Ahojky
Delsi dobu mi vrtala hlavou myslenka, kdybych nejezdil na lehokole (Azub Ibex), ale na "normalnim" kole, zda bych jezdil pomaleji nebo rychleji.
Precijen mam Ibex skoro 3 roky, rocne najezdim cca 10tis, takze telo snad uz cas na adaptaci melo, i kdyz lze samozrejme rict, ze je na srovnani moc brzo.
Impuls k zamysleni prisel na jare, kdyz si kamos koupil novou silnicku a prestoze do te doby na kole prakticky nejezdil, tak po rovine jsem se s nim nenudil a do kopce mi vubec nedal sanci, jeho tempo jsem vydrzel 20 vterin, pak jsem ho nechal ujet.
Sice je na tom celkove fyzicky lepe (beha, leze, posiluje..), vyda vetsi vykon a po rovine mu asi stacim jen diky aerodynamice... nicmene ten rozdil rychlosti do kopce byl hodne deprimujici.
Porovnani rychlosti s tim, jak jsem driv jezdil na favoritu, mi uz moc objektivni neprijde, vzpominky jsou nepresne a zaznamy z GPS neberou v potaz, ze se za ty roky mohl zmenit/zhorsit stav silnic a hlavne moje kondice.
Slusne silnicni kolo, na kterem bych mohl rychlosti porovnat nemam. Krome Ibexe mam doma jen "srotokolo" tedy neco mezi favoritem a trekinkem, koupeny za 3 stovky v kovosrotu na cesty k zastavce autobusu a podobne, aby to pri ukradeni nebyla tak velka skoda.
Porovnavat Ibex s kolem, ktere nema SPD, sotva drzi pohromade, potrebovalo by vycentrovat, seridit a vetsina dilu by zaslouzila vymenit, mi prislo nedustojne, ale zkusil jsem to.
Vybral jsem kopec, kde se jezdi zavody do vrchu (49.9678N 16.3924E -> 49.9601N 16.3746E), 3.8 km s prevysenim 228m, mam to blizko, je jasne dany start a cil, na Ibexu uz jsem si cas zmeril nekolikrat a lze to porovnat s vysledky lidi, kteri na kole jezdit umi. :)
Na Ibexu jsem mel nejlepsi cas 15 minut (prvni rok vzdy pres 18), srotokolo dostalo jedinou sanci a pres nevyhovujici prevody (nejlehci prevod uz pod kopcem, pak nebylo kam radit) neuveritelnych 14:30.
Pro srovnani nejaky zavodnik to dal za 8:34. :D
Otazka tedy zni, kde je chyba - ve mne, v Ibexu nebo lehokole obecne?
Chtel jsem napsat vsechno do jednoho prispevku, bohuzel limit 2000 znaku me donutil text znacne zkratit, aby to aspon vypadalo jako ucelena myslenka a psat na pokracovani.
Ze jsem na Ibexu do kopce pomalejsi nez na klasickem kole, muzu tedy povazovat za prokazane. Cas srotokola na Ibexu neprekonam ani kdyz ten kopec jedu nadoraz (zacnu na 170 a v cili mam pres 190 tepu) a kdyby byl kopec o kousek delsi, tak nedojedu. Pritom lze predpokladat, ze na nejake lehke silnicce bych i bez treninku dopadl jeste lepe nez na srotokole. Navic prvni cas srotokola asi nebude nejlepsi mozny, akoratze sjezd toho kopce uz na srotokole nehodlam opakovat (vzhledem k smajdani predniho kola to vypadalo, ze pri brzdeni upadne vidlice).
Otazkou tedy je, zda hlavni problem meho Ibexu je jen vyssi hmotnost nebo z nejakeho duvodu navic slapu mene efektivne (wattmetr nemam)? Pripadne zda by to na jinem lehokole mohlo byt podstatne lepsi, i kdyz to je otazka spise hypoteticka.
Vcera jsem absolvoval s Ibexem jeden mistni triatlon. Pominu-li chytry napad jet v desti hodinu na start, pak se pokouset zavodit a promoceny jet v liaku hodinu zpatky domu (kdyz jsem se prihlasil, prislo mi hloupe tam nejet), tak vysledek tentokrat byl, ze kolo je statisticky moje nejslabsi disciplina, prestoze plavat v podstate umim jen prsa a behani mi nikdy neslo (behat jsem zacal kvuli triatlonu pred rokem a jen tak obcas kousek, zadny trenink).
Oproti lonsku jsem na ostatni totiz ztracel nejen do kopcu, ale i s kopce, kde bych jinak mohl naskok stahnout, v desti na mokre silnici jsem si nakonec nedovolil ani to, co nekteri blazni na galuskach (vsak taky nekteri spadli, ja chtel dojet zivy - kdyz jsem musel mit prilbu, bylo by hloupe ji rozbit). Navic jsem se ani nemohl vezt za nikym v zavetri, protoze ty *** zavodnici nemeli blatniky a jet za nima se proste nedalo.
Takze kdyz uz po nekolikate dostavam "chytrou" radu, at si radsi poridim normalni kolo, kladu si otazku, zda precijen neni lehokolo slepou cestou?
Můj názor:
za prvé: normální kolo je lehokolo, pokud si myslíš že ne tak se vrať na zábradlí.
Za druhé: u mne není lehokolo o závodění a o tepech, ale o pohodlí, na nějaké srovnávání a měření do kopců a podobně se můžu tak akorát vy...
Za chvíli Ti začnou odpovídat spisovatelé a jsem rád že je tentokrát předběhnu:
Zábradlí v těchto podmínkách bude vždy rychlejší.
Na lehu sice vyvineš větší a silnější tlak do pedálů, něco na způsob "legpressu", možná to s posiloven znáš, i netrénovaný člověk zvedne zapřen zády do vrchu minimálně dvojnásobek své váhy, většinou více, i když se to zdá nepravděpodobné,
ovšem jak jsem psal když je to o pohodě tak co se budu mordovat když jezdím každý den.
Na druhou stranu Ti stačí když se na zábradlí jen postavíš a už tam máš svoji váhu...
Pro krista vždyť je to jednoduché jak cyp,
zábradlí je rychlejší, ale to je tak všechno, já tu rychlost oželím ale nebolí mě prdel a ruky a na nějaké měření čehokoiliv se můžu tak akorát.. - toť můj názor.
Vsak ja vubec nepopiram, ze lehokolo ma spoustu vyhod a proto ho mam.
Tebe do zavodeni nikdo nenuti a tvuj nazor respektuju. :)
Zase tak jednoduche to neni, dost lidi tu tvrdilo, ze lehokolo JE rychlejsi nez zabradli, takze si mozna aspon vyjasnime, jake leho a za jakych okolnosti.
Na zábradlí jezdím na šichtu každy den a to už brachu přes 30 let. Každý den rozuměj jako "každý den". Na lehu mám pravda najeto málo, dá-li se to tak říct- kolem 6000, ale myslím si že můžu srovnávat:
Nebudu nic měřit ale je mi zcela jasné, (když jsem na zábradlí na šichtě za půl hodky a na lehu za 50 minut), co je rychlejší.
No a to šlapu na obou kolech stejně pohodově, čili v mojí "příjemné" frekvenci.
Myslel jsem, že to je stará známá věc, že leho je do kopce horší, tak se divím, že se tomu člověk, co na tom jezdí diví. :) Zato na rovince, kde se jezdí rychleji ten menší odpor vzduchu už by mohl pomoci i v závodech. Tam se to projeví. Ale asi to chce nášlapy a správně šlapat.
Jedna z nejpodstatnější věcí je váha lehokola. Lehokolo je rychlejší, ale ne v kopcovitém terénu (i když věřím, že na špičkovém, lehkém lehu by se jelo možná skoro stejně rychle).
Moje zkušenost - mám takový 50 km okruh, který jezdím, když se chci jen tak projet a nejedu na výlet. Není nijak moc kopcovitý, ale úplná rovinka to taky není. Na mém VeloGauči "horáku" a "treku" okruh jezdím průměrem kolem 25 km/hod. Vloni jsem si opět
Sakra, mi to ustřihlo příspěvek, takže pokračování
... Vloni jsem si opět pořídil slušnou silničku na 105 shimanu a okruh jsem jel průměrem 28,6 km/hod. Je fakt, že kopce se jedou jakoby lehčeji, člověk nešlape takovou silou, na druhou stranu jedu s mnohem vyšší tepovou frekvencí (už jsem tady o tom psal), než na lehu, přestože mi připadá, že jedu s menší námahou.
Teď mám postavenou lehosilničku, která váží necelých 14 kg, stále je to minimálně o 5 kg víc než silnička. Cítím, že v kopcích jedu stále o něco pomaleji, ale nepřipadá mi to až o tolik a ve finále jsem okruh absolvoval průměrem 29,8 km/hod tedy rychleji než na silničce. Od té doby silnička zahálí v koutě ;o))
Musím jen poznamenat, že v žádné z jízd to nebyla jízda na maximum.
Ta rozdílná tepovka bude daná různým zapojením svalů.
A to bude mít i důsledek v tom, že budou jinak posunuté prahy a tedy nelze srovnávat absolutní čísla tepů.
Bylo by třeba znát AP a ANP pro lehokolo i zábradlí a pak srovnávat vždy tep x prahy pro daný typ kola.
Ciste teoreticky, kdyz bych chtel lehokolo, ktere tedy bude aspon srovnatelne s rozumnou silnickou i ve zvlnenem terenu a soucasne neprijde o vsechny vyhody Ibexu (pohodli, spodni rizeni), na co bych si musel zacit setrit? :)
Varianta postavit si u me v uvahu nepripada.
Na 100% budeš muset oželet spodní řízení, protože rychlé leho se spodním řízením jsem neviděl (snad krom Slyway) a sedačka je taky víc naležato, ale možností je spousta M5, Troytec, Zockra, Performer, Optima, Slyway, ale cenově je to taky někde jinde.
Presne toho jsem se bal, ze spodni rizeni bude u jinych znacek problem. :-/
Nicmene pokud bych se drzel situace do kopce (po rovine Ibex nejezdi spatne), tak proc by mela ostatni lehokola byt rychlejsi? Jen kvuli hmotnosti? Lezatejsi sedacka urcite zlepsi aerodynamiku, ale do kopce, kde jedu 10-15 km/h mi nejspis nepomuze.
Samozrejme kdyz mi Ibex pripadal jako velka investice, tezko bych nacpal nekolikanasobek do dalsiho (snad) rychlejsiho lehokola, takze je to coby kdyby...
Co Challenge? Kromě toho, že vypadají hezky :) jsem na ně viděl i docela pozitivní hodnocení jízdních vlastností a Fujin-SL váží pod 10 kg při ceně asi 2.2 kEUR. Sice to není nic levného, ale zas tak šílená pálka taky ne (třeba oproti mezinárodní ceně Ibexu a koneckonců i proti lecjaké zábradlové silničce).
Nebude to na české silnice trochu nepohodlné? Přeci jen je ten rám hliníkový.
Ale jinak moc pěkné kolo. Nevím proč, myslel jsem si, že jsou ty challenge dražší.
Ještě před nějakou dobou měli v nabídce i nějaký HighRacer, na který jsem četl jen samou chválu, ale už ho na webu nemají.
Nevím, bohužel jsem zatím neměl příležitost otestovat. :) Zas někteří jezdí i na celoduralové vzpřímené silničce a to už mi naklepávání zadku přes vystýlku sedla přijde příjemnější než zápěstí na klasice ...
Jak tak na to koukám, oni do té hmotnosti kola nepočítají ani podložku na sedlo.
To, že nepočítají nosič, blatníky a pedály, chápu. Kdybych tohle všechno také do hmotnosti svého kola nepočítal, tak mám o pěkných 1,2 kg dolů :)
Kde jsi zjistil, jak tu hmotnost pocitaji? Ja nikde zadnou poznamku, co hmotnost (ne)zahrnuje nenasel. A ani u Slyway jsem definici jejich hmotnosti nevidel, sice pisou complete bike 10 kg, ale kdo vi...
Prijde mi logicke, ze hmotnost nezahrnuje doplnky, ktere nejsou nezbytne k jizde (nosic, blatniky...), ale bylo by fer, kdyby uvadeli hmotnost kola, na kterem se uz da jezdit.
Tusim, ze pedaly se do hmotnosti bezne nepocitaji ani u klasickych kol a prijde mi to tak trochu svindl na lidi. Bohuzel s cenou to (u ruznych jinych vyrobku) byva jeste horsi...
Ad hmotnost modelu kol vazena bez pedalu- ono je to vic nez nejakym svindlem spis tim, ze se ta kola proste bez pedalu i prodavaji. Druhu naslapu existuje vic, kazdy pouziva jiny system a jiny konkretni model a kazdy takovy pedal ma pak i jinou hmotnost.
Tak to asi prodavaji, ale to neznamena, ze je to dobre. Tech systemu naslapu neni zase tolik (nic, SPD, look... jeste neco?) a dalo by se zvolit jako zbytek komponent.
Nejde jen o hmotnost, ale i cenu, prakticky kazdy si ty pedaly musi jeste dokoupit a v dusledku kolo vyjde o kousek draz.
Podobne argumenty by sly uplatnit na sedlo. Alespon u klasiky jdou vetsinou sedla mezi koly prohazovat a lidi, ktere si prendaji vyzkousene sedlo ze stareho kola nebo poridi stejne, by nemuselo byt tak malo. V dusledku by opet zdanlive klesla hmotnost i cena.
Jako duvod, proc se to (bezne) nedeje me nepada, ze kolo bez sedla by na fotkach vypadalo blbe... :)
Kdyz mi prisel full, dost jsem se divil, ze tam prihodili i celkem kvalitni platformy. Nastesti jsem pro ne nasel vyuziti. Jinak bych se rozciloval, ze jsem zaplatil za zbytecnost (stacilo demo sedla, co tam bylo).
Vymena pedalu a sedla je po koupi velmi pravdepodobna, gripu a rohu o neco mene.
Ceny obycejnych platform se od nejdrazsich naslapu bude hodne lisit. Jak bys to chtel zohlednit v ceniku?
Hmotnost by udávat mohli včetně pedálů a jen tam napsat typ se kterým bylo váženo.
Prodej bez pedálů je z mojeho pohledu určitě velké plus. Když zmiňuješ to sedlo, tak tam bych byl rád se stejným přístupem. A klidně bych to u sebe rozšířil ještě i na řídítka a představec.
Stejně tohle všechno hned vyměňuju. U řídítek a představce je to ale už problematické, protože by nomohli mít kola ani smontovaná.
V době ale kdy spousta výrobců s hmotnostmi kecá (tím myslím, že jim to nesedí ani pro nejmenší velikost a bez pedálů) a ti co chtějí být serióznější a nechtějí uvádět lživé údaje, tak hmotnost pro jistotu neuvádí vůbec (např. Spešl), tak je stejně jedinou možností si to sám zvážit (nebo na netu najít převážené hmotnosti, což se dost dá).
No hadat se nebudu, ale pedaly mi proste nepripadaji jako dil, ktery by si zaslouzil tak vyjimecny pristup. Dilu, ktere muze chtit clovek hned vymenit je spousta a samozrejme nejlepsi je, pokud si lze rict, co presne ma na kole byt a co ne.
