Bolest hlavy, únava, malátnost, ztráta výkonu. Všechny potíže mohou mít jedinou příčinu - dehydrataci. Speciálně u cyklistů, kteří v letních parných dnech podstupují vysokou fyzickou zátěž, může nedostatek tekutin způsobit až dramatické následky. Jaké nápoje jsou na kolo nejlepší a jak často bychom měli pít?
Můžu si tu dovolit jmenovat nějaké značky? Kdyby ne, tak to smažte.
Zrovna jsme byli 14 dní na kole při cestě k Baltu, tak jsme jonťák, ovocné šťávy a Radler vyzkoušeli v praxi.
Docela máme oblíbený jako ionťák Unisport od Nutrendu. Výhodou, že se dá fakt pít celý den, aniž by člověk měl pocit nějakých pachutí a také to, že na výběr je celá řada příchutí. Nevýhodou je to, že se prodává jen v balení po 0,5 litru, takže pokud člověk chce mít víc příchutí na výběr, musí si sehnat někoho dalšího s kým si flašku koupí na půl. Další nevýhoda je to, že pokud si člověk přečte složení, má pocit, že se octnul v dobře vybaveném kabinetu organické chemie. Je to prostě chemický koktejl jako prase. Skoro by mě zajímalo, jestli jsou nutná všechna ta barviva: http://shop.nutrend.cz/cz/produkt/unisport/
Stejně po týdnu ježdění a pití jonťáku jsme začali jezdit na ředěné ovocné šťávy, protože nakonec ta chuť-nechuť jonťáku nás donutila koupit si něco chuťově výraznějšího, člověk z toho má lepší pocit. (ředění šťáva:voda 1:1.5)
Radler. Když jsem ho dostal do ruky v roce 2009 poprvé, měl jsem pocit, že ten půllitr ani nedopiju, jak mi to přišlo hnusné. V roce 2010 jsem pochopil, že to nemám považovat za pivo, ale za limonádu s obsahem piva a rázem se můj postoj změnil. Teď když Radler začaly vyrábět i zdejší pivovary musím konstatovat, že mnoho povolaných, málo vyvolených. Udělat dobrý Radler je totiž asi taky trochu věda - najít správnou kombinaci piva a limonády.
Takže z českých mi nakonec chuťově přijde nejlepší ten od Zlatopramenu, ale nejraději mám německý Lübzer Lemon, jenže ten v tu nemají (nehledě na cenu 1,50 €/lahev). Ovšem nejlepší Radler co jsem pil byl z klášteřa v Neuzelle, ovšem to je trochu z ruky.
Taky používám Unisport, hlavně pro poměr cena/výkon, práškové nápoje jsou strašně drahé.
Pokud jedu někam ven, tak si odleju do lahvičky, ale teď jsem to vyřešil úplně nejlépe, odlil jsem si do PETkového polotovaru, vyjde to asi na 3 litry a je to bezpečný obal. Ještě si tam vyznačím odměrku a mám to cestovní balení vypilované do dokonalosti :-)
A pokud jedu na delší výpravu, tak dávám do camelu G30, práškový jonťák z lékárny, tam ještě mají cenu normální.
Voda je fajn tak na první max hodinu jízdy. Nevím jak ostatní zde, ale já jezdím trasy dlouhé přes 100Km a voda je opravdu málo.
Tělo jak sami píšete ztrácí soli a další minerály nezbytné pro fyzický výkon.
A pak napíšete, že Iontové nápoje Hypo - Iso jsou jen pro závod. A to je pěkná blbost mezi náma.
Iso je pro vysokou fyzickou aktivitu trvající do 2hod. To jsou ty Vaše závody.
Hypo se podává pro fyzickou aktivitu delší než 2hod.
Navíc tyhle drinky Vám dodají právě ony potřebné minerály, které Vám voda opravdu nedá. Minerální voda sice obsahuje látky které tělo ztrácí během aktivity, ale obsahuje ho v daleko nižších dávkách než právě Iontové nápoje.
Článek hodnotím jako naprostou slátaninu,
postrádá smysl pokud nerozdělíte co by měli pít víkendoví cyklisté s rodinama, aktivní cyklisté co jezdí dálkové trasy nebo náročné MTB terény nebo závodníci.
