdo pustil informace, které zatím byly pracovní v tudíž v jednání.
Jo a není to zkušenost z jedné firmy, ale z vícero.
No, tak já to ještě rozvedu.
Důvěřuj, ale prověřuj! Tohle není otázka důvěry, tady nemluvíme o nějaké osobní záležitosti. Mluvíme o věcech veřejných a o penězích veřejných. A žádáme lidi, aby se nám podepsali na petici.Tady teda spíš prověřuj, než důvěřuj.
A co bych dělala v tom uvedeném případě? Za stávající situace bych si řekla, no to je fajn. Vždyť i vy v té petici jste žádali primátora, aby našel alespoň nějaké peníze a že chápete finanční situaci.
No a když nějaké peníze přiklepnou, tak obratem napíšete, že je to podle vás pohozená kost.
Nerozumím tomu.
Taky tomu moc nerozumím, už jsem upozorňoval že když megacyklopříkladná města investovala ve světě do cyklodopravy, tak měla za sebou už dávno fázi několika desetiletí výstavby celých sítí okruhů, tunelů a mostů , které umožnily pak přistoupit k cyklořešením.
To dobou kdy se tohle ve světě vybudovalo se u nás horkotěžko postavila jedna rádobydálnice.
Navíc bych si dovolil připomenout, že v Česku ba ani dokonce v Praze, jsme ještě zdaleka nedosáhli ani těch současných intenzit automobilismu,které jsou například v Kodani nebo Mnichově či Amterodamu a Vídni po létech tamního cyklobudování...
Ve Vídni první cyklostezky vybudovali někdy před 35-37 lety a od té doby na tom pracovali, žádný ryc-pic-hic za pár let to bude hotový... Navíc žádné z těch měst nedalo, nedává a nebude dávat tak mohutnou dotaci do MHD, protože prostě nemají MHD s takovou přepravni kapacitou ( šérem:) jako Praha.
Jinými slovy, cyklodoprava tam neodsává lidi z MHD jako v Praze, ale opravdu lidi, kteří mají volbu mezi autem nebo kolem.
A to nemluvím o tom, že ti dnešní zlolidé, kteří nám hodili kost, jsou ty samí lidičkové, se kterými se dělali rozhovory na cyklowebech, jejichž účast na CJ byla nadšeně přijímána a předávali ceny v cykloměstských soutěžích za potlesku městských cyklistů ....
No a dneska by jsme od nich ani tu kost nevzali...:)
To by mne opravdu zajímalo, zda se městští (asi hlavně pražští) cyklisté rekrutují ze skupiny dopravované MHD, nebo ze skupiny dopravované IAD. Zda zvětšením skupiny cyklistů klesne výkon MHD, nebo ubyte ve městě aut. Tvůj názor znám, Vratislavův spíš tuším. Je na to nějaká rozumná studie? Co se se všemi těmi kolečkáři teď stalo? Zmizeli do metra nebo do aut? Ten špičkový nárůst cyklistů během stávky by odpovídal přechodu z MHD, ale jednoznačné to není, protože řidiči čekali totální ucpávku Prahy.
Spicka mohla byt i vyjimkou potvrzujici pravidlo. Osobne bych hadal, ze ti mene sportovne vypadajici presedaji do MHD, ti sportovneji obleceni s drazsimi stroji do aut. Az jim bude venku zima, budou se vozit do fitka.
Cyklisté ovlivní dopravní kapacitu Prahy zhruba tolik, co lodní doprava.
Nenechme se oblbovat vylhanými čísly.
Kdo chtĕl a chce jezdit na kolr, ten už jezdí.
Jinak bych byl nerad, aby zapadl ten fakt, že jen v roce 2007 VZP utratila za černé duše v Mořském koníku 24 milionů zbytečnĕ.
VZP čeká v následujících týdnech slušná čistka, 150 miliard ročnĕ touto organizací protéká a jsou velké pochybnosti o řádném hospodaření.
Vadí mĕ, když osoba velmi úzce spjatá se zlodĕjnami si na mĕ troufá otvírat hubu a spekulovat o mé práci.
Vadí mi, že vy všichni k tomu držíte hubu, tedy až na Ifču, které dĕkuji za vysvĕtlení, jak to zhruba v ekonomice chodí.
Je čas přestat si necha kálet na hlavu postbolševiky jako je Radka, je čas jí ukäzat dveře.
Mořský koník už žádné protekční dĕtičky do Chotvatska nebo Řecka nepošle, tak není důvod, abyste jí lezli do zadku, partičko.
O zdravotnich pojistovnach si neco zjisti u soukromych lekaru, nejlepe u specialistu. O tom, jak neplati, pokutuji za to, ze lekar predepise lek, ktery opravdu pomuze, za to, ze lekar posle pacienta ke specialistovi, ktereho prave pacient potrebuje. O tom, jak pak za specialistou prijdou zastupci okolnich praktickych lekaru s tim, ze jestli neprestane tak dobre lecit jejich pacienty, ze mu nebudou posilat svoje pacienty, protoze i oni jsou pak trestani pojistovnami za naslednou peci...
Ve stinu tohohle by se par blbu z vedeni mohlo u more koupat cely rok a k tomu by mohli mit tech 24 mega jako kapesne. Lekari a jina zdravotnicka zarizeni by se na ne urcite rada slozila, kdyby v systemu bylo dost penez, aby byla hrazena potrebna pece.
24 mega. Mne treba fascinuje, jak nektere statni spolecnosti pravidelne obmenuji majetek. Vypocetni techologie, telefonii, autopark, ... No nic, at vymenuji, konec koncu i tohle mne zivi.
HEzky. Minus tri body. Asi se nekomu pravda nelibi.
Když už si tak hezky stěžuješ o pravdě, tak mi jenom vysvětli, proč mám být přesvědčen, že to pravda je. :-)
Když pravdu nechceš vidĕt, neuvidíš ji, prosté jak čerpadlo.
Nestezuju. Nemusis. Staci mit doma lekare - specialistu a videt komunikaci s osmi nejdulezitejsimi pojistovnami.
Uz jsem slysel i o lekari, ktery ve chvili, kdy dojde kvota od pojistoven, leci uz do konce mesice jen za penize, nebo preobjednava. Kamarad k nemu chodi.
Jenze takovych je malo, kdyz se to dozvi pojistovna, krouhne smlouvy a nazdar.
Já nerozporuji tvé tvrzení jako takové.
Obecně se ptám, jestli znamená, že co napíšeš = pravda.
Pro zjednodušení:
1. příspěvek: pohledem na trávu se kazí oči
2. příspěvek: Hele minus tři body, asi se někomu pravda nelíbí.
Jestli se chces hadat, najdi si nekoho vznetlivejsiho. 8-b
Nechci, zvláště s tebou ne, jenom jsem chtěl pochopit tu tvojí poznámku. Nic víc, nic míň.
No nic, třeba někdy na kole. :-)
OK, tak jinak - vetsinu tvrzeni toho bodovaneho prispevku lze overit budto na webu, nebo u nekoho z oboru. Takze minus da budto naivka, nebo ten, kdo na techto praktikach vydelava.
Děkuji :-)
Nemohl například dát minus i někdo, kdo vidí nehospodárnosti na straně druhé a přijde mu ta kritika jednostranná?
Mimochodem, v tomto tématu jsem nedal ani jeden +, nebo -.
Mohl. Pak je to ten naivka. Srovnej si cenu nekterych zavaznejsich operaci a toho, co se da prosustrovat par lidmi, kteri na to maji dostatecne vysoke postaveni.
Jen pisu, kde je hlavni problem pojistoven. Nijak tim neobhajuji rozkradani ani u pojistoven, Blanky, cyklostezek, ... Ale to je umerne moznostem a celkove sume. S funkcnosti te ktere stavby nebo organizace to nema mnoho spolecneho.
Pokud napíšeš, že v systému není dost peněz ve spojitosti s pojišťovnou, kde zahučí něco miliard, tak si myslím že není od věci upozornit, že na straně zdravotních zařízení zahučí něco milionů (desítek, stovek, mld???) též a peněz je tam tedy i o to méně.
Jiste. Ja to beru hlavne z pozice, o ktere neco vim. Tedy z pozice lekare, ktery pracuje na sebe. Tam nezahuci celkem nic.
Taky mi unika, kde jsem snad tvrdil, ze to tak neni, nebo jestli jsme ve pri v necem jinem.
http://www.novinky.cz/domaci/284951-jihoceske...
Vekka zdravotnicka zarizeni si to nejak vydupou, jinde zase funguji zarizeni, ktera nevydelavaji primarne na bodech lekare, ale az na jim vygenerovanych cinnostech v jinem oboru. Samostatni lekari jsou na tom jen biti. A je to cim dal horsi.