Predpokladam, ze cele kolo kupujes jen protoze by to po jednotlivych dilech vyslo podstatne draz, spravne?
Ano, hmotnost vcetne pedalu a napsat s jakymi, to by bylo idealni.
Proste je to zazity zpusob prodeje, "lepsi" kola se prodavaji bez pedalu a klidne se tu muzete dokolecka hadat proc a proc to nemuze byt jinak a jak by to bylo nejlepsi atd.atd. . To jeste neni nic proti tomu ze se velmi casto uvadi hmotnost jenom ramu v nejmensi velikosti (takze i tech nejmensich komponent jako kratke kliky, kratky predstavec apod.) a jeste treba bez laku :D Plus se uz dopredu pocita s nejakou obecne uznavanou odchylkou, aby hmotnost vypadala co nejnizsi- i kdyz ma do reality daleko.
Napsat hmotnost s pedaly a napsat jakymi mi z hlediska zjistovani hmotnosti kola prijde to same jako kdyz se to napise bez nich.
Ano, celé kolo kupuju pouze kvůli ceně. Co se týká dalšího osazení, tak je jasné, že může někdo chtít také něco vyměnit.
Ale tam se to dá z větší části vyřešit výběrem vhodného modelu (u ne úplně levných kol je každý model ve více variantách osazení). I když nemusí sedět takhle úplně vše, tak se dá už dost trefit.
A právě při hodně výhodných nákupech u dražších kol, tak dost často nejde si nechat už díly vyměnit. Už jsem takhle párkrát prodával i ty pedály (520tky byly osazené, jezdím Timy).
Teď před měsícem jsem díky ceně kompletu šel až do extrému.
Kupoval jsem komplet celého Cuba AMS 150 Race. A to pouze kvůli tomu, že jsem z toho potřeboval jen rám s tlumičem. Samotný rám ale stejně ani nebyl k mání, i kdyby ale byl, tak by to vyšlo mnohem dráž.
Koupil jsem opravdu za slušné peníze komplet, rozprodal vše kromě rámu a tlmiče a ten mi tak zbyl opravdu extra levně (pod 10tis. Kč).
Většina zákazníků ale takové extrémy běžně nedělá. A co řeším často kola pro někoho v okolí, tak to skoro vždy skončí tak, že se vybere vyhovující osazení a individuálně se mění/osazuje právě akorát sedlo a pedály.
Sem tam ještě po čase představec a vyjímečně řídítka.
No hezka kola to rozhodne jsou.
Zatim jsem se v jejich nabidce uplne nezorientoval, ale jestli to chapu dobre, tak modely se lisi nejen ve vyberu riditek (ja bych stejne chtel uss), ale taky velikosti a nastavitelnosti sedadel. Nebo nevim proc treba u Fujin-SL1 maji jen Medium velikost?
Nejsem si jisty, zda by zrovna lowracer byl pro me to prave. Kdyz si treba predstavim, jak se moje dlouhe vlasy namotaji do zadniho kola...jau!
Libi se mi, ze maji i lehokola se spodnima riditkama a mid-racery (furai) jsou mi na pohled sympatictejsi, akoratze ty zas uz nejsou o tolik lehci nez Azuby a netusim jak s rychlosti.
Co se ceny tyce, asi bych nejdriv musel dojit k rozhodnuti, ze chci domu dalsi lehokolo (nebo Ibex prodat, pokud by ho nahradilo) a pak si taky ujasnit, k cemu mi vlastne bude. Kdyz mam strach nechat Ibex nekde zamceny bez dozoru, tezko by kolo s cenou pres 50 tisic plnilo funkci univerzalniho dopravniho prostredku. A pokud by to melo byt jen zavodni lehokolo, to bych to zavodeni mel brat vic vazne... :)
Jinymi slovy zatim nevim, co vlastne chci...
Vyšší lehké kolo s možností USS je Fujin-SL, jen ho mají na stránkách nějak divně schovaný. Pokud tomu rozumím dobře, odpovídající by měl být asi popis v http://challenge-recumbents.com/pdfs/bap... na straně 10. Hmotnost taky kolem 10 kg (jak to počítají nevím, ale mám pocit, že naopak za cenu pár stovek EUR :-/ nabízejí povyměňování komponent tak, že výsledek je oproti té hlavní hmotnosti ještě trochu lehčí).
Já jsem Challenge nadhodil spíš jako výrobce o kterém vím a v předchozím příspěvku nebyl zmíněný. Jinak jsem jen tak chytrý, jak je chytrý inet.
Na seiran SL se mi ponekud nelibi "fixed seat possition" a "baggage not allowed".
Tezko hodnotit, kdyz jsem se na nicem podobnem nikdy nesvezl, ale lehokolo, kde nejde sedlo vubec nastavit mi prijde prilis extremni.
Úhel se dá nastavit: 28° / 30° / 32° A nebo se dá royhodně vybrat při nákupu. Otázka je, jestli tohle kolo ještě pořád nabízí.
S tou bagáží to je celkem jasné, na 9 kg silničku takz nemůžeš dát nosič a taškz. Ale řekl bych, že nějakou tašku mezi sedačkou a rámem, jak jeto na Ecu by to jistě uneslo.
Když už se tu bavíme o tom Challengi, tady je pěkná recenze:
http://mccraw.co.uk/challenge-fujin-sl-review/
Asi hlavne ze zvedavosti jsem napsal firme Slyway o cenik a pokud to nekoho zajima, tak Slyway team uss s Tiagra osazenim (nejlevnejsi verze) vychazi v korunach okolo sedmdesati peti tisic.
Explorer uss (druhe, co si mi libilo) by mohl byt o vic nez deset levnejsi.
Vaha nezahrnuje doplnky, podlozku na sedlo, pedaly, zrcatko... (a co se skyva za tremi teckami tezko hadat). :-)
Pry i moje svetle zelena barva by sla, jestli chci rychle kolo, tak mam uvazovat o hornim rizeni a taky bych mel zmerit x-seam, jesli bych se vubec vesel do jejich rozmezi.
No asi radsi zpatky na zem... :)
Co mužu doporučit než se rozhodneš, pujč si lowracer s Azubu, najed na něm aspoň 100km a potom když by event. zkoušel Slyway, Challenge,Optima...Troytec.Ve Tvém případě zjistíš, že jízdní projev těchto kol je velice podobný a co se týče rychlosti rozdíl opravdu minimální.Aby si dokázal poznat potom rozdíl v tuhosti mezi dotyčnými rámy jak z hliníku tak z karbonu, potřebuješ je dostat na hranu, abys poznal ten rozdíl...
Pak přijde zjištění že by si vyházel docela pěkný balík a přitom kolo světové úrovně je vlastně doma.
Lowracer s Azubu je skvělá volba...potom už zaleží jak se popasuješ s technikou především v kopcích a už Ti nebude nikdo odjíždět...
Jo, tak pokud bych zacal vazne uvazovat o koupeni dalsiho lehokola, bylo by vyzkouseni Azubiho lowraceru urcite prvnim krokem, protoze jako jediny je rozumne dostupny (predpokladam, ze ho i pujcujou).
Sice mam celou radu duvodu, proc si myslim, ze nechci lowracer a proc se mi nelibi horni riditka, ale kdyz jezdim jen na Ibexu, jsou to spise domnenky...
Lowracer na pujčení je možný, zavolej do Azubu a určitě kluci řeknou vše co je třeba.
Horní řízení je čistě zvyku...i tak budeš mít co dělat.Tento lowracer a výše zmíněné mají hodně živou geometrii...takže nějaká málo frekventovaná cesta na začátek.Až trochu skamrádíš potom klidně jezdi všechno.To že si nízko není problém.Po nějaké době zjitíš že je dokonce výhodnější.Nikdo si na Tebe nedovolí najet a vzhledem k rychlosti hodně podobné autům tě nebudou např. přes vesnici ani předjíždět.Potom už půjde jízdní průměr nahoru, takže žiletkářům ukážeš záda vcelku v klidu.A při jízdě do kopce taktéž jen to chce více praxe...
Na spodní řízení zapoměn je to bagr na vzduch a stejného postavení dosáhneš s U-bars (supermany).Jen potom dotyčné kolo bude ještě daleko více citlivější než z tillerem, který Ti pro začátek trochu odpustí nějakou chybku v technice.Pak už budeš trénovat bleskové reakce, které toto kolo potřebuje.
Až se dostaneš do fáze , kdy už tohle děláš automaticky jsi tam a lowracer bude jako přilepený k asfaltu ze zvyšující se rychlostí na něm...
Krásné zážitky pokud se rozhodneš...
S těmi řidítky nemáš pravdu. Supermany jsou mnohem přesnější, než tiller.
Kámo asi čteš nějak špatně, pořid si brýle a přečti to znova prosím.
Čtu dobře, kupodivu :)
Supermany ti odpustí víc než tiller. Nebo alespoň moje Oceláč supermany oproti Eco tilleru odpustí víc a dí se s nimi jezdit mnohem přesněji. V tom směru, jak máš ruce na supermanech je máš mnohem citlivější, než na tilleru, kdy je máš skrčené na břiše. Nebo alespoň mi přijde, že u mne to tak funguje.
Trochu máš problém v tom že porovnáváš různé lehokola s rozdílnými geometriemi.
Pokud budeš porovnávat stejné viz.lowracery zjištíš, že právě tiller bude jednoduší pro začátečníka na lowraceru.
Zvládnout takhle živé kolo a chtít po žačátečníkovi chirurgicky přesné řízení...to už je trochu moc...
Supermany jsou absolutně nejlepší...ale pokud dotyčný sám ještě neví, tak proč ho zatím takhle zatěžovat.
No nevím. Každopádně supermany jsou spodnímu podobnější než tiller. A co je vhodné pro začátečníka mi přijde, že spíš závisí na tom člověku a kolu celkově než na typu řidítek.
Ja som nikdy na ziadnom lehu nesedel a nieto dokonca isiel... A LR sa mi pacil dal som ho do kupi a spravil som si supermany lebo ked uz setriim aerodinamiku na vyske trochu jej spotrebujem na supermanoch ale ziiskam omnoho pohodlnejsi posed. Suma sumarum mam LR na dlhsie trate a ked som na tento lenochod naskocil po 15min som mal za sebou prve metre bez akychkolvek problemou. Tak ze niesu zlozitejsie riaditka ide o zvik a co komu sedii....
Aj ked uvazujem aj o tilery ale vyskusam ho najprv na inom biku nez zacnem zvarat a prerabat. Aj ked koli pohodliu asi ani nezacnem.. Som lenivy pohodlny ale rad jazdim rychlo :-D
Právě ze supermany máš lepší aero polohu než tillerem.
Ne vždy ne všude a ne každý. Na lowraceru s vyšší diferencí a záklonem (nohy výš, tě níž) může leckomu hubenému a krátkorukému vycházet tiller lepší, pokud celá předloktí, lokty a část nadloktí schová za šlapající nohy nad břicho místo aby vyčuhovaly ven. Pak má menší čelní plochu než se supermany. Pokud lokty u tilleru vyčuhují ven, je čelní plocha zhruba stejná a superman má jen o chlup lepší tvar.
na aeropolohu sa vykasli a hladaj co ti lepsie sadne je dost naprd ze ides 35 km/h namiesto 33 km/h a bolia ta ruky lakte alebo proste sa ti zle sedii. ak mas pohodlie udrziis 33km/h dlhsie ako ten druhy a tym padom vyhras. Navyse v uuplnej pohode a vytazstvo si uzijes :-D
Staval som LR na rychlost ale pocas stavby ako som ciital tieto foora som dospel k tomu ze chcem byt rychli ale nie za kazdu cenu .
No ja jsem zatim presvedcen, ze spodni riditka jsou v pripade dopravniho incidentu vyrazne bezpecnejsi. Jeste na jare bych si rikal, ze s lehokolem stejne vubec nepadam (maximalne nejake nedokonale sesednuti), jenze od te doby jsem se dvakrat octl na boku na asfaltu a myslim, ze bych dopadl hure, kdyby prvni kontakt s asfaltem neschytaly riditka, i tak se me po vic nez mesici jeste porad lidi ptaji, zda to mam odrene z toho divnyho kola... :-/
Nemluve o tom, ze horni rizeni by ponekud branilo v rozletu/odletu pri pripadnem narazu.
No a ty bleskove reakce by asi taky mohly byt problem, proto si myslim, ze tezisti je dobre tam, kde ted je. :-)
Se supermany budeš mít první na asfaltu taky řidítka nebo spíš možná brzdové páky, to záleží. S tillerem to bude pedál. Pokud spadneš tak rychle, že to zjistíš a po metru jízdy po asfaltu, tak se ani nestihneš o ta řidítka zranit. Pokud padáš pomalu, tak to už se o ně člověk občas i praští. Tohle mi přijde jako dobrej argument pro jízdu v terénu, kde prostě z kola často vystupuješ, ale na silnici ne.
Rychlost reakcí je jen otázka zvyku. Mozek se prostě přizpůsobí.
Nejprve se projeď, potom dělej závěry i co se týče bezpečnosti.
Horní nebo spodní...obě jsou v pohodě pro daný typ kola.
Navíc co se týče lowraceru je velmi malá pravděpodobnost že by jsi měl čelní náraz.To spíš budeš stát na fleku s řádným přetížením a spíš v šoku že to kolo stojí z takové rychlosti.
Rozdíly v rychlosti nebudou moc velké, ale rozdíly v ovladatelnosti ano. A také třeba v geometrii rámu. Azub lowracer je na mně moc dlouhej a nedosáhnu na pedály aniž by tam byla kolize s předním kole. Naopak na Troytecu jsem mohl jet celkem v pohodě.
Jeste kontrolni otazka, treba mi to jako spolupracovnik Azubu prozradis... jak je to s tim Azub high racerem? Koukam, ze ho maji v seznamu rezervaci pujcovanych lehokol.
Jsou zname technicke parametry jako hmotnost? To je porad jeden prototyp (dva?) nebo je to neco, co se obcas vyrabi, ale oficialne nenabizi?
Svezl jsi se na tom, je to k necemu? :)
Jak je to s tím highracerem moc netuším. Co jsem tak slyšel ve větru, tak to není zrovna zázračné kolo. Co vím, tak mají asi ty dva kousky a žádné další se nevyrábí. Technické parametry mi známé nejsou.
Nesvezl, ani nevím, jestli jsem ho viděl naživo. Každopádně s vysokými koly, ze kterých blbě dosáhnu na zem mám dost problém, v hlavě.
Každopádně nejlepší bude se zeptat v Azubu a nebo případně nějakého účastníka oné akce. Jeden se celkem často chodí :)
Highracer jsem jezdil a nevím kde jsi došel na to že ve větru je s ním nějaký problém.Konkrétně pokud budu mluvit za sebe tak jsem s ním jezdil stejné průměry i rychlosti bez ohledu na vítr.
Jedíné co my nevyhovovalo, že jsem nemohl sedačku více položit.Hodně vzpřímená pozice není nic pro mě.
Jinak vzledem k tomu že to byl prototyp, tak i zima a závěje jezdit dá se říci skoro na slickách Schwalbe Marathon, bylo uplně v pohodě na to že jsem s tím začínal v toto období.
Dlouho jsem sem nešel, ale zas jsem tu :-).