A energetické nápoje? Každý doktor Vám řekne, že je to největší blbost co můžete během fyzické aktivity pít. Každý takovýhle nápoj zvyšuje krevní tlak už sám od sebe a během fyzické aktivity už ho máte beztak dost vysoko. Co to asi udělá z člověkem co má tep na 140-160 a dá si na to energy drink? No asi mu kamarád bude volat pomalu záchranku, pač ho z toho musí zákonitě trefit...
Martine Suchánku na Vašem místě bych neradil nesmysly z Vašich " víkendových vyjížděk od hospody k hospodě ", ale šel a zeptal se profesionálů, doktorů o správném doplňování tekutin během zátěže na kole...
A rada na závěr: Po dojetí by měl cyklista doplnit hlavně minerály, sacharidy a vitamíny. Aby se rychleji obnovila svalová hmota a tím i urychlila regenerace. Navíc cukry uklidní tělo po výkonu.
Taky názor a možná kdybys to napsal normálním způsobem a ne tímhle vyhroceným pohrdlivým způsobem, možná by to k něčemu bylo a mohlo by se o tom diskutovat, ale takhle se může stát, že za hlupáka budeš sám.
Informace, byť pravdivé, podané takovýmto způsobem, mě vždy odradí. Nehledě na to, že dost vypovídají o pisateli.
Osobně jezdím na jediný iontový nápoj a tím je pivo. Jistě, je to nerozum a pro někoho jistě důkaz mé slabomyslnosti, ale mě to vyhovuje a chutná.
Jo, pivo je fajn, během vyjížďky střídám s točenou kofolou (kofola leze do peněz hned při nákupu, pivo až když vás chytí policajti). Ale přiznávám, že nejsem žádný aktivní sportovec, výlety si dělám jen tak leháro, 100-150 km za den, spíše turistické než sportovní.
Jen tak na leháro 100 - 150 km?!?
Tak to já mám o leháru trošku jinou představu :o)))
Zapomněl jsem napsat, že mám trekové kolo a žádné terény nejezdím, asfaltka mi naprosto stačí. A leháro též znamená, že některé kopce klidně jdu a kola si užívám až ve sjezdu. A když má na výlet člověk celý den, tak na kole jsou tyhle vzdálenosti lehce přes 100 km fakt v pohodě (dyť já jsem strašně líný člověk, kdyby to byla námaha, tak bych to nedělal ;)
A co na Krete, tam maji pozivatelny?
P.S. Traduje se, ze Ruzicka blahe pameti si vozil v bidonech tuzemak.
Na Krétě jsem viděl jen jeden druh místního piva a to byl Mythos. Nebyl špatný. Jinak se tam čepuje hlavně německý Amstel, sem tam i Plzeň. Sklenice mají v mrazáku a tak pivo nemá takovou pěnu jak u nás, což mně nevadí, ale zato neřeší míru a načepují ho až po okraj. V tom vedru je takové pivo velmi osvěžující.
hmmm, já považuju vodu za to nejlepší, co tělu mohu dát a i když jsem ty trasy přes 100km, který jak píšeš jezdíš, jezdil každý den s naloženým kolem po třeba tři týdny (ne jen rovina, byl mezi tím třeba přejezd Alp), pak jsem pil víceméně jen vodu. Víceméně píšu proto, že jsem si občas na nějaké zastávce koupil nějaký 100% džus. Považuju to za přirozené pro tělo a nevěřím, že tělo potřebuje chemicky vyráběný koktejl sraček.
Já s tím, že nejlepší je voda naprosto souhlasím.
Já ještě občas používám zelený čaj. Ne ten kupovaný, ale doma uvařený a vychlazený.
to jsem línej na cestu tahat, když všude okolo rostě spousta různýho dobrýho bylinkovýho čaje...
TO jsme zapomněl, to občas večer vařím. A když jsme jeli s Václavem od nás do Lucemburku, tak jsem pil po několik dnů skoro výhradně vrbobej čaj, protože jsem byl nastydlej s teplotama atd. tak abych se vyléčil. Normálně to ale nedělám.
Nezáleží jen na délce výkonu, ale také na intenzitě. Na celodenní nebo vícedenní výlet stačí čistá voda, nebo s ovocnou šťávou, tělo stíhá doplňovat minerály a vitamíny z běžné stravy. Na maratón nebo švih na kole ve větším tempu bys asi ionťák ocenil.
Marathon jsem nikdy neběžel a na kole jel přes 300km za den jen jednou a taky na vodu.
