„Tanzanská ekonomika vzkvétá a Dáresalám, bývalé hlavní město země, které patří mezi nejrychleji rostoucí metropole na světě, má velké ambice: chce se stát se africkým Singapurem. Ve své reportáži o tom informuje britská televize BBC."
Na tu zprávu jsem natrefila náhodou na internetu a někde…
Díky za pěkné čtení k ranní kávě.
Koukám, že jsi pěkně zcestovalá :o)))
Asi bych o tom ani nepsala, jen jsem se tak zamyslela, co nám civilizovaným lidem tak moc chybí, že jsme občas na sebe všichni tak divní...
Piš furt. Prosím.
Je tolik míst, co člověk nezná a měl by.
Pýcha civilizace předznamenává pád.
Zrovna včera večer jsme to debatovali se Soňou, která položila zdánlivě jednoduchou otázku, jak je možné, že zanikla tak vyspělá antická civilizace a evropské dějiny se posunuli zase o tisíc let zpátky.
Jaké z toho vyvodit poučení.
Příliš velké téma na jednu láhev vína.
Děkuji za příběh.
Těžko říct, proč se tyto věci dějí. Vývoj jde po spirále. Asi to tak má být:-))
V dějinách lidstva se to nejednou zopakovalo. A vlastně i v dějinách přírody. Co je neadaptabilní, zahyne. Jako třeba velcí dinosauři:-))
Ano, theorii spirály znám, ale je děsivé, jestli je pravdivá.
Děsivá je jen pro nás. Prostě v určitém okamžiku dává šanci někomu nebo něčemu jinému.
Je to jako ve sportu...
Ono to přesně tak není.
Civilizace rozvrácena barbary, místo aby se stavělo na objeveném a poznaném, je lidstvo vrženo zpět o staletí, tak to alespoň bylo s pádem Říma, tedy z toho co jsem si přečetl soudím, protože nejsem postižen klasickým vzděláním a umím jen to co si přečtu.
To není jako ve sportu, kde se laťka posouvá výš, to je prostě zánik dekadentní civilizace, civilizace, která vymyslela absurdní pravidla, neslučitelná se zákony přírody.
Vstřícnost barbaři chápou jako slabost, a invaze barbarů do kultůrní Evropy začala a sílí. Chráníme práva těch, kteří sami žádné právo, než právo silnějšího neuznávají. Ochranu slabších zaměňujeme za ochranu parazitů. V naší krásné vlasti to stále tak výrazné není, ale v zemích kousek na západ, sílu komunit sdílející netolerantní náboženství už lze cítit.
Nechci přenechat vnoučatům špatný svět, ale neumím a nevím jak to udělat jinak
Moc přemýšlíš. Bude to svět tvých vnoučat, ne tvůj. Oni ho mohou vnímat úplně jinak než ty.
Burajdo,
svět našich vnoučat řídíme my.
Takovéto ambice opravdu nemám.
To není ambice, to je skutečnost.
My právě v těchto okamžicích svým vnoučatům projídáme budoucnost - vytváříme dluhy, které oni budou splácet, takže lhostejno máš-li ambice nebo nemáš, svět našich vnoučat ovlivňuješ více, než si dovedeš představit.
Proto kudy chodím brblám, nedělejme dluhy a začněme ty, co už naši milí volení zástupci nasekaly co nejrychleji splácet.
Takže ten svět našich vnoučat neřídíme. Neumíme řídit ani ten náš svět:-(
Smíchal jsi teď už hodně věcí dokupy. Degenerovanou civilizaci, muslimské nebezpečí, blahobyt na dluh. Těžko na to reagovat.
Ono to lze rozebrat.
1. Mám pocit významného ohrožení evropské civi civilizace netolerantním náboženství.
2. Mám pocit, že model tzv. "sociálního státu" vede k zlenivění a následně k degeneraci širokých vrstev.
3. Jsem si jist, že tím, že naši představitelé vytvářejí dluhy, které budou muset splácet naši vnuci, a tím významě ovlivňujeme jejich budoucí život a neochota si to připustit mě děsí.
1. Ano, ale ten problém je spíš v tom, že první vlna migrantů, byl pro západní Evropu moc dobrý obchod, levná pracovní síla na práce, které nikdo nechtěl dělat. Že budou mít tito lidé děti a vnoučata, na to se tehdy vůbec nemyslelo.