Highracer trpěl (podobně jako jiné highracery stejné konfigurace) netuhostí rámu ve směrech, ve kterých to docela vadí. Když se zapřeš horní polovinou zad do sedačky proti pedálu, tah řetězu tvořícího tětivu oblouků rámu a to rozpírání sedačky od pedálu se navzájem posčítají, protože všechny ohýbají rámy stejně, a cítíš jak spodek sedačky stoupne o kus nahoru. Na druhém vyrobeném kusu je to částečně potlačené tím, že rám je dodatečně omotaný karbonem. I tak ale silovější jízda do kopce je celkem protivná, kroutí se to pod tebou jak had. Ani jízdní vlastnosti nebyly až takový zázrak (čti "nedosahovaly Azub standardu"). Pak nějaké drobnosti jako přední brzda versus řetěz a podobně. Tak nějak celkově se ukázalo, že by bylo extrémně obtížné zachovat ty super vlastnosti, což je nízké sezení na dual 700 highraceru, a přitom eliminovat vše špatné natolik, aby to šlo prodávat vedle ostatních Azub kol a nedělalo jim to ostudu. Aspoň takový byl můj dojem proč ten program nepokračoval dál.
Už jsem to hodně lidem říkal, ale myslím jsem to sem ještě nepsal, snad mi to Azub odpustí: byl jsem docela v šoku, když jsem si pár měsíců po N-G jízdě pořídil Oceláč Mk.2 a zjistil, že to jako homebuilt ze čtvercového jeklu obutý na 1,5" gumách 20/26 jezdí rychleji než ten highracer co měl silniční pláště dual 700 a byl lehčí. Příčinou je tuhost rámu vůči pohonu, aerodynamika a jízdní vlastnosti. Je to podle mě krásný příklad toho, jak těžké je postavit highracer na silničních kolech a s nízkým sezením tak, aby jezdil opravdu dobře.
Zaklad je, co srovnavas za typ kol. A vaha samozrejme taky. I kdyz - snehulak vazi 21 a lehac taky, presto jsem schopen na snehulakovi do kopce prislapnout trosku vic.
Ale k tem typum. Ty tu porovnavas meco mezi celoperem (houpe se), mestskym (tlustsi plaste, blatniky) a trekovym (nosic, ...) v lehoverzi proti ostre ziletce. No dobre, proti tupe a rezave ziletce. Budto vezmi srovnatelne zabradli, nebo zkus nejakeho toho ocelace.
Tak zrovna muj Ibex ma predni vidlici pevnou (kvuli cene a vysce predku), takze to neni uplne celopero.
Nicmene to, kolik energie sezere zadni tlumic, by me docela zajimalo. Je to DNM MM 22AR (druhy nejlevnejsi v tehdejsi Azub nabidce) a zamknout se neda (jen nastavit odskok nebo jak se to cerveny kolecko jmenuje), takze to nevyzkousim.
Mne to tak nesrovnatelne neprislo, zrovna blatniky mam na obou kolech a kdyz bych pominul hmotnost, tak je na tom Ibex ve vsech ohledech lepe nez srotokolo.
Plaste Marathon Racer Evo 26x1.5 (nevim co rychlejsiho poridit) na 5.5 bar oproti necemu letitemu od Rubeny, kde vzorek uz nahrazuji trhliny a tlak prilis neresim (zmerit nejde). Podobny rozdil je ve stavu prevodu, lozisek... a hlavne od SPD bych si sliboval vyhodu pro Ibex.
Takze ja nevim, jak by vypadalo zabradli, ktere by podle tebe bylo srovnatelny s mym Ibexem?
Tak ked uz tak porovnavat pribuzne bajky :
1.ibex alebo azub 5 - s nejakym Trekom rovnocenne perovanie a plaste
2. Cestaka s cestakom ci uz lowracer (28mm plaste) alebo highracer a tu uz cestacke galusky ako na zabradlii
Inak tie porovnavania budu uuuplne mimo aj tak to nebude uuplne to iste. 3 dni dozadu som si to na ceste rozdal s 1 na galuskaach cca 35km/hod a drzal som sa ho asi 5km potom mi dosiel dych na lowracery mam najazdene za tuto sezonu 116km (vyroba biku trvala dlho) ale predpokladaam ze pri serioznom jazdenii by ten clovek mal riadny probleem drzat sa mna. Jo a este jedna vec bolo to miene do kopca a mal aj on co robyt aby to udrzal cca za 8 km sedel v hostinci kam som zaparkoval aj ja a strasne sa vypitoval na leho a sam priznal ze to bolo fakt kto s koho.
napriiklad
http://www.youtube.com/watch?v=8WndsLfN1Kw
Takhle?
http://i.nyx.cz/files/00/00/07/31/731340...
Hele a tak spatne mineni mas jenom o mem Ibexu nebo o vsech vyrobcich Azubu? :D
Vzdyt tenhle srot muzes akorat tak nest na zadech a to si zase verim, ze bych na Ibexu i do kopce (rozumneho) mohl byt rychlejsi...
Ale jde to i na Azubu ;o)))
http://youtu.be/vvY4lJe8qS4
Jo ty nohy v pantoflich jsou naprosto uzasny, ale jinak se z toho videa da tezko udelat usudek o rychlosti, vetru, sklonu kopce nebo usili cyklisty v predu.
Vsak tady v okoli na Ibexu bezne predjizdim spoustu nablyskanych silnicnich kol, nekdy jsou i karbonove.
Akoratze vyber populace vyletujicich po cyklostezkach se dost lisi od tech co se cpou nekam zavodit... :-)
Nevím jestli ti to půjde zobrazit, ale o ledačems to hovoří
https://www.facebook.com/media/set/?set=a...
Kombinace všeho, kolo + fyzička.
Nezapomeň že dobrá silnička je hodně lehká oproti běžnému lehu, tuhá včetně komponent co se starají o trakci. Aerodynamika kol je taky lepší, většina silničářů vozí 23mm pláště nebo i galdy. A mimochodem v jednom vlákně někdo uváděl aerodynamická čísla pro leho a spodní úchyt na silničním kole. Waty potřebné pro určitou rychlost se prakticky nelišily...
Zeptej se Temelína jak se mu jelo se dvěma průměrnými silničáři :-)
Temelín - to budu asi já. Tak teda opravdu nemám pocit, že by leho jezdilo nějak špatně do kopce. Ten čas je prostě jenom přímo úměrný hmotnosti. Na lowraceru se jezdilo do kopce naprosto skvěle, ten rozdíl deseti kilo byl poznat a šlo konkurovat silničkám. I tak nějak dobrá poloha šlapání měla svůj význam. Nakonec jsem dal přednost pohodlí a zůstal u Azubu. Takový výjezd na Javorinu, ten byl parádní, no na tom tvrdém lowraceru bych to zkoušet asi nechtěl.
Každý víkend, pokud není nějaká jiná akce, tak si zajedu aspoň do nejbližších kopečků, když tady na Hané je placka. Cestou domů už nemusím šetřit síly, tak se snažím držet po rovině pořád 35 a víc. Samozřejmě s plně využitým dynamem.
Taky mám takový šroťák, kdysi jediné kolo a na tom takhle jezdit nejde. Jedu na tom akorát 2,5 km do práce a jet už jenom třicítkou stojí hodně sil. Na tom slavném "Temelínu" už nejezdím, není důvod.
Proto nechápu, jak může Ibex jezdit špatně, když má lepší polohu šlapání i lepší aerodynamiku než třeba moje Pětka. Kdybych neměl problém s nasedáním a vystupováním, bral bych Maxe - zjevně je rychlejší.
Tady je to, na čem teď jezdím do práce.
Správně - hmota navíc (možná to není tak tuhý) a jeden důležitej detail, nemůžeš jít ze sedla když jde do tuhýho (zavody, dojdou převody).
Bylo by zajímavý Tě posadit na nějaký pořádný silniční zábradlí a nechat jet :-)
Ale dyť jednou jsem silničku zkoušel, sice nějakou starší, co mi půjčil Asterix. Párkrát jsem s nima jel na Praděd a z Hvězdy nahoru se to měří. V záznamech krnovských cyklistů jsem to našel:
2007 - 38:15, trek s brašnama
2008 - 36:08, trek bez brašen
2009 - 33:45, půjčená silnička
2012 - 47:11, Azub 5 se vší parádou.
Tak je tam co zlepšovat. Bylo by zajímavé zkusit tu silničku zas, jestli to není spíš tím, že výkonnost začíná jít opačným směrem než kila.
Dovolím si nesouhlasit. Je to Radkovo, jen mixážní pult není moc vidět.
http://miral.rajce.idnes.cz/Sraz_Nakole.cz...
Edit: Sakra, nějak jsem se uklik, chtěl jsem reagovat na Murphyho příspěvek, že to nemůže být Radkovo, vloudila se chybka:)
Tam není mixážní pult. Tohle jsem vzal do Třeboně jenom proto, že nic jiného bych do vlaku nedal. Jet to celé tam a zpátky, když už mrzlo, to jsem radši udělal jednou výjimku. Ale naposledy.
Dnes je kolo v tom stavu, jak jsem s ním tenkrát přijel, ani čištěné myslím nebylo. Jenom je nedávno vyměněný řetěz za jiný starý, o něco míň vytahaný.
Nojo, já to napsal trochu blbě. Mixážní pultík tam byl taky, jen ne tak velikej:).
A GTčko dáš do muzea, když na něm nejezdíš?:)
No co už s ním jinak :-)
Neni to škoda?
:)
Kolik si na něm vlastně najezdil?
Strašně málo, řekl bych, kdybych to chtěl prodat neznalému. Ale to ne, nechávám ho jako zálohu, funguje dobře a nikdy nezklamalo. Podle někoho bude asi životnost rámu už i třikrát překročená. Kolik přesně, to nevím.
Predpokladam, ze Ibex a Max na tom budou prakticky stejne, i kdyz z hlediska pruzeni/krouceni ramu a vidle na tom muze byt Max o kousek lepe.
Tak je pravda, ze se problem da pojmout i tak, ze kolo je v poradku, jen je potreba zlepsit motor. To je navic asi nejlevnejsi cesta. Jen mam obavy, ze i kdybych se snazil nohy natrenovat, na tvuj vykon se stejne nedostanu. Zvlast kdyz cely rok jezdim do prace jen tak zlehka a pak se divim, ze mi vsichni ujedou. :)
Mrkni se na TdF, libovolny rocnik. Tam uvidis mraky lidi, na jejichz uroven se ani Ty ani ja nejspis nikdy nedostaneme. Vadi to tolik? 8-)
Tak jasně, věcí mimo moje možnosti existuje strašně moc a vůbec mi to nevadí. Přitom nemusíme pro příklad chodit tak daleko, existuje třeba závod Loudání a prý to nějaký blázen jel na lehokole... nenapadá tě proč? ;-)
Moje vlastní zkušenost je taková, že jsem přesedl z klasického Favorita s berany na oceláče vzniklého přestavbou Favorita a průměrné rychlosti se při svižné jízdě zvedly o cca 1-2km/h, přestože oceláč je o cca 1m jeklu 40x40 těžší. Fyzičku nemám bůhvíjak vynikající (netrénuju, prostě jezdím do práce s úsilím srovnatelným se svižnou chůzí) ale takových těch prošedivělých padesátníků prohánějících silniční kola se udržím.
Když jsem se kdysi na krátkou dobu vrátil k Favoritu, byl jsem překvapený jeho agilitou při rozjezdech a do kopce to prostě jelo líp, na druhou stranu po překročení cca 28km/h úsilí na další zrychlení prudce narůstalo.
Základní problém bude v určení kola. Ibex je turistické kolo dělané na pohodlí a možnost jízdy s taškami. Z toho plyne všechno ostatní. Ibex ve tvé konfiguraci nemá moc dobrou aerodynamiku, nemá šikovnou polohu šlapání, je těžký a část energie se ztratí v tlumiči.
Pevná vidlice způsobuje, že máš nohy relativně nízko oproti tělu. To zhoršuje aerodynamiku — má větší čelní plochu, a zároveň zhoršuje efektivitu šlapání. Takže odpružená vidle sice přidá váhu, ale IMHO zlepší aerodynamiku i efektivitu šlapání. Pak jsou tu kola. Ta jsou z velké části mimo tělo jezdce, takže se jejich aerodynamika projeví. Použití užších plášťů (třeba Durano) by kolo na dobrém asfaltu IMHO měřitelně zrychlilo.
Pak je tu tvoje dolní řízení, to je jak padák…
Cesta k rychlému a finančně snesitelnému lehu je IMHO tahle: Kolo v rámci možností lehké, s dobrou polohou šlapání a bez zbytečných požíračů energie. Do kopce to prostě pojede hůř, protože na 8 kg leho se bez 100 kousků nedostaneš. Takže to chce udržet alespoň nějakou stoupavost rozumnou váhou a tou polohou šlapání. Když už to jede do kopce pomaleji, tak se ta rychlost musí nahnat na rovině a z kopce dolů. Takže musí být kolo dost optimalizované na aerodynamiku.
Z těhle požadavků nesplňuje tvůj Ibex ani jeden.
Nedávno jsem přesedlal z Eca na Oceláče. Polepšil jsem si ve všem. Do kopce to jezdí lépe, protože mám nohy ještě výš. Po rovině to má zase mnohem lepší aerodynamiku, protože je pedal box víc v zákrytu s tělem, to samé kola. Oceláč MK3 je ale městské kolo dělané hlavně na akceleraci a praktičnost ve městě, co se týče maximální rychlosti, jsou i lepší stroje. Co jsem tak slyšel, tak do kopcovitých terénů jsou výhodné lehké highracery. Nemají sice tak super aerodynamiku jako lowracery, ale do kopce to prostě jede. Na rovinatější terény jsou lepší lowracery, popřípadě velomobily :)
Takze podle tebe, kdybych poridil odpruzenou predni vidli (jakou?), tak Ibex v dusledku zrychlim??
Mne nikdy nepripadalo, ze by Ibex mel tak spatnou aerodynamiku, protoze po rovine (ICT triatlon) a zvlast s kopce jede moc pekne. Aspon tedy v porovnani s klasickymi koly, je jasne, ze lowracer bude uplne nekde jinde.
Kdyz ale prijde prudci kopec, kde pojedu 10-15 km/h, asi nebude aerodynamika to hlavni, co me brzdi.
Proto by me zajimalo, zda je to jen vetsi hmotnosti kola nebo jeste necim jinym?
Myslis, ze mit nohy vys, pomuze pri jizde do kopce?
Chapu, ze pomalejsi jizdu do kopce muze lehokolo kompenzovat rychlou jizdou s kopce. Bohuzel tohle plati jen pokud ostatni kola s toho kopce limituje aerodynamika. Pokud je limitem adheze mokre silnice, tak uz se tezko neco dohani (smyk na lehokole je pro me mnohem vetsi problem nez na klasice).
Mohl bys to rychle "financne snesitelne leho" vic rozepsat. Chapu spravne, ze nic takoveho Azub nevyrabi (krome bazaroveho lowraceru)? Co je MK3? Google mi nasel jen blbosti jako Mortal kombat... :)
Tady máš to MK3 , je to leho, které vyrábí Jirka.
http://ingot.rajce.idnes.cz/Sraz_lehokol...