A když už "jonťák" bohatě mi stačí voda s citronem, případně ještě s troškou medu.
300 km za den. Rumburk - Rieth (nejbližší moře) po Odra-Nisa 509 km. Kdyby si člověk chtěl namočit zadek v moři, tak by to teoreticky stihl za prodloužený víkend. :))
však přímo o tomhle už taky už dlouho přemýšlím :-)
Možná v září...
Napadají nás stejný hovadiny :-))
http://www.bike-forum.cz/forum/z-prahy-k-mori...
Ale my až příští rok.
Záleží na tvém tempu. Pokud jezdíš 15-17Km/h průměrku tak to chápu, že ti to stačí, ale když šlápneš do pedálů a průměrku máš 22 - 26 Km/h na silničce klidně i 35Km/h tak ti voda nepomůže seš se co stůj. Džus je těžký a kyselí zvláště při 100% koncentrátu nebo i vymačkaný. Tělo se pak zbytečně zaobírá trávením a navíc si pře-kyseluješ organismus což při aktivním výkonu není dobré.
A co se týče tvé teorie o chemicky vyráběných koktejlech. Nemáš pravdu. Minerály jsou standardně získávány ze země, jen projdou přeměnou aby se dali rozpustit ve vodě a snadno pít. Nic umělého v tom nehledej. Samozřejmě asi taky závisí na výrobci, ale iso drinky které piji během aktivity, jsou od kvalitního výrobce z ČR.
Docela rád bych viděl ten iso drink, co v něm jsou jen přírodní látky maximálně prošlé nějakou jednoduchou přírodě blízkou úpravou.
Tedy vlastně on i ten chemický koktejl je získávaný ze země, třeba E122 (azorubin) používaný jako barvivo se vyrábí z černého uhlí. :))
asi se neshodneme. Já zastávám názor, že potraviny se pěstují a ne vyrábějí.
Souhlasím s tebou, že přírodní je původně vlastně všechno. Kde by se to taky jinak tady vzalo, že jo? Igelit je jen trochu upravená ropa původem ze země...
Průměrku mám jak kdy a jak kde. V Alpách jsem přes dvacet neměl. Pár hodin do kopce rychlostí tak 5 až 12km/h a pak hodinu až hodinu a půl z kopce tak 40-60km/h
Když je to rovinatý, tak jsem jezdil samozřejmě přes dvacet s průměrkou.
S vodou jsem si vystačil...
Letmo jsem to pročetl a malá poznámka.
Otrávit se dá i vodou.
Pokud člověk vypije příliš mnoho sladké vody ( míněna normální voda) v příliš krátkém čase, může si naředit slanou vodu ( ano krev:) tak, že se dostane do vážného stavu a někdy i zemře....
Nejčastější obětí přehnaného pití samotné vody jsou mladé ženy, dietářky.....některé i zemřou.
Jo to je pravda , ta hranice je někde kolem sedmi - osmi litrů , pak se v podstatě utopíš ...
netvrdil jsem, že se nedá...
Ale zaujal jsi mne. Kolik toho musím vypít? Zkusil bych udělat pokus:-)
Ano netvrdil :), ale i u pití vody platí s mírou.
Pokud je k tomu fyzická aktivita tak se ve své podstatě vodou uchlastat nedá, ale i při sportu pokud někdo vymlaskne 4-6 litrů čisté vody pod tlakem tak řekněme do 2 hodin tak může mít docela problém s křečema....... nikdy jsem to neviděl, jen jsem o tom slyšel.
Obecně jezdím na směsích podle sezony...
Takže v zimě jezdím na švestkový džus s vodou tak 60/40 :) nezamrzá to a je to plný cukru a vlákniny, na jaře jezdím na zelený čaj s medem a citronem a po dosažení letních parametrů ( teplé počasí + dlouhé štreky) přecházím na jonťák a druhá flaška bývá vlastní směs čáastečně ze zahrádky - tedy zelený čaj,citron a máta...... a střídám láhve.
Teď jsem si z dovolené přivezl kýbl jonťáku který mi nejenom chutnal ale cena 29 dolarů za 3 kila mi přišla dost dobrá :) testnu to brzo, jen co si osedím zadek.