Mně VZP zase tak moc nezajímá a nechápu, proč její problémy (a že jich má hodně) taháš na tento web. Taktéž nechápu, proč zaměstnankyni VZP obviňuješ z čachrů jejího zaměstnavatele. S Mořským koníkem moje alergické děti jely do Řecka a tehdy jim to zdravotně docela pomohlo. Nevím kdo další se tam jezdil rekreovat, ale těm alerickým dětem to pomáhalo moc a já jsem na to tehdy s jedním platem na celou 4 člennou rodinu opravdu neměl. Dokonce bych řekl, že u mého syna se to tehdy v nákladech na jeho zimní nemoci mohlo pojišťovně i rentovat. Toť můj laický pohled, abys viděl, že je možný i jiný názor než jen ten tvůj. Dále se tím nehodlám zabývat. Právě tohle zatahování nesouvisících výbušných témat a jejich neustálé omílání je jeden z projevů toho Trolismu, který se ti tak nelíbí.
Jen poznámka, VZP je hodně velký problém a bude ještě větší, protože do rozpočtu zatíná sekeru rok od roku čím dál víc, takže by měl zajímat každého i tebe. Všichni tam lejeme peníze a ne malé a z pojišťovny vypadávají výrazně menší částky než vstupují. Je to samopožírací moloch, který navíc ještě plýtvá.
Jen je nejvic videt. Ostatni pojistovny jsou +/- stejne. Jak jsem psal, to, jestli maji opraveny barak, nove servery, nebo se jedou koupat na konika, to je celkem jedno. Problem jsou chybejici penize a neproplacene faktury lekarum. Jeden rozsahly neurochirurgicky zakrok udela takovy zasek, ze tohle jsou drobne. Je to jen viditelna spicicka ledovce, ale vlastne s tou zbyvajici a skrytou masou vubec nesouvisi. Je to jen takova mala parazitujici kra.
Moje máma až do svých 67 působila v Thomayerce jako závodní lékařka, pořád tam ty vazby jsou. Tehdy neválčila s pojišťovnama, ale potvrzuji přesnĕ co píše Murphy.
Špitál neustále stavĕl, přestavoval, maloval, kupoval nové židle a stoly, tam se pochopitelnĕ dalo ulejt nejvíc penĕz do krabic od vína.
Pamatuji se, jak se rozčilovala, když se jí do rukycdostala nĕjaká faktura, kde jakási údržbářská firma si účtovala 490 kč, za výmĕnu prasklé žárovky v čekárnĕ.
Ono to není jen Blanka, tohle "drobné pouštĕní žilou" ve výsledném součtu dĕlá miliardy, ty miliardy, co si stát půjčuje.
Pokud nĕkdo, aktivnĕ zapojený do tohoto systému rozkrádání, tady založí flame, používá slova jako troll, nebo matlák, mĕl by si sám nafackovat, a chodit kanálama.
Podle tvých myšlenkových pochodů, že úředník je aktivně zapojen do rozkrádání pokud rozkrádají šéfové daného úřadu, lze tedy odvodit, že když se v Thomajerce rozkrádá, tak lékaři, sestřičky, údržbáři, sekretářky jsou také aktivně zapojeni do tohoto systému rozkrádání?
Moje myšlenkové pochody vynech, stejnĕ jako ty absurdní konstrukce. Přečti si ty tři dokumenty a přemýšlej.
Nápovĕda:
Co by sis myslel o sestřičce, která by napsala oslavný článek o údržbáři, ktery za pĕtikilo vymĕnil tu žárovku v čekárnĕ?
Rozhodnutí, co vynechám, nebo ne si, s dovolením, ponechám na sobě, nepotřebuji rady od jiných.
To, že nepotřebuješ rady je prokazatelná skutečnost, nebo tvoje pouhá doměnka?
Tak to mám radost. Díky.
Takhle to vidí rodiče těch více jak 90 tisíc odléčených dětí a pak také ti, co to vidět chtějí.
Kdo to vidět nechce, tomu je marné cokoli říkat.
Tvoje vyprávění o dětech je moc dojemné, nicméně řeč jde o Tvé nehynoucí loajalitě k lidem, kteří už desítky let vyhazují stovky miliónů do luftu.
Takže se zde už nebaví o Praze na kole ale Radce a pojištovnách... No výborně trdla
Ona s tím přišla, ona začala pochybovat o tom, že jako OSVČ programující pro britskou firmu jsem dostatečným přínosem pro naši vlast.
Ukazuje se, že se sana až po kolena brodí v hnoji a pomáhí grázlům rozkrádat.
Nemá se pouštět do kritky slušných lidí, když sama má máslo na hlavě.
Je až neuvěřitelní, jak ty dokážeš klesnout.
P.S.
Tuhle pauzu máme v docházkovém systému vedenou jako "oběd". A protože všechno znáš a všude jsi byl tak víš, že na ten je ze zákoníku práce nárok.
Mě by zase zajímalo, zda ti městští cyklisté o svém ježdění takto uvažují. Zda přemýšlí o tom, odkud se rekrutují a kam se přelejou.
Já nevím. Já tak rozhodně neuvažuju. Ale třeba jsem výjimkou.
Chceš říct, že Ty nevyjíždíš na kole do práce s tím slastným lechtáním v podbřišku při myšlence, že tím svým malým kousíčkem přispěješ ke zlepšení naší matky Země? A jak to těm zločincům v autech zase natřeš? Jak zvrátíš kolo! pokroku zpět ke stromům?
Fuj! Styď se! Jsme dva!
Stydím se strašně. Nejvíc se stydím za to, že jsem se vůbec nestyděla:-))
Ale vážně. U mě to funguje tak, že se ráno kouknu z okna, rozvážím, co budu potřebovat přes den zařídit, jak to nejlépe stihnout a při tom si to co nejméně znepříjemnit a podle toho se rozhodnu, zda MHD, kolo nebo (o bože stydím se, stydím) auto.
Já tyhle lidi, co chtějí Zemi předat našim dětem v co možná nejlepším stavu, beru velmi vážně.
Já ne. Obzvláště když projíždím kolem polí osázených řepkou, nebo panely slunečních elektráren.
Po silnicích počáraných poktogramy, občas před křižovatkou jako v Jesenici u Prahyn100 metrů zvláštní oddĕlené cyklostezky
Která ústí do kruháče a pak dalších 10 km nic aby si narazilmna 50nm piktogramů, a tak si říkáš, to má být ta infrastruktura nebo je to jen trestuhodné rozhazování penĕz?
Cyklořešení dvou kruhových objezdů vybudované v rámci dálniční spojky, které se pak promítne do veny dálnice, řešení, které cyklisté nevyužívají, stejnĕ jako ta hloupá zvířata nechtĕjí chodit přes ty pro nĕ extra vybudované mosty, na mapĕ to hezky vypadá, odškrtnu "ekologie splnĕna", cykloaktivisté ukojeni a pár milionků víceprací se hodí.
A pak, stejní lidé, co požadovali všechny tyhle ptákoviny jako součást stavby dálnice budou křičet, jak je metr dálnice u nás drahý.
Zbytečnĕ nákladná opatření, patřičnĕ předražená o krabice od vína, samotná předražená stavba, jejíž trasa je nej,énĕ hospodárnĕ navržena protože furt se soudí nĕjací vydĕračtí ekobandité o vzácnou lokalitu výskytu krtka zahradního a požadují ekologické vyhodnocení investice u spřátelené firmy jako výpalné, vše tohle dusí naši ekonomiku, odčerpává zdroje a každoročnĕ zvyšuje státní dluh.
Mudrlant řekne, že neví jestli to je pravda. Nemá "dost ingormací" o tom, že kolektory jsou ztrátové a ziskové jen díky dotacím, řepka jako monokultura je pro krajinu katastrofoi a zase zisková jen díky dotacím, pojišťovny hospodaří s péčí řádných hospodářů a piktogramy chrání mraky životů.
Michlovo počítadlo státního dluhu už na nejnavštĕvovanĕjším serveru nebĕží, na Titaniku se chystá ples.
Jen technicka: Neni pravda, ze by nedotovana fotovoltaika byla u nas obecne ztratova. Mela by vyrazne delsi navratnost, ale i u nas jsou mista, kde by ta investice byla navratna. (Jinak samozrejme souhlasim s tim, ze podminky byly statem nastavene nesmyslne a pole osazena solarni elektrarnou jsou dost straslivy pocin.)
Co jsem tak slysel, tak v ramci objetivnosti diskuse je Tvoje poznamka na miste, jinak je ovsem tech mist s navratnosti mizivy zlomecek, takze muze byt klidne zanedban. Vyroba vsech materialu, montaz, obsluha, ... to vsechno vice mene pozere vsechny zisky a jeste je ekostopa vetsi, nez u uhli...