Pokud bys nechtěl moc investovat a přitom trochu zlepšil jízdní vlastnosti, musel bys vyměnit kola a spodní řízení. Lehčí kola, nejspíš by ti tam šly dát silniční kola, k tomu odpovídající pláště.
Kdyz zrovna spodniho rizeni bych se vzdaval hrozne nerad!
Nevim, kolik hmotnosti bych mohl usetrit lehcimi koly, ale trochu pochybuju, zda bych vubec rozdil poznal. To uz bych mohl pred zavodem sundat nosic, ten urcite vazi vic. :)
Nejspis bych si mel ujasnit, co vlastne chci. Chvili jsem tu koukal na obrazky Slyway high racera (team uss), je moc hezky (ma spodni riditka) a jestli cele kolo fakt vazi 10 kg, to bych rozdil uz urcite poznal. Jenze vygooglit cenu se mi nepovedlo, zrejme ji prozradi jen vaznym zajemcum a az bych se ji dozvedel, nejspis bych uz zajemcem nebyl.
A hlavne kolo, na kterem si neprivezu ani batuzek s vecma, by bylo strasne neprakticke, nemluve o jizde na rozbitych silnicich tady v okoli... :-(
Vaha kol je zajimava hlavne ve chvili, kdy menis rychlost. Cim tezsi kola (hlavne rafky, duse, plaste), tim tezsi setrvacniky porad dokola brzdis a roztacis.
Na ramu tolik hmotnost honit nemusis.
Spodni rizeni te pri vetsi rychlosti opravdu brzdi jako padak. A muze byt klidne na 10kg carbonu.
O kolik lehci tedy kola muzou byt?
Soucasny stav - Remerx grand hill, Schwalbe Marathon Racer Evo 26 x 1.5", duse nevim asi nejaka Rubena pro tenhle rozmer.
A nepomohlo by treba, kdyby byly spodni riditka o kousek uzsi? Sice jen hypoteticka moznost, kdyz ma Azub jen jeden rozmer, ale neco by usetrit slo bez ujmy na funkci a snaz bych pak prosel dverma...
Uzsi riditka by Ti nedovolila dostatecne manevrovani.
Navic i tak bys mel ruce porad VEDLE tela, ne v zakrytu.
Tak treba o 5 cm uzsi riditka si predstavit celkem umim, ale asi by to aerodynamice nepomohlo.
Prave. A kazdy cm docela pocitis, az budes potrebovat krajni rejd. Treba temi padly, ktera na rizeni mam, si ubiram taky rejd, takze nemuzu mit riditka v te nejprijemnejsi poloze (pri maximu tukne padlo o hlavove), ale pootocene o neco nahoru.
Manévrování problém není. Mám řídítka coby naprosto rovnou trubku pod sedlem (tj. držím se zápěstím prakticky ve stejné poloze jako na MTB zábradlí), široké tak, aby se mi akorát vešlo zápěstí kolem stehen/zadku a naprosto bez problémů zatočím na doraz čepů řízení o rám (což odpovídá 180 otočce na úzké silnici), kdyby tam ten doraz nebyl, zatočím klidně i víc.
Samozřejmě úzká řídítka nemohou mít rukojeti otočené nahoru, ale tam by sis IMO ruce bez zlomení neposkládal ani při jízdě rovně.
Aerodynamiku příliš neřeší, i když myslím, že to docela pomáhá, ale vyhovuje mi to i pro příjemnou odezvu kola (řízení je docela citlivé, když potřebuji, ale "neškodí" to jindy). Plus nemám problémy s vedením bowdenů. :)
Pro podobné kolo jako Slyway nemusíš až do Itálie.. http://www.frontbike.cz/indexcz.html , ale nevěřím, že bude do kopce rychlejší než silnička o stejné váze.
Tak jsem se pokusil spocitat ty lehci kola.
Soucasny stav:
Remerx Grand hill 26" = 530 g (nekde pisou 600)
Schwalbe Marathon Racer 26x1.5" = 390 g
Duse = cca 130 g (mozna je tam jina)
36 dratu = netusim 200 g (?)
Naboj (predni Joytech) = cca 250 g
Rychloupinak = cca 50 g (?)
Soucet = 1550 g (z vygooglenych cisel a odhadu)
Skutecna hmotnost predniho kola = 1620 g
Lehci kolo (bez ohledu na cenu a smysluplnost):
Predni kolo Mavic Crossmax SLR = 660 g
Schwalbe durano 26x1.1" = 290 g
Schwalbe tube = 120 g
Soucet (nevim zda je v tom rychloupinak) = 1070 g
Mozna to tedy pocitam nejak blbe a treba jsou i lehci kola, ale vychazi mi jako teoreticky dosazitelna uspora cca 550 g na jedno kolo (predpokladam, ze zadni vyjde podobne). To by tedy melo odpovidat cca 2 kg na ramu kola (pokud se rotujici casti uplatni dvojnasobne). Pri soucasne hmotnosti Ibexu (vcetne vsech doplnku) je to jen 9% a to mi prijde pomerne malo.
Bude to ještě o něco horší. Dvojnásobně se uplatní jen hmotnost čistě na obvodu (jinak to klesá až k jednonásobku pro osu otáčení kola, takže třeba náboj na tom je už téměř stejně jako nerotační hmotnost).
A pak ten dvojnásobek platí navíc pouze pro zrychlování. Při jízdy do kopce nikdo nejede zcela rovnoměrnou rychlostí a čím horší technika šlapání, tím více je to neustálé zrychlování a zpomalování.
Takže do kopce by se to ještě jako skoro dvojnásobek (hmotnost na obvodu) brát dalo.
Hmotnost kol je sice podstatnější než nerotační hmotnost, ale hrozně se hmotnost kol přeceňuje.
A pro vliv na výjezd bych to rovnou přepočítával jako poměr hmotnosti oproti celé soustavě (jezdec + kolo + vše co vezeš).
Za ta kola bych reálněji počítal tak 1,5kg. A pokud bys měl dejme tomu celou soustavu 100kg, tak bys ve výjezdu mohl zrychlist zhruba o těch 1,5%.
Tim spis mi vymena kol nepripada jako reseni, ktere by mi podstatne pomohlo. Zvlast pokud bych vzal v potaz i cenu... :)
Taky bych je neměnil. Aby to mělo opravdu cenu, tak by hmotnost musela jít dolu radikálně.
Tím myslím třeba na celém kole 5kg dolu + něco z toho na rotačních částech.
Jenže to je zase nereálné, polud nemáš začít jezdit na něčem úplně jiném...
Nosic je kolem 500 g urcite, spis vic. Dobry zacatek. A na sedlo se da povesit brasna i bez nosice.
Jenom 500 g? Ja myslel, ze aspon 1 kg....
No na bezny provoz nosic potrebuju, brasnu na sedlo nemam.
Nicmene uz me napadalo, ze by se nosic dal pred pripadnym zavodem vzdycky sundat, tolik prace to neni, abych to trikrat za rok neprezil (pokud to mezitim nesrostlo). Akorat bych musel nejak poresit svetlo, to je ted na pevno na nosici a kablik nejde od zbytku odpojit, ale nejaky konektor by to vyresil...
Kazdopadne ja myslim, ze rozdil 500 g ani nepoznam, to je rozdil mezi plnou a prazdnou flaskou... :)
Podla toho co vo flaske mas alebo mal si :-D
Tak po flaske vodky na lehu urcite poznas ten rozdiel :-D
Oceláč MK3 z dílny ninka a Jirky s trochou mojí invence:
http://www.nakole.cz/diskuse/14972-homebuilders...
Taky jsem si myslel, že Eco se sklopenou sedačkou má dobrou aerodynamiku i stoupavost. Ale je to blbost. Pokud chceš držet krok se silničkama, tak jim z kopce musíš ujet hodně a po rovině jet o fous rychleji než oni. A to na tvém Ibexu nemůže IMHO fungovat.
Do kopce sice aerodynamika roli nehraje, ale poloha šlapání a váha kol ano. Takže si myslím, že lehká silniční kola a užší pláště by ti pomohly. Pak taky zvýšit šlapání. S chválně si změř, jakou máš diferenci mezi spodkem sedačky a šlapacím středem. Já mám krátké nohy a mám cca 18 cm, Jirka má něco přes 20 cm. U mně to rozhodně funguje. Na Ecu je diference 10 cm. Můj Oceláč má větší akceleraci a stoupavost než Eco.
To šlapání by se dalo zvýšit i pevnou vidlí dělanou jako náhrada za odpruženou.
PavelŠ má Maxe s odpruženou vidlí, nohama dost nahoře, úzkými plášti a jede mu to moc pěkně.
Tím finančně snesitelné jsem myslel, že to bude stát řekněme do 40, 50 kousků. A buď to může mít podobu Holfiho silničky nebo mého Oceláče, nebo třeba lowracera z Azubu (ten ale na kopce moc není, co jsem tak pochopil). Co se týče mého Oceláče, tak ten by se dal postavit ještě mnohem víc směrem k silnici než ho mám teď já nebo než ho má Jirka. Počítám, že i s blatníky a nosičem by se to dalo sfouknout na cca 13,5 kg (s mojí délkou nohou).
Budeš-li mít 100 a více kousků, tak je tu hodně výrobců, kteří ti za to nabídnou lehounké karbonové stroje.
Dovolil bych si oponovat, že lowracer z Azubu není moc na kopce.Je to o technice jízdy,konktrétně mě sedí naprosto bez problémů a v kopcích jsem neměl žádný problém co se týče jízdy nahoru.Krom mě to můžou dokuknetovat i další jezdci.
OK. Nebudou ale stroje, které budou do kopce rychlejší?
Otázka jaké rychlé stroje myslíš.
Obecně cokoliv co méně váží, má lepší šlapací úhel a lepší řídítka. Na stejně těžkém Oceláči se mi do kopce jede líp, protože má část aerodynamiky obětovanou na získání lepší ergonomie. Pak je tu taky váha, lowracery z principu nejdou stavět tak lehké jako highracery, protože mají mnohem víc rámu a o chlup víc řatězu a kladek. Tenhle konkrétní lowracer sice jde běžně postavit pod 16kg, osazený levnými součástkami a světly bude mít 18kg, což na velké 20/26 leho není špatné, ale není to žádný zázrak. Komerčně dělané highracery přes 13kg jsou obvykle považovány za těžké.
Takže na jednu stranu tenhle bazarový lowracer ujede všemu z produkce Azubu asi i do kopce a jinde s přehledem, na druhou stranu zrovna do kopce nepatří mezi nejrychlejší lehokola, snad maximálně k těm lehce nadprůměrně rychlým.
Pokud by zvednuti nohou nejakou odpruzenou predni vidlici v dusledku rychlosti pomohlo, to by mi prislo jako smysluplna investice, protoze by mi to navic zvysilo komfort a treba by uz v prednim kole prestaly praskat draty.
Treba je to nahoda (zatim praskly 2 nebo 3), ale z tohohle pohledu bych mel celkem strach, jak dlouho by pripadna "lehka kola" moje jezdeni prezila.
S tou financni snesitelnosti pro me je to asi na delsi premysleni. Kdyz pominu otazku smysluplnosti takove investice (mam kolo, ktere jezdi, co chci vic..), tak mi naprosto chybi predstava, co bych mohl od nejakeho "rychleho lehokola" ocekavat (klady a zapory), protoze jsem prakticky na nicem jinem nez Ibex (plus kdysi Max a Apus) nejel. A jedine, co bych si asi mohl nejak vyzkouset je lowracer z Azubu (predpokladam, ze ho i pujcujou), nejaky Slyway si muzu nanejvys prohlizet na obrazku, na tom se zrejme nesvezu natoz aby mi ho nekdo pujcil domu... :-/
Vyzkouset a poridit klasickou silnicku by ve srovnani s rychlejsim lehokolem bylo trivialni a levne.
Aerodynamika pri jizde do kopce-
nema valny vyznam, projevuje se az pri rychlostech cca okolo 25 km/h a vys. U naseho amaterskeho pojeti cyklistiky to myslim nejezdime nikdo ;)
Sila slapani-
jisteze se da u lehokola slapat s vetsi silou, kdyz se muze clovek zaprit zady o podlozku a tlacit proti pedalum i proti operadlu. Zadna energie ale nevznikne sama od sebe a pokud se ji vydava o tolik vic, nevydrzite ji vydavat dlouhou dobu. Tahle vyhoda je ale spis tak vysledek laboratorniho mereni nez aby mela diky tak kratke dobe kdy se muze projevit mit nejaky vyznam v praxi. Na klasickem kole se totiz (nejenom) pri jizde do kopce slape proti vaze vlastniho tela. Profesionalum to dovoluje slapat se silou nekolika set Wattu, pokud si nekdo mysli ze by amatersky dokazal vydavat dlouhodobe vyssi vykon jenom diky zadum oprenym o sedacku tak mu to preju.
"Na klasickem kole se totiz (nejenom) pri jizde do kopce slape proti vaze vlastniho tela."
A to ma byt lepsi nebo horsi, nez na lehaci? A proc?
Co si tak pamatuju z favorita, tak pri malych rychlostech pomohlo vstat ze sedla, coz umoznilo kratce a rychle zabrat svalem, tuhle energii naakumulovat do zvednuti tela, a nechat ji postupne po zbytek pulotacky spotrebovavat bez pouziti svalu. Na lehokole je to podle me tezsi prave o tohle - pri male rychlosti do kopce je treba drzet tlak nohy po celou pulotacku. Moc nejde prudce slapnout a pak se chvili vezt. Ale treba je to uplne spatne - zavody jsem nikdy nejezdil a nemam to v umyslu.
Jinak k tematu: z prace to mam do kopce, na favoritovi jsem to po zime jezdival okolo 26 minut, jak jsem trochu natrenoval a moc nefoukalo tak tesne pod 25. Na lehokole jezdim bezne pres 27, parkrat se mi podarilo tesne pod 27 minut.
Do prace to mam ted uz vicemene vyrovnane - kdyz se zadari, tak pod 20 minut stejne, jako jsem mival na favoritu.
Jsou tam ale jine faktory: na favoritu me bolelo za krkem a obcas jsem si rikal: "ty *, proc tady vubec jezdis, kdyzs mohl klidne jet autem". Na lehokole me to zatim bavi, i kdyz dost casto jedu tu stejnou cestu do prace a z prace. A taky se s lehokolem diky jeho terennejsimu charakteru dostanu i do mist, kde to s favoritem neslo nebo to byl opruz.
Jízda ze sedla na zábradlí dlouhodobě nic neřeší. Je méně efektivní než jízda v sedle.
Jízda ze sedla je dobrá na krátkodobé ostřejší zabrání pro udržení tempa.
Dále pak pro protažení.
Co se týká výkonu, tak je dobrá v tom, že na chvíli zapojí trochu jiné svaly.
Je to vidět i u profíků. Dlouhé kopce jezdí 99% profíků převážně v sedle. A ze sedla jen sem tam + samozřejmě nástupy.
