Mám dvě nabíječky a každá pracuje trošku jinak. Ty první dvě fáze dobíjení jsou stejné. Takže dobíjí se konstantním proudem v mém případě (u LiFePo4 36V) na hodnotu 43,8V. Pak následuje fáze konstatního napětí, kdy se snižuje proud. To je samozřejmě správně a dost podstatné. V téhle fázi probíhá dobalancování článků, protože napětí je přes 3,6V na článek. No dobře, tak dále. Dále už se ty moje nabíječky liší. Ta první se při nějakém poklesu proudu odpojí, ale ta druhá přejde na menší proud nebo možná na udržovací napětí 43,4V. To je mimochodem docela chytré a asi to dává možnost ještě jemnějšího dobalancování, pokud by to články nestačily ve druhé fázi. Ale překvapuje mě, že co nabíječka, tak trošku jiný přístup. To hlavní je u obou správně, ale ta závěrečná fáze se liší. Docela by mě zajímalo, jaký průběh u nabíječek mají ostatní. Díky. :)
Jaký máš nabíječky? Ta chytřejší by mě docela zajímala, jsem těsně před nákupem vybavení.
Tak nabíječky mám oboje od e-pohonu. Kupované s docela velkým časovým odstupem. Asi lidi kupují v pořadí, že nejdřív levnou nabíječku a pak časem přijdou na to, že chtějí rychlonabíjení, ale já to měl obráceně, protože nejde jenom o rychlost. První byla 5A/43,8V. Ta nabíjí rychle, má větráček, takže trošku hučí. Druhá je 2A/43,8V. Ta nepotřebuje větráček, takže je supertichá. Většinou už používám tu 2A protože menší proud je pro baterku příznivější. No a když dorazím s kolem domů, tak nikam nechvátám, tak mi to delší nabíjení nevadí. Fakt je, že i to ticho při nabíjení se mi líbí.
Jinak skutečně chytrá nabíječka stejně není ani jedna. Skutečně inteligentní by byla taková, která by po vybalancování uměla upustit tak cca 0,5% kapacity, aby se snížilo napětí. To je docela příznivé pro životnost lithiové akumulátoru obecně. Dokonce se někde uvádí kolik procent má aku mít pro skladování, aby se neničila.