Ptali jsem se na to pri navsteve vetrne elektrarny. Pani, se kterou jsme debatovali, zrovna jednu elektrarnu na strese obchodaku ma a pracuje ve firme, ktera je instaluje, ale odmita delat prasarny typu pole pokryte solarnimi panely. S dotacemi se ji to vrati za 5 let, bez dotaci za deset. Co se tyka ekostopy, nenasla jsem asi pred rokem na netu zadne duveryhodne udaje, ale musim upozornit, ze to je nejspis tvrzeni pochazejici z dob, kdy byla fotovoltaika na o neco primitivnejsi urovni.
Ja to slysel asi pred rokem od cloveka, ktery pracuje v jedne takove firme.
Jakakolik elektrarna, ktera funguje jen ve spickach a ktera zabira velkou plochu (fotovoltanika, pribojova, vetrna, ...) ma problem vratit investice za rozumnou dobu, pretoze jeji komponenty maji malou zivotnost. A vyroma materialu spolu se zastavenim plochy v souctu udajne vychazi pro prirodu hur, nez uhelny dul, ktery se po vytezeni necha zarust.
fotovoltaika je na primitivní úrovni pořád :)
Když zcela nedávno bylo žádáno instalovaní panelů s účinností 22 procent, tak se rentiérská lobby, pardon fotovoltaici bránili, že takové panely nejsou dostupné :(
To ale neznamena, ze je k nicemu. Ja si treba osobne myslim, ze je vyborna na instalace na strechy domu (takovy hypermarket ji ma ale treba dost velkou) a lokalni vyuziti, napriklad k vytapeni, klimatizaci a ohrev vody. K instalaci na velke plochy louky s velkym vykonem je podle me naopak velmi nevhodna.
http://www.ekoblog.cz/?q=node/206
http://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/7868...
Psala jsem tam vyuziti, ktera jsou akumulacni nebo typicky pres den. Samozrejme ze se samotnou fotovoltaikou nevystacis.
To je zasadni chyba, kterou produkuji centralizovane snahy EU, ze se podpori neco, co se pak nekontrolovane rozjede pres rozumne meze, ja bych videla spis jako zaklad slovo diverzifikace.
Opravdu se domníváš, že lidé, kteří:
„vyjíždějí na kole do práce, aby svým malým kousíčkem přispěli ke zlepšení naší matky Země“
.. osívají pole řepkou a stavějí solární elektrárny?
Tihle asi ne, ale bohužel je jejich počínání diskreditováno těmi, kteří zjistili, že ekologie je býhodný byznys.
A bohužel je velmi mnoho těch, kteří jim věří a ještě jim za to tleskají a snad i s radostí platí o 3 Kč za kW víc než by bylo potřeba, stačí to nazvat zelené nebo eko.
To je šumák jakou "komoditu" zvolíš "ekologii" nebo "sociálnĕ soravedlivý stát" popř. "malý efektivní stát" či "jistoty a prosperitu"
Politika je dobrý byznys, protože se dostanou k veřejným penĕzům a s nimi pak nakládají.
Je lhostejno tváří li se ekoligicky, tržnĕ, nebo sociálnĕ, v zásadĕ jsou to stejní lidé, chtĕjí se přes politiku dostat k rozhodování o penĕzích, které vytřásli z daňového poplatníka, asi jako fotbalisti najatí v Anglii nebo Španĕlsku. Fuk jestli kopou za Manchester nebo Chelsea, klub je platí, tak za nĕj kopou, emoce a fandovství přenechají fanouškúm. Ti se petou na ulicích za blajku klubu, profi hráč klub nebere osobnĕ.
To vím také. Jen se mi nelíbilo, že jsi z nějakého důvodu spojil snahu přispět svým malým kousíčkem ke zlepšení naší matky Země, se slastným lechtáním v podbřišku a nenávistí k autům, jako by to k sobě neodmyslitelně patřilo.
On každej kousek je dobrej, já mám na louce serii rybníčků, a halasně vyřvávám do světa, že chráním Prahu před příští povodní.
Ono je to tak, za bolševika byla louka mokřinou, tak jí odmeliorovali, aby mohli pěstovat kukuřici. Bolševik odešel, či spíše se přesunul do vedení akciovek a pojišťoven, ale odmeliorovaná louka zůstala, a začala paradoxně vysychat. V okolních studnách klesla hladina vody o metr i víc.
Inu řekl jsem si, obrátím kolo dějin, na potůčku vybudoval serii 4 hrází, zvednul hladinu zhruba o 1.8 m, a začínám louku poustupně zespoda zase napouštět. Hráze jsou vymyšleny tak (měl jsem celkem 12 pokusů, než jsem pochopil jak na to), že když teče velká voda z přívalového deště, neproletí korytem potoka dolů, ale rozleje se po louce a pomalu se zavsakovává. Nějaký ty hektolitry na Prahu prokazatelně nejdou.
Kdyby všichni, na všech potůčkách, u horních toků se chovali podobně, škody způsobené přívalovými dešti by byly o dost menší.
Jenomže myšlení bolí, takže sousední chatači si moje rybníčky nespojili se zvednutím hladiny podzemní vody v jejich studních, ale se zvýšeným výskytem komárů a je zle. Stížnosti, udání za nepovolené stavby, a takovéhle kratochvíle mě hoši připravili, naštěstí ti co mají životní prostředí na okrese na starosti, pochopili, co jsem udělal, takže žádná černá stavba, ale neohlášená terenní úprava. Komáry teď spolehlivě likvidují rybky a obojživelníci, kteří se v rybníčkách zabydleli.
Tohle je ovšem pro "zelené" málo zelené, správné je se o prkotiny jako je jedna špatná meliorace nestarat, a radejí se přikovat k bráně Temelína, popřípadě sednout na jachtu a ject chránit velryby do Pacifiku.
Malé, každodenní věci jso pro amatéry, profi bojovník potřebuje velkého soupeře, a ne blbou vysychající louku.
Navlékněte azbestové spodky, rozjíždíme flame (někteří stále nemají rozum a neustále to sem MUSÍ tahat).
Myslíš, že modrý pták Alexandr Novák (stavitel nepovolené solární elektrárny), jezdil do práce na kole? Nebo, že bude jezdit po kriminálu na kole?
http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony...
Takže členové ODS diskreditují zelenou politiku a nadávat za to budeš Zeleným. To dává smysl. Myslel jsem, že báby klausovky, které byly schopné do Parlamentu protlačit i tenisovou raketu VK už vymřely.
Zelení, modří, hnědí, rudí nebo černí, všechno je to stejná pakáž, Hraboši.
Koho tedy budeš volit, císaře?
Jsem rozpolcenej jako ta řiť, fakt nevím, nevím si rady.
Zatím jsem nenašel uskupení, které by věrohodně reprezentovalo to co bych si přál. Nejblíže mám k Svobodným, ale ty už jsou poněkud extremičtí svým požadavkem na vystoupení z Unie a pár liem, kteří se kolem toho motaj, taky moc nedůvěřuju.
Nejspíš budu volit Prazdroj 12ku.
Nemyslím, že to je všechno stejná pakáž, ale i kdyby byla. Proč se všichni navážejí jen do Zelených a ostatní nechávají na pokoji?
Jestli to nebude tím, že zelený přícházejí s podobně přitroublými nápady, ti všehoschopní u moci když ucítí možnost na tom vydělat, tak po tom skočí a prosadí to i když vědi, že to prospěšné není a společnost na to doplatí a dá to moc práce to nějak změnit nebo dokonce zrušit a bude to stát velké peníze než se alespoň z části odstraní to špatné ke kterému se nikdo nebude hlásit.
Tak komu nadávat? Můžeme ledaskomu, ale kdyby s tím zelení nepřišli, tak si jich nikdo nebude všímat a pokud by dělali opravdu je to prospěšné, tak by měli mnohem větší podporu a nepropadli by. Lidé zeleným věřili, proto měli takový nádherný nástup jenomže se ukázalo, že to jsou stejný zmetci jako ostatní a navíc ještě hrozný amatéři, tak propadli a lidi o ně ztratili zájem, jenomže mezitím napáchali hrozné škody.
Mně je u prdele jestli jsou to zelení, modří nebo fialoví. Prostě ten, který si jako zdroj svých zisků vezme jakoukoliv záminku že bude zachraňovat planetu, čímkoliv, jen proto, aby si namastil kapsu, je pro, mně kurva nemytá.
Tihle lidé jen dĕlají užitečné idioty, šíbři po jejich zádech vyšplhali do parlamentu a pak zbursíkovali zákony.
Ono ale v naší politice je to stejné vlastnĕ všude, za můj pravicový hlas dĕlá Nečas levicovou politiku zvyšování daní, nevím jestli v tomhle státĕ žije nĕkdo, jehož ti, které volil, nepodvedli.
Zhora zmĕna už nepřijde, a horší je, že dole jsme roztříštĕni do protikladných názorových proudú a tak jednotný postup MY versus ONI jako byl před 23 lety není vůbec možný.
Shodneme se s našimi levicovými kolegy na tom, že je vše prolezlé korupcí, ale neshodneme se už jak z toho ven.