Mně se na lehokole oproti klasice daří točit mnohem vyšší frekvence. Mám pocit, že to souvisí s tím, že si na nohou "nestojím"/"nesedím", ale mám je vcelku volně. Samozřejmě to chce nášlapy a nebát se točit (plus si třeba pomoct kratšími klikami). Pak kopce nejsou takový problém. (Samozřejmě ještě nesmí pružit rám při použití malého převodníku, což ale u duralových rámů asi problém nebude.)
Sám nemám na kopce leho vs. klasika moc odhad, protože prakticky nikdy nejezdím bez bagáže a pak rozdíl pár desítek kilo v brašnách hravě překoná jakékoliv vlastnosti kola. :) Další věc je, že pocit z jízdy do kopce na lehu se pro mě osobně zlepšoval průběžně klidně po dobu nějakých 10000 najetých km.
No mi připadá, že na klasice se spíše síla šlapání s váhou těla sčítá, než že by působily proti sobě, ale ve fyzice jsem nijak neexceloval :-)A lepší než na lehokole? já tvrdím, že to je jiné. Pro mě je vůbbec na lehokole všechno jiné (rozuměj subjektivně lepší) :-) A to i když v kopcích jenom koukám jak mě rychlejší jezdci na klasikách předjíždějí. To si vždycky říkám Asi někam spěchají . :-)
Já si myslím, že to bude mírně efektivnější. A důvodem si myslím bude menší potřeba zapojení svalů, které jsou potřeba k držení zapření (i když malého, dlouhodobě to nerveš moc zapřený o sedačku).
Ono je to vidět i dle hledání nejefitivnějšího posedu na kole, kde velký vliv má hodně předozadní poloha sedla. Když se šlape příliš před sebe (pořád mluvím o zábradlí), tak efektivita už i na tom zábradlí klesá.
Další věc ohledně efektivity šlapání bude v úhlu trup x nohou.
Uhel trup x nohy lze u vetsiny lehokol nastavit v rozmezi, ktere vyrobce umoznil pro dany typ, tedy vetsinou i dostatecne pro zamyslene pouziti. Dal uz je to o nastaveni.
S tim zapiranim nevim, spis jsem si rikal, ze na klasice si "zadni" nohu vlastne zvedam celou jen pohybem stehna nahoru, od kolene dolu uz muze volne viset, na lehaci musim nadzvedavat i od kolene dolu.
Nevim co je horsi nebo lepsi. Proste tu zaznelo jako X-krat opakovany argument ze se da na lehokole vyvinout vetsi absolutni sila a ja to za vyhodu v praxi nepovazuju (pokud nejde o nejaky sprint na semaforu :D ). Snazil jsem se spis naznacit ze (na klasice) i pouhym vyuzitim vahy trupu/celeho tela se da vyvinout sila naprosto presahujici moznosti amaterskeho cyklisty (a to nemluvim o dalsich moznostech jako pritazeni se k riditkum- mozna analogie zapreni se o operadlo na lehokole). Dlouhodobe vyuzivani absolutniho vykonu pak nema smysl rozebirat vubec kdyz to neni mozne.
Na klasice nejde ani tak o slapani ze sedla jak tu zaznelo, ale i o uplne bezne slapani. Slape se jak proti vaze trupu co tvori jakysi oblouk, protivahu proti zaberu nohou smerem dolu (proto jsou sportovnejsi ramy delsi, posez je natazenejsi a jezdec tak slape proti tehle vaze). Turisticka a mestska kola urcena pro uvolnenou jizdu jsou zase kratka, jezdec je (kdyz to prezenu) vzprimeny jako pravitko a cela vaha tela je pasivne usazena v sedle, nijak se nevyuzije. Proto taky fura lidi nadava jak je co z kola boli. Kdyz si na nedelni presuny mezi hospudkami poridi pod tlakem marketingu temer zavodni MTB nebo ziletku s posezem a komponenty co neumoznuji pomalou a pohodlnou jizdu, pak proste nadavaji na bolesti za krkem, v zadech a na spatne sedlo. Kdyz jedu s vykonostne o par trid horsimi jezdci tak me tyhle partie boli taky a jsem zniceny vic a na vsech jinych mistech nez na tech co by me mely bolet z kola- oproti tomu nez kdyz jedu mnohem ostreji.
Jenze tu vahu tela stejne vzdycky musis nejak zvednout zase nahoru, aby mohla pusobit pri dalsim slapnuti. Jako bys v jednom pripade pracoval pistem vodorovne proti zarazce a podruhe svisle proti zavazi. V tomhle to nebude.
Budto je to to, co jsem psal, nebo, jak casto zaznelo, nemoznost na lehu tolik menit pozici a tedy nekterym svalum dat chvilku oddech.
Taky mě fascinuje kolik lidí si myslí, že ve stoje se jim do kopce jede snadněji, protože můžou na padál dát vlastní váhu. A nejsou schopní následovat svůj vlastní argument o jednu zatáčku dál, kde musí tutéž váhu zase zdvihnout, aby ji mohli dát na ten druhý pedál.
Sám netuším, a zajímalo by mě, co je efektivnější a proč. U lehokol si jde všimnout, že nejvíc ho za pomalé do kopce považují ti, kdo jezdí spíš malé frekvence větší silou. Na silničkách nikdo nejede 15km stoupání celé ve stoje, ani na závodech ne, ale mnozí jedou střídavě jedno a druhé. Z toho bych odhadoval, že zatímco rychlé kruhové šlapání v sedě je efektivnější, a lehokolo tohle podporuje, tak možnost střídavě zapojovat různé svalové skupiny může mít pro hodně lidí větší cenu než efektivita. A tihle lidi pak nidky nebudou na lehokole do kopce stejně rychlí, i kdyby vážilo stejně. Nebo mi ještě něco uniklo?
Co to zvedani nohou od kolen dolu? Co Ty na to?
Nerozumím co tím myslíš, můžeš to trochu rozvést?
Uz jsem to psal. Na zabradli zvedas jen stehno, zbytek nohy volne visi. A vlastne ho tolik nezvedas a je to +/- pohyb, na ktery je telo zvykle z chuze. Na lehaci musis nohu zvedat celou az po chodidlo. Jako by sis lehl na zada a zvedal celou nohu nad zem. To jsou ty "lehokolove" svaly. Takze zatezujes svaly, ktere soustavne netrenujes a ktere na to nejsou prirozene stavene. Na zvedani nohy na klasice vlastne trenujes porad - i kdyz jdes.
No tam jde o to, že se rychle vyhoupneš nahoru a pak už na tom pedálu stojíš a můžeš si chvilku orazit. U lehokola musíš bejčit celou dobu.
Tomu rozumím, je to rozložení téže zátěže nejen na trochu jiné svaly, ale i časově v průběhu jednoho cyklu tak, že chvíli se svaly hýbou rychle s menší zátěží a chvíli pomalu s větší. Nerozumím fungování svalů dost na to, abych chápal, proč přesně tělu tohle tak moc vyhovuje, ale akceptuju, že mu to vyhovuje a vzpřímené kolo může díky tomu být do kopce rychlejší.
Někde jsem to tu ve vláknu psal.
Jízda ve stoje je méně efektivní a to z důvodu zapojení většího množství svalů (více svalů mimo nohy).
V praxi to pak bývá většinou tak, že pro stejnou rychlost ze sedla se tepe cca o 5-10 tepů výše (každý to má trošku jinak).
Ty důvody už jsem tu také psal a sám jsi popsal:
- zatížení odlišných svalů a odpočinutí těch co se zapojují v sedě
- větší síla záběru pro krátkodobé využití (udržení tempa na krátkém hupíku), nástup, atd.
- protažení
A praxi jsi také sám popsal, tedy že téměř všichni jezdí delší kopce převážně v sedle a ze sedla se chodí jen občas.
Vzdyt ti pisu ze nejde o slapani ve stoje, to je vzdycky min efektivni nez vsede. Jizda na klasice je ale vzdycky o zapirani se do pedalu proti sve vlastni vaze, jenom popisuju kdy to ma efekt a kdy ne a ze zapirani se o sedacku u lehokola je silne precenovana zalezitost (v praxi krome zvlastnich pripadu a po dobu nekolika malo sekund nevyuzitelna), nic vic.
Teď zas nejsem schopen sledovat tvůj argument. Když chci na klasice stlačit pedál dolů, tak se místo toho nevysunu já nahoru díky vlastní váze. Když chci na lehokole odtlačit pedál dopředu, tak se místo toho neodtlačím od pedálu dozadu díky tomu, že mám za zády sedačku.
Rozdíl je v tom, že "zapření" svisle proti své váze má limit. Jestliže vážím cca 62kg, tak víc jak cca 620N na pedál nedám (nepočítám pár procent navrch na tahání za řídítka a kratičké dynamické jevy nějakým poskakováním). Naproti tomu lehokolo tento limit nemá (některé s hodně nízkými pedály ano, pro jednoduchost je vynechme) a jestli dám na pedál sílu 620N, méně než to nebo více než to je určené možnostmi mých svalů. Ale teoreticky neexistuje důvod, proč by někdo s dobrou fyzičkou a příslušným tréninkem nemohl dávat systematicky do každého šlápnutí třeba 700N i když váží jen 62kg, což by na klasice nemohl. To, že já to neumím, není ničeho důkaz, já su zdechlina. Pokud bychom chtěli jednoznačně vyloučit možnost, že zapření proti sedačce může být někdy pro někoho výhodnější, museli bychom najít a dokázat nějaký obecný princip, podle kterého to nejde. A zatím tu nikdo žádný takový neprezentoval.
Přitažení za řídítka bych zas tolik nepodceňoval. Nemám problém zvednout rukama svojí vlastní hmotnost, takže pro dvojnásobnou sílu tu teoretický prostor je. Klasiková silnička v tomhle navíc trochu pomáhá tím, že si můžeš přehmátnout blíž k tělu, takže síla rukou jde lepším směrem (ve srovnání s MTB či crossem). Při čundrech natěžko (= kolo mělo tak 50 kg) se silničkou jsem s převodem 30 převodník/23 kazeta vydupal jakýkoliv silniční kopec. Už 25 % (což mi nepřijde třeba na vnitřek serpentýny přehnané) dává nějakých 780 N na mých 75 kg. A to bych musel jet rovnoměrně, což samozřejmě s tímhle převodem nehrozí. Takže za 1 kN bych se takhle z placu klidně hádal a věřím, že jsem schopný zabrat i víc ... :)
To, že to není ani na klasice ani na lehu optimální způsob jízdy, a tudíž je vcelku bezpředmětné to rozebírat je jiná věc. :)
Ziadna hadka len pripominam ze na klasike ak sa drziis za riaditka aj ked tlacis rukami tak cast vahy ide do riaditok proste tazisko a uchop v 4 bodoch u mna evokuje ze sa musii vaaha rozlozit = 75 kg jazdec nedaa do pedalu 750N ani nahodou to by musel pustit riaditka a postavit sa na 1 pedal.
Tak moj nazor je taky ze ak tahas rukami das tych 750N +- autobus. ale fakt budes limitovany viac ako predpokladas
Opakujem ze diskutujem nehadam sa.....
Jasně, pokud se jede "normálně" v sedle, tak samozřejmě takovými šílenými silami do pedálů netlačí nikdo. Ale čím víc zabíráš, tím míň se o ruce opíráš. Proto taky z klasiky bolí ruce a zadek míň, když se jede s větším výkonem/silou. Pokud si ale stoupneš do pedálů, tak se situace úplně otočí. Zkus si na klasickém kole dupat nějaký prudký kopec na těžký převod vestoje a uvolni ruce na řídítkách. Uvidíš, že se o ně neopíráš, naopak se přitahuješ dolů, a to docela dost.
A ten výpočet výše je založený na realitě, navíc mi teď došlo, že jsem počítal se 175 mm pákou pedálu, ale to platí jen v "optimální" části dráhy, takže síla musí být větší, aby se vykompenzovalo zpomalení ve svislé poloze klik.
ok to berem ale aj ked to tak je nastava fakt otazka zapajas tym cele telo na viac ako 100% normalu (lebo dotlacas rukami a napiinas vsetko od ruk brucha chrbta atd..) tymto tempom spotreba kyslika je neuveritelna a telo moze takto fungovat chvilu aj pre vrcholoveho sportovca je to limit. telo neokasles aj ked uctovnik oklame cisla vo fyzike .Tak ze si mysliim ze sa to s efektivnejsim slapaniim dohnat daa.
Imho nieco podobne pouzivam na lehu zapriem sa medzi sedacku a dotahujem sa k supermanom, akceleruje to dostatocne klasike som stihal len tak tak napokon mi usiel pri cca 38 km/h na dlzke cca 5km (len upozornujem na pocas vysokej som nejazdil cca 3roky + za tuto sezonu maam do 200km) tak ze si mysliim ak regulerne budem mat nadupane na lehu to co iny na klasike pochybujem ze budem pomalsii lebo ten nastup rychlosti a vydrze je tak markantny aspon teraz zvladam pridavat kazdy 2 den 5-8 km naviac (vzdialenost) cca som na 60 km/2-2:30 hod cistej jazdy som pohodlny a pitny rezim treba no a o pekknych casnickach..... no nekup to pivo ked uz ides okolo :-D
Tohle vlákno má někde výš ne efektivitu, ale maximální sílu. Neřeším výkon, neřeším efektivitu, sám píšu jak tu, tak o kousek níž, že je to v praxi nezajímavé, jen jsem chtěl trochu zkorigovat Jirkův komentář o maximální síle. Toť vše.
Efektivita už tu byla rozebíraná. Tam je to jasné, ta je při jízdě ze sedla nižší a to i když se nesnaží jezdec z toho dostat maximum a nijak výrazně za řídítka netahá a druhou nohou netahá nahoru.
Proto, jak už bylo napsáno se dlouhodobě ze sedla kopce právě kvůli té menší efektivitě nejezdí.
Až na vyjímky jako byl Pantani nebo je Contador ;o))
Taky hned poprvé, co jsem to už v tomto vláknu zmínil
http://www.nakole.cz/diskuse/15399-rychlost...
jsem psal 99%.
Ale ani tihle dva, kteří oproti ostatním jezdí/jezdili více ze sedla, tak zdaleka nejedou ze sedla po celý kopec.
U Contadora odhaduju (nikdy jsem to neměřil, takže přesně těžko říct), že jede pořád výrazně více času z celého stoupání v sedle.
Pantaniho si už nevybavuju z hlediska celého stoupání. Pamatuju si jen jeho typické nástupy (ty byly samozřejmě všechny ze sedla) a když ho náhodou při tom někdo uvisel jak mu vždy ukazoval ať tedy jede on....
Jj jasně, odhaduji že tak minimálně 70% jede v sedle, jen jsem to poznamenal, protože oni patří (-li) k jezdcům, kteří jezdí víc ze sedla než ostatní. Pantani ještě navíc jezdil ze sedla a přitom se držel dole (pomalu jak při sprintu), což byl jeho styl.
Dle měření výkonu a síly na pedálu co jsem našel na netu a známých čísel pro výkony profíků ve sprintu to vychází, že se po těch několik sekund sprintu dostávají až k dvojnásobku síly než odpovídá jejich hmotnosti.
Ono to není vůbec jen zapření se za řídítka. Ale současně v tu chvíli táhnou druhou nohou směrem nahoru (to nejen, že přidá sílu na pedálu, ale také navíc působí jako zapření pro tlačení té první nohy).