Švestkový džus, který nezamrzá. Jaký už si lidi nevymyslí krycí název... :-)
hele mysli hlavou :)
60/40 poměr, to bych nikam nedojel :)
Ale zase máš naprostou jistotu, že nezamrzne :-)
Tady je o tom cerstvy clanek.
http://ona.idnes.cz/video-prilis-velke-mnozstvi...
Ve videu dokonce zazniva, ze nemas pit vic nez 2 litry vody denne. Bral bych to hodne s rezervou, na kole je podle me dehydratace mnohem realnejsi hrozbou...
Někde jsem četla - a přijde mi to jako pravděpodobnější informace, že člověk má pít tolik, aby za den vytvořil ty cca dva litry moči.
Tohle je údaj, který počítá s vlivem horka a fyzické námahy a se ztrátami, které se vypotí (a naopak s přísunem vody v potravinách bez přímého pití). Ale zase se to - na rozdíl od vypitého množství - dost blbě měří. :-)))
No pokud si matně vzpomínám ze školy (lékařská fakulta), tak OTRAVY VODOU se nedá běžně docílit pitím. Muselo by se přijmout v krátkém čase velmi velké množství vody - kolik, si fakt nepamatuju.
Otrava vodou se vyskytuje při tonutí, pokud tonoucí spolyká a vdechne velké množství vody (dochází ke vstřebávání i plícemi). Pokud je potom zachráněn ev. i úspěšně resuscitován, může ještě zakrátko umřít na rozvrat vnitřního prostředí - otravu vodou.
Nevím kolik litrů vody a v jakém intervalu to má být, ale ani při šílené dietě si myslím, že to možné není - jedině snad za pokusů "dr." Mengeleho.
Pokud někdo drží dietu, v které se pije hodně vody, tak se maximálně nebude moci vzdálit od WC. Ohrozit na životě by ho to mohlo, jedině pokud by měl současně selhání ledvin.
Pod "utopením" jsem si dosud představoval udušení z důvodu blokování dýchacích cest vodou, tedy něco úplně jiného než otrava. Ale nevím, školy (ranhojičské) nemám...
Žena (ta příslušnou školu má) tvrdí, že sebevětší množství vody nemůže uškodit, ledviny prý pitím nelze přetížit. Naopak, jedním z důvodů selhání ledvin může být prý nedostatek tekutin.
Bavíme se samozřejmě o dobré pitné vodě, né o pití destilky, ledovcové vody, kontaminované vody apod.
Ledviny asi fakt přetížit nejde. Filtrují krev pořád dokola, za den jimi takto projde tuším asi 150-200 l tekutiny. Takže jestli člověk vypije za den litr nebo pět, je v jejich provozu zanedbatelné, naopak časté proplachování "filtru" je prospěšné.
Pokud by ale těch pět litrů vypil za hodinu, už to zanedbatelné nebude. Ledviny to nejspíš nepoškodí, ale už to nestihnou zpracovat, dojde ke zředění krve, poklesu osmotického tlaku a voda se dostává i tam, kam nemá, hrozí tuším otok mozku atd.
V běžných "pitelných" hranicích voda ublížit nemůže, ale přece jen ten pojem "sebevětší množství" určité limity má.
Nejsem doktor, laicky si ale myslim, ze tebou popisovany hruzy se nestanou. To by vymreli vsichni vykonnostni pivasrkaci.
Ale jo, ty hranice jsou opravdu hodně vysoko. Ale pár případů už se přihodilo...
Přece jen - těch příkladmo uváděných pět litrů (deset piv) za hodinu nevypije ani hodně výkonný pivasrkač (za večer už nejspíš hravě :-)
Nebo to vyjde ven strevy. Absolvovala's nekdy kolonoskopicky vysetreni? Tam se ve finisi pijou pekne fofrem az ctyri litry vody a projimadlo to zavrsi.
Hele, to bývalo. Teď ti dají dvě nebo tři lahvičky, které postupně vypiješ na ex v průběhu odpoledne každou doporučují zapít min. 2 litry vody. Takže na to máš docela dost času.
Nehledě na to, že tady pak vyloučíš i to, co jsi nikdy nevypil :o)))
dest piv za hodinu jsem nikdy nezkoušel, ale čtyři se daj v pohodě. Když bylo vedro a byli jsme blbí, pili jsme dvojpiva. Takže vím, že 7 nebo 8 za hodinu či hodinu a půl jde. A tím se samozřejmě nekončilo a pilo se dál...