Zjednodušenĕ až na dřeň - pravice (neplést si s ODS nebo TOP) vidí východisko v "menším státu" levice pak naopak ve "více státu a lepší kontrole".
Otázka, kterou přátelům zleva vždycky kladu a dosud nebyla uspokojivĕ zodpovĕzena je to staré "kdo hlídá hlídače".
Ptoto mĕ koncept menšího státu připadá logičtĕjší a funkčnĕjší.
Vím, že úředníky nedokážu uhlídat aby nekradli, proto jim nechá, na rozhodování kudy kde a kam investovat naprosté minimum.
Ale protože každý to vidíme jinak, a jednoty, alespoň té elementární nedosáhneme, budeme se dále propadat až k bankrotu.
Bohužel.
Nebuď tak pesimistický, ještě můžeš jezdit na kole :D
Prd můžu,
prolejvám se Coldrexem, žeru nějaký předražený tablety co "chřipka z těla ven" a tak víkend na kole nehrozí, pojedu zejtra asi za mámou traktorem, jestli mě to nesloží vůbec.
Mám strach, že do jara mám po žížalkách.
Pij pořádný grog s citronem (rum, voda, 1/2 citronu)... Lepší než sto coldrexů; a účinnější! ;-)
Rum nemůžu, ani cejtit v grogu, pralinkách nebo cukroví.
Má to svoje důvody, to ještĕ na škole, na nĕjaký z tĕch brigád kdy jsme pomáhali našim družstevníkům dohnat a předehnat, nĕjakýho pitomce napadlo, že uspořádáme rum-unský večírek, každej koupil dvĕ láhve, a já pro sichr tři, a lemtali jsme to z pulitru jak desítku.
Následky otřesné.
To snáze vypiju odvar z cibule co mi dĕlá na nachlazení madam, než grog.
Ten coldrex fakt uleví, ale zřejmĕ nic neléčí. Tak ještĕ bioparoxem prostříkávám krk, to je teda taky hnus, a pak ještĕ ty tablety "chřipka z tĕla ven", už je líp, ale na kolo, ani elektromoped, to není.
Víry potřeba vypustit do lesa. Pořádně se oblíct a jet ven, pomalu piáno, díky tlustejm svetrům se člověk vypotí a víry vydejchá. V baráku mezitím pořádně vyvětrat, pak zatopit, dát si čaj, slivovici, dva acylpiríny a jít spat.
V dopise se žádalo 1% z dopravního rozpočtu, což 25Mkč není ani omylem.
Celou tu událost považuju za zdařilou fintu, jak dát málo a ještě bejt za dobráka. Naprosto pak chápu hlasy (zde odmítané) tvrdící, že kdyby nedali nic, tak by aspoň bylo jasné, jak to myslí.
Řekla bych, že v tuto chvíli je to už celkem jedno. Těch 25 mega není ani mých, ani tvých, ani automatích, ani cyklokomisních.
Myslete si třeba, že je to pohozená kost, ale přesto je to dost peněz na to, aby se jen tak prošustrovaly v žabomyších válkách a sporech.
Cyklokomise, ve které zasedáš, bude o účelném vynaložení těch peněz spolurozhodovat. Takže moc prosím, zapomeňte na šutky, hrošince, blanky a osobní nevraživosti a soustřeďte se na cyklodopravu.
A ještě něco: Nebuďte hysteričtí. Praha cyklistická se do bodu nula nevrací.
Zajdi se podívat na Michelskou, to je bod -1.
Michelskou mám teď zrovna z ruky. Ano slyšela jsem, že rekonstrukce byla konečně dokončená, hrozilo, že to letos nebude, ale peníze se nakonec našly. Teď prý ještě budou upravovat chodníky.
V čem je to bod -1? Nesmí se tam na kole?
Viz PrahouNaKole
Viděla jsem.
Je mi líto, že tam nejsou vyvýšené cyklopruhy oddělené zeleným pásem a čtvrté rameno v křižovatkách.
Přesto si myslím, že i pro cyklisty je fajn, že se tam už nemusí jezdit třeba po tomhle:
http://goo.gl/maps/0CA7X
Když už budu mluvit JEN za sebe, tak úprava Michelské mě rozhodně nepřesvědčí k tomu, abych po ní jezdil namísto kopečku navíc Pod Vinným potokem a pololegální zkratkou do Ohradní.
Co mi přijde nejhorší, že začátečníci si tam opět dokonale potvrdí, že je OK prasit mezi chodci. Ta chodníkostezka jsou skutečně jen cedule na chodníku, není tam ani barevně odlišená dlažba na cyklopás (a to jsou tam v té dolní části 3p místa). A samozřejmě, v křižovatkách si pomoz sám a doveď si kolo, kam potřebuješ. Tahle "infrastruktura" nepomáhá vůbec nijak komfortu cyklistů, po tom chodníku tak, jak vypadá, by mohli stejně dobře jezdit i bez cedulí. Slouží jen k tomu, aby se řidiči nemuseli obtěžovat jejich přítomností v provozu.
A myslím, že tahle infra nebude vonět ani nám praktikům, protože jít tímhle směrem znamená udělat z Prahy Pardubice v tom nejhorším slova smyslu (kolega tam začal studovat a poreferoval mi, že konečně pochopil, proč tam i přes placatost, malý plošný rozsah a množství cyklostezek jezdí na kole překvapivě málo lidí).
To by mě docela zajímalo na co přišel, že je v Pardubicích špatně, proč se tam nejezdí?
Proč mají Pardubice modal split cyklo 18% a ne třeba 35%? Město je to placaté a malé. Asi ta infrastruktura nebude zase až tak lákavá.
18 procent je už číslo, s kterým se dá pracovat. Abychom zjistili, zda má budování cykloinfra nějaký vliv, potřebovali bychom znát, jaký byl podíl cyklodopravy před cykloinfra. Nevíš?
Vratislave, takhle se o tom přeci bavit nedá. Napsat článek v duchu scifi, pak říct, že mě to teda nepřesvědčí, a že to vnutí ostatním prasení.
Nebyla jsem tam, takže nevím. Tak prosím, napiš, jak by to mělo být, aby to tebe neodradilo a druhé nepřinutilo prasit. Prosím o realistické zhodnocení a reálná opatření.
Nikoliv o "kodaňské scifi" ani "pardubický thriller". Existuje nějaký návrh cykloopatření, která se tam měla udělat, ale neudělala? Jak zněl? Proč se nedodržel? Kdo je za to odpovědný?
Pražská situace je tak ujetá, že už o tom věcně psát snad ani nejde.
Vývoj stručně: Projekt je z doby, kdy se nevědělo, co je to cyklopruh. Naštěstí je to docela široce dimenzované, takže se tam vejdou piktokoridory. Za stávající situace se dalo udělat alespoň toto:
- Cyklostezku po chodníku oddělit od chodců (aspoň pocitově jinou barvou dlažby, když už nic)
- Zajistit vjezd do nepřímého odbočení do Ohradní hned z rohu a ne s trapnou zajížďkou
- Zajistit bezpečné odbočení cyklistů vlevo z Michelské do ulice U Michelského mlýna (alespoň box na nepřímé odbočení pro méně zdatné). To se dalo udělat i za stávající situace.
Optimum je samozřejmě někde jinde. V úseku A223 by mi nevadila chodníková stezka, ve stoupání je potřeba větší ochrana. Rozhodně ale jednosměrná nahoru. Směr dolů cyklopruh, tam si to člověk může dovolit pustit a kontakt s chodci je vyloženě nežádoucí.
Optimální řešení úseku A23: Tady by trasa měla být spíš chráněná (je to přece jen páteřka), potřebujete se dostat na ústí ulice U Mýdlárny, takže chodníková cyklostezka. Na řešení přesmyků, nebo zda po západním či východním okraji ulice, to by bylo na větší prověření.
Všechny úseky cyklostezky vždy rozhodně s odděleným prostorem pro chodce.
Neboj se, neprošustrují se. Na připravených projektech se dá investovat čtyřikrát tolik, zlepšování podmínek pro cyklisty tedy půjde "jen" čtvrtinovou rychlostí oproti tomu, jak by to mohlo jít (jinými slovy, část toho, co mohlo být v roce 2013, bude asi tak v roce 2016).
Jestli bude cyklokomise o něčem spolurozhodovat, to velmi silně pochybuju. Přečti si moje zpravodajství z posledního roku a půl a podívej se na Michelskou. Komise je poslední dobou jen zástěrka, aby to vypadalo, že se pro cyklo něco dělá. Nosek do rozhlasu prostě bájil, do médií lže opakovaně.
Prosím, neber to jako rýpání, ale proč tedy komise existuje?!?
Aby se par lidi citilo dulezite, proto.
To je naopak velmi případná otázka.