//Ale teoreticky neexistuje důvod, proč by někdo s dobrou fyzičkou a příslušným tréninkem nemohl dávat systematicky do každého šlápnutí třeba 700N i když váží jen 62kg, což by na klasice nemohl.//
To je jednoduché, tohle je z dlouhodobého hlediska (výjezd delšího kopce, tedy ne jen třeba sprint pár desítek až stovek metrů) zcela mimo možnosti těch úplně nejlepších, k tomu se ani nepřiblíží nejlepší profíci.
Abych to nemusel počítat, tak jsem někde na webu už našel z nějakých výpočtů + měření Watmetrem, že pro silničku a 40 km/h byla potřeba síla na pedálu 340N a výkon byl při tom 450W.
Už těch 450W je na hranici možnosti nejlepších profíků pro dlouhodobější zátěž (měřil to namakaný borec pro krátkodobou zátěž, tak to dal i když není profík).
900W dlouhodobě je pak naprosto za hranicí možností kohokoliv.
A jinak je tu hezky vidět, jak moc se dokážou na silničce profíci zapřít do řídítek, protože krátkodobě (pár sekund) dokáží nejlepší sprinteři podávat výkony i kolem 1300-1500W).
Tím se přibližují při tom krátkodobém výkonu (pár sekund) k síle na pedálu odpovídající dvojnásobku jejich hmotnosti.
Ok, tak jsem si to vážně měl spočítat líp. Předpokládáme-li nějakou normální kadenci šlapání, tak síla na pedálu 700N dává teda takový výkon, kterého nikdo není schopen po víc jak pár sekund a tím se potrvrzuje Vaškův argument. Neuvědomil jsem si, že obvodová rychlost pedálu kolem středové osy je taková, že když ji vynásobím touhle silou (nebo sinusovkou s touhle amplitudou, přesněji) tak dostanu až tak šílený výkon.
Díky za data, teď vím víc než jsem věděl včera a vážím si toho.
Kdo umi cist ma vyhodu ;)
Pisu ze to nema vyznam v praxi, nepopiram ze nejde vyvinout vetsi sila. Na lehokole nevydrzis slapat vyrazne vetsi absolutni silou nez jakou jsi schopen vyvinout na klasice (takze je uplne jedno jestli jsi zdechlina nebo mistr sveta) delsi dobu nez par desitek/stovek? metru (+-, jde o princip a ne o presny pocet). Clovek je schopny podavat urcity vykon po urcitou dobu, limit neni v operadle za zady.
Takze jeste jednou a po lopate: lehokolista urcite na ultrakratkem useku dokaze diky moznosti vyuziti vetsi absolutni sily presprintovat stejne silneho cyklistu na klasice. V praxi je mu ale tahle moznost k prdu, protoze s takovou silou nemuze jet 200 km a po celou tu vzdalenost mu staci jen minimalni cast tohoto vykonu, kterou je schopen prenest do pedalu S OBROVSKOU REZERVOU stejne tak i jezdec na klasice.
Viz odpověď Mlokovi o chlup víš. Měls pravdu.
Jako hodně lehocyklistů jsem i já dávno zjistil, že rozjet naložené lehokolo z místa do prudkého kopce je mnohem snazší (když jednou ovládáš balanc) než když si na klasice stoupnu celou vahou na pedál a nic se neděje, nebo se to jen líně dává do pohybu a nechce přes mrtvý bod. A pak je tu styl jakým vždy ujedu klasickým kolům ze semaforu aniž bych se o to nějak snažil. Takže z toho logicky vyplývá pocit, že kdybych nebyl taková zdechlina jak jsem a naučil se tohle využít pořádně, byla by z toho citelná výhoda a kopce by šly jezdit rychle. Jak vyplývá z dat co uvedl Mlok, je to mimo lidské možnosti, nejen mimo moje možnosti. Což jsem nečekal.
Kdyz uz tu rozebirate teorii slapani na lehokole a klasice, tak jeste jedna otazka:
Je z hlediska zatizeni svalu lehokolo pro triatlon vyhodou nebo nevyhodou? Myslim teoreticky, ja asi rozdil nepoznam...
Kdyz se triatlonistum vyplati posouvat sedlo hodne dozadu, pripadne kupovat specialni kolo na triatlon, aby setrili svaly potrebne pro beh, tak jak je na tom lehokolo?
Ja zatim akorat vypozoroval, ze nevyhodou lehokola je pro triatlon nasedani/sesedani na kraji depa, protoze musim uplne zastavit, zatimco ostatni s kolem bezi, za carou naskoci a jedou, ale to je par vterin.
Někde jsem slyšel nebo četl, že šlapání na lehokole je víc podobné běhu než šlapání na klasickém kole. Takže asi spíš nevýhoda.
V čem se liší triatlonová kola od těch silničních?
Wikipedie rika:
Kola na triatlon vycházejí ze závodních silničních kol, ale sedlo je více svislé. Toto koncentruje úsilí do čtyřhlavého stehenního svalu, což umožní závodníkovi šetřit jiné svaly na noze pro další část závodu.
Jak jsem pochopil, tak pravidla UCI se od oficialnich pravidel triatlonove federace v pozadavkach na kolo lisi, UCI omezeni jsou prisnejsi... samozrejme lehokolo nesplni ani jedny pravidla.
Jinak tomu ale nerozumim a specialni kolo na triatlon bych od toho na casovku nepoznal.
Myslel jsem, že si sedla naopak posouvají triatlonisté spíše dopředu a to kvůli hrazdě.
Spis jde o to ze tim presunou teziste dopredu a tim (stejne jako u kol na casovku) muzou vic vyuzit vahy tela a slapat s vetsi silou (SILNE zjednoduseno). Zaroven jim to spolecne se zminenou hrazdou umoznuje lepsi aerodynamiku, takze i kdyz se jim slape a sedi "hur", vyssi absolutni sila ma v pripade kratsich tras u triatlonu a casovky vetsi efekt.
Podle mě bude hlavní roli hrát hmotnost. Tu do kopce nijak neobejdeš a pokud se rozdíl hmotností dostává do řádu typu 10kg+, tak je to už hodně.
A ono když jsi v kopci třeba o 10% pomalejší, tak se to jinde dohání blbě, protože kopec jedeš nejdéle. A abys to na průměru dohnal, tak z kopce a po rovině musí být rozdíl rychlostí daleko větší než těch 10% a to se dohání těžko i s o něco lepší aerodynamikou.
A pak tu bude více drobnějších faktorů, které se k tomu přidají a o něco to ještě zhorší. To jak kolo jde za pedálem. Silnička se slušnými koly bude mít lepší přenos energie než odpružené lehokolo (i když je částečně odpružené).
A pak něco málo může udělat taky ta efektivita šlapání (vliv posed, polehu).
Na turistickém těžším lehu prostě pomalejší na více kopcovité trase budeš a neřešil bych to.
Pokud chceš být rychlý, tak si pořid lehký neodpružený lowracer a jezdi méně kopcovité trasy. Pak budeš zase o dost rychlejší než na zábradlí...
Porovnání sebe jedoucího na lehokole s někým jiným jedoucím na silničce je vždycky problematické. Rozdíly ve výkonech lidí podle mě přesahují rozdíly v energetické náročnosti kol.
Pokud budeš porovnávat sám sebe na lehu a něčem jiném, uděláš si lepší obrázek, ale pochopitelně je tu pořád systematická chyba měření tím, že nejezdíš na obojím stejně. Tu jsi ale tentokrát eliminoval tím, že kolo znevýhodněné menším návykem jezdce stejně vyhrálo.
Pokud bych hledal kde Ibex vyplývá tvou energii tak, že skončí pomalejší, tak bych hledal následující:
Hmotnost je evidentní, vytáhnout na kopce víc váhy sežere víc energie, a je to lineární. Čili 10% váhy navíc (celková soustava jezdec plus kolo) by měla prodloužit čas jízdy o 10% při stejném výkonu. Nevím, kolik vážíš ty, Ibex a šrotokolo, ale Ibex jsi měl pomalejší jen cca o 3%.
Pak je tu tuhost všeho a odpory v pohonu. Trochu bude pružit rám, i když to na těch 60mm duralech není vidět a je to jen málo, hlavně se ale asi houpe zadní tlumič a kroudí zadní vidle. A nějaký malý ždibec sežerou i trubky řetězu, hlavně pokud se horní opírá někde o něco (typicky na lehkýh převodech rychloupínák sedla a na těžších čep vidle, aspoň tak to dělal můj Apus) a pokud tah napínání řetězu přehazkou tlačí řetěz proti ohybu vnitřní straně ohybu spodní trubky. Není to moc, ale dohromady to může vyjít na dalších pár procent výkonu, která se nezmění na nastoupanou výšku, ale protopí do luftu. Ale netuším, jestli to jsou dohromady jen jednotky wattů, nebo jestli to třeba jde přes deset nebo dvacet wattů.
Další bod je jezdec a jeho interakce s kolem. Něco sežere pružení bulprenu nebo klouzání po ventisitu a podobně. Dál je tu to, že kůže na zádech není natvrdo přidělaná ke kostře, ale umí po zádech jezdit nahoru a dolů třeba 2cm. Což je další natahování a smršťování pružiny a další tření. Čím silověji šlapeš, tím je to horší a hodně to závisí na posazu.
Takže pokud bys chtěl zrychlit Ibex do kopce, tak bych na tvém místě napřed odtučnil co se dá. Hodně se pozná na hmotnosti kol a to nejen při akceleraci. Do kopce ti taky trochu kolísá rychlost jak jsou nohy střídavě v záběru a mimo, s lehčími koly máš dojem, že šlapání jde lehčeji kvůli tomuhle. Možná to tolik neovlivní výsledný čas, ale přinejmenším se líp jede. A přezutí na lehčí gumy je asi nejjednodušší vytunění kola co vůbec existuje.
Podíval bych se i na možnost do kopce zamčít tlumič a zkusil optimalizovat řetěz (čistota, namazání, minimální tah přehazky, minimální prohutí trubek a tak).
Pokud jde o posaz, tak tady máš trochu problém s omezením daného kola. Na Ibexu s pevnou vidlicí máš nohy celkem nízko vůči spodku sedla. Takže pokud chceš eliminovat většinu ztrát vznikajících mezi tebou a sedlem, musíš ho dát relativně dost svisle. Potom když se zapřeš do pedálu v jeho horní úvrati nebudeš cítit jak tě to zkouší posunout po sedle nahoru, ale rovnoměrný tlak celou plochou zad přímo proti sedlu, jakoby skoro kolmo k jeho povrchu. Takové nastavení sedla může dělat drastický rozdíl pro jízdu do kopce za předpokladu, že ho tak máš pořád, jsi na něj zvyklý a všechny svaly jsou trénované s takovým nastavením. Problém je, že se tak nízkým šlapáním to bude hodně zdvižené a ve snaze optimalizovat to pro jízdu do kopce to zmrvíš pro jízdu všude jinde. Potřebuje to nějaký kompromis a je klidně možné, že tvoje stávající poloha sedla už je ten kompromis, ke kterému jsi za ty roky došel a cokoliv jiného bude horší.
No nastaveni sedla je u me problem samo o sobe, protoze jsem zatim nedokazal najit ani nastaveni vylozene pohodlne, natoz zaroven jeste efektivni.
Kazdopadne jsem si uz overil, ze prilis lezate nastaveni do kopce opravdu dobre neni.
Urcite je to kompromis - efektivita slapani, aerodynamika a navic jeste pohodli. Netvrdim, ze jsem nasel nejlepsi nastaveni, ale vzdycky kdyz ho zmenim, tak mi to prvni den, dva pripada mnohem lepsi a do tydne to vetsinou prestavim zpatky, protoze mam pocit, ze se mi predtim jezdilo lepe... :)
U lehokola i klasiky je to stejné, co je pohodlné nemůže být efektivní a naopak. Já mám raději vpřímenější sedačku a šlapací střed níže, nemusím předklánět hlavu a nohy se lépe prokrvují. Samozřejmě je tím aerodynamika v sakry, ale i přes to je pořád lepší než na klasice. Co se efektivity týče, myslím že cítit se dobře je to nejdůležitější, sportovec který obětuje efektivitě vše trpí a to asi nebude nejzdravější. Jezdil sem klasickou silnici podle všech pouček a měření, trpěl sem ale vydržel kolem 10 000km ročně. Teď už netrpím, najezdím sice polovinu ale sem tak nějak spokojenější. :-)
Těžko nastavíš sedlo tak, aby bylo aerodynamické a zároveň efektivní do kopce, když máš nohy tak nízko. Nebo u mně to tak platí. Na srazu v Příhrazech jsem jel jeden výlet s Honzou na tandemu. Jsou tam nohy hrozně nízké. A abych mohl pořádně zabírat, musel jsem se vší silou chytit pevných spodních řidítek a úplně se za ně zapřít. A to ta sedačka měla něco přes 35 stupňů.
Na Oceláči mám nohy vysoko, sedačku položenou a je to efektivní jak na šlapání, tak na aerodynamiku.
Pokud bys hledal jiné kolo a chtěl něco, co třeba nebude tak pohodlné turistické jako Azuby, budou na tom víc cítit hrboly a podobně, ale pojede citelně rychleji, tak možnosti jsou. Hledej něco s větší diferencí výšky šlapání a sezení, doporučil bych 20-25cm.
Uvaž superman řídítka, která jdou udělat skoro tak pohodlná jako spodní (v podstatě máš paže jako na spodním řízení, jen natažené víc dopředu než dolů), ale jsou mnohem mnohem aerodynamičtější a ve sprintech a krátkých kopcích se za ně dá tahat a zapojit víc svalů.
Potřebuješ kolo spíš tuhé a lehké, ale to nemusí znamenat karbon. Obecně kola s hodně prohnutým/zalomeným rámem mají tendenci mít tah řetězu jako tětivu toho oblouku a místo pohybu vpřed pak jen napínáš a povoluješ luk.
Slyway vypadá jak vhodný kandidát, ale nejel jsem na tom. Určitě se najdou i jiné stroje podobného ražení. Co se určitě nenajde je stroj s pohodlností Ibexu a rychlostí Carbent Raven v jednom.
Diky za spoustu informaci, nahromadila se spousta prispevku, tak to ted musim po chvilkach procist... :)
Pro zajimavost jsem pred chvili zvazil sebe i kola, at tedy mas vsechny fakta:
Ja = 72 kg (+/- jak se najim, pripadne obleknu)
Ibex = 21.3 kg (obvykla provozni konfigurace vcetne nosice, blatniku, stojanku, svetel, zamku, telefonu, poloprazdny flasky piti, nahradni duse a naradi).
Srotokolo = 12.8 kg (na kole neni krome zamku nic, co lze sundat, uz i ty odrazka mi nekdo zkousel urvat).
Takze rozdil hmotnosti je obrovsky, z casti dany rozdilnym vyuzitim - srotokolo nechavam bez dozoru a v pripade zavady domu dojdu.
Je mi jasne, ze porovnani s ostatnimi neumoznuje rozlisit, co je zasluha kola a co jezdce. A je taky jasne, ze jsou lide, kteri by mi ujeli i na ukrajine, zatimco ani se sebedrazsim kolem ja zavody vyhravat nebudu.