Mam to podobny, ale bez tech dvojpiv. V mladi nam znamej na cajich predvadel, jak do sebe naleje za dve vteriny pivo. Sazky spolehlive vyhraval. Nepolykal, lil si ho do zakloneny hlavy. Parkrat me napadlo, cim to, ze jsem schopnej pit nekolik hodin pivo a pri predstave vypiti stejnyho mnozstvi vody me mrazi.
Hele, ono udělat 10 čajů za večer také není žádná sranda, ikdyž mě to takový problém nedělá :o)))
Po některých čajích se při týhle dávce i slušně sčajuješ :o)))
Co se pletes svym cajovym prispevkem do debaty vyslouzilejm alkoholistum, osobo?:-)
jo v tom ti rozumím. CHlapík musel dokázat otevřít hrdlo a potlačit dávicí reflex jako polykači mečů...
Já se když mi bylo tak 17 vsadil, že vypiju litr mixely na ex. (pro nepamětníky alkoholická limonáda. Něco jako vodka s džusem)
No vyhrál jsem, ale nerad na to co bylo potom vzpomínám (ono těch vzpomínek zas tak moc není tedy) a už jsme nic takovýho nikdy neudělal.
Ze by tim, ze pivo neni cista voda, ale, jak mnozi s oblibou rikaji, spis takovej iontak? A kdyz jsme u toho mrazeni, vsak taky pivu trva o dost dele, nez v zime zmrzne... :)
No, decka, a ted bez legrace a k tematu.
Jen tak letmo jsem rozhodil sitku, jak to s tim "iontakem" teda je... nasel jsem mj. tento clanek http://www.etriatlon.cz/technika_a_trenink... kde to vzali docela podrobne, a pivo z toho nevyslo vubec priznive. Jeste tak snad nealko...
Ale jistě, netvrdím něco jiného, ale vyjádřil jsem se nepřesně.
TONUTÍ = měl namále ale neudusil se z blokováním dýchacích cest - nedokončeno
UTONUTÍ = udusil se z blokováním dýchacích cest
TOPENÍ ... topí se např. v kamnech ;-) sorry za slovíčkaření
Při UTONUTÍ se efekt otravy vodou nestihne projevit, protože udušení pro blokováním dýchacích cest působí smrtelně rychleji.
Efekt se začíná plně rozvíjet PO TONUTÍ, pokud je dotyčný první fázi přežije - je kříšen (resuscitován) a k smrti utonutím nedošlo, ale zemře později - pokud vstřebal příliš mnoho vody a stihne se plně rozvinout pomalejší efekt otravy vodou.
Tak já nevím. Mně nepříjde, že by v článku psali nějaké nesmysly. Mně ještě z vody nic nebylo. Normální pramenitá voda (samozřejmě ne nějaká demineralizovaná) při standardním výkonu u zdravého člověka stačí. Pokud možno bez bublin a samozřejmě, že člověk taky jí, to se v tom článku také píše. Osobně jsem si zatím ještě nikdy žádný speciální iontový ani energetický drink nekoupila.
Extrémní výkony nebo extrémní podmínky jsou už něco jiného.
Staci vysoke kopce a poradne vedro. V Orlickach jsem za den vypil 12 litru a vetsinu zase vypotil. Bylo pres 35 ve stinu. Ale nebyl to ani extremni vykon, ani extremni podminky. Proste 130 km za jeden hodne prosluneny den. Obavam se, ze na vodu bych to nedal a koncil bych v nepeknych krecich.
Ani nepředpokládám, že bys to jel pouze na vodu.
Co jsi tedy k té vodě měl navíc?
Tabletky od R2 (uz jsem tu zminoval). Maji je na kupkole. Chutnaji dobre, jen je problem si vzpomenout vcas a ne az ve chvili, kdy utoci krece. Napoj to vyresi za Tebe, zizen mas casteji, nez potrebu tabletek, takze kdyz mas namichany izostar, nemusis na to myslet.
Jasně, ale já myslela, spíš, co jsi jedl? Jak jsi snídal? Měls během dne nějaké to ovoce, zeleninu, polívku v hospodě, musli tyčinku, pivo, kofolu, čaj....?
Byly to tri dny za sebou. Tu a tam nejaka musli tycinka (tak 3 na den), jedno velke jidlo v hospode (kureci prsa s necim, velky salat, cesnecka, nejake zakusky) a pak ty tablety a nejake nutrendove bikebary.