V letech cca 2007-2010 komise dobře fungovala (naprosto výjimečně ve srovnní s tím, jak fungují jiné komise na MHMP). Skutečně se v ní dělaly věci, spojovala odborníky, řídila se přes ní práce externích projektantů, kteří na ni docházeli, hledaly se tam způsoby, jak v projektech, ze kterých někdo v úředním kolečku cyklo vykuchal, tam toto dostat zpět v únosné podobě. Kromě měsíční komise se dělaly i pracovní porady v užším kroužku každý týden. Docházel jsem na ně jako externista, když jsem chystal anketu o největších problémech pražské infrastruktury, atmosféra byla přátelská a pracovní.
Od května 2011, co komisi předsedá paní MKH, byla tato pouze dějištěm zoufalých bojů o to, aby se tento stav obnovil.
Hele jestli je vam to malo, tak at to daji me ja si to klidne a rad vezmu.
Já to sem rači zkopnu, aby se zase neinterpretovalo něco, co nikdo nečetl.
Originál zde: http://prahounakole.cz/2012/11/rozpocet-cyklo-z...
Výtah:
Poté, co nás město nechalo vycukat informacemi o nule v městském rozpočtu, bylo ve schválené verzi nakonec vyčleněno 25 milionů Kč.
Ještě koncem října byla v konceptu rozpočtu nula, ke změně došlo zhruba ve stejné době, co se tato informace dostala na veřejnost. Můžeme se jen dohadovat, zda to bylo v souvislosti s překotným vývojem kolem cyklokomise, či teprve v reakci na otevřený dopis, který od čtvrtka do pondělka spolupodepsalo 860 lidí. Za cyklistickou dopravu se dokázali postavit jak zainteresovaní uvnitř magistrátu, tak lidé, kteří po městě na kole buď jezdí, nebo chtějí zlepšit pro kolo v Praze doposud velmi nedostatečné podmínky.
Z pohledu dlouhodobého rozvoje cyklistické dopravy je 25 milionů naprosto neuspokojivá částka. Tyhle peníze postačí víceméně na to, aby se podmínky pro cyklisty v Praze nezačaly zhoršovat.
Rozpočet ještě musí projít pražským zastupitelstvem, které o něm bude rozhodovat ve čtvrtek 29. listopadu. Částka na cyklodopravu se tedy ještě může zvýšit, pokud některý ze zastupitelů podá patřičný pozměňovací návrh. A odkud to vzít? Rozpočtových kapitol, ve kterých se žongluje se stamiliony, je v rozpočtu hned několik. Újezďák byl znuděn příkladem Blanky, v poměru cena/výkon se ale jedná o nejzbytečnější pražskou investici - protože i jako podnět pro založení desítek flamewarů na Nakole je sedmatřicet miliard příliš mnoho ;-) .
A jako bonus dva veselé obrázky.
Dík. Já to četla.
Takže proti loňsku navýšení. Jednou tolik, nemýlím-li se.
Mimochodem, tu petici jsem nemohla podepsat právě kvůli tomu, že jsem se nemohla smířit s formulacemi "jedna paní povídala, že nula" nebo třeba "nejsme přesvědčeni, zda zvládá a je schopen..." Nebyl to magistrát, kdo Vás vycukal:-))
Já ty zdroje fakt nemůžu jmenovat, promiň. Atmosféra na magistrátě je taková, že kdo projeví neloajalitu, toho se při nejbližší příležitosti pod nějakou záminkou zbaví. Dopis členů cyklokomise primátorovi podepsal jediný insider, a to jen proto, že je rok před důchodem. Ti mladší, s rodinami, se prostě bojí a já je naprosto chápu. Víš jakou já mám proti nim svobodu v tom, že třeba tady můžu o tomhle vůbec psát? A i já se bojím, zda tím, že sem tohle napíšu a někomu se to donese, je neohrozím jen tím, že píšu o tom, že na městských úřadech to takhle funguje.
Ale ano, mýlím se. Proti loňsku 3x tolik (loni v rozpočtu 8 mega)
Možná jde prostě o to, že smutná skutečnost, že prachy fakt došly (a lépe už bylo), dochází podstatně více lidem, než třeba před rokem, dvěma.
Přitom za krize, jak tvrdí Copehágenizecom :) stoupá počet cyklistů a prodej kol a když klesá, což v Kodani klesl tak se hledají jiné faktory na které by se to hodilo, než prostý fakt , že lidi kteří nemají práci se za ní prostě nepřesunují nijak, dokonce ani na kolech.
No, v Kodani je kolo jeden ze základních dopravních prostředků, tudíž ekonomické cykly kopíruje, v Itálii (kde se toho, že se prodává víc kol, než aut, nedávno vyloženě lekli), je to pochopitelný přesun k úspornější alternativě. (Já ještě nečetl toho posledního Collvila /kterého počítám, cituješ, nechceš sem dát link?/, ale mám dojem, že si v posledním zhruba roce začíná stěžovat nějak moc.)
Víš, jak poznáš, že došly peníze? Že nedostanou zakázky firmy, co pro Prahu staví za miliardy věci zbytečné (Blanka) nebo totálně podělané (A-Motol). Zatím jim půjde pořád ještě odhadem 10 000 000 000 Kč .
Zatím se škrtají věci spíše zbytné (a malování pruhů po silnicích zbytné je), že se nezačne s Blankou 2 je jasné, JV část okruhu je v nedohlednu a o SV části se přestalo mluvit.
Napřesrok se začne na dokončovaných akcích okrajovat sádlo (věcně, finančně to bude horší) a bude se mluvit i o tom, že vyhazovat peníze za nesmysly jen proto, že na to z brusele taky něco pošlou, je blbost.
A taky vypadne pár kostlivců ze skříně, i s patřičnými finačními následky. No, bude veselo.
Ale fakt, krouhat kvůli tomu levný věci se zřejmým efektem ( http://prahounakole.cz/wp-content/pnk/uploads... ) je vážně chyba. Víc cyklistů ve městě prostě znamená míň lidí, co se pohybují jinak (a pro město dráž).
Ale no tak, kolo je opravdu dopravní prostředek, bez kterého se město nejsnáz obejde. Nebo snad je v MHD znát, že v létě se část cestujících ze zimy přesunula na kola? Ne, ani omylem.
-
Nebo jinak. Kdyby bylo nutné škrtnout jeden dopravní prostředek v celém městě, který by chyběl nejméně?
(Správně, parníky a lanovka. Kola jsou až třetí v pořadí.)
A proč by to mělo být nutné?
Jinak v Praze už byly škrtnuty například trolejbusy, v řadě jiných měst tramvaje. Mnohá města (mimo ČR) si teď tramvaje za velkých nákladů vracejí zpátky.
"Pro mesto draz."
Tim myslis ty, kteri vyuzivaji dotace a pulku ceny sve prepravy si nechaji dotovat v MHD?
Nebo cyklisty, kteri na svoji infrastrukturu nepriplati nic z pohonnych hmot?
Nebo auta, ktera statni rozpocet naopak i naplnuji?
Nebo to je jinak a kola opravdu setri statu za vydaje na leceni, MHD je porad ekologictejsi a mene zabere a auta vyzaduji daleko vice investic, nez kolik jejich provoz dokaze vygenerovat zisku pro okoli?
Tole jsou cca zakladni otazky, stale dokola propirane a omilane. Pocital to nekdy nekdo? Co z toho doopravdy plati? Nez na tole bude alespon priblizna odpoved, jsou stejne vsechny zdejsi cyklo x auto diskuse zbytecne.
Tyhle věci jsou dávno spočítané, samozřejmě.
Nejsou a byt nemohou.
Jak vypocitat, kolik se usetri pouzitim kola misto auta na dojizdeni do prace? Ani, nejaka cisla existuji, ale nejsou obecne platna. Dam Ti osobni priklad. Na kole jsem do prace zacal jezdit nekdy v kvetnu tusim. Po cca mesici a neco jsem odpadl s virozou a par dni si polezel. Pres cele leto byl porad nejaky duvod, proc bylo potreba auta, dovolene a tak. Ke kolu jsem se dostal az zase v zari. A ted jsem doma a odhanim virozu. Zatim v souctu mirne pres tyden nemoci na cca 10 tydnu jezdeni. Dokud jsem jezdil autem, promarodil jsem tak tyden za nekolik let.
(Popravde to nedavam do prime souvislosti, je to spis shoda okolosti.)
Krome tech tvrdych odnot jsou tu i mekke a ty si kazdy ohodnoti jinak. Pro nekoho ma hodnotu 100 bodu centrum uplne bez aut a travnik misto magistraly, pro nekoho parkoviste misto parku.
Zajimalo by mne treba, kolik stoji stat moje jezdeni autem. Par poslednich let nalitam kolem 10 kKm sluzebne a 20 kKm soukrome (jo, jsou v tom i dlouhe zahranicni cesty). A kolik doopravdy prispeju? Budeme pocitat dan z pohonnych hmot, nebo i z pneumatik, retezu, drzaku na mobil, ... Nebo i z jidla, ktere si koupim na benzinkach a v motelech? Co DPH odevzdane autoservisy? A co treba DPH z hypermarketu? Maji prece obravska parkoviste, aby prilakali lidi k nakupu. Da se tedy cast z jimi odevzdane dane zapocitat jako prijem z provozu aut?