Takze v tom triatlonu me nenastvalo to, ze me spousta lidi na kole predjela, proste maji lepsi kondici, to je normalni, na to jsem zvykly. Me vyvedlo z miry, ze jsem pak nektere z nich predbehnul pri bezecky casti, prestoze ja behat neumim (oproti lonsku uz jsem sice cele 4 km ubehnul, ale pomalu 11.5 km/h) a povazuju se za cyklistu nikoliv bezce... :-D
Rozdil casu Ibexu oproti srotokolu je ted uz sice jen 30 sekund, ale Ibex na to potreboval nekolik pokusu a kdybych vzal srotokolo, dal na nej pedaly s SPD a zkusil to zajet s maximalnim nasazenim, jsem presvedcen, ze by rozdil byl zase minimalne minuta...
Běh a jízdu na kole bych s ostatními takhle nesrovnával. Každý má prostě pro každé z toho jiné předpoklady.
Já třeba celý život jezdím na kole, běhat jsem běhal jen jeden rok (tím myslím více a pravidelně).
Najeto na kole mám už kolem 100tis. km.
Považuju se za cyklistu. A přesto jsem v běhu mnohem lepší. Na kole mi dost lidí ujede rozdílem třídy a já je přitom dokážu dávat při běhu i když oni více běhají a méně jezdí na kole.
Prostě mám pro běh lepší předpoklady než pro kolo a to, že celý život na kole jezdím to nijak nezměnilo.
Obecne mas urcite pravdu, nicmene ze bych zrovna ja mel lepsi predpoklady k behu nez k jezdeni na kole, si neumim predstavit... :)
Ty jsi me bezet nevidel - rychlost 12 km/h by pro me uz byl sprint a vic nez 6 km jsem NIKDY neubehl.
Takze aby nekdo bezel pomaleji nez ja, musi mit nejake jine vysvetleni, treba ze predtim z toho kola spadnul a neco si zlomil... :-D
Rozdíl máš teda asi 9% váhy, takže pokud bys teď začal střídavě trénovat i na tom šrotokole, tak až ho dostaneš na 13,6 minuty oproti 15 minutám na Ibexu, tak se bude dat říct, že na obou kolech na tom kopci podáváš stejný výkon a rozdíl v čase je daný hmotností. Pokud by ses dostal hravě pod tohle a mimo všechny chyby měření a jiné vlivy, řekněme že po pár pokusech bys to na šrotokole uměl vyjet za 11-12 minut místo Ibexových 15 minut, tak by se dalo jednoznačně říct, že na klasice jsi do kopce rychlejší. Pak by se to muselo přičíst na vrub nějakým objektivním rozdílům v celkové efektivitě té klasiky oproti Ibexu.
Smyslem meho zivota urcite neni dokazat, ze lehokolo jezdi spatne... naopak bych byl spokojeny, kdyby Ibex jezdil nekolikrat rychleji nez srotokolo.
Pokud bych to na srotokole zajel za 11 minut, bylo by neco spatne v Metrixu, protoze v casovce, ktera se tam jezdi by 11 minut letos stacilo na 26. misto z 90... pak uz by opravdu stalo za to pujcit si poradnou silnicku. :)
Tyhle všechny úvahy jsou jistě zajímavé. Podle mě si ale leho pořizují lidé hlavně pro pohodlnou, dálkovou a kochací jízdu. Proto jim na rychlosti až tak nezáleží. Nevím jak ostatní, ale v mém případě to tak je.
Ano, pro tebe rychlost lehokola není důležitá a já to respektuju.
Doufám tedy, že tě nějakým způsobem neurazilo, že jsem si dovolil pomyslet na rychlou jízdu na lehokole (samozřejmě zcela v souladu s dopravním značením) a snad mě nikdo neukamenuje, až zase jednou přihlasím svoje lehokolo na nějaký závod... ;)
Představ si, že existují i lidé, kteří si pořizují lehokolo kvůli rychlé jízdě. U nás jich moc není, ale na západě na těch rovinách jich je celkem dost. A kupodivu to na tom západě není jen doména mladých lidí, jako je tomu u nás. :)
Ale jo, já proti tomu nic nemám. Kdybych měl ty ambice a hlavně výkonost, taky bych jezdil rychle.
Abych to shrnul - kdybych chtěl jezdit rychleji, pořídím si silničku. Ale protože chci jezdit pohodlně, pořídil jsem si leho.
Silnička je, co se týče maximální rychlosti, pomalá…
Už někdo dal na leháči z Passo Fedaia přes 130km/h? :-)
To jen když je řeč o maximální rychlosti silničky, kde na silničkách někteří z Passo Fedaia jezdí kolem 120-130km/h.
Jinak ale pomalá silnička je, na fullech je rekord maximální rychlosti přes 200km/h...
Přes 100 km/h se jezdí na lehokole po rovině, na Passo by se to asi nedalo ani změřit ;o)))
Teď koukám, že rekord na letmých 200 m na lehokole je 133km/h. U žen, má vítězka RAAM z roku 2011 Barbora Buatois, 121 km/h. Kolipak by asi frčeli z toho kopečka ?? ;o))
http://www.ihpva.org/hpvarec3.htm#nom01
Jen je otazka, jestli by takovy lehac byl z kopce riditelny. A ubrzditelny!!!
http://www.recumbents.com/wisil/whpsc2009...
Ne kazdy chce dopadnout jako Red Baron.
http://channel.nationalgeographic.com/channel...
Kolikrát denně jezdíš Passo Fedaia?
Nemyslel jsem absolutní rekordy, ale každodenní jízdu z kopce, kde prostě na lehokole silničkám ujedu a v některých kopcích mně brzdí i auta, která zpomalují kvůli vyvýšeným přechodům, přitom se ten jeden dá jet v 60 km/h.
Passo Fedaia jezdím denně jen jednou. Když jsem tam byl, tak se mi tedy nechtělo to podruhé ve stejný den šlapat nahoru, abych si to mohl sjet vícekrát :-)
Leho bude mít většinou lepší aerodynamiku. Ale nebude to vždy. Když na silničce jezdec zalehne (a hlavně když je schopný nějakého opravdu více aerodynamického zalehnutí), tak to není už vůbec tak jasné a bude záležet na konkrétním lehokole a může na tom klidně být leho i znatelně hůře.
A to neplatí jen pro silničky, ale i pro bike. Na biku když je pěkný úsek, tak se dá ještě skoro lepší zalehnutí, protože je znatelně níže horní rámová trubka a když se de před sedlo až na horní rámovku, tak to jde níže než na silničce. Ale zase může na biku limitovat výška řídítek.
Pokud si někdy byl někde v horách kde jsou pořádnější sjezdy (teď řeším jen asfalt), tak i sám víš, že auta brzdí vždy ve sjezdech a je jedno na jakém kole se jede.
Na více akcích v horách (Dolomity, Korsika, Sardinie, Biokovo) mi vícekrát i nějaké auto vyložně ve sjezdu pouštělo (všechno jsem to odjel na biku, většinou celopevňák). Přeci jen když auto pustit vyloženě nechce, tak je předjíždění dost nebezpečné a to neprovozuju (v takových případech raději zastavuji a počkám až poodjede, abych si sjezd užil).
A ty sjezdy pak jsou často zejména o schopnosti jezdce jak projíždí zatáčky. Já nejsem žádný extra klopič zatáček na asfaltu, na dojíždění aut to přesto vždy stačí (tedy pokud sjezd není příliš mírný a nejede to).
Lehokolo bude mít výhodu hlavně v mírných šlapavých sjezd, kde na zábradlí nikdo zalehávat nebude, protože bez šlapání to jede málo a při zalehnutí se nedá zase pořádně šlapat.
Tím posledním odstavcem jsi to skoro trefil. Já myslel úplně běžné každodenní ježdění dopravně i pro radost. Z kopce na asfaltu mne, co mám nové kolo, ještě nikdo na zábradlí nepředjel. A o tom to je, polechtat si ego :)
Jasně, že se dá zalehávat na rámovou trubku, dá se používat časovkářské kolo, disky do kola nebo, ale jak často se s něčím takovým potkáš běžně v provozu a ještě k tomu z kopce dolů ve tvém směru? Ono obecně lépe se potkává s někým kdo jede o hodně jinou rychlostí, než ty, ale když jedete podobnou rychlostí…
Chtělo by to pořídit nějaké čelní fotky v měřítku, aby se to vidělo, ale mě to připadá, že něco jako tahle hrůza http://sunbicycles.com/product_detail.php?short... s prakticky svislým sezením a nohama kus pod sedlem bude mít čelní plochu dost srovnatelnou s někým, kdo leží břichem na rámové trubce silničky a nohy má na pedálech. Pokud bude horší, tak jen o kousek. A to je vyloženě pomalá důchodcovská mašina, jakou obvykle vidíš jet 15km/h na elektromotor, aerodynamiku u ní nikdo neřešil, a porovnáváme to s s mašinou optimalizovanou na rychlost. Podle mě bude šance, že libovolné lehokolo někdy potká na silnici jakýkoliv druh vzpřímeného kola v danou chvíli majícího menší odpor vzduchu je dost extrémně malá a drtivá většina setkání to bude mít obráceně.
No a jak píšeš pomalé šlapavé kopce jsou nejhorší, občas takhle ve vlajícím bavlněném triku předjedu žiletkáře v dresech rozdílem 15km/h a jednou jsem měl dojem, že jim to snad i jde na nervy :-).
Bez nějakého exaktnějšího srovnání to přesně neporovnáme.
Já si ale myslím, že ten leháč z odkazu na tom bude o hodně hůře než silnička s jezdcem, který umí extra dobře zalehnout ve sjezdu.
Stejně ale tohle je pouze o nešlapavých sjezdech a ještě k tomu nesmí být rozbité a mít moc zatáček, aby tam šlo být dlouhodobě v zalehnuté pozici.
Takže v praxi to je jen málokdy a celkově na delší trase je to nevýznamné.
Na lehu oproti tomu se dobrá aerodynamika využije hodně.
Jak efektivní může být i na zábradlí dobré zalehnutí předvedl kamarád ve sjezdu z Ramzové do Jeseníku. To není zase tak moc prudký sjezd a i tak tam dal 90km/h na biku s bikovými plášti.
A právě to jel v poloze, že byl nalepený na horní rámové trubce a přitom má rám s větším slopingem a dost chrtí posed (tzn. nízko řídítka, což významně tohle zalehnutí zlepší).
Já za ním zalehnul jen decentně (zůstal jsem v sedle) a to nestačilo ani na to, abych se udržel v háku o kolik měl lepší pozici.
Nakonec ale průměrnou rychlost stejně dělají především kopce (tedy pokud někdo nebydlí a nejezdí v nějaké extra rovinaté oblasti).
Tady jedna fotka, kde je něco trošku vidět
http://www.ultraracenews.com/wp-content/uploads...
Myslím, že při hodně dobrém zalehnutí na zábradlí je možné se dostat horní polovinou těla na minimálně srovnatelný čelní profil jako má na fotce na tom lehu, možná i o dokonce o malinko lepší výsledek.
Samozřejmě na zábradlí pak ještě jsou navíc nohy pod tělem, ale ty jsou v té situaci zcela zkrčené a nebudou na to hůře než nohy na té hrůze.
A horní polovina těla na té hrůzé by mohlo mít i více než dvojnásobnou čelní plochu než horní polovina těla při hodně dobrém zalehnutí na zábradlí.
Ale jak už jsem psal, tak na zábradlí je taková pozice stejně i v dostatečně prudkých sjezdech možná jen sem tam a ještě k tomu je to dost nebezpečné (nejen setrvávat v té pozici, ale ještě docela trvá se vrátit do normální pozice, protože je třeba jít nejprve dopředu před špičku sedla - v tu chvíli tělo jde hodně dopředu přes řídítka a pak teprve nahoru zpět nad sedlo).
A nemluvě o tom, jak je to nepohodlné (jak jsou nohy zcela zkrčené, tak je nepříjemné mít na nich delší dobu váhu těla a na horní rámové trubce to samé).
Hezká fotka dík.
Kdysi jsem viděl v televizi nějakého žiletkáře jet na trubce s nohama pokrčenýma a chodidly za zadkem. Ten měl asi čelní plochu porovnatelnou s tou Bacchettou Carbon Aero 2.0 z téhle fotky (moc pěkné kolo mimochodem).
Našel jsem si teď schválně specifikaci té Bacchetty a má to středovou osu jen cca 16cm nad spodkem sedačky. Američani tomu asi říkají extrémně aero posaz, na Evropany je to málo :-). Já mám na svém kole asi 23cm a nepřipadá mi to jako extrém. Sedačku mám možná o chlup položenější a v horní úvrati pedálu mám špičku nohy, koleno a rameno v jedné rovině, čili minimalizovanou čelní plochu. A sedím níž než na Aeru, víc se kryju s plochou kola. Takže na mou čelní plochu se vzpřímeňák moc nedostane nikdy. Na čelní plochu nějakého turističtějšího kola teda asi jo. Je to i vidět z fotky udělané Azubem zde: http://www.azub.cz/proc-lehokola/, kdyby na další fotce Honza lehnul té silničce na rám a skrčil nohy, bude mít menší plochu než na tom Mini nebo na čem to tam sedí.
Jestli to dobře chápu, tak je potřeba šlapat frekvenčně protože člověk nemůže zabrat proti vlastní tíze. Takže se jde cestou menších sil a vyšší frekvence. Takže lehokolista zabírá: 1) Proti tahu na druhém pedálu u nášlapů. 2) Proti sedlu. A to je asi vše? Napadá mi: Je nějaký typ řídítek, který by umožnil se jich pevně držet a přitáhnout se a tím moci šlápnout do pedálů tlakově a pořádně? Prostě aby pořádná akce měla svoji odpovídající reakci. Potom by lehokolo bylo asi dobré i ve sprintech a do kopce.
Pokud zkoumáš šlapání jako statický stav momentálně působících sil, tak máš na klasice vlastní váhu, tah za stoupající pedál plus možná přitažení za spodek silničních beranů. Na lehokole pak sedačku za zády, tah za vracející se pedál a v případě některýh řídítek tah za řídítka (za většinu supermanů se tahá docela dobře).
Pokud to budeš zkoumat detailněji v rámci jedné otáčky, tak rozdíly začnou být větší, hlavně v okolí mrtvých bodů. Záleží jak přesně je dané lehokolo konfigurované (poloha pedálů vůči sedlu a natočení tohoto celku vůči zemi). Na většině lehokol ale platí, že se ti o docela velký kus rozchází mrtvý bod síly svalů od mrtvého bodu tíhy nohou. Na klasickém kole je jedno, jestli zkusíš jen jednou nohou na jeden pedál zatlačit jak nejdál půjde, nebo jestli necháš nohu vlastní vahou padnou, pokaždé skončí pedál skoro přesně dole. Na lehokole je to jinak. Když odtlačím jeden pedál kam až půjde, skončí vpředu, často s klikou lehce šikmo vzhůru nad vodorovnou rovinu. Nechat jednu nohu padnout s pedálem vlastní vahou nemá cenu, ale dá se dát na pedály obě a jednu nechat ať se vlastní vahou zcela propne. Ta pak přes pedál zvedne tu druhoua ustálí se to v poloze s předním pedálem trochu pod vodorovnou polohou kliky, na některých kolech až 30° daleko od toho prvního mrtvého bodu. Proto se lehokolo s spdčkama nastavuje pedálama o kus dál od sedla, že patou na pedál v nejvzdálenějším bodě ani nedosáhneš. Po šlápnutí silou skrz horní úvrať ti pak díky tomu noha přirozeně vlastní vahou a setrvačností propadává skrz první mrtvý bod velmi rychle a ochotně a zvedá druhou skrčenou nohu kus nad blízký mrtvý bod. Tím pádem je kruhové frekvenční šlapání mnohem snazší a mnozí dostahují i vyšších otáček než kdy uměli na klasickém kole beze ztráty schopnosti opřít se do pedálu stále stejnou silou, zejména když se optimalizuje délka klik. Osobně jsem přesvědčený, že na dobře nastaveném lehokole dám větší výkon než dokážu na klasice, ale je to individuální.