2. Ano, tu solidaritu s bližným jsme přenesli na zcela anonymní bázi, zdálo se to být pohodlné. Nemusím koukat na bídu, mám svědomí čisté. Že na to jednou dojdou peníze, na to nikdo nemyslel.
3. Ty představitelé, kteří dělajé dluhy, volíme my. A pořád se zdá, že jsme ochotni se jako voliči nechat koupit za mísu čočky.
Jj, jsme líní a rozmazlení, s tím bych souhlasila.
1 a 2 bezvýhradný souhlas.
3. mám problém. Vím že se Ti to bude zdát arogantní, nafoukané a hloupé.
Blbců je víc. Demokracie, kde blbec má stejný hlas jako doktor, znamená diktaturu blbců.
Neznám spravedlivější systém než je demokracie, ale má to svá úskalí. Dnes největším problémem demokracie je populismus.
Doufám, že tahle vlna přejde s nesplněnými sliby, ale v první vlně je to surové.
Jsem u přátel ve Španělskua tyhle věci diskutujeme každý večer.Tady je to fakt zlý, ale ne sociálně, podpora v nezaměstnanosti, a štědrá funguje.
Demotivace, deziluze, to je problém co já vidím, (a oni možá ne)
Já myslím, že blbců je furt stejně.
My jsme spíš z pohodlnosti zredukovali starost o správu našich věcí na prosté vhození lístku do urny. Někoho jsme pověřili, aby se staral za nás. Zbavili jsme se starání, ale zároveň jsme ztratili kontrolu. A posouváme tu správu věcí veřejných stále víc od nás samotných a stále víc věcí přenecháváme k řešení anonymnímu molochu.
Deziluze a demotivace musela zákonitě přijít.
Posouvame? Ztracime? My? Nedela to uz delsi dobu nekdo za nas?
A co proti tomu muzeme delat?
Rad bych si podrzel rozhodovaci pravo o tom, jestli se rozmaznu nekde na kopci v horach, kam pujdou moje penize a ve spouste dalsich pripadu. Jenze nemam energii a ani chut zakladat politickou stranu a tim ztratit posledni volny cas, kdy jeste muzu spadnout z kola.
Tak to já taky:-))
Tedy ne se rozmáznout, to se mi už moc nechce, ale ještě bych pojezdila trochu. Mimochodem, já většinou to rozmáznutí moc pod kontrolou nemám:-)).
Vůbec mě nenapadlo, že bychom měli všichni zakládat nějakou stranu. Od toho si platíme politiky. Spíš jsem měla na mysli, že je budeme víc masírovat, kontrolovat, obracet se na ně, otravovat. Asi tak, jako když si najmeš na nějakou práci třeba instalatéra a chceš, aby ji za tvé peníze odvedl dobře. Prostě dát těm politikům najevo, co po nich chceme a za co už je určitě volit nebudeme. Protože to je to jediné, co je zajímá, tím oni se živí.
Oni se živí parazitováním na státních zakázkách. Politika je pro ně jen prostředek, jak se k tomu parazitování dostat.
Obávám se, že naše možnosti úçinné kontroly jsou značně omezené.
No, když vidím tu skepsi a deziluzi, tak mě napadá, že jsme možná našli jednu z mnoha odpovědí na otázku, proč velké civilizace zdánlivě bez příčiny zanikly.
Možná, že jeden z důvodů je, že lidé už nevěřili, že lze něco ještě někam posunout a zlepšit, a tak jedni propadli té skepsi a druzí si řekli, že si ještě urvou dokud to jde. Systém po nás potopa.
Možná???
Nikoliv, mám spíš za to, že je potřeba vzít do ruky vidle a brát to po obou březích Vltavy.
Theorii po nás potopa zastávají právě naši politici, proto nezodpovědně zadlužují naše vnoučata. A to mi fakt dost vadí.
A jsme u toho, co jsem psal. Nechce se mi venovat se politice. Kdyz to budu delat s nasazenim a svedomite, nezbude mi cas na to, co jsem si chtel vlastne zajistit, ochranit, ...
Ja vim, sobecke. Ale cistokrevnych altruistu zase tolik taky neni.
Tak trochu z jiného soudku.
K té lenosti. Přečetla jsem si právě následující:
http://www.lidovky.cz/vedci-sestavili-seznam...
Ve Svazijsku jsou druzí nejlenivější lidé na světě.