Podle mne jsou hranice takhle sloziteho problemu natolik rozostrene, ze i presna a tvrda cisla pak kazdy interpretuje jinak.
Myslel jsem, že mluvíš o společenských přínosech, a ejhle, ty na mě vytáhneš analýzu vztaženou k tvé osobě.
Existují města, která to mají spočítané.
Ale ne, ja jen davam jeden konkretni priklad. Nezpochybnuji vyzkumy, jen si myslim, ze se z duvodu financnich limitu nikdy nebudou delat na dostatecne velkem vzorku populace, nebo zase volbou media (internetoivy dotaznik) zkresli vysledky, protoze to zase ovlivni i skladbu zucastnenych.
Pro zajimavost - pocital to nekdo u nas? Kolik stoji 1 osobokilometr stat a naopak kolik za to stat dostane?
Ono ve vztahu k MHD je to přesně obráceně, od doby co jezdím na kole do práce dostávám rýmy, virozy a podobné svistva vždy v období, kdy přestanu jezdit na kole a vrhnu se do promořených hromadných vagonů MHD :(
Peníze došly dávno.
Rozdĕlujete si dluh. Užíráte budoucnost dĕtem.
Takže to bude 10 km zbytečných piktogramů a dvĕ zprasrné křižovatky?
Nehledej smítko v očích bližního svého, pokud máš ve svém břevno, nebo jak to je?
Nikdy za celá svůj život jsem nepobral žádnou dávku, podporu, subvenci nebo dotaci, nepracoval jsem na státní, nebo z veřejných prostředků hrazené zakázce. Nemocenskou jsem měl naposledy v roce 1986.
Kdyby se tak chovali všichni, stát by byl bez dluhů a vzkvétal.
O jakém břevně to mluvíš?
Ty jsi před rokem 1989 nebyl zaměstnán a nepobíral jsi přídavky na děti?!?
A chceš říct, že po roce 1989 jsi si při daňovém přiznání neodečítal částku na děti nebo na manželku?!?
Co to s tím má společného?
No jen že píšeš, že jsi nikdy nepobral žádnou dávku a nepracoval jsi na státním projektu.
Přídavky na děti jsou dávky a úlevy na daních v podstatě taky.
A nějak si nedovedu představit, že by před revolucí někdo pracoval na jiném než státním projektu.
ještě bys mohla povypráv ět o tom, že jsem "vystudoval za dělnické peníze".....
jinak přídavky, mateřskou, ani jiné dávky jsme fakt nepobírali.
Daňové záležitosti pak za dávku může považovat jen hlupák
Tak před rokem 1989 byly přídavky na děti jaksi samozřejmost. Prostě jsi je dostával k platu. Nikdo se neptal chceš nebo nechceš. Zkrátka je jeden z rodičů k platu dostával.
A podle toho, jak píšeš o svých dětech, tak bych tipovala, že se před rokem 1989 narodily.
Nebo mi chceš tvrdit, že jsi demonstrativně státu řekl "NE, já ty přídavky nechci?!?"
Po roce 1989 (nevím odkdy) už to pak bylo opravdu podle výše platu a ti co na přídavky dosáhli tak bylo na nich, zda o ně požádají.
Už to nebylo automatické.
A chceš mi říct, že jsi odmítnul i porodné?!?
Tak to sorry, ale to už ti fakt neuvěřím.
Možná jsem hlupák, ale co je to vlastně úleva na daních?!?
Podle mého osobní názoru jen zjednodušení toho, že by jsi zaplatil plné daně a za dítě a manželku by jsi si pak u státu vyžádal úhradu "dávek".
A studium je opravdu kapitola sama za sebe. To mě tedy nějak nenapadlo mezi dávky počítat, ale výhoda to rozhodně byla.
Nikoliv, nemáš pravdu, na velkou jsem přídavky nedostával a tobě je prd do toho proč ne, a na malou rovněž ne, ta je ročník 1992. Jelikož moje paní byla rovněž OSVČ, neměla ani žádnou mateřskou, ale di toho ty nemáš co strkat nos.
Dítě se v daňovém systému zohledňovalo různými způsoby v průběhu času, jako odečitatelná položka z daňového základu, a dnes snad je na dítě snad sleva na dani.
Čili stát mi milá zlatá nic nedával, jen mi bral míň, protože dítě. To je ale safra rozdíl, a sama si označila, co jsi, když to nechápeš.
Ne, opravdu mě nezajímá, proč jsi si neuplatnil na dítě úlevu na daních + přídavky. Je mi to fuk, ikdyž v době před revolucí to nemá logiku. V té době každý lovil kdejakou kačku, kterou mohl k platu od státu získat.
Nicméně porodné jsi zřejmě neodmítnul. To se zasílalo automaticky, pokud si pamatuji. O to se nijak nežádalo.
Daňové úlevy na dítě a manželku pak opravdu považuji za příspěvek státu, protože o to se snižuje základ, ze kterého odvádíš státu.
Těchto úlev jsi evidentně využil a využíváš, takže tady nevyprávěj, že jsi nikdy nic nečerpal.
Takže já mám jasno a končím s krmením trolla.
Takže se zase zkldni, přestan být sprostá, o jakém trollovi je řeč?
Uvědom si, že ty, která vaří na ouřadě kávičku těm velkým grázlum, co rozkrádají peníze ze zdravotního pojištění opřes Mořské koníky, máš právo tak akorát držet hubu.
Nenechám si líbit sprosté drzosti, které ty, jako letitý aparátčik konstruješ. SKutečnost je ta, že ty si placenaz peněz, které já vydělám.
Skutečnost je taková, že sleva na dani, nebo snížení danového základu není dotace ale pouze a jen to, že stát měobírá o mín..
OBírá mě proto, aby grázlové ve Zdravotní pojištovně, kde podle dostupných informací ty děláš podržtašku, rozkrádali majetky,.v poslední době formou podivných prodejů nemovitostí.
Ty nemáš sebemenší právo vůbec komentovat, natož sprostě pindat o trollech. Vůbec netušíš, jak to chodí v normálním světě, takžednes podruhé tě žádám , zklapni.
Ekonomice, daním a spoustě dalších věcí nerozumíš, a zdá se, že nemáš na to, abys kdy vůbec rozuměla.
Tak se drž zpátky a nebud drzá.
Nekrmit trolla znamená nadále nepřispívat do OT větve, která se tu rozvinula.
K tomu ostatnímu
- s mým pracovním zařazením se mýlíš, ale i kdybych jen uklízela toalety, nic tě neopravňuje k tomu, aby jsi se o jakékoli práci vyjadřoval sprostě a pohrdlivě.
Každá lidská práce má svou cenu a pohrdat kýmkoli jen kvůli tomu co dělá, to je ubohost.
- finance na platy jsou ZZP přidělovány MF a rozhodně to nejsou peníze vybrané na zdravotním pojištění. Takže nejprve si zjsiti co se financuje ze zdravotního pojištění a pak házej špínu. Je vidět, že o tomhle nevíš naprosto nic.
- v tom ostatním matláka nezapřeš, ale nehodlám se tím nijak zabývat.
Howg.
S Jindrou souhlasím v tom, že pracuješ ve vedení podniku, ve kterém se vyházely stovky miliónů korun do luftu. A tvrdíš o sobě, že jako úřednice jsi pro naši ekonomiku přínosnější, než Jindra. No to nejsi ani náhodou. Pro naši ekonomiku jste holé neštěstí. Ztratilo se vám tam tolik peněz, že i kdybyste tam všichni odteď makali zadarmo, tak to do smrti nesplatíte.
Ve vedení?!?
To si spíš sedíš na vedení :o)))
Pardon, pracuješ na ústředí této instituce. Už spoustu let je všeobecně známo, co se tam s penězi daňových poplatníků děje. Kdybys tam uklízela ty toalety, dokázalo bych si Tě vážit. Jenže Ty se tu neustále chlubíš svým vysokým IQ, studiem vysoké školy, uměním jednat s lidmi a schopností přežít v jakýchkoli podmínkách. Za těchto okolností Tvůj útok na Jindrovu prospěšnost pro naši ekonomiku prostě považuji za nehoráznou neomalenost.
To, že mám někde kancelář a spadám pod určitou správní jednotku firmy neznamená, že nemohu být řadový pracovník s běžnou pracovní smlouvou.
A znovu ti opakuji - mzdový fond se nijak netýká zdravotního pojištění.
Ano, nyní se opět všude v médiích mluví o tom, že chybí peníze na zdravotnictví a ukazuje se, kdo za to může. Pokud by jsi ale sledoval všechny dostupné podklady, tak by jsi zjsitil, že to ani jinak být nemůže, protože pokud se na zdravotnictví vydává víc, než kolik se přijímá, tak dluh prostě roste.