A pak je tu také aspekt délky klik. Neznám nikoho, kdo by měl na klasice kliky kratší, než 170 mm. Spíš mi přijde, že na silničkách se vozí ještě delší kliky.
Naopak lidí, kteří vozí na leháčích krátké kliky typu 160 mm je dost, že Jirko :)
Pak mně napadá ještě jedna věc, která není na klasice možná. Na lehokole je možné udělat užší kliky a mít nohy víc u sebe. Na klasice se musí klika vyhnout zadní stavbě, to na leháči (vyjma pythonů a fleva) odpadá. Tohle je pro mně celkem výhoda, protože mám úzkou pánev. Lépe se mi šlape, když mám Q-factor klik 163 mm oproti 180 mm co jsem měl původně.
Mít nohy při šlapání blíže k sobě mě taky přijde dobrý. Nevíš kolik mají Azuby vnější rozteč klik?
V principu si můžeš vyměnit za co chceš. Osu můžeš zkracovat tak dlouho, dokud se vejdeš s řetězem na nejmenším převodníku vedle rámu (sehnat jdou i dost krátké středové osy). Pak se u různých klik liší vnější rozteč vůči poloze převodníků (nevím, jak se tomu správně říká, ale má to i nějaký chytrý název). Horské kliky jsou širší, silniční užší, ale zas mají míň vhodné převody. Dost na šířce by se mohlo dát získat jednopřevodníkem a nějakým řazením v náboji (ať už dualdrive nebo rohloff).
To není otázka Azubu, ale toho jaké si tam necháš namontovat kliky. Typicky ale kliky s troj-převodníkem bývají myšlené na MTB a tudíž širší. A silniční s dvoj-převodníkem užší.
Těch 180 mm mají obyč kliky na Ecu. Těch 163 mm jsem dosáhl použitím nejkratší osy, jaká šla a donucením Gabhardta, aby mi napasoval na silniční kliky tři převodníky.
Silniční jsou s trojpřevodníkem i sériově vyráběné a jsou stejně úzké jako dvojpřevodníkové. Akorát končíš na 30 zubech, což je pro 26" nebo 28" zadní kolo a "cestovní" lehokolo asi trochu víc, než by bylo příjemné.
Kde máš prosím tě silniční kliky ??
Podívej se do mailu :)
http://www.gebhardt.cz/cs/silnicni-cyklistika...
No já jen, že jsem právě koukal do mailu a ty tam máš normální MTB kliky se čtyřpackou. Když na to koukám i na webu Gebhardta tak silniční kliky mají klasicky pětipacku, proto se tě ptám. Navíc nejmenší převodník na "silniční" kliky tam mají 33 zubů.
Bavili jsme se o klikách, ne o adaptéru. Já mám silniční kliky Wave Light. Ty horské má Gebhardt širší a mnohem ošklivější.
Adaptér mám horský, protože ten silniční je dělaný na převody, jak jsem psal. Navíc Gebhardt má na webu silniční adaptér jen na dvoj-placku, ale vyrobit ho umí i na trojplacku.
Kombinaci silničních klik a horského adaptéru s převody horskými převody vyráběli poprvé. Bylo to celkem náročné Gabhardta přesvědčit, aby mi to takhle vyrobili, ale když jsem mu napsal, že to konkurence umí a, že to klidně koupím jinde, tak mi to vyrobil. Ten adaptér a převodníky jsem čekal trochu jiné. Ale to je jen otázka vzhledu. Celé ty kliky jsou příjemně lehké, řadí dobře, tak už to nechci řešit.
Ok, trochu jsi mě zaskočil, protože "kliky" jsou označení včetně pacek na převodníky. Tobě zřejmě jen vyfrézovali tvar silničních klik na MTB kliky, protože klika s packama bývá jednokusý odlitek (možná to je i jinak, ale já to neznám). Lisované to je snad jen na těch nejlevnějších plechových klikách, ale je možné že je to i jinak, já jsem se s tím nesetkal.
Gebhardt to nemá lisované ani lité, ale obráběné na CNC stroji. Jak jsem se snažil naznačit, u Gebhardta je klika jeden díl a adaptér druhý. Dosedá to na sebe přes nějaký tisícihran a dohromady to drží jakási matka.
Já jako hlavní rozdíl mezi silničními a MTB klikami vidím to vychýlení. Silniční kliky by ti na horském kole neprošli kolem zadní stavby. A podlé této definice mám silniční kliky.
Porovnej vzhled Gebhardtích MTB a silničních klik:
http://www.gebhardt.cz/cs/mtb-xc-am/kliky/xcm.aspx
http://www.gebhardt.cz/cs/silnicni-cyklistika...
Už si někdy dával silniční kliky na rám horského kola ?? Já ano, takže tvrdíš blbost. O jakém vychýlení to prosím tě mluvíš ?? Změř si vzdálenost kliky od řetězu na největší placce a schválně si to porovnej. Jestli myslíš roztaženější zadní vidli rámu, tak to je o něčem jiném a ne o klikách.
Sestry silnička má zadní stavbu v místě, kde kolem ní chodí konec klik širokou 97 mm. Mamky horské kolo v tom samém místě má 124 mm. Já tvrdím, že se stejnou osu by ty silniční kliky prostě kolem toho rámu neprošly.
Ale to je o rámu a ne o klikách, to jsem ti psal !! Ale stejně, na 99% tam ty kliky v pohodě projdou, pokud to nebudou nějaké 180 mm extrémy a pokud bys chtěl zachovat řetězovou linku, musel bys dát delší středovou osu a tím spíš by kliky neměly problém.
Tak v tomhle konkrétním případě by neprošly, protože na té silničce je mezera 8 mm na každé straně…
Nemám teď čas to měřit, tak dám příklad. Na Ecu jsou jakési asi trekové kliky vyhnutí levé kliky je 50 mm (tu jsem měřil) na těch mých silničních klikách bude odhadem 45 mm, asi ještě míň (nechce se mi to teď měřit). Na Ecu je osa max o 4 mm delší, než co mám na Oceláči a přitom celkový Q-faktor mám na Oceláči o nějakých 17 mm menší, takže dostávám, že ty Gabhardtí kliky jsou nejméně o 13 mm užší. Přitom kdybych koupil ty MTBčkové, tak by to bylo užší maximálně o tu osu. Pan Gebhardt mi tu jeho MTB kliku změřil a bylo to také 50 mm vyhnutí.
Stranová vzdálenost mezi největším převodníkem a klikou (vnější dosedací plochou závitu pedálu) je skutečně u běžně prodávaných silničních klik (včetně trojpřevodníkových) znatelně menší než u MTB (alespoň u Shimana). Nechce se mi teď pobíhat kolem kola se šuplerou, ale pokud ti to nedá pokoj, tak to snad fakt změřím. :)
Jaký to má důvod nevím a neřeším.
Spíš bych řekl, v duchu toho, co tu už zaznělo, že šlapat frekvenčně je dobré na libovolném kole (matně si vzpomínám na nějaké dávné poučky týkající se klasického MTB, které říkaly něco jako >100/min).
Zarvat proti sedlu na lehu se dá zhruba stejně dobře jako proti řídítkům na klasice (nějaké individuální rozdíly budou, ale v praxi ne moc podstatné). Jak na klasice, tak na lehu to není optimální způsob jízdy, ale subjektivně mi přijde, že na lehu je to efektivní ještě méně.
Naopak, opět subjektivně, mi leho umožňuje točit výrazně vyšší frekvence, než jsem kdy zvládnul na klasice, takže rvát za pedály prostě nemám potřebu a myslím si, že je to tak správně (jiná věc je, že mi trvalo nějakých 10tis km, po kterých se dojem z leha postupně zlepšoval; jak to bylo kdysi na klasice, to už si fakt nepamatuju :).
Já jezdím na lehu celkem málo (nějak prostě není čas) a díky tomu nemám moc natrénováno.
Když jedem s maželkou na projížďku (má "horáka") tak ji teda moc nestíhám - mám azub Cé.
Teď když jsme byli na dovolené a já měl pujčeného horáka tak jsem tempo držel v pohodě ostatním stíhal a jelo se mi o poznání lehčeji.
Kdybyc jel na svém Cé tak mi ostatní na klasice ujedou - jezdili jsme dost po kopcích..
Takže teďkom váhám zda si nepořídím zábradlí místo leha...
Tak ono Azub Cé za rychlé lehokolo snad nikdy nikdo ani nezkoušel vydávat, ne?? Sice jsem ho naživo asi neviděl, ale už podle obrázku mu k rychlému kolu chybí přibližně všechno. :) Kdybys měl coby zábradlí ne MTB, ale nějaké obyčejné městské kolo, tak bys to taky rychlostí moc nevyhrál.
Pokud chceš zábradlí, je to samozřejmě tvoje volba, ale extrapolovat zkušenosti s Céčkem na všechna lehokola je víc než dost nepatřičné.
Ono nejde o "rychlé lehokolo" ale o to stíhat ostatním se kterýma jedu a kteří jsou na tom kondičně podobně.
Nicméně pokud jedu s nima na lehu tak nestíhám pokud na klasice tak držím krok bez problémů jak jsem si ověřil.
Zkušenost nemám pouze s céčkem lehokol jsem měl několik - ale céčko mi vyhovuje co se týče poměru výšky sezení/šlapání..
Aj tak je to o kondicke ber to tak ze mas natrenovane zabradlie a leho este nieje to prave orechovee. Dne som bol na vilete s cikloturistami od nas z mesta oni maju na klasike za tuto sezonu cca 8000km ja mam 200km na rovine a z kopca som stiihal z prehladom ale do kopca som nestiihal ani nahodou. No buduucu sezonu uz si mozem rochnit na lehu od zaciatku sezoony a verym tomu ze to bude viac nez dobree.
Pro takovou situaci je nejlepší mít kola obě. S ostatními jezdit zatím na zábradlí. Být výrazně nejpomalejší je dlouhodobě opruz i když ostatní čekají.
A zase opačně je škodat vzdávat se leháče, když vyhovuje. Na lehu vyjíždět když jedeš sám a třeba časem se to zlepší a půjde to i s ostatními.
Nojo, jenze s takovym pristupem bys doma musel mit nejen horsky kolo a silnicku, ale minimalne jeste totez v lehoprovedeni... :)
Ja chtel mit doma jedno univerzalni kolo a tuhle roli +/- zvladal naposled starej favorit.
K Ibexu jsem musel poridit srotokolo, abych mel neco, co se da nechat pul dne zamcene pred nadrazim (trochu zkresluju, to jsem poridil jeste pred Ibexem) a pritom po silnici do kopce mi ujedou silnicky, zatimco mimo silnici mi kamosi s horskyma kolama zase ujedou predevsim s kopce...
Univerzální stroj neexistuje. Hlavně mezi lehokoly. Buď máš rychlé silniční kolo nebo pomalé turistické se kterým se dá jezdit i po horších cestách a je neskonale pohodlné.
Tohle je IMHO bohužel dané značně menším vývojem v oblasti lehokol. Do vývoje klasických kol nateklo za jejich historii neměřitelně víc, než do lehokol. Tak to by v tom byl čert, aby se to někde neprojevilo. U lehokol si každý výrobce vyvíjí pár svých modelů, každý pro daný účel. A když optimalizuješ kolo na nerozbitnost, pohodlí a průjezdnost cestou necestou, tak nemůžeš dostat lehké kolo. Podívej se na turistické modely ostatních značek. Všude píšou kolem 17 kg.
To, že ti kámoši s horákama ujedou z kopce bude spíš v hlavě a pláštích. Zeptej se Murphyho :)
Měl by sis ujasnit, na co kolo chceš a hlavně, jak moc je pro tebe důležité, aby to bylo lehokolo.
Třeba pro mně to je vzhledem k mé potřebě lišit se, naprosto zásadní. na klasickém kole jsem před leháčem prakticky nejezdil a až ten pocit odlišnosti a vysoké rychlosti z kopce mně k cyklistice přivedli. Jako jedno ze zásadních vad lehokola vnímám to, že se u nás na lehokolech prakticky nezávodí. A pokud tak, to jsou většinou akce bez návazností.
A tak to ja vim, ze to tak je ... ale stejne se mi to nemusi libit... :)
Celkem chapu, ze Azub tam ty kila materialu urcite nedava proto, aby to jezdilo pomalu a spis si kladu otazku, na ukor ceho vseho muze mit nejake lehokolo polovicni hmotnost?
No co vlastne chci, bych si mel ujasnit nejen v cyklistice, ale i v zivote a zatim se to moc nedari... :)
U Azubu konkrétně na úkor nastavitelnosti, pak nosnosti, odpružení a odolnosti. A nakonec i v dražších komponentách a díky masivnějšímu použití uhlíku.
Nastavitelnost Azubů je úžasná věc a dokud nepoznáš jiné lehokolo, nezjistíš to. Na mém kole může pohodlně jet pouze člověk s minimálním rozdílem výšky a délky nohou. Na takovém Azubu mini může jet jak 160 cm člověk, tak 200 cm člověk.
Tak například sedačka. Na Oceláči ji mám napevno přišroubovanou 4 šrouby přímo k rámu. Mám jeden úhel, jednu předozadní polohu. Když budu chtít změnit úhel budu muset vrtat. Na Azubu máš těch šroubů 8, k tomu 2 rychloupínáky a uchytávací přípravky. Už si nepamatuju přesný rozdíl, ale může to být třeba jen 300 g v tom upínacím materiálu. Pak je ještě něco podobného na sedačce, protože na ní nemám tak úžasný lak a neunese 130 kg člověka. A to je jen jeden z příkladů, kde se dá váha ušetřit a vidíš, za jakou to je cenu. Azub je co se týče nastavitelnosti značně unikátní. Jako snad jediný umožňuje měnit zároveň vysunutí šlapáku a zároveň předo-zadní polohu sedačky.
Jak už jsem psal, těhle kompromisů se lehokola jen tak nezbaví a to hlavně kvůli násobně menším částkám investovaným do vývoje.
Taky jsem chtel mit univerzal. Tedy HardCore a maximalne prohazovat kola. A vysledek?
Mam ted HC (turistika, bezne vyjizdky), do terenu fulla AM se zdvihy 140/140, do mesta HT Kellyse a k tomu snehulaka. (kolobezku, jednokolku a stareho ocelace nepocitam).
8-)
Zde je odpověď:
http://www.championchip.cz/results/2012090820...