Svazijsko moc neznám, byla jsem tam před pár lety pouze 2 dni. Hledali jsme nějaké pravěké skalní malby a nakonec nás k nim zavedl místní chlapec. Žil v "děcáku" o který se starala jedna žena. Asi 10 dětí různého věku, všechno sirotci po rodičích s AIDS. Po návratu jsme sesbírali nějaké peníze a posílali jim obrovský balík. Byly tam i fotbalové míče pro kluky. Teď mě ale napadá, že kdybychom té paní vychovatelce poslali třeba automatickou pračku nebo auto, kdyby nemusela pro vodu ke studni a tak, tak by jí zbylo asi víc času, aby mohla 5x týdně 30 minut jen tak sportovat:-))
Ten problém je složitý a propletený.
Co se týče stavu přímo u nás, lenost je jen malá část, spíš bych řekl, že je to skepse k současnému stavu, znechucenost. Nabízelo se už mnoho změn, žádná nepřišla, jen zklamání. Není komu věřit.
Co teď řeknu, se možná nebude spoustě lidí líbit, ale je to tak.
Současný stav vyplývá velkou měrou z toho, že se velkou část naší "inteligence a elity" podařilo dost razantně likvidovat nacisty, posléze ještě něco dokončili komunisté. Geneticky tím pádem převládli vychcánci, přizdisráčové, maládomisti, vlezdoprdelkové. Následných 40 let totality je navíc dokonale vycvičilo, ostatně nás všechny. Co jsi si neukradl nebo neuplatil, to jsi neměl.
Ti "vyšší" pak jen využili situace a toho, že byli na startovní čáře ještě před tím, než se o nějakém startu vůbec vědělo. A nyní jen zúročují.
My se umíme semknout při olympiádě, při mistrovství, při nějaké smutné události, ale v tomhle bohužel ne. Nejsme ochotni k nějakému "násilí", i kdyby bylo pro naše dobro. Odnaučili nás to, otupěli jsme...
Tak co chceme...
Jim je to jedno, jak to tady půjde dál. Mají švýcarská konta, vily v Toskánsku, potomstvo a příbuzné zajištěné. Můžou žít kdekoliv, klidně hned zítra. Po nás potopa, jak tu několikrát zaznělo...
A celkový stav světa?
Zvykli jsme si na pohodlí a luxus a neuvědomujeme si, že prostředky k tomu nejsou neomezené, že když někde přebývá, jinde chybí. Když chcete hodně vydělat, musíte mít nízké náklady, a k tomu se levná pracovní síla hodí. Že to nese další důsledky a následky už si spočítat neumíme. Navíc díky tomu přenášíme spoustu našich prostředků k potenciálnímu "nepříteli" (ropa, výrobní potenciál v jisté nejmenované východní zemi) a dáváme mu tak obrovské možnosti rozvoje, bohužel zejména vojenského.
Oni si pak jen vezmou, co jsme jim celou dobu uzurpovali my. Opět - je jim jedno jak to vnímáme my, oni si to chtějí udělat po svém, co my cítíme jako rozvoj a vyspělost, oni mohou považovat za barbarství...
Myslím, že to je jen v úhlu pohledu. My jsme také byly kdysi pro jiné barbary:-))
Jak asi museli třeba Aztékové pohlížet na španělské dobyvatele.
Pro muslimy jistě.
Válka teprve začne
Přemýšlel jsem chvilu nad žlábkem,
ale ano!
Lidí co vidělo kus světa tolik není, světa mimo prospekty cestovních kanceláří, mimo barvotisk a nudu
. Lanno, ty si viděla kus světa, očima český holky, strašně rád bych si přečetl co všchno nejen kolik kilometrů ujeto, a kolik nastoupáno,
Nikdy se nedostanu tam, kde jsi byla, ale vím, že píšesš skvěle a budu hltat tvé vzpomínky. Možná někomu se to bude zdát "dávno". Jednoho čtenáře co bude hltat Tvé vzpomínky máš.
A i kdyby si všchno psala jen pro mě, a ostatní se ofrňovali, nebudě to málo.
život není kopec co vyjedu, nevyjedu, nebo vyjdei na čas.
Ještě jednou děkuji za řlánek a stydím se za sebe jakej jsem byl pitomec.
Což pak u žlábku. Tam se toho vymyslí:-))
Jesti ještě něco napíšu, to teď sama nevím. To příjde nebo nepříjde. A o čem to bude a odkud? Na tom nezáleží. Vždyť tvůj příběh od nočního akvária v Krči je stejně hezký, jako tvé zážitky z cesty do Paříže...