V tomhle státě je všeobecně zvykem nadávat na úředníky. Je za nimi ale spousta práce, kterou prostě někdo musí udělat.
Ano, je otázka, zda je jich potřeba tolik, ale na druhou stranu - náš úřad letos zeštíhnlel o 30% zaměstnanců. Každý má jen plnou hubu keců, jak se tady živilo tolik lidí nadbytek.
Omyl, nebyl to nadbytek - naopak, teď probíhá restruktualizace, která není jednoduchá a zacelit všechny chybějící články není jednoduché.
A navíc - jaký si myslíš, že to ve finále bude mít přínost pro stát?!?
Ano, ušetří se na mzdách, ale to se do zdravotnictví nijak nepromítne, protože mzdový fond jde z jiných peněz.
Navíc stoupne nezaměstnanost a to bohužel nezaměstnonst v okrajových částech republiky jako je severní Morava, severní Čechy, západní Čechy. Tihle lidé půjdou zákonitě na pracák, takže se z nich rázem stanou státní pojištěnci.
Budou an podpoře, takže opět výdaje státu. budou žádat o sociální dávky, takže opět další výdaje státu.
Ano, je potřeba zeštíhlovat úřady, ale nemá to jen svá pozitiva. Má to i svůj dopad na státní ekonomiku a nezaměstnanost, takže na jednu stranu se ušetří na mzdách, ale na druhou stranu je to teď stát, kdo za tyto lidi a těmto lidem platí.
A bohužel s nezaměstnaností roste i nemocnost lidí, protože se tento stav poněkud neblaze odráží na lidské psychice a s tím souvisí dost civilizačních chorob. Takže ti narostou i výdaje ve zdravotnictví...
Takže ve finále je bilance poněkud neradostná...
Mimochodem, neměla by si místo vykecávání se na webu pracovat, třeba právě teď?
Kradeš už tím, že používáš počítač, který ti platím, v pracovní době, kterou ti platím.
Ty prosímtě už vůbec nic nepiš a neříkej!
No tak u nás máme nárok čerpat to, čemu si říká dovolená. A dokonce je náš úřad tak hodný, že je mojí povinností nečerpat ji v kanceláři, ale mohu ji čerpat tam, kde chci já.
Takže tvá hořká slina vychází dost na prázdno.
Jinak tě mohu ujistit, že své pracovní prostředky používám striktně k práci tak, jak mi ukládá má pracovní smlouva a vnitřní předpisy. Pokud bych tak nečinila, dostala bych za uši.
Jinak máš ale pravdu, místo vykecávání se tady bych měla psát bakalářku... Jenže teď zrovna čekám, až dorazí můj konzultant :o)))
Aby to byůlo úplné, tak tu dovolenou ti taky platím já, a nakonec i tu půl-školu, která tobě bude taky naprd.
Takže zklapni, omluv se a nerej do lidí, co tě živí, říkám ti to už po třetí.
Nechápu, kde se v tobě bere ta sprostota. FUJ Můžu mít někoho nerad, ale proč na ní bezdůvodně takto vyjíždíš. Jako Troll se chováš velice často a tentokráte jsi hrubě přestřelil. HOWG
Zase, prostĕ si mám nechat nadávat, neozvat se a to od človĕka, jehož přítomnost na zdejším serveru je zdrojem neustálých konfliktů.
To, že mám jiný názor, neznamená, že mĕ kdokoliv bude označovat za trolla.
Ani ty, jdi do háje, ty mudrlante.
Nechápu kde se bere sprostota té osoby zpochybňovat moji práci.
Pokud jde o "grázly ve VZP" předkálámn k posouzení dva dokumenty:
http://denikreferendum.cz/clanek/8638-vzp...
a přečtěte si na straně 11.
http://old.vzp.cz/uploads/document/PDF/svet...
Takže velmi opatrně s tě+ma trollama, mimochodem, jdi po vlákně a uvidíš, jak se to celé vyvýjelo, a kdo od začátku sprostě útočil.
Jak bylo míněno "nekrmit trolla", to jsem vysvětlila, takže s tou vztahovačností jdi do háje.
Ostatní už do tohoto tématu opravdu nepatří a pokud k tomu chceš cokoli vyjasnit, obrať se na infolinku nebo přímo na tiskového mluvčího.
Tiskový mluvčí nic nevysvětlují jen hezkými slovy nic neříkají, rtesp. jen to co chce vedení úřadu a často to jsou vážně perly a výmysli a lež z toho jen stříká.
Tak v tomto konkrétním případě znám odpověď, protože jsem mu ji na tento dotaz nejednou připravovala. A nejen jemu. Takže vím, že by byla pravdivá.
Ale kde je pravda a do jaké míry novináři neřekli úplné informace a co je jak zresleno, to vlastně ani nikoho nezajímá.
Musím říct, že tohle bylo na práci u Mořského koníka nejhorší - nikoho nezajímali výsledky a tisíce spokojených dětí, ale jak byla příležitost, velmi dobře se to hodilo jako výtka.
Tuhle práci jsem dělala 15 let a můžu ti garantovat že o ni vím víc než dost na to, abych věděla, kde je a není pravda, jaké měla plusy a jaké mínusy.
Tohle už do tohoto tématu opravdu nepatří.
Já to nechci nijak rozebírat, jen jsem reagoval na zprávy tiskových mluvčí, to jsou mnohdy skvosty, zvlášť když mají vysvětlit nález NKÚ, který zjistil zmizelé miliony, předražené zakázky a pod.
Zledějna na kvadrát, protekční dětičky známých, šerné duše, 24 mega vyhozeno do luftu (mimochodem, 25 dostal Vratisla a spol na tu cyklodopravu - tak abychoim byli v relacích).
VZP je prolezlá špínou, zlodějnama, stačí si zadat do Google VZP a vyjede toho na tebe tolik, že bys vážně měla zklapnout a vůbec si netroufat rejpat do OSVČ, co do země vozí peníze, které ty pomáháš rozkrádat.
Neuvěřitelná sprosťárna a drzost, zaroluj a choď světem kanálama.
Potřebuješ další důkaz jaká je to všivárna?
http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-52576700-vedeni...
Ty nic nevysvětluj, a styď se za to, že si vůbec troufáš se otírat o lidi, které tě živí.
Ach jo, tak konkrétně.
Neplýtvej časem na kritiku cyklistické infrastruktury, dokud se nepodíváš stejně i na Blanku.
Kolik lidi opravdu jezdi na kole a kolik by jezdilo, kdyby? Myslim nejaky Tvuj realny odhad.
A kolik jich jezdi autem a kolik bude autem jezdit, i kdyz budou stat fronty? Porad tech v autech bude nasobne vice. Vazne si myslis, ze by bylo nejlepsi se na okruhy vykaslat?
To, ze takovy velky tunel urcite vygeneruje nejake mensi neni pocyb, nicmene za to nekritizuj Blanku jako takovou.
Průzkum GFK z roku 2008 na toto téma je určitě na webu, najdi si ho.
No já bych se lidí v průzkumech moc neptal, lépe řečeno bych jim až tak moc nevěřil, že lidé mluví "udržitelnou pravdu" když se jedná o fyzickou námahu a jisté strádání:)
Víš proč posilovny prodají každý rok víc pernamentek než je jejich kapacita ?
Protože mají jistotu, že lidi rádi činí optimistická rozhodnutí, tedy budu pravidelně cvičit, budu hubnout, budu jezdit každý den na kole a ... a skutek utek .
A od února je už v posilovnách prázdno, lidi nehubnou a cyklistů nepřibývá podle účasti na CJ :)
S ohledem na to, že víš kulový o použité metodice, tak se tu docela ztrapňuješ...
To není otázka metodiky. Lidi se chtějí (i v podobných průzkumech) stavět lepšími a metodikou to lze odfiltrovat jen vyjímečně a obtížně.
To není potřeba diskutuvat.
Tohle je na újezďáka z pytle ven v krystalické formě :)
Ale nechme mu jeho víru, že lidé kteří nejezdí po Praze pravidelně na kole nejsou většinou jen lenoši, ale voběti systému :D
Tak mi tedy zkus vysvětlit jak se někdo může stavět lepším při odpovědi na otázku “jak jste se včera dopravoval/a do práce?“
V odpovědi na otázku "jak často jste v minulosti" si lidé dost fandí a realitu přikrašlují.
Odpovědi na otázky typu "co budete dělat když" se pak se skutečně možnými scénáři vývoje zcela míjejí.
Tato manipulační technika se nazývá red herring!
Děkuji za učebnicový přiklad.
No dobře, tak nebudu šetřit prsty a klávesnici.
V odpovědích na otázku, jak jeli včera do práce, bude většina odpovědí pravdivých ale 100% to fakt nebude (ovšem hlavně snímek jednoho dne je zase nedostatečný), zatímco v odpovědích ohledně četnosti v minulém měsíci, minulém roce, v "obvyklém týdnu" atp. bude zkreslení značné.