A kdyz jsem mijel nahodou nejaky obchod, tak zmrzlinka a nejake ovoce.
Za normalnich okolnosti (bezny pracovni den) budto jim porad, nebo se jednou za den az den a pul poradne nacpu a ostatni jidlo vynechavam. Takze i na kole mi pak staci prubezne doplnovat mineraly a cukry drobnymi davkami tycinek.
No tak to máme na těch výletech více méně stejné, já akurát zatím nepotřebuju ty tablety. Jím spíš častěji v menších dávkách, když se moc přežeru najednou, tak tělo spotřebovává hrozně energie na trávení a jsem z toho malátná.
Svalové křeče se taky objeví, když jsem víc dní na kole nebo na treku. Mně hrozně pomáhá vysokoprocenntí čokoláda, obsahuje docela dost hořčíku. Když je nejhůř dám si po snídani šumivou tabletu Mg.
To máš silně individuální.
Na silničce 100 km dám v pohodě na 1,5 litru vody s trochou šťávy.
Trasy přes 200 mi stačí voda, 1-2 kofoly, 1-2 piva, oběd a 2-3 nějaké sladké tyčinky.
Dnes jsem dal 68 km za 2:15 na půl litru vody a 3 piva. Pokud bych neměl to pivo, dal bych to na těch 1,5 litru vody bez problémů.
Když piju jen hypo (nejlépe když tím zapíjím karbošneky), po 80km mě chytnou žaludeční křeče, překyselí se mi žaludek, a nedostanu do sebe ani vodu, ani jídlo, nic a ještě špatně dýchám.
Takže na občerstvovačkách beru vodu ve většině případů vodu, jím housky se sýrem a banány. Do cíle pak dojedu v lepším stavu (a čase) než když se láduju chemií.
Každému vyhovuje něco jiného.
Pivo nepiju - nechutna mi.
Takze iontak od Izostaru. Co vozim na zadech v terenu vak, tak abych ho zbytecne nezapatlaval, vozim vodu a dohanim to cucacimi tabletami od R2. Rozdil v ucinnosti nepozoruji, jen to piti bylo jaxi automaticke a na tablety je treba trosku myslet.
R2 a Nutrebd napoje mne neoslovily chutove.
Na kole jezdím na vodu, občas s tabletou horčíku, či na minerálky i ochucené. Se spotřebou dle počasí od 0,5 l do 1 l na 20 km. Při zastávkách (cca po 3o km), je moje běžná objednávka nealko pivo, kofola a kafe. Někdy i jen to kafe - tepovka je v pohodě :-D. Jezdím pro zážitky a ne na výkon, průměrná vyjíždka cca 80 km a zdraví slouží bez výhrad.
Kromě hodně ředěného relativně drahého Isostaru jsem se po letech s chutí vrátil ke klasice -levnému /cca třetina Isostaru/ "G30", výrobce Kávoviny Pardubice, jednoduché složení bez zbytečné "chemie". Pivko kopnu přirozeně taky, ale lépe až před cílem a max. dva kousky, tři a více už mě docela umrtví :-), velmi dobře se mi osvědčilo i nealko pivo /chuťově asi Lobkowitz/.
Před velkým třeskem jsem jezdila na pivo, becherovku a kafe.
Teď jen čistá voda, kafe a čaj. V hospodě si s chutí dávám obyčejný suchý chleba hodně posolený a stačí mi obyčejné brambory s máslem.
No a pro jistotu mám sebou vždycky proteinový nápoj (nutridrink nebo podobný), kterým lze nahradit stravu, když pro mě nic vhodného v hospodě nemají.
Hlavně dodržuji jídlo každé 3 hodiny - na to jsem ostatně zvyklá, takže bříško si řekne :o)))
Chemické koktejly jsou rychlou náhražkou energie. Jsou dobré pro aktivní sportovce, pro závody, ale určitě ne pro běžné ježdění. Pravidelně bych to nejedl/nepil, je to jako s každou chemií, všeho moc škodí.
Pivo nepiju, protože jsem alergický na lepek. Jezdím na neperlivou minerálku nebo ředěný džus, pravidelně jím.
Kofolu už si moc nedávám, bylo z ní energie nějak moc nebo co, nedělalo se mi po ní dobře.
Jdu si namíchat svůj oblíbený ostružinový Penco ionogen a jedu si protáhnout tuhnoucí kostru :-)