Dotazy na "co by, kdyby" pak nemají vůbec smysl, velikost chyby, kterou jsou odpovědi zatíženy, takové dotazování zcela znehodnocuje.
Jiní také plejtvají, tak proč né my!
S tím se dostaneš tak do Řecka.
Ty jsi taky dobrák. Keců k ekonomice tohoto státu máš fůru, ale jestli jsem správně pochopila tvé podnikání, tak makáš pro zahraniční společnost, která, jestli správně chápu, zde nemá ani zastoupení a tudíž naši ekonomiku vůbec nijak neovlivňuje.
Takže se o ty své vnuky začni prioritně starat sám...
Máš nějaké podivné představy, pracuji jako programátor a OSVČ. To že programuji pro zahraniční společnost nehraje roli, naopak, pozitivně se odráží v obchodní bilanci mé vlasti.
Vyvážet myšlenky a znalosti, což programy v podstatě jsou, je tím nejčistším a nejekologičtějším obchodním artiklem. Nevozím ven surovinu jako pokácené lesy, nedovážím čínské šunty.
Přínos z mé pracovní činnosti pro vlast je značně výhodnější, než zakládání kopíráků někde na ouřadě, nebo reozfrcávání dotací.
Takže laskavě zklapni!
Nemám tušení, zda se vyvíjený SW vrací nějak naší zemi. Osobně mám z tvého popisu pocit, že nikoli. Tudíž je to naprosto normální vývoz bez jakékoli návratnosti do naší ekonomiky.
Mnohem přínosnější by bylo, pokud by jsi ty myšlenky a znalosti investoval do vlastní země a výsledný produkt by fungoval tady.
Jako OSVČ tady jistě své příjmy daníš, ale to jde jen o tvé příjmy. Výnosy z produktu, který vyvýjíš shrábne úplně jiná země. Pro nás to absolutně žádný efekt nemá.
Vím, že pohrdáš prací úředníků, ale je to alespoň práce pro naši ekonomiku. Výsledky mé činnosti neprodávají zahraniční firmy pro zlepšení ekonomiky své země.
Tady bych se teda zcela výjimečně Jindry i zastala. Příspěvek k aktivní obchodní bilanci země, k její konkurenceschopnosti v exportu, pro nás přínos bezesporu má.
Rozhodně větší, než kdyby si teda každý jen zoral své políčko a pak šel výpěstek směnit za něco jiného se sousedem a výsledné produkty nikdy neopustily hranici, aby je "shrábla" jiná země.
Jinak - není rozhodující, kam jde výsledek čí práce. Daleko důležitější pro ekonomiku je, kde dotyčný utrácí vydělané peníze.
Takže pokud např. Jindru platí cizina, ale většinu výdělku utratí u nás, je to ekonomicky rozhodně výhodnější, než úředník (což fakt nemyslím jako znevažování jeho práce), kterého platíme my, a on z toho třeba jen část utratí v zahraničí.
Tak ano, důležité je, kde člověk peníze za svoji práci utratí, nicméně není ani zanedbatelné, který stát má z mé práce výnos.
Tady se dá výnos očekávat v mnohem vyšších hodnotách než kolik peněz se vrátí státu z platu dotyčného.
Navíc může dojít i k takové absurditě, že výsledky mé práce od jiného státu ten můj stát zakoupí v rámci výsledného produktu. Kde máš pak výhodnost?!? Snad jen v tom, že import podporuje mezinárodní vztahy...
Tak ten výnos přece bude realizován právě prostřednictvím těch peněz, které člověk utrácí.
Pokud stát nakupuje produkty v jiných státech, je chyba v něčem jiném než v člověku, který se na práci na nich podílel.
Jinak - ten tvůj přístup měl nějaké opodstatnění v socialismu, kdy platilo "jo, paninko, nejsou lidi" popř. "na zboží se zeptejte zase za měsíc". Dnes je lidí i produktů nadbytek - sehnat pro ně odbyt, to je oč tu běží. A čím více se povede toho odbytu sehnat v zahraničí, tím je to ekonomicky lepší pro tuzemsko.
Už jsme se o tom kdesi bavili u nějakého jiného tématu.
Naše milá vlast má velké množství schopných a nadaných lidí, a poměrně solidní zázemí technické inteligence. V době internetu není nutné sedět v Anglii, když se pracuje na na anglickém projektu, IT a komunikace tuhle věc radikálně pozměnili.
Zásadní nedostatek, který u absolventů technických škol poněkud brzdí mnohem širší uplatnění je malá a často mizivá znalost jazyků - v našem prostředí angličtiny a němčiny. Kdyby študentíci více přitlačili na jazyky, můžeme inteligenci exportovat, což je jednpoznačně výhodnější, než vyvážet pokácené stromy.
Politici pindají o "znalostní ekonomice" na kterou se má náš stát přeorientovat, ale skutek - utek, a nám pomalu ujede vlak.
Třeba v Británii nám těžce na paty šlapou Indové "chytrý jako delfíni" a to, že nás dosud nezválcovali je dáno tím, že pro ně je slušné hardware zatím málo dostupné.
Jinak jejich cenám žádní Evropané konkurovat nedokáží.
Vyvážet myšlenky a znalosti, ne rudu, uhlí nebo dřevo, to by mělo být trendem a to znamená mnohem lepší jazykovou průpravu odmala.
Ale to sem nepatří.
Já bych za ještě lepší považovala, kdyby jsme si třeba ten Temelín dostavěli sami (jako kdysi Dukovany). Beztak to nakonec budou dělat naši lidi, akorát to prostřednictvím cizí firmy přijde dvakrát dráž a nikdo nebude vědět, kde něco ojebali.
Sami? Kdo "sami" by to měl dostavět?
My, občané. V Akci "Z".
http://www.youtube.com/watch?v=yAzWUI-jrzs
To je pěkný nápad, ale ony ty firmy, které tehdy budovaly Dukovany už neexistují. Celý tenhle segment u nás zmizel a to včetně těch lidí, kteří to uměli. Tím nemyslím ty, kteří to betonují.
Tož některý z těch, co dělali Dukovany jsem znala/znám. Už jsou mrtví nebo dávno v důchodovým věku. Od jednoho staříka vím, že nejsou mladí, furt ještě slouží a jezdí to kontrolovat...
A ty firmy jsou fuč, máš pravdu :(
Tož v Temelíně je to v podstatě vybetonováno (a zakonzervováno) už ňákejch dvacet let, akorát to nad betónem se nějak pozdrželo a pořád chybí.
Nojo ale ta elektrárna není jen ten beton, ale také nějaké řízení neutronových toků = regulace reaktoru a jiné dovednosti. No a na tyhle drobnosti už nějak lidi nemáme, protože prostě umřeli a žáky jim nebylo dopřáno vychovat. Ono je jiná věc to měřit v laboratoři a něco jiného to dělat spolehlivě pro celou elektrárnu. Když se dostavoval po revoluci Temelín, tak česká elekronika nesměla přes plot elektrárny. No a ona to jaksi nepřežila a teď je nám to tak trochu líto.
No já nevím, ale česko je naopak jednou z mála zemí, která stále "produkuje" odborníky na jádro.
http://www.fjfi.cvut.cz/
http://www.fjfi.cvut.cz/DesktopDefault.aspx...
A ty si myslíš, že po absolvování na FJFI jsi rovnou schopen navrhovat funkční jadernou elektrárnu? :) No a ve kterých českých firmách můžeš získat praxi a nastudovat obor konstrukce jaderných elektráren, nebo alespoň jiných velkých jaderných technologií?
To nepopírám, jen říkám, že výnos bude určitě nepoměrně vyšší než návrat v podobě platů.
No, já právě tvrdím, že nebude a nemůže být.
Když peníze vydělané jinde, utratím tady, tak (zjednodušeně řečeno) tady dám někomu práci. Možnost si vydělat a z výdělku platit daně.
Pokud budu trvat na tom, že chci vydělávat tady, tak (taky zjednodušeně řečeno) někomu jinému jeho práci vezmu.
Prosím nebrat tu formulaci "kdo s koho" úplně doslova, ale v podstatě to na tomto principu funguje.
Děkuji,
sám, protože "hněv lomcuje mím majestátem" bych to lépe nenapsal.
Myslím, že pán který to měl na starosti se jmenoval Polák a několikrát jsem ho potkala v centru Prahy na kole, tak to byl podle mne člověk, který asi o stezkách i strastech cyklistů v Praze věděl dost.
Dávám bod Radce a Jindrovi8526, jako nejzapálenějším diskutujícím tohoto vlákna. Pozvedli jste celkem nudné téma do čtivé roviny. Na druhou stranu věřím, že v tom není nic osobního. Stejně jako u mírně obtloustlého autora thileru, který popisuje krvavé scény a sedí v bačkorách v příjemně temperovaném obýváku.